ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σε τι γλώσσα μίλησε ο Θεός στην Γένεση και άλλες πολλές απορίες !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 21:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
greenlantern:

quote:
Αν κάποιος έχει διαβάσει την Παλαιά Διαθήκη με ποια κλίση (σε μοίρες) πρέπει να την διαβάσει για να έχει τέτοιες απορίες ;;;;;;;;;;

Οι απορίες βγαίνουν ακριβώς στις 22,5 μοίρες και διαρκούν μέχρι τις 47,95 μοίρες. ΑΠό 50 μοίρες και άνω λαμβάνεις αυτομάτως επιφώτηση από το Άγιο Πνεύμα. Μια από τις τρεις υποστάσεις του Θεού ! Στα διάκενα μεταξυ αυτών των τιμών η ανάγνωση μπορεί να σε οδηγήσει στον σατανά ή 666 ! (το ! είναι θαυμαστικό και όχι παραγωντικό)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 22:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
vasilicm:
Οι απορίες βγαίνουν ακριβώς στις 22,5 μοίρες και διαρκούν μέχρι τις 47,95 μοίρες. ΑΠό 50 μοίρες και άνω λαμβάνεις αυτομάτως επιφώτηση από το Άγιο Πνεύμα. Μια από τις τρεις υποστάσεις του Θεού ! Στα διάκενα μεταξυ αυτών των τιμών η ανάγνωση μπορεί να σε οδηγήσει στον σατανά ή 666 ! (το ! είναι θαυμαστικό και όχι παραγωντικό)
Αν λοιπόν έχεις διαβάσει ποτέ στη ζωή σου την Παλαιά Διαθήκη σταμάτα να διαβάζεις υπό κλίση και διάβασε την κανονικά (σαν φυσιολογικός άνθρωπος) και θα δεις που θα σταματήσεις να ρωτάς αυτού του είδους τις απορίες (οι οποίες κινούνται στο χώρο των ασυναρτησιών) γιατί εσύ ρωτάς και όχι εγώ.

Και κοίτα τι πράγματα ρωτάς (τα οποία κινούνται στον χώρο της ασυναρτησίας):

quote:
vasilicm:
Δεν ήξερε ο Θεός ότι το φως είναι καλό;
Έπρεπε να το δει πρώτα;
Δεν είχε ξαναδεί ο Θεός φως;
Εδώ στην ταπεινή μας Γή πρωτόδε φως ο Θεός; Γιαυτό ονομάζεται και φωτεινός παντογνώστης;
Εάν δεν είχε ξαναδει φως δεν ήταν "φωτεινός" και εάν δεν το γνώριζε δεν ήταν παντογνώστης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 22:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
την παλαιά διαθήκη την διαβάζω ξανά και ξανά για να αντεπεξέλθω στις ανάγκες του διαλόγου εντός του forum.

Τα ψεύδη, οι ανακρίβειες και οι αντιγραφές της μυθολογίας άλλων λαών είναι άπειρες. Όμως η Βίβλος διεκδικεί την θέση ιερού βιβλίου και ως τέτοιο κρίνεται.

Εάν ήθελε το παπαδαριό να την ονομάσει παραμύθι τότε θα την κρίναμε ως παραμύθι.

Στο δια ταύτα: Δεν βλέπω ούτε μισή απάντηση στα ερωτήματά μου, γιατί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 23:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
vasilicm
την παλαιά διαθήκη την διαβάζω ξανά και ξανά για να αντεπεξέλθω στις ανάγκες του διαλόγου εντός του forum.
Αν ένας ο οποίος έχει διαβάσει την Βίβλο έχει απορίες όπως οι παρακάτω είναι σαν να μου λέει ότι ξέρει κβαντομηχανική αλλά 2+2 =-3:
quote:
vasilicm
Δεν ήξερε ο Θεός ότι το φως είναι καλό;
Έπρεπε να το δει πρώτα;
Δεν είχε ξαναδεί ο Θεός φως;
Εδώ στην ταπεινή μας Γή πρωτόδε φως ο Θεός; Γιαυτό ονομάζεται και φωτεινός παντογνώστης;
Εάν δεν είχε ξαναδει φως δεν ήταν "φωτεινός" και εάν δεν το γνώριζε δεν ήταν παντογνώστης.


Edited by - GreenLantern on 27/04/2007 23:33:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 23:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
vasilicm
Τα ψεύδη, οι ανακρίβειες και οι αντιγραφές της μυθολογίας άλλων λαών είναι άπειρες. Όμως η Βίβλος διεκδικεί την θέση ιερού βιβλίου και ως τέτοιο κρίνεται.
Αν είχες διαβάσει θα έβλεπες ότι ούτε ψεύδη υπάρχουν, ούτε ανακρίβειες ούτε περί μυθολογίας πρόκειται.

Αλλά δυστυχώς δεν έχεις διαβάσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 00:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έκανε μια ξανθιά όταν βρισκόταν στον ουρανοξύστη στις 11 Σεμπτεμβρίου και είδε το αεροπλάνο να κατευθύνεται προς το μέρος του ουρανοξύστή;
Έκλεισε το παράθυρο...


ΥΓ. Επειδη δεν θελω να με αντιπαθησουν οι ξανθιες που τυχει να διαβασουν την ιστοσελιδα οριστε και το παρακάτω:

Μια ξανθιά ήθελε να πιάσει δουλειά σε μια επιχείρηση. Για να την δοκιμάσουν, της έκαναν μερικές ερωτήσεις γνώσεων γενικού περιεχομένου.

1. Πόσα χρόνια κράτησε ο 100ετής Πόλεμος;
α) 116
β) 99
γ) 100
δ) 110
- Α, δεν ξέρω, λέει η ξανθιά.
2. Ποιο μήνα γιορτάζουν οι Ρώσοι την επανάσταση του Οκτωβρίου;
α) τον Αύγουστο
β) τον Οκτώβριο
γ) τον Νοέμβριο
δ) τον Ιανουάριο
- Αχ καλέ, δεν ξέρω.
3. Πως λεγόταν ο Βασιλιάς της Αγγλίας Γεώργιος ΙV;
α) Γεώργιος
β) Εδουάρδος
γ) Κάρολος
δ) Αλβέρτος
Που να ξέρω;
4. Από πιο ζώο πήραν οι Κανάριοι Νήσοι την ονομασία τους;
α) την Φώκια
β) το Αλογο
γ) το Καναρίνι
δ) τον Σκύλο
- Δεν ξέρω!
5. Σε ποια χώρα ανακαλύφτηκε το καπέλο τύπου Παναμά;
α) στον Παναμά
β) στην Αργεντινή
γ) στο Εκουαδόρ
δ) στο Μεξικό
- Δεν γνωρίζω.
Φυσικά δεν της έδωσαν την θέση και την έδιωξαν κακήν κακώς.
Εσείς γελάσατε με την ξανθιά και φυσικά ξέρετε όλες της απαντήσεις! Σωστά;

1. Ο 100ετής πόλεμος κράτησε 116 χρόνια, από το 1337 έως το 1453.
2. Οι Ρώσοι γιορτάζουν την Οκτωβριανή Επανάσταση στις 7 Νοεμβρίου.
3. Ο Βασιλιάς Γεώργιος IV λέγονταν Αλβέρτος και άλλαξε το όνομα του το 1936.
4. Οι Κανάριοι Νήσοι πήραν την ονομασία τους από την Λατινική ονομασία του σκύλου.
5) Το καπέλο τύπου Παναμά ανακαλύφθηκε στο Εκουαδόρ.

Θα παίρνατε εσείς την θέση στην Επιχείρηση; Μάλλον ...όχι!!!.

Edited by - GreenLantern on 28/04/2007 00:46:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 08:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Greenlantern,

αν μη τι άλλο δεν ξέρεις σίγουρα τίποτε από κβαντομηχανική. Είναι πιθανό να υπάρχει τρόπος να βγάλουμε στην καβντομηχανική 2+2 = -3.
Η επιστήμη αυτή χρησιμοποιεί μια κυματοσυνάρτηση που μας δείνει την πιθανότητα να βρεθεί ένα στοιχειώδες σωμάτιο κάπου στον χώρο.

Θα κοιτάξω στα βιβλία και θα επανέλθω εάν βρώ κάτι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 11:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος
Μα και εσύ πώς και ξέφυγες από τους "χριστιανοταλιμπάν";
Αυτά που καταλογίζεις στους άλλους δεν ισχύουν για εσένα;
Εσύ που γεννήθηκες; Πού μεγάλωσες; Πώς ανατράφηκες; Πώς κατάφερες και "άνοιξες" τα μάτια σου;
Εσύ είσαι μόνο το φωτεινό παράδειγμα και όλοι οι άλλοι είναι οι χριστιανοταλιμπάν;;
****Πάντως, κάτι μου θυμίζεις ……… τι μου θυμίζεις; ………… τι μου θυμίζεις; ………………

Και εγω ημουν χριστιανοταλιμπαν αφου και εγω οπως ολοι υπεστην τον ανανδρο προσυλητισμο απο την παιδικη μου ηλικια. Ημουν ομως τυχερος. Η μοιρα βοηθησε να συνειδητοποιησω την κατασταση.
Εβαλα στην ακρη τον εγωισμο μου, εβγαλα τις παρωπιδες μου, για να προοδευσω και να πλησιασω περισσοτερο την αληθεια. Δοκιμασε το και εσυ, καλο θα σου κανει.

Δεν εχω ιδεα τι μπορει να σου θυμιζω. Ομως αντι να ξοδευεις την ενεργεια σου σε αυτο γιατι δεν προσπαθεις να απαντησεις σε αυτα που λεω;; (Βλεπε παρακατω)

quote:
SperanS
ΔΙΟΤΙ ειστε και εσεις θυματα του χριστιανικου "παιδομαζωματος" αιωνων. Ειστε οι χριστιανοι "γενιτσαροι". Ανθρωποι που εχουν υποστει θρησκευτικη προπαγανδα και προσυλητισμο απο νηπιακη και παιδικη ηλικια.
Ο μονος λογος που εχει επιβιωσει ο χριστιανισμος τοσους αιωνες ειναι ακριβως η τακτικη του προσυλητισμου νηπιων που παραγει χριστιανοταλιμπαν, ετοιμους να υπερασπιστουν την πιστη αυτη με καθε τροπο χωρις να αναρωτηθουν ποτε το γιατι.

"Αυτος ειναι ο μονος λογος που ειστε χριστιανοι. Δεν το επιλεξατε ποτε και δεν μπορειτε να το δικαιολογησετε. Αυτο δεν σας προβληματιζει;; Δεν σας προβληματιζει που θρησκεια σας και η πιστη σας στηριζεται στην προπαγανδα εναντι παιδικων ψυχων;;;"

Μηπως ψευδομαι καπου;; Αγαπητοι χριστιανοι γιατι δεν μου απαντατε;;;;
ΜΗΠΩΣ ΨΕΥΔΟΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ;;

quote:
El.Elyon
Γιατί τέτοια επίθεση έτσι γενικά και αόριστα? Αυτή είναι η φιλική σου διάθεση? Τι έγινε, κουραστικές από τα ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ και φοβήθηκες τις απαντήσεις, για αυτό και είπες να απαντήσεις εσύ για μένα?
Πράγματι, σε ανθρώπους που δεν με σέβονται και με κατηγορούν χωρίς να με γνωρίζουν δεν θέλω να απαντήσω γιατί δεν μπορώ να πάψω να σέβομαι τον εαυτό μου!!!!

Η αληθεια δεν ειναι επιθεση. Καταλαβετε επιτελους, οτι τα ανυπαρκτα θεμελια της πιστης σας μπορουν τοσο ευκολα να καταρευσουν.
Πολυ φιλικη και φιλανθρωπικη ειναι η διαθεση μου. Αλλιως δεν θα εμπαινα στον κοπο να ασχοληθω. Τα "ΓΙΑΤΙ μου" ξεγυμνωσαν την πιστη σας. Και το παραδεχτηκατε αφου δεν μπορειτε να απαντησετε. Που ειναι το ψευδος;;; Καταλαβαινω οτι "σκανδαλιζεστε" οταν βρισκεστε σε αμηχανια και αδυναμια να υπερασπιστειτε μια πιστη που σας επεβληθη.

Αυτο γιατι δεν σας προβληματιζει;;. Κρινετε σωστο τον προσυλητισμο και την προπαγανδα σε νηπια;;; Πως νοιωθετε που η πιστη σας μονο σε τετοιου ειδους ανανδρη προπαγανδα στηριζεται;;;

quote:
GreenLantern
θα έπρεπε να ήξερες μικρέ ανόητε τιποτένιε χριστιανοταλιμπαν ψηλέ ότι υπάρχει και ο Σείριος:

Οταν μεγαλωσεις και ωριμασεις θα μαθεις να ΑΠΑΝΤΑΣ και οχι να λες χαζομαρες. Τι αγαπη ειναι αυτη που εχεις πια στο Σειριο ανθρωπε μου. Πολυ Λιακοπουλο βλεπεις.

quote:
alet
Η βάση του Χριστιανισμού, η Χριστιανική διδασκαλία δηλαδή, είναι πράγματι εκπληκτική. Το γεγονός ότι τα εκκλησιαστικά λαμόγια την διαστρέφουν δεν την αναιρεί, και νομίζω ότι αν αφαιρέσεις όλα αυτά και κρατήσεις μόνο τη Χριστιανική διδασκαλία, χωρίς απαραίτητα να χρειάζεται να την ασπαστείς, δεν πιστεύω ότι θα διαφωνήσεις στην φιλοσοφική της βάση

Η χριστιανικη διδασκαλια δεν ειναι καθολου εκπληκτικη. Ειναι μια γυαλιστερη φουσκα. Ολους τους θαμπωνει με την "αγαπη". Μα καλα υπαρχει κατι πιο αυτονοητο απο την αγαπη και αλληλεγγυη μεταξυ των ανθρωπων;; Οι παντες το ειπαν, το λενε και θα το λενε αυτο. Μηπως ειπε κανεις ποτε "Μισειτε αλληλους";;;.
Ερχεται λοιπον ο χριστιανισμος, παιρνει το αυτονοητο, το κανει σημαια της προπαγανδας του και δινει την εντυπωση οτι εχει και το μονοπωλειο στη "αγαπη". Αν ειναι δυνατον. Απο εκει και περα, πιστη, πιστη και παλι πιστη. Σκυψε το κεφαλι, "Κυριε ελεησον" και θα σωθεις, ολα θα τα καταφερεις.
Ακραιος σκοταδισμος που αλλωστε εχει αποδειξει και η ιστορια. 5ος αι- 15ος αι = Μεσαιωνας, σκοτεινοι αιωνες. "Ολως τυχαιως" ειναι ακριβως απο την κυριαρχια του χριστιανισμου μεχρι να μπει στο περιθωριο με την Αναγεννηση και τον Διαφωτισμο. Στην Ελλαδα τον εχουμε βεβαια ακομα πανω στο σβερκο μας. Ελπιζω οχι για πολυ ακομα.

quote:
GreenLantern
Τώρα μάλιστα αυτό είναι μια σοβαρή θεολογική θεώρηση . . . . . !!!!!!!!!!!!!
Οι Ινδοί να έχουν Ινδό θεό,
οι Άγγλοι Άγγλο θεό,
οι Γερμανοί Γερμανό θεό,
οι Τούρκοι Τούρκο θεό,
οι Βλάχοι Βλάχο θεό, και πάει λέγοντας. . . . .
Και πάντα βάση μυθολογίας . . . . . . . .!!!!!!!!!!!!!!! να μην ξεχνιόμαστε . . . . .

Το ζητημα ειναι απλο. Το θεμα ειναι πιο μονοπατι θα παρει καποιος. Διαφοροι πολιτισμοι εξεφρασαν διαφορες φιλοσοφικες και θεολογικες αποψεις.
Απο εκει και περα επιλεγεις προς τα που θες να κατευθυνθεις.
Θελεις να αναζητησεις την αληθεια σε αποψεις πχ Ελληνων φιλοσοφων διαφωτιστων ή σε αποψεις απαιδευτων ιουδαιων τσοπαναραιων;;;

Ερωτηση κρισεως.

----- --- -------
Ερωτηθείς τίνι διαφέρουσιν οι πεπαιδευμένοι των απαιδεύτων, έφη, "ελπίσιν αγαθαίς"

Χίλων ο Λακεδαιμόνιος
(ένας εκ των επτά σοφών)

Edited by - SperanS on 28/04/2007 11:09:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 11:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος:
Μα και εσύ πώς και ξέφυγες από τους "χριστιανοταλιμπάν";
Αυτά που καταλογίζεις στους άλλους δεν ισχύουν για εσένα;
Εσύ που γεννήθηκες; Πού μεγάλωσες; Πώς ανατράφηκες; Πώς κατάφερες και "άνοιξες" τα μάτια σου;
Εσύ είσαι μόνο το φωτεινό παράδειγμα και όλοι οι άλλοι είναι οι χριστιανοταλιμπάν;;
****Πάντως, κάτι μου θυμίζεις ……… τι μου θυμίζεις; ………… τι μου θυμίζεις; ………………

Τις ίδιες αηδίες έλεγε το μέλος Ψηλός όταν εμφανίστηκα στο Forum. Προσπαθεί σαν ασφαλίτης να δει ποιός κρύβεται πίσω απ' το userid.

Αυτό που σου θυμίζει παπα Ψηλέ ο SperanS, είναι τον μέσο Έλληνα που εκχριστιανίστηκε άνανδρα στην παιδική του ηλικία και τώρα το συνειδητοποίησε. Είναι κοινή η ιστορία για πολλούς Έλληνες.

Το πρόβλημα της εκκλησίας είναι ότι η κατάσταση έχει αρχίσει να ξεφεύγει απ' τον έλεγχό τους. Όλο και περισσότεροι Έλληνες τους φτύνουν κατάμουτρα.

Το μέλλον είναι τώρα αγαπητοί Χριστεπώνυμοι και μη !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 12:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα SperanS.


quote:
SperanS: Η αληθεια δεν ειναι επιθεση.

Για να δούμε την Αλήθεια που είπες: SperanS «. Ειστε οι χριστιανοι "γενιτσαροι". Ανθρωποι που εχουν υποστει θρησκευτικη προπαγανδα και προσυλητισμο απο νηπιακη και παιδικη ηλικια.»

Αυτό που λες δεν είναι η αλήθεια για μένα αλλά είναι μια γενική ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ!!! Δεν γνωρίζεις τίποτα για μένα αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει γιατί η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ σε έχει τυφλώσει! Άρα δεν είπες καμία αλήθεια! Και το ψέμα και η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ είναι επίθεση!!!

Ας δούμε και ένα άλλο ψέμα που είπες: SperanS « Σαν φιλοσοφια και κοσμοθεωρια ο χριστιανισμος δεν μπορει ουτε για αστειο να συγκριθει με αλλα ηθικα και οντολογικα φιλοσοφικα συστηματα γι' αυτο οι "καλοι χριστιανοι" μαθαινουν απο μικροι να μη ψαχνουν αλλου.»

Για δες λίγο τα θέματα που έχω θέσει στο φόρουμ, σου φαίνεται να μην ψάχνω ή άλλοι είναι αυτοί που έχουν ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ? Και γιατί δεν παρουσιάζεις αυτά τα φιλοσοφικά συστήματα? Γιατί δεν παρουσιάζεις την Αλήθεια? Ποια είναι η Αλήθεια? Θα πρέπει να σε παρακαλέσω να μας πεις την Αλήθεια? Γιατί συνεχίζεις την ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ?

Να δούμε και άλλο ψέμα που είπες για μένα: SperanS «Αυτος ειναι ο μονος λογος που ειστε χριστιανοι. Δεν το επιλεξατε ποτε και δεν μπορειτε να το δικαιολογησετε. Αυτο δεν σας προβληματιζει;; Δεν σας προβληματιζει που θρησκεια σας και η πιστη σας στηριζεται στην προπαγανδα εναντι παιδικων ψυχων;;;»

Είναι επιλογή μου να πιστεύω στον Ιησού Χριστό! Εγώ δεν γεννήθηκα και δεν μεγάλωσα έτσι οπός νομίζεις αλλά δέχτηκα την Αλήθεια και γνωρίζω ποιος είναι ο Θεός μου!!! Εσύ δεν θέλεις διάλογο γιατί αν ήθελες δεν θα απαντούσες στην θέση μου!!! Αυτό που θέλεις εσύ είναι ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ σαφώς και την παρουσιάζεις ως Αλήθεια!!!

Λοιπόν SperanS. εγώ μιλώ για μένα και εκπροσωπώ εμένα. Αν θέλεις διάλογο μαζί μου θα πρέπει να πάψεις να απαντήσεις στην θέση μου, θα πρέπει να πάψεις να λες ψέματα γενικά και αόριστα! Να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις ιδέα με ποιον μιλάς!!! Και να απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις μου, αν έχεις !!! Αν δεν θέλεις διάλογο μαζί μου τότε καλή συνεχεία στην ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ σου!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 12:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα SperanS.


quote:
SperanS: Η αληθεια δεν ειναι επιθεση.

Για να δούμε την Αλήθεια που είπες: SperanS «. Ειστε οι χριστιανοι "γενιτσαροι". Ανθρωποι που εχουν υποστει θρησκευτικη προπαγανδα και προσυλητισμο απο νηπιακη και παιδικη ηλικια.»

Αυτό που λες δεν είναι η αλήθεια για μένα αλλά είναι μια γενική ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ!!! Δεν γνωρίζεις τίποτα για μένα αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει γιατί η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ σε έχει τυφλώσει! Άρα δεν είπες καμία αλήθεια! Και το ψέμα και η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ είναι επίθεση!!!

Ας δούμε και ένα άλλο ψέμα που είπες: SperanS « Σαν φιλοσοφια και κοσμοθεωρια ο χριστιανισμος δεν μπορει ουτε για αστειο να συγκριθει με αλλα ηθικα και οντολογικα φιλοσοφικα συστηματα γι' αυτο οι "καλοι χριστιανοι" μαθαινουν απο μικροι να μη ψαχνουν αλλου.»

Για δες λίγο τα θέματα που έχω θέσει στο φόρουμ, σου φαίνεται να μην ψάχνω ή άλλοι είναι αυτοί που έχουν ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ? Και γιατί δεν παρουσιάζεις αυτά τα φιλοσοφικά συστήματα? Γιατί δεν παρουσιάζεις την Αλήθεια? Ποια είναι η Αλήθεια? Θα πρέπει να σε παρακαλέσω να μας πεις την Αλήθεια? Γιατί συνεχίζεις την ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ?

Να δούμε και άλλο ψέμα που είπες για μένα: SperanS «Αυτος ειναι ο μονος λογος που ειστε χριστιανοι. Δεν το επιλεξατε ποτε και δεν μπορειτε να το δικαιολογησετε. Αυτο δεν σας προβληματιζει;; Δεν σας προβληματιζει που θρησκεια σας και η πιστη σας στηριζεται στην προπαγανδα εναντι παιδικων ψυχων;;;»

Είναι επιλογή μου να πιστεύω στον Ιησού Χριστό! Εγώ δεν γεννήθηκα και δεν μεγάλωσα έτσι οπός νομίζεις αλλά δέχτηκα την Αλήθεια και γνωρίζω ποιος είναι ο Θεός μου!!! Εσύ δεν θέλεις διάλογο γιατί αν ήθελες δεν θα απαντούσες στην θέση μου!!! Αυτό που θέλεις εσύ είναι ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ σαφώς και την παρουσιάζεις ως Αλήθεια!!!

Λοιπόν SperanS. εγώ μιλώ για μένα και εκπροσωπώ εμένα. Αν θέλεις διάλογο μαζί μου θα πρέπει να πάψεις να απαντήσεις στην θέση μου, θα πρέπει να πάψεις να λες ψέματα γενικά και αόριστα! Να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις ιδέα με ποιον μιλάς!!! Και να απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις μου, αν έχεις !!! Αν δεν θέλεις διάλογο μαζί μου τότε καλή συνεχεία στην ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ σου!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 12:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Καλημέρα SperanS.

Για να δούμε την Αλήθεια που είπες: SperanS «. Ειστε οι χριστιανοι "γενιτσαροι". Ανθρωποι που εχουν υποστει θρησκευτικη προπαγανδα και προσυλητισμο απο νηπιακη και παιδικη ηλικια.»

Αυτό που λες δεν είναι η αλήθεια για μένα αλλά είναι μια γενική ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ!!! Δεν γνωρίζεις τίποτα για μένα αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει γιατί η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ σε έχει τυφλώσει! Άρα δεν είπες καμία αλήθεια! Και το ψέμα και η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ είναι επίθεση!!!


Καταρχας δεν μιλω για σενα ατομικα αλλα για την συντριπτικη πλειοψηφια των χριστιανων που ειναι χριστιανοι γιατι ετσι εμαθαν απο παιδια και για ΚΑΝΕΝΑΝ αλλο λογο. Εγω δεν κανω προπαγανδα αφου δεν εκπροσωπω κανεναν ουτε "πλασαρω" τιποτα σ' αυτα που λεω. Το μονο που κανω στην παρουσα συζητηση ειναι να κατακρινω πρακτικες προσυλητισμου στις οποιες στηριζονται τα θεμελια της χριστιανικης πιστης.

Εσεις δηλαδη θεωρειτε δικαιο το να υφιστανται οποιονδηποτε προσυλητισμο παιδικες ψυχες;;; Διοτι το τουρκικο παιδομαζωμα το κατακρινετε. Το χριστιανικο ομως το ευλογειτε γιατι ειστε θυματα του.

quote:
el.elyon
Ας δούμε και ένα άλλο ψέμα που είπες: SperanS « Σαν φιλοσοφια και κοσμοθεωρια ο χριστιανισμος δεν μπορει ουτε για αστειο να συγκριθει με αλλα ηθικα και οντολογικα φιλοσοφικα συστηματα γι' αυτο οι "καλοι χριστιανοι" μαθαινουν απο μικροι να μη ψαχνουν αλλου.»

Για δες λίγο τα θέματα που έχω θέσει στο φόρουμ, σου φαίνεται να μην ψάχνω ή άλλοι είναι αυτοί που έχουν ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ? Και γιατί δεν παρουσιάζεις αυτά τα φιλοσοφικά συστήματα? Γιατί δεν παρουσιάζεις την Αλήθεια? Ποια είναι η Αλήθεια? Θα πρέπει να σε παρακαλέσω να μας πεις την Αλήθεια? Γιατί συνεχίζεις την ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ?


Δεν υποστηριζω αλλα φιλοσοφικα συστηματα για δυο λογους:
1ον γιατι ειναι εκτος του συγκεκριμενου θεματος και
2ον γιατι δεν σκοπευω να δωσω ευκαιρια σε καποιους, κατα την προσφιλη τους συνηθεια, να αποφυγουν να απαντησουν εκτρεποντας το θεμα σε αλλα μονοπατια.

quote:
el.elyon
Να δούμε και άλλο ψέμα που είπες για μένα: SperanS «Αυτος ειναι ο μονος λογος που ειστε χριστιανοι. Δεν το επιλεξατε ποτε και δεν μπορειτε να το δικαιολογησετε. Αυτο δεν σας προβληματιζει;; Δεν σας προβληματιζει που θρησκεια σας και η πιστη σας στηριζεται στην προπαγανδα εναντι παιδικων ψυχων;;;»

Είναι επιλογή μου να πιστεύω στον Ιησού Χριστό! Εγώ δεν γεννήθηκα και δεν μεγάλωσα έτσι οπός νομίζεις αλλά δέχτηκα την Αλήθεια και γνωρίζω ποιος είναι ο Θεός μου!!! Εσύ δεν θέλεις διάλογο γιατί αν ήθελες δεν θα απαντούσες στην θέση μου!!! Αυτό που θέλεις εσύ είναι ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ σαφώς και την παρουσιάζεις ως Αλήθεια!!!

Λοιπόν SperanS. εγώ μιλώ για μένα και εκπροσωπώ εμένα. Αν θέλεις διάλογο μαζί μου θα πρέπει να πάψεις να απαντήσεις στην θέση μου, θα πρέπει να πάψεις να λες ψέματα γενικά και αόριστα! Να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις ιδέα με ποιον μιλάς!!! Και να απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις μου, αν έχεις !!! Αν δεν θέλεις διάλογο μαζί μου τότε καλή συνεχεία στην ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ σου!!!


Κοιταξε. Εγω μιλω γενικα γιατι δεν μπορω να ξερω της προσωπικες εμπειριες του καθενος. Εσυ λες οτι την πιστη σου την επελεξες. Η συντριπτικη πλειοψηφια των χριστιανων ομως δεν ειχε αυτη την ευκαιρια.
Αυτο που θελω να κανω ειναι μια συζητηση για την πηγη και τα θεμελια της χριστιανικης πιστης και οχι μια συζητηση απο τις πολλες σχετικα με λεπτομερειες που καταληγει σε ερμηνευτικα αδιεξοδα. Εδω πχ δεν μπορειτε να επικαλεστειτε την αγια γραφη γιατι το θεμα ειναι το ΓΙΑΤΙ πιστευετε σ' αυτη και την θεωρειτε θεοπνευστη.

Ο χριστιανισμος, λοιπον, στηριζοταν και στηριζεται στο προσυλητισμο παιδιων. Αυτο ειναι αληθεια. Το θεωρειται δικαιο το να υφιστανται οποιουδηποτε ειδους θρησκευτικη προπαγανδα αθωες παιδικες ψυχες;;; Δεν προβληματιζεστε που η "Αληθεια" σας χρειαστηκε τετοιες πρακτικες για να επικρετησει και να διατηρηθει;;; Η "Αληθεια" σας γιατι δεν σεβεται αθωες και ευαισθητες ψυχες, δεν τις αφηνει να ωριμασουν, να μαθουν και μετα να κρινουν αμα θελουν να ακολουθησουν το δρομο της;;;
Μηπως γιατι μονο νηπια μπορει να πεισει;;; Μηπως γιατι κανεις ανθρωπος που ερευνα δεν θα την παρει στα σοβαρα;;; Αλλιως γιατι να καταφευγει σε τετοιες πρακτικες αραγε;;;


----- --- -------
Ερωτηθείς τίνι διαφέρουσιν οι πεπαιδευμένοι των απαιδεύτων, έφη, "ελπίσιν αγαθαίς"

Χίλων ο Λακεδαιμόνιος
(ένας εκ των επτά σοφών)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 15:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SperanS καλημέρα.


quote:
SperanS: Εσεις δηλαδη θεωρειτε δικαιο το να υφιστανται οποιονδηποτε προσυλητισμο παιδικες ψυχες;;;

Θα σου ξαναπώ ότι είμαι διαθέσιμος για διάλογο. Για να σου απαντήσω θα πρέπει να μου αναπτύξεις το θέμα που παρουσιάζεις. Δεν μπορώ έτσι γενικά και αόριστα να σου απαντήσω.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 22:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσηλυτισμός παίδων!!
Ολοι οι λαοί όλων των εποχών και θρησκειών, "προσηλύτιζαν" τα τέκνα τους στην θρησκεία των γονιών τους.
Ο Πλούταρχος λέει ότι πρέπει οι γονείς να μαθαίνουν το παιδί "οτι δει θεούς μεν σέβεσθαι, γονέας δε τιμάν , πρεσβυτέρους αιδείσθαι..κ.α. πολλά που σήμερα θα γελάσει ο κάθε γονιός που επιμένει σε ισοπεδωμένη ηθικά κοινωνία.
Ο Μωυσής από μικρός μυήθηκε στον αιγυπτιακό μυστικισμό από ιερείς.
Μην αναλωθούμε σε παραδείγματα, υπάρχουν άπειρα.

Το παιδί γεννιέται άγραφο χαρτί και έτσι θα παραμείνει αν δεν επέμβουν οι γονείς.
Το παιδί θέλει από μόνο του να συμμετέχει στα πιστεύω και τις θρησκευτικές εκδηλώσεις της οικογένειας.
Του αρέσει να ανάβει την όμορφη λαμπαδίτσα το πάσχα και περιμένει δώρα από τον Αη Βασίλη, γνωρίζοντας ότι τα φέρνει ο μπαμπάς.
Θεωρεί απάτη και προδοσία στην αγάπη όταν οι γονείς του κρύβουν τα πιστεύω τους και τις ιδεολογικές τους σκέψεις.
Διαισθάνεται αυθόρμητα, πληγώνεται εύκολα.

Αυτά ισχύουν για όλα τα παιδιά του κόσμου , όλων των θρησκειών.

Οταν ο γονιός με πνεύμα αγάπης δείχνει στο παιδί αυτά που πιστεύει, τότε το πανοπλίζει με αυτοεκτίμηση για να διαλέξει κι αυτό τον δρόμο του όταν ο χρόνος απαιτήσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 08:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν να λέμε φίλε Δημήτρη,

η εκκλησία κάνει ότι κάνουν όλοι οι λαοί του κόσμου, μαθαίνουν τα παιδιά τους τα ήθη και έθιμά τους.

Εάν για κάποιο λόγω ερχόταν κάποιος να διαταράξει αυτήν την ισορροπία στα έθιμα, η εκκλησία θα αντιδρούσε. Όπως γίνεται τώρα με την εξομολόγηση στα Γυμνάσια, με την κατάργηση του θρησκευτικού όρκου, την καύση των νεκρών κ.ο.κ.

Αντιδρά διότι αποτελεί την καθεστηκυία τάξη.

Όταν πριν από 1800 χρόνια έως πριν από 1200 χρόνια έγινε βίαιος προσυλιτισμός και βίαιη κατάργηση των εθίμων των ελλήνων, η εκκλησία δεν αντέδρασε. Διότι τότε ήταν από την πλευρά της βίας.

ΔΥο μέτρα και δυο σταθμά λοιπόν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 11:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
dimitris2
Προσηλυτισμός παίδων!!
Ολοι οι λαοί όλων των εποχών και θρησκειών, "προσηλύτιζαν" τα τέκνα τους στην θρησκεία των γονιών τους.
Ο Πλούταρχος λέει ότι πρέπει οι γονείς να μαθαίνουν το παιδί "οτι δει θεούς μεν σέβεσθαι, γονέας δε τιμάν , πρεσβυτέρους αιδείσθαι..κ.α. πολλά που σήμερα θα γελάσει ο κάθε γονιός που επιμένει σε ισοπεδωμένη ηθικά κοινωνία.

Δεν ειναι το ιδιο σε καμια περιπτωση. Στην αρχαιοτητα δεν υπηρχε καποιο δογμα, δεν υπηρχε μοναδικη αληθεια. Δεν υπηρχε θρησκεια με την σημερινη εννοια που επιβαλλει τις οντολογικες και ηθικες αρχες της σε νηπια.
Αντιθετως υπηρξε ελευθερια σκεψης γι' αυτο και ανθισαν φιλοσοφικες σχολες τοσο διαφορετικες. Το παιδι επαιρνε καποιες βασικες αρχες (οπως αυτες που αναφερει ο Πλουταρχος) και αργοτερα ειχε την επιλογη πληθωρας διαφορετικων σκεψεων και αποψεων. Ηταν ελευθερος να μαθει, να ερευνησει γιατι δεν του ειχαν φορτωσει μια "αναμφισβητη" μοναδικη αληθεια απο παιδι παρα μονο βασικες αρχες κοινωνικης συμπεριφορας.
Αυτο ειναι το ορθοτερο να συμβαινει εφοσον καποιος σεβεται την μελλοντικη προσωπικοτητα ενος παιδιου.

quote:
el.elyon
quote:
SperanS:Εσεις δηλαδη θεωρειτε δικαιο το να υφιστανται οποιονδηποτε προσυλητισμο παιδικες ψυχες;;;

Θα σου ξαναπώ ότι είμαι διαθέσιμος για διάλογο. Για να σου απαντήσω θα πρέπει να μου αναπτύξεις το θέμα που παρουσιάζεις. Δεν μπορώ έτσι γενικά και αόριστα να σου απαντήσω.

Νομιζω οτι ειναι σαφης η ερωτηση μου. Οπως ειπα και παραπανω αλλο ειναι το παιδι να λαμβανει καποιες βασικες αρχες κοινωνικης συμπεριφορας και να εχει μετα την ευκαιρια να ερευνησει και να μαθει για πολλες διαφορετικες αποψεις και τα επιχειρηματα τους και αλλο να μαθαινει σε ευαισθητη ηλικια την μια "απολυτη αληθεια" και μετα να περνα ολη του τη ζωη στα "κυριε ελεησον".

----- --- -------
Ερωτηθείς τίνι διαφέρουσιν οι πεπαιδευμένοι των απαιδεύτων, έφη, "ελπίσιν αγαθαίς"

Χίλων ο Λακεδαιμόνιος
(ένας εκ των επτά σοφών)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 13:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πιό αστείο της υπόθεσης είναι ότι το παιδί μαθαίνει ως πραγματικό γεγονός την δημιουργία του ανθρώπου από τον θεό, τον κατακλυσμό του Νώε κλπ και ως μυθολογία την δημιουργία του ανθρώπου στην αρχαιοελληνική παράδοση, τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα κλπ.

Αυτό κι αν είναι παράνοια!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 15:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οstria:Το πιό αστείο της υπόθεσης είναι ότι το παιδί μαθαίνει ως πραγματικό γεγονός την δημιουργία του ανθρώπου από τον θεό, τον κατακλυσμό του Νώε κλπ και ως μυθολογία την δημιουργία του ανθρώπου στην αρχαιοελληνική παράδοση, τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα κλπ.

Καί τα δύο μυθολογίες είναι ...
Την Παλιά Διαθήκη την μαθαίνει αφηγηματικά σάν ιστορίες όπως και την Ελληνική μυθολογία δέν την μαθαίνει με χρονολογήσεις γεγονότων.
ΑΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ... κανένα παιδί άλλωστε τελικά δέν κατασταλάσει σε αυτή την άποψη.
Και με την Ελληνική μυθολογία έχουμε παρόμοιες ιστορίες προσώπων όπως και με όλες τις μυθολογίες του κόσμου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 16:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας τα post των "επικριτών" (ας τους πούμε έτσι για την ευκολία της συζήτησης) του Χριστιανισμού ως ξενόφερτης θρησκείας, ξένης με τον ελληνισμό (για τους Έλληνες βέβαια) και ξένης προς τις παραδόσεις των υπολοίπων λαών πλην των εβραίων, διαπιστώνω ότι ταυτόχρονα εκούσια ή ακούσια υποτιμούν την κριτική ικανότητα των ανθρώπων.

Έστω ότι κάποιος λόγω του υπάρχοντος συστήματος βαπτίσθηκε άθελα του (σαν μωρό δεν έχει θέληση) χριστιανός.
Όταν και όχι αν (γιατί είναι πασιφανής όπως λέτε η ασυμβατότητα του χριστιανισμού με τον ελληνισμό), διαπιστώσει ότι αυτές οι παραδόσεις είναι ξένες, δεν θα αναζητήσει τι είναι αυτό που τον καλύπτει ;

O SperanS έγραψε

quote:

Η χριστιανικη διδασκαλια δεν ειναι καθολου εκπληκτικη. Ειναι μια γυαλιστερη φουσκα. Ολους τους θαμπωνει με την "αγαπη". Μα καλα υπαρχει κατι πιο αυτονοητο απο την αγαπη και αλληλεγγυη μεταξυ των ανθρωπων;; Οι παντες το ειπαν, το λενε και θα το λενε αυτο. Μηπως ειπε κανεις ποτε "Μισειτε αλληλους";;;.


Ναι το λένε οι πάντες, το έλεγαν και θα το λένε. Δεν το πίστευαν και δεν το πιστεύουν, αλλιώς θα ήμασταν όλοι αγαπημένοι φίλτατε SperanS, δεν θα υπήρχαν πόλεμοι, φόνοι κλπ.
Ναι δεν υπάρχει τίποτα πιο αυτονόητο από την "αγάπη" και την "αλληλεγγύη" μεταξύ των ανθρώπων. Κι όμως κανείς άνθρωπος δεν τα εφαρμόζει.

Οι έννοιες της αγάπης και της αλληλεγγύης είναι πανανθρώπινες. Κανείς (αν εξαιρέσουμε τους φανατικούς που είναι τυφλοί και τους διαχειριστές - ιερείς) δεν στέκεται στο μυθολογικό κομμάτι της θρησκείας, της όποιας θρησκείας. Στέκεται στο μήνυμα της, κι αν αυτό τον καλύπτει τη δέχεται, αν όχι ψάχνει για κάτι άλλο.
Όλες οι θρησκείες όμως έχουν το ίδιο μήνυμα. Αγάπη, αλληλεγγύη κλπ. Οι διαφορές τους εντοπίζονται στο τυπικό, στην ανθρώπινη παρέμβαση δηλαδή.

Η έννοια του θεού, του υπέρτατου όντος, είναι ασύλληπτη για τον ανθρώπινο νου. Οι άνθρωποι όμως του δώσαμε ονόματα, μορφή, ανθρώπινες αδυναμίες κλπ. στην προσπάθεια μας να κατανοήσουμε τα αρχέγονα ερωτήματα της δημιουργίας και της ζωής.

Όσο και να διαφωνούμε, όπως και να τον λέμε, ο θεός, το υπέρτατο ον, είναι ένα και αν είχε ανθρώπινες αδυναμίες, θα γέλαγε με τους ανθρώπους.

Fiat Lux

Edited by - alet on 30/04/2007 16:23:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 21:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καί τα δύο μυθολογίες είναι ...
Την Παλιά Διαθήκη την μαθαίνει αφηγηματικά σάν ιστορίες όπως και την Ελληνική μυθολογία δέν την μαθαίνει με χρονολογήσεις γεγονότων.
ΑΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ... κανένα παιδί άλλωστε τελικά δέν κατασταλάσει σε αυτή την άποψη.
Και με την Ελληνική μυθολογία έχουμε παρόμοιες ιστορίες προσώπων όπως και με όλες τις μυθολογίες του κόσμου.

Δεν είμαι και πολύ σίγουρη αγαπητέ μου. Κατανοητό δεν γίνεται από κανέναν σε εκείνη την ηλικία. Αργότερα ίσως και αν έχει κάποιες 'ανησυχίες' (οι περισσότεροι απλοί πιστοί δεν έχουν και δεν θέλουν να έχουν).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 23:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ειναι το ιδιο σε καμια περιπτωση. Στην αρχαιοτητα δεν υπηρχε καποιο δογμα, δεν υπηρχε μοναδικη αληθεια. Δεν υπηρχε θρησκεια με την σημερινη εννοια που επιβαλλει τις οντολογικες και ηθικες αρχες της σε νηπια.
Αντιθετως υπηρξε ελευθερια σκεψης γι' αυτο και ανθισαν φιλοσοφικες σχολες τοσο διαφορετικες. Το παιδι επαιρνε καποιες βασικες αρχες (οπως αυτες που αναφερει ο Πλουταρχος) και αργοτερα ειχε την επιλογη πληθωρας διαφορετικων σκεψεων και αποψεων.

Εφόσον ο Πλούταρχος συμβουλεύει να μαθαίνουν τα παιδιά να τιμούν τους θεούς και η τιμή των θεών συνοδεύεται από κάποια ιεροτελεστία είναι θρησκεία και όχι φιλοσοφία.
Μάθαιναν από μικρά πως θα σφάξουν το κατσικάκι και τι θα απαγγείλουν για να τιμήσουν τους θεούς.

quote:
Το πιό αστείο της υπόθεσης είναι ότι το παιδί μαθαίνει ως πραγματικό γεγονός την δημιουργία του ανθρώπου από τον θεό, τον κατακλυσμό του Νώε κλπ και ως μυθολογία την δημιουργία του ανθρώπου στην αρχαιοελληνική παράδοση, τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα κλπ.

Αστείο έως και επικίνδυνο θα ήταν να μαθαίνει το παιδί του χριστιανού σαν πραγματικό γεγονός ότι η πραγματικότητα είναι το 12θεο και το παιδί του εθνικού ότι η πραγματικότητα είναι ο Χριστός.

quote:
Σαν να λέμε φίλε Δημήτρη,

η εκκλησία κάνει ότι κάνουν όλοι οι λαοί του κόσμου, μαθαίνουν τα παιδιά τους τα ήθη και έθιμά τους.

Εάν για κάποιο λόγω ερχόταν κάποιος να διαταράξει αυτήν την ισορροπία στα έθιμα, η εκκλησία θα αντιδρούσε. Όπως γίνεται τώρα με την εξομολόγηση στα Γυμνάσια, με την κατάργηση του θρησκευτικού όρκου, την καύση των νεκρών κ.ο.κ.

Αντιδρά διότι αποτελεί την καθεστηκυία τάξη.

Όταν πριν από 1800 χρόνια έως πριν από 1200 χρόνια έγινε βίαιος προσυλιτισμός και βίαιη κατάργηση των εθίμων των ελλήνων, η εκκλησία δεν αντέδρασε. Διότι τότε ήταν από την πλευρά της βίας.



Αυτό ακριβώς είπα και το θεωρώ σωστό. Πρέπει τα πιστεύω του γονιού να μεταλαμπαδεύονται στο παιδί και αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος (η ειλικρίνεια του γονιού) να του δώσει τη δύναμη να αλλάξει αργότερα τη φιλοσοφία του. Με ψεματάκια, υποκρισίες, αδιαφορία του γονιού δε βγαίνει και τίποτα.

Δε νομίζω να γίνεται σήμερα εξομολόγηση στα σχολεία. Αυτό εξάλλου δεν είναι και το ορθόδοξο.
Σήμερα τα σχολεία είναι και ιδιωτικά. Τι να πεις στους γονιούς που πληρώνουν και θέλουν να έχουν τα παιδιά χριστιανική αγωγή; ότι είναι και 5 παιδιά που οι γονείς τους επιμένουν να μη προσεύχονται; Ε βγάλτα έξω από την προσευχή όπως ορίζει και ο νόμος και είναι όλοι ευχαριστημένοι. Το ίδιο ισχύει και στα δημόσια.
Για την κατάργηση του Θρησκευτικού όρκου οι μόνοι εκόπτοντο ήσαν οι γιαχωβάδες. Ο έλλην ορθόδοξος δε νομίζω να διαμαρτυρήθηκε. Πάντα άπλωνε το χέρι.
Πριν 1200 χρόνια αγαπητέ δεν ξέρουμε τι έγινε ακριβώς.
Αμφότεροι οι αντίπαλοι φουσκώνουν τα γεγονότα για να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους.
Προσωπικά έχω αντιληφθεί ότι στην ιστορία προηγείται η πολιτική και ακολουθεί η θρησκεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 11:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
dimitris2
Εφόσον ο Πλούταρχος συμβουλεύει να μαθαίνουν τα παιδιά να τιμούν τους θεούς και η τιμή των θεών συνοδεύεται από κάποια ιεροτελεστία είναι θρησκεία και όχι φιλοσοφία.
Μάθαιναν από μικρά πως θα σφάξουν το κατσικάκι και τι θα απαγγείλουν για να τιμήσουν τους θεούς.

Η διαφορα ειναι τεραστια. Η προτροπη για τιμη των θεων, δεν περιοριζεται σε συγκεκριμενους θεους, σε μοναδικη αληθεια. Ουσιαστικα προτρεπει σε γενικο σεβασμο των θεων ακομη και μη ελληνικων.
Δεν υπαρχει στην αρχαιοτητα οργανωμενη θρησκεια με οντολογικα και ηθικα δογματα. Αυτο επαναλαμβανω οτι φαινεται απο την πληθωρα των φιλοσοφικων σχολων. Καθε σχολη διδασκει διαφορετικες αντιληψεις για την οντολογια, δηλαδη για την φυση του συμπαντος και των ιδιων των θεων, και για την ηθικη.
Και ευδοκιμησε η πολυφωνια γιατι δεν υπηρχε μια φασιζουσα θρησκεια, που θα επεβαλε σε νηπια μια και μοναδικη αληθεια και θα χαρακτηριζε τις αλλες αποψεις ψευδη χωρις βεβαια το παραμικρο επιχειρημα.

Επομενως εγω ξαναρωτω.
Γιατι μια θρησκεια να επιβαλει σε νηπια τις αποψεις της ως τις μονες αληθινες και ετσι να υποβαλλει παιδια σε πνευματικα δεσμα και να φροντιζει επιμελως ωστε να μην ξεφυγουν ποτε απο αυτα;;;
Γιατι δεν ανταγωνιζεται με επιχειρηματα και με ισους ορους τις διαφορετικες θεολογικες και φιλοσοφικες αποψεις εναντι ανθρωπων με καποια ωριμοτητα;;; Ετσι θα σεβαστει καθε ανθρωπινη προσωπικοτητα και τοτε θα φανει ποιος ειναι πιο κοντα στην αληθεια.
Ομως προφανως γνωριζουν οι πρεσβευτες αυτης της θρησκειας οτι δεν μπορουν να ανταγωνιστουν αλλες αποψεις με ισους ορους.
Αλλες αποψεις θεμελιωνονται με επιχειρηματα και αλλες με επιβολη σε νηπια.
Δεν ειναι εμφανης η εξαπατηση και το ψευδος;;;


quote:
Ostria
Το πιό αστείο της υπόθεσης είναι ότι το παιδί μαθαίνει ως πραγματικό γεγονός την δημιουργία του ανθρώπου από τον θεό, τον κατακλυσμό του Νώε κλπ και ως μυθολογία την δημιουργία του ανθρώπου στην αρχαιοελληνική παράδοση, τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα κλπ.

Εχεις απολυτο δικιο αγαπητη Ostria. Αλλα εστω ας δεχθουμε οτι η παλαια διαθηκη διδασκεται ως μυθολογια (που δεν ειναι αληθεια αλλα τελος παντων)
Καθε λογικος ανθρωπος θε επρεπε να σκεφτει το εξης.
Εχω πχ μυθολογιες δυο λαων και πρεπει να αποφασισω σε ποια θα επενδυσω το χρονο μου. Σκεφτομαι λοιπον. Ποιος απο τους δυο λαους εχει προσφερει στις τεχνες, τις επιστημες, τη φιλοσοφια και γενικοτερα στον πολιτισμο;;; Ποιος απο τους δυο λαους διακριθηκε για την φιλομαθεια και την παιδεια του;;; Με ποιου λαου λοιπον τις αποψεις και την μυθολογια, αξιζει να ασχοληθω;;; Των Ελληνων ή των Εβραιων;;;
Βεβαια των Ελληνων.

Μπορει να μου αιτιολογησει καποιος χριστιανος γιατι πρεπει να κανω το αντιθετο και γιατι ο ιδιος κανει το αντιθετο;;;


----- --- -------
Ερωτηθείς τίνι διαφέρουσιν οι πεπαιδευμένοι των απαιδεύτων, έφη, "ελπίσιν αγαθαίς"

Χίλων ο Λακεδαιμόνιος
(ένας εκ των επτά σοφών)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 01:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας...

Να ρωτήσω κάτι θέλω μόνο, αν επιτρέπεται...

Η παλαιά διαθήκη δεν είναι εκείνο το βιβλίο που ανάμεσα στα άλλα μιλάει και για ένα λαό, που προχωρούσε και προχωρούσε, μη μπορώντας να τον σταματήσει κανείς, επειδή είχε τον Γιαχβέ με το μέρος του και τους σκότωνε όλους;

Ο ίδιος ο δημιουργός του σύμπαντος δεν είχε έρθει στη γη και μη έχοντας άλλη δουλειά να κάνει, παρακολουθούσε τον Αυνάνα να ικανοποιεί το πάθος του;

Εκεί μέσα δεν μάθαμε ότι υπάρχει και διάβολος για τα κακά παιδιά;

Συγγνώμη, αλλά εγώ προτιμώ το MAD MAX έχει πιό πολύ αίμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 12:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σας...

Να ρωτήσω κάτι θέλω μόνο, αν επιτρέπεται...


Βεβαιως, και το ρωτας;;;

quote:

Η παλαιά διαθήκη δεν είναι εκείνο το βιβλίο που ανάμεσα στα άλλα μιλάει και για ένα λαό, που προχωρούσε και προχωρούσε, μη μπορώντας να τον σταματήσει κανείς, επειδή είχε τον Γιαχβέ με το μέρος του και τους σκότωνε όλους;

Ο ίδιος ο δημιουργός του σύμπαντος δεν είχε έρθει στη γη και μη έχοντας άλλη δουλειά να κάνει, παρακολουθούσε τον Αυνάνα να ικανοποιεί το πάθος του;

Εκεί μέσα δεν μάθαμε ότι υπάρχει και διάβολος για τα κακά παιδιά;


Αυτο το βιβλιο ειναι! Ειναι ενα βιβλιο που βοηθησε πολυ την ανθρωποτητα να προοδευσει. Εβαλαν ολοι τη μαεστρια τους τα "σοφα" βλασταρια του εβραικου πολιτισμου, ενος πολιτισμου τσοπαναραιων, ψαραδων και ξυλουργων, για να σωσουν την ανθρωποτητα απο την γνωση, την επιστημη, την φιλοσοφια και την προοδο
Επειδη ομως δεν τα πηγε καλα σε πωλησεις βγαλανε και νουμερο 2 το οποιο το εμπλουτησανε με πιο πιασαρικο περιεχομενο. Στην ουσια ομως δεν αλλαξε τιποτε. Ομως και αυτο δεν πηγαινε καλα μεχρι που ειδαν οι αυτοκρατορες οτι προτιμουσαν ποιμνιο προσευχομενων προβατων, παρα πολιτες με κριση και ανησυχιες. Τοτε το επεβαλαν με την βια και ετσι βυθιστηκε ο κοσμος στα σκοταδια για 1000 χρονια. Επειτα υπηρξε ενα ξεσπασμα που το εβαλε σχετικα στο περιθωριο ομως παραμενει αρκετα ισχυρη η επιρροη του, αφου συνεχιζει να επιβαλλεται σε νηπια γιατι μονο αυτα μπορει να πεισει.

Τα προσυλητισμενα νηπια εχουν γινει μεγαλοι ανθρωποι που υπερασπιζονται την πιστη τους με καθε μεσο, παραβιαζοντας κατ' εξακολουθηση τις (ψευτικες οπως αποδεικνυεται στη πραξη) εντολες του θεου τους
Οταν δεν μπορουν να απαντησουν, βρισκονται σε αμηχανια και "σκανδαλιζονται", γι' αυτο γυρνουν το κεφαλι, λενε ενα "κυριε ελεησον" και σιωπουν.
Να ξερουν ομως οτι η σιωπη ειναι απαντηση. Και αφου δεν μπορουν να απαντησουν στα ερωτηματα του προηγουμενου μηνυματος μου, αποδεχονται ουσιαστικα, οσο και αν δεν το παραδεχονται, οτι εχω δικιο. Για αυτο ας αφησουν το εγωισμο τους στην ακρη και ας δουν την αληθεια καταματα. Μονο καλο θα τους κανει.

----- --- -------
Ερωτηθείς τίνι διαφέρουσιν οι πεπαιδευμένοι των απαιδεύτων, έφη, "ελπίσιν αγαθαίς"

Χίλων ο Λακεδαιμόνιος
(ένας εκ των επτά σοφών)

Edited by - SperanS on 06/05/2007 12:45:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pan_ths
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 21:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι δεν εξηγειτε βρε παιδια, σε μας τους "χαζοχριστιανους", τι αποδυκνυει οτι δεν υπαρχει Θεος? Ο Χριστος υπηρξε ως ιστορικο πρόσωπο και το αναφερει και καποιος σοφος του Θιβετ, οτι γνωρισε καποιον με φοβερες ικανοτητες και πνευματικοτητα, που ονομαζοταν Ιησους..Υπαρχουν γραπτα που μιλανε για το οτι θαρθει και τη ζωη του οταν γεννηθηκε..Ισως καποια πραγματα εμειναν κρυφα, αλλα και σε ποια Θρησκεια δεν εκρυψαν πραγματα?? Γιατι παντα ταυτιζετε Εκκλησια και Ιερατεια με τη Θρησκεια? εχετε παει ποτε στα Ιεροσολυμα να δειτε το Αγιο φως; Γιατι γινονται θαυματα; και μη μου πειτε οτι ειναι μονο η πιστη...Αν ολοι οσοι εχουν ζησει θαυμα ειναι τοσο πιστοι...Κια μη μου πειτε δεν γινονται...Ισως τελευταια εχουν λιγοστεψει αλλα γινονται..
Προσωπικα πιστευω στο Θεο αλλα εχω ενστασεις για την Εκκλησια...
Οπως πιστευω οτι ενας Θεος υπαρχει και δινουν αλλα ονοματα...
Πως προσπαθειτε να δειτε με λογικη κατι ΠΑΝΩ απο τη λογικη; Πιστευω οτι η Μυθολογια ειναι ιστορια και ψαχνω στοιχεια...Γιατι οι Αθηναιοι ειχαν Αγνωστο Θεο; Γιατι Ο Παυλος εγινε Αποστολος απο Διώκτης; Εκτος αν κι αυτος δεν υπηρξε ποτε....Ισως τιποτε δεν υπηρξε ποτε και ζουμε το "1984" ...Μια πλαστη πραγματικοτητα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pan_ths
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 21:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΑΑαααα Πιστευω ολοι εσεις που φωναζετε να μην γραφουν οι (παλιες) ταυτοτητες Χριστιανος Ορθοδοξος... Ευτυχως που μου γινε παιδομαζωμα μικρος, γιατι οι Αρχαιοι ΣΟΦΟΙ οσους ηταν διαφοτρετικοι τους εκαναν δουλους..Και οι Σπαρτιατες ισως τους φαιροντουσαν ως μια ξεχωριστη ταξη....αλλα αυτοι πεταγαν τα παιδια τους στον Καιαδα...Ναι, πολιτισμενοι οι Αρχαιοι....Υποκλινομαι στη Γνωση τους, τη φιλοσοφια τους, οχι στη συμπεριφορα τους και τα παστευω τους....Αν δηλαδη γεννιοσασταν στην Αρχαια Ελλαδα, πιστευαν στον Θεο, θα σασταν Δουλοι η στον Καιαδα...Και σας αρεσει...Ασε που την Εκκλησια που σημερα βριζετε, σε πολλα μοιαζει με τα τοτε Ιερατεια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 22:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η διαφορα ειναι τεραστια. Η προτροπη για τιμη των θεων, δεν περιοριζεται σε συγκεκριμενους θεους, σε μοναδικη αληθεια. Ουσιαστικα προτρεπει σε γενικο σεβασμο των θεων ακομη και μη ελληνικων.
Δεν υπαρχει στην αρχαιοτητα οργανωμενη θρησκεια με οντολογικα και ηθικα δογματα. Αυτο επαναλαμβανω οτι φαινεται απο την πληθωρα των φιλοσοφικων σχολων. Καθε σχολη διδασκει διαφορετικες αντιληψεις για την οντολογια, δηλαδη για την φυση του συμπαντος και των ιδιων των θεων, και για την ηθικη.
Και ευδοκιμησε η πολυφωνια γιατι δεν υπηρχε μια φασιζουσα θρησκεια, που θα επεβαλε σε νηπια μια και μοναδικη αληθεια και θα χαρακτηριζε τις αλλες αποψεις ψευδη χωρις βεβαια το παραμικρο επιχειρημα.

Εγώ σου γράφω τι είπε ο Πλούταρχος που ήταν αρχιερέας της αρχαίας θρησκείας και συ μου απαντάς τι έλεγαν οι φιλοσοφικές σχολές.
Οι φιλόσοφοι έλεγαν διάφορα αγαπήτε, δεν τόλμησαν όμως να παρεκκλίνουν από τη θρησκεία που πίστευε ο λαός.
Ενας έκανε το ατόπημα ο Σωκράτης και τον φάγανε λάχανο.
Και αφού ο κόσμος έφαγε το Σωκράτη για να τον φιμώσει επειδή αυτός έσπερνε διαφορετικές θεωρίες από τα πιστεύω του κόσμου, θα άφηναν ελεύθερα τα παιδιά να πιστεύουν σε όποιο θεό θέλουν;
Μα το λέει καθαρά, ότι ο Σωκράτης έσπερνε καινά δαιμόνια στους
νέους.

Δε νομίζω ότι ο Πλούταρχος ιερέας του 12θεου να είπε ότι τα παιδιά πρέπει να μάθουν να τιμούν τους θεούς οποιασδήποτε θρησκείας.
Φαντάσου μια οικογένεια που οι γονείς κάνουν θυσία στο Δία, ο μεγάλος γιός περιμένει με νεύρα πότε θα τελειώσουν με αυτές τις βλακείες για να κάνει θυσία στη μοναδική Ισιδα και ο μικρότερος κάνει χριστιανική υπομονή να τελειώσουν όλα αυτά για να θυμιατίσει το εικόνισμα του Ιησού να φύγουν τα δαιμόνια των προηγούμενων θρησκειών.

Ο Πλούταρχος καλά τα έγραψε γιατί έγραψε ότι πρέπει να τιμούν τα παιδιά τους θεούς που πιστεύουν οι γονείς τους.

Όταν μεγαλώσουν έχουν καιρό να αλλάξουν θρησκεία. Την εποχή του Πλούταρχου υπήρχε χριστιανισμός και πολλοί άλλαζαν θρησκεία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 23:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2 Απεστάλη: 11/05/2007, 22:26:48
Εγώ σου γράφω τι είπε ο Πλούταρχος που ήταν αρχιερέας της αρχαίας θρησκείας και συ μου απαντάς τι έλεγαν οι φιλοσοφικές σχολές.
Οι φιλόσοφοι έλεγαν διάφορα αγαπήτε, δεν τόλμησαν όμως να παρεκκλίνουν από τη θρησκεία που πίστευε ο λαός.
Ενας έκανε το ατόπημα ο Σωκράτης και τον φάγανε λάχανο.
Και αφού ο κόσμος έφαγε το Σωκράτη για να τον φιμώσει επειδή αυτός έσπερνε διαφορετικές θεωρίες από τα πιστεύω του κόσμου, θα άφηναν ελεύθερα τα παιδιά να πιστεύουν σε όποιο θεό θέλουν;
Μα το λέει καθαρά, ότι ο Σωκράτης έσπερνε καινά δαιμόνια στους
νέους.

Δε νομίζω ότι ο Πλούταρχος ιερέας του 12θεου να είπε ότι τα παιδιά πρέπει να μάθουν να τιμούν τους θεούς οποιασδήποτε θρησκείας.
Φαντάσου μια οικογένεια που οι γονείς κάνουν θυσία στο Δία, ο μεγάλος γιός περιμένει με νεύρα πότε θα τελειώσουν με αυτές τις βλακείες για να κάνει θυσία στη μοναδική Ισιδα και ο μικρότερος κάνει χριστιανική υπομονή να τελειώσουν όλα αυτά για να θυμιατίσει το εικόνισμα του Ιησού να φύγουν τα δαιμόνια των προηγούμενων θρησκειών.

Ο Πλούταρχος καλά τα έγραψε γιατί έγραψε ότι πρέπει να τιμούν τα παιδιά τους θεούς που πιστεύουν οι γονείς τους.

Όταν μεγαλώσουν έχουν καιρό να αλλάξουν θρησκεία. Την εποχή του Πλούταρχου υπήρχε χριστιανισμός και πολλοί άλλαζαν θρησκεία.


pan_ths Απεστάλη: 11/05/2007, 21:34:02
--------------------------------------------------------------------------------
ΑΑΑαααα Πιστευω ολοι εσεις που φωναζετε να μην γραφουν οι (παλιες) ταυτοτητες Χριστιανος Ορθοδοξος... Ευτυχως που μου γινε παιδομαζωμα μικρος, γιατι οι Αρχαιοι ΣΟΦΟΙ οσους ηταν διαφοτρετικοι τους εκαναν δουλους..Και οι Σπαρτιατες ισως τους φαιροντουσαν ως μια ξεχωριστη ταξη....αλλα αυτοι πεταγαν τα παιδια τους στον Καιαδα...Ναι, πολιτισμενοι οι Αρχαιοι....Υποκλινομαι στη Γνωση τους, τη φιλοσοφια τους, οχι στη συμπεριφορα τους και τα παστευω τους....Αν δηλαδη γεννιοσασταν στην Αρχαια Ελλαδα, πιστευαν στον Θεο, θα σασταν Δουλοι η στον Καιαδα...Και σας αρεσει...Ασε που την Εκκλησια που σημερα βριζετε, σε πολλα μοιαζει με τα τοτε Ιερατεια....
pan_ths Απεστάλη: 11/05/2007, 21:22:16
--------------------------------------------------------------------------------
Γιατι δεν εξηγειτε βρε παιδια, σε μας τους "χαζοχριστιανους", τι αποδυκνυει οτι δεν υπαρχει Θεος? Ο Χριστος υπηρξε ως ιστορικο πρόσωπο και το αναφερει και καποιος σοφος του Θιβετ, οτι γνωρισε καποιον με φοβερες ικανοτητες και πνευματικοτητα, που ονομαζοταν Ιησους..Υπαρχουν γραπτα που μιλανε για το οτι θαρθει και τη ζωη του οταν γεννηθηκε..Ισως καποια πραγματα εμειναν κρυφα, αλλα και σε ποια Θρησκεια δεν εκρυψαν πραγματα?? Γιατι παντα ταυτιζετε Εκκλησια και Ιερατεια με τη Θρησκεια? εχετε παει ποτε στα Ιεροσολυμα να δειτε το Αγιο φως; Γιατι γινονται θαυματα; και μη μου πειτε οτι ειναι μονο η πιστη...Αν ολοι οσοι εχουν ζησει θαυμα ειναι τοσο πιστοι...Κια μη μου πειτε δεν γινονται...Ισως τελευταια εχουν λιγοστεψει αλλα γινονται..
Προσωπικα πιστευω στο Θεο αλλα εχω ενστασεις για την Εκκλησια...
Οπως πιστευω οτι ενας Θεος υπαρχει και δινουν αλλα ονοματα...
Πως προσπαθειτε να δειτε με λογικη κατι ΠΑΝΩ απο τη λογικη; Πιστευω οτι η Μυθολογια ειναι ιστορια και ψαχνω στοιχεια...Γιατι οι Αθηναιοι ειχαν Αγνωστο Θεο; Γιατι Ο Παυλος εγινε Αποστολος απο Διώκτης; Εκτος αν κι αυτος δεν υπηρξε ποτε....Ισως τιποτε δεν υπηρξε ποτε και ζουμε το "1984" ...Μια πλαστη πραγματικοτητα...


αν και τα περισοτερα απο αυτα που γραφετε ειναι ψευδες κατηγοριες και διαστρευλωσεις ας πουμε για χαρη της συζητησης οτι ειναι ετσι

εχετε καταλαβει τι λετε;;
"και πριν απο εμας μπουρδ... ηταν και τωρα μπουρδ.... τα εχουμε κανει"

αρα παραδεχεστε οτι δεν καλυτερεψατε τιποτα
μουφα η θρησκεια της αγαπης
μπουρδα η μοναδικη αληθεια
το μονο που καταφερατε ειναι να φερετε τον μεσαιωνα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 00:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε pan ths

Πολλές αντιφάσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 10:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


quote:
SperanS: Να ξερουν ομως οτι η σιωπη ειναι απαντηση. Και αφου δεν μπορουν να απαντησουν στα ερωτηματα του προηγουμενου μηνυματος μου, αποδεχονται ουσιαστικα, οσο και αν δεν το παραδεχονται, οτι εχω δικιο. Για αυτο ας αφησουν το εγωισμο τους στην ακρη και ας δουν την αληθεια καταματα. Μονο καλο θα τους κανει.

Μπράβο σου SperanS έκανες τους ‘Χριστιανούς’ να σιωπούν!!!!!

quote:
SperanS: Επομενως εγω ξαναρωτω.
Γιατι μια θρησκεια να επιβαλει σε νηπια τις αποψεις της ως τις μονες αληθινες και ετσι να υποβαλλει παιδια σε πνευματικα δεσμα και να φροντιζει επιμελως ωστε να μην ξεφυγουν ποτε απο αυτα;;;

Αν μια ΘΡΗΣΚΕΙΑ δεν επιβάλει τις απόψεις της ως τις μονες αληθινές τότε θα πάψει να υπάρχει! ΘΡΗΣΚΕΙΑ = ΔΟΓΜΑ!


quote:
SperanS: Γιατι δεν ανταγωνιζεται με επιχειρηματα και με ισους ορους τις διαφορετικες θεολογικες και φιλοσοφικες αποψεις εναντι ανθρωπων με καποια ωριμοτητα;;;

Γιατί πολύ απλά μπορεί να τους αρέσει το πίστευε και μη ερευνα και γιατί μάλλον δεν μπορούν! Πολλά γιατί μπορεί να υπάρχουν….


quote:
SperanS: Ετσι θα σεβαστει καθε ανθρωπινη προσωπικοτητα και τοτε θα φανει ποιος ειναι πιο κοντα στην αληθεια. Ομως προφανως γνωριζουν οι πρεσβευτες αυτης της θρησκειας οτι δεν μπορουν να ανταγωνιστουν αλλες αποψεις με ισους ορους.
Αλλες αποψεις θεμελιωνονται με επιχειρηματα και αλλες με επιβολη σε νηπια.
Δεν ειναι εμφανης η εξαπατηση και το ψευδος;;;

Θα μου πεις επιτελούς ποιες είναι οι άλλες απόψεις που θεμελιώνονται με επιχειρήματα? Πως μπορεί να είναι εμφανής η εξαπάτηση χωρίς να παρουσιάσεις αυτές τις απόψεις ?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy