ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Ιούδας κρεμάστηκε υπέροχα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 18:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zip, τα ...μαξιλαράκια του τέως δικαστού Κόκκινου,
περιμένω να δω στους ώμους σου,...κι ας πεθάνω....
Δηλαδή, η στολη, θα περιλαμβάνει και μάσκα, στυλ, Ζορρό,
ή σκέτα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 18:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Φίλε zip, τα ...μαξιλαράκια του τέως δικαστού Κόκκινου,
περιμένω να δω στους ώμους σου,...κι ας πεθάνω....
Δηλαδή, η στολη, θα περιλαμβάνει και μάσκα, στυλ, Ζορρό,
ή σκέτα;


Που χάθηκες εσύ ρε τσιριμπίμ τσιριμπόμ ; Έχω απ' όλα τα comfort αδέρφι!!! Είμαι full προμήθεια ... τίγκα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 20:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
quote:


europaios2: Το χωράφι το αγόρασε ο ίδιος ο Ιούδας μέσα σε 2 μέρες από τη μέρα που πήρε τα χρήματα από τους αρχιερείς.

Robben: Το χωράφι το αγόρασαν οι Φαρισαίοι στο όνομα του Ιούδα, καθιστώντας τον τον πρώτο και μοναδικό άνθρωπο παγκοσμίως που έγινε ιδιοκτήτης περιουσίας μετά θάνατον.

trexagireve: Το χωράφι το αγόρασε ο Ιούδας, όχι με τα χρήματα της προδοσίας αλλά από άλλα που είχε μαζέψει από άλλες αδικίες...

europaios2: Ο Ιούδας κρεμάστηκε στο χωράφι του που είχε μόλις αποκτήσει. Κρεμάστηκε, έσπασε το σκοινί, χτύπησε σε ένα κλαδί, έκανε μια ανάποδη στροφή, έπεσε μπρύμυτα, χτύπησε σε κάτι μυτερό, σύρθηκε εγκάρσια - και ίσως πάνω-κάτω - και πέθανε

Robben: Ο Ιούδας κρεμάστηκε στο χωράφι του ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΤΟΥΣΕ (γνωρίζοντας εκ των προτέρων όχι μόνον ότι θα αγοράσουν χωράφι οι αρχιερείς με τα χρήματα που επέστρεψε αλλά και ΠΟΙΟ ΧΩΡΑΦΙ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ)

Τέλος, το ανέκδοτο της ημέρας (διά χειρός Robben:) "Δεν υπάρχει καμία αντίφαση"


zip

quote:

Πες και το ότι το πούλησαν μετά οι συγγενείς του ...


Μπορούν άνετα όμως τώρα να το γυρίσουν θεατρικό με τόσες εκδοχές που έχουν και να αποφασίζουν οι πιστοί για το τέλος!
Και άνετα μπορούν να το ονομάσουν "σεσουάρ για τον Ιούδα"


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 27/05/2009 20:35:58

Edited by - ar_ia on 27/05/2009 20:37:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 21:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aυτό που μετράει είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις το χωράφι ήταν του Ιούδα! τώρα το αν το απέκτησε με τον τρόπο που πιστεύω, ή με αυτόν του Robben, καμία σημασία δεν έχει.
Καμία αντίφαση λοιπόν, αφού και οι δυο ισχυριζόμαστε ότι το χωράφι ήταν του Ιούδα.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 22:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aυτό που μετράει είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις το χωράφι ήταν του Ιούδα! τώρα το αν το απέκτησε με τον τρόπο που πιστεύω, ή με αυτόν του Robben, καμία σημασία δεν έχει.
Καμία αντίφαση λοιπόν, αφού και οι δυο ισχυριζόμαστε ότι το χωράφι ήταν του Ιούδα.



λολ λέμε λολΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 22:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω πιάσει τη θέση μου στον οντά μου και περιμένω
να σε απολαύσω, γιαβρούμ zip....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 19:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Aυτό που μετράει είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις το χωράφι ήταν του Ιούδα! τώρα το αν το απέκτησε με τον τρόπο που πιστεύω, ή με αυτόν του Robben, καμία σημασία δεν έχει. Καμία αντίφαση λοιπόν, αφού και οι δυο ισχυριζόμαστε ότι το χωράφι ήταν του Ιούδα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 01:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Ετσι, για να συνοψίζουμε:

europaios2: Το χωράφι το αγόρασε ο ίδιος ο Ιούδας μέσα σε 2 μέρες από τη μέρα που πήρε τα χρήματα από τους αρχιερείς.

Robben: Το χωράφι το αγόρασαν οι Φαρισαίοι στο όνομα του Ιούδα, καθιστώντας τον τον πρώτο και μοναδικό άνθρωπο παγκοσμίως που έγινε ιδιοκτήτης περιουσίας μετά θάνατον.

trexagireve: Το χωράφι το αγόρασε ο Ιούδας, όχι με τα χρήματα της προδοσίας αλλά από άλλα που είχε μαζέψει από άλλες αδικίες...

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΕΙΤΕ ΠΡΩΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;


Και τα συμπεράσματά τους, όπως διατυπώθηκαν:

europaios2: Ο Ιούδας κρεμάστηκε στο χωράφι του που είχε μόλις αποκτήσει. Κρεμάστηκε, έσπασε το σκοινί, χτύπησε σε ένα κλαδί, έκανε μια ανάποδη στροφή, έπεσε μπρύμυτα, χτύπησε σε κάτι μυτερό, σύρθηκε εγκάρσια - και ίσως πάνω-κάτω - και πέθανε

Robben: Ο Ιούδας κρεμάστηκε στο χωράφι του ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΤΟΥΣΕ (γνωρίζοντας εκ των προτέρων όχι μόνον ότι θα αγοράσουν χωράφι οι αρχιερείς με τα χρήματα που επέστρεψε αλλά και ΠΟΙΟ ΧΩΡΑΦΙ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ)

Τέλος, το ανέκδοτο της ημέρας (διά χειρός Robben:) "Δεν υπάρχει καμία αντίφαση"

Και του χρόνου



Φίλε macedon , κατά την γνώμη μου τα γεγονότα μπορεί να εξελίχθηκαν και διαφορετικά .
Μετά την προδοσία ο Ιούδας φεύγει με τα αργύρια να κουδουνίζουν στις τσέπες του , και αγοράζει έναν αγρό τεφαρίκι κοντά στο σχέδιο πόλεως σε τιμή ευκαιρίας . Εν τω μεταξύ οι υπόλοιποι μαθητές έξαλοι για την πράξη του ψάχνουν να τον βρουν .
Κάποια στιγμή λοιπόν τον πετυχαίνουν να καμαρώνη το χωράφι του κάνοντας σχέδια πως θα το αξιοποιήση και του την πέφτουν με άγριες διαθέσεις .
Γιατί ρε π-στη σπιούνε κάρφωσες τον δάσκαλο ; τώρα θα δης τι έχεις να πάθης . Βγάζουν τα μαχαίρια που αγόρασαν στο προηγούμενο επεισόδιο πουλώντας τους χιτώνες τους , τον σκίζουν στα δύο σαν αρνάκι γάλακτος για να πληρωθή το ρηθέν παρά του προφήτου , και στην συνέχεια τον κρεμάνε στο δέντρο για να ικανοποιηθή και ο Ματθαίος που τον ήθελε σώνει και καλά κρεμασμένο να παρασταίνη το εκκρεμές , και έτσι έμειναν όλοι ευχαριστημένοι .

Αν αρέσει αυτή η εκδοχή την κρατάμε , αλοιώς γράφουμε κάποια άλλη καλύτερη . Θα μου πής αυτά που γράφεις ρε sesostris είναι παραμύθια για μικρά παιδιά , όμως φίλε macedon μήπως τα άλλα δεν είναι ;

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 01:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όχι βέβαια!

τα άλλα δεν είναι παραμύθια για μικρά παιδιά!

είναι θεατρικά δρώμενα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 02:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, καλό... πολύ καλό... εξαιρετικό!

Αλλά η επιστροφή των χρημάτων; Με μισό σενάριο δεν κάνουμε δουλειά.... Κάτσε... περίμενε...το έχω...

Λοιπόν. Οπως μας πληροφορεί ο trexagireve, αυτός είχε λεφτά γιατί ήταν κλέφτης. Παίρνουν λοιπόν τα χρήματα από την τσέπη του, ντύνεται κάποιος με τα ρούχα του και πάει στους αρχιερείς να τους δώσει τα χρήματα πίσω. Περπατώντας, φροντίζει να είναι στο μισοσκόταδο, ώστε να τον δει ο Ματθαίος και να τον περάσει για τον Ιούδα αλλά να μην αναγνωρίσει το πρόσωπό του. Δίνει τα χρήματα πίσω "πάρτε τα ρε κερατάδες", και φεύγει.

Στην έξοδο από το ναό πέφτει πάνω στο Ματθαίο πάλι (ο Ματθαίος κρυφάκουγε πάντα γι'αυτό και γνώριζε τι έλεγαν οι αρχιερείς μεταξύ τους, οι αρχιερείς στους στρατιώτες, κτλ.) και το ρωτάει:

- Ακόμη δεν κρεμάστηκες;
- Τώρα πάω, αποκρίνεται αυτός βραχνά για να μην το καταλάβει...
- Καλά, τι έπαθε η φωνή σου;
- Έκανα πρόβα το σκοινί και το έσφιξα λίγο παραπάνω και βράχνιασα...

Πάει λοιπόν ο Ματθαίος να κρυφακούσει τους αρχιερείς και γράφει στο ευαγγέλιό του "Απελθών απήγξατο" (άλλωστε του το είχε πει και ο ίδιος).

Οι αρχιερείς στο μεταξύ συζητάνε μεταξύ τους δυνατά (για να ακούει και ο Ματθαίος)

- Τι να τα κάνουμε τα λεφτά;
- Να τα βάλουμε στην τσέπη μας, λέει ένας
- Να τα κάνουμε ομόλογα, λέει ο άλλος.

Οπότε ο μεγάλος αρχιερέας λέει:

- Τι λέτε ρε; Γη θα αγοράσουμε. Η γη δεν χάνει την αξία της. Κι άμα στο οικόπεδο που θα αγοράσουμε αναστηθεί και κανείς μεσσίας (τότε οι αναστημένοι μεσσίες ήταν περισσότεροι από τις μύγες) θα βάλουμε κι ένα εισιτήριο εισόδου για το πόπολο και θα είμαστε πιο μάγκες και από τον πρώην Αττικής.

Ετσι, πάνω κάτω έγινε η ιστορία. Τώρα θα μου πεις, "καλά, εσύ που τα ξέρεις, εκεί ήσουν;"

Γιατί, αυτοί που γράψανε τα ευαγγέλια εκεί ήταν;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 08:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε σεις , παλι υπαρχει κενο , που μαθαν για το χωραφι του κρεμασμενου?

αρα...

εκει που τα λενε αυτα οι αρχιερεις , αυτα περι οικοπεδου για , πεταγεται ο Ματθαίος που κρυφακουγε και τους λεει ...

-φιλαρακια , εχω μια πολυ καλη προταση , ενα χωραφακι τεφαρικι , μαλιστα εχει και ονομα "αγρος αιματος" για την ακριβεια σε λιγο θα εχει ονομα ,αλλα το ξερω απο σιγουρη πηγη οτι ετσι θα ονομαστει, ΜΑΛΙΣΤΑ για καλη σας τυχη , μεσα θα εχει κρεμασμενο που κοπηκε το σχοινι , χτυπησε σε κλαδι , επεσε με την κοιλια και ξεκοιλιαστηκε , αρα ειστε ετοιμη για το σοου που λεγατε με τα τα εισητηρια ... ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ σας λεω , παρτε το γιατι εχω προσφορες και απο αλλους και με πιεζουν

- και ποσο παει ρε φιλε το χωραφακι ?

- ασε ποσο παει , πρωτα πρεπει να σου πω οτι ως μεσιτης θελω το 2% απο σενα και 2% απο τον ιδιοκτητη αλλα επειδη αυτος σε λιγο θα ειναι κοκορετσι , θα πρεπει να το δωσετε εσεις

- ΤΙ ? 4% ??? αυτο ειναι κλοπη ... ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ εμεις 2% δινουμε

- να το σπασουμε στη μεση ρε καρντασι να δωσουμε τα χερια ? αντε ελα δωσε 3% και ειναι δικο σου

- αντε ρε ... με εριξες ... 3% , ΚΑΙ ποσο παει τελικα ?

- 30 ΑΡΓΥΡΙΑ !!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 09:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανόητο είναι να βλέπεις πόσο εύκολα ο άνθρωπος, διακρίνει
και κρίνει αλλοιώς, τα δικά του απο των άλλων....Φίλε μου
sesostris, δεν το περίμενα απο σένα..Δηλαδή, όλοι οι ιστορικοί
της αρχαίας Ελλάδα, ή συγγραφείς έργων, αναλόγων της Αγίας Γραφής,
θρησκευτικου-κοινωνικού και ιστορικού επιπέδου, ήταν παρόντες,
σε όσα γεγονότα κατέγραψαν;Ας μην λέμε ανοησίες....
Ξέρουμε καλά ότι ιστορικό δεδομένο, θεωρείται κάτι που έχει
πολλαπλη μαρτυρία..Τέτοια είναι η Αγία Γραφή, που έχει βρεθεί σε
χιλιάδες κωδικούς και τμήματα, που όλα λέγανε τα ίδια...
Τώρα, το ότι δεν θέλετε να εννοήσετε, ότι κάθε ευαγγέλιο, απευθύνεται σε διαφορετικό τύπο ανθρώπου, ώστε να του περάσει το μήνυμα του ευαγγελίου, είναι γιατί δεν θέλετε, όχι γιατί δεν μπορείτε....
Κι αυτό δείχνει ακόμη μια φορά, την άρνηση σας στον διάλογο,με
αποδεκτά δεδομένα και αλήθειες....Αμφισβητώντας τα πάντα γύρω απο τον χριστιανισμό, μάλλον μένος φανερώνει,θα έλεγα, όχι πνεύμα και αντίληψη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 10:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ξέρουμε καλά ότι ιστορικό δεδομένο, θεωρείται κάτι που έχει
πολλαπλη μαρτυρία.."

μαρτυριων , αλλα απο ποιους ? απο μαθητες και πιστους ? απο κληρικους και καλογερους ? απο ποιους ? ειναι ανεπυρεαστοι απο το γεγονος ? μηπως γραφουν ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ αποψεις ? μηπως γραφουν αυτο που ΘΕΛΟΥΝ και οχι αυτο ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ? μηπως τα μπερδευουν λογω απουσιας τους απο τα γεγονοτα ? μηπως καποιος τα "πειραξε" για να τα φερει στα "ισια" ?

μπορεις κανεις σας να βαλει το χερι στη φωτια οτι εγγραφα 2000 ετων, σε γλωσσα που δεν ειμαστε σε θεση να καταλαβουμε 100% καθως δεν ειναι η σημερινη γλωσσα και αρα ακομη και ενα αρθρο αλλαζει ΟΛΟ το νοημα ??? ειναι αξιοπιστοι οι συγραφεις ? γνωριζουν τη γλωσσα ΚΑΛΑ και τους κανονες της ? και μονο η αναφορα σε "υπερφυσικα" γεγονοτα , που γινεται για να δωθει εμφαση στην "θεοτητα" του χριστου (που δεν τον λενε ομως χριστο, αλλα αυτο κανεις δεν το λεει) ειναι ενα γεγονος που ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙ , δεν πειθει ΟΛΟΥΣ

απο τα ιδια ερωτηματα για μενα πρεπει να περνανε ολα τα βιβλια ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ απο την στιγμη που δεν υπαρχει ο συγγραφεας του

και ξαναρωταω , εαν καθησω και γραψω με καμια 10 αλλους καμια 100ρια βιβλια με διαφορα θαυματα και αλλα , μετα απο 2000 χρονια λετε να τα παρει κανεις στα σοβαρα ??? ΜΟΝΟ ΕΑΝ αυτα που γραψαμε ΕΧΟΥΝ γινει επισημη θρησκεια , ΑΛΛΙΩΣ θα ειναι απλα αρλουμπες !!!! οπως αρλουμπες θεωρουν οι χριστιανοι ολες τις αλλες θρησκειες που αναφερονται σε θαυματα ... τι ξεχωριζει τα των χριστιανων απο των αλλων ???

και κατι τελευταιο , τι το κακο υπαρχει στο να ειναι ΑΣΑΦΕΣ ενα ιερο βιβλιο 2000 ετων ?? γιατι σωνει και καλα θα πρεπει να συμφωνουν οι συγγραφεις ??? και τι εγινε ? θα χασετε την πιστη ? θα αλλαξει κατι σε αυτα που πιστυεετε ??? γιατι δεν μπορειτε να πειε 'οκ ρε παιδια , πραγματι υπαρχει μια ασαφεια , αλλα αυτο δεν μειωνει σε τιποτα ολα τα υπολοιπα' .... τι το κακο θα ειχε μια τετοια απαντηση ??? Ή ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΤΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΣΑΣ για να το πειτε ???

μηπως τελικα ολη αυτη η "υπερασπιση" ΑΣΑΦΩΝ θεματων (γιατι εαν ηταν σαφεστατα δεν θα τα εδινε κανεις σημασια) ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΓΩΙΣΜΟΥ ??? ποτε επιτελους θα μαθουμε να λεμε ΕΜΕΙΣ και οχι ΕΓΩ ? μηπως πρεπει να κατεβειτε απο τον "ουρανος σας" οπως ο θεος σας , για να ΑΚΟΥΣΕΤΕ τους αλλους και οχι ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ? μηπως λεω ... δεν λεω να το κανετε ...

εγω το ολο θεμα το βλεπω εξ απσοτασεων εδω και χρονια , εμενα προσωπικα δεν με πειθουν ολα αυτα, ουτε και η "υπερασπιστικη" γραμμη που ακολουθειτε και αυτο δεν ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ , αλλα της θρησκειας σας ...και ολων των θρησκειων που θελουν τον ανθρωπο ΩΣ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟ και χωρις ΣΚΕΨΗ !!!

δεχτειτε τα λαθη σας για να δεχτουν και οι αλλοι τα δικα τους θα σας ελεγε ο χριστος σας ...
ο χριστος σας , εαν δεχτουμε τις γραφες , εχει μηδενισει τον ΕΓΩΙΣΜΟ ΤΟΥ , εσεις το κανετε ? είστε σε θεση να το κανετε ??? το προσπαθειτε ? ή ΔΕΝ ΣΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ??
σκεφτειτε ΤΙ θα σας ελεγε σημερα ο χριστος ? αλλα αυτο ισως ειναι αλλο θεμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 10:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ makfor, έχεις αρχίσει και ξεφεύγεις κάπως και
ρίχνεις κάτι δεκάρικους οργής, περί ουσίας και τύπου,
αλλά, μην τα μπερδεύεις.....
Η θρησκεία έχει να κάνει με το υπερφυσικό,αν αυτό δεν είναι
κατανοητό,μην ψάχνουμε την λογική εξήγηση, γιατι τότε δεν
αναγνωριζουμε την θεία επέμβαση..ΚΑΤΑΡΓΟΎΜΕ έτσι την θρησκεία,
που αυτό είναι το ζητούμενο για μερικούς....
Αν θέλετε να συζητήσουμε περί χριστιανισμού, μιλήστε ευθέως,
όχι με γενικόλογες τοποθετήσεις, χωρίς στοιχεία και απδείξεις
και με την χρήση της λογικής...Είναι τρελό....Τι κάνετε;Απο
ανθρώπινες λογικές θα σωθούμε;
Τι να πειράξεις φίλε μου απο το Θεό;Πόσο να τον βοηθήσεις να
είναι Θεός;Ας βοηθήσουμε τους εαυτούς μας να αντιληφθούν την
αλήθεια του Θεού,γιατί απο αλήθειες ανθρώπων,χορτάσαμε....
Δεν υπερασπίζεται κανείς την αλήθεια..Αν είναι έξυπνος τη βλέπει,
αν θέλει να βλέπει λοξά, είναι δική του απόφαση...Επειδή, όμως,
ζούμε και μετά, όταν θα έρθει η ώρα, μπρός στον αδέκαστο και
ασύλληπτο Θεό, εσύ φίλε μου, ρώτα τον πόσο χριστός ήταν και πόσο
διακιούται ότιδήποτε ο άνθρωπος, όταν όλα έγιναν απο τον Θεό...
Οι συμβιβασμοί φίλε μου, ανήκουν στους υλιστές, όχι στους χριστιανους....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 10:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Αν θέλετε να συζητήσουμε περί χριστιανισμού, μιλήστε ευθέως,
[...] και με την χρήση της λογικής...

και παρακάτω, στην ίδια απάντηση! :

Είναι τρελό....Τι κάνετε; Απο ανθρώπινες λογικές θα σωθούμε;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 11:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν μου απαντησες ομως φιλε μου ....

οργη δεν εχω για κανεναν , μη μπερδευεις τα πραγματα , αλλωστε δεν εκφραζω και ΑΠΟΨΗ επι της ΜΕΛΕΤΗΣ των γραφων , απλα διακωμωδω την κατασταση για να δειξω οπως σωστα λες ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ δεν αγγιζει τον θεο ή την πιστη του καθενος ... ΑΡΑ δεν καταλαβαινω ΓΙΑΤΙ κανεις δεν αποδεχετε τα ΛΑΘΗ και τις ΑΣΑΦΕΙΕΣ !!! τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω

τωρα οσο αφορα τα μεταφυσικα , τα θαυματα , τη ζωη μετα ... εγω δεν εχω κανενα προβλημα ΑΡΚΕΙ να μπορεις να μου το αποδειξεις , ειτε πηγαινοντας εκει και γυρνοντας , ειτε φερνοντας καποιον απο εκει να με πεισει ... και να αντεξει στις ερωτησεις μου

κρατα κατι ομως στο μυαλο σου ... ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ τα πραγματα ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΗ ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ να το μαθεις ... κατα την αποψη μου ειναι ορθοτερο να αναζητησω την αληθεια ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ παρα μετα που θα με φανε τα σκουλικια ... γιατι στην περιπτωση που ΔΕΝ υπαρχει τιποτα μετα θα εχω περασει την ζωη μου ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ , ενω εαν ΥΠΑΡΧΕΙ κατι μετα , ειμαι σιγουρος οτι ΟΠΟΙΟΣ ειναι εκει το αφεντικο θα δει την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ ΘΕΤΙΚΑ γιατι αλλιως δεν θα ειναι θεος αλλα ανθρωπος ...

αρα το να παγιδευσω το μυαλο μου ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΘΕΩΡΙΑ (που ουτως ή αλλως ειναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ) περι του κοσμου , το θεωρω ΒΛΑΚΩΔΕΣ για να μη πω τιποτα χειροτερo ...

δεν ξερω εαν καταλαβες τι λεω , ελπιζω να το εξηγησα σωστα και να μη το μπερδεψα !!!

ευχαριστω


Edited by - makfor on 29/05/2009 13:16:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 12:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:

Η θρησκεία έχει να κάνει με το υπερφυσικό,αν αυτό δεν είναι
κατανοητό,μην ψάχνουμε την λογική εξήγηση, γιατι τότε δεν
αναγνωριζουμε την θεία επέμβαση..ΚΑΤΑΡΓΟΎΜΕ έτσι την θρησκεία,[/b]



Πως πιστεύεις κάτι που δεν είναι κατανοητό?????????
Δλδ δεν το έχεις καταλάβει, πως το πιστεύεις λοιπόν?????

quote:

Αν θέλετε να συζητήσουμε περί χριστιανισμού, μιλήστε ευθέως,
όχι με γενικόλογες τοποθετήσεις, χωρίς στοιχεία και απδείξεις
και με την χρήση της λογικής...Είναι τρελό....Τι κάνετε;Απο
ανθρώπινες λογικές θα σωθούμε;

Α, δλδ να γίνουν όλοι κάτι σαν τον Κάτμαν ή σαν την Θώδη!!
οκ.

quote:

Τι να πειράξεις φίλε μου απο το Θεό;Πόσο να τον βοηθήσεις να
είναι Θεός;


Eδώ σε έχασα.....

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 12:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού δεν καταλαβαινεις τι σου γράφουν, μην πετάς
κοτσάνες φίλε μου zip....Μην χρησιμοποιείτε ότι νάναι, όπως νάναι.....
"Αν θέλετε να συζητήσουμε περί χριστιανισμού, μιλήστε ευθέως,
όχι με γενικόλογες τοποθετήσεις, χωρίς στοιχεία και αποδείξεις
και με την χρήση της λογικής...Είναι τρελό....Τι κάνετε;Απο
ανθρώπινες λογικές θα σωθούμε;"
Ο χριστιανισμός είναι απο τη μια και η λογική απο την άλλη,
με τις γενικόλογες τοποθετήσεις, χωρίς στοιχεία και αποδείξεις....
Αυτο το καταλαβαίνεις, ή θέλεις και φροντιστήριο;
Αγαπητή ar_ia καταλαβαινω ότι έχεις ανάγκη να βλέπεις πράγματα,
υλικά για να πιστεύεις, αλλά επίτρεψε και σε πνευματικούς ανθρώπους, να πιστεύουν και στον Θεό....
Αυ΄τον που έπλασε αυτά που εσύ πιστεύεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 15:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Ο χριστιανισμός είναι απο τη μια και η λογική απο την άλλη

Α, μπράβο! Αυτό ακριβώς λέμε τόσα χρόνια. Αργησες αλλά το κατάλαβες!

Κάλλιο αργά παρά ποτέ!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 15:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απορια ,

ΓΙΑΤΙ ο καλος θεουλης μας εδωσε ΛΟΓΙΚΗ και ΕΝΣΤΙΚΤΟ ??? καθ ομοιωσην ειμαστε ή οχι ??? παλι με μπερδεψατε ... οουφφ .. ακρη δε βγαζωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 18:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι πολύ δύσκολο, αγαπητέ makfor..Για την ύλη
λογική και για το πνεύμα ακατανόητο το θείο θέλημα..Τόσο
απλά...Αλλά, μάθαμε μόνο για την ύλη, μας περάσανε πολύ
την ανάγκη της και ξεχάσαμε τον άνθρωπο που είναι αιώνιος
μέσα μας..Κοιτάμε μόνο το άτομο που ζει εδώ και μάλιστα σε
μια τόσο υπερκαταναλωτική εποχή, αντικαθιστούμε τον Θεό με ύλη....
Τόσο πρωτότυπο!!!
Μα η ύλη, είναι αυτό που βλέπουμε, δεν θέλουμε να δούμε παραπέρα;
Τόσο πολύ κοιμόμαστε;
Φίλε μου Μακεδών, εννοείται ότι η λογική δεν μπορεί να φτάσει
τον χριστιανισμό....Είναι κατά πολύ λιγότερη η πρώτη...Μόνο που
κι εσύ πρέπει να μου πεις ποια λογική εννοείς...Γιατί πριν λίγα
χρόνια ήταν άλλη...Πριν 100 χρόνια άλλη....Πιστεύεις ότι
μπορεί να σταθεροποιηθει η λογική σου, πουθενά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 18:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Φίλε μου Μακεδών

Αιντε πάλι. Δεν μπορείς να το κόψεις αυτό το φαρισαϊκό "φίλε μου"; Είναι ανάγκη εκτός από κατ'εικόνα να είσαι και καθ'ομοίωση Φαρισαίος;

quote:
trexagireve
εννοείται ότι η λογική δεν μπορεί να φτάσει
τον χριστιανισμό

Εννοείται. Ούτε καν ασχολείται μαζί του. Η λογική είναι για τους κανονικούς ανθρώπους, ο χριστιανισμός για τους χριστιανούς. Γι'αυτό οι κανονικοί άνθρωποι είναι λογικοί και οι μη έχοντες λογική (και τα παρεπόμενα αυτής) είναι χριστιανοί.

Είδες τι καλά που συμφωνούμε;

quote:
trexagireve
Μόνο που
κι εσύ πρέπει να μου πεις ποια λογική εννοείς

Την ανθρώπινη. Εσύ ποιά εννοείς, τη μοσχαρίσια;

quote:
trexagireve
Γιατί πριν λίγα
χρόνια ήταν άλλη

Δηλαδή; Τότε, για παράδειγμα, ήλιος και σκοτάδι ήταν το ίδιο;

quote:
trexagireve
Πριν 100 χρόνια άλλη

Η ίδια ήταν. Και πριν 350 χρόνια επίσης η ίδια ήταν. Τότε που καίγανε τους λογικούς στην πυρά, οι εκπρόσωποι του θεού... ξέρεις εσύ...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 20:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τό "φίλε μου" και το "αγαπητέ μου", ..φίλε Μακεδών, είναι
γιατί αν ξεπορωθείς θα καταλάβεις ότι με τα τόσα μηνύματα που
έχουμε ανταλλάξει, μάλλον προς το φίλοι και το αγαπητέ μου,
πάμε, αλλά, το θέμα είναι να υπάρχει διάθεση διαλόγου κι όχι
υβρεολογίου, όπως έχεις συνηθίσει εσύ.....
Και προφανώς, αποθρασύνθηκες τόσο, που απαιτείς το δικό σου ύφος,
πράγμα που δεν θέλω να άνω..Δεν θέλω να κατέβω τόσο χαμηλά και
ειδικά στο θράσσος...Διαστρέφει τον άνθρωπο....
Η λογική είναι όσες και οι εγωισμοί, αγαπητέ μου, αρκετές, λοιπόν,για να έχει ο καθένας απο μια...
Ο χριστιανισμός ειναι μια θρησκεία, για ένα Θεό, τέλειο και αιώνιο,
είμαι σίγουρος ότι αν κάνεις μια προσπάθεια θα το καταλάβεις....
Είναι πιο απλή, απο την εξήγηση της λογικής του καθενός....
Για μοσχαρίσιες δεν ξέρω, εγώ περιμένω να δώ ποιά γωνία βάζεις στη
λογική και βλέπεις απο κει...Για να κάνουμε και διάλογο,εκτός
απο κοκορομαχίες....
Όσο για την λογική, πριν 200 χρόνια περίμενες κάτι απο Αμερική,ας πούμε, μήνες, τώρα, μέσω ιντερνέτ το έχεις, είσαι έτσι πιο επιρρεπής σε σπατάλες και λογικές καταναλωτισμού, όπως και πολλά άλλα τέτοια...Σε ρώτησα ποιά λογική,ώστε να σου απαντήσω...Άμα θές,
βέβαια και δεν είναι άλλος ενας δεκάρικος, όπως μας συνηθίζεις...
Όσο για το πότε καίγανε και ποιούς, μόνο θράσσος πρέπει να έχει κανείς για να υπαιννίσεται κάτι έναντι των χριστιανών....Οι μάρτυρες του χριστιανισμού και τα μαθήματα αγάπης, συνολικά, είναι η δύναμη του χριστιανισμού, αφόυ "ού κατισχύσουνε αυτήν πύλες άδου"...
Κάθε άδη εννοείται....
Εσύ, όμως, τι πιστεύεις;Για πες μας τις αρχές σου να κριθούν...Για πές μας τα καλύτερα σου..Τις ιδέες σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 22:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Τό "φίλε μου" και το "αγαπητέ μου", ..φίλε Μακεδών, είναι
γιατί αν ξεπορωθείς θα καταλάβεις ότι με τα τόσα μηνύματα που
έχουμε ανταλλάξει, μάλλον προς το φίλοι και το αγαπητέ μου,
πάμε

Οχι "αγαπητέ" χριστιανέ. Οταν κάποιος στα πρώτα μηνύματά του στο forum βρίζει χυδαία σε προσωπικό επίπεδο, χωρίς να προκληθεί, επειδή δε συμφωνεί με τα στοιχεία που παρουσιάζονται, ούτε "φίλο" μου το θεωρώ ούτε "αγαπητό" μου.

Το θεωρώ άκρατο φαρισαϊσμό να με αποκαλείς φίλο σου και το θεωρώ κατάντια από μέρους μου να έχω φίλους σαν και σένα.

quote:
trexagireve
το θέμα είναι να υπάρχει διάθεση διαλόγου κι όχι
υβρεολογίου, όπως έχεις συνηθίσει εσύ

Στα 5 χρόνια που είμαι εδώ μέσα, δεν έχω υβρίσει κανέναν αν δεν με προκαλέσει πρώτος. Μπορείς να ψάξεις να το δεις και μόνος σου.

Οσο για το ποιός έχει συνηθίσει στο υβρεολόγιο, μήπως θέλεις να σου θυμίσω τα πρώτα σου μηνύματα και τις ύβρεις που εκτόξευσες προς κάθε διαφωνούντα με τις απόψεις σου, όταν μπήκες για πρώτη φορά στο forum, χωρίς να σε προκαλέσει κανείς και χωρίς κανείς να σου απευθύνει το λόγο?

Για τους λόγους αυτούς λοιπόν, και για πολλούς άλλους, ούτε διάλογο του παραλόγου επιθυμώ μαζί σου, ούτε ανέχομαι να με αποκαλείς φαρισαϊκά "φίλε" μου. Παρόμοια έκφραση από το στόμα σου, το θεωρώ ύβρη και την επόμενη φορά θα απαντήσω ανάλογα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 00:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Φίλε Sesostris, καλό... πολύ καλό... εξαιρετικό!

ναι!! ναι!!! .........όπως το μυθιστόρημα με την πάπισσα που μας έφερε!!!! τι μου θύμισε και με συγκίνησε πάλι!!!!!

quote:
macedon:
Ετσι, πάνω κάτω έγινε η ιστορία. Τώρα θα μου πεις, "καλά, εσύ που τα ξέρεις, εκεί ήσουν;"

Γιατί, αυτοί που γράψανε τα ευαγγέλια εκεί ήταν;



Όχι δα! έγραψαν παραμύθια!!!!......κι έτυχε να πιάσουν!!......παρά τρίχα να είχαμε για Ευαγγέλια αυτά του Αισώπου.....αλλά δεν είχε τις άκρες που είχε ο Παύλος!!!! κι ας άρεσαν και τα δικά του!!! στο τέλος δεν έπιασαν!!!
Την ίδια τύχη στο διαγωνισμό είχαν και άλλα!! κι έτσι Θεός ανακηρύχτηκε αυτό με πρωταγωνιστή τον Ιησού! και όχι τον κοντορεβιθούλη!

quote:
trexagireve:
Δηλαδή, όλοι οι ιστορικοί
της αρχαίας Ελλάδα, ή συγγραφείς έργων, αναλόγων της Αγίας Γραφής,
θρησκευτικου-κοινωνικού και ιστορικού επιπέδου, ήταν παρόντες,
σε όσα γεγονότα κατέγραψαν;Ας μην λέμε ανοησίες....

Tώρα εσύ πάλι τι θες?...........να μας τι χαλάσεις?

quote:
makfor:
"Ξέρουμε καλά ότι ιστορικό δεδομένο, θεωρείται κάτι που έχει
πολλαπλη μαρτυρία.."

μαρτυριων , αλλα απο ποιους ? απο μαθητες και πιστους ? απο κληρικους και καλογερους ? απο ποιους ? ειναι ανεπυρεαστοι απο το γεγονος ? μηπως γραφουν ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ αποψεις ? μηπως γραφουν αυτο που ΘΕΛΟΥΝ και οχι αυτο ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ? μηπως τα μπερδευουν λογω απουσιας τους απο τα γεγονοτα ? μηπως καποιος τα "πειραξε" για να τα φερει στα "ισια" ?



Όχι καημένε!
Για να μάθουμε για την ιστορικότητα των Ευαγγελίων δε θα ακούσουμε τους πρωταγωνιστές!......αυτοί δεν καταλάβαιναν! δεν έβλεπαν ούτε άκουγαν τότε καλά!!! η όραση η νόηση και η ακοή ήρθαν πολύ μετέπειτα....άργησαν αλλά ήρθαν!!!
Απορώ στα δικαστήρια γιατί φωνάζουν τους αυτόπτες μάρτυρες!!! Φαίνεται δε θα σε έχουν διαβάσει μέχρι τώρα!!!!

quote:
makfor:
μπορεις κανεις σας να βαλει το χερι στη φωτια οτι εγγραφα 2000 ετων, σε γλωσσα που δεν ειμαστε σε θεση να καταλαβουμε 100% καθως δεν ειναι η σημερινη γλωσσα και αρα ακομη και ενα αρθρο αλλαζει ΟΛΟ το νοημα ???

Σωστά! και που να πάμε στα αρχαία Ελληνικά!!!!

quote:
makfor:
ειναι αξιοπιστοι οι συγραφεις ? γνωριζουν τη γλωσσα ΚΑΛΑ και τους κανονες της ?

Είχαν πτυχίο? είχαν διαβάσει Μπαμπινιώτη?

quote:
makfor:
και μονο η αναφορα σε "υπερφυσικα" γεγονοτα , που γινεται για να δωθει εμφαση στην "θεοτητα" του χριστου (που δεν τον λενε ομως χριστο, αλλα αυτο κανεις δεν το λεει) ειναι ενα γεγονος που ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙ , δεν πειθει ΟΛΟΥΣ

Εσύ δηλαδή περίμενες κανά Θεό χωρίς "υπερφυσικά φαινόμενα"?.....
-Και πως τον λένε? χρ(ή)στο?

quote:
makfor:
και ξαναρωταω , εαν καθησω και γραψω με καμια 10 αλλους καμια 100ρια βιβλια με διαφορα θαυματα και αλλα , μετα απο 2000 χρονια λετε να τα παρει κανεις στα σοβαρα ???

Δε δοκιμάζεις?......θα γίνεις κι εσύ Θεός!!! το όνομά σου θα μείνει ανεξίτηλο!!!

quote:
makfor:
ΜΟΝΟ ΕΑΝ αυτα που γραψαμε ΕΧΟΥΝ γινει επισημη θρησκεια , ΑΛΛΙΩΣ θα ειναι απλα αρλουμπες !!!! οπως αρλουμπες θεωρουν οι χριστιανοι ολες τις αλλες θρησκειες που αναφερονται σε θαυματα ... τι ξεχωριζει τα των χριστιανων απο των αλλων ???

Να! για παράδειγμα! δεν πιστεύει ότι η ψυχή του ανθρώπου μόλις πεθάνει, αυτή θα πάει στην αγελάδα! έτσι η άτυχη αγελάδα γίνεται ψητή και κοκκινιστή! , στις Χριστιανικές χώρες, στην Ινδία όμως γίνεται αντικείμενο σεβασμού και λατρείας.....και τις μαϊμούδες θεωρούν ιερές.....βέβαια είναι φτωχό το παράδειγμα.....αλλά ανάλογο του χωραφιού μας.....

quote:
makfor:
και κατι τελευταιο , τι το κακο υπαρχει στο να ειναι ΑΣΑΦΕΣ ενα ιερο βιβλιο 2000 ετων ?? γιατι σωνει και καλα θα πρεπει να συμφωνουν οι συγγραφεις ??? και τι εγινε ? θα χασετε την πιστη ? θα αλλαξει κατι σε αυτα που πιστυεετε ??? γιατι δεν μπορειτε να πειε 'οκ ρε παιδια , πραγματι υπαρχει μια ασαφεια , αλλα αυτο δεν μειωνει σε τιποτα ολα τα υπολοιπα' .... τι το κακο θα ειχε μια τετοια απαντηση ??? Ή ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΤΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΣΑΣ για να το πειτε ???

Δεν είναι θέμα εγωισμού! είναι θέμα ευφυΐας.....εμείς είμαστε ηλίθιοι όπως λέει ο γιαπετ! ή o macedon!

quote:
makfor:
μηπως τελικα ολη αυτη η "υπερασπιση" ΑΣΑΦΩΝ θεματων (γιατι εαν ηταν σαφεστατα δεν θα τα εδινε κανεις σημασια) ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΓΩΙΣΜΟΥ ??? ποτε επιτελους θα μαθουμε να λεμε ΕΜΕΙΣ και οχι ΕΓΩ ? μηπως πρεπει να κατεβειτε απο τον "ουρανος σας" οπως ο θεος σας , για να ΑΚΟΥΣΕΤΕ τους αλλους και οχι ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ? μηπως λεω ... δεν λεω να το κανετε ...

Μήπως θα πρέπει να υπάρχει και σοβαρός λόγος ή αντίφαση? για να πούμε "Ναι ρε! εδώ δε μας τα λένε καλά!!!" γιατί η ασάφεια λογίζεται ως προσωπική υπόθεση αν θες να ξέρεις!!......ανάλογα με την γκλάβα του καθενός υπάρχουν ή όχι.

quote:
makfor:
εγω το ολο θεμα το βλεπω εξ απσοτασεων εδω και χρονια , εμενα προσωπικα δεν με πειθουν ολα αυτα, ουτε και η "υπερασπιστικη" γραμμη που ακολουθειτε και αυτο δεν ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ , αλλα της θρησκειας σας ...και ολων των θρησκειων που θελουν τον ανθρωπο ΩΣ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟ και χωρις ΣΚΕΨΗ !!!

Εσύ κοίτατο κι από το μπαλκόνι του σπιτιού σου.....εμείς θα το βλέπουμε μέσα από τα ιερά Ευαγγέλια και τα Πατερικά κείμενα...

quote:
makfor:
δεχτειτε τα λαθη σας για να δεχτουν και οι αλλοι τα δικα τους θα σας ελεγε ο χριστος σας ...

Θα πρέπει για να τα δεχτούμε να υπάρχουν...... θα σου έλεγε κανείς.

quote:
makfor:
ο χριστος σας , εαν δεχτουμε τις γραφες , εχει μηδενισει τον ΕΓΩΙΣΜΟ ΤΟΥ , εσεις το κανετε ? είστε σε θεση να το κανετε ??? το προσπαθειτε ? ή ΔΕΝ ΣΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ??

Εγώ προσωπικά ούτε Χριστός είμαι ούτε σε θέση είμαι να γίνω, ως φίλος του Χριστιανισμού σαφώς και με νοιάζει!!.......αλλά τι σε κόφτει εσένα τι κάνω εγώ για παράδειγμα? κοίταξες την καμπούρα σου? είδες ότι δεν είχες τίποτα και ασχολιέσαι τώρα με αυτή των άλλων?

quote:
makfor:
σκεφτειτε ΤΙ θα σας ελεγε σημερα ο χριστος ? αλλα αυτο ισως ειναι αλλο θεμα

Ότι έλεγε και τότε!!!......αμφιβάλλεις?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 00:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
ΓΙΑΤΙ ο καλος θεουλης μας εδωσε ΛΟΓΙΚΗ και ΕΝΣΤΙΚΤΟ ??? καθ ομοιωσην ειμαστε ή οχι ??? παλι με μπερδεψατε ... οουφφ .. ακρη δε βγαζω

Tι από τα δύο πιστεύεις ότι του λείπει?

quote:
macedon:
Τότε που καίγανε τους λογικούς στην πυρά, οι εκπρόσωποι του θεού... ξέρεις εσύ...

Kαλά σου λέει.......σε είχε δει να την ανάβεις....

quote:
trexagireve:
Τό "φίλε μου" και το "αγαπητέ μου", ..φίλε Μακεδών, είναι
γιατί αν ξεπορωθείς θα καταλάβεις ότι με τα τόσα μηνύματα που
έχουμε ανταλλάξει, μάλλον προς το φίλοι και το αγαπητέ μου,


Kαλά!!! μη βάζεις μυαλό εσύ!!.........και θα τα πείτε στο δικαστήριο...

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 11:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ἥ πόρωση σου φίλε Μακεδών, δεν σε αφήνει να δείς, λέω
και πριν...Δεν γνωριζόμαστε και η προσφώνηση αγαπητέ
και φίλε, είναι τυπική, προκειμένου να κρατάμε κάποιο
επίεδο, που προφανώς δεν διαθέτεις....Αλλά, επι της ουσίας,
εσύ βρίζεις ασύστολα και άτομα και τον χριστιανισμό,απο το μένος
που έχεις...Κοπίταξε να λυτρωθείς απο αυτό..Σου κάνει κακό...
Μπορεί να αυτοδηλητηριαστείς.....
Όσο για το ότι θα βρίσεις, δεν κατάλαβα;Για νέο μας το λές;Μήπως
μπορείς να κάνεις διάλογο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 17:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε ευρωπαιος , συ ειπες !!! το αστειο ειναι οτι νομιζεις οτι εισαι χριστιανος και οτι γνωριζεις την πιστη σου ... την απαντηση ομως σου την εχει δωσει ηδη ο θεος που πιστευεις , οι τοιχοι υποχωρουν μπροστα σου !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 18:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
αγαπητε ευρωπαιος , συ ειπες !!! το αστειο ειναι οτι νομιζεις οτι εισαι χριστιανος και οτι γνωριζεις την πιστη σου ... την απαντηση ομως σου την εχει δωσει ηδη ο θεος που πιστευεις , οι τοιχοι υποχωρουν μπροστα σου !!!

Δεν ρώτησα το τι είμαι, ούτε το τι πιστεύω.....γνωρίζω καλύτερα από τον καθένα..........άλλο ρώτησα.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 19:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν σου απαντησα τι ΕΙΣΑΙ , αυτο εαν το ξερει καποιος εισαι εσυ , αλλα αυτο που ρωτησες ... το κακο ειναι οτι περιμενα να καταλαβεις !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy