ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟΣ . ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 10:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, εδώ και καιρό. Μπορεί, βέβαια, και να έχει ήδη εξηγηθεί σε κάποιο τόπικ, αλλά είναι τόσα πολλά αυτά που έχουν γραφτεί εδώ μέσα για το δωδεκαθεϊσμό που αδυνατώ να τα διαβάσω....... Αν θέλετε μου εξηγείτε....
Και πριν κάνω τις ερωτήσεις μου, να εξηγήσω ότι δεν πρόκειται για κανενός είδους ειρωνεία, αλλά για πραγματική απορία.

Λοιπόν, θα ήθελα να μάθω σε τι ακριβώς πιστεύετε, οι σύγχρονοι δωδεκαθεϊστές. Πιστεύετε ότι οι Θεοί είναι 12 και ζουν στον Όλυμπο? Δηλαδή, πιστεύετε ακριβώς τα ίδια με τους παλιούς? Και αν ναι, ποιοι είναι οι 12 που αποδέχεστε? Διότι, στην αρχαιότητα, αν δεν κάνω λάθος, το δωδεκάθεο έπαιζε κατά καιρούς.

Ή απλά, είστε πολυθεϊστές και αποδέχεστε πολλούς Θεούς, συνεπώς, και τους δώδεκα αλλά και, ίσως, και άλλους γνωστούς Θεούς?

Πραγματικά, χωρίς καμία κακή πρόθεση, θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς πιστεύετε, τι τελετές κάνετε, και ποιοι είναι η στάση ζωής που υιοθετείτε (εννοώ σύμφωνα με τα πρέπει της θρησκείας σας – ανεξάρτητα με το αν όλοι συμφωνείτε ή τα τηρείτε).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uncorrupted
Νέο Μέλος

Vietnam
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 12:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uncorrupted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
quote:
ευελπιστωντας στην καλοπροαιρετη διαθεση ολων μας

ΨΗΛΟΣ:

quote:
Οι ΥΣΕΕΔΕΣ, που πάντα πουλούσαν παραμύθι αρχαιοελληνικό

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:

quote:
για την ομαλοτερη διεξαγωγη της συζητησης

ΨΗΛΟΣ:

quote:
Όλα αυτά τα ύπατα και συνάμα άπατα οντάρια

quote:
συνεχίζουν βλακωδώς να πλατσουρίζουν

quote:
Και λένε ο χαζοβιόληδες, εμάς παπαγαλάκια

quote:
Από κανένα κερατά! Είτε λέγεται Πέππα είτε Ρασσιάς!..Μασιάς…Ραγιάς ή και Παστουρμάς!

quote:
με τους χαλβάδες που διευθύνουν αυτό το σωματείο

quote:
Τα κοθόνια του ρατσιστικού ΥΣΕΕ!

Και μετά θέλετε να μου κάνετε και μάθημα πολιτισμένης συζήτησης εεε???
Και οι διαχειριστές εδώ μέσσα το παίζουν και ακριβοδίκαιοι εεε???

Έχετε πολλύ πλάκα ρε 'σεις, αλήθεια ποιοί είσαστε εσείς για να έχουμε και καλό ερώτημα?
Έχετε όνομα?
Έχετε επίθετο?
Τι έχετε?
Ένα τσούρμο ανώνυμα σκατά είσαστε που κρύβεστε πίσω απο μια IP και βρίζετε τους πάντες, ο Ρασιάς είναι επώνυμος, το ΥΣΕΕ είναι επώνυμο, εσείς τι έχετε?
ΤΟΝ ΑΝΩΝΥΜΟ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ? Αυτόν τον βλάκα?
Κρύβεστε συνεχώς πίσω απο την ανωνυμία και εκεί θα μείνετε, στον απόπατο μαζί με τα σκατά.

Για δείτε ρε σεις τα αυτόκλητα ένδικα μέσα του esoterica που θα κρίνουν και τις αποφάσεις του Πρωτοδικείου!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uncorrupted
Νέο Μέλος

Vietnam
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 12:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uncorrupted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α και κάτι ακόμα.

Μόλις τακτοποιήσω τους λογαριασμούς μας με κάτι τυπάκια εδώ μέσσα, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να σας πω και τα στοιχεία μου.
Γιατί εγώ δεν είμαι ανώνυμος, έχω όνομα, επίθετο και τόλμη.

Αρετήν που εσείς εδώ μέσα στερείστε απόλυτα.

Εγώ δεν έχω να φοβηθώ τίποτα και κανέναν, γιατί εγώ ως Γιάννης δεν έβρισα τον Χριστιανισμό, δεν είπα την Παναγία σας πόρνη ούτε τον Ιησού παιδεραστή.
Εσείς οι φανατικοί και ανώνυμοι χριστιανοί εβρίσατε και συνεχίζετε να υβρίζετε την θρησκεία μας και τους θεούς μας, με τις ευλογίες των εμπαθών υπευθύνων του esoterica.

////////////////////////////////////////////////////////////////////Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 13:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Uncorrupted
Ησύχασε αγορίνα μου, θα πάθεις τίποτα και θα σε χάσουμε πρόωρα και θα είναι κρίμα!!!

Συνεχίζεις, όπως βλέπω, να επιβεβαιώνεις, με το λόγια σου, το μεγαλείο αυτού που θες να λες ότι πρεσβεύεις!!

Λες ότι είσαι ντόμπρος αλλά στην πραγματικότητα είσαι παμπόνηρος και μουλωχτός!!

Βρε τενεκέ ξεγάνωτε, ποιον νομίζεις ότι κοροϊδεύεις;;

Σας πήραν χαμπάρι και αυτοί του συναφιού σου και σας δουλεύουν ψιλό γαζί!!!

Είσαι τόσο υποκριτής που για να μην δεχτείς ότι σας κράζουν οι ίδιοι οι ομόσταβλοί σας, έβαλες στο στόμα μου λόγια που δεν είπα!!!

Πιάσατε πάτο και πιο κάτω από εκεί δεν έχει!! Πάρτο χαμπάρι και μάθε να ζεις με αυτό που σου αξίζει!!!

Φτου σου ξεφτίλα!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uncorrupted
Νέο Μέλος

Vietnam
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 13:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uncorrupted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι μπράβο αγόρι μου ΕΥΓΕ!!!

Να τσαντίζεσαι θέλω, αλλά πολλύ όχι λίγο, ΠΟΛΛΥ.

Για να δείχνεις τι βρωμίλος είσαι σε όλους όσους σε ακούνε.

Για να δούνε όλοι τι πραγμματικά είναι οι διαχειριστές που σας χαϊδεύουν τα αυτάκια.

Για να δούνε όλοι οτι τελικά έχω απόλυτο δίκιο σε ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΑ.

Για να καταλάβουν όλοι οτι ο χώρος δεν πρέπει να λέγεται esoterica αλλά "ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗΣ - ΦΟΡΟΥΜ".

Kατά τ' άλλα είμαστε και ξεφτύλες, γιατί άραγε?

Μήπως γιατί είμαστε επώνυμοι και όχι ανώνυμοι σκατάδες σαν την μούρη σας?
Μήπως γιατί ποτέ δεν θα έχετε την τόλμη να βρίζετε κάποιον face to face?

Να σου πω εγώ γιατί.

Γιατί τα παντελόνια που φοράς δεν τα αξίζεις ρε ψηλέ, η φούστα σου ταιριάζει πιό καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 13:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παλικάρια, σας έχει περάσει από το μυαλό πώς τους περισσότερους από εμάς, δεν μας ενδιαφέρουν οι αντιπαραθέσεις σας και ούτε και οι νομικοί σας αγώνες και ούτε τα στοιχεία σας, αλλά απλώς θέλουμε να συζητάμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις? Γιατί χαλάτε τόσα τόπικς και θέλετε να αποδείξετε ότι έχετε δίκαιο? Ανοίξτε ένα ειδικό τόπικ για το ποιος έχει δίκαιο και αφήστε μας, τους υπόλοιπους, να ασχολούμαστε με τα υπόλοιπα τόπικς. Έλεος. Και το λέω προς όλες τις κατευθύνσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 13:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε παλικάρια, σας έχει περάσει από το μυαλό πώς τους περισσότερους από εμάς, δεν μας ενδιαφέρουν οι αντιπαραθέσεις σας και ούτε και οι νομικοί σας αγώνες και ούτε τα στοιχεία σας, αλλά απλώς θέλουμε να συζητάμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις? Γιατί χαλάτε τόσα τόπικς και θέλετε να αποδείξετε ότι έχετε δίκαιο? Ανοίξτε ένα ειδικό τόπικ για το ποιος έχει δίκαιο και αφήστε μας, τους υπόλοιπους, να ασχολούμαστε με τα υπόλοιπα τόπικς. Έλεος. Και το λέω προς όλες τις κατευθύνσεις.


Έχεις δίκαιο φίλε Bizarre!

Φταίω που ασχολούμαι μαζί του και του δίνω αξία.

Uncorrupted,
λέω να σ' αφήσω μόνο σου εκεί στον πάτο που βρίσκεσαι!
Και άκου μια συμβουλή!! Αν αισθανθείς μοναξιά, φώναξε κανένα σαν κι εσένα να σου κάνει παρέα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uncorrupted
Νέο Μέλος

Vietnam
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 13:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uncorrupted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bizarre

Ρώτησες κάτι ποιό πριν:

quote:
θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς πιστεύετε, τι τελετές κάνετε, και ποιοι είναι η στάση ζωής που υιοθετείτε

Αν εγώ πάω να σου απαντήσω, ευθύς αμέσως θα βγουν οι νταβατζήδες του esoterica (christianica) και θα αρχίσουν να ορίωνται, να προσβάλουν, να βρίζουν.
Αν εγώ που δεν είμαι χριστιανός, απαντήσω ανάλογα, με περιμένει λουκέτο.
Τον Ψηλό και τους φίλους του δεν τους περιμένει τίποτα ή το πολλύ πολλύ μια σύσταση για τα μάτια του κόσμου.

Το βρίσκεις δίκαιο αυτό?

Αν δεν σε ενδιαφέρει το δίκαιο και το άδικο στους ανθρώπους, τότε πως γίνεται να σε ενδιαφέρει μια άγνωστη σε εσένα θρησκεία?

Γίνε ΕΣΥ καλύτερος/καλύτερη σαν άνθρωπος, πάψε να δηλώνεις αδιαφορία για την απόδοση δικαιοσύνης και μετά ενδιαφέρσου να γνωρίσεις και κάτι πέρα απο εσένα.

Φιλικά, Γιάννης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 13:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Uncorrupted = Telekinensis

Εσύ είσαι!
...γιατί το "πολύ" με δυο λάμδα και το "μέσα" με δυο σιγματα, μονο εσύ το γραφεις.

Mου έστειλες mail και μετά έβαλες spam filter για να μην μπορώ να σου στείλω απάντηση, σωστά;

...ξέρεις κάτι;
Δεν έχω όρεξη να πάρω το αεροπλάνο και να ταξιδεύω πενήντα ώρες για να πάω να ρίξω ξύλο σε έναν νεοφώτιστο αρχαιολάτρη, που περιμένει έξω από ένα φαστφουντάδικο στην Αθηνα.
και ξέρεις γιατί
όχι γιατί σε φοβάμαι, απλά δε θέλω να φάω κόκκινη κάρτα.
Προτιμάω να μείνω στο γρασίδι και να σας ρίχνω συνεχεια γκολάκια

Τα παράπονα για τους χαρακτηρισμούς των θεών σου, στον Απολλόδωρο, που τα έχει καταγράψει ...και λίγα ανέφερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 14:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άκου φίλε Γιάννη,
Το αν είναι δίκαιη, καλή, κ.τ.λ. στη ζωή μου, δεν μπορείς να το ξέρεις γιατί δεν σου έχω μιλήσει για αυτή και δεν έχω δώσει και κανενός είδους δικαίωμα να το κρίνεις.
Αυτό που σου λέω είναι ότι αντιδρώντας για κάτι που σε ενοχλεί, καταλήγεις να ενοχλείς εσύ ακόμη περισσότερο και καταπατάς στην ουσία τα δικά μας δικαιώματα (μιας και μιλάς για δικαιώματα).
Έχεις δίκαιο ότι κάποιοι αντιδράνε άσχημα, δες όμως και το πόσο άσχημα μιλάς εσύ ο ίδιος.
Εγώ θα έλεγα να σταματήσεις αυτή την προκλητική συμπεριφορά και απλά να μου απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα. Και πιστεύω πως αν απαντήσεις κόσμια και μιλήσεις απλά για την πίστη σου, χωρίς να την συγκρίνεις ή να την αντιπαραθέτεις με την πίστη των υπολοίπων μελών, δεν θα αντιδράσει κανείς.
Γιατί, χωρίς να έχω εμβαθύνει στις προηγούμενες διαμάχες, υποθέτω ότι έχει να κάνει και με το πώς διατυπώνει κάποιος κάτι.
Π.χ. Αν ένας δωδεκαθεϊστής πει: Ο Δίας είναι αληθινός Θεός.
Δεν θα υπάρξουν ακραίες αντιδράσεις.
Αν, όμως, πει: Ο Δίας είναι αληθινός Θεός, σε αντίθεση με τον Θεό τον Χριστιανών.
Θα υπάρξουν.
Το ίδιο και για την αντίθετη περίπτωση.
Αν λέγατε όλοι απλά τα πιστεύω σας, δεν νομίζω ότι θα είχε δημιουργηθεί αυτή η κατάσταση εδώ μέσα.
Νομίζω ότι όλοι έχετε ευθύνη γιατί δεν έχετε μάθει να σέβεστε την πίστη των υπολοίπων. Και στην τελική, επειδή είστε και οι ίδιο πωρωμένοι με την πίστη σας, θα έπρεπε να καταλαβαίνετε και την πώρωση των όμοιων σας, από το αντίπαλο στρατόπεδο.
Τώρα, επειδή στα αλήθεια έχετε κουράσει πολλούς και φαίνεται αυτό στην πορεία πολλών συζητήσεων, ας μείνουν όλα πίσω...
Θέλεις τώρα να μου πεις για την πίστη σας? Καλοπροαίρετα ρωτάω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Uncorrupted
Νέο Μέλος

Vietnam
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 14:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uncorrupted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Uncorrupted = Telekinensis

Εσύ είσαι!


Γράψε λάθος.

Uncorrupted = Γιάννης
Telekinesis = Θανάσης

quote:
Mου έστειλες mail και μετά έβαλες spam filter για να μην μπορώ να σου στείλω απάντηση, σωστά;

Λάθος, το mail του φιλαράκου δουλεύει άριστα, εσύ απλά δικαιολογείσαι.

quote:
Δεν έχω όρεξη να πάρω το αεροπλάνο και να ταξιδεύω πενήντα ώρες για να πάω να ρίξω ξύλο σε έναν νεοφώτιστο αρχαιολάτρη, που περιμένει έξω από ένα φαστφουντάδικο στην Αθηνα.
και ξέρεις γιατί
όχι γιατί σε φοβάμαι, απλά δε θέλω να φάω κόκκινη κάρτα.
Προτιμάω να μείνω στο γρασίδι και να σας ρίχνω συνεχεια γκολάκια

Λες ψέματα φίλε, εσύ δεν του είπες να σου ορίσει τόπο και ώρα?
Αν ήσουνα στο εξωτερικό δεν θα έλεγες κάτι τέτοιο?
Απλά ξέρεις οτι θα σε σπάσει σαν οδοντογλυφίδα και γι' αυτό δεν πήγες, γιατί ξέρεις οτι το ξύλο που θα άρπαζες θα ήταν πολλύ επαγγελματικό.
Μια κότα με λυρί είσαι που πετάει βρισίδια και ψέματα σαν κουτσουλιές.

Άντε παραπέρα κορίτσι μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 14:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Uncorrupted

Τις απειλές επαγγελματικού ξύλου με μαστίγια και δέρματα, κράτησε τες για την παρέα σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uncorrupted
Νέο Μέλος

Vietnam
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 16:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uncorrupted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Samuel

Δεν θέλω να μιλάω εξ' ονόματος κάποιου άλλου.

Στην περίπτωση αυτή όμως ο Θανασάκης μου διαμύνησε μέσω τηλεφώνου κάτι για 'σένα.

"Φίλε Σαμουήλ, δεν πειράζει που με άφησες να περιμένω άδικα τον ερχομό σου, εγώ είμαι ο βλάκας που πίστεψα οτι μπορεί να έχεις κότσια, αλλά εσύ όμως είσαι δειλός και άνανδρος.
Θέλω να ξέρεις οτι αυτήν την περίοδο νιώθω την μεγαλύτερη ευτυχία του κόσμου διότι πριν απο 4 ημέρες έγινα μπαμπάς.
Δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ με το φόρουμ και με τίποτα άλλο απολύτως εκτός απο την κόρη μου.
Όταν όμως η Πηνελόπη κλείσει μήνα, θα το γιορτάσω με έναν δικό μου τρόπο.
Λέω να σας κάνω μια επίσκεψη στα γραφεία της πύρινης ρομφαίας για να ξεμουδιάσω λιγάκι.
Θα ήθελα απο σένα να επιμεληθείς κάτι:
Θέλω να φωνάξεις μερικούς τεχνικούς με κομπρεσέρ στα γραφεία σας και να σπάσετε τις κάσες απο τις πόρτες, έτσι για να χωράω να περάσω.

Φιλικά ως εκεί που δεν παίρνει, Θανάσης Κ. Πρωταθλητής Ευρώπης επαγγελματικής πυγμαχίας βαρέων βαρών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 16:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Uncorrupted

Πες τον φίλο σου, τις καλύτερες μου ευχές για το παιδί του.

Δεν είμαι σε καμια οργάνωση πύρινης ρομφαίας όπως νομίζει και βρίσκομαι εδώ και χρονια στο εξωτερικό.

Όσο για το αν είμαι άνανδρος. Είμαι πρόθυμος, όταν πάω Ελλάδα, να τον συναντήσω από κοντά και να του πω αυτά που πιστεύω για τους "θεούς" του και να του μιλήσω για τον έναν και αληθινό θεό, τον Ιησού Χριστό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 17:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Ωρες-ώρες αναρωτιέμαι άμα βρίσκομαι στο ESOTERICA ή στο ΕΞΩΣΧΟΛΙΚΑ...

Χαρά στο κουράγιο σας να σπαταλάτε την ημέρα σας μπροστά στον υπολογιστή για να κάνετε ψευτοτσαμπουκάδες......

Κρίμα γιατί αρχικά φαινότανε σοβαρό το θέμα του φίλου ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΥ.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uncorrupted
Νέο Μέλος

Vietnam
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 17:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uncorrupted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bizzare

quote:
Αυτό που σου λέω είναι ότι αντιδρώντας για κάτι που σε ενοχλεί, καταλήγεις να ενοχλείς εσύ ακόμη περισσότερο και καταπατάς στην ουσία τα δικά μας δικαιώματα (μιας και μιλάς για δικαιώματα).

Άρα λοιπόν δεν θα πρέπει να αντιδρώ!
Ως θιγόμενος απο μια μερίδα φανατικών και ακραίων στοιχείων θα πρέπει να σκύψω το κεφάλι και να δεχθώ όλη τη σαβούρα που μου πασάρει ο ανώνυμος απολογητής και οι συνεργάτες του.
Πρέπει να δεχθώ οτι οι πρόγονοί μου έκαναν ανθρωποθυσίες επειδή το λέει ο απολογητής.
Πρεπει να δεχθώ οτι οτι οι Θεοί μας ήσσαν γουρούνια, κλέφτες, βιαστές, πόρνοι, αιμομίκτες, παιδεραστές και λοπωδύτες, διότι αν αντιδράσουμε καπατάμε τα δικαιώματά σας.

Δε μου λες ρε φίλε, πλάκα με κάνεις τώρα???
Εεεε, πλάκα με κάνεις???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 17:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Bizzare

quote:
Αυτό που σου λέω είναι ότι αντιδρώντας για κάτι που σε ενοχλεί, καταλήγεις να ενοχλείς εσύ ακόμη περισσότερο και καταπατάς στην ουσία τα δικά μας δικαιώματα (μιας και μιλάς για δικαιώματα).

Άρα λοιπόν δεν θα πρέπει να αντιδρώ!
Ως θιγόμενος απο μια μερίδα φανατικών και ακραίων στοιχείων θα πρέπει να σκύψω το κεφάλι και να δεχθώ όλη τη σαβούρα που μου πασάρει ο ανώνυμος απολογητής και οι συνεργάτες του.
Πρέπει να δεχθώ οτι οι πρόγονοί μου έκαναν ανθρωποθυσίες επειδή το λέει ο απολογητής.
Πρεπει να δεχθώ οτι οτι οι Θεοί μας ήσσαν γουρούνια, κλέφτες, βιαστές, πόρνοι, αιμομίκτες, παιδεραστές και λοπωδύτες, διότι αν αντιδράσουμε καπατάμε τα δικαιώματά σας.

Δε μου λες ρε φίλε, πλάκα με κάνεις τώρα???
Εεεε, πλάκα με κάνεις???



Ο φίλος σε ρώτησε και κάτι άλλο και περιμένει απάντηση.

Ορίστε λοιπόν, τι περιμένεις;
Δείξε του ότι έχουν άδικο όσοι σου καταλογίζουν αυτά για τα οποία παραπονιέσαι;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 17:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε παιδιά!

μιλήστε μας για την θεολογία του 12 θεϊσμού. είμαστε πρόθυμοι να την ακούσουμε. να συζητήσουμε πάνω στα λεπτά της ζητήματα.

-Πόσοι θεοί υπάρχουνε;

-Eίναι άχρονοι η εγχρονοι και που βρίσκονται;

-Πως δημιουργήσανε τον κόσμο;

-γιατί τον δημιουργήσανε;

-Ποιο είναι το σωτηριολογικό τους σχέδιο για την ανθρωπότητα;

-Πως αντιμετωπίζει η θρησκεία σας τον θάνατο; τι γίνετε μετά θάνατον;

-Ποιος είναι ο σκοπός του ανθρώπου σύμφωνα με την θρησκεία σας;

-ποια βιβλία δέχεστε για ορθά θεολογικώς;

-μπορεί ο άνθρωπος να προσεγγίσει τον θεό η είναι ασύλληπτος;

-αν είναι ασύλληπτος, πως ήρθε σε επαφή με τον κόσμο και τον δημιούργησε, αν τον δημιούργησε;

-είναι ο κόσμος καλός η κακός σύμφωνα με την θρησκεία σας;

Edited by - samuel1974 on 16/08/2006 18:05:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uncorrupted
Νέο Μέλος

Vietnam
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 18:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uncorrupted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο φίλος σε ρώτησε και κάτι άλλο και περιμένει απάντηση.

Γιατί να απαντήσω?
Επειδή περιμένεις να βρεις πάτημα για να αρχίσεις καβγά?
Ας πάει να αγοράσει κανά βιβλίο να μάθει για μας.

quote:
Δείξε του ότι έχουν άδικο όσοι σου καταλογίζουν αυτά για τα οποία παραπονιέσαι;;

Έχετε και δίκιο δηλαδή που βρίζετε τους θεούς μας και την θρησκεία μας εεε?

Έτσι ψηλέ, να πνίγεσαι μέσα στο σκοτάδι του απολογητισμού σου, εγώ θα σου πω για μένα οτι νιώθω πολύ καλύτερος σαν άνθρωπος απο τότε που αγκάλιασα την φιλοσοφία των προγόνων μου.
Βρήκα το φως που ζητούσα, τόσο πολύ φως που τα σκατά που εκτοξτεύεις δεν με φτάνουν για να με αγγίξουν.
Είναι σαν να προσπαθείς να χτυπήσεις δορυφόρο με σφεντόνα.
Βρωμολόγησε όσσο θέλεις, φτιάξε και άλλες 100 σελίδες απολογητισμού.

Ξέρεις έδειχνα προχθές την σελλίδα σου σε κάτι φίλους απο California.
Ξέρεις τι μου είπαν να σου πω?
"Tell him to change the name to cretin.com / or to jerk.com".

Βλέπεις ακόμα και τα αμερικανάκια που τα λέμε χαζά δεν είναι τελικά καθόλου χαζά και διδάσκονται επαρκώς την ιστορία μας, τόσο ουτως ώστε να μην τσιμπάνε το αγκίστρι σας.
Τόσο ουτως ώστε να προσφωνούν τον Oliver Stone "κόπανο" για την ταινία του Μ. Αλεξάνδρου.

Όσσο εσείς φωνάζετε τον Μ. Αλέξανδρο φονιά, παρανοϊκό, αδερφή, ειδωλολάτρη, κάποιοι άλλοι που δεν είναι καν Έλληνες φωνάζουν για να στηρίξουν την μνήμη του Μέγιστου Αλέξανδρου.

Ούτε χρειαζόμαστε την συγκατάθεσή σας για τίποτα, το αρχαίο ελληνικό πνεύμα δεν σας έχει ανάγκη, υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει και χωρίς εσάς, ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

Όταν εσύ ψηλέ θα έχεις γίνει σκόνη (το ίδιο κι εγώ), ο κόσμος θα συνεχίσει να διδάσκεται το αρχαίο πνεύμα, είται σου γουστάρει είται όχι η Ακρόπολη της Θεάς Αθηνάς θα στέκεται εκεί που είναι, στην κορυφή του πολιτισμού και της ανωτερότητας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 18:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε γιατί αρχίζεις και τα μπερδεύεις όλα μαζί και τα κάνεις έναν αχταρμά;;

Ο samuel1974, για να σε βοηθήσει, σου έκανε κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις.
Έχεις να του δώσεις απαντήσεις;;;

Απλά τα πράγματα.

Είναι στο χέρι σου να ξαναβάλουμε το διάλογο σε ένα σωστό δρόμο.

Edited by - Ψηλός on 16/08/2006 18:24:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 19:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ύστερα από τόσο καιρό στα φόρα του esoterica.gr
ακόμη δεν έχω καταλήξει σε ένα λογικό συμπέρασμα :
οι διαχειριστές είναι με την -κάθε- νέα ακρόπολη ?
ή με την εκκλησία ?

εγώ νόμισα ότι ήσαν οπαδοί της μανδάμ (μία είναι η μανδάμ !)

αν γίνουν κι αυτοί χριστιανοί, εγώ θα πάω να γίνω παπαδοπαίδι στο χριστόδουλο !

αλήθεια,σας βολεύουν πολύ οι βρισιές μέσω ενός pc ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 23:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλω ας ειμαστε ολοι εγκρατεις . Δεν εχει να κερδισει κανεις τιποτα απο τετοιου ειδους αντιπαραθεσεις .
Ας επικεντρωθουμε στην ουσια του θεματος .

quote:
samuel1974

μιλήστε μας για την θεολογία του 12 θεϊσμού. είμαστε πρόθυμοι να την ακούσουμε. να συζητήσουμε πάνω στα λεπτά της ζητήματα.


Φιλε samuel1974 ,και λοιποι φιλοι. Δεν προσπαθουμε να κανουμε θρησκευτικο συγκριτισμο εδω ... ποια θρησκεια ειναι καλη ποια κακη κλπ ...Για τον καθε θρησκευομενο-πιστο , η δικη του θρησκεια ειναι η καλυτερη ... ειναι η αληθεια ... ειναι η πραγματικοτητα ειναι ...ειναι ...

Ευκολα απαντιουνται τα ερωτηματα σου αν ανοιξεις ενα βιβλιο της Ελληνικης μυθολογιας , ομως αυτα ειναι "παραπλευρα" ερωτηματα.

Μιλαμε για τα "επομενα της αναγνωρισης" .
Μεσα σ΄αυτα ειναι λ.χ. η αντιδραση του κοσμου ... της επικρατουσας θρησκειας ... των αλλων θρησκειων ... των αλλων φερομενων ως εκπροσωπων του12θεου ... των επισημων φορεων του κρατους ... αλλα προτιστως του υπουργειου Παιδειας και Θρησκευματων και κατα συνεπεια ,του ιδιου του κρατους ως νομοθετη . Μονο απο αυτο το τελευταιο απορρεουν δεκαδες ερωτηματα . Λογου χαρη θα συνεχισει να υφισταται υπουργειο Παιδειας και Θρησκευματων ;... θα διδασκεται με το ιδιο τροπο η υλη του μαθηματος ;... θα επανελθη το μαθημα των αρχαιων ελληνικων ως διδακτεα υλη στα σχολεια ;... τι θα γινει με τους αρχαιολογικους χωρους και ναους ... και πολλα πολλα αλλα ουσιαστικα ερωτηματα που χρηζουν απαντησης απο τους "εμπλεκομενους".

Αυτα εν ολιγης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 01:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Γράφεις:
"Φιλε samuel1974 ,και λοιποι φιλοι. Δεν προσπαθουμε να κανουμε θρησκευτικο συγκριτισμο εδω ... ποια θρησκεια ειναι καλη ποια κακη κλπ ...Για τον καθε θρησκευομενο-πιστο , η δικη του θρησκεια ειναι η καλυτερη ... ειναι η αληθεια ... ειναι η πραγματικοτητα ειναι ...ειναι ... Ευκολα απαντιουνται τα ερωτηματα σου αν ανοιξεις ενα βιβλιο της Ελληνικης μυθολογιας , ομως αυτα ειναι "παραπλευρα" ερωτηματα."

Προτεινα σε εσένα και στους άλλους ομόθρησκούς σου, να ανοίξουμε θεολογική συζήτηση, για τα βασικά θεολογικά ζητήματα της θρησκείας του 12θεϊσμού ή αρχαιολατρείας ή όπως τελως πάντων αναγνωριστήκατε απο το πρωτοδικείο.

Εφόσον αναγνωριστήκατε ως θρησκεία και δεν ήσαστε μία φιλοσοφική λέσχη ή ένας σύλλογος διαμαρτυρίας κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας, πρέπει να δώσετε απαντήσεις σε υπαρξιακά προβλήματα και αναζητήσεις, που απασχολούνε τον άνθρωπο, απο τότε που εμφανίστηκε στη γη. Αυτά τα οποία σας ερωτώ δεν είναι ερωτήματα, τα οποία τα θέτω για να κάνουμε σύγκριση το ποιά θρησκεία είναι η καλύτερη, αλλά είναι ερωτήματα τα οποία γεννιούνται μέσα σε κάθε έναν, όταν ακούει για μία νέα θρησκεία. Αυτά τα ερωτήματα θα τα συναντήσετε και θα τα συναντάτε όλοι σας συνέχεια μπροστά σας. Οι πρώτοι, οι οποίοι θα σας τα κάνουνε, θα είναι τα παιδιά σας, όταν θα αρχίσουνε να ανακαλύπτουνε τον κόσμο και θα σας τρελαίνουνε στις ερωτήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 01:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
τι θα γινει με τους αρχαιολογικους χωρους και ναους

Θεωρώ πολύ δίκαιη την εξής πρόταση:

Πριν αρχίσουν οι χριστιανοί να ωρύονται ώστε να αποχαρακτηριστεί ο ναός της Αγίας Σοφίας από μουσείο και να τους δοθεί σαν λατρευτικός χώρος, να κάνουν το ίδιο και αυτονόητο: να επιστρέψουν τους αρχαίους ελληνικούς ναούς (όσους γλύτωσαν δηλαδή) που σήμερα είναι χαρακτηρισμένοι σαν "μουσεία" ώστε να χρησιμοποιηθούν σαν λατρευτικοί χώροι.

Απλό δεν είναι;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 02:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς, όλοι όσοι φωνάζουν για τη δήθεν πατρώα θρησκεία, από τα δείγματα γραφής που έχουν καταθέσει έως τώρα εδώ μέσα, κανείς τους, μα κανείς τους δεν γνωρίζει τι στην ευχή θα περιλαμβάνει το τυπικό της λατρείας τους ή και πόσους θεούς τελικά θα λατρεύουν.

Ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του.
Αυτό βέβαια δεν παρατηρείται μόνον εδώ μέσα.
Είναι χαρακτηριστική η αντιπαράθεση που υπάρχει μεταξύ των διαφόρων ομάδων "αρχαιόθρησκων", που θέλουν ντε και καλά να καπαρώσει η κάθε μία, για λογαριασμό της, την αποκλειστικότητα της ορθής αντιπροσώπευσης και λατρείας, υποθέτω, της "πατρώας θρησκείας".

Αν τύχει και ρωτήσεις, όπως κάνουμε τώρα εμείς εδώ μέσα, με ειλικρινή διάθεση, το μόνο που λάβεις ως απάντηση είναι μια, χωρίς λόγο, επίθεση κατά του Χριστιανισμού και χλευασμός.

Μια τέτοια συμπεριφορά δεν μας παραξενεύει πλέον γιατί κατανοούμε πως είναι το μόνο που έμαθαν να κάνουν καλά και είναι, επίσης, το μόνο στο οποίο έχουν εναποθέσει τις ελπίδες τους για να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους.

Φίλε Αδιάβαστε,
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, μας λες ότι αυτό που έχει αναγνωριστεί επίσημα από την ελληνική πολιτεία είναι η αρχαία ελληνική μυθολογία και εμείς, οι έλληνες πολίτες, καλούμαστε να γίνουμε «προσήλυτοι» ενός μύθου;

Πιστεύεις πως αν έβγαιναν οι π.χ. του ΥΣΕΕ και το έλεγαν αυτό, δεν θα τους έπαιρναν με τις ντομάτες;;

Και αυτοί οι ίδιοι, του ΥΣΕΕ, έχουν επενδύσει τις "μεταφυσικές τους ανησυχίες" σε έναν μύθο και μάχονται γι’ αυτό; Αν είναι έτσι, ποιος θα μπορούσε να τους θεωρήσει σοβαρά άτομα;; Όχι μόνο αυτούς βέβαια αλλά και οποιονδήποτε έχει ακολουθήσει το παράδειγμά τους;


Edited by - Ψηλός on 17/08/2006 02:13:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 02:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Και αυτοί οι ίδιοι, του ΥΣΕΕ, έχουν επενδύσει τις «μεταφυσικές» τους ανησυχίες σε έναν μύθο και μάχονται γι’ αυτό;

Ενώ οι Χριστιανοί έχουν επενδύσει τις μεταφυσικές του ανησυχίες σε πολλούς μύθους και μάλιστα εισαγόμενους τους οποίους δεν μπορούν να διακρίνουν από την πραγματικότητα, σε αντίθεση με τους προγόνους μας που γνωρίζανε ποιό είναι το μυθικό στοιχείο και ποιά η πραγματικότητα.

Και όχι μόνον αυτό. Προσπαθούν να πείσουν όλους τους υπόλοιπους ακόμη και με τη βία πως οι δικοί τους μύθοι είναι καλύτεροι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 02:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σε αντίθεση με τους προγόνους μας που γνωρίζανε ποιό είναι το μυθικό στοιχείο και ποιά η πραγματικότητα.
macedon


Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, σχετικά με αυτό που αναφέρεις, δεν ήταν καθόλου σε θέση να ξεχωρίσουν το μύθο από την πραγματικότητα.
Τους είχαν τόσο τρομοκρατήσει με τους ψευτοθεούς που έφταναν σε σημείο να θυσιάζουν και ανθρώπους για να τους "εξευμενίσουν", καθώς και να ωθούν μικρά και ανήλικα κοριτσάκια στην "ιερή πορνεία".

Ας μην επεκταθούμε άλλο γιατί δεν είναι το θέμα μας ούτε το τι πιστεύουν οι Χριστιανοί, ούτε και τι έκαναν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 02:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, επίσης ξέχασα να σημειώσω πως εκτός από τους εβραϊκούς μύθους, οι χριστιανοί πιστεύουν ακράδαντα όλη τη λασπολογία που εκτόξευσε επί 1500 χρόνια το αφιονισμένο ιερατείο τους εναντίον της πατρώας θρησκείας.

Κλασικό παράδειγμα μπορεί να δει κανείς στο μήνυμα που είναι πάνω από το δικό μου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 08:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ, διαβάζοντας το μήνυμα σου μου έχουν μείνει κάποια σημεία τα οποία ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω οπότε θα ήθελα να μου τα διευκρινήσεις, αν μπορείς.

Για να είμαι ειλικρινής, πιστεύω πως πιθανότατα να γνωρίζεις το λατρευτικό τυπικό και ειδικότερα τους Θεούς τους οποίους θα λατρεύουν οι Δωδεκαθεϊστές οπότε δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που θέτεις ένα τέτοιο ερώτημα.

quote:
Αν τύχει και ρωτήσεις, όπως κάνουμε τώρα εμείς εδώ μέσα, με ειλικρινή διάθεση, το μόνο που λάβεις ως απάντηση είναι μια, χωρίς λόγο, επίθεση κατά του Χριστιανισμού και χλευασμός.

Σχετικά με αυτό το σημείο, θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί χρησιμοποιείς το α' πρόσωπο πληθυντικού αλλά κι αν υπάρχει η πιθανότητα η επίθεση κι ο χλευασμός να έχει υπάρξει κι από τις 2 πλευρές.
Ειδικότερα αυτό το σημείο θα σου πρότεινα να το σκεφτείς λίγο προσεκτικά προτού μου απαντήσεις.

quote:
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, μας λες ότι αυτό που έχει αναγνωριστεί επίσημα από την ελληνική πολιτεία είναι η αρχαία ελληνική μυθολογία και εμείς, οι έλληνες πολίτες, καλούμαστε να γίνουμε «προσήλυτοι» ενός μύθου;

Νομίζω πως είναι πολύ διαφορετικό πράγμα ο ασπασμός μιας θρησκείας από τον προσηλυτισμό σε αυτήν.
Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να πιστεύει στην θρησκεία εκείνη η οποία τον αντιπροσωπεύει και τον εκφράζει.
Το αν αυτή η θρησκεία στηρίζεται σε ένα μύθο ή όχι μπορούμε να το γνωρίζουμε ή ο ασπασμός μιας θρησκείας είναι ένα θέμα πίστεως και μόνο?

quote:
Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, σχετικά με αυτό που αναφέρεις, δεν ήταν καθόλου σε θέση να ξεχωρίσουν το μύθο από την πραγματικότητα.

Προσωπικά πιστεύω πως οι αρχαίοι μας πρόγονοι μπορούσαν να ξεχωρίσουν το μύθο από την πραγματικότητα αρκετά καλά.
Εσύ όμως, φίλε μου, λέγοντας αυτό το πράγμα θα μπορούσες να δεχθείς και κάποιον ο οποίος θα πει ακριβώς το ίδιο λόγω του οτι οι Έλληνες ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό?

Αγαπητέ uncorrupted, θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις αναπαραγωγή απειλών ή προσκλήσεων για προσωπικές συναντήσεις με σκοπό τον ξυλοδαρμό μεταξύ ανθρώπων με διαφορετικά θρησκευτικά πιστεύω.

Αν νιώθεις θιγμένος από τις προσβολές των θρησκευτικών σου πιστεύω θα πρέπει να βρεις έναν τρόπο να προβάλλεις την αντίθεση σου ο οποίος δεν θα αποτελεί προσβολή για κάποιους συνομιλητές σου.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 09:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Αρχικά, να ξαναπώ για μία ακόμη φορά ότι είμαι φίλη και όχι φίλος.

Στη συνέχεια να πω, ότι πλέον απευθύνομαι σε όλους τους υπόλοιπους εκτός από τον uncorrupted γιατί με κούρασε το επίπεδό του, ως άτομο, και μου θυμίζει και τους καβγάδες στο δημοτικό: Θα φέρω τον ξάδερφο μου, που είναι 1,70 να σε δείρει, κ.τ.λ. – Απίστευτο!!!! Αν, πάντως, ωριμάσει, εδώ είμαστε να τον ακούσουμε.

Για αυτό που μου λέτε να ανοίξω ένα βιβλίο να μάθω, μάλλον αναφέρεστε στην παλαιά μορφή της θρησκείας σας, για την οποία δεν ρώτησα. Ρώτησα για τη νέα και τις διαφορές της με την παλιά. Ρώτησα, μεταξύ άλλων, αν πιστεύετε ότι οι Θεοί σας ζουν στον Όλυμπο (γιατί σύμφωνα με τα βιβλία αυτό πιστεύετε – αλλά δεν νομίζω να ισχύει – σωστά?), ρώτησα επίσης ποια είναι τα 12 ονόματα Θεών που αποδέχεστε (επίσης δύσκολο να το βρω, αφού ούτε εδώ σε κάποιο παλιό τόπικ δεν είχαμε καταφέρει να καταλήξουμε σε 12 μόνο ονόματα). Νομίζω, λοιπόν, ότι δεν είναι περιττές οι ερωτήσεις.

Για τους ναούς σας, ναι κι εγώ πιστεύω ότι τους δικαιούστε. Οι χριστιανοί θεωρούν ότι η Αγία Σοφιά δικαιωματικά τους ανήκει, αλλά έχουμε μετατρέψει τα εδώ τζαμιά σε μουσεία και όχι μόνο! (Στο Ναύπλιο, το πρώτο μουσουλμανικό τζαμί, αυτή τη στιγμή λειτουργεί ως κινηματογράφος!) Και φυσικά, η Ακρόπολη πρέπει να ανήκει στους Δωδεκαθεϊστές, εφόσον πλέον είναι επίσημη θρησκεία. Και η δικαιολογία ότι πια είναι σημαντικό τουριστικό αξιοθέατο και ανήκει στην Ελλάδα.... ε... βρε παιδιά.... το ίδιο δεν ισχύει και με την Αγιά Σοφιά και την Τουρκία?..... Ή ίδια στάση παντού ή ...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy