ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΡΟΠΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2007, 12:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2007, 15:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Τι ήταν η λατρεία για τους Αρχαίους Έλληνες?
Με ποιο/ποιους τρόπο/τρόπους λατρεύανε οι Αρχαίοι Έλληνες?»

Οι τελετουργικές πράξεις λατρείας των Ελλήνων διαφέρουν ανά τους αιώνες, διαφέρουν και από Πόλη σε Πόλη, από περιοχή σε περιοχή. Γενικώς, υπήρχαν προσφορές, χορός, τραγούδια, θυσίες (παλαιότερα ζώων, μετέπειτα κρασιού ή φρούτων).

Οι εκδηλώσεις αυτές, και έχοντας δώσει στο Θείο ανθρώπινο σώμα, ανθρώπινη όψη, λειτουργούν ως δοχείο φρόνησης και λόγου. Ο Έλληνας της αρχαιότητας, θεωρεί μακάριους τους Θεούς, και επειδή νιώθει δυνατό έρωτα προς το Θείο, έχει ανάγκη να το πλησιάσει, να το αγγίξει, να προσφέρει θυσίες και στεφάνια.

Τι προσπαθείς άραγε να περάσεις φίλτατε? Ποιο το ζητούμενο σου?

el-elyon:
«Το χόμπι παραμένει χόμπι…….!!»

Δεν είναι «χόμπι». Δεν σε βλέπω να μιλάς για την λάσπη περί «ειδωλολατρίας» των Ελλήνων, δεν σε βλέπω…

el-elyon:
«Οι κραυγές αφορούν εσένα και όχι εμένα! Εσύ ξεσπάς χωρίς κανένα λογο, χωρίς να έχεις διαβάζει τίποτα από αυτά που έχω γράψει και συνεχίζεις στο ίδιο ρυθμό!»

Αυτό κατάλαβες? Ότι…..«ξεσπώ»?

Ουδέν σχόλιο..

el-elyon:
«Εδώ κι ένα χρόνο λέω συνέχεια ότι εκπροσωπώ μόνο τον εαυτό μου, εσύ συνεχίζεις στο πληθυντικό! Συνεχίζεις να κατηγορείς, συνεχίζεις στην άρνηση!»

Εκφράζεις μια συγκεκριμένη ιδεολογία, μια συγκεκριμένη κοσμοθεωρία, μια αυστηρά δυϊστική αντίληψη περί του τι εστί Θεός και Κόσμος. Συνεπώς, ΕΝΤΑΣΣΕΣΑΙ σε μια ευρύτερη αποδοχή, και ετούτη η αποδοχή είναι πολυπληθείς φίλτατε.

Γιατί σε ενοχλεί? Δεν σου είπα ότι ομιλείς ΓΙΑ «εκείνους», αλλά προσδιορίζω το πλαίσιο μέσα στο οποίο κινείσαι. Η μήπως δεν αναγνωρίζεις τον εαυτό σου ως πιστό της Αγίας Γραφής?

el-elyon:
«Τα μην και τα πρέπει όχι σε μένα αγαπητέ!!»

Σε έναν διάλογο, θα ακούσεις και τα «πρέπει» αλλά και τα «μην». Εάν επιθυμείς διάλογο θερμοκοιτίδας, καλύτερα να σιωπάς και απλά να παρατηρείς τα όσα εγώ θα σχολιάζω.

Το μαχαίρι δεν σου έβαλε κανείς στο λαιμό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2007, 15:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι ήταν η λατρεία για τους Αρχαίους Έλληνες?

Με ποιο/ποιους τρόπο/τρόπους λατρεύανε οι Αρχαίοι Έλληνες?


Αγαπητέ el elyon.
Με τον όρο λατρεία εννοούμε τις πράξεις απόδοσης τιμής ή αφοσίωσης στο Θεό ή στους Θεούς(ο όρος αυτός δεν αλλάζει από θρησκεία σε θρησκεία, μόνο οι πράξεις)

Οι λατρευτικές πρακτικές στην αρχαία Ελλάδα τελούνταν σε οικογενειακό και κοινοτικό πλαίσιο, σε εορτασμούς της πόλης και σε πανελλήνιο επίπεδο. Ηταν γεμάτες τελετουργικά δρώμενα .Οι λατρευτικές τελετές ήταν: σπονδές, χοές, ωμοφαγία(Oι ακόλουθοι του θεού Διόνυσου έτρωγαν το κρέας ωμό ), προσευχές(που ήταν συνοδευτικές της ιεροτελεστίας).Οι θυσίες που έκαναν θα μπορούσαν να είναι αιματηρές(σφαγή ζώου) ή αναίμακτες(καρποί, γάλα, μέλι, κρασί κλπ).


Ρυτό αγγείο με ασήμι και χρυσό.Μυκηναϊκή τέχνη πρώτο μισό του 16ου αι. π.Χ. Εθνικό αρχαιολογικό μουσείο.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2007, 23:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ μ' ενδιαφέρον το σημαντικό θέμα, το οποίο όπως κι όλα τα άλλα άλλωστε, έχει ξεφύγει, λόγω της προσπάθειας που κάνετε να ακολουθείσετε και ν' απαντήσετε στις επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις (για πολλοστή φορά) του συμπαθέστατου el.elyon.

Είναι μια δοκιμασία κι αυτή...

Το αρχικό θέμα θέτει συγκεκριμένα ερωτήματα, τα οποία δίνουν την ευκαιρία, σε όποιον θέλει να είναι ειλικρινής με τον εαυτό του, πρωτίστως, για μια ανάλυση της πραγματικότητας του εμπόριου και της συσσώρευσης πλούτου απ' τους "άγιους" ανθρώπους της εκκλησίας, για να μπορούν να είναι ελεήμονες και φιλάνθρωποι.

Κατά τ' άλλα η έκφραση της λατρείας προς οτιδήποτε, είναι υποκειμενικό θέμα και ως προς τις μεθόδους και ως προς την αξιοπρέπεια με την οποία εφαρμόζονται...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2007, 13:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: Δεν είναι «χόμπι». Δεν σε βλέπω να μιλάς για την λάσπη περί «ειδωλολατρίας» των Ελλήνων, δεν σε βλέπω…


Αγαπητέ μου έχω πει τον ορισμό της ειδωλολατρίας. Τώρα εάν εσύ δεν έχεις διαβάζει τα μηνύματα μου δεν φταίω εγώ που δεν βλέπεις…….

Εάν θέλεις μπορείς να μου πεις τι είναι για σένα η ειδωλολατρία?


quote:
Schwabe: Εκφράζεις μια συγκεκριμένη ιδεολογία, μια συγκεκριμένη κοσμοθεωρία, μια αυστηρά δυϊστική αντίληψη περί του τι εστί Θεός και Κόσμος. Συνεπώς, ΕΝΤΑΣΣΕΣΑΙ σε μια ευρύτερη αποδοχή, και ετούτη η αποδοχή είναι πολυπληθείς φίλτατε.
Γιατί σε ενοχλεί? Δεν σου είπα ότι ομιλείς ΓΙΑ «εκείνους», αλλά προσδιορίζω το πλαίσιο μέσα στο οποίο κινείσαι. Η μήπως δεν αναγνωρίζεις τον εαυτό σου ως πιστό της Αγίας Γραφής?

Το πλαίσιο στο οποίο κινούμαι το προσδιορίζω εγώ. Και εσύ προσδιορίζεις το δικό σου. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τόσο δύσκολο σου είναι να αφήσεις το πληθυντικό?


quote:
Schwabe: Σε έναν διάλογο, θα ακούσεις και τα «πρέπει» αλλά και τα «μην». Εάν επιθυμείς διάλογο θερμοκοιτίδας, καλύτερα να σιωπάς και απλά να παρατηρείς τα όσα εγώ θα σχολιάζω.

Δεν έχω πρόβλημα να διαβάζω τα “πρέπει” και τα “μην” άλλο εννοούσα!
Όταν θα υπάρχει άρνηση σαφώς και θα υπάρχει σιωπή…….!


quote:
Schwabe: Οι τελετουργικές πράξεις λατρείας των Ελλήνων διαφέρουν ανά τους αιώνες, διαφέρουν και από Πόλη σε Πόλη, από περιοχή σε περιοχή. Γενικώς, υπήρχαν προσφορές, χορός, τραγούδια, θυσίες (παλαιότερα ζώων, μετέπειτα κρασιού ή φρούτων).

Οι εκδηλώσεις αυτές, και έχοντας δώσει στο Θείο ανθρώπινο σώμα, ανθρώπινη όψη, λειτουργούν ως δοχείο φρόνησης και λόγου. Ο Έλληνας της αρχαιότητας, θεωρεί μακάριους τους Θεούς, και επειδή νιώθει δυνατό έρωτα προς το Θείο, έχει ανάγκη να το πλησιάσει, να το αγγίξει, να προσφέρει θυσίες και στεφάνια.


Σε ευχαριστώ αγαπητέ για την απάντηση σου!

quote:
Schwabe: Τι προσπαθείς άραγε να περάσεις φίλτατε? Ποιο το ζητούμενο σου?

Εάν θα είχες διαβάζει τα μηνύματα μου τότε δεν θα ρωτούσες. Ίσως το μόνο που θέλεις είναι να σε διαβάζουν παρα να διαβάζεις………


Καλημέρα φίλτατε!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2007, 13:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos: Αγαπητέ el elyon.
Με τον όρο λατρεία εννοούμε τις πράξεις απόδοσης τιμής ή αφοσίωσης στο Θεό ή στους Θεούς(ο όρος αυτός δεν αλλάζει από θρησκεία σε θρησκεία, μόνο οι πράξεις)

Σε ευχαριστώ αγαπητή μου keraynos για τον ορισμό. Συμφωνώ!

quote:
Schwabe: Οι λατρευτικές πρακτικές στην αρχαία Ελλάδα τελούνταν σε οικογενειακό και κοινοτικό πλαίσιο, σε εορτασμούς της πόλης και σε πανελλήνιο επίπεδο. Ηταν γεμάτες τελετουργικά δρώμενα .Οι λατρευτικές τελετές ήταν: σπονδές, χοές, ωμοφαγία(Oι ακόλουθοι του θεού Διόνυσου έτρωγαν το κρέας ωμό ), προσευχές(που ήταν συνοδευτικές της ιεροτελεστίας).Οι θυσίες που έκαναν θα μπορούσαν να είναι αιματηρές(σφαγή ζώου) ή αναίμακτες(καρποί, γάλα, μέλι, κρασί κλπ).

Μου αρέσεις γιατί με λίγα λόγια λες παρα πολλά. Επέτρεψε μου, αγαπητή μου keraynos, να σε ρωτήσω ποιος ήταν ο ρόλος των αγαλμάτων, πόσο σημαντικός ήταν για την θρησκεία, για την τέχνη, για την οικονομία, για την κοινωνία?

Καλημέρα αγαπητή μου!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2007, 13:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ: Παρακολουθώ μ' ενδιαφέρον το σημαντικό θέμα, το οποίο όπως κι όλα τα άλλα άλλωστε, έχει ξεφύγει, λόγω της προσπάθειας που κάνετε να ακολουθείσετε και ν' απαντήσετε στις επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις (για πολλοστή φορά) του συμπαθέστατου el.elyon.
Είναι μια δοκιμασία κι αυτή...

Αγαπητέ γιαπετ χαίρομαι που είσαι ξανά στο φόρουμ, είχες ξεφύγει για λίγο!
Κατανοώ γιατί απευθύνεσαι σε όσους υποτίθεται ακολουθούν τις ερωτήσεις μου γιατί πολύ σωστά το παρόν θέμα είναι σημαντικό. Η νέα κατεύθυνση του θέματος ίσως να μην αρέσει σε κάποιους αλλά αυτή η ενεά κατεύθυνση δεν είναι εκτος αλλά εντός!

Η νέα κατεύθυνση είναι και η σωστή κατεύθυνση……!

quote:
γιαπετ: Το αρχικό θέμα θέτει συγκεκριμένα ερωτήματα, τα οποία δίνουν την ευκαιρία, σε όποιον θέλει να είναι ειλικρινής με τον εαυτό του, πρωτίστως, για μια ανάλυση της πραγματικότητας του εμπόριου και της συσσώρευσης πλούτου απ' τους "άγιους" ανθρώπους της εκκλησίας, για να μπορούν να είναι ελεήμονες και φιλάνθρωποι.

Η άμεση συμμετοχή στο φόρουμ δεν είναι ευκαιρία για διαλογισμό, απολογισμό!
Κατανοώ την ανάγκη σου για τους “άγιους ανθρώπους της εκκλησίας” αλλά ας δούμε και τους “άγιους ανθρώπους της Αρχαιότητας” εάν δεν σε πειράζει…….!!!!!!!?

Καλή σου μέρα γιαπετ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2007, 16:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε el.elyon χαίρομαι που χαίρεσαι για την επιστροφή μου. Μια διόρθωση μόνο μ’ όλο το θάρρος.

Δεν ξέφυγα, διότι δεν είμαι εγκλωβισμένος εδώ μέσα. Απλά απουσίασα απ’ τις συζητήσεις για ένα μικρό διάστημα.

Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο με τη λέξη αυτή...

Λες:

quote:
Η νέα κατεύθυνση του θέματος ίσως να μην αρέσει σε κάποιους αλλά αυτή η ενεά κατεύθυνση δεν είναι εκτος αλλά εντός!
Η νέα κατεύθυνση είναι και η σωστή κατεύθυνση……!


Αδυνατώ να κατανοήσω τον λόγο για τον οποίο ένα θέμα, όπως εισάγεται απ’ τον θεματοθέτη, χρειάζεται αλλαγή κατεύθυνσης και μάλιστα προς το σωστό δρόμο!!
Είναι προσβολή προς το θεματοθέτη.

Άλλο να είναι ευρύ το πεδίο των απόψεων και άλλο να το οδηγείς αλλού.
Στο κάτω κάτω, αν δεν σε συμφέρει η συμμετοχή σου ή θέλεις να ακουστούν, καλά και ντέ, αυτά που θέλεις εσύ να πείς, έχεις την δυνατότητα να ανοίξεις συζήτηση ακρίβώς αντίθετη.


Για ρίξε μια ματιά στον τίτλο και σκέψου πού κολλάνε οι ερωτήσεις σου για τους αρχαίους Έλληνες και όλ’ αυτά που ρωτάς και ξαναρωτάς.


Σου προτείνω να επιδιώξεις συζήτηση για τους άγιους ανθρώπους της αρχαιότητας, όπως λες κι εσύ, ανοίγοντας σχετικό θέμα.


quote:
Κατανοώ την ανάγκη σου για τους “άγιους ανθρώπους της εκκλησίας”


Καλό θα ήταν να μου εξηγήσεις για ποιά ανάγκη μιλάς προκειμένου να την κατανοήσω κι εγώ.


quote:
αλλά ας δούμε και τους “άγιους ανθρώπους της Αρχαιότητας” εάν δεν σε πειράζει…….!!!!!!!?


Καμμία αντίρρηση, αλλά εδώ γίνεται λόγος για τους τρόπους εκδήλωσης πίστης προς την παναγία και όχι σύγκριση τρόπων λατρείας...


Τι έχεις να πείς επ’ αυτού;( αν σου είναι εύκολο με τοποθέτηση, όχι με ερωτήσεις)...

Καλή ημέρα και σε σένα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2007, 16:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ: Αδυνατώ να κατανοήσω τον λόγο για τον οποίο ένα θέμα, όπως εισάγεται απ’ τον θεματοθέτη, χρειάζεται αλλαγή κατεύθυνσης και μάλιστα προς το σωστό δρόμο!!
Είναι προσβολή προς το θεματοθέτη.

Το να πεις την αλήθεια δεν είναι προσβολή αγαπητέ μου!!! Προσβολή ήταν η αρχική τοποθέτηση του θέματος!!!

Διάβαζε όλα τα μηνύματα και θα κατανοήσεις…….

quote:
γιαπετ: Άλλο να είναι ευρύ το πεδίο των απόψεων και άλλο να το οδηγείς αλλού.
Στο κάτω κάτω, αν δεν σε συμφέρει η συμμετοχή σου ή θέλεις να ακουστούν, καλά και ντέ, αυτά που θέλεις εσύ να πείς, έχεις την δυνατότητα να ανοίξεις συζήτηση ακρίβώς αντίθετη.
Για ρίξε μια ματιά στον τίτλο και σκέψου πού κολλάνε οι ερωτήσεις σου για τους αρχαίους Έλληνες και όλ’ αυτά που ρωτάς και ξαναρωτάς.

Σου προτείνω να επιδιώξεις συζήτηση για τους άγιους ανθρώπους της αρχαιότητας, όπως λες κι εσύ, ανοίγοντας σχετικό θέμα.



Επιβεβαιώνεις αυτό που είχα πει, ότι σε κάποιους δεν αρέσει η νέα κατεύθυνση!!!!!!!?

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν συντονιστές στο φόρουμ!
Για αυτό τα παραπονα σου στην “εξουσία” και όχι σε μένα!!!

Εγώ δεν είμαι εκτος θέματος, είμαι εντός…….


quote:
γιαπετ: Καλό θα ήταν να μου εξηγήσεις για ποιά ανάγκη μιλάς προκειμένου να την κατανοήσω κι εγώ.


Όχι αγαπητέ δεν μίλησα εγώ, εσύ μίλησες για την ανάγκη σου. Εγώ απλά είπα ότι κατανοώ αυτήν σου την ανάγκη!!!


quote:
γιαπετ: Καμμία αντίρρηση, αλλά εδώ γίνεται λόγος για τους τρόπους εκδήλωσης πίστης προς την παναγία και όχι σύγκριση τρόπων λατρείας...

Τι έχεις να πείς επ’ αυτού;( αν σου είναι εύκολο με τοποθέτηση, όχι με ερωτήσεις)...


Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου;

Τόσο πολύ σε ενοχλεί το γεγονός που μελετάμε την Θρησκεία σου και τους Θεούς όπως μελετάμε το χριστιανισμό και τους άγιους?

Τόσο πολύ σε ενοχλεί η αλήθεια για το Άγαλμα???

Τόσο πολύ σε ενοχλούν οι ερωτήσεις μου αλλά και οι απαντήσεις στις ερωτήσεις???

Για άλλη μια φόρα θα σου πω τα παραπονα σου στην εξουσία!!!!!!!

Όταν θα έρθει η στιγμή θα μιλήσω και για τους άγιους!

quote:
γιαπετ: Φίλε el.elyon χαίρομαι που χαίρεσαι για την επιστροφή μου. Μια διόρθωση μόνο μ’ όλο το θάρρος.
Δεν ξέφυγα, διότι δεν είμαι εγκλωβισμένος εδώ μέσα. Απλά απουσίασα απ’ τις συζητήσεις για ένα μικρό διάστημα.
Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο με τη λέξη αυτή...


Σαφώς και εννοούσα κάτι άλλο! Δεν πειράζει, αυτό που μετράει είναι ότι είσαι ξανά στο φόρουμ! Καλή συνέχεια…….


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2007, 17:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επέτρεψε μου, αγαπητή μου keraynos, να σε ρωτήσω ποιος ήταν ο ρόλος των αγαλμάτων, πόσο σημαντικός ήταν για την θρησκεία, για την τέχνη, για την οικονομία, για την κοινωνία?

Αγαπητέ el elyon.
Οι Αρχαίοι Έλληνες είχαν δώσει ανθρώπινη μορφή στους Θεούς τους και ελαττώματα. Έτσι ήταν πιο οικείοι σε αυτούς.Για να μπορούν να τελέσουν τα Θρησκευτικά τους καθήκοντα απαραίτητο ήταν το ομοίωμα του κάθε Θεού. Το ομοίωμα αυτό ήταν το άγαλμα, το οποίο δεν λατρευόταν σαν Θεός, ήταν απλά η εικόνα που συμβόλιζε τον Θεό.

Από την απαρχή της τέχνης ο Ανθρωπος δημιούργησε μορφές είτε ζωγραφικές είτε γλυπτικές για να αποδώσει εικαστικά την μορφή του Θεού ή των Θεών.

Με την εξέλιξη του πολιτισμού και την επαφή των λαών για εμπορικούς η επεκτατικούς σκοπούς, έχουμε εξέλιξη και στην τεχνοτροπία και στα υλικά κατασκευής γλυπτών, κεραμικών ή ζωγραφικών έργων.Τα κεραμικά ήταν απαραίτητα για τη μεταφορά πρώτων υλών και τροφίμων και βοήθησαν με τον τρόπο τους το εμπόριο (οικονομία)-αν εξαιρέσουμε την χρηστικότητα που είχαν σαν σκεύη καθημερινής χρήσης, ή σαν κτερίσματα μέσα σε τάφους-, αντίστοιχα και τα γλυπτά που μεταφέρονταν για να τοποθετηθούν κάπου αλλού μακριά από τον τόπο κατασκευής τους (πολλά παραδείγματα έχουμε από ναυάγια που έκρυβαν αριστουργήματα τέχνης στο βυθό για αιώνες).

Η τέχνη μας δίνει στοιχεία για την εξέλιξη του πολιτισμού πολύ νωρίτερα από τον γραπτό λόγο και ο ρόλος της είναι πολύ σημαντικός για να καταννοήσουμε το παρελθόν του ανθρώπου και την θέση του στις τότε κοινωνίες.

Wolf

Edited by - keraynos on 07/10/2007 17:08:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2007, 17:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon επιβεβαιώνεις, για μια ακόμη φορά, ότι δε σε απασχολεί καθόλου το περιεχόμενο μιας συζήτησης, την οποία εκλαμβάνεις, ανεξάρτητα απ' τη θεματολογία της, σαν αφορμή να μιλάς, να κανεις ερωτήσεις που δείχνουν ότι δεν πήρες χαμπάρι τις απαντήσεις στις όμοιες, που είχες κάνει πριν από λίγο και, συχνά πυκνά, να λες ότι θα τοποθετηθείς για κάτι όταν έλθει η ώρα...


quote:
Όταν θα έρθει η στιγμή θα μιλήσω και για τους άγιους!


Πώς αλλιώς εξηγείται η αδυναμία να καταλάβεις τη διαφορά ενός αντικειμένου με αυτό που εκπροσωπεί;

Λες:

quote:
Προσβολή ήταν η αρχική τοποθέτηση του θέματος!!!

Μήπως θα έπρεπε να νοιώσεις υποχρεωμένος να το εξηγήσεις αυτό;


quote:
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν συντονιστές στο φόρουμ!
Για αυτό τα παραπονα σου στην “εξουσία” και όχι σε μένα!!!



Η άποψή μου είναι ότι όλοι οι συμμετέχοντες στις συζητήσεις έχουν άποψη για τον τρόπο που γίνονται αυτές και όχι μόνο οι συντονιστές.

Οι συντονιστές φίλτατε, δεν είναι παιδονόμοι ούτε εμείς άτακτα παιδάκια που ελπίζουν να μην τα πάρουν είδηση όταν κάνουν αταξίες και τους τραβήξουν τ' αυτί.

Πρέπει να υπάρχει σεβασμός στο γεγονός ότι το κάθε θέμα, το παρακολουθούν κάποιοι άνθρωποι, ελπίζοντας σε μια εξέλιξη, προς κάπου.

Δεν είναι δυνατόν να ανέχεται κάποιος, αδιαμαρτύρητα, όσους λειτουργούν σαν αναδευτήρες.


quote:
Τόσο πολύ σε ενοχλεί η αλήθεια για το Άγαλμα???



Ποιά είναι η αλήθεια για το άγαλμα;

Πες την... Περιμένεις να έλθει η ώρα και γι' αυτό;

quote:
Σαφώς και εννοούσα κάτι άλλο! Δεν πειράζει, αυτό που μετράει είναι ότι είσαι ξανά στο φόρουμ! Καλή συνέχεια…….

Ξέρεις τι εννοούσες με τη λέξη "ξέφυγες" ή το πέταξες κι αυτό έτσι;

Θα σου ευχηθώ κι εγώ, φίλε σωστή συνέχεια...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 09:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos: Αγαπητέ el elyon.
Οι Αρχαίοι Έλληνες είχαν δώσει ανθρώπινη μορφή στους Θεούς τους και ελαττώματα. Έτσι ήταν πιο οικείοι σε αυτούς.Για να μπορούν να τελέσουν τα Θρησκευτικά τους καθήκοντα απαραίτητο ήταν το ομοίωμα του κάθε Θεού. Το ομοίωμα αυτό ήταν το άγαλμα, το οποίο δεν λατρευόταν σαν Θεός, ήταν απλά η εικόνα που συμβόλιζε τον Θεό.

Άρα μπορούμε να πούμε, αγαπητή μου, ότι το άγαλμα αφού συμβόλιζε τον Θεό συμβόλιζε και την παρουσία του Θεού. Άρα το σύμβολο του Θεού ήταν παρόν στη τελετή λατρεία. Άρα μπορούμε να πούμε ότι το άγαλμα ήταν το μέσον για την λατρεία ( πράξεις απόδοσης τιμής ή αφοσίωσης στο Θεό )!!!


Αγαπητή μου αυτό που έχει σημασία για το θέμα μας είναι ότι λατρεύανε τους Θεούς και το άγαλμα είχε ουσιαστικό ρολο στην λατρεία του Θεού!!!


Εγώ θα έλεγα ότι εκτος από την ανθρώπινη μορφή που δώσανε στους Θεούς, δώσανε και την Θεϊκή μορφή στον Άνθρωπο, Θεοποίηση, αλλά χωρίς πυραμίδες!!!


quote:
keraynos: Με την εξέλιξη του πολιτισμού και την επαφή των λαών για εμπορικούς η επεκτατικούς σκοπούς, έχουμε εξέλιξη και στην τεχνοτροπία και στα υλικά κατασκευής γλυπτών, κεραμικών ή ζωγραφικών έργων.Τα κεραμικά ήταν απαραίτητα για τη μεταφορά πρώτων υλών και τροφίμων και βοήθησαν με τον τρόπο τους το εμπόριο (οικονομία)-αν εξαιρέσουμε την χρηστικότητα που είχαν σαν σκεύη καθημερινής χρήσης, ή σαν κτερίσματα μέσα σε τάφους-, αντίστοιχα και τα γλυπτά που μεταφέρονταν για να τοποθετηθούν κάπου αλλού μακριά από τον τόπο κατασκευής τους (πολλά παραδείγματα έχουμε από ναυάγια που έκρυβαν αριστουργήματα τέχνης στο βυθό για αιώνες).


Άρα αγαπητή μου τα αγάλματα ήταν απαραίτητα για την οικονομική, θρησκευτική, κοινωνική ζωή και θα μπορούσα να πω ότι το άγαλμα ήταν η ζωή!!!

Μήπως γνωρίζεις πόσα αγάλματα Θεών υπήρχανε?

quote:
keraynos: Η τέχνη μας δίνει στοιχεία για την εξέλιξη του πολιτισμού πολύ νωρίτερα από τον γραπτό λόγο και ο ρόλος της είναι πολύ σημαντικός για να καταννοήσουμε το παρελθόν του ανθρώπου και την θέση του στις τότε κοινωνίες.

Η τέχνη είναι η αντικειμενική ιστορία!!!
Η ιστορία χρωστάει πολλά στη τέχνη…….!

Καλημέρα keraynos!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 10:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ: el.elyon επιβεβαιώνεις, για μια ακόμη φορά, ότι δε σε απασχολεί καθόλου το περιεχόμενο μιας συζήτησης, την οποία εκλαμβάνεις, ανεξάρτητα απ' τη θεματολογία της, σαν αφορμή να μιλάς, να κανεις ερωτήσεις που δείχνουν ότι δεν πήρες χαμπάρι τις απαντήσεις στις όμοιες, που είχες κάνει πριν από λίγο και, συχνά πυκνά, να λες ότι θα τοποθετηθείς για κάτι όταν έλθει η ώρα...

Αγαπητέ φίλε γιαπετ απλά να σου θυμίσω ότι το γραπτό μένει και τα γραπτά μας είναι όλα εδώ! Εάν από όλα τα μηνύματα μου αυτό είναι το συμπέρασμα σου για μένα εγώ δεν έχω να σου πω τίποτα!

quote:
γιαπετ: Πώς αλλιώς εξηγείται η αδυναμία να καταλάβεις τη διαφορά ενός αντικειμένου με αυτό που εκπροσωπεί;

Είπαμε τα συμπεράσματα δικά σου!!!

quote:
γιαπετ: Μήπως θα έπρεπε να νοιώσεις υποχρεωμένος να το εξηγήσεις αυτό;


Σαφώς και όχι! Εσύ μήπως θα πρέπει πρώτα να διαβάζεις τα μηνύματα του θέματος και μετά να κάνεις τον έξυπνο!!!

quote:
γιαπετ: Η άποψή μου είναι ότι όλοι οι συμμετέχοντες στις συζητήσεις έχουν άποψη για τον τρόπο που γίνονται αυτές και όχι μόνο οι συντονιστές.
Οι συντονιστές φίλτατε, δεν είναι παιδονόμοι ούτε εμείς άτακτα παιδάκια που ελπίζουν να μην τα πάρουν είδηση όταν κάνουν αταξίες και τους τραβήξουν τ' αυτί.
Πρέπει να υπάρχει σεβασμός στο γεγονός ότι το κάθε θέμα, το παρακολουθούν κάποιοι άνθρωποι, ελπίζοντας σε μια εξέλιξη, προς κάπου.

Πρώτα από όλα υπάρχει πλήρης σεβασμός εκ μέρος μου!
Εγώ δεν είμαι συντονιστής άρα σε ξένα χωράφια δεν μπαίνω!!


quote:
γιαπετ: Δεν είναι δυνατόν να ανέχεται κάποιος, αδιαμαρτύρητα, όσους λειτουργούν σαν αναδευτήρες.


Ποιον ανέχεσαι, τι είναι αυτό που ανέχεσαι?
Άκου αγαπητέ φίλε, εγώ δεν είμαι ψυχολόγος και ούτε συντονιστής. Αν θέλεις να διαμαρτυρηθείς είναι δικό σου θέμα και των συντονιστών!!!


quote:
γιαπετ: Ποιά είναι η αλήθεια για το άγαλμα;
Πες την... Περιμένεις να έλθει η ώρα και γι' αυτό;

Κοίταξε γιαπετ είσαι ελεύθερος να έχεις την άποψη σου για μένα αλλά όχι να μου πεις και τι θα κάνω!!!!!!!


quote:
γιαπετ: Θα σου ευχηθώ κι εγώ, φίλε σωστή συνέχεια...

Σε ευχαριστώ για την ευχή σου αλλά ποιο πολύ σε ευχαριστώ για τα υπονοούμενα!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 17:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Εάν θέλεις μπορείς να μου πεις τι είναι για σένα η ειδωλολατρία?»

Όταν για παράδειγμα χιλιάδες κόσμου από διάφορα μέρη της χώρας συρρέουνε γονυπετείς ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΔΩΛΟ (π.χ. η εικόνα της Παναγίας της Τήνου..), από το οποίο και αναζητούν ίαση ή οποιαδήποτε άλλη παροχή (καθώς είναι προφανές ότι δεν πιστεύουνε ότι αυτό μπορεί να γίνει και από την εικόνα που έχουνε στην κουζίνα τους..), τότε έχουμε τον απόλυτο ορισμό της ειδωλολατρίας.

Ας μην επεκταθούμε συνάμα σε παρόμοιες εκδηλώσεις λατρείας πιστών που αφορούνε κόκαλα ή άλλα ευτράπελα…

el-elyon:
«Το πλαίσιο στο οποίο κινούμαι το προσδιορίζω εγώ. Και εσύ προσδιορίζεις το δικό σου..»

Δεν είναι έτσι απλά φίλτατε τα πράγματα. Ανήκεις σε μια συγκεκριμένη ιδεολογία, σε συγκεκριμένη κοσμοθεώρηση, οπότε κάθε άλλο παρά άσχετοι είναι οι συσχετισμοί που κάνω.

el-elyon:
«Εάν θα είχες διαβάζει τα μηνύματα μου τότε δεν θα ρωτούσες. Ίσως το μόνο που θέλεις είναι να σε διαβάζουν παρα να διαβάζεις…»

Να αφήσεις τις υποθέσεις και να κοιτάξεις να απαντάς στα όσα ευθέως σε ρωτάνε. Η κάθε ερώτηση έχει τον σκοπό της.

Γενικώς, φρόντισε λιγάκι περισσότερο την επικοινωνία σου….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 10:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: el-elyon:
«Εάν θέλεις μπορείς να μου πεις τι είναι για σένα η ειδωλολατρία?»
Όταν για παράδειγμα χιλιάδες κόσμου από διάφορα μέρη της χώρας συρρέουνε γονυπετείς ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΔΩΛΟ (π.χ. η εικόνα της Παναγίας της Τήνου..), από το οποίο και αναζητούν ίαση ή οποιαδήποτε άλλη παροχή (καθώς είναι προφανές ότι δεν πιστεύουνε ότι αυτό μπορεί να γίνει και από την εικόνα που έχουνε στην κουζίνα τους..), τότε έχουμε τον απόλυτο ορισμό της ειδωλολατρίας.
Ας μην επεκταθούμε συνάμα σε παρόμοιες εκδηλώσεις λατρείας πιστών που αφορούνε κόκαλα ή άλλα ευτράπελα…

Φίλε μου Schwabe σε ευχαριστώ για το παράδειγμα αλλά μήπως θα μπορούσες να πεις τον ορισμό της ειδωλολατρίας?

quote:
Schwabe: Δεν είναι έτσι απλά φίλτατε τα πράγματα. Ανήκεις σε μια συγκεκριμένη ιδεολογία, σε συγκεκριμένη κοσμοθεώρηση, οπότε κάθε άλλο παρά άσχετοι είναι οι συσχετισμοί που κάνω.


Αγαπητέ όσοι είναι Ολυμπιακοί είναι όλοι το ίδιο;

Αγαπητέ μου η ένσταση μου ήταν για το πληθυντικό όταν μου απευθύνεις το λογο!


quote:
Schwabe: Να αφήσεις τις υποθέσεις και να κοιτάξεις να απαντάς στα όσα ευθέως σε ρωτάνε. Η κάθε ερώτηση έχει τον σκοπό της.

Εννοείς ότι και η κάθε ερώτηση μου έχει τον σκοπό της;


quote:
Schwabe: Γενικώς, φρόντισε λιγάκι περισσότερο την επικοινωνία σου….



Σε ευχαριστώ, κάνω το καλύτερο!

Καλημέρα φίλτατε!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Edited by - el.elyon on 09/10/2007 10:19:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2007, 15:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Είδαμε τι ήταν η λατρεία για τους αρχαίους Έλληνες και ότι η ειδωλολατρία δεν είχε για αυτούς αρνητική έννοια αλλά θετική. Για αυτό δημιούργησαν και το άγαλμα που απεικονίζει τον Θεό. Χωρίς το άγαλμα δεν θα υπήρχε η λατρεία, δεν θα υπήρχε ο Θεός. Το άγαλμα ήταν απαραίτητο, ουσιαστικό και το ποιο σημαντικό για την λατρεία του Θεού που απεικόνιζε.


Θα μπορούσε κάποιος να ορίζει ποια ήταν η Ελληνική Θρησκεία μέχρι την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, πόσοι ήταν οι Θεοί των Ελλήνων και πόσα αγάλματα αυτών των Θεών υπήρχανε?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2007, 17:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon

Θα μπορούσε κάποιος να ορίζει ποια ήταν η Ελληνική Θρησκεία μέχρι την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, πόσοι ήταν οι Θεοί των Ελλήνων και πόσα αγάλματα αυτών των Θεών υπήρχανε?


Γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα μ’ αυτό ακριβώς το ερώτημα, φίλε el.elyon;


Και εκεί να μας πληροφορήσεις για τους «ειδωλολάτρες» που έξυναν τα σανίδια απ’ τις εικόνες των αγίων τους και έπιναν τα ξύσματα για να ιαθούν,

που πήγαιναν παπούτσια στα λείψανα των αγίων τους επειδή κάθε χρόνο τα έλειωναν απ’ τα χιλιόμετρα που περπατούσαν,

που σέρνονταν με τα γόνατα ή ξάπλωναν για να περάσει από πάνω τους μια ζωγραφιά,

που έστηναν αυτί στον τάφο του άγιου και άκουγαν τη μαγγούρα του να χτυπάει εντός,

που ...

θα είχε ενδιαφέρον, δε νομίζεις;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 09:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είδαμε τι ήταν η λατρεία για τους αρχαίους Έλληνες και ότι η ειδωλολατρία δεν είχε για αυτούς αρνητική έννοια αλλά θετική. Για αυτό δημιούργησαν και το άγαλμα που απεικονίζει τον Θεό. Χωρίς το άγαλμα δεν θα υπήρχε η λατρεία, δεν θα υπήρχε ο Θεός. Το άγαλμα ήταν απαραίτητο, ουσιαστικό και το ποιο σημαντικό για την λατρεία του Θεού που απεικόνιζε.

Αγαπητέ el.elyon, προσωπικά δεν κατάλαβα από τη ροή της συζήτησης ότι υπήρχε ειδωλολατρεία - τουλάχιστον όχι με τη μορφή που την εννοούμε σήμερα - ούτε ότι χωρίς το άγαλμα δεν θα υπήρχε η λατρεία ή ο Θεός!
Αν είναι δυνατόν!
Εκτός αν οι γνώσεις μου αλλά και τα όσα διάβασα είναι εντελώς διαφορετικά από αυτά που λέω αυτή την στιγμή...

Ο Θεός υπήρχε είτε είχαμε κάποιο άγαλμα που να τον απεικονίζει, είτε όχι.
Για να μη μπερδεύεσαι, τα πράγματα είναι όπως στην Ορθοδοξία.

Η εικόνα χρησιμεύει για να απεικονίσει έναν άγιο και χρησιμοποιείται για να του αποδοθούν και μ' αυτόν τον τρόπο τιμές.
Η έλλειψη εικόνας δεν σημαίνει ότι ο άγιος δεν υπάρχει.

Το άγαλμα χρησίμευε για να απεικονίσει έναν θεό και χρησιμοποιούταν για να του αποδοθούν και μ' αυτόν τον τρόπο τιμές.
Η έλλειψη αγάλματος δεν σήμαινε ότι ο θεός δεν υπήρχε.

quote:
Θα μπορούσε κάποιος να ορίζει ποια ήταν η Ελληνική Θρησκεία μέχρι την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, πόσοι ήταν οι Θεοί των Ελλήνων και πόσα αγάλματα αυτών των Θεών υπήρχανε?

Σχετικά μ' αυτό, θα μπορούσε όντως να ξεκινήσει ένα νέο θέμα γιατί θα είχε ενδιαφέρον να το εξετάσουμε.
Θα μπορούσες λοιπόν να το επιμεληθείς εσύ!

Σκέπτομαι επίσης πως ήδη έχουμε απομακρυνθεί από τον αρχικό σκοπό για τον οποίο ανοίχθηκε το θέμα αυτό - παρόλο που οι πληροφορίες που παρατέθηκαν ήταν όντως πολύ ενδιαφέρουσες.
Ας επιστρέψουμε λοιπόν σιγά - σιγά...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 09:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Είδαμε τι ήταν η λατρεία για τους αρχαίους Έλληνες και ότι η ειδωλολατρία δεν είχε για αυτούς αρνητική έννοια αλλά θετική. Για αυτό δημιούργησαν και το άγαλμα που απεικονίζει τον Θεό. Χωρίς το άγαλμα δεν θα υπήρχε η λατρεία, δεν θα υπήρχε ο Θεός. Το άγαλμα ήταν απαραίτητο, ουσιαστικό και το ποιο σημαντικό για την λατρεία του Θεού που απεικόνιζε.

Είδωλο φίλε el.elyon , δεν χαρακτηρίζεται μόνο η γλυπτή αναπαράσταση ενός αντικειμένου , αλλα και η ζωγραφική .
Και ο ρόλος του αγάλματος ή της εικόνας , ήταν ακριβώς ο ίδιος που ισχύει και σήμερα . Η διαφορά έγκειται στο ότι οι πρόγονοί μας δεν συμπεριελάμβαναν στην λατρεία τους μουμιοποιημένα μέλη ή και ολόκληρα πτώματα Ημιθέων (Αγίων) και Ηρώων (Οσίων) .
quote:
el.elyon
Θα μπορούσε κάποιος να ορίζει ποια ήταν η Ελληνική Θρησκεία μέχρι την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, πόσοι ήταν οι Θεοί των Ελλήνων και πόσα αγάλματα αυτών των Θεών υπήρχανε?

Η Ελληνική θρησκεία είχε έναν υπέρτατο θεό αδιαίρετο και όχι τρία σε ένα σαν σαμπουάν μαλλιών .
Δώδεκα εκφάνσεις (αντιληπτές ενέργειες στην φύση) του θεού αυτου , κάτι σαν τους δώδεκα απόστολους , δεν διέθετε όμως θηλυκή θεότητα υπεράνω των αγίων .
Καί ένα πλήθος ημιθέων και ηρώων , πάντως αριθμητικά θα πρέπη να ήταν κατάτι λιγότεροι από τους άγιους και όσιους της χριστιανικής θρησκείας .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 11:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon

Θα μπορούσε κάποιος να ορίζει ποια ήταν η Ελληνική Θρησκεία μέχρι την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, πόσοι ήταν οι Θεοί των Ελλήνων και πόσα αγάλματα αυτών των Θεών υπήρχανε?


Γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα μ’ αυτό ακριβώς το ερώτημα, φίλε el.elyon;


Και εκεί να μας πληροφορήσεις για τους «ειδωλολάτρες» που έξυναν τα σανίδια απ’ τις εικόνες των αγίων τους και έπιναν τα ξύσματα για να ιαθούν,

που πήγαιναν παπούτσια στα λείψανα των αγίων τους επειδή κάθε χρόνο τα έλειωναν απ’ τα χιλιόμετρα που περπατούσαν,

που σέρνονταν με τα γόνατα ή ξάπλωναν για να περάσει από πάνω τους μια ζωγραφιά,

που έστηναν αυτί στον τάφο του άγιου και άκουγαν τη μαγγούρα του να χτυπάει εντός,

που ...

θα είχε ενδιαφέρον, δε νομίζεις;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Φίλε γιαπετ όλα έχουν μια λογική σειρά, την ιστορία!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 11:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying Incubus: Αγαπητέ el.elyon, προσωπικά δεν κατάλαβα από τη ροή της συζήτησης ότι υπήρχε ειδωλολατρεία - τουλάχιστον όχι με τη μορφή που την εννοούμε σήμερα - ούτε ότι χωρίς το άγαλμα δεν θα υπήρχε η λατρεία ή ο Θεός!
Αν είναι δυνατόν!
Εκτός αν οι γνώσεις μου αλλά και τα όσα διάβασα είναι εντελώς διαφορετικά από αυτά που λέω αυτή την στιγμή...

Επαναλαμβάνω η ειδωλολατρία έχει αρνητική και θετική έννοια!
Το αν θα υπήρχε λατρεία χωρίς το άγαλμα δεν έχει καμία σημασία! Το ποιο σημαντικό είναι ότι το άγαλμα ήταν απαραίτητη για την Λατρεία, ήταν το μέσων της Λατρείας!
Θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε και να το τονίσουμε ότι μιλάμε για τους Αρχαίους Έλληνες και την Αρχαία Ελλάδα, μιλάμε για την Ελληνική Θρησκεία, για την Ελληνική Τέχνη!

quote:
Dying Incubus: Ο Θεός υπήρχε είτε είχαμε κάποιο άγαλμα που να τον απεικονίζει, είτε όχι.
Για να μη μπερδεύεσαι, τα πράγματα είναι όπως στην Ορθοδοξία.

Ας αφήσουμε τα συμπεράσματα για το τέλος!

Δεν υπήρχε ο Θεός αλλά οι Θεοί! Πόσοι ήταν? Πόσα αγάλματα αυτών των Θεών υπήρχανε?

Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε υποθέσεις! Τα αγάλματα απεικόνιζαν μόνο τους Θεούς! Ήταν Θειικά! Τα αγάλματα είναι γεγονός και όχι μια υπόθεση!!!
Μην μπερδεύεσαι, το επαναλαμβάνω μιλάμε για την Ελληνική Θρησκεία……!


quote:
Dying Incubus: Σχετικά μ' αυτό, θα μπορούσε όντως να ξεκινήσει ένα νέο θέμα γιατί θα είχε ενδιαφέρον να το εξετάσουμε.
Θα μπορούσες λοιπόν να το επιμεληθείς εσύ!
Σκέπτομαι επίσης πως ήδη έχουμε απομακρυνθεί από τον αρχικό σκοπό για τον οποίο ανοίχθηκε το θέμα αυτό - παρόλο που οι πληροφορίες που παρατέθηκαν ήταν όντως πολύ ενδιαφέρουσες.
Ας επιστρέψουμε λοιπόν σιγά - σιγά...

Θα έλεγα ότι η συνέχεια του θέματος είναι καλύτερη! Ο σκοπός της συνέχειας δεν είναι να καταδικάζει, να απορρίπτει, να δογματίζει, να φανατίζει! Ο σκοπός είναι να υπάρχει συζήτηση και ερευνα χωρίς όλα τα παραπάνω!

Σίγα – σίγα πλησιάζουμε στο πολυπόθητο, για σας, θέμα!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 11:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris: Είδωλο φίλε el.elyon , δεν χαρακτηρίζεται μόνο η γλυπτή αναπαράσταση ενός αντικειμένου , αλλα και η ζωγραφική .
Και ο ρόλος του αγάλματος ή της εικόνας , ήταν ακριβώς ο ίδιος που ισχύει και σήμερα . Η διαφορά έγκειται στο ότι οι πρόγονοί μας δεν συμπεριελάμβαναν στην λατρεία τους μουμιοποιημένα μέλη ή και ολόκληρα πτώματα Ημιθέων (Αγίων) και Ηρώων (Οσίων) .

Πολύ σημαντικός και ουσιαστικός ο ρόλος του αγάλματος!

Η εικόνα δεν είναι άγαλμα, γιατί αν ήταν άγαλμα δεν θα ήταν εικόνα! Θα δούμε στη συνέχεια γιατί η εικόνα δεν είναι άγαλμα……!


quote:
Sesostris: Η Ελληνική θρησκεία είχε έναν υπέρτατο θεό αδιαίρετο και όχι τρία σε ένα σαν σαμπουάν μαλλιών .
Δώδεκα εκφάνσεις (αντιληπτές ενέργειες στην φύση) του θεού αυτου , κάτι σαν τους δώδεκα απόστολους , δεν διέθετε όμως θηλυκή θεότητα υπεράνω των αγίων.
Καί ένα πλήθος ημιθέων και ηρώων , πάντως αριθμητικά θα πρέπη να ήταν κατάτι λιγότεροι από τους άγιους και όσιους της χριστιανικής θρησκείας .



Ίσως θα σε βοηθούσε να αφήσεις προς το παρόν απέξω το χριστιανισμό γιατί η τάση σου να συγκρίνεις ποιο είναι το καλύτερο είναι εμπόδιο να εκφραστείς ελεύθερα!

Ωραία, η Ελληνική Θρησκεία είχε έναν υπέρτατο Θεό. Από πότε?
Ποιες ήταν οι δώδεκα εκφάνσεις αυτού του Θεού? ( σίγουρα οι εκφάνσεις θα υπήρχαν μετά από την ιδέα του Ενός )
Ποιοι ήταν οι άγιοι των Ελλήνων και ποια ήταν η θηλυκή Θεότητα που δεν ήταν υπεράνω των αγίων?

( ελπίζω, φίλε μου, να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου )

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 14:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε υποθέσεις! Τα αγάλματα απεικόνιζαν μόνο τους Θεούς! Ήταν Θειικά! Τα αγάλματα είναι γεγονός και όχι μια υπόθεση!!!

Αγαπητέ el elyon θα διαφωνήσω μαζί σου, στην Αρχαία Ελλάδα δεν υπήρχαν μόνο αγάλματα που απεικόνιζαν Θεούς, υπήρχαν και αγάλματα που παρουσίαζαν ήρωες, φιλοσόφους, πολιτικούς, συγγραφείς, ποιητές, βαιλιάδες, δεν σημαίνει αυτό ότι τους λάτρευαν σαν Θεούς, τιμητικό είναι το άγαλμα.

Σε προτομές συναντάμε τη μορφή του Πλάτωνα, του Περικλή, του Ομήρου, του Ευριπίδη, του Θεμιστοκλή και τόσων άλλων, δεν ήταν Θεοί και ούτε λατρεύτηκαν ποτέ σαν Θεοί.

Τώρα όσο για την ερώτηση που έκανες, "πόσα αγάλματα Θεών υπήρχαν".
Σε κάθε Θεό οι Αρχαίοι Ελλήνες είχαν αποδώσει κάποια χαρακτηριστικά, τα χαρακτηριστικά αυτά τα έδιναν με την σμίλη τους οι γλύπτες στο άγαλμα, έτσι σε κάθε θεό υπήρχε άλλη μορφή άλλη εικόνα. Αρα συνοψίζοντας για κάθε Θεό/α υπήρχε το αντίστοιχο άγαλμα, ή ανάγλυφο, ή προτομή ή και ζωγραφική εικόνα(δείγματα ζωγραφικής δυστυχώς σώζονται ελάχιστα, λόγω ευπάθειας των υλικών)

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 16:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε υποθέσεις! Τα αγάλματα απεικόνιζαν μόνο τους Θεούς! Ήταν Θειικά! Τα αγάλματα είναι γεγονός και όχι μια υπόθεση!!!

Αγαπητέ el elyon θα διαφωνήσω μαζί σου, στην Αρχαία Ελλάδα δεν υπήρχαν μόνο αγάλματα που απεικόνιζαν Θεούς, υπήρχαν και αγάλματα που παρουσίαζαν ήρωες, φιλοσόφους, πολιτικούς, συγγραφείς, ποιητές, βαιλιάδες, δεν σημαίνει αυτό ότι τους λάτρευαν σαν Θεούς, τιμητικό είναι το άγαλμα.

Σε προτομές συναντάμε τη μορφή του Πλάτωνα, του Περικλή, του Ομήρου, του Ευριπίδη, του Θεμιστοκλή και τόσων άλλων, δεν ήταν Θεοί και ούτε λατρεύτηκαν ποτέ σαν Θεοί.

Τώρα όσο για την ερώτηση που έκανες, "πόσα αγάλματα Θεών υπήρχαν".
Σε κάθε Θεό οι Αρχαίοι Ελλήνες είχαν αποδώσει κάποια χαρακτηριστικά, τα χαρακτηριστικά αυτά τα έδιναν με την σμίλη τους οι γλύπτες στο άγαλμα, έτσι σε κάθε θεό υπήρχε άλλη μορφή άλλη εικόνα. Αρα συνοψίζοντας για κάθε Θεό/α υπήρχε το αντίστοιχο άγαλμα, ή ανάγλυφο, ή προτομή ή και ζωγραφική εικόνα(δείγματα ζωγραφικής δυστυχώς σώζονται ελάχιστα, λόγω ευπάθειας των υλικών)

Wolf


Ναι έχεις δίκαιο αγαπητή μου, αλλά πρώτα από όλα το άγαλμα απεικόνιζε τους Θεούς. Αν δεν κάνω λάθος η λέξη άγαλμα θα πει απεικονίσει του Θεού.
Κι εγώ αναφέρθηκα στο άγαλμα ως το μέσον της λατρείας!
Θα μπορούσαμε να αναφέρουμε και τους Ολυμπιακούς αγώνες.

Οι Έλληνες λάτρευαν τους Θεούς και όχι τους ανθρώπους! Τον Ηρακλή τον λάτρευαν όταν έγινε Θεός!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 15/10/2007 16:11:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 22:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν κάνω λάθος η λέξη άγαλμα θα πει απεικονίσει του Θεού.

Αγαπητέ el elyon η λέξη άγαλμα όπως την γράφουν και τα ετοιμολογικά λεξικά της Ελληνικής γλώσας έχει αυτή τη σημασία:
" Γλυπτό,ή χυτό ομοίωμα Θεού, ανθρώπου, ή ζώου κατασκευασμένο από μάρμαρο, πέτρα, ξύλο, μέταλλο ή άλλη ύλη."(πηγή μείζον Ελληνικό λεξικό Τεγόπουλος-Φυτράκης)

Το γλυπτό το άγαλμα μπορεί να είναι οτιδήποτε, στην Αρχαιότητα ναι μέσα σε όλα απεικόνιζε και Θεούς(πρόσεξε υπάρχει ένα και, που είναι πολύ σημαντικό), πουθενά δεν το λέει αυτό ούτε στην ιστορία, ούτε στην ιστορία της τέχνης ότι η σημασία της λέξεως άγαλμα είναι η απεικόνιση Θεού.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 01:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Η εικόνα δεν είναι άγαλμα, γιατί αν ήταν άγαλμα δεν θα ήταν εικόνα! Θα δούμε στη συνέχεια γιατί η εικόνα δεν είναι άγαλμα……!

Mάθε να διαβάζης σωστά . Εγώ δεν έγραψα ότι η εικόνα είναι άγαλμα , αλλά ότι είναι και αυτή είδωλο .
Και εάν ανοίξης ένα λεξικό θα διαβάσης μεταξύ άλλων :

είδωλο το = ομοίωμα , άγαλμα , εικόνα .

Γκέγκε που λεν και οι Αρβανίτες ;

quote:
el.elyon
Ίσως θα σε βοηθούσε να αφήσεις προς το παρόν απέξω το χριστιανισμό γιατί η τάση σου να συγκρίνεις ποιο είναι το καλύτερο είναι εμπόδιο να εκφραστείς ελεύθερα!

Προσπαθώ να σου δώσω παραδείγματα που να μπορής να τα κατανοήσης .
quote:
el.elyon
Ωραία, η Ελληνική Θρησκεία είχε έναν υπέρτατο Θεό. Από πότε?

ΘΑΛΗΣ
Το παλαιότερο από τα όντα είναι ο Θεός , διότι είναι αγέννητος !

Μέσα στο ESOTERICA υπάρχει "Η ΧΑΜΕΝΗ ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ " , φρόντισε να την κατεβάσης στον υπολογιστή σου και να την διαβάσης . Θα σου ξελαμπικάρη το μυαλό .

quote:
el.elyon
Ποιες ήταν οι δώδεκα εκφάνσεις αυτού του Θεού? ( σίγουρα οι εκφάνσεις θα υπήρχαν μετά από την ιδέα του Ενός )

Η απάντηση βρίσκεται πιό πάνω .
quote:
el.elyon
Ποιοι ήταν οι άγιοι των Ελλήνων και ποια ήταν η θηλυκή Θεότητα που δεν ήταν υπεράνω των αγίων?

Οι Έλληνες δεν είχαν αγίους αλλά ημίθεους και ήρωες που ευεργέτησαν τους ανθρώπους κατά διάφορους τρόπους και γι' αυτό τους τιμούσαν με αθλητικούς αγώνες .
Οι Άγιοι , που ( οι βίοι των περισσοτέρων είναι προς αποφυγή) , είναι οι αντίστοιχοι ήρωες των χριστιανών , και φυσικά πάνω από όλους τους αγίους η "Παν Αγία" .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 08:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το αν θα υπήρχε λατρεία χωρίς το άγαλμα δεν έχει καμία σημασία! Το ποιο σημαντικό είναι ότι το άγαλμα ήταν απαραίτητη για την Λατρεία, ήταν το μέσων της Λατρείας!

Το αν θα υπήρχε λατρεία χωρίς το άγαλμα έχει μεγάλη σημασία καθώς έχει γίνει λόγος για ειδωλολατρεία.
Το άγαλμα δεν ήταν απαραίτητο για τη λατρεία γιατί αυτή μπορούσε να υπάρξει και δίχως αυτό.
Το άγαλμα δεν ήταν το μέσο της λατρείας, ήταν ένα από τα μέσα της λατρείας.

quote:
Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε υποθέσεις! Τα αγάλματα απεικόνιζαν μόνο τους Θεούς! Ήταν Θειικά! Τα αγάλματα είναι γεγονός και όχι μια υπόθεση!!!
Μην μπερδεύεσαι, το επαναλαμβάνω μιλάμε για την Ελληνική Θρησκεία……!

Δε μπερδεύομαι καθόλου, αγαπητέ.
Μιλάμε για την αρχαία ελληνική θρησκεία κι επειδή βλέπω ότι δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις κάποια πράγματα, σου φέρνω ένα άλλο παράδειγμα για να τα καταλάβεις.
Το ότι πολλά στοιχεία της αρχαίας ελληνικής θρησκείας έχουν περάσει στον Χριστιανισμό για μένα δεν είναι μια υπόθεση αλλά ένα γεγονός.

quote:
Σίγα – σίγα πλησιάζουμε στο πολυπόθητο, για σας, θέμα!

Το εύχομαι...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 10:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αν δεν κάνω λάθος η λέξη άγαλμα θα πει απεικονίσει του Θεού.

Αγαπητέ el elyon η λέξη άγαλμα όπως την γράφουν και τα ετοιμολογικά λεξικά της Ελληνικής γλώσας έχει αυτή τη σημασία:
" Γλυπτό,ή χυτό ομοίωμα Θεού, ανθρώπου, ή ζώου κατασκευασμένο από μάρμαρο, πέτρα, ξύλο, μέταλλο ή άλλη ύλη."(πηγή μείζον Ελληνικό λεξικό Τεγόπουλος-Φυτράκης)

Το γλυπτό το άγαλμα μπορεί να είναι οτιδήποτε, στην Αρχαιότητα ναι μέσα σε όλα απεικόνιζε και Θεούς(πρόσεξε υπάρχει ένα και, που είναι πολύ σημαντικό), πουθενά δεν το λέει αυτό ούτε στην ιστορία, ούτε στην ιστορία της τέχνης ότι η σημασία της λέξεως άγαλμα είναι η απεικόνιση Θεού.

Wolf


Σε ευχαριστώ αγαπητή keraynos.

Ναι όλα αυτά είναι αλήθειες! Αλλά η αρχική έννοια ήταν απλά απεικονίσει του Θεού. Έννοια την οποία κληρονομήσαν από την Αίγυπτο. Όλα έχουν να κάνουν με την θεολογία τους!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 11:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesotris: quote:
________________________________________
el.elyon
Η εικόνα δεν είναι άγαλμα, γιατί αν ήταν άγαλμα δεν θα ήταν εικόνα! Θα δούμε στη συνέχεια γιατί η εικόνα δεν είναι άγαλμα……!
________________________________________

Mάθε να διαβάζης σωστά . Εγώ δεν έγραψα ότι η εικόνα είναι άγαλμα , αλλά ότι είναι και αυτή είδωλο .
Και εάν ανοίξης ένα λεξικό θα διαβάσης μεταξύ άλλων :
είδωλο το = ομοίωμα , άγαλμα , εικόνα .
Γκέγκε που λεν και οι Αρβανίτες ;


Διαβάζω παρα πολύ καλά και χαίρομαι που συμφωνείς ότι το άγαλμα δεν είναι εικόνα!

quote:
Sesotris: quote:
________________________________________
el.elyon
Ίσως θα σε βοηθούσε να αφήσεις προς το παρόν απέξω το χριστιανισμό γιατί η τάση σου να συγκρίνεις ποιο είναι το καλύτερο είναι εμπόδιο να εκφραστείς ελεύθερα!
________________________________________

Προσπαθώ να σου δώσω παραδείγματα που να μπορής να τα κατανοήσης .


Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά το ζητούμενο είναι να προσπαθήσεις να προσφέρεις στη συζήτηση και όχι σε μένα!
Κατανοώ την ανάγκη σου να συγκρίνεις…….


quote:
Sesotris: quote:
________________________________________
el.elyon
Ωραία, η Ελληνική Θρησκεία είχε έναν υπέρτατο Θεό. Από πότε?
________________________________________

ΘΑΛΗΣ
Το παλαιότερο από τα όντα είναι ο Θεός , διότι είναι αγέννητος !


Ο ΘΑΛΗΣ ήταν πριν ή μετά τον Όμηρο?

Αν δεν κάνω ο λάθος ο ΘΑΛΗΣ είναι ο πατέρας της Φιλοσοφίας και όχι της Ελληνικής Θρησκείας!!!!!!!?

Ο Όμηρος αναφέρει αυτόν τον αγέννητο Θεό?

quote:
Sesostris: Μέσα στο ESOTERICA υπάρχει "Η ΧΑΜΕΝΗ ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ " , φρόντισε να την κατεβάσης στον υπολογιστή σου και να την διαβάσης . Θα σου ξελαμπικάρη το μυαλό .

Καλό θα ήταν να αφήσεις τα περιττά σχόλια!

Αν δεν θέλεις να απαντήσεις ή δεν μπορείς να απαντήσεις είναι καλύτερο να μου το πεις!

quote:
Sesostris: quote:
________________________________________
el.elyon
Ποιες ήταν οι δώδεκα εκφάνσεις αυτού του Θεού? ( σίγουρα οι εκφάνσεις θα υπήρχαν μετά από την ιδέα του Ενός )
________________________________________

Η απάντηση βρίσκεται πιό πάνω .


Η απάντηση δεν βρίσκεται ποιο πάνω γιατί δεν απάντησες!

Αν είσαι ανίκανος να απαντήσεις θα ήθελα να μου το πεις για να το ξερω για να μη σε ρωτήσω. Αν θέλω κάτι να διαβάζω θα το διαβάζω μόνος μου! Αυτή τη στιγμή συμμετέχω σε έναν διάλογο γιατί στο διάλογο μπορώ να ρωτήσω και να απαντήσω πράγματα τα οποία δεν μπορώ να τα κάνω όταν διαβάζω! Αν σου αρέσει το διάβασμα τότε άσε το διάλογο και πιασε το διάβασμα……!


Αγαπητέ φίλε Sesotris όλα αυτά τα λέω με εκτίμηση στο πρόσωπο σου. Κι οι δυο δεν είμαστε χθεσινοί στο φόρουμ και πράγματι εκτιμώ την στάση σου απέναντι μου αλλά γενικά και την συμμετοχή σου στο Φόρουμ. Δεν θα ήθελα να επαναλάβω πράγματα που τα έχουμε ξαναπεί!

Καλημέρα φίλε!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 16/10/2007 11:35:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 12:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying Incubus: quote:
________________________________________
Το αν θα υπήρχε λατρεία χωρίς το άγαλμα δεν έχει καμία σημασία! Το ποιο σημαντικό είναι ότι το άγαλμα ήταν απαραίτητη για την Λατρεία, ήταν το μέσων της Λατρείας!
________________________________________
Το αν θα υπήρχε λατρεία χωρίς το άγαλμα έχει μεγάλη σημασία καθώς έχει γίνει λόγος για ειδωλολατρεία.
Το άγαλμα δεν ήταν απαραίτητο για τη λατρεία γιατί αυτή μπορούσε να υπάρξει και δίχως αυτό.
Το άγαλμα δεν ήταν το μέσο της λατρείας, ήταν ένα από τα μέσα της λατρείας.

Αγαπητέ Dying Incubus μου αρέσει η ΕΠΙΜΟΝΗ σου αλλά το ιστορικό γεγονός είναι είναι η ουσία και όχι η υπόθεση! Το ιστορικό γεγονός είναι ότι δεν υπήρχε λατρεία χωρίς άγαλμα!!! Το άγαλμα ήταν η απεικόνιση του Θεού και χωρίς τον Θεό δεν υπήρχε λατρεία!!! Όλα τα αλλά όσο σημαντικά και να είναι παραμένουν υποθέσεις, επιθυμίες……..

Σαφώς και το άγαλμα ήταν απαραίτητο για την λατρεία!

Αγαπητέ, το αν θα μπορούσε ή δεν θα μπορούσε να υπάρξει λατρεία χωρίς το άγαλμα είναι μια υπόθεση και όχι ένα ιστορικό γεγονός.
Αγαπητέ τι ήταν η λατρεία για τους Αρχαίους Έλληνες?
Γνωρίζεις ότι οι Έλληνες λατρεύανε τους αμέτρητους Θεούς χωρίς το άγαλμα? Πως το κάνανε αυτό?


quote:
Dying Incubus: quote:
________________________________________
Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε υποθέσεις! Τα αγάλματα απεικόνιζαν μόνο τους Θεούς! Ήταν Θειικά! Τα αγάλματα είναι γεγονός και όχι μια υπόθεση!!!
Μην μπερδεύεσαι, το επαναλαμβάνω μιλάμε για την Ελληνική Θρησκεία……!
________________________________________
Δε μπερδεύομαι καθόλου, αγαπητέ.
Μιλάμε για την αρχαία ελληνική θρησκεία κι επειδή βλέπω ότι δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις κάποια πράγματα, σου φέρνω ένα άλλο παράδειγμα για να τα καταλάβεις.
Το ότι πολλά στοιχεία της αρχαίας ελληνικής θρησκείας έχουν περάσει στον Χριστιανισμό για μένα δεν είναι μια υπόθεση αλλά ένα γεγονός.

Εγώ μιλάω για την ιστορική Ελληνική Θρησκεία και όχι για την υποθετική ελληνική θρησκεία!

Όσο για τα στοιχεία της αρχαίας ελληνικής θρησκείας που πιστεύεις ότι έχουν περάσει στον Χριστιανισμό να τα δούμε…….

Καλημέρα αγαπητέ.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy