ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟΣ . ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 20:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλα,
κανε μας μάθημα φυσικής.
Πες μας για τον αιθέρα,
που απέδειξε Ο Michelson, πριν από 100 χρονια, ότι δεν υπάρχει.


Καλα τωρα ! Τρια πουλακια καθονταν και εκαναν .... γαργαρα !!!!!

Μιλησα εγω για αιθερα ;
Εγω ειπα :
το φως του ηλιου θελει περιπου 8 λεπτα να ερθει στη γη . Τι ειναι αυτο που το εμποδιζει να αναπτυξει απειρη ταχυτητα ; Ο Σειριος [ ... για να σου φτιαξω την μερα :] απεχει 8.6 ετη φωτος απο την γη .Τι ειναι αυτο που εμποδιζει το φως να ειναι στην γη σε κλασματα δευτερολεπτου αναπτυσσοντας απειρη ταχυτητα ;
και περιμενω απαντηση . Αν γνωριζεις απαντας , αν δεν γνωριζεις δεν απαντας , μην κανεις ομως ανοητες υπεκφυγες .

Οι Michelson και Morley , φοβεροι επιστημονες , αλλα μπορει και να μην απεδειξαν τιποτα . Το πειραμα τους με το συμβολομετρο Michelson ηταν επαγωγικο . Ισως γι΄αυτο ο Αϊνσταιν οταν πραγματοποίησε το 1920 μια ομιλία στο Πανεπιστήμιο Leyden, φαινόταν να είχε μεταβάλει τη στάση του σχετικά με τον Αιθέρα και ειπε : «Ανακεφαλαιώνοντας, μπορούμε να πούμε ότι σύμφωνα με τη Γενική Θεωρία της Σχετικότητας ο χώρος είναι προικισμένος με φυσικές ιδιότητες. Υπό αυτή την έννοια συνεπώς υπάρχει ένας Αιθέρας. Σύμφωνα με τη Γενική Θεωρία της Σχετικότητας ο χώρος χωρίς τον Αιθέρα είναι αδιανόητος, διότι σ’ έναν τέτοιο χώρο όχι μόνον δεν θα υπήρχε διάδοση του φωτός, αλλά επίσης καμιά πιθανότητα ύπαρξης των προτύπων του χώρου και του χρόνου, και συνεπώς ούτε χωροχρονικό συνεχές...».

Απ΄οτι διαβαζω σχετικα με το θεμα αυτο ( βιβλια - διαδυκτιο) , η σημερινη συγχρονη φυσικη επιστημη τεινει , αναγκαια , προς αποδοχη της υπαρξης του αιθερα . Θα το ψαξω λιγο ακομα ...

quote:
Εκεί στο Σειριο είναι ο Δίας;;;

Δεν ξερω ! Γιατι ; Θα του κανεις επισκεψη ; Τα χαιρετισματα μου !


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 00:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Το ήξερα ότι το πήγαινες εκεί, κι ότι ήθελες να μου μιλήσεις για τον αιθέρα και ότι υπάρχει ο αιθέρας. Μα φυσικά και υπάρχει αφού το είπε ο Αριστοτέλης, πρέπει να υπάρχει!!!

Αυτά που λένε οι επιστήμονες, για δίαδοση του φωτός στο κενό και οι θεωρίες της σχετικότητας είναι βλακείες. τι θα πει θεωρία της σχετικότητας; Έτσι κι αλλιώς ο Αϊνσταϊν ήτανε ένας Εβραίος, και δεν μπορεί ένας Εβραίος να ξέρει περισσότερα απο τον Αριστοτέλη.

Ο Αιθέρας υπάρχει και για αυτό το φως δε μπορεί να έρθει απο το Σείριο σε ακαριαίο χρόνο. τα φωτόνια τρίβονται με τον αιθέρα και βάσει των τύπων που μας έδωσες, αργούνε να έρθουνε απο τα μακρινά αστέρια.

Εγώ να δεις, έχω μαζέψει ένα μπουκάλι αιθέρα και το έχω πάνω στο γραφείο μου.

Γράφεις:
"Δεν ξερω! Γιατι; Θα του κανεις επισκεψη (Το Δία στο Σείριο); Τα χαιρετισματα μου!"

Μα φυσικά και θα τον επισκεφτώ.
Θα πάω στον Σείριο με ένα διαστημόπλοιο. Άμα σπάσεις τους κωδικούς των συγραμμάτων του Αριστοτέλη, φανερώνεται μπροστά σου το σχέδιο για να κατασκευάσεις διαστημόπλοιο για διαστρικά ταξίδια.
Θα πάω λοιπόν στο Σείριο και θα επισκεφτώ το Δία, και μιας και με αποκαλούνε εδω μέσα προσυλητιστή της Ορθοδοξίας, ξέρεις τι θα κάνω;; θα προσυλητίσω το Δία, θα τον κάνω Χριστιανό Ορθόδοξο και μάλιστα απο τους πολύ φανατικούς. Θα τον κάνω ένα Μουτζαχεντίν του Χριστόδουλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 03:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπήρξαν πολλές θεωρίες για την βαρύτητα από την εποχή του Έλληνα φιλόσοφου Αριστοτέλη τον 4ο αιώνα π.Χ.. Πίστευε πως δεν υπήρχε δράση χωρίς αιτία και επομένως δεν υπήρχε κίνηση χωρίς κάποια δύναμη. Συμπέρανε ότι όλα τα αντικείμενα προσπαθούσαν να κινηθούν προς την κατάλληλη θέση τους στις κρυστάλλινες ουράνιες σφαίρες και ότι τα σώματα έπεφταν προς το κέντρο της γης ανάλογα με το βάρος τους. Το 628, ο Ινδός αστρονόμος Βραχμαγκούπτα (Brahmagupta) ήταν ο πρώτος που διαπίστωσε πως η βαρύτητα ήταν μια ελκτική δύναμη. Εξηγούσε πως "τα σώματα πέφτουν προς την γη καθώς είναι στη φύση της γης να έλκει σώματα, όπως είναι στη φύση του νερού το να ρέει". Ο Σανσκριτικός όρος που χρησιμοποιούσε για τη βαρύτητα, 'gurutvā-karṣaṇam', σήμαινε 'η έλξη του βάρους'. Ο Βραχμαγκούπτα επίσης υιοθέτησε το ηλιοκεντρικό σύστημα για την βαρύτητα, το οποίο είχε νωρίτερα αναπτύξει ο Αριαμπιάτα (Aryabhata) το 499.

Πηγή: http://el.wikipedia.org/wiki/Βαρύτητα


Το λάθος του Αριστοτέλη κατά την γνώμη μου είναι το παρακάτω:

Ο Αριστοτέλης υποστηρίζει ότι η Γη είναι σφαιρική και ότι βρίσκεται στο κέντρο του σύμπαντος. Το λάθος του ήταν ότι κατέληξε στο συμπέρασμα αυτό με φιλοσοφικά επιχειρήματα. Αλλά στο κάτω κάτω φιλόσοφος ήταν ο άνθρωπος, αυτά τα μέσα διέθετε και σε αυτά τα αποτελέσματα μπορούσε να καταλήξει χωρίς να μπορεί καποιος να του υποδείξει το λάθος με σαφήνεια.

Τέλος, οι θεωρίες περί ανακάλυψης της θεωρίας της σχετικότητας κλπ κλπ από τον φιλόσοφο Αρίστοτέλη πιστευτώ ότι ανήκουνε στον χώρο της hardcore επιστημονικής φαντασίας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 09:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying_Incubus

quote:
Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, οποιαδήποτε στιγμή πέφτει στην αντίληψη των Υπευθύνων του χώρου η ανταλλαγή υποτιμητικών και προσβλητικών χαρακτηρισμών κι εκφράσεων (είτε έχει να κάνει με αναφορά-απόδοση είτε με αναπαραγωγή τους) πραγματοποιείται κι η δέουσα επέμβαση στο μήνυμα, στον βαθμό που αυτή κρίνεται απαραίτητη.

Συγχαρητήρια για την παρέμβαση στο μήνυμα μου. Εξετέλεσες το συντονιστικό σου καθήκον!!! Όταν τα έγραφε ο Schwabe που ήσουν????
Α! Ξέχασα, δεν υπέπεσε στη αντίληψη......................

quote:
Σε παρακαλώ, δες μερικά μηνύματα παραπάνω και θα διαπιστώσεις οτι έχουν πραγματοποιηθεί τέτοιες επεμβάσεις οι οποίες είχαν να κάνουν και με τις 2 περιπτώσεις.

Παραπάνω είδα προσβλητικούς χαρακτηρισμούς του Schwabe να κοκκινίζονται σε μηνύματα του Wwalker και σε «quote των μηνυμάτων του Wwalker» από τον Schwabe.
Τι έγινε πρωτογενώς????? Α! ξέχασα, η αντίληψη.....

quote:
Σχετικά με την υπόδειξη του κατά πόσο θα πρέπει να διαβάζω τα μηνύματα του μέλους Schwabe ή όχι (μιας κι εξήγαγες το συμπέρασμα οτι δεν το κάνω), θα ήθελα να σε ευχαριστήσω βαθύτατα...

Δεν χρειάζεται να με ευχαριστήσεις. Δεν σου πρότεινα κάτι καλό άλλωστε. Σου πρότεινα μια αγγαρεία αλλά τουλάχιστον θα μπορείς να κάνεις σωστά τη δουλειά σου και όχι να επεμβαίνεις στα μηνύματα ΜΟΝΟ όταν αναπαράγουν τις ύβρεις για να τις ΚΑΤΑΔΕΙΞΟΥΝ.

quote:
Μάλιστα...
Δηλαδή, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα σου, μόνο ένας Συντονιστής πρέπει να δείχνει ενδιαφέρον για την ομαλή ροή των Συζητήσεων αυτού του χώρου, σωστά αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ?

Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα. Το χρησιμοποιείς παίζοντας λογιστικά-λογικά παιγνίδια.
Εάν «κατηγορείς» εμένα για το ότι δεν κατήγγειλα προσβολές και σε άλλες θεάσεις παρά μόνο κατά της Χριστιανικής Θρησκείας τότε σου λέω ΟΤΙ αν ΕΣΥ έκανες σωστά τη δουλειά σου δεν θα χρειαζόταν.

quote:
Σε έναν χώρο όπου επιλέξαμε όλοι μας συνειδητά να εισέλθουμε, σε έναν χώρο ο οποίος φιλοξενεί τις απόψεις μας, μας δίνει την δυνατότητα να μάθουμε τόσα πράγματα αλλά και να μετέχουμε κι εμείς στην διάδοση μέρους της Γνώσης (τουλάχιστον όπως εμείς την αντιλαμβανόμαστε), η στάση του καθενός μας ποιά είναι?
Όπως αναφέρεις, δεν είσαι υποχρεωμένος να συμβάλλεις στην καλύτερη διεξαγωγή των συζητήσεων των Forums επειδή ο ρόλος του Συντονιστή επιφορτίζει κάποια άλλα άτομα να αναλάβουν αυτήν την ευθύνη.

Αυτό και πάλι είναι δικό σου συμπέρασμα. Είμαι υποχρεωμένος να συμβάλω με την ποιότητα των κειμένων και των λόγων μου και την εν γένει παρουσία μου και όχι κάνοντας το ρουφιάνο ή το συντονιστή. Ξαναδιάβασε τους κανονισμούς, συντονιστής είσαι.

quote:
Το θέμα όμως δεν είναι να κάνεις κάτι τέτοιο, αγαπητέ μου, από υποχρέωση ή να το δεις ως κάτι το εξαναγκαστικό.
Κανείς δεν σε υποχρέωσε άλλωστε...
Μια τέτοια διάθεση προσφοράς και βοήθειας στον χώρο ο οποίος σε φιλοξενεί είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να βγει από την καρδιά την δική σου, την καρδιά την δική μου και την καρδιά του κάθε μέλους.

Εφάρμοσε δικαιοκρισία στις «συντονιστικές παρεμβάσεις» σου Dying_Incubus και τότε θα δεις διάθεση προσφοράς και μάλιστα πολύ μεγάλη.

quote:
Είναι άραγε τόσο δύσκολο αυτό?

Όσο δύσκολο είναι για σένα να παρεμβαίνεις στα προσβλητικά μηνύματα του Schwabe όταν τα γράφει και όχι στα δικά μου όταν αναπαράγω αυτές τις προσβολές.

quote:
Πόσο μάλλον όταν προβάλλουμε τα παράπονα μας για την μεροληπτική (κατά την αντίληψη μας) αντιμετώπιση κάποιων θεμάτων, μελών αλλά και τα δικαιώματα μας αμελώντας ίσως κάποιες από τις υποχρεώσεις μας...

Δεν έχω καμιά υποχρέωση να κάνω τον συντονιστή, όταν οι ήδη συντονιστές μεροληπτούν.

Η μεροληπτική στάση είναι ΑΥΤΑΠΟΔΕΙΚΤΗ όταν εντελώς ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ προσβάλεις το μήνυμα μου με την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ παρέμβαση σου, την ίδια στιγμή που για τους ίδιους χαρακτηρισμούς όταν γράφτηκαν από τον Schwabe δεν έκανες καμιά παρέμβαση.

Απλό δεν είναι ή μήπως χρειάζεται να καταρρίψουμε και την απλή λογική????

Ή μήπως φταίω εγώ που δεν έστειλα μαιλ........



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 11:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επέμβαση, ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, έγινε για την αναπαραγωγή των χαρακτηρισμών που υπήρξαν στο μήνυμα σου.
Υπήρξε και σχετική επεξήγηση στο τέλος του μηνύματος σου.
Κοίταξε την ξανά σε παρακαλώ και μην ζητάς να επαναλάβω κάτι που έχω ήδη γράψει.

Όπως σου είπα και σε προηγούμενο μήνυμα μου, έχουν γραφτεί χαρακτηρισμοί οι οποίοι πιθανώς να διέφυγαν της προσοχής των Υπευθύνων οπότε δεν βρίσκω το λόγο της επιμονής σου σ' αυτό αλλά και το λόγο απολογίας μου.

Όσον αφορά τις συστάσεις σου για το πως θα γίνω καλύτερος Συντονιστής, πως θα εκτελώ τις "αγγαρείες" (όπως τις αναφέρεις), να διαβάσω του κανονισμούς, να είμαι δίκαιος κτλ κτλ είναι νομίζω περιττές μιας και την ταινία την έχω ξαναδεί.
Όταν πέσουν τα διαφημιστικά μηνύματα, εδώ είμαι να κάνουμε έναν διάλογο χωρίς προσωπικές επιθέσεις και σε ήρεμους τόνους.

quote:

Δεν έχω καμιά υποχρέωση να κάνω τον συντονιστή, όταν οι ήδη συντονιστές μεροληπτούν.

Η μεροληπτική στάση είναι ΑΥΤΑΠΟΔΕΙΚΤΗ όταν εντελώς ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ προσβάλεις το μήνυμα μου με την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ παρέμβαση σου, την ίδια στιγμή που για τους ίδιους χαρακτηρισμούς όταν γράφτηκαν από τον Schwabe δεν έκανες καμιά παρέμβαση.


Κανείς δεν σου είπε να κάνεις στον Συντονιστή, αγαπητέ.
Διάβασε το παραπάνω μήνυμα μου κι ίσως κατανοήσεις οτι μιλούσα για θέμα καρδιάς και διάθεσης προσφοράς πέραν της παράθεσης ποιοτικών κειμένων και λόγων.

Τη μια εβδομάδα οι Συντονιστές μεροληπτούν υπέρ των Χριστιανών, την άλλη υπέρ των Δωδεκαθεϊστών, την άλλη υπέρ των άθρησκων κτλ κτλ.
Βολικό, δε λέω...

Όπως και να 'χει, καλή σου μέρα!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 01:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ήξερα ότι το πήγαινες εκεί, κι ότι ήθελες να μου μιλήσεις για τον αιθέρα και ότι υπάρχει ο αιθέρας. Μα φυσικά και υπάρχει αφού το είπε ο Αριστοτέλης, πρέπει να υπάρχει!!!


Δεν το πιστευω οτι συμβαινει ! Εισαι με τα καλα σου ; Εσυ δεν ανεφερες τον αιθερα ; Σου απευθυνα μια ερωτηση και μου την κανεις γαργαρα ! Και θα μας την πεις κιολας ;

quote:
Αυτά που λένε οι επιστήμονες, για δίαδοση του φωτός στο κενό και οι θεωρίες της σχετικότητας είναι βλακείες. τι θα πει θεωρία της σχετικότητας; Έτσι κι αλλιώς ο Αϊνσταϊν ήτανε ένας Εβραίος, και δεν μπορεί ένας Εβραίος να ξέρει περισσότερα απο τον Αριστοτέλη.


Εχεις παλαβωσει τελειως ; Διαβαζεις τις απαντησεις που σου δινω ; Προσεξε λοιπον αλλη μια φορα : Ισως γι΄αυτο ο Αϊνσταιν οταν πραγματοποίησε το 1920 μια ομιλία στο Πανεπιστήμιο Leyden, φαινόταν να είχε μεταβάλει τη στάση του σχετικά με τον Αιθέρα και ειπε : «Ανακεφαλαιώνοντας, μπορούμε να πούμε ότι σύμφωνα με τη Γενική Θεωρία της Σχετικότητας ο χώρος είναι προικισμένος με φυσικές ιδιότητες. Υπό αυτή την έννοια συνεπώς υπάρχει ένας Αιθέρας. Σύμφωνα με τη Γενική Θεωρία της Σχετικότητας ο χώρος χωρίς τον Αιθέρα είναι αδιανόητος, διότι σ’ έναν τέτοιο χώρο όχι μόνον δεν θα υπήρχε διάδοση του φωτός, αλλά επίσης καμιά πιθανότητα ύπαρξης των προτύπων του χώρου και του χρόνου, και συνεπώς ούτε χωροχρονικό συνεχές...».
Σου λεει τιποτα το ονομα Αϊνσταϊν ; Ειναι ο ιδιος που αναφερεις και εσυ !
quote:
Ο Αιθέρας υπάρχει και για αυτό το φως δε μπορεί να έρθει απο το Σείριο σε ακαριαίο χρόνο. τα φωτόνια τρίβονται με τον αιθέρα και βάσει των τύπων που μας έδωσες, αργούνε να έρθουνε απο τα μακρινά αστέρια.


Συ ειπας ! Η ερωτηση η δικη μου ηταν ξεκαθαρη , την επαναλαμβανω και περιμενω και παλι απαντηση : το φως του ηλιου θελει περιπου 8 λεπτα να ερθει στη γη . Τι ειναι αυτο που το εμποδιζει να αναπτυξει απειρη ταχυτητα ; Ο Σειριος [ ... για να σου φτιαξω την μερα :] απεχει 8.6 ετη φωτος απο την γη .Τι ειναι αυτο που εμποδιζει το φως να ειναι στην γη σε κλασματα δευτερολεπτου αναπτυσσοντας απειρη ταχυτητα ;
Πουθενα δεν κανω αναφορα για αιθερα . Αλλα η κουτοπονηρια σου δεν εχει ορια .

Τα υπολοιπα που γραφεις ειναι ... αναξια λογου !


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 01:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτους τουλαχιστον θα επρεπε να τους διαβαζεις . Ριξε μια ματια εδω : http://www.oodegr.com/oode/epistimi/kbanta1.htm

και εδω : http://www.blackstate.gr/efevresis.htm , στο κεφαλαιο ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΕΝΟΥ ή χτυπα στο google ενεργεια κενου , και ενημερωσου λιγο . θα αποφυγεις ετσι τις .... γαργαρες ! ΕΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ !


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 04:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μαι και εγω παιδια!

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 23:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 00:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker, σίγουρα δεν συναινούμε στην αναφορά τέτοιων χαρακτηρισμών κι εκφράσεων, ούτε στην αναπαραγωγή τους.

Θα σε παρακαλέσω λοιπόν, στα πλαίσια μιας τελευταίας προειδοποίησης, να σταματήσεις αυτού του είδους την συμπεριφορά σε αυτό το σημείο καθώς και την αναπαραγωγή αυτών των εκφράσεων που περιείχε το μήνυμα σου το οποίο μεταφέρθηκε στην Σαλάτα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 11:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα τώρα μη γίνεσαι κακός.

Ούτως ή άλλως το χοντρό το χωσίδι μέσα σε quotes είναι πάντα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 14:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Γράφεις:
"Εχεις παλαβωσει τελειως ; Διαβαζεις τις απαντησεις που σου δινω ; Προσεξε λοιπον αλλη μια φορα : Ισως γι΄αυτο ο Αϊνσταιν οταν πραγματοποίησε το 1920 μια ομιλία στο Πανεπιστήμιο Leyden, φαινόταν να είχε μεταβάλει τη στάση του σχετικά με τον Αιθέρα και ειπε : «Ανακεφαλαιώνοντας, μπορούμε να πούμε ότι σύμφωνα με τη Γενική Θεωρία της Σχετικότητας ο χώρος είναι προικισμένος με φυσικές ιδιότητες. Υπό αυτή την έννοια συνεπώς υπάρχει ένας Αιθέρας. Σύμφωνα με τη Γενική Θεωρία της Σχετικότητας ο χώρος χωρίς τον Αιθέρα είναι αδιανόητος, διότι σ’ έναν τέτοιο χώρο όχι μόνον δεν θα υπήρχε διάδοση του φωτός, αλλά επίσης καμιά πιθανότητα ύπαρξης των προτύπων του χώρου και του χρόνου, και συνεπώς ούτε χωροχρονικό συνεχές...».
Σου λεει τιποτα το ονομα Αϊνσταϊν ; Ειναι ο ιδιος που αναφερεις και εσυ !"

Ναι! Αλλά πρόσεξες τι γράφει: "Υπο αυτήν την έννοια" Ποιά έννοια; Το να έχει ο χωροχρόνος κάποιες ιδιότητες. Το αφήνει δηλαδή τελείως ανοικτό. Η θεωρία της σχετικότητας ΔΕΝ αφήνει κανένα όμως ενδεχόμενο για να υπάρχει αιθέρας, όπως τον αντιλαμβάνεται ο Αριστοτέλης, γιατί λέει:
"Κανένα σύστημα αναφοράς δεν είναι απόλυτο"
Απο τη στιγμή που σου το λέει αυτό, τελείωσε. Δεν υπάρχει αιθέρας. Όλα είναι σχετικά. Ακόμα και η ενέργεια κενού που θέλεις να τη συνδάσεις με τον αιθέρα, δεν έχει καμία σχέση με κάτι το απόλυτο, γιατί όταν μέτρησε π.χ. ο Casimir την ενέργεια του κενού στο εργαστηριό του, τότε η γη γυρνούσε γύρω απο τον ήλιο, ο ήλιος τρέχει προς τα κάπου, ο γαλαξίας γυρνάει γύρω απο τον εαυτό του κ.λ.π.
Απο τη στιγμή δηλαδή, που δεν μπορείς με τη μέτρηση της ενέργειας κενού, να διαπιστώσεις κάποια απόλυτη ταχύτητα της γης σε σχέση με κάτι απόλυτα ακίνητο, που λέγεται αιθέρας, ο αιθέρας δεν υπάρχει.

Γράφεις:
"Η ερωτηση η δικη μου ηταν ξεκαθαρη , την επαναλαμβανω και περιμενω και παλι απαντηση : το φως του ηλιου θελει περιπου 8 λεπτα να ερθει στη γη . Τι ειναι αυτο που το εμποδιζει να αναπτυξει απειρη ταχυτητα ; Ο Σειριος [ ... για να σου φτιαξω την μερα :] απεχει 8.6 ετη φωτος απο την γη .Τι ειναι αυτο που εμποδιζει το φως να ειναι στην γη σε κλασματα δευτερολεπτου αναπτυσσοντας απειρη ταχυτητα ;"

Αν ήξερα την απάντηση, θα είχα πάρει το Νόμπελ Φυσικής. Η θεωρία της σχετικότητας δέχεται το γεγονός της σταθερής ταχύτητας του φωτός, σαν μη αποδέιξιμο γεγονός. Τι είναι αυτό, που κάνει το φως να τρέχει με τη συγκεκριμένη ταχύτητα, δεν το ξέρει κανένας! Και άμα κάποιοι κάνουνε υποθέσεις για το τι μπορεί να είναι αυτό, που είναι η αιτία αυτού του γεγονότος, δεν έχουνε αρκετά στοιχεία και ούτε και μία νέα θεωρία, για να βγούνε να το δημοσιεύσουνε επίσημα.

Γράφεις:
"θα αποφυγεις ετσι τις .... γαργαρες ! ΕΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ !"

Ποια ΗΜΑΡ;; Μήπως η ημέρα που θα ανακυρήξετε ότι υπάρχει αιθέρας;;

Η μόνη ημέρα που έρχεται σίγουρα για τον κάθε άνθρωπο, είναι η ημέρα του θανάτου του. Για αυτήν την ημέρα, πρέπει να είμαστε όλοι έτοιμοι.
"Nα είστε, λοιπόν έτοιμοι κάθε στιγμή, γιατί δεν ξέρετε την ημέρα ούτε την ώρα που έρχεται ο Γιος του Aνθρώπου" Ματθ. 25, 13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 19:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι! Αλλά πρόσεξες τι γράφει: "Υπο αυτήν την έννοια" Ποιά έννοια; Το να έχει ο χωροχρόνος κάποιες ιδιότητες. Το αφήνει δηλαδή τελείως ανοικτό. Η θεωρία της σχετικότητας ΔΕΝ αφήνει κανένα όμως ενδεχόμενο για να υπάρχει αιθέρας, όπως τον αντιλαμβάνεται ο Αριστοτέλης, γιατί λέει:
"Κανένα σύστημα αναφοράς δεν είναι απόλυτο"

Ενα ειναι σιγουρο αγαπητε μου ... διαβαζεις επιφανειακα , δεν μελετας ! Προσπαθεις ματαια καπου να στηριχθεις και πεφτεις σε αντιφασεις . Ο Αίνσταίν ηταν ξεκαθαρος :Σύμφωνα με τη Γενική Θεωρία της Σχετικότητας ο χώρος χωρίς τον Αιθέρα είναι αδιανόητος, διότι σ’ έναν τέτοιο χώρο όχι μόνον δεν θα υπήρχε διάδοση του φωτός, αλλά επίσης καμιά πιθανότητα ύπαρξης των προτύπων του χώρου και του χρόνου, και συνεπώς ούτε χωροχρονικό συνεχές...». , με λιγα λογια ιδιοτητες .

quote:
Απο τη στιγμή δηλαδή, που δεν μπορείς με τη μέτρηση της ενέργειας κενού, να διαπιστώσεις κάποια απόλυτη ταχύτητα της γης σε σχέση με κάτι απόλυτα ακίνητο, που λέγεται αιθέρας, ο αιθέρας δεν υπάρχει.

Σωσατα , υπαρχει και αλλη αποψη ομως . Ισως να μην ηταν σωστος ο τροπος που εγινε το πειραμα των Michelson και Morley . Γιατι το λεω αυτο ; Το 1954 ο διακεκριμένος Άγγλος φυσικός P. A. M. Dirac αναρωτήθηκε σοβαρά για τη σκοπιμότητα η επιστήμη να ρίξει μια δεύτερη ματιά στη θεωρία του Αιθέρα: «H φυσική θεωρία που δεν βασίζεται στον αιθέρα φαίνεται πως έφθασε στο ανώτατο στάδιο και στο τέλος των δυνατοτήτων της. Ίσως δούμε στο Αιθέρα μια νέα ελπίδα για το μέλλον».

Ένας από αυτούς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Dirac ήταν και ο E. W. Silvertooth, ένας αμερικανός επιστήμονας από την Ουάσιγκτον. Το 1986 ο Silvertooth εκτέλεσε ένα πείραμα χρησιμοποιώντας εξοπλισμό λέιζερ και τις ειδικές γνώσεις του στην προωθημένη οπτική. Σ’ αυτό το πείραμα μετρήθηκε η κίνηση της Γης στο διάστημα. Υπολογίστηκε πως το ηλιακό μας σύστημα κινείται ολοταχώς προς τον αστερισμό του Λέοντα με ταχύτητα 400 χιλιόμετρα το δευτερόλεπτο, δηλαδή 144.000 χιλιόμετρα την ώρα! Ο Silvertooth πέτυχε εκεί που οι Michelson-Morley απέτυχαν . Το γεγονός ότι μπορούσε να ανιχνευθεί η κίνηση της Γης στο διάστημα, σήμαινε ότι πρέπει να υπήρχε ένα σταθερό σημείο αναφοράς, ο Αιθέρας. Ο Silvertooth χρησιμοποίησε για τα πειράματα του πανάκριβο εξοπλισμό και η έρευνα του στηρίχθηκε από την Πολεμική Αεροπορία των ΗΠΑ κι από μια άλλη αμυντική υπηρεσία. Δεν είναι γνωστό αν επανέλαβε με επιτυχία το πείραμα του. Γνωστό είναι πάντως πως ένας Αυστριακός φυσικός υποστήριξε πως και ο ίδιος εντόπισε πειραματικά την ύπαρξη του Αιθέρα .

Λοιπον ;

quote:
Αν ήξερα την απάντηση, θα είχα πάρει το Νόμπελ Φυσικής.
Αυτο μου αρκει ως απαντηση . Τα υπολοιπα ... θα τα δουμε εν καιρω ...
quote:
Ποια ΗΜΑΡ;; Μήπως η ημέρα που θα ανακυρήξετε ότι υπάρχει αιθέρας;;
Οχι ... αυτη η μερα περασε ...
quote:
Η μόνη ημέρα που έρχεται σίγουρα για τον κάθε άνθρωπο, είναι η ημέρα του θανάτου του. Για αυτήν την ημέρα, πρέπει να είμαστε όλοι έτοιμοι.
"Nα είστε, λοιπόν έτοιμοι κάθε στιγμή, γιατί δεν ξέρετε την ημέρα ούτε την ώρα που έρχεται ο Γιος του Aνθρώπου" Ματθ. 25, 13

χεχεχε !!! No comment ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 16:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμενα αρκετα . Οφειλεις μια συγνωμη στον Αριστοτελη ! Απλα για να δειξεις οτι εισαι αμεροληπτος .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omegas
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 17:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omegas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλώς σας ξαναβρήκα. Μία ερώτηση, όποιος έχει απάντηση και δεν δαγκώνει τα χείλια του να μην γελάσει, ας την πει: Όπως έγινε και με τα μάρμαρα της Ακρόπολης, δεν μπορεί να γίνει και με την αναγνώριση του δωδεκαθεϊσμού σαν θρησκεία; Δηλαδή, κύριοι, η τάδε και η τάδε και ΟΙ τάδε εκκλησίες είναι χτισμένες πάνω στούς τάδε αρχαίους ναούς. Εδώ αράζαν κότερα. Για τσακιστείτε από αυτά που μας ανήκουν, με ποιό δικαίωμα χτίσατε σπίτι πάνω στο δικό μας; Μπορεί να αποδειχτεί με πολλούς τρόπους ότι εκεί υπάρχει αρχαίος ναός. Ήτοι, η εκκλησία καταπάτησε και καταχράστηκε αρχαιολογικό χώρο και εύρημα. Μπορεί να γίνει νύξη να ζητηθεί άδεια για κατεδάφιση προς ανέγερση του ήδη από κάτω υπάρχοντος; Αν θέλουμε να λεγόμαστε Έλληνες, πρέπει να ζητάμε αυτά που μας ανήκουν. Και για του λόγου το αληθές, θυμηθείτε τον Γεννάδιο Σχολάριο με την γνωστή φράση: "Είμαι χριστιανός, άρα δεν είμαι Έλλην. Αν με ρωτήσει κανείς τί είμαι, απαντώ, χριστιανός είμαι." Αφού αυτός ο κύριος δεν ήταν Έλλην, τότε τί δουλειά έχουν οι εκκλησίες των μή Ελλήνων πάνω στους ναούς των Ελλήνων; Αυτά τα ολίγα και πολλά άλλα θα περιέχονται στο νέο μου βιβλίο¨"Ο ΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ", συν την απάντηση ή απαντήσεις που τυχόν θα μου δώσετε. Ευχαριστώ για την υπομονή. Τώρα, είστε ελεύθεροι να γελάσετε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 08:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλώς σας ξαναβρήκα.

Καλώς μας ξαναβρήκες...

Αγαπητέ omega, δε νομίζω οτι θα γελάσει κάποιος με τα όσα είπες, δεν υπάρχει λόγος άλλωστε!
Όχι μόνο δεν αναφέρεις κάτι που να μπορεί να προκαλέσει το γέλιο αλλά σίγουρα αυτός δεν είναι ένας γόνιμος τρόπος αντιμετώπισης του συνομιλητή μας.

Σχετικά με αυτό που αναφέρεις, δε νομίζω φίλε μου να μπορεί να γίνει τόσο εύκολα.
Φυσικά και πολλοί Χριστιανικοί ναοί έχουν χτιστεί επάνω σε ιερά των προγόνων μας αλλά δε νομίζω οτι θα κατεδαφιστεί εύκολα μια εκκλησία για να ανευρεθεί ένας παλαιότερος ναός.
Αλήθεια, μήπως το χτίσιμο ενός ναού επάνω σε κάποιο άλλο ιερό συνηθιζόταν γενικότερα?
Μήπως ήταν ένα φαινόμενο που παρατηρούνταν συχνά?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 13:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Γράφεις:
"Περιμενα αρκετα . Οφειλεις μια συγνωμη στον Αριστοτελη ! Απλα για να δειξεις οτι εισαι αμεροληπτος ."

Αφού θες να υπάρχει σώνει και καλά ο αιθέρας, δε θα σου χαλάσω χατήρι.

Αλλα συγγνώμη από τον Αριστοτέλη δε ζητάω, όταν αποδειχτεί ότι υπάρχει ο αιθέρας, τα ξαναλέμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 16:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού θες να υπάρχει σώνει και καλά ο αιθέρας, δε θα σου χαλάσω χατήρι.

Αλλα συγγνώμη από τον Αριστοτέλη δε ζητάω, όταν αποδειχτεί ότι υπάρχει ο αιθέρας, τα ξαναλέμε.


Οτι σε βολευει διαβαζεις ε ; Δεν προσεξες την προηγουμενη αναφορα μου ; Για δες ξανα : Το 1986 ο Silvertooth εκτέλεσε ένα πείραμα χρησιμοποιώντας εξοπλισμό λέιζερ και τις ειδικές γνώσεις του στην προωθημένη οπτική. Σ’ αυτό το πείραμα μετρήθηκε η κίνηση της Γης στο διάστημα. Υπολογίστηκε πως το ηλιακό μας σύστημα κινείται ολοταχώς προς τον αστερισμό του Λέοντα με ταχύτητα 400 χιλιόμετρα το δευτερόλεπτο, δηλαδή 144.000 χιλιόμετρα την ώρα! Ο Silvertooth πέτυχε εκεί που οι Michelson-Morley απέτυχαν . Το γεγονός ότι μπορούσε να ανιχνευθεί η κίνηση της Γης στο διάστημα, σήμαινε ότι πρέπει να υπήρχε ένα σταθερό σημείο αναφοράς, ο Αιθέρας.

Δωσε βαση λοιπον διοτι το επιχειρημα σου ειναι μετεωρο . Βρες κατι αλλο ή δεξου επιτελους την πραγματικοτητα , δεν ειναι ντροπη , απεναντιας μαλιστα , θα΄πρεπε να΄σουν περηφανος !


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 12:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ότι η γη κινείται προς τον αστερισμό του Λέοντα.

Δεν γραφει για κίνηση σχετική προς κάποιον αιθέρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 19:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γραφει ότι η γη κινείται προς τον αστερισμό του Λέοντα.

Δεν γραφει για κίνηση σχετική προς κάποιον αιθέρα...



Χαχαχα! Εχεις επιλεκτικη οραση οταν διαβαζεις τα περιεχομενα των συνομλητων σου .
Αυτο :
"Το γεγονός ότι μπορούσε να ανιχνευθεί η κίνηση της Γης στο διάστημα, σήμαινε ότι πρέπει να υπήρχε ένα σταθερό σημείο αναφοράς, ο Αιθέρας."

δεν το ειδες ;
Μα φυσικα και το ειδες ! Αλλα ειναι πασιφανες πως δεν εχεις το ψυχικο αναστημα εκεινου του ανδρος που μπορει να ζει με τη παραδοχη των λαθων του .
Δεν ειναι ατιμωτικο να κανεις λαθος αγαπητε , αλλωστε ποιος δεν κανει ! Αυτο που πρεπει να κανεις ( εσυ και ολοι μας) ειναι να μαθεις απο αυτα ωστε να γινεις καλιτερος σφυριλατωντας (και ετσι) εναν αδαμαντινο χαρακτηρα, κι αυτο θα γινει μονο αν τα αποδεχτεις . Αυτο το βημα μαλιστα που σου παρεχει την ανωνυμια , ειναι ιδανικο για τετοιου ειδους , αν θελεις, ψυχολογικων τεστ . Αυτα στα λεω σαν μεγαλυτερος σου (αν καταλαβα εισαι του -74) χωρις , ειλικρινα , να θελω να σε προσβαλω ! Αν αισθανεσαι οτι σε προσβαλω ζητω συγνωμη .

Να΄σαι καλα!


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 12:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Εντάξει ρε παλιέ!!!!

Έκανα λάθος, έχεις δίκιο, υπάρχει αιθέρας και ο Αριστοτέλης είχε δίκιο.

Για πες μου τώρα, με πόση ταχύτητα κινείται η γη σε σχέση με τον αιθέρα;;;; ...Mε τον αιθέρα όμως, όχι με αστερισμούς και γαλαξίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 15:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αδιάβαστε εγώ δεν θα μπω στο τρυπακι υπάρχει δεν υπάρχει αιθέρας διότι τόσο ο Αριστοτέλης όσο και οι σύγχρονες αντιλήψεις έχω την άισθηση ότι ανήκουν στα πλαίσια της φιλοσοφικής προσέγγισης του θέματος.

Θα ήθελα όμως να πω ότι σαν αόριστη μου φαίνεται η φράση «Το γεγονός ότι μπορούσε να ανιχνευθεί η κίνηση της Γης στο διάστημα, σήμαινε ότι πρέπει να υπήρχε ένα σταθερό σημείο αναφοράς, ο Αιθέρας»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omegas
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 17:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omegas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Καλώς σας ξαναβρήκα.

Καλώς μας ξαναβρήκες...

Αγαπητέ omega, δε νομίζω οτι θα γελάσει κάποιος με τα όσα είπες, δεν υπάρχει λόγος άλλωστε!
Όχι μόνο δεν αναφέρεις κάτι που να μπορεί να προκαλέσει το γέλιο αλλά σίγουρα αυτός δεν είναι ένας γόνιμος τρόπος αντιμετώπισης του συνομιλητή μας.

"Φίλε μου Dying_Incubus.
Το γνωρίζω ότι δεν αναφέρω κάτι που μπορεί να προκαλέσει το γέλιο, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ ήταν ένας γόνιμος τρόπος για να γίνει συζήτηση, αν πριν με κατακρίνεις σκεφτόσουν το ΠΟΣΟΙ από εκείνους που γελούν με τα δικά μας και ξέρεις ποιούς εννοώ, επισκέπτονται το Forum και γελούν με ότι δεν τους συμφέρει ή κοινώς τους καίει. Δοκίμασα να τους κάνω να πάρουν θέση αλλά δεν το πιστεύω να γίνει επειδή με αποπήρες και τους έδωσες έναν πόντο. Σίγουρα θα είχαν να πουν πολλά. Και μόνο το ότι οι εκκλησίες θα μπορούσαν να γίνουν τεράστιες βιβλιοθήκες ή κέντρα φιλοξενίας αστέγων ή φιλοσοφικά κέντρα και λοιπά γύρω από αυτό, θα μπορούσε να ανοίξει ένα νέο θέμα. Το πυροβόλησες. Δεν πειράζει, την άλλη φορά. Πιστεύω ότι δεν προσβάλλω την νοημοσύνη των συνομιλητών, μα εσύ προσέβαλλες την δική μου σνομπάροντάς με. Ελπίζω άλλοι να τύχουν καλύτερης μεταχείρησης στο μέλλον, ειδάλλως δεν τους κάνει τίποτα να μην ξαναμπούν εδώ μέσα και να μιλάνε 2-3 άτομα μόνοι τους.
Όσον αφορά την δεύτερη απάντηση
που λες <<Αλήθεια, μήπως το χτίσιμο ενός ναού επάνω σε κάποιο άλλο ιερό συνηθιζόταν γενικότερα?>> σου ρίχνω απόλυτο δίκιο. Βλέπεις το ξέχασα, μα πότε αυτό κράτησε 2.000 χρόνια συνεχόμενα; Αν και με στεναχώρησες με το πρώτο μέρος της απάντησης, δεν σου κρατώ κακία, και πάλι σ'ευχαριστώ που απάντησες. Ελπίζω μελλοντικά να είσαι πιο ήπιος. Ίσως να μην ήσουν στην μέρα σου. Δεν βαριέσαι, πάντα υπάρχει και η επόμενη και κάθε επόμενη μεγαλώνουμε περισσότερο και γινόμαστε σοφότεροι. (αν μας αφήσουν). Φιλικά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 20:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς μας ξαναβρήκες...

Αγαπητέ omega, δε νομίζω οτι θα γελάσει κάποιος με τα όσα είπες, δεν υπάρχει λόγος άλλωστε!
Όχι μόνο δεν αναφέρεις κάτι που να μπορεί να προκαλέσει το γέλιο αλλά σίγουρα αυτός δεν είναι ένας γόνιμος τρόπος αντιμετώπισης του συνομιλητή μας.

"Φίλε μου Dying_Incubus.
Το γνωρίζω ότι δεν αναφέρω κάτι που μπορεί να προκαλέσει το γέλιο, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ ήταν ένας γόνιμος τρόπος για να γίνει συζήτηση, αν πριν με κατακρίνεις σκεφτόσουν το ΠΟΣΟΙ από εκείνους που γελούν με τα δικά μας και ξέρεις ποιούς εννοώ, επισκέπτονται το Forum και γελούν με ότι δεν τους συμφέρει ή κοινώς τους καίει. Δοκίμασα να τους κάνω να πάρουν θέση αλλά δεν το πιστεύω να γίνει επειδή με αποπήρες και τους έδωσες έναν πόντο. Σίγουρα θα είχαν να πουν πολλά. Και μόνο το ότι οι εκκλησίες θα μπορούσαν να γίνουν τεράστιες βιβλιοθήκες ή κέντρα φιλοξενίας αστέγων ή φιλοσοφικά κέντρα και λοιπά γύρω από αυτό, θα μπορούσε να ανοίξει ένα νέο θέμα. Το πυροβόλησες. Δεν πειράζει, την άλλη φορά. Πιστεύω ότι δεν προσβάλλω την νοημοσύνη των συνομιλητών, μα εσύ προσέβαλλες την δική μου σνομπάροντάς με. Ελπίζω άλλοι να τύχουν καλύτερης μεταχείρησης στο μέλλον, ειδάλλως δεν τους κάνει τίποτα να μην ξαναμπούν εδώ μέσα και να μιλάνε 2-3 άτομα μόνοι τους.
Όσον αφορά την δεύτερη απάντηση
που λες <<Αλήθεια, μήπως το χτίσιμο ενός ναού επάνω σε κάποιο άλλο ιερό συνηθιζόταν γενικότερα?>> σου ρίχνω απόλυτο δίκιο. Βλέπεις το ξέχασα, μα πότε αυτό κράτησε 2.000 χρόνια συνεχόμενα; Αν και με στεναχώρησες με το πρώτο μέρος της απάντησης, δεν σου κρατώ κακία, και πάλι σ'ευχαριστώ που απάντησες. Ελπίζω μελλοντικά να είσαι πιο ήπιος. Ίσως να μην ήσουν στην μέρα σου. Δεν βαριέσαι, πάντα υπάρχει και η επόμενη και κάθε επόμενη μεγαλώνουμε περισσότερο και γινόμαστε σοφότεροι. (αν μας αφήσουν). Φιλικά.


Αγαπητέ omega, πιθανότατα παρανόησες εντελώς τον σκοπό του μηνύματος που σου απέστειλα...
Δεν υπήρχε καμία αρνητική διάθεση από την πλευρά μου απέναντι σου, αν προσπαθούσες να ξαναδιαβάσεις το μήνυμα μου ενδεχομένως να αντιλαμβανόσουν οτι κάτι μπορεί να σου διέφυγε ή οτι ίσως παρερμήνευσες κάτι από τα λεγόμενα μου.

Όσον αφορά την συγκεκριμένη πρόταση μου που προσωπικά αντιλαμβάνομαι οτι παρερμήνευσες:

quote:
Αγαπητέ omega, δε νομίζω οτι θα γελάσει κάποιος με τα όσα είπες, δεν υπάρχει λόγος άλλωστε!
Όχι μόνο δεν αναφέρεις κάτι που να μπορεί να προκαλέσει το γέλιο αλλά σίγουρα αυτός δεν είναι ένας γόνιμος τρόπος αντιμετώπισης του συνομιλητή μας.

πιστεύω πως είναι απλούστατο το νόημα της.
Θεωρώ οτι με την τοποθέτηση σου δεν έχει κανένας κάποιο λόγο να γελάσει με αυτά τα οποία αναφέρεις ή και να σε χλευάσει.
Το να χλευάσουμε άλλωστε έναν συνομιλητή μας δεν είναι ένας ενδεδειγμένος τρόπος διαλόγου...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 22:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εντάξει ρε παλιέ!!!!


Και μονο απο το υφακι σου δεν θα΄πρεπε να ασχοληθω μαζι σου αλλο . Ελπιζω καποια στιγμη να σοβαρευτης , για τον λογο αυτο κανω μια υστατη προσπαθεια.
Πες μου λοιπον γιατι δεχεσαι το αποτελεσμα του πειραματος των Michelson-Morley και οχι του Silvertooth .
quote:
Έκανα λάθος, έχεις δίκιο, υπάρχει αιθέρας και ο Αριστοτέλης είχε δίκιο

Μονο τον ευατο σου κοροϊδευεις φιλε ...
quote:
Για πες μου τώρα, με πόση ταχύτητα κινείται η γη σε σχέση με τον αιθέρα;;;; ...Mε τον αιθέρα όμως, όχι με αστερισμούς και γαλαξίες.

Γιατι , εγω τι ειπα ; Η γη ανηκει στο "ηλιακο μας" συστημα , οι μετρησεις γινανε απο την γη , επομενως αν κινειται το "ηλιακο μας" συστημα κινειται και η γη ! Τωρα το δευτερο σκελος της ερωτησης σου δεν το πολυκαταλαβα , υπονοεις πως η μετρηση εγινε ως προς τον αστερισμο του λεοντα ; Πουθενα δεν λεω κατι τετοιο . Η πορεια μας ειναι προς τον αστερισμο , η πορεια μας ! Γιαχβε μου (!) ...
Πρεπει να καταβαλεις μεγαλη προσπαθεια να ... μην το καταλαβεις ;

Ριξε μια ματια στα site που ακολουθουν , ισως σε βοηθησουν :
http://www.e-telescope.gr/gr/cat08/art08_050811.htm απο οπου πηρα και την αναφορα μου , και κατι παρομοιο
http://www.physics4u.gr/faq/galaxymotion.html

Ελπιζω να τα ξαναπουμε !


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 22:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε αδιάβαστε εγώ δεν θα μπω στο τρυπακι υπάρχει δεν υπάρχει αιθέρας διότι τόσο ο Αριστοτέλης όσο και οι σύγχρονες αντιλήψεις έχω την άισθηση ότι ανήκουν στα πλαίσια της φιλοσοφικής προσέγγισης του θέματος.
Σεβαστη η αποψη σου φιλε μου αλλα θα πρεπει με καποιο τροπο να την αιτιολογισης για να μπορεσω να διαφωνησω ή να συμφωνησω μαζι σου .
quote:
Θα ήθελα όμως να πω ότι σαν αόριστη μου φαίνεται η φράση «Το γεγονός ότι μπορούσε να ανιχνευθεί η κίνηση της Γης στο διάστημα, σήμαινε ότι πρέπει να υπήρχε ένα σταθερό σημείο αναφοράς, ο Αιθέρας»

Μια απομονωμενη φραση απο ενα πληρες κειμενο σιγουρα θα μπορουσε να χαρακτηριστει και ετσι . Αν κανεις τον κοπο να κοιταξεις 5-6 απαντησεις πιο πανω θα μπορεσεις να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη εικονα . Δες και τα site που εγραψα στον φιλο Σαμουηλ .
Καλο σας βραδυ .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omegas
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 22:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omegas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying_Incubus.
Έχεις απόλυτο δίκιο στα γραφομενά σου. Τελικά δεν ήμουν ΕΓΩ στην μέρα μου κι όχι εσύ. Βλέπεις, η Ελληνική γλώσσα είναι περισσότερο ακουστική κι αν κάνεις λάθος στο διάβασμα ένα παλιοΣΙΓΜΑ όπως έκανα εγώ, αλλάζεις όλο το νόημα. Σου ζητώ 6.666,666 και κάτι ψιλά, συγνώμη.
Αρχή πρεσβυωπίας, ή φταίνε τα μικρά γράμματα; Προτίμα το δεύτερο γιατί θα το πάρω βαριά.
Νάσαι καλά, κι ελπίζω κάποιος να τοποθετηθεί επί του θέματος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 09:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πειράζει, αγαπητέ omegas, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα!

Δεκτές οι 6.666,666 συγγνώμες.
Κι όχι τίποτα άλλο αλλά μου αρέσει το νούμερο!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 00:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφιερωμένο στον Ψηλό και τον samuel.

Γράφει ένας δωδεκαθεϊστής σε άλλο forum (και πλάκα ΔΕΝ κάνει):

<< Επικαλούμαι το σύνταγμα, άρθρο 14 καί 15 καί απαιτώ την άμεση απόσυρση παντός προσβλητικού δημοσιεύματος κατά της θρησκείας μας, ενώ υπάρχουν καί τα άρθρα 198-199 του Ποινικού Κώδικος όπου απαγορεύεται η προσβολή οποιασδήποτε γνωστής θρησκείας.

Την επόμενη φορά που θα υπάρξουν προσβλητικά δημοσιεύματα για τους Θεούς καί τις Θεές μας, θα ζητήσω από τις αρμόδιες αρχές την επέμβασή τους για να μάθω την ταυτότητα των δημοσιευσάντων αυτά ώστε να επέμβουμε δικαστικώς.

Διότι άλλο πράγμα είναι η απλή διαφωνία επί κάποιων θρησκευτικοφιλοσικών θεμάτων καί άλλο η προσβολή γνωστής θρησκείας.
ΩΣ ΕΔΩ!!!!!!!!!!

Καί όποος ενδιαφέρεται δίνω εφόσον μου ζητηθεί τα στοιχεία μου για να
διαπιστώσει την αλήθεια των προθέσεών μου. >>


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 10:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ gentleman

Γράφεις:
"Γράφει ένας δωδεκαθεϊστής σε άλλο forum (και πλάκα ΔΕΝ κάνει):"

Υποψιάζομαι ποιός μπορεί να είναι, μάλλον ο φίλος μας ο telekinesis...

Γράφεις:
"Επικαλούμαι το σύνταγμα, άρθρο 14 καί 15 καί απαιτώ την άμεση απόσυρση παντός προσβλητικού δημοσιεύματος κατά της θρησκείας μας, ενώ υπάρχουν καί τα άρθρα 198-199 του Ποινικού Κώδικος όπου απαγορεύεται η προσβολή οποιασδήποτε γνωστής θρησκείας."

Δηλαδή όσοι είπατε τον Χριστό, Τζέσουα μπεν Τζοζέφ, διαπράξατε ποινικό αδίκημα και πρέπει να ζητηθούνε τα στοιχεία σας απο το σώμα δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος...

Γράφεις:
"Την επόμενη φορά που θα υπάρξουν προσβλητικά δημοσιεύματα για τους Θεούς καί τις Θεές μας, θα ζητήσω από τις αρμόδιες αρχές την επέμβασή τους για να μάθω την ταυτότητα των δημοσιευσάντων αυτά ώστε να επέμβουμε δικαστικώς."

Το "επόμενη φορά" δεν ειναι νομικός όρος, αλλά προσωπική απειλή, ότι ο θιγόμενος θα επικαλεστεί το νόμο. Απο τη στιγμή όμως που ο νόμος είναι σε ισχύ, δηλαδή απο το έτος 1974, και λίγο είπα, κάθε παραβίαση του είναι κολάσιμη... Όποιος δηλαδή έβρισε Χριστοπαναγίες πρέπει να υποστεί τις συνέπεις των πράξεών του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy