ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Ιούδας κρεμάστηκε υπέροχα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2009, 19:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip! τι πίνεις και δε μας δίνεις?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2009, 20:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κακό είναι ρε φίλε europaios2, ότι δεν πίνει...
Είναι σαν τον Οβελίξ...Έπεσε μικρός στην μαρμίτα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2009, 22:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Δεν γράφει πουθενά ότι αγόρασε οικόπεδο, φίλε μου
Μακεδών, εσυ το υποθέτεις...

Εγώ δεν υποθέτω τίποτε. Δεν είμαι χριστιανός. Διαβάζω ό,τι γράφουν οι ευαγγελιστές σας. Και ο Λουκάς λέει αυτολεξεί:

"ουτος μεν ουν εκτήσατο χωρίον εκ μισθού της αδικίας..."

Μετάφραση ειδικά για σένα:

"Αυτός λοιπόν (ο Ιούδας που κατονομάζεται 2 στίχους παραπάνω) απέκτησε χωράφι από το μισθό της αδικίας".

Εσύ τι λες ότι λέει ο παραπάνω στίχος; Οτι ο Ιούδας αγόρασε playmobil?

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2009, 23:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό σου λέω, αγαπητέ μου Μακεδών, την αδικία δεν
προσδιορίζει, όπως και τον χρόνο που αυτή ετελέστη
και επειδή τα χρήματα της προδοσίας,επιστραφήκαν,
άρα ήταν απο τις άλλες αδικίες του Ιούδα ήταν το οικόπεδο και
προγενέστερο...
Δεν μπορεί να βασανίζονταν απο τύψεις και να αγόραζε και οικόπεδο...
Επαναλαμβάνω, στη φάση που ήτανε, μόνο οικόπεδο αναψυχής δεν
θα αγόραζε...
Είναι απλά πράγματα, αυτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2009, 23:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου sesostris, δεν θυμάμαι να έχω γράψει πουθενά
ότι οι πλούσιοι δεν κλέβουν....Το θέμα με τον Ιούδα, για
τα λεφτά έγινε, το είχε το κουσούρι ο άνθρωπος....

Φίλε trexagireve δεν παραθέτεις όμως και κανένα στοιχείο που να τεκμηριώνη τον ισχυρισμό σου ότι ο Ιούδας έκλεβε .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 00:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Sesostris:
Φίλε trexagireve δεν παραθέτεις όμως και κανένα στοιχείο που να τεκμηριώνη τον ισχυρισμό σου ότι ο Ιούδας έκλεβε .

Aγαπητέ Sesostris! δεν παρακολουθείς μου φαίνεται! ήδη έχω παραθέσει το εδάφιο το Ιωάννη και έχει γίνει σχετική κουβέντα!
Μιά σελίδα πίσω πήγαινε!.......δύο είναι όλες κι όλες!!!

Γράφει λοιπόν ο Ιωάννης: κεφ.ια' στοιχ.6 είπε δε τούτο ουχ ότι περί των πτωχών έμελνε αυτώ, αλλ' ότι κλέπτης ήν, και το γλωσσοκόμον είχε και τα βαλλόμενα εβάσταζεν


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 12:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, οι μόνες αποδείξεις που μπορώ
να αντιπαραβάλω, είναι το ευαγγέλιο, που μαρτυρεί επ
αυτού,ως η μόνη έγκυρη πηγή, για κάτι τέτοιο....
Κιας μην το κουράσουμε περί εγκυρότητας,γιατί οι χιλιάδες
των κωδικών των Ευαγγελίων,που έχουν βρεθεί,ταυτιζονται,
δημιουργώντας την εικόνα που θέλουμε...
Συγκεκριμένα,λέει ότι κρατούσε τον γλωσσοκόμο,δλδ, το ταμείο
της παρέας του Ιησού με τους μαθητές του και ότι έκλεβε, στο κατα
Ιωάννην, όταν αναφέρεται το θέμα της αλλείψεως με μύρο τυο
Χριστού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 13:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να ρωτησω κατι ?

ο ιουδας γιατον οποιο μιλατε , ειναι ο Αγιος ιουδας ο Θαδδαίος?
εαν οχι σταματαω εδω

εαν ναι πως εγινε αγιος? ενας προδοτης , καταχραστης ?? ή υπηρξε συγχωρεση ? (γιατι μπορει να κρεμαστηκε ή οχι , αλλα εχει ενδιαφερον εαν συγχωρηθηκε για ολα οσα εκανε)

ετυχε να πεσω πανω στον παρακατω υμνο/προσευχη/δεηση... και με ξαφνιασε , ετσι σε συνδιασμο με τον θεμα ειπα να το καταθεσω

quote:

Αγιώτατε Απόστολε, Άγιε Ιούδα Θαδδαίε, πιστέ υπηρέτη και φίλε του Ιησού, η Ορθοδοξία, σ’ όλον τον κόσμο σε τιμά και σε επικαλείτε ως Προστάτη των απελπισμένων υποθέσεων, αυτών για τις οποίες έχει χαθεί κάθε ελπίδα.

Προσευχήσου για μένα. Είμαι τόσο απελπισμένος/η και μόνος/η. Σε ικετεύω κάνε χρήση αυτής της ιδιαίτερης Χάρης που σου έχει δοθεί, να φέρνεις ορατή και γρήγορη βοήθεια όπου δεν υπάρχει καμμία σχεδόν ελπίδα βοηθείας. Βοήθησέ με τούτη την ώρα της ανάγκης, για να μπορέσω να λάβω την παρηγοριά και την βοήθεια της Αγίας Τριάδος, σ’ όλες μου τις ανάγκες, δοκιμασίες, και βάσανα – (εδώ εκφράζετε το αίτημά σας) – και να μπορώ να υμνώ τον Χριστό μαζί με σένα και με όλους τους Ορθόδοξους Χριστιανούς.

Υπόσχομαι, ω ευλογημένε Άγιε Ιούδα Θαδδαίε, να ενθυμούμαι πάντοτε αυτή τη μεγάλη Χάρη. Να σε τιμώ πάντοτε, ιδιαίτερα ως τον πιο δυνατό προστάτη μου, και μ’ ευγνωμοσύνη να ενθαρρύνω την ευλάβεια προς εσένα, ΑΜΗΝ.

Είθε το όνομα της Αγίας Τριαάδος να λατρεύεται και να υμνείται απ’ όλους τους Ορθόδοξους Χριστιανούς, στους αιώνες των αιώνων, ΑΜΗΝ.

Είθε το όνομα του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού, να υμνείται και να δοξάζεται τώρα και παντοτεινά, ΑΜΗΝ.

‘Αγιε Ιούδα Θαδδαίε δεήσου για μας και άκουσε τις προσευχές μας, ΑΜΗΝ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 13:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι φίλε makfor. Πρόκειται για 2 διαφορετικά πρόσωπα.

Αλλωστε για να γίνει κανείς άγιος στο χριστιανισμό δεν αρκεί μια προδοσία. Πρέπει να έχει κάνει και κανά φόνο, κανα γκρέμισμα ναού, κανα λιθοβολισμό, κανά λυντσάρισμα "ειδωλολάτρη"... Για να ονομαστεί ΜΕΓΑΣ όμως, θέλει ακόμη περισσότερα: Συζυγοκτονία, παιδοκτονια και πεθεροκτονία (σε ένα άτομο) συνήθως αρκούν (π.χ. Κωνσταντίνος ο "Μέγας"). Μαζικές δολοφονίες υπέρ του χριστιανισμού είναι ακόμη καλύτερα (π.χ. "Μέγας" Θεοδόσιος).

Με μια προδοσία ο Ιούδας ούτε όσιος δε γίνεται

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 14:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον μπερδεύεσαι εσκεμμένα,αγαπητέ Μακεδών....Οι διώκτες
των χριστιανών, ήταν αυτοι που έκαιγαν,σκότωναν με απάνθρωπους
θανάτους τους οπαδούς του Χριστού και οι χριστιανοί οι μεγαλόψυχοι με τους απίστους που τους φρόντιζαν, στην πλειοψηφία και
μαχητές των δαιμονίων, που κορόιδευαν τους ανθρώπους
με ορισμένους αγύρτες, ώς όργανα παγίδων...
Επειδή σταμάτησε λοιπόν, ο χριστιανισμός την κοροιδία με τα
μέντιουμ και τις κομπογιαννίτικες τακτικές των παλιών θρησκείων,
μπήκε στο στόχαστρο των απανταχού απατεώνων των θρησκείων ...
Αυτό που λές περί δολοφόνων ανθρώπων,δεν συνάδει με τον χριστιανισμό.
Κι αν το συγκρίνεις με το πόσοι άγιοι και μάρτυρες, σφαγιάστηκαν
για την πίστη τους ακόμη κι απο τους ίδιους τους τους φανατισμένους
και διεφθαρμένους ειδωλολάτρες γονείς τους, θα καταλάβεις ότι τέτοια
ψέμματα, δεν περνάνε...
Και είναι σωστό να αντέξεις και υπερασπισθείς την αλήθεια...Όχι να διαδίδεις ψέμματα και φαινάκες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 15:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok, απλα με μπερδευει το "Αγιώτατε Απόστολε, Άγιε Ιούδα Θαδδαίε,.." !!! επισης νομιζω οτι και τον προδοτη ιουδα τον αναφερει καποιο ευαγγελιο ως θαδδαιο... αλλα παλι σιγουρος δεν ειμαι ...


τρεχαγυρευε , οι θρησκειες παντα με φωτια και με μαχαιρι προχωρουν , παντου και παντα ... μπορει να πηραν μαχαιραν αλλα εδωσαν στην συνεχεια απλοχερα ... δεν ειναι κακο να αναγνωριζονται τα λαθη , κακο ειναι να παραβλεπονται !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 15:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Οι διώκτες
των χριστιανών, ήταν αυτοι που έκαιγαν,σκότωναν με απάνθρωπους
θανάτους τους οπαδούς του Χριστού

Αναπόδεικτες φαντασιοπληξίες των χριστιανών για χρήση από αφελείς ομοϊδεάτες τους.

quote:
trexagireve
Αυτό που λές περί δολοφόνων ανθρώπων,δεν συνάδει με τον χριστιανισμό.

Να τα πεις στους εγκληματίες του κοινού ποινικού δικαίου (φονιάδες, απατεώνες, εγκληματίες, παιδοκτόνους, εθνοπροδότες...) που είναι άγιοι της ορθοδοξίας.

quote:
trexagireve
Κι αν το συγκρίνεις με το πόσοι άγιοι και μάρτυρες, σφαγιάστηκαν
για την πίστη τους

Κανείς δε σφαγιάστηκε. Ο χριστιανισμός δεν διώχθηκε από κανέναν.

Οι ανοησίες και τα παραμύθια που διαβάζεις στο συναξαριστή, είναι φαντασίες των συγγραφέων τους που απευθύνονται σε αφελείς και εύπιστους, σαν και του λόγου σου.

quote:
trexagireve
Όχι να διαδίδεις ψέμματα και φαινάκες

Είναι ψέμματα ότι ο Κωνσταντίνος έβρασε τη γυναίκα του, αποκεφάλισε τον πεθερό του και σκότωσε το γιό του; Ε, τότε αλλάζει. Για πες μας την αλήθεια να μάθουμε και μεις...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 15:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Αυτό σου λέω, αγαπητέ μου Μακεδών, την αδικία δεν προσδιορίζει, όπως και τον χρόνο που αυτή ετελέστη και επειδή τα χρήματα της προδοσίας,επιστραφήκαν, άρα ήταν απο τις άλλες αδικίες του Ιούδα [ ως εδώ καταλαβαίνω ]

ήταν το οικόπεδο και προγενέστερο... [ εδώ ψιλοχάθηκα τώρα ... άλλο οικόπεδο είναι αυτό ; δεν ξέρω ... ]


macedon, ξε'ς τι σου λέει τώρα εδώ ; Ότι ναι μεν γράφει "εκ μισθού της αδικίας", αλλά δεν προσδιορίζει ποια αδικία είναι αυτή. Ούτε προσδιορίζει πότε έγινε αυτή η αδικία. Δηλ. μπορεί αυτή η αδικία να μην ήταν ρε παιδί μου η προδοσία του Jesus, μπορεί να ήταν καμιά κομπίνα άλλη του Ιούδα από την οποία τα τσέπωσε. Και αυτή η κομπίνα μπορεί να έγινε πριν από χρόνια ας πούμε. Αυτό λέει. Πάντως, ένα οικοπεδάκι έτσι κι αλλιώς, ο Ιούδας το 'χει. Προγενέστερο ή μεταγενέστερο, το 'χει ... (χαχαχαχα, αρχίζει να επιβεβαιώνεται το σενάριό μου ... Δεν φτάνω βέβαια επίπεδο Spielberg, αλλά κάτι κάνω ... )

Ο Steven Spielberg βασιζόμενος σ' αυτό εδώ, θα μπορούσε να φτιάξει το Yehuda's Park, όπου εκεί ας πούμε, θα υπήρχαν χωράφια με κουτσουπιές, κάτω από τις κουτσουπιές θα υπήρχαν παγίδες με όρθια στιλέτα, θα μπορούσαν να κρεμαστούν άνθρωποι από τις κουτσουπιές, να σπάσουν τα σχοινιά, να πέσουν πάνω στα στιλέτα, να βγαίνουν τ' αντέρά τους έξω, φρικτά δηλ. πράγματα ...

Edited by - zip on 22/05/2009 16:03:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 16:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A, ρε zip. Επεσα από την καρέκλα διαβάζοντάς σε. Ακόμη γελάω...

Α-ΠΑΙ-ΧΤΟΣ!

(Θα έλεγα ότι είσαι θεός αλλά στην περίπτωση αυτή θα είχες γιο τον ευρωπαίο...)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 16:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά, ψάχνω να βρω εδώ και καιρό, ένα κινούμενο emoticon. Έναν ανθρωπάκο ρε παιδί μου, που να κουνάει πάνω - κάτω το κεφάλι του, να έχει χαμηλωμένα τα βλέφαρά του, ξε΄ς ... σαν να λέει "α, ρε έρ'με ... α, ρε έρ'με ...", για περιπτώσεις europaios2, trexagireve και τέτοια, ξέρεις ...

europaios2, εσύ χρησιμοποιείς κάτι τέτοια, μήπως μπορείς να με βοηθήσεις σ' αυτό ;

Edited by - zip on 22/05/2009 16:30:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 16:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνα με οσα διαβασα προ αμνημονευτων χρονων στον ambelain, ο ιουδας παιζει να ειναι και γιος του πετρου!

οποτε μπορειτε να επεκτεινετε αναλογως το σεναριο ωστε να λαμβανει υποψη του περαν της ιατροδικαστικης και στοιχεια κληρονομικου δικαιου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 17:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
quote:

Βασικά, ψάχνω να βρω εδώ και καιρό, ένα κινούμενο emoticon. Έναν ανθρωπάκο ρε παιδί μου, που να κουνάει πάνω - κάτω το κεφάλι του, να έχει χαμηλωμένα τα βλέφαρά του, ξε΄ς ... σαν να λέει "α, ρε έρ'με ... α, ρε έρ'με ...", για περιπτώσεις europaios2, trexagireve και τέτοια, ξέρεις ...

europaios2, εσύ χρησιμοποιείς κάτι τέτοια, μήπως μπορείς να με βοηθήσεις σ' αυτό ;



Δώσε ένα mail σε pm να σου στείλω όσα θες να διαλέγεις κατά περίπτωση

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 23:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Μαζικές δολοφονίες υπέρ του χριστιανισμού είναι ακόμη καλύτερα (π.χ. "Μέγας" Θεοδόσιος).

O Mέγας Θεοδόσιος δεν ανακηρύχτηκε άγιος!

quote:
makfor:
τρεχαγυρευε , οι θρησκειες παντα με φωτια και με μαχαιρι προχωρουν , παντου και παντα ... μπορει να πηραν μαχαιραν αλλα εδωσαν στην συνεχεια απλοχερα ... δεν ειναι κακο να αναγνωριζονται τα λαθη , κακο ειναι να παραβλεπονται !!!

Γιατί βλέπεις να υπάρχει κανά μαχαίρι σήμερα?
Το ότι οι αυτοκράτορες πόνταραν στο Χριστιανισμό για τη συνοχή της αυτοκρατορίας τους, αυτό δεν αποδεικνύει τη μάχαιρα του Χριστιανισμού! όπως δεν αποδεικνύει τη μάχαιρα του Δωδεκάθεου όταν οι αυτοκράτορες πόνταραν στο Δωδεκάθεο.
Διωγμοί και καταπιέσεις σίγουρα θα υπήρξαν σε κάποιο βαθμό και στις δύο περιπτώσεις! αλλά έαν δεν είναι ώριμα τα φαινόμενα δεν έρχεται το αποτέλεσμα που να χτυπιέσαι κάτω.

quote:
macedon:
Να τα πεις στους εγκληματίες του κοινού ποινικού δικαίου (φονιάδες, απατεώνες, εγκληματίες, παιδοκτόνους, εθνοπροδότες...) που είναι άγιοι της ορθοδοξίας.

Θα ήθελες να είναι έτσι τα πράγματα..........

quote:
macedon:
Κανείς δε σφαγιάστηκε. Ο χριστιανισμός δεν διώχθηκε από κανέναν.

Ο διωγμός του Νέρωνα κατά ποιων ήταν? Οι απολογητές του 1ου και 2ου αιώνα για ποιον απολογούνταν?

quote:
macedon:
Οι ανοησίες και τα παραμύθια που διαβάζεις στο συναξαριστή, είναι φαντασίες των συγγραφέων τους που απευθύνονται σε αφελείς και εύπιστους, σαν και του λόγου σου.

Ενώ εάν μπει κάποιος στις χριστιανομαχικές σελίδες.........θα διαβάσει αλήθειες και πραγματικότητες!!!!

quote:
macedon:
Είναι ψέμματα ότι ο Κωνσταντίνος έβρασε τη γυναίκα του, αποκεφάλισε τον πεθερό του και σκότωσε το γιό του; Ε, τότε αλλάζει. Για πες μας την αλήθεια να μάθουμε και μεις...

Ο Κων/νος δεν ανακηρύχτηκε άγιος για το βίο του! αλλά για την προσφορά του στο Χριστιανισμό με το να τον βγάλει από την παρανομία. Αυτός ήταν ο λόγος και κανένας άλλος.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 00:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
O Mέγας Θεοδόσιος δεν ανακηρύχτηκε άγιος!

Γιατί, είπα εγώ ότι ανακηρύχτηκε άγιος; "Μέγας" είπα ότι ανακηρύχτηκε από την εκκλησία. Ελληνικά τα γράφω.

quote:
europaios2
Θα ήθελες να είναι έτσι τα πράγματα...

Ασχετα με το τι θέλω εγώ, τα πράγματα έτσι είναι

quote:
europaios2
Ο διωγμός του Νέρωνα κατά ποιων ήταν?

Φέρε μας το διάταγμα του διωγμού, όπως εγώ έφερα τους δεκάδες νόμους που δίωκαν όλους τους μη χριστιανούς. Από φαντασίες έχουμε χορτάσει.

quote:
europaios2
Ενώ εάν μπει κάποιος στις χριστιανομαχικές σελίδες.........θα διαβάσει αλήθειες και πραγματικότητες!!!!

Δεν γνωρίζω. Η ενημέρωσή μου είναι από βιβλία και πρωτότυπες πηγές. Ρώτα αυτούς που μπαίνουν

(Σημ. Ο συναξαριστής ΔΕΝ είναι ιστοσελίδα για να τη συγκρίνεις με άλλες ιστοσελίδες).

quote:
europaios2
Ο Κων/νος δεν ανακηρύχτηκε άγιος για το βίο του! αλλά για την προσφορά του στο Χριστιανισμό με το να τον βγάλει από την παρανομία.

1. Ο χριστιανισμός δεν ήταν στην παρανομία. Αν θεωρείς ότι ήταν φέρε μας καμία απόδειξη, όπως π.χ. το διάταγμα που τον κήρυττε εκτός νόμου.

2. Ο Κωνσταντίνος ήταν παιδοκτόνος, συζυγοκτόνος και πεθεροκτόνος. Ανακηρύχτηκε άγιος και μέγας από την εκκλησία. Αυτά είναι τα γεγονότα. Οι ερμηνείες σου είναι αδιάφορες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 00:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Κων/νος δεν ανακηρύχτηκε άγιος για το βίο του! αλλά για την προσφορά του στο Χριστιανισμό με το να τον βγάλει από την παρανομία. Αυτός ήταν ο λόγος και κανένας άλλος.

Ωραία θεϊκά κριτήρια, αγιοποίησης!!!

Δηλαδή ας είσαι φονιάς, κλέφτης, απατεώνας, αν κάνεις καλό στον χριστιανισμό, αγιάζεις!!!

Γι' αυτό και οι περισσότεροι ιερείς, ανέκαθεν, είχαν σαν μέλημα την προώθηση του χριστιανισμού στις μάζες και οι ίδιοι ξεσαλώνουν.
Έτσι κι αλλιώς θ' αγιάσουν!!!

Να τους χαίρεστε τους άγιούς σας και το σύστημα αγιοποίησης...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 01:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Γιατί, είπα εγώ ότι ανακηρύχτηκε άγιος; "Μέγας" είπα ότι ανακηρύχτηκε από την εκκλησία. Ελληνικά τα γράφω.

Nα φανταστώ ότι αυτή ήταν που ανακήρυξε Μέγα! και τον Αλέξανδρο?

quote:
macedon:
Φέρε μας το διάταγμα του διωγμού, όπως εγώ έφερα τους δεκάδες νόμους που δίωκαν όλους τους μη χριστιανούς. Από φαντασίες έχουμε χορτάσει.


Το αναφέρουν οι ιστορικοί της εποχής!.........ενώ για τους δεκάδες νόμους! δεν έχουμε ιστορικές αναφορές! παρά μόνο τους Κώδικες αυτούς! Όπου όμως ακριβώς την ίδια χρονική περίοδο! έχουμε νόμο να διώκει τους μή Χριστιανούς! αλλά ταυτόχρονα και νόμο να τους προστατεύει.

quote:
macedon:
Δεν γνωρίζω. Η ενημέρωσή μου είναι από βιβλία και πρωτότυπες πηγές. Ρώτα αυτούς που μπαίνουν

Η αλλαγή που αρκετές φορές κάνεις στις λέξεις και στη σειρά των προτάσεων δεν έχουν περάσει απαρατήρητες! εάν επιμείνεις όμως, ακριβώς την επόμενη φορά που θα διαπιστώσω ότι αντιγράφεις θα παρουσιάσω και την πηγή σου.
Το ότι δεν το έχω κάνει, απλά είναι πάγια τακτική μου, γιατί δεν το θεωρώ κακό, αλλά όταν ο άλλος προκαλεί......σπάω την τακτική αυτή........όπως ακριβώς την πάτησε ο Schwabe, ο οποίος κατηγορούσε τους άλλους ότι αντιγράφουν!

quote:
macedon:
1. Ο χριστιανισμός δεν ήταν στην παρανομία. Αν θεωρείς ότι ήταν φέρε μας καμία απόδειξη, όπως π.χ. το διάταγμα που τον κήρυττε εκτός νόμου.

?
Όταν κάτι νομιμοποιείται.......τι σημαίνει αυτό? ότι πρώτα ήταν εντός νόμου?

quote:
macedon:
2. Ο Κωνσταντίνος ήταν παιδοκτόνος, συζυγοκτόνος και πεθεροκτόνος. Ανακηρύχτηκε άγιος και μέγας από την εκκλησία. Αυτά είναι τα γεγονότα.Οι ερμηνείες σου είναι αδιάφορες.

Δεν είναι ερμηνείες! αλλά γεγονότα.

quote:
γιαπετ:
Ωραία θεϊκά κριτήρια, αγιοποίησης!!!

Δηλαδή ας είσαι φονιάς, κλέφτης, απατεώνας, αν κάνεις καλό στον χριστιανισμό, αγιάζεις!!!

Γι' αυτό και οι περισσότεροι ιερείς, ανέκαθεν, είχαν σαν μέλημα την προώθηση του χριστιανισμού στις μάζες και οι ίδιοι ξεσαλώνουν.
Έτσι κι αλλιώς θ' αγιάσουν!!!

Να τους χαίρεστε τους άγιούς σας και το σύστημα αγιοποίησης...



Ο Μέγας Κων/νος όλες αυτές τις αποτρόπαιες πράξεις τις έκανε πριν γίνει Χριστιανός! ως Δωδεκαθεϊστής.
Τα τελευταία χρόνια της ζωής του μετάνιωσε και έγινε Χριστιανός!
Το αν ήταν άγιος, θα σου πως μετά βεβαιώτης ότι πριν μετανιώσει και γίνει Χριστιανός σίγουρα όχι.
Μετά έζησε ενάρετα, αλλά η προσφορά του στην Εκκλησία δεν μπορούσε να περάσει και στα ψιλά.
Ήταν αυτός ο οποίος συνέβαλε ταμάλα στη σύγκλιση της Α' Οικουμενικής Συνόδου! και στην ανάδειξη της ενότητας της εκκλησίας η οποία έκλεισε με τη διατύπωση των πρώτων 7 άρθρων του Συμβόλου της Πίστεως και την ανακήρυξη του Δόγματος της Ορθοδοξίας!
Η προσφορά του λοιπόν ήταν ανεκτίμητη στην εκκλησία και ως τέτοια τιμήθηκε.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 02:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Όπου όμως ακριβώς την ίδια χρονική περίοδο! έχουμε νόμο να διώκει τους μή Χριστιανούς! αλλά ταυτόχρονα και νόμο να τους προστατεύει.

Δεν ξέρεις τι λες. Οι νόμοι που δήθεν προστατεύανε τους μη χριστιανούς, ουσιαστικά απαγορεύανε στους χριστιανούς πολίτες να παίρνουν το νόμο στα χέρια τους και να προβαίνουν σε αυθαιρεσίες, καθώς για τις καταστροφές και τις διώξεις υπήρχαν τα συντεταγμένα κρατικά όργανα.

Αρκέσου στις ερμηνείες του ευαγγελίου. Η νομική σου πέφτει κομματάκι βαριά.

quote:
europaios2
Η αλλαγή που αρκετές φορές κάνεις στις λέξεις και στη σειρά των προτάσεων δεν έχουν περάσει απαρατήρητες! εάν επιμείνεις όμως, ακριβώς την επόμενη φορά που θα διαπιστώσω ότι αντιγράφεις θα παρουσιάσω και την πηγή σου.

Εγώ σε προκαλώ να το κάνεις όχι την επόμενη φορά, αλλά τώρα.

quote:
europaios2
Το ότι δεν το έχω κάνει, απλά είναι πάγια τακτική μου, γιατί δεν το θεωρώ κακό, αλλά όταν ο άλλος προκαλεί......σπάω την τακτική αυτή

Το ότι δεν το έχεις κάνει είναι γιατί δεν μπορείς να το κάνεις. Και επαναλαμβάνω ότι σε προκαλώ να αποδείξεις τη συκοφαντία στην οποία ειδικεύεσαι.

quote:
europaios2
Όταν κάτι νομιμοποιείται.......τι σημαίνει αυτό? ότι πρώτα ήταν εντός νόμου?

Με το διάταγμα του Μιλάνου απλά ο χριστιανισμός προστατεύεται επίσημα από το κράτος. Τίποτε δεν ήταν παράνομο και κανένα έδικτο/απόφαση/διάταγμα οποιουδήποτε προηγούμενου αυτοκράτορα δεν έθετε εκτός νόμου το χριστιανισμό.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 02:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Δεν ξέρεις τι λες. Οι νόμοι που δήθεν προστατεύανε τους μη χριστιανούς, ουσιαστικά απαγορεύανε στους χριστιανούς πολίτες να παίρνουν το νόμο στα χέρια τους και να προβαίνουν σε αυθαιρεσίες, καθώς για τις καταστροφές και τις διώξεις υπήρχαν τα συντεταγμένα κρατικά όργανα.

A! .........και φοβήθηκαν μή χάσουν τα πρωτεία?

quote:
macedon:
Εγώ σε προκαλώ να το κάνεις όχι την επόμενη φορά, αλλά τώρα.


Ή θα μου επιτρέψεις να το κάνω όποτε πρέπει!.......η θα σιωπήσεις γιατί κι εσύ θα την πατήσεις αργά ή γρήγορα.

quote:
macedon:
Το ότι δεν το έχεις κάνει είναι γιατί δεν μπορείς να το κάνεις. Και επαναλαμβάνω ότι σε προκαλώ να αποδείξεις τη συκοφαντία στην οποία ειδικεύεσαι.

Δε σιώπησες.........οκ!

quote:
macedon:
Με το διάταγμα του Μιλάνου απλά ο χριστιανισμός προστατεύεται επίσημα από το κράτος. Τίποτε δεν ήταν παράνομο και κανένα έδικτο/απόφαση/διάταγμα οποιουδήποτε προηγούμενου αυτοκράτορα δεν έθετε εκτός νόμου το χριστιανισμό.

Και οι διωγμοί του Νέρωνα? τι ήσαν? ανεπίσημη προστασία?

Που να σφίξουν και οι ζέστες το καλοκαίρι!!!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 10:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Και οι διωγμοί του Νέρωνα? τι ήσαν? ανεπίσημη προστασία?

Δεν υπήρξαν διωγμοί του Νέρωνα κατά του χριστιανισμού. ΠΟΤΕ! Υπήρξε ποινική δίωξη κατά των εμπρηστών χριστιανών που έκαψαν τη Ρώμη. Υπήρξε ποινική δίωξη κατά εγκληματιών για τέλεση εγκλήματος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 11:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

Γιατί, είπα εγώ ότι ανακηρύχτηκε άγιος; "Μέγας" είπα ότι ανακηρύχτηκε από την εκκλησία. Ελληνικά τα γράφω.


ΚΑΚΩΣ! ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ! Να τα γράφεις ευρωπαϊκά, να τα καταλαβαίνει ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 11:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς συντονιστές :

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι : Δεν έχει καμιά επιλογή το forum για να μεταφερθούν οι ... άσχετοι διαξιφισμοί με το θέμα σε κάποιο άλλο θέμα πιο σχετικό ; Εδώ τώρα, αναφερόμαστε σε χίλια δυο άλλα πράγματα πλην της υπέροχης κρεμάλας του Yehuda. (α! είπα Yehuda, μήπως θα μπορούσατε να μετονομάσετε τον τίτλο του θέματος σε "Yehuda's Park (o Ιούδας κρεμάστηκε υπέροχα)", θα το εκτιμούσα δεόντως ...)

Edited by - zip on 23/05/2009 11:21:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 21:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν υπαρχουν ασχετοι διαξιφισμοι!

υπαρχουν απλως ελευθεροι συνειρμοι:

συνδεστε τον θανατο του ιουδα με το διαταγμα των μεδιολανων σε ν+1 βηματα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 22:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Ο Μέγας Κων/νος όλες αυτές τις αποτρόπαιες πράξεις τις έκανε πριν γίνει Χριστιανός! ως Δωδεκαθεϊστής.
Τα τελευταία χρόνια της ζωής του μετάνιωσε και έγινε Χριστιανός!
Το αν ήταν άγιος, θα σου πως μετά βεβαιώτης ότι πριν μετανιώσει και γίνει Χριστιανός σίγουρα όχι.

Δεν γνώριζα ότι αν αλλάξεις θρησκεία μηδενίζει το κοντέρ και παραγράφονται οι αμαρτίες...

Πολύ βολικό αυτό και πολύ... ευρωπαϊκό!!!

quote:
Μετά έζησε ενάρετα, αλλά η προσφορά του στην Εκκλησία δεν μπορούσε να περάσει και στα ψιλά.

Πώς φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα γι' αυτά που σου λένε να γράψεις.

Έζησε 20 λεπτά ως χριστιανός, αφού ο άρειος παπάς τον βάφτισε στο νεκροκρέβατό του.

Είναι βέβαια θαύμα το τι πρόλαβε να κάνει μέσα σε μισή ώρα σαν ενάρετος χριστιανός υπήκοος, αλλά κι εσύ δεν έχεις κάνει λιγότερα.

Λες να υπάρχει κάποτε ο μέγας ευρωπαίος;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 08:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Robben

Τα γυρισε πισω τα χρηματα αυτά ο Ιουδας. Αυτά τα αργυρια για τα οποια προδωσε τον Χριστο. Όπως βλεπουμε ολοι, ειπαν οι ιερεις ‘’ Ουκ εξεστιν βαλειν αυτα εις τον κορβαναν, επει τιμη αιματός εστιν’’. Δεν επιτρεπεται δηλαδη. Είναι παραβαση δηλαδη. Δες υποκρισια εκ μερους των Ιουδαιων ιερεων!! Μετα από συμβουλιο μεταξυ τους αποφασισαν με αυτά τα λεφτα να αγορασουν τον αγρο. Και μαλιστα όχι προς εκμεταλλευση δικη τους (πχ δεν το εκαναν κεντρο εμποριου), αλλα νεκροταφειο για τους ξενους. Το οποιο και δεν τους ανηκε.

Συνεπως να που συμπληρωνει ο ενας τον άλλο. Να που συνδιαζονται όλα τα κομματια του παζλ.
‘’Εκ’’ λοιπον σημαινει ‘’από τα λεφτα της προδοσιας. Και όπως βλεπουμε συμφωνουν και ο Λουκας και ο Ματθαιος (ο οποιος μας το εξηγει). Απαντα δηλαδη στο ‘’πως’’.

Με ποιανου λεφτα αγοραστηκε? Απαντησε μου από το ευαγγελιο παρακαλω. Το ότι δεν πηγε ο ιδιος δεν σημαινει τιποτα. Αλλωστε ουτε των ιερεων ηταν ο αγρος. Ακριβως, η αγορα του πληρωθηκε από τους ιερεις αλλα με τα λεφτα του Ιουδα. Αυτό λεμε πολύ απλα. Ουδεποτε εγιναν δεκτα τα χρηματα αυτά από τους ιερεις.

Φιλε μου, τα χρηματα ποτε δεν τα δεχτηκαν. Το λεει ξεκαθαρα ο Ματθαιος. Επομενως ουτε την αγορα του αγρου δεχτηκαν ως δικη τους. Εάν δεχονταν να οικειοποιηθουν τα χρηματα απλα και μονο με την διαφορα ότι θα τα ‘’μετετρεπαν’’ σε καποιο αγαθο, αγρο για νεκροταφειο θα αγοραζαν? Αλλα και παλι νεκροταφειο για τους ρωμαιους να ηταν παλι δημοσιο ηταν.

Μα και παλι αν το αγοραζαν για τους Ρωμαιους, δεν θα ηταν και παλι στην κυριοτητα τους. Θα ηταν στην κυριοτητα των Ρωμαιων. Αν τα θελανε τα λεφτα αυτά, από την αρχη θα τα επαιρναν. Δεν θα προχωρουσαν σε αγορες τετοιες.

Μα και παλι , δημοσιο είναι. Για ολους τους ξενους λοιπον. Τα χρηματα αυτά και τα παραγωγα τους δεν τα ηθελαν. Ξεκαθαρο δεν είναι ?



"Τι να σου πω, τι να σου πω ; αφού σου τα 'παν άλλοι
σου αφήσαν πόδια & ουρά, σου πήραν το κεφάλι
μη με ρωτάς πως & γιατί, θα στα θυμίσω όλα
εσύ 'σουν πάντα ο δικαστής, το θύμα, η καρμανιόλα ..."
Παύλος Σιδηρόπουλος

Jerusalem, 33 μ.Χ

Ο Ιούδας προδίδει τον Jesus. Τσεπώνει 30 αργύρια γι' αυτήν την αδικία του. Δεν κάνει τίποτε με αυτά. Δεν αγοράζει ούτε σουσάμι για κουλούρι, μονάχα γυρνάει μέσα στην Ιεροσολυμίτικη νύχτα πικραμένος. Μετανιώνει, γυρνάει στους αρχιερείς, πετάει το χρήμα στα μούτρα τους και τους λέει : "Πάρτε πίσω τα λεφτά σας καθάρματα! Δεν τα χρειάζομαι!". Φεύγοντας από τους αρχιερείς, απελπισμένος και κατατρεγμένος κατευθύνεται σ' ένα χωράφι όπου και κλείνει τους γήινους λογαριασμούς του με έναν υπέροχο τρόπο : με μια θηλιά στον λαιμό του και μ' ένα άτσαλο πέσιμο που του κάνει τα σπλάχνα κοκορέτσι. Είναι πλέον νεκρός! - αυτό έλειπε, να μην ήταν! - Οι αρχιερείς συγκαλούν το συμβούλιό τους και συμφωνούν πως δεν πρέπει να κρατήσουν με κανέναν τρόπο τα χρήματα που τους επέστρεψε ο προδόταρος Ιούδας, ούτε για τον εαυτό τους, ούτε για τον Ναό. Ένας εκ των αρχιερέων ρίχνει την ιδέα στο τραπέζι : "Μην χολοσκάτε αδέλφια μου", τους λέει, "Που πήγε και κρεμάστηκε αυτός ο κανάγιας ; Ε, αυτό το μέρος θα αγοράσουμε με τα λεφτά του!" - Σατανικά έξυπνο! Η πρότασή του περνάει και οι αρχιερείς με τα λεφτά του Ιούδα αγοράζουν το ίδιο εκείνο το χωράφι στο οποίο ο Ιούδας άφησε την τελευταία του πνοή. Είναι το χωράφι ενός κεραμοποιού κι ο νεκρός Ιούδας είναι πλέον κτήτωρ αυτής της περιουσίας. Το χωράφι δεν μένει αναξιοποίητο. Οι αρχιερείς το παραδίδουν σε Δημόσια χρήση για να θάβονται εκεί οι ξένοι νεκροί.

Έτσι τελειώνει η ιστορία της προδοσίας του προδόταρου του Ιούδα του Ισκαριώτη σύμφωνα με τις Γραφές. Ο Ιούδας ήρθε σε τούτον τον κόσμο, μαθήτευσε κοντά στον Jesus, τον πρόδωσε και εγκατέλειψε τον πλανήτη αφήνοντάς μας για παρακαταθήκη ένα φιλί και ένα Νεκροταφείο.

Όσοι δεν θέλουν να πιστέψουν αυτήν την Ιστορία, έχουν 2 σημεία για να προβάλλουν τις αντιρρήσεις τους.

Το πρώτο είναι ο τρόπος με τον οποίο ο Ιούδας πεθαίνει. Λαμβάνοντας υπ' όψην την αλληλο-συμπληρωματικότητα των Γραφών, ο Ιούδας κρεμάστηκε, κόπηκε το σχοινί της κρεμάλας του, και πέφτοντας άνοιξαν τα σπλάχνα του. Αυτός ο τρόπος είναι πολύ γρουσούζικος, πολύ Μητσοτακικός, αλλά όχι απίθανος. Πάντως είναι δύσκολο να αποφανθεί κάποιος γι' αυτό.

Το δεύτερο, αφορά την έννοια της λέξης "κτήτωρ" και κατά πόσο μπορεί κάποιος να γίνει κτήτορας μιας περιουσίας μετά θάνατον. Εφ' όσον δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποια έννοια απέδιδε την εποχή εκείνη το Ιουδαϊκό Αστικό Εμπράγματο Δίκαιο ως προς την κατοχή, κυριότητα και νομή μιας ακίνητης περιουσίας, είναι δύσκολο να αποφανθούμε και γι' αυτό.

Απο 'δω και πέρα, η Λογική δίνει την θέση της στην Πίστη. Και η Πίστη είναι ευαίσθητο δεδομένο & αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός.


πηγές & παραπομπές :

Πράξεις Αποστόλων, 16:19

κατά Ματθαίον 27, 1:10

http://gort.gr/empr.htm :Άρθρο 976, Κτήση νομής : Σε πράγμα που βρίσκεται στη νομή άλλου η νομή αποκτάται με παράδοση που γίνεται με τη βούληση του νομέα. Η συμφωνία όμως του έως τώρα νομέα μ' εκείνον που αποκτά αρκεί για την κτήση της νομής, όταν ο τελευταίος είναι σε θέση να ασκεί την εξουσία πάνω στο πράγμα.

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=245 Απαγχονισμός : Ασφυκτικοί θάνατοι. Νεκροτομικά ευρήματα αποτελούν οι υποδόριες αιμορραγικές διηθήσεις, οι θλάσεις ή και ρήξεις επιχώριων μυών (στερνοκλειδομαστοειδούς, μυώδους πλατύσματος) και οι εγκάρσιες ρήξεις του έσω χιτώνα των καρωτίδων (απαγχονισμός «εν ζωή»). Βαρύτερες κακώσεις παρατηρούνται σε ειδικότερες περιπτώσεις (π.χ. απαγχονισμός μετά από πτώση εξ ύψους). Τα κατάγματα των θυρεοειδικών χόνδρων του λάρυγγα και του υοειδούς οστού είναι εξαιρετικά σπάνια.

και οι ερμηνείες των ανίδεων :

europaios2 : Ισχυρίζεται πως το χωράφι το αγόρασε ο ίδιος ο Ιούδας και αφού επέστρεψε το ποσό με το οποίο το είχε αγοράσει στους αρχιερείς, οι τελευταίοι το αγόρασαν από τους συγγενείς του !!!

trexagireve : Ισχυρίζεται πως το χωράφι το είχε ο Ιούδας από πριν και πως η αδικία στην οποία αναφέρονται οι Πράξεις, δεν είναι η προδοσία του Jesus, αλλά μια άλλη παλιότερη αδικία αφού ο Ιούδας - ως γνωστόν - ήταν κλεφταράς και κομπιναδόρος.


Edited by - zip on 25/05/2009 09:30:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 09:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω παιδια πολλα δε ξερω και δεν θελω να ξερω τιποτα

διαβαζοντας ομως τα 2 θεματα , εχω διαβασει

αποψη Α , ο ιουδας πηρε τα λεφτα , προδωσε , αγορασε χωραφι , γυρισε τα λεφτα πισω , κρεμαστηκε σε αυτο , επεσε απο την κρεμαλα , βγηκαν τα σωθηκα του απο μεσα του , ηταν ηδη νεκρος , τα λεφτα τα γυρισε πριν αυτοκτονησει , οι ιερεις δεν τα δεχτηκαν αλλα τα πηραν απο κατω και αγορασαν το χωραφι μεσα στο οποιο αυτοκτονησε και το γραψαν στο ονομα του !!!

αποψη Β , τα ευαγγελια δεν συμφωνουν μεταξυ τους !!!


εαν περιγραψουμε σε καποιο τριτο που δεν γνωριζει τον χριστιανισμο τα παραπανω τι λετε να διαλεξει ? εαν διαβασει τα ευαγγελια λετε να καταληξει στο Α ή στο Β ???

να συμπληρωσουμε βεβαια και το οτι βρεθηκε κειμενο που εχει γραφει απο τον υιο του ιουδα και κανει μια περιγραφη αυτων που ο πατερας του ειχε πει !!!!

εμενα παντως το Α μου φαινεται ΠΑΡΑΛΟΓΟ !!! οσο λογικα και ενα θελω να το δω !!!

απο την αλλη δεν καταλαβαινω γιατι θα ηταν ΚΑΚΟ να μη συμφωνουν τα ευαγγελια , τα οποια γραφηκαν πριν απο 2000 , απο αγραμματους ανθρωπους και περασαν και ενα καλο ρετουσαρισμα , μαλιστα μαζι με αυτα υπηρχαν και αλλα που αποριφθηκαν , για σοβαρους λογους φανταζομαι !!! τι το κακο θα ειχε εαν τα ευαγγελια δεν συμφωνουν ? θα μειωνε την πιστη ή το νοημα των οσων πρεπει να πιστευει ενας χριστιανος ???

αναρωτηθηκε αραγε ποτε κανεις πιστος ή χριστιανος ή κληρικος ή οτι αλλο θετε , γιατι ειναι κακο ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ? ισα ισα εμενα θα με εκανε να δω ποιο σοβαρα μια "ιδεολογια" η οποια αναθεωρει και προσπαθει να ΒΡΕΙ την ΑΛΗΘΕΙΑ απο το να ασπαζεται κατι που "ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ" απο ανθρωπους πριν 2000 χωρις ιδεα γνωσης για το τι ειναι ο κοσμος μας και πως λειτουργει ... εαν πχ θετε να πιστεψω οτι καποιος περπατησε πανω στα νερα μια λιμνης , το 33μχ θα το πιστευα , σημερα ??? τι θελει να μου πει οτι νικησε την ΒΑΡΥΤΗΤΑ που τοτε αγνοουσαν ??? αυτα σημερα ειναι για μικρα παιδια χωρις γνωσεις και λογικη !!!

(σορυ αλλα μολις ειδα οτι ο ΖΙΡ εκανε ανασκοπηση του θεματος , τι να κανω ξεκινησα να γραφω στις 8 και τελειωσα στις 9.10 λογω δουλεια, συγχωρεστε με για την διπλη ανασκοπηση)


Edited by - makfor on 25/05/2009 09:21:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy