ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Η ιστορία της ανθρώπινης ηλιθιότητας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 00:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτός από ηλίθια, είμαι και τρελή… μήπως να γίνω πρόεδρος του club????


The She Mantis

Είναι εύκολο να φθονείς ότι δεν μπορείς να αποκτήσεις...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 00:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στη σειρά σας κυρία μου...!

προηγούνται άλλοιμε περισσότερα προσόντα από εσάς !


Θηλυκά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 01:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ ωραία! ευχαριστούμε για την δήλωση συμμετοχής σας στο club αγαπητή ...


Χε χε... "Γιατί να το κρύψομεν άλλωστε";

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 07:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χε χε.... κοίτα την τώρα δηλαδή που θα μας φάει τη θέση του προέδρου μέσα απ' τα χέρια!


Θηλυκά (εσύ είχες ακούσει τίποτα σχετικό?), Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 14:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι.

Χαίρομαι που αυτό το topic πάει καλά.

Έχω να προτείνω κάτι, χωρίς να διεκδικώ αξιώματα στο προεδρίο ( αν και πληρώ τα προσόντα για να ανελιχθώ και στα υψηλότερα των αξιωμάτων).

Τι θα λέγατε αν ο καθένας απο εμάς περιέγραφε κάποιο γεγονός απο τη ζωή (του) βγαλμένο προκειμένου να μας αποδείξει το μέγεθός της ηλιθιότητας που τον χαρακτηρίζει ?

Θα μπορούσαν να γίνονται δεκτές και περιγραφές απο αντίστοιχα γεγονότα με πρωταγωνιστές μέλη της οικογένειάς σας προκειμένου να διαπιστώθει και η συμβολή των γονιδίων στο φοβερό αυτό προσόν.

Η και φίλων για να επιβεβαιώσουμε το "πες μου το φίλο σου να σου πω ποιός είσαι.."

Όλα αυτά φυσικά με την άδεια της δημιουργού του topic galadriel και εφόσον μας διαβεβαιώσει πως κάτι τέτοιο δεν αντιτίθεται στους σκοπούς δημιουργίας του topic.

Περιμένω...

BE CAREFUL WHAT YOU WISH IS WHAT YOU WANT !!!

analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 14:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή συνηλίθια analphabet,

be carefull cause you get what you wish!


ως εκ τούτου νομίζω πως συνεννοηθήκαμε, και μπορείς ελεύθερα κι εσύ και όλοι μας να ξεδιπλώσουμε τον χάρτη με τις σεισμογενείς περιοχές της ανθρώπινης ηλιθιότητας!

τώρα θέλετε από προσωπική εμπειρία, θέλετε από εμπειρίες τρίτων, θέλετε από εμπειρίες τετάρτων αυτό είναι δικό σας θέμα... μόνο "δέκατα" μη δω γιατί μου κόβουν τα πόδια και παθαίνω ζαλαδες...

βλέπω λοιπόν, πως έχετε και εσείς βλέψεις για κάποια αξιώματα εδώ μέσα... μάλιστα... η αίτηση σας έχει καταγραφεί και θα ειδοποιηθείτε καταλλήλως!

δεν ξέρω τι γίνεται ένα από τα αρχικά μας μέλη και αν σκοπεύει να συνεχίσει την συμμετοχή του... αλλά ίσως του έδωσα μια καινούρια ιδέα με τα ταμπελάκια και προσπαθεί να την υλοποιήσει....

οι υπόλοιποι αναμένετε στο ακουστικό σας και μιληστε μετά το χαρακτηριστικό μπιπ!

Θηλυκά (μπιπ), Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 16:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και όσο εσείς θα ψαχουλεύετε τη μνήμη σας για τα κατάλληλα περιστατικά... εγώ θα σας δώσω ένα ακόμη περιστατικό :

" Αναστάς δε Αβραάμ εν τω μέσω της νυκτός είπε τω μονογενεί υιώ αυτού Ισαάκ :"Είδον ενύπνιον εν ω φωνή Κυρίου ελάλησέ μοι λέγουσα : Θυσίασον τον υιόν σου τον μονογενή, φόρα λοιπόν το βρακί σου !" Ισαάκ δε εδείλιασε και είπεν αυτώ : "Κι εσύ τι του πες? Τι του πες να πούμε όταν σου τα ριξε?"
"Τι να του πω?" απεκρίθη Αβραάμ, "που στεκόμουνα στις δύο το πρωϊ με τα σώβρακα ενώπιον του Ποιητού του Κόσμου, που να τον κοντράρω?"
" Δε σου πε να πούμε πως του 'ρθε να με θυσιάσεις ?" είπεν ο Ισαακ προς τον πατέρα αυτού.
Είπε δε Αβραάμ : "Πίστευε και μη ερεύνα. Αντε, κουνήσου τώρα, γιατί αύριο έχω φορτωμένο πρόγραμμα".
Και η Σάρα ήκουσε τι έμελλε πράξαι Αβραάμ κι εκνευρίστηκε και είπε : "Πως οίσθα ότι τα είπε αυτά ο Κύριος και δεν ήταν, να πούμε, εκείνος ο φιλαράκος σου όστις τη βρίσκει με χοντρά αστεία? Κύριος γαρ μισεί τα χοντρά αστεία και όστις του κατέβει να κάνει κανένα, παραδοθήσεται τοις εχθροίς αυτού, πληρώσουν δεν πληρώσουν τα έξοδα αποστολής". Υπολαβών δε Αβραάμ λέγει : " Γιατί έτσι! Δε μου το βγάζεις απ' το μυαλό, ην γαρ φωνή βροντώδης και ηχηρά, καλά ρυθμισμένη, και κανένας στην έρημο δεν μπορεί να βγάλει τέτοιο μπουμπουνητό".
Και είπεν Σάρα : "Νυν δε προτίθεσαι διαπράξαι αυτή την ηλιθιότητα?" Αβραάμ δε υπολαβών είπεν αυτή :"Θες την αλήθεια? Ναι, γιατί το ν'αμφισβητείς το λόγο του Κυρίου είναι ένα από τα πιο κακά πράγματα που μπορεί να κάνει κανένας, ειδικά στην κατάσταση που βρίσκεται η οικονομία μας".
Ελαβε δε μετά χείρας Ισαάκ και ήλθεν επί τον τόπον και ωκοδόμησεν εκεί θυσιαστήριον και επέθηκεν τον Ισαάκ τον υιόν αυτού, αλλά την τελευταία στιγμή ο Κύριος εκράτησεν την χείρα Αβραάμ και είπεν : "Πως δύνασαι ποιήσαι τέτοιο πράμα?"
Υπολαβών δε Αβραάμ είπεν : "Εσείς δε μου 'πατε..."
"Ξέχνα τι 'πα εγώ", είπεν ο Κύριος, "μα καλά ακούς κάθε αηδία?" Και τότε Αβραάμ κατησχύνθη . "Οχι, ε... - όχι".
"Σκώπτων Εγώ σοι προτείνω θυσιάσαι Ισαάκ, συ δε κινάς αμέσως να εκτελέσεις?"
Αβραάμ δε πεσών χαμαί προσεκύνησε τω Κυρίω και είπεν : "Δεν ξέρω ρε παιδί μου, πότε μου κάνεις πλάκα".
Κύριος δε εβρόντησεν και είπεν : "Δεν έχει χιούμορ! Μα αν είναι δυνατόν!"
"Ου γαρ τούτο εστί σημείον πίστεως ότι ήθελον θυσιάσαι τον υιόν ον ηγάπησα για τα καπρίτσια Σου?"
Και υπολαβών ο Κύριος είπε :" Τούτο εστί σημείον ότι μερικοί είν' έτοιμοι να εκτελέσουν οποιαδήποτε διαταγή, όσο βλακώδης και να 'ναι, μονο και μόνο επειδή τη δίνει φωνή ηχηρά και καλά ρυθμισμένη".
Και εγένετο μετά τα ρήματα ταύτα και Κύριος ενετείλατο Αβραάμ να πάρει έναν υπνάκο και να του χτυπήσει κάρτα το πρωί. "

Χωρίς Φτερά, Γούντι Αλλεν


γελάτε? ή μήπως όχι?


Θηλυκά, Galadriel


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 18:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ junk εσείς δηλώνετε κάτι?

Όχι. Προτιμώ να είμαι. Γενικά πολύ το έχουν παραχέσει όσοι δηλώνουν το ένα και το άλλο.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 18:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

" Στις ΗΠΑ, το κενό ανάμεσα στις σιδηροδρομικές ράγες είναι πάντα 4 πόδια και 8,5 ίντσες (1 μέτρο και 43,5 εκατοστά). Οι Αμερικανοί υιοθέτησαν αυτό το παράξενο νούμερο από τους προγενέστερους τους μηχανικούς, τους Αγγλους. Οι Αγγλοι μηχανικοί το κληρονόμησαν από τους συναδέλφους , που έφτιαξαν τις πρώτες σιδηροδρομικές ράγες βασισμένοι στις ράγες των τραμ που προϋπήρχαν των τρένων.

Που χου το
http://www.snopes.com/history/american/gauge.htm
και το
http://www.truthorfiction.com/rumors/r/railwidth.htm

θα έπρεπε να μας προβληματίζει ως προς το αν είναι εφικτό να κρίνουμε τα πάντα με βάση ένα ανέκδοτο που διαβάσαμε στο ηλίθιο βιβλίο κάποιου βλάκα, για το οποίο μια βόλτα στο amazon θα μας πληροφορήσει ότι είναι τίγκα στα ανεπιβεβαίωτα (ή διαψευμένα) ανέκδοτα, αν και βέβαια δε θα πρέπει να μας προβληματίζει ως προς την ακρίβεια των δηλώσεών μας.

Προσθέτω εγώ έτσι σαν πινελιά ότι τα τραμ είναι Αμερικανική και όχι Αγγλική εφεύρεση και ότι 1500 χρόνια μετά τους Ρωμαίους ε του πούστη οι Άγγλοι είχαν φτιάξει και δικούς τους δρόμους. Άλλωστε ένα ρωμαϊκό άρμα ήταν πολύ φαρδύτερο από 1.435.

Άσε που συμφωνώ με το lamogio ότι και αλήθεια να ήταν, μάλλον αποκαλύπτει την πρόδηλη τεχνική άγνοια του συγγραφέα και όχι την ηλιθιότητα των άλλων.


Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 19:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ junk,

quote:
Όχι. Προτιμώ να είμαι. Γενικά πολύ το έχουν παραχέσει όσοι δηλώνουν το ένα και το άλλο.

αυτό να το θυμηθείτε την επόμενη φορά που θα νομίζετε ότι κάποιος ΔΕΝ είναι αυτό που λέει...

κατά τ'άλλα το θέμα των σιδηροδρόμων στο παρόν τόπικ μας είναι τελείως αδιάφορο, αν θέλετε οπωσδήποτε να το συζητήσετε με κάποιον μπορείτε να ανοίξετε ένα νέο θέμα στο οποίο είμαι σίγουρη ότι θα βρεθούν αρμοδιότεροι από εμάς να σας διαφωτίσουν για τις τεχνικές λεπτομέρειες...

τώρα το αν αυτά που αναφέρει ο συγγραφέας του βιβλίου είναι επιβεβαιωμένα ή όχι μας είναι ομοίως αδιάφορο... γιατί απλούστατα λειτουργούν σαν αφορμή για μία συζήτηση και όχι σαν το κύριο θέμα της...

απ' την άλλη αν νομίζετε ότι θέλετε και μπορείτε να συμμετέχετε στην παρούσα συζήτηση με τις απαραίτητες δόσεις χιούμορ και καλής διάθεσης που την διακρίνουν μέχρι τώρα, είστε παραπάνω από ευπρόσδεκτος...

αν όχι, φοβάμαι ότι καταναλώνουμε τον χρόνο σας και εσείς τον δικό μας


Θηλυκά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 10:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" Ενας Σύντομος Αλλά Χρήσιμος Οδηγός Κοινωνικής Ανυπακοής

Για να διαπραχθει μια επανάσταση, απαιτούνται δύο πράγματα : Κάποιος ή κάτι για να εξεγερθείς εναντίον του, και κάποιος να μην την κοπανήσει, δηλαδή να παρουστιαστεί και να κάνει την εξέγερση. Το ένδυμα ειναι συνήθως ανεπίσημο και αμφότερες οι πλευρές μπορεί να είναι υποχωρητικές σχετικά με το χρόνο και τον τόπο, αλλά εάν κάποια απ' τις φατρίες δεν καταφέρει να παρευρεθεί, ολόκληρη η επιχείρηση κινδυνεύει να 'χει άσχημη έκβαση. Κατά την Κινέζικη Επανάσταση του 1650 καμιά πλευρά δεν προσήλθε, κι η προκαταβολή της αίθουσας κρατήθηκε.
Οι άνθρωποι ή τα κόμματα που εναντίον τους εξεγείρονται καλούνται "καταπιεστές" και αναγνωρίζονται εύκολα, μια και είναι φανερό ότι μόνο αυτοί το γλεντάνε το πράμα. Οι "καταπιεστές" συνήθως είναι σε θέση να ακούνε μουσική απ' το ραδιόφωνο αργά τη νύχτα χωρίς να τους ουρλιάζουν οι γείτονες. Εχουν καθήκον να διατηρήσουν το status quo, μια κατάσταση κατά την οποία το καθετί παραμένει όπως είναι, αν και είναι πιθανό να υπάρχει προθυμία να βάφεται το σπίτι κάθε δύο χρόνια.
Οταν οι "καταπιεστές" γίνονται πολύ αυστηροί, έχουμε αυτό που είναι γνωστό σαν αστυνομικό κράτος, όπου απαγορεύεται κάθε διαφωνία, όπως τα πνιχτά γέλια, εμφανίσεις με παπιγιόν, ή να αναφέρεσαι στο δήμαρχο αποκαλώντας τον "Ο Κοιλαράς". Οι πολιτικές ελευθερίες είναι τα μέγιστα μειωμένες σ' ένα αστυνομικό κράτος, και η ελευθερία του λόγου είναι άγνωστη, αν και το να κάνεις γκριμάτσες σε δίσκους γραμμοφώνων επιτρέπεται. Απόψεις που κριτικάρουν την κυβέρνηση δεν επιτρέπονται, ειδικά όσες αναφέρονται στη χορευτική δεινότητα των μελών της κυβέρνησης. Η ελευθεροτυπία είναι επίσης περιορισμένη και το κυβερνών κόμμα είν' αυτό που χειρίζεται τις ειδήσεις, επιτρέποντας στους πολίτες ν'ακούνε μονάχα θεμιτές πολιτικές ιδέες και ποδοσφαιρικά αποτελέσματα που δε δημιουργούν ανησυχία στον πληθυσμό.
Οι ομάδες που εξεγείρονται καλούνται "καταπιεσμένοι" και θεώνται συνήθως να περιφέροντι εδώ κι εκεί, να γκρινιάζουν και να ισχυρίζονται ότι έχουν πονοκεφάλους. (Πρέπει να σημειωθεί ότι οι "καταπιεστές" ουδέποτε εξεγείρονται κα ουδέποτε επιχειρούν να γίνουν "καταπιεσμένοι", αφού μια τέτοια ενέργεια συνεπάγεται αλλαγή εσωρούχων.)
"

Γ.Αλλεν, Χωρίς Φτερά


μου θυμίζει κάτι αυτό.... αλλά δεν είμαι αρκετά ηλίθια για να το εντοπίσω...


Θηλυκά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 12:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το 1967 το ΚΤΕΛ της επαρχίας απο την οποία κατάγομαι συγχρημάτοδότησε (μαζί με τους αυτοκινητιστές) την προμήθεια 15 ολοκαίνουργιών λεωφορείων προελεύσεως Γερμανίας. Η αγορά τους έγινε με πολύ ευνοικούς όρους αποπληρωμής και στα δύο τρίτα της κανονικής τους τιμής.

Αυτός που ανακάλυψε την "προσφορά" υπήρξε για κάποιο διάστημα τοπικός ήρωας. Όλα τα τσακάλια διατύπωσαν σωρεία ενστάσεων, πως κάποιο λάκο έχει η φάβα, πως θα είναι ελλατωματικά κτλ, αλλά όλοι μείναν άφωνοι όταν οι Γερμανοί εγγυήθηκαν 100% την ποιότητά τους φτάνοτας στο σημείο να υπογράψούν υποχρέωση αντικατάστασης του προϊοντος με άλλο ακριβώς του ίδιου τύπου αν παρουσίαζε οποιοδήποτε ελάττωμα.

Αντιλαμβάνεστε πως οι όροι αυτοί την έποχή εκείνη ήταν εξωπραγματικοί και ειδικά στις ..εισαγωγές. Ο μεσάζων (τοπικός αντιπρόσωπος της Γερμανικής φίρμας) άρχισε πλέον να έχει και πολιτικές βλέψεις μια και συνέβαλε τόσο αποφασιστικά στην ανάπτυξη της πόλης και στον εξυγχρονισμό του στόλου των Λεωφορίων. Στο απόγειο τη δόξας του έφτασε όταν άρχισε να διαπραγματέυεται την άγορα ακόμα 5 τέτοιων λεωφορίων για λογαριασμό ιδιώτων πλέον, την οποία και ευτυχώς δεν πρόλαβε να ολοκλήρωσει προς μεγάλη απογοήτευση των ...Γερμανών.

Τα λεωφορία ήταν άριστα ποιότικά, Ευρωπαϊκών προδιάγραφών και όμοιά τους δεν κυκλοφορούσαν στην Επικράτεια. ( Δεν διέθεταν τα ΚΤΕΛ της ψωροκώσταινάς κεφάλαιά για αγορά καινούργιών λεωφορίων, ακόμα και σήμερα πολύ λίγα ταξιδιώτικά πρακτορεία κάνουν τέτοιου είδους προμήθειες, τα συνηθισμένα λεωφορία τα προμηθεύονται μεταχειρισμένα πενταετίας τουλάχιστον).

Τα συμφωνητικά προκειμένου να σταλεί έμβασμα προκαταβολής και να φορτωθούν τα λεωφορεία έφτασαν. Στα προτιμολόγια αναφέροταν ότι η έκπτωση στην τιμή γινόταν λόγω του ότι αποτελούσαν τμήμα παραγγελείας απο Αγγλία η οποία δεν επιδώθηκε γιατί δεν μπορούσε να αποπληρωθεί.

Το ίδιο αναγραφόταν στα συμφωνητικά και στις εγγυήσεις, πως η αντικατάσταση κάποιου λεωφορείου εφόσον παρουσιάζε οποιουδήποτε είδους βλάβη θα γινόταν απο τυχόν αδιάθετα αποθέματα της ίδιας παραγγελίας των Αγγλών. Η εταιρία δεσμευόταν να κρατήσει αδιάθετα 2 λεωφορία για μια δεκαετία ώστε να μπορεί να καλύψει τους όρους της εγγύησης.

Απο τα 200 τουλάχιστον άτομα που εμπλέκοταν στην παραγγελία κανείς δεν αντιλήφθηκε ότι τα λεωφορεία εφόσον προορίζοταν για την Αγγλία θα ήταν ολίγο ...ανάποδα !!!

Η προκατάβολή πληρώθηκε και τα λεωφορεία ήρθαν στην πόλη μας...

Δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ παρά παρέμειναν παρκαρισμένα στο garage του κτελ.

Η διεύθυνση του ΚΤΕΛ μήνυσε τον ήρωα της και τη Γερμανική φίρμα για απάτη.

8,5 χρόνια μετά και ενώ οι κάτοικοι βρίζαν οδηγούς και υπαλλήλους των ΚΤΕΛ που κρατούσαν παρκαρισμένα "τα καλά τα λεωφορεία" και τους στοιβάζαν μέσα στα τραμπάκουλα, το Ευρωπαϊκο Δικαστήριο επιδίκασε στη Γερμανική φίρμα πρόστιμο ίσο με το 15% της αρχικής αξίας της προμήθειας και δεν υποχρέωσε το ΚΤΕΛ να καταβάλει τόκους για τη μή έγκαιρή αποπληρωμή των Λεωφορίων και έτσι το ΚΤΕΛ πλήρωσε 8,5 χρόνια μετά για τα άχρηστα Λεωφορεία με 15% έκπτωση καί κάποιο "κέρδος" απο το εκπεσθέν κεφάλαιο.

Ο αντιπρόσωπος-ήρωας κέρδισε τη δίκη απο τα Ελληνικά Δικαστήρια και όταν επανήλθε με δίκη εναντίων του ΚΤΕΛ πέτυχε και πληρώθηκε ΚΑΙ τους τόκους του ποσοστού προμήθειας που του αναλογούσε ως μεσάζοντα-μεσίτη.

Το ΚΤΕΛ της περιοχής μόλις τα τελευταία 8-10 χρόνια κατάφερε να ξεπεράσει το οικονομικό πλήγμα απο την υπόθεση αυτή και να ανανεώσει κάπως το στόλο του... Οι πολίτες-χρήστες του ΚΤΕΛ σε επαρχιακό αλλά και εθνικό δίκτυο ταξίδευαν για 15 χρόνια με τραμπάκουλα...

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΗΤΑΝ ΕΦΙΚΤΟ ΝΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΕΣΤΩ ΔΙΚΤΥΟ.

...Ο αντιπρόσωπος πραγμάτωσε τις πολιτικές του βλέψεις και είναι σήμερα εκλεγμένος !!!

Αυτά για να καταλάβετε πως τμήμα της ηλιθιότητάς μου προέρχεται απο τον τόπο καταγωγής μου, για τον οποίο κατά τα άλλα είμαι πολύ υπερήφανη.

BE CAREFUL WHAT YOY WISH IS WHAT YOY WANT !!!

analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 15:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη που διακόπτω.

quote:

αυτό να το θυμηθείτε την επόμενη φορά που θα νομίζετε ότι κάποιος ΔΕΝ είναι αυτό που λέει...

Κοίτα έχεις καταντήσει μια αηδία με το να νομίζεις ότι κάθε πράγμα που λέω έχει υπονοούμενα για σένα. Όταν κάθε πράγμα που έλεγα όντως είχε υπονοούμενα για σένα χαμπάρι δεν πήρες (για το ποια ήταν τα υπονοούμενα δλδ). Πολύ αργά τώρα για να βγεις από πάνω και πολύ αργά για να αντιστρέψεις τις εντυπώσεις σε ένα ζήτημα με το οποίο ασχολείται πλέον (απρόκλητα δηλαδή) μόνο ο πληγωμένος ανόητος εγωισμός σου, που καλά να πάθει δηλαδή.

Εν πάσει περιπτώσει, για να τελειώνει το θέμα στο οποίο είμαι σίγουρος ότι νομίζεις πως αναφέρθηκα, ουδέποτε είπα ότι είσαι χοντρή με μουστάκια που έχει να δει άντρα δυο χρόνια, είπα ότι στο τόπικ για τα φαντάσματα συμπεριφέρθηκες ακριβώς σαν μία τέτοια. Αν δε σε προβληματίζει αυτό, χ-στηκα. Αν σε προβληματίζει, πάλι χ-στηκα. Δε φταίει κανας άλλος, φταίω εγώ που αντί να πω "έκανε σα λυσσασμένη" είπα να το διατυπώσω πιο απαλά.

Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι απ' όλες τις -ας τις πούμε- κατηγορίες μου η μόνη στην οποία στάθηκες είναι αυτή. Που δεν ήταν καν κατηγορία και δεν την κατάλαβες καθόλου. Ήταν όμως το μόνο που όντως μπορούσες να αντικρούσεις. Αυτό είναι ένα ενδιαφέρον δείγμα επιλεκτικής παρερμηνείας της πραγματικότητας, έτσι για να μένουμε και στο θέμα μας.


quote:

κατά τ'άλλα το θέμα των σιδηροδρόμων στο παρόν τόπικ μας είναι τελείως αδιάφορο,

Αν εξαιρέσεις που με αυτό ξεκινάει το τόπικ θεωρώντας το κορυφαίο παράδειγμα ανθρώπινης ηλιθιότητας, φαντάζομαι.

quote:

τώρα το αν αυτά που αναφέρει ο συγγραφέας του βιβλίου είναι επιβεβαιωμένα ή όχι μας είναι ομοίως αδιάφορο... γιατί απλούστατα λειτουργούν σαν αφορμή για μία συζήτηση και όχι σαν το κύριο θέμα της...

Σοβαρά; Εμένα μου φάνηκε ότι λειτουργούν σαν δεδομένα (για να μένουμε στο θέμα μας).

quote:

απ' την άλλη αν νομίζετε ότι θέλετε και μπορείτε να συμμετέχετε στην παρούσα συζήτηση με τις απαραίτητες δόσεις χιούμορ και καλής διάθεσης που την διακρίνουν μέχρι τώρα, είστε παραπάνω από ευπρόσδεκτος...


Η αίσθηση του χιούμορ είναι ευθέως ανάλογη του δείκτη νοημοσύνης. Το ότι δεν αντιλαμβάνεσαι το χιούμορ μου δεν είναι κακό για το χιούμορ μου, αλλά για σένα.

quote:

αν όχι, φοβάμαι ότι καταναλώνουμε τον χρόνο σας και εσείς τον δικό μας

Ζητώ συγνώμη από όποιον αισθάνεται ότι κατανάλωσα το χρόνο του. Παρακαλώ το μέλος Galadriel να συνειδητοποιήσει ότι δεν είναι το κέντρο του κόσμου και ότι όσο επιτίθεται θα αμύνομαι, οπότε καλά θα κάνει να πάψει να ασχολείται με το ζήτημα γιατί δεν πρόκειται ποτέ να έχει την τελευταία κουβέντα, λόγω του ότι έχει άδικο και αυτό δεν αλλάζει που να χτυπιέται.

Και πάλι συγνώμη που διέκοψα.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 18:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δίκιο και το άδικο είναι απολύτως σχετικό σε ένα διαδικτυακό χώρο αγαπητέ junk, πραγματικά όμως δεν βλέπω το λόγο γιατί θα έπρεπε να το αναλύσω αυτό, αφού όπως δηλώνετε διαθέτε τον απαραίτητο δείκτη νοημοσύνης να το καταλάβετε.

Οπως επίσης δεν μπορείτε να καταλάβετε γενικά τι σας λένε όπως έχω διαπιστώσει και από την συμμετοχή σας σε άλλα θέματα.

Εχει πάψει να με απασχολεί η γνώμη που έχετε για μένα αρκετές μέρες τώρα και ο μόνος λόγος που απαντώ στα εδώ σας μηνύματα είναι γιατί πιστεύω ότι ο δημιουργός κάθε θέματος έχει την υποχρέωση να ασκεί συντονιστικά καθήκοντα μέσα σ'αυτό στην περίπτωση που βλέπει αυτό να ξεφεύγει από την βασική του κατεύθυνση.

Ως εκ τούτου, έχετε ήδη μία κίτρινη κάρτα από μένα και για το ότι ξεφεύγετε από το θέμα έτσι όπως θέλουμε να το συζητήσουμε εδώ, αλλά και γιατί ο τόνος σας και τα γραφόμενα σας είναι προσβλητικού χαρακτήρα. Επίσης θα παρακαλούσα και τους κατ' ουσίαν ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ του φόρουμ, να μας πουν την άποψη τους για την παρουσία σας εδώ.

Τέλος, όση λάσπη ρίχνετε αγαπητέ junk να θυμάστε ότι τόσο χώμα αδειάζετε κάτω από τα πόδια σας.

Θηλυκά, Galadriel


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Verrater
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cuba
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 19:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Verrater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι. Προτιμώ να είμαι. Γενικά πολύ το έχουν παραχέσει όσοι δηλώνουν το ένα και το άλλο.
το τι πιστευει ο καθενας για τον εαυτο του δεν με απασχολει αρκει να μην με ενοχλει

με απασχολει ομως το γεγονος οταν καποιοι επιμενουν για το τι εισαι
χωρις να σε γνωριζουν
και οταν οι περιγραφες ειναι σκοπιμες,ασχετες και δειγματα φαντασιοπληξιας ακομα χειροτερα
τετοιες αποψεις ειναι περιττες και ανουσιες
και δεν ειναι δειγμα χιουμορ αλλα ηλιθιοτητας και κομπλεξικοτητας

και τυχον δικαιολογιες
"δεν με καταλαβες" ανηκουν στην σφαιρα του "δεν το εφαγα εγω το γλυκο μαμα"

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΛΑΒΕ Η ΝΥΧΤΑ ΤΟΝ ENDORAMA ΣΤΟ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΔΑΣΟΣ ΟΠΟΥ ΞΕΠΡΟΒΑΛΕ Η ΜΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ENDORAMA ΣΤΟΥΣ ΘΡΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΣΑΝ END ORAMA ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 14:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ρε παιδιά με όλους αυτούς τους ανούσιους τσακωμούς πιστεύω πως υποτιμάτε τη νοήμοσύνη μας (η οποία βέβαια δεν είναι και ιδιαίτερα υψηλή, οπότε δικαιολογημένα είμαστε κομπλεξικοί και θιγόμαστε)

Ας μην κάνουμε αυτό το αστείο και ..διδακτικό συνάμα τοπικ αρένα !!

Αν και νέο μέλος παρατηρώ πως πολύ συχνά τα τοπικ γίνονται γήπεδα του μποξ.

Στο συγκεκριμένο ΄θα το δικαιολογούσα αν συναγωνιζόσασταν για το ποιός είνια πιο ηλίθιος :)

be careful what you wish is what you want !

analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Verrater
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cuba
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 16:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Verrater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο συγκεκριμένο ΄θα το δικαιολογούσα αν συναγωνιζόσασταν για το ποιός είνια πιο ηλίθιος :)
εγω το εχω δηλωσει οτι ειμαι ηλιθιος

ναι analphabet

τολμησα δυο διαγραφες πιο πριν να ομολογησω οτι ειμαι ηλιθιος

quote:
Ας μην κάνουμε αυτό το αστείο και ..διδακτικό συνάμα τοπικ αρένα !!
συμφωνω

οχι απο ηλιθιοτητα αλλα επειδη ειναι το σωστο

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΛΑΒΕ Η ΝΥΧΤΑ ΤΟΝ ENDORAMA ΣΤΟ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΔΑΣΟΣ ΟΠΟΥ ΞΕΠΡΟΒΑΛΕ Η ΜΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ENDORAMA ΣΤΟΥΣ ΘΡΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΣΑΝ END ORAMA ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 19:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το σωστό όπως έχει αποδειχτεί περίτρανα στο παρελθόν καλέ μου verrater είναι η μέγιστη ηλιθιότητα...

το λάθος πάλι όχι ....

μην ανησυχείς καλή μου analphabet και τίποτα δεν μπορεί να ξεπεράσει τα όρια της πηχτής ηλιθιότητας που διαθέτουμε !

πολύ καλό και "εκπαιδευτικό" το παράδειγμα που έχει η ιστορία σου, και που δυστυχώς τέτοιες ηλιθιότητες μαστίζουν την ελληνική περιφέρεια...

και τέλος ένα ηλίθιο ρητό για να μην ξεχνιόμαστε : "Το ποιείν βδελύγματα ουκ επιτρέπει νόμος, ειδικά όταν τα βδελύγματα γίνονται φορώντας σαλιάρα".


Ξωτικά, Galadriel


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 20:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Πέρα μακρυά στις αχαρτογράφητες ερημιές της πιο μπανάλ περιοχής του Δυτικού Σπειροειδούς βραχίονα του Γαλαξία βρίσκεται ένας μικρός, ασήμαντος, κιτρινος ήλιος.
Γύρω απ' αυτόν τον ήλιο, σε μια απόσταση περίπου ενενήντα δύο εκατομμυρίων μιλίων, γυρίζει ένας εντελώς ασήμαντος, μικρός, γαλαζοπράσινος πλανήτης, που οι κάτοικοι του, μια μορφή ζωής που κατάγεται από τους πιθήκους, είναι τόσο πρωτόγονοι που πιστεύουν ακόμη πως τα ψηφιακά ρολόγια είναι μια πανέξυπνη ιδέα.
Αυτός ο πλανήτης έχει - ή μάλλον είχε - ένα πρόβλημα, που ήταν το εξής : οι περισσότεροι από τους ανθρώπους που ζούσαν σ'αυτόν ήταν συνήθως δυστυχισμένοι.
Πολλές λύσεις είχαν προταθεί γι'αυτό το πρόβλημα, αλλά οι περισσότερες ασχολούνταν με τη διακίνηση μικρών πράσινων χαρτιων, πράγμα παράξενο, γιατί βασικά δεν ήταν τα μικρά πράσινα χαρτιά που ήταν δυστυχισμένα.
Κι έτσι το πρόβλημα παρέμενε, πολλοί άνθρωποι ήταν κακοί και οι περισσότεροι ήταν δυστυχείς, ακόμα και αυτοί με τα ψηφιακά ρολόγια.
Ολο και πιο πολλοί ήταν της γνώμης πως ήταν ένα μεγάλο λάθος που κατέβηκαν από τα δέντρα. Μερικοί έφτασαν να λένε πως ακόμα και τα δέντρα ήταν μια άσχημη κίνηση και πως δεν έπρεπε να έχουν βγει από τους ωκεανούς."
Douglas Adams, Γυρίστε το Γαλαξία με Ωτοστόπ


"Ο άφρων τη καρδία πιθανότατα κάτι ξέρει"


Ξωτικά,Galadriel


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 09:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
----------------------------------------------------------------------
το σωστό όπως έχει αποδειχτεί περίτρανα στο παρελθόν καλέ μου verrater είναι η μέγιστη ηλιθιότητα...
----------------------------------------------------------------------

Ως "σωστό" εννοείς την παραδοσιακή πεπατειμένη την οποία αρνούμαστε να ξεπεράσουμε σε κάθε τομέα? Αυτό που σα συνέπεια έχει να μένουμε προσκολλημένοι στα παλία και να καθυστερούμε την πρόοδο (βλ. παραδειγμα με τους σιδηροδρόμους)?

Η τη διαφοροποιήση χωρίς λόγο και αιτία, μόνο για την αντίθεση και όχι για τη διανοητική επέκταση (μας) μέσω του πειραματισμού?

Είμαι πολύ ηλίθια που ρωτάω ? Συγνώμη αλλά δεν μπόρεσα να το καταλάβω.

Η μήπως είμαι ηλίθια που ρωτάω αν είμαι ηλίθια ?

be careful what you wish is what you want !!


analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 11:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ως "σωστό" εννοείς την παραδοσιακή πεπατειμένη την οποία αρνούμαστε να ξεπεράσουμε σε κάθε τομέα? Αυτό που σα συνέπεια έχει να μένουμε προσκολλημένοι στα παλία και να καθυστερούμε την πρόοδο (βλ. παραδειγμα με τους σιδηροδρόμους)?

αυτό ακριβώς!

χε χε... και φυσικά είσαι ηλίθια που ρωτάς αν είσαι ηλίθια...

τσάμπα πληρώνεις συνδρομή ?


Ξωτικά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 13:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ιστορία κλασσικής Ελληνικής ρεμούλας, ανοργανωσιάς και φυσικά ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑΣ!
Οι υπεύθυνοι της ποδοσφαιρικής ομάδας της ΑΕΚ (και δεν είμαι οπαδός της ομάδας για να ξεκαθαρίζουμε καθότι και Θεσσαλονικιά) αποφάσισαν και γκρέμισαν το στάδιο της ΑΕΚ για να κάνουν ένα καινούριο και μεγαλύτερο. Οι ηλίθιοι δεν κατοχύρωσαν το χώρο του νέου σταδίου πριν γκρεμίσουν το υπάρχον στάδιο. Το αποτέλεσμα; η ΑΕΚ έμεινε τελικά άνευ έδρας. Και τώρα δανείζεται το Ολυμπιακό στάδιο μέχρι να βρεθεί χώρος για να κάνει τη νέα της έδρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 13:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΕΚ πολύ καλά τα κατάφερε Εριέττα (αν και ούτε Εγώ είμαι οπαδός της). Την είχαν για Υποβιβασμό καταχρεωμένη και ξωφλημένη και τώρα διεκδικεί ακόμα και το Πρωτάθλημα

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 14:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πόσο καλά τα καταφέρνει αγωνιστικά τι σχέση έχει με το γεγονός ότι κάποιοι εγκέφαλοι την άφησαν χωρίς έδρα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 17:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χε χε.... κατά σατανική σύμπτωση πατήσατε έναν κάλο μου


ούτε εγώ είμαι ΑΕΚ , τυχαίνει όμως να έχω βρεθεί για κάποιο διάστημα στα διοικητικά της εσωτερικά.....


και είδα πολλούς "έξυπνους" να κάνουν πολλά "ηλίθια" για την συγκεκριμένη ομάδα..... κρίμα γιατί είχε και ελπίζω να έχει ακόμα δυνατότητες σαν ομάδα...

και από τέτοιους "έξυπνους" δυστυχώς είναι γεμάτη όλη η Ελλάδα η οποία είχε και ομοίως ελπίζω να έχει ακόμα δυνατότητες σαν χώρα...

Ξωτικά, Galadriel


Υ.Γ."ο λέων και ο μόσχος ομού καθευδήσονται, αλλά ο μόσχος άσχημο ύπνο θα κάνει..."


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 03:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά είναι η ηλιθιότητα που μας κρατά δέσμιους ή η εντύπωση μας ότι είμαστε έξυπνοι?

Κατά την ταπεινή μου άποψη, φταίει το δεύτερο και όχι το πρώτο.

Αν παραδεχόμασταν, πρώτα στον εαυτό μας και μετά στους άλλους ότι δεν
είμαστε έξυπνοι και ότι δεν τα ξέρουμε όλα, τότε ίσως να απελευθερωνόμασταν από τα δεσμά μας…

Το να αντιληφθούμε την ηλιθιότητα μας, είναι αρετή.

Το να επιμένουμε στην εντύπωση ότι είμαστε έξυπνοι, είναι ηλιθιότητα.

The She Mantis

Είναι εύκολο να φθονείς ότι δεν μπορείς να αποκτήσεις...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 09:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το να επιμένουμε στην εντύπωση ότι είμαστε έξυπνοι, είναι ηλιθιότητα


... άμα πληρώνεις για να το πιστέψουν οι άλλοι, στο τέλος το πιστεύεις κι ο ίδιος....

Ξωτικά,Galadriel


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 13:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά είναι η ηλιθιότητα που μας κρατά δέσμιους ή η εντύπωση μας ότι είμαστε έξυπνοι?
Κατά την ταπεινή μου άποψη, φταίει το δεύτερο και όχι το πρώτο.
Αν παραδεχόμασταν, πρώτα στον εαυτό μας και μετά στους άλλους ότι δεν είμαστε έξυπνοι και ότι δεν τα ξέρουμε όλα, τότε ίσως να απελευθερωνόμασταν από τα δεσμά μας…
Το να αντιληφθούμε την ηλιθιότητα μας, είναι αρετή.
Το να επιμένουμε στην εντύπωση ότι είμαστε έξυπνοι, είναι ηλιθιότητα.

Μάλλον πρέπει να αναζητήσουμε το λεγόμενο Αρχαίο Σωκρατικό ρητό
"Eν Οίδα οτι ουδέν Οίδα"!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 14:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά, αγαπητέ krisna....


και το ζητούμενο είναι να μην μένουμε στα λόγια....

και να κάνουμε πράξη την συνείδηση της άγνοιας μας, και της "ηλιθιότητας" μας κατ'επέκταση...

ένα καλό βήμα γι'αυτό είναι ο αυτοσαρκασμός...


Ξωτικά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 14:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά .. έπρεπε να κάνω την αρχή .. και να σπεύσετε να δηλώσετε .. ηλίθιοι-ες...

quote:
Τι θα λέγατε αν ο καθένας απο εμάς περιέγραφε κάποιο γεγονός απο τη ζωή (του) βγαλμένο προκειμένου να μας αποδείξει το μέγεθός της ηλιθιότητας που τον χαρακτηρίζει

Φίλε μου .. όσες φορές εχω αφηγηθεί αυτού του είδους τις περιπέτειες μου .. ειλικρινά .. το έχω μετανοιώσει...
Αυτές οι αφηγήσεις .. που τις περιμένουν... ΟΛΟΙ-ΕΣ .. καραδοκούν στην κυριολεξία... για να γελάσουν .. να λοιδωρήσουν...να σχολιάσουν .. κακοπροαίρετα.. δεν σας τις συνιστώ..
Ο καθένας μας θέλει να τις αφηγηθεί με την καλή του την καρδιά.. και ο κακός ο συνάνθρωπος, συνάδελφος , φίλος - ... συγγενής καραδοκεί ώστε να ικανοποιήσει την αλλόκοτη ψυχή του .. και να γελάσει με την ηλιθιότητα (σου.. μου..) και να έχει το θράσσος αργότερα .. να το ξαναζητήσει .. και να πεί (Πές μας κάτι απο τη ζωή σου να γελάσουμε).

Εγώ απο το στόμα αυτών των ανθρώπων δεν έχω ακούσει να σχολιάζουν κάτι τέτοιο για τον εαυτό τους... παρόλο που τους συμβαίνουν καθημερινώς πολύ μεγαλύτερες ηλιθιότητες απο αυτές που περιμένουν να ακούσουν.. απο τους αλλους... Παρόλα αυτά το στόμα τους παραμένει κλειστό ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy