ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΡΟΠΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2007, 14:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μπορώ να καταλάβω που το πας...

Impious Varmint


Εγώ δεν το πάω πουθενά. Σκέψου λίγο αυτά που έγραψες και θα καταλάβεις τη διαφορά!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2007, 15:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
El. Elyon

μπορεις να μας εξηγησεις τη διαφορα αναμεσα στα αγαλματα και τις εικονες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2007, 15:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η νοημοσύνη μου αγαπητέ el.elyon δεν μου επιτρέπει να καταλάβω τους υπαινιγμούς σου.Είπα κάτι πολύ συγκεκριμένο.Μπορούμε να θεωρήσουμε πως υπάρχει αντιστοιχία ανάμεσα στον τρόπο λατρείας των Χριστιανικών εικόνων με την λατρεία των δωδεκαθειστικών αρχαίων αγαλμάτων.Τώρα δεν καταλαβαίνω τι το ιδιαίτερο θες να μου πεις...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2007, 18:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

quote:

Schwabe: Κατά τον ίδιο τρόπο, μην κάνεις το λάθος να αναφέρεσαι σε «ειδωλολατρία», διότι οι αρχαίοι έλληνες δεν ήσαν λάτρεις των ειδώλων (αυτά μονάχα ανιστόρητοι μπορούν να τα αναπαράγουνε..), και φυσικά εάν υπάρχει ένα δόγμα που δεν δικαιούται να ομιλεί για λατρεία ειδώλων, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ.
quote:

el.elyon: Ναι πολύ σωστά! Όχι είδωλα (εικόνες) αλλά αγάλματα!!!!!!!

Imbious Varmint
Δηλαδή δεν μπορεί να υπάρχει αντιστοιχία ανάμεσα στον τρόπο λατρείας του Δωδεκάθεου με την λατρεία της Χριστιανικής πίστης?Όπως λένε οι Χριστιανοί,όταν προσκυνούν μια εικόνα δεν λατρεύουν το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένη αλλά το άγιο προσωπο το οποίο απεικονίζει.Το ίδιο δεν μπορεί να ισχυριστεί και ένας δωδεκαθειστής?Δεν λατρεύει το άγαλμα,αλλά αυτό που απεικονίζει το άγαλμα.

Οι Χριστιανοί φίλοι μας , φίλε Imbious Varmint απλούστατα αδυνατούν να αποδεχτούν , το ότι η λατρεία του πλέον αγαπητού τους προσώπου μέσα στο χριστιανικό πάνθεον , που είναι η Παναγία , αποτελεί συνέχεια της από αιώνων ριζωμένης λατρείας των προχριστιανικών θηλυκών θεοτήτων με τις οποίες την ταύτισαν κατά τους πρώιμους χριστιανικούς χρόνους , ικανοποιώντας την ανάγκη των ανθρώπων να συνεχίσουν την λατρεία τους προς αυτές , γι’ αυτό έχουμε και πολλές προσωνυμίες της .

Άλλο ένα απτό παράδειγμα των όσων έγραψα σε προηγούμενες απαντήσεις μου , όπου ανέφερα την ταύτιση της με την Αθηνά στην Ακρόπολη των Αθηνών , όπου ο Παρθενώνας μετατράπηκε σε ναό αφιερωμένο στην Παναγία , και με την «Παναγία την Τσαμπίκα» στην Ρόδο , που μέσω αυτής οι Ρόδιοι συνέχισαν να λατρεύουν την πολιούχο τους «Ίσιδα Σαμβύκη» είναι και το παρακάτω .

Δίπλα στην Μητρόπολη των Αθηνών υπάρχει ένας ναός ο οποίος είναι αφιερωμένος στην «Παναγία Γοργοεπήκοο» και τον Άγιο Ελευθέριο , και κατασκευάστηκε στο τέλος του 12ου αιώνα, στα ερείπια ενός αρχαίου ναού που ήταν αφιερωμένος στην θεά Ειλειθυία., η οποία ως γνωστόν μαζί με την Αρτέμιδα εθεωρούντο προστάτιδες των τοκετών .

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B8%CF%85%CE%B9%CE%B1

Εκεί λοιπόν στον ίδιο χώρο , από αρχαιοτάτων χρόνων προσέφευγαν , και προσφεύγουν ακόμα μέχρι σήμερα οι έγκυες γυναίκες προκειμένου να προσευχηθούν για να έχουν ένα καλό και γρήγορο τοκετό , προσευχόμενες όχι πια στην Ειλειθυία , αλλά στην Παναγία με την οποία την ταύτισαν και την αντικατέστησαν .

Ακόμα ένα απτό παράδειγμα επιρροής της αρχαίας θρησκείας στον Χριστιανισμό , μπορείτε να διαβάσετε και στο παρακάτω άρθρο της Καθημερινής , στην διεύθυνση :

http://news.kathimerini.gr/4Dcgi/4Dcgi/_w_articles_civ_11_25/03/2006_178337

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 08:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να πω την αλήθεια, δε μπορώ να βρω κάποια διαφορά ανάμεσα στην απόδοση τιμών προς κάποιον άγιο μέσω μιας εικόνας και στην απόδοση τιμών προς κάποιον Θεό μέσω ενός αγάλματος.
Δε μπορώ να θεωρήσω ούτε τη μια περίπτωση ως μορφή ειδωλολατρείας ούτε την άλλη κι αν έπρεπε να το κάνω, θα θεωρούσα και τις δύο.

Δε λατρεύεται ούτε η εικόνα όπως δε λατρευόταν και το άγαλμα...
Πέραν τούτου, στη Ρωμαιοκαθολική θρησκεία υπάρχουν αρκετά αγάλματα, κάτι που μου φαίνεται προσωπικά ως μια μορφή κατάλοιπου από τις προηγούμενες θρησκείες.

Φίλε Sesostris, συμφωνώ με τα όσα αναφέρεις!

Προστάτιδα των τοκετών ήταν όντως η Ειλειθυία κι η Άρτεμις - ως θεά της γονιμότητας - καθώς κι η Ήρα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 09:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δε λατρεύεται ούτε η εικόνα όπως δε λατρευόταν και το άγαλμα...

??????? !!!!!!!!
Και η λατρεία της Παναγίας της....Δεξιάς , της Φαρμακολύτριας , της Χοζοβιώτισσας , της....Χαμηλοβλεπούσας κ.λ.π., δεν συνεπάγεται λατρεία της ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ εικόνας η οποία έχει και συγκεκριμένη ειδικότητα ; Άν αυτό δεν είναι ο ορισμός της ειδωλολατρείας τότε τι είναι ;
Παρεπιμπτόντως σε χθεσινή συζήτηση για το θέμα με (μορφωμένη) πιστή η θέση της ήταν η εξής : Φυσικά και ήταν ειδωλολάτρες οι αρχαίοι κ.λ.π. αφού προσκυνούσαν ...θεούς ! και όχι τον ένα, μοναδικό , και αληθινό (αφού έγιναν τα απολύτως φυσιολογικά : παρθενογένεση , θαύματα , ανάσταση και άλλα.....γεγονότα).Το ότι προσκυνούσαν- προσκυνούν και οι μεν και οι δε κάποια ΘΕΟΤΗΤΑ δεν μπορούσε ή δεν ήθελε να το χωνέψει. Με τόση πλύση εγκεφάλου από νήπια τι περιμένεις... Δεν ξέρω βέβαια άν αυτή είναι και η επίσημη θέση της Εκλησίας-θρησκείας , αλλά φυσικά δεν μπορώ να φανταστώ να υπάρχει και κάποια λογική άποψη εκ μέρους τους......Καλά ,καλά μην βαράτε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 11:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η νοημοσύνη μου αγαπητέ el.elyon δεν μου επιτρέπει να καταλάβω τους υπαινιγμούς σου.Είπα κάτι πολύ συγκεκριμένο.Μπορούμε να θεωρήσουμε πως υπάρχει αντιστοιχία ανάμεσα στον τρόπο λατρείας των Χριστιανικών εικόνων με την λατρεία των δωδεκαθειστικών αρχαίων αγαλμάτων.Τώρα δεν καταλαβαίνω τι το ιδιαίτερο θες να μου πεις...

Impious Varmint


Δεν υπάρχει κανένας υπαινιγμός φίλε μου.

Όχι δεν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι υπάρχει αντιστοιχία!
Το άγαλμα όπως πολύ σωστά το είπες απεικόνιζε μόνον τους Θεούς. Η εικόνα δεν απεικονίζει τον Θεό! Άρα δεν μπορεί να υπάρχει καμία αντιστοιχία!
Τα αγάλματα ήταν η παρουσία των Θεών, ενώ οι εικόνες δεν είναι η παρουσία του Θεού! Ελπίζω να καταλάβεις τη μεγάλη διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στο άγαλμα και την εικόνα!


Επίσης αγαπητέ μου φίλε θεωρώ ότι μια ιστορική ερευνα θα βοηθήσει στο να καταλάβουμε ποια είναι η αλήθεια! Ίσως η ιστορία της τέχνης μπορεί να μας δώσει κάποιες απαντήσεις!

Καλημέρα φίλε μου, Impious Varmint.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 11:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sesostris: μέσα στο χριστιανικό πάνθεον

Τίποτα άλλο???????!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 11:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
sesostris: μέσα στο χριστιανικό πάνθεον
--------------------------------------------------------------------------------
el.elyon
Τίποτα άλλο???????!!!!!!!

Γιατί φίλε el.elyon; Δέν είναι πάνθεον ;
Βρές μου εσύ και αιτιολόγησέ μου την κατάλληλη λέξη .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 13:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
sesostris: μέσα στο χριστιανικό πάνθεον
--------------------------------------------------------------------------------
el.elyon
Τίποτα άλλο???????!!!!!!!

Γιατί φίλε el.elyon; Δέν είναι πάνθεον ;
Βρές μου εσύ και αιτιολόγησέ μου την κατάλληλη λέξη .

Ποια κατάλληλη λέξη?

Εσύ θα πρέπει να αιτιολογήσεις τη λέξη που είπες!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 13:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το άγαλμα όπως πολύ σωστά το είπες απεικόνιζε μόνον τους Θεούς. Η εικόνα δεν απεικονίζει τον Θεό! Άρα δεν μπορεί να υπάρχει καμία αντιστοιχία!
Τα αγάλματα ήταν η παρουσία των Θεών, ενώ οι εικόνες δεν είναι η παρουσία του Θεού! Ελπίζω να καταλάβεις τη μεγάλη διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στο άγαλμα και την εικόνα!


Έτσι το δέχομαι αγαπητέ el.elyon.Αν και αυτή η διαφορά δεν είναι πάντοτε ευδιάκριτη.Οι Χριστιανικές εικόνες όντως δεν απεικονίζουν τον Θεό,όπως τα ειδωλολατρικά αγάλματα,αλλά επί των πλείστων έχουν μορφές αγίων.Τι γίνεται όμως αγαπητέ,όταν η εικόνα απεικονίζει τον Χριστό.Ο Χριστός δεν είναι πρόσωπο της Αγίας Τριάδας και κατ'επέκταση Θεός?Δεν την προσκυνάμε?Δεν τη "λατρεύουμε"?Όσο για το αν τα αγάλματα ήταν η παρουσία των θεών,δεν το γνωρίζω,αλλά για να το λες,κάτι παραπάνω θα ξες...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 14:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Impious Varmint: Έτσι το δέχομαι αγαπητέ el.elyon.Αν και αυτή η διαφορά δεν είναι πάντοτε ευδιάκριτη.Οι Χριστιανικές εικόνες όντως δεν απεικονίζουν τον Θεό,όπως τα ειδωλολατρικά αγάλματα,αλλά επί των πλείστων έχουν μορφές αγίων.Τι γίνεται όμως αγαπητέ,όταν η εικόνα απεικονίζει τον Χριστό.Ο Χριστός δεν είναι πρόσωπο της Αγίας Τριάδας και κατ'επέκταση Θεός?Δεν την προσκυνάμε?Δεν τη "λατρεύουμε"?


Φίλε μου το θέμα είναι θεολογικό, ιστορικό, και θρησκευτικό. Αυτό που επικρατεί σήμερα είναι το τελευταίο. Έτσι σήμερα υπάρχει μια άγνοια για τα αλλά δυο που είναι και τα ποιο σημαντικά! Δύστυχος λίγοι έχουν θεολογικές γνώσεις και ακόμα ποιοι λίγοι πλήρης ιστορικές γνώσεις!

Θα πρέπει να ξεχωρίσουμε τις θρησκευτικές δογματικές συζητήσεις από τις θεολογικές και ιστορικές. Γιατί όταν δεν υπάρχει Θεολογική γνώση είναι πολύ εύκολο να υπάρχει θρησκευτικό δογματικό σφάλμα. Το ίδιο μπορεί να γίνει και όταν δεν υπάρχουν ιστορικές γνώσεις!


Αγαπητέ μου στη παρούσα φάση θα αποφύγω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου. Γιατί το θέμα είναι πολύ λεπτό και δεν είναι απλό και εύκολο! Θα πρέπει να υπάρχουν θεολογικές και ιστορικές γνώσεις!
Κάποια στιγμή θα δοθούν απαντήσεις.


quote:
Impious Varmint:
Όσο για το αν τα αγάλματα ήταν η παρουσία των θεών,δεν το γνωρίζω,αλλά για να το λες,κάτι παραπάνω θα ξες...


Και αυτό αγαπητέ μου είναι εξίσου λεπτό, δύσκολο και περίπλοκο θέμα!
Θα πρέπει να υπάρχουν θεολογικές γνώσεις για την θεολογία των Ελλήνων και σαφώς ιστορικές και θρησκευτικές!

Θαυμάζω πάρα πολύ την ιστορία της τέχνης στην αρχαιότητα. Δεν νομίζω ότι κάποιος γνώστης των πραγμάτων να διαφωνεί ότι το άγαλμα ήταν η παρουσία του/της Θεού/Θεάς που απεικόνιζε!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 09:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά δε μπορώ να διαχωρίσω τη μια περίπτωση από την άλλη.

Από την μια είχαμε αγάλματα μιας πολυθεϊστικής θρησκείας κι από την άλλη μιας μονοθεϊστικής.
Παρόλα αυτά, κάποιοι άγιοι της χριστιανικής θρησκείας συγκεντρώνουν χαρακτηριστικά διαφόρων θεοτήτων από τις αρχαιότερες πολυθεϊστικές θρησκείες - σε μεγαλύτερο ή σε μικρότερο βαθμό.

Υποθέτω, φίλε Sesostris, πως κάτι τέτοιο είχες κατά νου όταν αναφέρθηκες στο χριστιανικό πάνθεο...

quote:
Το άγαλμα όπως πολύ σωστά το είπες απεικόνιζε μόνον τους Θεούς. Η εικόνα δεν απεικονίζει τον Θεό! Άρα δεν μπορεί να υπάρχει καμία αντιστοιχία!

Κατά μια έννοια, αγαπητέ el.elyon, έχεις δίκιο σ' αυτό.
Αν το εξετάσουμε όμως βαθύτερα το όλο ζήτημα θα δούμε ότι αυτό μπορεί να αποκτά άλλη διάσταση.
Ο Impious Varmint πολύ σωστά σου ανέφερε περιπτώσεις εικόνων που απεικονίζουν τον Ιησού, που ανήκει στην Αγία Τριάδα.
Δε μπορώ λοιπόν να θεωρήσω μόνο κάποια από τις δύο θρησκείες ως ειδωλολατρική και την άλλη όχι...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 10:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying Incubus: Κατά μια έννοια, αγαπητέ el.elyon, έχεις δίκιο σ' αυτό.
Αν το εξετάσουμε όμως βαθύτερα το όλο ζήτημα θα δούμε ότι αυτό μπορεί να αποκτά άλλη διάσταση.

Αγαπητέ μου Dying Incubus ήμουν σαφής στο προηγούμενο μήνυμα μου. Επαναλαμβάνω το θέμα είναι λεπτό, δύσκολο και περίπλοκο. Είναι απαραίτητο θεολογικές και ιστορικές γνώσεις.

quote:
Dying Incubus: Ο Impious Varmint πολύ σωστά σου ανέφερε περιπτώσεις εικόνων που απεικονίζουν τον Ιησού, που ανήκει στην Αγία Τριάδα.

Αγαπητέ μου θα ήταν λάθος εάν θα απαντήσω χωρίς πρώτα να εξεταστεί το θέμα.
Πότε χρονολογούνται οι εικόνες?

quote:
Dying Incubus: Δε μπορώ λοιπόν να θεωρήσω μόνο κάποια από τις δύο θρησκείες ως ειδωλολατρική και την άλλη όχι...

Μόνο οι μονοθεϊστικές θρησκείες μπορούν να χαρακτηρίζουν ως ειδωλολατρική κάποια άλλη θρησκεία.

Καλημέρα σε όλους.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 14:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Το άγαλμα όπως πολύ σωστά το είπες απεικόνιζε μόνον τους Θεούς. Η εικόνα δεν απεικονίζει τον Θεό! Άρα δεν μπορεί να υπάρχει καμία αντιστοιχία!»

Σφάλεις φίλτατε, και βλέπεις μόνο αυτά που θέλεις να δεις.

Τα αγάλματα ήσαν τιμές προς το Θείο, και σύμφωνα με την φαντασία και των καλλιτεχνών προέκυψαν αυτές οι γνωστές φιγούρες. Ο Παντοδύναμος Δίας και πάει λέγοντας.

Στον χριστιανισμό, έχουμε στις εκκλησίες την ζωγραφιά του θεού ως ενός γενειοφόρου παππούλη με άσπρα και μακριά μαλλιά, το οποίο και αποτελεί μια φανταστική ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ του Θεού που νομίζουν ότι υπάρχει οι χριστιανοί. Με άλλα λόγια, το ίδιο ακριβώς που έπρατταν και οι σοφοί αρχαίοι έλληνες σμιλεύοντας τα καλαίσθητα αγάλματα.

Τώρα, το πώς κατέληξαν οι χριστιανοί να κατηγορούν τους αρχαίους έλληνες, τους γεννήτορες της φιλοσοφίας, της αδογμάτιστης σκέψης, της δημοκρατίας, ως «ειδωλολάτρες», αυτό είναι μια ιστορία που πρέπει να αναζητηθεί στην λάσπη και στην ασχετοσύνη του ποιμνίου εις το οποίο ως συνήθως απευθύνεται το χριστιανικό δόγμα.

el-elyon:
«Τα αγάλματα ήταν η παρουσία των Θεών, ενώ οι εικόνες δεν είναι η παρουσία του Θεού!»

Τα αγάλματα, ήσαν οι τιμές των ανθρώπων προς το Θείο και όχι η παρουσία των θεών ή ημίθεων (σήμερα τους λένε Αγίους..).

Το ίδιο είναι και σήμερα οι εικόνες ή τα αγάλματα των καθολικών, άσχετα εάν εδώ και αιώνες πολλούς οι χριστιανοί έχουν υποπέσει σε καθαρή λατρεία ειδώλων και άλλων αντικειμένων, όπως κόκαλα αγίων, μαλλιά του Ιωάννου, μουμιοποιημένα πτώματα διαφόρων ιερέων ή ακόμα και διάφορες βαφές ξύλων (εικόνες), από τα οποία αναζητούν πάντοτε ένα: το «θαύμα», προσερχόμενοι με δέος και ασπαζόμενοι αυτά τα αντικείμενα….

Αυτή είναι η αλήθεια, και τα υπόλοιπα είναι ευσεβείς πόθοι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 14:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sesostris
Γιατί φίλε el.elyon; Δέν είναι πάνθεον ;
Βρές μου εσύ και αιτιολόγησέ μου την κατάλληλη λέξη .

el.elyon
Ποια κατάλληλη λέξη?
Εσύ θα πρέπει να αιτιολογήσεις τη λέξη που είπες!

Φίλε el.elyon , στην προηγούμενη απάντησή μου , εκφράστηκα σύμφωνα με τις απόψεις μου και χρησιμοποίησα την λέξη "Πανθεον" για να χαρακτηρίσω το σύνολο των αγίων της χριστιανικής θρησκείας .
Από την απάντησή σου συμπαιρένεται ότι διαφώνησες με τον χαρακτηρισμό αυτό , και γι'αυτό σε ρώτησα να μου δώσης την δική σου άποψη .
Αντί λοιπόν να μου υποδείξης τον σωστό , κατά την άποψή σου χαρακτηρισμό , μου απαντάς με νέα ερώτηση .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 22:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Από την μια είχαμε αγάλματα μιας πολυθεϊστικής θρησκείας κι από την άλλη μιας μονοθεϊστικής.
Παρόλα αυτά, κάποιοι άγιοι της χριστιανικής θρησκείας συγκεντρώνουν χαρακτηριστικά διαφόρων θεοτήτων από τις αρχαιότερες πολυθεϊστικές θρησκείες - σε μεγαλύτερο ή σε μικρότερο βαθμό.

Υποθέτω, φίλε Sesostris, πως κάτι τέτοιο είχες κατά νου όταν αναφέρθηκες στο χριστιανικό πάνθεο...quote:



Φίλε Dying_Incubus , τι να πώ ! Διάβασες την σκέψη μου . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 09:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Dying_Incubus , τι να πώ ! Διάβασες την σκέψη μου .

Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται!

Αγαπητέ el.elyon, δεν γνωρίζω από πότε χρονολογούνται οι διάφορες εικόνες που απεικονίζουν τον Ιησού, τη μητέρα του ή διάφορους αγίους.
Επειδή όμως αναφέρεις ότι είναι απαραίτητες οι ιστορικές κι οι θεολογικές γνώσεις, θα διάβαζα με χαρά τα όσα έχεις να μας πεις σχετικά με αυτές.

quote:
Μόνο οι μονοθεϊστικές θρησκείες μπορούν να χαρακτηρίζουν ως ειδωλολατρική κάποια άλλη θρησκεία.

Και κάποιος ο οποίος δεν πιστεύει σε κάποια θρησκεία μπορεί να εξετάσει και τις πολυθεϊστικές και τις μονοθεϊστικές θρησκείες ώστε να βρει τα κοινά τους σημεία και τις διαφορές τους.
Μπορεί επίσης να δει ποιά από τις δύο είναι ειδωλολατρική.
Μπορεί να είναι κι οι δύο, μπορεί και καμία...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 10:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: Σφάλεις φίλτατε, και βλέπεις μόνο αυτά που θέλεις να δεις.
Τα αγάλματα ήσαν τιμές προς το Θείο, και σύμφωνα με την φαντασία και των καλλιτεχνών προέκυψαν αυτές οι γνωστές φιγούρες. Ο Παντοδύναμος Δίας και πάει λέγοντας.
Στον χριστιανισμό, έχουμε στις εκκλησίες την ζωγραφιά του θεού ως ενός γενειοφόρου παππούλη με άσπρα και μακριά μαλλιά, το οποίο και αποτελεί μια φανταστική ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ του Θεού που νομίζουν ότι υπάρχει οι χριστιανοί. Με άλλα λόγια, το ίδιο ακριβώς που έπρατταν και οι σοφοί αρχαίοι έλληνες σμιλεύοντας τα καλαίσθητα αγάλματα.
Τώρα, το πώς κατέληξαν οι χριστιανοί να κατηγορούν τους αρχαίους έλληνες, τους γεννήτορες της φιλοσοφίας, της αδογμάτιστης σκέψης, της δημοκρατίας, ως «ειδωλολάτρες», αυτό είναι μια ιστορία που πρέπει να αναζητηθεί στην λάσπη και στην ασχετοσύνη του ποιμνίου εις το οποίο ως συνήθως απευθύνεται το χριστιανικό δόγμα.

Αγαπητέ μου Schwabe επιμένω ότι το θέμα δεν είναι τόσο απλό και εύκολο όσο το παρουσιάζεις. Η θεολογία για τους αρχαίους Έλληνες ήταν πολύ σημαντική, ήταν στο κέντρο της κοινωνίας! Κι όμως φίλε οι περσότεροι γνωρίζουν ελάχιστα για την θεολογία των Ελλήνων και μερικοί τους προσβάλουν ονομάζοντας την θεολογία τους, μυθολογία…….!

Τώρα όσο για την αδογμάτιστη σκέψη και τα περί δημοκρατίας ας τα αφήσουμε καλύτερα…….

Ο Δίας δεν ήταν μόνο παντοδύναμος Θεός αλλά και αδύναμος ως άνθρωπος!!!

quote:
Schwabe: el-elyon:
«Τα αγάλματα ήταν η παρουσία των Θεών, ενώ οι εικόνες δεν είναι η παρουσία του Θεού!»

Τα αγάλματα, ήσαν οι τιμές των ανθρώπων προς το Θείο και όχι η παρουσία των θεών ή ημίθεων (σήμερα τους λένε Αγίους..).


Εδώ θα επιμείνω ότι τα αγάλματα ήταν η παρουσία του Θεού που απεικόνιζε!!!
Ψάξε να δεις, αγαπητέ μου, τη λέξη άγαλμα ποια ήταν η εννοιολογική σημασία στην αρχαιότητα.
Όσο για τις τιμές προς τους θεούς είναι οι θρησκευτικές τελετές + γιορτές των αρχαίων Ελλήνων, μπροστά στην παρουσία του Θεού ( άγαλμα)!!!


quote:
Schwabe: Το ίδιο είναι και σήμερα οι εικόνες ή τα αγάλματα των καθολικών, άσχετα εάν εδώ και αιώνες πολλούς οι χριστιανοί έχουν υποπέσει σε καθαρή λατρεία ειδώλων και άλλων αντικειμένων, όπως κόκαλα αγίων, μαλλιά του Ιωάννου, μουμιοποιημένα πτώματα διαφόρων ιερέων ή ακόμα και διάφορες βαφές ξύλων (εικόνες), από τα οποία αναζητούν πάντοτε ένα: το «θαύμα», προσερχόμενοι με δέος και ασπαζόμενοι αυτά τα αντικείμενα….
Αυτή είναι η αλήθεια, και τα υπόλοιπα είναι ευσεβείς πόθοι.

Σ΄ ευχαριστώ για την συμμετοχή σου αλλά δεν νομίζω ότι αυτή είναι αλήθεια. Είναι πολύ νωρίς για βγούνε συμπεράσματα!!!

Καλημέρα φίλτατε!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 21/09/2007 10:51:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 11:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
sesostris
Γιατί φίλε el.elyon; Δέν είναι πάνθεον ;
Βρές μου εσύ και αιτιολόγησέ μου την κατάλληλη λέξη .

el.elyon
Ποια κατάλληλη λέξη?
Εσύ θα πρέπει να αιτιολογήσεις τη λέξη που είπες!

Φίλε el.elyon , στην προηγούμενη απάντησή μου , εκφράστηκα σύμφωνα με τις απόψεις μου και χρησιμοποίησα την λέξη "Πανθεον" για να χαρακτηρίσω το σύνολο των αγίων της χριστιανικής θρησκείας .
Από την απάντησή σου συμπαιρένεται ότι διαφώνησες με τον χαρακτηρισμό αυτό , και γι'αυτό σε ρώτησα να μου δώσης την δική σου άποψη .
Αντί λοιπόν να μου υποδείξης τον σωστό , κατά την άποψή σου χαρακτηρισμό , μου απαντάς με νέα ερώτηση .

Δεν υπήρχε καμιά ερώτηση για να απαντήσω!
Εσύ φίλε μου, Sesostris, δεν απάντησες στην ερώτηση μου……

Καλημέρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 11:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying Incubus: Αγαπητέ el.elyon, δεν γνωρίζω από πότε χρονολογούνται οι διάφορες εικόνες που απεικονίζουν τον Ιησού, τη μητέρα του ή διάφορους αγίους.
Επειδή όμως αναφέρεις ότι είναι απαραίτητες οι ιστορικές κι οι θεολογικές γνώσεις, θα διάβαζα με χαρά τα όσα έχεις να μας πεις σχετικά με αυτές.

Αγαπητέ Dying Incubus πρώτα θα πρέπει να δούμε την θεολογία και ιστορία των Αρχαίων Ελλήνων!
Θα προσφέρω αυτά τα λίγα που γνωρίζω αλλά πιστεύω ότι όλοι θα πρέπει να προσφέρουμε……!

quote:
Dying Incubus: Και κάποιος ο οποίος δεν πιστεύει σε κάποια θρησκεία μπορεί να εξετάσει και τις πολυθεϊστικές και τις μονοθεϊστικές θρησκείες ώστε να βρει τα κοινά τους σημεία και τις διαφορές τους.
Μπορεί επίσης να δει ποιά από τις δύο είναι ειδωλολατρική.
Μπορεί να είναι κι οι δύο, μπορεί και καμία...

Εάν δεν υπήρχανε οι μονοθεϊστικές θρησκείες δεν θα υπήρχε και η ειδωλολατρία!!!
Για αυτόν που δεν πιστεύει σε κανέναν Θεό δεν υπάρχει ειδωλολατρία!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 12:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε el.elyon, φυσικά και θα πρέπει να προσφέρουμε όλοι.
Αν κάνεις λοιπόν την αρχή πιστεύω ότι θα κινητοποιηθούμε κι οι υπόλοιποι.

quote:
Εάν δεν υπήρχανε οι μονοθεϊστικές θρησκείες δεν θα υπήρχε και η ειδωλολατρία!!!
Για αυτόν που δεν πιστεύει σε κανέναν Θεό δεν υπάρχει ειδωλολατρία!

Δε μίλησα για πίστη σε μια ειδωλολατρική θρησκεία.
Ανέφερα πως ένας άθρησκος είναι πιθανόν να είναι σε θέση - όντας αμέτοχος - να κρίνει αν μια θρησκεία είναι ειδωλολατρική ή όχι.
Γιατί δε με προσέχεις?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 12:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying Incubus: Γιατί δε με προσέχεις?

Εγώ δεν σε προσέχω ή εσύ δεν με προσέχεις φίλτατε?!

Πες μου την άποψη σου για την ειδωλολατρία. Τι είναι ειδωλολατρία?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 15:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon, προς το παρόν περιμένω την κατάθεση των δικών σου ιστορικών και θεολογικών γνώσεων που μας έχεις υποσχεθεί.
Οπότε θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω ακόμη ώστε να μοιραστείς μαζί μας τα όσα γνωρίζεις.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 20:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon μπλέκεις το θέμα επικίνδυνα.Αναφέρεσε σε ιστορική έρευνα και ιστορία της τέχνης ενώ επικαλείσαι την θεολογική γνώση ως απαραίτητο εφόδιο της απάντησης σου και γενικά της συζήτησης μας.Ωραία όλα αυτά,μα εμένα με ψιλομπερδεύουν.Αν πάρεις,π.χ δέκα πιστούς και τους πεις ότι η τάδε εικόνα της Παναγίας θεραπεύει ασθένειες,πιστεύεις πως υπάρχει κάποιος από αυτούς που να προτιμήσει να προσκυνήσει και να προσφέρει τα τάματα του σε μια εικόνα που δεν θεραπεύει?

Η θρησκεία αγαπητέ,θεωρώ,πως αποτυπώνεται από τον τρόπο με τον οποίο την ασκούν οι πιστοί της.Οσο ειδωλολατρική ήταν η λατρεία των αρχαίων άλλο τόσο είναι και των σύγχρονων.Ανεξάρτητα από το τι λέει το "επίσημο καταστατικό" της κάθε θρησκείας.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 23:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote] el.elyon
Δεν υπήρχε καμιά ερώτηση για να απαντήσω!
Εσύ φίλε μου, Sesostris, δεν απάντησες στην ερώτηση μου…… [quote]
Γνωστή η μέθοδός σου να ανταπαντάς με άλλη ερώτηση φίλε el.elyon , αλλά τέλος πάντων θα σου ξανά απαντήσω στην …..απάντηση ερώτησή σου .
Είναι λοιπόν «Πάνθεον» γιατί εκτός από την εξήγηση πού έδωσε ο φίλος Dying Incubus , o Χριστιανισμός δεν είναι μονοθεϊστική αλλά πολυθεϊστική θρησκεία , γιατί εκτός από τον Θεό λατρεύει και ένα σωρό αγίους , οσίους κλπ . Με άλλα λόγια δευτερεύουσες θεότητες και ήρωες .

Οι μόνες μονοθεϊστικές θρησκείες στον κόσμο είναι ο Ιουδαϊσμός και το Ισλάμ , που λατρεύουν μόνο τον Θεό = Ελλοάχ = Αλλάχ , τον οποίο δεν απεικονίζουν όπως και δεν απεικονίζουν τους προφήτες , οι οποίοι δεν είναι άγιοι ούτε γιοι του θεού , αλλά σεβάσμια πρόσωπα στα οποία ο Θεός απεκάλυψε τις εντολές του , και φυσικά δεν προσκυνάνε την κάρα του Ιεζεκιήλ , το κόκαλο της ωμοπλάτης του Δανιήλ , και το μουμιοποιημένο πτώμα του Ησαΐα , ή διάφορα «Φετίχ» όπως ζώνες κλπ .

Τόσο δε οι Ιουδαίοι , όσο και οι Μουσουλμάνοι κατηγορούν , και όχι άδικα κατά την γνώμη μου , τους Χριστιανούς ότι είναι ειδωλολάτρες .
Ελπίζω τώρα να κατάλαβες την διαφορά .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 15:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris: Γνωστή η μέθοδός σου να ανταπαντάς με άλλη ερώτηση φίλε el.elyon , αλλά τέλος πάντων θα σου ξανά απαντήσω στην …..απάντηση ερώτησή σου .

Όχι φίλε μου Sesostris δεν είναι τέλος πάντων. Θα σε παρακαλούσα να μου πεις ποια ήταν η ερώτηση σου στην οποία δεν απάντησα! Ευχαριστώ!

quote:
Sesostris: Είναι λοιπόν «Πάνθεον» γιατί εκτός από την εξήγηση πού έδωσε ο φίλος Dying Incubus , o Χριστιανισμός δεν είναι μονοθεϊστική αλλά πολυθεϊστική θρησκεία , γιατί εκτός από τον Θεό λατρεύει και ένα σωρό αγίους , οσίους κλπ . Με άλλα λόγια δευτερεύουσες θεότητες και ήρωες .


Αγαπητέ μου φίλε όσο και να προσπαθείς δεν μπορείς να αποδείξεις τα όσα λες!!!

Θα σου ζητήσω να προχωρήσουμε στην ανάλυση του θέματος. Στο τέλος θα δούμε εάν είναι Πάνθεον ή όχι…….?!

quote:
Sesostris: Τόσο δε οι Ιουδαίοι , όσο και οι Μουσουλμάνοι κατηγορούν , και όχι άδικα κατά την γνώμη μου , τους Χριστιανούς ότι είναι ειδωλολάτρες .
Ελπίζω τώρα να κατάλαβες την διαφορά .

Ποιους Χριστιανούς?

Φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείς ότι τα πράγματα είναι τόσο απλά και κατανοητά. Ας αναλύσουμε το θέμα!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 15:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Impious Varmint: Αγαπητέ el.elyon μπλέκεις το θέμα επικίνδυνα.Αναφέρεσε σε ιστορική έρευνα και ιστορία της τέχνης ενώ επικαλείσαι την θεολογική γνώση ως απαραίτητο εφόδιο της απάντησης σου και γενικά της συζήτησης μας.Ωραία όλα αυτά,μα εμένα με ψιλομπερδεύουν.Αν πάρεις,π.χ δέκα πιστούς και τους πεις ότι η τάδε εικόνα της Παναγίας θεραπεύει ασθένειες,πιστεύεις πως υπάρχει κάποιος από αυτούς που να προτιμήσει να προσκυνήσει και να προσφέρει τα τάματα του σε μια εικόνα που δεν θεραπεύει?


Ποιος είναι κίνδυνος?

Όχι μόνο που δεν τα μπλέκω τα πράγματα αλλά θα έλεγα ότι τα ξεμπλέκω.
Η θεολογική γνώση, αγαπητέ μου φίλε, δεν είναι ταυτόσημη με το δόγμα!!!
Η θεολογική γνώση δεν είναι πίστευε κι μη ερευνα!
Η θεολογικοί γνώση είναι βασισμένη στην ερευνα!
( το πίστευε κι μη ερευνα δεν αφόρα μόνο τους χριστιανούς αλλά όλα τα δόγματα, και την αθεΐα.)

quote:
Impious Varmint: Η θρησκεία αγαπητέ,θεωρώ,πως αποτυπώνεται από τον τρόπο με τον οποίο την ασκούν οι πιστοί της.Οσο ειδωλολατρική ήταν η λατρεία των αρχαίων άλλο τόσο είναι και των σύγχρονων.Ανεξάρτητα από το τι λέει το "επίσημο καταστατικό" της κάθε θρησκείας.

Γιατί συζητάμε τα συμπεράσματα αντί να ερευνήσουμε και να αναλύσουμε το θέμα?!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 15:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ el.elyon, προς το παρόν περιμένω την κατάθεση των δικών σου ιστορικών και θεολογικών γνώσεων που μας έχεις υποσχεθεί.
Οπότε θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω ακόμη ώστε να μοιραστείς μαζί μας τα όσα γνωρίζεις.


In anticipation of my resurrection...



Μάλλον λάθος κατάλαβες αγαπητέ μου. Δεν υποσχέθηκα ότι θα καταθέσω αλλά ότι θα προσφέρω στην συζήτηση με τα λίγα που γνωρίζω!!! Για αυτό θα ήθελα κάποια στιγμή να μου απαντήσεις στην ερώτηση μου αφού πρώτα θα πω την άποψη μου για την ειδωλολατρία. Ευχαριστώ!


Η ειδωλολατρία είναι καθαρά μια μονοθεϊστική λέξη. Εγώ θα έλεγα καθαρά Εβραϊκή!
Η ειδωλολατρία είναι η λατρεία ενός Θεού ή Θεάς που δεν υπάρχει στην πραγματικότητα για το μονοθεϊσμό. Ο μονοθεϊσμός αποκλείει την υπάρξει άλλων Θεών άρα απορρίπτει την λατρεία αυτών των Θεών. Και την λατρεία αυτών των Θεών την ονομάζει ειδωλολατρία!!!
Αλλά γιατί ειδωλολατρία?

Γιατί όλοι οι Θεοί είχαν το δικό τους είδωλο = άγαλμα. Από το άγαλμα ξεχώριζαν τους Θεούς. Και η λατρεία τους αφορούσε το άγαλμα που ήταν η παρουσία του Θεού/ Θεάς που απεικόνιζε.

Άρα είναι λογικό συμπέρασμα για το μονοθεϊσμό να ονομάσει την λατρεία των Θεών από τους πολυθεϊστές, ειδωλολατρία!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 22:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκεπτόμουν να μην μιλήσω στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά έγινε μεγάλη αναφορά για τις εικόνες, τα γλυπτά, το αν παρουσιάζεται η μορφή του Θεού κάπου ζωγραφισμένη, και γενικά αναφορές στην ιστορία της τέχνης.
Επειδή η τέχνη είναι το επιστημονικό μου πεδίο λόγω επαγγέλματος(ζωγράφος) θα σας μεταφέρω κάποιες πληροφορίες

Με τον όρο εικόνες εννοούμε τις τοιχογραφίες και τις φορητές εικόνες που βρίσκονται σε ένα ναό.

Στο συγκεκριμένο θέμα γίνεται αναφορά για τις φορητές εικόνες.
Θα μου πείτε που βγάζω αυτό το συμπέρασμα. Θα σας πω αμέσως, γιατί σε όλους αυτούς τους αιώνες της Χριστιανικής Θρησκείας μόνο εικόνες σε ξύλο έχουν χαρακτηριστεί θαυματουργές, ποτέ μια αγιογραφία με την τεχνική του "φρέσκο"(τοιχογραφία σε νωπό σοβά).

Λοιπόν οι φορητές εικόνες έχουν τις καταβολές τους από την Αίγυπτο από τα Ελληνορωμαικά νεκρικά πορτρέτα Φαγιούμ(ονομάζονται έτσι επειδή βρέθηκαν αυτοί οι σαρκοφάγοι στην όαση του Φαγιούμ).

Η τεχνική της ζωγραφικής και ο τρόπος απεικόνησης είναι ο ίδιος, μετωπική αυστηρή θέαση του προσώπου που απεικονίζεται, και μέθοδος χρωματίσματος η εγκαυστική( λιωμένο κερί που λειτουργεί σαν συνδετικό υλικό με το χρώμα σε σκόνη)πάνω σε ξύλο η σε πανί.

Η τεχνική αυτή ήταν μεταξύ 1ου και 3ου αιώνα μ.Χ.στην αρχή οι εικόνες αυτές σκέπαζαν την σαρκοφάγο ενός νεκρού( συγκεκριμένα μιας μούμιας), μετά γινόντουσαν με αυτή την τεχνική εικόνες για να παρουσιάσουν τις μορφές Αγίων του Χριστού ή της Παναγίας.

Αργότερα βρέθηκαν άλλες τεχνικές (γιατί η εγκαυστική είναι πολύ δύσκολη σαν τεχνική),όπως της αυγοτέμπερας(αυγό και ξύδι σαν συνδετικά υλικά ανακατεμένα με σκόνη χρώμα) τεχνική που χρησιμοποιήται και σήμερα.

Στην εξέλιξη της Βυζαντινής τέχνης συναντάμε την Κρητική σχολή(μεταβυζαντινή τέχνη) με αξιόλογους εκπροσώπους αναμεσά τους και τον Δομίνικο Θεοτοκόπουλο μαθητή αργότερα του Τισιανού.

Αφού μιλήσαμε για Τισιανό για να θυμηθούμε κάποιον πολύ μεγάλο γλύπτη ζωγράφο αρχιτέκτονα κλπ τον Μιχαήλ Αγγελο, τώρα γιατί αναφέρομαι σε αυτόν; Γιατί αυτός είναι που έχει ζωγραφίσει την μορφή του Θεού, στην Καπέλα Σιξτίνα στο Βατικανό(ο Θεός που απλώνει το χέρι και δίνει ζωή στον Αδάμ).

Γιατί αγαπητοί μου αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί πρέπει να πιάνουμε όλο το φάσμα του Χριστιανισμού.

Αλήθεια έχω μία προσωπική απορία γιατί στις ορθόδοξες εκκλησίες προσευχόμαστε και φιλάμε και κάνουμε τάματα μόνο σε φορητές εικόνες(φορητές είναι και αυτές που βρίσκονται στο τέμπλο του ιερού) και όχι και σε τοιχογραφίες;

Επίσης μπορεί στην ιστορία της τέχνης να μην συναντάμε άγαλμα του Θεού αλλά συναντάμε του αδιαίρετου μέλους της Αγίας τριάδας του Χριστού, στο Ριο ντε Τζανέιρο το γιγάντιο άγαλμα που προστατεύει από τον λόφο την πόλη με ανοιχτά τα χέρια, και πολλά αγάλματα της Παναγίας και Αγίων σε διάφορα μέρη του κόσμου.

Γιατί ανακατεύω την τέχνη των Καθολικών με την τέχνη της Ορθόδοξης εκκλησίας; Γιατί απλούστατα αγαπητοί μου η τέχνη είναι μία και αλληλοεπηρεάζεται απο τις επιμέρους τεχνοτροπίες κάθε λαού.

Και δεν νομίζω ότι ένας Χριστιανός θα χαρακτήριζε έναν άλλο Χριστιανό ειδωλολάτρη μόνο και μόνο επειδή υπάρχει το σχίσμα.

Συνοψίζοντας λοιπόν στην ιστορία της τέχνης έχουμε ζωγραφισμένη την μορφή του Θεού και σε γλυπτά τις μορφές του Χριστού της Παναγίας και των Αγίων, και σε πολλές φορητές εικόνες της ορθοδοξίας συναντάμε μικτή τεχνική ανάγλυφο(το ανάγλυφο είναι παρακλάδι της γλυπτικής) το σώμα με ασήμι και το κεφάλι και κάποιες φορές και τα χέρια ζωγραφική , κυρίως στις μορφές του Χριστού και της Παναγίας.

Επίσης εικόνες και αγάλματα στην ιστορία τέχνης έχουμε και στην Χριστιανική Θρησκεία και στην Αρχαία Ελληνική( απλώς ζωγραφικά έργα της αρχαίας Ελλάδας σώζονται απειροελάχιστα λόγω της φθοράς του χρόνου)


Μούμια του Αρτεμίδωρου, με πορτραίτο εγκαυστικής σε ξύλο από φτελιά, διακοσμημένο με φύλλο χρυσού, Βρετανικό Μουσείο, Τμήμα Αιγυπτιακών Αρχαιοτήτων (ΕΑ 21810). Μήκος μούμιας 1,67 μ. Περίοδος Τραϊανού, 98 -117 μ.Χ (φαγιούμ)



capella sixtina Βατικανό, καλλιτέχνης Μιχαήλ Αγγελος


Αγαλμα του Ιησού Ρίο ντε Τζανέιρο.


Εκκλησία της Παναγιάς Αγιάσος (όρος Ολυμπος)Μυτιλήνη θαυματουργή εικόνα της Παναγίας της βρεφοκρατούσας


Μοναστήρι του Ταξιάρχη στο Μανταμάδο- Μυτιλήνη θαυματουργή εικόνα του Ταξιάρχη.

Και στην Αρχαία Ελλάδα αλλά τώρα οι εικόνες και τα αγάλματα συμβολίζουν
το πρόσωπο που λατρεύεται, δεν είναι το ίδιο το πρόσωπο.Οι σπονδές και οι χοές τότε, γίνονταν για να τιμήσουν τον θεό να τον παρακαλέσουν μέσω της εικονιζόμενης μορφής προσευχόμενοι, και τώρα με τα τάματα τα κεριά τις λαμπάδες το ίδιο γίνεται.

Αυτά είχα να σας πω για την συμβολή της τέχνης μέσα στις θρησκείες, με καλή διάθεση.

Wolf

Edited by - keraynos on 23/09/2007 22:47:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy