ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΡΟΠΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 08:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Sensum Λες:

quote:
Σίγουρα έχεις πέσει θύμα μιας εξαιρετικά σπάνιας παραπληροφόρησης για τον χριστιανισμό, αγαπητέ. Αναρωτιέμαι σε τι περιβάλλον μεγάλωσες!..

Μεγάλωσα σε Χριστιανικό περιβάλλον.

Όλες μου οι πηγές είναι : Η Παλαιά Διαθήκη, η Καινή Διαθήκη και οι Πατέρες της εκκλησίας.

Εξήγησέ μου λοιπόν υπέρτατε κριτή και συμπαθή ξερόλα από που συμπέρανες την παραπληροφόρηση !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 12:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AINEIAN06: Βεβαιως .. πιστευω οτι το Συμπαν [ το συνολο της υλης και της ενεργειας ] ειναι αιωνιο , υπηρχε απο παντα και θα υπαρχει για παντα ... συστελεται και διαστελεται [ καταστρεφεται και ξαναδημιουργειται ] στον αιωνα τον απαντα .. πριν απο την Μεγαλη Εκρηξη ... ξαναυπηρξε κι ξανακαταστραφηκε πολλες φορες το Συμπαν...

Και εσύ αγαπητέ για πίστη μιλάς!!!!!!!


quote:
AINEIAN06: Μονο που η Φυση ...ως Θεος
1. δεν κολακευεται με υμνους και προσευχες
2. Δεν δωροδοκειται με δωρα ταματα θυσιες
3. Δεν βοηθα με ιδιαιτερο επιλεκτικο τροπο οσους πιστους της την κολακευουν και την δωροδοκουν [ δεν τους κανει ιδιαιτερες θαυματουργικες χαρες ..]
Εκεινο που με εχει οδηγησει στην αποριψη καθε θρησκειας

Αγαπητέ είναι σημαντικό που είσαι ειλικρινής. Εσύ θέλεις να απορρίπτεις!


Άρα αγαπητέ για ποιο λόγο να συμμετάσχουν στο θέμα σου, αυτοί που απορρίπτεις?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 12:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σίγουρα έχεις πέσει θύμα μιας εξαιρετικά σπάνιας παραπληροφόρησης για τον χριστιανισμό, αγαπητέ. Αναρωτιέμαι σε τι περιβάλλον μεγάλωσες!..

Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι αγαπητέ Sensum?
Νομίζεις ότι τα άτομα που πέφτουν θύματα παραπληροφόρησης βρίσκονται εκτός Χριστιανικής κοινωνίας?Δηλαδή κάποιος που είναι μεγαλωμένος με τις Γραφές σημαίνει ότι γνωρίζει τα πράγματα όπως ακριβώς έχουν?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 16:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σαν υστερόγραφο, "αγαπητέ φίλε", θα σε παρακαλούσα να αφήσεις τις ψευτομαγκιές και την υφέρπουσα ειρωνία όταν γράφεις, γιατί από τέτοια υφάκια έχουμε χορτάσει εδώ μέσα.

Αν επιθυμείς σοβαρό διάλογο, θα τον έχεις. Αν επιθυμείς να ακολουθήσεις άλλες ατραπούς... νομίζω πως είσαι σε λάθος χώρο.

Χμ...

Δεν ξέρω, φίλε μου, τι θα έλεγε ο Συντονιστής στην περίπτωση που δοκίμαζα κι εγώ να ακολουθήσω τη δική σου «ατραπό» ή το δικό σου «υφάκι»... Mήπως θα μπορούσαμε έτσι να συννενοηθούμε καλύτερα;

Στο θέμα τώρα στο οποίο με παρέπεμψες θίγεις μια ιστορική περίοδο, άσχετη ωστόσο με τη δική μου αναφορά, που εκκινεί από το 301 μαχχ (!) έως το 1808 (;) - εντελώς αυθαίρετα θα έλεγα, αφού την ίδια περίοδο (301 μαχχ) οι χριστιανοί υφίστανται τους πιο απηνείς διωγμούς της ανθρώπινης ιστορίας σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Βιβλιογραφικές αναφορές δεν είδα εκτός από παραπεταμένη βιβλιογραφία. Και το κυριότερο, έχεις λάβει εξαιρετικές απαντήσεις, την πλειονότητα των οποίων την καταλογίζεις μονίμως απαξιωτικά σε κάποιον αδιόρατο απολογητή! Κι όπως διαπιστώνω, αφού τις επικαλείται και ο απολογητής, δεν χρήζουν απαντήσεως κατά σένα! Επιχειρηματολογική πρωτοτυπία...

Όσο με αφορά, ξαναδιάβασε προσεκτικότερα τα μόλις 2 πρώτα σχόλιά μου και θα διαπιστώσεις ότι η δική μου σχετική αναφορά φτάνει ως το έδικτο του Μιλάνου, το 313 μ.Χ., Σ' αυτό το διάστημα αναφέρθηκα και μόνο, το οποίο ήταν και το κρισιμότερο για την τύχη της νέας θρησκείας. Ούτε καν έθιξα την καθιέρωση του χριστιανισμού ως επίσημης θρησκείας και τη μετέπειτα θεσμική πλέον "σταδιοδρομία" του.

Αν εσύ κατανοείς τον ιστορικό χρόνο ως σημείο, εγώ τον βλέπω ως ευθεία. Η εξάπλωση του χριστιανισμού έχει μια εξελικτική πορεία εκκινώντας από την ασήμαντη Ιουδαία το 37 μ.Χ περίπου μέχρι σήμερα. Δεν μπορούν να μπουν όλα φίρδην μίγδην στο ίδιο τσουβάλι, για να εξαχθούν με μπακαλίστικο τρόπο τα αυθαίρετα συμπεράσματά σου.

Ευχαριστώ για την υπόδειξη της εξόδου κινδύνου.

Μάθε κι εσύ για το «ευσχημονείν» των Μακεδόνων.

------------

Υ.Γ. 1) Αντιλαμβάνομαι βεβαίως πως, σαν νέο μέλος και μετά το καλωσόρισμα και τις ευχές του κ. Διοικητή, θα πρέπει να υποστώ κάποιου είδους καψόνι, το ψυχολογικό ανάλογο της σωματικής βελτίωσης στον ελληνικό στρατό, θα παρατηρούσα...

Και φυσικά οι πιο πρόθυμοι από τους παλαιότερους αποδεικνύονται κάτι γενναιόψυχοι τύποι με ονοματεπώνυμο μάλιστα στο προφίλ, έτσι για περισσότερη τσαμπουκαλού ψευτομαγκιά, όπως ο μακεδόνας "Κλαζομένιος" που εκ προοιμίου (ενδεδειγμένη τακτική) με εγκαλεί ως πρόσωπο ηθικά, πνευματικά, επιστημονικά. Μάλιστα εμφανίζεται και συμπεριφέρεται ως ιδιοκτήτης του χώρου χωρίς να το δηλώνει ρητά, έστω προς γνώση και συμμόρφωση ας πούμε. Τι λένε επ' αυτής της διαγωγής οι αρμόδιοι; (ελπίζω όχι το κλασικό: «ο παληός είναι αλλιώς»...)

2) Οι φάσκοντες «ελληνίζειν» τελικά διαπιστώνεται πως κλαζομενίζουν, αφού αγνοούν τους στοιχειώδεις κανόνες ενός πολιτισμένου διαλόγου προσβάλλοντας το πρόσωπο του συνομιλητή τους, χωρίς καν να μπουν στον κόπο να επιχειρηματολογήσουν κατά της άποψής του. Είναι ολοφάνερο ότι προσπαθούν να φιμώσουν, όχι να διαλεχθούν. Και το κάνουν μάλιστα με απροκάλυπτο και αναιδή τρόπο (βλ. λήμμα "φασισμός").

(Τι να σκέφτεται κι ο Ξένιος Δίας άραγε;)

Sensum aestimandum esse, non verba.

Edited by - sensum on 17/08/2007 16:32:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 16:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μεγάλωσα σε Χριστιανικό περιβάλλον.

Οικογενειακό ή γενικότερο; π.χ χριστιανική Ελλάδα... θρησκευτικά σχολείου... ήχοι από καμπάνες κλπ...κλπ...
quote:
Όλες μου οι πηγές είναι : Η Παλαιά Διαθήκη, η Καινή Διαθήκη και οι Πατέρες της εκκλησίας.
Αν αυτές είναι οι πηγές σου, τότε τα συμπεράσματά σου από πού στον κόρακα τα εξήγαγες;
quote:
Εξήγησέ μου λοιπόν υπέρτατε κριτή και συμπαθή ξερόλα από που συμπέρανες την παραπληροφόρηση
Από τη διεπιστημονική εγκυρότητα των σχολίων σου, φίλε μου. Ιστορία, θρησκειολογία, θεολογία κττ. Αλλά τι συμπέρασμα να βγάλω κι εγώ για σένα τώρα;

Μήπως είσαι από τους τύπους που στα πρώτα 30 δευτερόλεπτα διαμορφώνουν παγιωμένη άποψη για το πρόσωπο του συνομιλητή τους και κατόπιν αρχίζουν το τροπάριο της καφρίλας «μαλάκ@ και μαλάκ@...» κι όλα τα συναφή κοσμητικά;

Ψάχνω πάντως από περιέργεια στους αρχαίους Έλληνες να βρω παρόμοιο κώδικα συμπεριφοράς κι εκείνοι μονίμως με παραπέμπουν στους κάφρους της αραπιάς και στους Κλαζομενίους...

Καλωσύνη σου πάντως, που με βρίσκεις «συμπαθή» παρά τα κοσμητικά που μου προσάπτεις!

quote:
Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι αγαπητέ Sensum?
Νομίζεις ότι τα άτομα που πέφτουν θύματα παραπληροφόρησης βρίσκονται εκτός Χριστιανικής κοινωνίας?Δηλαδή κάποιος που είναι μεγαλωμένος με τις Γραφές σημαίνει ότι γνωρίζει τα πράγματα όπως ακριβώς έχουν?

Όχι, φίλε Impious Varmint, δεν τρέφω τέτοιες αυταπάτες. Ο κίνδυνος είναι πάντα υπαρκτός και εντός των πυλών. Εν προκειμένω όμως προσπαθώ να εκμαιεύσω ερμηνευτικές αυταπάτες και ιδεοληψίες άσχετων αλλά εντούτοις επίδοξων ερευνητών της Βίβλου. Κανείς ισχυρισμός τους δεν είναι προφανής, ούτε αθώος...


Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 17:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Impious Varmint:Νομίζεις ότι τα άτομα που πέφτουν θύματα παραπληροφόρησης βρίσκονται εκτός Χριστιανικής κοινωνίας?Δηλαδή κάποιος που είναι μεγαλωμένος με τις Γραφές σημαίνει ότι γνωρίζει τα πράγματα όπως ακριβώς έχουν?

ΟΧΙ ΟΛΑ ... ΠΟΛΛΑ ΝΑΙ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ.
Βλέπουμε απαγόρευση σε ξένους θεούς, πολέμους με εχθρικούς λαούς και αμέσως ρίχνουμε φαρμακερά βέλη οτι όλα τα πρόσωπα της βίβλου και ο θεός της είναι κακοί και αιμοβόροι.
ΜΠΗΚΑΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ, ΤΙ ΛΑΟΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ?
ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΟΥΣ?
ΠΟΙΟΙ ΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΤΟΥΣ?
ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ?
Βλέπουμε περιστατικά μοιχείας που είναι πραγματικά αρκετά και τους κατηγορούμε συλλήβδην όλους για μοιχούς.
ΜΠΆΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΠΟΙΑ Η ΓΕΝΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 01:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sensum
αφού την ίδια περίοδο (301 μαχχ) οι χριστιανοί υφίστανται τους πιο απηνείς διωγμούς της ανθρώπινης ιστορίας σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.

Κάποια ιστορική τεκμηρίωση επ'αυτού;

quote:
sensum
Βιβλιογραφικές αναφορές δεν είδα εκτός από παραπεταμένη βιβλιογραφία

Ενώ εσύ μας μπούχτισες στις βιβλιογραφικές αναφορές

quote:
sensump
Όσο με αφορά, ξαναδιάβασε προσεκτικότερα τα μόλις 2 πρώτα σχόλιά μου...

Επειδή έθιξες το θέμα της βιβλιογραφίας και της επιστημονότητας, έψαξα όχι μόνο τα 2 σου πρώτα αλλά όλα τα 5 μηνύματά σου μπας και βρω κάτι σοβαρό να ασχοληθώ, βιβλιογραφικά τεκμηριωμένο, για τα παραμύθια που αναφέρεις εδώ. Το πιο κοντινό που βρήκα σε ιστορική τεκμηρίωση είναι τα παρακάτω:

* «χαίρε, Θεού προς θνητούς ευδοκία, χαίρε θνητών προς Θεόν παρρησία»,
* «χαίρε, σκέπη του κόσμου πλατυτέρα νεφέλης»,
* «χαίρε, πασών γενεών ευφροσύνη».

Ομολογώ ότι τα επιχειρήματά σου με άφησαν άφωνο! Τι να αντιπαραθέσω ο έρμος σε τέτοια τεκμήρια;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 03:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γελασμένε...

Οι απόψεις που διατύπωσα προέρχονται από πρωτογενείς πηγές κι εμπεριστατωμένες θέσεις έγκυρων ιστορικών. Σου εξήγησα πως αν θες να τις αντικρούσεις, προσκόμισε τεκμήρια κι όχι φληναφήματα από Δαυλούς, Ιχώρ και τα συναφή. Ειδάλλως εγώ βερεσέ χαμάλης δεν γίνομαι, να σπαταλήσω το χρόνο μου στο ψάξιμο εκατοντάδων βιβλίων χιλιάδων σελίδων. Πολύ μεγάλη χάρη, για τις αστοιχείωτες ενστάσεις σου...

quote:
Ομολογώ ότι τα επιχειρήματά σου με άφησαν άφωνο! Τι να αντιπαραθέσω ο έρμος σε τέτοια τεκμήρια;
Εμένα ειρωνεύεσαι ή τον Ηρόδοτο, που έκανες πως δεν τον πρόσεξες; Μήπως τον έχετε αποκηρύξει ΚΑΙ αυτόν;

Άντε, συνετίσου... και σε περίμενα πιο σοβαρό αυτή τη φορά.

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 05:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sensum
Οι απόψεις που διατύπωσα προέρχονται από πρωτογενείς πηγές

Οι οποίες είναι ποιές;

quote:
sensum
κι εμπεριστατωμένες θέσεις έγκυρων ιστορικών.

Οι οποίοι είναι ποιοί;

quote:
sensum
Σου εξήγησα πως αν θες να τις αντικρούσεις...

Τι να αντικρούσω; Δεν έχεις πει και τίποτε μέχρι τώρα.

Περιμένω να καταθέσεις τους "έγκυρους ιστορικούς" με τις "εμπεριστατωμένες θέσεις" που συνηγορούν στα αναπόδεικτα παραμύθια που αραδιάζεις...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 10:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητέ φίλε sensum.

quote:
sensum: Ειδάλλως εγώ βερεσέ χαμάλης δεν γίνομαι, να σπαταλήσω το χρόνο μου στο ψάξιμο εκατοντάδων βιβλίων χιλιάδων σελίδων. Πολύ μεγάλη χάρη, για τις αστοιχείωτες ενστάσεις σου...

Αγαπητέ sensum, ναι το ψάξιμο στα βιβλία θέλει χρόνο και διάθεση. Αλλά το ποιο σημαντικό είναι ότι υπάρχουν τα βιβλία. Φίλε μου δεν νομίζω ότι γίνεσαι χαμάλης κανενός με το να ψάξεις τα βιβλία, στην πραγματικότητα προσφέρεις σε ένα δημόσιο διάλογο. Μπορεί να συζητάς με τον φίλο macedon αλλά παρακολουθούνε και άλλοι.

Αν έχεις το χρόνο και την διάθεση θα ήθελα να διαβάζω και να μάθω κάτι παραπάνω από σένα.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 14:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ sensum, θα ήθελα να κάνω μια μικρή επισήμανση στο μήνυμα που απέστειλες στις 16/08/2007, 21:53:35 και μου απάντησες σε κάτι που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα μου.

Συγκεκριμένα αναφέρεις:

quote:
Συμφωνώ πως η εξάπλωση του χριστιανισμού δεν έγινε μέσα σ' ένα ευοίωνο και ειρηνικό περιβάλλον, αυτό είναι ιστορικά αναμφισβήτητο. Με το να ασπαστεί κάποιος τη νέα θρησκεία υπέγραφε τον κατατρεγμό του και σίγουρα τα κίνητρα του υποψήφιου πιστού ήταν κάθε άλλο παρά χειροπιαστά: ο χριστιανισμός δεν είχε κανένα πολιτικό, οικονομικό ή κοινωνικό ατού στην κατοχή του για να το προσφέρει στους οπαδούς του, απεναντίας...

Εννοούσα τους διωγμούς των λεγόμενων εθνικών οι οποίοι δεν ασπάζονταν τον Χριστιανισμό (επί Μ. Θεοδόσιου, Μ. Κωνσταντίνου, Ιουστινιανού κλπ).
Νόμιζα πως ήταν ξεκάθαρο από τα όσα έγραψα...

Δεν επεκτείνομαι όμως περαιτέρω σ' αυτό το θέμα γιατί είναι άσχετο από το αρχικό θέμα συζήτησης του παρόντος topic.

Φίλε Vasiliscm, νομίζω πως σε ελάχιστες θρησκείες θα πίστευαν ότι το αρχέτυπο της Μητέρας εκφράζεται μέσα από τη Μεγάλη Μητέρα ή οποιαδήποτε άλλη ισχυρή γυναικεία θεότητα που συγκέντρωνε αυτά τα χαρακτηριστικά ή έστω ότι έχει "μετενσαρκωθεί" σ' αυτήν.
Οι εκάστοτε πιστοί - ή η πλειοψηφία τους καλύτερα - θα πίστευαν ότι υπάρχει όντως η θεότητα και δεν θα σκέφτονταν ότι αυτή αποτελεί μια αρχετυπική έκφραση.

quote:
Ορισμένοι αμόρφωτοι νομίζουν ότι προσπαθώ να θίξω τους Εβραίους ! Πιστεύω ότι τιμώ τους Εβραίους που κατάφεραν να επιβάλλουν τον αιμοβόρο Θεό τους της Παλαιάς Διαθήκης στους απανταχού Χριστιανούς.

Προς το παρόν όμως προσβάλλεις κάποιους συνανθρώπους σου χαρακτηρίζοντας τους αμόρφωτους...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 15:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και φυσικά οι πιο πρόθυμοι από τους παλαιότερους αποδεικνύονται κάτι γενναιόψυχοι τύποι με ονοματεπώνυμο μάλιστα στο προφίλ, έτσι για περισσότερη τσαμπουκαλού ψευτομαγκιά, όπως ο μακεδόνας "Κλαζομένιος" που εκ προοιμίου (ενδεδειγμένη τακτική) με εγκαλεί ως πρόσωπο ηθικά, πνευματικά, επιστημονικά. Μάλιστα εμφανίζεται και συμπεριφέρεται ως ιδιοκτήτης του χώρου χωρίς να το δηλώνει ρητά, έστω προς γνώση και συμμόρφωση ας πούμε. Τι λένε επ' αυτής της διαγωγής οι αρμόδιοι; (ελπίζω όχι το κλασικό: «ο παληός είναι αλλιώς»...)

Αγαπητέ sensum, προσωπικά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση η δική σου τακτική οπότε ας μιλήσουμε για την δική σου διαγωγή για αρχή...

Εάν ο macedon επιθυμεί να αναγράφεται στο προφίλ του το ονοματεπώνυμο του, είναι μια καθαρά δική του επιλογή η οποία δεν έχει κάποια σχέση με τον διάλογο που γίνεται σ' αυτό το θέμα.
Δεν βρίσκω λοιπόν το λόγο που το αναφέρεις αυτό, ελπίζοντας βέβαια ότι δεν είναι μια έμμεση προσπάθεια υποτίμησης των λεγομένων ενός συνανθρώπου σου...

Εν δευτέροις, δεν κατανοώ τον όρο "Κλαζομένιο", εξήγησε τον μου λίγο καλύτερα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 23:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γαία ,Αστάρτη , Δήμητρα , Περσεφόνη , Ίσις , Μάτερ-Ρέα = Μαρία .

Οι θηλυκές θεότητες μητέρες στις οποίες κατέφευγαν από τα βάθη των αιώνων οι άνθρωποι για να εκμυστηρευθούν τον πόνο τους και να ανακουφιστούν ψυχολογικά τουλάχιστον .
Οι θεότητες αυτές βρίσκονταν πιο κοντά στους ανθρώπους, γιατί γνώριζαν τον ανθρώπινο πόνο και συμμετείχαν ενεργά στην επίλυση των προβλημάτων τους .
Τέτοιες θεότητες υπήρχαν κυρίως στα πάνθεα της Ανατολής, τα οποία ήταν εύκολα προσιτά εξαιτίας της ουσιαστικής ανεξιθρησκείας που επικρατούσε στην αρχαία Ελλάδα.

Μια από τις πρώτες θεότητες που πλησίασαν οι Ελληνες ήταν η Ισιδα, η λατρεία της οποίας διαδόθηκε επειδή οι Πτολεμαίοι την προέβαλλαν ως την πιο καλόβουλη, καλοπροαίρετη, μειλίχια και πολυεύσπλαχνη θεά που είχαν γνωρίσει ως τότε οι άνθρωποι .

Ετσι γίνεται «τροφός και μητέρα του σύμπαντος», «μεταμορφώνεται σε όλες τις μορφές και σε όλα τα είδη», διακρίνεται για την αγάπη της προς καθετί αγαθό και αποστρέφεται το κακό. Με την εξελληνισμένη μορφή της και με τις νέες της ιδιότητες, που συνεχώς αυξάνονται, γίνεται αποδεκτή από όλους τους λαούς της Μεσογείου , ακόμα και εκτός των ορίων της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας .

Η ίδια αν και θεά , δοκίμασε αβάσταχτο πόνο , γνώρισε πολλά βάσανα και είχε άμεση αντίληψη του πόνου και της δυστυχίας . Επομένως μπορούσε αυτή καλύτερα από κάθε άλλη θεότητα να συμπαρασταθεί στους πάσχοντες ανθρώπους , στους οποίους συχνά παρουσιαζόταν στα όνειρά τους και τους γνωστοποιούσε τις συνταγές θεραπείας τους και εν γένει τις επιθυμίες της . Επενέβαινε ακόμη και σε πρακτικά τους οικογενειακά προβλήματα και τους προστάτευε από τους διαφόρους κινδύνους .

Υπάρχει παράδοση που θέλει την Ισιδα παρθένο και να συλλαμβάνει τον μονάκριβο γιο της χωρίς ανδρική συνδρομή . Εκανε και αυτή θαύματα καθώς ειδικευόταν, και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία στη θεραπεία ποικίλων νοσημάτων, ακόμη και μέσω της εξομολόγησης , της ομολογίας δηλαδή αμαρτιών , ενώ εισήγαγε και τον θεσμό του γάμου. Οι Ισιακές «Αρεταλογίες» (Ύμνοι) , μοιάζουν κάπως με τον «Ακάθιστο Ύμνο» , μόνο που εδώ ο υμνωδός είναι αυτός που υμνεί και δοξάζει τις «αρετές» της Θεοτόκου, ενώ στις «Αρεταλογίες» αυτή που απαγγέλλει τις ευεργεσίες της είναι η ίδια η θεά Ίσις .

Έτσι λοιπόν φίλοι μου με την επιβολή του Χριστιανισμού στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία σαν ενιαία θρησκεία , οι άνθρωποι που έχασαν την Θεά προστάτιδά τους , έψαξαν να βρουν μια αντικαταστάτρια της μέσα στην νέα θρησκεία . Και την βρήκαν στο πρόσωπο που ταίριαζε περισσότερο στην θεά Ίσιδα την μητέρα προστάτιδά τους την Μάτερ-Ρέα = Μαρία το εξελληνισμένο όνομα της Μυριαμ , που στο πρόσωπό της προσέδωσαν όλες τις αρετές και τις ιδιότητες της θεάς Ίσιδας με την οποία την ταύτισαν , και μέσω αυτής συνέχισαν να λατρεύουν κάτω από την νέα της μορφή στα πλαίσια της νέας θρησκείας την αγαπημένη τους θεά .

Υ.Γ.
Μάτερ είναι η Δωρική μορφή του μήτηρ , την δε Ρέα την αποκαλούσαν μητέρα , από αυτήν την προσφώνηση της Ρέας λοιπόν προέρχεται και η ετοιμολογία του εξελληνισμένου ονόματος της «Παναγίας» Μάτερ-Ρέα = Μαρία .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 23:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Τι να αντικρούσω; Δεν έχεις πει και τίποτε μέχρι τώρα.
Συμφωνώ. Δεν πρόλαβα να πω "κιχ" κι έτρεξες να ξυθείς στη μαγκούρα μου σαν κασιδιάρης.
quote:
Περιμένω να καταθέσεις τους "έγκυρους ιστορικούς" με τις "εμπεριστατωμένες θέσεις" που συνηγορούν στα αναπόδεικτα παραμύθια που αραδιάζεις...
Έλα μου... Όταν αποφασίσεις κι εσύ να αναιρέσεις ένα προς ένα με τα τεκμήριά σου τα «αναπόδεικτα παραμύθια μου» , τότε τα λέμε.


Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 00:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εννοούσα τους διωγμούς των λεγόμενων εθνικών οι οποίοι δεν ασπάζονταν τον Χριστιανισμό (επί Μ. Θεοδόσιου, Μ. Κωνσταντίνου, Ιουστινιανού κλπ).
Νόμιζα πως ήταν ξεκάθαρο από τα όσα έγραψα...

Φίλε μου, δεν θεώρησα την ένστασή σου ως ιδεολογική αλλά για απλή επισήμανση του ιστορικού πλαισίου της Pax Romana, απ' την οποία εξαιρούνταν μόνο οι χριστιανοί! Με το ίδιο πνεύμα άλλωστε εξέλαβα και την επόμενη επισήμανσή σου για το Βυζάντιο. Το αντελήφθην βέβαια εκ των υστέρων από την παράθεση-σφήνα του macedon. Λυπάμαι για την ταλαιπωρία...
quote:
Εάν ο macedon επιθυμεί να αναγράφεται στο προφίλ του το ονοματεπώνυμο του, είναι μια καθαρά δική του επιλογή η οποία δεν έχει κάποια σχέση με τον διάλογο που γίνεται σ' αυτό το θέμα.
Δεν βρίσκω λοιπόν το λόγο που το αναφέρεις αυτό, ελπίζοντας βέβαια ότι δεν είναι μια έμμεση προσπάθεια υποτίμησης των λεγομένων ενός συνανθρώπου σου...
Σαφώς και δεν έχει σχέση με το θέμα. Προδήλως έχει σχέση με την συμπεριφορά του απέναντί μου, εξού και "Κλαζομένιος"...

Στη θέση του θα καλοσώριζα οποιοδήποτε νέο μέλος και θα διαλεγόμουν ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ μαζί του, αν μη τι άλλο τουλάχιστον, βρε αδερφέ, στα 2 πρώτα μηνύματα! Θα άλλαζα, ενδεχομένως, στάση μετά το δις εξαμαρτείν έστω. Θεώρησα λοιπόν πως μου την "έπεσε" επωνύμως (για να κάτσω στα ωά μου) ο ...μπράβος της πόρτας. Με ψυχανεμίζεσαι τώρα;

quote:
Εν δευτέροις, δεν κατανοώ τον όρο "Κλαζομένιο", εξήγησε τον μου λίγο καλύτερα...
Κάτι δηλαδή σαν τους σημερινούς Κρητικούς "παληκαράδες", κάτι ασχημονούντες ψευτονταήδες, θα λέγαμε η πλεμπάγια της αρχαιοελληνικής κοινωνίας, εξού και «έξεστιν Κλαζομενίοις ασχημονείν...».

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 00:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sensum
Όταν αποφασίσεις κι εσύ να αναιρέσεις ένα προς ένα με τα τεκμήριά σου τα «αναπόδεικτα παραμύθια μου» , τότε τα λέμε.

Για να υπάρξει αντίλογος από μέρους μου, θα πρέπει να υπάρξει λόγος από μέρους σου. Λόγος δεν υπήρξε. Τεκμηρίωση δεν υπήρξε. Μια αερολογία υπήρξε την οποία σαφώς δεν μπορείς να τεκμηριώσεις και ως εκ τούτου δεν χρήζει αντιλόγου. Την αναιρείς μόνος σου.

Στην κολοκυθιά είσαι καλός. Στην επιχειρηματολογία όμως... μάπα το καρπούζι...

macedon

Edited by - macedon on 19/08/2007 00:16:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 00:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sensum
ο ...μπράβος της πόρτας...

Κάτι δηλαδή σαν τους σημερινούς Κρητικούς "παληκαράδες", κάτι ασχημονούντες ψευτονταήδες

θα λέγαμε η πλεμπάγια της αρχαιοελληνικής κοινωνίας


Οπως βλέπεις φίλε Γιώργο, ο φέρελπις νέος προκαλεί χωρίς να προκαλείται.

Θα σε παρακαλούσα να τον ανακαλέσεις στην τάξη.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 01:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Αγαπητέ sensum, ναι το ψάξιμο στα βιβλία θέλει χρόνο και διάθεση. Αλλά το ποιο σημαντικό είναι ότι υπάρχουν τα βιβλία. Φίλε μου δεν νομίζω ότι γίνεσαι χαμάλης κανενός με το να ψάξεις τα βιβλία, στην πραγματικότητα προσφέρεις σε ένα δημόσιο διάλογο. Μπορεί να συζητάς με τον φίλο macedon αλλά παρακολουθούνε και άλλοι.

Αν έχεις το χρόνο και την διάθεση θα ήθελα να διαβάζω και να μάθω κάτι παραπάνω από σένα.



Άκουσε, φίλε μου el.elyon. Με ερέθισε το θέμα που είδα 15αυγουστιάτικα και είπα να καταθέσω την άποψή μου απαντώντας συν τοις άλλοις και σε υπαινιγμούς περί "εβραιοχριστιανισμού". Δεν προκάλεσα, προκλήθηκα. Καθηγητής δεν είμαι για να σε διδάξω, ούτε "επαγγελματίας" της απολογητικής, ώστε να διαθέτω έτοιμα αποδελτιωμένα στοιχεία για κάθε ζήτηση - αν και εύχομαι να ξεφυτρώσουν χριστιανοί «απολογητές» μιας και οι επαγγελματίες της αντιχριστιανικής προπαγάνδας έχουν κατακλύσει με την πραμάτεια τους το σύμπαν, από περίπτερα και βιβλιοπωλεία μέχρι την τηλεόραση, το διαδίκτυο, την Ανδρομέδα και τον Σείριο.

Μη δέχεσαι άκριτα ό,τι διαβάζεις στο Internet, αγόρασε καλύτερα μερικά έγκριτα βιβλία εισαγωγής στα θέματα που σε απασχολούν και, προσοχή, μακριά από παραφιλολογία. Έτσι θα διαμορφώσεις στοιχειώδη μεν αλλά έγκυρη άποψη. Απο κει και πέρα, το πόσο θα εμβαθύνεις τα ενδιαφέροντά σου είναι προσωπικό σου ζήτημα και γούστο, αφού δεν πρόκειται για ακαδημαϊκή ή επαγγελματική ενασχόληση.

Όσον αφορά τις απόψεις μου, ό,τι έχει κατασταλάξει στο κεφάλι μου προέρχεται από μελέτη πηγών και αναγνώσματα γενικής αποδοχής κι εγκυρότητας δηλ. πανεπιστημιακού επιπέδου και εμβέλειας, το 95% αγορασμένα. Σαφώς και δεν διεκδικώ κανένα αλάθητο ή παντογνωσία, μόνο εγκυρότητα. Αντιμαχόμενες απόψεις και θεωρίες υπάρχουν ακόμη και μεταξύ ιστορικών αλλά και στην επιστήμη γενικότερα. Το θέμα είναι η τεκμηρίωση των επιχειρημάτων ή έστω - ελλείψει στοιχείων - η λογική προφάνειά τους. Με στοιχεία απαντώ μόνο στον τεκμηριωμένο αντίλογο. Διαλέξεις, λυπάμαι φίλε μου, δεν δίνω.

Θα αρκεστώ μόνο να σε προϊδεάσω για το προκείμενο θέμα που βάζουν σφήνα ο macedon κι ο Dying Incubus, δηλ. την επικράτηση του Χριστιανισμού μετά από διώξεις εις βάρος των εθνικών. Όλος λοιπόν ο πόλεμος των τεκμηρίων, της βιβλιογραφίας και των ερμηνευτικών μεθοδεύσεων που εξαπολύεται από τη νεοπαγανιστική προπαγάνδα με αιχμή του δόρατος το 5τομο πλέον συμπίλημα του Βλάση Ρασσιά «Μια Ιστορία Αγάπης» (πες «Απάτης» καλύτερα) έχει την εξής στόχευση:

1. Καταρχάς επιδιώκουν να εξαγνιστεί το ένοχο παγανιστικό παρελθόν για την απάνθρωπη επί 3 αιώνες στάση του απέναντι στους χριστιανούς. Γεγονός που στα φανερά μεν το αρνούνται, πετώντας το μπαλάκι στους Ρωμαίους αυτοκράτορες, όταν όμως στριμωχτούν, σου λένε πως και οι χριστιανοί τα ίδια και χειρότερα έκαναν (αναδύεται δηλ. στην επιφάνεια η υποσυνείδητη πεποίθησή τους).

2. Να πλήξουν την ίδια τη χριστιανική διδασκαλία απαξιώνοντάς την ηθικά, κοινωνικά, φιλοσοφικά ακόμη ακόμη και ...θεολογικά τρομάρα τους..!

3. Άρρηκτα συνδεδεμένη με την προηγούμενη στόχευση είναι η επιδίωξή τους να περισώσουν την υπόληψη της εθνικής θρησκείας, που αποτελεί και τον στρατηγικό άξονα της προπαγάνδας τους. Οι Έλληνες εκχριστιανίστηκαν βίαια, σου λένε, δεν εγκατέλειψαν με τη θέλησή τους την πατρώα θρησκεία για χάρη μιας εβραϊκής αίρεσης ιχθυοβοσκών!

4. Στρατηγικός σχεδιασμός όμως χωρίς όραμα δεν υπάρχει. Και τι καρβέλια ονειρεύονται στον ύπνο και τον ξύπνιο τους οι αρχαιολάτρες; Εφόσον, σου λένε, οι Έλληνες εκχριστιανιστήκαμε βίαια και αποκοπήκαμε από την αυθεντική πατρογονική μας παράδοση, δηλ. την εθνική δεισιδαιμονία, θα πρέπει τώρα να "διαφωτιστούμε" (δηλ. να υποστούμε πλύση εγκεφάλου, στην ανάγκη και με το στανιό) από τους Ρασσιά & Σια, ώστε να πληρούμε τις προϋποθέσεις του επανελληνισμού μας!!!

Το όραμά τους λοιπόν είναι ο Επανελληνισμός των Νεοελλήνων και πιθανολογείται ως κωδική του ονομασία το πρόθεμα που μοντάρισες στο nickname σου! ΕΛ των Δελφών, EL του Τόλκιν, Λάμδα του Λιακόπουλου το ίδιο και το αυτό είναι: ΑΡΧΑΙΟΠΛΗΞΙΑ εις την el...

Περισσότερα οράματα εδώ:
* Επανελλήνιση (σκληροπυρηνική εκδοχή)
* Επανελλήνιση (μετριοπαθής εκδοχή)

Ασφαλώς υπάρχουν και πολλές άλλες παράπλευρες επιδιώξεις, οι οποίες υφαίνονται σταδιακά στην πορεία σαν τον ιστό της αράχνης. Μάλιστα έχουν ήδη καταστρώσει τα στρατηγικά τους σχέδια για τη διεξαγωγή άκουσον άκουσον ...«Ιερού Πολέμου»!!!

Δεν αποκλείεται να τον ξεκίνησαν κιόλας εν μέσω καλοκαιριού, αρχής γενομένης από Πεντέλη, Αχαΐα, Κορινθία... Τις οίδε βουλάς αρχαιοβαρεμένων;

Αυτά τα ολίγα, φίλε el.elyon, ως προσφορά στη φιλομάθειά σου.
Μου επιτρέπεις να σε καληνυχτίσω τώρα;

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 01:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«ο ...μπράβος της πόρτας...» = Μεταφορά (γραμμ.)

«Κάτι δηλαδή σαν τους σημερινούς Κρητικούς "παληκαράδες", κάτι ασχημονούντες ψευτονταήδες, θα λέγαμε η πλεμπάγια της αρχαιοελληνικής κοινωνίας» = ελεύθερη απόδοση του "Κλαζομένιος"

quote:
Για να υπάρξει αντίλογος από μέρους μου, θα πρέπει να υπάρξει λόγος από μέρους σου. Λόγος δεν υπήρξε. Τεκμηρίωση δεν υπήρξε. Μια αερολογία υπήρξε την οποία σαφώς δεν μπορείς να τεκμηριώσεις και ως εκ τούτου δεν χρήζει αντιλόγου. Την αναιρείς μόνος σου.

Στην κολοκυθιά είσαι καλός. Στην επιχειρηματολογία όμως... μάπα το καρπούζι...



Alt + F4

Σε κλείνω, πάω για ύπνο...

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 15:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ sensum, σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση της λέξης "Κλαζομένιος".
Δεδομένου ότι βρισκόμαστε σε έναν χώρο όπου σκοπός μας είναι να ανταλλάξουμε απόψεις, να εκθέσουμε τα επιχειρήματα μας και να ακούσουμε τα επιχειρήματα των υπολοίπων συνομιλητών μας κι έχοντας κατά νου τον σεβασμό και τα όρια της ελευθερίας των συνανθρώπων μας, οι επιθετικοί χαρακτηρισμοί είναι περιττοί.
Κι αυτή μου η σύσταση φυσικά δεν έχει ως μοναδικό αποδέκτη μόνο εσένα αλλά όλους τους συμμετέχοντες...

quote:
Θα αρκεστώ μόνο να σε προϊδεάσω για το προκείμενο θέμα που βάζουν σφήνα ο macedon κι ο Dying Incubus, δηλ. την επικράτηση του Χριστιανισμού μετά από διώξεις εις βάρος των εθνικών. Όλος λοιπόν ο πόλεμος των τεκμηρίων, της βιβλιογραφίας και των ερμηνευτικών μεθοδεύσεων που εξαπολύεται από τη νεοπαγανιστική προπαγάνδα με αιχμή του δόρατος το 5τομο πλέον συμπίλημα του Βλάση Ρασσιά «Μια Ιστορία Αγάπης» (πες «Απάτης» καλύτερα) έχει την εξής στόχευση:

(Η υπογράμμιση είναι δική μου)

Θεωρώ την παραπάνω δήλωση σου τουλάχιστον άστοχη καθώς δεν θα ήθελα να την θεωρήσω εσκεμμένα παραπλανητική...
Η αναφορά μου στους διωγμούς αποτελούσε μια παρένθεση στο θέμα - όπως και δήλωσα - ύστερα από την δική σου αναφορά στον τρόπο πρόσληψης της Χριστιανικής θρησκείας από τους προγόνους μας στο μήνυμα που απέστειλες στις 15/08/2007, 22:05:05.

Να υποθέσω λοιπόν ότι το συγκεκριμένο μήνυμα σου είχε στόχο να βάλλει τον Δωδεκαθεϊσμό μιας που αναφέρθηκες σε Αιγύπτιες ιέρειες που ονομάτισαν τις ελληνικές θεότητες κλπ?
Ελπίζω πως όχι...

Στην συνέχεια του μηνύματος που απέστειλες στις 19/08/2007, 01:24:22 αναφέρεις στον el.elyon τον macedon κι εμένα ότι προσπαθούμε να "βάλουμε σφήνα ένα θέμα", ότι εξαπολύουμε προπαγάνδα υπέρ του νεοπαγανισμού κι εναντίον του Χριστιανισμού, παραθέτοντας και 4 στόχους μας.

Επειδή αυτή η δήλωση σου είναι ψευδής, συκοφαντική και παραπλανητική - μιλώντας για το άτομο μου αφού αυτον μόνο εκπροσωπώ - θα σε παρακαλούσα είτε να ανακαλέσεις είτε να μου παραθέσεις τα σημεία που δήλωσα ότι ασπάζομαι το λεγόμενο "νεοπαγανισμό", ότι έχω σκοπό να βάλλω την Χριστιανική διδασκαλία, ότι έχω σκοπό να περισώσω την υπόληψη της εθνικής θρησκείας ή ότι εκπροσωπώ και προωθώ τις απόψεις του κυρίου Ρασσιά...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 15:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sensum,

λες:

quote:
Οικογενειακό ή γενικότερο; π.χ χριστιανική Ελλάδα... θρησκευτικά σχολείου... ήχοι από καμπάνες κλπ...κλπ...

Απ: Οικογενειακό και γενικότερο.

quote:
Vasiliscm: Όλες μου οι πηγές είναι : Η Παλαιά Διαθήκη, η Καινή Διαθήκη και οι Πατέρες της εκκλησίας.

Sensum: Αν αυτές είναι οι πηγές σου, τότε τα συμπεράσματά σου από πού στον κόρακα τα εξήγαγες;


Aπάντηση:

Για τον αιμοβόρο Εβραίο Θεό σας βλέπε : Δευτερονόμιο, Ιησούς του Ναυή (Π. Διαθήκη)
Για τον Εβραίο Θεό σας βλέπε: Γέννεση, Έξοδο. Βιβλία γραμμένα απο το Εβραικό ιερατείο και αποδεκτά από όλο το Εβραικό αλλά και το Χριστεπώνυμο πλήθος.

Για τον Εβραίο Ιησού σας βλέπε τα Ευαγγέλια της Καινής Διαθήκης.
ΓΙα τους Εβραίους Αποστόλους βλ. ΚΔ.

Είστε λοιπόν Εβραιοχριστιανοί Ναι ή Όχι;

Αναμένω τις υπόλοιπες απορίες σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 15:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εβραιοχριστιανοί στην Θρησκεία και όχι την καταγωγή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 18:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εβραιοχριστιανοί στην Θρησκεία και όχι την καταγωγή.


Βασίλη να σε ρωτήσω κάτι, βάση του περίφημου σκεπτικού σου.

Αν θεωρήσουμε πως υπήρξε κάποτε ή/και πως υπάρχει και σήμερα δημοκρατία και υποθέσουμε πως γεννήθηκε στην Ελλάδα, τότε, όσοι ανά τον κόσμο θεωρούν τον εαυτό τους "δημοκράτες", θα πρέπει να το διορθώσουν και να λέγονται "ελληνοδημοκράτες";

Αν μπορείς, λύσε μου σε παρακαλώ αυτή τη απορία;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 23:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ όσοι γεννήθηκαν στην Ελλάδα και είναι Δημοκράτες λέγονται : Νεοδημοκράτες !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 00:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Συντονιστή, sensum aestimandum esse, non verba.

- Αν επιμένεις ακόμη στα συμπεράσματά σου από την ανάγνωση των σχολίων μου,

- κι επειδή κυριολεκτικά ΒΑΡΙΕΜΑΙ να ξετυλίξω όλο αυτό το κουβάρι που μου πασάρεις, να εξηγώ και να παραπέμπω σε σχόλια, γραμμές, φράσεις, στίξη, ανάλυση σχέσεων στον συνταγματικό άξονα, ερμηνεία επιλεγμένων λέξεων στον παραδειγματικό κλπκλπ...

Θα σου πρότεινα να ζητήσεις και μια τρίτη πιο ψύχραιμη γνώμη από τη δική σου για το τι ακριβώς είπα.

quote:
Αγαπητέ sensum, προσωπικά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση η δική σου τακτική οπότε ας μιλήσουμε για την δική σου διαγωγή για αρχή...
quote:
Κι αυτή μου η σύσταση φυσικά δεν έχει ως μοναδικό αποδέκτη μόνο εσένα αλλά όλους τους συμμετέχοντες...
Αντιλήφθηκες, φίλε μου, ότι δεν διαμαρτυρήθηκα για την αντιστροφή της σειράς στον έλεγχο διαγωγής;

Ποιος ήρξατο χειρών αδίκων;

Θα περιμένω για πολύ ακόμα να σε δω να απευθύνεις έστω και ΜΙΑ μόνο προσωπική σύσταση στον αμετανόητο "Κλαζομένιο" ή κατά την γνώμη σου δεν τρέχει τίποτα;

Τι αποφαίνεται επ' αυτού το 11ο Αρχέτυπο της Μεγάλης Αρκάνα;

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 00:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ όσοι γεννήθηκαν στην Ελλάδα και είναι Δημοκράτες λέγονται : Νεοδημοκράτες !


Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Συμφωνώ μαζί σου.
Οι μισοί είναι τέτοιοι και οι άλλοι μισοί είναι πάλι τέτοιοι αλλά .... πώς θα τους ονόμαζες; Για να δούμε θα το βρεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 01:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm
Aπάντηση:
Για τον αιμοβόρο Εβραίο Θεό σας βλέπε : Δευτερονόμιο, Ιησούς του Ναυή (Π. Διαθήκη)
Για τον Εβραίο Θεό σας βλέπε: Γέννεση, Έξοδο. Βιβλία γραμμένα απο το Εβραικό ιερατείο και αποδεκτά από όλο το Εβραικό αλλά και το Χριστεπώνυμο πλήθος.
Για τον Εβραίο Ιησού σας βλέπε τα Ευαγγέλια της Καινής Διαθήκης.
ΓΙα τους Εβραίους Αποστόλους βλ. ΚΔ.
Είστε λοιπόν Εβραιοχριστιανοί Ναι ή Όχι;
Αναμένω τις υπόλοιπες απορίες σου.
Ευχαριστώ, φίλε μου, για τις παραπομπές στις "εβραϊκές" γραφές...

Ιδού ορισμένες απορίες μου:

Απορία υπ' αριθ. 1: Για τον «αιμοβόρο Εβραίο Θεό» στην Π. Διαθήκη, η χριστιανή μαμά σου δεν σου είπε να ρωτάς για πράγματα που δεν καταλαβαίνεις, γιατί θα μείνεις ξύλο απελέκητο και θα λες ανοησίες;

Απορία υπ' αριθ. 2: Πώς τεκμαίρεται θεολογικά η εθνικότητα (!) ενός Άχρονου, Αΐδιου, Αιώνιου, ΑΓΕΝΝΗΤΟΥ Θεού;

Απορία υπ' αριθ. 3: Όσον αφορά την ανθρώπινη φύση του Χριστού, σε ποιο δόγμα της Ορθόδοξης Εκκλησίας ή άλλης χριστιανικής ομολογίας προσδιορίζεται με εθνοφυλετικούς (!) όρους;

Απορία υπ' αριθ. 4: Είπες επιλεξεί: «Ορισμένοι αμόρφωτοι νομίζουν ότι προσπαθώ να θίξω τους Εβραίους». Θεωρείς λοιπόν πως ΚΑΙ οι Εβραίοι μετέχουν στην κοινή ανθρώπινη φύση ή είναι λιγάκι κατώτεροι;

Απορία υπ' αριθ. 5: Αν όλα βαίνουν καλώς ως εδώ, και οι Εβραίοι είναι τελικά το ίδιο άνθρωποι όπως και οι Έλληνες, τότε η σωτηρία και η θέωση, κατά τη θεολογία, της ανθρώπινης φύσης στο Πρόσωπό του Χριστού αφορά αποκλειστικά και μόνο τους Εβραίους ή όλους τους ανθρώπους; Τι λέει η Γραφή επ' αυτού, πώς αντιλαμβάνεσαι π.χ. το εδάφιο στο Γαλάτες γ' 28;

Απορία υπ' αριθ. 6: Αφού κατά τη Γραφή ο Θεός έπλασε τον κόσμο και πάντες οι άνθρωποι εξ ενός αίρουμε την καταγωγή μας, αναρωτήθηκες γιατί μόνο οι Εβραίοι πήραν το χρίσμα του εκλεκτού λαού στην Π.Διαθήκη; Ρατσιστικά καπρίτσια του Θεού ή σεβασμός εκ μέρους Του της ελεύθερης επιλογής των εθνών να Τον αρνηθούν και να στραφούν στα ξόανα που οι ίδιοι επινόησαν, για να κολακεύουν τα πάθη και τις διαστροφές τους;

Απορία υπ' αριθ. 7: Αφού κατά την Γραφή, όπως και στην θρησκευτική αντίληψη των αρχαίων Ελλήνων, η ανθρώπινη ζωή δεν τελειώνει στο μνήμα, αλλά ο θάνατος αποτελεί πέρασμα σε έναν άλλο τρόπο ύπαρξης, γιατί αρνείσαι στη Θεία Πρόνοια (βλ. «Ειμαρμένη» στους αρχαίους) το δικαίωμα να αποφασίζει για το Πότε, το Γιατί και το Πώς θα γίνει αυτό το πέρασμα;

Απορία υπ' αριθ. 8: Δικαίωμα του Θεού δεν είναι να χρησιμοποιεί ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ τον θάνατο, για να συμμορφώσει τον άνθρωπο από την ξεφτίλα (π.χ. σοδομισμός, μαγείες, ανθρωποθυσίες κλπ) και να τιμωρήσει την ύβρη του; Θα επευφημούσες έναν γονιό που θα αδιαφορούσε παντελώς για την αγωγή των παιδιών του;

Απορία υπ' αριθ. 9: Στην τελική, απόρριψες τον "αιμοβόρο Εβραίο Θεό" για χάρη της Αφροασιατικής 12ξόανης κοινότητας των ανώμαλων του Ολύμπου; (βλ. Ηρόδοτο, Απολλόδωρο, Ελληνική Μυθολογία γενικότερα)

Απορία υπ' αριθ.10: Δέχεσαι συμβουλή;

Αν ναι, τότε σταμάτα να διαβάζεις τις κοτσάνες του Δημόφιλου και ρώτα κανέναν Χριστιανό για θέματα της Γραφής.

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 08:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα σου πρότεινα να ζητήσεις και μια τρίτη πιο ψύχραιμη γνώμη από τη δική σου για το τι ακριβώς είπα.

Αγαπητέ sensum, δε νομίζω να έχασα κάπου την ψυχραιμία μου.

quote:
Αντιλήφθηκες, φίλε μου, ότι δεν διαμαρτυρήθηκα για την αντιστροφή της σειράς στον έλεγχο διαγωγής;

Ποιος ήρξατο χειρών αδίκων;

Θα περιμένω για πολύ ακόμα να σε δω να απευθύνεις έστω και ΜΙΑ μόνο προσωπική σύσταση στον αμετανόητο "Κλαζομένιο" ή κατά την γνώμη σου δεν τρέχει τίποτα;


Θα σου πρότεινα να διαβάσεις καλύτερα τις 2 συστάσεις μου που παρέθεσες καθώς φαίνεται ότι παρανόησες το τι είπα.

Σε κάποιο μέλος με το nickname "Κλαζομένιος", δεν έχω κάνει κάποια σύσταση προσωπική.
Γενικές συστάσεις προς ψυχραιμία σε όλους τους συμμετέχοντες έχουν υπάρξει πολλές.

quote:
Τι αποφαίνεται επ' αυτού το 11ο Αρχέτυπο της Μεγάλης Αρκάνα;

Θα το μάθεις τον επόμενο Δεκαπενταύγουστο στην εορτή της Μεγαλόχαρης...




====================================================





Παρατηρώντας στα τελευταία μηνύματα που παρατίθενται στο παρόν θέμα μια "εκτροπή" από τον αρχικό σκοπό του θέματος, θα παρακαλούσα όλους τους συμμετέχοντες να επανέλθουν σ' αυτό.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 11:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sensum

μην γίνεσε κακός ! Εάν θέλεις να κουβεντιάσουμε, ας κουβεντιάσουμε ! Τις μανάδες μας άφησέ τες κατά μέρος.

Λες λοιπόν:

quote:

Απορία υπ' αριθ. 1: Για τον «αιμοβόρο Εβραίο Θεό» στην Π. Διαθήκη, η χριστιανή μαμά σου δεν σου είπε να ρωτάς για πράγματα που δεν καταλαβαίνεις, γιατί θα μείνεις ξύλο απελέκητο και θα λες ανοησίες;


Απ: Η μάνα μου μου είπε πάντα να ρωτάω για αυτά που δεν καταλαβαίνω διότι η Ελλάδα είναι η χώρα που γέννησε την Δημοκρατία και την Φιλοσοφία. Έτσι μόνο ρωτώντας πέρνει κανείς απαντήσεις ! Μου είπε επίσης ότι οι ερωτήσεις δεν συμφέρουν αυτούς που έχουν ιερά βιβλία και είναι προσκολλημένοι με φανατισμό σ'αυτά.

Λες επίσης:

quote:

Απορία υπ' αριθ. 2: Πώς τεκμαίρεται θεολογικά η εθνικότητα (!) ενός Άχρονου, Αΐδιου, Αιώνιου, ΑΓΕΝΝΗΤΟΥ Θεού;

ΑΠ: Από που έμαθες ότι ο Άχρονος, Αΐδιος, Αιώνιος και Αγέννητος Θεός σου έχει αυτές τις ιδιότητες ; Από τους Εβραίους; Από το Εβραικό ιερατείο; Είναι έωλες οι ιδιότητες του Εβραίου Θεού σας ! Κανείς δεν μπορεί να στηριχθεί σ' ένα βιβλίο που γράφτηκε από τους Εβραίους για τους Εβραίους για να βγάλει συμπεράσματα για ένα “δήθεν” Θεό! Οι Εβραίοι του ιερατείου το έκαναν αυτό για να διοικούν τα κορόιδα.


Λες :

quote:

Απορία υπ' αριθ. 3: Όσον αφορά την ανθρώπινη φύση του Χριστού, σε ποιο δόγμα της Ορθόδοξης Εκκλησίας ή άλλης χριστιανικής ομολογίας προσδιορίζεται με εθνοφυλετικούς (!) όρους;

Απ: Ο Χριστός σας είναι Εβραίος γόνος Εβραίου Πατέρα πάππου προς Πάππο ! Όλα τ'άλλα είναι συμπεράσματα των Οικουμενικών συνόδων σας! Άρα αστήριχτα και αμφιλεγόμενα.

Λες:

quote:

Απορία υπ' αριθ. 4: Είπες επιλεξεί: «Ορισμένοι αμόρφωτοι νομίζουν ότι προσπαθώ να θίξω τους Εβραίους». Θεωρείς λοιπόν πως ΚΑΙ οι Εβραίοι μετέχουν στην κοινή ανθρώπινη φύση ή είναι λιγάκι κατώτεροι;

Απ: Οι Εβραίοι είναι ένας λαός της Γης μας. Ούτε ανώτεροι ούτε κατώτεροι των άλλων. Εσείς τους θεωρείτε ως περιούσιο λαό σύμφωνα με τας γραφάς σας.

Λες:

quote:

Απορία υπ' αριθ. 5: Αν όλα βαίνουν καλώς ως εδώ, και οι Εβραίοι είναι τελικά το ίδιο άνθρωποι όπως και οι Έλληνες, τότε η σωτηρία και η θέωση, κατά τη θεολογία, της ανθρώπινης φύσης στο Πρόσωπό του Χριστού αφορά αποκλειστικά και μόνο τους Εβραίους ή όλους τους ανθρώπους; Τι λέει η Γραφή επ' αυτού, πώς αντιλαμβάνεσαι π.χ. το εδάφιο στο Γαλάτες γ' 28;

ΑΠ: Η σωτηρία και η Θέωση σαφώς και αφορά μόνον τους Εβραίους. Το κύρηγμα του Ιησού γινόταν μόνο προς του Εβραίους. Τα αναγράφουν οι γραφές σας. Εσείς προκύψατε μετά τον Παύλο και τις Οικουμενικές συνόδους.

(Συνεχίζεται)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 11:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sensum,

Λες:

quote:

Απορία υπ' αριθ. 6: Αφού κατά τη Γραφή ο Θεός έπλασε τον κόσμο και πάντες οι άνθρωποι εξ ενός αίρουμε την καταγωγή μας, αναρωτήθηκες γιατί μόνο οι Εβραίοι πήραν το χρίσμα του εκλεκτού λαού στην Π.Διαθήκη; Ρατσιστικά καπρίτσια του Θεού ή σεβασμός εκ μέρους Του της ελεύθερης επιλογής των εθνών να Τον αρνηθούν και να στραφούν στα ξόανα που οι ίδιοι επινόησαν, για να κολακεύουν τα πάθη και τις διαστροφές τους;

Απ: Το “Αφού κατά την γραφή” σε εκφράζει απόλυτα βλέπω !

Οι Εβραίοι λοιπόν πήραν το χρίσμα διότι Εβραίοι Έγραψαν το Βιβλίο ! Είναι σαν αυτό που λέει ο Χάρυ κλιν : “100 μέλη της κεντρικής επιτροπής του ΠΑΣΟΚ ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ ! Αυτοί ξέρουν!”

Λες:

quote:

Απορία υπ' αριθ. 7: Αφού κατά την Γραφή, όπως και στην θρησκευτική αντίληψη των αρχαίων Ελλήνων, η ανθρώπινη ζωή δεν τελειώνει στο μνήμα, αλλά ο θάνατος αποτελεί πέρασμα σε έναν άλλο τρόπο ύπαρξης, γιατί αρνείσαι στη Θεία Πρόνοια (βλ. «Ειμαρμένη» στους αρχαίους) το δικαίωμα να αποφασίζει για το Πότε, το Γιατί και το Πώς θα γίνει αυτό το πέρασμα;

ΑΠ: Δεν αρνούμαι την Θεία πρόνοια, αρνούμαι όλο το Οικοδόμημα της Θρησκείας σας που πηγάζει από τους Εβραίους. Τον Εβραίο Θεό σας τον Εβραίο Ιησού σας, τον Παύλο σας και όλους τους Αποστόλους σας !

Λες:

quote:

Απορία υπ' αριθ. 8: Δικαίωμα του Θεού δεν είναι να χρησιμοποιεί ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ τον θάνατο, για να συμμορφώσει τον άνθρωπο από την ξεφτίλα (π.χ. σοδομισμός, μαγείες, ανθρωποθυσίες κλπ) και να τιμωρήσει την ύβρη του; Θα επευφημούσες έναν γονιό που θα αδιαφορούσε παντελώς για την αγωγή των παιδιών του;

Απ: Δικαίωμα κάθε ανύπαρκτου Θεού των Εβραίων, των Ινδιάνων, των Ελλήνων, των Ινδών είναι να κάνει ότι θέλει. Αφού ο άνθρωπος τους έπλασε με ανθρώπινα χαρακτηριστικά είναι φυσιολογικό να τους θελει να συμπεριφέρονται ως άνθρωποι. Με δικαιώματα, υποχρεώσεις, τιμωρίες, αμαρτίες κ.ο.κ.

Λες:

quote:

Απορία υπ' αριθ. 9: Στην τελική, απόρριψες τον "αιμοβόρο Εβραίο Θεό" για χάρη της Αφροασιατικής 12ξόανης κοινότητας των ανώμαλων του Ολύμπου; (βλ. Ηρόδοτο, Απολλόδωρο, Ελληνική Μυθολογία γενικότερα)

ΑΠ: ΑΠ' ότι έχεις ήδη καταλάβει απόρριψα τον Θεό σας διότι δεν υπάρχει ούτε Αυτός ούτε Κανείς άλλος Θεός !

Λες:

quote:

Απορία υπ' αριθ.10: Δέχεσαι συμβουλή;

ΑΠ: Βεβαίως ! Αν είναι καλή !

Με ευχαρίστηση απαντώ στις όποιες απορίες σου αφορούν στην Θρησκεία του Εβραιοχριστιανισμού. Ελπίζω να κερδίσεις κάτι από αυτές τις απαντήσεις.

Βασίλης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy