ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΧΕ ΑΔΕΛΦΟ !!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 03:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried σου ξαναλέω: Μην ασχολείσαι με πράγματα που δεν κατέχεις.

Αυτό που εσύ το ξέρεις απ'έξω κι από μακριά, όπως η ελληνόγλωσση εκπαίδευση στο εξωτερικό, εμένα είναι η αποκλειστική εργασία μου τα τελευταία 5 χρόνια, υπηρετώντας στο Γραφείο Εκπαίδευσης του Γενικού Προξενείου του San Francisco, της Ελληνικής Πρεσβείας της Ουάσιγκτον και του Προξενείου της Νέας Υόρκης.

Δεν έχεις ιδέα ούτε για τα βιβλία ούτε για τους εκπαιδευτικούς που αποσπώνται από Ελλάδα, δεν έχεις ιδέα για τα προσόντα που πρέπει να έχουν για να αποσπαστούν δεν έχεις ιδέα ούτε για το έργο που επιτελείται εκ μέρους της ελληνικής πολιτείας.

Τα βιβλία που αναφέρεις (εκείνα τα κακογραμμένα) είναι ανεξάρτητων εκδοτών (π.χ. του Παπαλοϊζου) από τους οποίους τα αγοράζει η αρχιεπισκοπή και τα μεταπουλάει στα σχολεία (κρατώντας μια προμήθεια για τον εαυτό της. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που η Αρχιεπισκοπή δεν θέλει τα βιβλία που εκδίδει το ελληνικό κράτος και επιμένει να προωθεί αυτά που της αφήνουν κέρδος. Ένας άλλος λόγος είναι ότι τα βιβλία του ΟΕΔΒ έχουν αναφορές μέσα για το Πολυτεχνείο και άλλα τέτοια "μιαρά" γεγονότα τα οποία δυσαρεστούν την αρχιεπισκοπή (όπως άλλωστε δήλωσε ο εκπρόσωπός της σε συνέντευξή του στον "Εθνικό Κήρυκα" της Νέας Υόρκης.

Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα του έργου της ελληνικής πολιτείας μπορείς να επισκεφτείς το web site του Γραφείου μας (το οποίο αποτελεί προσωπική μου εργασία) και να δεις μόνος σου τόσο την ποικιλία όσο και την ποιότητα των παρεχόμενων εκπαιδευτικών μέσων.

Δεν είδα όμως να κάνεις κάποιο σχόλιο για τα τεκταινόμενα στον τάφο του Ιησού... (μυροφόρες, άγγελοι, κτλ. κτλ.) Δεν έχει τίποτε ο απολογητής πάνω σ'αυτό;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 03:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Φίλε I-tried :

[quote] Think_Math
Πάλι το κρυφό σχολιό ? Αμαν με αυτό το παραμύθι ...

(το παθος σας τυφλωνει φιλε Think_Math)


Το ποίος είναι τυφλός είναι ολοφάνερο :

http://www.sarantakos.com/fistiki/kryfo.html

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%81%CF%85%CF%86%CF%8C_%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%8C



ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Μ ΕΚΑΝΕς ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ ΠΟΛΥ,γιαυτο σημερα στην ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
υπαρχουν μερικες χιλιαδες ΕΛΛΗΝΕς,που δεν ξερουν τι μερα θα ξημερωση αυριο;
ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑ,δεν εχουν αφηση σε χλωρο κλαδι τους Ελληνες,και ...ο κυριος αυτος μιλα για:
...Είναι λοιπόν λογικό πως εκεί που λειτουργούσαν φανερά και ανεμπόδιστα κανονικά σχολεία όλων των βαθμίδων η ύπαρξη «κρυφού σχολειού» περίττευσε.
AS ΓΕΛΑΣΩ ΞΑΝΑ.LOLOLOL

ΦΙΛΕ γιαυτα που εστειλες... ναι εισαι τυφλος.Μηπως επρεπε να περασουν στα 'ΝΕΑ' της εποχης για να δεχτουμε την υπαρξη τους σημερα;
Παντοτε θα υπαρχουν αυτοι που αντιδρουν σε διαφορα θεμματα.

edit:
Ας μη μιλαμε για το θεμα των ΚΟΥΡΔΩΝ που μεχρι προχθες τους απαγωρευαν να μιλανε την γλωσσα τους...και πολλα αλλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 03:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε i-tried

1. Οι Κούρδοι αποτελούν εθνική μειονότητα ενώ οι Χριστιανοί της Κωνσταντινούπολης αποτελούν θρησκευτική μειονότητα όπως οι Μουσουλμάνοι της Θράκης, σύμφωνα με τη συνθήκη της Λωζάνης.

2. Για την εκπαίδευση στα χρόνια της τουρκοκρατίας και τη λειτουργία σχολείων όλων των βαθμίδων υπάρχει πλήθος ιστορικών αναφορών ενώ για την ύπαρξη κρυφών σχολείων καμία. Και εν πάσει περιπτώσει, αν έχεις κάποια ιστορική αναφορά ή άλλο σοβαρό επιχείρημα πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Αλλά μέχρι τώρα δεν έχεις παραθέσει τίποτε παρά μόνο κραυγές και χαχανητά, για να επιβεβαιώσεις αυτό που λέγανε οι αρχαίοι Έλληνες "γελάω ο μωρός καν τι μή γελοίο ει" ή όπως έφτασε στις μέρες μας "Όλοι γελάνε με μένα και γω ξεκαρδίζομαι".

3. Το να μην γνωρίζεις την ιστορία δεν είναι κακό. Το να είσαι περήφανος για την αμάθειά σου αποτελεί χριστιανικό γνώρισμα, όπως έλεγε και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 03:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προς i-Tried :
Μα άνθρωπε μου διάβασες τί λένε τα άρθρα;
Η θεωρία του κρυφού σχολειού μπάζει, αμφισβητείται απο παντού
ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ κανένα κρυφό σχολειό.
Για να υπήρξε κρυφό σχολειό αυτό συνεπάγεται απαγόρευση των Τούρκων σε οιανδήποτε μορφή εκπαίδευσης που να κοντράρεται με το πνεύμα τους τον μουσουλμανισμό. Κάτι τέτοιο είναι άτοπο χριστιανικά σχολεία επι τουρκοκρατίας υπήρξαν αμέτρητα και ολοφάνερα.
Τράβα και ψάξε ο φίλος σου μόνο ο Κοσμάς ο Αιτωλός πόσα ίδρυσε.
Τί πά να πεί κρυφό σχολειό δέ καταλαβαίνω πώς το εννοείς, βάζει τσιλαδόρο ο παπάς μή τυχόν και δεί κανένας οτι διδάσκει να τους προειδοποιήσει να πάνε να κρυφτούν;;
Ανέλυσε το μας λίγο περισσότερο, αυθαίρετα απο μόνη της η έννοια να την πετάς έτσι για φούσκα δέν λέει τίποτα.

Edited by - EPAITHS on 09/01/2007 03:59:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 03:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
i-tried σου ξαναλέω: Μην ασχολείσαι με πράγματα που δεν κατέχεις.
(ΕΙΣΑΙ ΚΡΗΤΙΚΟς ΜΗΠΟς,χωρις ειρωνεια αυτο)

1) Δεν έχεις ιδέα ούτε για τα βιβλία ούτε για τους εκπαιδευτικούς που αποσπώνται από Ελλάδα, δεν έχεις ιδέα για τα προσόντα που πρέπει να έχουν για να αποσπαστούν δεν έχεις ιδέα ούτε για το έργο που επιτελείται εκ μέρους της ελληνικής πολιτείας.

1) Εαν εχω ιδεα η οχι,....ξερω και μιλαω (οχι για αμερικη)για εγω,Αγγλια,φιλε μου πολυ δυσκολα τα πραγματα,οσο για προσοντα ΧΑ,
δεν ασχολουμαι...

2) Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που η Αρχιεπισκοπή δεν θέλει τα βιβλία που εκδίδει το ελληνικό κράτος και επιμένει να προωθεί αυτά που της αφήνουν κέρδος. Ένας άλλος λόγος είναι ότι τα βιβλία του ΟΕΔΒ έχουν αναφορές μέσα για το Πολυτεχνείο και άλλα τέτοια "μιαρά" γεγονότα τα οποία δυσαρεστούν την αρχιεπισκοπή (όπως άλλωστε δήλωσε ο εκπρόσωπός της σε συνέντευξή του στον "Εθνικό Κήρυκα" της Νέας Υόρκης.
2)η Αρχιεπισκοπή δεν θέλει,αυτον τον βασικο λογο δεν τον εχουμε εδω,εμεις ζητουμε βιβλια,και τα θελουμε κομμενα και ραμενα για μας,να μπορουν τα παιδια να καταλαβουν την Ελληνικη γλωσσα,και οχι για πολυτεχνια κτλ,καταλαβες;
ΑΛΛΟ ΓΛΩΣΣΑ,ΑΛΛΟ ΙΣΤΟΡΙΑ.

3)Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα του έργου της ελληνικής πολιτείας μπορείς να επισκεφτείς το web site του Γραφείου μας (το οποίο αποτελεί προσωπική μου εργασία) και να δεις μόνος σου τόσο την ποικιλία όσο και την ποιότητα των παρεχόμενων εκπαιδευτικών μέσων.

3)ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ.

4)Δεν είδα όμως να κάνεις κάποιο σχόλιο για τα τεκταινόμενα στον τάφο του Ιησού... (μυροφόρες, άγγελοι, κτλ. κτλ.) Δεν έχει τίποτε ο απολογητής πάνω σ'αυτό;
4)ΣΤΗΝ ΕΔΩΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΔΙΕΦΥΓΕ,εδω ειναι.

...
sadly, many read it yet completely miss the point of what they read, or have interpreted what they read so incorrectly that they arrive at wildly false conclusions.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 04:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Οι Κούρδοι αποτελούν εθνική μειονότητα ενώ οι Χριστιανοί της Κωνσταντινούπολης αποτελούν θρησκευτική μειονότητα όπως οι Μουσουλμάνοι της Θράκης, σύμφωνα με τη συνθήκη της Λωζάνης.
1)ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΙΔΙΑ ΤΥΧΗ...
ΟΙ ΜΕΝ Ως ΕΘΝΙΚΗ ΜΙΟΝΟΤΗΤΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ,ΟΙ ΔΕ Ως ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΤΗΝ κΟΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ(Η ΠΟΛΙς ΔΙΚΙΑ ΤΟΥς ,ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥς ΒΛΕΠΕΙς)ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ Ν ΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ,
ΕΝΑ ΣΠΑΡΟ ,ΔΥΟ ΤΡΥΓΩΝΙΑ..-)

ΚΑΛΟς ΕΙΣΑΙ,ελπιζω να μην λες τετοια στα παιδια....οι δωδεκα θεοι θαγριεψουν...προσεξε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 04:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Αγγλία λοιπόν υπάρχει μόνον 1 (ΕΝΑ) ημερήσιο σχολείο στο Λονδίνο. Τα υπόλοιπα λειτουργούν μόνον Σάββατο ή είναι απογευματινά, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να απασχολήσουν εκπαιδευτικό με πλήρες ωράριο. Χώρια που τα περισσότερα από τα σχολεία αυτά ανήκουν σε κυπριακές κοινότητες, πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει η Κύπρος (που είναι ανεξάρτητο κράτος όπως ίσως θα ξέρεις) να αναλάβει την εκπαίδευση των κοινοτήτων της.

ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ, στην Αγγλία σήμερα υπάρχουν 86 αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί από την Ελλάδα που εργάζονται στα απογευματινά και Σαββατιανά σχολεία.

Ενας αποσπασμένος εκπαιδευτικός κοστίζει στο ελληνικό δημόσιο 3 μισθούς (έναν στο εξωτερικό, έναν στην Ελλάδα και έναν για να πληρώνει τον αναπληρωτή που πήρε τη θέση του αποσπασμένου) συν τα έξοδα μετακίνησης και μεταφοράς οικοσκευής.

Και πριν σου απαντήσω τι έκανε η Ελλάδα για σένα να σε ρωτήσω τι έκανες εσύ για την Ελλάδα; Υπηρέτησες στο στρατό; Έδωσες μια δραχμή στο ελληνικό δημόσιο; Στην Ελλάδα χρωστάτε δεν σας χρωστάει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 04:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΑΚΕΔΟΝ ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΠΑΡ ΟΛΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟς ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΕΙς.
ΠΡΩΤΟΝ,ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΛΛΗΝΑς ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
ΔΕΥΤΕΡΟΝ,ΕΜΕΙς ΧΡΩΣΤΑΜΕ...θα ελλεγα πριν ανοιξης το στομα σου μαθε,δεν ειναι ντροπη,αλλοστε αυτο μου κοπανας καθε φορα,
Eχουμε λοιπον και λεμε.
ΛΕΙΠΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20ΕΤΙΑ,ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΡΗΜΑΔΑ,ΣΥΝΤΗΡΩ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΧΩΡΙς ΛΟΓΟ
(ψεμματα,θελω μια μερα τα παιδια μου ναναι περιφανοι για την Ελλαδα,και τα θελω δεμενα,καταλαβες ελπιζω)
ΤΡΑΠΕΖΟΝΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΤΗς HSBC (απιστευτο εεε)και αλλους,και αισθανομαι περιφανος να με λεν ...ο ελληνας.
τι αλλο Α ΞΕΧΑΣΑ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ,στρατιωτης εκανα στο τριτο σωμα στην ομορφη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ η δευτερη πατριδα μου.-)
εαν ξεχασα κατι pl ask me.

ΜΑ ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΑΛΛΑ ΕΓΡΑΦΕς ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟΥς, ΜΗΠΟς ΠΕΡΔΕΥΤΙΚΕς ΚΑΠΟΥ;
ΛΕς...
Ενας αποσπασμένος εκπαιδευτικός κοστίζει στο ελληνικό δημόσιο 3 μισθούς
ΕΙΠΑ ΠΡΙΝ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ,αστα να πανε...--)))

ΛΕς...
τα περισσότερα από τα σχολεία αυτά ανήκουν σε κυπριακές κοινότητες, πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει η Κύπρος
ΛΕΩ...
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΠΡΙΟΙ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΚΥΠΡΙΟΥς,αλλα πλερωνουμε,κτηρια ενοικιο,δασκαλους,εξωδα αλλα που θα παρη πολυ ωρα ναναφερω...κτλ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΘΗΚΟΝ Ως ΠΡΟς ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑ,ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΗς ΞΕΝΗΤΕΙΑς, ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΠΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΗς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 04:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά είσαι για γέλια, αν όχι για κλάματα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 04:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Τελικά είσαι για γέλια, αν όχι για κλάματα...

macedon
Τελικα μπορεις να μας πεις τι χρωσταει η ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΣΕΝΝΑ ΕΚΤΩς ΑΠΟ ΤΙς ΔΙΑΚΟΠΕς ΣΤΗΝ αμερικη,και τους τρεις ΜΙΣΘΟΥς ,θα χαρω πολυ να μαθω,απω σενα...
Κκαι μετα βλεποθμε ποιος ειναι για κλαμματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 05:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είπα προηγουμένως. Δεν μου χρωστάει, της χρωστάω.

Οσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, απλά επιβεβαιώνουν αυτά που είπα. Είσαι για γέλια αν όχι για κλάματα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 05:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Αυτό είπα προηγουμένως. Δεν μου χρωστάει, της χρωστάω.

Οσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, απλά επιβεβαιώνουν αυτά που είπα. Είσαι για γέλια αν όχι για κλάματα.

ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕς ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΛΕΣ...
1. Οι Κούρδοι αποτελούν εθνική μειονότητα ενώ οι Χριστιανοί της Κωνσταντινούπολης αποτελούν θρησκευτική μειονότητα όπως οι Μουσουλμάνοι της Θράκης, σύμφωνα με τη συνθήκη της Λωζάνης.
1)ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΙΔΙΑ ΤΥΧΗ...
ΟΙ ΜΕΝ Ως ΕΘΝΙΚΗ ΜΙΟΝΟΤΗΤΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ,ΟΙ ΔΕ Ως ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΤΗΝ κΟΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ(Η ΠΟΛΙς ΔΙΚΙΑ ΤΟΥς ,ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥς ΒΛΕΠΕΙς)ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ Ν ΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ,
ΕΝΑ ΣΠΑΡΟ ,ΔΥΟ ΤΡΥΓΩΝΙΑ..-)

ΚΑΛΟς ΕΙΣΑΙ,ελπιζω να μην λες τετοια στα παιδια....οι δωδεκα θεοι θαγριεψουν...προσεξε.

ΘΑ ηταν λυπηρο (εγκλημα)αν στην διδασκαλια σου προσθετης και την δικη σου γνωμη,ακομα χειροτερα εαν την επιβαλεις,ΑΝ ΟΝΤΟς ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΑΜΕΣΩς.



Θα το πω διαφορετικα λοιπον,
τι προσφερες ΕΣΥ μεχρι σημερα στην ΕΛΛΑΔΑ,

edit
http://www.pancretan.org/board/board.aspx

ΕΝΑ ΜΕΡΟς ΝΑ ΜΑΘΕΙς ΓΙΑ ΤΟΥς ΕΛΛΗΝΕς ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥς ΑΠΟΚΑΛΛΕΙς ΗΛΗΘΕΙΟΥς,ΒΛΑΚΕς,ΜΟΡΟΥς,κτλ,ΟΛΟΙ χριστιανοι ορθοδοξοι,...μη ρωτας πως to ξερω,(εκτως του οτι μ'εχουν καλεσει στην 'πατριδα σου' φιλε,εχω ερθει και ξερω)..

Edited by - i-tried on 09/01/2007 05:30:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 05:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να πεις, σε ποιά "πατρίδα" μου σε κάλεσαν, ποιός είσαι και τι σχέση έχει η φωτογραφία που δημοσιεύεις, αλλά θα επιμείνω στην άποψή μου για την κατάστασή σου και θα κλείσω την κουβέντα εδώ.

Αρκετά διασκέδασα γι'απόψε...

ΥΓ. Και μένα με κάλεσαν σ'ένα γάμο, έχω και φωτογραφίες

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 06:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

Λες
1. Οι Κούρδοι αποτελούν εθνική μειονότητα ενώ οι Χριστιανοί της Κωνσταντινούπολης αποτελούν θρησκευτική μειονότητα όπως οι Μουσουλμάνοι της Θράκης, σύμφωνα με τη συνθήκη της Λωζάνης.

1)ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ την ΙΔΙΑ ΤΥΧΗ ειχαν,εχουν...
ΟΙ ΜΕΝ Ως ΕΘΝΙΚΗ ΜΙΟΝΟΤΗΤΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ,ΟΙ ΔΕ Ως ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΤΗΝ κΟΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ(Η ΠΟΛΙς ΔΙΚΙΑ ΤΟΥς ,ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥς ΒΛΕΠΕΙς)ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ Ν ΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ,
ΕΝΑ ΣΠΑΡΟ ,ΔΥΟ ΤΡΥΓΩΝΙΑ..-)

ΚΑΛΟς ΕΙΣΑΙ,ελπιζω να μην λες τετοια στα παιδια....οι δωδεκα θεοι θαγριεψουν...προσεξε.
και θα κλεισω εγω με αυτο ,ελπιζω να μην επιβαλλης την γνωμη σου,την προσωπικη (ως προς τα πιστευω σου γενικα)οταν διδασκεις στα παιδια,αλοιως θα πρεπη να σε απολυσουν και αμεσως.
Good day!

EDIT
Θα το πω διαφορετικα λοιπον,(ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕς)

τι προσφερες ΕΣΥ μεχρι σημερα στην ΕΛΛΑΔΑ,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 06:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
[quote]

Λες
1. Οι Κούρδοι αποτελούν εθνική μειονότητα ενώ οι Χριστιανοί της Κωνσταντινούπολης αποτελούν θρησκευτική μειονότητα όπως οι Μουσουλμάνοι της Θράκης, σύμφωνα με τη συνθήκη της Λωζάνης.

1)ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ την ΙΔΙΑ ΤΥΧΗ ειχαν,εχουν...
ΟΙ ΜΕΝ Ως ΕΘΝΙΚΗ ΜEΙΟΝΟΤΗΤΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ,ΟΙ ΔΕ Ως ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΤΗΝ κΟΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ(Η ΠΟΛΙς ΔΙΚΙΑ ΤΟΥς ,ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥς ΒΛΕΠΕΙς)ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ Ν ΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ,
ΕΝΑ ΣΠΑΡΟ ,ΔΥΟ ΤΡΥΓΩΝΙΑ..-)

ΚΑΛΟς ΕΙΣΑΙ,ελπιζω να μην λες τετοια στα παιδια....οι δωδεκα θεοι θαγριεψουν...προσεξε.
και θα κλεισω εγω με αυτο ,ελπιζω να μην επιβαλλης την γνωμη σου,την προσωπικη (ως προς τα πιστευω σου γενικα)οταν διδασκεις στα παιδια,αλοιως θα πρεπη να σε απολυσουν και αμεσως.
Good day!

EDIT
Θα το πω διαφορετικα λοιπον,(ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕς)

τι προσφερες ΕΣΥ μεχρι σημερα στην ΕΛΛΑΔΑ,

(αραγε,ξερουν για τα πιστευω σου (τα εδω,λεω) εκει που διδασκεις...(πολυ ενδιαφερον)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 09:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλούνται οι συμμετέχοντες στην συζήτηση να αποφεύγουν τις αιχμές επί προσωπικού.
Σίγουρα αυτή η κατάσταση δεν είναι καθόλου για γέλια...


==============================================




quote:
τι προσφερες ΕΣΥ μεχρι σημερα στην ΕΛΛΑΔΑ,

quote:
Τελικα μπορεις να μας πεις τι χρωσταει η ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΣΕΝΝΑ ΕΚΤΩς ΑΠΟ ΤΙς ΔΙΑΚΟΠΕς ΣΤΗΝ αμερικη,και τους τρεις ΜΙΣΘΟΥς ,θα χαρω πολυ να μαθω,απω σενα...

Αγαπητέ i-tried, θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο παραπάνω αυτό?
Με ποιά κριτήρια μπορούμε να αποφανθούμε για την προσφορά κάποιου συνομιλητή μας στην πατρίδα του, την στιγμή που δεν γνωρίζουμε τίποτα για την ζωή του και τους αγώνες που έχει δώσει αυτός ο άνθρωπος για να καταφέρει αυτά που έχει καταφέρει?
Ποιός μας δικαιοδοτεί για να κάνουμε κάτι τέτοιο?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 12:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

I-tried :
quote:
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Μ ΕΚΑΝΕς ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ ΠΟΛΥ,γιαυτο σημερα στην ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
υπαρχουν μερικες χιλιαδες ΕΛΛΗΝΕς,που δεν ξερουν τι μερα θα ξημερωση αυριο;
ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑ,δεν εχουν αφηση σε χλωρο κλαδι τους Ελληνες,και ...ο κυριος αυτος μιλα για:
...Είναι λοιπόν λογικό πως εκεί που λειτουργούσαν φανερά και ανεμπόδιστα κανονικά σχολεία όλων των βαθμίδων η ύπαρξη «κρυφού σχολειού» περίττευσε.

Εκτός απο άσχετες αναφορές όπως η παραπάνω , χαχανητά και ύβρεις , έχεις στοιχεία να αντικρούσεις αυτά που σου γράφουμε ?

Σου στέλνω απο κάτω την βιογραφία του Πατροκοσμά , ο οποίος κατα την διάρκεια της τουρκοκρατίας βοήθησε να φτιαχτούν πάνω απο 100 σχολεία στην κατεχόμενη ελλάδα .
Αν έχεις ΙΣΤΟΡΙΚΑ στοιχεία περι του "κρυφού σχολιού" ευχαρίστως να τα ακούσουμε .

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%82_%CE%BF_%CE%91%CE%B9%CF%84%CF%89%CE%BB%CF%8C%CF%82

Παράκληση : Οχι άλλες κραυγές , άσχετες αναφορές , και ύβρεις ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 14:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried:
«ΠΡΩΤΟΝ,ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΛΛΗΝΑς ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ..»

Νομίζω πως αυτού του είδους οι αναφορές, ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ, βλάπτουν τον διάλογο και αδικούν τους συμμετέχοντες.

Θεωρώ μέγιστο ατόπημα αυτή τη «ζυγαριά»...

i-tried:
«Θα το πω διαφορετικα λοιπον,
τι προσφερες ΕΣΥ μεχρι σημερα στην ΕΛΛΑΔΑ..»

Εάν ο καθένας εδώ μέσα φίλτατε εξαπέλυε μια τέτοιου είδους ex cathedra «επιχειρηματολογία», τότε σύντομα θα είχαμε εξελιχθεί σε forum εθνικοφρόνων. Φρονώ ότι βρίσκεσαι σε λάθος δρόμο.

Με το να υπονοείς μη εθνοφελή στάση ή να θέλεις να εξοβελίσεις τον συνομιλητή σου, μόνο τον εαυτό σου βλάπτεις σε τελική ανάλυση. Διότι, τελικά, υπάρχει και η διάκριση της εθνοκαπηλίας αγαπητέ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 20:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παρακαλούνται οι συμμετέχοντες στην συζήτηση να αποφεύγουν τις αιχμές επί προσωπικού.
Σίγουρα αυτή η κατάσταση δεν είναι καθόλου για γέλια...






τι προσφερες ΕΣΥ μεχρι σημερα στην ΕΛΛΑΔΑ,


Τελικα μπορεις να μας πεις τι χρωσταει η ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΣΕΝΝΑ ΕΚΤΩς ΑΠΟ ΤΙς ΔΙΑΚΟΠΕς ΣΤΗΝ αμερικη,και τους τρεις ΜΙΣΘΟΥς ,θα χαρω πολυ να μαθω,απω σενα...

Αγαπητέ θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο παραπάνω αυτό?
Με ποιά κριτήρια μπορούμε να αποφανθούμε για την προσφορά κάποιου συνομιλητή μας στην πατρίδα του, την στιγμή που δεν γνωρίζουμε τίποτα για την ζωή του και τους αγώνες που έχει δώσει αυτός ο άνθρωπος για να καταφέρει αυτά που έχει καταφέρει?
Ποιός μας δικαιοδοτεί για να κάνουμε κάτι τέτοιο?

[black]In anticipation of my resurrection...

[/quote]

ΦΙΛΕ Dying_Incubus με ξαφνιαζεις με το να κανης αυτην την ερωτηση σε μενα και οχι στον μακεδον,εζ αλλου εαν προσεξης ΑΥΤΟς προσπαθησε να προσβαλη εμενα(οπως συνηθηζη για ολλους εαν δεν ειναι εις θεση ν απαντηση)
ξερω οτι παρακολουθης τα γραφομενα,προσπαθησε λιγω να εισαι και αμερολυπτος για το καλο της συσητησης.Ευχαριστω που μου εδωσες την ευκαιρια να εκφραστω.

ΕΤΣΙ ΑΡΧΙΣΕ,εις περιπτωσην σου διεφειγε αυτο το ποστ του μακεδον...

λεει λοιπον...macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"
Απεστάλη: 09/01/2007, 04:12:39

Και πριν σου απαντήσω τι έκανε η Ελλάδα για σένα να σε ρωτήσω τι έκανες εσύ για την Ελλάδα; Υπηρέτησες στο στρατό; Έδωσες μια δραχμή στο ελληνικό δημόσιο; Στην Ελλάδα χρωστάτε δεν σας χρωστάει.
..............................................................
ΚΑΙ βρηκα λογικο,αφου του εδωσα την απαντηση,ν αρωτησω και αυτον ακριβως το ιδιο,δεν ξερω τι θα εκανες εσυ στην θεση μου...
ουτε ειμαι κατηγορουμενος ουτε απολογουμε γιαυτο.
Αλλα ενα ειναι φανερο,οτι με τον τροπο που συμπεριφερονται,(επιτηθενται)σε οποιον παρει μερος εις την συζητηση,,πολλοι αποφευγουν να παρουν μερος,ενω διαβαζουν και παρακολουθουν.

λες...Με ποιά κριτήρια ...και βεβαια,τα κριτηρια αλλαζουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο,αλλα ποιος εδωσε αυτο το δικαιωμα στον μακεδον
την στιγμή που δεν γνωρίζει τίποτα για μενα,(δεν τον αρωτησες)να μιλα με τετοιον εγωιστικον τροπο;
Καλο θα ειναι,νη ζητηση συγνωμη,ασχετα που εαν του ζητηθη κατι τετοιο,δεν εχει πλεον καμια αξια.


Schwabe
ΛΕΣ...

i-tried:
«ΠΡΩΤΟΝ,ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΛΛΗΝΑς ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ..»

Νομίζω πως αυτού του είδους οι αναφορές, ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ, βλάπτουν τον διάλογο και αδικούν τους συμμετέχοντες.

Θεωρώ μέγιστο ατόπημα αυτή τη «ζυγαριά»...
...................................................
ΑΥΤΟ και μονο δειχνει ποσο λαθος εισαι.ΑΓΝΩΕΙς τελειως τι ειπε ο μακεδων,και κανεις τον εξυπνο,ΑΡΑΓΕ διαβαζεις ολα τα ποστ και τα κρινεις αντικειμενικα;...ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ.
Καλη σου μερα.


λεει λοιπον...macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"
Απεστάλη: 09/01/2007, 04:12:39

Και πριν σου απαντήσω τι έκανε η Ελλάδα για σένα να σε ρωτήσω
τι έκανες εσύ για την Ελλάδα; --Υπηρέτησες στο στρατό;-- Έδωσες μια δραχμή στο ελληνικό δημόσιο; -- Στην Ελλάδα χρωστάτε δεν σας χρωστάει.


(φιλε Schwabe καλλη η γνωσση,αλλα περισσοτερη αξια εχει η ανθρωπια)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 23:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried:
«(φιλε Schwabe καλλη η γνωσση,αλλα περισσοτερη αξια εχει η ανθρωπια)»

Την οποία προφανώς αγαπητέ δεν την χαρίζεις σε κανέναν άλλο έ?

Ταπεινοφροσύνη ή αμετροέπεια?

Μήπως εάν κατέβουμε για λίγο απο το άλογο μας θα πάνε όλα καλύτερα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 00:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

i-tried:
«(φιλε Schwabe καλλη η γνωσση,αλλα περισσοτερη αξια εχει η ανθρωπια)»

Την οποία προφανώς αγαπητέ δεν την χαρίζεις σε κανέναν άλλο έ?

Ταπεινοφροσύνη ή αμετροέπεια?

*Μήπως εάν κατέβουμε για λίγο απο το άλογο μας θα πάνε όλα καλύτερα?



Δυστυχως αυτο ειναι προτερημα το οποιο δεν χαριζεται,οσο για *το εκανες ποτε;-)lolΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 00:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ αυτό το θέμα και θυμάμαι ξανά τους λόγους που αποφεύγω (όπως πολλά άλλα μέλη)το "ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ". Για μένα, που αν και Έλληνας δεν μπορώ να αυτοπροσδιοριστώ ως Χριστιανός Ορθόδοξος, είναι εντυπωσιακό το τι χρήση κάνουμε σε έννοιες όπως "πίστη", "νοημοσύνη", "ελληνισμός" και άλλες. Ο φανατισμός, απ'όποια πλευρά προέρχεται μου βρωμάει το ίδιο. Η επιθετικότητα ακόμα περισσότερο. Και βλέπω δυο πλευρές να αλληλοσφάζονται χωρίς να δείχνουν ούτε τη στοιχειώδη ευγένεια -σίγουρες και οι δυο πως, για κάποιους μεταφυσικούς λόγους που μου διαφεύγουν, ο σεβασμός δεν ανήκει στις υποχρεώσεις τους.
Θα ήθελα να σταθώ στα εξής:
quote:
Το να θεωρείς Ελληνες μόνον αυτούς που είναι ορθόδοξοι (το 37% δηλαδή μόνον του ελληνικού λαού), εκτός από προσβλητικό, καταδεικνύει και το μέγεθος της ανοησίας σου.

Αυτό μου έκανε εντύπωση. Πού βρίσκονται οι υπόλοιποι 63% και δεν τους βλέπω; Γιατί συναντώ Χ.Ο. σε ποσοστό 90% τουλάχιστον; Δε μιλώ ειρωνικά, κυριολεκτώ! Θα με ενδιέφερε πολύ η πηγή των πληροφοριών αυτών. Αν μπορείς macedon ενημέρωσέ μας.


quote:
Η λογοκρισία που προσπαθείς έμμεσα να επιβάλεις είναι χαρακτηριστικό της μισσαλοδοξίας που επιβάλει το δογμα σου .


Διάβασα τα λόγια του Ampere και δεν είδα ούτε να αναφέρει το δόγμα του (αν έχει), ούτε να εκφράζεται μισαλλόδοξα, ούτε να επιβάλλει απολύτως τίποτα. Για την ακρίβεια, παρακολουθώ με προσοχή την πορεία του στο esoterica ακριβώς γιατί ποτέ δεν κάνει τα παραπάνω. Έκανε το σφάλμα να εκφραστεί μετριοπαθώς εν μέσω θύελλας και εισέπραξε την παραπάνω χυδαιότητα.
Think_Math, δείξε λίγη από τη νοημοσύνη που επικαλείσαι. Ίσως σου δείξει πως έκανες λάθος (για να το πω ήπια).

quote:
Προφανώς και εσκεμμένα συγχέεις τα πιστεύω κάποιου με τον τρόπο που τα πιστεύω αυτά εκφράζονται. Και σε κάθε περίπτωση όταν τα πιστεύω κάποιου τίθενται σε δημόσιο διάλογο, υπόκεινται σε κριτική.
Ταυτόχρονα, πιστός ως φαίνεται στην χριστιανική αλήθεια "άλλα λένε, άλλα καταλαβαίνω, άλλα απαντώ" προσπαθείς να δημιουργήσεις εσφαλμένες εντυπώσεις.

Αγαπητέ macedon, περίμενα περισσότερα απ'αυτό.
Αντί επιχειρημάτων, προσωπικές αστήρικτες επιθέσεις;

quote:
Φίλτατε προσπαθείς να δαιμονοποιήσεις έναν ολάκερο χώρο, και να πετάξεις λάσπη στον ανεμιστήρα. Να τα λες τα πράγματα όπως αληθινά έχουν και όχι όπως μέσα απο τα δικά σου μάτια φαντάζουν.

Αγαπητέ Schwabe, προσωπικά δεν ξέρω πως έχουν αληθινά τα πράγματα.
Ξέρω -και το ξέρεις καλύτερα σαν μόνιμος γράφων στο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ που είσαι- πως ο χώρος θεωρείται από πάρα πολλά μάτια σαν βόρβορος στείρων αντιπαραθέσεων. Μέχρι και θέματα έχουν ανοίξει για αυτό το αίσχος. Φταίει ο Ampere που τον "δαιμονοποιεί"; Μήπως να θυμίσω μερικά διαμαντάκια που ειπώθηκαν εδώ μέσα; Άστο, μην κρυβόμαστε, τα γνωρίζεις.


-Και γιατί, ρε εξυπνάκια wendigo, κάνεις το δικηγόρο στον Ampere;
-Ξέρω γω... Μπορεί να με έβαλε ο Μπαμπινιώτης, να μου τα σκάει ο Χριστόδουλος, να με πληρώνει ο ΟΟΔΕ... Ή μπορεί κάποια πράγματα να με κάνουν να ντρέπομαι.

[Άμα περισσέψει χρόνος από τις σφαλιάρες, ρίξτε μια ματιά
εδώ]


ΥΓ: Συγχαρητήρια στο macedon για τη δουλειά στο site που μας γνωστοποίησε. Και εις ανώτερα.

No Method, No Guru, No Teacher

Edited by - wendigo on 10/01/2007 01:00:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 02:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε wendigo :
quote:
Διάβασα τα λόγια του Ampere και δεν είδα ούτε να αναφέρει το δόγμα του (αν έχει), ούτε να εκφράζεται μισαλλόδοξα, ούτε να επιβάλλει απολύτως τίποτα. Για την ακρίβεια, παρακολουθώ με προσοχή την πορεία του στο esoterica ακριβώς γιατί ποτέ δεν κάνει τα παραπάνω. Έκανε το σφάλμα να εκφραστεί μετριοπαθώς εν μέσω θύελλας και εισέπραξε την παραπάνω χυδαιότητα.
Think_Math, δείξε λίγη από τη νοημοσύνη που επικαλείσαι. Ίσως σου δείξει πως έκανες λάθος (για να το πω ήπια).

Χυδαιότητα ?

Μήπως κοιμήθηκες ξεσκέπαστος ?

Οταν κάποιος γράφει :

" Θα ήταν πιο έντιμο αν έμενε ένα topic με θέμα «Προσβάλλετε κατά βούληση το Χριστό τους και την Παναγία τους» παρά αυτή η αναπαραγωγή της ίδιας κατάστασης με διαφορετικό τίτλο."

Προσπαθεί , η όχι εμμέσως να επιβάλλει λογοκρισία σε μία συζήτηση ?
Είναι ή όχι μισσαλοδοξία προς τις απόψεις των άλλων ??
Ακου να τiς περιορίσουμε σε ένα topic !

Και το συγκεκριμένο άτομο επίσης ψεύδεται όταν γράφει οτι θίγεται ο Χριστός και η Παναγία .
Που έγινε αυτό στην παραπάνω συζήτηση ??

Δεν ξέρω αν είστε φίλοι και ομοιδεάτες με τον Ampere , αλλά όταν εκστομίζεις την λέξη χυδαιότητα να είσαι προσεκτικός .
Γιατί αυτό που κάνεις εσύ , πετώντας λάσπη είναι το πραγματικά χυδαίο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 02:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wendigo
Αυτό μου έκανε εντύπωση. Πού βρίσκονται οι υπόλοιποι 63% και δεν τους βλέπω; Γιατί συναντώ Χ.Ο. σε ποσοστό 90% τουλάχιστον; Δε μιλώ ειρωνικά, κυριολεκτώ! Θα με ενδιέφερε πολύ η πηγή των πληροφοριών αυτών. Αν μπορείς macedon ενημέρωσέ μας.

Πρόκειται για πανελλαδική έρευνα που διενεργήθηκε από την εταιρεία ALCO σε συνεργασία με το Τμήμα Πληροφόρησης και ΜΜΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών για λογαριασμό της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς το Μάιο του 2005. Επικεφαλής της ομάδας στατιστικής επεξεργασίας ήταν ο Καθηγητής του Παν/μίου Αθηνών Η. Νικολακόπουλος. Τμήμα των αποτελεσμάτων της έρευνας δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ" στις 11 Ιουνίου 2005.

Σύμφωνα με την έρευνα αυτή:

Το 98% των ερωτηθέντων δήλωσαν "Χριστιανοί Ορθόδοξοι"

Απ'αυτούς όμως μόνον 37% δήλωσαν πως πιστεύουν τα βασικά δόγματα της θρησκείας, όπως για παράδειγμα η Ανάσταση Νεκρών ή η μέλλουσα ζωή. (το 44% δήλωσε κατηγορηματικά πως δεν τα πιστεύει ενώ το 19% δήλωσε "δεν ξέρω δεν απαντώ").

Επειδή απλά ορθόδοξος είναι αυτός που πιστεύει τουλάχιστον τα βασικά δόγματα της θρησκείας του (αν όχι όλα), διαφορετικά δεν είναι ορθόδοξος, θεωρώ πως σύμφωνα με την παραπάνω έρευνα το 37% του πληθυσμού είναι χριστιανοί, μια και αυτοί είναι που πιστεύουν στα δόγματα της θρησκείας τους.

Να σημειώσω πως το 80% των ερωτηθέντων δεν πατάει στην εκκλησία παρά μόνο σε γάμους, βαφτίσια και κηδείες, σύμφωνα με την παραπάνω έρευνα.

Εχω όλη την έρευνα στα χέρια μου τυπωμένη, όπως μου στάλθηκε από τη ΓΓΝΓ, αν θέλεις κάποια άλλα στοιχεία ευχαρίστως να στα παραθέσω...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 03:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ macedon. Μου κάνει εντύπωση που το 98% δήλωσαν Χ.Ο. Θα περίμενα να είναι λίγο λιγότεροι( ειδικά αν το 44% δεν πιστεύει στα δόγματα της θρησκείας του). Απ'την άλλη, αναρωτιέμαι μήπως ούτε κι αυτό είναι κριτήριο για το πόσοι Έλληνες είναι Χ.Ο. Μήπως, αφού έτσι αυτοπροσδιορίζονται, πρέπει να θεωρήσουμε ως αληθές το 98%;
Ξέρω... είναι λίγο παράλογο. Μα υποπτεύομαι πως έτσι είναι η σχέση των περισσότερων ανθρώπων του κόσμου με τη θρησκεία τους: ατελής, ελλειπής, περισσότερο παράδοση και ελπίδα παρά πεποίθηση και σιγουριά.
Αν οι λεπτομέρειες της έρευνας υπήρχαν σε ηλεκτρονική μορφή ή σε κάποιο site θα τις ήθελα, αλλά αφού τις έχεις έντυπες θεωρώ πως καλύφθηκα και δεν θα είχε νόημα παραπάνω κόπος. Να είσαι καλά.


Ευχαριστώ Think_Math. Αυτό το βράδυ θα σκεπαστώ καλά.
Καληνύχτα και σε σένα.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 04:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλώνουν απλά χριστιανοί ορθόδοξοι φίλε μου γιατί έτυχε να βαπτιστούν σε ηλικία 1 έτους και να περάσουν μια ζωή μέσα σε χριστιανικό περιβάλλον. Οι περισσότεροι απ'αυτούς όμως είτε δεν έχουν ιδέα τι πιστεύουν (μερικά παραδείγματα μπορείς να βρεις και εδώ μέσα) είτε δεν πιστεύουν καθόλου αυτά που λέει η ορθοδοξία, άσχετα με το τι δηλώνουν.

Βέβαια αυτό που καθορίζει έναν οπαδό μιας θρησκείας είναι η πίστη στα δόγματα της θρησκείας αυτής. Μπορεί να δηλώνει κάποιος ορθόδοξος αλλά αν ονειρεύεται π.χ. παράδεισο με πιλάφι και χορεύτριες της κοιλιάς μάλλον προς το ισλάμ πορεύεται.

Για το λόγο αυτό είναι λογικό πως αυτοί που είναι χριστιανοί είναι αυτοί που πιστεύουν στη συγκεκριμένη θρησκεία, δε νομίζεις; Κι αυτό το ποσοστό είναι μόλις 37%

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 04:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέ σημαίνει διόλου αγαπητέ wendigo τί δήλωσαν, απο την στιγμή που οι περισσότεροι των κατα βάθος δέν αναγνωρίζουν τις περισσότερες μπαρούφες που βρίσκουμε άν αναλύσουμε το χριστιανικό δόγμα. Και όσοι τις αναγνωρίζουν με φανατισμό το κάνουν γιατί δέν έχουν πιάσει ποτέ κανένα βιβλίο στα χέρια τους.
Δηλώνουν ορθόδοξοι γιατί δέν βρίσκουν τίποτε άλλο να πούν. Τί να πούν μουσουλμάνος, βουδιστής, τζαναικιστής? πρόκειται για λέξεις εξωπραγματικές για τους περισσότερους απο μάς. Θέλουν να εκστομίσουν κάποια θρησκεία και βγάζουν αυτή που τους βαπτίσανε το βρίσκω να έχει κάποια λογική αυτό.
Μπορείς να βγάλεις δικό σου ποσοστό απο τον συγγενικό, γειτονικό, επαγγελματικό σου περίγυρο να κάνεις ένα δικό σου γκάλοπ ώστε να δείς πόσους απο τους γνωστούς σου ανθρώπους εκκλησιάζονται σε καθημερινή ή έστω κυριακάτικη βάση. Θα διαπιστώσεις οτι όχι 37% δέν είναι αλλα πολύ λιγότερο. Και άν πατάνε σε τίποτα κοινωνικές εκδηλώσεις (γάμους, βαπτίσια, κηδείες όπου η εκκλησία μας δένει τον κόμπο ώστε να μή μπορούμε να την αποφύγουμε) το κάνουν μόνο για να μή προσβάλουν το τιμώμενο γνωστό τους πρόσωπο για το οποίο γίνεται το μυστήριο σάν υποχρέωση προς αυτό και όχι για τον χριστό και την Παναγία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 11:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε wendigo :
quote:
Ευχαριστώ Think_Math. Αυτό το βράδυ θα σκεπαστώ καλά.

Επι της ουσίας έχεις να πείς τίποτα ??
Μπαίνεις μέσα σε μία συζήτηση , την εκτρέπεις εντελώς , προφανώς σκόπιμα , πετάς λάσπη και μετά πουλάς και ειρωνεία ?

Σου έθεσα παραπάνω κάποιες ερωτήσεις :

1)Που εθίγησαν στην παραπάνω συζήτηση ο Χριστός και η Παναγία ?

2)Είναι ή όχι έμμεση επιβολή λογοκρισίας η απαίτηση , όσοι δεν είναι χριστιανοί να γράφουν σε συγκεκριμένο topic ?

3)Ποιά ήταν η απο μέρους μου χυδαία συμπεριφορά ?

Οσο δεν απαντάς είσαι απλά κοινός λασπολόγος και συκοφάντης .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 12:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
i-tried:
«Δυστυχως αυτο ειναι προτερημα το οποιο δεν χαριζεται,οσο για *το εκανες ποτε;»

Η αυτοκριτική, είναι μια γόνιμη διαδικασία και στάση. Αφορά άπαντες. Και τον υποφαινόμενο.

Ωστόσο, εσύ επιλέγεις να «απαντάς» κάνοντας την ίδια ερώτηση?

Μάλλον αρέσκεσαι εκεί πάνω φίλτατε......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 16:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί macedon και EPAITHS, καταλαβαίνω πολύ καλά τη λογική σας και, σε κάποιο ποσοστό, την ασπάζομαι. Ενδεχομένως, όμως, να μας δείνει ένα κομμάτι της συνολικής εικόνας.
Νομίζω πως το τεράστιο ποσοστό των πιστών όλων των θρησκειών δεν εμβαθύνει ή δεν δέχεται πλήρως τα δόγματα της θρησκείας του (δεν πιστεύουν σε ουρί και πιλάφια, πχ, όλοι οι μουσουλμάνοι). Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως κάπως θρησκεύονται και θεωρούν εαυτούς συμμέτοχους σε κάποια συγκεκριμένη θρησκεία. Γι αυτή τη θρησκεία μπορεί να αγωνιστούν, να προπαγανδίσουν, ακόμα και να πολεμήσουν.
Η "δική μας" κατηγοριοποίηση είναι όντως ακριβέστερη και πιο σωστή από τη δική τους; Είναι η οπτική του μη-θρησκευόμενου, εντάξει, αλλά είναι και η πιο πρακτική; Ακόμα: έχουμε δικαίωμα να τους αποδώσουμε εμείς -εκ των... έξω !- ταυτότητα άλλη από αυτή που επιλέγουν για τον εαυτό τους;
Δεν είμαι σίγουρος για την απάντηση... Αν το κάνουμε, φοβάμαι πως έχουν δικαίωμα και αυτοί (ή όποιοι άλλοι, σε όποιο επίπεδο σκέψης ή απόψεων αναφερθούμε) να ορίσουν ΕΜΑΣ όπως επιθυμούν. Ακόμα κι αν μας ορίσουν με τρόπο που δεν συμφωνούμε καθόλου!
Ας πούμε πως μου φαίνεται κάπως αυθαίρετο όλο αυτό.

Αν ακολουθήσουμε τη σκέψη σας, όμως, μπορεί να γίνουμε και πιο αυστηροί ακόμα. Πιθανολογώ πως το πολύ το 10% των Χ.Ο. να κατανοούν την τριαδική φύση του Θεού, όπως την εξηγεί η Ορθοδοξία. Άρα αληθινοί Χριστιανοί είναι μόνο το 10%; Όσο αλλάζουμε τα κριτήρια αλλάζει και το αποτέλεσμα.
[Δεν είμαι σίγουρος για τις απαντήσεις σε όλ'αυτά. Αν σας λένε κάτι, ευχαρίστως να ακούσω τις δικές σας]

---------------------------------------------------
Think_Math, λέω τα εξής:
1. Μιλώ γι αυτό που νομίζω εγώ πως είναι η ουσία.
2. Μπαίνω σε μια συζήτηση όπως έχω δικαίωμα να κάνω. Αν έχεις πρόβλημα με αυτό δε με αφορά.
3. Δεν βλέπω να σε έχει "εκτρέψει" τίποτα από τον επιθετικό σου τρόπο.
Με τους άλλους συζητώ μια χαρά.
4. "Προφανώς σκόπιμα": προφανές το ένα, προφανές το άλλο... Είτε έχεις κληρονομικό χάρισμα, είτε θεωρείς πως όποιος διαφωνεί με σένα σε... έχει βάλει στόχο για σκοτεινούς λόγους. Μισαλλοδοξία είπαμε; Τσέκαρέ το στο λεξικό.
5. Η διαφωνία και η αρνητική κριτική αν συνοδεύεται από επιχειρήματα δεν είναι "λάσπη". Καυτηρίασα μια συμπεριφορά σου για λόγους που ανέφερα. Δεν σε χαρακτήρισα ως άνθρωπο, συνολικά, με κάποιο τρόπο.
Αυτό, όμως, το έκανες εσύ.
6. Μέχρι τώρα έχω φερθεί αρκετά ήπια. Πιο ήπια απ'όσο αρμόζει στον τόνο σου.
7. Θα σου απαντούσα και στις συγκεκριμένες ερωτήσεις σου αν φερόσουν με ευγένεια και σεβασμό, κάτι που δυστυχώς δεν συμβαίνει.
Συνεπώς...
8. ...επειδή τέτοιες συμπεριφορές τις θεωρώ υπερβολικά κουραστικές για να χάνω το χρόνο μου, η προσωπική μας συζήτηση (όσο με αφορά) σταματά εδώ. Ίσως σε κάποια άλλη κουβέντα να έχουμε καλύτερη τύχη.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy