ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σε τι γλώσσα μίλησε ο Θεός στην Γένεση και άλλες πολλές απορίες !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 11:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός:
Ευρωπαίε , έχεις έναν τρόπο να απευθύνεσαι στον άλλο , που εκνευρίζει...ρώτα εμένα τι θελω να πώ και θα σου απαντήσω...

Τι δεν κατάλαβες ακριβώς???



Αχ βρε Εαρινέ.....λες και κατέβηκες από άλλον πλανήτη!


ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 18/09/2010 01:10:21


Ευρωπαίε , παρατηρώ ότι τις όποιες αδυναμίες σου , να απαντήσεις με πειστικό τρόπο , τις καλύπτεις με μισόλογα και ειρωνεία...μην ανησυχείς φίλε μου , μπορεί να ένηλικιωθείς κάποια στιγμή και να έχεις πιο συγκροτημένες τοποθετήσεις...αντίστοιχες με αυτές ενός ενήλικα , με σεβασμό και προπάντων με επιχειρήματα και όχι ιστοριολογία , προκειμένου να πείσεις...στο κάτω-κάτω πρόβλημά σου είναι και δεν θα το αναλάβω εγώ...!!!

Προσωπικά δεν μου προκαλεί εντύπωση και αποδίδω την όποια φαλτσα συμπεριφορά στην πηγή της...εν προκειμένω σε σένα και στην νοηματόδότησή σου αλλα και στην καλλιέργειά σου..!!!

Σε τι γλώσσα μίλησε τώρα ο Θεός σας..ουδόλως με απασχολεί ... συζητήστε το μαζί του , βρειτε τα και πέστε μας και μάς -όχι ότι μας ενδιαφέρει- έτσι απλά για να ξέρουμε...

Εγώ είμαι Έλληνας και δή Μανιάτης, οπότε ψαχθείτε μόνοι σας...!!!

Κατηγορείτε και μάλιστα με κοσμητικά επίθετα Χριστιανικής προελεύσεως όποιον έτυχε να διαβάσει -και να καταθέσει- τα όσα κωμικο-τργικά συνετελέσθησαν στους "κόλπους" του δόγματός σας ...

Τσακωμοί μέχρι και συκοφαντίες του ενός προς τον άλλο ...μέχρι και εγκλήματα στο όνομα του Θεού σας...και σας φταίνε οι άλλοι???

Μήπως εμείς -που απλά διαβάσαμε όλα αυτά- είμαστε οι υπεύθυνοι για την κατάντια σας και τον κατακερματισμό σας σε ένα εκατομμύριο αιρέσεις..???

Σείς δεν είσασταν εκείνοι που "σκοτωνόσασταν" χρόνια ολόκληρα μεταξύ σας σαν τα σκυλιά για να αποφασίσετε περί του δόγματος και την αλήθεια του???

Το αν η μορφή του Σατανά -του έκπτωτου Αγγέλου- βρηκε μια θέση σαν αντίπαλος του Ιεχωβά στην συμπαντική πάλη -τρομαρα σας..- και έγινε ο αποδιοπομπαίος τράγος , για τις ατυχίες και τις βλακείες των Εβραίων...πίστεψέ με φίλε μου...ουδόλως μας απασχολεί ...

Μας απασχολεί μόνο στο μέτρο που δημιουργούν συγχυση στην καλλιέργεια των νέων ανθρώπων ... και τίποτ'αλλο...

Πρός τούτο λοιπόν ΚΑΙ ΜΟΝΟ...θα είμαστε δώ και θα καταθετουμε τις "άλλες απόψεις" προκειμένου όλοι να εξάγουν τα συμπεράσματά τους...μακριά απο σκοπιμότητες και συμφέροντα!!!

Και βέβαια όχι καταθέτοντας αποσπάσματα "Ιστοριολογίας"...αλλα απορίες που εκφραζουν το σύνολο σχεδόν όλου του κόσμου..!!!

Ο κόσμος ξέρεις Ευρωπαίε και ιδιαίτερα τα νέα παιδιά δεν νοηματοδοτούνται με απόψεις και ιδέες του χθές...προχωρούν μπροστά και αφήνουν πίσω τους το μαύρο...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 11:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ makfor και Εαρινο


υπαρχει αδικη οργη...για παραδειγμα οταν οργιζομαστε για συμφεροντολογικους λογους η για μικροτητες...οταν κανουμε σκηνες για λογους υπερβολικης ζηλειας...οταν τσακωνομαστε που ο γαιδαρος του γειτονα μασουλισε τα φυλλα της συκιας μας...οταν καταδικαζουμε μετα βδελυγμιας αυτον που ξεφυγε δυο ποντους απο την κομματικη η θρησκευτικη η ιδεολογικη γραμμη η που αμφισβητησε την ταδε επιστημονικη θεωρια του συρμου...

υπαρχει δικαιη οργη...για παραδειγμα οταν οργιζομαστε με τους τυραννους η με οσους στο περιβαλλον μας κατ' εξακολουθηση ασκουν υπερμετρη σωματικη η ψυχολογικη βια..αν δεν υπηρχε αυτη η οργη δεν θα υπηρχε και αντιδραση σε τετοιους τυπους και συμπεριφορες...

και υπαρχει ιερη οργη...για παραδειγμα οταν οργιζομαστε απεναντι σε ανθρωπους που οχι απλα τυραννουν τους αλλους αλλα το κανουν με σαδισμο η απεναντι σε τυπους που ειναι καθ' εξιν διαστρεβλωτες και μακιαβελικοι και οτι ομορφο παρουσιασε η ανθρωποτητα προσπαθουν να το υποβαθμισουν η να το μετατρεψουν σε μηχανη εκμεταλευσης (αυτοι ειναι οι Φαρισαιοι των θρησκειων που εκφραζουν ενα Θεο μπαμπουλα και τρομοκρατουν τους λαικους θρησκευτες με αιωνιες κολασεις και σαδιστικες τιμωριες) αλλα και οι Φαρισαιοι της πολιτικης που δηθεν μιλουν για σοσιαλισμο, ειρηνη, δημοκρατια, οικολογια, ανθρωπινα δικαιωματα αλλα εκμεταλευονται τους αδυνατους και βομβαρδιζουν πληθυσμους κατα το δοκουν)...τελος οταν οργιζομαστε απεναντι σε "ανθρωπους" που στρεφονται εναντιον της ζωης ειτε φτιαχνοντας βιολογικα οπλα μαζικης εξοντωσης ειτε που προωθουν τα μεταλλαγμενα...

τη δικαιη οργη σε καποιες περιπτωσεις πρεπει να τη μαζευουμε δινοντας το καλο παραδειγμα απεναντι στον τυπο με την βιαιη και τυραννικη συμπεριφορα μεχρι να δουμε οτι ειναι ανεπιδεκτος καλων τροπων και ανθρωπινης συμπεριφορας αν οντως ειναι...o Γκαντι σ' αυτο το ζητημα βρηκε εναν πρωτοτυπο τροπο, μεγαλη αντιδραση μεν χωρις βια δε (δεν ξερω ομως αν μπορει να εφαρμοζεται παντα με επιτυχια)...

την ιερη οργη ομως δεν πρεπει να την μαζευουμε...παντα πρεπει να αποδοκιμαζουμε κατα το δοκουν τους Φαρισαιους των θρησκειων και της πολιτικης και οσους εχθρευονται την ιδια τη ζωη με εξωτικα οπλα η γεννετικα τροποποιημενα τροφιμα...θυμαμαι μια περιπτωση που καποια χουλιγκανια στη Νεα Φιλαδελφεια εριξαν μολοτωφ σε ενα αστικο λεωφορειο προσπαθοντας να το καψουν, οταν οι αναθυμιασεις πηγαν να πνιξουν καποιους ηλικιωμενους (το λεωφορειο ειχε ακινητοποιηθει εν τω μεταξυ) οι "μαγκες" δεν αφηναν τις πορτες να ανοιξουν και τους επιβατες οδηγο να διαφυγουν...ειναι η περιπτωση του σαδισμου και της εχθροτητας κατα της ζωης...φυσικα ιδια ακριβως φαση ειχαμε στην περιπτωση των νεκρων της Μαρφιν οπου οι δραστες επιδιωκαν αιμα απο ανθρωπους που ουτε τους γνωριζαν...και βεβαια εγκλημα κατα της ζωης ειναι και ο συνειδητος εμπρησμος ενος δασους..

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 18/09/2010 11:29:02

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 18/09/2010 11:30:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 11:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
φιλε αριστοτελη , αυτα ειναι δικαιολογιες και τιποτα αλλο για μενα

η "οποια πνευματικοτητα" ενος ανθρωπου φαινεται απο τις πραξεις του ... και το δικαιολογω ως εξης , εαν εχω πιασει το πνευμα ή το νοημα ή την αληθεια ή δεν ξερω τι αλλο , απο την ουρα ... τοτε δεν με αγγιζει τιποτα φιλε ... η οργη ερχετε οταν φευγει η λογικη , οταν δεν σκεφτομαι ... και εαν αυτο συμβαινει τοτε παει να πει οτι κατι δεν παει καλα με μενα και πρεπει να το ψαξω , εγω αυτο σου ειπα ... για να μπορεσεις να υποστηρηξεις τα οσα λες θα πρεπει και να τα τηρεις ... τι σημασια εχει τι καναν ή κανουν οι αλλοι ??? ολα τα αλλα των αλλων ειναι μαϊδανος για αγραμματους και δεν μιλησα για τους αλλους αλλα για σενα για να δειξω την εικονα που μου δημιουργησες , καθαρα απο ενδιαφερον !!! ψαχτο λιγο μεσα σου ... δεν υπαρχει λογος να μου απαντησεις !!!

ειναι κριμα να αναλωνομαστε σε συγκρουσεις , δεν εχει κανενα νοημα καμια αξια και μονο να μας μειωνει μπορει , χανουμε την ουσια ετσι ... τεσπα ...αστο νασαι καλα !!!


Ρε makfor, συγνώμη κιόλας αλλά είναι δυνατόν να μήν οργίζεται κάποιος μαζί σου? Σου μιλάει ο άλλος για τις αρχαίες παραδόσεις για την μύηση των σπουδαίων φιλοσόφων και άλλα τέτοια ιερά πράγματα,και εσύ λές οτι πρόκειται για φαντασίες βάζοντας και ένα χαχαχα στο τέλος.Δέν έχεις αντίληψη πόσο σημαντικά είναι αυτά που λέει ο Αριστοτέλης και το παίρνεις στην πλάκα.


Αριστοτέλη,για αυτό σου λέω φίλε μου,τον αράπη και αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς,ισχύει για όλους τους δογματικούς εδω μέσα,είτε αφορά την θρησκεία είτε την επιστήμη.Είναι ανίκανοι να τα ενώσουν αυτά τα δύο.

Edited by - strangerz2 on 18/09/2010 10:11:27



ευχαριστω για την υποστηριξη, το εγκλημα μου ηταν οτι μιλησα για συμβολικη ερμηνεια των γραφων και για κοινα μοτιβα και εννοιες στις κοσμογονιες των αρχαιων παραδοσεων...

ο makfor, o Εαρινος, ο Think-Math, ειναι ενταξει κατ' εμε, μπορει να διαφωνουμε αλλα ειναι αξιοπρεπεστατοι συνομιλητες...

με μια παρεουλα ειναι το προβλημα...

ποιος θα το φανταζοταν Elo οτι θα ερχοταν εποχη που θα μιλουσαμε για συμβολισμους στις αρχαιες παραδοσεις μεσα στο esoterica και θα δεχομαστε μαζικες προσωπικες επιθεσεις...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 18/09/2010 11:51:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 12:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ makfor και Εαρινο

υπαρχει δικαιη οργη...για παραδειγμα οταν οργιζομαστε με τους τυραννους η με οσους στο περιβαλλον μας κατ' εξακολουθηση ασκουν υπερμετρη σωματικη η ψυχολογικη βια..αν δεν υπηρχε αυτη η οργη δεν θα υπηρχε και αντιδραση σε τετοιους τυπους και συμπεριφορες...


Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 18/09/2010 11:29:02

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 18/09/2010 11:30:23


Θα μπορουσαμε να δούμε τα διακριτά εκείνα στοιχεία που συγκροτούν την ψυχολογική βία...και θα μπορούσαμε να δούμε και το πόση και σε τί ένταση , το Δόγμα του Χρσιστιανισμού ασκεί ή δεν ασκεί ψυχολογική βία στα μέλη μιας κοινωνίας...

Προσωπικά Αριστοτέλη , θεωρώ ότι αποτελεί και έιναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της ψυχολογικής βίας...

Πέραν αυτού -λένε- της δογματικής αλήθειας , βρίσκεται το ψέμμα και το σατανικό...

Μονισμός και ψυχολογική βία , είναι ταυτόσημα...και δεν μπορεί το ένα να υπάρξει χωρίς το άλλο...!!!

Ο Ιουδαϊσμός προτίμησε την μονιστική προσέγγιση , σε αντίθεση με Αρχαίους πολιτισμούς που είχαν την τάση να βλέπουν το καλό και το κακό -πιο ρεαλιστική άποψη- σαν δυό όψεις του ιδίου νομίσματος!

Το κλειδί για μια καλή ζωή , βρισκόταν στην επίτευξη της αρμονίας -μα'ατ- μεταξύ των δυο αντιμαχομένων πλευρών..."μεσότητα" καθ'ημάς τους Έλληνες δια στόματος Αριστοτέλη...!!!

Ο μονισμός αυτός -Ιουδαίων- άρχισε να διαβρώνεται στο βιβλίο του Ιώβ , γύρω απο τα διλλήματα και τις αμφιβολλίες που πλήτουν το ανθρώπινο γένος!

Σ"αυτό ο σατανάς κάνει την πρώτη του εμφάνιση , ακόμα κάτω απο την προστασία του Ιεχωβά , σαν ενα είδος εισαγγελέα της ουράνιας αυλής αλλα σε αντιπαράθεση με τον Κύριο του , όσον αφορά την ικανότητα του ανθρώπου να κανει καλό ή να είναι καλός μόνον χάριν του καλού και χωρίς κίνητρα..!!

Το ερώτημα όμως ΠΑΝΤΑ μέλλεται να είναι το ίδιο...

Τον υποτιθέμενο σατανά..τον Χριστό..τους Αγγέλους και ακόμα και αυτόν τον άνθρωπο...ποιός τους δημιούργησε..???

Και πως είναι ελεύθεροι , όταν περιορίζονται απο τις νομοτέλειες της φύσεώς τους αλλα και απο ρητές οδηγίες αλλα και απαγορεύσεις???

Και οι οδηγίες αυτές , ήρθαν άραγε τυχαία...???

Δεν ηξερε δηλαδή ο "Δημιουργός" τις τάσεις του δημιούργήματός του και που ορίζονται απο την φύση τους την οποία εκείνος δημιούργησε..???

Ποιός λοιπόν "Καλός Θεός" συνδίκτυε???

Αυτά ειναι παράλογα πράματα και ούτε παιδάκια δεν κατανοούν...ει μη μόνο οι "πιστοί"...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 15:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Για την παραπάνω συκοφαντία σου και επειδή συνιστά απρόκλητη έμπρακτη εξύβριση, συκοφαντική δυσφήμηση απλή και διά του τύπου, με μοναδικό σκοπό τη μείωση της προσωπικότητάς μου, θα έχεις νέα μου σύντομα.

Βρε ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΣΤ!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο άνθρωπος είναι για το Δρομοκαίτειο, ..... βγαίνει πρώτα με τα σώβρακα στα ανήλικα κοριτσάκια.....και μετά έχει το θράσος να ζητάει και τα ρέστα!!!

Εδώ χάρηκε με το θάνατο της πεθεράς του.....είχε λέει τον βρικόλακα τόσα χρόνια στο σπίτι του!!!......ο "σώγαμπρος". Δε μας είπε όμως, όταν του έδινε ο "βρικόλακας" το σπίτι για να μείνει ήταν καλά?

Καημένε macedon!!!! ....
Εύχομαι βέβαια να μη μιμηθείς τον ξάδελφό σου, που ρίχνει τρεις φορές ξύλο στη γυναίκα του (όπως και πάλι εσύ μας είχες πει), εκφράζοντας έτσι το θαυμασμό σου γι' αυτόν ....που με αυτόν τον τρόπο έχει βρει την ησυχία του!!

Κουτοπόνηρη ποντικομαμή!

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
οποιος ανατρεξει στις προηγουμενες δημοσιευσεις θα δει πως αυτος και η "παρεα του" ξεκινησαν εν χορω τις προσωπικες επιθεσεις και τις χοντρες ειρωνιες και τις τρολιες...δεν το κανουν για πρωτη φορα και αυτη τη φορα αισθανθηκα οτι επρεπε να απαντησω με τον τροπο τους γιατι οτιδηποτε διαφορετικο θα το εκλαμβαναν ως ενδειξη αδυναμιας...

Ο άνθρωπος αυτός και η παρεούλα του μπορούν να επιβληθούν μόνο στα παιδάκια του Δημοτικού και πουθενά αλλού!....γιατί μέχρι εκεί τους παίρνει.

Όλοι βλέπουν με ποιο τρόπο επιτίθεται σε όποιον έχει αντίθετη με αυτόν άποψη και πως αντιδρά όταν τον κλειδώνουν στο συρτάρι.


ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

_________________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ
ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

30/9/2010
_________________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 16:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ποιος θα το φανταζοταν Elo οτι θα ερχοταν εποχη που θα μιλουσαμε για συμβολισμους στις αρχαιες παραδοσεις μεσα στο esoterica και θα δεχομαστε μαζικες προσωπικες επιθεσεις..

ρε τι άλλο θα ακούσουμε;

βρε βαρεμένο, από την αρχή δεν λέμε ότι οι μύθοι είχαν συμβολικό χαρακτήρα για να δώσουν μια εξήγηση σε όσα "περίεργα" έβλεπαν γύρο τους και προσπαθούσαν να καλύψουν την άγνοια τους με τους μύθους αυτούς;

εσύ πήρες τον μύθο του προμηθέα
μύθος που φτιάχτηκε στην προσπάθεια τους να εξηγήσουν πως οι άνθρωποι έχουν ένα τόσο σημαντικό εργαλείο που είναι η φωτιά
και τον έκανες μύθο του παραλόγου
(εσωτερική άυλη,αόρατη φωτιά, έβαλες άυλους ήλιους και ότι άλλη βλακεία κατέβασε η γκλάβα σου)
και θα μας πεις τώρα τι; ότι σου κάνουμε προσωπική επίθεση; ρε τραχανοπλαγιά στην ακατάσχετη μπουρδολογία που ξερνάς προσπαθούμε να βάλουμε φρένο
όλες οι μπούρδες που λες έχουν 0 αποδείξεις έστω ενδείξεις ότι μπορεί να είναι σωστές και μας λες ότι πρέπει απλά να τις δεχτούμε

υ.γ.
αληθεια γιατί δεν δέχτηκες την εξήγηση που έδωσα στο τραγούδι νιάου νιάου βρε γατούλα;


«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 22:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
ΕΓΡΑΨΕΣ ΠΑΛΙ !!!!!!!!!!!!
τι λες μωρε , καταλαβαινεις τι λες ??? αρα ο ησαισας εκανε τον γυρο ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΓΗ και ο γυρος δεν υπονοει σε τιποτα το ΣΦΑΙΡΙΚΟ !!!! καταλαβες ??? οπως και στο γηπεδο... αυτος εκανε τον γυρο δεν το αμφισβητω αλλα τον γυρο του ΤΟΤΕ ΓΝΩΣΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (βαρια βαρια το γυρω της μεσογειου) !!!! ΠΟΥ ΗΤΑΝ - ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΕΠΙΠΕΔΟ ... εαν εσυ με το γυρω του γηπεδου μπορεις να αντιληφθεις οτι η γη ειναι ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ εεε να σε παμε στη νασα ρε μεγαλε !!!! ειναι υποσυνολο θα τους πεις ? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ελεος ... λυπησου μας !!!!

τι θελω και ανακατευομαι ... πω πω δε παιζεσαι με τιποτα ρε ... ουτε τα παιδια του δημοτικου δε λενε τετοιες χαζομαρες .... βαλτο το ερμο να δουλεψει λιγο !!!!!


Ναι....ο Ησαίας είχε μία π-όρσε στην ξηρά και μία θαλαμηγό σε κάθε λιμάνι....έτσι έκανε το γύρο του κόσμου 2 και τρεις φορές και διαπίστωσε ιδίοις όμασι του λόγου το αληθές!

quote:
makfor:
εαν δεν ειχες δει ουτε μια φωτογραφια που ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ θα μπορουσε να αντιληφθης της σφαιρικοτητα της ? και πως ?

Ναι..... Απλά δεν είμαι σαν κι εσένα.
Και για να σου λυθεί τελείως η απορία, κοιτώντας το φεγγάρι και τον ήλιο καταλαβαίνεις και τη σφαιρικότητα του δικού σου πλανήτη.

quote:
Εαρινός:
Ευρωπαίε , παρατηρώ ότι τις όποιες αδυναμίες σου , να απαντήσεις με πειστικό τρόπο , τις καλύπτεις με μισόλογα και ειρωνεία...μην ανησυχείς φίλε μου , μπορεί να ένηλικιωθείς κάποια στιγμή και να έχεις πιο συγκροτημένες τοποθετήσεις...αντίστοιχες με αυτές ενός ενήλικα , με σεβασμό και προπάντων με επιχειρήματα και όχι ιστοριολογία , προκειμένου να πείσεις...στο κάτω-κάτω πρόβλημά σου είναι και δεν θα το αναλάβω εγώ...!!!

Α! σ' ευχαριστώ πολύ!....μου δίνεις κουράγιο....ευτυχώς που είσαι και συ δηλαδή!!!


quote:
Εαρινός:
Προσωπικά δεν μου προκαλεί εντύπωση και αποδίδω την όποια φαλτσα συμπεριφορά στην πηγή της...εν προκειμένω σε σένα και στην νοηματόδότησή σου αλλα και στην καλλιέργειά σου..!!!

Τι δεν τα καλλιεργώ καλά?......τελικά θα πάρω έναν Αλβανό!....αυτοί τα ξέρουν όλα!

quote:
Εαρινός:
Σε τι γλώσσα μίλησε τώρα ο Θεός σας..ουδόλως με απασχολεί ... συζητήστε το μαζί του , βρειτε τα και πέστε μας και μάς -όχι ότι μας ενδιαφέρει- έτσι απλά για να ξέρουμε...

Δεν άνοιξα εγώ το θέμα....γιατί δε ρωτάς τον θεματοθέτη?.....ντρέπεσαι? ή δαγκώνει?

quote:
Εαρινός:
Εγώ είμαι Έλληνας και δή Μανιάτης, οπότε ψαχθείτε μόνοι σας...!!!

Και εγώ ο Δον Κιχώτης! ....αρίμπα μουτσάτσος!!!!


quote:
Εαρινός:
Κατηγορείτε και μάλιστα με κοσμητικά επίθετα Χριστιανικής προελεύσεως όποιον έτυχε να διαβάσει -και να καταθέσει- τα όσα κωμικο-τργικά συνετελέσθησαν στους "κόλπους" του δόγματός σας ...

Ποιος? να το πεις αμέσως να τον σκίσω σα σαρδέλα!!!

quote:
Εαρινός:
Τσακωμοί μέχρι και συκοφαντίες του ενός προς τον άλλο ...μέχρι και εγκλήματα στο όνομα του Θεού σας...και σας φταίνε οι άλλοι???

Να σου πω.....τώρα που το σκέφτομαι σα να 'χεις δίκιο.....εγώ π.χ. μόνος μου έχω ξεπαστρέψει καμιά 10αρά χριστιανομάχους.

quote:
Εαρινός:
Μήπως εμείς -που απλά διαβάσαμε όλα αυτά- είμαστε οι υπεύθυνοι για την κατάντια σας και τον κατακερματισμό σας σε ένα εκατομμύριο αιρέσεις..???

Σείς δεν είσασταν εκείνοι που "σκοτωνόσασταν" χρόνια ολόκληρα μεταξύ σας σαν τα σκυλιά για να αποφασίσετε περί του δόγματος και την αλήθεια του???



Άσε μη μου τα θυμίζεις....έχω από τότε μία δαγκωνιά στο πόδι!

quote:
Εαρινός:
Το αν η μορφή του Σατανά -του έκπτωτου Αγγέλου- βρηκε μια θέση σαν αντίπαλος του Ιεχωβά στην συμπαντική πάλη -τρομαρα σας..- και έγινε ο αποδιοπομπαίος τράγος , για τις ατυχίες και τις βλακείες των Εβραίων...πίστεψέ με φίλε μου...ουδόλως μας απασχολεί ...

Όχι.....πρώτα να μου ορκιστείς! και μετά θα σε πιστέψω!!

quote:
Εαρινός:
Μας απασχολεί μόνο στο μέτρο που δημιουργούν συγχυση στην καλλιέργεια των νέων ανθρώπων ... και τίποτ'αλλο...

Πρός τούτο λοιπόν ΚΑΙ ΜΟΝΟ...θα είμαστε δώ και θα καταθετουμε τις "άλλες απόψεις" προκειμένου όλοι να εξάγουν τα συμπεράσματά τους...μακριά απο σκοπιμότητες και συμφέροντα!!!

Και βέβαια όχι καταθέτοντας αποσπάσματα "Ιστοριολογίας"...αλλα απορίες που εκφραζουν το σύνολο σχεδόν όλου του κόσμου..!!!

Ο κόσμος ξέρεις Ευρωπαίε και ιδιαίτερα τα νέα παιδιά δεν νοηματοδοτούνται με απόψεις και ιδέες του χθές...προχωρούν μπροστά και αφήνουν πίσω τους το μαύρο...!!!


Γαμώτο του.....θα μου κάνει χαλάστρα!!!

quote:
Εαρινός:
Ο μονισμός αυτός -Ιουδαίων- άρχισε να διαβρώνεται στο βιβλίο του Ιώβ , γύρω απο τα διλλήματα και τις αμφιβολλίες που πλήτουν το ανθρώπινο γένος!

Σ"αυτό ο σατανάς κάνει την πρώτη του εμφάνιση , ακόμα κάτω απο την προστασία του Ιεχωβά , σαν ενα είδος εισαγγελέα της ουράνιας αυλής αλλα σε αντιπαράθεση με τον Κύριο του , όσον αφορά την ικανότητα του ανθρώπου να κανει καλό ή να είναι καλός μόνον χάριν του καλού και χωρίς κίνητρα..!!

Το ερώτημα όμως ΠΑΝΤΑ μέλλεται να είναι το ίδιο...

Τον υποτιθέμενο σατανά..τον Χριστό..τους Αγγέλους και ακόμα και αυτόν τον άνθρωπο...ποιός τους δημιούργησε..???
Και πως είναι ελεύθεροι , όταν περιορίζονται απο τις νομοτέλειες της φύσεώς τους αλλα και απο ρητές οδηγίες αλλα και απαγορεύσεις???

Και οι οδηγίες αυτές , ήρθαν άραγε τυχαία...???
Δεν ηξερε δηλαδή ο "Δημιουργός" τις τάσεις του δημιούργήματός του και που ορίζονται απο την φύση τους την οποία εκείνος δημιούργησε..???

Ποιός λοιπόν "Καλός Θεός" συνδίκτυε???
Αυτά ειναι παράλογα πράματα και ούτε παιδάκια δεν κατανοούν...ει μη μόνο οι "πιστοί"...!!!


Αν είχες διαβάσει τον Άγιο Αθανάσιο στο έργο του "Λόγος χριστιανών κατά Ελλήνων"...ίσως (και το εννοώ) να είχες καταλάβει τι μαύρα μεσάνυχτα έχεις περί χριστιανισμού και Σατανά.

Στο έργο του λοιπόν αυτό, κατηγορεί την ιδέα που είχαν οι ειδωλολάτρες ότι το κακό είχε υπόσταση και είναι αυθύπαρκτο.....ο Σατανάς ντε!

Τους δικαιολογεί όμως λέγοντας ότι... δεν είχαν γνωρίσει το Χριστό.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ[/b]


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

@ makfor και Εαρινο

υπαρχει δικαιη οργη...για παραδειγμα οταν οργιζομαστε με τους τυραννους η με οσους στο περιβαλλον μας κατ' εξακολουθηση ασκουν υπερμετρη σωματικη η ψυχολογικη βια..αν δεν υπηρχε αυτη η οργη δεν θα υπηρχε και αντιδραση σε τετοιους τυπους και συμπεριφορες...


Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 18/09/2010 11:29:02

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 18/09/2010 11:30:23


Θα μπορουσαμε να δούμε τα διακριτά εκείνα στοιχεία που συγκροτούν την ψυχολογική βία...και θα μπορούσαμε να δούμε και το πόση και σε τί ένταση , το Δόγμα του Χρσιστιανισμού ασκεί ή δεν ασκεί ψυχολογική βία στα μέλη μιας κοινωνίας...

Προσωπικά Αριστοτέλη , θεωρώ ότι αποτελεί και έιναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της ψυχολογικής βίας...

Πέραν αυτού -λένε- της δογματικής αλήθειας , βρίσκεται το ψέμμα και το σατανικό...

Μονισμός και ψυχολογική βία , είναι ταυτόσημα...και δεν μπορεί το ένα να υπάρξει χωρίς το άλλο...!!!

Ο Ιουδαϊσμός προτίμησε την μονιστική προσέγγιση , σε αντίθεση με Αρχαίους πολιτισμούς που είχαν την τάση να βλέπουν το καλό και το κακό -πιο ρεαλιστική άποψη- σαν δυό όψεις του ιδίου νομίσματος!

Το κλειδί για μια καλή ζωή , βρισκόταν στην επίτευξη της αρμονίας -μα'ατ- μεταξύ των δυο αντιμαχομένων πλευρών..."μεσότητα" καθ'ημάς τους Έλληνες δια στόματος Αριστοτέλη...!!!

Ο μονισμός αυτός -Ιουδαίων- άρχισε να διαβρώνεται στο βιβλίο του Ιώβ , γύρω απο τα διλλήματα και τις αμφιβολλίες που πλήτουν το ανθρώπινο γένος!

Σ"αυτό ο σατανάς κάνει την πρώτη του εμφάνιση , ακόμα κάτω απο την προστασία του Ιεχωβά , σαν ενα είδος εισαγγελέα της ουράνιας αυλής αλλα σε αντιπαράθεση με τον Κύριο του , όσον αφορά την ικανότητα του ανθρώπου να κανει καλό ή να είναι καλός μόνον χάριν του καλού και χωρίς κίνητρα..!!

Το ερώτημα όμως ΠΑΝΤΑ μέλλεται να είναι το ίδιο...

Τον υποτιθέμενο σατανά..τον Χριστό..τους Αγγέλους και ακόμα και αυτόν τον άνθρωπο...ποιός τους δημιούργησε..???

Και πως είναι ελεύθεροι , όταν περιορίζονται απο τις νομοτέλειες της φύσεώς τους αλλα και απο ρητές οδηγίες αλλα και απαγορεύσεις???

Και οι οδηγίες αυτές , ήρθαν άραγε τυχαία...???

Δεν ηξερε δηλαδή ο "Δημιουργός" τις τάσεις του δημιούργήματός του και που ορίζονται απο την φύση τους την οποία εκείνος δημιούργησε..???

Ποιός λοιπόν "Καλός Θεός" συνδίκτυε???

Αυτά ειναι παράλογα πράματα και ούτε παιδάκια δεν κατανοούν...ει μη μόνο οι "πιστοί"...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


σου απαντησα αναλυτικα σε προσφατη αναρτηση για το πως γεννιεται το κακο (που ειναι ο εγωισμος) και ποιος ο ρολος του στη συμπαντικη δραματουργια...

ο Θεος χωρις να ειναι κακος επιτρεπει την εμφανιση του κακου (εγωισμος, ιδιον θελημα διαφορετικο του θειου)...

1) γιατι σαν δημοκρατης δεν αρνειται την υπαρξη αντιπολιτευσης αλλα αντιθετα επιτρεπει σε καθε ον την ελευθερια εκλογης μεταξυ του θειου θεληματος και του εγωιστικου θεληματος...σε μακροκοσμικο επιπεδο την αντιπολιτευση αυτη σχηματιζει ο Σατανος με τους Αγγελους του (το τριτον των Αγγελων του ουρανου αποστατησε) που στην αρχαιοελληνικη παραδοση ταυτιζεται με τον Κρονο και τους Τιτανες...

2) γιατι το κακο χρειαζεται στην εξελιξη του συμπαντος ως αντιθετος πολος του αγαθου...χωρις την παλη των αντιθετων δεν θα υπηρχε εξελιξη των οντων, το συμπαν θα ηταν σαν στατικο τελμα και η υψηλη δραματουργια του θα ηταν ανυπαρκτη..

3) γιατι το κακο ο Θεος το προορισε ως κοσμικο αινιγμα για τα οντα του, το κακο προκειται να νικηθει και καθε ον που θα το ξεπερασει θα κερδισει τη σοφια και τη θεωση..

οπως βλεπεις αν δεις το θεμα του κακου διαλλεκτικα, μεσα απο το σχημα θεση-αγαθο, αρνηση-κακο, υπερβαση του κακου και νεα συνθεση-σοφια τοτε θα κατανοησεις το ρολο του στη δραματουργια του συμπαντος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν είχες διαβάσει τον Άγιο Αθανάσιο στο έργο του "Λόγος χριστιανών κατά Ελλήνων"...ίσως (και το εννοώ) να είχες καταλάβει τι μαύρα μεσάνυχτα έχεις περί χριστιανισμού και Σατανά.

Στο έργο του λοιπόν αυτό, κατηγορεί την ιδέα που είχαν οι ειδωλολάτρες ότι το κακό είχε υπόσταση και είναι αυθύπαρκτο.....ο Σατανάς ντε!



το κακο εχει υποσταση και μικροκοσμικα μεσα στον καθε ενα μας και μακροκοσμικα που εχει ως φορεα του το Σατανα και τους Αγγελους του (το τριτον της ουρανιας στρατιας αποστατησε υπερ του Σατανα)...στην αρχαιοελληνικη παραδοση αυτος ειναι ο Κρονος και οι Τιτανες του...

το κακο ειναι ο εγωισμος και το προσωπικο θελημα σε αντιθεση με το θειο θελημα, το νεικος σε αντιθεση με τη φιλοτητα, η φιλαυτια σε σχεση με την αγαπη, το να ειναι καποιος παρτακιας σε αντιθεση με το να συνεργαζεται ευχαριστως με τους γυρω του..

το κακο εχει πικρη γευση αλλα ειναι απαραιτητο στη συμπαντικη δραματουργια μεχρι τα οντα να σοφισθουν, μετα ο ρολος του τελειωνει και το κακο θα καταρευσει η μαλλον θα καταποθει απο το αγαθο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που τονίζω είναι ότι "το κακό δεν είναι αυθύπαρκτο".

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό που τονίζω είναι ότι "το κακό δεν είναι αυθύπαρκτο".

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ



τιποτα δεν ειναι αυθυπαρκτο, ουτε ον, ουτε νους, ουτε ουσια, ουτε ιδεα η εννοια, ολα εκ του Θεου, στην ουσια μονο ο Θεος υπαρχει κι εμεις ειμαστε κατι σαν κυτταρα του, το κακο θα μπορουσε να εχει αναλογια μεσα στο συμπαντικο οργανισμο οπως η αφοδευση μεσα στον ανθρωπινο οργανισμο...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 18/09/2010 23:30:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 01:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τιποτα δεν ειναι αυθυπαρκτο, ουτε ον, ουτε νους, ουτε ουσια, ουτε ιδεα η εννοια, ολα εκ του Θεου, στην ουσια μονο ο Θεος υπαρχει κι εμεις ειμαστε κατι σαν κυτταρα του, το κακο θα μπορουσε να εχει αναλογια μεσα στο συμπαντικο οργανισμο οπως η αφοδευση μεσα στον ανθρωπινο οργανισμο...

Ούτε βέβαια το κακό είναι εκ του Θεού!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 01:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
τιποτα δεν ειναι αυθυπαρκτο, ουτε ον, ουτε νους, ουτε ουσια, ουτε ιδεα η εννοια, ολα εκ του Θεου, στην ουσια μονο ο Θεος υπαρχει κι εμεις ειμαστε κατι σαν κυτταρα του, το κακο θα μπορουσε να εχει αναλογια μεσα στο συμπαντικο οργανισμο οπως η αφοδευση μεσα στον ανθρωπινο οργανισμο...

Ούτε βέβαια το κακό είναι εκ του Θεού!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Μπά...καινουργιο ανέκδοτο αυτό πάλι...για λέγε , μην μας κρατάς σε ανησυχία...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 01:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν δεν ειναι το κακο εκ του Θεου τοτε ειναι αυθυπαρκτο και μιλαμε για δυο Θεους, εναν καλο και εναν κακο οπως λεγαν οι Γνωστικοι...

οπως ομως δεχεσαι και εσυ δεν ειναι αυθυπαρκτο και αρα προερχεται εκ του Θεου..

λεει ενα χαρακτηριστικο αποσπασμα του Ησαια..

"ινα γνωσιν οι απο ανατολων ηλιου και οι απο δυσμων οτι ουκ εστι Θεος πλην εμου, εγω Κυριος ο Θεος και ουκ εστιν ετι

εγω ο κατασκευασας φως και ποιησας σκοτος ο ποιων ειρηνην και κτιζων κακα εγω κυριος ο θεος ο ποιων ταυτα παντα"...


ο Θεος επιτρεπει την υπαρξη του κακου για τους λογους που ανεφερα δεν τον εκφραζει ομως το κακο..

αυτη ειναι η μοναδικη λυση του θεολογικου προβληματος του κακου την οποια δυστυχως δεν μπορεσε να δωσει η ΟρΘοδοξη Εκκλησια η οποια οτι λυση προτεινε περιειχε αντιφασεις...

την εδωσε ενας τσαγκαρης του 17ου αιωνα στη Γερμανια, ονοματι Τζακομπ Μπαιμε, ενας αγαθος ανθρωπος που αξιωθηκε μεγαλων θεοφανειων και που για μενα υπηρξε ο σημαντικοτερος θεολογος ολων των εποχων..

ετσι για μια ακομη φορα αποδειχθηκε οτι εκει που πολυσπουδαγμενοι φιλοσοφοι και θεολογοι αποτυγχανουν, ενας φτωχος βιοπαλαιστης με τη χαρη του Θεου απαντησε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 02:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αν δεν ειναι το κακο εκ του Θεου τοτε ειναι αυθυπαρκτο και μιλαμε για δυο Θεους, εναν καλο και εναν κακο οπως λεγαν οι Γνωστικοι...

οπως ομως δεχεσαι και εσυ δεν ειναι αυθυπαρκτο και αρα προερχεται εκ του Θεου..

λεει ενα χαρακτηριστικο αποσπασμα του Ησαια..

"ινα γνωσιν οι απο ανατολων ηλιου και οι απο δυσμων οτι ουκ εστι Θεος πλην εμου, εγω Κυριος ο Θεος και ουκ εστιν ετι

εγω ο κατασκευασας φως και ποιησας σκοτος ο ποιων ειρηνην και κτιζων κακα εγω κυριος ο θεος ο ποιων ταυτα παντα"...


ο Θεος επιτρεπει την υπαρξη του κακου για τους λογους που ανεφερα δεν τον εκφραζει ομως το κακο..

αυτη ειναι η μοναδικη λυση του θεολογικου προβληματος του κακου την οποια δυστυχως δεν μπορεσε να δωσει η ΟρΘοδοξη Εκκλησια η οποια οτι λυση προτεινε περιειχε αντιφασεις...

την εδωσε ενας τσαγκαρης του 17ου αιωνα στη Γερμανια, ονοματι Τζακομπ Μπαιμε, ενας αγαθος ανθρωπος που αξιωθηκε μεγαλων θεοφανειων και που για μενα υπηρξε ο σημαντικοτερος θεολογος ολων των εποχων..

ετσι για μια ακομη φορα αποδειχθηκε οτι εκει που πολυσπουδαγμενοι φιλοσοφοι και θεολογοι αποτυγχανουν, ενας φτωχος βιοπαλαιστης με τη χαρη του Θεου απαντησε...



Αριστοτέλη , θα σου απαντήσω αύριο περί αυτού...νύσταξα...

Καληνύχτα φίλε μου , κάτι κοινό μας ενώνει...η ανθρωπιά!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 11:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
αν δεν ειναι το κακο εκ του Θεου τοτε ειναι αυθυπαρκτο και μιλαμε για δυο Θεους, εναν καλο και εναν κακο οπως λεγαν οι Γνωστικοι...
οπως ομως δεχεσαι και εσυ δεν ειναι αυθυπαρκτο και αρα προερχεται εκ του Θεου..

λεει ενα χαρακτηριστικο αποσπασμα του Ησαια..
"ινα γνωσιν οι απο ανατολων ηλιου και οι απο δυσμων οτι ουκ εστι Θεος πλην εμου, εγω Κυριος ο Θεος και ουκ εστιν ετι
εγω ο κατασκευασας φως και ποιησας σκοτος ο ποιων ειρηνην και κτιζων κακα εγω κυριος ο θεος ο ποιων ταυτα παντα"...
ο Θεος επιτρεπει την υπαρξη του κακου για τους λογους που ανεφερα δεν τον εκφραζει ομως το κακο..
αυτη ειναι η μοναδικη λυση του θεολογικου προβληματος του κακου την οποια δυστυχως δεν μπορεσε να δωσει η ΟρΘοδοξη Εκκλησια η οποια οτι λυση προτεινε περιειχε αντιφασεις...

την εδωσε ενας τσαγκαρης του 17ου αιωνα στη Γερμανια, ονοματι Τζακομπ Μπαιμε, ενας αγαθος ανθρωπος που αξιωθηκε μεγαλων θεοφανειων και που για μενα υπηρξε ο σημαντικοτερος θεολογος ολων των εποχων..
ετσι για μια ακομη φορα αποδειχθηκε οτι εκει που πολυσπουδαγμενοι φιλοσοφοι και θεολογοι αποτυγχανουν, ενας φτωχος βιοπαλαιστης με τη χαρη του Θεου απαντησε...



Ας δούμε τι λέει επί του θέματος ο Μέγας Αθανάσιος:


"Μερικοί λοιπόν από τους Ελλήνες,
επειδή πλανήθηκαν και δεν γνώρισαν τον Χριστό, είπαν ότι το κακό έχει υπόσταση και είναι αυθύπαρκτο σφάλλοντας στα εξής δύο,
ή στερούν από το Δημιουργό το αξίωμα να είναι ο δημιουργός των όντων, γιατί δεν θα μπορούσε να γίνει κυρίως των όντων εάν κατά τη γνώμη τους το κακό είναι αυθυπόστατο και ουσία, ή πάλι εάν θέλουν Αυτός να είναι δημιουργός όλων, αναγκαστικά θα δεχθούν ότι είναι δημιουργός και του κακού.
Γιατί, σύμφωνα με αυτούς το κακό υπάρχει μεταξύ των όντων.

Αυτό θα ήταν παράλογο και αδύνατο, γιατί το κακό δεν προέρχεται από καλό ούτε υπάρχει μέσα σε αυτό, ούτε διά μέσου αυτού. Γιατί δεν θα μπορούσε πλέον να είναι καλό κάθ΄ αυτό, εάν είχε νοθευμένη τη φύση, ή γινόταν αιτία του κακού.

Σε ότι αφορά στους αιρετικούς, αφού εξέτασαν από την εκκλησιαστική διδασκαλία και ναυάγησαν ως προς την πίστη, λένε και αυτοί σαν παράφρονες ότι το κακό έχει υπόσταση, κατασκευάζοντας για τους εαυτούς τους εκτός από τον αληθινό, έναν άλλο Θεό πατέρα του Χριστού, και αυτόν αγέννητο δημιουργό του κακού και αρχηγό της κακίας και του κόσμου δημιουργό.

Ο κύριος λοιπόν και Σωτήρας μας Ιησούς Χριστός στα Ευαγγέλια του λέει, επιβεβαιώνοντας τα λόγια του Μωυσή, ότι «Κύριος ο Θεός ένας είναι» και «εξομολογούμαι σε ξένα Πατέρα Κύριε του ουρανού και της γης».

Ένας λοιπόν είναι ο Θεός και αυτός είναι κυρίως ουρανού και γης, πως θα μπορούσε να υπάρχει άλλος εκτός από αυτόν?
...... είναι ανάγκη να λάμψει η αλήθεια της εκκλησιαστικής γνώσης, ότι δηλαδή το κακό δεν έγινε από το Θεό, δεν υπάρχει στο Θεό, δεν υπήρχε από την αρχή και δεν είναι ουσία.
[Βασίλειος Καισαρείας (Ομιλίαι εις την εξαήμερον)], «...το κακόν έστιν ουχί ουσία ζώσα και έμψυχος , αλλά διαθέσις εν ψυχή εναντίως έχουσα προς αρετήν, διά την από του καλού απόπτωσιν τοις ραθύμιοις εγγυνομένη.»

Αλλά οι άνθρωποι που αρνήθηκαν την έννοια του καλού, άρχισαν να επινοούν και να δημιουργούν σύμφωνα με τις επιθυμίες τους αυτά που δεν υπάρχουν.
Γιατί όπως και εάν κανείς, ενώ ο ήλιος λάμπει και όλη η οικουμένη φωτίζεται από το φως του, κλείσει τα μάτια και ανακαλύψει μέσα του το σκοτάδι, το οποίο στην πραγματικότητα δεν υπάρχει, και στη συνέχεια περπατά σαν να βρίσκεται στο σκοτάδι, πέφτοντας πολλές φορές και πηγαίνοντας προς τους γκρεμούς, και νομίζοντας ότι δεν υπάρχει φως, αλλά σκοτάδι, γιατί νομίζει ότι βλέπει αλλά δεν βλέπει καθόλου,
με τον ίδιο τρόπο και η ψυχή των ανθρώπων, επειδή έκλεισε το μάτι με το οποίο μπορεί να βλέπει τον Θεό, επινόησε τα κακά στα οποία κινείται.

Αγνοεί ότι, ενώ νομίζει ότι κάτι κάνει, δεν κάνει τίποτε, γιατί δίνει μορφή στα μη όντα και δεν παρέμεινε τέτοια που έγινε, αλλά όπως έφτιαξε τον εαυτό της, τέτοια και φαίνεται .
Γιατί (η ψυχή) δημιουργήθηκε για να βλέπει το Θεό και να φωτίζεται από αυτόν.
Αυτή όμως αντί του Θεού, ζήτησε τα φθαρτά και το σκοτάδι, όπως το Πνεύμα κάπου στη Γραφή λέει:
«ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο ευθύ, αυτοί αναζήτησαν πολλούς διαλογισμούς.»
Έτσι λοιπόν έγινε η εφεύρεση και η επινόηση της κακίας εξαρχής από τους ανθρώπους.
...Αφού λοιπόν η ψυχή κοίταξε άλλου και ξέχασε ότι είναι δημιουργημένη κατά την εικόνα του αγαθού Θεού, δεν βλέπει πλέον με τη δύναμη που έχει μέσα της το Θεό Λόγο.


Αφού, βγήκε έξω από τον εαυτό της, τα μη όντα σκέπτεται και κατασκευάζει.
...Αφού λοιπόν οι άνθρωποι έμαθα να επινοούν την ανύπαρκτη κακία, παρόμοια έμαθαν να επινοούν γι αυτούς και ανύπαρκτους θεούς.
"

====================================================================================


Οπότε φίλε μου προσωπικά δε χρειάζομαι να με διαφωτίσει κανένας. Οι Πατέρες της εκκλησίας μας έχουν φροντίσει γι΄αυτό με τον καλύτερο τρόπο. Αρκεί κανένας να τους διαβάσει.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Edited by - europaios2 on 19/09/2010 11:55:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 13:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο Μεγας Αθανασιος κανει λαθος θεολογικη αναλυση εδω...

και αποδειξη το αποσπασμα απο τον Ησαια που εβαλα...

"ινα γνωσιν οι απο ανατολων ηλιου και οι απο δυσμων οτι ουκ εστι Θεος πλην εμου, εγω Κυριος ο Θεος και ουκ εστιν ετι

εγω ο κατασκευασας φως και ποιησας σκοτος ο ποιων ειρηνην και κτιζων κακα εγω κυριος ο θεος ο ποιων ταυτα παντα" ...

το κακο οπως ειπα ειναι ο εγωισμος, ο σπορος του εγωισμου υπηρχε στον Εωσφορο κι απο κει αναπτυχθηκε και εξαπλωθηκε σε ολη την υλικη δημιουργια...

ο Εωσφορος τωρα οπως και ολοι οι Αρχαγγελοι ηταν οψεις του Θεου, αρα μεσα σε μια οψη του Θεου υπηρχε το κακο εστω και ως σπορος...

μεσα στο Θεο ολες οι Οψεις του αλληλοσυμπληρωνονται και υπαρχει αρμονια, σοφια και μακαριοτητα, ετσι το κακο δεν εχει λογο να εκδηλωθει και κοιμαται ησυχο στην αγκαλιου του καλου...

οταν ομως ο Θεος προβαλλει προς τα εξω τις Οψεις του μια απ' αυτες θα αναπτυξει το κακο, οχι γιατι αυτη το γεννησε η γιατι το επινοησε αλλα γιατι βρισκοταν μεσα της ως σπορος που καποτε θα ανοιγε...

αυτη ειναι μια τολμηρη θεολογικη αναγνωση που πρωτος διατυπωσε ο Τζακομπ Μπαιμε, ενας θεολογος που η δουλεια του ηταν να ειναι τσαγκαρης...

η οποια ομως συμφωνει αφενος με τον Ησαια, αφετερου δινει πειστικες απαντησεις σε ενα ζητημα οπου οι Χριστιανοι Πατερες δεν απεφυγαν τις αντιφασεις...

γι' αυτο επιμενω πως σωστος θεολογος ειναι μονο ο Θεος και πως μεγαλοι και σπουδαγμενοι θεολογοι ακομη και αν ειναι Χριστιανοι η και στυλοβατες της Εκκλησιας μπορει να κανουν και λαθη...

και πως η ορθη δογματικη δεν ειναι προαπαιτουμενο για τη σωτηρια, ολοι ειμαστε αιρετικοι πλην του Θεου αντε και λιγων Αρχαγγελων, ο πιο σοφος απο μας θα εχει λαθος σε καμποσα δογματικα ζητηματα...

μονο προαπαιτουμενο για τη σωτηρια η αγαπη...

στο προκειμενο η αντιφαση στην οποια πεφτει ο Μεγας κατα τα αλλα Αθανασιος ειναι πως αφενος λεει πως υπαρχει ενας μονο Θεος κατι στο οποιο προφανως συμφωνουμε και οχι ενας καλος και ενας κακος Θεος οπως ελεγαν οι Γνωστικοι..

και απο την αλλη μας λεει πως το κακο δεν εγινε απο το Θεο και δεν υπαρχει στο Θεο...

οποτε καταληγουμε πως ειτε το κακο ειναι αυθυπαρκτο ειτε γεννημα μιας δευτερης θεοτητας που ειναι κακη...

μη γενοιτο...

οποτε το κακο εχει τη ριζα του μονο στο Θεο, μεσα του ειναι αδρανες, οταν ομως η δημιουργια αναπτυσσεται θα εκδηλωθει μεσω του Εωσφορου που εγινε Σατανας...

κι αυτο γινεται κατα θεια οικονομια ωστε να εχουν τα οντα την ελευθερια να επιλεξουν και απο την αλλη να παλαιψουν με το κακο και εν τελει να σοφισθουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 15:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
αν δεν ειναι το κακο εκ του Θεου τοτε ειναι αυθυπαρκτο και μιλαμε για δυο Θεους, εναν καλο και εναν κακο οπως λεγαν οι Γνωστικοι...
οπως ομως δεχεσαι και εσυ δεν ειναι αυθυπαρκτο και αρα προερχεται εκ του Θεου..

λεει ενα χαρακτηριστικο αποσπασμα του Ησαια..
"ινα γνωσιν οι απο ανατολων ηλιου και οι απο δυσμων οτι ουκ εστι Θεος πλην εμου, εγω Κυριος ο Θεος και ουκ εστιν ετι
εγω ο κατασκευασας φως και ποιησας σκοτος ο ποιων ειρηνην και κτιζων κακα εγω κυριος ο θεος ο ποιων ταυτα παντα"...
ο Θεος επιτρεπει την υπαρξη του κακου για τους λογους που ανεφερα δεν τον εκφραζει ομως το κακο..
αυτη ειναι η μοναδικη λυση του θεολογικου προβληματος του κακου την οποια δυστυχως δεν μπορεσε να δωσει η ΟρΘοδοξη Εκκλησια η οποια οτι λυση προτεινε περιειχε αντιφασεις...

την εδωσε ενας τσαγκαρης του 17ου αιωνα στη Γερμανια, ονοματι Τζακομπ Μπαιμε, ενας αγαθος ανθρωπος που αξιωθηκε μεγαλων θεοφανειων και που για μενα υπηρξε ο σημαντικοτερος θεολογος ολων των εποχων..
ετσι για μια ακομη φορα αποδειχθηκε οτι εκει που πολυσπουδαγμενοι φιλοσοφοι και θεολογοι αποτυγχανουν, ενας φτωχος βιοπαλαιστης με τη χαρη του Θεου απαντησε...



Ας δούμε τι λέει επί του θέματος ο Μέγας Αθανάσιος:


"Μερικοί λοιπόν από τους Ελλήνες,
επειδή πλανήθηκαν και δεν γνώρισαν τον Χριστό, είπαν ότι το κακό έχει υπόσταση και είναι αυθύπαρκτο σφάλλοντας στα εξής δύο,
ή στερούν από το Δημιουργό το αξίωμα να είναι ο δημιουργός των όντων, γιατί δεν θα μπορούσε να γίνει κυρίως των όντων εάν κατά τη γνώμη τους το κακό είναι αυθυπόστατο και ουσία, ή πάλι εάν θέλουν Αυτός να είναι δημιουργός όλων, αναγκαστικά θα δεχθούν ότι είναι δημιουργός και του κακού.
Γιατί, σύμφωνα με αυτούς το κακό υπάρχει μεταξύ των όντων.

Αυτό θα ήταν παράλογο και αδύνατο, γιατί το κακό δεν προέρχεται από καλό ούτε υπάρχει μέσα σε αυτό, ούτε διά μέσου αυτού. Γιατί δεν θα μπορούσε πλέον να είναι καλό κάθ΄ αυτό, εάν είχε νοθευμένη τη φύση, ή γινόταν αιτία του κακού.

Σε ότι αφορά στους αιρετικούς, αφού εξέτασαν από την εκκλησιαστική διδασκαλία και ναυάγησαν ως προς την πίστη, λένε και αυτοί σαν παράφρονες ότι το κακό έχει υπόσταση, κατασκευάζοντας για τους εαυτούς τους εκτός από τον αληθινό, έναν άλλο Θεό πατέρα του Χριστού, και αυτόν αγέννητο δημιουργό του κακού και αρχηγό της κακίας και του κόσμου δημιουργό.

Ο κύριος λοιπόν και Σωτήρας μας Ιησούς Χριστός στα Ευαγγέλια του λέει, επιβεβαιώνοντας τα λόγια του Μωυσή, ότι «Κύριος ο Θεός ένας είναι» και «εξομολογούμαι σε ξένα Πατέρα Κύριε του ουρανού και της γης».

Ένας λοιπόν είναι ο Θεός και αυτός είναι κυρίως ουρανού και γης, πως θα μπορούσε να υπάρχει άλλος εκτός από αυτόν?
...... είναι ανάγκη να λάμψει η αλήθεια της εκκλησιαστικής γνώσης, ότι δηλαδή το κακό δεν έγινε από το Θεό, δεν υπάρχει στο Θεό, δεν υπήρχε από την αρχή και δεν είναι ουσία.
[Βασίλειος Καισαρείας (Ομιλίαι εις την εξαήμερον)], «...το κακόν έστιν ουχί ουσία ζώσα και έμψυχος , αλλά διαθέσις εν ψυχή εναντίως έχουσα προς αρετήν, διά την από του καλού απόπτωσιν τοις ραθύμιοις εγγυνομένη.»

Αλλά οι άνθρωποι που αρνήθηκαν την έννοια του καλού, άρχισαν να επινοούν και να δημιουργούν σύμφωνα με τις επιθυμίες τους αυτά που δεν υπάρχουν.
Γιατί όπως και εάν κανείς, ενώ ο ήλιος λάμπει και όλη η οικουμένη φωτίζεται από το φως του, κλείσει τα μάτια και ανακαλύψει μέσα του το σκοτάδι, το οποίο στην πραγματικότητα δεν υπάρχει, και στη συνέχεια περπατά σαν να βρίσκεται στο σκοτάδι, πέφτοντας πολλές φορές και πηγαίνοντας προς τους γκρεμούς, και νομίζοντας ότι δεν υπάρχει φως, αλλά σκοτάδι, γιατί νομίζει ότι βλέπει αλλά δεν βλέπει καθόλου,
με τον ίδιο τρόπο και η ψυχή των ανθρώπων, επειδή έκλεισε το μάτι με το οποίο μπορεί να βλέπει τον Θεό, επινόησε τα κακά στα οποία κινείται.

Αγνοεί ότι, ενώ νομίζει ότι κάτι κάνει, δεν κάνει τίποτε, γιατί δίνει μορφή στα μη όντα και δεν παρέμεινε τέτοια που έγινε, αλλά όπως έφτιαξε τον εαυτό της, τέτοια και φαίνεται .
Γιατί (η ψυχή) δημιουργήθηκε για να βλέπει το Θεό και να φωτίζεται από αυτόν.
Αυτή όμως αντί του Θεού, ζήτησε τα φθαρτά και το σκοτάδι, όπως το Πνεύμα κάπου στη Γραφή λέει:
«ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο ευθύ, αυτοί αναζήτησαν πολλούς διαλογισμούς.»
Έτσι λοιπόν έγινε η εφεύρεση και η επινόηση της κακίας εξαρχής από τους ανθρώπους.
...Αφού λοιπόν η ψυχή κοίταξε άλλου και ξέχασε ότι είναι δημιουργημένη κατά την εικόνα του αγαθού Θεού, δεν βλέπει πλέον με τη δύναμη που έχει μέσα της το Θεό Λόγο.


Αφού, βγήκε έξω από τον εαυτό της, τα μη όντα σκέπτεται και κατασκευάζει.
...Αφού λοιπόν οι άνθρωποι έμαθα να επινοούν την ανύπαρκτη κακία, παρόμοια έμαθαν να επινοούν γι αυτούς και ανύπαρκτους θεούς.
"

====================================================================================


Οπότε φίλε μου προσωπικά δε χρειάζομαι να με διαφωτίσει κανένας. Οι Πατέρες της εκκλησίας μας έχουν φροντίσει γι΄αυτό με τον καλύτερο τρόπο. Αρκεί κανένας να τους διαβάσει.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Edited by - europaios2 on 19/09/2010 11:55:53


Ωρε!!! Ευρωπαίε , τι μας λές τώρα...τι είπες τώρα...???

Αλήθεια , το είπε ο Μέγας Αθανάσιος...???

Πω πω πω κι δεν το ήξερα ρε Ερωπαίε..συγκλονισθηκα τώρα...

Μην τα κρύβεις αγόρι μου αυτά τα πράματα , να μας τα λές...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 16:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Μέγας Αθανάσιος δεν κάνει κανένα λάθος.

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
ινα γνωσιν οι απο ανατολων ηλιου και οι απο δυσμων οτι ουκ εστι Θεος πλην εμου, εγω Κυριος ο Θεος και ουκ εστιν ετι
εγω ο κατασκευασας φως και ποιησας σκοτος ο ποιων ειρηνην και κτιζων κακα εγω κυριος ο θεος ο ποιων ταυτα παντα" ...
το κακο οπως ειπα ειναι ο εγωισμος, ο σπορος του εγωισμου υπηρχε στον Εωσφορο κι απο κει αναπτυχθηκε και εξαπλωθηκε σε ολη την υλικη δημιουργια...
ο Εωσφορος τωρα οπως και ολοι οι Αρχαγγελοι ηταν οψεις του Θεου, αρα μεσα σε μια οψη του Θεου υπηρχε το κακο εστω και ως σπορος...
μεσα στο Θεο ολες οι Οψεις του αλληλοσυμπληρωνονται και υπαρχει αρμονια, σοφια και μακαριοτητα, ετσι το κακο δεν εχει λογο να εκδηλωθει και κοιμαται ησυχο στην αγκαλιου του καλου...
οταν ομως ο Θεος προβαλλει προς τα εξω τις Οψεις του μια απ' αυτες θα αναπτυξει το κακο, οχι γιατι αυτη το γεννησε η γιατι το επινοησε αλλα γιατι βρισκοταν μεσα της ως σπορος που καποτε θα ανοιγε...
αυτη ειναι μια τολμηρη θεολογικη αναγνωση που πρωτος διατυπωσε ο Τζακομπ Μπαιμε, ενας θεολογος που η δουλεια του ηταν να ειναι τσαγκαρης...

Γι' αυτό ως τσαγκάρης δεν ήξερε να ερμηνεύσει τις γραφές.

Στο συγκεκριμένο σημείο ο Ησαΐας, αναφέρεται στην προφητεία ότι ο βασιλιάς Κύρος θα χρησιμοποιηθεί ως όργανο του Θεού.
Εκεί ακριβώς πηγαίνει το καλό και το κακό. Γιατί όταν γίνεται ένας πόλεμος, αυτό δεν είναι παρά μόνο κακό.
Ο Θεός λοιπόν επιτρέπει, δε βάζει εμπόδιο στον Κύρο, ώστε να κατακτήσει αυτός τους άλλους λαούς και να επιτραπεί από αυτόν η κατοίκηση και πάλι της Ιερουσαλήμ και η ανοικοδόμηση του Ναού του Σολομώντα.

Δεν μπορείς λοιπόν να πάρεις το όραμα του Ησαΐα και να το ερμηνεύσεις κατά λέξη ώστε να μπορείς να πεις ότι ο Θεός είναι ο δημιουργός των κακών.
Αυτό είναι λάθος.
Ο Ιησούς στην Καινή Διαθήκη αναφέρει ότι ο Θεός τόσο αγάπησε τον κόσμο, που έστειλε ακόμη και τον ίδιο Του τον Υιό να θυσιαστεί ώστε όποιος πιστεύσει στον Θεό να μην πεθάνει ποτέ, αλλά να έχει ζωή αιώνια.
Αν είχε την παραμικρή κακία μέσα Του, αφενός δε θα άφηνε τον Υιό του να σταυρωθεί και αφετέρου με το που θα Τον σταύρωναν θα έστελνε κεραυνούς να τους εξολοθρεύσει.....κάτι τέτοιο όμως δε συνέβη.

Ο Μέγας λοιπόν Αθανάσιος αλλά και ο Μέγας Βασίλειος λένε ότι κανένα κακό δεν εκπορεύεται από το Θεό, γιατί δεν υπάρχει τέτοιο σ' Αυτόν.

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
οταν ομως ο Θεος προβαλλει προς τα εξω τις Οψεις του μια απ' αυτες θα αναπτυξει το κακο, οχι γιατι αυτη το γεννησε η γιατι το επινοησε αλλα γιατι βρισκοταν μεσα της ως σπορος που καποτε θα ανοιγε...

αυτη ειναι μια τολμηρη θεολογικη αναγνωση που πρωτος διατυπωσε ο Τζακομπ Μπαιμε, ενας θεολογος που η δουλεια του ηταν να ειναι τσαγκαρης...



Το κακό δημιουργείται μόνο από τον άνθρωπο και όχι από τον Θεό.
Κανένας Θεός δε λέει στον άνθρωπο να πάρει το μαχαίρι και να σκοτώσει ή να ληστέψει τον συνάνθρωπό του.
Αυτό είναι απόφαση που την παίρνει με βάση τη συνείδησή του, η οποία συνείδηση είναι ελεύθερη από τον Θεό.

Το μόνο που θα μπορούσες να πεις είναι ότι ο Θεός έχει κάνει κακώς που άφησε ελεύθερες τις συνειδήσεις να επιλέγουν ότι αυτές θέλουν, ακόμη και το κακό.
Θα σου πω λοιπόν ότι ορθά έπραξε.

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
η οποια ομως συμφωνει αφενος με τον Ησαια, αφετερου δινει πειστικες απαντησεις σε ενα ζητημα οπου οι Χριστιανοι Πατερες δεν απεφυγαν τις αντιφασεις...

γι' αυτο επιμενω πως σωστος θεολογος ειναι μονο ο Θεος και πως μεγαλοι και σπουδαγμενοι θεολογοι ακομη και αν ειναι Χριστιανοι η και στυλοβατες της Εκκλησιας μπορει να κανουν και λαθη...



Ο Ησαΐας μας αναφέρει το όραμά του σχετικά με τον Κύρο και εκεί μέσα οι κατακτήσεις του Κύρου επί των άλλων λαών βρίσκουν την ερμηνεία τους στο ότι ο Θεός είναι ο Δημιουργός όχι μόνο των κακών (που άφησε τον Ισραήλ να πάθει κακό και να ερημωθεί η Ιερουσαλήμ και να καταστραφεί ο Ναός) αλλά και ο Δημιουργός των καλών (που με τον Κύρο, έστω και μέσα από τους πολέμους που είναι από τη φύση τους κακοί, ο Ισραήλ θα επιστρέψει και πάλι στην Ιερουσαλήμ και ο Ναός θα ανοικοδομηθεί).

Οι πατέρες της εκκλησίας μας για μένα είναι οι πλησιέστεροι στην αλήθεια, και λέω οι πλησιέστεροι γιατί είναι αδύνατον κανείς να πλησιάσει τον Θεό στο απόλυτο.

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
και πως η ορθη δογματικη δεν ειναι προαπαιτουμενο για τη σωτηρια, ολοι ειμαστε αιρετικοι πλην του Θεου αντε και λιγων Αρχαγγελων, ο πιο σοφος απο μας θα εχει λαθος σε καμποσα δογματικα ζητηματα...

μονο προαπαιτουμενο για τη σωτηρια η αγαπη...



Για τη σωτηρία της ψυχής δεν είναι προαπαιτούμενο παρά η αγάπη και η εφαρμογή της Διδασκαλίας του Ιησού, όμως στο να πλησιάσεις όσο γίνεται ποιο κοντά στην αλήθεια, ο μόνος δρόμος είναι η ορθή Δογματική.
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
στο προκειμενο η αντιφαση στην οποια πεφτει ο Μεγας κατα τα αλλα Αθανασιος ειναι πως αφενος λεει πως υπαρχει ενας μονο Θεος κατι στο οποιο προφανως συμφωνουμε και οχι ενας καλος και ενας κακος Θεος οπως ελεγαν οι Γνωστικοι..
και απο την αλλη μας λεει πως το κακο δεν εγινε απο το Θεο και δεν υπαρχει στο Θεο...
οποτε καταληγουμε πως ειτε το κακο ειναι αυθυπαρκτο ειτε γεννημα μιας δευτερης θεοτητας που ειναι κακη...
μη γενοιτο...
οποτε το κακο εχει τη ριζα του μονο στο Θεο, μεσα του ειναι αδρανες, οταν ομως η δημιουργια αναπτυσσεται θα εκδηλωθει μεσω του Εωσφορου που εγινε Σατανας...
κι αυτο γινεται κατα θεια οικονομια ωστε να εχουν τα οντα την ελευθερια να επιλεξουν και απο την αλλη να παλαιψουν με το κακο και εν τελει να σοφισθουν...

Δεν πέφτουν σε καμία αντίφαση, εξηγούν με τον καλύτερο τρόπο γιατί ο Θεός δεν είναι κακός και αναφέρουν ότι το κακό δημιουργήται όχι από τον Θεό, αλλά από τον άνθρωπο.
Αν για παράδειγμα εγώ σε βρω και σε σφάξω.....ο Σατανά θα φταίει? ή εγώ?

Τους θεωρώ λοιπόν μακράν τους καλύτερους....

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 16:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για τη σωτηρία της ψυχής δεν είναι προαπαιτούμενο παρά η αγάπη και η εφαρμογή της Διδασκαλίας του Ιησού, όμως στο να πλησιάσεις όσο γίνεται ποιο κοντά στην αλήθεια, ο μόνος δρόμος είναι η ορθή Δογματική.

Ορθή Δογματική;; Τι είναι αυτό; Μπορείς να μου πεις περιληπτικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 16:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αριστοτελη, θεωρω οτι αντιλαμβανεσαι οτι απλα βλεπουμε διαφορετικα τα πραγματα ... αυτο εμενα τουλαχιστον δεν με ενοχλει καθολου , ισα ισα προσπαθω να δω μεσα απο σενα ... ασχετα αν καπου κολαμε , εγω σε σενα ή εσυ σε μενα

δες , εγω δεν δεχομαι οτι υπαρχει τιποτα το καλο ή κακο ... οτι ολα αυτα ειναι δημιουργηματα του εγωισμου μας (φυσικο μας χαρακτηριστικο που προφανως εχει τους λογους του που υπαρχει) βαση αυτου θεωρω ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ (εννοω να με κανει να εκνευριζομαι , οργιζομαι κτλπ) και οταν συμβαινει αυτο προσπαθω να δω απο την μερια του αλλου και να το δικαιολογησω οσο μπορω (εφοσον καταφερω να το δω) ... τωρα αυτο αλλες φορες προλαβαινω να το κανω αλλες οχι ... αλλα οπως και να εχει θεωρω οτι δεν ειναι "σωστο" να υπαρχει "εκρηξη" ...σεβαστη και η γνωμη σου , αλλα εαν εβλεπα πχ το χριστο να εκνευριζεται θα εφευγα μακρυα του (επισης προσωπικη αποψη)

αυτα και ευχαριστω !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 16:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμμ.. το βρήκα:
quote:
Η ορθή δογματική συνείδηση είναι καρπός της ενεργοποιημένης παρουσίας του Αγίου Πνεύματος σ' εκείνα τα μέλη της Εκκλησίας, που βιώνουν «εν πάση αισθήσει» την άκτιστη θεοποιό Χάρη.

Τέλος πάντων αυτό εμένα δεν μου επιτρέπει να ελέγξω το αν οι πατέρες τις εκκλησίας έχουν δίκιο ή άδικο. Δηλαδή θα πρέπει να το δεχτώ έτσι επειδή το λένε αυτοί; Ακόμα και δίκιο να έχουν, εγώ δεν θα πρέπει να το δεχτώ, άμα δεν μπορώ να το καταλάβω. Έχω χρέος στον εαυτό μου να μην το δεχτώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 16:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 18:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@europaios2

μηπως ο Θεος δεν δημιουργησε εκτος απο το φως και το σκοταδι;

μηπως δεν δημιουργησε εκτος απο το Δεντρο της Ζωης και το Δεντρο της Γνωσης του Καλου και του Κακου;

αραγε δεν δημιουργησε εκτος του Αρχαγγελου Μιχαηλ και τον Αρχαγγελο Εωσφορο;

ο Θεος ο ιδιος δεν ειναι αυτος που αποδεχθηκε την προκληση του Σατανα ωστε να πειραξει ο τελευταιος τον Ιωβ;

γιατι ο Θεος δεν δινει μια αναστροφη στο Σατανα ωστε να δει αστρακια και να κατρακυλησει στην ανυπαρξια; γιατι τον αφηνει να στηνει τα διχτυα του και να προωθει τις κακιες του;

για ποιο λογο υπαρχουν τα κουνουπια στη δημιουργια; γιατι δεν τα εκανε ωφελιμα εντομα σαν τους μεταξοσκωληκες;

για ποιο λογο υπαρχουν οι σφηγκες; γιατι δεν τις εκανε σαν τις μελισσες;

για ποιο λογο υπαρχουν οι καρχαριες; γιατι δεν τους εκανε κατι κοντινο σε φαλαινες;

για ποιο λογο ο λυκος ειναι μοβορο ζωο και σκοτωνει ακομη και αν εχει ικανοποιησει την πεινα του για το βιτσιο του να δει να κυλαει αιμα;

........................................

το κακο υπαρχει κατα θεια οικονομια τους λογους της οποιας αδυνατουμε να συλλαβουμε και μονο ψηφιδες απο τη συνολικη εικονα ισως να υποψιαζομαστε...

αν ο Θεος δεν ηθελε το κακο στη δημιουργια θα ειχε φρεναρει και συνετισει τον Εωσφορο πριν την αποστασια του, αν στη συνεχεια ηθελε να μην πειραζει ο Σατανας τους ανθρωπους και τους Αγγελους ακομη, θα μπορουσε να του κανει ενα φου και να τον εξαφανισει...

δεν ειναι ο Θεος κακος αλλα επιτρεπει την υπαρξη του κακου ισως για να μπορουν τα λογικα πλασματα του να επιλεξουν ελευθερα το δρομο τους και οταν ερθει το πληρωμα του χρονου και νικησουν το κακο, να σοφισθουν...

απ' αυτη την αποψη ο Σατανας ειναι ο σκληρος γυμναστης μας, αυτος που μας σκληραγωγει και μας κανει να χανουμε τα περιττα κιλα φτιαχνοντας σιλουετα...

χωρις να το γνωριζει λοιπον η οποια δραση του εντασσεται στο θειο σχεδιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 18:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για τη σωτηρία της ψυχής δεν είναι προαπαιτούμενο παρά η αγάπη και η εφαρμογή της Διδασκαλίας του Ιησού, όμως στο να πλησιάσεις όσο γίνεται ποιο κοντά στην αλήθεια, ο μόνος δρόμος είναι η ορθή Δογματική.


την ορθη δογματικη θα τη διδαχτουμε στην ουρανια Ιερουσαλημ με Αγγελους για δασκαλους αν καταφερουμε να φτασουμε εκει...

οι Πατερες δεν κατειχαν την ορθη δογματικη, απλα εκαναν προσεγγισεις της αληθειας, αλλες περισσοτερο φωτισμενες, αλλες λιγοτερο και αλλες καθολου...

ας πουμε το δογμα της αιωνιας κολασης ηταν παντελως λαθος και παραπεμπει σε Θεο μπαμπουλα..

ουδεις εμποδιζει το Αγιο Πνευμα να φωτισει εναν ταπεινο αγιο και αυτος να θεολογησει καλυτερα απο τον οποιοδηποτε σπουδαγμενο θεολογο η εκκλησιαστικο...

τετοιοι αγιοι υπηρξαν και οι επισημες Εκκλησιας τους αντιμετωπισαν αρκετες φορες σαν αιρετικους...ετσι κι αλλιως ο ιδιος ο Χριστος σαν αιρετικος δεν αντιμετωπισθηκε; η μηπως δεν αντιμετωπισθηκε σαν αιρετικος ο Ωριγενης η οι Ορθοδοξοι οταν υπηρχε Αρειανος Αυτοκρατορας στην Κωνσταντινουπολη; η μηπως δεν κυνηγηθηκσαν σαν αιρετικοι οι εικονολατρες απο τους εικονομαχους; την οποια πνευματικη αληθεια με την καρδια μας την προσεγγιζουμε και με τη θεια χαρη και οχι με την βουλα της ταδε επισκοπικης συνοδου η εξαγγελιας του Παππα...φυσικα και οσα λενε οι Πατερες εχουν μεγαλη πιθανοτητα αληθειας αλλα βεβαιοτητα δεν υπαρχει, η οποια συμφωνια μας σε οτι θεολογημα πρεπει να προκυπτει μεσα απο προσωπικη και βιωματικη ερευνα και οχι να πιστευουμε επειδη αυτο το ειπε η ταδε αυθεντια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 22:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
το κακο υπαρχει κατα θεια οικονομια τους λογους της οποιας αδυνατουμε να συλλαβουμε και μονο ψηφιδες απο τη συνολικη εικονα ισως να υποψιαζομαστε...

αν ο Θεος δεν ηθελε το κακο στη δημιουργια θα ειχε φρεναρει και συνετισει τον Εωσφορο πριν την αποστασια του, αν στη συνεχεια ηθελε να μην πειραζει ο Σατανας τους ανθρωπους και τους Αγγελους ακομη, θα μπορουσε να του κανει ενα φου και να τον εξαφανισει...

δεν ειναι ο Θεος κακος αλλα επιτρεπει την υπαρξη του κακου ισως για να μπορουν τα λογικα πλασματα του να επιλεξουν ελευθερα το δρομο τους και οταν ερθει το πληρωμα του χρονου και νικησουν το κακο, να σοφισθουν...

απ' αυτη την αποψη ο Σατανας ειναι ο σκληρος γυμναστης μας, αυτος που μας σκληραγωγει και μας κανει να χανουμε τα περιττα κιλα φτιαχνοντας σιλουετα...

χωρις να το γνωριζει λοιπον η οποια δραση του εντασσεται στο θειο σχεδιο...



Ο Θεός δε θέλει σκλάβους. Κανένας υγιής σκεπτόμενος οργανισμός δε θέλει σκλάβους.
Θέλει την ελεύθερη βούληση.

Ο Θεός σε όσα από αυτά που δημιούργησε έδωσε τη νόηση, τα άφησε και ελεύθερα να μπορούν να επιλέξουν. Άλλα από αυτά επιλέγουν να βρίσκονται κοντά του και άλλα όχι.
Αυτό δε δικαιώνει όμως κανέναν να πει ότι ο Θεός είναι κακός!....γιατί όταν μου λες ότι το κακό υπάρχει μέσα στο Θεό! τότε ο Θεός είναι και κακός!.....δεν το νομίζω όμως!

Αν ήταν κακός θα είχε κονιορτοποιήσει όλους όσους επιλέγουν να φύγουν μακριά Του.....εκτός και εάν είναι αδύναμος να το πράξει αυτό!....τι λες?
-Εάν τώρα είναι αδύναμος να το πράξει, τι σόι Θεός είναι?

Έτσι του προσάπτουμε ένα αδίκημα, αυτό της κακίας, χωρίς όμως να είναι έτσι.
Πολύ σωστά λοιπόν οι Πατέρες της Εκκλησίας μας διατύπωσαν από τι προέρχεται το κακό!....από εμάς τους ίδιους! εμείς το αναδυκνείουμε ή το υπηρετούμε....ο Θεός δεν έχει καμία συμμετοχή σε αυτό.

Εάν τώρα ο Θεός μας επιβαλλόταν κάθε τόσο και λιγάκι, δε θα ήταν Θεός της αγάπης, αλλά του τρόμου! δεν πρέπει λοιπόν ούτε κατάχρηση της ελευθερίας που μας δίνει να κάνουμε! ούτε βέβαια να τον κατηγορούμαι για την ελευθερία που μας δίνει.


quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
την ορθη δογματικη θα τη διδαχτουμε στην ουρανια Ιερουσαλημ με Αγγελους για δασκαλους αν καταφερουμε να φτασουμε εκει...

Άγνωστο λοιπόν...

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
οι Πατερες δεν κατειχαν την ορθη δογματικη, απλα εκαναν προσεγγισεις της αληθειας, αλλες περισσοτερο φωτισμενες, αλλες λιγοτερο και αλλες καθολου...

Εσύ που το ξέρεις αυτό? Εφόσον δεν κατείχαν την ορθή δογματική οι Πατέρες, εσύ από που έμαθες για αυτήν?
Θα με ενδιέφερε να μου καταδείξεις μία προσέγγιση από κάποιον Πατέρα της Εκκλησίας, η οποία δεν προσέγγισε καθόλου την αλήθεια.

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
ας πουμε το δογμα της αιωνιας κολασης ηταν παντελως λαθος και παραπεμπει σε Θεο μπαμπουλα..

1) Εσύ τι πιστεύεις περί αυτού,
2) Πως γνωρίζεις ότι είναι τελείως λάθος και
3) Ποια είναι η θέση του Ιησού περί αυτού?

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
ουδεις εμποδιζει το Αγιο Πνευμα να φωτισει εναν ταπεινο αγιο και αυτος να θεολογησει καλυτερα απο τον οποιοδηποτε σπουδαγμενο θεολογο η εκκλησιαστικο...

Ουδείς, αλλά ποιος σου λέει εσένα ότι ο Θεός φώτισε τον Τζακομπ Μπαιμε περισσότερο από τον Μέγα Αθανάσιο ή τον Γρηγόριο ή τον Βασίλειο?
Που ήταν αυτός ο Τζακομπ Μπαιμε όταν σειόταν από αιρέσεις η εκκλησία?
Που ήταν όταν ο Ιουλιανός στρεφόταν κατά του χριστιανισμού?
Που ήταν όταν δημιουργούνταν οι κανόνες και το Δόγμα της εκκλησίας?
Που ήταν όταν η εκκλησία κινδύνευε με διάλυση?

Αυτοί οι άνθρωποι, που κράτησαν την εκκλησία όρθια όταν αυτή το είχε ανάγκη, είναι λιγότερο φωτισμένοι από τον Τζακομπ Μπαιμε?

Ποια λοιπόν είναι η προσφορά του Τζακομπ Μπαιμε στην εκκλησία μας, ώστε να τον αναδείξει στυλοβάτη αυτής?

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
τετοιοι αγιοι υπηρξαν και οι επισημες Εκκλησιας τους αντιμετωπισαν αρκετες φορες σαν αιρετικους...ετσι κι αλλιως ο ιδιος ο Χριστος σαν αιρετικος δεν αντιμετωπισθηκε; η μηπως δεν αντιμετωπισθηκε σαν αιρετικος ο Ωριγενης η οι Ορθοδοξοι οταν υπηρχε Αρειανος Αυτοκρατορας στην Κωνσταντινουπολη; η μηπως δεν κυνηγηθηκσαν σαν αιρετικοι οι εικονολατρες απο τους εικονομαχους; την οποια πνευματικη αληθεια με την καρδια μας την προσεγγιζουμε και με τη θεια χαρη και οχι με την βουλα της ταδε επισκοπικης συνοδου η εξαγγελιας του Παππα...φυσικα και οσα λενε οι Πατερες εχουν μεγαλη πιθανοτητα αληθειας αλλα βεβαιοτητα δεν υπαρχει, η οποια συμφωνια μας σε οτι θεολογημα πρεπει να προκυπτει μεσα απο προσωπικη και βιωματικη ερευνα και οχι να πιστευουμε επειδη αυτο το ειπε η ταδε αυθεντια...

Για τον Ωριγένη το έχουμε εξαντλήσει νομίζω το θέμα.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να ταχθεί υπέρ της μιας ή της άλλης άποψης, ή να φτιάξει μια δική του....δεν αντιλέγω.
Δεν μπορεί όμως να μαζεύονται 50-100 ή έστω 10.000 και να δημιουργούν και ένα Δόγμα!
Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να το στηρίζεις σε πολύ γερές βάσεις.

Προσωπικά πιστεύω ότι η ορθοδοξία μας είναι μια χαρά. Δε χρειάζεται ούτε βάψιμο ούτε κάποια άλλη ανακαίνιση.
Το αυθεντικό συνήθως βρίσκεται κοντά στην πηγή και οι Πατέρες εμφανίστηκαν μόλις 3-4 αιώνες μετά τον Ιησού, όταν πράγματι ήσαν αναγκαίοι.
Έτσι ο κάθε όψιμος δημιουργός κάποιου Δόγματος προσωπικά με αφήνει αδιάφορο.

Από φιλοσοφικής διάθεσης βέβαια, δε θα έριχναν πόρτα σε κανέναν, από θεολογικής όμως σέβομαι τους Πατέρες που εάν δεν ήσαν αυτοί, ενδεχομένως ο χριστιανισμός να ήταν πολύ διαφορετικός σήμερα....έως ανύπαρκτος, τους τιμώ και τους διαβάζω μένοντας κατάπληκτος αφενός για το εύρος της σοφίας τους, αφετέρου για το πόσο λίγα γνωρίζουμε για αυτούς!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 20/09/2010 00:31:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 22:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αριστοτελη , θεωρεις δηλαδη οτι ο θεος δημιουργησε ΑΤΕΛΗ οντα ? οχι εσκεμενα απλα ετσι "του" προεκυψε στην πορεια ?

ο θεος εμπεριεχει το κακο ?

θεωρεις οτι υπαρχει καλο και κακο ή ειναι ανθρωπινος ο διαχωρισμος αυτος γιατι ΔΕΝ μπορουμε να αντιληφθουμε καποια πραγματα ? !!!


ασχετο ...
αραγε τι ειναι χειροτερο απο εναν σκλαβο δεμενο σε εναν πασαλο ?
μηπως η πνευματικη ΣΚΛΑΒΙΑ ενος "ελευθερου" ανθρωπου που ομως ΤΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να σκεφτεται ?!!!!!! τι ειδους ελευθερη βουληση θα ηταν αυτη ?!!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 23:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


... τους τιμώ και τους διαβάζω μένοντας κατάπληκτος αφενός για το εύρος της σοφίας τους, αφετέρου για το πόσο λίγα γνωρίζουμε για αυτούς!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 19/09/2010 22:36:59


Μπορείς να θεωρείς ως σοφία , ότι θέλεις...λεύτερος άνθρωπος είσαι..
Αλλα δεν μας λές και μάς καμμιά , απο αυτές τις σοφίες που έχεις διαβάσει στα βιβλία που αναφέρεις και δεν έχει ειπωθεί πολλά - πολλά χρόνια πριν την ελευση των "σοφών" τους οποίους επικαλείσαι..???

Για πές μας , να χαρούμε και μείς μαζί σου φίλε μου...

Το λέω , διότι προσωπικά δεν έχω δεί και διαβάσει ΟΥΤΕ ΜΙΑ..ΜΙΑ ΣΟΦΙΑ...απο τα βιβλία που αναφέρεις αλλα και τους "Σοφούς πατέρες ΣΟΥ"...

Επειδή όμως μπορεί και να κάνω λάθος , αναμένω να μου δείξεις αυτές τις "Σοφίες"....Ελπίζοντας πάντα να μην είναι "Σοφίσματα"..και έχεις μπερδευθεί..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 00:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ,
συχνά έχω αναφέρει τη σοφία τους και ισάριθμες φορές την έχεις ειρωνευτεί......οπότε δε χρειάζεται....αν πάλι δε θυμάσαι που και πότε....και πάλι δε χρειάζεται να σου το υπενθυμίσω.

Όποιος έχει μάτια και μνήμη διαβάζει και θυμάται, εσύ όμως δεν έχεις καν το πρώτο για να περάσεις στο δεύτερο!...οπότε φίλε μου.... καληνύχτα!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 02:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1) Ευρωπαιε δε νομιζω οτι αντιληφθηκες την ερμηνεια μου για το Θεο και το κακο, αν την αντιλαμβανοσουν δεν θα ελεγες οτι ειπα πως ο Θεος ειναι κακος γιατι εγω τονισα οτι δεν ειναι...

ξαναδιαβασε οσα ειπα για την αλληλοσυμπληρωση των Οψεων μεσα στο Θεο και ισως ετσι βγαλουμε ακρη...

2) οι Πατερες εκαναν λαθος υποστηριζοντας πως υπαρχει αιωνια κολαση και λαθος οσοι αρνηθηκαν την προυπαρξη της ψυχης και την ωριγενεια θεολογια επ' συτου του ζητηματος...

ο Χριστος λει στο Κατα Ματθαιο...

"Τότε, αφού τον πλησίασε ο Πέτρος, είπε: Κύριε, πόσες φορές αν ο αδελφός μου αμαρτήσει σε μένα, θα τον συγχωρήσω; Μέχρι επτά φορές;

Ο Ιησούς λέει σ' αυτόν: Δεν σου λέω μέχρι επτά φορές, αλλά μέχρι 70 φορές επτά."

εαν ο Χριστος απαιτει απο μας να συγχωρουμε διαρκως γιατι εμεις θεωρουμε οτι θα τιμωρησει καποιους με αιωνια κολαση;

κατι τετοιο ουτε οι πιο σκληροκαρδοι κακουργοι δεν θα διανοουντουσαν προκειμενου να παρουν εκδικηση, οχι ο Θεος της αγαπης..

ευτυχως λιγοστοι Πατερες και ο Μεγας Ωριγενης δεν δεχοντουσαν τετοια αισχη..

λαθος ειναι εξαλλου να θεωρεις και τον οποιο εν Χριστω αδελφω σου αιρετικο προφασιζομενος μικρη δογματικη διαφορα, οσοι λοιπον Πατερες κατηγορησαν καποιους Χριστιανους σαν αιρετικους και θεωρησαν οτι δεν ανηκουν στην Εκκλησια θα δωσουν λογο οταν κριθουν...

γιατι ο Χριστος εφοσον δεχτηκε το Σαμαρειτη λογω της συμπαραστασης του στον τραυματια που ειχαν χτυπησει οι ληστες και αδιαφορησε για τη δογματικη του ορθοτητα (οι Σαμαρειτες θεωρουντουσαν αιρετικοι) μας εδειξε ποια ακριβως ενωτικη σταση πρεπει να κραταμε σ' αυτα τα ζητηματα...στην παραβολη του καλου Σαμαρειτη δικαιωνεται ενας αιρετικος και καταδικαζεται ενας ιερεας και ενας λευιτης...

3) ο Μπαιμε γεννηθηκε το δεκατοεβδομο αιωνα, δεν μπορουσε λοιπον να βρισκεται μεσα στους στυλοβατες των πρωτων αιωνων της Εκκλησιας, και τοτε που εμφανισθηκε ομως χρειαζοταν η πραγματικη Εκκλησια (και οχι αυτη της σφραγιδας) αξιους ανθρωπους που να μπορουν να κηρυξουν το θειο λογο μακρια απο τη δογματικη στενοτητα...ο πλουτος της θεολογιας του Μπαιμε αναγνωριζεται απο πολλους στο συγγραφικο του εργο, η Προτεσταντικη ομως Εκκλησια της εποχης του τον υποπτευοταν για αιρετικο και ουσιαστικα τον αστυνομευε...ο ιδιος ελεγε πως η γνωση του οφειλεται σε πραγματα που το Αγιο Πνευμα του φανερωσε και πως αλλιως δεν θα τα ειχε καν σκεφθει...ο Μπαιμε δεν ηταν μοναδικη περιπτωση, υπηρξαν αρκετοι τολμηροι θεολογοι και πνευματικοι ανθρωποι που οι επισημες Εκκλησιας τους σνομπαραν σαν αιρετικους η και τους δημιουργουσαν προβληματα στο εργο τους..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy