ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΧΕ ΑΔΕΛΦΟ !!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 19:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου macedon, δεν πρόλαβα το συγκεκριμένο μήνυμα του i-tried που αναφέρεις πριν το τροποποιήσει οπότε θα περίμενα και την δική του τοποθέτηση.
Είναι πιθανόν να μην τοποθετήθηκε τόσο σωστά και να θέλησε να διορθώσει συντακτικά την πρόταση του, είναι πιθανόν όντως να έχασε την ψυχραιμία του και να μετάνιωσε, είναι πιθανόν να εννοούσε οτι το 10% του Ελληνικού πληθυσμούς είναι αλλοδαποί κτλ.

Εμένα όμως, φίλε μου, δε με προβληματίζει τόσο πολύ η δήλωση καθεαυτή - αν κι είναι λυπηρό όντως αν ειπώθηκε με προσβλητική διάθεση...
Αυτό που με προβληματίζει είναι το να βλέπω την προσπάθεια ανθρώπων να καταρρίψουν τα επιχειρήματα του συνομιλητή τους με τέτοιο πάθος που συχνά ξεφεύγουν από τα όρια του ορθού και γόνιμου διαλόγου.
Ειλικρινά δεν θέλω να πιστέψω οτι μας φαίνεται τόσο παράλογο να αποδεχθούμε την διαφορετικότητα του άλλου και το δικαίωμα του να έχει τα πιστεύω του και να τα υπερασπίζεται.
Δεν σου κρύβω οτι με λυπεί σε σημαντικό βαθμό να βλέπω την ανταλλαγή χαρακτηρισμών - κάτι το οποίο πιστεύω πως δεν έγινε σ' αυτήν την περίπτωση κι αν έγινε ελπίζω να μην έγινε εκούσια - μεταξύ ανθρώπων που έχουν το νου, την διάκριση και την δεινότητα να τοποθετηθούν σε θέματα φιλοσοφικού στοχασμού, επιστημονικού περιεχομένου κτλ αλλά παρασύρονται σε θέματα θρησκευτικής πίστης.

Αν είναι δυνατόν να μη μπορούμε να αποδεχθούμε όλοι μας τα δικαιώματα του άλλου να υπερασπίζεται αυτό το οποίο εκλαμβάνει εκείνος ως Αλήθεια όπως εμείς εκλαμβάνουμε κάτι άλλο!
Σίγουρα αυτό δεν προβάλλει την δική μας Αλήθεια ούτε την κάνει να φαίνεται ορθότερη.
Απλά την αποδυναμώνει...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 19:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Γιώργο, το συγκεκριμένο μέλος είπε αυτό ακριβώς που ήθελε να πει, όπως άλλωστε φαίνεται και από το προηγούμενο post του όπου δηλώνει ανοήτως πως "ΕΛΛΗΝΑς=ΧΡΙΣΤΙΑΝΟς ΟΡΘΟΔΟΞΟς"

quote:
Dying_Incubus
Ειλικρινά δεν θέλω να πιστέψω οτι μας φαίνεται τόσο παράλογο να αποδεχθούμε την διαφορετικότητα του άλλου και το δικαίωμα του να έχει τα πιστεύω του και να τα υπερασπίζεται.

Το δικαίωμα του καθενός να υπερασπίζεται αυτά που πιστεύει σταματάει εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου. Πρόκειται όμως για μια παγιωμένη κατάσταση εδώ μέσα, της οποίας πιστεύω είσαι γνώστης, και κατά την οποία οι φανατικοί του συγκεκριμένου δόγματος εκφράζουν τέτοιου είδους απόψεις με τον τρόπο αυτό.

quote:
Dying_Incubus
Αν είναι δυνατόν να μη μπορούμε να αποδεχθούμε όλοι μας τα δικαιώματα του άλλου να υπερασπίζεται αυτό το οποίο εκλαμβάνει εκείνος ως Αλήθεια όπως εμείς εκλαμβάνουμε κάτι άλλο!

Δεν είναι θέμα παραδοχής ή όχι κάποιας αλήθειας. Αλλωστε το συγκεκριμένο μέλος μηδέν έχει προσφέρει σε οποιοδήποτε είδος διαλόγου. Είναι απλά θέμα παραβίασης τόσο των κανόνων συμπεριφοράς του forum όσο και του ποινικού κώδικα. Ετσι απλά.

Προσωπικά δεν πρόκειται να επιτρέψω φίλε μου σε κανέναν ανιστόρητο και αγράμματο σαλτιμπάγκο να με προσβάλει με οποιονδήποτε τρόπο στο όνομα της θρησκείας του ή των οποιονδήποτε ιδεών του και με οποιονδήποτε τρόπο. Και τα γραφόμενα του φανατικού χριστιανού τα θεωρώ προσωπική προσβολή.

Ευχαριστώ πάντως για την παρέμβασή σου έστω και τύπου κυανόκρανου

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 21:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ Ο ΜΑΚΕΔΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΗ ΘΕΜΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...-)
ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΙς ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗς ΓΛΩΣΣΑς...

αυτα και για σενα φιλε gigenis
λες...
κανεις λαθος προσπαθησε να προσβαλει τους ελληνες που δεν ειναι χριστιανοι...(ε λοιπον ειστε για γελια)

δεν κανω κουβεντα γιαυτους,ουτε προσβαλλω
(ξεχνα ο χριστιανολατρης οτι οι ελληνες υπηρχαν αιωνες πριν...)

ΛΕΩ...
1)Ο Ελληνας ειναι σε μεγαλο ποσοστο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟς...προσβολη; οχι

2)Υπαρχουν και μη Ελληνες κατοικοι(ενα ποσοτο)Αλβανοι,τουρκοι,κτλ
...προσβολη; οoοχι

3)Υπαρχουν και αλλοι (απιστοι,οχι χριστιανοι Ελληνες)5%...προσβολη; oxi.
(Dying_Incubus λεω 5%,ισως ειναι 10%,αποκλειεται να ειναι παραπανω.οσο για...(είναι πιθανόν όντως να έχασε την ψυχραιμία του και να μετάνιωσε,)εχω το θαρος και την δυναμη της γνωμης μου και να ζητησω συγνωμη οταν πρεπει.

4)Ειναι ωρα να μεγαλωσης και να σταματησης τα παιδιαρισματα(ειπα και σε αλλο ποστ)και να διαστρεβλωνης τα γραφομενα αλλων και των Γραφων.

6)Οσο για αλλαγη (edit)εκανα συμπληρωση το...5% μη Χριστιανοι,αυτο δεν ΑΛΛΑΞΕ την προταση και αυτο που αλλοι καταλαβαν,εκτως απο ΕΣΕΝΑ

(ΛΕς ΟΤΙ ΞΕΡΗς ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΛΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΛΟΥς ΕΔΩ,ΟΜΩς ΒΛΕΠΩ ΕΧΕΙς ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΗΝ κατανοης)ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΞΕΡΩ ΟΠΩς ΙΣΩς ΘΑΠΡΕΠΕ(οπως εσενα ισως)

7)οσο για προσβολη καλα θα κανης να ριξης μια ματια σε προιγουμενα δικα σου ποστ και μετα να μιλας,...Ο κυριος αυτος σου εδωσε μια σωστη,λογικη απαντηση...και η δικια σου ποια ηταν;(δεν ειχες.-)αντι να μην απαντησης του ειπες.....(και αλλα πολλα σε αλλα ποστ)

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας
Απεστάλη: 05/01/2007, 14:06:55
.................................
ΜΑΚΕΔΟΝ
Αγαπητέ ανώνυμε κοτσανολόγε, επαγγελματία χριστιανέ απολογητή της ΟΟΔΕ και δωρητή των κειμένων σου στους ανά την Ελλάδα αφελείς και ανίκανους να σκεφτούν.


ΕΣΥ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΗς ΤΑ ΛΟΓΙΑ,ΕΓΩ ΤΟΥς ΑΡΙΘΜΟΥς 5 + 5 + 5 = 550
(με μια γραμμη κανω τον σταυρο 4) 5 + 545 = 550.καλο eeee-)

Think_Math

Για τα λόγια του KISSINGER τι να πω .
Να πώ οτι αυτοί που βοήθησαν το έργο του ήταν η χούντα των συνταγματαρχών που είχε τις ευλογίες της εκκλησίας , και οδήγησε την Ελλάδα στην τραγωδία της Κύπρου ?
Να αναφερθώ στον Αρχιεπίσκοπο Αμερικής (Σ)Ιάκωβο που ήταν κολλητός του ?

ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ KISSINGER (και καθε αλλου ομοιου του)ΠΡΕΠΕΙ να προστατεψουμε την Ελλαδα,και τα ιδανικα της,ιστορια της και την γλωσσα μας ,...στα παρακατω σου γραφομενα εχεις απολυτο δικαιο,εμεις οι ιδιοι βγαζουμε τα ματια μας.

EDIT:

ΕΛΛΗΝΑς=ΧΡΙΣΤΙΑΝΟς ΟΡΘΟΔΟΞΟς"

ΟΣΟ ΓΙΑΥΤΟ (το εκανα επιτηδες edit για ναχης κατι να πης)υπονοουσα το μεγαλυτερο ποσοστο των ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 21:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Dying_Incubus
Πολυ σωστα τα γραφομενα σου και με βρισκουν συμφωνο 100%,ομως θα διαφωνησω ως προς το θεμα (μηλαμε εαν ο ΧΡΙΣΤΟς ειχε αδελφους)που πραγματι ειναι θρησκευτικής πίστης.

Dying_Incubus
...αλλά παρασύρονται σε θέματα θρησκευτικής πίστης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 21:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η προσχολικη προσπαθεια διαστρευλωσης αυτων που εγραψες ειναι εμφανεστατη
αλλα ειμαι συνηθισμενος ποια στην ανανδρη συμπεριφορα των χριστιανολατρων

οσο για το θεμα αν ειχε η οχι αδερφια ο χριστος δεν εχει να κανει καθολου με την πιστη

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 22:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

η προσχολικη προσπαθεια διαστρευλωσης αυτων που εγραψες ειναι εμφανεστατη
αλλα ειμαι συνηθισμενος ποια στην ανανδρη συμπεριφορα των χριστιανολατρων

οσο για το θεμα αν ειχε η οχι αδερφια ο χριστος δεν εχει να κανει καθολου με την πιστη

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


ΑΥΤΟ ΑΣ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟΥς ΑΛΛΟΥς ΝΑ ΤΟ ΚΡΙΝΟΥΝ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ...ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΑΙ ΛΑθΟς ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΛΥΠΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ η ΟΧΙ,αλλοστε τα γραφομενα σου το λεν ( χριστιανολατρων )

Ειμαι περιφανος να ειμαι ΕΛΛΗΝΑς εμαι περιφανος και ως ΧΡΙΣΤΙΑΝΟς.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του.-)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 22:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το αν ο χριστος ειχε αδερφια δεν αναιρει την υπαρξη του γιαχβε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 23:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ i-tried έχω έρθει πολλές φορές σε αντιπαράθεση με τον Μακεδών και με έχει ειρωνευτεί ουκ ολίγες φορές. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο Μακεδών δεν απάντησε στο δικό μου κείμενο αλλά στο κείμενο της ΟΟΔΕ.

Βέβαια δεν παρέλειψε να θίξει και αυτούς οι οποίοι συμφωνούν με το κείμενο της ΟΟΔΕ (και εγώ είμαι ένας από αυτούς που συμφωνούν με τον συντάκτη της ΟΟΔΕ) αποκαλώντας τους «αφελείς και ανίκανους να σκεφτούν» αλλά έχω συνηθίσει πλέον τις ειρωνείες τους οπότε δεν το πολυπροσεξα.

Δυστυχώς για μένα δεν έχω τις γνώσεις για να γίνω συντάκτης της ΟΟΔΕ, ευτυχώς όμως για εμάς ο θεός έχει φροντίσει να βγουν άνθρωποι (πχ. ΟΟΔΕ)ικανοί να ενημερώσουν τον κόσμο.


ΥΓ. Σε ενα μόνο ποστ υπηρχαν οι παρακατω βρισιές:

quote:
Μην προσπαθείς να μάθεις στο γουρούνι μουσική. Χάνεις το χρόνο σου, ενοχλείς και το γουρούνι...

Πιο εύκολα θα συζητούσα με το τασάκι μου παρά με άτομα του είδους σου.

Αγαπητέ ανώνυμε κοτσανολόγε, επαγγελματία χριστιανέ απολογητή της ΟΟΔΕ

Ανοιξε ένα ελληνικό λεξικό να βεβαιωθείς αγράμματε.


ι-tried δείξε κατανόηση δεν είσαι ο μόνος που διαφωνεί μαζί τους και τον έχουν αποκαλέσει γουρούνι και όλα τα υπόλοιπα (κατά καιρούς τα εχω ακουσει και εγω και άλλοι αυτα τα σχολια). Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους ευχηθείς καλή φώτιση και καλή χρονιά. Πολλές φορές ο μόνος τρόπος να συνεννοηθείς με έναν άνθρωπο είναι η ευχή.


Edited by - pr_gid on 07/01/2007 00:08:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 23:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(…ας δούμε τι λέει το λεξικό του Μπαμπινιώτη…)
…έτσι για διάλειμμα...

Για μένα η Ορθοδοξία είναι ένα στοιχείο αχώριστα συνυφασμένο με τη συνείδησή μου ως Έλληνα. …

Αναλογίζομαι ότι μια σειρά από υπαρξιακές και ιστορικά θεμελιωμένες έννοιες του Ελληνισμού συνδέονται άρρηκτα με την Ορθοδοξία.

Η έννοια του Γένους λ.χ., που σφράγισε τον Ελληνισμό στην Τουρκοκρατία, αναδύθηκε μέσα από την υπόδουλη πατρίδα, την κοινή Ορθόδοξη πίστη και την κοινή ελληνική γλώσσα.

Και σήμερα ακόμη έννοιες όπως ομογενής και ομογένεια δεν νοούνται έξω από την Ορθόδοξη Εκκλησία. Η μια μεριά της ψυχής μας, αυτή του Ρωμιού, βλέπει προς την Ανατολή, την Ορθόδοξη πίστη και τη λαϊκή παράδοση· η άλλη μας μεριά, του Έλληνα, κοιτάζει προς τη Δύση, την κλασική παιδεία, την ορθολογική και νεωτεριστική σκέψη.

Και τα δύο μαζί συνθέτουν τον Έλληνα.

Όποιος μιλάει για Ορθοδοξία ερήμην του Ελληνισμού νομίζω ότι ματαιοπονεί· όποιος όμως μιλάει για Ελληνισμό ερήμην της Ορθοδοξίας κάνει κάτι χειρότερο· ασχημονεί.

Μόνο έντονα ορθολογιστικές εξωβιωματικές και ανιστορικές συνειδήσεις κρατούν τον εαυτό τους πεισματικά συχνά και επιδεικτικά έξω και μακριά από κάθε επαφή με την πίστη αυτού του λαού και τη θρησκεύουσα συνείδησή του αιώνες τώρα.

Ολόκληρο το άρθρο εδώ:Οι άρρηκτοι δεσμοί Ορθοδοξίας και Ελληνισμού
Γ. ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ, "Το ΒΗΜΑ": 19/04/1998
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 00:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όποιος μιλάει για Ορθοδοξία ερήμην του Ελληνισμού νομίζω ότι ματαιοπονεί· όποιος όμως μιλάει για Ελληνισμό ερήμην της Ορθοδοξίας κάνει κάτι χειρότερο· ασχημονεί.

Επειδή το λέει ο Μπαμπινιώτης , δεν σημαίνει οτι είναι και σωστό .
Άλλωστε ο ελληνισμός διέπρεψε και μεγαλούργησε πρό του χριστιανισμού που του επέβαλαν οι Ρωμαίοι κατακτητές .
Πρόσφατα ένας σημαίνων Άγγλος πανεπιστημιακός είπε ότι αν οι Ρωμαίοι δεν κατακτούσαν τους Έλληνες , η επιστήμες θα ήταν τουλάχιστον έναν αιώνα μπροστά .
Και στό κάτω κάτω της γραφής με τέτοιες δηλώσεις εξασφαλίζει την θεσούλα του , φαντάζεσαι φίλε Ampere , αν έλεγε τα αντίθετα θα έμενε στο πανεπιστήμιο για πολύ ; τα διαπιστευτήρια του στους ρασοφόρους δίνει ο άνθρωπος .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 01:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sesostris ο καθηγητής Μπαμπινώτης μπορεί να έχει όλα τα ελαττώματα του κόσμου αλλά τουλάχιστον δεν μπορεί να κατηγορηθεί ότι δεν ξέρει ελληνικά ή ότι είναι ανόητος και μάλλον τον υποτιμάμε αν θεωρήσουμε ότι δεν εννοεί αυτά που γράφει.

Αν πάντως βρεις χρόνο διάβασε και αυτό
Προς Νεοπαγανιστές
Γ. ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ, "Το ΒΗΜΑ": 24/08/2003
από το οποίο και παραθέτω το πιο κάτω απόσπασμα:

...το να τιμάς και να εκ-τιμάς τον Ελληνισμό ως πολιτισμικό μέγεθος ευρύτερης εμβέλειας, πράγμα που συμβαίνει με τους περισσότερους Ελληνες, δεν επάγεται ότι πρέπει και να ασπάζεσαι το «Δωδεκάθεο» και τον πολυθεϊσμό και, κυρίως, δεν σημαίνει ότι πρέπει να απορρίπτεις τη χριστιανική θρησκεία και πίστη!

Αυτή η ταύτιση τού Ελληνισμού με οξύ αντιχριστιανικό πνεύμα είναι μια τραγική στρέβλωση τής πολιτισμικής ιστορίας και παράδοσης των Ελλήνων, όπου Ελληνισμός και Χριστιανισμός συμπορεύτηκαν -χωρίς ποτέ να ταυτισθούν- και συνύφαναν την ιδιοπροσωπία τού Ελληνα.

Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 06:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μόνο η έκφραση "χριστιανισμός και ελληνισμός συμπορεύτηκαν" δείχνει τουλάχιστον άγνοια της ιστορίας. Πράγμα φυσικό μέχρι ένα σημείο γιατί ο Μπαμπινιώτης είναι γλωσσολόγος, όχι ιστορικός. Και στο κάτω κάτω, το ότι το λέει ο Μπαμπινιώτης ή ο πρόεδρος της Δημοκρατίας δεν το κάνει θέσφατο.

Δεν πρόκειται για καμία επιστημονική έρευνα. Προσωπικές απόψεις του Μπαμπινιώτη είναι και εξόφληση γραμματίων προς αυτούς που τον έκαναν πρύτανη.

Τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο.

macedon

Edited by - macedon on 07/01/2007 06:45:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 11:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συγνώμη φίλε Ampere αλλά νομίζω οτι τα λεγόμενα του κ. Μπαμπινιώτη είναι εκτός τόπου και χρόνου .

Δές το παρακάτω Link :

quote:
http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/holysynod.asp?id=721&what_sub=d_typou

Είναι προφανές ότι Ο Κ. Μπαμπινιώτης είναι διαπλεκόμενος με την εκκλησία .
Τι περίμενες να πεί ??

Να και μερικά αποσπάσματα :

quote:
" Θεωρώ αυτή τη στιγμή ιδιαίτερα σημαντική για όλο τον τρόπο σκέψης μου και την ζωή μου. Υπήρξα και είμαι μανιώδης αναγνώστης των κειμένων του Αποστόλου Παύλου, θαυμαστής του έργου της διδασκαλίας του και ποτέ δεν είχα φανταστεί ότι η Εκκλησία θα με τιμούσε γι αυτό που αβίαστα έβγαινε και βγαίνει από μέσα μου, αφού είμαι και εγώ ένα ακόμη πιστό και ενεργό μέλος της Εκκλησίας, δίδοντας από κάθε δημόσιο ή άλλο βήμα την Ομολογία της Πίστεως"

Μανιώδης αναγνώστης του Αποστόλου Παύλου !

quote:
Τόσον ο Μακαριώτατος κ.Χριστόδουλος όσον και ο τιμηθείς Πρύτανης του Πανεπιστημίου των Αθηνών κ.Μπαμπινιώτης στις ομιλίες τους, αναφέρθηκαν στον προβληματισμό και στα σύγχρονα κοινωνικά φαινόμενα που άπτονται των θεσμών στην Πατρίδα μας, οι οποίοι όπως και οι δύο τόνισαν "βάλλονται" , με βασική επιδίωξη μερίδας αυτοαποκαλούμενων "εκσυγχρονιστών" και "προοδευτικών ανθρώπων", λοιδορώντας τα πρόσωπα των Εκκλησιαστικών Ταγών, να θέσουν στο περιθώριο την Εκκλησία και τους μακραίωνους αγώνες Της για την διάσωση της Ελληνικής Γλώσσας, της Ιστορίας, και της Ελληνορθόδοξης Παιδείας που διδάσκεται πρωτίστως στην Οικογένεια και την Εκπαίδευση.

Η εκκλησία βάλλεται (!) απο εκσυγχρονιστές και προοδευτικούς ανθρώπους που λοιδορούν (!) τα πρόσωπα των εκκλησιατικών ταγών.

Τόσα ψέμματα μαζεμένα δεν έχουν ξαναγραφτεί .
Φαίνεται οτι οι καλοί μας ιεράρχες δεν έκλεψαν , δεν εστηναν παραδικαστικά κυκλώματα και όλα είναι συκοφαντίες ...

quote:
Σήμερα δεχόμεθα μια υβριστική επίθεση από κάποιους που αυτοαποκαλούνται "Δημοκράτες ", δεν ανέχονται όμως την διαφορετική άποψη.

Οπως βλέπουμε τα πολιτικά πιστεύω του κ. μπαμπινιώτη και του κ. χριστόδουλου συμπίπτουν ...

quote:
Δεν είναι σύνθημα η "Ελληνορθοδοξία". Είναι ιστορική πραγματικότητα. Όλοι όσοι με πίστη βαθύτερη την ομολογούν πρέπει να βγαίνουν μαχητικά και δημόσια. Κι όχι να έχουμε φτάσει σε ένα σημείο να απολογούμεθα και να καθόμαστε στην άκρη, σε "απαίδευτους", συνθηματολόγους, οι πνευματικοί άνθρωποι .

Χωρίς σχόλια ...

quote:
6) Για το "κρυφό σχολιό".

Πρύτανης κ.Μπαμπινιώτης " Τι έκανε το κρυφό σχολιό; Δεν διέσωσε την Ιστορία και την Γλώσσα του Έθνους μας; Eίναι γνωστό ότι ο Ελληνισμός στο Εξωτερικό διασώζεται στους κόλπους της Εκκλησίας με την διδασκαλία της Ελληνικής Γλώσσας.


Πάλι το κρυφό σχολιό ? Αμαν με αυτό το παραμύθι ...

Νομίζω οτι δεν έχει νόημα να συνεχίσω ...
Απορώ ομως πως ένας πνευματικός άνθρωπος μπορεί να λέει τόσα ψέμματα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 11:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried:
«ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΓΝΟΗΣΕς ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ (σ αυτα που λεει)ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΠΑΡΑ Ν ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗς, ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΓΝΟΗΣΕς.»

Μήπως και μετά....ξυπνήσατε και οι δυο μαζί???

i-tried:
«Αληθεια πως υπαρχουν ανθρωποι την σημερον ημερα και λενε ,δεν υπαρχει θεος; ασχετου ποιος ειναι αυτος.Αυτη η απεραντη ομορφια του κοσμου με την τελειοτητα που υπαρχει μονο καποια δυναμη(ΘΕΟς) μπορει να εφτιαξε και οχι μονο απο φυσεως μοναχα.»

Ποιά «ομορφιά» φίλτατε?? ΤΩΡΑ βλέπουμε μια ομορφιά, εάν φυσικά δεν κοιτάξουμε την απίστευτη πείνα, εξαθλίωση και καταστροφές στον πλανήτη.

Απο την άλλη, πριν κάτι εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια έγιναν τόσες φυσικές καταστροφές που κάθε άλλο παρά «ομορφιά» υπήρχε! Και εάν πάμε πιο πίσω στο χρόνο, τότε.....ολάκερος ο πλανήτης είχε καταστεί κάθε άλλο παρά «ομορφιά» για τα χιλιάδες πλάσματα που τότε υπήρχαν και μετά αφανίστηκαν.

Δεν μου λες, ΤΟΝ «ΘΕΟ» σου, ΠΟΙΟΣ το έφτιαξε?? Μην μου πεις το γνωστό και ανεδαφικό «υπήρχε απο πάντα».....

i-tried:
«μεχρι στιγμης ουτε συ ουτε ο Schwabe ειπατε τιποτα το ιδιαιτερο να εξηγη το αντιθετο του υπαρχει θεος..»

Εσύ είσαι αυτός που κόπτεται και αφιερώνεται σε έναν «θεό», που συνάμα ούτε έχει δει αλλά ούτε και θα δει έως ότου πεθάνει (!), οπότε εσύ οφείλεις να δώσεις απαντήσεις και όχι δοξολογίες και περισσότερα «μάλλον» και «θα»!!

Δώσε μας λοιπόν εσύ πρώτα τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ σου, και βλέπουμε....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 12:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το καλαμπούρι με όσους δήθεν δεν «βλέπουν» τις χαοτικές αντιφάσεις που περιέχονται στις συρραφές που μας είναι γνωστές ως «Καινή Διαθήκη» (στην ουσία μιλάμε για φαντασιακές αφηγήσεις..), είναι πως κύρια αντίφαση αποτελεί ότι ......η δήθεν αξίωση ότι ο Χριστός που αναδύνεται μέσα απο αυτά τα χαλκευμένα κείμενα διακύρηξε ποτέ πως είναι και Θεός ή ακόμη και «Θεάνθρωπος»!!!!

Απο ΚΑΜΙΑ αναφορά του Ιησού, απο ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ, απο ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΥ («Παλαιά Διαθήκη» σύμφωνα με τους χριστιανούς..), δεν εξάγεται το ασφαλές συμπέρασμα πως ούτε ο Χριστός της Καινής Διαθήκης υπήρξε ο Μεσσίας αλλά και φυσικά πως ο αναμενόμενος Μεσσίας θα ήταν δήθεν.........Θεός ή «Θεάνθρωπος»!

Με άλλα λόγια και σε απλά ελληνικά: οι χριστιανοί λατρεύουν ως Θεό ένα πρόσωπο το οποίο ποτέ δεν αποδέχθηκε ή απαίτησε αυτή την ιδιότητα (!), λατρεύουν ως Μεσσία των προφητών της Ιουδαϊκής Πεντατεύχου ένα πρόσωπο το οποίο ποτέ δεν εκπλήρωσε τις προφητείες ή μίλησαν οι προφητείες για όσα στη ζωή αυτού έλαβαν χώρα!!!!

Άραγε, ΠΟΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΦΑΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ πρέπει να έχει κανείς μπροστά του ώστε να αρχίζει να αναρωτιέται για την «γνησιότητα» των κειμένων??

Για ΠΟΙΑ «ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ», για ΠΟΙΑ «ΟΡΘΟΤΗΤΑ» θέλουν να χαριεντίζονται οι χριστιανοί όταν ούτε ο Χριστός υπήρξε Θεός αλλά ούτε και ποτέ και πουθενά μίλησαν οι προφήτες για «θεάνθρωπο»???

Ο Θεός για τους Εβραίους Προφήτες είναι ΕΝΑΣ, και φυσικά ούτε «ενσαρκώνεται» αλλά ούτε και δύναται να ΑΤΙΜΩΘΕΙ επάνω σε ένα ξύλινο Ρωμαϊκό Τ!!

Αποτελεί ΜΕΓΙΣΤΗ ΥΒΡΗ για την θεολογία των Εβραίων (βάση της θεολογίας των οποίων δήθεν χτίζεται συνάμα η αξίωση του Θεού των χριστιανών..) πως τάχα ο Θεός θέλησε να «ενσαρκωθεί», να κάνει παιχνίδια κάνοντας το....νερό κρασί ή να δείχνει το θυμό και δύναμη του ξερένοντας συκιές!!!!

Βέβαια, ψύγματα της πραγματικής αλήθειας υπάρχουν μέσα στην Καινή Διαθήκη, και λέω στην Καινή Διαθήκη καθώς είναι ανώφελο να αναζητήσουμε μέσα απο την Παλαιά Διαθήκη τον «θεάνθρωπο» Ιησού, καθώς αυτός ο ορισμός και οι δήθεν ιδιότητες του απλά δεν υφίστανται.

Τι λέει ο Φαρισασίος Παύλος?

«5 εἷς γὰρ Θεός, εἷς καὶ μεσίτης Θεοῦ καὶ ἀνθρώπων, ἄνθρωπος Χριστὸς ᾿Ιησοῦς,»
Εδώ βλέπουμε πως είναι ένας άνθρωπος, που μεσιτεύει μεταξύ θεού και ανθρώπων..

Και τι λέει άραγε όταν ο ίδιος ο Χριστός ερωτάται?

«16 Καὶ ἰδοὺ εἷς προσελθὼν εἶπεν αὐτῷ· διδάσκαλε ἀγαθέ, τί ἀγαθὸν ποιήσω ἵνα ἔχω ζωὴν αἰώνιον; 17 ὁ δὲ εἶπεν αὐτῷ· τί με λέγεις ἀγαθόν; οὐδεὶς ἀγαθὸς εἰ μὴ εἷς ὁ Θεός.»

Τι με λες λοιπόν αγαθόν και καλόν, απαντά ο Χριστός. Μόνο ένας είναι αγαθός και καλός: Ο ΘΕΟΣ!

Ενώ σε πλήρη αντίθεση, βλέπουμε στην Πεντάτευχο των Εβραίων κάθε φορά που ο θεός έρχεται σε επικοινωνία με τους ανθρώπους, ΔΕΝ ΑΦΉΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΠΑΡΑΝΟΗΣΗΣ ΤΗΣ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΙΑΣ ΤΟΥ.

Στην Καινή Διαθήκη τι βλέπουμε όμως? Βλέπουμε έναν Ιησού να λέει με ειλικρίνεια πως δεν είναι ο Θεός, καθώς μόνο Εκείνος είναι αγαθός καιθ όχι ο ίδιος.

Αλήθεια, ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ Ο ΡΑΒΙΝΟΣ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 13:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

6) Για το "κρυφό σχολιό".

Πρύτανης κ.Μπαμπινιώτης " Τι έκανε το κρυφό σχολιό; Δεν διέσωσε την Ιστορία και την Γλώσσα του Έθνους μας; Eίναι γνωστό ότι ο Ελληνισμός στο Εξωτερικό διασώζεται στους κόλπους της Εκκλησίας με την διδασκαλία της Ελληνικής Γλώσσας.



Ειδικά γι'αυτό ο κ. Μπαμπινιώτης είναι παντελώς άσχετος.

Η Εκκλησία στο εξωτερικό και ειδικά σε Αμερική-Αυστραλία είναι η αιτία καταστροφής της γλώσσας, όπως άλλωστε γνωρίζει πολύ καλά το Υπουργείο Παιδείας από τις άπειρες υπηρεσιακές αναφορές που έχει στα συρτάρια της.

Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να μπω σε λεπτομέρειες (έχω άλλωστε τεράστιο υλικό πάνω σ'αυτό) αλλά θα σημειώσω μια ενδεικτική τοποθέτηση του μακαρίτη του Αρχιεπισκόπου Β. και Ν. Αμερικής Ιακώβου στην κληρικολαϊκή συγκέντρωση στο Τορόντο, όπου εξέφρασε όλο το ενδιαφέρον της Εκκλησίας για την ελληνική γλώσσα:

"Δεν με ενδιαφέρει αν τα παιδιά σας μιλάνε ελληνικά, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι.

Τέτοιο ενδιαφέρον κατά τον απληροφόρητο κ. Μπαμπινιώτη...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 13:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, η παρέμβασή μου έγινε εξαιτίας κάποιων συμπεριφορών που με λυπούν και όχι για να αποδείξω την ορθότητα της α ή της β θέσης.

Είναι σε όλους γνωστό αυτό που συμβαίνει στο "μύθος και θρησκεία" και που αρκετά μέλη το θεωρούν ως ένα μελανό σημείο του esoterica.

Κατά καιρούς μάλιστα και οι ίδιοι οι υπεύθυνοι του χώρου επιχείρησαν να συμμαζέψουν κάπως τα πράγματα.

Προσωπικά έχω υπ’ όψιν μου το topic του Avatargr*
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΕΡΙ ΘΕΜΑΤΩΝ (TOPICS) ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ..... και κάποια προσπάθεια (πέρυσι αν δεν κάνω λάθος) για τον περιορισμό θεμάτων με το ίδιο περιεχόμενο.

Δυστυχώς η εικόνα παραμένει η ίδια. Πολλά topic με τίτλο που σαφέστατα φανερώνει την αποστροφή των θεματοθετών για τον Χριστιανισμό και την πρόθεση να προσβάλλουν όσους πιστεύουν στον Χριστό.


Θα ήταν πιο έντιμο αν έμενε ένα topic με θέμα «Προσβάλλετε κατά βούληση το Χριστό τους και την Παναγία τους» παρά αυτή η αναπαραγωγή της ίδιας κατάστασης με διαφορετικό τίτλο.


Παραθέτοντας τα αποσπάσματα με τις θέσεις του Μπαμπινιώτη ήθελα να δείξω ότι άνθρωποι που και εσείς επικαλείστε (έστω ως γλωσσολόγους) και άρα αναγνωρίζετε εμμέσως ότι δεν μπορεί να είναι ανόητοι, σέβονται κάποια πράγματα που εσείς θεωρείτε ότι αφορούν μόνον ανόητους. Δυστυχώς δεν φαντάστηκα ότι υπήρχε και η άλλη κατηγορία μη ανοήτων μεν, εξοφλούντων γραμμάτια δε.


Τέλος πάντων, δεν θα σας απασχολήσω άλλο. Ήθελα απλά, για άλλη μια φορά, να εκφράσω την πικρία μου για τα όσα προσβλητικά συμβαίνουν αλλά και γίνονται ανεκτά σε ένα χώρο που παρ’ όλα αυτά θέλω να συνεχίσω να συμμετέχω.


αλήθεια τι γίνεται αυτή η ψυχή?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 14:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε ampere :
quote:
Δυστυχώς η εικόνα παραμένει η ίδια. Πολλά topic με τίτλο που σαφέστατα φανερώνει την αποστροφή των θεματοθετών για τον Χριστιανισμό και την πρόθεση να προσβάλλουν όσους πιστεύουν στον Χριστό.

Αυτό που προσβάλλεται γενικά στις περισσότερες συζητήσεις εδώ , είναι η νοημοσύνη μας απο τους φανατικούς χριστιανούς .

quote:
Θα ήταν πιο έντιμο αν έμενε ένα topic με θέμα «Προσβάλλετε κατά βούληση το Χριστό τους και την Παναγία τους» παρά αυτή η αναπαραγωγή της ίδιας κατάστασης με διαφορετικό τίτλο.

Επειδή κάνεις γενικόλογη αναφορά , να μιλάς πιό συγκεκριμμένα .
ΠΟΙΟΣ πρόσβαλε τον Χριστό και την Παναγία , ΠΟΤΕ και ΠΟΥ .

quote:
Παραθέτοντας τα αποσπάσματα με τις θέσεις του Μπαμπινιώτη ήθελα να δείξω ότι άνθρωποι που και εσείς επικαλείστε (έστω ως γλωσσολόγους) και άρα αναγνωρίζετε εμμέσως ότι δεν μπορεί να είναι ανόητοι, σέβονται κάποια πράγματα που εσείς θεωρείτε ότι αφορούν μόνον ανόητους. Δυστυχώς δεν φαντάστηκα ότι υπήρχε και η άλλη κατηγορία μη ανοήτων μεν, εξοφλούντων γραμμάτια δε.

Ο κ. Μπαμπινιώτης είναι εξυπνότατος άνθρωπος , ταυτόχρονα όμως είναι και διαπλεκόμενος με την εκκλησία .
Σέβεται την εκκλησία αλλά δεν σέβεται την νοημοσύνη μας .

quote:
Τέλος πάντων, δεν θα σας απασχολήσω άλλο. Ήθελα απλά, για άλλη μια φορά, να εκφράσω την πικρία μου για τα όσα προσβλητικά συμβαίνουν αλλά και γίνονται ανεκτά σε ένα χώρο που παρ’ όλα αυτά θέλω να συνεχίσω να συμμετέχω.

Οταν γίνεται ελεύθερος διάλογος , πρέπει και επιβάλλεται να ακούγονται όλες οι απόψεις .
Η λογοκρισία που προσπαθείς έμμεσα να επιβάλεις είναι χαρακτηριστικό της μισσαλοδοξίας που επιβάλει το δογμα σου .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 14:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ampere
Παραθέτοντας τα αποσπάσματα με τις θέσεις του Μπαμπινιώτη ήθελα να δείξω ότι άνθρωποι που και εσείς επικαλείστε (έστω ως γλωσσολόγους) και άρα αναγνωρίζετε εμμέσως ότι δεν μπορεί να είναι ανόητοι, σέβονται κάποια πράγματα που εσείς θεωρείτε ότι αφορούν μόνον ανόητους. Δυστυχώς δεν φαντάστηκα ότι υπήρχε και η άλλη κατηγορία μη ανοήτων μεν, εξοφλούντων γραμμάτια δε.

Προφανώς και εσκεμμένα συγχέεις τα πιστεύω κάποιου με τον τρόπο που τα πιστεύω αυτά εκφράζονται. Και σε κάθε περίπτωση όταν τα πιστεύω κάποιου τίθενται σε δημόσιο διάλογο, υπόκεινται σε κριτική.

Ταυτόχρονα, πιστός ως φαίνεται στην χριστιανική αλήθεια "άλλα λένε, άλλα καταλαβαίνω, άλλα απαντώ" προσπαθείς να δημιουργήσεις εσφαλμένες εντυπώσεις.

Οσο για το Μπαμπινιώτη, προσωπικά δεν εντυπωσιάζομαι από τίτλους ούτε παίρνω τοις μετρητοίς την προσωπική γνώμη καθενός απ'αυτούς. Το μόνο που έχει αντικειμενική αξία είναι η επιστημονική έρευνα και όχι οι χριστιανικές κορώνες οποιουδήποτε τιτλούχου λιβανίζει το κηφηναριό της εκκλησίας, εκθέτοντας τον εαυτό του ως ανιστόρητο... Και δυστυχώς η ιστορική έρευνα βγάζει τον κ. Μπαμπινιώτη ψεύτη και αμαθή στα θέματα αυτά. Από τη "συνύπαρξη χριστιανισμού-ελληνισμού" μέχρι τα "κρυφά σχολειά" και από το "ρόλο της εκκλησίας στο εθνικό γίγνεσθαι" μέχρι τη σύγχρονη πραγματικότητα της "προστασίας της γλώσσας στο εξωτερικό από την Εκκλησία", θέμα που το γνωρίζουν όλοι οι εμπλεκόμενοι, εκτός από τον κ. Μπαμπινιώτη.

Από κει και πέρα βέβαια, όσο πιο μεγάλη η κουτσαμάρα, τόσο μεγαλύτερο το δεκανίκι που χρειάζεται. Κι ο χριστιανισμός δεν είναι απλά κουτσός. Παντελώς ανάπηρος είναι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 16:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ampere:
«Θα ήταν πιο έντιμο αν έμενε ένα topic με θέμα «Προσβάλλετε κατά βούληση το Χριστό τους και την Παναγία τους» παρά αυτή η αναπαραγωγή της ίδιας κατάστασης με διαφορετικό τίτλο.»

Φίλτατε προσπαθείς να δαιμονοποιήσεις έναν ολάκερο χώρο, και να πετάξεις λάσπη στον ανεμιστήρα. Να τα λες τα πράγματα όπως αληθινά έχουν και όχι όπως μέσα απο τα δικά σου μάτια φαντάζουν.

Είναι γνωστό ότι ένα ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΔΟΓΜΑ δεν επιθυμεί κριτική, και όποτε στην ιστορία είχε την πολιτική ελευθερία και πρόσβαση, φίμωσε και οδήγησε στο θάνατο όσους αντιστέκονταν στην «αλήθεια» που το δόγμα πρέσβευε. Για παράδειγμα, επί ημερών του περίφημου «Βυζαντίου» τα πράγματα ήσαν όπως και σήμερα στο Ιράν.

Είναι γνωστό πως όσοι ΠΙΣΤΑ ΑΣΠΑΖΟΝΤΑΙ ΜΙΑ ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ ΚΟΣΜΟΘΕΑΣΗ (και το πιστά το εννοώ..) , όπως και η Χριστιανική, κατα βάθος δεν αποδέχονται ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΣΜΟΘΕΑΣΗ, διότι ειδάλλως δεν είναι καν πιστοί αλλά απλοί τυπολάτρες απο συνήθεια και λαογραφική συνείδηση.

Έτσι, η κριτική και η αμφισβήτηση φαντάζουν ως «προσβολή κατα βούληση»....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 19:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αν λέει αλήθεια η «πετά λάσπη στον ανεμιστήρα» ο φίλος Αμπερε,
μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας μας, φτάνει να δει τους τίτλους των θεμάτων που ανοίχτηκαν στην κατηγορία «Μύθος και θρησκεία». Αν δει, επίσης, και τις γενικότερες απόψεις, περί Χριστιανισμού, των θεματοθετών, θα καταλάβει από τι αισθήματα παρακινήθηκαν για να ανοίξουν τα εν λόγω θέματα συζήτησης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 10:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΔΩ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ, ΕΚΕΙ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ;

Ένα απόσπασμα της ΚΔ όπου οι Ευαγγελιστές "επιβεβαιώνουν" ο ένας τον άλλον (σύμφωνα με τους επαγγελματίες χριστιανούς) γράφοντας τελείως διαφορετικά πράγματα, είναι αυτό της επίσκεψης των μυροφόρων στον τάφο του Ιησού. Εκτός από τον παραλογισμό των στρατιωτών που αναφέρει ο Ματθαίος (θα το δούμε παρακάτω) τα γεγονότα της επίσκεψης των μυροφόρων με την εμπλοκή ενός ή περισσότερων αγγέλων είναι μάλλον διασκεδαστικά...

Λέει λοιπόν ο Ματθαίος (28, 1-2) πως το Σάββατο πήγε η Μαρία η Μαγδαληνή και η άλλη η Μαρία στον τάφο και μπροστά τους γίνεται σεισμός, εμφανίζεται ένας άγγελος, κυλάει την πέτρα και κάθεται επάνω της. Live action!

Λέει ο Μάρκος (16, 1-5): Το Σάββατο πήγε η Μαρία η Μαγδαληνή, η Μαρία του Ιακώβου και η Σαλώμη στον τάφο, το βρίσκουν ανοιχτό και βρίσκουν τον άγγελο να κάθεται μέσα στον τάφο.

Λέει ο Λουκάς (24, 1-5): Ηρθαν κάποιες γυναίκες και άλλες μαζί τους(!) (προφανώς λόγω προστασίας προσωπικών δεδομένων ο Λουκάς δεν δίνει ονόματα), βρίσκουν τον τάφο ανοιχτό και εκεί που σκέφτονται τι έγινε, εμφανίζονται 2 άγγελοι έξω από τον τάφο.

Λέει και ο Ιωάννης (του οποίου το σενάριο θυμίζει την ταινία "Ο Φυγάς") (20, 1-12): Πάει το Σάββατο η Μαρία η Μαγδαληνή μόνη της στον τάφο. Το βρίσκει ανοιχτό, γυρίζει πίσω, το λέει στον Πέτρο, ο Πέτρος παίρνει κι έναν άλλο μαθητή μαζί του, τρέχουν όλοι μαζί στον τάφο, τον εξετάζουν, φεύγουν οι μαθητές, μένει η Μαρία και ωπ! να και οι δύο άγγελοι έξω από τον τάφο.

Ερωτήματα:
1. Πόσες και ποιές γυναίκες πήγαν στον τάφο;
α. Η Μαρία η Μαγδαληνή και η άλλη Μαρία;
β. Η Μαρία η Μαγδαληνή, η Μαρία του Ιακώβου και η Σαλώμη;
γ. Κάποιες γυναίκες; (πόσες; ποιές;)
δ. Η Μαρία η Μαγδαληνή μόνη της;

2. Πόσοι άγγελοι υπάρχουν και πού βρίσκονται;
α. Ενας, κάθεται πάνω στην πέτρα.
β. Δύο, κάθονται μέσα στον άδειο τάφο.
γ. Δύο, έξω από τον τάφο.

3. Πότε ανοίγει ο τάφος;
α. Μπροστά στη Μαρία τη Μαγδαληνή, όπως περιγράφει ο Ματθαίος, ο οποίος ήταν εκεί.
β. Πριν πάει η Μαγδαληνή, όπως περιγράφει ο Ιωάννης, ο οποίος επίσης ήταν εκεί.

O Ματθαίος όμως, προφανώς στοχεύοντας σε κάποιο oscar, μαζί με τη ζωντανή δράση της κύλισης της πέτρας βάζει και λίγο συνωμοσιολογία. Ετσι εμφανίζει τους Ρωμαίους στρατιώτες (28, 11-15) να πηγαίνουν να δίνουν αναφορά όχι στους ανώτερούς τους αλλά στους αρχιερείς. Κι αυτοί να τους δίνουν χρήματα για να μη μιλήσουν και να τους υπόσχονται κάλυψη αν το μάθουν οι ανώτεροί τους!

Ερωτήσεις
1. Πώς ο Ματθαίος το έμαθε αυτό, αφού προφανώς θα ήταν μια πολύ εμπιστευτική συζήτηση;

2. Πώς ήταν δυνατόν να μην το μάθουν οι Ρωμαίοι, όταν θα έβλεπαν τους στρατιώτες που υποτίθεται πως ήταν σε υπηρεσία στον τάφο να μην είναι εκεί;

3. Το γεγονός ούτως ή άλλως δεν θα μαθευόταν στους Ρωμαίους όταν θα στέλνανε την επόμενη βάρδια να τους αντικαταστήσει; Δεν θα αναφέρανε εκείνοι πως ο τάφος είναι άδειος;

4. Με ποιό σκεπτικό οι στρατιώτες αναφέρουν στους αρχιερείς και όχι στην υπηρεσία τους;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 19:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Think_Math
Πάλι το κρυφό σχολιό ? Αμαν με αυτό το παραμύθι ...

(το παθος σας τυφλωνει φιλε Think_Math)

Τον καθηγητή Μπαμπινώτη ως ατομο δεν τον ξερω, ΑΛΛΑ εχω να πω πως χωρις την εκκλησια σημερα η τριτη γενια στο εξωτερικο θα ειχε χαθει,οπως αλλωστε ενα ποσοστο αυτης ηδη ειναι.Γιαυτο φταει το ΚΡΑΤΟς και μονο αυτο,εαν και οταν θελαμε βιβλια,μας εστελναν οχι αρκετα,αλΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ διαβαζωταν,ΟΣΟ για ΔΑΣΚΑΛΟΥς ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ,περναμε παιδια απο τα φοιτητες που στην ουσια δεν ηταν δουλεια τους να διδασκουν.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΚΑΝΑΝ η ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙς ΑΝΑΓΚΕς ΜΑς,ΟΤΑΝ ΟΜΩς ΜΑς ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ,ΜΑς ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟς(εσεις κυριοι)ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑς ΞΕΧΝΟΥΝ.

macedon
1)Και μόνο η έκφραση "χριστιανισμός και ελληνισμός συμπορεύτηκαν" δείχνει τουλάχιστον άγνοια της ιστορίας.

2)Δεν με ενδιαφέρει αν τα παιδιά σας μιλάνε ελληνικά, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι.

1)η την δικια σου αγνοια...
Τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο.

2)ΕΑΝ ειπωθηκε οπως εγραψες την προταση, ηθελε να πη...ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ,εγω νοιαζωμαι για την θρησκεια πρωτον,συγουρα οτι τον ενδιαφερει να ξερουν ΚΑΙ ελληνικα ΑΛΛΙΩς γιατι να εκκλησιαζωνται εαν δεν καταλαβαινουν την γλωσσα; απλως δεν θα πηγαιναν ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,και αυτο δεν θα το ηθελε ο Αρχιεπισκοπος Β. και Ν. Αμερικής Ιακωβος...))
εσυ παλι να προλαβεις να κατακρινης οπως ΠΑΝΤΑ.

Schwabe
1)εάν φυσικά δεν κοιτάξουμε την απίστευτη πείνα, εξαθλίωση και καταστροφές στον πλανήτη.
2)Δεν μου λες, ΤΟΝ «ΘΕΟ» σου, ΠΟΙΟΣ το έφτιαξε?? Μην μου πεις το γνωστό και ανεδαφικό «υπήρχε απο πάντα».....

1)Γιαυτο φταινε οι κυβερνησεις κρατων,γιατι ετσι τους συμφερει...
ξερω οτι και οι εκκλησιες εχουν πολλα χρημματα και δεν τους δινω κανενα δικιο,γιαυτο βαζω,οποτε χρειαζεται το μινιμουμ στους δισκους.

2)Αυτο δεν το ξερω,οταν το μαθω εαν μπορω θα σου πω,παντως ουτε και συ μου ειπες ακομη τιποτα για το αντιθετο εκτως την παρερμηνεια που κανετε...-)
.............

Ampere

1)Δυστυχώς η εικόνα παραμένει η ίδια. Πολλά topic με τίτλο που σαφέστατα φανερώνει την αποστροφή των θεματοθετών για τον Χριστιανισμό και την πρόθεση να προσβάλλουν όσους πιστεύουν στον Χριστό.
1)ΣΑΥΤΟ Αγαπητε φιλε εχεις απολυτο δικαιο,και εαν προσεξεις θα δεις οτι ειναι παντα τα ιδια προσωπα σε ολα τα θεμματα περι θρησκειας,
κανεις δεν τους βαζει με το ζορι να πιστεψουν,ομως το παθος τους να προσβαλουν εμας που πιστευουμε ειναι απιστευτο.
ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΙς ΓΝΩΣΕΙς ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ Schwabe,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟς για μενα.Δεν θα εκπλαγω εαν σπουδασε φιλολογος,η θεολογος μονο για ν αποδειξη το αντιθετο.Οσο για τον μαθητευομενο τι να πω...-((

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 19:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried, καταπιάνεσαι πάλι με πράγματα τα οποία ούτε γνωρίζεις ούτε καταλαβαίνεις. Να μου επιτρέψεις να σου πω ότι για το θέμα της εκπαίδευσης των Ελλήνων του εξωτερικού, είσαι παντελώς άσχετος.

quote:
i-tried
ΑΛΛΑ εχω να πω πως χωρις την εκκλησια σημερα η τριτη γενια στο εξωτερικο θα ειχε χαθει,οπως αλλωστε ενα ποσοστο αυτης ηδη ειναι.Γιαυτο φταει το ΚΡΑΤΟς και μονο αυτο,εαν και οταν θελαμε βιβλια,μας εστελναν οχι αρκετα,αλΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ διαβαζωταν,ΟΣΟ για ΔΑΣΚΑΛΟΥς ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ,περναμε παιδια απο τα φοιτητες που στην ουσια δεν ηταν δουλεια τους να διδασκουν.

Η τρίτη γενιά έχει ήδη χαθεί, ειδικά στις Η.Π.Α. κι αυτό γιατί η εκκλησία έχει αναλάβει την εκπαίδευση. Αλλά η εκκλησία δεν ενδιαφέρεται για εκπαίδευση. Την ενδιαφέρει να δημιουργήσει νέους πελάτες.

Η ελληνική πολιτεία κάθε χρόνο στέλνει 270 δασκάλους σε όλον τον κόσμο, για να διδάξουν την ελληνική γλώσσα. Δεν θα σου πω πολλά, θα σου παραθέσω μόνον μερικά στοιχεία για τις Η.Π.Α.

Οι ομογενείς εκπαιδευτικοί εδώ πέρα δεν είναι δάσκαλοι. Είναι οτιδήποτε άλλο, από κομμώτριες μέχρι ηλεκτρολόγοι. Κι όμως η Αρχιεπισκοπή αντιδρούσε με πείσμα στις προσπάθειες του ελληνικού κράτους να έρθουν δάσκαλοι από την Ελλάδα ήδη από τα μέσα της δεκαετίας του '80. Οι πρώτοι δάσκαλοι που ήρθαν ήταν το 2002 (ένας απ'αυτους ήμουν κι εγώ). Παρόλα αυτά η αρχιεπισκοπή αντιδράει ακόμη γιατί δεν μπορεί να τους ελέγξει.

Ακόμη υπάρχουν σχολεία τα οποία προσλαμβάνουν όποιον βρουν γιατί τα έσοδα της κοινότητας δεν φτάνουν για σοβαρούς δασκάλους, επειδή έχουν να πληρώσουν τους μισθούς των παπάδων (πρώτος μισθός παπά είναι 70.000 δολλάρια ετησίως, μέσος όρος μισθού είναι γύρω στα 110.000 δολλάρια. Μέσος όρος μισθού των δασκάλων της ομογένειας είναι 22-25.000 δολλάρια ετησίως). Μπορώ αν θέλεις να σου δώσω στοιχεία και από συγκεκριμένες κοινότητες που έκλεισαν το σχολείο γιατί έπρεπε να προσλάβουν τρίτο παπά.

Οσο για τα βιβλία, μόνον για τα σχολεία της περιοχής της Νέας Υόρκης παρέλαβα προσωπικά την προηγούμενη εβδομάδα 25.000 βιβλία, πληρωμένα από το υστέρημα του ελληνικού λαού.

quote:
i-tried
ΕΑΝ ειπωθηκε οπως εγραψες την προταση, ηθελε να πη...ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ,εγω νοιαζωμαι για την θρησκεια πρωτον,συγουρα οτι τον ενδιαφερει να ξερουν ΚΑΙ ελληνικα ΑΛΛΙΩς γιατι να εκκλησιαζωνται εαν δεν καταλαβαινουν την γλωσσα; απλως δεν θα πηγαιναν ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,και αυτο δεν θα το ηθελε ο Αρχιεπισκοπος Β. και Ν. Αμερικής Ιακωβος...))

Προφανώς αγνοείς πως η λειτουργία στο μεγαλύτερο μέρος της, όπως και το κύρηγμα γίνεται στα αγγλικά, στις εκκλησίες των Η.Π.Α. Ηδη από το 1956 έχει αλλάξει και η ψαλμωδία, όταν ο DeVry έγραψε την ορθόδοξη λειτουργία στα αγγλικά και τη μελοποίησε στο δυτικό στυλ. Ετσι, στις "ελληνορθόδοξες" κοινότητες των Η.Π.Α. η λειτουργία γίνεται στα αγγλικά και δε χρειάζεται να γνωρίζει κανείς ελληνικά.

Οσο για το τι εννοούσε ο Ιάκωβος, επέτρεψέ μου να γνωρίζω καλύτερα από σένα, μια και είχα την τύχη να συζητήσω μαζί του στο σπίτι του, λίγο καιρό πριν πεθάνει. Αυτό που είπε αυτό εννοούσε.

Ασε τα χαζά λοιπόν και αν έχεις αντίλογο, φρόντισε τουλάχιστον να ενημερώνεσαι για το θέμα.

Οσο για τη δική μου άγνοια περί "συμπόρευσης ελληνισμού και χριστιανισμού" σε παραπέμπω στην "Ιστορία του Ελληνικού Εθνους", στο έργο του E. Gibbon "Παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας", το έργο του φανατικού χριστιανού ιστορικού Ζακυνθινού "Το Βυζάντιο", στο Θεοδοσιανό και Ιουστινιάνειο Κώδικα (αν δεν ξέρεις τι είναι αυτά, ρώτα) και σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ιστορικό βιβλίο διαπραγματεύεται το βυζάντιο.

Λυπάμαι που η Ιστορία έχει κατατάξει το χριστιανισμό στη θέση των εχθρών του ελληνισμού αλλά γι'αυτό θα πρέπει να κατηγορήσεις τον ίδιο το χριστιανισμό, όχι τους ιστορικούς.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 20:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried:
«Αυτο δεν το ξερω,οταν το μαθω εαν μπορω θα σου πω,παντως ουτε και συ μου ειπες ακομη τιποτα για το αντιθετο εκτως την παρερμηνεια που κανετε...»

Τον Θεό δεν τον γνωρίζεις, τον Θεό δεν τον είδες, τον Θεό δεν τον άκουσες να σου μιλά, τον Θεό δεν μπορείς να τον ερμηνεύσεις, όμως....έχεις πειστεί τόσο ώστε να δηλώνεις απόλυτη πίστη για την ύπαρξη και τις ιδιότητες του!!!!!

Ουδέν σχόλιο...

i-tried:
«ΣΑΥΤΟ Αγαπητε φιλε εχεις απολυτο δικαιο,και εαν προσεξεις θα δεις οτι ειναι παντα τα ιδια προσωπα ....κανεις δεν τους βαζει με το ζορι να πιστεψουν,ομως το παθος τους να προσβαλουν εμας που πιστευουμε ειναι απιστευτο.»

Δεν υπάρχει φίλτατε κανένα «πάθος», υπάρχει όμως μια ανάγκη για ερμηνεία των λεγομένων, για ερμηνεία όσων κόπτονται πως νέμονται την απόλυτη αλήθεια.

Βλέπεις, είναι εξαιρετικά βαρύ να επικαλείσαι την ΚΑΤΟΧΗ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, και αυτό το κάνεις εσύ για παράδειγμα όπως και οι παπάδες του δόγματος σου. Όποιος λοιπόν θέλει να λέει πως ΚΑΤΕΧΕΙ την αλήθεια, τότε ΑΥΤΟΣ και ΟΦΕΙΛΕΙ να απαντά σε ΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.

Κανείς δεν προσβάλει κανέναν με ερωτήματα, προσβάλει όμως τη νοημοσύνη των ανθρώπων όποιος επικαλείται την κατοχή της απόλυτης αλήθειας, την οποία συνάμα ούτε στο ελάχιστο δεν μπορεί να τεκμηριώσει.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 21:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
άσχετος ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ,εγω δεν μιλω για αμερικη,εσυ δεν μπορεις να μιλας για εδω...ΚΑΛΟ ειναι ν αρχισεις απo εδω: http://durabond.ca/gdouridas/church.html
Πραγματι λυπαμαι νακουω απο δασκαλο οπως λες οτι ειδη χαθηκε η τριτη γενια,ασχετως αν ξερω απο ανθρωπους της αμερικης (Ελληνες)οτι κανουν θαυματα ως κοινοτητες που εσυ ισως να μην ξερεις η δεν παιρνεις μερος για προσωπικους σου λογους...
Οσο για, στοιχεία για τις Η.Π.Α,αυτο δεν σημαινει οτι ειναι παντου τα ιδια,αλλαζουν απο κοινοτητες,και Κρατη.
Εμεις εδω πασχαμε και πασχουμε μεχρι σημερα.
Οσο για βιβλια,τωρα τελευταια εχουν καλυτερεψει τα πραγματα σε αριθμους,αλλα πολυ λιγο,ως προς την γραφη,και ενοω τα παιδια εδω ειναι και Ελληνες αλλα πρεπει να μαθουν την Ελληνικη ως δευτερη γλωσσα,αλλα δυστυχως ειναι γραμμενη για παιδια της Ελλαδος,οσο για δασκαλους,παρε τον ενα κτυπα τον αλλο(υπαρχουν εξερεσεις)ερχονται μονο για τα λευτα τουλαχιστον εδω δεν ξερω για εκει.
ΛΕς...
Προφανώς αγνοείς πως η λειτουργία στο μεγαλύτερο μέρος της, όπως και το κύρηγμα γίνεται στα αγγλικά.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ,εδω ειναι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ.Αν οντως ενοουσε οπως λες οτι δεν τον ενδιεφεραι(πολυ αμφιβαλλω)τοτε ειναι πολυ λυπηρο.
ΛΣς...
Λυπάμαι που η Ιστορία έχει κατατάξει το χριστιανισμό στη θέση των εχθρών του ελληνισμού αλλά γι'αυτό θα πρέπει να κατηγορήσεις τον ίδιο το χριστιανισμό, όχι τους ιστορικούς.

ΛΕΩ...
ΚΑΙ γιαυτο ομως εσυ το βλεπεις ετσι, ασχετα πως το βλεπουν αλλοι,ακομα πιο λυπηρο θα ηταν αν στην διδασκαλια σου προσθετης και την δικη σου γνωμη,ακομα χειροτερα εαν την επιβαλεις,ΑΝ ΟΝΤΟς ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΑΜΕΣΩς.


Schwabe

Πραγματι.Ουδέν σχόλιο...
Κανείς δεν προσβάλει κανέναν με ερωτήματα,εχεις απολυτο δικαιο,αλλα σε ορισμενα σημεια και post (οπως και ο μακεδον ακομα σε χειροτερο τροπο εαν σκεφτη κανεις οτι υποτηθεται ειναι ΜΟΡΦΩΜΕΝΟς,ΚΑΠΟΙΟς ΑΛΛΟς ΘΑ ΕΛΕΓΕ... ΝΑΒΡΑΣΩ ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ...) προσβαλεις αυτο που εγω πιστευω,ΕΝΩ ΕΓΩ ΑΠΛΩς ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ.
Αλλωστε ελευθεροι ειμαστε να πιστευουμε αυτο που θελει ο καθενας.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΜΟΥ.-)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 01:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried:
«προσβαλεις αυτο που εγω πιστευω,ΕΝΩ ΕΓΩ ΑΠΛΩς ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ.»

Συμμετέχεις αγαπητέ σε μια ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, οικιοθελώς.

Συνεχίζεις να θεωρείς ΚΤΗΜΑ ΣΟΥ τον Χριστό, τον Θεό. Σφάλεις. Και σφάλεις διότι έχεις ταυτίσει την ιστορία και την αρχαιολογία (μάλλον σαλάτα τα έκανες..) με το Θείο.

Ο Θεός του καθενός, είναι στην καρδιά του, και μόνο εκεί πρέπει να είναι. Δεν έχει ανάγκη ο Θεός την αφεντιά σου, αλλά ούτε και τα αισθήματα προσβολής που εσύ αισθάνεσαι.

Μήπως σε ρώτησε για...συνδρομή ο Θεός και μου έχει διαφύγει? Μήπως μου έχεις τεκμηριώσει ότι η υπόσταση που εσύ δίνεις στο Θείο είναι πράγματι ο Θεός, και άρα πραγματικά σε προσβάλω?

Προσπάθησε λοιπόν να απαντάς ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ των ερωτήσεων και όχι στις ταμπέλες και τους τίτλους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 02:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Schwabe
Συνεχίζεις να θεωρείς ΚΤΗΜΑ ΣΟΥ τον Χριστό, τον Θεό. Σφάλεις. Και σφάλεις διότι έχεις ταυτίσει την ιστορία και την αρχαιολογία (μάλλον σαλάτα τα έκανες..) με το Θείο.

Ο Θεός του καθενός, είναι στην καρδιά του, και μόνο εκεί πρέπει να είναι. Δεν έχει ανάγκη ο Θεός την αφεντιά σου, αλλά ούτε και τα αισθήματα προσβολής που εσύ αισθάνεσαι.

XA-)
καπως εκνεβρισμενο σε βρισκω φιλε...χμμμ
Ο χριστος φιλε δεν ειναι κτημα κανενως αλλα ειναι μεσα σε ολους μας(και σε σενα,ασχετα εαν δεν τον δεχεται προς στιγμην),εμεις ανοικουμε σ αυτον.Τωρα ξερεις τι νομιζω ως προς 'κτημα σου'....

(Δεν έχει ανάγκη ο Θεός την αφεντιά σου,)KAI ΣΥ ΠΩς ΤΟ ΞΕΡΕΙς.-))

(αλλά ούτε και τα αισθήματα προσβολής που εσύ αισθάνεσαι)
Η ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ,αλλοι ξερουν ναντιδρουν αλλοι...εκνεβριζονται
Οσο για σαλατα να μου επιτρεψεις να πω το ιδιο για σενα.

λες...
Προσπάθησε λοιπόν να απαντάς ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ των ερωτήσεων και όχι στις ταμπέλες και τους τίτλους.

λεω...
μαθαινω απο εσενα βλεπης, ασχετα εαν δεν ξερω την ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ οπως εσυ,που ομως δεν μπορεις(η θελεις)να καταλαβης.

...
sadly, many read it yet completely miss the point of what they read, or have interpreted what they read so incorrectly that they arrive at wildly false conclusions.

[/quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 02:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε I-tried :

quote:
Think_Math
Πάλι το κρυφό σχολιό ? Αμαν με αυτό το παραμύθι ...

(το παθος σας τυφλωνει φιλε Think_Math)


Το ποίος είναι τυφλός είναι ολοφάνερο :

http://www.sarantakos.com/fistiki/kryfo.html

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%81%CF%85%CF%86%CF%8C_%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%8C


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 03:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε I-tried :

quote:
Think_Math
Πάλι το κρυφό σχολιό ? Αμαν με αυτό το παραμύθι ...

(το παθος σας τυφλωνει φιλε Think_Math)


Το ποίος είναι τυφλός είναι ολοφάνερο :

http://www.sarantakos.com/fistiki/kryfo.html

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%81%CF%85%CF%86%CF%8C_%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%8C



ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Μ ΕΚΑΝΕς ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ ΠΟΛΥ,γιαυτο σημερα στην ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
υπαρχουν μερικες χιλιαδες ΕΛΛΗΝΕς,που δεν ξερουν τι μερα θα ξημερωση αυριο;
ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑ,δεν εχουν αφηση σε χλωρο κλαδι τους Ελληνες,και ...ο κυριος αυτος μιλα για:
...Είναι λοιπόν λογικό πως εκεί που λειτουργούσαν φανερά και ανεμπόδιστα κανονικά σχολεία όλων των βαθμίδων η ύπαρξη «κρυφού σχολειού» περίττευσε.
AS ΓΕΛΑΣΩ ΞΑΝΑ.LOLOLOL

ΦΙΛΕ γιαυτα που εστειλες... ναι εισαι τυφλος.Μηπως επρεπε να περασουν στα 'ΝΕΑ' της εποχης για να δεχτουμε την υπαρξη τους σημερα;
Παντοτε θα υπαρχουν αυτοι που αντιδρουν σε διαφορα θεμματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy