ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΧΕ ΑΔΕΛΦΟ !!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 17:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε wendigo :
quote:
2. Μπαίνω σε μια συζήτηση όπως έχω δικαίωμα να κάνω. Αν έχεις πρόβλημα με αυτό δε με αφορά.
3. Δεν βλέπω να σε έχει "εκτρέψει" τίποτα από τον επιθετικό σου τρόπο.
Με τους άλλους συζητώ μια χαρά.

Εχεις κάθε δικαίωνα να συμμετέχεις αλλά όχι να χαρακτηρίζεις χυδαίους τους άλλους .

quote:
"Προφανώς σκόπιμα": προφανές το ένα, προφανές το άλλο... Είτε έχεις κληρονομικό χάρισμα, είτε θεωρείς πως όποιος διαφωνεί με σένα σε... έχει βάλει στόχο για σκοτεινούς λόγους. Μισαλλοδοξία είπαμε; Τσέκαρέ το στο λεξικό.

Αυτά απο το μυαλό σου τα έβγαλες ??

quote:
5. Η διαφωνία και η αρνητική κριτική αν συνοδεύεται από επιχειρήματα δεν είναι "λάσπη". Καυτηρίασα μια συμπεριφορά σου για λόγους που ανέφερα. Δεν σε χαρακτήρισα ως άνθρωπο, συνολικά, με κάποιο τρόπο.
Αυτό, όμως, το έκανες εσύ.

Επιχειρήματα ?? Ποιά επιχειρήματα ??

quote:
6. Μέχρι τώρα έχω φερθεί αρκετά ήπια. Πιο ήπια απ'όσο αρμόζει στον τόνο σου.
7. Θα σου απαντούσα και στις συγκεκριμένες ερωτήσεις σου αν φερόσουν με ευγένεια και σεβασμό, κάτι που δυστυχώς δεν συμβαίνει.

Ο τόνος έιναι αντίστοιχος με τον τόνο σου .
Οσο για τις ερωτήσεις τι να απαντήσεις ??
Αφου οτι έγραψες , υπάρχει μόνο στην φαντασία σου ...

Οσο για τα περι ευγένειας να τα πείς στον καθρέφτη σου .

quote:
8. ...επειδή τέτοιες συμπεριφορές τις θεωρώ υπερβολικά κουραστικές για να χάνω το χρόνο μου, η προσωπική μας συζήτηση (όσο με αφορά) σταματά εδώ. Ίσως σε κάποια άλλη κουβέντα να έχουμε καλύτερη τύχη.

Η μόνη συμπεριφορά που είναι κουραστική είναι η δική σου που ερχόμενος στην συζήτηση ως αλεξιπτωτιστής , και αφού με χαρακτήρισες χυδαίο , μου κάνεις και μαθήματα συμπεριφοράς απο πάνω !
Ρε σύ μας δουλεύεις ??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 21:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Think_Math, δεν ξέρω πως εννοείς εσύ την προσβολή. Μια κουβέντα δήθεν αθώα, γεμάτη όμως υπονοούμενα, ένας διφορούμενος χρωματισμός της φωνής στον προφορικό λόγο ή ένα θαυμαστικό αντί για ερωτηματικό στο γραπτό, μπορούν να γίνουν περισσότερο προσβλητικά ακόμη και από μια άμεση βρισιά και νομίζω ότι αυτό μπορείς να το καταλάβεις.

Δεν παρακολουθώ τα topic αυτού του είδους, ούτε αρχειοθετώ τις προσβλητικές εκφράσεις που χρησιμοποιούνται από κάποιους εν γνώσει τους για τον αντίκτυπο που θα έχουν και η αλήθεια είναι ότι έγραψα ό,τι έγραψα από τη συνολική εικόνα που έχω διαμορφώσει.

Όμως αφού ζητάς στοιχεία από αυτό το topic, δες το από τη μεριά ενός Χριστιανού το πως ο τίτλος του και μόνο είναι πρόκληση και προσβολή. Δεν ρωτά καν, βεβαιώνει και υπονοεί…

Δες αν θες το post του αγαπητού Scwabe στην πρώτη σελίδα και μπες για λίγο στη θέση κάποιου για τον οποίο o Χριστός είναι η Ζωή και η Αλήθεια, η Παναγία είναι η τιμιωτέρα των Χερουβείμ και δες μετά πως ακούγονται τα «ΨΕΥΔΟ-ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ», «…η απάτη δεν πρέπει να κρατήσει για πολύ, διότι θα κινδύνευε να αποκαλυφθεί», «η δύστυχη αυτή γυναίκα» κτλ.

Λυπάμαι φίλε μου αν δεν μπορείς να δεις τίποτε προσβλητικό στα πιο πάνω, όπως λυπάμαι που από την άλλη τόσο εύκολα ανακάλυψες μισαλλοδοξία και διάθεση λογοκρισίας στα δικά μου λόγια.

---

Προς συντονιστική ομάδα

Αγαπητοί φίλοι, δεν υπάρχει τίποτε το μεμπτό στο να προάγετε ή να υποστηρίζετε θέσεις που βρίσκονται εγγύτερα στις δικές σας κοσμοθεάσεις. Εκείνο που είναι μεμπτό όμως, είναι να κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε το ότι είναι ο τρόπος και η μεθόδευση που πάνω απ’ όλα δημιουργεί τις εντάσεις.

Όταν για παράδειγμα, επιτρέπετε ένα θέμα να έχει τίτλο του τύπου «…Γουστάρει αυταρχισμό το χριστεπώνυμο πλήθος; » δεν δείχνει αυτόματα ότι …γουστάρετε το προβοκατόρικο υφάκι και επομένως ουδόλως ευθύνονται οι συμμετέχοντες για το ποια θα είναι η εξελιξή του;
Χρειάζεται περισσότερη ανάλυση;

Καταλαβαίνω τις δυσκολίες του συντονισμού και αναγνωρίζω τη θετική σας προσφορά όμως μήπως κάποια πράγματα χρειάζεται να τα ξαναδείτε;


μην προσβάλλεσαι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 23:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Ampere :
quote:
Δεν παρακολουθώ τα topic αυτού του είδους, ούτε αρχειοθετώ τις προσβλητικές εκφράσεις που χρησιμοποιούνται από κάποιους εν γνώσει τους για τον αντίκτυπο που θα έχουν και η αλήθεια είναι ότι έγραψα ό,τι έγραψα από τη συνολική εικόνα που έχω διαμορφώσει.

Εχεις δίκιο οτι μερικές φορές σε κάποια Topic μπορεί να γίνονται διαμάχες γύρω απο θεολογικά θέματα που ουσιαστικά δεν έχουν νόημα .

Αλλά οι συζητήσεις , γίνονται απο ζωντανούς ανθρώπους που κάποια στιγμή μπορεί να παραφερθούν .
Είναι μέσα στο παιχνίδι του διαλόγου και αυτό .
Εγώ προσωπικά δεν παρεξηγώ κάποιον όταν θα με βρίσει μέσα σε ένα forum γιατί απλά δεν με ξέρει .
Θα τον παραξηγούσα αν με ήξερε και το έκανε , χωρίς εγώ να ευθύνομαι φυσικά για κάτι.

Θα εκτιμήσω επίσης κάποιον που παρόλο που με "πρόσβαλε" ή τον "πρόσβαλλα" μπορούμε ακόμα να συζητάμε , κάτι που σημαίνει οτι τελικά δεν χαλάσαμε τις καρδιές μας , και δεν κράτησε κακία ο ένας στον άλλο όπως π.χ. με τον Ψηλό.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι τόσο ευθικτος.
Λές :

quote:
Δες αν θες το post του αγαπητού Scwabe στην πρώτη σελίδα και μπες για λίγο στη θέση κάποιου για τον οποίο o Χριστός είναι η Ζωή και η Αλήθεια, η Παναγία είναι η τιμιωτέρα των Χερουβείμ και δες μετά πως ακούγονται τα «ΨΕΥΔΟ-ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ», «…η απάτη δεν πρέπει να κρατήσει για πολύ, διότι θα κινδύνευε να αποκαλυφθεί», «η δύστυχη αυτή γυναίκα» κτλ.

Αυτά που αναφέρει ο Scwabe είναι αυτό που πιστεύει .
Γιατί αυτό που πιστεύει κάποιος να είναι προσβολή για κάποιον άλλο ??
Εκτός αν γίνεται βέβαια με κακή πρόθεση και σκόπιμα , κάτι που δεν το πιστεύω για κανέναν απο τους συμφορουμίτες .

Με αυτή την λογική δεν θα έπρεπε να γίνεται καμμία συζήτηση για καμμία θρησκεία γιατί οι απόψεις των οπαδών της μιάς , θα ήταν προσβολή για τους οπαδούς της άλλης.
Νομίζω οτι αυτό είναι τραγικό λάθος , και οδηγεί τελικά στην μισσαλοδοξία .

Κάθε σκέψη , κάθε ιδέα , και κάθε θεωρία αλλά και κάθε θρησκεία πρέπει να υποβάλλεται σε κριτική .
Και η κριτική είναι πάντα επώδυνη .
Μόνο έτσι όμως προοδεύουν και οι άνθρωποι και οι ιδέες .
Η θρησκεία βρίσκεται κατα την γνώμη στο σημερινό της αδιέξοδο γιατί αρνείται την κριτική , εγκλωβισμένη στο "αλάθητο" των αποψεών της.

Αν πράγματι η θρησκεία ή η ιδέα που υποστηρίζεις είναι καθαρή και αληθινή , δεν μπορούν να την πλήξουν ούτε οι τίτλοι των θεμάτων , ούτε η κριτική , ούτε τα , υποτίθεται , προσβλητικά λόγια του Scwabe ούτε φυσικά οι θεωρίες της επιστήμης και του Think_math .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 01:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ampere:
«Δες αν θες το post του αγαπητού Scwabe στην πρώτη σελίδα και μπες για λίγο στη θέση κάποιου για τον οποίο o Χριστός είναι η Ζωή και η Αλήθεια, η Παναγία είναι η τιμιωτέρα των Χερουβείμ και δες μετά πως ακούγονται τα «ΨΕΥΔΟ-ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ»..»

Έχω σημειώσει ουκ ολίγες φορές πως η έννοια, η ευρύτερη υποστασιοποίηση, που δίδει ο καθένας ξεχωριστά σε αυτό που γενικά και αόριστα λέγεται «Θείο» και «θεός», οφείλει να είναι μια ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ.

Κάποιοι όμως, ευτυχώς ολοένα και λιγότεροι και στη χώρα μας, συνεχίζουν να ταυτίζουν και να θεωρούν τον Θεό τους ως μια αρχαιολογική απόδειξη, ως μια αναμφίβολη ιστορική πραγματικότητα.

Με λίγα λόγια, μιλάμε για Σχολαστικιστές των διαφόρων λαϊκών παραδόσεων, όπως και της Καινής Διαθήκης των Ιουδαίων συντακτών.

Ο Χριστός και η Παναγία που σχολιάζονται απο τον υποφαινόμενο, σχολιάζονται ακριβώς διότι πολλοί διεκδικούν ΑΛΑΘΗΤΟ, διότι διεκδικούν ΘΕΣΦΑΤΟ, διεκδικούν ουσιαστικά την ΦΙΜΩΣΗ της ιστορικής έρευνας και τεκμηρίωσης.

Όποιος λοιπόν θέλει να νέμεται πέρα του αλάθητου και της αποκλειστικότητας του μεταφυσικού ερωτήματος ολάκερης της ανθρωπότητας (παντελώς αναπόδεικτα..) ΚΑΙ την ιστορική ή και αρχαιολογική σαφήνεια, αυτός ΟΦΕΙΛΕΙ και να στέκει εξίσου αλάθητος στα όσα ερωτήματα και κρίσεις του τεθούνε.

Απο την στιγμή που δεν το κάνει, αλλά απλά συνεχίζει να εμμένει στα όσα θεωρητικά και καθαρά φαντασιακά προβάλει ως δήθεν τεκμηρίωση της ερμηνείας που αντιλαμβάνεται ως προς τα επέκεινα, τότε είναι επόμενο να αναζητά την πόλωση της συζήτησης.

Η δαιμονοποίηση και η «προσβολή», είναι τα πλέον αναμενόμενα.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 03:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΡΟΠΟΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑς
(και πως να επιβαλλης την γνωμη σου σε αλλους)

Think_Math
Εχεις κάθε δικαίωνα να συμμετέχεις αλλά όχι να χαρακτηρίζεις χυδαίους τους άλλους .
Οσο για τα περι ευγένειας να τα πείς στον καθρέφτη σου .
Η μόνη συμπεριφορά που είναι κουραστική είναι η δική σου που ερχόμενος στην συζήτηση ως αλεξιπτωτιστής , και αφού με χαρακτήρισες χυδαίο , μου κάνεις και
μαθήματα συμπεριφοράς απο πάνω !

ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
(ισως ξεχνουν τι γραφουν για αλλους)
Εδω το ιδιο προσωπο δικαιολογει καπως ετσι τον εαυτον του και την παρεα του(οχι ομως τους υπολοιπους,ομοιδεάτες,χριστιανολατρων)

ΛΕΕΙ...
Αλλά οι συζητήσεις , γίνονται απο ζωντανούς ανθρώπους που κάποια στιγμή μπορεί να παραφερθούν .Είναι μέσα στο παιχνίδι του διαλόγου και αυτό .Εγώ προσωπικά δεν παρεξηγώ κάποιον όταν θα με βρίσει μέσα σε ένα forum γιατί απλά δεν με ξέρει (σοβαρα;-)

ΟΜΩς ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ...

1)ΜΑΚΕΔΟΝ
Απεστάλη: 09/01/2007, 04:12:39
Και πριν σου απαντήσω τι έκανε η Ελλάδα για σένα να σε ρωτήσω τι έκανες εσύ για την Ελλάδα; Υπηρέτησες στο στρατό; Έδωσες μια δραχμή στο ελληνικό δημόσιο; Στην Ελλάδα χρωστάτε δεν σας χρωστάει.

2)Schwabe
Απεστάλη: 09/01/2007, 14:28:41
Εάν ο καθένας εδώ μέσα φίλτατε εξαπέλυε μια τέτοιου είδους ex cathedra «επιχειρηματολογία», τότε σύντομα θα είχαμε εξελιχθεί σε forum εθνικοφρόνων. Φρονώ ότι βρίσκεσαι σε λάθος δρόμο.
(απαντησε σε μενα,οχι στον μακεδον,αυτος το ειπε πρωτος)lol

3)gigenis
Απεστάλη: 06/01/2007, 21:49:07
αλλα ειμαι συνηθισμενος ποια στην ανανδρη συμπεριφορα των χριστιανολατρων

4)macedon
Απεστάλη: 05/01/2007, 03:10:09
Ξέρεις τι λένε για τους φανατικούς του είδους σου, ε;
Μην προσπαθείς να μάθεις στο γουρούνι μουσική. Χάνεις το χρόνο σου, ενοχλείς και το γουρούνι...
Μπες λοιπόν πάλι στη ναφθαλίνη σου και συνέχισε τον ύπνο σου. Ανόητε!

5)macedon
Απεστάλη: 05/01/2007, 06:20:31
α)Βέβαια αυτοί που τα πιστεύουν είναι φανερό πως νοητικά κυμαίνονται κάτω από το νηπιαγωγείο,
β)Πιο εύκολα θα συζητούσα με το τασάκι μου παρά με άτομα του είδους σου.

6)gigenis
Απεστάλη: 06/01/2007, 18:27:35
κανεις λαθος προσπαθησε να προσβαλει τους ελληνες που δεν ειναι χριστιανοι(ΗΑ ΗΑ ΗΑ)
αν και εγω προσωπικα τον εχω γραμμενο τον χριστιανολατρη
ξεχνα ο χριστιανολατρης οτι οι ελληνες υπηρχαν αιωνες πριν σταυρωθει ο χριστος και τον κανουν θεο κατι ατομα

7)macedon
Απεστάλη: 04/01/2007, 02:34:46
α)Ας δούμε λίγο τον παραλογισμό της χριστιανικής λογικής και των τυφλών υπηρετών της.
β)Αγαπητέ ανώνυμε κοτσανολόγε, επαγγελματία χριστιανέ απολογητή της ΟΟΔΕ

8)macedon
Απεστάλη: 04/01/2007, 22:58:38
Φυσικά είναι δικαίωμά σας να θεωρείτε τους ομοθρήσκους σας χαϊβάνια και να τους ταϊζετε κουτόχορτο. Είναι και δικαίωμά τους (ίσως και υποχρεώσή τους) να το τρώνε.

9)macedon
Απεστάλη: 04/01/2007, 20:00:13
Τα επιχειρήματα που παρατίθενται στην ιστοσελίδα που κατέβασες προφανώς απευθύνονται σε ηλίθιους, χωρίς ίχνος κριτικής σκέψης και με εγκέφαλο κενό περιεχομένου.

10)Think_Math
Απεστάλη: 09/01/2007, 12:21:51
Εκτός απο άσχετες αναφορές όπως η παραπάνω...
Παράκληση : Οχι άλλες κραυγές , άσχετες αναφορές , και ύβρεις ...

ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΤΗς ΟΛΗς ΙΣΤΟΡΙΑς...ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ

Think_Math
Απεστάλη: 07/01/2007, 14:11:45
Οταν γίνεται ελεύθερος διάλογος , πρέπει και επιβάλλεται να ακούγονται όλες οι απόψεις .

edit:......αφησε εξω το 'με σεβασμο',αραγε επιτηδες;

Schwabe
Απεστάλη: 10/01/2007, 12:11:02
Η αυτοκριτική, είναι μια γόνιμη διαδικασία και στάση. Αφορά άπαντες. Και τον υποφαινόμενο.
(Ρε παιδια ζειτε στην πραγματικοτητα;-)

5,7,9,(σημερα για να εισαι 'εξυπνος' δεν πρεπει να εισαι, λεγεσαι, ΧΡΙΣΤΙΑΝΟς)

Τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο.

Edited by - i-tried on 11/01/2007 03:49:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 03:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να καταλαβετε ομως καλυτερα το θεμα,
πρεπει να διαβαστε αυτα τα ποστ...απο την αρχη.
Φιλε αναγνωστη,φαντασου να ησουν φυλακη και η ζωη σου στο ελεως τους.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 11:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να καταλαβετε ομως καλυτερα το θεμα,
πρεπει να διαβαστε αυτα τα ποστ...απο την αρχη.
Φιλε αναγνωστη,φαντασου να ησουν φυλακη και η ζωη σου στο ελεως τους.....

Σε ποιούς όμως απευθύνεσαι ; Όσοι συνειδητοποιημένα είναι σ'αυτό ή σε άλλα ανάλογα φόρουμ ψάχνουν με βάση τη λογική (τους) για κάτι που δεν "τους κάθεται" καλά , από όσα τους μάθαιναν και άκουγαν σε σχολεία , στο περιβάλλον τους κ.λ.π. Και βέβαια υπάρχουν και οι άλλοι που τους φαίνονται όλα τα παραπάνω ακόμα και σήμερα στην εποχή της πληροφόρησης λογικότατα και φυσιολογικότατα .
Προσωπικά αγνοώ στην ουσία τα όποια δηκτικά και ειρωνικά σχόλια γίνονται μεταξύ των μελών (άν και μερικά έχουν την πλάκα τους!), και αξιολογώ τα στοιχεία που παραθέτουν . Παραινέσεις να ανοίξω τα μάτια μου και τα αυτιά μου "σ΄αυτό" και να τα κλείσω "σ΄εκείνο" μου φαίνονται εκ του πονηρού και βάσει σχεδίου, όχι καλά οργανωμένου όμως..
Τελικά οι αναλύσεις ορισμένων από τα αναγραφόνενα στα "ιερά" κείμενα είναι ενδιαφέρουσες : π.χ. το "αειπαρθένος" που έγραψε κάποιος ,ήταν ωραίο : Πρίν τη γέννηση παρθένος , κατά τη γέννηση αναγκαστικά όχι , και μετά τη γέννηση πάλι παρθένος.....Τι ακούμε τόσα χρόνια..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 12:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

- Μεγάλε τά ‘μαθες; Ο Χριστός είχε αδελφό το Θωμά..
- Τι λε ρε συ; Σοβαρά;
- Ναι, μα το Σβάμπε σου λέω!
- Καλά μην ορκίζεσαι σε πιστεύω. Αλλά… δεν είχαμε αποδείξει ότι δεν υπήρξε Χριστός;
- Μη τα μπερδεύεις ρε μεγάλε! Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Μπορεί να μην υπήρξε Χριστός, αλλά πάντως αδελφό είχε και μάλιστα δίδυμο!
- Δηλαδή, όπως λέμε κριό, ταύρο δίδυμο;
- Όχι ρε συ, όπως λέμε δίδυμο, τρίδυμο και έτσι.
- Και είναι σίγουρο αυτό;
- Σίγουρο; Καρατσεκαρισμένο! Αφού το λέει ο Σβάμπε, τι συζητάμε τώρα. Είναι γραμμένο και στα απόκρυφα.
- Του Σβάμπε;
- Όχι ρε συ, του Θωμά και του Βαρθολομαίου!
- Και είναι έγκυρα αυτά;
- Ναι ρε συ, ό,τι είναι γραμμένο στα απόκρυφα είναι έγκυρο!
- Καλά έ! Θα πάθουν την πλάκα τους οι χριστιανολάτρες! Δηλαδή αυτός ο δίδυμος προσποιούνταν ότι ήταν ο Χριστός;
- Ναι αλλά φόραγε μάσκα για να μη τον καταλάβουν.
- Και δεν καταλάβαιναν ότι φόραγε μάσκα;
- Όχι ρε συ, ήταν από αυτές τις ειδικές που δεν τις καταλαβαίνεις. Καλά, δεν έχεις δει στις ταινίες πως γίνεται;
- Ναι ρε συ καλά λες, αλλά τότε πώς καταλάβαιναν ότι ήταν ο Χριστός;
- Την έβγαζε ξαφνικά και τους κούφαινε! Φαντάζεσαι την αντίδρασή τους;
- Πώς δε φαντάζομαι. Θα του λέγανε, «έλα ρε Θωμά, σταμάτα τα παιχνίδια και μας κοψοχόλιασες»!
- Όχι ρε συ! Τον περνάγανε για το Χριστό.
- Τι λε ρε μεγάλε! Επιτέλους, άκουσα και κάτι λογικό. Τώρα εξηγούνται όλα. Αλλά… ο Θωμάς δεν ήταν που άγγιξε τα σημάδια στα χέρια του Χριστού;
- Έλα ρε συ, τα πιστεύεις; Αυτά είναι κόλπα και κοπτοραπτική του ιερατείου, μη μασάς.
- Σωστά, έχεις δίκιο. Αλλά γιατί κρυβόταν; Φοβότανε να μη τον πιάσουνε;
- Ναι ρε μαν, δεν καταλαβαίνεις. Αφού άμα ήταν θεός θα έκανε τα αεροπλανικά του να μη του κουνιέται κανένας Φαρισαίος. Το είπε και ο Σβάμπε.
- Τι είπε δηλαδή, τι θα έκανε άμα ήταν θεός?
- Ναι ρε συ, και αυτό τα αποδεικνύει όλα. Άμα ήταν θεός θα έκανε αυτό που λέει ο Σβάμπε. Αφού δεν έκανε αυτό που λέει, τότε δεν είναι θεός.
- Ο Σβάμπε;
- Όχι ρε συ! Ο Σβάμπε μιλάμε, είναι θεός. Ο θεός δεν είναι Σβάμπε!
- Μιλάμε για λογική, έτσι;
- Όχι παίζουμε.


μην προσβάλλεσαι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 14:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ampere
Η λογικη ορισμενων.Πραγματι ηταν διασκεδαστικο.-))lol

D.P.J. 10

Μιλω για εδω.Σου βρισκω απολυτα δικιο σαυτα που λες,εαν θελης ψαχνεσαι,η οχι.Δικο σου θεμα.Εδω ομως βλεπουμε μια ομαδα ανθρωπων καλα πληροφορημενη,(ψαχνοντας αδυνατα σημεια υποτιθεται,παντα γιαυτους)και εξηγουν το καθε γραμμα και προταση επιφανειακα,οχι με τον σωστο τροπο που θαπρεπε,και προσπαθουν να σε βγαλουν λαθος.Εαν ομως διαφωνησης μαζι τους τοτε δεχεσαι τα παραπανω,(σε χτυπα ο ενας μετα τον αλλο)γιατι νομιζουν οτι αλλοι τρωνε κουτοχωρτο,οπως θαλεγε και ο...μακεδον.
ΛΕς ακομα,...μου φαίνονται εκ του πονηρού
οσο γιαυτο εχεις δικιο,αρχιζω ν αμφιβαλλω για τα ατομα αυτα και τις προθεσεις τους.
Οσο γιαυτο...
Τελικά οι αναλύσεις ορισμένων από τα αναγραφόνενα στα "ιερά" κείμενα είναι ενδιαφέρουσες ...
πραγματι και γινονται ακομα περισσοτερο ενδιαφερον εαν προσπαθησης να τα δεις με την ενοια που γραφτηκαν,αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει και να πιστεψεις,αυτο ειναι δικαιωμα του καθε ενος.
ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΣΤ,ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΔΙΑΜΑΝΤΙΩΝ ΣΤΟ ΕΔΩ ΘΕΜΑ.

ΔΙΑΦΩΤΗΣΗ.
παρθένα,ειναι αυτη που δεν εχει κανει ερωτα.

ΓΙΑ 'αειπαρθένος' μιλαμε με τον τροπο που εμεινε ενγκυος,
οπως και μετα δεν ειχε σχεσεις σεξουαλικες με αλλον ανδρα
(η γυναικα).

edit:

ξεχασα να προσθαισω,το παραπανω το δεχεσαι,μονο εαν πιστευης στον θεο,και τα λογια του.
ΓΙΑΤΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΚΥΟς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΙΝΑ,ΕΑΝ ΕΡΘΗ Σ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ.
(με μια μαλακια ανδρος εις την πισινα,εαν μου επιτρεπετε την εκφραση φυσικα,αυτο εχει συμβει.-)


Edited by - i-tried on 11/01/2007 14:15:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 14:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ampere το οτι δεν υπαρχουν ιστορικα στοιχεια που να πιστοποιουν οτι υπηρξε ατομο ονοματι χριστος/ιησους/εμανουηλ οπως το παρουσιαζει η αγια γραφη ειναι γνωστο

οπως και δεν υπαρχουν ιστορικα στοιχεια που να πιστοποιουν οτι υπηρξε ατομο ονοματι πητερ παρκερ οπως παρουσιαζεται απο την μαρβελ

αλλα οταν εξεταζουμε την "ζωη" του χριστου τοτε δεχομαστε οτι υπηρξε

οπως οταν εξεταζουμε την "ζωη" του πητερ παρκερ η ανθρωπου αραχνη τοτε δεχομαστε οτι υπαρχει

αρα οταν μεσα στην αγια γραφη γραφει οτι ο χριστος ειχε αδερφια
οτι ο χριστος ηταν το πρωτοτοκο τοτε οσοι υποστηριζουν το αντιθεετο ειναι λαθος

οπως και απο την στιγμη που στα κομικς της μαρβελ γραφει οτι ο πητερ παρκερ ειναι φωτογραφος τοτε οσοι υποστηριζουν το αντιθετο ειναι λαθος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 17:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ampere:
«Μεγάλε τά ‘μαθες; Ο Χριστός είχε αδελφό το Θωμά..
- Τι λε ρε συ; Σοβαρά;»

Υπάρχουν και οι....απληροφόρητοι βρε!!!!!

Ampere:
«Σίγουρο; Καρατσεκαρισμένο! Αφού το λέει ο Σβάμπε, τι συζητάμε τώρα. Είναι γραμμένο και στα απόκρυφα.»

Άχ αυτά τα Απόκρυφα, άχ τι μας κάνουν....

Ampere:
«Ναι ρε συ καλά λες, αλλά τότε πώς καταλάβαιναν ότι ήταν ο Χριστός;»

Έμ έλα ντε!!! Εδώ τον είδαν λέει οι δικοί του μετά την....«Ανά{σ)ταση» και εάν δεν επέμενε ο ίδιος δεν τον γνώριζαν με τίποτα!!!!!!!!!!

Μωρέ τελικά μήπως....στο δρόμο προς τους Εμμαούς κυκλοφορούσανε φαντάσματα??

Ampere:
«Έλα ρε συ, τα πιστεύεις; Αυτά είναι κόλπα και κοπτοραπτική του ιερατείου, μη μασάς.»

Που και που λές και καμιά αλήθεια..............

Ampere:
«Άμα ήταν θεός θα έκανε αυτό που λέει ο Σβάμπε. Αφού δεν έκανε αυτό που λέει, τότε δεν είναι θεός.»

Χμμμμ, σύμφωνα με τους πιστούς (δηλαδή όσους αρνούνται έστω και την ιδέα της αμφισβήτησης..), ήταν Θεός. Απλό και ξεκάθαρο. Σύμφωνα με τις προφητείες, ήταν ένας Ραβίνος όπως τόσοι και τόσοι μιας και τίποτα δεν έκανε που έστω να προσεγγίσει τις γραφές της Πεντατεύχου.....

Ampere:
«Όχι ρε συ! Ο Σβάμπε μιλάμε, είναι θεός. Ο θεός δεν είναι Σβάμπε!»

Ο.......Θεός της μπάλας ας πούμε????

Ampere:
«Μιλάμε για λογική, έτσι;
- Όχι παίζουμε.»

Ότι πεις μεγάλε!! Σε κατανοώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 17:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried:
«Φιλε αναγνωστη,φαντασου να ησουν φυλακη και η ζωη σου στο ελεως τους...»

Γιατί φίλτατε, έχεις υπάρξει εσύ τρόφιμος των φυλακών και...γνωρίζεις τις επιπτώσεις μιας τέτοιας συμπεριφοράς που δήθεν «εντοπίζεις»??

i-tried:
«ΔΙΑΦΩΤΗΣΗ.
παρθένα,ειναι αυτη που δεν εχει κανει ερωτα.»

Επειδή υπάρχουν και υπήρξαν πάμπολλες «παρθένες» που δεν ήρθαν σε σεξουαλική ολοκλήρωση, με άλλα λόγια διατήρησαν ανέπαφο τον παρθενικό υμένα, αλλά κατα τα άλλα είχαν και έχουν.....έντονη ερωτική δραστηριότητα (και ο νοών νοείτω..), καλύτερα ας αφήσουμε την «στόχευση» επί του θέματος φίλτατε!!

i-tried:
«ΓΙΑ 'αειπαρθένος' μιλαμε με τον τροπο που εμεινε ενγκυος..»

Μιλάτε. Καλά το είπες, «μιλάτε».....

i-tried:
«ξεχασα να προσθαισω,το παραπανω το δεχεσαι,μονο εαν πιστευης στον θεο,και τα λογια του.»

Λάθος φίλτατε!

Το παραπάνω (παράλογο) δεν το δέχεσαι εάν πιστεύεις στο θεό, αλλά εάν πιστεύεις ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΘΕΟ. Διότι, δεν δέχονται απαραίτητα όλοι μια αναβίωση των Ασιατικών μύθων και παραδόσεων (ο μύθος της παρθενογέννεσης προυπήρχε των χριστιανών..) ως «πρόσωπο του θεού» αγαπητέ.

Φαντάζομαι να αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 19:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φιλε Schwabe

θα ηταν καλυτερα να μην εδινες καμιαν απαντηση,
ουτε την με ουτε την δε.
Λενε οποιος πνιγεται,...εδω ομως εχουμε,
'ο πνιγμενος απ τα μαλια πιανεται'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 20:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried:
«θα ηταν καλυτερα να μην εδινες καμιαν απαντηση,
ουτε την με ουτε την δε.»

Ας μου επιτραπεί να επιλέξω εγώ το λόγο και την απάντηση φίλτατε, θαρρώ πως ο καθένας επιλέγει το πότε και εάν απαντά. Δεν νομίζεις?

i-tried:
«Λενε οποιος πνιγεται,...εδω ομως εχουμε,
'ο πνιγμενος απ τα μαλια πιανεται'»

Δικαίωμα σου να «βλέπεις» ότι θέλεις, δικαίωμα σου να κρίνεις και να σχολιάζεις όπως η αντίληψη και θρησκευτική ή φιλοσοφική σου αγχίνοια επιτρέπει.

Διολισθαίνεις φίλτατε διαρκώς, άλλοτε κρατώντας δεκανίκι ιστορικό και άλλοτε μια έωλη υπόσταση για το Θείο που σου είπανε πως σε περιμένει.

Θεολογία, είναι το όστρακο εκείνο που με πυρήνα έναν κόκκο πλάνης σχηματίζει μαργαριτάρι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 20:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω σημειώσει ουκ ολίγες φορές πως η έννοια, η ευρύτερη υποστασιοποίηση, που δίδει ο καθένας ξεχωριστά σε αυτό που γενικά και αόριστα λέγεται «Θείο» και «θεός», οφείλει να είναι μια ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ.

Όχι μόνο αυτό το απόσπασμα αλλά και όλο το μήνυμα του Schwabe το βρίσκω πολύ σημαντικό. Αξίζει να θυμόμαστε την πλήρη εικόνα και να σηκώνουμε λίγο το κεφάλι από τις λεπτομέρειες.
Η θρησκεία, ενώ είναι βαθιά προσωπική, περιέχει -για κάποιος πιστούς- και τον ενθουσιασμό (από τα εν+θεός) για τη μετάδοση της "αλήθειας" που βιώνει ο πιστός. Μερικές φορές αυτό γίνεται άκομψα, απαίδευτα ή και επιθετικά. Συχνά, όμως, γίνεται με τη διάθεση της προσφοράς, του "καλού". Το καλό για κάποιον δεν είναι κατ'ανάγκη και καλό για μένα, αλλά οι ενθουσιώδεις το ξεχνούν αυτό.
Και είναι αλήθεια πως όταν η θρησκεία γίνει βίωμα, η πίστη παίρνει την πρωτοκαθεδρία και η λογική μένει πίσω (ή και σνομπάρεται!). Θα συναντήσουμε και έλλειψη ενημέρωσης και χαζά επιχειρήματα.
Πίσω, όμως, από κάθε μήνυμα βρίσκεται και ένας άνθρωπος. Το να τον προσβάλλουμε βαθειά -και η θρησκεία εδράζεται βαθειά στην ψυχή του πιστού- μπορεί να γίνει απάνθρωπο. Ακόμα κι αν έχουμε δίκιο ή νομίζουμε πως έχουμε δίκιο (και ποιός δεν το νομίζει;).

Φυσικά και πολλοί δείχνουν να πάνε γυρεύοντας, και συμφωνώ πως

quote:
Όποιος λοιπόν θέλει να νέμεται πέρα του αλάθητου και της αποκλειστικότητας του μεταφυσικού ερωτήματος ολάκερης της ανθρωπότητας (παντελώς αναπόδεικτα..) ΚΑΙ την ιστορική ή και αρχαιολογική σαφήνεια, αυτός ΟΦΕΙΛΕΙ και να στέκει εξίσου αλάθητος στα όσα ερωτήματα και κρίσεις του τεθούνε.

Αλλά φτάνουμε στο εξής παράδοξο:
Χριστιανοί (ή "Χριστιανοί") προβάλλουν μια "θρησκεία αγάπης" με άναρθρες κραυγές και επιθέσεις αλλά και οι αντίπαλοί τους προσπαθούν να δείξουν την κριτική τους σκέψη και νοημοσύνη με προσβολές και απαξίωση.
Δε μου κάνει καθόλου εντύπωση που κανείς δεν πείθει ποτέ στο ελάχιστο τον άλλο και κανείς δε νικά σ'αυτόν τον άτυπο πόλεμο. Συχνά ξεπέφτει σε σύγκρουση προσωπικοτήτων. Από μακριά η εικόνα θυμίζει ανόητο καυγά με τύπους να σκούζουν "ξέρεις ποιός είμαι εγώ, ρε"!
Αν κάποιος κάνει το λάθος να πάρει αυτόν τον καυγά για κουβέντα και πάρει μέρος, θα βρεθεί να δέχεται τα πυρά και των δυο πλευρών.
Γιατί οι εμπλεκόμενοι δείχνουν να ψάχνουν για αντίπαλο και όχι για την "αλήθεια". τη "νοημοσύνη", την "πίστη". Θέλουν μόνο να "βγουν από πάνω". Να φτιαχτούν με την δική τους ανωτερότητα.
Ναι, ρε παιδιά, συχνά αυτό γίνεται απάνθρωπο. Αν είχαμε τον άλλο απέναντί μας δεν θα τον λέγαμε ανθέλληνα ή τασάκι (;) ή βλάκα τόσο εύκολα...


ΚΑΤΑ Τ'ΑΛΛΑ:
Αγαπητέ gigenis, πέρα από το ότι έχεις δίκιο, έστειλες μήνυμα πολύ σουρεαλιστικό. Η χρήση του Πήτερ Πάρκερ σε θρησκευτική συζήτηση είναι από αυτά που πρέπει να δει κανείς για να το πιστέψει!

quote:
Ο Σβάμπε μιλάμε, είναι θεός. Ο θεός δεν είναι Σβάμπε!

Αυτό είναι απλά... θεϊκό! Ampere, κερδίζεις σοκολάτα της αρεσκείας σου!

[Αν ήμουν ο Schwabe θα το έκανα μπλουζάκι! Αγαπητέ Schwabe, νομίζω πως με τη σταθερότητα των απόψεών σου και με τα 4μιση χιλιάδες μηνήματα, έχεις γίνει κάτι παραπάνω από τον άνθρωπο πίσω από το πληκτρολόγιο και το nickname σου: μια διαδυκτιακή persona, ένα σύμβολο!
Δεσμεύομαι δημόσια πως αν δω άνθρωπο να φορά τέτοιο μπλουζάκι, θα πέσω στα γόνατα και θα τον προσκυνήσω μπροστά σε όλο τον κοσμο]

Αγαπητέ i-tried, try less, πάρε μια ανάσα, άσε τις πισίνες και πόσταρε μια προσευχή για όλους, θρησκευάμενους, άθρησκους και αλλόθρησκους.
Στα ίδια σκατά κολυμπάμε, τα ίδια ζόρια έχει η ζωή μας, εσύ μπορεί να έχεις και μια παρηγοριά παραπάνω...

[Και, μια που δεν κρατιέμαι: Αν η Παναγία ήταν παρθένος -το οποίο δε με μέλλει- τότε πράγματι ο Ιησούς δεν κατάγεται από το "γένος Δαυίδ" -το οποίο επίσης δε με μέλλει! Σε μέλλει εσένα στ'αλήθεια;]

ΥΓ: Αυτά τα απόκρυφα, ρε παιδί μου... Πόσα μπορεί να βρει κανείς γραμμένα εκεί μέσα...

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 23:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wendigo:
«[Αν ήμουν ο Schwabe θα το έκανα μπλουζάκι! Αγαπητέ Schwabe, νομίζω πως με τη σταθερότητα των απόψεών σου και με τα 4μιση χιλιάδες μηνήματα...»

Αυτό φίλε μου που πολλοί δεν θέλουνε ή δεν μπορούνε να πιστέψουνε, είναι πως δεν «τα έχω» με τον Θεό κανενός, και ειλικρινά δεν επικροτώ την απαξίωση του συνόλου των παραδόσεων.

Θεωρώ μια παράδοση και την λαϊκή έκφραση στο θείο, η οποία μπορεί να χαρίζει χαρά και κοινωνική συνοχή. Μπορεί βέβεια να προκαλεί και το αντίθετο, ας αναλογιστούμε τα αποτελέσματα μιας ατελέσφορης σύζευξης θρησκείας-πολιτείας στο τόπο μας επί των θεμάτων των Ελλήνων Μουσουλμάνων της θράκης.

Η έννοια της θρησκείας, του Θείου ευρύτερα, είναι σαν και το μαχαίρι: μας είναι τόσο χρήσιμο στην καθημερινότητα μας, αλλά μπορεί μέσα σε δευτερόλεπτα να γίνει όπλο φονικό στα χέρια ανθρώπων με λάθος στάση και κακότητα, με νου μπερδεμένο, με ψυχή σκοτεινή.

Το θέμα, αλλά και το ερώτημα ταυτόχρονα, είναι εάν μπορεί το δεδομένο δόγμα να γονιμοποιήσει χαρά και κοινωνική συνοχή ΣΗΜΕΡΑ, και όχι στον 1ο ή 3ο αιώνα π.χ.

Μπορεί η δεδομένη ανάγνωση και ερμηνεία του τι εστί θείο και Θεός, να καταστεί κρίκος συνδετικός ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ της κοινωνίας, του κόσμου που μας περιβάλλει?

Παρέχει η ερμηνεία της Ορθοδοξίας για τα μεταφυσικά ερωτήματα των ανθρώπων χώρο για να ζήσει ένας αλλόθρησκος συμπολίτης, ή ένας απο αυτούς που τόσο επιπόλαια χαρακτηρίζουν ως άθεο? Έχει το δικαίωμα κάποιος να ζήσει δίχως ταμπέλα, δίχως χρέωση δαίμονα και ομοτράπεζου του Σατανά άπαξ και επιλέξει να ζήσει δίχως Κύριο με κρατική χορηγεία και καθεστωτική περιβολή?

Είναι ο Μονοθεϊσμός μια πιθανή εστία δυστυχίας και αδιεξόδων?

Νομίζω ότι έχουμε στα χέρια μας ένα απίστευτο προνόμιο: να μπορούμε, μέσα απο την αδογμάτιστη γνώση και την επιστήμη, να ατενίσουμε μια ιδεολογική/θρησκευτική πορεία 2500 χρόνων και πλέον, και να είμαστε σε θέση να κρίνουμε λάθη και πρακτικές, λάθη που κανείς δεν αξίζει να υπομένει....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 23:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wendigo
ΞΕΡΕΙς ΚΑΤΙ,
Εγω εκανα μια ΛΙΣΤΑ συμπεριφορας,εσυ μπορεις; εγω λεω οχι,
γιατι ακομα και να εισαι εις θεση να διαψεσεις τα λεγωμενα καποιου,θα βρης οτι η συμπεριφορα τους ειναι αμπεπτη,ενω εσας...

Εδω ειπες κατι σωστο,αλλα δεν πιστευω να το διαβασαν

wendigo
Απεστάλη: 10/01/2007, 16:18:29

λες...
Αλλά φτάνουμε στο εξής παράδοξο:
Χριστιανοί (ή "Χριστιανοί") προβάλλουν μια "θρησκεία αγάπης" με άναρθρες κραυγές και επιθέσεις
λεω...
ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟς.αυτοι βγαζουν αναρθρες κραυγες,προσβoλες,και επιθεσεις...

λες...

1)Πίσω, όμως, από κάθε μήνυμα βρίσκεται και ένας άνθρωπος. Το να τον προσβάλλουμε βαθειά ...

αυτο σου ξεφυγε; τουλαχιστον παραδεχεσαι και κατι,απ τα πολλα σας λαθη

2)θα πέσω στα γόνατα και θα τον προσκυνήσω μπροστά σε όλο τον κοσμο]

εισαι ελευθερος να το κανεις


3)Και, μια που δεν κρατιέμαι: Αν η Παναγία ήταν παρθένος -το οποίο δε με μέλλει- τότε πράγματι ο Ιησούς δεν κατάγεται από το "γένος Δαυίδ" -το οποίο επίσης δε με μέλλει! Σε μέλλει εσένα στ'αλήθεια;]

ΟΧΙ, αλλα ρωτησε τον μακεδον και τον Schwabe,αυτοι ψαχνονται,ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΕΙΔΗ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,(και καλα κανουν)οχι εμεις.


Το ποστ του Ampere ερμηνευει ακριβως τον 'χαρακτηρα τους'
τιποτα λιγοτερο,τιποτα περισσοτερο

οσο για το δικο μου,ΤΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ,
ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗς ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥς ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΛΑΤΡΕς;

το στελνω ξανα εις περιπτωση που σου διεφυγε....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 23:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας
Απεστάλη: 11/01/2007, 03:32:08
------------------------------------------------------------------
ΤΡΟΠΟΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑς
(και πως να επιβαλλης την γνωμη σου σε αλλους)


Think_Math
Εχεις κάθε δικαίωνα να συμμετέχεις αλλά όχι να χαρακτηρίζεις χυδαίους τους άλλους .
Οσο για τα περι ευγένειας να τα πείς στον καθρέφτη σου .
Η μόνη συμπεριφορά που είναι κουραστική είναι η δική σου που ερχόμενος στην συζήτηση ως αλεξιπτωτιστής , και αφού με χαρακτήρισες χυδαίο , μου κάνεις και
μαθήματα συμπεριφοράς απο πάνω !

ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
(ισως ξεχνουν τι γραφουν για αλλους)
Εδω το ιδιο προσωπο δικαιολογει καπως ετσι τον εαυτον του και την παρεα του(οχι ομως τους υπολοιπους,ομοιδεάτες,χριστιανολατρων)

ΛΕΕΙ...
Αλλά οι συζητήσεις , γίνονται απο ζωντανούς ανθρώπους που κάποια στιγμή μπορεί να παραφερθούν .Είναι μέσα στο παιχνίδι του διαλόγου και αυτό .Εγώ προσωπικά δεν παρεξηγώ κάποιον όταν θα με βρίσει μέσα σε ένα forum γιατί απλά δεν με ξέρει (σοβαρα;-)

ΟΜΩς ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ...

1)ΜΑΚΕΔΟΝ
Απεστάλη: 09/01/2007, 04:12:39
Και πριν σου απαντήσω τι έκανε η Ελλάδα για σένα να σε ρωτήσω τι έκανες εσύ για την Ελλάδα; Υπηρέτησες στο στρατό; Έδωσες μια δραχμή στο ελληνικό δημόσιο; Στην Ελλάδα χρωστάτε δεν σας χρωστάει.

2)Schwabe
Απεστάλη: 09/01/2007, 14:28:41
Εάν ο καθένας εδώ μέσα φίλτατε εξαπέλυε μια τέτοιου είδους ex cathedra «επιχειρηματολογία», τότε σύντομα θα είχαμε εξελιχθεί σε forum εθνικοφρόνων. Φρονώ ότι βρίσκεσαι σε λάθος δρόμο.
(απαντησε σε μενα,οχι στον μακεδον,αυτος το ειπε πρωτος)lol

3)gigenis
Απεστάλη: 06/01/2007, 21:49:07
αλλα ειμαι συνηθισμενος ποια στην ανανδρη συμπεριφορα των χριστιανολατρων

4)macedon
Απεστάλη: 05/01/2007, 03:10:09
Ξέρεις τι λένε για τους φανατικούς του είδους σου, ε;
Μην προσπαθείς να μάθεις στο γουρούνι μουσική. Χάνεις το χρόνο σου, ενοχλείς και το γουρούνι...
Μπες λοιπόν πάλι στη ναφθαλίνη σου και συνέχισε τον ύπνο σου. Ανόητε!

5)macedon
Απεστάλη: 05/01/2007, 06:20:31
α)Βέβαια αυτοί που τα πιστεύουν είναι φανερό πως νοητικά κυμαίνονται κάτω από το νηπιαγωγείο,
β)Πιο εύκολα θα συζητούσα με το τασάκι μου παρά με άτομα του είδους σου.

6)gigenis
Απεστάλη: 06/01/2007, 18:27:35
κανεις λαθος προσπαθησε να προσβαλει τους ελληνες που δεν ειναι χριστιανοι(ΗΑ ΗΑ ΗΑ)
αν και εγω προσωπικα τον εχω γραμμενο τον χριστιανολατρη
ξεχνα ο χριστιανολατρης οτι οι ελληνες υπηρχαν αιωνες πριν σταυρωθει ο χριστος και τον κανουν θεο κατι ατομα

7)macedon
Απεστάλη: 04/01/2007, 02:34:46
α)Ας δούμε λίγο τον παραλογισμό της χριστιανικής λογικής και των τυφλών υπηρετών της.
β)Αγαπητέ ανώνυμε κοτσανολόγε, επαγγελματία χριστιανέ απολογητή της ΟΟΔΕ

8)macedon
Απεστάλη: 04/01/2007, 22:58:38
Φυσικά είναι δικαίωμά σας να θεωρείτε τους ομοθρήσκους σας χαϊβάνια και να τους ταϊζετε κουτόχορτο. Είναι και δικαίωμά τους (ίσως και υποχρεώσή τους) να το τρώνε.

9)macedon
Απεστάλη: 04/01/2007, 20:00:13
Τα επιχειρήματα που παρατίθενται στην ιστοσελίδα που κατέβασες προφανώς απευθύνονται σε ηλίθιους, χωρίς ίχνος κριτικής σκέψης και με εγκέφαλο κενό περιεχομένου.

10)Think_Math
Απεστάλη: 09/01/2007, 12:21:51
Εκτός απο άσχετες αναφορές όπως η παραπάνω...
Παράκληση : Οχι άλλες κραυγές , άσχετες αναφορές , και ύβρεις ...

ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΤΗς ΟΛΗς ΙΣΤΟΡΙΑς...ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ

Think_Math
Απεστάλη: 07/01/2007, 14:11:45
Οταν γίνεται ελεύθερος διάλογος , πρέπει και επιβάλλεται να ακούγονται όλες οι απόψεις .

edit:......αφησε εξω το 'με σεβασμο',αραγε επιτηδες;

Schwabe
Απεστάλη: 10/01/2007, 12:11:02
Η αυτοκριτική, είναι μια γόνιμη διαδικασία και στάση. Αφορά άπαντες. Και τον υποφαινόμενο.
(Ρε παιδια ζειτε στην πραγματικοτητα;-)


5,7,9,(σημερα για να εισαι 'εξυπνος' δεν πρεπει να εισαι, λεγεσαι, ΧΡΙΣΤΙΑΝΟς)

Τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 23:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
Απεστάλη: 11/01/2007, 23:00:25

1)Αυτό φίλε μου που πολλοί δεν θέλουνε ή δεν μπορούνε να πιστέψουνε, είναι πως δεν «τα έχω» με τον Θεό κανενός, και ειλικρινά δεν επικροτώ την απαξίωση του συνόλου των παραδόσεων.

ΤΟΤΕ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ,ΚΑΙ ΠΩς ΘΑ ΘΕΣΗς ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ,ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ

2)Θεωρώ μια παράδοση και την λαϊκή έκφραση στο θείο, η οποία μπορεί να χαρίζει χαρά και κοινωνική συνοχή. Μπορεί βέβεια να προκαλεί και το αντίθετο, ας αναλογιστούμε τα αποτελέσματα μιας ατελέσφορης σύζευξης θρησκείας-πολιτείας στο τόπο μας επί των θεμάτων των Ελλήνων Μουσουλμάνων της θράκης.

ΖΩ ΣΕ ΜΙΑ ΓΕΙΤΩΝΙΑ,ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ,ΚΑΘΟΛΙΚΩΝ,ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ,κτλΖΟΘΜΕ ΠΟΛΥ ΑΡΜΟΝΙΚΑ,ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΧΩΡΙς ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

3)Η έννοια της θρησκείας, του Θείου ευρύτερα, είναι σαν και το μαχαίρι: μας είναι τόσο χρήσιμο στην καθημερινότητα μας, αλλά μπορεί μέσα σε δευτερόλεπτα να γίνει όπλο φονικό στα χέρια ανθρώπων με λάθος στάση και κακότητα, με νου μπερδεμένο, με ψυχή σκοτεινή.

ΕΧΕΙς ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ( ΒΛΕΠΕ,ΑΦΧΑΝΙΣΤΑΝ,ΙΡΑΚ )

4)Το θέμα, αλλά και το ερώτημα ταυτόχρονα, είναι εάν μπορεί το δεδομένο δόγμα να γονιμοποιήσει χαρά και κοινωνική συνοχή ΣΗΜΕΡΑ, και όχι στον 1ο ή 3ο αιώνα π.χ.

ΝΟΜΙΖΩ ΝΑΙ,ΕΑΝ ΟΛΕς ΟΙ ΠΛΕΥΡΕς ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ,ΟΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ

5)Μπορεί η δεδομένη ανάγνωση και ερμηνεία του τι εστί θείο και Θεός, να καταστεί κρίκος συνδετικός ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ της κοινωνίας, του κόσμου που μας περιβάλλει?

ΒΕΒΑΙΩς

Παρέχει η ερμηνεία της Ορθοδοξίας για τα μεταφυσικά ερωτήματα των ανθρώπων χώρο για να ζήσει ένας αλλόθρησκος συμπολίτης, ή ένας απο αυτούς που τόσο επιπόλαια χαρακτηρίζουν ως άθεο? Έχει το δικαίωμα κάποιος να ζήσει δίχως ταμπέλα, δίχως χρέωση δαίμονα και ομοτράπεζου του Σατανά άπαξ και επιλέξει να ζήσει δίχως Κύριο με κρατική χορηγεία και καθεστωτική περιβολή?

ΒΕΒΑΙΑ,ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ

6)Είναι ο Μονοθεϊσμός μια πιθανή εστία δυστυχίας και αδιεξόδων?

ΝΟ.ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ

7)Νομίζω ότι έχουμε στα χέρια μας ένα απίστευτο προνόμιο: να μπορούμε, μέσα απο την αδογμάτιστη γνώση και την επιστήμη, να ατενίσουμε μια ιδεολογική/θρησκευτική πορεία 2500 χρόνων και πλέον, και να είμαστε σε θέση να κρίνουμε λάθη και πρακτικές, λάθη που κανείς δεν αξίζει να υπομένει....

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩς ΠΕΣΟΥΜΕ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΑΘΕΙ...

[/quote]

Βαση των παραπανω,δεχομαι οτι υπαρχουν,σωστα ερωτηματα,για καποιον που πραγματι ζητα απαντησεις...ΑΛΛΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗς ΣΥΣΗΤΗΣΗς(ΟΠΩς ΒΛΕΠΕΙς ΠΑΡΑΠΑΝΩ) ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕς ΤΙς ΣΥΝΘΗΚΕς.
ΕΑΝ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΣΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙς,ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΗς ΜΕ ΚΟΣΜΙΚΑ ΕΠΙΘΕΤΑ,ΑΠΛΩς ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑ ΤΑ ΛΕΓΩΜΕΝΑ ΣΟΥ.

Ευχαριστω,εαν με βρησκεις λαθος,παρακαλω πες μου το.

EDIT

ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΟΥ ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ,εδω θα σταματισω να δωσω και την ευκαιρια σε αλλους να παρουν μερος.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Edited by - i-tried on 11/01/2007 23:54:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 00:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

i-tried:
«ΤΟΤΕ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ,ΚΑΙ ΠΩς ΘΑ ΘΕΣΗς ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ,ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ»

Έχεις τις απόψεις σου, και καλά κάνεις. Εάν συνάμα δεν σπάσεις τα αυγά, ομελέτα δεν κάνεις....

i-tried:
«ΖΩ ΣΕ ΜΙΑ ΓΕΙΤΩΝΙΑ,ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ,ΚΑΘΟΛΙΚΩΝ,ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ,κτλΖΟΘΜΕ ΠΟΛΥ ΑΡΜΟΝΙΚΑ,ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΧΩΡΙς ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ..»

Δεν μίλησα για τους απλούς ανθρώπους, που εν πολλοίς τα «έχουν γραμμένα» τα όσα τους λένε, αλλά αναφέρθηκα ΣΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΔΟΓΜΑ. Γεννήθηκα φίλτατε και μεγάλωσα στο εξωτερικό, και έτυχε και να ζήσω αλλά και να εργαστώ με πιστούς άλλων θρησκειών.

Και λοιπόν?

i-tried:
«ΕΧΕΙς ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ( ΒΛΕΠΕ,ΑΦΧΑΝΙΣΤΑΝ,ΙΡΑΚ )»

Ναι, όπως Βυζάντιο, όπως μεσαίωνας στην Ευρώπη, όπως παλαιότερα οι πιστοί του 12Θεού Έλληνες.....

i-tried:
«ΝΟΜΙΖΩ ΝΑΙ,ΕΑΝ ΟΛΕς ΟΙ ΠΛΕΥΡΕς ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ,ΟΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ»

Εάν το πιστεύεις, τότε θα πρέπει και να μας προσκομίσεις ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ εκείνα που υποστηρίζουν αυτά τα όσα νομίζεις. Και δεν εννοώ κείμενα κανενός σωματείου, αλλά τα ιερά κείμενα της χριστιανοσύνης.

Δείξε μας λοιπόν τα ιερά εκείνα κείμενα εκ των οποίων προκύπτει η ανεκτικότητα, η αναγνώριση του δικαιώματος στην αυτοδιάθεση και την αθεϊα.

Αναμένω.

i-tried:
«ΒΕΒΑΙΩς»

Ένα «βεβαίως», δεν λέει τίποτα απολύτως. Όπως είπα και πριν, δώσε μας τα τεκμήρια εκείνα που βεβαιώνουνε τα όσα εσύ νομίζεις.

Άλλο νομίζω, και άλλο τι ισχύει.

i-tried:
«ΒΕΒΑΙΑ,ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ»

Τα στοιχεία φίλτατε, τα στοιχεία, διότι πολύ φοβάμαι πως θα απογοητευτείς...

i-tried:
«ΝΟ.ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ»

Οποιαδήποτε ιδεολογία καθιστά την έρευνα και την κριτική ανάθεμα, είναι και μια πηγή δυστυχίας. Μήπως γνωρίζεις ποια είναι τα κοινά στοιχεία ενός φασιστικού συστήματος με τον Χριστιανισμό?
Μην βιαστείς να απαντήσεις.

i-tried:
«ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩς ΠΕΣΟΥΜΕ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΑΘΕΙ...»

Μόνο που με τις φοβίες και τα «μήπως» δεν πάμε μπροστά, αλλά πίσω. Οφείλουμε να αφήνουμε πίσω μας ιδεολογίες και αντιλήψεις που μόνο χωρισμό, μίσος και κατηγοριοποίηση δημιούργησαν.

Καλό θα είναι αγαπητέ εάν στήριζες τα όσα λες, περί του δόγματος σου, με τα ανάλογα στοιχεία-εδάφια. Διότι ειδάλλως, μιλάμε για ύμνους και ευχολόγια!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 01:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
4)Το θέμα, αλλά και το ερώτημα ταυτόχρονα, είναι εάν μπορεί το δεδομένο δόγμα να γονιμοποιήσει χαρά και κοινωνική συνοχή ΣΗΜΕΡΑ, και όχι στον 1ο ή 3ο αιώνα π.χ.
λεω...
ΝΟΜΙΖΩ ΝΑΙ,ΕΑΝ ΟΛΕς ΟΙ ΠΛΕΥΡΕς ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ, ΟΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ

Λες...
Εάν το πιστεύεις, τότε θα πρέπει και να μας προσκομίσεις ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ εκείνα που υποστηρίζουν αυτά τα όσα νομίζεις. Και δεν εννοώ κείμενα κανενός σωματείου, αλλά τα ιερά κείμενα της χριστιανοσύνης.

Δείξε μας λοιπόν τα ιερά εκείνα κείμενα εκ των οποίων προκύπτει η ανεκτικότητα, η αναγνώριση του δικαιώματος στην αυτοδιάθεση και την αθεϊα.

απαντηση

ψαξε εσυ γιαυτα,(και γιατι ειδηκα της ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣΥΝΗς,και οχι αλλων θρησκειων, η της δικιας σου θρησκειας.

Ψαχνεις σε λαθος μερος για τις απαντησεις οπως σου ειπα,μονο περισσοτερα λαθει θα κανης...

Η ανεκτικότητα, η αναγνώριση του δικαιώματος στην αυτοδιάθεση και την αθεϊα.ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙς ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕΒΩΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑς,εαν οχι θα εχουμε αντιθετα αποτελεσματα.
στα περισσοτερα ερωτηματα σου ισχιει αυτο που ειπα

ΟΣΟ... ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩς ΠΕΣΟΥΜΕ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΑΘΕΙ...»

ΛΕς...Μόνο που με τις φοβίες και τα «μήπως» δεν πάμε μπροστά, αλλά πίσω.

οπως παντα,αυτο καταλαβες ΕΣΥ;ΜΠΡΑΒΩΩΩ-)
αυτο που λεω ειναι να ειμαστε προσεχτικοι να μην κανουμε περισσοτερα λαθη,στην προσπαθεια να λυσουμε τα προηγουμενα...
ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ (πχ εσυ εισαι ενα καλο παραδειγμα)
και απο τις δυο μεριες ,που μπορει να μας παρασυρουν σε ΑΚΡΟΤΗΡΕς

Δεν ξερω ποσων χρονων εισαι(θα το ρισκαρω γυρω στα 40)αλλα φιλε εισαι ειδη προκατηλημενος ΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ σου,και δεν νομιζω οτι ψαχνεις για ερωτησεις αλλα πως να επιβαλλης τα πιστευω σου σε αλλους.

ΑΥΤΑ.

EDIT:
Schwabe
Καλό θα είναι αγαπητέ εάν στήριζες τα όσα λες, περί του δόγματος σου, με τα ανάλογα στοιχεία-εδάφια. Διότι ειδάλλως, μιλάμε για ύμνους και ευχολόγια!


i-tried
γιατι με αναλογα στοιχεια-εδαφια;Ομως εδω ειναι:ΟΙ ΔΕΚΑ ΕΝΤΟΛΕς
Εγω ειμαι εδω,αυτα που στηριζω τα ΖΩ
εαν κανω κακο δεν με βαζει η θρησκεια μου να το κανω,αλλα η αδυναμια μου ως ανθρωπος,κακια,μισος,φθονος κτλ


Edited by - i-tried on 12/01/2007 01:50:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 12:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried:
«ψαξε εσυ γιαυτα,(και γιατι ειδηκα της ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣΥΝΗς,και οχι αλλων θρησκειων, η της δικιας σου θρησκειας.»

Εγώ θα πρέπει να ψάξω φίλτατε, ή εσύ θα πρέπει ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ και να ΚΑΤΕΧΕΙΣ τα στοιχεία εκείνα που σου έδωσαν την ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ που επικαλείσαι?

ΠΩΣ μιλάς για ανοχή, όταν δεν έχεις μελετήσει?

i-tried:
«Ψαχνεις σε λαθος μερος για τις απαντησεις οπως σου ειπα,μονο περισσοτερα λαθει θα κανης...»

Θα πω το εξής: η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια.....

i-tried:
«ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙς ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕΒΩΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑς,εαν οχι θα εχουμε αντιθετα αποτελεσματα.»

Σέβεται το δόγμα σου τον συνάνθρωπο και το δικαίωμα του στην ελεύθερη έκφραση? Απάντησε μου σε παρακαλώ με ΣΤΟΙΧΕΙΑ και όχι με ετσιθελικές ερμηνείες.

i-tried:
«ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ (πχ εσυ εισαι ενα καλο παραδειγμα)
και απο τις δυο μεριες ,που μπορει να μας παρασυρουν σε ΑΚΡΟΤΗΡΕς»

Έχεις δίκαιο φίλτατε, είμαι φανατικός: ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Όσο για ακρότητες, ας το αφήσουμε καλύτερα, διότι ολάκερη η πορεία της χριστιανοσύνης μέσα στους αιώνες μια ακρότητα υπήρξε....

i-tried:
«Δεν ξερω ποσων χρονων εισαι(θα το ρισκαρω γυρω στα 40)αλλα φιλε εισαι ειδη προκατηλημενος ΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ σου,και δεν νομιζω οτι ψαχνεις για ερωτησεις..»

Ενώ ΕΣΥ ψάχνεις για......να αναιρέσεις τα όσα λάθη έχεις αποστηθίσει ως αλήθεια έ?

Αλήθεια, ποιον νομίζεις ότι ξεγελάς?

Ξέρεις αλήθεια ΠΟΙΑ είναι η έννοια της προκατάληψης? Προκατειλημμένος φίλτατε είναι αυτός που ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ έχει ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ επί του θέματος, και αυτός που πιστά ακολουθεί τα όσα νομίζει ως αληθή ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ και όχι εγώ!

i-tried:
«γιατι με αναλογα στοιχεια-εδαφια;Ομως εδω ειναι:ΟΙ ΔΕΚΑ ΕΝΤΟΛΕς»

Γιατί με ανάλογα στοιχεία? Διότι εάν όσα λες δεν αναφέρονται ως διδασκαλία στο δόγμα σου, τότε απλά ζεις και αναπαράγεις τις δικές σου εικασίες και όχι τα όσα πραγματικά το δόγμα σου πρεσβεύει!!

Τελικά, μιλάς λόγω γνώσης ή λόγω....συνήθειας και επιθυμίας??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 16:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Schwabe: <<Έχεις δίκαιο φίλτατε, είμαι φανατικός: ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.>>

el.elyon:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΜΟΥ ΕΛΕΙΨΕ ΑΥΤΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ i-tried; ΑΧ, ΝΑΙ, ΑΦΟΥ ΤΟΥ ΛΕΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ΑΡΑ ΤΟΥ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ! ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟΥΣ ΘΕΟΥΣ; π.χ,ΣΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ Cchastity Η ΤΟΝ ΦΙΛΟ elo;

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


i-tried:
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 17:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ i-tried, δε με ενδιαφέρει καθόλου να φτιάξω μια λίστα συμπεριφοράς. Αν σε ενδιαφέρει εσένα, με γεια σου με χαρά σου.
Εγώ απλά θα πω πως η συνολική μου εμπειρία από το ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ -και όχι μόνο η δική μου αλλά και πολλών άλλων- έχει εντοπίσει άπειρες προσωπικές προσβολές από όλα τα μέρη. Καμμία πλευρά δεν είναι άμεμπτη.
Μπες και ψάξε αν έχεις το χρόνο. Είμαι αρκετό καιρό στο φόρουμ ώστε να μη θέλω να φάω μέρες ολόκληρες ψάχνωντας... προσβολές.
Γενικά προσπαθώ να γεμίζω πιο όμορφα τη ζωή μου.

Επίσης παρατηρώ τον τρόπο που διαιρείς τα πράγματα:

quote:
η συμπεριφορα τους ειναι αμπεπτη,ενω εσας...
αυτοι βγαζουν αναρθρες κραυγες
παραδεχεσαι και κατι,απ τα πολλα σας λαθη
οχι εμεις
δεν πιστευω να το διαβασαν
τον 'χαρακτηρα τους'

Θα το πω απλά:
Δεν ξέρω ποιοί είστε εσείς, δεν ξέρω ποιοί είναι αυτοί (εσύ ξέρεις;) και δεν έχω κάποιο "εμείς" για να ταμπουρωθώ από πίσω του.
Είμαι ένας αδελφός σου που υπογράφει ως wendigo, μόνος του σε κάποιο δωμάτιο.
Τα "εμείς", "εσείς" και "αυτοί" δε με αφορούν και όπου τα βλέπω ξέρω πως υπάρχει σύγκρουση και βία.
Αν επιλέγεις να βλέπεις έτσι τον κόσμο προάγεις τη σύγκρουση και τη βία, ακόμα κι αν νομίζεις πως το κάνεις για καλό.

Τελικά, φίλε, σου ζήτησα μια προσευχή.
Τίποτα σπουδαίο, ούτε λεφτά, ούτε χωράφια.
Αντί γι αυτό πήρα μια "λίστα". Τι να την κάνω;
Νά'σαι καλά.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 18:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΜΟΥ ΕΛΕΙΨΕ ΑΥΤΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ i-tried; ΑΧ, ΝΑΙ, ΑΦΟΥ ΤΟΥ ΛΕΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ΑΡΑ ΤΟΥ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!»

Βλέπω δεν ξεκόλλησες ακόμα έ?

Η αλήθεια φίλτατε, δεν έχει ΜΕΝΟΥ ΓΙΑ ΦΑΓΩΜΑ, δηλαδή σαν και αυτό που εσύ αναμένεις να δεις και να ακούσεις.....

Η αλήθεια, είναι διαρκή αναζήτηση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 19:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε wendigo
οταν λεω εμας ,γιαυτο το φορουμ,ανθρωποι που ειναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ,και τους αλλους που δεν ειναι.
ΝΟΜΙΖΩ οτι ειναι ευκολο να εντοπισης το 'εμεις,εσεις'.

Αυτος δεν ειμαι εγω (Αν επιλέγεις να βλέπεις έτσι τον κόσμο προάγεις τη σύγκρουση και τη βία,).Αυτο το βλεπουμε καθαρα στα γραφομενα του Schwabe...

Οσο γαυτο φιλε μου ειναι ευκολο,(Τελικά, φίλε, σου ζήτησα μια προσευχή.)αλλα οτι και αν πιστευης,εαν ζητησης κατι μεσα απο την καρδια σου,(λογικο)με γνωμονα ,γνωριζω ποιος ειμαι και τι ζητω,τοτε να ξερης οτι η δικη σου προσευχη θα ειναι ποιο δυνατη απο την δικια μου.
Παντως,αυτο που ζητας ειναι ευκολο,θα το κανω.

.......................

ΤΟ προβλημα με σενα Schwabe ειναι, οτι δεν ΞΕΡΕΙς τι λες,η ΚΑΝΕΙς οτι δεν ξερεις.
Ο τονος σου ΕΠΙΘΕΤΙΚΟς οπως παντα,ΕΓΩΙΣΤΙΚΟς και εισαι παντα ο ΣΩΣΤΟς,ποτε ΛΑΘΟς.
Βλεπεις και μοναχος σου οτι πολλοι διαβαζουν αλλα δεν θελουν να παρουν μερος στην κουβεντα σου εξαιτιας των παραπανω.
Σκεψου αυτα που σου ειπα.
Ισως δεν ξερεις ακομα τι ζητας απ την ζωη σου,να μην εχεις βρει τον δρομο σου οπως λεμε,ακομη ναχεις αποτυχη επαγγελματικα και αυτο να σε κανει ναντιδρας επιθετικα.
Ο υποκριτης ειναι το χειροτερο ελατωμα,και απο το να εισαι αγραμματος...

Αυτο που κανεις μονο διαλογος που δεν ειναι...

Edit:
Αληθεια ειναι αυτο που ζεις τωρα,αν ομως θες την αληθεια περι θεου,νομιζω οτι την ξερεις ειδη...

Edited by - i-tried on 12/01/2007 19:24:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 19:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό φίλε μου που πολλοί δεν θέλουνε ή δεν μπορούνε να πιστέψουνε, είναι πως δεν «τα έχω» με τον Θεό κανενός, και ειλικρινά δεν επικροτώ την απαξίωση του συνόλου των παραδόσεων.

Θεωρώ μια παράδοση και την λαϊκή έκφραση στο θείο, η οποία μπορεί να χαρίζει χαρά και κοινωνική συνοχή.
[...]
Η έννοια της θρησκείας, του Θείου ευρύτερα, είναι σαν και το μαχαίρι: μας είναι τόσο χρήσιμο στην καθημερινότητα μας, αλλά μπορεί μέσα σε δευτερόλεπτα να γίνει όπλο φονικό στα χέρια ανθρώπων με λάθος στάση και κακότητα, με νου μπερδεμένο, με ψυχή σκοτεινή.



Με αυτό, αγαπητέ Schwabe, συμφωνώ απόλυτα. Και χαίρομαι να αποσαφηνίζεις έτσι τη θέση σου, όπως και για τα εύστοχα ερωτήματα που θέτεις μετά.
Αφαίρεσα τα περί Θράκης διότι νομίζω πως μετέχουν πολλοί περισσότεροι και ουσιαστικότεροι παράγοντες από τη θρησκεία: οικονομικοί, πολιτικοί, κοινωνικοί, ιστορικοί.

Συμφωνώ, όμως, απόλυτα και με την απάντηση του i-tried:

quote:
ΤΟΤΕ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ,ΚΑΙ ΠΩς ΘΑ ΘΕΣΗς ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ,ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ

Δε με πείθει, όμως, το:
quote:
Εάν συνάμα δεν σπάσεις τα αυγά, ομελέτα δεν κάνεις....

Τι σόϊ "ομελέτα" είναι το ζητούμενο φίλε; Τα μόνα "αυγά" που σπάει μια τυχόν επιθετική στάση είναι τα νεύρα του συνομιλητή: ούτε η πίστη του μειώνεται, ούτε η πιθανή αμάθεια. Αντίθετα, κλείνεται σα στρείδι και υπεραμύνεται των πεποιθήσεών του με διπλό πείσμα. Έχεις δει να συμβαίνει μέχρι τώρα κάτι παραπάνω; Αντί για ομελέτα βλέπω πολλά σπασμένα αυγά πεταμένα στα σκουπίδια.
quote:
Ένα «βεβαίως», δεν λέει τίποτα απολύτως. Όπως είπα και πριν, δώσε μας τα τεκμήρια εκείνα που βεβαιώνουνε τα όσα εσύ νομίζεις.

Είναι εφικτό ο καθένας μας να είναι ιδανικός απολογητής των απόψεών του ή της πίστης του; Θα ήταν ιδανικό, αλλά είναι εφικτό;
Έχουμε τεκμήρια πως ο πολυθεϊσμός, ο αθεϊσμός, όλες οι πολιτικές θεωρίες, οι εθνικές συνειδήσεις, οι επιστήμες, οι αθλητικές ομάδες, οι τάσεις της τέχνης, ό,τι μπορεί να υποστηρίξει ένας άνθρωπος σαν γεγονός ή νοητικό κατασκεύασμα ΔΕΝ είναι εστία δυστυχίας και αδιεξόδων;
Εν τέλει, φταίει ο χριστιανισμός ή οποιαδήποτε άλλη θρησκεία ή σύστημα για τον ανθρώπινο πόνο και δυστυχία ή μπορεί να είναι οι ίδιες οι ανθρώπινες τάσεις πηγή διαστρέβλωσης όλων των συστημάτων;
Με αυτή τη σκέψη υπ'όψιν, μήπως ο καθένας μας βλέπει το κακό όλου του κόσμου μόνο εκεί που του κάνει κλικ, παραβλέποντας τη γενική εικόνα;
Μήπως από το μένος μας κάνουμε σαν ταύροι μπροστά σε κόκκινο πανί (ό,τι είναι κόκκινο πανί για τον καθένα μας) και έτσι απλά διαιωνίζουμε τη δυστυχία επιτιθέμενοι στον δίπλα μας;
[Σκέφτομαι τον Κάπταιν Άχαμπ και τη μονομανία του με το Μόμπυ-Ντικ, τη φάλαινα]
quote:
Νομίζω ότι έχουμε στα χέρια μας ένα απίστευτο προνόμιο: να μπορούμε, μέσα απο την αδογμάτιστη γνώση και την επιστήμη, να ατενίσουμε μια ιδεολογική/θρησκευτική πορεία 2500 χρόνων και πλέον, και να είμαστε σε θέση να κρίνουμε λάθη και πρακτικές, λάθη που κανείς δεν αξίζει να υπομένει....

Το προσπαθώ κι εγώ (κι ας απόφυγα ως τώρα να συζητήσω σ'αυτό το πλαίσιο). Έχουμε, όμως, πράγματι αδογμάτιστη γνώση; Τα λάθη που μισούμε πηγάζουν όντως από αυτό ή άλλο συγκεκριμένο δόγμα, ή από την ανθρώπινη τάση για δόγματα και την ψεύτικη ασφάλεια που προσφέρουν;

Αν αφαιρέσουμε το σεβασμό, την κατανόηση ή την επιείκια από το λόγο μας μήπως αναπλάθουμε το πρόβλημα με άλλο τρόπο;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 21:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried:
«ΤΟ προβλημα με σενα Schwabe ειναι, οτι δεν ΞΕΡΕΙς τι λες,η ΚΑΝΕΙς οτι δεν ξερεις.»

Προσπαθώ πάντοτε να μένω και να εμμένω στα ιστορικά δεδομένα, καθώς το τμήμα της μυθολογίας είναι βαρέλι δίχως πάτο....

i-tried:
«Ο τονος σου ΕΠΙΘΕΤΙΚΟς οπως παντα,ΕΓΩΙΣΤΙΚΟς και εισαι παντα ο ΣΩΣΤΟς,ποτε ΛΑΘΟς.»

Όσα θέματα γνωρίζω, σαφώς και επιμένω...

i-tried:
«Βλεπεις και μοναχος σου οτι πολλοι διαβαζουν αλλα δεν θελουν να παρουν μερος στην κουβεντα σου εξαιτιας των παραπανω.»

Κάνεις ένα λάθος φίλτατε: δεν γράφω ούτε για να προκαλέσω συμπάθειες αλλά ούτε και για να έχω...ακροατήριο!!

Όποιος έχει κάτι να πει, αυτός τα λέει και τα παραλέει θα έλεγα. Όποιος έχει αποτύχει σε παλαιότερες προσπάθειες, αυτός συχνά σιωπά. Και λοιπόν?

i-tried:
«Ισως δεν ξερεις ακομα τι ζητας απ την ζωη σου,να μην εχεις βρει τον δρομο σου οπως λεμε,ακομη ναχεις αποτυχη επαγγελματικα και αυτο να σε κανει ναντιδρας επιθετικα.»

Πάντως....ως ψυχαναλυτής θα είχες πεινάσει φίλτατε!!!!

Να σε διαβεβαιώσω πως επαγγελματικά τα πάω άριστα (αυτός και ο λόγος για τις συχνές εμφανίσεις μου στο διαδίκτυο..), έχω μια ευτυχισμένη οικογένεια, και γενικά ούτε μοναξιά αισθάνομαι αλλά ούτε και με βασανίζει κάτι ιδιαίτερο.

Να’σαι καλά για την...ανησυχία σου (?), αλλά....μήπως (και πάλι) εξ ιδίων τα αλλότρια??

i-tried:
«Ο υποκριτης ειναι το χειροτερο ελατωμα,και απο το να εισαι αγραμματος...»

Σωστά. Όμως, σκέψου να είσαι και τα δυο μαζί φίλτατε!

i-tried:
«Αυτο που κανεις μονο διαλογος που δεν ειναι..»

Σεβαστή η άποψη σου. Αν και λάθος όπως τόσα άλλα....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 21:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ προβλημα με σενα Schwabe ειναι, οτι δεν ΞΕΡΕΙς τι λες,η ΚΑΝΕΙς οτι δεν ξερεις.
Ο τονος σου ΕΠΙΘΕΤΙΚΟς οπως παντα,ΕΓΩΙΣΤΙΚΟς και εισαι παντα ο ΣΩΣΤΟς,ποτε ΛΑΘΟς.
Βλεπεις και μοναχος σου οτι πολλοι διαβαζουν αλλα δεν θελουν να παρουν μερος στην κουβεντα σου εξαιτιας των παραπανω.
Σκεψου αυτα που σου ειπα.
Ισως δεν ξερεις ακομα τι ζητας απ την ζωη σου,να μην εχεις βρει τον δρομο σου οπως λεμε,ακομη ναχεις αποτυχη επαγγελματικα και αυτο να σε κανει ναντιδρας επιθετικα.
Ο υποκριτης ειναι το χειροτερο ελατωμα,και απο το να εισαι αγραμματος...

Επί του θέματος έχεις να πείς τίποτα αγαπητέ;;
Bλέπεις άν δέν υπάρχουν επιχειρήματα αρχίζουμε αυτά τα κόλπα κατηγορώντας τους συνομιλητές μας προκειμένου να αλλάξουμε το σε βαρος μας αρνητικό κλίμα. Δυστυχώς δέν είναι μονάχα δική σου τακτική αλλά πολλών άλλων εδώ μέσα. Αντιμετώπισε με πειστικά επιχειρήματα τα όσα εκνευριστικά για σένα λέει ο Schwabe και ύστερα να τα πείς αυτά.
Όλοι μας παρακολουθούν και όλοι μας κρινόμαστε με αυτά που γράφουμε, με το να ξεφεύγουμε απο την πίσω πόρτα όπως προσπαθείς εσύ άλλη μιά φορά να κάνεις δέν δημιουργούμε και την καλύτερη εντύπωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 22:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried:
«Βλεπεις και μοναχος σου οτι πολλοι διαβαζουν αλλα δεν θελουν να παρουν μερος στην κουβεντα σου εξαιτιας των παραπανω.»

Κάνεις ένα λάθος φίλτατε: δεν γράφω ούτε για να προκαλέσω συμπάθειες αλλά ούτε και για να έχω...ακροατήριο!!

ΤΟΤΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ,ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟς ΜΕΡΟς.
εδω και ακροατηριο θα εχεις,και θε σε κρινουν αναλογος,ζωντανα.
Τουλαχιστον σενα βιβλιο ισως δεχτεις μερικα σχολια σε καποια τοπικη εφημεριδα,και παλι θα σε ξεχασουν μετα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy