ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΧΕ ΑΔΕΛΦΟ !!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 08:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι ξεφεύγουμε από το θέμα , αλλά τελικά όλα τα θέματα γύρω από τη θρησκεία συνδέονται κατά κάποιο τρόπο , και να το πάρουμε ...απόφαση. Ευθέως όμως θέτω ένα θέμα προς τους θρησκευόμενους : Παραδέχεται ή απορρίπτει τελικά η θρησκεία την άποψη της επιστήμης για την δημιουργία της γης και της ζωής πάνω σε αυτήν; Δεν μιλάω για το big bang , το οποίο δεν έχει αποδειχθεί πλήρως από ότι ξέρω. Είναι βλάκες , άσχετοι , ή...δαιμονισμένοι οι επιστήμονες που ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ ότι η γή έχει ηλικία περίπου 4 δισ. έτη , ο άνθρωπος 160.000 έτη καθώς και τις διαδοχικές μορφές και την εξέλιξή του ; Άν και είναι μάλλον ρητορική η πρώτη ερώτηση , θα ήθελα μια ευθεία τοποθέτηση . Δεν μπορεί από τη μια να ζητάνε τη βοήθεια της επιστήμης ( π.χ. ιατρική), και από την άλλη όταν δεν συμφωνεί με την γεμάτη αντιφάσεις μυθολογία της θρησκείας να την απορρίπτουν απαξιωτικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 14:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
just me:
«Φιλε μου,εαν πιστη ισον υποθεση, τοτε θα ελεγες στην γυναικα της ζωης σου η ανδρα...Αγαπητη-τε μου 'υποτιθετε'(εδω γελαμε-) οτι δεν θα πας με αλλον-η ανδρα,η γυναικα...Εδω μιλαμε για πιστη οχι για υποθεσεις..»

Λάθος φίλτατε!

Ακριβώς για αυτό λές ότι «πιστεύω» πως δεν θα μου φορέσεις το κέρατο, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ!! Εδώ δεν το γνωρίζεις ο ίδιος για τον εαυτό σου, και θα το το γνωρίζεις για άλλον άνθρωπο??

Η πίστη φίλτατε όταν γίνει γνώση, παύει ως πίστη. Η πίστη είναι μια υποβίβαση της γνώσης.

just me:
«Αυτο που θελω να πω με την μαυρη τρυπα ειναι οτι ποτε δεν θα μαθουμε την αληθεια τουλαχιστον οσο ζουμε,και το ξερεις πολυ καλα.»

Αυτό δεν το γνωρίζουμε. Το τι θα ανακαλύψει η επιστήμη τα επόμενα 20 ή 40 χρόνια ας μην το «προβλέψουμε» ήδη τώρα....

just me:
«Τωρα τι υπηρχε πριν; αυτο ειναι δικαιωμα του καθε ενως απο εμας να πυστευει οτι θελει και νομιζει αυτος.»

Είδες λοιπόν που αποδίδεις ΣΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ και ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ την πίστη? Είδες τι είπες μόλις τώρα? Ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να ΠΙΣΤΕΥΕΙ (υποθέτει) ότι θέλει για την δημιουργία του κόσμου!

Μήπως αντιφάσκεις και δεν το παραδέχεσαι?

just me:
«Το απο ΠΟΥ προέκυψε ο θεός μου λιγο με ενδιαφερει για τωρα, μου αρκει οτι αυτος δεν καταστρεφει αλλα φτιαχνει,δεν μιση αλλα αγαπα,και πολλα αλλα,ενω ο ανθρωπος,απο την στιγμη της πρωτης του μερας μιση,σκοτωνει καταστρεφει....»

Όλα αυτά φίλτατε, ΤΑ ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ. Δεν τα γνωρίζεις.

Δεν σε ενδιαφέρει πως προέκυψε ο θεός σου απο.....το τίποτα (!), όμως σπεύδεις να τον φορτώσεις με αγάπη και άλλα συναισθήματα, παρασυρόμενος προφανώς απο κείμενα που σου έχουνε πει άλλοι πως τάχα λένε την «αλήθεια».

Αντιλαμβάνεσαι ότι ουσιαστικά, τίποτα πέρα απο υποθέσεις δεν είναι όλα αυτά που λες?

just me:
«Εχω την γνωμη αγαπητε μου οτι κανεις φιλοσοφια,σε ενα θεμα οπου δυο αποψεις εινα ισον δυνατες και αυτο σου δινει δυναμη,σε κανει καποιον..»

Με ενδιαφέρουν οι απαντήσεις, δεν δέχομαι όμως τα θέσφατα που εσύ αποδέχεσαι, χαρίζοντας την πίστη μου σε εικασίες. Με ενδιαφέρει να αντιλαμβανόμαστε το τι ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ λέμε, και όχι να αναπαράγουμε έωλες δοξολογίες ένεκα μιας παράδοσης που βρήκαμε κληρονομιά.

Ότι μας κληρονόμησαν, δεν είναι απαραίτητα και χρήσιμο.

just me:
«τελος παντων,εσυ ομως τι ακριβως πιστευης,ποιος ειναι Το δικο σου ΠΥΣΤΕΥΩ ( ΘΕΟΣ ).»

Θρησκεία μου η Αλήθεια φίλτατε. Θεό/Θεούς με τον όρο που εσύ αντιλαμβάνεσαι για μένα δεν υφίσταται, δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα παιχνίδι του μυαλού και έργο μάγων/ιερέων.

Θεός είναι το Άγνωστο, Θεός είναι ολάκερη η Μητέρα Φύση που μας περιβάλλει, Θεός είναι η ηχώ της φαντασίας του καθενός.

Ωστόσο, μακάρι να σταθεί ικανή μια ερμηνεία ώστε να με πείσει για το αντίθετο..

just me:
«Ξερεις τι με κανει να γελαω;.. αυτο ακριβως το δικο σου 'τιποτα'και ξερεις γιατι;πισω απο αυτο γινονται ολοι οι πολεμοι,φονοι,κλεψιες,βιασμοι,και οτι αλλο φανταστεις.»

Στο όνομα του θεού σου αγαπητέ, έχουνε γίνει αλλά και γίνονται τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ανθρωπότητας. Στο όνομα του θεού της Βίβλου, και μάλιστα κατ εντολή του Θεού της Βίβλου, έγιναν στην Παλαιά Διαθήκη φρικτές σφαγές αμάχων και αθώων παιδιών και γυναικών.

Ας μην θυμηθούμε δε τις σκοτεινές εποχές του θεοκρατικού βυζαντίου ή την εποχή του μεσαίωνα της Ευρώπης.

Μάλλον επιλεκτικά διαβάζεις την ιστορία...

just me:
«Η συνηδειση ερχεται μετα την πιστη,και οχι αντιθετως.»

Καμία σχέση.

just me:
«ΜΗΠΩς ΚΑΙ ΦΟΒΑΣΑΙ(η συνηδηση σου) ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ;(τον δικο μου θεο)»

Το μόνο που με ανησυχεί φίλτατε, είναι οι προεκτάσεις της πίστης των ακολούθων που έχουν οι διάφοροι εθνάρχες/θεοί. Δηλαδή, ο σκοταδισμός της πίστης.

Οι τοπικές παραδόσεις των λαών, όπως και η παράδοση που σου αποκαλύφθηκε ως θεός των Ιουδαίων, δεν έχουν κανέναν λόγο να φοβίζουν. Φοβάται ο αμαθής.

just me:
«Ποιο ειναι το πυστευω σου,μετα το θανατο του σωματος σου;»

Κανένα.

Που στηρίζεις τις δικές σου ελπίδες? Αλήθεια, υπάρχει για σένα το ενδεχόμενο να είναι η πίστη σου για τον θεό σου ένα ψέμα και τίποτα άλλο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 22:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

just me:
«Φιλε μου,εαν πιστη ισον υποθεση, τοτε θα ελεγες στην γυναικα της ζωης σου η ανδρα...Αγαπητη-τε μου 'υποτιθετε'(εδω γελαμε-) οτι δεν θα πας με αλλον-η ανδρα,η γυναικα...Εδω μιλαμε για πιστη οχι για υποθεσεις..»

Λάθος φίλτατε!

1) Ακριβώς για αυτό λές ότι «πιστεύω» πως δεν θα μου φορέσεις το κέρατο, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ!! Εδώ δεν το γνωρίζεις ο ίδιος για τον εαυτό σου, και θα το το γνωρίζεις για άλλον άνθρωπο??

Η πίστη φίλτατε όταν γίνει γνώση, παύει ως πίστη. Η πίστη είναι μια υποβίβαση της γνώσης.

just me:
«Αυτο που θελω να πω με την μαυρη τρυπα ειναι οτι ποτε δεν θα μαθουμε την αληθεια τουλαχιστον οσο ζουμε,και το ξερεις πολυ καλα.»

2) Αυτό δεν το γνωρίζουμε. Το τι θα ανακαλύψει η επιστήμη τα επόμενα 20 ή 40 χρόνια ας μην το «προβλέψουμε» ήδη τώρα....

just me:
«Τωρα τι υπηρχε πριν; αυτο ειναι δικαιωμα του καθε ενως απο εμας να πυστευει οτι θελει και νομιζει αυτος.»

3) Είδες λοιπόν που αποδίδεις ΣΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ και ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ την πίστη? Είδες τι είπες μόλις τώρα? Ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να ΠΙΣΤΕΥΕΙ (υποθέτει) ότι θέλει για την δημιουργία του κόσμου!

Μήπως αντιφάσκεις και δεν το παραδέχεσαι?

just me:
«Το απο ΠΟΥ προέκυψε ο θεός μου λιγο με ενδιαφερει για τωρα, μου αρκει οτι αυτος δεν καταστρεφει αλλα φτιαχνει,δεν μιση αλλα αγαπα,και πολλα αλλα,ενω ο ανθρωπος,απο την στιγμη της πρωτης του μερας μιση,σκοτωνει καταστρεφει....»

4) Όλα αυτά φίλτατε, ΤΑ ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ. Δεν τα γνωρίζεις.

5) Δεν σε ενδιαφέρει πως προέκυψε ο θεός σου απο.....το τίποτα (!), όμως σπεύδεις να τον φορτώσεις με αγάπη και άλλα συναισθήματα, παρασυρόμενος προφανώς απο κείμενα που σου έχουνε πει άλλοι πως τάχα λένε την «αλήθεια».

Αντιλαμβάνεσαι ότι ουσιαστικά, τίποτα πέρα απο υποθέσεις δεν είναι όλα αυτά που λες?

just me:
«Εχω την γνωμη αγαπητε μου οτι κανεις φιλοσοφια,σε ενα θεμα οπου δυο αποψεις εινα ισον δυνατες και αυτο σου δινει δυναμη,σε κανει καποιον..»

6) Με ενδιαφέρουν οι απαντήσεις, δεν δέχομαι όμως τα θέσφατα που εσύ αποδέχεσαι, χαρίζοντας την πίστη μου σε εικασίες. Με ενδιαφέρει να αντιλαμβανόμαστε το τι ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ λέμε, και όχι να αναπαράγουμε έωλες δοξολογίες ένεκα μιας παράδοσης που βρήκαμε κληρονομιά.

Ότι μας κληρονόμησαν, δεν είναι απαραίτητα και χρήσιμο.

just me:
«τελος παντων,εσυ ομως τι ακριβως πιστευης,ποιος ειναι Το δικο σου ΠΥΣΤΕΥΩ ( ΘΕΟΣ ).»

7) Θρησκεία μου η Αλήθεια φίλτατε. Θεό/Θεούς με τον όρο που εσύ αντιλαμβάνεσαι για μένα δεν υφίσταται, δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα παιχνίδι του μυαλού και έργο μάγων/ιερέων.

8) Θεός είναι το Άγνωστο, Θεός είναι ολάκερη η Μητέρα Φύση που μας περιβάλλει, Θεός είναι η ηχώ της φαντασίας του καθενός.

9) Ωστόσο, μακάρι να σταθεί ικανή μια ερμηνεία ώστε να με πείσει για το αντίθετο..

just me:
«Ξερεις τι με κανει να γελαω;.. αυτο ακριβως το δικο σου 'τιποτα'και ξερεις γιατι;πισω απο αυτο γινονται ολοι οι πολεμοι,φονοι,κλεψιες,βιασμοι,και οτι αλλο φανταστεις.»

10)Στο όνομα του θεού σου αγαπητέ, έχουνε γίνει αλλά και γίνονται τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ανθρωπότητας. Στο όνομα του θεού της Βίβλου, και μάλιστα κατ εντολή του Θεού της Βίβλου, έγιναν στην Παλαιά Διαθήκη φρικτές σφαγές αμάχων και αθώων παιδιών και γυναικών.

Ας μην θυμηθούμε δε τις σκοτεινές εποχές του θεοκρατικού βυζαντίου ή την εποχή του μεσαίωνα της Ευρώπης.

Μάλλον επιλεκτικά διαβάζεις την ιστορία...

just me:
«Η συνηδειση ερχεται μετα την πιστη,και οχι αντιθετως.»

11) Καμία σχέση.

just me:
«ΜΗΠΩς ΚΑΙ ΦΟΒΑΣΑΙ(η συνηδηση σου) ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ;(τον δικο μου θεο)»

12) Το μόνο που με ανησυχεί φίλτατε, είναι οι προεκτάσεις της πίστης των ακολούθων που έχουν οι διάφοροι εθνάρχες/θεοί. Δηλαδή, ο σκοταδισμός της πίστης.

13) Οι τοπικές παραδόσεις των λαών, όπως και η παράδοση που σου αποκαλύφθηκε ως θεός των Ιουδαίων, δεν έχουν κανέναν λόγο να φοβίζουν. Φοβάται ο αμαθής.

just me:
«Ποιο ειναι το πυστευω σου,μετα το θανατο του σωματος σου;»

14) Κανένα.

15) Που στηρίζεις τις δικές σου ελπίδες? Αλήθεια, υπάρχει για σένα το ενδεχόμενο να είναι η πίστη σου για τον θεό σου ένα ψέμα και τίποτα άλλο?



Κατ'αρχην να σε συνχαρω γιατι με εξυπνο τροπο διαστρεβλωνης τις ερωτησεις αλλων και οι απαντησεις σου μικρες και επιφανειακες.

1) (Ακριβώς για αυτό λές ότι «πιστεύω» πως δεν θα μου φορέσεις το κέρατο)
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕς
πυστευης οτι αυτος που αγαπας,ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ δεν θα σου φορεση το κερατο,ο γαμος βαση θρησκειας ενωνη σε σαρκα μια τους δυο ανθρωπους.ΑΝ οχι,τοτε γιατι ο γαμος....αχ ναι η κοινωνια,καταλαβα.-)Η γυναικα του γειτωνα σε περιμενη με ανοιχτας αγκαλας.
ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΟΝΟ-ΣΥΛΛΑΒΕς ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.

2)οσο γιαυτο αμφιβαλλω (αν μου το επιτρεπεις)

3)καθε αλλο,ερμηνευης οπως σου αρεση και σε βοηθαει.
Και βεβαια εχεις αυτο το δικαιωμα,αλλα μην προσπαθεις με τοσο παθος ν αλλαξης την γνωμη αλλων.-)

4)(Όλα αυτά φίλτατε, ΤΑ ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ. Δεν τα γνωρίζεις.)

Και βεβαια,ολα ειναι γραμμενα ομορφα και ωραια,γιαυτο λεω οτι ερμηνευης τα γραφομενα οπως εσυ θελεις.Εαν ομως,και το δεχομαι οτι υπηρξαν παρεκτροπες,(αλλωστε πιο πυστευω,θρησκεια και μη)δεν εχει κανει το ιδιο;Αυτο δεν σημαινη οτι επραξαν σωστα,θα τους κρινη γιαυτο ο θεος,οχι εσυ η εγω.

5) Δεν σε ενδιαφέρει πως προέκυψε ο θεός σου απο.....το τίποτα (!),

ΧΑ ΧΑ ΧΑ λες εσυ,οχι εγω (αλλη μια διαστρεβλωση,ισως εχεις προβλημα να καταλαβαινης τα γραφωμενα)ισως χρειαζεται να ξαναδιαβασης το προηγουμενο ποστ.

6) Αν σ ενδιαφέρουν οι απαντήσεις,τοτε δεν θα ησουν τοσο απολυταρχικως,αλλα θα δεχοσουν ενα μερος της καποιας 'ιστοριας' ας πουμε.
7)Για ποια αληθεια μιλας; εγω,οπως κι εσυ δεν βλεπω την δικια σου αποψη ως αληθεια.
Ενα παιχνιδι,που ισως λεω ισως να ειναι και αληθηνο,και τοτε φιλε μου την εχεις βαμενη απο χερι.lol

8)Με απογοητευσες τωρα φιλε μου.-(( Ο θεος σου δεν εχει την δυναμη ουτε τον εαυτον της να προστατεψει,ψεμματα;Οσο για φαντασια εχεις πολυ.

9)Εχεις ακουση το:οσο θελεις κτυπα στου κουφου την πορτα;

10)οπως πριν ειπα παρερμηνειες,και παρεκτροπες εγιναν,εξ αλλου γινονται και σημερα (ΑΜΕΡΙΚ) ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΔΙΚΟς ΜΟΥ ΘΕΟς.

11)Εαν δεν εχεις πιστη,και δεν πυστευης στα λογια του θεου τοτε δεν φοβασαι και την αιωνοια τημωρια,τοτε που εξυπηρετη η συνηδηση γιατι να εχεις,καλο παραδειγμα οι αμερ προεδροι,απο την μια σκοτωνουν τον κοσμο και απο την αλλη λενε:GOD BLESS AMERIKA.LOL

12)( Το μόνο που με ανησυχεί φίλτατε),...Καλη αρχη,βλεπω οτι καπου μεσα σου υπαρχουν καποιες ανησυχειες,που συμαινει οτι δεν πυστευης οσο πρεπει στα δικα σου πυστευω, οπως τα γραφωμενα σου προσπαθουν να μας πεισουν.ΚΑΛΟ.

13) Αυτος-τη που ακολουθει τον δρομο του θεου(πολυ απλος δρομος)δεν φοβαται.Ο 'αμαθης' στην προκυμενη περιπτωση,εισαι εσυ.
Αλλα γιατι τι συνευη στην μικρη ζωη,νασαι τοσο αγανακτισμενος και να τα βαζεις με την θρησκεια;Συγουρα εχεις λογους που μονο εσυ ξερεις και κρατας μεσα σου κρυμενους πολυ καλλα,η αν οχι,και προσπαθης να αποδeιξης αυτο που αλλοι ποιο ξυπνοι απο σενα δεν καταφεραν,ασχετα αν δεν συμφωνουν,τοτε φιλε μου τι να σου πω,οτι εισαι ξυπνιος......;
οχι βεβαια.
14) Εαν δεν εχεις κανενα πυστευω μετα θανατο,αυτο το μεταφραζω ως: Δεν υπαρχει τιποτα μετα θανατο,αρα δεν φοβασαι τιποτα ,αρα μπορει να κανεις οτι θελεις σαυτη την ζωη,χωρις να σε κρινη καποιος μετα,σωστα;ΤΟΤΕ γιατι δεν κλεβεις,σκοτωνης,βιαζεις,και οτι αλλο μπορει να φανταστης;(ΦΑΝΤΑΞΕΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ;)Ω ναι η συνηδησις...αλλα αφου δεν πυστευης οτι υπαρχει θεος τοτε γιατι να σενοχλη η συνηδησις σου;ειναι ανοητο εεε

15)ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.Θελω να,και πυστευω οτι υπαρχει κατι αλλο μετα θανατο,και οτι θανατος δεν σημαινει τελος,γιατι αν εκει τελειωνουν ολα τοτε εχω ακομα καιρο για βιασμους,κλεψιες,ΚΑΙ για μια καλυτερη ζωη,στην επι γης ζωη.

ΑΜΗΝ.
Ξερεις αν δεν υπαρχει τιποτα ,δεν χανης τιποτα,αν ομως υπαρχει θεος;
τοτε τι γινεται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 23:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάλι ξεφεύγουμε από το θέμα , αλλά τελικά όλα τα θέματα γύρω από τη θρησκεία συνδέονται κατά κάποιο τρόπο , και να το πάρουμε ...απόφαση. Ευθέως όμως θέτω ένα θέμα προς τους θρησκευόμενους : Παραδέχεται ή απορρίπτει τελικά η θρησκεία την άποψη της επιστήμης για την δημιουργία της γης και της ζωής πάνω σε αυτήν; Δεν μιλάω για το big bang , το οποίο δεν έχει αποδειχθεί πλήρως από ότι ξέρω. Είναι βλάκες , άσχετοι , ή...δαιμονισμένοι οι επιστήμονες που ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ ότι η γή έχει ηλικία περίπου 4 δισ. έτη , ο άνθρωπος 160.000 έτη καθώς και τις διαδοχικές μορφές και την εξέλιξή του ; Άν και είναι μάλλον ρητορική η πρώτη ερώτηση , θα ήθελα μια ευθεία τοποθέτηση . Δεν μπορεί από τη μια να ζητάνε τη βοήθεια της επιστήμης ( π.χ. ιατρική), και από την άλλη όταν δεν συμφωνεί με την γεμάτη αντιφάσεις μυθολογία της θρησκείας να την απορρίπτουν απαξιωτικά.


ΑΠΑΝΤΗΣΗ με μια αλλη ερωτηση
Πυστευης οτι καποτε η επιστημη(ιατρικη,η οχι)θα καταφερει να φτιαξει ενα ολοκληρωμενο ανθρωπο με ολας του τας αισθησεις οπως εσυ και εγω;.
Και ποιος λεει οτι αυτοι ειναι σωστοι;εσυ;Με κανεις να γελασω,σου 'ξεφουρνιζουν' οτι θελουν και συ παιρνεις και διαλεγεις,η...πυστευης σε ολα οτι λενε.ΑΚΡΙΒΩς οπως και η θρησκεια μου.lolΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 00:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως μπορείς να γράφεις στα ελληνικά;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 01:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΑΠΑΝΤΗΣΗ με μια αλλη ερωτηση
Πυστευης οτι καποτε η επιστημη(ιατρικη,η οχι)θα καταφερει να φτιαξει ενα ολοκληρωμενο ανθρωπο με ολας του τας αισθησεις οπως εσυ και εγω;.
Και ποιος λεει οτι αυτοι ειναι σωστοι;εσυ;Με κανεις να γελασω,σου 'ξεφουρνιζουν' οτι θελουν και συ παιρνεις και διαλεγεις,η...πυστευης σε ολα οτι λενε.ΑΚΡΙΒΩς οπως και η θρησκεια μου

Ρε φίλε Just me δεν μας λυπάσαι ?
Η επιστήμη δεν είναι θρησκεία για να πιστέψεις σε αυτή .
Η επιστήμη επίσης δεν ξεφουρνίζει πράγματα . Τα αποδεικνύει .
Ανοίξτε κανένα ρημάδι βιβλίο .
Μόνο όταν δείτε τα σκούρα , και αρρωστήσετε (χτύπα ξύλο) είναι καλή η επιστήμη ??
Τότε μόνο την " πιστεύεις " και ρουφάς τα σιροπάκια για να γίνεις καλά ??
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ . ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 02:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΑΠΑΝΤΗΣΗ με μια αλλη ερωτηση
Πυστευης οτι καποτε η επιστημη(ιατρικη,η οχι)θα καταφερει να φτιαξει ενα ολοκληρωμενο ανθρωπο με ολας του τας αισθησεις οπως εσυ και εγω;.
Και ποιος λεει οτι αυτοι ειναι σωστοι;εσυ;Με κανεις να γελασω,σου 'ξεφουρνιζουν' οτι θελουν και συ παιρνεις και διαλεγεις,η...πυστευης σε ολα οτι λενε.ΑΚΡΙΒΩς οπως και η θρησκεια μου

Ρε φίλε Just me δεν μας λυπάσαι ?
Η επιστήμη δεν είναι θρησκεία για να πιστέψεις σε αυτή .
Η επιστήμη επίσης δεν ξεφουρνίζει πράγματα . Τα αποδεικνύει .
Ανοίξτε κανένα ρημάδι βιβλίο .
Μόνο όταν δείτε τα σκούρα , και αρρωστήσετε (χτύπα ξύλο) είναι καλή η επιστήμη ??
Τότε μόνο την " πιστεύεις " και ρουφάς τα σιροπάκια για να γίνεις καλά ??
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ . ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ .



Η απαντηση σου δειχνει την αμαθεια σου,σε παρακαλω ξαναδιαβασε ερωτηση-απαντηση,μελετησε την ολη νυκτα και ισως καταφερης και μου δωσης την σωστη απαντηση.lol
αυτος που σου εμαθε την ΕΛΛΗΝΙΚΗ δεν σου εμαθε και να την καταλαβαινεις,for sure.lolΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 02:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανθρωπος αγραμματος ,ξυλο απελεκητο.
Για τον φιλο Schwabe,εχω μια σεβαστη γνωμη,ασχετος αν διαφωνουμε,και καταλαβαινω που το παει.Αλλα πολλοι εδω απλως με το να στελνουν ποστς υπονοουν την νοημοσηνη των αλλων,ειναι σαν ενα προβατο σε κοπαδι προβατων,με βοσκο τον φιλο Schwabe.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 03:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Just me :
quote:
Η απαντηση σου δειχνει την αμαθεια σου,σε παρακαλω ξαναδιαβασε ερωτηση-απαντηση,μελετησε την ολη νυκτα και ισως καταφερης και μου δωσης την σωστη απαντηση.lol
αυτος που σου εμαθε την ΕΛΛΗΝΙΚΗ δεν σου εμαθε και να την καταλαβαινεις,for sure.

Σχολίασα απλά την φράση σου "πιστεύεις οτι η επιστήμη ...".
Και σου τόνισα απλά οτι η επιστήμη δεν είναι θρησκεία για να σε βάλει να πιστέψεις σε κάτι .

Οσο για τα περι αμάθειας κοίταξε να κοιταχτεις σε κανένα καθρέφτη και να ανοιξεις κανένα βιβλίο όπως σου είπα , και πρώτα απο όλα ένα λεξικό , γιατί απο την πολλή σου πίστη δεν ξέρεις ούτε πως γράφεται η λέξη πιστεύω ...

Λυπήσου τουλάχιστον τα μάτια μας μεγάλε γνώστη της ελλήνικής .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 03:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Just me :
quote:
υπονοουν την νοημοσηνη των αλλων

Ερε μόρφωση ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 03:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Just me :

quote:
Η απαντηση σου δειχνει την αμαθεια σου,σε παρακαλω ξαναδιαβασε ερωτηση-απαντηση,μελετησε την ολη νυκτα και ισως καταφερης και μου δωσης την σωστη απαντηση.lol
αυτος που σου εμαθε την ΕΛΛΗΝΙΚΗ δεν σου εμαθε και να την καταλαβαινεις,for sure.

Σχολίασα απλά την φράση σου "πιστεύεις οτι η επιστήμη ...".
Και σου τόνισα απλά οτι η επιστήμη δεν είναι θρησκεία για να σε βάλει να πιστέψεις σε κάτι .

Οσο για τα περι αμάθειας κοίταξε να κοιταχτεις σε κανένα καθρέφτη και να ανοιξεις κανένα βιβλίο όπως σου είπα , και πρώτα απο όλα ένα λεξικό , γιατί απο την πολλή σου πίστη δεν ξέρεις ούτε πως γράφεται η λέξη πιστεύω ...

Λυπήσου τουλάχιστον τα μάτια μας μεγάλε γνώστη της ελλήνικής .



να μου επιτρεψεις λαθει σαν αυτο αγαπητε να περασουν απαρατηρητα,ωστε κι εγω να εχω το περιθωριο να δυκαιολογω την αμαθεια σου.ΕΦ ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΔΕΙς ΣΕ ΒΑΘΟς ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ,ΜΗΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΓΕΛΟΙΟς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 03:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
14) Εαν δεν εχεις κανενα πυστευω μετα θανατο,αυτο το μεταφραζω ως: Δεν υπαρχει τιποτα μετα θανατο,αρα δεν φοβασαι τιποτα ,αρα μπορει να κανεις οτι θελεις σαυτη την ζωη,χωρις να σε κρινη καποιος μετα,σωστα;ΤΟΤΕ γιατι δεν κλεβεις,σκοτωνης,βιαζεις,και οτι αλλο μπορει να φανταστης;(ΦΑΝΤΑΞΕΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ;)Ω ναι η συνηδησις...αλλα αφου δεν πυστευης οτι υπαρχει θεος τοτε γιατι να σενοχλη η συνηδησις σου;ειναι ανοητο εεε

Aπο όλες σου τις ακρότητες αυτή είναι η πιό παρατραβηγμένη, εδώ είναι να γελάει και το παρδαλό κατσίκι. Δέν ξέρω άν έχεις αισθανθεί την εμπειρία των τύψεων αλλά όταν τις γευθείς για κάποια κακή σου πράξη θα νοιώσεις οτι ο κάθε Ιαχωβάς δέν παίζει κανέναν ρόλο στις ενοχές σου, βρίσκεται πολύ μακρια απο αυτές.
Σου υπενθυμίζω τις σταυροφορίες, τις ιερές εξετάσεις, την πυρά των αμφισβητιών του "η γή είναι ακίνητη", τις αμέτρητες σφαγές μουσουλμάνων και χριστιανών, τις αυτοπυρπολήσεις, τα ρινοκοπήματα και τις τυφλώσεις τα βυζαντινά χρόνια ... όλα αυτά έγιναν στο όνομα ενός θεού. Θα εννοείς προφανώς οτι εκεί που ο θεός είχε επιθυμία να καταστρέψεις τον συνάνθρωπο σου προκειμένου να δοξαστεί αυτός έθετε σε λειτουργία τον μηχανισμό καταστολής των τύψεων.
Μωρέ ... ωραίος θεός είναι αυτός!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 03:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

just me:
quote:
να μου επιτρεψεις λαθει σαν αυτο αγαπητε να περασουν απαρατηρητα,ωστε κι εγω να εχω το περιθωριο να δυκαιολογω την αμαθεια σου.ΕΦ ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΔΕΙς ΣΕ ΒΑΘΟς ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ,ΜΗΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΓΕΛΟΙΟς.

Ρε φίλε κάνε μου την χάρη ...
Με έχεις πεί αγράμματο , ξύλο απελέκητο ,πρόβατο , Γελοίο και αμαθή μέσα σε τρία μυνήματα .
Το ποιός είναι όλα τα παραπάνω είναι ηλίου φαεινότερον ...
(μετάφραση : Ηλίου φαεινότερον = προφανές)
Αντε καλή σου νύχτα . Η μόρφωση σου με τύφλωσε . Δεν αντέχω άλλο ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 03:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
14) Εαν δεν εχεις κανενα πυστευω μετα θανατο,αυτο το μεταφραζω ως: Δεν υπαρχει τιποτα μετα θανατο,αρα δεν φοβασαι τιποτα ,αρα μπορει να κανεις οτι θελεις σαυτη την ζωη,χωρις να σε κρινη καποιος μετα,σωστα;ΤΟΤΕ γιατι δεν κλεβεις,σκοτωνης,βιαζεις,και οτι αλλο μπορει να φανταστης;(ΦΑΝΤΑΞΕΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ;)Ω ναι η συνηδησις...αλλα αφου δεν πυστευης οτι υπαρχει θεος τοτε γιατι να σενοχλη η συνηδησις σου;ειναι ανοητο εεε

Aπο όλες σου τις ακρότητες αυτή είναι η πιό παρατραβηγμένη, εδώ είναι να γελάει και το παρδαλό κατσίκι. Δέν ξέρω άν έχεις αισθανθεί την εμπειρία των τύψεων αλλά όταν τις γευθείς για κάποια κακή σου πράξη θα νοιώσεις οτι ο κάθε Ιαχωβάς δέν παίζει κανέναν ρόλο στις ενοχές σου, βρίσκεται πολύ μακρια απο αυτές.
Σου υπενθυμίζω τις σταυροφορίες, τις ιερές εξετάσεις, την πυρά των αμφισβητιών του "η γή είναι ακίνητη", τις αμέτρητες σφαγές μουσουλμάνων και χριστιανών, τις αυτοπυρπολήσεις, τα ρινοκοπήματα και τις τυφλώσεις τα βυζαντινά χρόνια ... όλα αυτά έγιναν στο όνομα ενός θεού. Θα εννοείς προφανώς οτι εκεί που ο θεός είχε επιθυμία να καταστρέψεις τον συνάνθρωπο σου προκειμένου να δοξαστεί αυτός έθετε σε λειτουργία τον μηχανισμό καταστολής των τύψεων.
Μωρέ ... ωραίος θεός είναι αυτός!!!!




η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΙς ειναι το μονο σας οπλο,ισος και συ χρειαζεσαι μαθηματα κατανοησις της ΕΛΛΗΝΙΚΗς ΓΛΩΣΑς,αλλα μαλλον εσκεμενα τα γραφομενα σου.

οπως πριν ειπα και πριν:
10) παρερμηνειες,και παρεκτροπες εγιναν,εξ αλλου γινονται και σημερα (ΑΜΕΡΙΚη) ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ,ΛΕΕΙ,ΔΙΔΑΣΚΕΙ,η ΘΕΛΕΙ Ο ΔΙΚΟς ΜΟΥ ΘΕΟς.
δεν ξερω για ποιον θεο μιλατε ,ισως μπορεις να με βοηθησης σαυτο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 03:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

just me:

quote:
να μου επιτρεψεις λαθει σαν αυτο αγαπητε να περασουν απαρατηρητα,ωστε κι εγω να εχω το περιθωριο να δυκαιολογω την αμαθεια σου.ΕΦ ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΔΕΙς ΣΕ ΒΑΘΟς ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ,ΜΗΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΓΕΛΟΙΟς.

Ρε φίλε κάνε μου την χάρη ...
Με έχεις πεί αγράμματο , ξύλο απελέκητο ,πρόβατο , Γελοίο και αμαθή μέσα σε τρία μυνήματα .
Το ποιός είναι όλα τα παραπάνω είναι ηλίου φαεινότερον ...
(μετάφραση : Ηλίου φαεινότερον = προφανές)
Αντε καλή σου νύχτα . Η μόρφωση σου με τύφλωσε . Δεν αντέχω άλλο ...



ΕΓΩ τα ειπα ολα αυτα ;ας γελασω,τα γραφομενα σου το ειπαν.Καλη σου νυκτα.Marry christmas and happy new year.lolΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 03:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΙς ειναι το μονο σας οπλο,ισος και συ χρειαζεσαι μαθηματα κατανοησις της ΕΛΛΗΝΙΚΗς ΓΛΩΣΑς,αλλα μαλλον εσκεμενα τα γραφομενα σου.

οπως πριν ειπα και πριν:
10) παρερμηνειες,και παρεκτροπες εγιναν,εξ αλλου γινονται και σημερα (ΑΜΕΡΙΚη) ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ,ΛΕΕΙ,ΔΙΔΑΣΚΕΙ,η ΘΕΛΕΙ Ο ΔΙΚΟς ΜΟΥ ΘΕΟς.
δεν ξερω για ποιον θεο μιλατε ,ισως μπορεις να με βοηθησης σαυτο


Εγώ δέν έχω καμιά δουλειά να σου πώ για θεό απο την στιγμή που δέν πιστεύω σε κάνέναν, εσύ που πιστεύεις μπορείς να μας διαφωτίσεις καλύτερα για τον δικό σου.
Όσο για τις παρερμηνείες και τις παρεκτροπές υπάρχουν 2 επεξηγήσεις :
Ο τάδε θεός υπάρχει και δέχεται όλες τις σφαγές που γίνονται για το όνομα του άσχετα με το εάν δέν τις προτείνει. Αλλά απο την στιγμή που δέν κάνει κάτι να τις σταματήσει είναι συνυπεύθυνος!!!
Η δεύτερη και η πιθανότερη είναι οτι δέν υπάρχει καθόλου.
Διάλεξε και πάρε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 04:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΙς ειναι το μονο σας οπλο,ισος και συ χρειαζεσαι μαθηματα κατανοησις της ΕΛΛΗΝΙΚΗς ΓΛΩΣΑς,αλλα μαλλον εσκεμενα τα γραφομενα σου.

οπως πριν ειπα και πριν:
10) παρερμηνειες,και παρεκτροπες εγιναν,εξ αλλου γινονται και σημερα (ΑΜΕΡΙΚη) ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ,ΛΕΕΙ,ΔΙΔΑΣΚΕΙ,η ΘΕΛΕΙ Ο ΔΙΚΟς ΜΟΥ ΘΕΟς.
δεν ξερω για ποιον θεο μιλατε ,ισως μπορεις να με βοηθησης σαυτο


Εγώ δέν έχω καμιά δουλειά να σου πώ για θεό απο την στιγμή που δέν πιστεύω σε κάνέναν, εσύ που πιστεύεις μπορείς να μας διαφωτίσεις καλύτερα για τον δικό σου.
Όσο για τις παρερμηνείες και τις παρεκτροπές υπάρχουν 2 επεξηγήσεις :
Ο τάδε θεός υπάρχει και δέχεται όλες τις σφαγές που γίνονται για το όνομα του άσχετα με το εάν δέν τις προτείνει. Αλλά απο την στιγμή που δέν κάνει κάτι να τις σταματήσει είναι συνυπεύθυνος!!!
Η δεύτερη και η πιθανότερη είναι οτι δέν υπάρχει καθόλου.
Διάλεξε και πάρε.



Καλως λοιπον.
1) εσεις αρχισατε αυτο το θεμα,αρα εχει καποια σχεση να κανει με σας,προσπαθοντας ναπογειξεται ...τι; οτι δεν υπαρχει θεος.
2) ο δικος μου θεος ειναι οι δεκα εντολες του και το πιστευω.(ισος μια προσπαθεια προς αυτην την κατευθυνση να σε διαφωτηση πολυ περισοτερο παρα...
3) ο θεος μας εδωσε απολυτη ελευθερια αποφασεων,και πραξεων ωστε οταν ερθη η ωρα της ΚΡΙΣΗς ΝΑ ΜΑς ΠΛΗΡΩΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ(ΣΕ ΛΥΠΑΜΕ,ΟΧΙ ΔΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟς ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ,ΑΛΛΑ ΝΑ...)
4)Εαν υπαρχει θεος ,οπως το θετης το ζητημα,πως μπορεις εσυ να τον κρινης με το να λες οτι είναι συνυπεύθυνος;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 04:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
4)Εαν υπαρχει θεος ,οπως το θετης το ζητημα,πως μπορεις εσυ να τον κρινης με το να λες οτι είναι συνυπεύθυνος;

Άν δέν είναι συνυπεύθυνος είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΖΩΗ τουλάχιστον. Γιατί εάν είχε το παραμικρό ίχνος εμφάνισης (και μή μου αρχίσεις τώρα με τα παραμύθια του Ιαχωβά στην βίβλο) θα έκανε κάποια επέμβαση σε αυτό το θέαμα που οπωσδήποτε δέν θα του άρεσε.
Εσύ να μας απαντήσεις τώρα για έναν θεό παντελώς ανύπαρκτο στην παρούσα γήινη ζωή, χωρίς κανένα ίχνος ύπαρξης τί είναι αυτό που σε διαβεβαιώνει τόσο πολύ οτι μετά τον θάνατο σου θα βρεθείς αμέσως κάτω απο την σκληρή και δίκαιη κρίση του;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 04:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
4)Εαν υπαρχει θεος ,οπως το θετης το ζητημα,πως μπορεις εσυ να τον κρινης με το να λες οτι είναι συνυπεύθυνος;

Άν δέν είναι συνυπεύθυνος είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΖΩΗ τουλάχιστον. Γιατί εάν είχε το παραμικρό ίχνος εμφάνισης (και μή μου αρχίσεις τώρα με τα παραμύθια του Ιαχωβά στην βίβλο) θα έκανε κάποια επέμβαση σε αυτό το θέαμα που οπωσδήποτε δέν θα του άρεσε.
Εσύ να μας απαντήσεις τώρα για έναν θεό παντελώς ανύπαρκτο στην παρούσα γήινη ζωή, χωρίς κανένα ίχνος ύπαρξης τί είναι αυτό που σε διαβεβαιώνει τόσο πολύ οτι μετά τον θάνατο σου θα βρεθείς αμέσως κάτω απο την σκληρή και δίκαιη κρίση του;;



Παλι 'αδιαβαστο σε βρισκω,επιτηδες;μαλλον.lol

ο θεος μας εδωσε απολυτη ελευθερια αποφασεων,και πραξεων ...μας εφτιαξε κατ ομοιομα,και μυαλο για να κρινουμε το σωστο,οχι ζωα...εσυ διαλεγης και παιρνεις...γιαυτο και θα κριθης μια μερα.Αρα δεν χρειαζετε να κανει παρεμβασεις οπως λες.
οσο για 'παραμύθια του Ιαχωβά'δεν ξερω, δεν ασχολουμε, δεν με ενδιαφερουν.Οταν ερθεις σε επαφη με την αληθεια,τοτε ειναι δικαιωμα σου να την κρατησης,η να την απορυψης,θα κριθης πανω και σαυτο.

...σκληρή και δίκαιη κρίση του.
μερος του πιστευω μου,της θρησκειαςμου και αυτο.Τιποτε αλλο να σε βοηθησω αν μπορω;Μετας χαρας μου θα το κανω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 04:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Just me:
quote:
ΕΓΩ τα ειπα ολα αυτα ;ας γελασω,τα γραφομενα σου το ειπαν.Καλη σου νυκτα.Marry christmas and happy new year.

Μία τελευταία ερώτηση πρίν σε αφήσω στον όμορφο κόσμο σου :
Το δημοτικό το έχεις βγάλει ?
Γιατί τα δικά σου γραφόμενα αυτό αποδεικνύουν.

Σε ρωτάω , γιατί παπαγαλίζεις πράγματα που αφενώς μεν δεν κατέχεις ( βλέπε big bang , επιστήμη ), αφετέρου κρίνεις και τους συνομιλητές σου με τον χειρότερο τρόπο χωρίς καν να τους ξέρεις .
Είσαι δε και υπόδειγμα "καλού" χριστιανού που περιμένει τον παράδεισο γεμάτος αγάπη και ευγένεια για τον συνάνθρωπό του .
( οι περισσότεροι κάτι μπουμπούκια σαν εσένα είναι .)
Ρε σύ μας δουλεύεις , η το κάνεις επίτηδες για να μας σπάσεις τα νεύρα ??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 04:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Just me:

quote:
ΕΓΩ τα ειπα ολα αυτα ;ας γελασω,τα γραφομενα σου το ειπαν.Καλη σου νυκτα.Marry christmas and happy new year.

Μία τελευταία ερώτηση πρίν σε αφήσω στον όμορφο κόσμο σου :
Το δημοτικό το έχεις βγάλει ?
Γιατί τα δικά σου γραφόμενα αυτό αποδεικνύουν.

Σε ρωτάω , γιατί παπαγαλίζεις πράγματα που αφενώς μεν δεν κατέχεις ( βλέπε big bang , επιστήμη ), αφετέρου κρίνεις και τους συνομιλητές σου με τον χειρότερο τρόπο χωρίς καν να τους ξέρεις .
Είσαι δε και υπόδειγμα "καλού" χριστιανού που περιμένει τον παράδεισο γεμάτος αγάπη και ευγένεια για τον συνάνθρωπό του .
( οι περισσότεροι κάτι μπουμπούκια σαν εσένα είναι .)
Ρε σύ μας δουλεύεις , η το κάνεις επίτηδες για να μας σπάσεις τα νεύρα ??



ΜΟΝΟ ΟΙ ΒΛΑΚΕς ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟΥς ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.
ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙς;ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΟς ΑΚΟΜΑ ΛΟΙΠΟΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 05:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω παρατηρηση οτι σαυτο το Forum ολο τα ιδια προσωπα κανουν τις ερωτησεις και δινουν τις αναλογες απαντησεις.Μηπως εχω μεγαλη φαντασια;...Ποιος ξερει...ισως.
ΙΣΩς ΑΥΤΟ ΣΑς ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...ισως.

αν καποιος παρει μερος του ριχνεστε σαν γερακια...Καλοοοο.-)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 09:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
just_me
μας εφτιαξε κατ ομοιομα,και μυαλο για να κρινουμε το σωστο,οχι ζωα...

Όντως για μερικούς τα κατάφερε. Για τους υπόλοιπους δεν θα έπαιρνα όρκο...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 13:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
just_me
μας εφτιαξε κατ ομοιομα,και μυαλο για να κρινουμε το σωστο,οχι ζωα...

Όντως για μερικούς τα κατάφερε. Για τους υπόλοιπους δεν θα έπαιρνα όρκο...

macedon



Εχεις απολυτο δικαιο.Ουτε κι εγω θα επαιρνα ορκο,οταν σου λενε την μητερα γης...θεο
ε,τοτε τι να πεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 15:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλα περναμε...λοιπον

Edited by - just me on 22/12/2006 15:19:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

just me
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 15:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους just me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)EPAITHS
Όσο για τις παρερμηνείες και τις παρεκτροπές υπάρχουν 2 επεξηγήσεις :
Ο τάδε θεός υπάρχει και δέχεται όλες τις σφαγές που γίνονται για το όνομα του άσχετα με το εάν δέν τις προτείνει. Αλλά απο την στιγμή που δέν κάνει κάτι να τις σταματήσει είναι συνυπεύθυνος!!!
Η δεύτερη και η πιθανότερη είναι οτι δέν υπάρχει καθόλου.
Διάλεξε και πάρε.

2)Think_Math
Είσαι δε και υπόδειγμα "καλού" χριστιανού που περιμένει τον παράδεισο γεμάτος αγάπη και ευγένεια για τον συνάνθρωπό του .
................................................

1)Οπως εχω ξαναπει σε προοιγουμενο ποστ,εαν διαλεξω οτι δεν υπαρχει τιποτα μετα θανατο,ποιος ο λογος για συνηδηση,η για τυψεις;θα εκανα αυτο που κανουν πολλοι,κλεβω,σκοτωνω,βιαζω,κτλ,ολα τα ευκολα για μια καλυτερη ζωη,και μην μου πης αγαπητε μου για σενα,χωρις θεο συμαινη να περπατας με την αγαπημενη σου στο βουνο και να απολαμβανεις την ...μητερα θεα(φυση).Και αν δεν υπαρχει τιποτε αλλο μετα θανατο,να μου επιτρεψεις την εκφραση...να βρασω την ιστορια του παρελθοντος,τι μ ενδιαφερει τοτε τι εκαναν οι προγγονοι μου(απο τοσα εκατομυρια ποσους εσυ ξερεις;)το 99,9 εμεινε στην αφανεια,οπως κι εγω κι εσυ στο μελλον,λοιπον ; αν τελειωνουν ολα με το θανατο,τοτε,...καλημερα ζωη.

2)Φιλε δυστηχως δεν ειμαι,αισθανομαι,η αξιζω να πιστευω εγω οτι ειμαι υποδειγμα,θα το ηθελα πολυ,αλλα ουτε κι εγω,οπως εσυ ειμαι τελειος.Ο τιτλος σαυτους που πραγματι τον αξιζουν,παντος κανω προσπαθεια προς αυτη την κατευθυνση.
...( οι περισσότεροι κάτι μπουμπούκια σαν εσένα είναι .)...
αυτο θα ελεγα και για σενα,σου παει πολυ.
Αλλα γιατι εισαι εκνεβρισμενος μαζι μου ,γιατι δεν συμφωνω,(αποδεχωμαι) με την γνωμη σου,εαν ολοι συμφωνουσαν με την Α,Β ΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΔΙΑΛΟΓΟς,ΙΣΟΡΟΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ,ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡiΣΟΤΕΡΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
εχω δικιο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 21:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
just me:
«Κατ'αρχην να σε συνχαρω γιατι με εξυπνο τροπο διαστρεβλωνης τις ερωτησεις αλλων και οι απαντησεις σου μικρες και επιφανειακες.»

Πως το λέγανε? Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!
(όπου χρειάζεται φυσικά..)

just me:
«Και βεβαια εχεις αυτο το δικαιωμα,αλλα μην προσπαθεις με τοσο παθος ν αλλαξης την γνωμη αλλων.»

Λέω την γνώμη μου, ταυτόχρονα όμως δεν επιθυμώ να «αλλάξω» την γνώμη κανενός αγαπητέ. Δεν ονειρεύομαι διάλογο σε θερμοκοιτίδα...

just me:
«Αν σ ενδιαφέρουν οι απαντήσεις,τοτε δεν θα ησουν τοσο απολυταρχικως,αλλα θα δεχοσουν ενα μερος της καποιας 'ιστοριας' ας πουμε.»

Κοίτα να δεις, εάν εμφορείτο ο περί Θείου λόγος σου απο Γνωστική χροιά, και όχι απο Σχολαστικότητα, τότε θα ήμουν όντως πολύ πιο «δεκτικός» ας πούμε. Ωστόσο, και καθώς οι χριστιανικές απόψεις είναι ΑΠΟΛΥΤΕΣ και οριοθετούν ΘΕΣΦΑΤΑ, μην περιμένεις κάτι λιγότερο απο αυτό που εσύ ο ίδιος δέχεσαι!

Γίνομαι αντιληπτός θαρρώ....

just me:
«Εχεις ακουση το:οσο θελεις κτυπα στου κουφου την πορτα;»

Αυτό για σένα ( ο κουφός..) φαντάζομαι ότι είναι...αρετή φίλτατε!! Διότι, ο πιστός ούτε αμφισβητεί αλλά ούτε και μπορεί να θέσει ευατόν έξω απο τα στενά όρια της της χριστιανικής εσχατολογίας.

just me:
«οπως πριν ειπα παρερμηνειες,και παρεκτροπες εγιναν,εξ αλλου γινονται και σημερα (ΑΜΕΡΙΚ) ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΔΙΚΟς ΜΟΥ ΘΕΟς.»

Δεν θα το έλεγα!

Εάν ρίξουμε αγαπητέ μια ματιά στην αιματοβαμμένη Παλαιά Διαθήκη, τότε θα διαπιστώσουμε ότι ο θεός σου όχι μόνο θέλησε τις σφαγές, αλλά και ιεροποίησε τη ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ. Με άλλα λόγια, το δόγμα που ακολούθησαν και οι Ναζί για την εξόντωση των Εβραίων....

Μάλλον πιο προσεκτικός θα πρέπει να είσαι.

just me:
«Εαν δεν εχεις πιστη,και δεν πυστευης στα λογια του θεου τοτε δεν φοβασαι και την αιωνοια τημωρια..»

Ο Άγιος Κωνσταντίνος, είχε φόβο της αιώνιας τιμωρίας? Ο Μέγας Θεοδόσιος, είχε?

just me:
«..βλεπω οτι καπου μεσα σου υπαρχουν καποιες ανησυχειες,που συμαινει οτι δεν πυστευης οσο πρεπει στα δικα σου πυστευω..»

Θα έλεγα πως πέφτεις οικτρά έξω στις εκτιμήσεις σου....

just me:
«Αυτος-τη που ακολουθει τον δρομο του θεου(πολυ απλος δρομος)δεν φοβαται.Ο 'αμαθης' στην προκυμενη περιπτωση,εισαι εσυ.»

Κάπου τα μπέρδεψες!!

Μόλις πριν μου μίλαγες για τον φόβο της αιώνιας τιμωρίας. Τώρα, ΠΟΥ πήγε αυτός ο...ιερός φόβος?

Η «αμάθεια» η δικιά μου φίλτατε, μου επιτρέπει να βλέπω και έξω απο το μαντρί. Η «γνώση» η δικιά σου, σου επιτρέπει απλά να αναπαράγεις τις φαντασιακές εικόνες και τις εικασίες που ελπίζεις να σου συμβούν!

Η έχεις να μου υποδείξεις π.χ. το....που στιβάζονται οι περίφημες ψυχές των πεθαμένων εις αναμονή της κρίσης του Αρνίου?

just me:
«Δεν υπαρχει τιποτα μετα θανατο,αρα δεν φοβασαι τιποτα ,αρα μπορει να κανεις οτι θελεις σαυτη την ζωη,χωρις να σε κρινη καποιος μετα,σωστα;»

Πάρα πολύ σωστά.

Ωστόσο, κρινόμαστε καθημερινά, κρινόμαστε απο την οικογένεια μας, κρινόμαστε απο την κοινωνία, κρινόμαστε και ζούμε βάση των όσων τελικά αξίζουμε. Η κρίση φίλτατε, είναι μπροστά σου.

just me:
«ΤΟΤΕ γιατι δεν κλεβεις,σκοτωνης,βιαζεις,και οτι αλλο μπορει να φανταστης; Ω ναι η συνηδησις...αλλα αφου δεν πυστευης οτι υπαρχει θεος τοτε γιατι να σενοχλη η συνηδησις σου;ειναι ανοητο εε»

Ρηχό το δίλλημα σου αγαπητέ!

Όλα αυτά που αναφέρεις, ΕΠΙΛΕΓΩ να μην τα κάνω, καθώς στο κοινωνικό σύνολο που διαβιώ δεν επιθυμώ ούτε να είμαι μισητός αλλά ούτε και σε τελική ανάλυση θα ήθελα να πράξω κάτι που δεν θα ήθελα σε εμένα να συμβεί.

Εάν φαντάζεσαι ότι δεν επιλέγουμε την παραβατική συμπεριφορά ένεκα....της πιθανής ύπαρξης ενός θεού είσαι βαθιά νυχτωμένος φίλτατε!

just me:
«Θελω να,και πυστευω οτι υπαρχει κατι αλλο μετα θανατο,και οτι θανατος δεν σημαινει τελος,γιατι αν εκει τελειωνουν ολα τοτε εχω ακομα καιρο για βιασμους,κλεψιες..»

Αντί να βασανίζεις το μυαλό σου με ανούσιους εσχατολογικούς παραλογισμούς, καλά θα κάνεις να ασκηθείς λιγάκι στην ιδέα της Αυτογνωσίας.

Ξέρεις, είναι ελληνική αρετή. Σε αντίθεση με την Ιουδαϊκή εσχατολογία...

just me:
«Ξερεις αν δεν υπαρχει τιποτα ,δεν χανης τιποτα,αν ομως υπαρχει θεος;
τοτε τι γινεται;»

Με τα «άν», δεν πορευόμαστε. Αν υπάρχει, τότε σίγουρα δεν έχει τις «ευαισθησίες» που εσύ φαντάστηκες και έχεις ελπίσει...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 22:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(ναι ειμαι εγω,για να μην περδευεσαι)

'γορδιος δεσμος' τα πιστευω σας φιλε μου-))

Αληθεια,τι σχεση εχουν αυτα που λετε με το παρακατω;lol

http://empire.e-e-e.gr/

Ειπες:
1)Ο Άγιος Κωνσταντίνος, είχε φόβο της αιώνιας τιμωρίας? Ο Μέγας Θεοδόσιος, είχε?
KAI BEBAIA oxi βαδισαν τον δρομο του θεου,με την βοηθεια του αγιου πνευματος.

2)Εάν φαντάζεσαι ότι δεν επιλέγουμε την παραβατική συμπεριφορά ...lol
Ωστόσο, κρινόμαστε καθημερινά, κρινόμαστε απο την οικογένεια μας,κρινόμαστε απο την κοινωνία...

E γιαυτο να εισαι συγουρος.

ΟΣΟ για τον θεο που πιστευω θα τον βρεις στις 10 εντολες,και το πιστευω.

Edited by - i-tried on 22/12/2006 23:00:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i-tried
Μέλος 1ης Βαθμίδας


107 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 23:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i-tried  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΓΗ (οχι ομως και θεα) ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΕΩΣ, ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΟΔΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΛΘΕΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΔΥΝΑΣΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ-ΓΙΑΧΒΕ; (αυτο σας βασανιζει;)ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΣΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΕΝΝΗΤΟ, ΑΙΩΝΙΟ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΟΙΔΙΟΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΕΞΩΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ.(oi αρχαιοι ειχαν μεγαλη φαντασια,και μια απο τις καλυτερες μιθολογιες στον κοσμο)

Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΘΑ ΠΕΙ : «ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΤΑ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΛΑΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΕΙΖΩΟΝ ΠΥΡ, ΠΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΚΑΙ ΣΒΗΝΕΙ ΜΕ ΜΕΤΡΟ». (ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ 30)
πριν και μετα απο αυτον(οπως και αυτος) βγηκαν παρα πολλοι λαθος στις προβλεψεις τους,εχω δικιο η αδικο;

...ΟΠΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ(και ποιος ειναι ο δημιουργος αυτος) ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΙΔΙΟΝ ΟΦΕΛΟΣ.


Edited by - i-tried on 22/12/2006 23:24:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 01:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέκα εντολές. Χμμ, κάτι μου θύμισες θα έλεγα.

Ας δώσουμε λοιπόν τις «ΔΕΚΑ ΕΝΤΟΛΕΣ» της ορθοφροσύνης.

1)ΠΡΟΠΑΤΟΡΙΚΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ: Πολύ κακή ιδέα. Ας μην απευθυνθούμε ξανά στα παιδιά μας λέγοντας ότι γεννήθηκαν κακά και ας τα διαβεβαιώσουμε αντίθετα ότι είναι από τη φύση τους καλά και αναμάρτητα.

2)Η ΒΙΒΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ: Γελοία ιδέα.

3)ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΟΔΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΟ: Προφανής ανοησία.

4)Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΕΩΣ ΚΑΙ Η ΣΑΡΚΙΚΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ: Τρομακτικές ιδέες που οφείλουμε να αποφεύγουμε καν να σχολιάζουμε.

5)Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΜΙΣΟΥΜΕ: Ενόψει των θαυμάτων της φύσης και των άπειρων δώρων και χαρών που μα παρέχει, μια τέτοια ιδέα δείχνει αγνωμοσύνη και ευνουχισμένο πνεύμα.

6)ΑΙΩΝΙΑ ΚΑΤΑΔΙΚΗ: Φρικτή, τερατώδης, εξαιρετικά κακή ιδέα για την πνευματική υγεία των ανθρώπων.

7)O ΘΕΟΣ ΣΥΜΠΑΘΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ: Αν είναι ποτέ δυνατόν! Τι είδους Θεός είναι ετούτος?

8)ΤΟ ΣΕΞ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ: Αν το πιστεύουμε αυτό, τότε μάλλον μισούμε τον ίδιο τον εαυτό μας.

9)O ΑΝΔΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ: Την ιδέα αυτή μπορεί να την σκέφτηκε ένας άνδρας που μάλλον δεν είχε (ή έτσι πίστευε) ποτέ μητέρα...

10)Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ-ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ: Αυτή είναι μια από τις χειρότερες ιδέες που διατυπώθηκαν ποτέ στην ανθρωπότητα, διότι χρησιμοποιείται κατά το δοκούν για να δικαιολογήσει ένα ολόκληρο οικοδόμημα μισαλλόδοξων και ρατσιστικών ιδεών.

Λίγα βέβαια για το σύνολο των κακοδοξιών της θρησκείας, αλλά είναι μια πρόταση……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy