ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σε τι γλώσσα μίλησε ο Θεός στην Γένεση και άλλες πολλές απορίες !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
antonisgreve
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 17:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antonisgreve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολουσ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 17:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αριστοτέλη, σίγουρα πρέπει να έχεις κάποια συγγένεια με τον ευρωπαίο δεν εξηγείτε τόση μαλάκυνση εγκεφάλου

ρε παρλιακό παίρνεις τον χ μύθο που δημιουργούσαν για να εξηγήσουν πράγματα που δεν μπορούσαν οι προ 4-5 χιλιάδων ετών άνθρωποι και τον αναγάγεις σε δοκίμιο κβαντομηχανικής

άντε λοιπόν πάνω στο ίδιο μήκος μουροχαυλίασης θα σας αναλύσω το τραγούδι νιάου νιάου βρε γατούλα με τη ροζ μυτούλα

το τραγούδι είναι συνθηματικό και το έγραψαν οι κομμουνιστές την εποχή των διωγμών τους


<<<Μια φορά κι έναν καιρό
μπήκε η γάτα στο χορό
με γοβάκια και φουρώ
κι απ'την πολλή χαρά
κουνούσε την ουρά>>>


εδώ μας λέει πως μπήκε η ελλάδα μετά τον πόλεμο στον χορό που είχαν δημιουργήσει οι σύμμαχοι μπήκε στολισμένη και γεμάτη χαρά

<<<Κι όταν φούντωσε ο χορός
κι έγινε πιο ζωηρός
ένας γάτος πονηρός
τη ζύγωσε απαλά
και είπε πονηρά>>>


εδώ μας δείχνει το πονηρό πλεύρισμα που έγινε στην χώρα με απώτερο σκοπό το κέρδος των άλλων έναντι της χώρας


<<<Νιάου νιάου, βρε γατούλα
με τη ροζ μυτούλα
γατούλα μου μικρή
Νιάου, σε έχουνε μη στάξει
κι είναι από μετάξι
η γούνα σου η γκρι>>>

η μύτη η ροζ μας δείχνει ότι οι κομμουνιστές(λέει επίτηδες ροζ και όχι κόκκινη για να μην το καταλάβουν οι αδαείς)μυρίστηκαν τι συμβαίνει
το γκρι χρώμα μας δείχνει ότι η χώρα ήταν ακόμη ταλαιπωρημένη από τον πόλεμο και φυσικά το μετάξι μας δείχνει τα πλούσια ορυκτά κοιτάσματα που έχει η γούνα(χώρα)
τέλος με το μη στάξει αναφέρεται στο αιγαίο


<<<Στ'αληθινά, δε ξανάδα πουθενά
δυο ματάκια γαλανά, τόσο φωτεινά
και σοβαρά, είναι η πρώτη μου φορά
που είδα να κουνάν ουρά, τόσο πονηρά.>>>

τα γαλάζια μάτια είναι γνωστό ότι προστατεύουν από το μάτι άρα σαν χώρα ότι και να μας ριξουν εμείς δεν θα πάθουμε τίποτα
και στο τέλος θα μας πουν ότι εμείς κουνούσαμε την ουρά μας και εμείς φταίμε που μας γαμ....


όποιος διαφωνήσει με αυτά που γράφω πάει να πει ότι δεν ξέρει τι του γίνετε




αν η μαλακια ηταν εργοχειρο θα ειχες κανει την προικα σου...

εναλλακτικα θα ειχες ανοιξει βιοτεχνια πουλοβερ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 18:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

αριστοτέλη, σίγουρα πρέπει να έχεις κάποια συγγένεια με τον ευρωπαίο δεν εξηγείτε τόση μαλάκυνση εγκεφάλου

ρε παρλιακό παίρνεις τον χ μύθο που δημιουργούσαν για να εξηγήσουν πράγματα που δεν μπορούσαν οι προ 4-5 χιλιάδων ετών άνθρωποι και τον αναγάγεις σε δοκίμιο κβαντομηχανικής

άντε λοιπόν πάνω στο ίδιο μήκος μουροχαυλίασης θα σας αναλύσω το τραγούδι νιάου νιάου βρε γατούλα με τη ροζ μυτούλα

το τραγούδι είναι συνθηματικό και το έγραψαν οι κομμουνιστές την εποχή των διωγμών τους


<<<Μια φορά κι έναν καιρό
μπήκε η γάτα στο χορό
με γοβάκια και φουρώ
κι απ'την πολλή χαρά
κουνούσε την ουρά>>>


εδώ μας λέει πως μπήκε η ελλάδα μετά τον πόλεμο στον χορό που είχαν δημιουργήσει οι σύμμαχοι μπήκε στολισμένη και γεμάτη χαρά

<<<Κι όταν φούντωσε ο χορός
κι έγινε πιο ζωηρός
ένας γάτος πονηρός
τη ζύγωσε απαλά
και είπε πονηρά>>>


εδώ μας δείχνει το πονηρό πλεύρισμα που έγινε στην χώρα με απώτερο σκοπό το κέρδος των άλλων έναντι της χώρας


<<<Νιάου νιάου, βρε γατούλα
με τη ροζ μυτούλα
γατούλα μου μικρή
Νιάου, σε έχουνε μη στάξει
κι είναι από μετάξι
η γούνα σου η γκρι>>>

η μύτη η ροζ μας δείχνει ότι οι κομμουνιστές(λέει επίτηδες ροζ και όχι κόκκινη για να μην το καταλάβουν οι αδαείς)μυρίστηκαν τι συμβαίνει
το γκρι χρώμα μας δείχνει ότι η χώρα ήταν ακόμη ταλαιπωρημένη από τον πόλεμο και φυσικά το μετάξι μας δείχνει τα πλούσια ορυκτά κοιτάσματα που έχει η γούνα(χώρα)
τέλος με το μη στάξει αναφέρεται στο αιγαίο


<<<Στ'αληθινά, δε ξανάδα πουθενά
δυο ματάκια γαλανά, τόσο φωτεινά
και σοβαρά, είναι η πρώτη μου φορά
που είδα να κουνάν ουρά, τόσο πονηρά.>>>

τα γαλάζια μάτια είναι γνωστό ότι προστατεύουν από το μάτι άρα σαν χώρα ότι και να μας ριξουν εμείς δεν θα πάθουμε τίποτα
και στο τέλος θα μας πουν ότι εμείς κουνούσαμε την ουρά μας και εμείς φταίμε που μας γαμ....


όποιος διαφωνήσει με αυτά που γράφω πάει να πει ότι δεν ξέρει τι του γίνετε




αν η μαλακια ηταν εργοχειρο θα ειχες κανει την προικα σου...

εναλλακτικα θα ειχες ανοιξει βιοτεχνια πουλοβερ...




εμ τα ζητάει και εσένα ...... η γούνα σου

τι θες και ασχολείσαι με .... "άθεους"

Αχ βρε Αρίστο που έμπλεξες ......

****Αν πάμε μερικά χρόνια πίσω, ο "άθεος" του Εσωτέρικα ήταν ο "γηγενής". Τώρα μας έγινε "άθεος" ..... τι να κάνουμε

Edited by - Ψηλός on 16/09/2010 18:07:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 18:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν η μαλακια ηταν εργοχειρο θα ειχες κανει την προικα σου...

εναλλακτικα θα ειχες ανοιξει βιοτεχνια πουλοβερ...


δεν φταίω εγώ αν δεν καταλαβαίνεις,πρέπει να καταλάβεις ότι τα πάντα συνδέονται με τον υπαρκτό σοσιαλισμό αλλά πρέπει να βγάλεις τις παρωπίδες που σου έχουν βάλει τα αστικά κόμματα και να καταλάβεις ότι το προλετάριο θα φάει τις σάρκες του καπιταλιστικού συστήματος
ζήτω ο τσε

quote:
εμ τα ζητάει και εσένα ...... η γούνα σου

τι θες και ασχολείσαι με .... "άθεους"

Αχ βρε Αρίστο που έμπλεξες ......


συμφωνείς με τα όσα λέει ο αρίστος;
πρόσεχε τι θα πεις γιατί δεν σε παίρνει

quote:
Αν πάμε μερικά χρόνια πίσω, ο "άθεος" του Εσωτέρικα ήταν ο "γηγενής". Τώρα μας έγινε "άθεος" ..... τι να κάνουμε

ναι ναι μετά σκέφτομαι να αλλάξω σε μπιν λάντεν και μετά σε ομπάμα

ρε ψηλέ ειλικρινά έχεις κάποια απόδειξη ότι ήμουν κάποιος άλλος ή είναι και αυτό φώτιση από το περιστέρι;
και αν ήμουν κάποιος άλλος γιατί να αλλάξω;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Edited by - αθεος on 16/09/2010 18:18:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 19:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλος

quote:


εμ τα ζητάει και εσένα ...... η γούνα σου

τι θες και ασχολείσαι με .... "άθεους"

Αχ βρε Αρίστο που έμπλεξες ......

****Αν πάμε μερικά χρόνια πίσω, ο "άθεος" του Εσωτέρικα ήταν ο "γηγενής". Τώρα μας έγινε "άθεος" ..... τι να κάνουμε



ποσοι ειναι οι ταλιμπαν αθεοι εδω μεσα;

τους κανεις παραπανω απο 2 η 3;

οι υπολοιποι ειναι κλωνοι, παλια τους τεχνη κοσκινο...

prophet-indingo, αλφαωμεγας, και αλλα συμπαθη εδωδιμα αποικιακα...

τωρα αυτη την κουβεντα επειδη εφαγαν πολλες ταπες και επειδη οδηγουσε σε πανωλεθρια πρωτα τρολαραν και μετα οταν συνεχισα ακαθεκτος αρχισαν τις βρισιες μεχρι που αναγκασαν και μενα να μπω στο τριπακι τους...

γενικως δεν εχω γνωρισει πιο αναξιοπρεπεις, πιο ξεφτυλισμενους, πιο χωρις εντιμοτητα ανθρωπους απο τα χριστιανομαχικα γκαγκα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 20:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ποσοι ειναι οι ταλιμπαν αθεοι εδω μεσα;

τους κανεις παραπανω απο 2 η 3;

οι υπολοιποι ειναι κλωνοι, παλια τους τεχνη κοσκινο...

prophet-indingo, αλφαωμεγας, και αλλα συμπαθη εδωδιμα αποικιακα...

τωρα αυτη την κουβεντα επειδη εφαγαν πολλες ταπες και επειδη οδηγουσε σε πανωλεθρια πρωτα τρολαραν και μετα οταν συνεχισα ακαθεκτος αρχισαν τις βρισιες μεχρι που αναγκασαν και μενα να μπω στο τριπακι τους...

γενικως δεν εχω γνωρισει πιο αναξιοπρεπεις, πιο ξεφτυλισμενους, πιο χωρις εντιμοτητα ανθρωπους απο τα χριστιανομαχικα γκαγκα...



λολ είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα

ή για να το πω ποιο καλά, είπαν οι ταλιμπανοθρήσκοι τους σκεπτόμενους
βλάκες

1)τελικά εγώ πόσους κλώνους έχω;
2)είμαι και εγώ κλώνος κάποιου άλλου;
και τρίτη και ποιο σημαντική ερώτηση
καλό το λιβάνι;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 20:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1)τελικά εγώ πόσους κλώνους έχω;
2)είμαι και εγώ κλώνος κάποιου άλλου;
και τρίτη και ποιο σημαντική ερώτηση
καλό το λιβάνι;



1-2) μαλλον ο ιδιος εισαι κλωνος αλλου χρηστη και αυτο υποψιαζομαι, ετσι κι αλλιως εχετε το ιδιο υφος και στυλ..εννοειται οτι εχεις κι αλλους κλωνους...

3) το θυμιαμα απο λιβανι σε θρησκευτικες τελετες ηταν αρχαιοελληνικο εθιμο, κατσε στη μπανανα, για μια ακομη φορα αδιαβαστος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 20:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1-2) μαλλον ο ιδιος εισαι κλωνος αλλου χρηστη και αυτο υποψιαζομαι, ετσι κι αλλιως εχετε το ιδιο υφος και στυλ..εννοειται οτι εχεις κι αλλους κλωνους...

καμία απόδειξη ότι είμαι κλώνος και ότι έχω κλώνους;
(αν είναι δυνατόν ένας κλώνος να έχει κλώνους ρε κουκουρούκου εγκέφαλε προσπάθησε να καταλάβεις ότι αυτό είναι αδύνατον)

quote:
3) το θυμιαμα απο λιβανι σε θρησκευτικες τελετες ηταν αρχαιοελληνικο εθιμο, κατσε στη μπανανα, για μια ακομη φορα αδιαβαστος...

είπα εγώ ότι ήταν κάποιου άλλου λαού;
εγώ επισήμανα ότι το λιβάνι σαν παραισθησιογόνο κάνει καλή δουλειά

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 21:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

quote:
αν ειχα το μισο φανατισμο απο τον δικο σου θα θεωρουσα τον εαυτο μου αρρωστο...

Αν είχα το 1/1000 του δικού σου φανατισμου θα θεωρούσα τον εαυτό μου άρρωστο.


quote:
καμια πλυση εγκεφαλου δεν δεχτηκα απο καμια θρησκεια και κανενα ιερατειο...

Εκτός του Χριστιανικού σχολείου της χριστιανικής οικογένειας του χριστιανικού παπαδαριού και της δεξιάς του κυρίου!

quote:
οτι πιστευω, το βρηκα κατοπιν προσωπικης ερευνας και το ζυγισα παρα πολυ..

Αφού πρώτα βαφτίστηκες μεγάλωσες, γαλουχήθηκες, φανατίστηκες και διαπαιδαγωγήθηκες ως χριστιανός ορθόδοξος!
Όχι άλλη αντικειμενικότητα!

quote:
ουτε πιστευω οτι το χριστιανικο η το ορθοδοξο δογμα εχει την πρωτοκαθεδρια στην αληθεια, τα εγραψα αυτα προ ημερων..


... η φοράδα στ'αλώνι!

quote:
στα νιατα μου ημουν αθεος και σκληροπυρηνικος αθεος, παρ' ολα αυτα τοτε η αθεια ηταν μια ρομαντικη υποθεση...

Ψεύδεσαι ασυστόλως κι αυτό προκύπτει απ' τα λεγόμενά σου. Ποτέ δεν ήταν η αθεΐα ρομαντική υπόθεση. Έλεος χριστιανοί!

quote:
δεν ειμασταν στρατευμενοι ταλιμπαν οπως εσεις, ουτε αντιμετωπιζαμε τους Χριστιανους σαν τερατα...

ουτε διανοουμασταν να δουλεψουμε για λογαριασμο κατεστημενων...


επιχειρηματολογία καφενείου!

quote:
εσεις ειτε παιρνετε λεφτα ειτε οχι εισαστε τα γραναζια μιας μηχανης που εχετε πολυ θολη εικονα για το τι θελει να πετυχει...

εμεις δεν λειτουργουσαμε ετσι, θεωρουσαμε τη στρατευση και μαλιστα την ιδιοτελη στρατευση ξεπουλημα...


Εκτίθεσαι με τις αηδίες που προφέρεις!
Με εκπλήσει ότι μόνο μεχρι εκεί μπορεί να φτάσει το μυαλό σου.

quote:
και τωρα ξαναβαλε την κασετα για τους τσοπανηδες κι εγω παω να χαζεψω καμια ταινια στο βιντεο..

Σταμάτα επιτέλους να βλέπεις τσόντες! Σε χαλάνε !

Edited by - Vasiliscm on 16/09/2010 21:12:17

Edited by - Vasiliscm on 16/09/2010 21:13:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 09:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι χριστιανοι και ΜΕΓΑεσωτεριστες (οχι ολοι αλλα το αντιπροσωπευτικο δειγμα του φορουμ) δεν ειναι φανατικοι , σε αυτο κανετε λαθος , ΑΠΛΑ υπερασπιζονται την θρησκεια τους και αυτο τα ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΟΛΑ , ακομη και το αγαπα τον εχθρο σου παει περι πιστεως και πατριδας !!! και σου βγαζω και το ματι για να ΜΑΘΕΙΣ να λες "κακιες" λεξεις για την θρησκεια - πιστη μου !!! ενας κοσμος ομορφα και αγγελικα πλασμενος !!!

αριστοτελη , στις τελευταιες σου προτασεις εδειξες την σοβαροτητα σου και την πιστη σου στα οσα λες ... αυτα φιλε μου δεν τα λεει κανεας που ΞΕΡΕΙ και εχει αορατο αυλο εξωτικο πολυδιαστατο σωμα .. τα λενε μονο κατι τυπακοι που δεν εχουν να πουν ΤΙΠΟΤΑ !!! εμενα με χαλασε παντως !!! το ξερω οτι χστκες εαν χαλαστικα εγω , αλλα οταν ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ κατι ισως πρεπει και να το ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ φιλε μου με τον τροπο ζωης μας και την συμπεριφορα μας !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 17/09/2010 09:23:45

Edited by - makfor on 17/09/2010 09:24:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 11:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κανεις λαθος αν νομιζεις οτι καποιοι πνευματικοι ανθρωποι δεν οργιζονται...

μετρησε μονο στα Ευαγγελια ποσες φορες εξοργιστηκε ο Χριστος κατα των Φαρισαιων και σε ποσες σελιδες τους στολιζει με εξαψαλμους..

εγω τα εχω με τους Χριστιανομαχους οχι μονο γιατι κατα τη γνωμη μου διδασκουν κατι ψευδες αλλα κυριως γιατι ειναι ανεντιμοι στη συμπεριφορα τους στα φορα καταφευγοντας σε απαξιωτικους χαρακτηρισμους και υβρεις οταν η κουβεντα δεν τους βγαινει η σε τρολιες...

αν ανατρεξεις τα μηνυματα προς τα πισω θα δεις οτι πρωτος δεχτηκα προσωπικη επιθεση και απο τον μακεδονα και απο τον βασιλισκο και απο τον αθεο και απο τον προφετ-ιντινγκο...

και ο λογος ειναι προφανης, τους στριμωξα με εκεινο το "αορατος και ακατασκευαστος" και επειδη δεν θα μπορουσαν να υποστηριξουν οτι μιλουσε για τη Γη οπως τη γνωριζουμε ειπαν να καταφυγουν σε χτυπηματα απο κατω...

ενας ακομη λογος που μου ειναι αντιπαθεις ειναι οτι αποδεικνυονται προσηλυτιστες χειροτεροι και των παλιων Χριστιανων..

οταν εγω ημουν αθεος στην παρεα μου τους οποιους προσηλυτιστες τους λεγαμε πρηχτες και βεβαια δεν καταδεχομαστε να κανουμε αθειστικη προπαγανδα σε κανεναν, χεστηκαμε αν καποιος ηταν αθεος η πιστος, φυσικα αν η κουβεντα το εφερνε να μας αμφισβητει καποιος πιστος υπερασπιζομαστε τις θεσεις μας με παθος....δεν παιρνουσαμε ομως τις μερες μας κανοντας προσηλυτισμο στην αθεια αλλα αν θυμαμαι καλα ασχολουμαστε με εκδρομες, γκομενες, μουσικη και λιγο διαβασμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 12:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κανεις λαθος εαν νομιζεις οτι οι πνευματικοι ανθρωπο ΟΡΓΙΖΟΝΤΑΙ !!!!

φτηνες δικαιολογιες , ασε τι κανει ο χριστος , εμεις τι κανουμε ? ο χριστος ειναι ανυπαρτκο προσωπο (μεχρι αποδειξης του αντιθετου) και το οτι εξοργιζεται τον κανει να μην ειναι θεος !!!! (απλη λογικη ή δικη μου λογικη , δικαιωμα μου? ή απαγορευται ? χαχα)

δεν πρεπει να τα εχουμε με κανεναν και ποτε !!!! τι μπορει να σου κανουν μερικα μαυρα γραμματα σε μια λευκη/μαυρη οθονη ? ΤΙΠΟΤΑ !!!!

λογω της ηρεμιας των μυνηματων σου ανοιξα διαλογο μαζι σου !!! αλλα τελικα ....

κανεις δεν στριμωχνει κανεναν φιλε μου ... μη παγιδευεσαι σε τετοια τρυπακια ... κανουν κακο στο "νου μας" ή στο "αυλο σωμα μας" εαν θες


το τι εισουν και τι εισαι το ξερεις μονο εσυ , οπως ο καθενας για τον ευατο του ... εκει ειναι και η ουσια για μενα ... και αυτο που ειμαι δεν το αγγιζει κανεις παρα μονο ΕΓΩ !!!! δεν ξερω εαν με καταλαβες ... και αρα αφου κανεις δεν μπορει να με αγγιξει ... ποιος ο λογος του "εκνευρισμου" ?

θα επαναλαβω κατι , κατα πως το καταλαβαινω εγω , ενας πνευματικος (με την εννοια που το θες) ή ενας λογικος (με την εννοια που το θελω) δεν μπορει να εκνευριζεται και να θυμωνει με "τετοια" θεματα ... δεν εχει νοημα , μας κανουν κουμαντο η ανδρεναλινη μας ή το "ειναι" μας ?

ο εγωισμοας μας δεν θα παθει τιποτα , εαν αυτο που λεμε δεν το δεχονται οι αλλοι , ουτε εαν μας κρινουν λαθος , ουτε εαν μας κρινουν σωστα ... ειμαστε εδω (εαν θες) για να ανταλαξουμε αποψεις και μονο και εκει πρεπει να στεκομαστε .. οκ και κοντρες θα εχουμε και θα ξεφευουμε αλλα σε ολα πρεπει να υπαρχει οριο ή εαν θες "ΜΕΤΡΟ" ... οταν δεν σε ξερω και δεν με ξερεις , δεν μπορεις/ω να κρινεις/ω τιποτα , παρα μονο γραμματακια σε οθονουλα ...

δεν μαρεσει να "μαλωνουν" ανθρωποι , δειχνει ποσο αδυναμοι ειμαστε απεναντι στην "ΕΞΟΥΣΙΑ" και παρτο οπως θες αυτο ...

τι αξια εχει εαν υπαρχει ή οχι κατι οταν ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να το αντιληφθουμε ? και γιατι θα πρεπει πχ να παω στην κολαση για κατι που ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ δεν εχω κατασκευαστει για να αντιληφθω ? (αυτα στην περιπτωση που ενιωθα την αναγκη να πιστεψω σε κατι ... αλλα δεν το νιωθω !!!)

και εαν το θες φιλε μου , μη κρινεις για να μη κριθεις (και πραγματικα δεν σε κρινω , απλα σου γραφω τι με χαλασε !!!)

αυτα τιποτα αλλο


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 12:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

quote:
οταν εγω ημουν αθεος στην παρεα μου τους οποιους προσηλυτιστες τους λεγαμε πρηχτες και βεβαια δεν καταδεχομαστε να κανουμε αθειστικη προπαγανδα σε κανεναν, χεστηκαμε αν καποιος ηταν αθεος η πιστος,.....

Aristotelis on3 αν θες να σε πάρουμε στα σοβαρά σταμάτα να γράφεις αηδίες ότι κάποτε ήσουν άθεος και δεν καταδεχόσουν να κάνεις αθεϊστική προπαγάνδα.

Είναι εξώφθαλμα ψευδές.
Κάτι παπάδες στις ενορίες χρησιμοποιούν ως προπαγάνδα αυτό το επιχείρημα: "όταν εγώ είμουν άθεος......."
για να το παίξουν ότι μετά άνοιξαν τα μάτια τους και είδαν τον αληθινό Θεό και άλλες πολλές εμετικές ατάκες.

Όσον αφορά αυτή σου την φαντασίωση ότι στρίμωξες κάποιους άθεους με το "αορατος και ακατασκευαστος", με έκανες να γελάσω. Να'σαι καλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 19:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κανεις λαθος εαν νομιζεις οτι οι πνευματικοι ανθρωπο ΟΡΓΙΖΟΝΤΑΙ !!!!


λαθος, μεχρι και ο Γκαντι οργιζοταν (κατα των Εγγλεζων)..

θες να δεις τα αποσπασματα του Ηρακλειτου; μιλαει με οργη για τον Ησιοδο, αλλου για τον Πυθαγορα και αλλου για καποιους παγανιστες της εποχης του...

θες να παρουμε την Καινη; ο Χριστος οργιζοταν επανειλημμενα κατα των Φαρισαιων και τους τραβουσε τον εξαψαλμο...

μετα εχουμε το περιστατικο με τον Παυλο και τον μαγο Ελυμα στην Κυπρο οπου ο Παυλος τον εστειλε για τσαι...

πνευματικοτητα δε σημαινει διαρκη ηρεμια και νιρβανα, η οργη σε καποιες περιπτωσεις οχι απλα δικαιολογειται αλλα επιβαλλεται...

το να στρεψουμε το μαγουλο μας στον εχθρο η στον αδικο εχει νοημα οταν αυτος μ' αυτη την κινηση μαλακωσει η μεταμεληθει, αν στρεψουμε ομως το μαγουλο μια, δυο, τρεις κι αυτος βαραει δυνατοτερα τοτε ειναι ανεπειδεκτος και ας κινηθει κατ' αυτου η οργη μας...

ο πνευματικος ανθρωπος εχει διακριση, γνωριζει ποτε πρεπει να υποχωρει και ποτε να στηλωνει τα ποδια και να μην κανει πισω...

ο ιδιος ο Θεος δεν ειναι μονο Θεος αγαπης αλλα και Θεος δικαιοσυνης, στο δεξι του χερι κραταει βακτηρια (μπαστουνι για να υποστηριζει οσους χρειαζονται στηριξη) και στο αριστερο του ραβδο για να τις βρεχει σε οσους πρεπει να τις αρπαξουν...

βλεπεις καλη η αγαπη αλλα οταν ο αλλος ειναι βιαστης παιδιων η μεγαλεμπορας οπλων η μεγαλεμπορας ναρκωτικων η σηριαλ κιλερ γυναικων θα γνωρισει την οργη του Θεου...κι αυτο γιατι η αγαπη και η υποχωρητικοτητα δεν μπορουν να τον αλλαξουν....

γι' αυτο και ο πνευματικος ανθρωπος εχοντας οση διακριση μπορει θα υποχωρει σε οσους θα εκτιμησουν την υποχωρηση του και σε οσους ειναι γαιδουρια θα τους λακτισει οσο τον παιρνει...


quote:
δεν πρεπει να τα εχουμε με κανεναν και ποτε !!!! τι μπορει να σου κανουν μερικα μαυρα γραμματα σε μια λευκη/μαυρη οθονη ? ΤΙΠΟΤΑ !!!!


δεν τα χω με το μακεδονα σαν ανθρωπο η με τον αθεο σαν ανθρωπο, τα εχουμε μ' αυτη τη συφιλιδικη νοοτροπια που εχουν να ξεκινουν μαζικες προσωπικες επιθεσεις οταν αδυνατουν να απαντησουν...


quote:
λογω της ηρεμιας των μυνηματων σου ανοιξα διαλογο μαζι σου !!! αλλα τελικα ....



λυπαμαι αλλα πρεπει να αντιληφθεις οτι η οργη επιβαλλεται ωρες ωρες, και ο πνευματικος ανθρωπος οφειλει να οργιζεται οταν οι περιστασεις το απαιτουν...

αν οι καλοι δεν οργιζοντουσαν θα ειμασταν ολοι δουλοι των τυραννων και των κακων και δεν θα μπορουσαμε να σηκωσουμε κεφαλι...

και αιμα να χυθει επιτρεπεται για μια δικαιη υποθεση υπο προυποθεσεις, πιχι για την ελευθερια της πατριδας σου απο ξενη κατοχη η για να υπερασπιστεις τη συζυγο σου απο βιασμο η τα παιδια σου απο ληστη που μπηκε μεσα στο σπιτι και θελησε να τους κανει κακο...

ουαι κι αλλιμονο αν οι καλοι και πνευματικοι τυποι ευνουχιστουν και καθονται σε μια γωνια αδιαφοροι σαν να εχουν παρει βαλιουμ...η πνευματικοτητα δεν σχετιζεται με τη γαληνια αταραξια ενος γιογκι, ειναι μερος της οι γαληνιες ωρες αλλα οχι η συνολικη εικονα, ο ολοκληρωμενος ανθρωπος οργιζεται αν χρειαστει..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 21:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης

quote:
δεν τα χω με το μακεδονα σαν ανθρωπο η με τον αθεο σαν ανθρωπο, τα εχουμε μ' αυτη τη συφιλιδικη νοοτροπια που εχουν να ξεκινουν μαζικες προσωπικες επιθεσεις οταν αδυνατουν να απαντησουν...

Επειδή είναι η δεύτερη φορά που αναφέρεσαι στο άτομό μου μέσα σε δυο μηνύματα και επειδή δεν απάντησα στις ανοησίες σου την πρώτη φορά, να σου απαντήσω τώρα. Και θα σου απαντήσω όπως πρέπει να σου απαντήσω, καθώς φαίνεται ότι η αρχική απαξίωση προς τα λεγόμενά σου, εκλαμβάνεται ως αδυναμία από μέρους σου.

Άκου λοιπόν κρετίνε: Οι επιθέσεις τις οποίες φαντάζεσαι ότι γίνονται εναντίον σου, επειδή δήθεν κάποιοι "στριμώχνονται" από τις μπαρούφες σου και δεν μπορούν να απαντήσουν, έχουν τόση αλήθεια όση και οι ανοησίες που ξεφουρνίζεις εδώ και 385 μηνύματα. Κανείς δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα να σου απαντήσει σε οτιδήποτε ειδικά εσύ θέτεις, καθώς οι θέσεις σου είναι ένα μάτσο φαντασίες που βγήκαν από το στομάχι σου και δεν έχουν το παραμικρό ψήγμα απόδειξης. Άρα, σε ένα μια αυθαίρετη ανοησία μπορεί ο καθένας να απαντήσει με μια αυθαίρετη ανοησία. Ούτε "στρίμωξες" κανένα, σπυριάρη έφηβε ούτε πρόκειται να "στριμώξεις" κανένα, γιατί οι θέσεις σου δεν είναι προϊόν γνώσης αλλά προϊόν φαντασίας.

Το δεύτερο θέμα σχετικά με τις "προσωπικές επιθέσεις" μου εναντίον σου, είναι επίσης εντελώς ψευδές και συκοφαντικό, όπως ακριβώς ταιριάζει σε κομπλεξικούς καραγκιόζηδες σαν και του λόγου σου, που δεν μπορούν (ή δεν θέλουν) να καταλάβουν πότε μια "επίθεση" έχει σαν στόχο τους ίδιους ή τις ανοησίες που αραδιάζουν.

Η "επίθεσή μου", μέχρι πρότινος, είχε σαν στόχο το σύνολο της αναπόδεικτης μπαρουφολογίας που αράδιασες εδώ και που αποτελούν μνημείο κοπανιστής αερολογίας και θρησκευτικής αρλούμπας και όχι εσένα προσωπικά. Και ο λόγος που δεν ασχολήθηκα με το άτομό σου ήταν γιατί σε θεώρησα πολύ μικρό και πολύ ηλίθιο για να ασχοληθεί κανείς μαζί σου. Το τελευταίο το διαπίστωσα όταν είδα ότι με κατηγόρησες για συνεννόηση με τον άλλο φελλό, τον "προφήτη τάδε", όταν άρχισες τις προσωπικές επιθέσεις εναντίον μου, όταν με κατηγόρησες για κλώνους και άλλες τέτοιες μαλακίες.

Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου, όπως και γω δεν ασχολούμαι με το πλήρες ασημαντότητας άτομό σου και έχε υπ' όψη σου ότι αν ήρθες στο φόρουμ αυτό για να βρεις λύση στο πρόβλημα της εγγενούς ανασφάλειάς σου ή στο πρόβλημα που σου δημιουργεί το μικρό μέγεθος της τσουτσούς σου, τότε ήρθες σε λάθος μέρος. Και αν προσπαθείς να πάρεις κάποια αξία, προσπαθώντας να μειώσεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις για πράγματα που φαντάζεσαι, τότε να σε ενημερώσω ότι κανείς δεν μειώνεται από τις πορδές που εκστομίζει ένας όρθιος κώλος, όπως εσύ. Κι αντί να γυροφέρνεις τα προβλήματά σου εδώ, καλύτερα θα ήταν να δείς έναν ψυχίατρο, ο οποίος θα μπορούσε να σε βοηθήσει πάρα πολύ, αντί να κατηγορείς τον έναν και τον άλλο για τα προβλήματα που σου φόρτωσε η φύση.

Καραγκιόζη, ε καραγκιόζη (για να μη σε πώ "μαλάκα" που πιστεύω ότι σου ταιριάζει γάντι, τόσο μεταφορικά όσο και κυριολεκτικά.).

macedon

____________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ
ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

30/9/2010
____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 22:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
εαν κανω το γυρο του γηπεδου , αυτο ειναι στρογγυλο ή σφαιρικο ?
εαν κανω το γυρο του τετραγωνου (οικοδομικου) , αυτο θα γινει σφαιρικο ή κυκλος ?
εαν κανω τον γυρο της ευρωπης , αυτη θα γινει στρογγυλη ή σφαιρικη ?

το στρογγυλη αποκλειει το επιπεδη ?
το οτι η γη (η τοτε γνωστη γη) σταματουσε σε κατι θαλλασες ή λιμνες ή ποταμους , αποκλειεται απο τον εν λογω στιχο ?

με μπερδεψες παλι φιλε μου !!!



Δε μου κάνει εντύπωση!
Τόσο το γήπεδο, όσο και το οικοδομικό τετράγωνο είναι μέρος της σφαιρικής γης. Ως υποσύνολο αυτά μπορεί να φαίνονται τετράγωνα και τριγωνικά και ότι άλλο θέλεις. Ως σύνολο όμως σχηματίζουν τη σφαιρική γη.
Ο Ησαΐας, όμως δεν αναφέρθηκε στο γύρω της πλατείας ή του γηπέδου, αλλά σε αυτόν της γης.
Και εάν η γη δεν ήταν σφαιρική δε θα μπορούσες να κάνεις το γύρω της, παρά μόνο το γύρω της μιας οπτικής της πλευράς.

quote:
macedon:
Μόνον που η σκηνή δεν τεντώνεται διαρκώς, όπως υποστηρίζεις. Φτάνει σε ένα σημείο και σταματάει. Αυτό είναι το τέντωμα...

Δεν γνωρίζουμε για πόσο θα τεντώνεται ακόμη το σύμπαν!....εσύ γνωρίζεις?
Αυτό όμως που ξέρουμε είναι ότι αυξάνεται, όπως αυξάνεται και η σκηνή καθώς τεντώνεται.

quote:
macedon:
Όταν φτιάξεις σκηνή που να τεντώνει επ' άπειρον, να κατοχυρώσεις την πατέντα...

Μόλις βεβαιωθώ ότι το σύμπαν θα σταματήσει να τεντώνεται, θα το κάνω.

quote:
macedon:
Το κάνω επίτηδες για να μας πεις το σωστό. Για λέγε...

Ε! τώρα που ξέρεις ποιο είναι το σωστό....δεν έχει νόημα!

quote:
macedon:
Δηλαδή ένας κυκλικός δίσκος (τι να'ναι αυτό τώρα...) δεν είναι στρογγυλός και ταυτόχρονα επίπεδος;

Ναι.....ανέβα τώρα εσύ επάνω του και κάνε το γύρω του σε όλη την επιφάνειά του (πάνω και κάτω).....και έλα μετά να μας πεις πως ήταν!

quote:
macedon:
Κι αν ο Ησαϊας εννοούσε ότι η γη είναι σφαιρική (που δεν προκύπτει κάτι τέτοιο απ'αυτά που λέει), δεν θα το ήξερε ο Κοσμάς Ινδικοπλεύστης που στην "χριστιανική τοπογραφία" του υποστηρίζει ότι η γη είναι επίπεδη και ότι ο ήλιος όταν βραδιάζει κρύβεται πίσω από ένα βουνό; (μιλάμε για χριστιανική επιστήμη, όχι αστεία...).

Έγραψε στην Παλιά Διαθήκη και ο Κοσμάς?

quote:
Vasiliscm:
Το πως έφτασε το βιβλίο των τσοπαναρέων να γίνει παγκόσμιο μπεστ σέλερ όλοι το γνωρίζουμε. Αν ήθελαν ας έκαναν κι αλλιώς οι υποδουλωμένοι των Ρωμαίων λαοί.

Με την ισχύ της εξουσίας πείθονται και οι πιο άγριοι!
Το πως "βόλεψε" η "μια" θρησκεία την Ρωμαική Αυτοκρατορία και τον υπερπάπα Αυτοκράτορα να κυβερνά βάσει Θεού και νόμων είναι γνωστόν! Αλλιώς θα σου έλεγα που θα ήταν σήμερα η θρησκεία σου.


Δε μας είπες όμως....οι Ρωμαίοι στο δωδεκάθεο δεν πίστευαν?...αυτοί δεν είναι που κυνηγούσαν τους χριστιανούς?...γιατί δε λύγισαν οι τελευταίοι?

-Θες να πεις μήπως ότι μια ομάδα τοσπαναρέων έπεισε την άρχουσα τάξη και με τη σειρά της η τελευταία έπεισε τους σκλαβωμένους λαούς?....λίγο τρελό το σενάριο δε νομίζεις?

quote:
Vasiliscm:
Να σου εξηγήσω εγώ τι πράμα;;;;;
Το βιβλίο της Εβραικής μυθολογίας; Το βιβλίο που έγραψαν ότι αρλούμπα μπορούσε να φανταστεί το κεφάλι του Εβραικού ιερατείου της εποχής;
Που αντέγραψε (με λάθη) τα παλαιότερα βιβλία και μύθους άλλων πιο πολιτισμένων λαών;

Να ερμηνεύσω λοιπών αυτά που λεν οι τσοπάνηδες;
Αυτά που κάνατε ιερά βιβλία σας χριστιανοί αντιγραφείς των Εβραίων;

Όλα αυτά είναι μυθοπλασίες για αφελείς φανατισμένους χριστιανούς.
Είναι σαν να παραμιλάει ένα παιδάκι του δημοτικού και να προσπαθείς να φιάξεις ιδεολογίες απ' τα λεγόμενά του.

Να πας να κοιταχθείς φίλτατε που εν έτη 2010 δέχεσαι το βιβλίο των τσοπαναραίων της ερήμου ως απ' αρχή και ερμηνεία του κόσμου.
Έλεος χριστιανοί! όχι άλλος μεσαίωνας!!


Να μας εξηγήσεις πως ο κόσμος ασπάστηκε αυτές τις αρλούμπες όπως λες, από τότε μέχρι σήμερα και συνεχίζει.....και φυσικά πως επαληθεύτηκαν τα όσα προφήτευε η Παλαιά Διαθήκη....αλλά και η Καινή.

quote:
Vasiliscm:
Αν είναι ο Ιώβ και το Άσμα Ασμάτων λογοτεχνικά αριστουργήματα τότε η Οδύσσεια και η Ιλιάδα τι είναι ; Υπερπαγκόσμια διαπλανητικά εξωγαλαξιακά αριστουργήματα; (Μάλλον δεν υπάρχουν λόγια γι'αυτά!)

Τόση πλύση εγκεφάλου έχετε υποστεί από το παπαδαριό ;

Να μην μπλέκουμε επίσης έναν αποδεδειγμένα αμόρφωτο και απολίτιστο λαό της ερήμου που έτυχε την μυθολογία του να την κάνει θρησκεία της η Ρώμη και το Βυζάντιο για τον έλεγχο των μαζών, με άλλους λαούς που οι μυθολογίες τους έμειναν μυθολογίες!


Ο Ιώβ είναι πράγματι το άσμα ασμάτων. Τέλειο και γι΄αυτό Θεόπνευστο.

Ούτε απέξω όμως δεν έχεις περάσει γι' αυτό το χλευάζεις!

quote:
Ψηλός:
τι θες και ασχολείσαι με .... "άθεους"

"χριστιανομάχοι",..... το μόνο κοινό στοιχείο με τους άθεους που έχουν, είναι ότι δεν πιστεύουν στο Θεό! (το οποίο όμως ούτε κακό είναι, ούτε βλαβερό).

Υ.Γ. Αριστοτέλη, μην πιστεύεις ότι με αυτούς θα κάνεις διάλογο!
Εγώ προσωπικά γράφω μόνο και μόνο για να με διαβάσουν οι υγιείς σκεπτόμενοι, είτε τώρα είτε στο μέλλον και όχι βέβαια τα "άρρωστα" μυαλά! .

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 22:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ makedon

χαιρομαι ανθρωπακο που σε εκανα να παραληρεις, δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαιρομαι που σε εκανα να ξεκαβαλησεις το καλαμι και τις ειρωνιες και να βρισεις απο πραγματικα νευρα και προσβολη...

αυτο το κειμενο που μολις εγραψες ειναι το πιο ανθρωπινο σου εδω μεσα και το πιο αυθεντικο...

επι της ουσιας τωρα οποιος θελει να ανατρεξει πισω στις δημοσιευσεις θα αντιληφθει ποιος μιλουσε ηρεμα και δεχτηκε προσωπικες επιθεσεις...

οσο για τη γνωση και τη φαντασια αυτα ειναι τυπικα κλισε ενος ασχετου με τις αρχαιες παραδοσεις των λαων, η συζητηση σ' αυτο το νημα γινεται γι' αυτες, οποιος λοιπον θελει να τις απαξιωσει πρεπει να ξερει και τι λενε...

εγω λοιπον εχω γνωση γυρω απο τι λενε και συ φανταζεσαι τι λενε...

και επειδη φανταζεσαι φαντασμενα φαντασματα, την αορατο και ακατασκευαστο γη την ταυτισες με την πραγματικη γη...

ειλικρινα σου λεω και με ολη τη μακροθυμια που μπορω να επιστρατευσω οτι εισαι ΑΣΧΕΤΟΣ με τις αρχαιες παραδοσεις συνολικα, ΑΣΧΕΤΟΣ με την εσωτερικη φιλοσοφια τοσο την αρχαιοελληνικη οσο και την ιουδαικη (που αργοτερα εκφραστηκε μεσω της Καββαλας) και η οποια διατρεχει τις αρχαιες μυθολογιες, ΑΣΧΕΤΟΣ να διακρινεις και να υποψιαστεις το συμβολισμο των γραφων τον οποιον δεχονται ολοι οι αρχαιοι ερμηνευτες οσο και οι νεοτεροι επιστημονες που ασχολουνται με τις παραδοσεις αυτες...

ο Γιουνγκ ανθρωπακο εφαγε τη ζωη του μελετοντας τις αρχετυπικες μορφες των αρχαιων μυθολογιων...δεν ειπε ποτε μπουλη οτι αυτα ειναι φαντασιες, ειπε οτι επροκειτο για ενα πολυπλοκο συστημα συμβολισμων...

ο Κερενυι τα ιδια...

ο Τζοζεφ Καμπελ στον "Ηρωα με τα χιλια προσωπα" το ιδιο...

ο Μιρτσεα Ελιαντε ομοιως...

ουδεις συγχρονος επιστημων μελετητης δεν ισχυριστηκε ποτε οτι οι μυθοι ερμηνευονται κατα γραμμα...

μπορει καποιοι ερμηνευτες να εχουν αναπτυξει δικη τους σχολη ερμηνειας και να διαφωνουν με αλλους ολοι ομως συμφωνουν οτι οι μυθοι δεν ερμηνευονται κατα γραμμα...

και οσον αφορα τους ιδιους τους μυθους πηγαινε σε οποιοδηποτε πανεπιστημιο του κοσμου θελεις..

και αν δεν δεις να ασχολουνται με την Παλαια Διαθηκη, με τον Ησιοδο, τον Ομηρο, τον Προμηθεα, το Επος του Γιλγαμες, το Ταο τε Κινγκ, να με χεσεις...

ασχολουνται μ' αυτα στο θεολογικο κλαδο, στον ιστορικο κλαδο (γιατι τα θεωρουν πολιτιστικα μνημεια της ανθρωποτητας), στον λογοτεχνικο κλαδο (γιατι καποια απ' αυτα οπως το Ασμα Ασματων η η Οδυσσεια θεωρουνται αριστουργηματα της παγκοσμιας λογοτεχνιας), στο φιλοσοφικο κλαδο γιατι καποια φιλοσοφικα νοηματα πρωτοδιατυπωνονται εκει, στον ψυχολογικο κλαδο (οπως ξερω γω ο μυθος του Οιδιποδα η η θυσια του Αβρααμ)...

κανεις δεν τα θεωρει δημιουργηματα τσομπανων, κανεις δεν συγκρινει τους νομους της θερμοδυναμικης ξερω γω με την Οδυσσεια, η την θεωρια των κβαντα με το Ασμα Ασματων, η τον Προμηθεα Δεμωτη με τις διαφορικες εξισωσεις...

και ξερεις γιατι; γιατι οι σοβαροι ανθρωποι καταλαβαινουν οτι σε αλλα θεματα απανταει η επιστημη και σε αλλα αυτα τα εργα...

κανουν αυτη τη στοιχειωδη διακριση που το ταλιμπανικο σου μυαλουδακι δε θελει να κανει η που την κανει αλλα δεν την παραδεχεται για λογους μακιαβελισμου και στρατηγικης...

οι ανθρωποι χωριζονται σε δυο κατηγοριες..

σ' αυτους που πιστευουν πως ο συντακτης της Παλαιας αναφερει σαν πραγματικο γεγονος την πορεια ενος λαου σε μια μικρη ερημο για σαραντα χρονια...

και σ' αυτους που καταλαβαινουν πως η εξιστορηση κρυβει διαφορους συμβολισμους, ο συντακτης του κειμενου εκανε το στορυ τοσο εξωφθαλμα υπερβολικο ωστε να αρχισουν να στροφαρουν καποιοι μηπως κρυβεται κατι αλλο...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 17/09/2010 22:55:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 23:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...λυπαμαι αλλα πρεπει να αντιληφθεις οτι η οργη επιβαλλεται ωρες ωρες, και ο πνευματικος ανθρωπος οφειλει να οργιζεται οταν οι περιστασεις το απαιτουν...

αν οι καλοι δεν οργιζοντουσαν θα ειμασταν ολοι δουλοι των τυραννων και των κακων και δεν θα μπορουσαμε να σηκωσουμε κεφαλι...

και αιμα να χυθει επιτρεπεται για μια δικαιη υποθεση υπο προυποθεσεις, πιχι για την ελευθερια της πατριδας σου απο ξενη κατοχη η για να υπερασπιστεις τη συζυγο σου απο βιασμο η τα παιδια σου απο ληστη που μπηκε μεσα στο σπιτι και θελησε να τους κανει κακο...

ουαι κι αλλιμονο αν οι καλοι και πνευματικοι τυποι ευνουχιστουν και καθονται σε μια γωνια αδιαφοροι σαν να εχουν παρει βαλιουμ...η πνευματικοτητα δεν σχετιζεται με τη γαληνια αταραξια ενος γιογκι, ειναι μερος της οι γαληνιες ωρες αλλα οχι η συνολικη εικονα, ο ολοκληρωμενος ανθρωπος οργιζεται αν χρειαστει..



Είναι όντως η άποψή σου αγαπητέ Αριστοτέλη και καθ'ολα "σεβαστή"...
Υπάρχουν όμως και άλλες απόψεις περί ευνουχισμού και πως αυτός θεμελιώνεται αλλα και άλλες απόψεις περί δράσεως και αντιδράσεως...

Προσωπικά δεν θα κάνω μάθημα σε κανέναν , θα καταθέσω όμως τις δικές μου τις απόψεις και οι οποίες ασφαλώς τίθενται υπο την κρίση του καθενός...!!!

Ως ευνουχισμένοι εμφανίζονται και είναι εκεινοι που οργίζονται και σαφώς η οργή θεμελιώνεται εντός του κάθε ψυχολογικού υποκειμένου και σαν οργίζεται δηλώνει με σαφήνεια την εγγενή του αδυναμία να υπερβεί τον ίδιο του τον εαυτό...

Αποτέλεσμα η εσωτερική συγκινησιακή πειρατεία να εξωτερικεύεται με "απίθανα" πολλές φορές αποτελέσματα για το ίδιο το άτομο..ενδεχομένως και για τους γύρω του!!

Απάθεια και άκρατη επιθετικότητα δεν είναι η λύση -ως ενδεδειγμένη λύση κατα τον Αριστοτέλη-...υπάρχει και η δράση , η δράση εκείνη ... η ενήλικη στάση ενός ενήλικου ανθρώπου...μια συμπεριφορά μακριά απο την "ελιτίστικη" του ανημπορου παιδιού που οι αντοχές αλλα και οι "στραρηγικές κινήσεις"..φθίνουν ως ανεπαρκείς , χαρακτηρίζοντας το ίδιο ως τετοιο..!!!

Προσωπικά δεν θα επικροτήσω και την συμπεριφορά του φίλου Μακεδόνα αλλα ουτε και την δική σου...και θα πώ ότι αν δεν αντέχουμε την διαφορετικη άποψη , ας παμε σπίτια μας...ΟΛΟΙ..!!!

Διαφορετικά δεν θα έχουμε τίποτα διαφορετικό να επιδείξουμε απο την συμπεριφορά ενος "πεζοδρομιακού τύπου" ... εκεινου του τύπου που όλοι ως καλοί και ενάρετοι και καλλιεργημενοι άνθρωποι κατηγορούμε αλλα στην πρώτη ευκαιρεία υιοθετούμε και με τον χειρότερο τρόπο..!!!

Ας μην στεριώνει μέσα μας η πεποίθηση , ότι θα πρέπει να είμαστε -σώνει και καλά- το πάν για τους άλλους , μέσα στην πραγματικότητα της ύπαρξής μας...υπάρχει και η άλλη πραγματικότητα που έρχεται και μας αποκαλύπτει..!!!

Την καλησέρα μου..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 23:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Την καλησέρα μου..!!!

macedon, τι θέλει να πει? .......εσύ που τα ξέρεις όλα?

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 17/09/2010 23:20:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 23:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός:
Την καλησέρα μου..!!!

macedon, τι θέλει να πει? .......εσύ που τα ξέρεις όλα?

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 17/09/2010 23:20:39


Ευρωπαίε , έχεις έναν τρόπο να απευθύνεσαι στον άλλο , που εκνευρίζει...ρώτα εμένα τι θελω να πώ και θα σου απαντήσω...

Τι δεν κατάλαβες ακριβώς???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 00:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ europaios2


quote:
quote:
Vasiliscm:
Το πως έφτασε το βιβλίο των τσοπαναρέων να γίνει παγκόσμιο μπεστ σέλερ όλοι το γνωρίζουμε. Αν ήθελαν ας έκαναν κι αλλιώς οι υποδουλωμένοι των Ρωμαίων λαοί.

Με την ισχύ της εξουσίας πείθονται και οι πιο άγριοι!
Το πως "βόλεψε" η "μια" θρησκεία την Ρωμαική Αυτοκρατορία και τον υπερπάπα Αυτοκράτορα να κυβερνά βάσει Θεού και νόμων είναι γνωστόν! Αλλιώς θα σου έλεγα που θα ήταν σήμερα η θρησκεία σου.


Δε μας είπες όμως....οι Ρωμαίοι στο δωδεκάθεο δεν πίστευαν?...αυτοί δεν είναι που κυνηγούσαν τους χριστιανούς?...γιατί δε λύγισαν οι τελευταίοι?

Δεν κατάλαβες eoropaie2, μιλάω για την πολιτική επιλογή των Αυτοκρατόρων να υιοθετήσουν τον Χριστιανισμό και να γίνουν Πάπες του.
Με μια κίνηση έγιναν ανώτατοι Πολιτικοί και Θρησκευτικοί άρχοντες με την γνωστή συνέχεια.

Φαντάσου σήμερα τον Γιωργάκη Παπανδρέου να ήταν και Αρχιεπίσκοπος. Θα σου έλεγε: "Τέκνον μου europaie2, να υπακούς στην μείωση του μισθού σου διότι είναι θεϊκή επιταγή!"

Άρα η άρχουσα τάξη εκμεταλεύτηκε την θρησκεία των τσοπαναραίων και όχι το αντίστροφο!

quote:
europaios2 : Να μας εξηγήσεις πως ο κόσμος ασπάστηκε αυτές τις αρλούμπες όπως λες, από τότε μέχρι σήμερα και συνεχίζει.....και φυσικά πως επαληθεύτηκαν τα όσα προφήτευε η Παλαιά Διαθήκη....αλλά και η Καινή.

Ο κόσμος εκβιάστηκε, εκδιώχθηκε, μαρτύρησε και υπέκυψε στην Θρησκεία-πολιτική αρχή της Ρωμαικής Αυτοκρατορίας. Δεν είχε άλλη επιλογή. Οι θυσίες στους Θεούς απογορεύτηκαν και πολλές περιουσίες δημεύτηκαν, ναοί γκρεμίστηκαν με τον κώδικα του Θεοδόσιου και άλλων Αυτοκρατόρων ...
Έτσι επικράτησε ο Χριστιανισμός. Για να ξεριζώσει τις αρχαίες θρησκείες χύθηκε πολύ αίμα. Ήταν όμως πολιτική επιλογή του δουλοκτητικού κράτους και της άρχουσας τάξης.
Σε ρωτώ: Ποιός μπορούσε να πει ΟΧΙ στον ανώτατο πνευματικό άρχοντα της Θρησκείας του; απαντώ : ΚΑΝΕΙΣ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 00:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon - Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου, όπως και γω δεν ασχολούμαι με το πλήρες ασημαντότητας άτομό σου και έχε υπ' όψη σου ότι αν ήρθες στο φόρουμ αυτό για να βρεις λύση στο πρόβλημα της εγγενούς ανασφάλειάς σου ή στο πρόβλημα που σου δημιουργεί το μικρό μέγεθος της τσουτσούς σου, τότε ήρθες σε λάθος μέρος. Και αν προσπαθείς να πάρεις κάποια αξία, προσπαθώντας να μειώσεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις για πράγματα που φαντάζεσαι, τότε να σε ενημερώσω ότι κανείς δεν μειώνεται από τις πορδές που εκστομίζει ένας όρθιος κώλος, όπως εσύ. Κι αντί να γυροφέρνεις τα προβλήματά σου εδώ, καλύτερα θα ήταν να δείς έναν ψυχίατρο, ο οποίος θα μπορούσε να σε βοηθήσει πάρα πολύ, αντί να κατηγορείς τον έναν και τον άλλο για τα προβλήματα που σου φόρτωσε η φύση.
Καραγκιόζη, ε καραγκιόζη (για να μη σε πώ "μαλάκα" που πιστεύω ότι σου ταιριάζει γάντι, τόσο μεταφορικά όσο και κυριολεκτικά.).

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 -χαιρομαι ανθρωπακο που σε εκανα να παραληρεις, δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαιρομαι που σε εκανα να ξεκαβαλησεις το καλαμι και τις ειρωνιες και να βρισεις απο πραγματικα νευρα και προσβολη...


Όπως καταλαβαίνεις Μακεδόνα με τον τρόπο σου το μόνο που καταφέρνεις είναι να καταντάς δογματικός, και δυστυχώς να χάνεις από κάθε άποψη στον διάλογο σου …
Αν πραγματικά δεν μπορείς να δεχτείς κριτική και αντίλογο στις απόψεις σου ή ακόμα και αν νομίζεις πως κάποιες κουβέντες σε προσβάλουν, ότι αυτό σου δίνει το δικαίωμα αυτής της συμπεριφοράς εδώ μέσα κάνεις λάθος…!!!!

Χαίρεσαι με τι ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ, με το ξέσπασμα του Μακεδών…
Μήπως χαίρεσαι γιατί μέσα από τον διάλογο που έχεις με το Μακεδόνα βλέπεις μια προέκταση του εαυτού σου, μια προέκταση που δεν θέλεις να την αποδεχτείς…!!!

"Ο κάθε άνθρωπος έχει στον πλησίον του έναν καθρέπτη, όπου μπορεί καθαρά να βλέπει τα δικά του ελαττώματα. Όμως συνήθως ο άνθρωπος ενεργεί σαν σκύλος που γαβγίζει στον καθρέπτη, υποθέτοντας ότι βλέπει όχι τον εαυτό του, αλλά άλλο σκύλο".
Άρθουρ Σοπενχάουερ


Edited by - elo on 18/09/2010 00:41:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 00:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elo

quote:
Όπως καταλαβαίνεις Μακεδόνα με τον τρόπο σου το μόνο που καταφέρνεις είναι να καταντάς δογματικός, και δυστυχώς να χάνεις από κάθε άποψη στον διάλογο σου …

Δεν τίθεται θέμα διαλόγου με τον Αριστοτέλη.

quote:
Αν πραγματικά δεν μπορείς να δεχτείς κριτική και αντίλογο στις απόψεις σου ή ακόμα και αν νομίζεις πως κάποιες κουβέντες σε προσβάλουν, ότι αυτό σου δίνει το δικαίωμα αυτής της συμπεριφοράς εδώ μέσα κάνεις λάθος…!!!!

Δεν τίθεται επίσης θέμα κριτικής επί των απόψεών μου με τον περί ού ο λόγος. Το συγκεκριμένο μέλος μου έκανε προσωπική επίθεση και με κατηγόρησε για συγκεκριμένα πράγματα. Και όσο απέφευγα να απαντήσω, τόσο αποθρασυνόταν και συνέχιζε.

Άλλωστε δεν έθεσα τίποτε απόψεις ώστε να υποστούν κριτική από τον εν λόγω...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 01:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Ευρωπαίε , έχεις έναν τρόπο να απευθύνεσαι στον άλλο , που εκνευρίζει...ρώτα εμένα τι θελω να πώ και θα σου απαντήσω...

Τι δεν κατάλαβες ακριβώς???



Αχ βρε Εαρινέ.....λες και κατέβηκες από άλλον πλανήτη!

quote:
Vasiliscm:
Δεν κατάλαβες eoropaie2, μιλάω για την πολιτική επιλογή των Αυτοκρατόρων να υιοθετήσουν τον Χριστιανισμό και να γίνουν Πάπες του.
Με μια κίνηση έγιναν ανώτατοι Πολιτικοί και Θρησκευτικοί άρχοντες με την γνωστή συνέχεια.

Φαντάσου σήμερα τον Γιωργάκη Παπανδρέου να ήταν και Αρχιεπίσκοπος. Θα σου έλεγε: "Τέκνον μου europaie2, να υπακούς στην μείωση του μισθού σου διότι είναι θεϊκή επιταγή!"

Άρα η άρχουσα τάξη εκμεταλεύτηκε την θρησκεία των τσοπαναραίων και όχι το αντίστροφο!



Μωρέ 'γώ κατάλαβα....
Αλήθεια δε γνωρίζεις ότι οι Αυτοκράτορες ήσαν ήδη Πολιτικοί και Θρησκευτικοί άρχοντες?....τον χριστιανισμό λες να περίμεναν?.....και η κουτσή γουρούνα το γνωρίζει!

-Θες να πεις ότι η άρχουσα τάξη περίμενε το χριστιανισμό μπας και εκμεταλλευτεί αυτούς που διαφέντευε? ....μέχρι τότε δηλαδή οι σκλαβωμένοι λαοί της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας την έβγαζαν ζωή και κότα που λένε?


quote:
Vasiliscm:
Ο κόσμος εκβιάστηκε, εκδιώχθηκε, μαρτύρησε και υπέκυψε στην Θρησκεία-πολιτική αρχή της Ρωμαικής Αυτοκρατορίας. Δεν είχε άλλη επιλογή. Οι θυσίες στους Θεούς απογορεύτηκαν και πολλές περιουσίες δημεύτηκαν, ναοί γκρεμίστηκαν με τον κώδικα του Θεοδόσιου και άλλων Αυτοκρατόρων ...

Μα αυτοί δεν ήσαν οι ίδοι που πίστευαν στο δωδεκάθεο και κυνηγούσαν αρχικά τους χριστιανούς.....τι άλλαξε ξαφνικά?....άκουσαν τους τσοπαναρέους και είπαν ....επιστροφή στη φύση?

quote:
Vasiliscm:
Έτσι επικράτησε ο Χριστιανισμός. Για να ξεριζώσει τις αρχαίες θρησκείες χύθηκε πολύ αίμα. Ήταν όμως πολιτική επιλογή του δουλοκτητικού κράτους και της άρχουσας τάξης.

Μα πως επικράτησε ο χριστιανισμός στην άρχουσα τάξη?.....θες να πεις ότι η άρχουσα τάξη που ως γνωστών είχε και την πρόσβαση στη μόρφωση και στη γνώση, ασπάστηκε τον χριστιανισμό και μετά τον επέβαλε στον λαό που δεν είχε την πρόσβαστη στην μόρφωση?.....
πρόσεξε τι θα πεις, γιατί είναι παγίδα!

quote:
Vasiliscm:
Σε ρωτώ: Ποιός μπορούσε να πει ΟΧΙ στον ανώτατο πνευματικό άρχοντα της Θρησκείας του; απαντώ : ΚΑΝΕΙΣ!

Γιατί ποιος μπορούσε να πει όχι στον Αυτοκράτορα? Κανείς!

quote:
macedon:
- Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου, όπως και γω δεν ασχολούμαι με το πλήρες ασημαντότητας άτομό σου και έχε υπ' όψη σου ότι αν ήρθες στο φόρουμ αυτό για να βρεις λύση στο πρόβλημα της εγγενούς ανασφάλειάς σου ή στο πρόβλημα που σου δημιουργεί το μικρό μέγεθος της τσουτσούς σου,ή στο πρόβλημα που σου δημιουργεί το μικρό μέγεθος της τσουτσούς σου, τότε ήρθες σε λάθος μέρος.
Και αν προσπαθείς να πάρεις κάποια αξία, προσπαθώντας να μειώσεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις για πράγματα που φαντάζεσαι, τότε να σε ενημερώσω ότι κανείς δεν μειώνεται από τις πορδές που εκστομίζει ένας όρθιος κώλος, όπως εσύ.
Κι αντί να γυροφέρνεις τα προβλήματά σου εδώ, καλύτερα θα ήταν να δείς έναν ψυχίατρο, ο οποίος θα μπορούσε να σε βοηθήσει πάρα πολύ, αντί να κατηγορείς τον έναν και τον άλλο για τα προβλήματα που σου φόρτωσε η φύση.
Καραγκιόζη, ε καραγκιόζη (για να μη σε πώ "μαλάκα" που πιστεύω ότι σου ταιριάζει γάντι, τόσο μεταφορικά όσο και κυριολεκτικά.).

Α! όλα κι όλα!....δεν ξέρω ο Αριστοτέλης, γιατί δεν μας έχει πει,
ο macedon όμως έχει μεγάλη τσουτσού!.... όπως ο ίδιος έχει αφήσει να εννοηθεί!....αφού, όπως και πάλι ο ίδιος μα έχει πει, είχε εμφανιστεί σε δύο ανήλικα κοριτσάκια "με τα σώβρακα!!!"....μάλιστα!!!.... σε δυο ανήλικα κοριτσάκια!!! ...και του έκανε λέει εντύπωση που αμέσως το έβαλαν στα πόδια....βέβαια εγώ για να τον πικάρω είπα ότι αυτό οφειλόταν στο ύψος του.....αλλά εντάξει το παραδέχομαι ότι αυτό οφειλόταν στα προσόντα που έκρυβε στο σλιπ του και που φυσικά αυτά θα είχαν βγει έξω για να κάνουν την επίδειξη στα δύο ανήλικα κοριτσάκια!....
....είναι και δάσκαλος τρομάρα του!!!! και μιλάει και για ήθος!!!!


ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 18/09/2010 01:10:21

__________________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΠΛΗΡΟΥΣ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗΣ
ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ
(του μέλους macedon).

Η ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ
ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΛΑΨΕΙ ΤΟΝ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΤΗΣ
ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

30/9/2010
__________________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 01:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
αφού, όπως και πάλι ο ίδιος μα έχει πει, είχε εμφανιστεί σε δύο ανήλικα κοριτσάκια "με τα σώβρακα!!!"....μάλιστα!!!.... σε δυο ανήλικα κοριτσάκια!!!

Για την παραπάνω συκοφαντία σου και επειδή συνιστά απρόκλητη έμπρακτη εξύβριση, συκοφαντική δυσφήμηση απλή και διά του τύπου, με μοναδικό σκοπό τη μείωση της προσωπικότητάς μου, θα έχεις νέα μου σύντομα.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 02:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios

quote:
αφού, όπως και πάλι ο ίδιος μα έχει πει, είχε εμφανιστεί σε δύο ανήλικα κοριτσάκια "με τα σώβρακα!!!"....μάλιστα!!!.... σε δυο ανήλικα κοριτσάκια!!!

Για την παραπάνω συκοφαντία σου και επειδή συνιστά απρόκλητη έμπρακτη εξύβριση, συκοφαντική δυσφήμηση απλή και διά του τύπου, με μοναδικό σκοπό τη μείωση της προσωπικότητάς μου, θα έχεις νέα μου σύντομα.


macedon



Ευρωπαιε η διαδικτυακη περσονα makedon θα απασχολησει τα ελληνικα δικαστηρια επειδη η δικη σου διαδικτυακη περσονα την εβγαλε επιδειξιομανη...

στο τμημα που θα κατατεθει η μηνυση ο αστυνομικος υπηρεσιας θα κοιταξει τον makedon με βλεμα οικτου και τρυφεροτητας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 02:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
macedon - Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου, όπως και γω δεν ασχολούμαι με το πλήρες ασημαντότητας άτομό σου και έχε υπ' όψη σου ότι αν ήρθες στο φόρουμ αυτό για να βρεις λύση στο πρόβλημα της εγγενούς ανασφάλειάς σου ή στο πρόβλημα που σου δημιουργεί το μικρό μέγεθος της τσουτσούς σου, τότε ήρθες σε λάθος μέρος. Και αν προσπαθείς να πάρεις κάποια αξία, προσπαθώντας να μειώσεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις για πράγματα που φαντάζεσαι, τότε να σε ενημερώσω ότι κανείς δεν μειώνεται από τις πορδές που εκστομίζει ένας όρθιος κώλος, όπως εσύ. Κι αντί να γυροφέρνεις τα προβλήματά σου εδώ, καλύτερα θα ήταν να δείς έναν ψυχίατρο, ο οποίος θα μπορούσε να σε βοηθήσει πάρα πολύ, αντί να κατηγορείς τον έναν και τον άλλο για τα προβλήματα που σου φόρτωσε η φύση.
Καραγκιόζη, ε καραγκιόζη (για να μη σε πώ "μαλάκα" που πιστεύω ότι σου ταιριάζει γάντι, τόσο μεταφορικά όσο και κυριολεκτικά.).

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 -χαιρομαι ανθρωπακο που σε εκανα να παραληρεις, δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαιρομαι που σε εκανα να ξεκαβαλησεις το καλαμι και τις ειρωνιες και να βρισεις απο πραγματικα νευρα και προσβολη...


Όπως καταλαβαίνεις Μακεδόνα με τον τρόπο σου το μόνο που καταφέρνεις είναι να καταντάς δογματικός, και δυστυχώς να χάνεις από κάθε άποψη στον διάλογο σου …
Αν πραγματικά δεν μπορείς να δεχτείς κριτική και αντίλογο στις απόψεις σου ή ακόμα και αν νομίζεις πως κάποιες κουβέντες σε προσβάλουν, ότι αυτό σου δίνει το δικαίωμα αυτής της συμπεριφοράς εδώ μέσα κάνεις λάθος…!!!!

Χαίρεσαι με τι ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ, με το ξέσπασμα του Μακεδών…
Μήπως χαίρεσαι γιατί μέσα από τον διάλογο που έχεις με το Μακεδόνα βλέπεις μια προέκταση του εαυτού σου, μια προέκταση που δεν θέλεις να την αποδεχτείς…!!!

"Ο κάθε άνθρωπος έχει στον πλησίον του έναν καθρέπτη, όπου μπορεί καθαρά να βλέπει τα δικά του ελαττώματα. Όμως συνήθως ο άνθρωπος ενεργεί σαν σκύλος που γαβγίζει στον καθρέπτη, υποθέτοντας ότι βλέπει όχι τον εαυτό του, αλλά άλλο σκύλο".
Άρθουρ Σοπενχάουερ


Edited by - elo on 18/09/2010 00:41:12



χαιρομαι γιατι με το παραληρημα του απεδειξε με τον πιο περιτρανο τροπο πως η συμπεριφορα του στα νηματα που στριμωχνεται ειναι οι προσωπικες επιθεσεις, οταν ειδε οτι ουτε αυτες πιανουν εχασε αρχικα την ψυχραιμια του και μετα επεσε σε παραληρημα πρωτοφανες για τα δεδομενα του ελληνικου διαδικτυου...

οποιος ανατρεξει στις προηγουμενες δημοσιευσεις θα δει πως αυτος και η "παρεα του" ξεκινησαν εν χορω τις προσωπικες επιθεσεις και τις χοντρες ειρωνιες και τις τρολιες...δεν το κανουν για πρωτη φορα και αυτη τη φορα αισθανθηκα οτι επρεπε να απαντησω με τον τροπο τους γιατι οτιδηποτε διαφορετικο θα το εκλαμβαναν ως ενδειξη αδυναμιας...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 18/09/2010 02:30:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 09:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε μου κάνει εντύπωση!
Τόσο το γήπεδο, όσο και το οικοδομικό τετράγωνο είναι μέρος της σφαιρικής γης. Ως υποσύνολο αυτά μπορεί να φαίνονται τετράγωνα και τριγωνικά και ότι άλλο θέλεις. Ως σύνολο όμως σχηματίζουν τη σφαιρική γη.
Ο Ησαΐας, όμως δεν αναφέρθηκε στο γύρω της πλατείας ή του γηπέδου, αλλά σε αυτόν της γης.
Και εάν η γη δεν ήταν σφαιρική δε θα μπορούσες να κάνεις το γύρω της, παρά μόνο το γύρω της μιας οπτικής της πλευράς.

ΕΓΡΑΨΕΣ ΠΑΛΙ !!!!!!!!!!!!

τι λες μωρε , καταλαβαινεις τι λες ??? αρα ο ησαισας εκανε τον γυρο ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΓΗ και ο γυρος δεν υπονοει σε τιποτα το ΣΦΑΙΡΙΚΟ !!!! καταλαβες ??? οπως και στο γηπεδο... αυτος εκανε τον γυρο δεν το αμφισβητω αλλα τον γυρο του ΤΟΤΕ ΓΝΩΣΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (βαρια βαρια το γυρω της μεσογειου) !!!! ΠΟΥ ΗΤΑΝ - ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΕΠΙΠΕΔΟ ... εαν εσυ με το γυρω του γηπεδου μπορεις να αντιληφθεις οτι η γη ειναι ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ εεε να σε παμε στη νασα ρε μεγαλε !!!! ειναι υποσυνολο θα τους πεις ? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ελεος ... λυπησου μας !!!!

εαν δεν ειχες δει ουτε μια φωτογραφια που ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ θα μπορουσε να αντιληφθης της σφαιρικοτητα της ? και πως ????

τι θελω και ανακατευομαι ... πω πω δε παιζεσαι με τιποτα ρε ... ουτε τα παιδια του δημοτικου δε λενε τετοιες χαζομαρες .... βαλτο το ερμο να δουλεψει λιγο !!!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 09:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε αριστοτελη , αυτα ειναι δικαιολογιες και τιποτα αλλο για μενα

η "οποια πνευματικοτητα" ενος ανθρωπου φαινεται απο τις πραξεις του ... και το δικαιολογω ως εξης , εαν εχω πιασει το πνευμα ή το νοημα ή την αληθεια ή δεν ξερω τι αλλο , απο την ουρα ... τοτε δεν με αγγιζει τιποτα φιλε ... η οργη ερχετε οταν φευγει η λογικη , οταν δεν σκεφτομαι ... και εαν αυτο συμβαινει τοτε παει να πει οτι κατι δεν παει καλα με μενα και πρεπει να το ψαξω , εγω αυτο σου ειπα ... για να μπορεσεις να υποστηρηξεις τα οσα λες θα πρεπει και να τα τηρεις ... τι σημασια εχει τι καναν ή κανουν οι αλλοι ??? ολα τα αλλα των αλλων ειναι μαϊδανος για αγραμματους και δεν μιλησα για τους αλλους αλλα για σενα για να δειξω την εικονα που μου δημιουργησες , καθαρα απο ενδιαφερον !!! ψαχτο λιγο μεσα σου ... δεν υπαρχει λογος να μου απαντησεις !!!

ειναι κριμα να αναλωνομαστε σε συγκρουσεις , δεν εχει κανενα νοημα καμια αξια και μονο να μας μειωνει μπορει , χανουμε την ουσια ετσι ... τεσπα ...αστο νασαι καλα !!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 10:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φιλε αριστοτελη , αυτα ειναι δικαιολογιες και τιποτα αλλο για μενα

η "οποια πνευματικοτητα" ενος ανθρωπου φαινεται απο τις πραξεις του ... και το δικαιολογω ως εξης , εαν εχω πιασει το πνευμα ή το νοημα ή την αληθεια ή δεν ξερω τι αλλο , απο την ουρα ... τοτε δεν με αγγιζει τιποτα φιλε ... η οργη ερχετε οταν φευγει η λογικη , οταν δεν σκεφτομαι ... και εαν αυτο συμβαινει τοτε παει να πει οτι κατι δεν παει καλα με μενα και πρεπει να το ψαξω , εγω αυτο σου ειπα ... για να μπορεσεις να υποστηρηξεις τα οσα λες θα πρεπει και να τα τηρεις ... τι σημασια εχει τι καναν ή κανουν οι αλλοι ??? ολα τα αλλα των αλλων ειναι μαϊδανος για αγραμματους και δεν μιλησα για τους αλλους αλλα για σενα για να δειξω την εικονα που μου δημιουργησες , καθαρα απο ενδιαφερον !!! ψαχτο λιγο μεσα σου ... δεν υπαρχει λογος να μου απαντησεις !!!

ειναι κριμα να αναλωνομαστε σε συγκρουσεις , δεν εχει κανενα νοημα καμια αξια και μονο να μας μειωνει μπορει , χανουμε την ουσια ετσι ... τεσπα ...αστο νασαι καλα !!!


Ρε makfor, συγνώμη κιόλας αλλά είναι δυνατόν να μήν οργίζεται κάποιος μαζί σου? Σου μιλάει ο άλλος για τις αρχαίες παραδόσεις για την μύηση των σπουδαίων φιλοσόφων και άλλα τέτοια ιερά πράγματα,και εσύ λές οτι πρόκειται για φαντασίες βάζοντας και ένα χαχαχα στο τέλος.Δέν έχεις αντίληψη πόσο σημαντικά είναι αυτά που λέει ο Αριστοτέλης και το παίρνεις στην πλάκα.


Αριστοτέλη,για αυτό σου λέω φίλε μου,τον αράπη και αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς,ισχύει για όλους τους δογματικούς εδω μέσα,είτε αφορά την θρησκεία είτε την επιστήμη.Είναι ανίκανοι να τα ενώσουν αυτά τα δύο.

Edited by - strangerz2 on 18/09/2010 10:11:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy