ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Ιούδας κρεμάστηκε υπέροχα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 19:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειάζεται να καταφεύγουμε σε προσωπικές κρίσεις, αγαπητέ
makfor...Η διάκριση, έχει δυο όψεις....
Η αλήθεια πάντως,είναι του Θεού, οπότε, οι χριστιανοί δεν
χάνουν τιποτε φίλε μου....Κι όλοι είμαστε πλάσματα, παιδιά
του ίδιου Θεού, ο οποιος, σαφώς ανώτερος απο μας, δεν
κάνει διακρίσεις...
Μακεδών,Γιάπετ, πάλι τη "σιωπή των αμνών"ζείτε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 20:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε μου τρεχαγυρευε , την αποψη μου κατεθεσα , η οποια καποιες φορες περιεχει ουτως ή αλλως κριση (φανταζομαι και οι δικες σου ? ) , φυσικα για να κρινεις την "κριση" μου θα πρεπει πρωτα να "λαβεις" υποψιν σου τα στοιχεια που υπαρχουν ... κατα δευτερον θα πρεπει να ρωτησω εαν εισαι δικηγορος καποιου εδω μεσα (κατι που θα μπορουσα να κανω και εγω για εκφρασεις πολλων εδω μεσα , αλλα θεωρω οτι ο καθενας ειναι (?) σε θεση να αρθρωσει λογο) του θεου ή του διαβολου δεν εχει σημασια


επισης να αναφερω το γεγονος οτι παρα του οτι ζητησα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ αποψη , δυο φορες μαλιστα, επι συγκεκριμενων ερωτησεων ΚΑΘΑΡΑ διευκρινιστικων (βαση της σκεψης οτι το μονο που εχουν να κερδισουμε ειναι το να μαθουμε ο ενας απο τον αλλον) χωρις καμια κακοηθια (τουλαχιστον εσκεμμενη , εαν ομως εκανα κατι τετοιο ζητω συγνωμη) , δεν ελαβα καμια απαντηση ... ανταυτου την αγορευση σου υπερ τριτων , τριτων που ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ σε ερωτηση προς ΕΣΕΝΑ , εκτος εαν ειστε 2 σε ΕΝΑ σα το ουλτρεξ


τελος , οπως ξερεις , το εχω πει οσο ποιο κομψα μπορω οποτε μη προκαλεις καποιου αλλου ειδους απαντηση, δεν πιστευω σε θεους και δαιμονια , αρα το να μου αναφερεις καθε φορα "κατι απο τον θεο" ειναι σαν να μη λες τιποτα (το τιποτα αφορα οχι τα λεγομενα σου , αλλα το οτι για μενα δεν σημαινουν τιποτα)...ή εαν θες ειναι σαν να με βριζεις !!! ... οπως δεν ξερω εαν σκεφτηκες επισης το ερωτημα "τι γινεται εαν δεν ειναι ΟΛΑ οπως νομιζεις?"


τα παραπανω μη τα παρεις ως νεο "αιτημα" για απαντηση ... αστε δεν υπαρχει λογος πλεον φιλε μου ... ο διαλογος χαθηκε...


σευχαριστω παντως για ολα

Edited by - makfor on 30/05/2009 20:08:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 20:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου makfor, το μόνο που σου ειπα ήταν ότι δεν χρειάζονται
κρίσεις...Αλλά εσύ είχες ξεθάψει ήδη το τσεκούρι του πολέμου,
ή καλύτερα του μη διαλόγου....
Όσο για το τι νομίζει ο καθένας, εδώ είναι το πρόβλημα...Εγώ δεν
νομίζω, ξέρω, εσύ νομίζεις και εκτίθεσαι λέγοντας ελαφρές κουβέντες,
όπως μερικοι εξ υμών,νομίζοντας ότι ανακάλυψες την πόλωση και
την αδιαλλαξία...
Απο διάλογο και επικοινωνια πασχουμε, φίλε μου, όχι απο διακηρύξεις πολέμου και διακοπές διπλωματικών σχέσεων...
Δεν ήξερα ότι είσαι άθεος, δεν το έλαβα υπόψην μου,αλλά τότε
θα μιλάμε σε άλλη βάση...
Αν δεν πιστεύεις κάτι και δεν γνωρίζεις, είναι ανόητο να το κρίνεις, διότι σίγουρα δεν το έχεις εννοήσει....Κρίνεις μερικά κι επιπόλαια...
Επαναλαμβάνω, νομίζω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 20:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχαγυρευε

α) χαιρομαι ΦΙΛΕ μου που ΞΕΡΕΙΣ , εαν δεν εισαι ο μονος εισαι απο τους λιγους που ΞΕΡΟΥΝ , εγω παλι προτειμω να μη ΞΕΡΩ και να ακολουθησω το δρομο που τοσοι και τοσοι ΔΑΣΚΑΛΟΙ εχουν προτεινει στο περασμα του χρονο. (προσεξε , ΔΑΣΚΑΛΟΙ γιατι οι μαθητες ολων μονο μλκς καναν και ειπαν)

β) καλα ειναι να κρινουμε πρωτα τους εαυτους μας (τις πραξεις και τα λεγομενα μας) και μετα τους αλλους (ισχυει για ολους μας)

γ) θα σου δωσω ιδια απαντηση "συ ειπες !!! το αστειο ειναι οτι νομιζεις οτι εισαι χριστιανος και οτι γνωριζεις την πιστη σου ... την απαντηση ομως σου την εχει δωσει ηδη ο θεος που πιστευεις !! (εδω τελειωνει το υπολοιπο δεν αφορα εσενα , ειναι προνομοιο αλλου) οι τοιχοι υποχωρουν μπροστα σου !!!

δ) ο διαλογος θελει τουλαχιστον 2 και εδω μεσα ειμαστε ΟΛΟΙ ΕΝΑΣ !!! (δασκαλε που διδασκες ισως ?)

ε) επισης θα σου πω κατι που νομιζω ειπες , "εκει που εισαι ειμουν , εδω που ειμαι " ΕΛΠΙΖΩ να μην ερθεις γιατι εαν ερθεις εδω που ειμα δεν θα εισαι εσυ αλλα εγω ... αρα ΕΛΠΙΖΩ να πας εκει που ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΘΕΣ!!!! και αυτο παει να πει οτι και την θρησκεια σου γνωριζω και την γιογκα που εκανες γνωριζω και πολλα αλλα γνωριζω και που ειμαι σιγουρος οτι δεν γνωριζεις "τι γνωριζω" ... αρα κρινεις χωρις να ξερεις κατι που ΔΕΝ θεωρεις ΣΩΣΤΟ , αλλα το κανεις , γιατι ?

στ) και κλεινω , εαν προσεξες φιλε μου , παντα κανω χρηση ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ , γιατι θελω να ΜΑΘΩ τι λες εσυ και ολοι οι φιλοι εδω μεσα ... αλλα και γιατι θελω να προκαλω την σκεψη ... και ειναι ασχετο με το τι αποψη εχω για ενα θεμα ή κατα ποσο γνωριζω το θεμα ή την απαντηση στο ερωτημα ... ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ...


ελπιζω να μη θες να σου εξηγησω το (γ) !!!

ευχαριστω και παλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 20:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επικοινωνία, εκτός απο καλή θέληση, απαιτεί και
αντιληψη,αγαπητέ μου makfor κι εκεί διαγωνιζόμαστε όλοι...
Γιατί το παίζουμε και άνθρωποι, όταν κρυβόμαστε πίσω απο
την ύλη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 20:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειδες που συμφωνουμε
Γιατί το παίζουμε και άνθρωποι, όταν κρυβόμαστε πίσω απο
θεους ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 21:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Μακεδών,Γιάπετ, πάλι τη "σιωπή των αμνών"ζείτε;

Ναι ετοιμαζόμαστε να φάμε ένα μαλάκα (κατά το σοφό λαϊκό ρητό).

Τι έγινε τρεχα....;;

Στερητικό σύνδρομο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 00:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Ανόητο είναι να βλέπεις πόσο εύκολα ο άνθρωπος, διακρίνει
και κρίνει αλλοιώς, τα δικά του απο των άλλων....Φίλε μου
sesostris, δεν το περίμενα απο σένα..Δηλαδή, όλοι οι ιστορικοί
της αρχαίας Ελλάδα, ή συγγραφείς έργων, αναλόγων της Αγίας Γραφής,
θρησκευτικου-κοινωνικού και ιστορικού επιπέδου, ήταν παρόντες,
σε όσα γεγονότα κατέγραψαν;Ας μην λέμε ανοησίες....
Ξέρουμε καλά ότι ιστορικό δεδομένο, θεωρείται κάτι που έχει
πολλαπλη μαρτυρία..Τέτοια είναι η Αγία Γραφή, που έχει βρεθεί σε
χιλιάδες κωδικούς και τμήματα, που όλα λέγανε τα ίδια...

Φίλε trexagireve , ανάλογο έργο της «Αγίας Γραφής» είναι η «Θεογονία» του Ισιόδου , όμως κανένας δεν πιστεύει ότι είναι έργο ιστορικό όπως πχ «Η Κύρου Ανάβασις» . Τα θρησκευτικά βιβλία φίλτατε Βαγγέλη δεν είναι ιστορικά , και ειδικότερα τα ευαγγέλια είναι ένα εράνισμα από διηγήσεις διαφόρων που ο καθ’ ένας από αυτούς πρόσθετε και από ένα λιθαράκι , με αποτέλεσμα να υπάρχουν εκατοντάδες αντιφάσεις πέρα από αυτή με τον Ιούδα .
Όπως γνωρίζεις πολύ καλά από τις διάφορες συζητήσεις μας , για μένα ο Ιησούς δεν υπήρξε ποτέ σαν ιστορικό πρόσωπο , αλλά ο βίος του είναι ένα απάνθισμα από την δράση διαφόρων προφητών και ζηλωτών της εποχής η δράση των οποίων μυθοποιήθηκε , εμπλουτισμένος με στοιχεία Μιθραϊσμού και Ισιακής λατρείας . Επομένως αμφιβάλλω και αν τα πρόσωπα των ευαγγελίων όπως πχ ο Ιούδας υπήρξαν στην πραγματικότητα , με εξαίρεση τον Ιωάννη τον βαπτιστή και τον Παύλο , τον οποίο θεωρώ και δημιουργό του μύθου του Ιησού .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 12:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ναι ετοιμαζόμαστε να φάμε ένα μαλάκα

Τον φάγατε?

quote:
Sesostris:
Φίλε trexagireve , ανάλογο έργο της «Αγίας Γραφής» είναι η «Θεογονία» του Ισιόδου

Γιατί είναι ανάλογο?

quote:
Sesostris:
όμως κανένας δεν πιστεύει ότι είναι έργο ιστορικό όπως πχ «Η Κύρου Ανάβασις» .

Έργο ιστορικό σαφώς και είναι (από φιλολογικής απόψεως). Το θέμα είναι εάν αυτό που πραγματεύεται (θρησκεία) είναι αλήθεια ή ψέματα.

Eάν υπάρχουν ιστορικοί σύγχρονοί τους, (έστω κι ένας) που αναφέρουν ότι ο Δίας και η Αθηνά υπήρξαν!
Εάν υπάρχει αντίπαλη και σύγχρονη θρησκεία με το 12Θεο που να μας πληροφορεί ότι ο Δίας ήταν άνθρωπος μάγος και τίποτα άλλο.
Γιατί μπορεί η αντίπαλη θρησκεία να αμφισβητεί τη θεολογική αληθεία του αντιπάλου τους, αλλά μας επιβεβαιώνει την ιστορική του ύπαρξη.
Για πες μας έστω κι έναν σύγχρονο με τον Μίθρα ιστορικό! Που να μας λέει γι’ αυτόν!

quote:
Sesostris:
Τα θρησκευτικά βιβλία φίλτατε Βαγγέλη δεν είναι ιστορικά , και ειδικότερα τα ευαγγέλια είναι ένα εράνισμα από διηγήσεις διαφόρων που ο καθ’ ένας από αυτούς πρόσθετε και από ένα λιθαράκι , με αποτέλεσμα να υπάρχουν εκατοντάδες αντιφάσεις πέρα από αυτή με τον Ιούδα .

Στον Ιούδα εάν εσύ την επιπλέον πληροφορία τη βαπτίζεις αντίφαση..........τι να πω?

quote:
Sesostris:
Όπως γνωρίζεις πολύ καλά από τις διάφορες συζητήσεις μας , για μένα ο Ιησούς δεν υπήρξε ποτέ σαν ιστορικό πρόσωπο , αλλά ο βίος του είναι ένα απάνθισμα από την δράση διαφόρων προφητών και ζηλωτών της εποχής η δράση των οποίων μυθοποιήθηκε , εμπλουτισμένος με στοιχεία Μιθραϊσμού και Ισιακής λατρείας .

Και οι ιστορικοί που τον αναφέρουν? Οι απολογητές που υπερασπίστηκαν τους Χριστιανούς στον πρώτο και δεύτερο αιώνα μ.Χ......στο βρόντο έδωσαν τη ζωή τους γ' αυτόν?
Ο Νέρωνας, που απέδωσε τις κατηγορίες για τη φωτιά στη Ρώμη?.....στους Χριστιανούς! σωστά?.......και ποιοι ονομαζόντουσαν Χριστιανοί μόλις 27 χρόνια μετά το θάνατο του Ιησού?.......τόσο μ....ς τους είχες? να πιστεύουν σε έναν σύγχρονό τους που όμως δεν υπήρχε?

Οι Ιουδαίοι γιατί έγραψαν στα ιερά τους βιβλία ότι ο Ιησούς ήταν μάγος και τσαρλαντάνος?........αφού δεν είχε υπάρξει στην Ιουδαία όπως λες......όλοι τρελοί ήσαν εκεί κάτω?

quote:
Sesostris:
Επομένως αμφιβάλλω και αν τα πρόσωπα των ευαγγελίων όπως πχ ο Ιούδας υπήρξαν στην πραγματικότητα , με εξαίρεση τον Ιωάννη τον βαπτιστή και τον Παύλο , τον οποίο θεωρώ και δημιουργό του μύθου του Ιησού .

Γιατί τον Ιωάννη τον Βαπτιστή τον εξαιρείς?
Θες να μας πεις ότι ο Παύλος ξύπνησε ένα πρωί και άρχισε να κηρύττει.....για έναν ανύπαρκτο Ιησού?.......για τόσο μ.....ς τους είχες όλους?.......εάν εσένα σήμερα!!! αρχίσουν να σου λένε για κάποιον σύγχρονό σου, δε θα αναζητήσεις πληροφορίες γι' αυτόν τον κάποιον?.....απλή λογική Sesostris, απλή λογική.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 12:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι


quote:
Eάν υπάρχουν ιστορικοί σύγχρονοί τους, (έστω κι ένας) που αναφέρουν ότι ο Δίας και η Αθηνά υπήρξαν!
Εάν υπάρχει αντίπαλη και σύγχρονη θρησκεία με το 12Θεο που να μας πληροφορεί ότι ο Δίας ήταν άνθρωπος μάγος και τίποτα άλλο.

quote:
Για πες μας έστω κι έναν σύγχρονο με τον Μίθρα ιστορικό! Που να μας λέει γι’ αυτόν!

Με συγκινεί η ερευνητική διάθεση και η αμφισβήτηση που σας διακρίνει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 15:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έργο ιστορικό σαφώς και είναι (από φιλολογικής απόψεως).


απο φιλολογικης αποψεως .... αυτο μπορει να ειναι αληθεια , μπορει και ψεμα ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

τι αλλο θα ακουσουμε θεε των χριστινων ? τι αλλο ??? λυπησου μας ... ελεος...

Edited by - makfor on 31/05/2009 15:16:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 15:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
απο φιλολογικης αποψεως .... αυτο μπορει να ειναι αληθεια , μπορει και ψεμα ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

τι αλλο θα ακουσουμε θεε των χριστινων ? τι αλλο ??? λυπησου μας ... ελεος...



H ιστορία των τεχνών και των γραμμάτων δε σου λέει κάτι?.....αυτή της ποίησης?.....δούλεψε λίγο σε ότι διαβάζεις...καλό θα σου κάνει....θα σε μάθει να σκέφτεσαι...

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 15:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έργο ιστορικό σαφώς και είναι (από φιλολογικής απόψεως).

ρε κερατά θα μας πεθάνεις από τα γέλιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 15:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αθεος , αστον , αυτος νομιζει οτι αυτα που λεει στεκουν κιολας επειδη τα πιστευει ο ιδιος , εχει μπερδεψει τη βουρστα με την ........ , αλλα αυτος ξερει καλυτερα ...

Edited by - makfor on 31/05/2009 17:20:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 15:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ακριβώς θα πεί "ιστορικό έργο από φιλολογικής απόψεως";

Γιατί δεν προσπαθείς να γράψεις στα ελληνικά και να χρησιμοποιείς απλές εκφράσεις που να καταλαβαίνεις πρωτίστως εσύ;

Μην αντιγράφεις αυτά που σου λένε οι καθοδηγητές σου, δεν ξέρουν πολύ περισσότερα ελληνικά από σένα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 16:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοεί ο άνθρωπος, κακοπροαίρετοι, ότι κάθε πράμα έχει πολλές απόψεις, έτσι και η ιστορία.

Έχει τη φιλολογική της άποψη, τη φιλοσοφική της, την ιστορική της, τη μυθολογική της, τη μαθηματική της, τη θεολογική της, την ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ της, δεν είναι ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΕ και ότι θέλει κανείς να λέει.


Δηλαδή να το κάνω λιανά, διότι δεν καταλαβαίνετε κιόλας, επειδή είστε και αδαείς περί των φιλολογικών, λέμε, ας πούμε, ότι αυτό (το οτιδήποτε) είναι παραμύθι, οκ;

Ναι αλλά είναι όμορφο, φιλολογικό, δηλαδή κάτι καλό ρε παιδί μου, κάτι που κανει τους ανθρώπους να γνωρίζουν, κάτι που έχει ΨΗΛΟΥΣ στόχους και νοήματα.

Εν πάση περιπτώση, δεν έχετε ακούσει ότι υπάρχουν και κθηγητές ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ;

ΤΙ ΚΆΝΟΥΝ ΑΥΤΟΊ ΔΗΛΑΔΉ, ΔΕΝ ΦΙΛΟΛΟΓΟΎΝ;;;

ΑΜΆΝ ΠΙΑ....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 16:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 18:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έλεος!! όχι άλλο,θα σκάσω από τα γέλιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 20:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
H ιστορία των τεχνών και των γραμμάτων δε σου λέει κάτι?

μου λεει πολλα αλλα απο ποια αποψη θες να σου πω ? την ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΗ ???? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 09:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πηγαίνετε να κρατήσετε θέση γιατί κλείνουν τα τμήματα.....!

εδώ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 10:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σου εχουν πει ολοι εδω μεσα να μη λες ασχετα ...

σου εχω πει οταν δεν ξερεις κατι να λες ΔΕΝ ΞΕΡΩ δεν ειναι κακο ή να μην μιλας ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ .... και ΜΑΘΕ , ΨΑΞΕ ΜΑΘΕ ...

εσυ επιμενεις να ξευτελιζεσαι ... τι να πω ? οτι το τραβαει ο οργανισμος σου ???


ευχαριστω (εγω τουλαχιστον) για τον λινκ , θα παω να γραφω τωρα , να γινω ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ή ισως καλυτερα να γινω ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ??? !!!!!

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΛΕΟΣ ... ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ .... πες "εγραψα κατι λαθος" μπορει να πληγωθει ο εγωισμος σου αλλα σιγουρα λιγοτερο απο το να σε δουλευουν μεχρι και οι πετρες... και κλεισε το θεμα ... τοσο ασχετος ??? ΤΟΣΟ ?????

οχι τιποτα αλλο αλλα ειμαστε και σε κρισιμη ηλικια και απο τα γελια θα μας ερθ' κανας ταμπλας !!!!

Edited by - makfor on 01/06/2009 10:09:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 10:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2, εγώ σου είπα : Συνεχίζεις να προσφέρεις ΕΠΙΚΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ με τις μπούρδες που λες, συνεχίζεις να γίνεσαι ξεφτίλα. ΟΚ man! συνέχισε ... συνέχισε αγόρι μου ... excellent!!! excellent!!! (από φιλολογικής απόψεως το λέω ...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 12:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
σου εχουν πει ολοι εδω μεσα να μη λες ασχετα ...

σου εχω πει οταν δεν ξερεις κατι να λες ΔΕΝ ΞΕΡΩ δεν ειναι κακο ή να μην μιλας ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ .... και ΜΑΘΕ , ΨΑΞΕ ΜΑΘΕ ...

εσυ επιμενεις να ξευτελιζεσαι ... τι να πω ? οτι το τραβαει ο οργανισμος σου ???


ευχαριστω (εγω τουλαχιστον) για τον λινκ , θα παω να γραφω τωρα , να γινω ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ή ισως καλυτερα να γινω ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ??? !!!!!

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΛΕΟΣ ... ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ .... πες "εγραψα κατι λαθος" μπορει να πληγωθει ο εγωισμος σου αλλα σιγουρα λιγοτερο απο το να σε δουλευουν μεχρι και οι πετρες... και κλεισε το θεμα ... τοσο ασχετος ??? ΤΟΣΟ ?????

οχι τιποτα αλλο αλλα ειμαστε και σε κρισιμη ηλικια και απο τα γελια θα μας ερθ' κανας ταμπλας !!!!


Μάθε πρώτα ότι όλα τα έργα έχουν ιστορικά αξία ακόμη και τα παραμύθια του Αισώπου και μετά πέρνα στις επί μέρους λεπτομέρειες.....
Η Θεογονία μας δίνει ιστορικές πληροφορίες τόσο για τη λογοτεχνία της εποχής όσο και για τις θρησκευτικές πεποιθήσεις.
Για τον χαρακτηρισμό όμως της θρησκείας αυτής ως αληθινής έσω και μέσα από υπόνοιες απαραίτητο είναι οι πρωταγωνιστές της να έχουν υπάρξει ως ιστορικά πρόσωπα. Και ως τέτοια κανένας από το Δωδεκάθεο δεν έχει υπάρξει. Ως εκ τούτου η αξία της περιορίζεται στο φιλολογικά καθαρά μέρος και όχι στο Θεολογικό. Γι' αυτό κι έγραψα..: " Έργο ιστορικό σαφώς και είναι (από φιλολογικής απόψεως). Το θέμα είναι εάν αυτό που πραγματεύεται (θρησκεία) είναι αλήθεια ή ψέματα."

Eάν εσύ καταπίνεις την καμήλα και διυλίζεις το κουνούπι είναι δικό σου πρόβλημα και των ομοίων σου. Όχι πάντως δικό μου!


zip! δεν έχεις απαντήσει! πως γίνεται να πραγματεύτηκες θέμα εδώ στο esoterica το 2006, ενώ είσαι μέλος το 2008?....θαύμα?΄


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 13:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑΜΙΛΑΣ ??? ή ΠΑΡΑΝΟΗΣΕΣ ??

Επιμενεις ? μυαλο δεν βαζεις ...

δεν αμφισβητησα καμια ιστορικοτητα , ουτε μιλησα για δωδεκαθεα , ουτε και τιποτα αλλο , ξυπνα ... στα ονειρα σου τα βλεπεις ή καπνισες τιποτα ???

εγω εκρινα αυτο που ειπες το οποιο ειναι ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ και εαν ηταν το πρωτο που ελεγες δεν θα το εδινα και σημασια , αλλα εσυ οτι λες ειναι για γελια (εφερες και λινκ τρομαρα σου ΧΑΧΑΧΑ , και οχι τιποτα αλλο αλλα διαβαζουν και ανθρωποι που ισως δεν ξερουν και θα παρουν στα σοβαρα τα οσα λες ) , δεν προσεξες οτι ακομη και οι φιλοι που εχουν ομοιες ιδεες με εσενα ΔΕΝ σχολιασαν καν το θεμα ? τι να πουν αλλωστε , οτι απο φιλολογικης πλευρας κατι ειναι ΙΣΤΟΡΙΚΟ ??? απαξιωνεις αυτα που πιστευεις με αυτα που λες ... και το χειροτερο ειναι οτι δεν καταλαβαινεις τι κοτσανες λες !!!

εγω θα μαθω οτι θες δεν εχω κανενα προβλημα φιλε μου , εσυ αρνιεσαι την μαθηση τυφλομενος απο εγωισμο και πιστη !!! και στο ξαναλεω , ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ σου τις εχει δωσει ο θεος σου , αλλα πρεπει να εισαι σε θεση να τις καταλαβεις ... προσπαθησε λιγο παραπανω κερδισμενος θα βγεις


και για να το κλεισω μια και εσυ δεν το εχεις σκοπο
ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι ΙΣΤΟΡΙΚΟ απο ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΠΟΨΕΩΣ !!!! οκ ? αντε στο καλο

Edited by - makfor on 01/06/2009 13:06:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 13:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή το θέμα αρχίζει και εκτροχιάζεται με το
ποιός ήταν και τι,ρε παιδιά, εδω πιστεύουμε και διαδίδουμε θρύλους
που δεν έγιναν ποτέ, ερμηνεύοντας και εξηγώντας, και φίλε makfor, αλλά και άλλοι, παρά το ότι δηλώνετε ΑΝΕΞΆΡΤΗΤΟΙ, ΜΕΜΟΝΩΜΈΝΟΙ, ξέρετε να μας πείτε τι είναι ο Χριστός,ο Θεός μας, η πίστη και οι ελπιδες μας;
Μα ρε μεγάλοι, εδώ δεν ξέρετε
τι πιστεύετε εσείς, μήπως είναι υπερβολή, να μην πω καμιά άλλη
κουβέντα, να ασχολείστε με ότι δεν καταλαβαίνετε;
Απλά χαραμίζετε περισσότερο τη ζωή σας....
Αργία, μήτηρ πασης κακίας...Όπως έλεγε και ο ...Μακλάουντ,έχετε μια
ζωή, εκτιμήστε της και αξιοποιήστε την....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 13:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επί της μπαγκέτας δεν έχουν να πουν τίποτα αγαπητέ trexagireve και ψάχνουν για τίποτα παρελκόμενα....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 13:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε τρεχαγυρευε , θα συμφωνησω οτι το θεμα εχει ξεχειλωσει αλλα αυτο απο μονο του δεν λεει και κατι
σου απαντω γιατι αναφερεσε σε μενα , ωστε να μη λες οτι δεν σου απανταω

εγω προσωπικα φιλε μου , ουτε κειμενα εθιξα, ουτε την ιεροτητα τους , ουτε εαν ειναι αυθεντικα ειπα ουτε τιποτα , ισα ισα παντα τα αναφερω ΩΣ ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ και στα θεματα δεν εχω καταθεσει καποια αποψη γιατι οπως εχω πει , ναι μεν τα διαβασα ΔΕΝ ΤΑ ΜΕΛΕΤΗΣΑ ΟΜΩΣ , οποτε το αφηνω αυτο για τους μελετητες (και εαν εχω πει κατι ειναι κυριως για να διακωμωδισω την ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ !!!)

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ δεν παει να πει οτι καθε σαχλαμαρα που γραφει καποιος πρεπει να την αφηνουμε ετσι οκ? και ο εν λογω κυριος δεν κανει και τιποτα αλλο
απο τα αυλα μεχρι την ιστορια δεν εχει αφησει τιποτα ,

δεν ξερω εαν δεχεσαι ευκολα να διαβαζεις μπουρδες , αλλα εγω δεν το δεχομαι ειδικα οταν ΜΕ ΑΥΤΕΣ υπερασπιζεται αποψεις ... καποιος που δεν γνωριζει θα θεωρησει την αποψη του σωστη και θα μιλαει οτι
η ιστορικοτητα ειναι φιλολογικο θεμα
οτι ο αερας ειναι αυλος
οτι το αυλο και το υπερφυσικο υπαρχουν γιατι τα λεει το λεξικο
και αλλα πολλα !!!

φυσικα ως συνηγορος(εισαι ο πνευματικος του ας πουμε ? ειστε το ιδιο προσωπο μηπως ? εισαι ο μπαμπας και αυτος ο γιος ? ειστε αυτοκολητοι ??? τι???) να υποθεσω οτι εχεις καποιο λογο που επεμβενεις , για δευτερη φορα και μου ΖΗΤΑΣ τον λογο για θεματα τα οποια και δεν εθιξα

θα ηθελα ομως την αποψη σου εαν ενα κειμενο κρινεται ΙΣΤΟΡΙΚΟ απο ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΠΟΨΕΩΣ!!!

τελος , σεβομαι και την πιστη σου και ολων γιατι ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του καθενος να πιστευει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ή για να το πω ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΑ ειναι η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΑΣ τετοια ωστε να πιστευουμε ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ !!!ΑΛΛΑ κανενας δεν εχει δικαιωμα να λεει οτι ΘΕΛΕΙ χωρις να ΔΕΧΕΤΑΙ την κριση - απαντηση - αντιλογο.


και επειδη σας αρεσουν τα αποφθεγματα , να σας μεταφερω 7 ετσι για να εχετε να ασχολειστε


Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

Γνώμη δικαιούται να έχει μόνον αυτός που έχει γνώση.

Γνωρίζω σημαίνει πως έχω έλθει σε επαφή με το θέμα. Όλα τα άλλα είναι απλή πληροφόρηση.

Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της γνώσης.

Αυτά που δεν ξέρεις φτιάχνουν μία βιβλιοθήκη που καθένας μας θα ήταν υπερήφανος να έχει.

Αν η γνώση δημιουργεί προβλήματα,η άγνοια σίγουρα δεν μπορεί να τα λύσει.

Δεν είναι φοβερό αν σε προσέβαλλαν,κορόιδεψαν ή λήστεψαν.Φοβερό είναι αν εσύ δε μπορείς να το ξεχάσεις..


ΤΕΛΕΙΑ και ΠΑΥΛΑ απο μενα !!! (εως την επομενη μπουρδα ΧΑΧΑΧΑΧΑ)


Edited by - makfor on 01/06/2009 14:50:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 14:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
θα ηθελα ομως την αποψη σου εαν ενα κειμενο κρινεται ΙΣΤΟΡΙΚΟ απο ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΠΟΨΕΩΣ!!!

Να το προτείνεις για θέμα στις πανελλήνιες.

quote:
makfor:
τελος , σεβομαι και την πιστη σου και ολων γιατι ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του καθενος να πιστευει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ή για να το πω ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΑ ειναι η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΑΣ τετοια ωστε να πιστευουμε ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ !!!ΑΛΛΑ κανενας δεν εχει δικαιωμα να λεει οτι ΘΕΛΕΙ χωρις να ΔΕΧΕΤΑΙ την κριση - απαντηση - αντιλογο.

Βρισκόμαστε στην ενότητα ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ, μόλις μπούμε στο ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΞ να βάλεις τα δυνατά σου!

quote:
makfor:
και επειδη σας αρεσουν τα αποφθεγματα , να σας μεταφερω 6 ετσι για να εχετε να ασχολειστε


Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

Γνώμη δικαιούται να έχει μόνον αυτός που έχει γνώση.

Γνωρίζω σημαίνει πως έχω έλθει σε επαφή με το θέμα. Όλα τα άλλα είναι απλή πληροφόρηση.

Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της γνώσης.

Αυτά που δεν ξέρεις φτιάχνουν μία βιβλιοθήκη που καθένας μας θα ήταν υπερήφανος να έχει.

Αν η γνώση δημιουργεί προβλήματα,η άγνοια σίγουρα δεν μπορεί να τα λύσει.

Δεν είναι φοβερό αν σε προσέβαλλαν,κορόιδεψαν ή λήστεψαν.Φοβερό είναι αν εσύ δε μπορείς να το ξεχάσεις..


Άδουλος δουλειά δεν έχει το βρακί του λύνει και δένει.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 18:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου makfor, είσαι ολίγον τι απο ενθουσιώδης, που
το λιγότερο δεν είναι κακό, αλλά, πρέπει να δέχεσαι,πέρα
απο την πίστη και την διαφορετική ψυχολογία και τρόπο αντιμετώπισης
του καθενός, που δεν είναι απαραίτητο να είναι ίδιος με
τον δικό σου....
Μετά ξεκινά ο διάλογος....
Όσο για το θέμα,γίνεται μόνο και μόνο για να προσβάλλει με αυτή
την νεοσουρική σατιρική διάθεση, που ισοπεδώνει τα πάντα,για να
δέιξουμε ότι μπορούμε να καταστρέψουμε, ή συκοφαντήσουμε,αλλά για
κάτι θετικό δεν μιλάμε και πολύ....
Ο χριστιανισμός είναι μια λαηθινή θρησκεία με ενσάρκωση του Θεού
και αξίες που δεν αμφισβητούνται...Μόνο ύβρεις κατά χριστιανών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 19:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Ο χριστιανισμός είναι μια λαηθινή θρησκεία

Ολοι οι πιστοί όλων των θρησκειών τα ίδια λένε για τη θρησκεία τους. Απλά μερικές θρησκείες δε βιάζουν τη λογική και δεν πάτησαν σε εκατομμύρια πτωμάτων και ποταμούς αίματος για να επικρατήσουν, όπως ο χριστιανισμός.

(Στοίχημα 1 μηνιάτικο: Ακολουθεί απάντηση του τρεχαγύρευε για τα φανταστικά εκατομμύρια θύματα των ανύπαρκτων διωγμών κατά των Χριστιανών).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy