ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΡΟΠΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 14:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συγγνωμη που επεμβαινω, αλα διαπιστωνω, οτι η αντιπαραθεση σας δεν εχει ουσιαστικο νοημα.

ετσι και αλλιως η Ορθοδοξια, ειναι η ευτακτη συνεχεια της θρησκειας των αρχαιων Ελληνων, Ρωμαιων, Αιγυπτιων, Βαβυλωνιων, και αλλων.
με τον Θεο της Βιβλου, τον Γιαχβε, ουδεμια σχεση εχει, με τον Ιησου δε, η παρανοηση εχει υπερβει τα εσκαμμενα.

παραδειγμα τα ειδωλα εγιναν εικονες, οι δωδεκα θεοι εγιναν τρεις, (εκει οι Ορθοδοξια δανειστηκε απο Αιγυπτο, και Βαβυλωνα μερια)
οι ημιθεοι εγιναν αγιοι, η μητερα-φυση εγινε παναγια, ο Πλατωνας βοηθησε για την αθανασια της ψυχης, τα Χριστουγενα ταιριαξαν απολυτα με την λατρεια του Μιθρα των Ρωμαιων, ο σταυρος και παλι απο την Αιγυπτο... θελετε και αλλα;

γιατι λοιπον αγχωνεστε;
δεν εχετε τιποτα στην ουσια να χωρισετε...
μονο τον κορμπανα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 15:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

συγγνωμη που επεμβαινω, αλα διαπιστωνω, οτι η αντιπαραθεση σας δεν εχει ουσιαστικο νοημα.

ετσι και αλλιως η Ορθοδοξια, ειναι η ευτακτη συνεχεια της θρησκειας των αρχαιων Ελληνων, Ρωμαιων, Αιγυπτιων, Βαβυλωνιων, και αλλων.
με τον Θεο της Βιβλου, τον Γιαχβε, ουδεμια σχεση εχει, με τον Ιησου δε, η παρανοηση εχει υπερβει τα εσκαμμενα.

παραδειγμα τα ειδωλα εγιναν εικονες, οι δωδεκα θεοι εγιναν τρεις, (εκει οι Ορθοδοξια δανειστηκε απο Αιγυπτο, και Βαβυλωνα μερια)
οι ημιθεοι εγιναν αγιοι, η μητερα-φυση εγινε παναγια, ο Πλατωνας βοηθησε για την αθανασια της ψυχης, τα Χριστουγενα ταιριαξαν απολυτα με την λατρεια του Μιθρα των Ρωμαιων, ο σταυρος και παλι απο την Αιγυπτο... θελετε και αλλα;

γιατι λοιπον αγχωνεστε;
δεν εχετε τιποτα στην ουσια να χωρισετε...
μονο τον κορμπανα...



Αν η Ορθοδοξία απέχει τόσο πολύ από το Θεό της Βίβλου, τότε όλες οι άλλες θρησκείες απέχουν έτη φωτός, εκτός κι αν κάνω λάθος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 08:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Dying Incubus μου αρέσει η ΕΠΙΜΟΝΗ σου αλλά το ιστορικό γεγονός είναι είναι η ουσία και όχι η υπόθεση! Το ιστορικό γεγονός είναι ότι δεν υπήρχε λατρεία χωρίς άγαλμα!!! Το άγαλμα ήταν η απεικόνιση του Θεού και χωρίς τον Θεό δεν υπήρχε λατρεία!!! Όλα τα αλλά όσο σημαντικά και να είναι παραμένουν υποθέσεις, επιθυμίες……..

Σαφώς και το άγαλμα ήταν απαραίτητο για την λατρεία!


Αγαπητέ el.elyon, δε μπορώ να πω τίποτα περισσότερο πέραν του ότι κατανοώ την ανάγκη σου να πιστεύεις σ' αυτή την υπόθεση και να δίνεις αυτή την ερμηνεία στην Ιστορία.
Προσωπικά διαφωνώ - έχω εξηγήσει ήδη επαρκώς τους λόγους - αλλά δεν πειράζει.

quote:
Εγώ μιλάω για την ιστορική Ελληνική Θρησκεία και όχι για την υποθετική ελληνική θρησκεία!

Ok, el.elyon!
Θα μπορούσες να μου αναφέρεις όμως μερικές ιστορικές πηγές που να αποδεικνύουν ότι τα όσα υποστηρίζεις εντάσσονται στα πλαίσια της ιστορικής ελληνικής θρησκείας κι όχι της υποθετικής που γνωρίζω εγώ?

quote:
Όσο για τα στοιχεία της αρχαίας ελληνικής θρησκείας που πιστεύεις ότι έχουν περάσει στον Χριστιανισμό να τα δούμε…….

Φυσικά!
Αν κοιτάξεις λοιπόν και τις προηγούμενες σελίδες του παρόντος θέματος, θα διαβάσεις κάποια μηνύματα μου που αναφέρονται σ' αυτά.

Καλή σου μέρα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 10:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying Incubus: quote:
________________________________________
Εγώ μιλάω για την ιστορική Ελληνική Θρησκεία και όχι για την υποθετική ελληνική θρησκεία!
________________________________________
Ok, el.elyon!
Θα μπορούσες να μου αναφέρεις όμως μερικές ιστορικές πηγές που να αποδεικνύουν ότι τα όσα υποστηρίζεις εντάσσονται στα πλαίσια της ιστορικής ελληνικής θρησκείας κι όχι της υποθετικής που γνωρίζω εγώ?

Αγαπητέ Dying Incubus σαφώς και θα μπορούσα να αναφέρω μερικές ιστορικές πηγές αλλά αυτό δεν θα πρόσθεση τίποτα ουσιαστικό στο θέμα. Αγαπητέ ότι το άγαλμα ήταν απαραίτητη για την λατρεία πρώτα το υποστήριξε η αγαπητή keraynos.
Αγαπητέ μου νομίζω ότι εσύ θα πρέπει να αναφέρεις μερικά ιστορικά γεγονότα για την ιστορική περίοδο που συζητάμε για τους Αρχαίους Έλληνες αν λάτρευαν χωρίς το άγαλμα;
Γιατί φίλε μου το θέμα δεν έχει απολογητικό χαρακτήρα αλλά ερευνητικό!

Δεν έχω πει ούτε άφησα να εννοηθεί ότι γνωρίζεις μόνο την υποθετική θρησκεία. Είπα ότι σημαντικό για το θέμα είναι να δούμε ποια ήταν η Ελληνική Θρησκεία και όχι ποια θα μπορούσε να ήταν!

quote:
Dying Incubus: quote:
________________________________________

Αγαπητέ Dying Incubus μου αρέσει η ΕΠΙΜΟΝΗ σου αλλά το ιστορικό γεγονός είναι είναι η ουσία και όχι η υπόθεση! Το ιστορικό γεγονός είναι ότι δεν υπήρχε λατρεία χωρίς άγαλμα!!! Το άγαλμα ήταν η απεικόνιση του Θεού και χωρίς τον Θεό δεν υπήρχε λατρεία!!! Όλα τα αλλά όσο σημαντικά και να είναι παραμένουν υποθέσεις, επιθυμίες……..
Σαφώς και το άγαλμα ήταν απαραίτητο για την λατρεία!
________________________________________
Αγαπητέ el.elyon, δε μπορώ να πω τίποτα περισσότερο πέραν του ότι κατανοώ την ανάγκη σου να πιστεύεις σ' αυτή την υπόθεση και να δίνεις αυτή την ερμηνεία στην Ιστορία.
Προσωπικά διαφωνώ - έχω εξηγήσει ήδη επαρκώς τους λόγους - αλλά δεν πειράζει.


Υπερβάλεις λίγο αγαπητέ μου αλλά δεν πειράζει.
Σε ευχαριστώ για την κατανόηση σου αλλά δεν υπάρχει λόγος στην παρούσα φάση!

Αγαπητέ σε ένα αυτονόητο θέμα και με έναν συνομιλητή σαν και σένα θεωρώ σπατάλη το πολύτιμο χρόνο μου για να παρουσιάσω ιστορικές πηγές και να καταλήξει το θέμα σε μια κόντρα.

Όλοι ερμηνεύουν την Ιστορία, όλοι ερμηνεύουν τα Ιστορικά γεγονότα. Μετά από την δήλωση που έκανε η αγαπητή keraynos ότι το άγαλμα ήταν απαραίτητη για την λατρεία και αφού συμφωνούμε ότι το άγαλμα ήταν η απεικόνιση του Θεού άρα το συμπέρασμα μου από τη συζήτηση είναι λογικό!
Ποια είναι η δική σου ερμηνεία αγαπητέ?


quote:
Dying Incubus: quote:
________________________________________
Όσο για τα στοιχεία της αρχαίας ελληνικής θρησκείας που πιστεύεις ότι έχουν περάσει στον Χριστιανισμό να τα δούμε…….
________________________________________
Φυσικά!
Αν κοιτάξεις λοιπόν και τις προηγούμενες σελίδες του παρόντος θέματος, θα διαβάσεις κάποια μηνύματα μου που αναφέρονται σ' αυτά.

Ok!


Καλημέρα αγαπητέ μου!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 10:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon, δεν είχα καμία πρόθεση να έρθω σε κόντρα μαζί σου γιατί δεν υπάρχει και κάποιος λόγος για κάτι τέτοιο.
Το να έχει ο καθένας μας τις δικές του απόψεις σε ένα ζήτημα κι αυτές να είναι αντίθετες, δεν είναι και κάτι το "κακό".

Ούτως ή άλλως, δε μου αρέσουν οι κόντρες και προσωπικά σου έχω εκφράσει και την συμπάθεια μου προς το πρόσωπο σου.

Δε νομίζω ότι η keraynos ανέφερε ότι το άγαλμα ήταν τόσο απαραίτητο για τη λατρεία ώστε χωρίς αυτό δεν υφίστατο λατρεία.
Η αντίθεση μου βρίσκεται στο σημείο που έχω υπογραμμίσει.
Εν πάσει περιπτώσει, θα διαβάσω ξανά τα μηνύματα της μήπως μου έχει διαφύγει κάτι τέτοιο αλλά θα με βοηθούσε κι η ίδια αν ήθελε να πει κάτι.

Όσον αφορά την προτροπή μου να καταθέσεις κάποια στοιχεία, πιστεύω ότι θα συνέβαλαν ουσιαστικά στο θέμα.
Αν πάλι κρίνεις ότι δεν θα το έκαναν, ούτε τα δικά μου θα προσέθεταν κάτι το ιδιαίτερο.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 15:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Χωρίς το άγαλμα δεν θα υπήρχε η λατρεία, δεν θα υπήρχε ο Θεός. Το άγαλμα ήταν απαραίτητο, ουσιαστικό και το ποιο σημαντικό για την λατρεία του Θεού που απεικόνιζε.

quote:
Sesostris
Είδωλο φίλε el.elyon , δεν χαρακτηρίζεται μόνο η γλυπτή αναπαράσταση ενός αντικειμένου , αλλα και η ζωγραφική . Και ο ρόλος του αγάλματος ή της εικόνας , ήταν ακριβώς ο ίδιος που ισχύει και σήμερα .

quote:
el.elyon
Η εικόνα δεν είναι άγαλμα, γιατί αν ήταν άγαλμα δεν θα ήταν εικόνα! Θα δούμε στη συνέχεια γιατί η εικόνα δεν είναι άγαλμα……!

quote:
Sesostris
Εγώ δεν έγραψα ότι η εικόνα είναι άγαλμα , αλλά ότι είναι και αυτή είδωλο .
Και εάν ανοίξης ένα λεξικό θα διαβάσης μεταξύ άλλων :

είδωλο το = ομοίωμα , άγαλμα , εικόνα .



quote:
el.elyon
Διαβάζω παρα πολύ καλά και χαίρομαι που συμφωνείς ότι το άγαλμα δεν είναι εικόνα!


Με άλλα λόγια "Γειά σου γέρο ! Κουκιά σπέρνω !"
Διάλογος που θυμίζει την "Βαβυλωνία" του Ν.Βυζάντιου . Η βελόνα σου φίλε el.elyon , κόλλησε στά αγάλματα , λες και μόνο αυτά και όχι και οι εικόνες είναι είδωλα .
Θυμάσαι την κοσμοσυρροή που έγινε στον Άγιο Παντελεήμονα Αχαρνών , όταν κουβάλησαν εκεί το "'Αξιον Εστίν" ; Αυτή η εικόνα δεν αποτελούσε αντικείμενο λατρείας ::: Εν κατακλείδι δεν ήταν ειδωλολατρεία ;
Τι ήταν όλες αυτές οι γονυκλισίες και τα προσκυνήματα . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 15:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el elyon, στους ναούς ναι υπήρχε άγαλμα ομοίωμα του Θεού για τον οποίο προοριζόταν ο συγκεκριμένος ναός. Απαραίτητο όμως το άγαλμα στο λατρευτικό των Αρχαίων Ελλήνων δεν ήταν. Στο σπίτι υπήρχε η εστία, ο βωμός όπου εκεί ξεκινούσαν την μέρα τους με προσευχή και θυσίες στους Θεούς οι Αρχαίοι,χωρίς να υπάρχει κάποιο άγαλμα,( το άγαλμα δεν είναι απαραίτητο παντού, ο βωμός είναι). Ακόμα αν σκεφτούμε ότι το θέατρο ξεκίνησε από τις λατρευτικές τελετές του Διονύσου, συναντάμε στο κέντρο της σκηνής τον βωμό πάλι( την θυμέλη, όχι άγαλμα).

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 16:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos

Στο σπίτι υπήρχε η εστία, ο βωμός όπου εκεί ξεκινούσαν την μέρα τους με προσευχή και θυσίες στους Θεούς οι Αρχαίοι,χωρίς να υπάρχει κάποιο άγαλμα,( το άγαλμα δεν είναι απαραίτητο παντού, ο βωμός είναι).


Ωχ... Αυτό τι το ήθελες φίλη μου;

Ετοιμάσου τώρα, να απαντήσεις:

Τι ήταν ο βωμός;

Σε τι χρησίμευε ο βωμός;

Γιατί δεν ήταν απαραίτητο το άγαλμα και ήταν ο βωμός;

Από τι ήταν φτιαγμένος ο βωμός;

Ήταν ψηλός;

Ήταν κοντός;

Ήταν χοντρός;

Γιατί καθε ημέρα ξεκινουσαν από το βωμό οι αρχαίοι και όχι από κάπου αλλού;

Και πού πήγαιναν κάθε ημέρα οι Αρχαίοι;

Είχαν δουλειές;

ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ;;;;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 19:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ γιαπετ, με βλέπω λοιπόν να πέφτω "υπέρ βωμών και εστιών"

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 20:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos

Αγαπητέ γιαπετ, με βλέπω λοιπόν να πέφτω "υπέρ βωμών και εστιών"


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 13:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos: Αγαπητέ el elyon, στους ναούς ναι υπήρχε άγαλμα ομοίωμα του Θεού για τον οποίο προοριζόταν ο συγκεκριμένος ναός.

Άρα δεν υπήρχε ναός χωρίς Άγαλμα!
(Ας κρατήσουμε αυτή την διευκρίνηση για την συνέχεια του θέματος.)


quote:
keraynos: Απαραίτητο όμως το άγαλμα στο λατρευτικό των Αρχαίων Ελλήνων δεν ήταν. Στο σπίτι υπήρχε η εστία, ο βωμός όπου εκεί ξεκινούσαν την μέρα τους με προσευχή και θυσίες στους Θεούς οι Αρχαίοι,χωρίς να υπάρχει κάποιο άγαλμα,( το άγαλμα δεν είναι απαραίτητο παντού, ο βωμός είναι).

Αγαπητή μου πολύ σωστά τα όσα λες. Έπρεπε να διευκρινίσω ότι ήθελα να δούμε την λατρεία στους Ναούς. Σαφώς και θα ήθελα να δούμε και τι ήταν η Ελληνική θρησκεία γενικός!

Αγαπητή μου ποιος ήταν ο λόγος που το άγαλμα δεν ήταν απαραίτητο ενώ ο βωμός ήταν παντού;

Μπορούσε οποιοσδήποτε να φτιάξει ένα άγαλμα?
Μπορούσε οποιοσδήποτε να αγοράζει ένα άγαλμα?
Υπήρχε κάποιος που δεν θα ήθελε να είχε το άγαλμα του Θεού που λάτρευε στο σπίτι του?
Απαγορευόταν να είχανε σε άλλους χώρους εκτος από το ναό, αγάλματα?
Τι ήταν ο Ναός?
Ο βωμός υπήρχε πριν από το ναό?

Θα μπορούσες αγαπητή μου keraynos να περιγράψεις ποια ήταν η Ελληνική Θρησκεία μέχρι και την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία ( όχι δημοκρατία ) Και αφού η τέχνη προόδευε και είχε αποκτήσει την ελευθερία πως επηρέασε αυτό την Ελληνική θρησκεία?

Καλησπέρα!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 13:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris: Με άλλα λόγια "Γειά σου γέρο ! Κουκιά σπέρνω !"


Ο ΚΑΚΑΟΥΝΑΚΗΣ το είπε καλυτέρα από σένα!!!!!!!

quote:
Sesostris: Διάλογος που θυμίζει την "Βαβυλωνία" του Ν.Βυζάντιου . Η βελόνα σου φίλε el.elyon , κόλλησε στά αγάλματα , λες και μόνο αυτά και όχι και οι εικόνες είναι είδωλα .


Όχι αγαπητέ δεν έχει κολλήσει απλά δεν έχει το ρυθμό που θα ήθελες. Το καλό αργεί να γίνει!!!


quote:
Sesostris: Θυμάσαι την κοσμοσυρροή που έγινε στον Άγιο Παντελεήμονα Αχαρνών , όταν κουβάλησαν εκεί το "'Αξιον Εστίν" ; Αυτή η εικόνα δεν αποτελούσε αντικείμενο λατρείας ::: Εν κατακλείδι δεν ήταν ειδωλολατρεία ;
Τι ήταν όλες αυτές οι γονυκλισίες και τα προσκυνήματα .

Κάποια στιγμή θα φτάσει η “βελόνα” μου εκεί που έχει κολλήσει η δική σου…….

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 13:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ el.elyon, δεν είχα καμία πρόθεση να έρθω σε κόντρα μαζί σου γιατί δεν υπάρχει και κάποιος λόγος για κάτι τέτοιο.
Το να έχει ο καθένας μας τις δικές του απόψεις σε ένα ζήτημα κι αυτές να είναι αντίθετες, δεν είναι και κάτι το "κακό".

Ούτως ή άλλως, δε μου αρέσουν οι κόντρες και προσωπικά σου έχω εκφράσει και την συμπάθεια μου προς το πρόσωπο σου.

Δε νομίζω ότι η keraynos ανέφερε ότι το άγαλμα ήταν τόσο απαραίτητο για τη λατρεία ώστε χωρίς αυτό δεν υφίστατο λατρεία.
Η αντίθεση μου βρίσκεται στο σημείο που έχω υπογραμμίσει.
Εν πάσει περιπτώσει, θα διαβάσω ξανά τα μηνύματα της μήπως μου έχει διαφύγει κάτι τέτοιο αλλά θα με βοηθούσε κι η ίδια αν ήθελε να πει κάτι.

Όσον αφορά την προτροπή μου να καταθέσεις κάποια στοιχεία, πιστεύω ότι θα συνέβαλαν ουσιαστικά στο θέμα.
Αν πάλι κρίνεις ότι δεν θα το έκαναν, ούτε τα δικά μου θα προσέθεταν κάτι το ιδιαίτερο.


In anticipation of my resurrection...



Καλησπέρα αγαπητέ Dying Incubus!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 16:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή μου ποιος ήταν ο λόγος που το άγαλμα δεν ήταν απαραίτητο ενώ ο βωμός ήταν παντού;

Μπορούσε οποιοσδήποτε να φτιάξει ένα άγαλμα?
Μπορούσε οποιοσδήποτε να αγοράζει ένα άγαλμα?
Υπήρχε κάποιος που δεν θα ήθελε να είχε το άγαλμα του Θεού που λάτρευε στο σπίτι του?
Απαγορευόταν να είχανε σε άλλους χώρους εκτος από το ναό, αγάλματα?
Τι ήταν ο Ναός?
Ο βωμός υπήρχε πριν από το ναό?


Αγαπητέ el elyon, στον βωμό που βρισκόταν στην κατοικία μπορούσαν να κάνουν προσφορές προς τους Θεούς. Στη Μινωική Κρήτη ήταν αφιερωμένος ο βωμός στη Θεότητα που προστάτευε την οικογένεια. Στον βωμό που βρισκόταν σε ναό γινόταν προσφορά στον Θεό που ήταν αφιερωμένος ο ναός, σε κάποιες των περιπτώσεων συναντάμε κοντά σε βωμό ναού, αφιερωμένο σε συγκεκριμένη Θεότητα και άλλους βωμούς αφιερωμένους σε Θεούς, όπως στην Ακρόπολη μέσα στον ιερό περίβολο του Παρθενώνα υπάρχει βωμός αφιερωμένος στον Δία.

Αγαπητέ μου γλυπτά μόνο τεχνίτες λιθοξόοι ή γλύπτες μπορούν να κατασκευάσουν, όχι επειδή απαγορεύεται να κατασκευάσει οποιοσδήποτε άλλος, αλλά γιατί είναι απαραίτητη προυπόθεση να έχεις ταλέντο και φαντασία για να είσαι καλλιτέχνης. Όπως για να γίνεις ποιητής πρέπει να διαθέτεις φαντασία και να χειρίζεσαι ορθά τον λόγο.

Υπήρχε η δυνατότητα αγάλματα να κοσμούν κατοικίες.
Στις κατοικίες και στους ναούς οι τοίχοι ήταν διακοσμημένοι με ζωγραφικά έργα, που είχαν διάφορες παραστάσεις.

Γλυπτά μπορούσαν να υπάρχουν παντού π.χ Ερμές κεφαλές (http://www.hellenicpantheon.gr/ermai.htm )

Η λέξη ναός προέρχεται από το ρήμα ναίω που σημαίνει κατοικώ. Σχεδόν όλες οι θρησκείες δέχονται ότι ο ναός είναι η κατοικία του θεού ή των θεών.

Οι βωμοί υπήρχαν πριν τους ναούς.

Βωμός:"Ύψωμα γης ή βάθρο, για να στέκεται κανείς ψηλότερα και ειδικότερα υψωμένο κτίσμα, για να γίνονται αιματηρές ή συμβολικές θυσίες. Η λέξη έχει και μεταφορική σημασία π.χ. ο βωμός της πατρίδας, βωμός της επιστήμης κλπ.

Η ύπαρξη του βωμού συνδέεται με τη γένεση του θρησκευτικού συναισθήματος και την ανάγκη για εξωτερική λατρεία. Βωμοί με υποτυπώδη μορφή εμφανίζονται από τη μεγαλιθική περίοδο της ανθρωπότητας με μορφή μαζεμένου χώματος ή μεγάλης πέτρας με μία μικρή κοιλότητα στο πάνω μέρος, όπου γίνονταν σπονδές στους νεκρούς.

Ανάλογοι είναι και οι βωμοί της χαλκής περιόδου που πολύτιμα δείγματά τους έχομε απ' τις ανασκαφές της Κρήτης. Στην προϊστορική ηπειρωτική Ελλάδα εμφανίζονται οι κυκλικοί βωμοί, όπως αυτός της εσωτερικής αυλής του ανακτόρου της Τίρυνθας.

Σαφείς πληροφορίες για τους βωμούς των ανατολικών λαών μας δίνουν οι αρχαιολογικές ανασκαφές. Ο Ηρόδοτος πιστεύει ότι πρώτοι κατασκεύασαν βωμούς οι Αιγύπτιοι. Ο ελληνικός βωμός, που κληρονόμησαν και τροποποίησαν οι Ρωμαίοι, είχε την πιο καλλιτεχνική εξέλιξη.(www.livepedia.gr)"

Όταν άρχισαν πλέον να κτίζονται ναοί,τον βωμό τον τοποθετούσαν εξω από την είσοδο του ναού, βωμό είχαν στα σπίτια αλλά και σε ορισμένους δημόσιους χώρους όπως πλατείες, γυμναστήρια, στάδια, ιερά άλση κλπ.Ο βωμός έδινε ασυλία σε όποιον τον άγγιζε, ήταν ένα ιερό και απαραβίαστο σημείο.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 17:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos

Ελπίζω να σε κάλυψα.


Φίλη μου, πρέπει να είσαι φύσει αισιόδοξο άτομο...

Απ' την άλλη, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 19:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Μπορούσε οποιοσδήποτε να φτιάξει ένα άγαλμα?
Μπορούσε οποιοσδήποτε να αγοράζει ένα άγαλμα?
Υπήρχε κάποιος που δεν θα ήθελε να είχε το άγαλμα του Θεού που λάτρευε στο σπίτι του?
Απαγορευόταν να είχανε σε άλλους χώρους εκτος από το ναό, αγάλματα?
Τι ήταν ο Ναός?
Ο βωμός υπήρχε πριν από το ναό?

Φίλε el.elyon , ειναι μερικές ερωτήσεις που ή ξέχασες να τις κάνης στην φίλη keraynos , ή τις φυλάς για αργότερα , όπως :


Οι αγαλματοποιοί ήταν ελέυθερο επάγγελμα ή κλειστή συντεχνία ;

Τα αγάλματα ήταν κατόπιν παραγγελίας ή υπήρχε και πρετ α πορτέ αγαλμάτων ;

Η τιμή του αγάλματος αφαιρείτο από το φορολογητέο εισόδημα ;

Χορηγούσε αγάλματα το ΙΚΑ ;

Αν κάποιος ήθελε άλλο άγαλμα από αυτό που άρεσε της γυναίκας του , ήταν αυτό αιτία διαζυγίου ;

Είχαν W.C. οι ναοί , ή ήταν σαν τους σημερινούς , που αν σού' ρθει η ανάγκη τρέχεις να βρής , αν ήσουν τυχερός , εκεί κοντά καφενείο ;

Πως ήταν ο βωμός , έμοιαζε σαν το σημερινό μπάρμπεκιου ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 10:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos: Η λέξη ναός προέρχεται από το ρήμα ναίω που σημαίνει κατοικώ. Σχεδόν όλες οι θρησκείες δέχονται ότι ο ναός είναι η κατοικία του θεού ή των θεών.
Οι βωμοί υπήρχαν πριν τους ναούς.

Άρα ο ναός είναι η κατοικία των Θεών.
Ποιος ήταν ο λειτουργικός ρόλος του ναού?


quote:
keraynos: Υπήρχε η δυνατότητα αγάλματα να κοσμούν κατοικίες.
Στις κατοικίες και στους ναούς οι τοίχοι ήταν διακοσμημένοι με ζωγραφικά έργα, που είχαν διάφορες παραστάσεις.

Γλυπτά μπορούσαν να υπάρχουν παντού π.χ Ερμές κεφαλές (http://www.hellenicpantheon.gr/ermai.htm )


Από πότε, αγαπητή μου, έχουμε ναούς με ζωγραφικά έργα?

Άρα κεφαλές των Θεών θα μπορούσαν να υπάρχουν παντού αλλά αγάλματα των Θεών μήπως δεν μπορούσαν να υπάρχουν παντού;


quote:
keraynos: Αγαπητέ μου γλυπτά μόνο τεχνίτες λιθοξόοι ή γλύπτες μπορούν να κατασκευάσουν, όχι επειδή απαγορεύεται να κατασκευάσει οποιοσδήποτε άλλος, αλλά γιατί είναι απαραίτητη προυπόθεση να έχεις ταλέντο και φαντασία για να είσαι καλλιτέχνης.

Αγαπητή μου, αν γνωρίζεις, τι χρόνο χρειαζόταν για την κατασκευή των αγαλμάτων των Θεών?

quote:
keraynos: Ελπίζω να σε κάλυψα.


Σε ευχαριστώ!


Καλημέρα.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 03:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε el.elyon

θα προσπαθήσω να λύσω τις σημαντικές απορίες σου.

quote:
Άρα ο ναός είναι η κατοικία των Θεών.
Ποιος ήταν ο λειτουργικός ρόλος του ναού?


Όπως ίσως γνωρίζεις, η λειτουργικότητα ενός χώρου και δη κατοικίας, εξαρτάται απ' το μέγεθος (τετραγωνικά μέτρα) και την επίπλωση.

Τώρα φαντάσου τι θα έπρεπε να έχει μέσα η κατοικία ενός θεού.
Χλιδή... κατά συνέπεια, λειτουργικότατη.

quote:

Από πότε, αγαπητή μου, έχουμε ναούς με ζωγραφικά έργα?

Άρα κεφαλές των Θεών θα μπορούσαν να υπάρχουν παντού αλλά αγάλματα των Θεών μήπως δεν μπορούσαν να υπάρχουν παντού;


Για το πρώτο, αν σου πω χρονολογία, θα σε γελάσω, ίσως πέσω έξω μερικά χρόνια και δε θα το ήθελα.

Στο δεύτερο είναι σωστή η σκέψη σου.
Δε μπορεί να υπήρχαν παντού ολόκληρα αγάλματα.
Διότι η κεφαλή (άντε και η προτομή) χωρούσε παντού, ακόμη και σε ένα κομοδίνο.

Ολόκληρο άγαλμα όμως... σίγουρα οι γκαρσονιέρες θα είχαν προβλήματα.
Άρα αγάλματα υπήρχαν μόνο εκεί που χωρούσαν.

quote:
Αγαπητή μου, αν γνωρίζεις, τι χρόνο χρειαζόταν για την κατασκευή των αγαλμάτων των Θεών?


Ο χρόνος κατασκευής, είχε να κάνει με την υποδομή της βιοτεχνίας.
Αν υπήρχαν τα μέσα τα ξεπέταγαν κατά δεκάδες (αυτά ήταν τα φθηνά) αν όμως το μαγαζί ήταν μικρό και τα έφτιαχνε με το χέρι, αργούσε και ήταν πανάκριβα (χειροποίητα).

Ελπίζω να σε κάλυψα...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 13:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ: Τώρα φαντάσου τι θα έπρεπε να έχει μέσα η κατοικία ενός θεού.
Χλιδή... κατά συνέπεια, λειτουργικότατη.

Φαντασία;
Ε, θα είχε ελληνική κουζίνα, θα είχε κρεβατοκάμαρες, πισίνα, γυμναστήριο, ……..
Και μάλλον το προσωπικό θα ήταν κυρίως γυναίκες ή καλύτερα “παρθένες” ……..

Για πες εσύ τι είχε μέσα;


quote:
γιαπετ: Στο δεύτερο είναι σωστή η σκέψη σου.
Δε μπορεί να υπήρχαν παντού ολόκληρα αγάλματα.
Διότι η κεφαλή (άντε και η προτομή) χωρούσε παντού, ακόμη και σε ένα κομοδίνο.
Ολόκληρο άγαλμα όμως... σίγουρα οι γκαρσονιέρες θα είχαν προβλήματα.
Άρα αγάλματα υπήρχαν μόνο εκεί που χωρούσαν.

Άρα στο Ναό!

quote:
γιαπετ: Ο χρόνος κατασκευής, είχε να κάνει με την υποδομή της βιοτεχνίας.
Αν υπήρχαν τα μέσα τα ξεπέταγαν κατά δεκάδες (αυτά ήταν τα φθηνά) αν όμως το μαγαζί ήταν μικρό και τα έφτιαχνε με το χέρι, αργούσε και ήταν πανάκριβα (χειροποίητα).

Ποιος πλήρωνε το “μάρμαρο” ;


quote:
γιαπετ: Ελπίζω να σε κάλυψα...

Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 18:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άρα ο ναός είναι η κατοικία των Θεών.
Ποιος ήταν ο λειτουργικός ρόλος του ναού?

Αγαπητέ el elyon. Ο ναός εκτός από κατοικία του Θεού είναι ο κατεξοχήν χώρος όπου ο πιστός ασκεί τα θρησκευτικά του καθήκοντα.

Εκτός όμως από αυτόν τον ρόλο ένας ναός έχει και τον ρόλο του ασύλου, όταν ο πιστός πάει σαν ικέτης σε αυτόν.Εδώ έχουμε και το παράδειγμα του Παυσανία, που οι διώκτες του επειδή δεν μπορούσαν να μπούν να τον σκοτώσουν μέσα στον ναό, έκτισαν τις πύλες του ναού και τον εγλώβισαν μέσα.

quote:
Από πότε, αγαπητή μου, έχουμε ναούς με ζωγραφικά έργα?

Η ζωγραφική συνυπάρχει με την γλυπτική, ζωγραφική(τοιχογραφίες) συναντάμε και στην Σαντορίνη και στην Μινωική Κρήτη, η ζωγραφική υπήρχε και σε ναούς και σε παλάτια και σε σπίτια, ζωγραφικά έργα έχουν βρέθεί ακόμα και σε τάφους(Βεργίνα).

Ακόμα και τα γλυπτά είχαν χρώμα( πεπλοφόρος-μουσείο Ακρόπολης), η ζωοφόρος του Παρθενώνα είχε χρώμα, ήταν επιζωγραφισμένα τα ανάγλυφα, οι περισσότεροι ναοί είναι κατεστραμένοι(μόνο κολώνες έχουν μείνει), οπότε δεν έχουμε πολλά στοιχεία για την ζωγραφική. Αλλά γνωρίζουμε πολλούς ζωγράφους της Αρχαίας Ελλάδας και άντρες και γυναίκες.

Ένας από τους σημαντικότερους Αρχαίους Έλληνες ζωγράφους ήταν ο Απελλής. Μία πολύ σημαντική γυναίκα ζωγράφος ήταν η Τιμαρέτη, κόρη του περίφημου ζωγράφου Μίκωνος, η οποία ζωγράφισε στο Ναό της Εφέσου την "Αρτεμη" (3ος π.Χ. αι.). Στον "χρυσό αιώνα" του Περικλή η ζωγραφική όπως και όλες οι τέχνες φτάνει στο απόγειό της.


Θρησκευτική τελετή αναπαράσταση.


Πεπλοφόρος- Αρχαικό άγαλμα κόρης- Μουσείο Ακρόπολης


Πεπλοφόρος-λεπτομέρεια


Θήρα(Σαντορίνη)τοιχογραφία από το Ακρωτήρι


Ταυροκαθάψια-Κνωσσός


Η Αρπαγή της Περσεφόνης-Βασιλικοί τάφοι-Βεργίνα.

quote:
Άρα κεφαλές των Θεών θα μπορούσαν να υπάρχουν παντού αλλά αγάλματα των Θεών μήπως δεν μπορούσαν να υπάρχουν παντού;

Νομίζω ότι στην προηγούμενη απάντηση που είχα δώσει είχα πει ότι γλυπτά μπορούσαν να υπάρχουν παντού. Απλώς είχα φέρει σαν παράδειγμα τις Ερμές κεφαλές. Δεν είπα ότι αποκλείονταν τα ολόσωμα αγάλματα. Εξ άλλου ένα άγαλμα δεν είναι πάντα απαραίτητο να είναι σε φυσικό μεγέθος.

quote:
Αγαπητή μου, αν γνωρίζεις, τι χρόνο χρειαζόταν για την κατασκευή των αγαλμάτων των Θεών?

Η τέχνη δεν είναι φασόν. Ο καλλιτέχνης για να δημιουργήσει χρειάζεται έμπνευση.

Μπορεί ένα ζωγραφικό η γλυπτικό έργο σε κάποιες περιπτώσεις να βγεί πολύ εύκολα, αλλά ακόμα και στον ίδιο καλλιτέχνη κάποιο άλλο έργο να τον βασανίζει ολόκληρη ζωή και να το αφήσει και ανολοκλήρωτο.

Αν τα γλυπτά έβγαιναν από τα εργαστήρια των καλλιτεχνών σαν φασόν, δεν 8α μιλάγαμε για Αφροδίτη της Μήλου, για Ερμή του Πραξιτέλη, για Νίκη της Σαμοθράκης, για Έφηβο των Αντικυθήρων και τόσα άλλα αριστουργήματα, αλλά για κόπιες επαναλαμβανόμενες.Η αξία του έργου τέχνης είναι η μοναδικότητα.

Ο χρόνος δημιουργίας ένος έργου τέχνης είναι σχετικός.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 13:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos: Αγαπητέ el elyon. Ο ναός εκτός από κατοικία του Θεού είναι ο κατεξοχήν χώρος όπου ο πιστός ασκεί τα θρησκευτικά του καθήκοντα.

Άρα ο ναός ήταν απαραίτητος και σε κάθε ναό υπήρχε και το άγαλμα του/της Θεού/Θεάς. Αγαπητή μου μήπως γνωρίζεις ποια ήταν τα θρησκευτικά καθήκοντα του πιστού?

quote:
keraynos: Εκτός όμως από αυτόν τον ρόλο ένας ναός έχει και τον ρόλο του ασύλου, όταν ο πιστός πάει σαν ικέτης σε αυτόν.Εδώ έχουμε και το παράδειγμα του Παυσανία, που οι διώκτες του επειδή δεν μπορούσαν να μπούν να τον σκοτώσουν μέσα στον ναό, έκτισαν τις πύλες του ναού και τον εγλώβισαν μέσα.

Ενδιαφέρον το παράδειγμα του Παυσανία. Ποιανού Θεού ήταν ο ναός? Οι διώκτες δεν μπορούσαν να μπούνε μέσα γενικός; και πως μπόρεσαν και έκτισαν τις πύλες του ναού, εγκλώβισαν μέσα και το Θεό?
Μπορούσε ο καθένας να μπει ελεύθερα στον ναό οποιαδήποτε στιγμή?

quote:
keraynos: Η ζωγραφική συνυπάρχει με την γλυπτική, ζωγραφική(τοιχογραφίες) συναντάμε και στην Σαντορίνη και στην Μινωική Κρήτη, η ζωγραφική υπήρχε και σε ναούς και σε παλάτια και σε σπίτια, ζωγραφικά έργα έχουν βρέθεί ακόμα και σε τάφους(Βεργίνα).

Απεικόνισαν το Θεό και τα ζωγραφικά έργα ή μόνο το άγαλμα?
Ήταν τα ζωγραφικά έργα μια ιστορική ή μυθολογική αφήγηση; Ναι συνυπάρχει με την γλυπτική αλλά μήπως η Ελληνική Θρησκεία προωθούσε ποιο πολύ το άγαλμα και είναι το άγαλμα που έχει την πρώτη θέση και όχι η ζωγραφική;


quote:
keraynos:
Η τέχνη δεν είναι φασόν. Ο καλλιτέχνης για να δημιουργήσει χρειάζεται έμπνευση.
Μπορεί ένα ζωγραφικό η γλυπτικό έργο σε κάποιες περιπτώσεις να βγεί πολύ εύκολα, αλλά ακόμα και στον ίδιο καλλιτέχνη κάποιο άλλο έργο να τον βασανίζει ολόκληρη ζωή και να το αφήσει και ανολοκλήρωτο.
Αν τα γλυπτά έβγαιναν από τα εργαστήρια των καλλιτεχνών σαν φασόν, δεν 8α μιλάγαμε για Αφροδίτη της Μήλου, για Ερμή του Πραξιτέλη, για Νίκη της Σαμοθράκης, για Έφηβο των Αντικυθήρων και τόσα άλλα αριστουργήματα, αλλά για κόπιες επαναλαμβανόμενες.Η αξία του έργου τέχνης είναι η μοναδικότητα.
Ο χρόνος δημιουργίας ένος έργου τέχνης είναι σχετικός.


Άρα αγαπητή μου συμπεράνω ότι αν δεν υπήρχανε πολλοί καλλιτέχνες θα υπήρχαν λίγα αγάλματα των Θεών αλλά και να υπήρχανε πολλοί καλλιτέχνες, αν δεν υπήρχε έμπνευση τα αγάλματα των Θεών δεν ήταν πολλά.
Αλλά αν ήταν απαραίτητο ο κάθε ναός να έχει και το άγαλμα του Θεού ( ο κάθε ο ναός είχε το άγαλμα του Θεού ) αυτό θα πει ότι ο “αρχιτέκτονας” θα σχεδίαζε το ναό με το άγαλμα μέσα. Άρα σίγουρα θα υπήρχε και χρονοδιάγραμμα. Άρα λογο χρόνου και έμπνευσης, οι ναοί δεν πρέπει να ήταν πολλοί.

Αγαπητή μου Keraynos σε ευχαριστώ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 23/10/2007 13:42:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 15:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή μου μήπως γνωρίζεις ποια ήταν τα θρησκευτικά καθήκοντα του πιστού?

Αγαπητέ el elyon.Νομίζω ότι αυτή την ερώτηση την έχω απαντήσει ήδη πολλές φoρές και έμεσα και άμεσα σε προηγούμενα post

quote:
Ποιανού Θεού ήταν ο ναός? Οι διώκτες δεν μπορούσαν να μπούνε μέσα γενικός; και πως μπόρεσαν και έκτισαν τις πύλες του ναού, εγκλώβισαν μέσα και το Θεό?

Καταδικασμένος σε θάνατο για προδοσία, ο άλλοτε νικητής των Πλαταιών, κατάφυγε ικέτης στο ιερό της Χαλκιοίκου Αθηνάς. Εκεί, μη μπορώντας οι συμπολίτες του να τον συλλάβουν (ένας ναός είναι ιερός χώρος και θα ήταν ύβρης προς τους θεούς), έχτισαν την πόρτα του ναού, άνοιξαν τη στέγη κι άφησαν τον προδότη να πεθάνει απ' το κρύο και την πείνα.Μπορεί κανείς να κλειδώσει κάπου την σκέψη; το πνεύμα; το άυλο; η κάτι το οποίο μπορεί να μεταβληθεί σε μορφή και να είναι άπιαστο;Επειδή οι Αρχαίοι Ελληνες είχαν δώσει ανθρώπινες μορφές στους περισσότερους Θεούς σημαίνει ότι ήταν άνθρωποι και ότι θα μπορούσαν να τους φυλακίσουν;

quote:
Απεικόνισαν το Θεό και τα ζωγραφικά έργα ή μόνο το άγαλμα?
Ήταν τα ζωγραφικά έργα μια ιστορική ή μυθολογική αφήγηση; Ναι συνυπάρχει με την γλυπτική αλλά μήπως η Ελληνική Θρησκεία προωθούσε ποιο πολύ το άγαλμα και είναι το άγαλμα που έχει την πρώτη θέση και όχι η ζωγραφική;

Τα ζωγραφικά έργα μπορούσαν να απεικονίζουν και τον Θεό, και αναπαραστάσεις από λατρευτικά(ταυροκαθάψια κλπ) και σκηνές από την καθημερινή ζωή των Αρχαίων.Δεν είναι θέμα καμίας προώθησης αλλά αντοχής στο χρόνο, από την στιγμή που δεν υπάρχουν τοιχοι στους ναούς, αλλά εχουν απομείνει μόνο μερικές σκόρπιες σπασμένες κολώνες, λόγω της φθοράς του χρόνου, και των καταστροφών από βανδαλισμους και από πολέμους, δεν έχουμε άπειρα στοιχεία για την ζωγραφική, τα περισσότερα στοιχεία το είπα και στο προηγούμενο post αλλά δυστυχώς πρέπει να το επαναλάβω, είναι από τοιχογραφίες της θαμένης πόλη στη Θήρα(Ακρωτήρι), από τους Μακεδονικούς τάφους της Βεργίνας και από την Κνωσσό, λίγα στοιχεία έχουμε και από τα ανάκτορα των Μυκηνών και της Τύρινθας.Ακόμα στοιχεία για την ζωγραφική έχουμε στα αγγεία.

quote:
Άρα αγαπητή μου συμπεράνω ότι αν δεν υπήρχανε πολλοί καλλιτέχνες θα υπήρχαν λίγα αγάλματα των Θεών αλλά και να υπήρχανε πολλοί καλλιτέχνες, αν δεν υπήρχε έμπνευση τα αγάλματα των Θεών δεν ήταν πολλά.
Αλλά αν ήταν απαραίτητο ο κάθε ναός να έχει και το άγαλμα του Θεού ( ο κάθε ο ναός είχε το άγαλμα του Θεού ) αυτό θα πει ότι ο “αρχιτέκτονας” θα σχεδίαζε το ναό με το άγαλμα μέσα. Άρα σίγουρα θα υπήρχε και χρονοδιάγραμμα. Άρα λογο χρόνου και έμπνευσης, οι ναοί δεν πρέπει να ήταν πολλοί.

Συμπέρασμα αυθαίρετο δικό σου όχι δικό μου, που βασίζεται στην εμμονή με τα αγάλματα των θεών. Στην αρχαία Ελληνική τέχνη δεν έχουμε μόνο αγάλματα θεών αλλά και πάρα πολλά θνητών: ηρώων, βασιλίαδων, ποιητών, σοφών, συγγραφέων, και τόσα άλλα.

Καλό απόγευμα

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 08:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHSPERA

HELW NA SAS PW KAPOIA PRAGMATA GIA TO THEMA TIS PANAGIAS.

H PANAGIA EINAI APO TA PIO IERA PROSWPA.

EINAI SAN MANA MAS,EINAI O FYLAKAS MAS.

EINAI AUTOI POU MAS BOHTHA PERISOTERO GIATI EINAI MANA KAI xEREI KAI NIWTHI POLA.

OI PANAGIA GIA MENA STATHIKE SAN MANA MOU ,EINAI EKEI POU THN xREIAZOME.

SE KAPOIOUS MPOREI NA AKOUGETE ASTEIO .ALLA ALEITHIS SAS LEW PAIDIA MOU PANTA OTAN TIS MILOUSA KAI EKLEGA KAI TIN KALOUSA ,PANTA ITAN EKEI KAI TIN ENIWTHA.KAI PANTA TIS ELEGA MHN EMFANISTEIS MPROSTA MOU FOAME GIATI PANTA ENIWTHA OTI THA EMFANISTEI.

KAI PANTA ERxOTAN STA ONEIRA MOU KAI MOU MILOUSE.KAPOTE POU EKLEGA POLY KAI HTHELA NA PETHANO KAI EIxA TH EIKONA TIS DIPLA MOU EIDA ME TA IDIA MOU TA MATIA NA DAKRYZEI I EIKONA.

APO TOTE H ZWH MOU EINAI AFIEROMENH STA xERIA TIS.

KAPOTE PALI (DEN THIMAME SINKEKRIMENA)ALLA THIMAME POU IRTHE DIPLA MOU KAI TIN ENIWSA KAI ME AGGIxE TREIS FORES STO xERI.

PANTA MOU DEIxNEI TON SWSTO DROMO.KAI THN EYxARISTW MESA APO THN YUxH MOU.

PAIDIA MOU NA PROSEUxESTE STIN PANAGIA KAI ESTO KAI ARGA TA SAS EKPLIRASEI AUTO POU THELETE FTANEI NA PISTEUETE SE AYTI.

KAI THA SAS PW KAI KATI ALLO KAPOTE MPOREI NA PARAKALAME KATI KAI SINxRONOS MESA SE LIGO xRONIKO DIASTHMA H ZWH SAS NA GINEI MAURH KAI NA LETE :POU EINAI H PANAGIA TWRA NA ME VOHTJISEI.

ALLA PISTEYTE ME EINAI DOKIMASIES AYTES GIA NA DEI AN PRAGMATIKA PISTEUETE KAI PISO APO KATHE PONO KAI VASANA KRIVETE O THEOS POU THELEI NA SAS TIRANISEI GIA NA MATHETE KAI NA KATALAVETE KAI NA ExTIMISETE KAPOIA PRAGMATA.

OPWS GIA PARADEIGMA OTAN O PATERAS SAS I H MHTERA SAS SAS MALWNOUN KAI SAS TIMWRANE GIA KATI EINAI GIA TO KALO SAS GIA NA MATHETE.ETSI KAI I PANAGIA PROSPATHI ME KATHE TROPO NA SAS DWSEI NA MATHETE KAPOIA PRAGMATA.

MHN PERIMENETE THAUMATA MEGALA GIA NA PISTEYETE OTI YPARxEI.OTAN THA PISTEYETE ALHTHINA TOTE THA SAS APOKALIFTHI .

NA xERETE OTI OLA AUTA POU ZOUME EINAI ENATHAUMA.I KATHE STIGMI ,OLA OSA ExOUME STHN ZWH MAS KAI ZOUME EINAI ENA AKOMA THAUMA .

NA PROSEUxESTE KATHIMERINOS.PISTEYTE ME META APO LIGO KAIRO THA EISTE TOSO EUxARISTHMENH POU THA PETATE STA SUNEFA.

EGW KATHIMERINA EUxARISTW TIN PANAGIA POU MPORW KAI MILAW,PU MPORW KAI PERPATAW ,ExW NA FAW.YPARxOUN POLY POU DEN TA ExOUN AYTA KAI OMWS PISTEUOUN KAI POLEMANE NA ZHSOUN.

MAKARI NA SAS VOHTHISA SE KAPOIA ERWTHMATA SAS.
OTI THELETE MPOREITE NA ME RWTHSETE .OTI THELETE!!!!!!!

EYxARISTWΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 09:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KALHSPERA

HELW NA SAS PW KAPOIA PRAGMATA GIA TO THEMA TIS PANAGIAS.


Καλημέρα βρε!
Όχι καλησπέρα τέτοια ώρα!

Πες μας ό,τι θέλεις αλλά στα ελληνικά please!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 02:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε PARADEISOS, καλως ήλθες.

Βεβαίως είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις όπου θέλεις και όπως εσύ νομίζεις.

Σεβαστό.

Επίσης σεβαστό, άσχετα αν είναι πιστευτό, είναι να «βλέπεις» και να νοιώθεις την παναγία όποτε την έχεις ανάγκη.

Όμως αυτό που λές


quote:
ALLA PISTEYTE ME EINAI DOKIMASIES AYTES GIA NA DEI AN PRAGMATIKA PISTEUETE KAI PISO APO KATHE PONO KAI VASANA KRIVETE O THEOS POU THELEI NA SAS TIRANISEI GIA NA MATHETE KAI NA KATALAVETE KAI NA ExTIMISETE KAPOIA PRAGMATA.

πέρα απ’ το ότι είναι κήρυγμα και μάλιστα χιλιοειπωμένο, δημιουργεί και χιλιοεκφρασμένα και αναπάντητα ερωτήματα, όπως, η παναγία και ο θεός δεν γνωρίζουν αν πιστεύει κάποιος στ’ αλήθεια;

Ή

δεν υπάρχει, γι αυτόν το θεό, άλλος τρόπος να δείξει αυτά που θέλει, παρά μόνο μέσα απ’ τη τυρρανία και τα μαρτύρια των πιστών του;

Και τελικά γιατί είναι «χρήσιμος» ένας θεός που κρύβεται, όπως λες, πίσω απ’ όλα τα μαρτύρια, τον πόνο και τα βάσανα;


Εμένα προσωπικά, όλ’ αυτά μου φαίνονται τακτικές που προσπαθούν να διατηρήσουν τον άνθρωπο «σκυμμένο» χωρίς να καταβάλλει καμμία προσπάθεια, να λύσει τα καθημερινά του προβλήματα, άρα να είναι «βολικός» απ’ αυτούς που στην πραγματικότητα του δημιουργούν αυτά τα δεινά.

Δεν σου φαίνεται πιο σωστό το « συν Αθηνά και χείρα κίνει»;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 02:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε στα ελληνικα ειναι γραμμενο βρε ....

καλά. τώρα ειναι ενταξει?

ειδες που είμαι καλο κοριτσι και σε ακούω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 02:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε στα ελληνικα ειναι γραμμένο βρε.

καλα.τώρα ειναι εντάξει?

είδες που είμαι καλο κορίτσι και σε ακούω Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 03:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε γιαπετ σεβαστά όλα αυτα που λες.

Ομως να σου εξηγησω σε αυτό που ρωτάς.ο θεός ναι ξέρει ποιοςπραγματικά πιστεύει ,όμως αν το θέσουμε το θέμα οπως λες γιατί να μας τυρανει για να δει αν τον αγαπαμε και αν πιστεύουμε πραγματικά?

Το θέμα ειναι οτι τα κανει ολα αυτά πιστεύω για να μας κανει πιο σωστόυς ανθρωπους και με τιν αγαπη του προσπαθεί με καθε τρόπο.και ξέρει πολύ καλα πιος ειναι ο σωστός τ όπος στον καθέ ενα μας,ετσι οστε να μαθουμε.ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΘΗΜΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ....

ΤΑ ΠΟΙΟ ΚΑΤω ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ=

1) γιατί θέλει να μας κανει πιο δυνατούς
2}να καταλαβουμε οτι πρέπει να σεβόμαστε το καθε τι που ειναι γύρο μας
3)να είμαστε ταπείνοι ανθρώποι.
4)να αγαπαμε τον πλησίον μας

Εxεις μεγαλο δικαιο γιατι να μας τυρρανεί .επιδεί αγαπητέ μου φιλε xερει οντος πιοι πραγματικά πιστεύουν απλα και εκεινόύς που πιστεύει οτι δεν πιστεύουν πραγματικά προσπαθεί με κάθε τροπο να τούς κανει τον αντιθετο γιατι Οθεος ολους τους αγαπα και τους θέλει για παιδία του.

Αλλα και για τους πιστούς πάλι το ιδιο κάνει να σου πώ γιατί(πx) οταν καπιος πες εxει ταλεντο στην ζωγραφική ,δεν καθετε με σταυρωμενα xέρια και λεέι εγώ τα ξέρω ολα.προσπαθεί ακομη,γιατι κανεις δεν ειναι τέλειος.εκεινος όμως που δεν έxει το ταλεντο και προσπαθεί περισσοτερο κατορθώνει καποτε να ειναι πιο καλος απο αυτον που είxε το ταλεντο.

δεν xέρω αν με καταλαωαίνεις.Θέλω να πω κανεις δεν ειναι τέλειος και κανεις δεν μπορέι πότέ να φτάσει στιν τελειότητα γιατι δυστυxος ειμαστε ανθρώποι και ο ανθρωπος παρασείρετε ,παντα κανει αμαρτίες xωρις καν να το θέλει.

Γιαύτο θέλω να καταλήξω οτι κανεις δεν ειναι πιστός πραγαμτικα,πιστεύομε αλλα δεν τηρούμε αύτα που λεγονται πίστη και πολες φορες πως είπα παρασιρώμαστε αλλα η προσπάθεια μετρά.

Ετσι ο θεός με το να μας βασανίζει μας κανει να μπορόύμε να σκευτόμαστε πιο ειναι λάθος και πιο σωστό.΄Να σεβόμαστε το κάθε τι που ηπάρxει στην γη.

Εγω κάθε φορά που μου συμβαίνει κατι κακό ,μετά που το ξεπερνάω πάντα κατι μαθαίνω απο το παθημα μου και ακόμη μετα απο αύτο xωρις να μου σύμβει κατι ευxαριστω νιώθω τοσο δυνατή και ευτιxησμένη γιατι ο ανθρωπος που περνα καποια δυσκολα πραγματα στην ζωη του μετα δεν τον φοωίζει τιποτα και ολα τα φιλοσοφι και ειναι ευxαριστημένος με οτι εxει και δεν εxει .

και ετσι τον κανει τον πιο ευτιxοσμένο ανθρωπο στην γη παρολα τα πολα προβληματα που εxει.

πx.καποιος ανθρωπος που δεν εxει ζησει τιποτα στην ζωη του και δεν xερει τι θα πει πονος η να πονάς καποιον ,τοτε αυτος δεν xερει τι θα πει ζωη και λεγετε αxαρηστος που δεν xερει να σεβετε και παντα θέλει και θέλει στην ζωη του και δεν ευxαριστιέτε ποτε.

Ελπίζω να σου απαντησα στην ερωτηση σου.και αν σε κατι διαφωνεις ευxριστος να το συζητήουμε.ειναι καλο να γίνετε αυτο γιατι βοήθαμε ο ενας τον αλλόν εστο αν ο αλλος εxει διαφορετικές αποξεις.

ΕΥxΑΡΗΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 05:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ.. πόσο μεγάλος πειρασμός είναι να απαντάω στα στείρα κηρύγματα και στον λόγο κενό περιεχομένου αλλά είναι αυτός ο Γιώργος που δεν μ'αφήνει...

Πάντως τέτοιου είδους μηνύματα, αν μη τι άλλο, είναι ενδεικτικά του τρόπου σκέψης του πιστού που έχει σκοτώσει τον ελεύθερο άνθρωπο μέσα του και τον αντικατέστησε με το δούλο, τον αδύναμο, τον τεμπέλη και περιμένει από θεούς, παναγίες, αγίους, οσίους, γιαχωβάδες, χριστούς, μανώληδες και δε συμμαζεύεται να τον βοηθήσουν γιατί συνήθως είναι αδύναμος και ανίκανος να βοηθήσει ο ίδιος τον εαυτό του.

Εν κατακλείδι φίλε Παράδεισε, μπορείς να κάνεις ό,τι θές, να προσεύχεσαι όσο θες, να πιστεύεις όπου θες, αλλά είναι ανόητο και δείχνει υπερφίαλο εγωισμό να παρακινείς τους άλλους με τον τρόπο αυτό και να δίνεις τέτοιου είδους συμβουλές αν δεν σου τις ζητήσουν, ειδικά με το ύφος που χρησιμοποιείς, σα να απευθύνεσαι σε παιδάκια του νηπιαγωγείου που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και περιμένουν από σένα, το φωτισμένο, να μάθουν την αλήθεια.

Υπάρχει μια λεπτή γραμμή ανάμεσα στην κατάθεση των προσωπικών απόψεων και σ'αυτό που κάνεις εσύ. Το ένα προκαλεί συζήτηση, το άλλο γέλιο. Δεν ξέρω τι από τα δύο επιθυμείς, αλλά στο χώρο αυτόν μπορείς να εισπράξεις και τα δύο. Εξαρτάται αποκλειστικά από σένα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 19:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα σε έναν καθρέφτη και θα καταλάβεις το κένο για το οποίο λες,μόνο πριν το κάνεις να ανοίξεις τα μάτια σου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy