ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2019, 22:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xristosxatz, κάθε ομοιότης (της παρουσίας σου εδώ) με τον Ace Ventura στο Θιβέτ, είναι απλά συμπτωματική...

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2019, 22:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον απανταω εγω για εσας


Οι αισθησεις....... ειναι πεντεεεεεεεεε

Και τωρας η επομενη ερωτησουλα .....


Οταν χαιρομαστε λυπομαστε συγκινουμαστε γενικα .......η.....απλα ερχομαστε σε απαφη με τον κοινωνικο περιτρι ....γυρο .....

Ποιες αισθησεις λαμβανουσι χωραν


Σοβαροτατη επισης ερωτησουλα .....

Επειδη ομως και παλι ξερω οτι δεν ειστε σε θαση να δωσετε απαντησιν ......


Θα πω η αισθησις της αφηηηηηηςςςς

Τωρα η επομενη
.....


Τα πραγματα προειδοποιω θα σοβαρεψουν


Μονο οι καλοι μαθηταδες θα περασουσι στην επομενην ταξην .........


Ποιες απο αυτες τις αισθησεις ειναι πιο πιθανες σε αποτελματωση


Και λεγοντας αποτελματωση ενοουμε .....ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΝΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΙΛΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΔΑΥΤΕΣ ......ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ


Εεεεε......εεεε....εεεε

Ποιες λοιπον απο τις πεντε γνωστες ειναι οι πιο ευαισθητες σε αυτην την λειτουργια ;;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2019, 22:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και λεγοντας αποτελματωση ενοουμε .....ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΝΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΙΛΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΔΑΥΤΕΣ ......ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ


Και μια ακομα ερωτησουλα εργασια για το σπιτι


Ποιες οι αποριες αποτελεσματα της αποτελματωσης αυτης .....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2019, 22:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz, κάθε ομοιότης (της παρουσίας σου εδώ) με τον Ace Ventura στο Θιβέτ, είναι απλά συμπτωματική...


Βρε αντε ρουφα το αυγο σου κοκοβιε

Θα μιλησεις και για παιδεια

Αξεστε ε αξεστε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2019, 22:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια ακομα ερωτηση να τριτωσουμε

Σε ποια ιδιοτητα των αισθησεων οφειλεται το γεγονος της ΑΠΟΤΕΛΜΑΤΩΣΗΣ ....

Οποτε οι ερωτησεις ειναι τρεις


1 Ποιες απο αυτες τις αισθησεις ειναι πιο πιθανες ευαισθητες ....σε αποτελματωση


2 Σε ποια ιδιοτητα των αισθησεων οφειλεται το γεγονος της ΑΠΟΤΕΛΜΑΤΩΣΗΣ ....

3 Ποιες οι αποριες αποτελεσματα της αποτελματωσης αυτης .....

Αντε και μια τεταρτη


Ποιες οι επιθπτωσεις αυτων στον καθημερινο μας βιο ;;;;;


Εδω σε θελω μαγκα μου

ΠΕΡΟΝΟΣΠΟΡΕ ΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΕΣΤΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΓΩ APOLOGISE ΔΗΜΟΣΙΩΣ για το μπινελικι που ειχες την τιμη να υποστεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2019, 23:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.slang.gr/lemma/5913-mparampakos

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2019, 00:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποτέ μην τα βάζεις μ’ έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο οτι θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει εκ πείρας.


Δεν ξερω αν το ειπε ο Mark Twain

Αυτο που ξερω ειναι οτι ισχυει αναμφισβητητα


Η χθεσινη εσπερα το εδειξε ακομα μια φορα

Τετοια χαρα κουτσουνακο δεν την ξαναβλεπεις

Ειδικα εσυ

Ο αχρειοτερος των αχρειοτερων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2019, 00:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθεια ρε Αιρετικε


Και την εχω ξανακανει την ερωτηση αν εν θυμασαι


Εχεις αλλο μερος να εκφρασσεις την κακκοηθεια σου


Γενικα να εκφραστεις ρε παιδι μου


Περα απο αυτο το γαμοκουτι που σε λιγο βλεπω τα δακτυλα σου να κολλανε στο πληκτρολογιο

Μονολογης μπεσα τωρα ...

Κανεις τιπτα στην ζωη σου...


Ασχολεισαι με κατι ρε παιδι μου ,η περιμενεις κανα ψαρι να τον τσιγκλησεις

Και δεν μιλω μονο για σενα αλλα για οποιον αλλο προβαινει σε παρομοιες τακτικες


Με συμπονια σου το λεω ρε συ

Και ξεβρεις γιατι .....

Δεν βλεπω μεγαλυτερη δυστυχια απο το να περιμενει κανερις να γελασει πειραζοντας τον αλλο


Ωραια διασκεδαση εχετε μαγκα μου


Να σε χαιρεται που σε εχει και που σε λαχταρα

Τι ειπα .....


Σε λαχταρα......αχα χα χα χα


Ειμαι σιγουρος οτι αν θα σε δει κανεις θα εισαι για πολλα γελια

Και καθομαι και ασχολουμαι και μαζι σου

No... no... no... not again

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2019, 01:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xristoxatz, το θέμα που βρισκόμαστε ονομάζεται επίγνωση. Έχεις γράψει τόσα και τόσα σεντόνια, αναλύσεις επί αναλύσεων και κάθεσαι τώρα κι επιτίθεσαι στους άλλους , ότι δεν έχουν τίποτα άλλο (δημιουργικό) να κάνουν, πέρα απ'το να ασχολούνται με άλλους και να ξεσπάνε ίσως στα φόρουμ.

Αφού, λοιπόν, ασχολείσαι με την αυτοπαρατήρηση, θα έπρεπε να καταλάβεις ότι ο λόγος που άλλοι άνθρωποι σπαταλάνε τον χρόνο τους για να σου γράψουν πέντε πράγματα, όπως και με όποιον τρόπο στα γράφουν, είναι ότι αντιδρούν σε εσένα και άτομα σαν κι εσένα γενικότερα. Που έρχεστε να μεταδώσετε τις 'υψηλές' διδασκαλίες σας με ένα στιλάκι ψευτοανωτερίλας, η οποία όταν σας στριμώξουν εξαφανίζεται ως δια μαγείας, κι αρχίζουν τα καντήλια.

Αλλά δεν νομίζω να αντιλαμβάνεσαι τίποτα, γενικά. Έχεις προσπαθήσει να παρατηρήσεις τον εαυτό σου (μιας και σε καίει τόσο το θέμα) με τα μάτια ενός τρίτου; Σα να είσαι εσύ ο x χρήστης του esoterica και να διαβάζεις αυτά που γράφει ο xristosxatz. Αν το έκανες ποτέ αυτό (όσο πιο αντικειμενικά γίνεται), πιστεύω ότι θα κατέληγες σε μια φάση 'Τι μαλακίες κάνω τόσα χρόνια'.

Στο γράφω τελείως ειλικρινά και καλοπροαίρετα, μιας και την ίδια κουβέντα έχω πει για μένα, σε μια παρόμοια φάση. Απλά, όσο πιο έντονη είναι η συνειδητοποίηση , τόσο πιο σκληρό είναι και το σοκ. Γι'αυτό ίσως και η υποσυνείδητη τάση μας να αποφεύγουμε την αλήθεια και να αυτοπαραμυθιαζόμαστε σε τέτοιες περιπτώσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2019, 07:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και μια ακομα ερωτηση να τριτωσουμε

Σε ποια ιδιοτητα των αισθησεων οφειλεται το γεγονος της ΑΠΟΤΕΛΜΑΤΩΣΗΣ ....

Οποτε οι ερωτησεις ειναι τρεις


1 Ποιες απο αυτες τις αισθησεις ειναι πιο πιθανες ευαισθητες ....σε αποτελματωση


2 Σε ποια ιδιοτητα των αισθησεων οφειλεται το γεγονος της ΑΠΟΤΕΛΜΑΤΩΣΗΣ ....

3 Ποιες οι αποριες αποτελεσματα της αποτελματωσης αυτης .....

Αντε και μια τεταρτη


Ποιες οι επιθπτωσεις αυτων στον καθημερινο μας βιο ;;;;;


Εδω σε θελω μαγκα μου

ΠΕΡΟΝΟΣΠΟΡΕ ΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΕΣΤΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΓΩ APOLOGISE ΔΗΜΟΣΙΩΣ για το μπινελικι που ειχες την τιμη να υποστεις





θα σου απαντήσω και στις 4 με μια απάντηση:
Οι ανοησίες που αραδιάζεις δεν έχουν καμία σχέση με την εσωτερική αναζήτηση.

Χρησιμοποιείς τη νοήση για να εξηγήσεις πράγματα που είναι τελείως παράλογα. Ξέχνα αυτά που νομίζεις ότι ξέρεις, γιατί έτσι δεν θα πας πουθενά

Σου έδωσα συγκεκριμένες απαντήσεις για την εσωτερική παρατήρηση και άλλαξες θέμα αμέσως γιατί φάνηκες άσχετος με το ζητούμενο.

Επιμένεις δε, να ασχολείσαι με βιωματικές διεργασίες που ο μόνος τρόπος να τις καταλάβεις είναι να περάσεις απο αυτό το στάδιο, χωρίς να έχεις περάσει απο εκεί και ασχολούμενος μόνο σε θεωρητικό επίπεδο.
Το κάνεις συχνά αυτό; Μιλάς θεωρητικά για το σεξ χωρίς να έχεις κάνει;; Ξέρεις κανέναν ηλιθιο που να το κάνει αυτό;
Να ξέρεις, ότι στα μάτια κάποιου που γνωρίζει πέντε πράγματα για το αντικείμενο, κάπως έτσι φαίνεσαι.

quote:
Ασχολεισαι με κατι ρε παιδι μου ,η περιμενεις κανα ψαρι να τον τσιγκλησεις


Και δεν μιλω μονο για σενα αλλα για οποιον αλλο προβαινει σε παρομοιες τακτικες



Καλά ρε φίλε, αμα το πάμε έτσι, εσύ τι κάνεις ξύπνιος στις 12 το βράδυ να ασχολείσαι με το φόρουμ, δουλειά δεν έχεις το πρωί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2019, 07:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα πρότεινα να μην μπεις καν στον κόπο. Έχουν ήδη γραφτεί ΜΒ κειμένων σε απάντηση αυτών που γράφει ο xx. Κουραστήκαμε να προσπαθούμε να του δώσουμε να καταλάβει, για να εισπράττουμε τις ίδιες στερεότυπες απαντήσεις σε διαφορετικές παραλλαγές. Κάπου στο "παγίδες στην εσωτερική αναζήτηση" νομίζω, έγραφε ότι ο διαλογισμός είναι άχρηστος. Προφανώς επειδή δεν μπορεί να τον καταλάβει, ούτε να τον ασκήσει. Εδώ μιλάει για την "αυτοπαρατήρηση". Του έγραψες για mindfulness και για το σύστημα του F. Bardon. Θα κάνει κάποιο googling και θα σου απαντήσει με ακόμα πιο ασυνάρτητα σχόλια. Καμία αυτογνωσία. Στον κόσμο της πέτρας που λένε στο Θιβέτ...

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Ου καλά, αυτός είναι ειδική περίπτωση. Δεν θυμάμαι να διάβασα αυτό για τον διαλογισμό, πάντως αν το είπε είναι ύστατη μ****ία. Γνωρίζω μόνο ένα σύστημα που δεν έχει διαλογισμό παρά μόνο στα υψηλότερα επίπεδα. Σε όλα τα αλλα, από όπου και αν προέρχονται είναι το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις.
Αλλα μην πας μακριά, είδα σε κάποιο σημείο στο θέμα που αναφέρεις ότι υποστήριζε ότι πρέπει να γίνεται συγκράτηση σπέρματος κτλ. Μετά ανέφερε έναν λογοκλοπέα των θιβετιανών vajrayana tantra συστημάτων για να δικαιολογήσει τις μπούρδες του.
Εγω θα σας μεταφέρω κάτι που είχε πει κάπου αλλού κάποιος που ασχολείται χρόνια με ταοϊσμό και κινέζικη ιατρική: Η διατήρηση του σπέρματος υποτίθεται ότι διατηρεί το jing (ζωτική ενέργεια) στο σώμα. Απώλεια jing όμως έχουμε με οποιαδήποτε έκκριση του σώματος. Και αναρωτιέται ο άνθρωπος γιατί δεν υπάρχουν αντίστοιχες πρακτικές διατήρησης του ιδρώτα ή του σάλιου.

Προφανώς όλα αυτά είναι μπούρδες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2019, 11:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αληθεια ρε Αιρετικε
Και την εχω ξανακανει την ερωτηση αν εν θυμασαι
Εχεις αλλο μερος να εκφρασσεις την κακκοηθεια σου
Γενικα να εκφραστεις ρε παιδι μου

Ξέρεις Χατζηχρήστο ποιο ειναι το πρόβλημα που έχεις; Απλή περίπτωση IQ, και δυστυχώς δεν θεραπεύεται. Βελτιώνεται με σκληρή δουλειά, οχι όμως με τον τρόπο που το πας. Εσυ εμφανώς επιδεινώνεσαι.


Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2019, 15:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα 16 στάδια της επίγνωσης σύμφωνα με τον βουδισμό
http://www.vipassanadhura.com/sixteen.html
The Sixteen Stages of Vipassana Knowledge

1 Knowledge to distinguish mental and physical states (namarupa pariccheda nana).
2 Knowledge of the cause-and-effect relationship between mental and physical states (paccaya pariggaha nana).
3 Knowledge of mental and physical processes as impermanent, unsatisfactory and nonself (sammasana nana).
4 Knowledge of arising and passing away (udayabbaya nana).
5 Knowledge of the dissolution of formations (bhanga nana).
6 Knowledge of the fearful nature of mental and physical states (bhaya nana).
7 Knowledge of mental and physical states as unsatisfactory (adinava nana).
8 Knowledge of disenchantment (nibbida nana).
9 Knowledge of the desire to abandon the worldly state (muncitukamayata nana).
10 Knowledge which investigates the path to deliverance and instills a decision to practice further (patisankha nana).
11 Knowledge which regards mental and physical states with equanimity (sankharupekha nana).
12 Knowledge which conforms to the Four Noble Truths (anuloma nana).
13 Knowledge of deliverance from the worldly condition (gotrabhu nana).
14 Knowledge by which defilements are abandoned and are overcome by destruction (magga nana).
15 Knowledge which realizes the fruit of the path and has nibbana as object (phala nana).
16 Knowledge which reviews the defilements still remaining (paccavekkhana nana).

Άντε για να γίνει κάποιο σχετικό ποστ με το θέμα έτσι για αλλαγή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2019, 15:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αληθεια ρε Αιρετικε
Και την εχω ξανακανει την ερωτηση αν εν θυμασαι
Εχεις αλλο μερος να εκφρασσεις την κακκοηθεια σου
Γενικα να εκφραστεις ρε παιδι μου

Ξέρεις Χατζηχρήστο ποιο ειναι το πρόβλημα που έχεις; Απλή περίπτωση IQ, και δυστυχώς δεν θεραπεύεται. Βελτιώνεται με σκληρή δουλειά, οχι όμως με τον τρόπο που το πας. Εσυ εμφανώς επιδεινώνεσαι.


Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Δεν είναι περίπτωση IQ, είναι κλασσική περίπτωση υπερφίαλου ανθρώπου. Μακάρι να είχε κάτι να μας πει. Οι δάσκαλοι της προκοπής και ιδίως στην Ελλάδα σπανίζουν.

Στην προκειμένη το τί είναι επίγνωση μπορεί να συμπεριληφθεί σε μια μόνο παράγραφο. Το ζόρι είναι να την φτάσεις να την βιώσεις όχι να ξέρεις τι είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2019, 16:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι περίπτωση IQ, είναι κλασσική περίπτωση υπερφίαλου ανθρώπου. Μακάρι να είχε κάτι να μας πει. Οι δάσκαλοι της προκοπής και ιδίως στην Ελλάδα σπανίζουν.


Για κάποιον που διατυπώνει αυτή την ερώτηση:

quote:

Σε ποια ιδιοτητα των αισθησεων οφειλεται το γεγονος της ΑΠΟΤΕΛΜΑΤΩΣΗΣ ....


θα έβγαζες το συμπέρασμα πως όλα είναι ΟΚ;

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2019, 16:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
The Sixteen Stages of Vipassana Knowledge
1 Knowledge to distinguish mental and physical states (namarupa pariccheda nana).
2 Knowledge of the cause-and-effect relationship between mental and physical states (paccaya pariggaha nana).
3 Knowledge of mental and physical processes as impermanent, unsatisfactory and nonself (sammasana nana).
4 Knowledge of arising and passing away (udayabbaya nana).
5 Knowledge of the dissolution of formations (bhanga nana).
6 Knowledge of the fearful nature of mental and physical states (bhaya nana).
7 Knowledge of mental and physical states as unsatisfactory (adinava nana).
8 Knowledge of disenchantment (nibbida nana).
9 Knowledge of the desire to abandon the worldly state (muncitukamayata nana).
10 Knowledge which investigates the path to deliverance and instills a decision to practice further (patisankha nana).
11 Knowledge which regards mental and physical states with equanimity (sankharupekha nana).
12 Knowledge which conforms to the Four Noble Truths (anuloma nana).
13 Knowledge of deliverance from the worldly condition (gotrabhu nana).
14 Knowledge by which defilements are abandoned and are overcome by destruction (magga nana).
15 Knowledge which realizes the fruit of the path and has nibbana as object (phala nana).
16 Knowledge which reviews the defilements still remaining (paccavekkhana nana).

Καλό θα ήταν, για την οικονομία της συζήτησης, να είχαμε και μια απλή, κατανοητή ερμηνεία για το τι σημαίνουν το καθένα από τα 16 στάδια ξεχωριστά.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2019, 16:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλό θα ήταν, για την οικονομία της συζήτησης, να είχαμε και μια απλή, κατανοητή ερμηνεία για το τι σημαίνουν το καθένα από τα 16 στάδια ξεχωριστά.

Έχεις δίκιο αλλα υπάρχουν ήδη στο link για όποιον ενδιαφέρεται και δεν έχω τον χρόνο να τα μεταφράσω. Άλλωστε αυτή είναι η εξέλιξη της επίγνωσης σύμφωνα με τον Βουδισμό. Δεν σημαίνει ότι κατ ανάγκη θα ακολουθούν όλοι αυτό το σύστημα. Είπα απλώς να δώσω μια κατεύθυνση στην συζήτηση και κάποια βάση γύρω απο την οποία να έχει κάποιο νόημα αυτή η άσκοπη κατα τα άλλα συζήτηση.

quote:
Για κάποιον που διατυπώνει αυτή την ερώτηση:

quote:

Σε ποια ιδιοτητα των αισθησεων οφειλεται το γεγονος της ΑΠΟΤΕΛΜΑΤΩΣΗΣ ....

θα έβγαζες το συμπέρασμα πως όλα είναι ΟΚ;



Το μόνο που συμπεραίνω είναι ότι ο εγωισμός του είναι πολύ μεγαλύτερος απο την αντιληπτική του ικανότητα και πιθανόν την ευφυία του. Σε απόλυτες ποσότητες τι συμβαίνει ακριβώς δεν ξέρω!
Πιθανόν να είναι στόκος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2019, 16:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως το θέτεις σε σωστή βάση, στη σχετική θέση της συναισθηματικής νοημοσύνης κάποιου με την διανοητική του. Λίγο παραπάνω ο ilias1990 του έγραψε για πολλοστή φορά, μια νέα παραλλαγή αυτών που του έχουμε γράψει κι εμείς παλιότερα. Αποστασιοποιήσου για λίγο από αυτά που έχεις γράψει, δες τα με τα μάτια άλλου. Δεν είναι εύκολο αυτό, λίγοι μπορούν να το κάνουν και αυτοί όχι συστηματικά. Αλλά, σου έχουν πει δέκα νοματαίοι εδώ μέσα το ίδιο πράγμα: η ατέρμονη επανάληψη κάποιων (επιεικώς... αμφισβητούμενων) βιωμάτων που έχουν γράψει άλλοι στα βιβλία τους, μέσα από το φίλτρο της δικιάς σου περιορισμένης αντίληψης, θα παράγει νομοτελειακά ασυναρτησίες.

Κι εσύ δεν κάθεσαι καν να αναλογιστείς "μα τι γράφω ρε γμτ μου;" και "τα πιστεύω αυτά ή αυτοϊκανοποιούμαι;", είσαι άξιος για την κριτική που ακολουθεί μετά. Έγραψε μια ανοησία ο SAB (παρέα με τις υπόλοιπες που έχει γράψει). Τη διάβασες εσύ, μάλλον άλλα διάβασες, άλλα κατάλαβες και άλλα έγραψες εδώ. Και τι περιμένεις τώρα; Χειροκρότημα; Την προσβολή της αισθητικής του φόρουμ αυτού που συμμετέχουν κι άλλοι, τη σκέφτηκες; Ότι θα διαβάσει κάποιος το παραλήρημα που αραδιάζεις εσύ με τον οποίο θα ήθελα να συζητήσω εγώ, και εξ αιτίας σου θα χαρακτηρίσει όλο το φόρουμ με εμένα μαζί, σαν όμοιό σου, το σκέφτηκες; Ψιλά γράμματα όλα αυτά περονόσπορε. Και το θέμα αυτού του νήματος είναι η "επίγνωση". Ορατότης μηδέν.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2019, 17:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
The Sixteen Stages of Vipassana Knowledge
1 Knowledge to distinguish mental and physical states (namarupa pariccheda nana).
2 Knowledge of the cause-and-effect relationship between mental and physical states (paccaya pariggaha nana).
3 Knowledge of mental and physical processes as impermanent, unsatisfactory and nonself (sammasana nana).
4 Knowledge of arising and passing away (udayabbaya nana).
5 Knowledge of the dissolution of formations (bhanga nana).
6 Knowledge of the fearful nature of mental and physical states (bhaya nana).
7 Knowledge of mental and physical states as unsatisfactory (adinava nana).
8 Knowledge of disenchantment (nibbida nana).
9 Knowledge of the desire to abandon the worldly state (muncitukamayata nana).
10 Knowledge which investigates the path to deliverance and instills a decision to practice further (patisankha nana).
11 Knowledge which regards mental and physical states with equanimity (sankharupekha nana).
12 Knowledge which conforms to the Four Noble Truths (anuloma nana).
13 Knowledge of deliverance from the worldly condition (gotrabhu nana).
14 Knowledge by which defilements are abandoned and are overcome by destruction (magga nana).
15 Knowledge which realizes the fruit of the path and has nibbana as object (phala nana).
16 Knowledge which reviews the defilements still remaining (paccavekkhana nana).

Καλό θα ήταν, για την οικονομία της συζήτησης, να είχαμε και μια απλή, κατανοητή ερμηνεία για το τι σημαίνουν το καθένα από τα 16 στάδια ξεχωριστά.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."


Εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα αυτό. Θα ήθελα κι εγώ το ίδιο. Περονόσπορε, οδηγείς τη συζήτηση;

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2019, 07:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει θα κάνω μια απόπειρα.

Επίγνωση όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, είναι μια διαδικασία σταδιακής διαπίστωσης της αλήθειας για την πραγματικότητα και τον εαυτό μας. Συνήθως προέρχεται από μια προεργασία σε διαλογισμό ή προσευχή ή ενοραματισμό.

Στο παράδειγμα που έδωσα παραπάνω που προέρχεται απο την βουδιστική παράδοση, φαίνονται τα 16 στάδια που περνάει κάποιος που ακολουθεί την πρακτική vipassana. Χοντρικά ο διαλογιζόμενος βλέπει φώτα εκεί που δεν υπάρχουν ή οντότητες και συνειδητοποιεί ότι δεν υπάρχει ο εαυτός του όπως τον καταλαβαίνει ο μέσος άνθρωπος.
Σταδιακά αν δείτε παρακάτω στο λινκ, ο διαλογιζόμενος αρχίζει και νιώθει μια κενότητα γιατί αντιλαμβάνεται ότι το σύμπαν δεν είναι μόνιμο και υπάρχει δυστυχία συνδεδεμένη με τα πράγματα στο υλικό σύμπαν.
Αφου περάσει αυτό το στάδιο φτάνει στην φώτιση. Παρατηρείστε ότι δεν είναι όλα μέλι γάλα. Υπάρχουν στάδια που έχει παρατηρηθεί ότι παρότι ο ασκούμενος δεν έχει φτάσει στην φώτιση, τα παρατάει γιατί νιώθει ικανοποιημένος με ότι έχει καταφέρει.

Επίγνωση υπάρχει σε όλα τα συστήματα μυστικισμού, σε κάθε περίπτωση είναι βιωματική εμπειρία που αντιτίθεται στην λογική και στις καθιερωμένες αντιλήψεις των ανθρώπων για τον κόσμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2019, 08:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και αναφέρθηκε το mindfulness, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα παρουσίαση που έγινε από την Ελληνική Θεραβάντα:

https://web.facebook.com/Theravada.Greece/videos/428979997664941/

Για όσους δεν γνωρίζουν, mindfulness είναι η δυτική προσέγγιση του συστήματος της βουδιστικής ψυχολογίας που περιλαμβάνεται στην παράδοση του ρεύματος της Theravada, κυρίως στη Vipassana πιο συγκεκριμένα. Στη δύση έγινε ευρέως γνωστή από τη δουλειά του Jon Kabat Zinn.

Στο θέμα της επίγνωσης τώρα, θα αρχίσω με την κλασσική προσέγγιση: πρόκειται για μια λειτουργία της ανώτερης συνείδησης του ανθρώπου. Θεωρώ πως ανήκει ή βρίσκεται πολύ κοντά στο κομμάτι που ονομάζεται αυτοσυνείδηση. Η γνώση καθ' αυτή του ότι διαθέτεις συνείδηση και η παρατήρηση των διεργασιών που λαμβάνουν χώρα σε αυτή, κυρίως τη στιγμή που τις παρατηρείς.

Στο χώρο τώρα του εσωτερισμού τώρα, κυκλοφορούν πολλές "απόψεις" (ας τις χαρακτηρίσουμε έτσι) για το τι είναι η επίγνωση. Πολλές λένε ουσιαστικά με άλλα λόγια αυτό που περιγράφει η ψυχολογία, άλλες παραθέτουν "λογοτεχνικά" κείμενα με τις απόψεις του συγγραφέα, έως κάποιες που είναι απλά κενές περιεχομένου. Άλλες πάλι δικαιωματικά πολύ παλαιότερες από τα δυτικά συστήματα ψυχολογίας, όπως η Vipassana, μπορούν να διεκδικήσουν τον τίτλο της πρώτης ολοκληρωμένης προσέγγισης στην περιγραφή, ανάλυση και μεθοδολογία ανάπτυξης της ανθρώπινης συνειδητότητας.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2019, 14:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμπληρώσω ότι το mindfulness αναφέρθηκε, αφ' ενός γιατί -πολύ σωστά- το έθιξε ο peronosporos, αφ' εταίρου γιατί -επειδή το ασκώ- γνωρίζω ότι είναι η πιο γνωστή, η πιο εύκολη και προσιτή, μη μεταφυσικής χροιάς (θρησκευτικής, ακόμα και μη θεϊστικής) συλλογή μεθόδων διαλογισμού, με σκοπό την καλλιέργεια της επίγνωσης. Η ίδια η έννοια του mindfulness μεταφράζεται (επίσημα) στα Ελληνικά σαν συνειδητότητα ή επίγνωση.

Έχει σημασία που τονίζω τη μη μεταφυσική χροιά, γιατί οι εκλαϊκευτές του στη δύση φρόντισαν να απογυμνώνουν όλες τις θρησκευτικές αναφορές (σωτηριολογικές) που φέρει η Vipassana (σαν πρακτική της Theravada), έτσι ώστε να μπορεί να προσεγγιστεί από ανθρώπους διαφορετικών απόψεων και αντιλήψεων, μη βουδιστές, άθεους και αγνωστικιστές, όπως και να μελετηθεί επιστημονικά. Αυτό έγινε επί μια δεκαετία τουλάχιστον, και μέσω σημαντικών δημοσιεύσεων από μερικές επιστημονικές ομάδες (βλ. ιατρική σχολή του ΜΙΤ), αποδείχτηκαν τα αδιαμφισβήτητα οφέλη του διαλογισμού, στην ψυχική υγεία και συμπεριφορά του σύγχρονου δυτικού.

Τέλος, όποιος ενδιαφέρεται και για το μεταφυσικό κομμάτι, που όσον αφορά τον Βουδισμό, θεωρώ ότι εστιάζει κυρίως στην ηθική στάση και συμπεριφορά του ανθρώπου (βλ οκταπλό ευγενές μονοπάτι), μπορεί πολύ εύκολα να παρακολουθήσει κάποιο δρόμο, όπως αυτός που αναφέρθηκε. Γενικά η ενασχόληση με τις ανατολικές θρησκείες είναι ενδιαφέρουσα, γιατί πολλές από αυτές καλλιεργούν ένα κομμάτι που λέγεται πρακτική φιλοσοφία. Κάτι που απουσιάζει εμφανώς από τον Χριστιανισμό. Ο μη ορθόδοξος Ιουδαϊσμός για παράδειγμα, περιλαμβάνει το γνωστό μυστικιστικό σύστημα της Καμπάλα, διαμορφωμένο μέσα στο χωνευτήρι της Δυτικής Ευρώπης.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2019, 17:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την άλλη, στο σύστημα του Gurdjieff, ο όρος "επίγνωση" χρησιμοποιείται σπάνια. Αντ' αυτού ο Gurdjieff χρησιμοποιεί τον όρο "συνειδητότητα" και τον διαχωρίζει από την "συνείδηση", λέγοντας ότι "συνειδητότητα" είναι μια κατάσταση όπου ο άνθρωπος γνωρίζει μεμιάς όλα όσα γνωρίζει γενικά και όπου μπορεί να δει πόσο λίγα γνωρίζει, στην πραγματικότητα, και πόσες αντιφάσεις υπάρχουν σ' αυτά που γνωρίζει - κάτι ανάλογο δηλ. με αυτό που λέει σωστά ο Peronosporos

quote:
Επίγνωση όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, είναι μια διαδικασία σταδιακής διαπίστωσης της αλήθειας για την πραγματικότητα και τον εαυτό μας.

ενώ συνείδηση είναι μία κατάσταση όπου ο άνθρωπος νιώθει μεμιάς όλα όσα νιώθει γενικώς ή όλα όσα μπορεί να νιώσει.

Επίσης, αναφέρεται σε 4 είδη συνειδητότητας που μπορεί να έχει ο άνθρωπος. Τέσσερις δηλ. καταστάσεις συνειδητότητας, οι οποίες είναι : α) o ύπνος β) η συνειδητότητα της εγρήγορσης γ) η ανάμνηση του εαυτού ή αυτο-ενθύμηση και τέλος δ) η αντικειμενική κατάσταση συνειδητότητας.

quote:
Στάδιο 1

Knowledge to distinguish mental and physical states (namarupa pariccheda nana).

In this nana, or state of wisdom or knowledge, the meditator is able to distinguish nama (mental phenomena) from rupa (material phenomena). For example, he is aware that the rising and falling movements of the abdomen are rupa and that the mind which acknowledges these movements is nama. A movement of the foot is rupa and the consciousness of that movement is nama.


Στο σημείο αυτό, ο Gurdjieff κάνει μια σημαντική παρατήρηση : Ούτε τις ψυχικές (mental), ούτε τις φυσικές (material) λειτουργίες του ανθρώπου μπορούμε να τις καταλάβουμε, αν δεν αντιληφθούμε ότι τόσο οι πρώτες όσο και οι δεύτερες μπορούν να λειτουργούν σε διαφορετικές καταστάσεις συνειδητότητας.

Για να το κατανοήσουμε καλύτερα αυτό αλλά και να δούμε την σημασία της πρακτικής Vipassana και των 16 σταδίων της, αρκεί να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει στην πρώτη κατάσταση συνειδητότητας, τον ύπνο. Μιλάμε για μια κατάσταση εντελώς υποκειμενική. Ο άνθρωπος είναι βυθισμένος σε όνειρα, άσχετα αν τα θυμάται ή όχι. Ακόμη κι αν ορισμένες εντυπώσεις φτάσουν σ' αυτόν, π.χ ήχος, θερμότητα ή ψύχος ή ακόμη και η αίσθηση του ίδιου του σώματός του, το μόνο που δημιουργούν μέσα του είναι φανταστικές υποκειμενικές εικόνες. Το πρώτο στάδιο λοιπόν της πρακτικής, του παρέχει την γνώση να διαχωρίζει τις λειτουργίες του. Κάτι ανάλογο εμφανίζεται και στο σύστημα του Gurdjieff με τον λεγόμενο διαχωρισμό των κέντρων.

Προσωπικά, δεν ασκώ την πρακτική της Vipassana όπως ο Heretic - είμαι Γκουρτζιεφικός - ,αλλά μελετώντας θεωρητικά τα 16 στάδιά της μπορώ ακριβώς να κατανοήσω π.χ το 2ο στάδιο, το οποίο αναφέρεται σε σχέση mental - physical, σχέση cause-and-effect, μέσα από την προσωπική μου εργασία στον εαυτό μου, με βάση το σύστημα του Gurdjieff. Θα προσπαθήσω να περιγράψω αυτήν την σχέση - παρακαλώ, να με διορθώσουν οι πιο ειδικοί της Vipassana - ως εξής :

quote:
Στάδιο 2

Knowledge of the cause-and-effect relationship between mental and physical states (paccaya pariggaha nana).


Κατάσταση : Ύπνος. (Μιλάμε για μια κατάσταση εντελώς υποκειμενική. Ο άνθρωπος είναι βυθισμένος σε όνειρα, άσχετα αν τα θυμάται ή όχι. Ακόμη κι αν ορισμένες εντυπώσεις φτάσουν σ' αυτόν, π.χ ήχος, θερμότητα ή ψύχος ή ακόμη και η αίσθηση του ίδιου του σώματός του, το μόνο που δημιουργούν μέσα του είναι φανταστικές υποκειμενικές εικόνες.) Συνέχεια ... Μετά, ο άνθρωπος ξυπνάει. Φαινομενικά, αυτή είναι μια τελείως διαφορετική κατάσταση συνειδητότητας. Ο άνθρωπος μπορεί να μιλάει, να κινείται, να συνομιλεί με άλλους, να κάνει σχέδια για το μέλλον, να βλέπει τον κίνδυνο και να τον αποφεύγει κ.ο.κ. Είναι σε καλύτερη θέση απ' ότι όταν κοιμόταν. Ωστόσο, αν εμβαθύνουμε λίγο περισσότερο στον εσωτερικό του κόσμο, στις σκέψεις του, στις αιτίες - (causes) των πράξεών του, θα δούμε ότι βρίσκεται σχεδόν στην ίδια κατάσταση όπως όταν κοιμάται. Και σε χειρότερη μάλιστα, γιατί στον ύπνο είναι παθητικός, ενώ στον ξύπνο μπορεί να ενεργεί συνέχεια και τα αποτελέσματα - (effects) όλων των πράξεών του θα βρίσκουν αντίκρυσμα ή επάνω του ή στους γύρω του. Όμως, δεν θυμάται τον εαυτό του. Τα πάντα του συμβαίνουν. Δεν μπορεί να σταματήσει τη ροή των σκέψεών του, δεν μπορεί να ελέγξει την φαντασία του, τα συναισθήματά του, την προσοχή του. Ζει σε έναν εντελώς υποκειμενικό κόσμο, φτιαγμένο από τα "θέλω" ή τα "δεν θέλω" του, φτιαγμένο από "μ' αρέσει" ή "δεν μ' αρέσει", δηλ. σε έναν κόσμο πλασμένο από αυτά που νομίζει πως θέλει ή δεν θέλει, από αυτά που νομίζει πως του αρέσουν ή δεν του αρέσουν. Δεν βλέπει τον πραγματικό κόσμο. Ζει μέσα στον ύπνο. Ένας ύπνος πολύ πιο επικίνδυνος από τον ύπνο την νύχτα, στο κρεβάτι του.

Αυτό το στάδιο - κατάσταση, ο Gurdjieff το ονομάζει "καθαρή συνειδητότητα" ή "συνειδητότητα της εγρήγορσης", αλλά προφανώς αυτοί οι όροι δόθηκαν για πλάκα και εντάσσονται στο γενικότερο Γκουρτζιεφικό ψέμα αποπροσανατολισμού εκείνου του ανθρώπου ο οποίος ...

quote:
Peronosporos

νιώθει ικανοποιημένος με ότι έχει καταφέρει.


Η δυνατότητα που δίνει ακριβώς εδώ ο Gurdjieff είναι μοναδική. Χρησιμοποιώντας τον όρο "καθαρή συνειδητότητα" ο Γκουρτζιεφικός ασκούμενος μπορεί να επικοινωνήσει με έναν άνθρωπο ο οποίος ζει στον ύπνο του. Για τον τελευταίο, η καθαρή συνειδητότητα είναι η κατάσταση στην οποία βρίσκεται : νομίζει ότι ασκείται, νομίζει ότι αυτοπαρατηρείται, νομίζει ότι συμπεραίνει, νομίζει ότι εξηγεί. Αλλά αυτό, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο - η επικοινωνία δηλ. - και καλύτερα να μην επεκταθώ.

Σε σχέση με την πρακτική της Vipassana, θεωρώ πως από το 3ο στάδιο και μετά, αρχίζει αυτό που ονομάζουμε αλλιώς, "κάθοδος", δηλ. η σταδιακή αναγνώριση της κενότητας του "εγώ" σε σχέση με τον πραγματικό κόσμο. Στα προχωρημένα στάδια, ο διαλογιζόμενος βιώνει αναλαμπές των δύο ανώτερων συνειδησιακών καταστάσεων έως ότου φτάσει σε μια κατάσταση να μπορεί να βλέπει τα πράγματα όπως είναι. Αυτή η κατάσταση στην πρακτική της Vipassana ονομάζεται "φώτιση".

quote:
βλέπει φώτα εκεί που δεν υπάρχουν ή οντότητες

Είναι ενδείξεις / αναλαμπές των δύο ανώτερων - κατά Gurdjieff - καταστάσεων συνειδητότητας.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 06/06/2019 19:55:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2019, 21:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίγνωση όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, είναι μια διαδικασία σταδιακής διαπίστωσης της αλήθειας για την πραγματικότητα και τον εαυτό μας.

Και πως σκοπευεις να το κανεις αυτο ρε τσιριμπιμ τσιριμπομ

Αληθεια Το τσιριμπιμ τσιριμπομ πως μου ηρθε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2019, 21:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρώτο στάδιο λοιπόν της πρακτικής, του παρέχει την γνώση να διαχωρίζει τις λειτουργίες του. Κάτι ανάλογο εμφανίζεται και στο σύστημα του Gurdjieff με τον λεγόμενο διαχωρισμό των κέντρων.


Σωστος ο παικτης


Η ιδια ερωτηση ισχυει και για εσενα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2019, 21:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως σκοπευεται να πλησιασεται τα ανθρωπινα κεντρα

Γιατι να τα πλησιασεται

Και ας μην μου χρεωσει κανεις οτι κανω τον εξυπνο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2019, 22:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ..........τσιριμπιμ τσιριμπομ να μην ξεχασω

Δασκαλοι δεν υπαρχουν


Εχουν ολοι παει για γρουβες


Μαχαιρακι τσαντουλα και βουρ στον αγρο

Οι μονοι δασκαλοι ειμαστε..... εσυ εγω ο καθενας μας


Αρκει να το καταλαβουμε και να θελησουμε να παρουμε την τυχη της εργασιας στα χερια μας


Τα ξενα χερια ξερεις.... ειναι μαχαιρια

Στα δηθεν κεντρα εσωτερισμου ....τα ξενα χερια.... τα κουτα ειναι πολλα


Πολλα κοροιδα μαζεμενα αλληλοεπηρεαζουν το ενα το αλλο


Το κερασακι και η αποθεωση αρχιζουν να φορουν κελεμπιες

χικ χικ χικ


Τα εχω πει πολλακις ....

Και ας μην γινομαι κακκος


Ο Nick..... καλη του ωρα ....συνηθιζε να λεει για την βλακεια των ανθρωπων πως ειναι πιο μεγαλη και απο το συμπαν

Καποιος λοιπον πρεπει να αρχισει να ψαχνει να ερευνα να ενδιαφερεται


Και κυριως για καποιο διαστημα μεχρι να ρθει στα ισια του να ξεχασει παντελως οποιαδηποτε διδασκαλια


Να απομακρυνθει καλο θα ηταν και απο τα αναλογα περιβαλοντα


Να μεινει μονος νος νος νος νονος


.......Εχει και ο αντιλαλος την σημασια του ......και κρατα το ....


Να αναρωτηθει και να πει


Καλες και αγιες οι διδασκαλιες ......αν και προσωπικα...... θα προτιμουσα καποιον που τις πλησιαζει καχυποπτα

Αν τις πλησιασεις καχυποπτα .....χωρις ομως να τις αποριπτεις ......,ισως βγαλεις λαγουδακια


Παμε ξανα ....


Να αναρωτηθει και να πει .....


Εγω τι μπορω να κανω

Και μετα ......


Να συνειδητοποιησει οτι τιποτα δεν εχει κανει

Οπως το λεω τι πο τα .......


ειναι και παντα ηταν μονος νος νος

Βαλε το καλα στο ξερο σου τσιριμπιμ

Αν δεν ξεχασεις τις διδασκαλιες ....η στην χειροτερη να αναρωτηθεις .......


Να πεις .....εγω τι μπορω να κανω απο ολα αυτα που εχω διαβασει .......


Σου λεω εκ των προτερων τπτς


,θα ειμαστε παντα ,τιπτς αλλο απο μιμιδια


Και μαλιστα αποτυχημενα

Κατι στοκοι σαν εμενα ,μπορουν να σου δειξουν την διαδρομη που ηδη εχουν κανει


Επιβεβαιωμενη....... και ξανα ξανα ξανα επιβεβαιωμενη διαδρομη


Καθε βημα επιβεβαιωνεται...... πολλα... ξανα.... μεχρι να βρεθει το επομενο

Και... ω...... τι ειρωνια


Απο τα μικρα βηματακια δεν αντιλαμβανεσθαι τπτε

Τις προχωρημενες ομως θεωριςες τις γνωριζουν πλεον και οι πετρες


..... φαρσι και ανακατωτα..... που ελεγε και ο τρισ παπουλης μου


Αναρωτησου αναρωτησου αναρωτησου

Βρες απο που να αρχισεις καθε φορα


Τι ....ποιο.... ειναι αυτο που μπορω να κανω


Τι θελω εγω ......τι θελω.... τι θελω


Επικεντρωσου στον ΔΙΚΟ σου στοχο

Οχι αυτους που αλλοι εβαλαν στο λογισμικο σου ερημην σου

Το δικο σου στοχο ομως οπως ειπα τον ξεχασες


Στο κεντρο ομως περναμε καλα

Αν θελεις να ξεκαθαρισεις το μεσα σου μπορω να σου πω ολιγα


γα γα γα γα


Αν ψαχνεις μεταφυσικα κολπα τσου

Δεν διαφερω απο κανεναν οσον αφορα τις αντιδρασεις μου

Απο κανεναν

Εκτος ομως ..... ισως στο οτι εχω εθισθει στο να ψαχνω και να πειραματιζομαι

Γενικα αρεσκομαι στην μοναχικη πορεια


Εκει τσιριμπιμ εχει καθαρο αερα


Καθαρο και φρεσκο

Και δεν ημουν ετσι πριν οχι καποια χρονια


Οχι πολλα

Να ξερεις οτι μια απο τις βασικες αρχες τσιριμπιμ ......ειναι αυτη που απεριψες κατηγορηματικα


Πειραμα και ερευνα .....και μετα .....


Παλι πειραμα και ερευνα


Να συνηθισεις την μοναχικη πορεια

Σε ολα.... ολα..... ολα


Να φταχνεις καθε μερα και διαφορετικο φαγητο

Το πειραμα για το πειραμα

Μην κανεις λαθος και το αποριψεις

Οι ανακαλυψεις συνειδητοποιιησεις για το δικο μας χαμηλο επιπεδο συνειδητοτητος γινονται μονο μεσα απο την ζωη


Μερσα απο την ζωη δηλ ανακαλυπτουμε την δασκαλια


Αυτο πρεπει να συμβαινει στην συντριπτικη πλειοψηφια των ανακαλυψεων

Αντε και λιγο να βοηθουν οι διδασκαλιες

Πολυ ομως λιγοτερο αναποδα


Το αναποδα δε ν καλο

Ολος ομως ο κοσμος παει αναποδα


Προσπαθουν μεσα απο τις διδασκαλιες να βρουν την ζωη


Τελειως κουτο δυσπρακτικο ,και αβολο

Για πολλους λογους

Οι παγιδες στον εσωτερικο δρομο πολλες

Τις αποφευγεις μονο αν εισαι μονος

Αν ψαχνεις ανεξαρτητα


Τα κοπαδια μπαινουν παντα στο μαντρι

Ο καλητος μου ο Ηρακλειτος επεμενε στην διαχειρηση των αντιθεσεων


Σε καποιο σποτ διαφημιστικο προχθες λεγανε οτι το περασμα απο την θεση στην αντιθεση ειναι πηγη μαθησης της αληθειας

Εγω δεν θα πω της αληθειας

Θα πω της σχετικης καθε φορα αληθειας


Αυτης που εξηγει την πραγματικοτητα μας


Ξανα και ξανα

Διαχειρηση των αντιθετων ισουται με εργαλειο

Το ελεγε και ο Βεορ

Κεκαλυμενα και οχι πολλακις οπως παντα

Προτιμουσε να αναφερεται σε υπερβαρικες καταστασεις μακρυα απο το επιπεδο μας

Λες και αναφερονταν σε πολυ προχω ατομα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2019, 07:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Επίγνωση όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, είναι μια διαδικασία σταδιακής διαπίστωσης της αλήθειας για την πραγματικότητα και τον εαυτό μας.

Και πως σκοπευεις να το κανεις αυτο ρε τσιριμπιμ τσιριμπομ

Αληθεια Το τσιριμπιμ τσιριμπομ πως μου ηρθε




Ρε μεγάλε, τα διαβάζεις τα posts ή απλως ρίχνεις μια ματιά;;
Η απάντηση είναι στην ακριβώς επόμενη πρόταση απο αυτή που παράθεσες!

Έτσι και αλλιώς το έχεις πάρει τελείως στραβά το θέμα. Η επίγνωση έρχεται απο μόνη της και δεν μπορείς να την πιέσεις να επισπεύσει. Πρέπει πρώτα να "δουλέψεις" με το σύστημα που ακολουθείς και σταδιακά θα δείς αποτελέσματα. Δεν θα γίνει απο την μια μέρα στην άλλη.
Όπως σου προανέφερα ακολουθείς μια φιλοσοφική ανερμάτιστη προσέγγιση που δεν θα σε οδηγήσει πουθενά.

quote:
Το ελεγε και ο Βεορ



Οφείλω να σου πώ ότι ο τύπος είναι άγνωστος στους αποκρυφιστικούς κύκλους. Δεν έχουν καμία αξία οι παραθέσεις απο τα κείμενά του.
Αντιθέτως ο Bardon ας πούμε είναι γνωστός ακόμα και σε άτομα που δεν θα φανταζόσουν ποτέ, πχ το Practice of Magical Invocation μου το ανάφερε άτομο που κάνει ινδονησιακό ενεργειακό σύστημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2019, 09:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O S.A.W είναι γνωστός για τα άλλα "έργα" του, όπως η δημιουργία προσωποκεντρικής σέκτας. Για το αποκρυφιστικό του έργο, από ένα βιβλίο παρουσίασης (τρίτου) που διάβασα, μου δόθηκε την εντύπωση ενός συστήματος-αχταρμά από διάφορα που μάζεψε από άλλους δυτικούς, ανατολική παράδοση και την τοπική παράδοση της λατινικής Αμερικής. Σε κάποια σημεία κατέβασα δικό του υλικό από το διαδίκτυο, έχει κάποια τελετουργικά από σαμάνικη παράδοση. Δεν βλέπω πάντως το λόγο να ασχοληθεί κανένας μαζί του. Προσωπικά, μου έδωσε μια εικόνα επαρκούς νοσηρότητας για να μην προχωρήσω, παρόμοια με αυτή που έχω δει και σε άλλους ψευτογκουρού.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2019, 13:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και αναφέρθηκε το mindfullness :

'Πήγε ο μαθητής Τζι Γκουάνγκ στον Δάσκαλο Μποντιντάρμα και του είπε ότι δεν έχει ειρήνη στο νου του. Τον παρακάλεσε να του τον ειρηνεύσει. “Φέρε μου το νου σου εδώ και θα σου τον ειρηνεύσω” απάντησε ο δάσκαλος. “Μα όταν αναζητώ τον νου μου δεν μπορώ να τον βρω!” απάντησε ο μαθητής. “Βλέπεις λοιπόν που τον ειρήνευσα κιόλας;” απάντησε αφοπλιστικά ο δάσκαλος.'

http://sped2work.tripod.com/resolve3.html

Edited by - ilias1990 on 07/06/2019 13:02:37

Edited by - ilias1990 on 07/06/2019 13:04:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy