ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 21:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό είναι με άλλα λόγια, μια καταγραφή. Το ίδιο, εμφανίζεται και στο σύστημα του Gurdjieff. Ο Gurdjieff δεν το λέει "προσευχή", το λέει "κάτσε το βράδυ πριν κοιμηθείς και κάνε μια ανασκόπηση - καταγραφή της συμπεριφοράς σου την ημέρα που πέρασε". Δεν θες της συμπεριφοράς σου ; Κάνε μια καταγραφή των σκέψεών σου. Μια απλή καταγραφή. Κάνε το κάθε μέρα για 10 μέρες π.χ. Μετά πάρε αυτά που έχεις καταγράψει και κάνε ανάλυση. Θα εκπλαγείς με το πόσα καινούργια πράγματα θα μάθεις για τον εαυτό σου. So simple ... Θες να το κάνεις ; Καλώς. Δεν θες ; Πάλι καλώς. Μείνε στο να απορείς.

(δεν χρειάζεται να κάνεις πολύπλοκα πράγματα ρε xristosxatz, ειλικρινά στο λέω)



Αυτος ειναι σαφως ενας απο τους τροπους και το εχω πολλακις πει


Με αυτον τον τροπο μπορει να γινει και καταγραφη ,και παρατηρηση


Και ξερεις γιατι


Διοτι η αναδρομικη ασκηση ειναι μιας μορφης θεληματικης προσοχης συνειδητης φαντασιας


Παρ ολα αυτα δεν ειναι τοσο απολο οσο το παρουσιαζεις

Η αναδρομη ειναι κατι που συνεχως αναβαθμιζεται και προχωρα δια μεσου της εφαρμογης χρησης της

Καταληγουμε σε καποια στιγμη να αντικρυζουμε την στιγμη της αναδρομης συνιστωσες συμπεριφορων δηλ αισθησεις και οχι ολοκληρωμενα γεγονοτα οπως αναφερες

Αν το κανει κανεις με τους ενδεδειγμενους τροπους το πιθανοτερο ειναι οτι θα βαρεθει και θα τα παρατησει χωρις τιποτα να αποκομισει


Σε ολα πρεπει να βρουμε τον τροπο που θα τα κανουμε γιατι αυτο ειναι το πρακτικο κομματι της υποθεσεως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2019, 01:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Σου φαίνεται δύσκολο αυτό ; Αυτό που σου λέει π.χ ο ilias1990 είναι ακόμη πιο δύσκολο :

quote:
Έχεις προσπαθήσει να παρατηρήσεις τον εαυτό σου (μιας και σε καίει τόσο το θέμα) με τα μάτια ενός τρίτου; Σα να είσαι εσύ ο x χρήστης του esoterica και να διαβάζεις αυτά που γράφει ο xristosxatz.

Στην ουσία σου λέει ότι και ο Σαμαέλης. Διαχώρησε τον εαυτό σου από τα γραφόμενά σου. Δέσ' τα, με τα μάτια ενός τρίτου. Σαν να είσαι ένας άλλος αναγνώστης και διαβάζεις τα posts του xristosxatz. Για μένα, αυτό είναι πιο δύσκολο να το κάνεις, στο λέω, γιατί θεωρώ πως ταυτίζεσαι μέσα από αυτά που γράφεις. Και είναι αρκετά πιο δύσκολο να απο-ταυτιστείς. Ενώ αυτό που σου λέω εγώ, είναι πανεύκολο. Το ίδιο πράγμα είναι κι αυτό, αλλά πιο ... low level ας πούμε.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 08/06/2019 21:02:01


Είπα κι εγώ και παρόμοια πράγματα είπατε κι εσείς. Όμως, εδώ στο φόρουμ για παράδειγμα, το εφαρμόζουμε; Αν ,δηλαδή, δούμε με τα μάτια ενός τρίτου, ενός 'φρέσκου' αναγνώστη του esoterica, ο οποίος δεν έχει ασχοληθεί με την επίγνωση/αυτοσυνείδηση κτλ και που ξεκίνησε διαβάζοντας το θέμα που βρισκόμαστε, τι συμπέρασμα θα βγάλουμε;

3-4 τύποι, κλεισμένοι στον μικρόκοσμο ενός φόρουμ, προσπαθούν να δείξουν σε ένα 'κακόμοιρο' (που τόλμησε να εκφράσει ανοιχτά τις απόψεις του) τα λάθη του, ανεβάζοντας με αυτό τον τρόπο την αυτοπεποίθησή τους. Κι αυτός ο 'κακόμοιρος' κερδίζει μοιραία την συμπάθεια, μιας και λειτουργεί λίγο σαν σάκος του μποξ.

Και το θέμα είναι ότι κάποια από αυτά μπορεί όντως να ισχυουν, σε κάποιο βαθμό. Γι'αυτό ας προσπαθούμε να βλέπουμε και την δική μας συμμετοχή στο χ παρόμοιο θέμα κάπως πιο αποστασιοποιημένα και όχι να την βαφτίζουμε -επιφανειακά- 'αντίδραση στα σημεία και τέρατα που διαβάζω'


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2019, 07:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Σου φαίνεται δύσκολο αυτό ; Αυτό που σου λέει π.χ ο ilias1990 είναι ακόμη πιο δύσκολο :

quote:
Έχεις προσπαθήσει να παρατηρήσεις τον εαυτό σου (μιας και σε καίει τόσο το θέμα) με τα μάτια ενός τρίτου; Σα να είσαι εσύ ο x χρήστης του esoterica και να διαβάζεις αυτά που γράφει ο xristosxatz.

Στην ουσία σου λέει ότι και ο Σαμαέλης. Διαχώρησε τον εαυτό σου από τα γραφόμενά σου. Δέσ' τα, με τα μάτια ενός τρίτου. Σαν να είσαι ένας άλλος αναγνώστης και διαβάζεις τα posts του xristosxatz. Για μένα, αυτό είναι πιο δύσκολο να το κάνεις, στο λέω, γιατί θεωρώ πως ταυτίζεσαι μέσα από αυτά που γράφεις. Και είναι αρκετά πιο δύσκολο να απο-ταυτιστείς. Ενώ αυτό που σου λέω εγώ, είναι πανεύκολο. Το ίδιο πράγμα είναι κι αυτό, αλλά πιο ... low level ας πούμε.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 08/06/2019 21:02:01


Είπα κι εγώ και παρόμοια πράγματα είπατε κι εσείς. Όμως, εδώ στο φόρουμ για παράδειγμα, το εφαρμόζουμε; Αν ,δηλαδή, δούμε με τα μάτια ενός τρίτου, ενός 'φρέσκου' αναγνώστη του esoterica, ο οποίος δεν έχει ασχοληθεί με την επίγνωση/αυτοσυνείδηση κτλ και που ξεκίνησε διαβάζοντας το θέμα που βρισκόμαστε, τι συμπέρασμα θα βγάλουμε;



Πιο πιθανό είναι να βρείς άντρα να έχει διαβάσει όλα τα Άρλεκιν παρά άνθρωπο να έχει διαβάσει και τις 41 σελίδες απο τις αερολογιές του Ζήκου!

quote:
3-4 τύποι, κλεισμένοι στον μικρόκοσμο ενός φόρουμ, προσπαθούν να δείξουν σε ένα 'κακόμοιρο' (που τόλμησε να εκφράσει ανοιχτά τις απόψεις του) τα λάθη του, ανεβάζοντας με αυτό τον τρόπο την αυτοπεποίθησή τους. Κι αυτός ο 'κακόμοιρος' κερδίζει μοιραία την συμπάθεια, μιας και λειτουργεί λίγο σαν σάκος του μποξ.

Δεν είναι έτσι. Οι πρακτικές εσωτερικής καλλιέργειας είναι επικίνδυνες όταν δεν γίνονται σωστά. Όταν ο κάθε τυχαίος συστήνει μια λανθασμένη πρακτική οφείλουν όσοι ξέρουν κάτι παραπάνω να παρέμβουν.

Στο κάτω κάτω της γραφής γιατί να τον πάρω στα σοβαρά. Όσες φορές του απάντησα κατηγορηματικά με κάποιο επιχείρημα, ο Ζήκος άλλαξε θέμα, δεν μου απάντησε καν. Μόνο να μας βαφτίζει ανόητους ξέρει και να προκαταβάλει ότι δεν γνωρίζουμε.

Τώρα καταπιάστηκε με την ενθύμηση! Μεγάλε δάσκαλε Ζήκο σε πρόλαβε ο Πυθαγόρας πριν απο 2500 χρόνια!

Edited by - Peronosporos on 09/06/2019 08:07:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2019, 09:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθόλου σάκος του μποξ ο xx. Τέτοιοι μπορεί να ήταν τα διάφορα τρολ που πέρασαν από εδώ και διαγράφηκαν μετά από πολλές διενέξεις με τη διαχείριση, μιας και αυτά που αράδιαζαν θεωρούνταν άποψη και όχι τρολάρισμα. Δεν θεωρώ trol τον xx σε καμία περίπτωση και πιστεύει αυτά που γράφει σε κάθε περίπτωση, ασχέτως τη γνώμη που μπορεί να έχω για το περιεχόμενο.

Αν έχεις δει ακραία συμπεριφορά από μερικούς, είναι επειδή κάθε φορά που προσπάθησαν να ανοίξουν συζήτηση με τον xx, εκείνος τους απάντησε με το γνωστό υποκριτικό ύφος: αραδιάζω ένα σεντόνι με ανούσια φλυαρία για να σε ζαλίσω, να τα παρατήσεις και μετά θα συνεχίσω από κεί που σταμάτησα. Δεν βρισκόμαστε σε κάποιο blog του xx εδω. Κάθε μέλος ενός forum πρέπει να έχει άποψη για αυτά που γράφονται.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2019, 10:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά μην βαράτε, δεν είπα ότι πιστεύω πως τα πράγματα είναι έτσι οπως έγραψα, αλλά το πως θα μπορούσε να το δει κάποιος τρίτος, ένας που έτυχε να διαβάσει το φόρουμ ας πούμε, τι μπορεί να αποκόμισε από το θέμα που βρισκόμαστε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2019, 11:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδιά μην βαράτε, δεν είπα ότι πιστεύω πως τα πράγματα είναι έτσι οπως έγραψα, αλλά το πως θα μπορούσε να το δει κάποιος τρίτος, ένας που έτυχε να διαβάσει το φόρουμ ας πούμε, τι μπορεί να αποκόμισε από το θέμα που βρισκόμαστε




Μα δεν είπα κάτι για σένα, ούτε ο Heretic νομίζω. Γενικά σωστά τα λες, όμως ο Ζήκος δεν είναι η περίπτωση που μπορούμε να είμαστε ελαστικοί ή ανεκτικοί. Δεν προωθεί απλώς τις απόψεις του (σε τέτοια περίπτωση θα έμενα αμέτοχος) αλλά προχωρά και σε συμβουλές χωρίς να ξέρει!

quote:
Δεν βρισκόμαστε σε κάποιο blog του xx εδω. Κάθε μέλος ενός forum πρέπει να έχει άποψη για αυτά που γράφονται.

Εδώ θα σταθώ και εγώ. Να πεί ότι ανοησία θέλει στο προσωπικό του blog, αλλά δεν μπορεί να αναμένει σε φόρουμ να συμβαίνει το ίδιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2019, 11:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το forum ειναι χωρος συζητησης, οπως ειναι ενα σαλονι που εχει μαζευτει μια παρεα. Αλιμονο αν αυτα που λεει καποιος μενουν στον αερα. Αν μπορει να το καταλαβει καποιος περααστικος αυτο, εχει μια θεση στη συντροφια μας

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 07:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που θέλω να ρωτήσω τον Ζήκο (Χατζηχρήστο) και περιμένω απάντηση:
Την αναδρομή/ανασκόπηση της ημέρας την εφαρμόζεις ή για πολλοστή φορά μιλάς επί του θεωρητικού κομματιού;

Πρακτικό κομμάτι δεν έχουν οι διδασκαλίες του ΣΑΒ; Τι περιμένετε; Να πάρετε ayahuasca και να δείτε το φώς το αληθινό;

Αμφιβάλλω ότι την εφαρμόζεις. Αν το έκανες, μόνο και μόνο ως αυτοκριτική θα αντιλαμβανόσουν ότι αυτό το νήμα δεν είχε νόημα.

Ο εγωισμός είναι ένα απο τα μεγαλύτερα εμπόδια στην εσωτερική αναζήτηση. Αν έχεις φτάσει στο σημείο να πιστεύεις ότι κατέχεις την επίγνωση (που δεν την έχεις ούτε για ανέκδοτο απλώς κάνουμε κουβέντα) έχεις τελείως διαφορετική συμπεριφορά απέναντι στους ανθρώπους, γιατί μέρος της συνειδητοποίησης σου δείχνει, ότι η κοινωνία και ο ανθρώπινος πολιτισμός όπως είναι διαμορφωμένα δεν έχουν νόημα.

Edited by - Peronosporos on 10/06/2019 07:15:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 08:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Peronosporos

Την αναδρομή/ανασκόπηση της ημέρας την εφαρμόζεις ή για πολλοστή φορά μιλάς επί του θεωρητικού κομματιού;


Το απαντάει παρακάτω :

quote:
xristosxatz

Παρ ολα αυτα δεν ειναι τοσο απολο οσο το παρουσιαζεις

Η αναδρομη ειναι κατι που συνεχως αναβαθμιζεται και προχωρα δια μεσου της εφαρμογης χρησης της [ δηλ. σου λέει, όσο την χρησιμοποιείς, την αναβαθμίζεις ... κάτι σαν update ας πούμε ]

Καταληγουμε σε καποια στιγμη να αντικρυζουμε την στιγμη της αναδρομης συνιστωσες συμπεριφορων δηλ αισθησεις και οχι ολοκληρωμενα γεγονοτα οπως αναφερες [ και καταλήγουμε, δεν λέει "καταλήγω", λέει "με", δηλ. εμείς, οι γνώστες ρε παιδί μου, να αντικρίζουμε συνιστώσες συμπεριφορών, δηλ. αισθήσεις - προφανώς εδώ (και του το έχω ξαναπεί), μπερδεύει μια συμπεριφορά με ένα αίσθημα. Κατ' αρχήν, θεωρεί πως συναισθήματα = αισθήσεις = συμπεριφορές, τουρλουμπούκι δηλ. όλα μαζί. Εδώ φαίνεται επίσης, ότι δεν μπορεί να κάνει απλή παρατήρηση. Δεν μπορεί δηλ. να δει το γεγονός ξέχωρα από τον ίδιο, ως απλός παρατηρητής του, ως ένας αντικειμενικός δημοσιογράφος ας πούμε, που απλώς το καταγράφει. Προσπαθεί να το αναλύσει κιόλας κι επειδή έχει όλο αυτό το τουρλουμπούκι μες στο μυαλό του, καταλήγει σ' αυτό που λέει παρακάτω ... ]

Αν το κανει κανεις με τους ενδεδειγμενους τροπους το πιθανοτερο ειναι οτι θα βαρεθει και θα τα παρατησει χωρις τιποτα να αποκομισει [ εδώ φαίνεται ότι αναζητάει άλλους τρόπους, δεν του φτάνουν αυτοί, θέλει διαφορετικούς τρόπους γιατί οι ενδεδειγμένοι, τον κάνουν και βαριέται. ]

Σε ολα πρεπει να βρουμε τον τροπο που θα τα κανουμε γιατι αυτο ειναι το πρακτικο κομματι της υποθεσεως [ κι εδώ αναζητά τον τρόπο, προφανώς έχει τον δικό του, 40 σελίδες αυτόν τον δικό του τρόπο "εξηγεί" ... ]


Δεν υπάρχει κάτι να σχολιάσεις, ούτε να ρωτήσεις. Έχει έναν δικό του τρόπο - οι ενδεδειγμένοι τον κάνουν και βαριέται ή τέλος πάντων δεν του είναι αρκετοί γιατί θέλει συνεχώς updates - και νομίζει πως εργάζεται. Είπαμε, ο καθένας όπως "την βρίσκει" ...

Επίσης, του έχουμε πει ότι κοιμάται, ότι βρίσκεται δηλ. σε μια κατάσταση ξύπνου που όμως είναι χειρότερη από αυτήν του ύπνου. Εγώ του το έχω πει. Γιατί ; Γιατί προφανώς και σε μένα έχει συμβεί - και μου συμβαίνει πάμπολλες φορές - να νομίζω πως εργάζομαι στον εαυτό μου. Μπορεί δηλ. να είμαι ξύπνιος, να μην κοιμάμαι δηλ. όπως κοιμάται κάποιος την νύχτα στο κρεβάτι του, αλλά ... αποκοιμιέμαι ξύπνιος νομίζοντας ότι παρατηρώ τον εαυτό μου. Η αυτο-παρατήρηση, γι' αυτό είναι δύσκολη. Αλλά, 'ντάξει, τι παραπάνω να πει κανείς ;

quote:
Ο εγωισμός είναι ένα απο τα μεγαλύτερα εμπόδια στην εσωτερική αναζήτηση. Αν έχεις φτάσει στο σημείο να πιστεύεις ότι κατέχεις την επίγνωση (που δεν την έχεις ούτε για ανέκδοτο απλώς κάνουμε κουβέντα) έχεις τελείως διαφορετική συμπεριφορά απέναντι στους ανθρώπους, γιατί μέρος της συνειδητοποίησης σου δείχνει, ότι η κοινωνία και ο ανθρώπινος πολιτισμός όπως είναι διαμορφωμένα δεν έχουν νόημα.

Καλά, εδώ συμφωνούν όλοι. Και αυτοί που έχουν επίγνωση και αυτοί που δεν έχουν ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 10/06/2019 08:30:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 08:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντέλει, ο άνθρωπος περνάει την μισή ζωή του κοιμισμένος και την άλλη μισή σε μία κατάσταση "καθαρής συνειδητότητας" - χαχα! -, δηλ. μία κατάσταση στην οποία είναι ξύπνιος, δεν είναι παθητικός, η οποία όμως είναι χειρότερη από αυτήν του ύπνου. Δηλ. νομίζει πως ενεργεί, νομίζει πως συνομιλεί, νομίζει πως εργάζεται. Αυτό ακριβώς κάνουμε κι εμείς. Κι ο ilias1990, έχει δίκιο όταν λέει :

quote:
3-4 τύποι, κλεισμένοι στον μικρόκοσμο ενός φόρουμ, προσπαθούν να δείξουν σε ένα 'κακόμοιρο' (που τόλμησε να εκφράσει ανοιχτά τις απόψεις του) τα λάθη του, ανεβάζοντας με αυτό τον τρόπο την αυτοπεποίθησή τους. Κι αυτός ο 'κακόμοιρος' κερδίζει μοιραία την συμπάθεια, μιας και λειτουργεί λίγο σαν σάκος του μποξ.

Στην πραγματικότητα, δεν υπάρχει κάτι να πεις. Ο Heretic ας πούμε, απαντάει λίγο πιο συχνά. Ο ilias1990 πιο αραιά. Κι εγώ, τώρα τελευταία, λίγο πιο συχνά. Κανένας μας όμως, δεν συνομιλεί πραγματικά με τον xristosxatz. Κανένας μας δεν επικοινωνεί. 'Ντάξει, καλό είναι όταν οι δημοσιεύσεις ξεφεύγουν λίγο, να υπάρχει ένα είδος επέμβασης. Από 'κει και πέρα, δεν υπάρχει καμιά δυνατότητα πραγματικής συνεννόησης παραπάνω. Σε έναν τρίτο, πολύ σωστά παρατηρεί ο ilias1990, αυτό που κάνουμε εμείς οι "άλλοι", φαίνεται πως γίνεται για να ανέβει η δική μας αυτοπεποίθηση έναντι του xristosxatz.

quote:
Peronosporos

Γενικά σωστά τα λες, όμως ο Ζήκος δεν είναι η περίπτωση που μπορούμε να είμαστε ελαστικοί ή ανεκτικοί. Δεν προωθεί απλώς τις απόψεις του (σε τέτοια περίπτωση θα έμενα αμέτοχος) αλλά προχωρά και σε συμβουλές χωρίς να ξέρει!


Πού ακριβώς σου φαίνεται πως συμβουλεύει ; Θες λίγο να το δούμε μαζί ; Ξέρεις τι γίνεται ; O xristosxatz μιλάει σε α' πληθυντικό πρόσωπο. Μόνο οι 2 πρώτες του δημοσιεύσεις στο θέμα, είναι στο α' ενικό, δηλ. μιλάει γι' αυτόν, για τον εαυτό του. Ξεκίνησε το θέμα μιλώντας για τον εαυτό του - καθόλου μεμπτό - και στην 3η κιόλας δημοσίευση το α' ενικό έγινε α' πληθυντικό :

quote:
xristosxatz

Την επιγνωση δεν την αποκτα καποιος απο την μια στιγμη στην αλλη

Ειναι ενα μεγαλο παζλ κατανοησης που αποτελειται απο πολλες μικρες κατανοησεις

Κατανοησεις που απο την μια αφορουν καθε μια απο τις ξεχωριστες μηχανικοτητες [σωματοποιημενων καταστασεων δηλαδη] αλλα επισης και κατανοησεις που γενικα διεπουν την λειτουργια μας

Μια παρομοια και ισως η βασικοτερη αρχη περιγραφει την ανθρωπινη ροπη κατα την οποια εχουμε την ταση την καθε στιγμη που κατι μηχανοποιηται [περνα δηλ στην σωματικη διασταση να ΕΝΣΩΜΑΤΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΜΑΣ και επειδη σχεδον ποτε δεν εχουμε υπαρξει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ αυτων των μηχανικοτητων να ταυτιζομαστε με αυτες δηλαδη....... ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ ΤΙΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΕΩς ΜΑΣ


Εγώ αν ήμουν συντονιστής, θα του έλεγα να σταματήσει να γράφει σε α' πληθυντικό πρόσωπο, θα του έλεγα "Φίλε, είσαι ελεύθερος να γράψεις ότι θες! Ό,τι θες όμως! Δεν θα χρησιμοποιείς α' πληθυντικό πρόσωπο! Θα μιλάς μόνο σε α' ενικό! Είδα ότι έγραψες σε α' πληθυντικό, θα το σβήνω.". Αν συνέβαινε αυτό, πιστεύεις ότι θα έγραφε ; Εγώ προσωπικά, δεν το πιστεύω. Ο xristosxatz δεν μπορεί να γράψει τίποτε απολύτως για τον εαυτό του. Τίποτε αληθινό εννοώ, έτσι ; Συνεπώς, χρησιμοποιεί α' πληθυντικό γιατί μέσα στον δικό του κόσμο - τον μοναχικό, τον περιπετειώδης, τον γεμάτο αναζήτηση και γεμάτο ανακαλύψεις - αισθάνεται ότι ίσως να συμπεριλαμβάνονται κι άλλοι άνθρωποι σαν αυτόν. Αν εσύ, Peronosporos δεν θεωρείς ότι είσαι μέσα σ' αυτόν τον κόσμο, πολύ απλά ... μην είσαι. Οι "συμβουλές" του - όποιες κι αν είναι αυτές, εκτός αν είναι επικίνδυνες - δεν απευθύνονται σε εσένα, ούτε σε εμένα.

quote:
Peronosporos

Οι πρακτικές εσωτερικής καλλιέργειας είναι επικίνδυνες όταν δεν γίνονται σωστά. [ Σωστό, συμφωνώ απόλυτα ] Όταν ο κάθε τυχαίος συστήνει μια λανθασμένη πρακτική οφείλουν όσοι ξέρουν κάτι παραπάνω να παρέμβουν.


Πες μου λοιπόν, ποια ακριβώς "συμβουλή" του θεωρείς επικίνδυνη ή επίφοβη ή ποια πρακτική του είναι επικίνδυνη ;... να δούμε αν είναι όντως έτσι. Δεν θέλω να νομίζεις πως κάνω τον συνήγορό του, έτσι ; Απλά, θέλω να διαπιστώσω, όχι το δικό του λάθος (αυτό είναι πασιφανές) ... αλλά το δικό μας (δεν ξέρω αν με εννοείς εδώ ...).

quote:
Peronosporos

Στο κάτω κάτω της γραφής γιατί να τον πάρω στα σοβαρά.


Να είσαι βέβαιος ότι όσοι δεν τον παίρνουν στα σοβαρά, δεν παίρνουν στα σοβαρά και τις "συμβουλές" του.

quote:
Heretic

Το forum ειναι χωρος συζητησης, οπως ειναι ενα σαλονι που εχει μαζευτει μια παρεα. Αλιμονο αν αυτα που λεει καποιος μενουν στον αερα. Αν μπορει να το καταλαβει καποιος περααστικος αυτο, εχει μια θεση στη συντροφια μας


'Ντάξει ... συμφωνώ. Από την στιγμή όμως που οι οικοδεσπότες αυτού του σαλονιού δεν "αντιδρούν" ας πούμε ή δεν ενοχλούνται, γιατί οι φιλοξενούμενοι αυτού του σαλονιού θα πρέπει να ενοχλούνται ; Τέλος πάντων ...

Η γνώμη μου είναι να τον αφήσουμε στην ησυχία του. Αν πραγματικά θέλει ο ίδιος να επικοινωνήσει με κάποιον ή αν πραγματικά έχει βρει κάτι σ' αυτά που του έχουμε πει ως τώρα, δεν νομίζω πως είναι χαζός, θα βρει τρόπο να το κάνει κι αυτό θα φανεί. Αν πάλι δεν θέλει, θα συνεχίσει και οι 40 σελίδες, θα γίνουν 140. - Τι είχα Γιάννη ; - Τι είχες πάντα.

* και για του λόγου το αληθές, xristosxatz, προσπάθησε φίλε μου, στην επόμενη δημοσίευσή σου να γράψεις μόνο στο α' ενικό πρόσωπο. Να γράψεις κάτι μόνον για τον εαυτό σου.

Edited by - kangaro on 10/06/2019 09:57:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 09:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kangaro, υπάρχει λόγος να αντιδράσεις σε τέτοιου είδους δημοσιεύσεις και δεν είναι άλλος απ'το ότι στα φόρουμ κυκλοφορεί πολύς κόσμος που δεν πάει στα καλά του και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος της επιδείνωσης του προβλήματος.

Και δεν ειναι οι δημοσιεύσεις αυτές καθ'αυτές το πρόβλημα. Αυτές -απ'οτι έχω καταλάβει- αποτελούν ένα είδος 'κράχτη' για να ακολουθήσουν τα π.μ και στη συνέχεια το δια ζώσης. Και οι άνθρωποι που ανέφερα παραπάνω, αποτελούν τον εύκολο στόχο για κάθε ψευτογκουρού.

Τώρα, το κατά πόσο έχουν αποτέλεσμα τέτοιου είδους αντιδράσεις... Αυτό είναι άλλη συζήτηση και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες, όπως ας πούμε η ανοχή ή μη των διαχειριστών σε προβληματικές περιπτώσεις και αλλα παρομοια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 10:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ilias1990, πόσα p.m τέτοιου είδους έχεις δεχτεί εσύ στα τόσα χρόνια που ασχολείσαι ;

Γιατί εγώ, τόσα χρόνια, τα p.m τέτοιου είδους που έχω δεχτεί δεν φτάνουν ούτε τα δάχτυλα της μιας παλάμης μου. Αν κρίνω από αυτό, ε, κάπου κάνω λάθος εγώ. Δηλ. θέλω να πω, αν ήταν ο σκοπός μου να γεμίσω το inbox μου με απελπισμένες φωνές "προβληματικών περιπτώσεων", ε, σκατά, τίποτε δεν έχω καταφέρει. Αλλά και πάλι, προσωπικά εγώ, αν διαπίστωνα τώρα μια "προβληματική περίπτωση", ε, δεν θα πήγαινα να την συναντήσω κιόλας. - τον μπελά σου ψάχνεις ρε άνθρωπέ μου ;;; -

Έπειτα, τι να σου κάνει η διαχείριση σ' αυτές τις περιπτώσεις (τις δια ζώσης δηλ) ; Άμα ο άλλος θέλει να πάει να πέσει μέσα στον λάκκο με τα φίδια ... ε, ας πέσει ...

quote:
Και δεν ειναι οι δημοσιεύσεις αυτές καθ'αυτές το πρόβλημα. Αυτές -απ'οτι έχω καταλάβει- αποτελούν ένα είδος 'κράχτη' για να ακολουθήσουν τα π.μ και στη συνέχεια το δια ζώσης. Και οι άνθρωποι που ανέφερα παραπάνω, αποτελούν τον εύκολο στόχο για κάθε ψευτογκουρού.

Συμφωνώ φίλε, συμφωνώ. Αλλά σε διαβεβαιώ, μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης, μετά από τόσες συναντήσεις και συζητήσεις με διαφορετικούς ανθρώπους που ασχολούνται ή που νομίζουν πως ασχολούνται με τον εσωτερισμό, ότι αυτό ... η "προστασία" ας πούμε των εύκολων "θυμάτων", δεν είναι δική μας δουλειά. Και για να μην χρησιμοποιώ α' πληθυντικό πρόσωπο εσφαλμένα (και κάνω το ίδιο ακριβώς με αυτό που κάνει ο φίλος εδώ, ο xristosxatz) ... δεν είναι δική μου δουλειά.

Θα μου πεις, θα βλέπεις κάποιον στον γκρεμό, έτοιμος να φουντάρει, και δεν θα πας να τον βοηθήσεις ; θα σου απαντήσω ... εξαρτάται.

Παρεπιπτόντως, να! ένα πολύ ωραίο ερώτημα που μπορεί να τεθεί ως καινούργιο θέμα (μάλλον δεν έχει απασχολήσει και πολύ το φόρουμ) : Πότε ακριβώς είναι η στιγμή που βοηθάμε έναν συνάνθρωπό μας στην εσωτερική του αναζήτηση, με την προϋπόθεση ότι αυτός δεν έχει ζητήσει την βοήθειά μας ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 10/06/2019 10:29:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 10:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip, δεν έχεις δεχτεί πολλά (ή καθόλου) π.μ, γιατί από το στυλ γραφής σου, είναι αντιληπτό ότι δεν αποτελείς "πελατεία", στόχο ή θύμα, κανενός ψευτογκουρού ή κατά φαντασία δάσκαλου. Όσο περιορισμένη αντιληψη μπορεί να διαθέτει κάποιος, η εμπειρία του τον έχει ήδη διδάξει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν έχει κάτι να "βγάλει" και απλά τρώει τα μούτρα του ή εκτίθεται. Το ίδιο ισχύει και για άλλους εδώ.

Όταν όμως κάποιος ανοίγει ένα θέμα σε ένα στιλ "Σας παρακαλώ, βοηθήστε με!", (μερικές φορές το βάζουν και στον τίτλο), "κάνεις κρα" για θύμα. Τώρα επί του προκειμένου, για να μην θεωρήσει ο xx ότι τα παραπάνω γράφτηκαν από εμπάθεια για αυτόν, το νήμα αυτό προσφέρεται σαφώς για σχολείο πάνω στην επίγνωση. Οι λόγοι είναι πολλοί, για εμένα (όπως έχω δηλώσει) είναι η απουσία επίγνωσης αυτού που συνεχώς μιλάει για επίγνωση.

Ενα παράδειγμα: κάπου παραπάνω ο φίλος xx δήλωσε ότι δεν παραδέχεται κανέναν δάσκαλο, δεν ακολουθεί κανένα πρόγραμμα, αλλά διαλέγει αυτός με τι θα ασχοληθεί κλπ. Τον ενδιαφέρουν οι βιωματικές εμπειρίες και μιλάει μόνο για αυτές. Παρακαλώ λοιπόν, να αναζητήσετε σε αυτό το νήμα, όπως και στα 1600+ μηνύματα που έχουν γραφτεί, έστω και μια βιωματική εμπειρία. Πέραν κάτι δασκαλίστικων προτροπών και ατέρμονων επαναλήψεων κάποιων 101 στην αυτογνωσία, με τρόπο αποπροσανατολιστικό φυσικά, δεν έχω δει κάτι άλλο. Μια καταγεγραμμένη βιωματική εμπειρία αναζητώ. Μπορεί να μας την υποδείξει και ο θεματοθέτης φυσικά.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 10:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παρεπιπτόντως, να! ένα πολύ ωραίο ερώτημα που μπορεί να τεθεί ως καινούργιο θέμα (μάλλον δεν έχει απασχολήσει και πολύ το φόρουμ) : [i]Πότε ακριβώς είναι η στιγμή που βοηθάμε έναν συνάνθρωπό μας στην εσωτερική του αναζήτηση, με την προϋπόθεση ότι αυτός δεν έχει ζητήσει την βοήθειά μας;


Εχω καταλήξει πως υπάρχει μια διαφορά: άλλη η βοήθεια σε άτομα που γνωρίζεις, σε δια ζώσης επαφή αναφέρομαι, και άλλη η βοήθεια σε άτομα που δεν γνωρίζεις, όπως στο κοινό των φόρουμ. Στα τελευταία χρειάζεται πολύ επιλεκτική βοήθεια και μεγάλη προσοχή στο πως θα την ασκήσεις. Οι λόγοι είναι προφανείς, μπορώ όμως να αναφέρω και κάποιους

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 13:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πες μου λοιπόν, ποια ακριβώς "συμβουλή" του θεωρείς επικίνδυνη ή επίφοβη ή ποια πρακτική του είναι επικίνδυνη ;... να δούμε αν είναι όντως έτσι. Δεν θέλω να νομίζεις πως κάνω τον συνήγορό του, έτσι ; Απλά, θέλω να διαπιστώσω, όχι το δικό του λάθος (αυτό είναι πασιφανές) ... αλλά το δικό μας (δεν ξέρω αν με εννοείς εδώ ...).

Συγκεκριμένα η προτροπή του να ακολουθήσουμε μόνοι τον δρόμο μας και να αυτοσχεδιάζουμε είναι επικίνδυνη.
Μακάρι να γινόταν έτσι. Δυστυχώς η καθοδήγηση στα πρώτα βήματα είναι απαραίτητη.
quote:
Kangaro, υπάρχει λόγος να αντιδράσεις σε τέτοιου είδους δημοσιεύσεις και δεν είναι άλλος απ'το ότι στα φόρουμ κυκλοφορεί πολύς κόσμος που δεν πάει στα καλά του και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος της επιδείνωσης του προβλήματος.

Και δεν ειναι οι δημοσιεύσεις αυτές καθ'αυτές το πρόβλημα. Αυτές -απ'οτι έχω καταλάβει- αποτελούν ένα είδος 'κράχτη' για να ακολουθήσουν τα π.μ και στη συνέχεια το δια ζώσης. Και οι άνθρωποι που ανέφερα παραπάνω, αποτελούν τον εύκολο στόχο για κάθε ψευτογκουρού.


Όπως τα λέει ο Ηλίας είναι. Έτυχε να δω εν δράσει σε άλλο φόρουμ ένα αερολόγο όπως τον παραπάνω μόνο που ήταν πιο δομημένος στην αλλοπαρμένη κοσμοθεωρία του. Φυσικά δεν ήταν μύστης αλλά πίστευε σε ένα κολλάζ απο πεποιθήσεις που διάβασε δεξια και αριστερά.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι το έκανε για να ρίχνει γκόμενες.

Η αλήθεια είναι οτι εμένα έτυχε στο παρελθόν να μου στείλουν μυνήματα (όχι πολλά) για να με ρωτήσουν πράγματα αλλά ουδέποτε εκμεταλλεύτηκα το γεγονός για κάτι άλλο. Απάντησα ότι ήξερα επι του θέματος και άφησα την συζήτηση σιγά σιγά να τερματιστεί φυσιολογικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 14:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συγκεκριμένα η προτροπή του να ακολουθήσουμε μόνοι τον δρόμο μας και να αυτοσχεδιάζουμε είναι επικίνδυνη. Μακάρι να γινόταν έτσι. Δυστυχώς η καθοδήγηση στα πρώτα βήματα είναι απαραίτητη.

Συμφωνώ σε αυτό, μόνο που δεν θα έλεγα δυστυχώς. Ευτυχώς μάλλον, θα πεις μόνο αν έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο που αφιλοκερδώς θα σε βοηθήσει. Πρέπει πρώτα να παρατηρήσεις αυτόν τον άνθρωπο. Αν σου αρέσει αυτό που βλέπεις, ίσως είναι το ένστικτό σου, ίσως και όχι. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν ακολουθούμε τις συμβουλές αγνώστων και "μεθόδων" που ψαρέψαμε στο ίντερνετ. Για το κάθε γνωστό σύστημα, ψάξε λίγο να δει τα αποτελέσματά του. Παρατήρησες τους ανθρώπους που το ακολουθούν; Υπάρχει "θολούρα"; Σου αρέσει αυτό;

quote:

Έτυχε να δω εν δράσει σε άλλο φόρουμ ένα αερολόγο όπως τον παραπάνω μόνο που ήταν πιο δομημένος στην αλλοπαρμένη κοσμοθεωρία του. Φυσικά δεν ήταν μύστης αλλά πίστευε σε ένα κολλάζ απο πεποιθήσεις που διάβασε δεξια και αριστερά.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι το έκανε για να ρίχνει γκόμενες.

Εκτός του γελοίου της υπόθεσης, υπάρχει ένα εμφανές πρόβλημα. Δεν θα εμπιστευόμουν έναν άνθρωπο, όταν κατέφευγε σε τέτοια κολπάκια για να "ρίχνει γκόμενες". Αν οι γκόμενες δεν μπορούν να πέσουν με τα κλασικά που διαθέτεις, τότε συμβαίνουν τα εξής: ή είσαι κάποιος βαθιά προβληματικός τύπος και το ένστικτο της μέσης γυναίκας το αντιλαμβάνεται, γι' αυτό δεν σου κάθεται, ή είσαι λούζερ (για διάφορους λόγους), κάτι που σημαίνει ότι πιθανόν να είσαι λούζερ και στα πνευματικά ή είσαι ένα είδος χειραγωγού, που τεστάρει τις δυνάμεις του σε θύματα.

Ένας τύπος δηλαδή που δεν έχει θέματα "εύρεσης" αλλά χρησιμοποιεί κι άλλες μεθόδους για να γράφει σκορ . Αυτοί είναι οι πραγματικά επικίνδυνοι, γιατί είναι πολύ αποτελεσματικοί, όταν ασχολούνται σοβαρά. Δεν θα πάω μακριά, αποδείχτηκε ότι άτομο στην παρέα μου, ο οποίος δήλωνε μάλιστα ότι δεν πίστευε σε τίποτε, είχε ολόκληρο οπλοστάσιο από τέτοια "κόλπα" στη διάθεση του. Μάνο κάποια ακριβά σεμινάρια σε NLP θα αναφέρω, για όσους καταλάβουν.


quote:

Η αλήθεια είναι οτι εμένα έτυχε στο παρελθόν να μου στείλουν μυνήματα (όχι πολλά) για να με ρωτήσουν πράγματα αλλά ουδέποτε εκμεταλλεύτηκα το γεγονός για κάτι άλλο. Απάντησα ότι ήξερα επι του θέματος και άφησα την συζήτηση σιγά σιγά να τερματιστεί φυσιολογικά.

Υπάρχει κάτι το επικίνδυνο με τον κόσμο που γνωρίζεις στα φόρουμ. Κρύβεται πίσω από την ανωνυμία του διαδικτύου και νομίζει πως μπορεί πρακτικά να κάνει οτιδήποτε σε οποιονδήποτε. Έτσι, οι δήθεν απελπισμένοι/ες που ξαμολιούνται για βοήθεια, μπορεί να είναι κάποιοι ψυχοπαθείς με απίστευτη κακοήθεια, που περιμένουν να βρουν ένα θύμα που θα τους συμβουλέψει καλόπιστα πέντε πράγματα, για να ξεσπάσουν επάνω του. Έχει συμβεί σε μένα και σε άλλους παλιότερα, έχω μάθει να τους αναγνωρίζω με τα χρόνια. Φυσικά αυτοί που θα γνωρίσεις στο δια ζώσης μπορεί να είναι ακόμα πιο επικίνδυνοι, μιας και έχουν περισσότερο θράσος.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 15:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos,

quote:
Συγκεκριμένα η προτροπή του να ακολουθήσουμε μόνοι τον δρόμο μας και να αυτοσχεδιάζουμε είναι επικίνδυνη.

Συμφωνώ, αλλά μόνο αυτό ; Δηλ. μόνο μια προτροπή γενικής φύσεως και αυτοσχεδιασμού (που, στην τελική, δεν λέει και απολύτως τίποτε σε έναν αδαή αναγνώστη) ; Τςςς ... τίποτε δεν είναι αυτό, πταίσμα! Αν ήμουν δικαστής, η απόφασή μου γι' αυτόν θα ήταν αθωωτική.

Φίλε Peronosporos, έχεις επισκεφθεί καθόλου την ενότητα - ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ - του φόρουμ, να διαβάσεις ΤΙ γράφεται εκεί ; Θες να σου φέρω ένα παράδειγμα να καραφλιάσεις εντελώς ;;; Ξέρεις τι είδους προτροπές και συμβουλές δίνονται εκεί ;;; Μπροστά σ' αυτές, οι προτροπές του xristosxatz είναι ... απλές οδοντόπαστες.

quote:
Μακάρι να γινόταν έτσι. Δυστυχώς η καθοδήγηση στα πρώτα βήματα είναι απαραίτητη.

'Ντάξει, αυτό δεν είναι σε θέση να το καταλάβουν όλοι.

quote:
Έτυχε να δω εν δράσει σε άλλο φόρουμ ένα αερολόγο όπως τον παραπάνω μόνο που ήταν πιο δομημένος στην αλλοπαρμένη κοσμοθεωρία του. Φυσικά δεν ήταν μύστης αλλά πίστευε σε ένα κολλάζ απο πεποιθήσεις που διάβασε δεξια και αριστερά. Προσωπική μου άποψη είναι ότι το έκανε για να ρίχνει γκόμενες.

ΟΚ, υπάρχουν κι αυτοί. Καλά, δεν νομίζω πως ο φίλος μας εδώ, ο xristosxatz δηλ. είναι από αυτούς.

quote:
Η αλήθεια είναι οτι εμένα έτυχε στο παρελθόν να μου στείλουν μυνήματα (όχι πολλά) για να με ρωτήσουν πράγματα αλλά ουδέποτε εκμεταλλεύτηκα το γεγονός για κάτι άλλο. Απάντησα ότι ήξερα επι του θέματος και άφησα την συζήτηση σιγά σιγά να τερματιστεί φυσιολογικά.

Και πολύ καλά 'ξηγήθηκες.

Heretic,

quote:
Εκτός του γελοίου της υπόθεσης, υπάρχει ένα εμφανές πρόβλημα. Δεν θα εμπιστευόμουν έναν άνθρωπο, όταν κατέφευγε σε τέτοια κολπάκια για να "ρίχνει γκόμενες". Αν οι γκόμενες δεν μπορούν να πέσουν με τα κλασικά που διαθέτεις, τότε συμβαίνουν τα εξής: ή είσαι κάποιος βαθιά προβληματικός τύπος και το ένστικτο της μέσης γυναίκας το αντιλαμβάνεται, γι' αυτό δεν σου κάθεται, ή είσαι λούζερ (για διάφορους λόγους), κάτι που σημαίνει ότι πιθανόν να είσαι λούζερ και στα πνευματικά ή είσαι ένα είδος χειραγωγού, που τεστάρει τις δυνάμεις του σε θύματα.

Κάτσε, κάτσε ... περίμενε, περίμενε, αυτό το λες τώρα. Και συμφωνώ, έτσι ; δεν λέω όχι. Αλλά το λες τώρα, δηλ. σ' αυτήν την ηλικία που είσαι, με το μυαλό που έχεις τώρα. Αν ήσουν όμως πιτσιρικάς ; Αν ήσουν π.χ. λίγο αλητάκος, λίγο τυχοδιώκτης, λίγο ερωτιάρης, χωρίς υποχρεώσεις (μόνο εσύ και το πουλί σου) μια χαρά θα σου καθότανε να πας μια βολτίτσα μέχρι την Πάτρα π.χ. Δεν χρειάζεται δηλ. να είσαι λούζερ ή προβληματικός τύπος. Accommodation τζαμπαντάν, καλοκαιράκι, περιπετειούλα, γκομενίτσα λίγο ψωνισμένη με τον εσωτερισμό, σεξάκι ταντρικό κι έτσι ... με κόλπα μυστήρια στο κρεβάτι, why not μεγάλε μου ? Αν είσαι δηλ. σε τέτοια φάση που λέω, εγώ δεν το κόβω κακό αυτό. Μια χαρά το κόβω. Αρκεί μόνο να βρεις το κατάλληλο "θύμα". Μην πέσεις δηλ. και σε καμιά εντελώς φεύγα και βρεις και το μπελά σου.

Γενικότερα δηλ. να το πω κάπως διαφορετικά : αν ένα φόρουμ αποτελέσει αφορμή στο να βρεθούν δύο άνθρωποι κοντά, στο να γνωριστούν, στο να έρθουν σε επαφή - έστω και κατ' αυτόν τον τρόπο, με τον τρόπο δηλ. "ψαρεύω γκόμενες" - εγώ δεν το βρίσκω κατακριτέο. Ασυνήθιστο ναι. Αλλοπρόσαλλο ναι. Αλλά δεν είναι κατ' ανάγκην και κακό, γιατί κανείς και ποτέ δεν ξέρει τι θα προκύψει από αυτήν την επαφή και η εποχή μας, δυστυχώς ή ευτυχώς, είναι και εποχή γνωριμιών μέσω του διαδικτύου, θέλουμε - δεν θέλουμε, μας αρέσει - δεν μας αρέσει. Είπαμε όμως, μην βρεις και το μπελά σου, έτσι ; Μη σε κυνηγάνε τίποτε αστυνομίες, τίποτε συγγενείς και τέτοια δηλ. γιατί πάει αλλού το πράγμα μετά.

Ένας πραγματικά επικίνδυνος άνθρωπος δεν μπορεί να βρεθεί σε ένα φόρουμ. Κατ' αρχήν αν είναι πραγματικά επικίνδυνος, η διαχείριση δεν θα τον αφήσει, θα τον διαγράψει αμέσως. Όσο κι αν κρυφτεί, για όσο χρονικό διάστημα κι αν το παίζει άγιος, κάποια στιγμή, με κάποιον τρόπο, θα εκδηλώσει αυτήν την επικινδυνότητά του και θα γίνει αντιληπτός είτε από τους υπεύθυνους του φόρουμ, είτε από κάποια άλλα μέλη του φόρουμ. Νομίζω, είμαστε λίγο υπερβολικοί με το όλο θέμα, εδώ, στο συγκεκριμένο φόρουμ, θέμα το οποίο ασφαλώς παίρνει άλλες διαστάσεις όταν αρχίσουν οι δια ζώσης επαφές.

quote:
Ενα παράδειγμα: κάπου παραπάνω ο φίλος xx δήλωσε ότι δεν παραδέχεται κανέναν δάσκαλο, δεν ακολουθεί κανένα πρόγραμμα, αλλά διαλέγει αυτός με τι θα ασχοληθεί κλπ. Τον ενδιαφέρουν οι βιωματικές εμπειρίες και μιλάει μόνο για αυτές. Παρακαλώ λοιπόν, να αναζητήσετε σε αυτό το νήμα, όπως και στα 1600+ μηνύματα που έχουν γραφτεί, έστω και μια βιωματική εμπειρία. Πέραν κάτι δασκαλίστικων προτροπών και ατέρμονων επαναλήψεων κάποιων 101 στην αυτογνωσία, με τρόπο αποπροσανατολιστικό φυσικά, δεν έχω δει κάτι άλλο. Μια καταγεγραμμένη βιωματική εμπειρία αναζητώ. Μπορεί να μας την υποδείξει και ο θεματοθέτης φυσικά.

Υπάρχουν νομίζω αλλά μόνο στην αρχή του θέματος. Στην 1η σελίδα, στα πρώτα 4 ή 5 posts του, περιγράφει μια, ας πούμε, βιωματική εμπειρία. Είναι εκεί που αναφέρεται στο α' ενικό πρόσωπο και περιγράφει πώς παίζει ρακέτες με τον γιο του. Μετά, στις υπόλοιπες σελίδες ... άσ' το.

Edited by - kangaro on 10/06/2019 16:20:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 16:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσεις ουτε λιγο ουτε πολυ πατε να με κανετε ισια και ομοιο με τον νταβελη


Βρειτε μου που προετρεψα καποιον σε επικυνδυνα μονοπατια

Η εστω καθυστερησα την πορεια του την πνευματικη


Και κατι ακομα

Βρισκομαι στους χωρους του εσωτερισμου εδω μαι 3 δεκαετιες

Καποια στιγμη βαρεθηκα να μην εχω ουσιαστικα αποτελεσματα

Αποφασισα λοιπον να εκμεταλευτω μια ορμη που με διεπε εκεινο τον καιρο να γραγω μηπως και γινει κατι διαφορετικο


Πιστεψτε με γραφοντας συνειδητοποιησα πληθος πραγματων


Οπως γραφω σε πολλα μερη το γραψιμο και ειδικα οταν πρεπει να προσεχεις πολυ τι γραφεις αποτελει ειδος αναδρομης αξιολογησης αποφορτισης και ενα σωρο αλλα


Το καθε βηματακι που εχει γινει αποτελει εξευρεση λυσηςε σε ερωτηματα

Καποια στιγμη ανακαλυψα οτι δεν ειχα ουτε καν πλησιασει την ενοια της αυτοπαρατηρηησης

Και κατι ακομα που εχω επανειλημενα διαπιστωσει


Θεωρουσα λανθασμενα οτι ολες αυτες οι μικροανακαλυψεις θα μπορουσα να τις μεταδωσω πολυ ευκολα


Τιποτα πιο μακρυα απο την πραγματικοτητα

Οποτε κουτσουνια μου μην γνοιαζεσθαι

Κανεις δεν προκειται να με καταλαβειι και κανεις δεν προκειται να με ακολουθησει


Ποτε δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου


Οχι οτι δεν θα εκανα οτι καλυτερο μπορω αν καποιος το ζητουσε να το κανω

Ειναι ομως μαλλον κουτσουνια μου γραμμενο

Ο δρομος αυτος ειναι προσωπικος


Και ως τετοιος θα πρεπει να αποκαλυφθει ξεχωριστα απο τον καθενα ,και μονο για τον ιδιο


Ολα τα αλλα ειναι για να ειχαμε να λεγαμε


Υπενθυμιζω

Βρειτε μου σημεια εστω που προτρεπω σε πρακτικες

Οσο ακινδυνες η αθωες αυτες και αν ειναι

Το κονο που εχω προτρεψει και θυμαμαι ειναι ο καθενας να παρει την τυχη του στα δικα του χερια


Επισης εχω πει οτι οι θεωριες ειναι κυριως για να επιβεβαιωνουν μια ηδη διανυθεισα πορεια


ΔΕΝ ειναι η πορεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 16:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα φίλε xristosxatz (και μετά από αυτήν την δημοσίευση στο α' ενικό πρόσωπο), είσαι λεβεντιά! :) Keep on practice ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 16:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καποια στιγμη ανακαλυψα οτι δεν ειχα ουτε καν πλησιασει την ενοια της αυτοπαρατηρηησης

Αυτη λοιπον η συνειδητοποιηση ηταν μια απαντηση αναμεσα σε πολλες αλλες για να βρω μερικα πραγματα πανω σε αυτο


Οπωςς εχω πει θεωρω τον εσωτερικο δρομο αναζητηση ενα παζλ που βρισκτας ολο και περισσοτερα πραγματα αποκαλυπτεται και η εικονα

Αυτοι που απλα ακολουθουν πεπατημενες δεν πανε ποθες που λεν και στο χωριο μου

Εχοτν χασει την δυναμη που δινει το κινητρο και η θεληση να βρεθουν πραγματα και να απαντηθουν ερωτησεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 16:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάτσε, κάτσε ... περίμενε, περίμενε, αυτό το λες τώρα. Και συμφωνώ, έτσι ; δεν λέω όχι. Αλλά το λες τώρα, δηλ. σ' αυτήν την ηλικία που είσαι, με το μυαλό που έχεις τώρα. Αν ήσουν όμως πιτσιρικάς ; Αν ήσουν π.χ. λίγο αλητάκος, λίγο τυχοδιώκτης, λίγο ερωτιάρης, χωρίς υποχρεώσεις (μόνο εσύ και το πουλί σου) μια χαρά θα σου καθότανε να πας μια βολτίτσα μέχρι την Πάτρα π.χ. Δεν χρειάζεται δηλ. να είσαι λούζερ ή προβληματικός τύπος. Accommodation τζαμπαντάν, καλοκαιράκι, περιπετειούλα, γκομενίτσα λίγο ψωνισμένη με τον εσωτερισμό, σεξάκι ταντρικό κι έτσι ... με κόλπα μυστήρια στο κρεβάτι, why not μεγάλε μου ? Αν είσαι δηλ. σε τέτοια φάση που λέω, εγώ δεν το κόβω κακό αυτό. Μια χαρά το κόβω. Αρκεί μόνο να βρεις το κατάλληλο "θύμα". Μην πέσεις δηλ. και σε καμιά εντελώς φεύγα και βρεις και το μπελά σου.


Δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό και σε καμία περίπτωση δεν εντάσσεται σε αυτά που ανέφερα. Γνώρισες (μάλλον εσύ) μια γκόμενα μέσω του φόρουμ και έφυγες για Πάτρα για να την βρεις. Στα τυφλά; Μαγκιά!. Κι εγώ στα 25 μου έχω φύγει από Χανιά, πλοίο Ηράκλειο-Θεσσαλονίκη και μετά Χαλκιδική. Σχεδόν άυπνος 24 ώρες, πάνω σε κάθισμα πλοίου και σε σέλα μηχανής. Απο μια γνωριμία μέσω ραδιοσταθμού. ΟΚ, καλά περάσαμε, οσο κράτησε.

Ερώτηση κρίσης: χρησιμοποίησες "κόλπα ζόρικα που κάνουν στις Ινδίες για να τη ρίξεις;" ή πήγες στο στιλ "είμαι ότι δείχνω κι αμα σου αρέσω; Γιατί τότε δεν έπαιζαν και κινητά και selfies θυμαμαι. Ότι πεις από το τηλέφωνο και εσύ άντε πες πως ήσουν άντρας με μπέσα. Εκείνη... παίζει και το "last year!", παίζει και το "η χοντρή του Θησαυρού".

quote:

Ένας πραγματικά επικίνδυνος άνθρωπος δεν μπορεί να βρεθεί σε ένα φόρουμ. Κατ' αρχήν αν είναι πραγματικά επικίνδυνος, η διαχείριση δεν θα τον αφήσει, θα τον διαγράψει αμέσως. Όσο κι αν κρυφτεί, για όσο χρονικό διάστημα κι αν το παίζει άγιος, κάποια στιγμή, με κάποιον τρόπο, θα εκδηλώσει αυτήν την επικινδυνότητά του και θα γίνει αντιληπτός είτε από τους υπεύθυνους του φόρουμ, είτε από κάποια άλλα μέλη του φόρουμ. Νομίζω, είμαστε λίγο υπερβολικοί με το όλο θέμα, εδώ, στο συγκεκριμένο φόρουμ, θέμα το οποίο ασφαλώς παίρνει άλλες διαστάσεις όταν αρχίσουν οι δια ζώσης επαφές.

Ναι, όπως καλή ώρα εδώ που λένε. Στο φόρουμ "όλοι οι καλοί χωράνε", όπως δούλευε μέχρι πρότινος. Καλός ήσουν τουλάχιστον μέχρι να αρχίσεις να ψάχνεις κοπέλες να αναπαραστήσετε τα Καβείρια (ανθρωποθυσίες) σε κανένα βουνό. Τότε κάτι μπορεί να τρέχει ...

quote:

Υπάρχουν νομίζω αλλά μόνο στην αρχή του θέματος. Στην 1η σελίδα, στα πρώτα 4 ή 5 posts του, περιγράφει μια, ας πούμε, βιωματική εμπειρία. Είναι εκεί που αναφέρεται στο α' ενικό πρόσωπο και περιγράφει πώς παίζει ρακέτες με τον γιο του. Μετά, στις υπόλοιπες σελίδες ... άσ' το.

Ας πούμε ναι. Τώρα με αυτό το συμπέρασμα που έβγαλε, εξ αρχής φάνηκε που πάει το πράγμα. Που δεν πάει μάλλον.


Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)

Edited by - Heretic on 10/06/2019 16:55:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 17:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσεις ουτε λιγο ουτε πολυ πατε να με κανετε ισια και ομοιο με τον νταβελη

Κανένα Νταβέλη. Αντιθέτως, αυτό που κάνεις ΕΣΥ, το έχω κάνει κι ΕΓΩ και πολλοί ΑΛΛΟΙ εδώ μέσα. Κάποιοι από εμάς το συνειδητοποιήσαμε και το περιορίσαμε, αν μη, το κόψαμε. Εσύ το συνεχίζεις και μάλιστα σε κάθε απόπειρα να σου πούμε πέντε πράγματα, μήπως και το καταλάβεις, καταλήγει σε καυγά με μπινελίκια. Γιατι νομίζεις ότι άλλη δουλειά δεν έχουμε παρά να σου την πέφτουμε.

Βέβαια εσύ περίμενες ακροατήριο κάτι σε ... Μυθήρα, να ευλογάτε τις τρίχες σας παρέα. Δυστυχώς εκείνη βρίσκεται ... στην Καραϊβική (κάτι έμαθα πως έγινε ιέρεια βουντού), οπότε θα αναγκαστείς να τα λες μαζί μας, έστω να τα ακούς από εμάς

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 19:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γνώρισες (μάλλον εσύ) μια γκόμενα μέσω του φόρουμ και έφυγες για Πάτρα για να την βρεις. Στα τυφλά; Μαγκιά!

Όχι, υποθετικά μιλούσα.

quote:
Ναι, όπως καλή ώρα εδώ που λένε. Στο φόρουμ "όλοι οι καλοί χωράνε", όπως δούλευε μέχρι πρότινος. Καλός ήσουν τουλάχιστον μέχρι να αρχίσεις να ψάχνεις κοπέλες να αναπαραστήσετε τα Καβείρια (ανθρωποθυσίες) σε κανένα βουνό. Τότε κάτι μπορεί να τρέχει ...

Έλα ρε ... μην είσαι υπερβολικός.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2019, 20:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντιθέτως, αυτό που κάνεις ΕΣΥ, το έχω κάνει κι ΕΓΩ


Οχι παληκαρε

Δεν ξερω για αλλους ,αλλα εσυ δεν μπορεις να κανεις αυτο που κανω εγω


Αν μπορουσες να το κανεις....... η εστω αν μπορουσες να υποπτευθεις τι κανω ........τοτε και η αντιμετωπιση σου απεναντι σε αυτο.... θα ηταν διαφορετικη

Πρωτιστως θα μπορουσες να αποτισεις σεβασμο οχι μονο στην ερευνα,....αλλα ακομη και σε αυτην την ιδιοτητα καποιου να μπορει να σκεφτει και να δρασει εξω απο το τρυπακι που μας εχουν βαλει....οι οποιοι

Για να κανει κανεις αυτο που κανω εγω θα πρεπει πρωτιστως να μην ειναι ικανοποιημενος απο αυτο που του εχει δοθει απο κατεστημενες κουλτουρες και δευτερο θα πρεπει να εχει παρει την τυχη της δουλειας του στα δικα του χερια

Εσυ λεγοντας εσωτερισμο ενοεις καποιοα πολυ στενα ορια για την ενοια αυτη


Συνηθως σκεπτεσθαι σαν εσωτερισμο αυτα που το συστημα εχει αφησει να μαθετε


Και να σου πω και κατι ακομα.......


Καθολου δεν με νοιαζει πλεον αν γραφεις η δεν γραφεις σε θεματα που εχω ανοιξειι η θα ανοιξω ....αν και το βλεπω δυσκολο να κανω κατι τετοιο ξανα


Το μονο που καταφερνεις ειναι να επειδεικνυεις ενα ηθος οχι και τοσο ευ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2019, 00:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλα ρε ... μην είσαι υπερβολικός.


Καθόλου. Γνωστό και μη εξαιρετέο trol, που ευτυχώς εκδιώχθηκε οριστικά.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2019, 00:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οχι παληκαρε

Δεν ξερω για αλλους ,αλλα εσυ δεν μπορεις να κανεις αυτο που κανω εγω


Στη μικρόνοια που κουβαλάς ΕΣΥ, δεν σε φτάνει κανένας άσχετε φανφαρώνε. Που δεν νοάς μία από αυτά που σου γράφω. Δεν περίμενα και κάτι παραπάνω φυσικά. Τις έρευνές σου, του κ... τα 9μερα τις ξέρω. Μόνο να δει κανείς ΤΙ γράφεις και ΠΩΣ γράφεις εδώ μέσα από το 13 μέχρι σήμερα, μια κατηφόρα 45 μοίρες είσαι. Απ' την πολύ "έρευνα" όλα αυτά φαντάζομαι. Από θράσος όμως και παπάντζα στα κόκκινα μονίμως. Θα πέφτει η φάπα σύννεφο λοιπόν, μέχρι να μάθεις από έρευνα. Οπότε... ξάσου!

Και αν δεν το κατάλαβες, αυτό Χατζηχρήστο μου είναι το χόμπι μου. Δεν έχω μάνα μου κάτι καλύτερο να κάνω, αργόσχολος είμαι, χειρότερος κι από σένα να καταλάβεις. Και φυσικά σε ζηλεύω βρε κουτό. Τέτοιον έξυπνο και ομορφάντρα... το όνειρο μου ήταν να γίνω σαν κι εσένα. Ατύχησα όμως.

Άιντε τώρα... νάνι και από αύριο η συνέχεια. Της φάπας!

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)

Edited by - Heretic on 11/06/2019 00:45:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2019, 06:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνώ, αλλά μόνο αυτό ; Δηλ. μόνο μια προτροπή γενικής φύσεως και αυτοσχεδιασμού (που, στην τελική, δεν λέει και απολύτως τίποτε σε έναν αδαή αναγνώστη) ; Τςςς ... τίποτε δεν είναι αυτό, πταίσμα! Αν ήμουν δικαστής, η απόφασή μου γι' αυτόν θα ήταν αθωωτική.

Φίλε Peronosporos, έχεις επισκεφθεί καθόλου την ενότητα - ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ - του φόρουμ, να διαβάσεις ΤΙ γράφεται εκεί ; Θες να σου φέρω ένα παράδειγμα να καραφλιάσεις εντελώς ;;; Ξέρεις τι είδους προτροπές και συμβουλές δίνονται εκεί ;;; Μπροστά σ' αυτές, οι προτροπές του xristosxatz είναι ... απλές οδοντόπαστες.



Δεκτό αλλά εγώ δεν βλέπω τα πράγματα υπό το πρίσμα του μέσου αναγνώστη, οπότε αντιδρώ και διαφορετικά.

Ζήκο

quote:
Βρειτε μου που προετρεψα καποιον σε επικυνδυνα μονοπατια


Η εστω καθυστερησα την πορεια του την πνευματικη


Αυτά που γράφεις είναι παραπλανητικά και καθυστερούν την ανάπτυξη όσων σε ακολουθούν. Η προτροπή για αυτοσχεδιασμό είναι εξαιρετικά επικίνδυνη αλλα έχεις περιορισμένες γνώσεις στο αντικείμενο και δεν μπορείς να το καταλάβεις.

quote:
Καποια στιγμη βαρεθηκα να μην εχω ουσιαστικα αποτελεσματα
Εδώ είναι και η ουσία κυρίες και κύριοι, ο Ζήκος δεν είχε αποτέλεσμα... γιατί άραγε;
Θα σου λύσω την απορία εγώ, δύο τινά συμβαίνουν, είτε δεν είσαι έτοιμος, είτε δεν είναι σωστό το σύστημα που ακολουθείς.
quote:
Αποφασισα λοιπον να εκμεταλευτω μια ορμη που με διεπε εκεινο τον καιρο να γραγω μηπως και γινει κατι διαφορετικο

Α δηλαδή περίμενες χωρίς να αλλάξεις καμία παράμετρο να αλλάξουν τα αποτελέσματα του πειράματος;; Ενδιαφέρον! Για πες και άλλα!
quote:
Καποια στιγμη ανακαλυψα οτι δεν ειχα ουτε καν πλησιασει την ενοια της αυτοπαρατηρηησης

Με λίγα λόγια δεν είχες προχωρήσει καν στην προπαίδεια του εσωτερισμού.
quote:
Αυτοι που απλα ακολουθουν πεπατημενες δεν πανε ποθες που λεν και στο χωριο μου

Εχοτν χασει την δυναμη που δινει το κινητρο και η θεληση να βρεθουν πραγματα και να απαντηθουν ερωτησεις



Και ύστερα απορούμε για το αν ο Ζήκος κάνει ζημιά στην εσωτερική αναζήτηση ή όχι....
Ρε φίλε kangaroo για το παραπάνω τι πρέπει να σχολιάσω;;;;;
Αυτοί που ακολουθούν ένα σύστημα εγκαθιδρυμένο για χρόνια που έχουν εκπαιδεύσει χιλιάδες δεν ξέρουν που πάνε ενώ ο Ζήκος χωρίς καθοδήγηση ξέρει;;;;;
Ο αποκρυφισμός σηκώνει τα χέρια ψηλά με αυτά που γράφονται εδώ μέσα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2019, 06:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι απο περιέργεια, xristosxatz τι περιλαμβάνει το πρακτικό μέρος του συστήματός σου;
Δεν χρειάζεται να είσαι πολύ συγκεκριμένος, μια απάντηση του στυλ "διαλογίζομαι 1 ώρα τη μέρα" μου αρκεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2019, 12:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos, φίλε, εγώ σου είπα πως το βλέπω. Σου είπα και την γνώμη μου για τον xx. Πέραν αυτού ... σιωπώ. :)

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2019, 15:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Συγκεκριμένα η προτροπή του να ακολουθήσουμε μόνοι τον δρόμο μας και να αυτοσχεδιάζουμε είναι επικίνδυνη. Μακάρι να γινόταν έτσι. Δυστυχώς η καθοδήγηση στα πρώτα βήματα είναι απαραίτητη.

Συμφωνώ σε αυτό, μόνο που δεν θα έλεγα δυστυχώς. Ευτυχώς μάλλον, θα πεις μόνο αν έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο που αφιλοκερδώς θα σε βοηθήσει. Πρέπει πρώτα να παρατηρήσεις αυτόν τον άνθρωπο. Αν σου αρέσει αυτό που βλέπεις, ίσως είναι το ένστικτό σου, ίσως και όχι. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν ακολουθούμε τις συμβουλές αγνώστων και "μεθόδων" που ψαρέψαμε στο ίντερνετ. Για το κάθε γνωστό σύστημα, ψάξε λίγο να δει τα αποτελέσματά του. Παρατήρησες τους ανθρώπους που το ακολουθούν; Υπάρχει "θολούρα"; Σου αρέσει αυτό;



Το δυστυχώς πάει στο ότι έχει πολλούς απατεώνες και οι καλοί δάσκαλοι είναι και ακριβοί. Οι συμβουλες που δίνεις για να διαλέξει κάποιος δάσκαλο, είναι καλές.

quote:
quote:

Έτυχε να δω εν δράσει σε άλλο φόρουμ ένα αερολόγο όπως τον παραπάνω μόνο που ήταν πιο δομημένος στην αλλοπαρμένη κοσμοθεωρία του. Φυσικά δεν ήταν μύστης αλλά πίστευε σε ένα κολλάζ απο πεποιθήσεις που διάβασε δεξια και αριστερά.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι το έκανε για να ρίχνει γκόμενες.

Εκτός του γελοίου της υπόθεσης, υπάρχει ένα εμφανές πρόβλημα. Δεν θα εμπιστευόμουν έναν άνθρωπο, όταν κατέφευγε σε τέτοια κολπάκια για να "ρίχνει γκόμενες". Αν οι γκόμενες δεν μπορούν να πέσουν με τα κλασικά που διαθέτεις, τότε συμβαίνουν τα εξής: ή είσαι κάποιος βαθιά προβληματικός τύπος και το ένστικτο της μέσης γυναίκας το αντιλαμβάνεται, γι' αυτό δεν σου κάθεται, ή είσαι λούζερ (για διάφορους λόγους), κάτι που σημαίνει ότι πιθανόν να είσαι λούζερ και στα πνευματικά ή είσαι ένα είδος χειραγωγού, που τεστάρει τις δυνάμεις του σε θύματα.

Ένας τύπος δηλαδή που δεν έχει θέματα "εύρεσης" αλλά χρησιμοποιεί κι άλλες μεθόδους για να γράφει σκορ . Αυτοί είναι οι πραγματικά επικίνδυνοι, γιατί είναι πολύ αποτελεσματικοί, όταν ασχολούνται σοβαρά. Δεν θα πάω μακριά, αποδείχτηκε ότι άτομο στην παρέα μου, ο οποίος δήλωνε μάλιστα ότι δεν πίστευε σε τίποτε, είχε ολόκληρο οπλοστάσιο από τέτοια "κόλπα" στη διάθεση του. Μάνο κάποια ακριβά σεμινάρια σε NLP θα αναφέρω, για όσους καταλάβουν.



Σε πληροφορώ ότι υπάρχει αντίκτυπο στο κάρμα αυτού που καταφεύγει σε τέτοιες μεθόδους. Αν δεν πιστεύεις στο κάρμα, ο Μπάρντον το αναφέρει σαν "θεία πρόνοια". Πάλι μέσα είμαστε.
Γεγονός είναι ότι οι περισσότερες γυναίκες γοητεύονται απο το μυστήριο που αιωρείται γύρω απο τον εσωτερισμό και τις διδασκαλίες του. Κάποιο χαρακτηριστικό του γυναικείο ψυχισμού εικάζω ότι πρέπει να είναι.
quote:

quote:

Η αλήθεια είναι οτι εμένα έτυχε στο παρελθόν να μου στείλουν μυνήματα (όχι πολλά) για να με ρωτήσουν πράγματα αλλά ουδέποτε εκμεταλλεύτηκα το γεγονός για κάτι άλλο. Απάντησα ότι ήξερα επι του θέματος και άφησα την συζήτηση σιγά σιγά να τερματιστεί φυσιολογικά.

Υπάρχει κάτι το επικίνδυνο με τον κόσμο που γνωρίζεις στα φόρουμ. Κρύβεται πίσω από την ανωνυμία του διαδικτύου και νομίζει πως μπορεί πρακτικά να κάνει οτιδήποτε σε οποιονδήποτε. Έτσι, οι δήθεν απελπισμένοι/ες που ξαμολιούνται για βοήθεια, μπορεί να είναι κάποιοι ψυχοπαθείς με απίστευτη κακοήθεια, που περιμένουν να βρουν ένα θύμα που θα τους συμβουλέψει καλόπιστα πέντε πράγματα, για να ξεσπάσουν επάνω του. Έχει συμβεί σε μένα και σε άλλους παλιότερα, έχω μάθει να τους αναγνωρίζω με τα χρόνια. Φυσικά αυτοί που θα γνωρίσεις στο δια ζώσης μπορεί να είναι ακόμα πιο επικίνδυνοι, μιας και έχουν περισσότερο θράσος.



Πάντα βλέπω με καχυποψία κάθε ιστορία που διαβάζω αλλά δεν έχω κάποιο θέμα με το να απαντώ σε ερωτήματα μέσω διαδικτύου. Για αυτό ποτέ δεν δινω προσωπικά στοιχεία.
Επειδή δεν κάνω τον δάσκαλο δεν είχα ποτέ προβλήματα εκτός της διαδικτυακής ζωής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy