ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Η ιστορία της ανθρώπινης ηλιθιότητας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 18:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΒΡΥ-ΚΟΛΑΚΑΣ ΒΡΕ DREAM BY PIXEL

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 21:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PHILOSOFOS-1
quote:
ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΒΡΥ-ΚΟΛΑΚΑΣ

ΑΘΕΛΑ ΣΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΜΕ ΕΒΑΛΕΣ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ.

ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ/ΨΕΥΤΟΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑΤΟΣ ΒΙΒΛΙΩΝ/ΣΕΛΙΔΩΝ/ΞΕΣΗΚΩΜΑ ΑΠΟΨΕΩΝ/ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΓΝΩΣΕΩΝ/ΔΥΝΑΜΗΣ ΣΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ.

ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΠΙΟΝΙΑ/ΤΟΥΣ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΔΙΣΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ.

ΦΙΛΟΣΟΦΕ ΒΡΗΚΕΣ ΛΑΥΡΑΚΙ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 22:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ

ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟ ΞΕΡΕΙ!!

ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ?

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 22:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟΝΙ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΕΞΑΣΚΩ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ ΕΠΑΝΩ ΣΟΥ

ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ

ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΛΛΟ ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΧΑΖΑ!!

ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΠΩΣ ΕΣΥ

ΘΕΛΕΙΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΗΛΙΘΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ

ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ?

ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΙΠΟΤΑ!!

Η ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ?

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 22:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PHILOSOFOS-1
quote:
ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΠΩΣ ΕΣΥ

ΘΕΛΕΙΣ



ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΠΑΝΤΑΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ/ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ;/ΚΑΤΕΥΘΗΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ;....ΧΑΛΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ.

quote:
ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΙΠΟΤΑ!!

ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΟΙΑΖΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΙ ΕΙΣΑΙ.
quote:
ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ?

ΞΕΡΩ....ΕΝΑ ΚΑΜΕΝΟ PIXEL ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ.........

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 23:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΤΙ ΕΙΜΑΙ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ?!!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2005, 09:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΠΑΝΤΑΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ/ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ;/ΚΑΤΕΥΘΗΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ;....ΧΑΛΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ.


τι λέτε αγαπητέ pixeldream??????

πως είστε τόσο σίγουρος πότε απαντάτε εσείς,

και πότε άλλοι κατευθύνουν τις απαντήσεις σας?

συνήθως, ειδικά όταν έχουμε την αυταπάτη πως απαντάμε εμείς τότε είναι

που κάποιοι άλλοι μας επηρεάζουν εντονότερα.....


σ'αυτή την περίπτωση περαστικά....


Galadriel of Galadhrim


1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2005, 08:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
galadriel
quote:
πως είστε τόσο σίγουρος πότε απαντάτε εσείς,

ΕΙΜΑΙ.
ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΟΤΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΕΓΩ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.
ΠΛΕΩ ΣΕ ΠΕΛΑΓΗ ΕΥΤΗΧΙΑΣ ΟΠΟΤΕ ΑΝΟΙΓΩ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ..........ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΝ ΤΙ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ
......ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ....ΚΑΙ ΒΑΛΕ....ΔΕΙΚΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ/ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ/ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ/ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ/ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΥΦΟΣ/.....ΒΑΛΕ ΚΙ ΑΛΛΑ.......ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ/ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ......ΚΑΙ/ΚΑΙ/ΚΑΙ/ΚΑΙ.........................ΚΕΡΔΗ ΠΟΛΛΑ
quote:
ειδικά όταν έχουμε την αυταπάτη πως απαντάμε εμείς

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΥΤΑΠΑΤΗ.........ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ......ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ.

ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ.......ΤΗΝ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.......ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΥΑΛΩΤΟ.....ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΟΥΝ.......ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ/ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 17:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω ! βασίλειο του φόβου παντοτεινά αναγεννούμενο,
συνεχιζόμενη επανάσταση του κτήνους ενάντια στον άγγελο,
αναπόφευκτη συμμαχία των τυράννων ενάντια στην ελεύθερη
μα ηλίθια διάνοια που καταδικάζει το πνεύμα
πόσο καιρό θα συνεχίσεις να κάνεις άνω - κάτω
τούτο το φτωχό κόσμο?

Εliphas Levi


Αυτό τώρα πολύ θα ταίριαζε σαν απάντηση

και κάπου αλλού....


αλλά ας είναι...

για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος....


Galadriel of Galadhrim

1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 23:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος....


Βρε παιδί μου πραγματικά...το έχω εξακριβώσει κι εγώ αυτό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2005, 00:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

βρε βρε καλώς τον κύριο gothic πως τα περνάτε μεγαλοιότατε ?

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 11:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΛΙΘΙΟΙ......ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 20:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε, γράφοντας σ’ ένα άλλο θέμα και απευθυνόμενος σ’ έναν ηλίθιο, ο οποίος, χρησιμοποιώντας τη μέθοδο του τρολλίζειν, προσπαθούσε απεγνωσμένα να μας αποδείξει ότι είναι έξυπνος, του είπα ότι η βλακεία του με διασκεδάζει. Θα ήθελα λοιπόν να επεκταθώ λίγο περισσότερο στα όσα είπα τότε...

Η αλήθεια είναι ότι η βλακεία—η απλή, αγνή βλακεία—δεν είναι και το πιο διασκεδαστικό πράγμα του κόσμου. Θα έλεγα ότι είναι μάλλον βαρετή, σε σημείο εξάρθρωσης της κροταφογναθικής απ’ το πολύ χασμουρητό δηλαδή, γεγονός που, όπως καταλαβαίνετε, δεν αποτελεί και κανένα φοβερό κίνητρο για ν’ ασχοληθεί κανείς μαζί της. Όπως όμως σε όλα, έτσι και στο συγκεκριμένο, ουδέν απόλυτον. Ο παραπάνω κανόνας λοιπόν δεν εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις των ηλιθίων συνανθρώπων μας, αλλά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, απαραίτητες φυσικά για να ισχυροποιήσουν τη θέση του αρχικού μας κανόνα. Ποια είναι η εξαίρεση λοιπόν;

Η περίπτωση που, τουλάχιστον εμένα, μου προσφέρει μεγάλες δόσεις γέλιου, είναι εκείνη κατά την οποία ο ηλίθιος φτιάχνει μια δική του πραγματικότητα μέσα στο κεφάλι του, στο κέντρο της οποίας τοποθετεί τον ίδιο του τον εαυτό, στέφοντάς τον με τίτλους που σε καμία περίπτωση δεν θα λέγαμε ότι είναι αντιπροσωπευτικοί αυτού που βιώνει και γνωρίζει από την καθημερινή του ζωή και τις σχέσεις του με τους άλλους ανθρώπους. Τίτλους όπως «πανέξυπνος», «αρχιμάγκας», «αρχιγ@μιάς», «@ρχιδ@ράς», «σούπερ καλλιτέχνης» κλπ κλπ. Το τι ωθεί το φίλο μας τον ηλίθιο στο να δημιουργήσει αυτήν την πραγματικότητα είναι ένα ακόμη θέμα προς συζήτηση. Σίγουρα, μια δόση ψυχοπαθολογίας υποκρύπτεται στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, χωρίς να είναι απαραίτητο φυσικά. Κάποιες άλλες φορές, η αρχική ώθηση για τη δημιουργία μιας τέτοιας πραγματικότητας προέρχεται από αμφισβητούμενης εγκυρότητας κρίσεις των γύρω του για το πρόσωπό του. Πχ από τη Σούλα, τη γκόμενα που είχε στο πανεπιστήμιο, από την κυρά-Μαριγούλα που είχε το περίπτερο απέναντι κι έπαιρνε τα τσιγάρα του κλπ κλπ. Από εκεί και πέρα, πυκνό μυστήριο καλύπτει τη συμπεριφορά αυτή. Αυτό όμως που μας ενδιαφέρει εδώ, δεν είναι τα αίτια μιας τέτοιας συμπεριφοράς, αλλά η συμπεριφορά αυτή καθαυτή, η παρατήρησή της ως ενός ακόμη πρωτότυπου τρόπου διασκέδασης.

Ο ηλίθιος λοιπόν ξυπνά ένα πρωί και αυτοχρίζεται τους τίτλους που προαναφέραμε. Αρχίζει έπειτα η απεγνωσμένη του προσπάθεια να πείσει τους πάντες για το αληθινό των τίτλων αυτών. Παρουσιάζεται φέροντας εκ προοιμίου τους τίτλους χωρίς να αφήνει τους παρευρισκομένους να τους ανακαλύψουν μόνοι τους. Μπαίνει σε μια παρέα και συστήνεται ως ο «έξυπνος», ο «μάγκας» κλπ. Συν τοις άλλοις, είναι ευρηματικός και θρασύς στις σχέσεις του, στοιχεία που αποτελούν πρώτης τάξης όπλα στον αγώνα του για να πείσει. Είναι λοιπόν σύνηθες το φαινόμενο, ο αγώνας αυτός να έχει αποτελέσματα. Συχνά εντυπωσιακά! Δεν είναι λίγες οι φορές που ο ηλίθιος αναγνωρίζεται τελικά από τον κύκλο του με τους τίτλους που ο ίδιος έχει δώσει στον εαυτό του. Ο ηλίθιος τότε το ευχαριστιέται. Κοκορεύεται για τους τίτλους του αυτούς και δε χάνει στιγμή να υπενθυμίζει σε όλους ποιος είναι ο πιο «***» (βάζετε ό,τι θέλετε) της παρέας.

Μη μου πείτε ότι αυτό δεν είναι απολαυστικό! Πάρτε για παράδειγμα τον Κάτμαν της Ανίτας! Όσο ήταν ένας απλός καλεσμένος της εκπομπής της, δεν έβγαζε τόσο γέλιο ο κακομοίρης. Από τη στιγμή που αυτοχρίστηκε μέγας σταρ και τραγουδιστής, τότε είναι που άρχισε το πανηγύρι! Όταν έβγαλε δε και δίσκο, ε εκεί πια τα πράγματα έγιναν άκρως ξεκαρδιστικά!

Η αναγνώριση που ο ηλίθιος απολαμβάνει βέβαια δεν είναι από μόνη της αρκετή για ν’ ανεβάσει το δείκτη νοημοσύνης του. Βλέπετε, ο ηλίθιος, το τελευταίο πράγμα που σκέφτεται την ώρα της μεγάλης δόξας του είναι ότι οι τίτλοι τους οποίους επέβαλε για τον εαυτό του θα πρέπει να επαληθευτούν με το πέρασμα του χρόνου προκειμένου να γίνουν πιστευτοί. Δεν σκέφτεται ότι και το παραμικρό του στραβοπάτημα είναι αρκετό για να τον εκθέσει ανεπανόρθωτα. Θα μου πείτε, με τι να σκεφτεί, ηλίθιος καθώς είναι; Έτσι είναι φίλοι μου...Και συνήθως το στραβοπάτημα δεν αργεί να έρθει...Και τότε αρχίζει η πραγματική διασκέδαση!

Καταλαβαίνουν τότε όλοι ότι ο φίλος μας τους πουλούσε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Και η αντίδρασή τους είναι σκληρή, όσο και αναμενόμενη. Ο βλαξ όμως, απορροφημένος καθώς είναι από την πραγματικότητα στην οποία ζει, αλλά και καθαρά λόγω της διανοητικής του αναπηρίας, δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί την αλλαγή της τάξης πραγμάτων. Έχει βάλει τόσο πολύ τον εαυτό του σ’ αυτό το παιχνιδάκι, που η απορία η οποία εκφράζει μετά είναι απόλυτα ειλικρινής! Απορία, που σε λίγο μετατρέπεται σε οργισμένη αντίδραση. Είπαμε ότι ο βλαξ είναι θρασύς! Δεν θα διστάσει να αντιδράσει ακόμη και βίαια όταν ο περίγυρός του αρχίσει να τον χλευάζει! Αυτό όμως που ο βλαξ δεν αντιλαμβάνεται, είναι ότι όσο περισσότερο και εντονότερα αντιδρά, τόσο περισσότερο διασκεδαστικός γίνεται! Αν πριν, κοκορευόμενος για τον α ή β τίτλο, ο βλαξ γινόταν απλά γελοίος, με το που αρχίζει τα κλαψιάρικα ξεφωνητά του μετατρέπεται σε επαγγελματία γελωτοποιό! Όσο περισσότερο συνεχίζει για ν’ αποδείξει την εξυπνάδα του τόσο πιο πολύ η βλακεία του εκτίθεται στα μάτια όλων αυτών που προηγουμένως τον προσκυνούσαν. Φαύλος κύκλος δηλαδή! Τότε λοιπόν είναι που ο φίλος μας είναι πραγματικά έτοιμος να στεφθεί με το στέμμα που πραγματικά του άξιζε : Το στέμμα της ηλιθιότητας! Μην το γελάτε, φίλοι μου, ακόμη και γι’ αυτό το στέμμα κάποιοι θα σκότωναν. Βλέπετε, ακόμη κι αυτό είναι για μερικούς κάτι πιο πάνω από το ανελέητο τίποτα που μέχρι τότε είχαν συνηθίσει.

Edited by - durden_alie on 26/03/2006 20:33:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 20:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
E, λοιπόν φίλε μου δεν μπορείς να φανταστείς πόσο επιτυχημένα ζωγράφισες με τα λόγια σου κάποιες περιπτώσεις που ξέρω.... σαν να τις βλέπω μπροστά μου!

αυτή η ματαιότητα της ηλιθιότητας πραγματικά βάζει βούτυρο στο ψωμί της διασκέδασης μας... με κορυφή βέβαια, την σιγουριά με την οποία ο εκάστοτε πτωχός τω πνεύματι καγχάζει διαβάζοντας τέτοιες κριτικές σκεπτόμενος : "καλάαα, καλάαα... θα σας δείξω εγώ"....

και μας δείχνει! αυτό είναι το καλύτερο πραγματικά σημείο! κι ενώ ξεκινά κανείς με ανάμεικτα συναισθήματα λύπησης και αδιαφορίας (ναι κι η αδιαφορία μπορεί να είναι συναίσθημα) καταλήγει σε κάθε νέο του "έργο τέχνης" να προκαλεί ποταμούς δακρύων από τα γέλια....

γιατί όπως και να το κάνουμε, δεν είναι λίγο ξαφνικά κάποιος να εκτοξεύει την αυτοπεποίθηση σου τόσο ψηλά ...κάνουν τη δική τους χαμηλή αυτοεκτίμηση σημαία, με κείνο τον αδέξιο τρόπο των ηλιθίων, και το αποτέλεσμα είναι πραγματικα συναρπαστικό...

φαντασιώνονται δε, πως θα βγάλουν λεφτά απ' αυτό (βιβλία, δίσκους κλπ) νομίζοντας πως έστω και διασκεδάζοντας τον κόσμο, αυτός θα συνεχίσει να ανταποκρίνεται.....

όμως,

(και να η διαφορά στην αντίληψη) δεν μπορούν να καταλάβουν πως ο κόσμος είναι σκληρός.... πως εύκολα σε παρακολουθεί κανείς όσο τον διασκεδάζεις δωρεάν, αλλά όταν δεν υπάρχει ουσία, όταν δεν υπάρχει πραγματική έμπνευση και ταλέντο, κανείς δεν θ'αγοράσει αυτό που έχεις για πούλημα...

και τότε όπως λέγαν και οι παλιοί... "η πεσία είναι γελού"....

Galadriel



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
**
Διαγραμμένος Λογαριασμός


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 20:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους **  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΜΗ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 21:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

**
Διαγραμμένος Λογαριασμός


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 21:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους **  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΜΗ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 22:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

*

Καλέ ναι...Ό,τι πεις!

Και τώρα θα θυμηθώ το φίλο μου τον Εχέμβροτο :

Κάνε μας μια κωλοτούμπα και φέρε μας το φρίσμπι...

Edited by - durden_alie on 26/03/2006 22:21:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

**
Διαγραμμένος Λογαριασμός


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 22:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους **  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΜΗ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 22:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

*

Μ' αρέσεις!!!

Αργεί και η σαλάτα, οπότε ας το απολαύσουμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 19:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον πίθηκο είναι η σαλάτα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy