ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΡΟΠΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 13:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm: Δικαίωμα κάθε ανύπαρκτου Θεού των Εβραίων, των Ινδιάνων, των Ελλήνων, των Ινδών είναι να κάνει ότι θέλει.

Μάλιστα, οι ανύπαρκτοι έχουν δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν……


quote:
Vasiliscm: Δεν αρνούμαι την Θεία πρόνοια, αρνούμαι όλο το Οικοδόμημα της Θρησκείας σας που πηγάζει από τους Εβραίους. Τον Εβραίο Θεό σας τον Εβραίο Ιησού σας, τον Παύλο σας και όλους τους Αποστόλους σας !

Συγχαρητήρια για την ειλικρίνεια σου!


quote:
Vasiliscm:
ΑΠ' ότι έχεις ήδη καταλάβει απόρριψα τον Θεό σας διότι δεν υπάρχει ούτε Αυτός ούτε Κανείς άλλος Θεός !


Δεν μπορείς να απορρίπτεις αυτό που δεν υπάρχει γιατί απλά δεν υπάρχει! Εσύ απορρίπτεις αυτό που υπάρχει και η απόρριψη είναι να λες ότι δεν υπάρχει!


Δεν αφήνεις κανένα περιθώριο για διάλογο γιατί η άρνηση και η απόρριψη είναι εχθροί του διαλόγου!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 16:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις καλύτερα τις 2 συστάσεις μου που παρέθεσες καθώς φαίνεται ότι παρανόησες το τι είπα.

Σε κάποιο μέλος με το nickname "Κλαζομένιος", δεν έχω κάνει κάποια σύσταση προσωπική.


Άσε στην άκρη τα περί παρανοήσεως, γιατί βλέπω τον "Κλαζομένιο" να σου προσάπτει ψόγο περί "κολοκυθιάς". Μετα βίας συγκρατείται το τακίμι σου...
quote:
Γενικές συστάσεις προς ψυχραιμία σε όλους τους συμμετέχοντες έχουν υπάρξει πολλές.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να γράψεις ένα javascript με τις γενικές συστάσεις γραμμένες σε κινούμενο banner αριστερά-δεξιά στη σελίδα, να μην κουράζεσαι.

Είναι πλέον ολοφάνερο, φίλε μου, ότι κάποιοι απολαμβάνουν πλήρη ασυλία εδώ μέσα.
Κι επειδή στη διαπλοκή τα συμφέροντα είναι αμοιβαία...
Εύχομαι η εξαγορά της ασυλίας να έγινε σε συμφέρουσα τιμή για το esoterica.
Όχι ότι μου πέφτει λόγος βέβαια, μόνο να μη γίνει συνδρομητικό με νοιάζει!

quote:
Θα το μάθεις τον επόμενο Δεκαπενταύγουστο στην εορτή της Μεγαλόχαρης...

Α, βλέπω θρησκεύεις κιόλας. Τότε θα σου κάνω και γω τη Μεγάλη Χάρη να είμαι πιο φρόνιμο παιδί ...τον επόμενο Δεκαπενταύγουστο!

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 16:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου el,

Συγνώμην για την διατύπωση:

"Δικαίωμα κάθε Θεού ων Εβραίων, των Ινδιάνων, των Ελλήνων, των Ινδών που υπάρχει στην φαντασία των πιστών είναι να κάνει ότι θέλει."

λες:

quote:
Δεν μπορείς να απορρίπτεις αυτό που δεν υπάρχει γιατί απλά δεν υπάρχει!

Μα γι'αυτό ακριβώς το απορρίπτω, επειδή δεν υπάρχει !

λες:


quote:
Εσύ απορρίπτεις αυτό που υπάρχει και η απόρριψη είναι να λες ότι δεν υπάρχει!

Έτσι απλά λοιπόν υπάρχει ! Γεια σου ρε φίλε El με την συντριπτική επιχειρηματολογία σου !
Υπάρχει λοιπόν Θεός Εβραίος επειδή το λένε οι ιερείς των Εβραίων στην Βίβλο τους ! Ωραίο επιχείρημα !

Θα ακούσουμε κι άλλα τέτοια;

λες:

quote:
Δεν αφήνεις κανένα περιθώριο για διάλογο γιατί η άρνηση και η απόρριψη είναι εχθροί του διαλόγου!

Φοβού τους εχθρούς του διαλόγου και δώρα φέροντας !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 22:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι απλά λοιπόν υπάρχει ! Γεια σου ρε φίλε El με την συντριπτική επιχειρηματολογία σου !
Υπάρχει λοιπόν Θεός Εβραίος επειδή το λένε οι ιερείς των Εβραίων στην Βίβλο τους ! Ωραίο επιχείρημα !

Θα ακούσουμε κι άλλα τέτοια;



Δεν μπορώ να καταλάβω αγαπητέ Vasiliscm που το βρίσκεις το περίεργο...
Υπάρχει Θεός Εβραίος επειδή το λέει η Βίβλος,όπως υπάρχει ο Αλλάχ επειδη το λέει το Κοράνι,όπως υπάρχει ισονομία επειδή το λέει το Σύνταγμα.Τελικά το επίσημα κείμενα είναι πέρα για πέρα αξιόπιστα...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 23:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άλλο ένα ωραίο θέμα τινάχτηκε κυριολεκτικά φίλοι μου στον αέρα !
Κι έτσι αντί να συζητήσουμε για την Παναγία και την λατρεία της , για το πότε και πως καθιερώθηκε , για τις διαμάχες που έγιναν γύρω από την φύση της κ.λ.π., μάθαμε ότι το «Δωδεκάθεο» εισήχθη στην Ελλάδα από Αιγύπτιες ιέρειες !!! , και ότι οι παλαιοί του Forum μαζί με τον διοικητή (συντονιστή) του στρατοπέδου υποβάλλουν σε καψόνι τους νεοσύλλεκτους .

Επίσης πληροφορηθήκαμε ότι οι αρχαίοι Έλληνες σε ζητήματα συμπεριφοράς μονίμως μας παραπέμπουν στους κάφρους της αραπιάς και στους Κλαζομενίους...(νέο φρούτο) , και ότι οι απόψεις αυτές προέρχονται από από πρωτογενείς πηγές κι εμπεριστατωμένες θέσεις έγκυρων ιστορικών , οι οποίοι όμως δεν κατονομάζονται , ίσως γιατί αποτελούν απόρρητες πηγές γνώσεως που δεν πρέπει να γίνουν γνωστές στο ευρύτερο κοινό .

Υπαινίχθη ότι ανήκουμε στους επαγγελματίες της αντιχριστιανικής προπαγάνδας που έχουν κατακλύσει με την πραμάτεια τους το σύμπαν, από περίπτερα και βιβλιοπωλεία μέχρι την τηλεόραση, το διαδίκτυο, την Ανδρομέδα και τον Σείριο , και επιδιώκουν να εξαγνιστεί το ένοχο παγανιστικό παρελθόν για την απάνθρωπη επί 3 αιώνες στάση του απέναντι στους χριστιανούς .

Όταν ο φίλος el.elyon , ζητάει πληροφορίες για επεκτείνη τις γνώσεις του , παίρνει την σιβυλλική απάντηση :

quote:
Μη δέχεσαι άκριτα ό,τι διαβάζεις στο Internet, αγόρασε καλύτερα μερικά έγκριτα βιβλία εισαγωγής στα θέματα που σε απασχολούν και, προσοχή, μακριά από παραφιλολογία. Έτσι θα διαμορφώσεις στοιχειώδη μεν αλλά έγκυρη άποψη. Απο κει και πέρα, το πόσο θα εμβαθύνεις τα ενδιαφέροντά σου είναι προσωπικό σου ζήτημα και γούστο, αφού δεν πρόκειται για ακαδημαϊκή ή επαγγελματική ενασχόληση.
Όλα αυτά τα εμπεριστατωμένα και διαφωτιστικά ως προσφορά στη φιλομάθειά του.
Και το κερασάκι στην τούρτα :
quote:
Το όραμά τους λοιπόν είναι ο Επανελληνισμός των Νεοελλήνων και πιθανολογείται ως κωδική του ονομασία το πρόθεμα που μοντάρισες στο nickname σου! ΕΛ των Δελφών, EL του Τόλκιν, Λάμδα του Λιακόπουλου το ίδιο και το αυτό είναι: ΑΡΧΑΙΟΠΛΗΞΙΑ εις την el...
Περισσότερα οράματα εδώ:
* Επανελλήνιση (σκληροπυρηνική εκδοχή)
* Επανελλήνιση (μετριοπαθής εκδοχή)
Ασφαλώς υπάρχουν και πολλές άλλες παράπλευρες επιδιώξεις, οι οποίες υφαίνονται σταδιακά στην πορεία σαν τον ιστό της αράχνης. Μάλιστα έχουν ήδη καταστρώσει τα στρατηγικά τους σχέδια για τη διεξαγωγή άκουσον άκουσον ... «Ιερού Πολέμου»!!!
Δεν αποκλείεται να τον ξεκίνησαν κιόλας εν μέσω καλοκαιριού, αρχής γενομένης από Πεντέλη, Αχαΐα, Κορινθία... Τις οίδε βουλάς αρχαιοβαρεμένων;

Ρετσινιά εναντίον των Ελληνολατρών ότι είναι οι εμπρηστές των δασών , το μίσος του πιστού της «Θρησκείας της Αγάπης» σε όλο του το μεγαλείο .
Τέτοιος λοιπόν είναι ο πανικός που έχει καταβάλλει τους φανατικούς πιστούς της πανίσχυρης Χριστιανικής θρησκείας , που τρέμουν μερικές χιλιάδες συμπατριωτών μας που ασπάστηκαν την πατρώα θρησκεία ; ώστε να χρησιμοποιούν το ψεύδος , τις ύβρεις και την συκοφαντία προκειμένου να τους αντικρούσουν , επειδή τα «ιστορικά» επιχειρήματά τους μπάζουν από παντού ;
Αυτά είχα να καταθέσω εγώ ο "Κλαζομένιος" μπράβος της πόρτας , μαζί με την λύπη μου , που αυτό το τόσο ωραίο θέμα συζήτησης τινάχθηκε κυριολεκτικά στον αέρα .
Κρίμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 02:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm
μην γίνεσε κακός ! Εάν θέλεις να κουβεντιάσουμε, ας κουβεντιάσουμε ! Τις μανάδες μας άφησέ τες κατά μέρος.
Με εκπλήσσεις! Πού και να έλεγα κάτι άσχημο και υβριστικό για τη μάνα σου, όπως κάνετε του λόγου σας για τη δική μας...

Αν θέλεις να σέβονται τη δική σου κλίμακα αξιών, θα πρέπει κι εσύ να σέβεσαι την κλίμακα αξιών των άλλων. Έχε υπόψη σου πως οι χριστιανοί περισσότερο κι από τη μάνα μας τιμούμε μια "Εβραία Αγία" και πάνω απ' όλα λατρεύουμε τον "αιμοβόρο Εβραίο Θεό" μας κατά τη διατύπωσή σου. Κι όμως κανείς μας δεν σε εγκάλεσε για βλασφημία...

quote:
Δεν αρνούμαι την Θεία πρόνοια,...
[...]
ΑΠ' ότι έχεις ήδη καταλάβει απόρριψα τον Θεό σας διότι δεν υπάρχει ούτε Αυτός ούτε Κανείς άλλος Θεός !

Άλλο πάλι τούτο! Δηλώνεις άθεος που όμως δεν αρνείται όμως την Θεία πρόνοια; (!!!) Πρωτότυπο..
quote:
Με ευχαρίστηση απαντώ στις όποιες απορίες σου αφορούν στην Θρησκεία του Εβραιοχριστιανισμού. Ελπίζω να κερδίσεις κάτι από αυτές τις απαντήσεις.

Οπωσδήποτε θα κερδίσω άφθονο γέλιο φίλε μου, σ' ευχαριστώ.

Αλλά και η επιστήμη έχει πολλά να ωφεληθεί από τη μελέτη της περίπτωσής σου: Πώς οι βεβαιότητες ενός "άθεου" νεοπαγανιστή ξεπερνούν σε φανατισμό και μισαλλοδοξία κάθε ναζιστικό προηγούμενο!

--------
Υ.Γ. Σίγουρα, κάτι κουμάσια όπως ο Ernst Zündel εκεί μέσα στη στενή θα νιώθουν πολύ υπερήφανοι για σένα!

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 02:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris

[...]
Αυτά είχα να καταθέσω εγώ ο "Κλαζομένιος" μπράβος της πόρτας , μαζί με την λύπη μου , που αυτό το τόσο ωραίο θέμα συζήτησης τινάχθηκε κυριολεκτικά στον αέρα .
Κρίμα



Υπέροχο! Λυρικό! Σπαραξικάρδιο!

Θέτεις πάραυτα υποψηφιότητα για Oscar ηθοποιίας...

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 06:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sensum
Υπέροχο! Λυρικό! Σπαραξικάρδιο!

Θέτεις πάραυτα υποψηφιότητα για Oscar ηθοποιίας...



Η δική σου υποψηφιότητα θα είναι σίγουρα για το Oscar θράσους και λιβελογραφήματος .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 09:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


Vasiliscm θα σε παρακαλούσα μόνο el.elyon!

Φίλε Sesostris, βλέπω ότι συνεχίζεις στο ίδιο ρυθμό. Το παρόν θέμα είναι απόρριψη και όχι διάλογος! Διάβαζε τι λέει ο συγγραφέας…….

Αγαπητέ sensum αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σου πω ότι υπάρχουν και αλλά θέματα στο φόρουμ που θα μπορέσεις να προσφέρεις με τη γνώση σου.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 10:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris τόσο καιρό δεν έχεις συνηθίσει ;

quote:
el.elyon
Αγαπητέ sensum αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σου πω ότι υπάρχουν και αλλά θέματα στο φόρουμ που θα μπορέσεις να προσφέρεις με τη γνώση σου.

Για να δούμε...

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 10:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sensum,

Δηλαδή εάν δεν σεβόμαστε τον Εβραίο Θεό σας και την Εβραία Αγία Μάνα σας ή Παναγία, θα μας βρίζετε την Μάνα μας;
Αυτό είναι το επίπεδο της Θρησκείας της Βίβλου;

Ουσιαστική απάντηση στις ερωτήσεις μου δεν υπάρχει πουθενά στο post σου !

Δηλαδή για να μιλούμε όμορφα χωρίς να υβρίζετε θα πρέπει να προσκυνήσουμε τον Εβραίο Θεό της Βίβλου;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 12:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
vasiliscm: Ουσιαστική απάντηση στις ερωτήσεις μου δεν υπάρχει πουθενά στο post σου !


Δεν υπάρχει καμία ερώτηση αλλά άρνηση και απόρριψη!

quote:
vasiliscm: Δηλαδή για να μιλούμε όμορφα χωρίς να υβρίζετε θα πρέπει να προσκυνήσουμε τον Εβραίο Θεό της Βίβλου;


Γιατί ο πληθυντικός???????

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 12:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευστράτιος:Φίλε Sesostris τόσο καιρό δεν έχεις συνηθίσει ;

Να συνηθίσει, τι?

quote:
Ευστράτιος: Για να δούμε...


Σαν τι να δείτε??????


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 14:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Να συνηθίσει, τι?

Εσύ τι νομίζεις ;

quote:
el.elyon
Σαν τι να δείτε??????

Εσύ τι κατάλαβες ;

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 15:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευστράτιος: quote:
________________________________________
el.elyon
Να συνηθίσει, τι?
________________________________________
Εσύ τι νομίζεις ;

Αν θα νόμιζα κάτι δεν θα σε ρωτούσα!

quote:
Ευστράτιος: quote:
________________________________________
el.elyon
Σαν τι να δείτε??????
________________________________________
Εσύ τι κατάλαβες ;

Δεν κατάλαβα τίποτα για αυτό και σε ρώτησα!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 15:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το πρώτο...
Αν δεν νόμιζες τίποτα δεν πειράζει.
Έτσι κι αλλιώς στον Sesostris απευθυνόμουν.

Για το δεύτερο...
Πάλι δεν πειράζει που δεν κατάλαβες.
Έτσι κι αλλιώς δεν είπα και τίποτα σημαντικό.


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 15:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για το πρώτο...
Αν δεν νόμιζες τίποτα δεν πειράζει.
Έτσι κι αλλιώς στον Sesostris απευθυνόμουν.

Για το δεύτερο...
Πάλι δεν πειράζει που δεν κατάλαβες.
Έτσι κι αλλιώς δεν είπα και τίποτα σημαντικό.


Στράτος


μέτρον άριστον


Να είσαι καλά! Δεν πειράζει που αποφεύγεις να απαντήσεις, έτσι κι αλλιώς εγώ δεν είμαι ο Sesostris…..

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 16:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ sensum αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σου πω ότι υπάρχουν και αλλά θέματα στο φόρουμ που θα μπορέσεις να προσφέρεις με τη γνώση σου.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


καποιος ζηταει δεκανικια εδω η μου φαινεται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 18:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Φίλε Sesostris, βλέπω ότι συνεχίζεις στο ίδιο ρυθμό. Το παρόν θέμα είναι απόρριψη και όχι διάλογος! Διάβαζε τι λέει ο συγγραφέας…….


Το τι αποκομήσαμε από αυτά που έγραψε ο συγγραφέας φίλε μου τα αναφέρω πιό πάνω μαζί με την εμπεριστατωμένη απάντησή του σε σένα , από την οποία δεν γνωρίζω τί αποκόμησες .
quote:
el.elyon
Αγαπητέ sensum αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σου πω ότι υπάρχουν και αλλά θέματα στο φόρουμ που θα μπορέσεις να προσφέρεις με τη γνώση σου.

Για ποιά γνώση μιλάς φίλτατε el.elyon ; Είδες εσύ πουθενά καμία αναφορά που να αφορά το παρόν θέμα ;
Είδες εσύ κάποια αναφορά στα κείμενα των «Πατέρων» της εκκλησίας σας σχετικά με την φύση της Θεοτόκου προκειμένου να συζητηθή ; Δεν γράφτηκε τίποτε άλλο εκτός από ύβρεις και λίβελους κατά παντός μη ομοφρονούντος και μερικούς στίχους από τους χαιρετισμούς .

Εκτός και εάν εννοείς ότι υπάρχουν και άλλα θέματα που μας δυσκολεύουν και πρέπει να τιναχτούν στον αέρα .

Υ.Γ.
Από μέρους πάντως θα γίνη προσπάθεια επαναφοράς του θέματος , ελπίζω αυτή τη φορά χωρίς παράσιτα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 18:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon
Φίλε Sesostris, βλέπω ότι συνεχίζεις στο ίδιο ρυθμό. Το παρόν θέμα είναι απόρριψη και όχι διάλογος! Διάβαζε τι λέει ο συγγραφέας…….


Το τι αποκομήσαμε από αυτά που έγραψε ο συγγραφέας φίλε μου τα αναφέρω πιό πάνω μαζί με την εμπεριστατωμένη απάντησή του σε σένα , από την οποία δεν γνωρίζω τί αποκόμησες .
[quote] el.elyon
Αγαπητέ sensum αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σου πω ότι υπάρχουν και αλλά θέματα στο φόρουμ που θα μπορέσεις να προσφέρεις με τη γνώση σου.

Για ποιά γνώση μιλάς φίλτατε el.elyon ; Είδες εσύ πουθενά καμία αναφορά που να αφορά το παρόν θέμα ;
Είδες εσύ κάποια αναφορά στα κείμενα των «Πατέρων» της εκκλησίας σας σχετικά με την φύση της Θεοτόκου προκειμένου να συζητηθή ; Δεν γράφτηκε τίποτε άλλο εκτός από ύβρεις και λίβελους κατά παντός μη ομοφρονούντος και μερικούς στίχους από τους χαιρετισμούς .

Εκτός και εάν εννοείς ότι υπάρχουν και άλλα θέματα που μας δυσκολεύουν και πρέπει να τιναχτούν στον αέρα .

Υ.Γ.
Από μέρους μου πάντως θα γίνη προσπάθεια επαναφοράς του θέματος , ελπίζω αυτή τη φορά χωρίς παράσιτα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 18:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Να είσαι καλά! Δεν πειράζει που αποφεύγεις να απαντήσεις, έτσι κι αλλιώς εγώ δεν είμαι ο Sesostris…..

Λάθος κατάλαβες φίλε... τα παιχνίδια αποφεύγω.

Στο φινάλε δεν έγραψα και καμιά διατριβή.


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 22:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sesostris: quote:
________________________________________
el.elyon
Φίλε Sesostris, βλέπω ότι συνεχίζεις στο ίδιο ρυθμό. Το παρόν θέμα είναι απόρριψη και όχι διάλογος! Διάβαζε τι λέει ο συγγραφέας…….
________________________________________


Το τι αποκομήσαμε από αυτά που έγραψε ο συγγραφέας φίλε μου τα αναφέρω πιό πάνω μαζί με την εμπεριστατωμένη απάντησή του σε σένα , από την οποία δεν γνωρίζω τί αποκόμησες .


Δεν πειράζει η επανάληψη κάνει καλό.

Άρνηση και απόρριψη, αυτό ήθελε ο συγγραφέας!

quote:
sesostris: quote:
________________________________________
el.elyon
Αγαπητέ sensum αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σου πω ότι υπάρχουν και αλλά θέματα στο φόρουμ που θα μπορέσεις να προσφέρεις με τη γνώση σου.
________________________________________
Για ποιά γνώση μιλάς φίλτατε el.elyon ; Είδες εσύ πουθενά καμία αναφορά που να αφορά το παρόν θέμα ;

Στην άρνηση και στην απόρριψη της πίστης σου ποια γνώση να παρουσιάζεις???????

Φίλε sesostris σε παρακαλώ διάβαζε προσεκτικότερα αυτά που γράφω.

quote:
sesostris: Εκτός και εάν εννοείς ότι υπάρχουν και άλλα θέματα που μας δυσκολεύουν και πρέπει να τιναχτούν στον αέρα .

Αγαπητέ, ΞΕΚΟΛΛΑ!!!!!!!

quote:
sesostris: Από μέρους πάντως θα γίνη προσπάθεια επαναφοράς του θέματος , ελπίζω αυτή τη φορά χωρίς παράσιτα .

Μάλιστα, χωρίς παράσιτα………

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 22:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ sensum αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σου πω ότι υπάρχουν και αλλά θέματα στο φόρουμ που θα μπορέσεις να προσφέρεις με τη γνώση σου.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


καποιος ζηταει δεκανικια εδω η μου φαινεται;


Από το ένα αυτί σου μπαίνουν και από το άλλο σου βγαίνουν……

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 22:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon
Να είσαι καλά! Δεν πειράζει που αποφεύγεις να απαντήσεις, έτσι κι αλλιώς εγώ δεν είμαι ο Sesostris…..

Λάθος κατάλαβες φίλε... τα παιχνίδια αποφεύγω.

Στο φινάλε δεν έγραψα και καμιά διατριβή.


Στράτος


μέτρον άριστον


Φίλε μου όταν θες να αποφύγεις κάτι τότε δεν το αρχίζεις καν!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2007, 23:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου , πριν από καιρό σε μία από τις απαντήσεις μου , σας υποσχέθηκα ότι θα επαναφέρω το θέμα στην αρχική του διάσταση . Άλλαι όμως αι Σωτηρίου βουλαί , και άλλα οι Θεοί κελεύουν , με αποτέλεσμα μία ιογεννής επιπεφυκίτιδα να με βγάλη εκτός μάχης .
Έστω και καθυστερημένα λοιπόν , συνεχίζω τηρώντας την υπόσχεσή μου , με ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για το πως οι άνθρωποι προκειμένου να συνεχίσουν την λατρεία της θηλυκής θεότητας η οποία ήταν βαθειά ριζωμένη στις συνήθειές τους , έβγαλαν στο προσκήνιο την λατρεία της παναγίας , με την οποία την αντικατέστησαν .

ΠΩΣ Η ΙΣΙΣ ΕΓΙΝΕ ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΤΗ ΡΟΔΟ

Βρισκόμαστε στο τέλος του φθινοπώρου του 88 π.Χ. , όπου ο Μιθριδάτης ο ΣΤ’ ο Ευπάτορας πολιορκεί την πόλη της ρόδου από στεριά και θάλασσα , και άρχισε να κάνη διάφορες προσπάθειες για να την καταλάβη , είτε από την στεριά , είτε από τα λιμάνια της .

Οι απόπειρές του όμως δεν καρποφορούσαν , γι’ αυτό μην έχοντας άλλη δυνατότητα οδήγησε τον στόλο του στον όρμο των Τριαντών και ακροβόλισε τον στρατό του κατά μήκος των χερσαίων τειχών της πόλεως ασκώντας παθητική πολιορκία και αντιπερισπασμό , προκειμένου να την χτυπήση από την εκτεταμένη παραθαλάσσια πλευρά της .

Ξεκίνησε λοιπόν για τον σκοπό αυτό μια μεγάλη αμφίβια επιχείρηση , στην οποία χρησιμοποιήθηκαν μεγάλες πολιορκητικές μηχανές , ανάμεσα στις οποίες ξεχώριζε μία πολύ θεαματική «Ελέπολις» , πανύψηλη και με τεράστιο όγκο , που της έδωσε το όνομα «Σαμβύκη» .

Ήταν ένα γιγάντιο κατασκεύασμα , τοποθετημένο πάνω σε δύο μεγάλα ενωμένα πλοία . Έμοιαζε με κινητή , ιπτάμενη γέφυρα , που πλαισιωνόταν από πολύ μεγάλους καταπέλτες , και που ήταν γεμάτη από ειδικά εκπαιδευμένες δυνάμεις πεζοναυτών και πολιορκητών . Ενώ από την στεριά η επίθεση θα γινόταν στην περιοχή του «Αταβυρίου ιερού» που ήταν αφιερωμένο στον Δία .

Σύμφωνα με το σχέδιο , η «Σαμβύκη» θα προσπαθούσε να προσεγγίση τα τείχη , ώστε από το ύψος της που ήταν ισόμετρο με αυτά , οι ειδικά εκπαιδευμένοι πεζοναύτες θα τοποθετούσαν τα δοκάρια και τις σκάλες τους όπου μπορούσαν για να πηδήσουν μέσα στα τείχη , και όπου δεν μπορούσαν θα έριχναν σχοινιά με γάντζους για τον σκοπό αυτό .

Το μεγαθήριο είχε μπει πια στο λιμάνι της Ρόδου και κατευθυνόταν προς το σημείο όπυ βρισκόταν ο ναός της Ίσιδας . Ήδη πλησίαζε τα ψηλά τείχη , πάνω στα οποία σε λίγο θα ακουμπούσαν τις σκάλες και τα δοκάρια τους οι πεζοναύτες . Η αναπνοή όλων των πολιορκημένων είχε κοπεί καθώς την έβλεπαν να πλησιάζη απειλητικά .

Η «Σαμβύκη» πλησίασε στο σημείο του τείχους όπου βρισκότανε ο ναός της θεάς Ίσιδας , αλλά ξαφνικά συνέβηκε κάτι το εντελώς αναπάντεχο . Όλη εκείνη η τεράστια πολιορκητική μηχανή , μη μπορώντας να αντέξη το βάρος του φορτίου της , άρχισε σιγά σιγά να βυθίζεται προκαλώντας ταυτόχρονα ένα τρομακτικό θόρυβο και βγάζοντας φωτιές από όλες τις μεριές της .

Μετά από την αποτυχία του αυτή ο Μιθριδάτης έλυσε την πολιορκία και έφυγε άπρακτος , οι δε Ρόδιοι απέδωσαν το γεγονός στην θεϊκή παρέμβαση της Ίσιδας την οποία αναγόρευσαν πολιούχο της πόλεως της Ρόδου , και την λάτρευαν με το όνομα «’Ισιδα Σαμβύκη» .

Μετά την επιβολή του Χριστιανισμού και την κατεδάφιση του ιερού της Ίσιδας , οι Ρόδιοι μη μπορώντας να ξεχάσουν την προστάτιδά τους θεά , έχτισαν πάνω στα ερείπια του ναού της Ίσιδας ναό αφιερωμένο στην Παναγία και συνέχισαν να λατρεύουν την αγαπημένη τους θεά μέσω του υποκατάστατού της , την «Παναγία Τσαμπίκα» , στην οποία φρόντισαν να αποδώσουν διάφορα μυθεύματα και θαύματα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 16:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετά την επιβολή του Χριστιανισμού και την κατεδάφιση του ιερού της Ίσιδας , οι Ρόδιοι μη μπορώντας να ξεχάσουν την προστάτιδά τους θεά , έχτισαν πάνω στα ερείπια του ναού της Ίσιδας ναό αφιερωμένο στην Παναγία και συνέχισαν να λατρεύουν την αγαπημένη τους θεά μέσω του υποκατάστατού της , την «Παναγία Τσαμπίκα» , στην οποία φρόντισαν να αποδώσουν διάφορα μυθεύματα και θαύματα .

αγαπητέ, σεσοτισ ,
οι λαοί πιστεύουν αυτό που θέλουν.
Αν οι αρχαίοι Ρόδιοι πίστευαν αιγυπτιακές θεότητες, καλά έκαναν.
Αν οι νέοι Ρόδιοι πιστεύουν χριστιανικές καλά κάνουν.
Εσένα τι σε κόφτει? Είσαι τροχονόμος θρησκειών;
Γιατί νομίζεις ότι όταν εγώ επισκευτώ την Παναγία της Ρόδου ή κάθε Παναγία είμαι προσκυνητής κάποιας αρχαίας θεότητας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 19:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον dimitris2, ο Sesostris κάτι άλλο ήθελε να μας πει.

Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα εγώ.

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 19:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετά την επιβολή του Χριστιανισμού και την κατεδάφιση του ιερού της Ίσιδας , οι Ρόδιοι μη μπορώντας να ξεχάσουν την προστάτιδά τους θεά , έχτισαν πάνω στα ερείπια του ναού της Ίσιδας ναό αφιερωμένο στην Παναγία και συνέχισαν να λατρεύουν την αγαπημένη τους θεά μέσω του υποκατάστατού της , την «Παναγία Τσαμπίκα» , στην οποία φρόντισαν να αποδώσουν διάφορα μυθεύματα και θαύματα .


Μπορούμε όμως αγαπητέ Sesostris να θεωρήσουμε πως πρόκειται απλά για μία αντιστοίχιση Ίσιδος-Παναγίας λόγω επιβολής νέων θρησκευτικών κατεστημένων ή μήπως μπορεί να αποτελεί αλλαγή τρόπου σκέψης και πιστεύω των κατοίκων της Ρόδου?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2007, 17:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
dimitris2
γαπητέ, σεσοτισ ,
οι λαοί πιστεύουν αυτό που θέλουν.
Αν οι αρχαίοι Ρόδιοι πίστευαν αιγυπτιακές θεότητες, καλά έκαναν.
Αν οι νέοι Ρόδιοι πιστεύουν χριστιανικές καλά κάνουν.
Εσένα τι σε κόφτει? Είσαι τροχονόμος θρησκειών;
Γιατί νομίζεις ότι όταν εγώ επισκευτώ την Παναγία της Ρόδου ή κάθε Παναγία είμαι προσκυνητής κάποιας αρχαίας θεότητας?

Λίγο με ενδιαφέρει φίλε dimitris2 , αν επισκεφθής και σαν τι θα επισκεφθής την Παναγία την Τσαμπίκα .
Εγώ απλώς παρέθεσα ένα απτό ιστορικό παράδειγμα βγαλμένο μέσα από την βιογραφία του Μιθριδάτη ΣΤ' του Φιλοπάτορα , για το πως η Ισις Σαμβύκη αναγορεύθηκε από τους Ρόδιους πολιούχος του νησιού , και το πως η αρχαία λατρεία της θηλυκής θεότητας , η οποία ήταν ριζωμένη βαθειά στούς λαούς , έφερε στο προσκήνιο (ενώ αρχικά δεν λατρευόταν) , την Παναγία σαν υποκατάστατο των λατρειών της Γαίας , Ρέας , Δημητρας , Εστίας , Ίσιδας κλπ , την λατρεία της οποίας σε πολλά μέρη συνέχισαν με τα ίδια τοπικά δρώμενα προσαρμοσμένα στην νέα θρησκεία .
Στην Ρόδο η "Παναγία Τσαμπίκα" αντικατέστησε την "Ίσιδα Σαμβύκη", στην Αθήνα η Παναγία αντικατέστησε την Αθηνά κ.ο.κ.
quote:
Impious Varmint
Μπορούμε όμως αγαπητέ Sesostris να θεωρήσουμε πως πρόκειται απλά για μία αντιστοίχιση Ίσιδος-Παναγίας λόγω επιβολής νέων θρησκευτικών κατεστημένων ή μήπως μπορεί να αποτελεί αλλαγή τρόπου σκέψης και πιστεύω των κατοίκων της Ρόδου?

Πιστεύω φίλε Impious Varmint , ότι αρχικά η λατρεία έγινε για να συνεχιστή η λατρεία της προστάτιδας θεάς . Με την πάροδο όμως των αιώνων και όταν έσβυσε πια η παλαιά θρησκεία , δημιουργήθηκαν αρκετοί μύθοι για θαύματα γύρω από την συγκεκριμένη "Παναγία Τσαμπίκα" και διάφορες προστατευτικές παρεμβάσεις της .
Κάποτε σε ένα site είχα βρεί λεπτομέρειες για τα (θαύματα) της , όμως δυστυχώς δεν κράτησα την διεύθυνση .
Πιστεύω ότι αν ανατρέξης σε μια μηχανή αναζήτησης θα τα βρής .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2007, 01:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ σέσοστρις,
Η διαφορά είναι στην λέξη επιβολή και όχι ασπασμό.

Γράφεις

quote:
Μετά την επιβολή του Χριστιανισμού και την κατεδάφιση του ιερού της Ίσιδας , οι Ρόδιοι μη μπορώντας να ξεχάσουν την προστάτιδά τους θεά , έχτισαν πάνω στα ερείπια του ναού της Ίσιδας ναό αφιερωμένο στην Παναγία και συνέχισαν να λατρεύουν την αγαπημένη τους θεά μέσω του υποκατάστατού της , την «Παναγία Τσαμπίκα» , στην οποία φρόντισαν να αποδώσουν διάφορα μυθεύματα και θαύματα .

και συνεχίζεις

quote:
η αρχαία λατρεία της θηλυκής θεότητας , η οποία ήταν ριζωμένη βαθειά στούς λαούς , έφερε στο προσκήνιο (ενώ αρχικά δεν λατρευόταν) , την Παναγία σαν υποκατάστατο των λατρειών της Γαίας , Ρέας , Δημητρας , Εστίας , Ίσιδας κλπ , την λατρεία της οποίας σε πολλά μέρη συνέχισαν με τα ίδια τοπικά δρώμενα προσαρμοσμένα στην νέα θρησκεία .

Δεν υπάρχει επιβολή χριστιανισμού αλλά αποβολή παλαιάς θρησκείας.
Κάπου βαρέθηκε ο λαός να ποτίζει με αίμα την Δήμητρα και με σπέρμα την Αφροδίτη την Πάνδημο.
Επέλεξε κάτι διαφορετικό.
Κάτι πιο πνευματικό.
Αντί για αίμα και σπέρμα προς την γυναίκα θεά να προσφέρει μια επίκληση καρδίας, να ζητήσει δηλαδή και όχι να προσφέρει.

Με την αρχαία θρησκεία ζητούσε η θεά ύλη από τον άνθρωπο.
Είχαμε εκατόμβες και χιλιόκμβες ανάλογα με τα ζώα που θυσίαζε ο πλούσιος.
Ο πλούσιος είχε και την εύνοια των θεών.
Ο φτωχός δεν είχε ένα αρνί να σφάξει όταν η γυναίκα του Φιλίππου πρόσφερε 1000 αγελάδες.
Θεολογικά, όπου φτωχός και η μοίρα του.
Αν έχεις, όλα πάνε καλά.
Αν δεν έχεις μισείς και τη θεά και τις απαιτήσεις της.

Ετσι ασπάστηκε ο απλός λαός τη νέα θρησκεία που αντί για ύλη η Παναγία προσφέρει ανάλογα με την πρόθεση καρδιάς και όχι με υλικές παροχές.

Ο δυνατός εξυπηρετεί τον αδύνατο.
Ο αδύνατος δεν έχει δυνάμεις να εξυπηρετήσει τον δυνατό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy