ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σε τι γλώσσα μίλησε ο Θεός στην Γένεση και άλλες πολλές απορίες !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 15:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alet: Αγαπητέ el.elyon, θεωρώ ότι κάνεις δύο θεμελιώδη λάθη:
1. Στην Αγία Γραφή (Παλαιά Διαθήκη) αναφέρεται πέραν της μιας φοράς ότι ο «Περιούσιος Λαός» είναι ο Λαός του Ισραήλ.
2. Ο Θεός φανερώθηκε πάλι σύμφωνα με την Παλαιά Διαθήκη πρώτα και μόνο σε Εβραίους. Σε «αλλόφυλους» εμφανίστηκε μόνο δι’ αντιπροσώπου (πληγές Φαραώ κατά την Έξοδο κλπ.)

Αγαπητέ μου alet ο φίλος elo είπε: «elo: 1 ερωτημα : Ο Θεός φανερώθηκε πρώτα μόνο στους Εβραίους»
Και εγώ απάντησα: «Η Αγια Γραφή δεν λέει πουθενά ότι ο Θεός φανερώθηκε πρώτα μονο στους Εβραίους!!!»


Μπορείς να μου πεις που το λέει μέσα στην Αγια Γραφή ότι ο Θεός φανερώθηκε ΠΡΩΤΑ ΜΟΝΟ στους Εβραίους?

Υπάρχει κάπου στην παλαιά διαθήκη η λέξη Εβραίους?

quote:
alet: αλήθεια του Χριστιανισμού, κατά την Ορθόδοξη και την Καθολική Εκκλησία τουλάχιστον, δεν είναι ο Ιησούς. Είναι η Αγία Τριάδα. Ως μόνος Σωτήρας ο Ιησούς αντιμετωπίζεται μόνο από την Ευαγγελική Εκκλησία.



Επειδή μάλλον δεν το γνωρίζεις θα πρέπει να σου πω ότι δεν εκπροσωπώ κανένα δόγμα από τις εκκλησιές που αναφέρεις! Όταν είπα ότι ο Ιησούς Χριστός είναι η Αλήθεια εννοούσα και εννοώ αυτό που εκείνος είπε: εγώ είμαι η Αλήθεια!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 16:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα σου έλεγα σε ποιά γλώσσα μίλησε ο Θεός και πόσες γλώσσες υπήρχαν αλλά βλέπεις δεν έγραψα εγώ την Βίβλο ούτε πιστεύω σ' αυτήν !!
Αυτοί που πιστεύουν στην Βίβλο ας μας απαντήσουν

Αγαπητέ Βασίλη,

Αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι κι εσύ, όπως κι όλοι ακόμα και η εκκλησία, ότι η Γένεση είναι μια αλληγορική ιστορία, δεν είναι μια πραγματική ιστορία.
Ακόμα και χρονικά η Γένεση τοποθετείται σε μια περίοδο που υπήρχε ζωή στην πλανήτη.
Η Γένεση, όπως και τα υπόλοιπα βιβλία της Παλ. Διαθήκης, δεν είναι δημοσιογραφική εξιστόρηση, αλλά ιστορίες φτιαγμένες με τέτοιο τρόπο ώστε κάτω από τις συγκεκριμένες κοινωνικές συνθήκες να διαμορφώσουν θρησκευτική και εθνική συνείδηση (ο Θεός του Ισραήλ, ο περιούσιος λαός κλπ)
Αν εξετάσεις τις αντίστοιχες “Γενέσεις” σε διάφορες θρησκείες θα διαπιστώσεις το ίδιο ακριβώς πράγμα. Είναι μια κωδικοποίηση των μέχρι τότε δοξασιών ή και θρύλων.

Η ουσία μιας θρησκείας δεν είναι στον θρύλο, που έτσι κι αλλιώς θα δημιουργηθεί με το πέρασμα των χρόνων, είναι στο τι διδάσκει.


Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 16:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αγαπητέ μου alet ο φίλος elo είπε: «elo: 1 ερωτημα : Ο Θεός φανερώθηκε πρώτα μόνο στους Εβραίους»
Και εγώ απάντησα: «Η Αγια Γραφή δεν λέει πουθενά ότι ο Θεός φανερώθηκε πρώτα μονο στους Εβραίους!!!»

Μπορείς να μου πεις που το λέει μέσα στην Αγια Γραφή ότι ο Θεός φανερώθηκε ΠΡΩΤΑ ΜΟΝΟ στους Εβραίους?
Υπάρχει κάπου στην παλαιά διαθήκη η λέξη Εβραίους?


Φίλε el.elyon,

Για να έχει και λίγο ενδιαφέρον η κουβέντα μας, θα σου αντιστρέψω λίγο το ερώτημα.

Μια και φαίνεται ότι διαβάζεις ή μάλλον μελετάς πολύ την Αγία Γραφή, θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις ο Θεός σε ποιόν εμφανίστηκε, μίλησε, έδωσε σημάδι παρουσίας κλπ. που δεν ήταν εβραίος ?
Σου υπενθυμίζω βέβαια ότι οι εβραίοι είναι αλλιώς γνωστοί ως ο “Λαός του Ισραήλ” και ότι η Παλαιά Διαθήκη που διαβάζεις, είναι σε μετάφραση από τα εβραϊκά.


Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 19:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alet: Μια και φαίνεται ότι διαβάζεις ή μάλλον μελετάς πολύ την Αγία Γραφή, θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις ο Θεός σε ποιόν εμφανίστηκε, μίλησε, έδωσε σημάδι παρουσίας κλπ. που δεν ήταν εβραίος ?

Στον Νώε!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 20:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γένεσης κεφ. ΙΑ

1.Και ήτο πάσα ή γή μιας γλώσσης, και μιας φώνης.
2.Και ότε εκίνησαν από της ανατολής, εύρον πεδιάδα έν τη γή Σενναάρ και κατώκησαν εκεί.
3.Και είπεν ό είς προς τον άλλο, Έλθετε, ας κάμωμεν πλίνθους και ας ψήσωμεν αυτας έν πυρί και εχρησίμευσεν είς αυτους αντί πηλού.
4. Και είπον, Έλθετε, ας οικοδομήσωμεν είς έαυτους πόλιν και πύργον, του οποίου ή κορυφή να φθάνη εως του ούρανού και ας αποκτήσωμεν εις έαυτους όνομα, μήπως διασπαρώμεν επι του προσώπου πάσης της γής.
8. Και διεσκόρπισεν αυτους ο κύριος εκείθεν επι του προσώπου πάσης της γής και έπαυσαν να οικοδομώσι την πόλιν.
9. Δια τουτο ώνομάσθη το όνομα αυτης Βαβέλ διότι εκει συνέχεεν ο Κύριος την γλώσσαν πάσης της γής και εκειθεν διεσκόρπισεν εαυτούς ο Κύριος επί του προσώπου πάσης γής.


Μια γλώσσα, μια φωνή , όλοι οι άνθρωποι μαζί. Μετά από τον κατακλυσμό οι άνθρωποι δεν θέλανε να υπακούσουν στην εντολή του Θεού που έδωσε στον Νώε: «Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και γεμίσατε την γην.» Για αυτό και η Βαβέλ είναι τιμωρία στον Άνθρωπο! Οι πολλές γλώσσες το ίδιο! Από εκείνη τη στιγμή δεν υπάρχει μια γλώσσα, μια φωνή και οι άνθρωποι δεν είναι όλοι μαζί! Η Βαβέλ είναι η μεγαλύτερη αποτυχία της ανθρωπότητας!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 20:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ El.elyon,

πολύ ενδιαφέρουσα η αποψή σου ότι ο Νώε δεν ήταν Εβραίος !!!

η γενεαλογία του Ιακώβ είναι:

quote:
Ιακώβ, του Ισαάκ, του Αβραάμ, του Θάρα, του Ναχώρ,
του Σερούχ, του Ραγαύ, του Φαλέκ, του Έβερ, του Σαλά,
του Καϊνάν, του Αρφαξάδ, του Σημ, του Νώε

Όλοι τους Εβραίοι μέχρι το κόκκαλο !

Εκτός κι αν ξαφνικά είπε ο Θεός ότι ο Ιακώβ είναι Εβραίος και απο εκεί και πίσω διαγράφω την γενεαλογία !! Θεός είναι ότι γουστάρει κάνει !

Εμεις τι φταίμε ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 23:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε ρε παιδία ;
Δεν πρόλαβα να έρθω από την δουλεία και βλέπω ότι πήραμε φωτιά .

quote:
Ευτυχώς που η ουσία έχει κάνει στάση σε σας!!!

Φίλε μου el.elyon η ουσία που υπάρχει πίσω από κάθε μύθο ή για να το πω καλύτερα Μυθολογία ,δεν κάνει στάση σε κανέναν αλλά εσύ ψάχνεις να την βρεις και να την κατανοήσεις παιδεύοντας το μυαλουδακι σου .
Και αυτά που γράφω είναι προσωπικά μου πιστεύω ,οπότε δεν χρειάζεται να μιλάς στο πληθυντικό .

quote:
Η Αγια Γραφή δεν λέει πουθενά ότι ο Θεός φανερώθηκε πρώτα μονο στους Εβραίους!!!

Μπορείς να μου πεις που το λέει μέσα στην Αγια Γραφή ότι ο Θεός φανερώθηκε ΠΡΩΤΑ ΜΟΝΟ στους Εβραίους?

«Όταν ο Αβραάμ έγινε 99 ετών, παρουσιάσθη προς αυτόν ο Θεός και του είπε: "θα στήσω την διαθήκην μου ανά μέσον σου και του σπέρματός σου μετά σε" (Γέν. ιζ΄1-2, 18) "και θα δώσω εις σε και μετά από σε εις τους απογόνους σου την γην που παροικείς και πάσαν την γην Χαναάν εις κατάσχεσιν αιώνιον" (Γέν.ιζ΄7-8),
"θα ευλογήσω την Σάρρα και θα σου δώσω εξ αυτής τέκνον, και θα ευλογήσω αυτό" (Γέν.ιζ΄16).»

Πιστεύω να σε κάλυψα με αυτά .

quote:
Αγαπητέ μου alet ο φίλος elo είπε: «elo: 1 ερωτημα : Ο Θεός φανερώθηκε πρώτα μόνο στους Εβραίους»
Και εγώ απάντησα: «Η Αγια Γραφή δεν λέει πουθενά ότι ο Θεός φανερώθηκε πρώτα μονο στους Εβραίους!!!»
Μπορείς να μου πεις που το λέει μέσα στην Αγια Γραφή ότι ο Θεός φανερώθηκε ΠΡΩΤΑ ΜΟΝΟ στους Εβραίους?
Υπάρχει κάπου στην παλαιά διαθήκη η λέξη Εβραίους?


Το όνομα Αβραμ, και Αβραάμ σημαίνει πατέρας, και αντίστοιχα πατέρας εθνών .
Ο Αβραάμ ήταν κάτοικος της Χαλδαίας, και αργότερα πήρε την προσωνυμία Εβραίος, ή ίσως το Εβραίος ήταν το πρώτο και κανονικό του όνομα. Ωστόσο, για άλλους το Εβραίος σημαίνει νομάς ή κάποιος που περιπλανιέται, περπατητής.
Στην Καινή Διαθήκη ο Αβραάμ αναφέρεται ως πρόγονος του Ισραηλιτικού γένους (Πράξεις 13:26), του λευιτικού ιερατείου (Εβραίους 7:5), και του Ιησού Χριστού (Ματθαίος 1:17). Η πίστη του είναι ο τύπος της πίστεως που οδηγεί στη δικαιοσύνη (Ρωμαίους 4:3-11). Τονίζονται επίσης ο όρκος (Λουκάς 1:73), οι επαγγελίες του Θεού (Ρωμαίους 4:13) και η ευλογία δίνεται στους πιστούς όπως δόθηκε από το Θεό στον Αβραάμ (Γαλάτας 3:14). Αναφέρεται και στον κατάλογο των ηρώων της πίστεως (Εβραίους 11:8-12, 17-19).

Δηλαδή φίλε μου οι Εβραίοι όπως και να το κάνουμε θα είναι ο ευλογημένος λαός για τον Θεό .
Ανεξάρτητα αν κάποιοι άλλοι μιλήσανε πολύ ποιο πριν για την έννοια του Θεού και την δημιουργία του σύμπαντος .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 00:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερμής ο Τρισμέγιστος 3.1 Η δόξα των πάντων είναι ο Θεός…Αρχή των όντων είναι ο Θεός και νους και φύση και ύλη και όλα αυτά εν σοφία εις υπόδειξη όλων…Υπήρχε σκότος άπειρο στην άβυσσο και νερό λεπτό και πνεύμα λεπτό και νοερό με τη δύναμη του Θεού, βρισκόμενα στο χάος. Και έλαμψε φως άγιο και στερεώθηκαν σε άμμο τα υγρά στοιχεία…".

Ερμής ο Τρισμέγιστος 4.1 " Ο Θεός δημιούργησε τα πάντα. Και όχι βέβαια με τα χέρια, αλλά με το λόγο του ".

Ερμής ο Τρισμέγιστος 141.18 " Αυτά είπε ο Κύριος και Θεός μας και ανέμειξε το νερό με τη γη. Ανακινώντας το μίγμα, και εμφύσησε σ' αυτό πνεύμα…από αυτό το μίγμα έπλασε ζώδια με μορφή ανθρώπου ".

Ερμής ο Τρισμέγιστος 1.18 Και μόλις έγινε αυτό, είπε ο Θεός: Αυξάνεστε και πληθύνεστε εν πλήθη όλα τα δημιουργήματα".

Μήπως αυτά σας θυμίζουνε κάτι ;
Φίλε μου el.elyon όπως βλέπεις η αλήθεια σου έχει ειπωθεί και από αλλού ,και πολύ πριν από την Αγια γραφή .
Δεν εναντιώνομαι στην αλήθεια σου ,αλλά στο ότι θέλουνε κάποιοι να μας πείσουν ότι έχουνε την μοναδικότητα της μιας αλήθειας .

Προσωπικά για μένα θα άξιζε το να πάρεις αυτά τα δυο βιβλία και να τα μελετήσεις ,μιας και σου αρέσει να έχεις μια γενική άποψη .

ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ- ΛΟΓΟΙ – Ι-XVIII
ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ- ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ – ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ

ΕΚΔΟΣΕΙΣ – ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 09:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εl.elyon:
Μια γλώσσα, μια φωνή , όλοι οι άνθρωποι μαζί. Μετά από τον κατακλυσμό οι άνθρωποι δεν θέλανε να υπακούσουν στην εντολή του Θεού που έδωσε στον Νώε: «Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και γεμίσατε την γην.» Για αυτό και η Βαβέλ είναι τιμωρία στον Άνθρωπο! Οι πολλές γλώσσες το ίδιο! Από εκείνη τη στιγμή δεν υπάρχει μια γλώσσα, μια φωνή και οι άνθρωποι δεν είναι όλοι μαζί! Η Βαβέλ είναι η μεγαλύτερη αποτυχία της ανθρωπότητας!

Θες να πεις ότι ο Θεός κατά την Δημιουργία μιλούσε αυτή την γλώσσα;
ΑΝ είναι έτσι τότε ποιά ήταν αυτή η γλώσσα;
Σε ποιόν μιλούσε ο Θεός όταν έλεγε "γεννηθήτω το φως"; Στο Άγιο Πνεύμα;
Στην υπόστασή του;
Σε κάποιον μάρτυρα του ιερατείου των Εβραίων, ώστε να το καταγράψουν οι επόμενες γενιές; Μα ο άνθρωπος δεν δημιουργήθηκε την 6η μέρα;
ΠΟΥ μιλούσε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 09:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια απορία el.elyon

Πιστεύεις ότι η Π. Διαθήκη περιγράφει πραγματικά "ιστορικά" γεγονότα ;

Πιστεύεις δηλαδή στις 7 ημέρες της δημιουργίας, ότι υπήρξε Αδάμ και Εύα, φίδι, εκδικητικός θεός (Κατακλυσμός, Σόδομα & Γόμορα κλπ), θεός που ξέχναγε (στον κατακλυσμό ξαφνικά ο θεός θυμήθηκε τον Νωε και σταμάτησε τη βροχή), θεός που μετάνοιωνε, (Ιωνάς κλπ), θεός που προτιμούσε κάποιους ανθρώπους έναντι άλλων (δε χρειάζεται να ανεφέρω παραδείγματα, η Βίβλος είναι γεμάτη) κ.ο.κ ;

Πιστεύεις ότιο θεός: "μεταμελήθη που δημιούργησε τον άνθρωπο και ελυπήθη εν τη καρδία αυτού" (Κεφάλαιο 6 – Γένεση)

Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 12:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε Vasiliscm.


quote:
Vasiliscm: Όλοι τους Εβραίοι μέχρι το κόκκαλο !

Αν ο Νώε ήταν Εβραίος τότε όλοι είμαστε Εβραίοι!


quote:
Vasiliscm: Εκτός κι αν ξαφνικά είπε ο Θεός ότι ο Ιακώβ είναι Εβραίος και απο εκεί και πίσω διαγράφω την γενεαλογία !! Θεός είναι ότι γουστάρει κάνει !

Ο Αβραάμ είναι ο πρώτος Εβραίος στην Γένεση και όχι ο Ιακώβ, κεφ. ΙΔ, 13. Υπήγε δε τις εκ των διασωθέντων και απήγγειλε τούτο προς τον Αβραμ τον Εβραιον,
Ο Ιακώβ είναι ο Ισραήλ! Αυτό είναι το όνομα που έδωσε ο Θεός στον Ιακώβ! Και αυτό το όνομα, Ισραήλ, έλαβε και ο εκλεκτός λαός του Θεού!
Ενώ τον Άβραμ του έδωσε το όνομα Αβραάμ, που θα πει πατέρας εθνών. Άρα είναι λογικό συμπέρασμα ότι όλοι όσοι είναι απόγονοι του Αβραάμ είναι Εβραίοι!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 13:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alet: Έχω μια απορία el.elyon
Πιστεύεις ότι η Π. Διαθήκη περιγράφει πραγματικά "ιστορικά" γεγονότα ;

Ναι.


quote:
alet: Πιστεύεις δηλαδή στις 7 ημέρες της δημιουργίας, ότι υπήρξε Αδάμ και Εύα, φίδι, εκδικητικός θεός (Κατακλυσμός, Σόδομα & Γόμορα κλπ),

Ναι.


quote:
alet: θεός που ξέχναγε (στον κατακλυσμό ξαφνικά ο θεός θυμήθηκε τον Νωε και σταμάτησε τη βροχή), θεός που μετάνοιωνε, (Ιωνάς κλπ), θεός που προτιμούσε κάποιους ανθρώπους έναντι άλλων (δε χρειάζεται να ανεφέρω παραδείγματα, η Βίβλος είναι γεμάτη) κ.ο.κ ; Πιστεύεις ότιο θεός: "μεταμελήθη που δημιούργησε τον άνθρωπο και ελυπήθη εν τη καρδία αυτού" (Κεφάλαιο 6 – Γένεση)

Μαλλον φίλε μου δεν έχεις μια απορία αλλά πολλές. Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε όλα αυτά με ένα ναι ή ένα όχι. Θα δω τι μπορώ να κάνω στην συνέχεια.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 13:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

alet: Έχω μια απορία el.elyon
Πιστεύεις ότι η Π. Διαθήκη περιγράφει πραγματικά "ιστορικά" γεγονότα ;

Ναι.

quote:

alet: Πιστεύεις δηλαδή στις 7 ημέρες της δημιουργίας, ότι υπήρξε Αδάμ και Εύα, φίδι, εκδικητικός θεός (Κατακλυσμός, Σόδομα & Γόμορα κλπ),

Ναι.

quote:

alet: θεός που ξέχναγε (στον κατακλυσμό ξαφνικά ο θεός θυμήθηκε τον Νωε και σταμάτησε τη βροχή), θεός που μετάνοιωνε, (Ιωνάς κλπ), θεός που προτιμούσε κάποιους ανθρώπους έναντι άλλων (δε χρειάζεται να ανεφέρω παραδείγματα, η Βίβλος είναι γεμάτη) κ.ο.κ ; Πιστεύεις ότιο θεός: "μεταμελήθη που δημιούργησε τον άνθρωπο και ελυπήθη εν τη καρδία αυτού" (Κεφάλαιο 6 – Γένεση)

Μαλλον φίλε μου δεν έχεις μια απορία αλλά πολλές. Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε όλα αυτά με ένα ναι ή ένα όχι. Θα δω τι μπορώ να κάνω στην συνέχεια.


Δεν θέλω να σε βάλω σε κόπο. Τα δύο πρώτα ναι που απάντησες ήταν αρκετά για να μου λύσουν τις απορίες που είχα.


Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 14:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm:
Θες να πεις ότι ο Θεός κατά την Δημιουργία μιλούσε αυτή την γλώσσα;
ΑΝ είναι έτσι τότε ποιά ήταν αυτή η γλώσσα;

Αγαπητέ μου δεν τα λέω εγώ αλλά η Γένεση. Και η Γένεση δεν μας λέει ποια είναι αυτή η γλώσσα και αν ο Θεός μιλούσε αυτή την γλώσσα κατά την δημιουργία. Άρα δεν μπορούμε να πούμε ότι αυτή η γλώσσα ήταν τα Εβραϊκά.
Λοιπόν αγαπητέ μου, η Γένεση γράφτηκε στα Εβραϊκά αλλά αυτό δεν θα πει ότι ο Θεός μίλησε στα Εβραϊκά κατά την δημιουργία! Εγώ πιστεύω ότι μίλησε στα Εβραϊκά στον Μωυσή!

quote:
Vasiliscm:
Σε ποιόν μιλούσε ο Θεός όταν έλεγε "γεννηθήτω το φως"; Στο Άγιο Πνεύμα;
Στην υπόστασή του;


Γένεση κεφ. Α. 1. Εν αρχή εποίησεν ο Θεός τον Ούρανον και την γήν.

Πως δημιούργησε ο Θεός τον Ουρανό και την Γη και πόσες μέρες ή αιώνες χρειαστήκαν αυτό δεν μας το λέει. Δεν μας λέει ούτε αν υπάρχει και κάτι άλλο εκτος από τον Θεό.

Γένεση κεφ. Α. 2. Η δε γη ήτο άμορφος και έρημος και σκότος επί του προσώπου της αβύσσου. Και πνεύμα Θεού εφέρετο επί της επιφανείας των υδάτων.

Το ητο θα πει έγινε ή κατάντησε, και μαλλον εδώ μπορούμε να πούμε ότι έγινε η πτώση του Εωσφόρου και η ανταρσία των αγγέλων, που διαβάζουμε στους προφήτες.

Αυτα για τωρα, εχει και συνεχεια.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 15:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε El.elyon,

είτε δεν καταλαβαίνεις, είτε δεν θέλεις να καταλάβεις !

Λες λοιπόν:

quote:
Αν ο Νώε ήταν Εβραίος τότε όλοι είμαστε Εβραίοι!

Εβραίοι είσαστε όλοι εσείς οι αφελείς που πιστεύετε στην Βίβλο !! Εμείς οι υπόλοιποι ούτε είμασταν ούτε θα γίνουμε ποτέ Εβραίοι διότι απλούστατα λέμε ότι η Βίβλος είναι παραμύθι !!!

Μας χαροποιεί ιδιαίτερα η όψιμη Εβραιοποίησή σας διότι τόσα χρόνια μισήτε τους Εβραίους άνευ λόγου! Μην πω άνευ αιδούς !! Διότι όλοι οι πρωταγωνιστές του παραμυθιού σας είναι Εβραίοι και θα έπρεπε τουλάχιστον να μην μισήτε αυτόν τον λαό.

λες επίσης:

quote:
Ο Αβραάμ είναι ο πρώτος Εβραίος στην Γένεση και όχι ο Ιακώβ, κεφ. ΙΔ, 13. Υπήγε δε τις εκ των διασωθέντων και απήγγειλε τούτο προς τον Αβραμ τον Εβραιον,
Ο Ιακώβ είναι ο Ισραήλ! Αυτό είναι το όνομα που έδωσε ο Θεός στον Ιακώβ! Και αυτό το όνομα, Ισραήλ, έλαβε και ο εκλεκτός λαός του Θεού!
Ενώ τον Άβραμ του έδωσε το όνομα Αβραάμ, που θα πει πατέρας εθνών. Άρα είναι λογικό συμπέρασμα ότι όλοι όσοι είναι απόγονοι του Αβραάμ είναι Εβραίοι!

Από τα 12 παιδιά του Ιακώβ προέρχονται οι 12 φυλές του Ισραήλ.
Γι'αυτό και αναφέρομαι στον Ιακώβ.

Δεν απαντάς στο ερώτημά μου εάν ισχύει η προς τα πάνω γενεαλογία μεχρι τον Αδαμ άρα και τον Θεό. Είναι είναι όλοι τους Εβραίοι;
Η απλή λογική κάτι τέτοιο μας υποδεικνύει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 15:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λες επίσης:

quote:
Γένεση κεφ. Α. 1. Εν αρχή εποίησεν ο Θεός τον Ούρανον και την γήν.

Πως δημιούργησε ο Θεός τον Ουρανό και την Γη και πόσες μέρες ή αιώνες χρειαστήκαν αυτό δεν μας το λέει. Δεν μας λέει ούτε αν υπάρχει και κάτι άλλο εκτος από τον Θεό.


Λέει όμως: Και έγεινεν εσπέρα και έγεινε πρωΐ, ημέρα πρώτη. !!!!! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΣ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; δεν συμφέρει;;
Είναι πολλά αυτά που δεν συμφέρουν φίλτατε !!!!

λες επίσης:


quote:
Γένεση κεφ. Α. 2. Η δε γη ήτο άμορφος και έρημος και σκότος επί του προσώπου της αβύσσου. Και πνεύμα Θεού εφέρετο επί της επιφανείας των υδάτων.

Το ητο θα πει έγινε ή κατάντησε, και μαλλον εδώ μπορούμε να πούμε ότι έγινε η πτώση του Εωσφόρου και η ανταρσία των αγγέλων, που διαβάζουμε στους προφήτες.

Αυτα για τωρα, εχει και συνεχεια.


Μπορούμε να πούμε μπορούμε και να μην πούμε ! Οι προφήτες δεν έγραψαν την Γέννεση ! την ερμήνευσαν όπως ήθελαν. Όπως θα κάνεις κι εσύ σε λίγο που θα στριμωχθείς κι άλλο ! Θα ερμηνεύεις κατά το δοκούν.

Αυτά για τώρα, έχει και ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ συνέχεια !!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 15:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γένεση κεφ. Α. 2. Η δε γη ήτο άμορφος και έρημος και σκότος επί του προσώπου της αβύσσου. Και πνεύμα Θεού εφέρετο επί της επιφανείας των υδάτων.

Το ητο θα πει έγινε ή κατάντησε, και μαλλον εδώ μπορούμε να πούμε ότι έγινε η πτώση του Εωσφόρου και η ανταρσία των αγγέλων, που διαβάζουμε στους προφήτες.


ήτο, στα ελληνικά τουλάχιστον, σημαίνει ήταν. Αν ήθελε να πει ότι η γη έγινε θα έλεγε "η γη εγένετο", τώρα λέει απλά ότι η γη ήταν ασχημάτιστη και έρημη (πιθανότητα επί προφητών η γη δεν ήταν ακόμη στρογγυλή...)

Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 16:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm: Εβραίοι είσαστε όλοι εσείς οι αφελείς που πιστεύετε στην Βίβλο !! Εμείς οι υπόλοιποι ούτε είμασταν ούτε θα γίνουμε ποτέ Εβραίοι διότι απλούστατα λέμε ότι η Βίβλος είναι παραμύθι !!!

Να είσαι καλά Vasiliscm. Καλή συνεχεια!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 16:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Vasiliscm: Εβραίοι είσαστε όλοι εσείς οι αφελείς που πιστεύετε στην Βίβλο !! Εμείς οι υπόλοιποι ούτε είμασταν ούτε θα γίνουμε ποτέ Εβραίοι διότι απλούστατα λέμε ότι η Βίβλος είναι παραμύθι !!!
--------------------------------------------------------------------------------


Να είσαι καλά Vasiliscm. Καλή συνεχεια!


Διαφωνείς el.elyon ; Όλοι οι Χριστιανοί (κι εγώ Χριστιανό θεωρώ τον εαυτό μου) δεν αποδεχόμαστε πλήρως την Παλαιά Διαθήκη ; (άλλοι κυριολεκτικά και άλλοι ως αλληγορία φυσικά) Εμείς θεωρούμε ότι έχουμε την ορθή πίστη αλλά για τους Εβραίους ο Χριστιανισμός δεν είναι αίρεση του Ιουδαισμού ;

Ο Χριστιανισμός δεν είναι πρωτογενής θρησκεία, είναι εξέλιξη του Ιουδαισμού.
Η εβραική θεολογία περίμενε (και ακόμα περιμένει) τον Μεσσία.
Ως Χριστιανοί εμείς ασπαζόμαστε την μέχρι τη γέννηση του Χριστού ιουδαική θρησκεία και θεωρούμε ότι ο Μεσσίας ήρθε.

Στο Κατά Ματθαίον (Κεφ.5) μάλιστα ο Χριστός κηρύσσει τα παρακάτω:
17 Μη νομίσετε ότι ήρθα να καταλύσω το νόμο ή τους προφήτες. Δεν ήρθα να καταλύσω, αλλά να συμπληρώσω . 18 Γιατί αλήθεια σας λέω: ωσότου παρέλθει ο ουρανός και η γη, ένα γιώτα ή μια κεραία δε θα παρέλθει από το νόμο, ωσότου όλα γίνουν. 19 Όποιος λοιπόν παραβεί μία από τις εντολές αυτές που είναι πάρα πολύ μικρές και διδάξει έτσι τους ανθρώπους, πάρα πολύ μικρός θα κληθεί στη βασιλεία των ουρανών. Όποιος όμως τις εφαρμόσει και τις διδάξει, αυτός μεγάλος θα κληθεί στη βασιλεία των ουρανών. 20 Γιατί σας λέω ότι αν δεν περισσέψει η δικαιοσύνη σας περισσότερο εκείνης των γραμματέων και των Φαρισαίων, δε θα εισέλθετε στη βασιλεία των ουρανών».

Κι ο Απ. Παύλος που τόσο συχνά μνημονεύεις λέει στην "Προς Ρωμαίους":
"Τι λοιπόν θα πούμε; Ο νόμος είναι αμαρτία; Είθε να μη γίνει! Αλλά την αμαρτία δε γνώρισα παρά μόνο με το νόμο... Ώστε, πράγματι, ο νόμος είναι άγιος, και η εντολή άγια και δίκαιη και αγαθή".

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις την διαφωνία σου ;(εκτός αν διαφώνησες μόνο με το αφελής, το οποίο δεν πιστεύω ότι ο Vasiliscm το είπε με κακία.

El Elyon δεν σημαίνει ο "Μεγιστος Θεός" στα εβραικά ;

Fiat Lux

Edited by - alet on 24/04/2007 16:55:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 10:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα .

Φίλε alet για να μπορεί να υπάρχει διάλογος θα πρέπει να υπάρχει σεβασμός!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 11:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
El.Elyon
Καλημέρα .

Φίλε alet για να μπορεί να υπάρχει διάλογος θα πρέπει να υπάρχει σεβασμός!


Το στριμωξατε ρε παιδια το παλικαρι. Και καλα κανατε.

Φιλικη συμβουλη στον el.elyon και οχι μονο.
Η πιστη/αποψη σου σε οδηγει σε αδιεξοδο. Κανε τη στην ακρη για να προοδευσεις. Πολυ καλο ειναι να εχεις ανυσυχιες. Ψαξου, διαβασε, ερευνησε. Εγω δεν εχω κανενα συμφερον και δεν εκπροσωπω κανεναν. Και εγω πριν λιγα χρονια ειχα πολυ διαφορετικες αποψεις απο αυτες που εχω τωρα. Η τυφλη πιστη σε κατι που αποδεικνυεται εσφαλμενο ειναι πνευματικη παγιδα. Οι εγωισμοι πρεπει να μπαινουν στην ακρη και να παραδεχομαστε τα λαθη μας για να προοδευουμε. Πραγματικα ολα αυτα τα λεω με καλη προθεση και φιλικη διαθεση. Και δε μιλω μονο για χριστιανους αλλα για ολους.

--------------------------------
Ερωτηθείς τίνι διαφέρουσιν οι πεπαιδευμένοι των απαιδεύτων, έφη, "ελπίσιν αγαθαίς"

Όταν τον ρώτησαν σε τι διαφέρουν οι πεπαιδευμένοι από τους απαίδευτους, είπε "στις καλές ελπίδες"

Χίλων ο Λακεδαιμόνιος
(ένας εκ των επτά σοφών)

Edited by - SperanS on 25/04/2007 11:23:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 12:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2ο ερώτημα :
Γιαχβέ και Ιησούς .
Πατέρας και Υιός .
Η φανέρωση του Ενός Θεού ,διαμέσου του Ιησού Χριστού.

Τέλειοι και Αγαθοί σε κάθε εκδηλώσει τους ή μήπως όχι ;
Τι λέει άραγε η Παλαιά και η Καινή διαθήκη ;
Υπάρχουν αδυναμίες που μας φαίνονται περίεργες πίσω από αυτά που γνωρίζουμε (φανέρωμα Γιαχβε-διδασκαλία Ιησούς) ή μήπως κάποιοι συμβολισμοί που δεν μπορούμε να τους κατανοήσουμε ;

Η μήπως οι άνθρωποι που μας δώσανε την μυθολογία των Εβραίων (αλήθεια για άλλους ,και κακή αντιγραφή για άλλους) την αποδώσανε βάση τις δικιάς τους φυσιολογικής ανθρώπινης αδυναμίας ,να κατανοήσουν αυτό που λέμε μέγιστο (Θεός ) ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 13:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα SperanS.


quote:
SperanS: Το στριμωξατε ρε παιδια το παλικαρι. Και καλα κανατε.

Αφού θεωρείς καλό τον διάλογο χωρίς σεβασμό είναι λογικό να πιστεύεις ότι κάποιοι με στριμώξανε!


quote:
SperanS: Φιλικη συμβουλη στον el.elyon και οχι μονο.
Η πιστη/αποψη σου σε οδηγει σε αδιεξοδο. Κανε τη στην ακρη για να προοδευσεις.

Ευχαριστώ για την συμβουλή σου αλλά θα πρέπει να σου πω ότι Αρχηγός της πίστης μου είναι ο Ιησούς Χριστός! Εκείνος είναι η Αλήθεια, η Ζωή και η Οδός!

Δεν είναι η πρώτη φορα και δεν θα είναι ούτε η τελευταία που κάνω στην άκρη όταν δεν υπάρχει σεβασμός!


quote:
SperanS: Πραγματικα ολα αυτα τα λεω με καλη προθεση και φιλικη διαθεση.

Να είσαι καλά SperanS. Ευχαριστώ για την φιλική σου διάθεση.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 14:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε El.elyon,

με συγχωρείς εάν σε έθιξα με τα λεγόμενά μου. Δεν το είχα σκοπό. Με ενδιαφέρει να καταπολεμίσω τις απόψεις σου και όχι εσένα προσωπικά.

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 20:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μήπως οι άνθρωποι που μας δώσανε την μυθολογία των Εβραίων (αλήθεια για άλλους ,και κακή αντιγραφή για άλλους) την αποδώσανε βάση τις δικιάς τους φυσιολογικής ανθρώπινης αδυναμίας ,να κατανοήσουν αυτό που λέμε μέγιστο (Θεός ) ;

Φίλε μου elo, θα συμφωνήσω σ' αυτό που αναφέρεις, προσθέτοντας ότι αυτό συμβαίνει με την κάθε θρησκεία.
Κατά την προσωπική μου άποψη, αυτός είναι ο ορισμός της θρησκείας.
Μια συλλογική προσπάθεια ενός λαού/έθνους ερμηνείας του Θείου μέσα από τα δικά του φίλτρα, τους δικούς του κανόνες κοινωνικών αξιών κι εθίμων.
Νομίζω λοιπόν πως μια θρησκεία είναι κι ένα μέσο για να κατανοήσουμε καλύτερα ένα σύνολο ανθρώπων σχετικά με το πως ερμήνευσαν το Θείο.

quote:
Φίλε El.elyon,

με συγχωρείς εάν σε έθιξα με τα λεγόμενά μου. Δεν το είχα σκοπό. Με ενδιαφέρει να καταπολεμίσω τις απόψεις σου και όχι εσένα προσωπικά.


Φίλε Vasiliscm, το σημείο από τα λεγόμενα σου που υπογράμμισα, μου φαίνεται ότι τείνει να είναι κάπως δογματικό.
Πιστεύω όμως πως ίσως να παρανόησα εγώ αφού οφείλω να αναγνωρίσω ως αναγνώστης - λέγοντας μαζί κι ένα "μπράβο" - την δύναμη και την καλή διάθεση σου να ζητήσεις συγγνώμη από έναν συνομιλητή σου!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 01:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διαφωνείς el.elyon ; Όλοι οι Χριστιανοί (κι εγώ Χριστιανό θεωρώ τον εαυτό μου) δεν αποδεχόμαστε πλήρως την Παλαιά Διαθήκη ; (άλλοι κυριολεκτικά και άλλοι ως αλληγορία φυσικά) Εμείς θεωρούμε ότι έχουμε την ορθή πίστη αλλά για τους Εβραίους ο Χριστιανισμός δεν είναι αίρεση του Ιουδαισμού ;



Οχι πλήρως αγαπητέ,
π.χ. δεν περιτεμνόμαστε ούτε νηστεύμε τα σάββατα κ.α.
Για τους εβραίους ο Χριστιανισμός είναι προδοσία της βίβλου από το πρόσωπο του Ιησού.
quote:

Ο Χριστιανισμός δεν είναι πρωτογενής θρησκεία, είναι εξέλιξη του Ιουδαισμού.
Η εβραική θεολογία περίμενε (και ακόμα περιμένει) τον Μεσσία.
Ως Χριστιανοί εμείς ασπαζόμαστε την μέχρι τη γέννηση του Χριστού ιουδαική θρησκεία και θεωρούμε ότι ο Μεσσίας ήρθε.


Τι σημαίνει ως προς την ποιότητα πρωτογενής και δευτερογενής θρησκεία;
Αλαντικά ΑΑΑ ή γαρμίλι 3Α;
Δεν ασπαζόμαστε την ιουδαική θρησκεία. Ασπαζόμαστε 3άδα ομοούσιο. Οι εβραίαοι ασπάζονται 1 θεό μονοϋπόστατο.


quote:

Κι ο Απ. Παύλος που τόσο συχνά μνημονεύεις λέει στην "Προς Ρωμαίους":
"Τι λοιπόν θα πούμε; Ο νόμος είναι αμαρτία; Είθε να μη γίνει! Αλλά την αμαρτία δε γνώρισα παρά μόνο με το νόμο... Ώστε, πράγματι, ο νόμος είναι άγιος, και η εντολή άγια και δίκαιη και αγαθή".


Πως το ερμηνεύεις αυτό;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 10:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


quote:
Vasiliscm: Φίλε El.elyon,
με συγχωρείς εάν σε έθιξα με τα λεγόμενά μου. Δεν το είχα σκοπό. Με ενδιαφέρει να καταπολεμίσω τις απόψεις σου και όχι εσένα προσωπικά.


Φίλε Vasiliscm δεν είμαι στο ESOTERICA για να πολεμήσω απόψεις αλλά για διάλογο. Αφού εσύ θέλεις να καταπολεμήσεις απόψεις μπορείς να το κάνεις αλλά χωρίς την συμμετοχή μου. Εκτιμώ την ειλικρίνεια σου και δέχομαι ότι δεν έχεις κάτι με μένα προσωπικά αλλά εγώ δεν θέλω να καταπολεμήσω απόψεις!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 12:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη το θεμα αναφερεται και σε "αλλες αποριες", νομιζω οτι νομιμοποιουμαι να εκφρασω και εγω καποιες αποριες μου.

Και επειδη πιστευω ακραδαντα οτι το "ΓΙΑΤΙ;" μπορει να γκρεμισει καθε ψευδος ρωταω λοιπον.

quote:
dimitris2
Δεν ασπαζόμαστε την ιουδαική θρησκεία. Ασπαζόμαστε 3άδα ομοούσιο. Οι εβραίαοι ασπάζονται 1 θεό μονοϋπόστατο.

ΓΙΑΤΙ ανθρωπε ασπαζεσαι 3αδα ομοουσιο;;;

quote:
el.elyon
Ευχαριστώ για την συμβουλή σου αλλά θα πρέπει να σου πω ότι Αρχηγός της πίστης μου είναι ο Ιησούς Χριστός! Εκείνος είναι η Αλήθεια, η Ζωή και η Οδός!

ΓΙΑΤΙ ανθρωπε αρχηγος της πιστης σου ειναι ο ιησους;; ΓΙΑΤΙ εκεινος ειναι η αληθεια, η ζωη και η οδος;;;

Αυτες οι ερωτησεις απευθυνονται σε ολους τους χριστιανους.

Επισης ερωτηση κρισεως προς υπολοιπους:
ΓΙΑΤΙ πιστευετε οτι οι συγκεκριμενοι ανθρωποι και αλλοι που βρισκονται σε παρομοια κατασταση, πιστευουν ακραδαντα αυτα που πιστευουν;;;

Επειδη εχω δει ατελειωτες συζητησεις στο forum με παρομοια θεματα νομιζω οτι ηρθε η ωρα να πιασουμε την ουσια και πηγη του ζητηματος και ολα θα λυθουν.

Υ.Γ.: Εχω και εγω αποψη σχετικα με τις παραπανω ερωτησεις αλλα προσμενω με μεγαλο ενδιαφερον να δω πρωτα τις απαντησεις αλλων και ειδικα χριστιανων.


----- --- -------
[i]Ερωτηθείς τίνι διαφέρουσιν οι πεπαιδευμένοι των απαιδεύτων, έφη, "ελπίσιν αγαθαίς"

Χίλων ο Λακεδαιμόνιος
(ένας εκ των επτά σοφών)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 12:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι σημαίνει ως προς την ποιότητα πρωτογενής και δευτερογενής θρησκεία;
Αλαντικά ΑΑΑ ή γαρμίλι 3Α;
Δεν ασπαζόμαστε την ιουδαική θρησκεία. Ασπαζόμαστε 3άδα ομοούσιο. Οι εβραίαοι ασπάζονται 1 θεό μονοϋπόστατο.


Δεν μιλάμε για ποιότητα παραγωγής.
Ο Χριστιανισμός είναι εξέλιξη του Ιουδαισμού, για αυτούς που ασπάζονται την ιουδαική θρησκεία ο Χριστιανισμός δεν είναι άλλη θρησκεία, είναι αίρεση (ομούσιος Τριάδα έναντι μονοσυπόστατου Θεού, αναμονή Μεσσία έναντι έλευσης Μεσσία κ.ο.κ)

quote:

Οχι πλήρως αγαπητέ,
π.χ. δεν περιτεμνόμαστε ούτε νηστεύμε τα σάββατα κ.α.
Για τους εβραίους ο Χριστιανισμός είναι προδοσία της βίβλου από το πρόσωπο του Ιησού.

Κυριακή δεν αναφέρεται πουθενά στην Αγία Γραφή, ενώ και ο Χριστός και οι Απόστολοι τηρούσαν το Σάββατο.
Η αργία της Κυριακής εφαρμόστηκε αντί της αργίας του Σαββάτου από το αντιεβραικό πνεύμα της Εκκλησίας την εποχή του Μ. Κωνσταντίνου.
Πιστεύω ότι γνωρίζεις για την διαμάχη της περιτομής, αν έπρεπε να ή όχι να γίνεται στους εθνικούς και την απόφαση του Απ. Παύλου ότι οι εθνικοί δεν οφείλουν να κάνουν. Ο Χριστός και οι Απόστολοι βέβαια ήταν περιτμημένοι.

quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Κι ο Απ. Παύλος που τόσο συχνά μνημονεύεις λέει στην "Προς Ρωμαίους":
"Τι λοιπόν θα πούμε; Ο νόμος είναι αμαρτία; Είθε να μη γίνει! Αλλά την αμαρτία δε γνώρισα παρά μόνο με το νόμο... Ώστε, πράγματι, ο νόμος είναι άγιος, και η εντολή άγια και δίκαιη και αγαθή".

--------------------------------------------------------------------------------


Πως το ερμηνεύεις αυτό;



Φαντάζομαι ότι εννοείς πως ερμηνεύω το: Αλλά την αμαρτία δε γνώρισα παρά μόνο με το νόμο ;
Την αμαρτία την γνώρισε από το νόμο, του την υπέδειξε ο νόμος

Με όλα αυτά δεν θέλω να πω ότι κακώς ο Χριστιανισμός δεν τηρεί τις παραδόσεις τις ιουδαικής θρησκείας, μου είναι αδιάφορο, θέλω μόνο να καταδείξω πως ο φυλετικός ρατσισμός, ο θρησκευτικός φανατισμός και ο πνευματικός εγωισμός επεμβαίνουν, τροποποιούν και μεταλλάσουν τις θρησκείες κατά το δοκούν.

Πως οι κατά δήλωσιν τους θεόπνευστοι εκκλησιαστικοί πατέρες, τροποποίησαν (και συνεχίζουν να τροποποιούν) κατά την κρίση τους και στα μέτρα τους το Χριστιανισμό, τηρώντας πολιτικές και κοινωνικές ισορροπίες της εποχής τους, ή προσπαθώντας να αποδείξουν τη χρησιμότητα τους ως εκκλησιαστικοί πατέρες.


Fiat Lux

Edited by - alet on 26/04/2007 13:11:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 14:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε SperanS.

quote:
SperanS: ΓΙΑΤΙ ανθρωπε αρχηγος της πιστης σου ειναι ο ιησους;; ΓΙΑΤΙ εκεινος ειναι η αληθεια, η ζωη και η οδος;;;

Γιατί το λέει η Αγια Γραφή!


quote:
SperanS: Και επειδη πιστευω ακραδαντα οτι το "ΓΙΑΤΙ;" μπορει να γκρεμισει καθε ψευδος ρωταω λοιπον.

Μπορεί το ΓΙΑΤΙ να οικοδομήσει την Αλήθεια? Αν ναι τότε άσε το ψέμα και πες μας την Αλήθεια!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy