ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΡΟΠΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 22:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PARADEISOS
OI PANAGIA GIA MENA STATHIKE SAN MANA MOU ,EINAI EKEI POU THN xREIAZOME.
SE KAPOIOUS MPOREI NA AKOUGETE ASTEIO .ALLA ALEITHIS SAS LEW PAIDIA MOU PANTA OTAN TIS MILOUSA KAI EKLEGA KAI TIN KALOUSA ,PANTA ITAN EKEI KAI TIN ENIWTHA.KAI PANTA TIS ELEGA MHN EMFANISTEIS MPROSTA MOU FOAME GIATI PANTA ENIWTHA OTI THA EMFANISTEI.
KAI PANTA ERxOTAN STA ONEIRA MOU KAI MOU MILOUSE.KAPOTE POU EKLEGA POLY KAI HTHELA NA PETHANO KAI EIxA TH EIKONA TIS DIPLA MOU EIDA ME TA IDIA MOU TA MATIA NA DAKRYZEI I EIKONA.
APO TOTE H ZWH MOU EINAI AFIEROMENH STA xERIA TIS.
KAPOTE PALI (DEN THIMAME SINKEKRIMENA)ALLA THIMAME POU IRTHE DIPLA MOU KAI TIN ENIWSA KAI ME AGGIxE TREIS FORES STO xERI.

Φίλη PARADEISOS , κατ’ αρχή να σε καλωσορίσω στην παρέα μας και να σου ευχηθώ καλή πλοήγηση στα Forums του ESOTERICA .
Τα οράματα φίλη μου δεν είναι τίποτε περισσότερο από δημιουργίες του εγκεφάλου μας , οι οποίες προκαλούνται από την σφοδρή επιθυμία μας για κάποια Θεϊκή βοήθεια , όταν δεν έχουμε το σθένος να αντιμετωπίσουμε οι ίδιοι τα προβλήματά μας και καταφεύγουμε εκεί .

Το φαινόμενο αυτό δεν απαντάται μόνο στον Χριστιανισμό , αλλά προϋπήρχε από αρχαιοτάτων χρόνων . Να σου θυμίσω ότι τόσο στην μυθολογία όσο και στην ιστορία έχουμε αναφορές για θεούς που παρουσιάστηκαν και βοήθησαν τους διαφόρους ήρωες .
Το ίδιο και αργότερα στο Ισλάμ σύμφωνα με αφηγήσεις ο προφήτης Μωάμεθ παρουσιάστηκε στον ύπνο διαφόρων Αράβων ηγητόρων και τους έδωσε οδηγίες για κερδίσουν την μάχη ενάντια στους Φράγκους σταυροφόρους .

Αν ήσουν Ινδουίστρια στο θρήσκευμα , θα σε επισκεπτόταν στον ύπνο σου ο Κρίσνα , η ο Βούδας αν ήσουν Βουδίστρια και ο Μωάμεθ αν ήσουν Μουσουλμάνα .
Σαν Χριστιανή όμως και απ’ ότι αντιλαμβάνομαι από τα μηνύματά σου φανατική , και μετά από σφοδρή επιθυμία σου να απευθυνθής στην Παναγία για βοήθεια , βλέπεις αυτά που βλέπεις .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 22:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GEIA SOU FILE MAcEDON.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕχΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΕΡΙΦΑΝΕΥΤΩ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΥς ΑΛΛΟΥΣ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟς ΑΝΘΡΩΠΩΣ.

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡς ΚΑΙ ΟΣΟ ΖΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΖΩ.

ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΜΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΕΙΟΙ,Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΖΕΙ ΚΑΙ χΕΡΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΥΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΖΗ ΚΑΙ ΑΥΤΕς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΜΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ.

ΑΝ ΕΣΥ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΓςΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ .ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ!!!!!!!!

ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΡΩΝΕΥΤΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ,ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΤΑΠΕΙΝΩ ΤΡΟΠΟ.ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΜΙΛΗΣΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΑΠΕΣΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΝΑ χΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.

ΤΟ SITE AYTO ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΕς ΑΠΟΥΕΙς ΜΑΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

ΚΑΙ ΝΑ χΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΕΙχΝΕΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΣ.ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥχΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΔΥΝΑΜΟΙ ΤΑ ΛΕΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΘ ΕΙχΑ ΠΕΙ ,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΔΥΝΑΜΟΣ χΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΗΠΑ ΠΟΥ ΕΙχΕς ΠΕΙ.ΝΑΙ Εχς ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟς ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΝΕΤΕ.

ΣΤΗΝ ΖςΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΚΑΙ ΚΟΠΙΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑΖΕΙΣΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ χΕΡΕΙΣ.ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΕΓΩ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ.ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΩΑΛς ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ .Η ΙΔΙΑ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ,Η ΙΔΙΑ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙχΑΝ ΠΕΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΤΙ ΕΙχΕ.ΚΑΙ ΠΟΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΛΑΙΩ ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΣΚΕΥΤΟ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΚΑΝΑΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ,ΕΣΤΩ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ,ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙχΩ ΤΗΝ ΕΥχΑΡΗΣΤΗΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΑΚΟΜΗ ΠΡΟΣΕΥχΟΜΕ.

Η ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΝΙΩΘΩ ΣΑΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΣΤΕς ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΜΟΥ ΣΤΙΓΜΕΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙχΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ.

ΝΑ ΣΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ MAKEDON ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΥΤΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ..ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΕ ΕχΕΙ ΚΑΛΑ.ΠΑΝΤΑ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΩ

ΕΥχΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 22:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ Sesostris

ΕΥχΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ....

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ,ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ ΕΥΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΑΣ.

ΤΟΤΕ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΩΣΤΑ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΗΜΟΥΝ ΠΑΡΟΝ .Η ΙΔΙΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.(ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΕΙχΕ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙΑ ,ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ)????????

ΠΑΝΤΟΣ ΕΓΩ ΔΕΝ χΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΑΥΜΑΤΑ ,ΟΥΤΕ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΎΩ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ...

ΕΥχΑΡΗΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 23:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PARADEISOS

quote:
Το θέμα ειναι οτι τα κανει ολα αυτά πιστεύω για να μας κανει πιο σωστόυς ανθρωπους και με τιν αγαπη του προσπαθεί με καθε τρόπο.και ξέρει πολύ καλα πιος ειναι ο σωστός τ όπος στον καθέ ενα μας,ετσι οστε να μαθουμε.ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΘΗΜΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ....


Ομολογουμένως δυσκολεύομαι να αντιληφθώ μια τόσο... περίεργη αγάπη.

Είναι πολύ αφηρημένο, φίλε μου, αυτό το «να μας κάνει πιο σωστούς ανθρώπους».

Τι σε κάνει να πιστεύεις, με βάση τις ιδιότητες που δίνουν οι χριστιανοί στο θεό τους, ότι αδυνατεί να μας φτιάξει απ’ την αρχή σωστούς ή χρειάζεται να προσπαθεί για κάτι;

Εκτός εάν μας φτιάχνει ελαττωματικούς και προσπαθεί να μας διορθώσει στην πορεία, έτσι για να έχει κάτι να ασχολείται.

quote:
Εxεις μεγαλο δικαιο γιατι να μας τυρρανεί .επιδεί αγαπητέ μου φιλε xερει οντος πιοι πραγματικά πιστεύουν απλα και εκεινόύς που πιστεύει οτι δεν πιστεύουν πραγματικά προσπαθεί με κάθε τροπο να τούς κανει τον αντιθετο γιατι Οθεος ολους τους αγαπα και τους θέλει για παιδία του.


Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου, άλλωστε η παλαιά διαθήκη βρίθει από παραδείγματα «προσπαθειών» του, για να το πετύχει καθώς κι απ΄το μέγεθος των δεινών που είναι ικανός να εφαρμόσει...

Δυστυχώς απ’ αυτήν (την π.δ.) παραδειγματίστηκαν και οι μετέπειτα χριστιανοί και προσπάθησαν να ακολουθήσουν τις παροτρύνσεις του Γιαχβέ προς τον Μωϋσή και το λαό του, με τα γνωστά, ιστορικά καταγεγραμμένα, αποτελέσματα.

quote:
Αλλα και για τους πιστούς πάλι το ιδιο κάνει να σου πώ γιατί(πx) οταν καπιος πες εxει ταλεντο στην ζωγραφική ,δεν καθετε με σταυρωμενα xέρια και λεέι εγώ τα ξέρω ολα.προσπαθεί ακομη,γιατι κανεις δεν ειναι τέλειος.εκεινος όμως που δεν έxει το ταλεντο και προσπαθεί περισσοτερο κατορθώνει καποτε να ειναι πιο καλος απο αυτον που είxε το ταλεντο.

Κι εδώ συμφωνώ, μόνο που αυτό είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας και της προσήλωσής του στο στόχο του.

Η τεμπελιά, σπάνια αμοίβεται (ή τουλάχιστον, σπάνια θα έπρεπε να αμοίβεται).

Δεν βλέπω τη συμμετοχή του θεού σ’ αυτό.

quote:
δεν xέρω αν με καταλαωαίνεις.Θέλω να πω κανεις δεν ειναι τέλειος και κανεις δεν μπορέι πότέ να φτάσει στιν τελειότητα γιατι δυστυxος ειμαστε ανθρώποι και ο ανθρωπος παρασείρετε ,παντα κανει αμαρτίες xωρις καν να το θέλει.

Εννοείς τις δογματικά καθορισμένες ενέργειες που θεωρούνται αμαρτίες...


quote:
Γιαύτο θέλω να καταλήξω οτι κανεις δεν ειναι πιστός πραγαμτικα,πιστεύομε αλλα δεν τηρούμε αύτα που λεγονται πίστη και πολες φορες πως είπα παρασιρώμαστε αλλα η προσπάθεια μετρά.

Χωρίς να είμαι ειδικός, πιστεύω ότι είναι αδύνατο να ζήσει ένας άνθρωπος σύμφωνα με τις επιταγές του χριστιανισμού.


quote:
Ετσι ο θεός με το να μας βασανίζει μας κανει να μπορόύμε να σκευτόμαστε πιο ειναι λάθος και πιο σωστό.΄Να σεβόμαστε το κάθε τι που ηπάρxει στην γη.


Συγχώρεσέ με, φίλε μου, αλλά αυτό δεν μπορώ να το αντιληφθώ.

Μ’ αυτήν την έννοια τα παιδιά μας θα έπρεπε να τα σαπίζουμε στο ξύλο, όσο είναι μικρά, για να τους δώσουμε, όσο περισσότερα εφόδια μπορούμε...

quote:
Εγω κάθε φορά που μου συμβαίνει κατι κακό ,μετά που το ξεπερνάω πάντα κατι μαθαίνω απο το παθημα μου και ακόμη μετα απο αύτο xωρις να μου σύμβει κατι ευxαριστω νιώθω τοσο δυνατή και ευτιxησμένη γιατι ο ανθρωπος που περνα καποια δυσκολα πραγματα στην ζωη του μετα δεν τον φοωίζει τιποτα και ολα τα φιλοσοφι και ειναι ευxαριστημένος με οτι εxει και δεν εxει .

Μόλις διεπίστωσα ότι είσαι γυναίκα, συγγνώμη που σε προσφωνούσα σαν άντρα έως τώρα.

Φίλη μου, ούτε εδώ βλέπω συμμετοχή του θεού, απλά αυτό συμβαίνει σε όλους τους ανθρώπους και είναι φυσιολογικό να νοιώθεις καλά όταν ξεπεράσεις ένα πρόβλημα. Αυτό από μόνο του σε χαροποιεί, σα γεγονός.


quote:
και ετσι τον κανει τον πιο ευτιxοσμένο ανθρωπο στην γη παρολα τα πολα προβληματα που εxει.

Ελπίζω με κάποια προσοχή παραπάνω, να δεις ότι αυτό είναι οξύμωρο.

Δε νομίζω ότι με πολλά προβλήματα, μπορεί κάποιος να είναι ευτχισμένος.

quote:
Ελπίζω να σου απαντησα στην ερωτηση σου.και αν σε κατι διαφωνεις ευxριστος να το συζητήουμε.ειναι καλο να γίνετε αυτο γιατι βοήθαμε ο ενας τον αλλόν εστο αν ο αλλος εxει διαφορετικές αποξεις.

Προσπαθείς και το σέβομαι, όμως νομίζω, ότι οι αντιφάσεις είναι πάρα πολλές για να μπορέσει κάποιος να δώσει απάντηση, που να ξεφεύγει απ’ τα δογματικά πλαίσια της θρησκείας σου και να πλησιάζει τη λογική.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2007, 08:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο ένα-δυο σχόλια φίλε μου, σε όσα μου έκαναν εντύπωση

quote:
PARADEISOS
Η ΙΔΙΑ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ,Η ΙΔΙΑ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙχΑΝ ΠΕΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΤΙ ΕΙχΕ.

Δηλαδή όταν αρρώστησε ο πατέρας σου έκατσε σπίτι και περίμενε την Παναγία να τον κάνει καλά; Δεν πήγε στους γιατρούς; Δεν πήρε φάρμακα; Κι αν πίστευε ότι η Παναγία θα τον κάνει καλά γιατί πήγε;

Εγώ όταν προσβλήθηκα από καρκίνο είχα το εξής πρόβλημα. Η μάνα μου έλεγε να πάει να ανάψει ένα κερί στην Παναγία να γίνω καλά. Επειδή όμως εγώ δεν ήθελα να ανακατέψω πολλούς της είπα πως αν πιστεύει πως η Παναγία μπορεί να με κάνει καλά, να κάτσω σπίτι και να περιμένω. Τελικά αποφάσισε κι εκείνη να αφήσει την Παναγία ήσυχη και να πάω στο νοσοκομείο και να αφήσω τους γιατρούς και την επιστήμη να με κάνουν καλά παρά οι φαντασιώσεις των χριστιανών.

Και να δεις πως χωρίς κανένα κερί και καμιά παναγία, με 5 χημειοθεραπείες μια χαρά έγινα. Διαφορετικά είχα ενάμιση μήνα ζωής μόνο.

Αρα λοιπόν, μια και δίνεις εσύ συμβουλές, να δώσω και γω: Αν νομίζετε ότι η παναγία ή οποιοσδήποτε άλλος (θεός, άγγελος, διάβολος, τρίβολος) μπορεί να σας θεραπεύσει, όταν αρρωσταίνετε μην πάτε στους γιατρούς, εδώ ή στο Μαϊάμι. Πάτε στην εκκλησία και περιμένετε να γίνετε καλά. Θα έχετε τότε κάθε δίκιο να μιλάτε για θαύμα.

Αν πάλι δε γίνετε καλά και τα κακαρώσετε... ε.. τι να κάνουμε... "Εκεί πάνω θέλει και νέους", όπως είπε και ο Παϊσιος στο θείο μου.


quote:
PARADEISOS
ΚΑΙ ΠΟΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ

Η ΙΔΙΑ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ


Αυτά δεν θα τα σχολιάσω. Αν σου μιλάει η Παναγία, αν οι αγιοι παρουσιάζονται μπροστά σου... κάτι δεν πάει καλά, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα και κατά την ταπεινή άποψη της επιστήμης.


quote:
PARADEISOS
ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΡΩΝΕΥΤΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΝ

Ούτε εγώ ειρωνεύτηκα. Εκανα απλή κριτική στο μήνυμά σου. Δεν μου άρεσε ο τρόπος σου και ειδικά δεν μου άρεσε η ex cathedra ομιλία σου προς "απολωλότα πρόβατα".

quote:
PARADEISOS
ΠΑΝΤΟΣ ΕΓΩ ΔΕΝ χΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΑΥΜΑΤΑ ,ΟΥΤΕ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΎΩ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ...

Κανείς μας δεν ξέρει να γιατρεύει αρρώστους, τη δουλειά αυτή την έχουν αναλάβει οι άνθρωποι που έχουν σπουδάσει το σχετικό αντικείμενο. Γιατροί λέγονται.


quote:
PARADEISOS
ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΕ ΕχΕΙ ΚΑΛΑ

Να σου πώ φίλε μου, επειδή εμπιστεύομαι το θεό όσο εμπιστεύομαι τον σούπερμαν για να με έχει καλά, μια και οι δυο ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας και είναι ανθρώπινα δημιουργήματα, προτιμώ να μ'έχει καλά ο γιατρός που τον ξέρω, τόσο αυτόν όσο και τα εργαλεία του.

Αλλωστε, όπως σου είπα, όταν χρειάστηκα βοήθεια στο γιατρό πήγα, όχι στο θεό. Και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου. Σε συμβουλεύω, αν χρειαστείς παρόμοια βοήθεια εσύ ή κάποιος δικός σου (πράγμα που απεύχομαι), να προτιμήσεις το γιατρό. Σίγουρα πράματα. Δοκιμασμένα.

Κι άμα μιλήσεις πάλι με την Παναγία, ρώτησέ την και θα δεις... το ίδιο θα σου πει.


macedon

Edited by - macedon on 07/11/2007 08:14:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2007, 10:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ κλάμα , ταπεινοφροσύνη , προσκύνημα , δουλικότητα , μαρτύριο , γονυκλισία ,αυτοεξευτελισμός , φόβος........ Γνωστά χαρακτηριστικά γνωστού δόγματος .
Που είναι η σθεναρότητα , η περηφάνεια , η θετική σκέψη , το πείσμα , η αμφισβήτηση ρε γ@#ώτο .... ???????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2007, 18:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ύπαρξη του Θεού δεν άρχισε με την άφιξη του Χριστού στη γη.
Υπήρχε και από πριν .....

Ο Θεός δεν είναι δικός μας ή δικός σας ή δικός τους. Φυσικό είναι να επικοινωνεί, με διάφορους "απεσταλμένους", με τα πλάσματά του σε όλη τη γη Sesostris.

Βέβαια, δεν είναι ο Μόνος που επικοινωνεί με τους ανθρώπους. Πολλές σκοτεινές δυνάμεις, αρκετές φορές υποδυόμενες το Θεό, παρουσιάζονται στους ανθρώπους.

Με το Χριστό, ο ίδιος ο Θεός έγινε άνθρωπος και είναι αυτή η διαφορά του Χριστιανισμού με όλες τις άλλες θρησκείες.

Η ζωή της φίλης Παράδεισος, δεν εντοπίζεται στη σφαίρα ενός δικού της φανταστικού κόσμου, αποκομμένου από τον υπόλοιπο, δικό μας.
Ότι ζει η ίδια, σύμφωνα με τα όσα λέει, το βιώνει και ο στενός της οικογενειακός της κύκλος. Άλλο πράμα να φαντασιώνεσαι ο ίδιος και άλλο πράγμα στις "φαντασιώσεις" αυτές να συμμετέχουν και τρίτα πρόσωπα, τα οποία έχουν και ενεργό ρόλο.

Μου είναι δύσκολο να δεχθώ πως τα βιώματά της ή τα βιώματά μου, τα οποία και μοιράζεται-ομαι και με τρίτα πρόσωπα, "δεν είναι τίποτε περισσότερο από δημιουργίες του εγκεφάλου μας", διότι αν ήταν έτσι, τότε, παρά τη σφοδρή μου επιθυμία να νικήσω στο λόττο και να ξεχρεώσω το σπίτι μου, ο εγκέφαλός μου δεν μου έχει δημιουργήσει ως τώρα κανένα όραμα της προκοπής!! Βέβαια, ούτε καν ίχνος από αριθμούς που θα μου έδιναν το εξάρι!!

Και δεν θα με πείραζε καθόλου να δω τον Κρίσνα, τον Βούδα, τον Μωάμεθ, ειλικρινά το λέω. Η επιθυμία μου μεγάλη, αλλά κανένας από αυτούς δεν έρχεται να δώσει αυτούς τους "παλιοαριθμούς" να τελειώνουμε.

Η ζωή δεν περιορίζεται σε αυτά που μπορώ να δω και να διακρίνω μέσω των επιστημών ή με τη βοήθεια κάποιων μαθηματικών τύπων.
Με αυτό που λέω δεν υποτιμώ τις επιστήμες, ούτε και επιθυμώ να τις αντικαταστήσω με κάτι άλλο.
Εγώ είμαι υπέρ της άποψης του Πατρός Παϊσίου που συμβούλευε τις μητέρες να αφήνουν και ένα μικρό παραθυράκι Πίστης και να προσεύχονται στην Παναγιά να φωτίζει τα παιδιά τους, όταν οι ίδιες δεν κατάφερναν να τα πείσουν με τους γνωστούς τρόπους και μεθόδους.

Δηλαδή, κούνα τα χέρια σου αλλά γιατί να μην έχεις το δικαίωμα να απευθύνεσαι και στην Αθηνά;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2007, 18:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ κλάμα , ταπεινοφροσύνη , προσκύνημα , δουλικότητα , μαρτύριο , γονυκλισία ,αυτοεξευτελισμός , φόβος........ Γνωστά χαρακτηριστικά γνωστού δόγματος .
Που είναι η σθεναρότητα , η περηφάνεια , η θετική σκέψη , το πείσμα , η αμφισβήτηση ρε γ@#ώτο .... ???????


Οι γνωστές υπερβολές.
Κάθε άλλο παρά δούλους ή εξευτελισμένους βλέπω τους ανά τον κόσμο Χριστιανούς.

Όλα αυτά που εσύ ανέφερες, "τα καλά", άσχετα με το τι ερμηνεία τους δίνει ο καθένας, σε τι θα σε χρησιμέψουν και τι θα σου εξασφαλίσουν στη ζωή σου; Μήπως μόνο θλίψη και άγχος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2007, 20:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PARADEISOS
ΤΟΤΕ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΩΣΤΑ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΗΜΟΥΝ ΠΑΡΟΝ .Η ΙΔΙΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.(ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΕΙχΕ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙΑ ,ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ)????????

Φίλη PARADEISOS , και τα θαύματα δεν είναι τίποτε άλλο , από δημιουργήματα του εγκεφάλου μας .
Εάν κάποιος πιστέψει πραγματικά και χωρίς την παραμικρή αμφιβολία ότι μπορεί να θεραπευθή , τότε γίνεται αυτοίαση .
Πολλές φορές οι γιατροί δίνουν σε ορισμένες περιπτώσεις σε ασθενείς ψεύτικα φάρμακα , και τους διαβεβαιώνουν ότι είναι θαυματουργά για την περίπτωσή τους , και όμως οι ασθενείς γίνονται καλά .

Ο ίδιος ο Χριστός αναφέρεται ότι είπε , στον παράλυτο αν θυμάμαι καλά , ότι όχι εκείνος αλλά η πίστη του τον έσωσε .
Επίσης θαύματα κατ'αυτήν την έννοια γινόντουσαν πάντοτε και σε όλες τις θρησκείες .

Εγώ φίλη PARADEISOS έζησα και μεγάλωσα σε μία κατ' εξοχήν Ισλαμική χώρα , εκεί λοιπόν να δης θαύματα που γινόντουσαν στού πιστούς .

Για μένα λοιπόν το (θαύμα) δεν είναι από Θεϊκή παρέμβαση αλλά από την χωρίς αμφιβολίες πίστη του αρρώστου η οποία θέτει σε ενέργεια κάποιες ιδιότητες του εγκεφάλου μας για αυτοΐαση . Διαφορετικά αν ήταν μετά από Θεϊκή παρέμβαση , θα έπρεπε να φυτρώνουν τα κομμένα χέρια ή πόδια των ανθρώπων .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2007, 20:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Ο Θεός δεν είναι δικός μας ή δικός σας ή δικός τους. Φυσικό είναι να επικοινωνεί, με διάφορους "απεσταλμένους", με τα πλάσματά του σε όλη τη γη Sesostris.

Βέβαια, δεν είναι ο Μόνος που επικοινωνεί με τους ανθρώπους. Πολλές σκοτεινές δυνάμεις, αρκετές φορές υποδυόμενες το Θεό, παρουσιάζονται στους ανθρώπους.



Λες Ψηλέ , στη περίπτωση της φίλης PARADEISOS , να την επισκέφτηκε κανένα τραβεστί Τελώνιο μεταμφιεσμένο σε Παναγία ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2007, 03:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2007, 04:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΑΚΕΔΟΝ

ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕΣ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΟΙ ΑΠΟΥΕΙΣ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΕ ΚΡΙΝΩ.ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΣΥ .ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΗς ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΑΦΟΘ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΣ.ΝΑΙ ΠΗΓΕ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗς ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΙ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙχΕ ΠΑΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗς ΠΑΝΑΓΙΑς ΚΑΙ ΕΚΛΕΓΕ ΜΕΡΑ ΝΥχΤΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕ ΣΠΙΤΙ ΠΗΓΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΑ χΕΡΙΑ ΥΗΛΑ(ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ Ο ΠΕΤΕΡΑΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΗΑ ΖΕΙΣΕΙ ).

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΣΘΗΣ ΤΗΣ Ι ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΣΣΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΜΑΓΙΑ?

ΩΡΑΙΑ ΕχΩ ΜΑΓΓΙΣΑ ΓΙΑΓΙΑ....ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΝΑ ΤΙΣ ΖΗΤΗΣΩ?
ΜΑΚΕΔΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΦΙΣς ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΘ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΕΣ ΥΠΟΛΗΠΕΣ ΕΠΙΘΗΜΙΕΣ ΜΟΥ.

ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΑΝ ΜΙΛΙΗΣΩ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΕΥΤΙΚΕΣ.ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΘΥΜΗΘΗΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ .ΜΗΝ ΡΩΤΗΣΗΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ.....ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΗ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΩΡΑ ΘΑ ΜΑΘΗΣ.

ΦΙΛΕ ΓΙΑΠΕΤ

ΕΣΥ ΤΟΥΛΑχΙΣΤΟΝ ΕΙΣΑΙ ΛΟΓΙΚΟΣ .
ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓς ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΩ ΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.
ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡχΗ ΟΛΟΥΣ ΤΕΛΕΙΟΥΣ,ΕΝΑ ΕχΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ(ΚΑΙ Ο Δ..... ΕχΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΔΑΡΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝ,ΔΕΝ ΚΥΡΙΕΥΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡχΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΜΑ ΑΦΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΗΚΙΣΗ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟ.Ε ΕΛΑ ΝΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ?

ΟΤΑΝ ΘΑ ΔΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΣ ΜΙΛΗΣΩ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΜΑΚΕΔΟΝ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΕΥΕΤΕ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ας ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΕ ΦΑχ..

ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΓΙΑΠΕΤ ,ΕΙΣΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΣΤΕΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕ ΜΕ ΥΠΑΡχΟΘΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΘ ΕχΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ Η ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΦΑΝΕΥΩΜΕ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΔΕΝ χΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟς ΟΜΩΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΣΤΗχΟΣ ΘΑ ΕΔΕΙΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ .

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΥΗΛΟΣ ΕΥχΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ .ΕΥχΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΠΕΡΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ,ΟΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΒΓΑΖΕ ΠΕΡΑ ,ΜΑΖΙ ΚΑΠΟΙΟΥ!!!!!!!!!!

ΕΥχΑΡΗΣΤΩ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2007, 09:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη (σωστά;) PARADEISOS .
Να δεχθούμε ότι κατόπιν θεϊκής παρέμβασης σώθηκε ο πατέρας σου , άν και μεσολάβησε η γιαγιά σου και όχι ο ίδιος . Κατ΄αρχήν το ότι σώθηκε κάποιος βαριά άρρωστος , είναι γεγονός που χαροποιεί όλους μας . Τώρα σε καλώ να αναρωτηθείς με ψυχρή λογική γιατί σώθηκε κάποιος , ενώ κάποιος άλλος όχι , για να μην αναφερθώ ευθέως στον πατέρα σου (καλά νάναι ο άνθρωπος).
Στα λέει αυτά ένας που έφτασε δύο φορές να πει καλημέρα κυριολεκτικά στον χάρο. Λοιπόν έπρεπε να θεωρήσω ότι είμαι σημαντικό (!) μέρος αυτού του κόσμου , και ότι θάχανε η βενετιά βελόνι χωρίς εμένα ;;; Βέβαια άκουσα τις γνωστές παραινέσεις του τύπου "εκκλησάκι έκανες;" κ.λ.π. `
Τώρα βέβαια που δεν έχτισα εκκλησάκια , δεν έκανα τάματα , δεν άναψα λαμπάδες , δεν ξέρω κατά πόσον ήρθη η θεϊκή ή η του αγίου μου προστασία. Δεν ειρωνεύομαι , αυτή (πρέπει να) είναι η σειρά των πραγμάτων σύμφωνα με την χριστιανική λογική.
Επίσης καλό είναι να αναρωτηθείς : κάποιος οπαδός της ινδοϊκής π.χ. θρησκείας σε ανάλογη κατάσταση ο οποίος σώζεται τελικά , διότι και ΕΚΕΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ "ΘΑΥΜΑΤΑ" , ποιά Παναγία ή ποιον άγιο βλέπει μπροστά του και γλυτώνει ...;;;;

Υ.Γ. Το να λές για τέτοιες "οπτασίες" ή δεν ξέρω τι άλλο σε κάποιον από εμάς ...πάει καλά. Το να το λές όμως στον Macedon με τέτοια εμπειρία που είχε ,... μάλλον πας γυρεύοντας .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 00:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ PARADEISOS

"Mη δώσετε αυτό που είναι άγιο στα σκυλιά ούτε να ρίξετε τα μαργαριτάρια σας μπροστά στους χοίρους, μήπως τα καταπατήσουν με τα πόδια τους και στραφούν και σας ξεσκίσουν." Ματθ. 7:6.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 00:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

PARADEISOS

quote:
Ε ΕΛΑ ΝΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ?


Φίλη μου, προσπαθώ να σου πω, ότι η τυφλή πίστη σε ένα δόγμα, στερεί λογικές σκέψεις, αναζητήσεις, εξηγήσεις και συμπεράσματα.

Και ρωτάω, εσένα ή οποιονδήποτε άλλον, δεν είναι καλλίτερα να προχωρείς βήμα-βήμα, σ' ένα δρόμο, ομολογουμένως μακρύ και δύσκολο, απ' το να δέχεσαι πράγματα που δεν μπορείς να εξηγήσεις;

Αν μη τι άλλο, αυτό που λες παραπάνω, δείχνει ότι έχεις δεχθεί σα δεδομένα πράγματα που δεν μπορείς να εξηγήσεις, παρ' όλο που (πιστεύω) σ' έχουν απασχολήσει.

Όμως τα δέχεσαι ντε φακτο, χωρίς να δίνεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να διαπιστώσει, αν υπάρχει και άλλη εξήγηση γι' αυτά...

Σε ποιά συναλλαγή σου, στην καθημερινή σου ζωή, κάνεις το ίδιο;

Ψηλέ

σου εύχομαι ολόψυχα να γίνει το "θαύμα" που προσμένεις και να γίνει βαθύτερη και στερεότερη η πίστη σου.

quote:
Ψηλός

Δηλαδή, κούνα τα χέρια σου αλλά γιατί να μην έχεις το δικαίωμα να απευθύνεσαι και στην Αθηνά;


Με την προϋπόθεση, ότι κατανοείς, ψηλέ, το νόημα της φράσης "συν Αθηνά και χείρα κίνει", μπορείς να μου εξηγήσεις τι νόημα έχει το παραπάνω, που έγραψες;

Και γιατί αυτήν τη φιλοσοφική παρότρυνση, ο χριστιανισμός την αντικατέστησε με το "κύριε ελέησον";

Για να ακολουθήσουν τα "θαύματα" και να "επιβεβαιωθεί" ότι ο άνθρωπος δεν πειράζει να είναι άβουλος και απραγής, αρκεί να είναι πιστός;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 01:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατ΄αρχήν το ότι σώθηκε κάποιος βαριά άρρωστος , είναι γεγονός που χαροποιεί όλους μας . Τώρα σε καλώ να αναρωτηθείς με ψυχρή λογική γιατί σώθηκε κάποιος , ενώ κάποιος άλλος όχι , .....

Άνθρωπος μεθόριος
Από τα αναπάντητα διλήμματα
στα περάσματα της "άλλης λογικής"

ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΜΕΣΟΓΑΙΑΣ
ΚΑΙ ΛΑΥΡΕΩΤΙΚΗΣ

Φίλε D.P.J. 10,
στο παραπάνω βιβλίο θα βρεις αρκετές απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτεις. Βέβαια, αυτές είναι λίγες μόνο απαντήσεις από τις πολλές που υπάρχουν στον πλούτο της Ορθόδοξης Χριστιανικής Παράδοσης.

Όλα εξαρτώνται από εμάς, από τη διάθεσή μας και από το πώς και γιατί θέλουμε, αν θέλουμε πραγματικά, να προσεγγίσουμε ερωτήματα, τόσο σημαντικά, όπως και αυτό που έθεσες πιο πάνω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 01:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ

σου εύχομαι ολόψυχα να γίνει το "θαύμα" που προσμένεις και να γίνει βαθύτερη και στερεότερη η πίστη σου.

quote:
Ψηλός

Δηλαδή, κούνα τα χέρια σου αλλά γιατί να μην έχεις το δικαίωμα να απευθύνεσαι και στην Αθηνά;


Με την προϋπόθεση, ότι κατανοείς, ψηλέ, το νόημα της φράσης "συν Αθηνά και χείρα κίνει", μπορείς να μου εξηγήσεις τι νόημα έχει το παραπάνω, που έγραψες;

Και γιατί αυτήν τη φιλοσοφική παρότρυνση, ο χριστιανισμός την αντικατέστησε με το "κύριε ελέησον";

Για να ακολουθήσουν τα "θαύματα" και να "επιβεβαιωθεί" ότι ο άνθρωπος δεν πειράζει να είναι άβουλος και απραγής, αρκεί να είναι πιστός;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Ευχαριστώ για την ευχή σου και την ανταποδίδω εις το υπερδιπλάσιο.

Το ρητό, επίτηδες του άλλαξα τη σειρά.
Για εμένα δεν υπάρχει μόνο υλικός ή μόνο πνευματικός άνθρωπος.
Οι δύο "υποστάσεις" συνυπάρχουν στον άνθρωπο και επηρεάζει η μια την άλλη.

Αρνούμαι, λόγω ενός πείσματος, να κλείσω το δρόμο σε οτιδήποτε, υλικό ή πνευματικό, θα μπορούσε να έχει ευεργετικό αποτέλεσμα στο σύνολο της ανθρώπινης ύπαρξης.

Αυτό θέλησα να πω χρησιμοποιώντας μια φράση που δεν ηχεί «άκομψα» στα αυτιά ενός «μη Χριστιανού».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 03:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε γιαπετ
ΑΥΤΑΠΟΘ ΕΙΠΕΣ ΠΙΟ ΚΑΤΩ:
΄΄Και ρωτάω, εσένα ή οποιονδήποτε άλλον, δεν είναι καλλίτερα να προχωρείς βήμα-βήμα, σ' ένα δρόμο, ομολογουμένως μακρύ και δύσκολο, απ' το να δέχεσαι πράγματα που δεν μπορείς να εξηγήσειs

ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΕ ΓΙΑΠΕΤ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΑΣχΟΛΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ???

ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΕΡΟΥΜΕ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΟΠΩς ΛΕΣ,ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΥΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣς ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ.

ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ (ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ )ΜΕ ΑΥΤΑ ΖΩ ΜΙΑ
΄χΑΡΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΟΥ .ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ ΠΙΟ ΠΙΣΤΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ,ΠΙΟ ΤΑΠΕΙΝΗ,ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΝΑ ΣΕΒΟΜΕ ΤΟΥΣ ΓΥΡΟ ΜΟΥ.

ΠΗΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ,ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΖΩ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕχΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙχΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ .ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ χΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ χΕΡΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ Η ΤΟ ΛΑΘΟΣ.

ΑΡΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕχΕΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!

ΟΜΩΣ ΣΕΒΟΜΕ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ.

ΕΥχΑΡΗΣΤΩ ΦΙΛΕ ΓΙΑΠΕΤ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 04:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file D.P.J 10

ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΕχΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙχΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.

ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ χΙΛΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ!!!!!

ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕχΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΚΑΘΟΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΙΚΝΙΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ χΑΜΕΝΟΣ ΚΟΠΟΣ.

ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΣΕ ΣΕΝΑ .ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΕχΕΙ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΤΕ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΑ ΜΥΑΛΛΑ.

ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝ ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ ΠΑΩ ΓΥΡΕΥΟΝΤΑΣ??? Ε ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΠΑΕΙ!!!!!ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΚΕΔΟΝ ?? ΥΠΑΡχΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕχΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ,ΥΠΑΡχΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΝ ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΥΠΑΡχΟΥΝ ΚΑΙ χΕΙΡΟΤΕΡΑ.

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ χΕΡΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ.ΠΟΥ χΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΠΑΘΑ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.

ΔΕΝ ΛΕΩ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΛΟΙ ΤΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΛΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΜΑΚΕΔΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΤΗχΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΥ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 04:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΥχΟΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ.

ΕΥχΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 05:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file samuel 1974

EYχARHSTW[:}]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 16:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PARADEISOS

quote:
ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΕ ΓΙΑΠΕΤ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΑΣχΟΛΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ???

Ίσα- ίσα, το αντίθετο.

Δεν είπα αυτό. Είπα πως είναι καλλίτερα να βαδίζεις αργά, με συμπεράσματα μέσα απ’ τη γνώση που παίρνεις.

Προσωπικά, έχω πολλά ερωτήματα μπροστά μου, τα οποία είναι διαμορφωμένα, απ’ αυτά που έχω αφήσει πίσω και απ’ τους προβληματισμούς μου.

Όμως, να πιστεύω (όχι να γνωρίζω) κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω και μάλιστα να προσπαθώ να το παρουσιάσω σαν αλήθεια, είναι τουλάχιστον... υποτιμητικό για τη νοημοσύνη μου, πρωτίστως.

quote:
ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΕΡΟΥΜΕ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΟΠΩς ΛΕΣ...

Αυτό το λες εσύ η ίδια.

Βλέπεις ότι με το τελευταίο που λες,

quote:
ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ.

αναιρείς αυτό που ισχυρίζεσαι αμέσως πριν.

quote:
...ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΥΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣς ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ

Όπως κι εδώ, επίσης

quote:
ΠΗΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ,ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΖΩ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕχΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙχΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ χΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ χΕΡΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ Η ΤΟ ΛΑΘΟΣ.

Γι’ αυτό έγραψα, ότι η τυφλή υπακοή σ’ ένα δόγμα στερεί πνευματικές ελευθερίες.

Το πνεύμα σου φίλη μου, είναι "ελεύθερο" να κινείται σε... προκαθορισμένα πλαίσια, απ’ τα οποία αν πας να ξεφύγεις (με οποιονδήποτε τρόπο), νομίζεις ότι χάνεις την πίστη σου.

quote:
ΑΡΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕχΕΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!

Εγώ νομίζω, ότι μερικοί άνθρωποι πιστεύουν περισσότερο απ’ ότι... βλέπουν ή σκέπτονται.

quote:
ΟΜΩΣ ΣΕΒΟΜΕ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ.

Σωστό αυτό.

Όπως είπες κι εσύ συζητώντας, ο ένας βοηθιάει τον άλλο να διευρύνει τις γνώσεις του, ακούγοντας άλλες απόψεις.

Με την προϋπόθεση ότι ΑΚΟΥΕΙ.


quote:
ΕΥχΑΡΗΣΤΩ ΦΙΛΕ ΓΙΑΠΕΤ

Κι εγώ σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Νάσαι καλά.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2007, 00:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE ΓΙΑΠΕΤ

ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΑΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ,ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟΣ.

ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΘΑΥΜΑΤΑ,ΕΚΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΚΑΙ ΑΣ ΛΕΝ Η ΑΛΛΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΤΣΙΕΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΤΑΣΙΕΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΑΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ .

ΤΟ ΟΤΙ ΛΕΣ ΜΕ ΤΥΦΛΟΝΕΙ Η ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΘΕΤΙΜΕΝΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΖΗΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΠΟΥΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΑΛΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΙΛΗΚΡΗΝΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΧΑΣΗ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΣΕ ΤΡΟΧΑΙΟ,ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕς ΕΓς ΤΩΡΑ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΤΟΣΟ ΘΥΜΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΛΙΥΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ ΣΕ ΟΛΑ ,ΕΙΧ ΑΛΛΑΞΗ ΠΟΛΥ,ΕΙΜΟΥΝ ΠΙΟ ΑΣΠΛΑΧΝΗ ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΑ ΚΑΙΝΗ,ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΝΙΩΘΑ ΚΑΛΑ.

ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΕΠΑΝΗΡΘΑ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΥΓΕ ΚΑΙ Ο ΘΥΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΝΘΡΟΠΩΝ ΒΡΙΚΑ ΠΑΛΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΜΟΥ (ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ) ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΑ.

ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΖΗΤΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ(ενοο σε ερωτησης,αν υπαΧει ,γιατι δεν μας βοηθα ολους και διαφορες αλλες ερΩτησης που κανουν οι πιο πολλοι)ΑΦΟΥ Χερω ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

΄΄΄΄Μην αγωνιάτε για τιποτα ,μη μεριμνάτε αλλα για οτι σας Χρειάζεται να προσευΧεστε και με ευΧαριστίες να γνωστοποιείτε τα αιτήματα σας στο ΄ΘΕΟ.΄΄΄΄

΄΄΄΄Ο ΥυΧικος ανθρωπος,δηλαδη ο ανθρωπος διΧως Πνεύμα δεν δέΧεται αυτα που αποκαλύπτει το Πνεύμα του ΘΕΟΥ ,γιατι για αυτον ειναι ανοητο και δεν τα καταλαναίνει ,επειδη μονο με πνευματικο τροπο γινονται κατανοητά και με εσωτερικο κόσμο ,οΧι μονο εξωτερικά.(και ο εσωτερικός κοσμος δεν βασιζεται μονο στην μορφωση ,αλλα την ταπεινοτητα,την αγαπη,την δικαιοσυνη και την ελευθερη βουληση με παντοτινη ειρηνη.΄΄΄΄

ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΓΙΑΠΕΤ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2015, 15:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το ερώτημά μου εμένα είναι:

Γιατί εμείς οι Έλληνες τιμούμε μια Εβραία Αγία (την Παναγία);

Τι σχέση έχουμε με τους Εβραίους για να τιμούμε τους Θεούς τους και τους Αγίους τους;


Φίλε Vasiliscm, νομίζω πως στην ουσία δε λατρεύουμε μια Εβραία Αγία - όπως αποκαλείς τη μητέρα του Ιησού - αλλά ένα αρχέτυπο πολύ πιο καθολικό και πανάρχαιο...

Σύμφωνα με την δική μου αντίληψη, η Μαρία εκφράζει το αρχέτυπο της φιλεύσπλαχνης και συμπονετικής μητέρας όλων των ανθρώπων.
Για αυτό το λόγο η στροφή των ανθρώπων προς το πρόσωπο της ίσως και να είναι μεγαλύτερη από κάθε άλλη φιγούρα της Χριστιανικής θρησκείας.
Νομίζω πως το συγκεκριμένο αρχέτυπο εκφράστηκε σε πολλές άλλες παρόμοιες μορφές από αρχαιοτάτων χρόνων πχ Μεγάλη Μητέρα κλπ.

Πιστεύω λοιπόν πως οι τρόποι εκδήλωσης πίστεως προς τη Μαρία - αν κι υπερβολικοί πολλές φορές - είναι δικαιολογημένοι και κατανοητοί εξαιτίας των όσων εκφράζει.
Όταν ένας άνθρωπος "πονάει", αντιμετωπίζει μια εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση, μια ασθένεια, ασθένεια κάποιου πολύ κοντινού του προσώπου, είναι σε μια κατάσταση απελπισίας κλπ, νομίζω ότι αυτό που θα τον παρηγορούσε θα ήταν μια μητρική παρουσία.
Θα πρέπει να συνυπολογίσουμε άλλωστε και το γεγονός ότι ο δυνατότερος δεσμός που αναπτύσσεται μεταξύ των ανθρώπων είναι αυτός της μητέρας - παιδιού.

Οπότε δεν είναι αρκετά πιθανό η Μαρία να αποτελεί ένα υποκατάστατο της σχέσης αυτής?
Δεν θα μπορούσε να θυμίζει στους ανθρώπους ένα πρότυπο μητέρας το οποίο βρίσκεται κοντά τους σε κάθε δύσκολη στιγμή τους?

Επιστρέφοντας στο ερώτημα του AINEIAN06:

quote:
Η Παναγια .. αρεσκεται να βλεπει γιαγιαδες να ανεβαινουν με τα γονατα τα σκαλοπατια των ναων της .. προκειμενου να εκληπαρισουν την βοηθεια τους για τα αρρωστα παιδια τους .. [ δειχνοντας ετσι την ''πιστη'' τους ;;;]

Θα απαντούσα πως όχι, δεν είναι απαραίτητοι αυτοί οι τρόποι εκδήλωσης πίστης.
Τους βρίσκω όμως κατανοητούς την στιγμή που ο άνθρωπος σε μια δύσκολη στιγμή του μπορεί να λειτουργήσει κι υπερβολικά.
Μπορεί αυτοί οι υπερβολικοί τρόποι να είναι ένας τρόπος για να αποδείξουν στη Μαρία την αφοσίωση τους προς εκείνην.
Μπορεί να ισχύουν 1002 λόγοι τους οποίους δεν γνωρίζω καθώς δεν έχω κάποιο προσωπικό τέτοιο βίωμα και καθώς δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο θρησκευτικό δόγμα.


In anticipation of my resurrection...




Αληθινά Dying incubus, δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω σε τίποτα. Θέλω μόνο να συμπληρώσω κάποιες προσωπικές απόψεις.

Εκείνο που δυσκολεύεται να συνειδητοποιήσει ο σύγχρονος ατομοκεντρικός ανθρώπινος τύπος , είναι η ιδιότητα, ή μάλλον, η ψυχοφυσική ενότητα των πάντων .

Οι θεωρητικές προτυπώσεις των οντων είναι εκεί και είναι αιώνιες.

Όμως ο εκάστοτε ανθρωπολογικός τύπος της κάθε εξέλικτικής πορείας της ιστορίας, τις αντιλαμβάνεται και τις ενσαρκώνει διαφορετικά.
Αυτή η διαφορετικότητα πολλές φορές συγχέεται με τις λιγότερο αληθινές (λόγο στρέβλωσης) ιδέες της μετεμψύχωσης και μετενσάρκωσης .

Ο εκάστοτε ανθρωπολογικός τύπος μέσα απο την ιστορική του πορεία στο χώρο και τον χρόνο , διαμορφώνει (ή αποδιαμορφώνει) στο πλαίσιο εκδήλωσης , τις θεωρητικές προτυπώσεις των όντων σύμφωνα με τα στοιχεία και τις δυνατότητες του.

Η ανάδειξη της ποιότητας της ολότητας, συμβαίνει σύμφωνα με τις δυνατότητες ανάδυσης του κάθε επιπέδου.
Η προβολή των αρχετύπων είναι καθολική , αλλά η ανάδειξή τους μερική παραβολική και τελικά διαστρεβλωτική.

Το αρχέτυπο της ιδανικής Μητέρας Παναγίας, και το αρχέτυπο του ιδανικού υιού του Θεού , χριστού , είναι εκεί, και ενώ προβάλονται παραβολικά (μερικά) σε διάφορες φάσεις της ιστορίας , περιμένουν ωστόσο την συνολική εκδήλωση τους, κάτω απο τις ιδανικές ψυχοφυσικές συνθήκες. . Είναι αιώνια και λογικά.

Η ιδιότητα εκδήλωσης τους εντός του φυσικού πλαισίου, ενυπάρχει απο την αρχή της ιστορίας σε κάθε ανθρώπινο όν. Ο τρόπος εκδήλωσης διαφέρει, και περιλαμβάνει την ειδική κάθοδο στα ασυνείδητα περιεχόμενα με τον αμοιβαίο εμπλουτισμό απο άλλα ετερόκλητα περιεχόμενα , πριν την άνοδο στην συνείδηση.

Ο βαθμός παραβολής , ο βαθμός στρέβλωσης, ο τρόπος αλλοίωσης, συμβαίνει, εξ αιτίας των ασυνείδητων ατομικών περιεχομένων που επισυσσωρεύτηκαν κατα την πορεία της ατομικής και συλλογικής ιστορικής διαδρομής , η οποία περιλαμβάνει εκτός της αμιγούς ψυχικής σφαίρας , και την υλική φυσική υπόσταση.
Υπάρχει αδιάρηκτη σχέση αλλήλοσυμπλήρωσης αυτών των δύο .
Αυτό λέγεται ψυχοφυσική ενότητα .
Δεν μπορείς να τα διαχωρίζεις αυτά , γιατί αυτά δεν διαχωρίζονται.

Μια ιδανική θεωρητική προτύπωση , ψάχνει για μια ιδανική "μήτρα" εκδήλωσης.
Η μήτρα αυτή περιλαμβάνει ολόκληρη την ψυχοφυσική ενότητα σε χώρους και χρόνους.
Η ψυχοφυσική ενότητα είναι ενα υποδεκτικό σύνολο, ανάλογο των δυνατοτήτων <<ενσωμάτωσης>> προηγούμενων προτυπώσεων . Οι προτυπώσεις αφού υποστούν κάθοδο στο ατομικό ασυνείδητο , αρα προβολή ,αρα παραβολή , αρα στρέβλωση, "ανεβαίνουν" στην συνείδηση και γίνονται πράξη.

Τα αρχέτυπα είναι πολλάπλά , αλλά η σύνθετή τους αναφορά μένει απλή και καθαρή .
Είτε για το ιδανικό αρνητικό, είτε για το ιδανικό θετικό.

Τα αρχέτυπα αν και ενυπάρχουν και επαναλαμβάνονται στο σύνολο της ψυχοφυσικής ενότητας της ιστορίας , ωστόσο αυτά , ως θεωρητικά αντικείμενα, παραμένουν θεωρητικές προτυπώσεις αναλλοίωτες απο το χώρο και το χρόνο.
Η εκδήλωση τους ως σύνολο στο πλαίσιο της φυσικής υπόστασης ,εξαρτάται απο τις αποκλίσεις αυτού , και περιλαμβάνει τις δυνατότητες και το επίπεδο του φυσικού πλαισίου .

Το φυσικό πλαίσιο στον άνθρωπο απο την στιγμή εμφάνισης της συνείδησης σε κάπιο ιστορικό όριο εξέλιξης της φύσης , απέκτησε και ενσωμάτωσε διαφορετικά/ετερόκλητα επίπεδα στην ενσωμάτωση (εκδήλωση) , με άπειρους βαθμούς ελευθερίας.

Αυτοί οι άπειροι βαθμοί ελευθερίας οδηγούν στις διαφορετικές διαβαθμίσεις των θεωρητικών προβολών ακόμα και στο ίδιο το υποκείμενο. Ακόμα και το ίδιο το υποκείμενο είναι σε θέση να αναδιπλώνει τον εαυτό του συνεχώς μέσα στο χρόνο, αλλά και να <<διαχωρίζεται>> απο το αντικείμενο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy