ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Ιούδας κρεμάστηκε υπέροχα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2009, 23:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., επικοινωνείς;;;

Εγώ θέλω να πάω αύριο σ' ένα βιβλιοπωλείο για ν' αγοράσω κάποια απ' τα βιβλία που αναφέρει στην βιβλιογραφία ο "γραφεύς".

Μπορείς να μου πεις πώς θα τα ζητήσω στον βιβλιοπώλη;;


Τι να του πώ;;;

Δώσε μου το "[vii][[viii]ii]";;

Είναι ξεκάθαρο αυτό που ρωτάω, πού δυσκολεύεσαι στην απάντηση;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2009, 23:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ

Το [vii][[viii]ii] είναι πολύ καλό αλλά έχει πολλά στοιχεία και το βαριέσαι.

Να προτιμήσεις το [ix][viii][ii] 22.04.2001

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2009, 23:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως αν σου έλεγα ότι αυτές οι παραπομπές,αγαπητέ μου Γιάπετ, αφορούσαν το συγκεκριμένο άρθρο και ιστοσελίδα;
Τι λές, θα κολλούσε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2009, 23:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το έχω διαβάσει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2009, 23:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Ίσως αν σου έλεγα ότι αυτές οι παραπομπές,αγαπητέ μου Γιάπετ, αφορούσαν το συγκεκριμένο άρθρο και ιστοσελίδα;
Τι λές, θα κολλούσε;

Δεν ξέρω, για πες το.

Πώς μπορώ να μπω σ' αυτήν την ιστοσελίδα;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2009, 00:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioi 1 & 2
Ούτε εκατομμύρια νεκροί χριστιανοί υπήρχαν ούτε εκατομμύρια ειδωλολάτρες. Καμία αυτοκρατορία δεν ήταν τόσο ηλίθια ώστε να αρχίσει να θανατώνει κατά χιλιάδες τους μεν ή τους δε.
Διωγμοί υπήρξαν και από τις δύο πλευρές, περιορισμένου όμως βαθμού και άνευ σημασίας για το αποτέλεσμα.

Για τους διωγμούς κατά των εθνικών υπάρχουν τόσο τα διατάγματα των αυτοκρατόρων που διαψεύδουν αυτόν τον ανιστόρητο ισχυρισμό των χριστιανών απολογητών , όσο και οι μαρτυρίες χριστιανών ιστορικών που εξιστορούν με θρησκευτική υπερηφάνεια τα όσα συνέβαιναν .
quote:
europaioi 1 & 2
Ο ειδωλολατρισμός ξεπεράστηκε από την εξέλιξη. Οι θρησκευτικές τους μασκαράτες δεν κάλυπταν το ευρύ κοινό παρά μόνο τους τελείως εκτός.....τους φεύγα δηλαδή και φυσικά τους ιερείς τους που είχαν το συμφέρον τους.
Αλήθεια πόσο να πούλαγε μία θρησκεία όπου έσφαζαν τον ταύρο! και ο πιστός καθόταν από κάτω για να πιει το αίμα και να κερδίσει την αιωνιότητα?
Γι' αυτό και ο χριστιανισμός επικράτησε πολύ εύκολα και δεν είχε καμία απολύτως ανάγκη από τη βία.

Εννοείτε φίλτατοι europaioi 1 & 2 , ότι ο χριστιανισμός επεκράτησε διότι από οικονομικής απόψεως συνέφερε καλύτερα τους πιστούς , δεδομένου ότι το λιβάνι και τα κεριά ήταν σαφώς φθηνότερα από το βόδι ;
Αυτή είναι πράγματι μια εντελώς νέα προσέγγιση που κατά την γνώμη μου χρήζει περεταίρω έρευνας από τους θεολόγους , τους οικονομολόγους , και τους πάσης φύσεως ερευνητές .
quote:
europaioi 1 & 2
Μόλις λίγα χρόνια μετά τη νομιμοποίησή του και είχε ήδη εδραιωθεί σχεδόν σε όλους τους υπηκόους απ' άκρη σ' άκρη.
Ας φέρεις εσύ γιαπετ.....τα εκατομμύρια των νεκρών......ειδωλολατρών.....ή ο macedon.

Οι διωγμοί κατά των εθνικών συνεχίστηκαν και μέχρι και το 948 όπου ο αρμένιος μοναχός (άγιος) Νίκων ο μετανοείτε συνέτριβε στην Λακωνία με το σιδερένιο ρόπαλλό του τα κεφάλια όσων δεν δεχόντουσαν να βαπτισθούν χριστιανοί .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2009, 01:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φίλος "τρέχα" μάλλον πήρε το κείμενο (όχι ολόκληρο) από την ιστοσελίδα http://www.israelshamir.net/Greek/GreekPool.htm

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2009, 09:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ μου Agnostic.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2009, 22:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
Φίλε μου Μακεδών

macedon:
Αιντε πάλι. Δεν μπορείς να το κόψεις αυτό το φαρισαϊκό "φίλε μου"; Είναι ανάγκη εκτός από κατ'εικόνα να είσαι και καθ'ομοίωση Φαρισαίος;

trexagireve:
Τό "φίλε μου" και το "αγαπητέ μου", ..φίλε Μακεδών, είναι
γιατί αν ξεπορωθείς θα καταλάβεις ότι με τα τόσα μηνύματα που
έχουμε ανταλλάξει, μάλλον προς το φίλοι και το αγαπητέ μου,
πάμε, αλλά, το θέμα είναι να υπάρχει διάθεση διαλόγου κι όχι
υβρεολογίου, όπως έχεις συνηθίσει εσύ.....


macedon: Οχι "αγαπητέ" χριστιανέ. Οταν κάποιος στα πρώτα μηνύματά του στο forum βρίζει χυδαία σε προσωπικό επίπεδο, χωρίς να προκληθεί, επειδή δε συμφωνεί με τα στοιχεία που παρουσιάζονται, ούτε "φίλο" μου το θεωρώ ούτε "αγαπητό" μου.

Πριν περίπου 3,5 μήνες......άλλα έλεγες στον trexagireve

macedon: Πώς γίνεται αγαπητέ trexagireve να έχεις γράψει 4669 μηνύματα και να μην έχεις πει τίποτε μέχρι σήμερα.

Πως γίνεται ρε σύ macedon! να εκτίθεσαι τόσο εύκολα?....

====================================================================


macedon: Στα 5 χρόνια που είμαι εδώ μέσα, δεν έχω υβρίσει κανέναν αν δεν με προκαλέσει πρώτος. Μπορείς να ψάξεις να το δεις και μόνος σου.

Δεν ξέρω τι έκανες παλαιότερα αλλά στα περίπου 2 που είμαι εγώ!.......δεν κάνεις κι άλλη δουλειά!!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2009, 22:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλάμε για πολύ σταθερά άτομα...αγαπητέ μου europaios2...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 00:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioi
Πριν περίπου 3,5 μήνες......άλλα έλεγες στον trexagireve

macedon: Πώς γίνεται αγαπητέ trexagireve να έχεις γράψει 4669 μηνύματα και να μην έχεις πει τίποτε μέχρι σήμερα.

Πως γίνεται ρε σύ macedon! να εκτίθεσαι τόσο εύκολα?


Είναι γιατί υπάρχουν άτομα σαν και σένα, που δεν καταλαβαίνουν ούτε τα απλά. Το "αγαπητέ" στο παραπάνω είναι σαρκαστικό, όχι κυριολεκτικό.

Αλλά θα μου πεις, εσύ δεν μπορείς να ξεχωρίσεις την "1 η ώρα" από την "Κυριακή", θα ξεχωρίσεις τις αποχρώσεις του λόγου;

Τελικά μάλλον λάθος έκανα που σε ονόμασα "Φαρισαίο". Τουλάχιστον αυτοί ήταν έξυπνοι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 00:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Είναι γιατί υπάρχουν άτομα σαν και σένα, που δεν καταλαβαίνουν ούτε τα απλά. Το "αγαπητέ" στο παραπάνω είναι σαρκαστικό, όχι κυριολεκτικό.


quote:
macedon:
Τελικά μάλλον λάθος έκανα που σε ονόμασα "Φαρισαίο". Τουλάχιστον αυτοί ήταν έξυπνοι...

Kουτοπόνηροι! ήσαν σαν κι εσένα!!!!!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 00:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λες; Παρ'όλο που φορούσαν σεντόνια;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 20:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιούς εννοείς Μακεδών;Τους χιλιάδες Έλληνες της κλασικής εποχής,
κατά τις αναφορές, περί πολιτικής ζωής, πολεμικής ,παρέας, ή τους ελάχιστους χριστιανούς, που εμφανίζονται στις γραφές
συλληφθέντες εξ απίνης;
Πιστεύω θέλει διευκρίνιση,γιατί τελικά, όλα τα ..σεντόνια ειναι
ίδια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy