ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2019, 14:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φλασιά! Κάπως έτσι φαντάζομαι τον xristosxatz :

https://www.youtube.com/watch?v=wOZI-aSm4fw&t=78s

Ελπίζω να γίνεται αντιληπτό το ποιόν απ'τους δύο χαρακτήρες της σκηνής εννοώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2019, 14:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πωωω Νίκος Ζερβός και "Εξόριστος στη κεντρική λεωφόρο"...
Τι μας θύμισες τώρα...

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2019, 16:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε κάποια σημεία κατέβασα δικό του υλικό από το διαδίκτυο, έχει κάποια τελετουργικά από σαμάνικη παράδοση.


Δεν σε διορθώνω, απλώς θέλω να σε ενημερώσω για κάτι που ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει. Ο σαμανισμός, τα Ταοϊστικά, τα Σιντοϊστικά και τα Θιβετιανά (Bon, vajrayana) συστήματα συνδέονται. Βασικά ο Ανιμισμός (Animism) είναι πρόγονος κατά κάποιο τρόπο όλων αυτών των συστημάτων. Δεν πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος κατανοούσε τα σαμανικά συστήματα, ούτε τα αντίστοιχα θιβετιανά και ταοϊστικά από τα οποία πήρε τις ταντρικές πρακτικές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2019, 17:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, συμφωνώ. Η εντύπωση πάντως που που είχε δώσει ήταν του κολάζ ετερόκλητων θεμάτων. Με κάθε βιβλίο που έβγαζε, έπιανε και ένα άλλο αντικείμενο. Ο Καστανιέδα για παράδειγμα, είχε μεγάλη συνέχεια στη θεματολογία του. Αν και ομοίως δεν μου άρεσε, κάθε τι καινούργιο που έβγαζε το συνέδεε στενά με τα προηγούμενα. Τώρα για αυτά τα θέματα, θεωρώ ότι καλύτερα να πιάσει κάποιος... πιο πρωτογενείς πηγές και όχι αυτά που κατάλαβε κάποιος από αυτά που ασχολήθηκε.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2019, 18:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αντιθέτως ο Bardon ας πούμε είναι γνωστός ακόμα και σε άτομα που δεν θα φανταζόσουν ποτέ, πχ το Practice of Magical Invocation μου το ανάφερε άτομο που κάνει ινδονησιακό ενεργειακό σύστημα.


Μήπως αναφέρεσαι στο Pranic Healing του Choa Kok Sui; Μου είχε κάνει κάποτε μία γνωστή που το ασκεί και μου είχε εξηγήσει μερικά πράγματα. Αναγνώρισα αμέσως τις στοιχειακές σφαίρες του F.B, τις χρησιμοποιούν για θεραπευτικούς σκοπούς αυτοί.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2019, 20:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το tenaga dalam μιλάω.
Είναι τελείως άγνωστο στη δύση εκτός απο ορισμένους κύκλους που απλώς γνωρίζουν την ύπαρξή του. Δεν νομίζω να υπάρχει δάσκαλος εκτός Ινδονησίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2019, 21:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουτε που το εχω ακουσει. Ετσι κι αλλιως ο αλλος εχει εδρα τις Φιλιππίνες

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 10:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η απάντηση είναι στην ακριβώς επόμενη πρόταση απο αυτή που παράθεσες!


Ελπιζω οτι δεν θεωρεις απαντηση το


quote:
Στο παράδειγμα που έδωσα παραπάνω που προέρχεται απο την βουδιστική παράδοση, φαίνονται τα 16 στάδια που περνάει κάποιος που ακολουθεί την πρακτική vipassana. Χοντρικά ο διαλογιζόμενος βλέπει φώτα εκεί που δεν υπάρχουν ή οντότητες και συνειδητοποιεί ότι δεν υπάρχει ο εαυτός του όπως τον καταλαβαίνει ο μέσος άνθρωπος.
Σταδιακά αν δείτε παρακάτω στο λινκ, ο διαλογιζόμενος αρχίζει και νιώθει μια κενότητα γιατί αντιλαμβάνεται ότι το σύμπαν δεν είναι μόνιμο και υπάρχει δυστυχία συνδεδεμένη με τα πράγματα στο υλικό σύμπαν.
Αφου περάσει αυτό το στάδιο φτάνει στην φώτιση. Παρατηρείστε ότι δεν είναι όλα μέλι γάλα. Υπάρχουν στάδια που έχει παρατηρηθεί ότι παρότι ο ασκούμενος δεν έχει φτάσει στην φώτιση, τα παρατάει γιατί νιώθει ικανοποιημένος με ότι έχει καταφέρει.

Επίγνωση υπάρχει σε όλα τα συστήματα μυστικισμού, σε κάθε περίπτωση είναι βιωματική εμπειρία που αντιτίθεται στην λογική και στις καθιερωμένες αντιλήψεις των ανθρώπων για τον κόσμο.



Η ακομα και τα πρωτα απο τα 16 σταδια που παρολο την εμπεριεχουν ειμαι σιγουρος οτι ουτε καν υποψιαζεσαι τι ενοουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 11:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ακομα και τα πρωτα απο τα 16 σταδια που παρολο την εμπεριεχουν ειμαι σιγουρος οτι ουτε καν υποψιαζεσαι τι ενοουν


Η μηπως οχι

Για να σε δω ....


Οι ερωτησεις παντως που εκανα ισχυουν για οποιον θελει να απαντησει


Τι σχεση εχουν ολα αυτα με την μελετη των κεντρων της ανθρωπινης μηχανης


Παραθετω το πρωτο απο τα δεκαεξι σταδια μεταφρασμενο ...καπως


1. Namarupa pariccheda nana: γνώση που μπορεί να διακρίνει μεταξύ πνευματικών και φυσικών καταστάσεων.

Σε αυτό το nana, ή κατάσταση σοφίας ή γνώσης, ο διαλογιστής είναι σε θέση να διακρίνει nama (ψυχικά φαινόμενα) από rupa (υλικών φαινομένων). Παραδείγματος χάριν, γνωρίζει ότι οι αυξανόμενες και πτωτικές κινήσεις της κοιλιάς είναι rupa και ότι το μυαλό που αναγνωρίζει αυτά τα κινήματα είναι nama. Μια κίνηση του ποδιού είναι rupa και η συνείδηση ​​αυτού του κινήματος είναι nama.

Ο διαλογιστής μπορεί να διακρίνει μεταξύ nama και rupa σε σχέση με τις πέντε αισθήσεις ως εξής:

Όταν βλέπουμε μια φόρμα, τα μάτια και το χρώμα είναι rupa? η συνείδηση ​​του βλέπουμε είναι nama.
Όταν ακούγεται ένας ήχος, ο ήχος και η ακρόαση είναι rupa, και η συνείδηση ​​της ακρόασης είναι nama.
Όταν μυρίζει κάτι, η ίδια η μυρωδιά και η μύτη είναι rupa, και η συνείδηση ​​της μυρωδιάς είναι nama.
Όταν δοκιμάζουμε κάτι, η γεύση και η γλώσσα είναι rupa, και η συνειδητότητα της γεύσης είναι nama.
Όταν αγγίζετε κάτι, οτιδήποτε είναι κρύο, ζεστό, μαλακό ή σκληρό στην αφή είναι rupa, και η συνείδηση ​​της επαφής είναι nama.
Συμπερασματικά, σε αυτό το nana ο διαλογιστής συνειδητοποιεί ότι ολόκληρο το σώμα είναι rupa και το μυαλό (ή συνείδηση ​​των αισθήσεων του σώματος) είναι nama. Υπάρχουν μόνο nama και rupa. Δεν υπάρχει ύπαρξη, ατομικός εαυτός, όχι «εγώ», όχι «αυτός» ή «αυτή», κλπ. Όταν κάθεστε, το σώμα και το κίνημά του είναι rupa και η συνειδητοποίηση της συνεδρίασης είναι nama. Η πράξη της στάσης είναι rupa και η συνειδητοποίηση της στάσης είναι nama. Η πράξη του περπατήματος είναι rupa και η συνειδητοποίηση του περπατήματος είναι nama.

Παραθετω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 11:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω πανρτως αν εχετε αντιληφθει οτι το μονο που κανετε..... ειναι να επαναλαμβανεται εξωτερικες ππληροφοριες πανω σε εσωτερικα ζητηματα ,.....που ομως ουδεμια σχεση εχουν με τοβιωματικο ζητημα της επιγνωσης


Και οπως ειναι αναμενομενο αφου δεν ισχυει η παραπανω σχεση ,εχεται ξεχασει ακομα και το αρχικο ζητημα

Ομολογω οτι αυτο που παραθεσατε με τα δεκαεξι σταδια ειναι οντως πολυ ενδιαφερον


Μακαρι να κατανοουσατε εστω στο παραμικρο τι ενοει

Και μην μου χρεωσει κανεις οτι σας αποκαλεσα......... ΚΟΡΟΙΔΑ ...........

Δεν το σκεφτηκα ΚΑΝ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 12:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παραθετω το πρωτο απο τα δεκαεξι σταδια μεταφρασμενο ...καπως

1. Namarupa pariccheda nana: γνώση που μπορεί να διακρίνει μεταξύ πνευματικών και φυσικών καταστάσεων.

Σε αυτό το nana, ή κατάσταση σοφίας ή γνώσης, ο διαλογιστής είναι σε θέση να διακρίνει nama (ψυχικά φαινόμενα) από rupa (υλικών φαινομένων). Παραδείγματος χάριν, γνωρίζει ότι οι αυξανόμενες και πτωτικές κινήσεις της κοιλιάς είναι rupa και ότι το μυαλό που αναγνωρίζει αυτά τα κινήματα είναι nama. Μια κίνηση του ποδιού είναι rupa και η συνείδηση ​​αυτού του κινήματος είναι nama.

Ο διαλογιστής μπορεί να διακρίνει μεταξύ nama και rupa σε σχέση με τις πέντε αισθήσεις ως εξής:

Όταν βλέπουμε μια φόρμα, τα μάτια και το χρώμα είναι rupa? η συνείδηση ​​του βλέπουμε είναι nama.
Όταν ακούγεται ένας ήχος, ο ήχος και η ακρόαση είναι rupa, και η συνείδηση ​​της ακρόασης είναι nama.
Όταν μυρίζει κάτι, η ίδια η μυρωδιά και η μύτη είναι rupa, και η συνείδηση ​​της μυρωδιάς είναι nama.
Όταν δοκιμάζουμε κάτι, η γεύση και η γλώσσα είναι rupa, και η συνειδητότητα της γεύσης είναι nama.
Όταν αγγίζετε κάτι, οτιδήποτε είναι κρύο, ζεστό, μαλακό ή σκληρό στην αφή είναι rupa, και η συνείδηση ​​της επαφής είναι nama.
Συμπερασματικά, σε αυτό το nana ο διαλογιστής συνειδητοποιεί ότι ολόκληρο το σώμα είναι rupa και το μυαλό (ή συνείδηση ​​των αισθήσεων του σώματος) είναι nama. Υπάρχουν μόνο nama και rupa. Δεν υπάρχει ύπαρξη, ατομικός εαυτός, όχι «εγώ», όχι «αυτός» ή «αυτή», κλπ. Όταν κάθεστε, το σώμα και το κίνημά του είναι rupa και η συνειδητοποίηση της συνεδρίασης είναι nama. Η πράξη της στάσης είναι rupa και η συνειδητοποίηση της στάσης είναι nama. Η πράξη του περπατήματος είναι rupa και η συνειδητοποίηση του περπατήματος είναι nama.

Παραθετω


Δεν μας είπες όμως από που παραθέτεις. Η απουσία της τραγικής ανορθογραφίας, ασυνταξίας και αυτοσχέδιας γραμματικής της Νέας Ελληνικής παραπέμπει σε copy-paste, δηλαδή σε λόγια άλλων.
Απο που τα ξεσήκωσες λοιπόν;

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 13:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι σχεση εχουν ολα αυτα με την μελετη των κεντρων της ανθρωπινης μηχανης

Πρέπει να καταλάβεις κάτι : ο διαλογισμός είναι μια μέθοδος ανάλυσης. Προτού όμως κάνεις αυτήν την ανάλυση, θα πρέπει να έχεις καταγράψει τις συμπεριφορές των κέντρων. Όχι να τις αναλύσεις, απλώς να τις παρατηρήσεις και να τις καταγράψεις.

Όταν λοιπόν σου λέει

quote:
Knowledge to distinguish mental and physical states (namarupa pariccheda nana).

αναφέρεται ακριβώς σε αυτόν τον διαχωρισμό των κέντρων. Τα υπόλοιπα στάδια της πρακτικής Vipassana βοηθούν τον διαλογιζόμενο στην ανάλυση των παρατηρήσεων που έχει ήδη καταγράψει.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 08/06/2019 13:54:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 14:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρωτάς πάνω σε αυτό που είπα
quote:
Επίγνωση όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, είναι μια διαδικασία σταδιακής διαπίστωσης της αλήθειας για την πραγματικότητα και τον εαυτό μας.

Ακολουθεί ακριβώς μετά αυτό
quote:
Συνήθως προέρχεται από μια προεργασία σε διαλογισμό ή προσευχή ή ενοραματισμό.

και μετά εσύ με ρωτάς πως γίνεται....
Σου γράφω ότι ακολουθεί ακριβώς μετά απο το μέρος που έκανες quote και πάλι μπερδεύεσαι.
Αυτός είναι ο δρόμος προς την επίγνωση. Τελείως ξεκάθαρα και χωρίς περιστροφές: διαλογισμός ή προσευχή ή ενοραματισμός.
quote:
Μακαρι να κατανοουσατε εστω στο παραμικρο τι ενοει

Αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τι γράφει το link θα αντιλαμβανόσουν ότι τα φαινόμενα αυτά δεν είναι για κατανόηση ή συζήτηση, αλλα υπάρχουν αριθμημένα και κατηγοριοποιημένα ως "οδηγίες προς λουομένους" ας πούμε. Δηλαδή ένα είδος χάρτη/πυξίδας για να ξέρεις τι θα βρείς στο δρόμο σου ή να ξέρεις που βρίσκεσαι.
Το γράφουν ξεκάθαρα οι άνθρωποι ότι δεν πρέπει να τους δώσεις μεγάλη σημασία και να τα θυμάσαι πχ απ'εξω γιατί δημιουργείς μια αυτοπληρούμενη/αυτοεπιβεβαιούμενη προφητεία.

Την λίστα αυτή την ανακάλυψα πριν δύο μήνες, όταν βίωσα το 5ο nana και προσπαθούσα να καταλάβω τι στο καλό έγινε. Σε κάλυψα;; Εσύ λοιπόν που ξέρεις περισσότερα δώσε μας τα φώτα σου....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 14:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτός είναι ο δρόμος προς την επίγνωση. Τελείως ξεκάθαρα και χωρίς περιστροφές: διαλογισμός ή προσευχή ή ενοραματισμός.

Για όσους ακολουθούν το συγκεκριμένο σύστημα και την συγκεκριμένη πρακτική της Vipassana, όχι για όλους κατά την γνώμη μου.

Και μια ερώτηση (υπό το πρίσμα του υγιής σκεπτικισμού)

quote:
Την λίστα αυτή την ανακάλυψα πριν δύο μήνες, όταν βίωσα το 5ο nana και προσπαθούσα να καταλάβω τι στο καλό έγινε.

Πώς είσαι σίγουρος ότι βίωσες το 5 στάδιο ; Θέλω να πω δηλ. το διαπίστωσες αργότερα όταν ανακάλυψες αυτήν την λίστα και είδες ότι βίωσες όμοια ή παρόμοια με αυτά που αναφέρονται σ' αυτήν ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 08/06/2019 14:32:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 14:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα περισσότερα συστήματα που εχω γνωρίσει ακολουθούν κάποιον ή κάποιους απο τους 3 δρόμους. Αν ξέρεις κάποιον άλλο που παρέλλειψα, μοιράσου τον μαζί μας.


quote:
Πώς είσαι σίγουρος ότι βίωσες το 5 στάδιο ; Θέλω να πω δηλ. το διαπίστωσες αργότερα όταν ανακάλυψες αυτήν την λίστα και είδες ότι βίωσες όμοια ή παρόμοια με αυτά που αναφέρονται σ' αυτήν ;

Θα σου απαντήσω αυτή τη φορά, αλλά σε παρακαλώ δεν θέλω η συζήτηση να στρέφεται γύρω απο μένα και το τι μπορώ ή δεν μπορώ να κάνω.

Πρώτα το βίωσα και μετά προσπαθώντας να καταλάβω τι έγινε βρήκα την λίστα. Έβαλα τα "συμπτώματα" στο google και με οδήγησαν εκεί.

Edited by - Peronosporos on 08/06/2019 14:36:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 14:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα περισσότερα συστήματα που εχω γνωρίσει ακολουθούν κάποιον ή κάποιους απο τους 3 δρόμους. Αν ξέρεις κάποιον άλλο που παρέλλειψα, μοιράσου τον μαζί μας.

Το είπα πριν, αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες. Εγώ είμαι του 4ου δρόμου, Gurdjieff. Ήμουν για αρκετό καιρό σε μια ομάδα εργασίας αυτού του συστήματος.

quote:
Θα σου απαντήσω αυτή τη φορά, αλλά σε παρακαλώ δεν θέλω η συζήτηση να στρέφεται γύρω απο μένα και το τι μπορώ ή δεν μπορώ να κάνω.
Πρώτα το βίωσα και μετά προσπαθώντας να καταλάβω τι έγινε βρήκα την λίστα. Έβαλα τα "συμπτώματα" στο google και με οδήγησαν εκεί.

ΟΚ, σεβαστό. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 08/06/2019 14:38:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 14:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτός είναι ο δρόμος προς την επίγνωση. Τελείως ξεκάθαρα και χωρίς περιστροφές: διαλογισμός ή προσευχή ή ενοραματισμός.


Προσευχή και ενοραματισμός θεωρώ (και θεωρούνται) ότι είναι είδη διαλογισμού. Αν θεωρήσουμε δυο πολύ χαρακτηριστικά (και σοβαρά) είδη από αυτά, όπως η πρακτική του ησυχασμού και του ενοραματισμού συγκεκριμένου θέματος, είναι σχετικά προφανές, για όσους έχουν ασχοληθεί έστω και λίγο. Εξηγούμαι λίγο παραπάνω:

Προσευχή δεν θεωρώ το να ανοίξεις εσωτερικό διάλογο με το Θεό για το πόσο αμαρτωλός είσαι (επειδή δεν κάνεις αυτά που λέει το ιερατείο) και αφού θεωρήσεις βέβαιο ότι σε συγχώρεσε, να ακολουθήσει μια λίστα με αιτήματα. Μια ανασκόπηση των πράξεων της ημέρας, δεν διαφέρει από την ενδοσκόπηση της συμπεριφοράς σου ή των σκέψεων που έκανες (κυρίαρχο στο mindfulness). Επίσης η γνωστή νοερά προσευχή του Ιησού είναι διαλογισμός πάνω στο μάντρα "Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με τον αμαρτωλόν".

Ο ενοραματισμός είναι επίσης οραματικός διαλογισμός. Πάλι εννοείται ότι ο διαλογιστής δεν μπαίνει σε ευτελείς διαδικασίες τύπου "το Μυστικό", να ονειρεύεται δηλαδή τον εαυτό του ζάπλουτο, παρέα με μοντέλα στις Παρθένες νήσους, αλλά επιλέγει συγκεκριμένο θέμα, του οποίο η κυρίαρχη ποιότητα θα αποτελέσει τη βάση της εμπειρίας του (βλ. διαλογισμός του βουνού ή της λίμνης, στην παράδοση του mindfulness). H Ελληνική εθνική παράδοση επίσης (από τους νεοπλατωνικούς και έπειτα) περιλαμβάνει αυτού του είδους τις ενοράσεις.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 15:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσευχή και ενοραματισμός θεωρώ (και θεωρούνται) ότι είναι είδη διαλογισμού. Αν θεωρήσουμε δυο πολύ χαρακτηριστικά (και σοβαρά) είδη από αυτά, όπως η πρακτική του ησυχασμού και του ενοραματισμού συγκεκριμένου θέματος, είναι σχετικά προφανές, για όσους έχουν ασχοληθεί έστω και λίγο.

Ναι έτσι είναι, δεν έχεις άδικο. Λειτουργούν και συνεργιστικά μερικές φορές.
quote:
Το είπα πριν, αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες. Εγώ είμαι του 4ου δρόμου, Gurdjieff. Ήμουν για αρκετό καιρό σε μια ομάδα εργασίας αυτού του συστήματος.

Ναι το ανέφερες αλλα επειδή δεν ασχολούμαι με την θεοσοφία καθόλου δεν ήξερα για τον 4ο δρόμο, οπότε θεώρησα ότι εμπίπτει σε κάποια απο τις παραπάνω περιπτώσεις. Ζητώ συγνώμη.

Edited by - Peronosporos on 08/06/2019 15:09:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 15:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολα τα σοβαρά συστήματα αυτογνωσίας, προσεγγίζονται με βάση συγκεκριμένη οπτική. Θεωρώ δεδομένο ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον μια μικρή εισαγωγή από κάποιον έμπειρο, για να σε βάλει στο σωστό κανάλι. Ειδικά αν είσαι ο τύπος που δεν.. (όπως ο φίλος μας παραπάνω). Και για να μην βρεθείς στη δυσάρεστη θέση να το έχουν αντιληφθεί όλοι γύρω σου, εκτός από εσένα. Σαν τον "ύπνο" των Γκουρτζιεφικών, ένα πράγμα.

Καταλήγω ότι καλό είναι τα βιώματά σου να τα κρατάς για την πάρτη σου, όπως συνιστούν όλοι οι σοβαροί (και πραγματικοί) δάσκαλοι. Για πολλούς ευνόητους λόγους, θα θίξω χάριν συζήτησης μερικούς:

1. Βάζεις συνεταίρους στην οποία σου εμπειρία τρίτους και ειδικά αγνώστους, αν τα μοιράζεσαι στο νετ. Κάτι που θεωρώ καταστροφικό. Στο εσωτερικό ου έργο δημιουργείς ένα κλειστό σύστημα. Αποτελείται από εσένα και το όποιο μονοπάτι ακολουθείς, άντε και οι όποιοι συνοδοιπόροι σου, αν το κάνεις ομαδικά. Δεν έχεις κανένα μα κανένα λόγο να βγαίνεις και να το διαλαλείς.

2. Παραθέτεις κάποιες υποκειμενικές εμπειρίες που δεν γνωρίζεις (ως επί το πλείστον) αν είναι πραγματικά γεγονότα, φαντασιώσεις, ψευδαισθήσεις ή γενικά αν προέρχονται από εξωτερική ή εσωτερική πηγή. Αναφέροντας τα (πάλι δημόσια) προκαταβάλεις κάποιον τρίτο (και ίσως αμαθή) που θα τα διαβάσει. Αν του συμβούν, τον έχεις ήδη πολώσει στη δική σου ερμηνεία. Κρίνω σκόπιμο να αναφέρω ότι οταν αυτά συνοδεύονται από στιλάκι "ψευτοανωτερίλας", όπως πολύ χαρ/κα έθιξε ο Ηλίας, του έχεις μεν χειραγωγήσει την εμπειρία, έχεις δε απαξιωθεί στα μάτια ενός έμπειρου.

3. Δεν ενδιαφέρουν τους άλλους. Ειδικά όταν παρουσιάζεσαι κάπου απρόσκλητος και διαλαλείς την πραμάτεια σου με το καλημέρα. Θεωρείς ότι βρήκες το δρόμο (σου); Πολύ ωραία. Να τον διαβείς μόνος σου και να μη σε κρατάμε άλλο. Δε σε φώναξε κανένας (κατά φαντασία Δάσκαλε) να μας διαφημίζεις τις εμπειρίες που είχες ή νομίζεις πως είχες. Εκτός του ότι προσκαλείς τον άλλον ένα να γίνει ένα είδος ηδονοβλεψία, είναι προφανές ότι μεταξύ ανθρώπων που δεν γνωρίζονται, ειδικά όταν ο γραπτός σου λόγος χωλαίνει για διαφόρους λόγους, δίνεις στους άλλους την εντύπωση του ασόβαρου επιδειξία (στην καλύτερη των περιπτώσεων).

Θα μπορούσα να αναφέρω πολλά, αυτά τα τρία θεωρώ πως είναι αυτονόητα στον σκεπτόμενο άνθρωπο. Το αν κάποιος είναι τέτοιος, αυτό δεν είναι πάντα προφανές. Αλλά όπως είπαμε, λίγη σεμνότης δεν βλάπτει.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 15:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το είπα πριν, αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες. Εγώ είμαι του 4ου δρόμου, Gurdjieff. Ήμουν για αρκετό καιρό σε μια ομάδα εργασίας αυτού του συστήματος.

Ναι το ανέφερες αλλα επειδή δεν ασχολούμαι με την θεοσοφία καθόλου δεν ήξερα για τον 4ο δρόμο, οπότε θεώρησα ότι εμπίπτει σε κάποια απο τις παραπάνω περιπτώσεις. Ζητώ συγνώμη.


Ο 4ος δρόμος κατά Γκουρτζίεφ, είναι μια ατομική ατραπός, που συνδυάζει τα βέλτιστα (που προορίζονται για εσένα) από τα τρία κλασικά συστήματα αυτογνωσίας. Της διανοητικής (ή δρόμος του γιόγκι), της συναισθηματικής (ή δρόμος του μοναχού) και της σωματικής (ή δρόμος του φακίρη). Ουσιαστικά η θητεία σε μια ομάδα Γκ. σε βοηθάει να επιλέξεις τον σωστό συνδυασμό.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)

Edited by - Heretic on 08/06/2019 15:27:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 15:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ουσιαστικά η θητεία σε μια ομάδα Γκ. σε βοηθάει να επιλέξεις τον σωστό συνδυασμό.

Όχι, δεν είναι ακριβώς έτσι Heretic. Δεν επιλέγεις κάποιον συνδυασμό των τριών δρόμων. Ο 4ος δρόμος είναι εντελώς άλλος δρόμος. Συνδυάζει χαρακτηριστικά και των τριών, αλλά δεν γίνεται επιλογή τους ενός εξ' αυτών, ούτε επιλογή κάποιου συνδυασμού τους. Είναι όμως είπες, ατομική ατραπός, άλλος δρόμος, χάρην ευκολίας ονομάζεται "4ος δρόμος". Είναι, ας πούμε, μια άλλη εναλλακτική οδός που δεν απαιτεί ούτε τις νοητικές καταπονήσεις του γιόγκι, ούτε την απομόνωση του μοναχού, ούτε τις σωματικές καταπονήσεις του φακίρη.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 08/06/2019 15:43:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 15:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω συμμετάσχει σε ομάδα Γκ. (για σύντομο διάστημα) και έχω γνώση του έργου του, αν και περισσότερο από τη σκοπιά του Ουσπένσκι. Θεωρώ τον 4ο δρόμο συνδυασμό των τριών, με κάποια "βάρη" που αφορούν εσένα προσωπικά. Φυσικά μπορεί οι Γκ/φικοί να θεωρούν μοναδικότητα αυτό που κάνουν, δεν θα διαφωνήσω.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)

Edited by - Heretic on 08/06/2019 15:47:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 16:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά, εγώ υπήρξα μαθητής 2ης γενιάς - η πρώτη επαφή μου δηλ. με το σύστημα - δηλ. συμμετείχα σε μια ομάδα που ο υπεύθυνός της ήταν ο ίδιος μαθητής του Gurdjieff, ένας μπαρμπούλης 70 ετών, Αρμένιος, γείτονάς μου. Είναι γεγονός πως το ίδιο το σύστημα, περνώντας από γενιά διδασκαλίας σε γενιά διδασκαλίας, παρουσιάζει σημαντικές αλλοιώσεις και "παρατυπίες", ας πούμε, πράγμα το οποίο είναι απολύτως φυσιολογικό. (Αν σου πω σήμερα μία πρόταση, εσύ θα την κατανοήσεις με τον δικό σου τρόπο κι αν θέλεις να την παραδώσεις, να την μεταφέρεις, θα την μεταφέρεις με τον δικό σου τρόπο. Ο αποδέκτης της πάλι, θα την κατανοήσει με τον δικό του τρόπο και θα την μεταφέρει πάλι με τον δικό του τρόπο κ.ο.κ. Και στο τέλος, καταλήγεις να έχεις μία πρόταση εντελώς διαφορετική από την πρώτη, την πρωτότυπη, ας πούμε.)

Σήμερα, οι περισσότερες ομάδες είναι 3ης ή 4ης γενιάς (έχω συμμετάσχει και σε μια ομάδα 3ης γενιάς, πιο πρόσφατα, γι' αυτό λέω πως υπάρχουν διαφορές). Γι' αυτό ίσως και να δημιουργείται αυτή η εντύπωση του συνδυασμού των τριών δρόμων, η οποία ασφαλώς εξαρτάται από το είδος της ομάδας, τον επικεφαλής της αλλά και τον σκοπό για τον οποίο έχει δημιουργηθεί αυτή η ομάδα. Αρκετοί υπεύθυνοι - και αυτός ήταν και ένας λόγος που αποχώρησα από την τελευταία ομάδα - δεν αρκούνται στο ίδιο το σύστημα αλλά προσθέτουν ή αφαιρούν πράγματα κατά την δική τους εκτίμηση.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 08/06/2019 16:25:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 16:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Βάζεις συνεταίρους στην οποία σου εμπειρία τρίτους και ειδικά αγνώστους, αν τα μοιράζεσαι στο νετ. Κάτι που θεωρώ καταστροφικό. Στο εσωτερικό ου έργο δημιουργείς ένα κλειστό σύστημα. Αποτελείται από εσένα και το όποιο μονοπάτι ακολουθείς, άντε και οι όποιοι συνοδοιπόροι σου, αν το κάνεις ομαδικά. Δεν έχεις κανένα μα κανένα λόγο να βγαίνεις και να το διαλαλείς.

Εγώ πάλι, δεν θα έλεγα ότι αυτό που κάνει είναι ... καταστροφικό. Είναι αυτό που του είχα πει σε παλιότερο post, "ο καθένας όπως την βρίσκει". Μπορεί μέσα από την πληκτρολόγηση όλων αυτών, να αισθάνεται καλύτερα ή να ανακαλύπτει πράγματα που τον ευχαριστούν.

quote:
2. Παραθέτεις κάποιες υποκειμενικές εμπειρίες που δεν γνωρίζεις (ως επί το πλείστον) αν είναι πραγματικά γεγονότα, φαντασιώσεις, ψευδαισθήσεις ή γενικά αν προέρχονται από εξωτερική ή εσωτερική πηγή. Αναφέροντας τα (πάλι δημόσια) προκαταβάλεις κάποιον τρίτο (και ίσως αμαθή) που θα τα διαβάσει. Αν του συμβούν, τον έχεις ήδη πολώσει στη δική σου ερμηνεία. Κρίνω σκόπιμο να αναφέρω ότι οταν αυτά συνοδεύονται από στιλάκι "ψευτοανωτερίλας", όπως πολύ χαρ/κα έθιξε ο Ηλίας, του έχεις μεν χειραγωγήσει την εμπειρία, έχεις δε απαξιωθεί στα μάτια ενός έμπειρου.

Δεν νομίζω πως τον ενδιαφέρει η απαξίωση. Η αξίωση ίσως, η απαξίωση δεν νομίζω. 'Ντάξει, λογικό είναι να υπάρχει αυτό το στυλάκι. Κι εσύ, κι εγώ, έχουμε ένα στυλ, είχαμε κάποιο άλλο ή ίσως να έχουμε και κάποιο άλλο. Αρκεί να μην αναφέρεται σε πράγματα που μπορεί να είναι επικίνδυνα για κάποιον τρίτο (π.χ πρακτικές ή συμβουλές σε πρακτικές που κρύβουν κινδύνους για την σωματική και ψυχική υγεία των αναγνωστών).

quote:
3. Δεν ενδιαφέρουν τους άλλους. Ειδικά όταν παρουσιάζεσαι κάπου απρόσκλητος και διαλαλείς την πραμάτεια σου με το καλημέρα. Θεωρείς ότι βρήκες το δρόμο (σου); Πολύ ωραία. Να τον διαβείς μόνος σου και να μη σε κρατάμε άλλο. Δε σε φώναξε κανένας (κατά φαντασία Δάσκαλε) να μας διαφημίζεις τις εμπειρίες που είχες ή νομίζεις πως είχες. Εκτός του ότι προσκαλείς τον άλλον ένα να γίνει ένα είδος ηδονοβλεψία, είναι προφανές ότι μεταξύ ανθρώπων που δεν γνωρίζονται, ειδικά όταν ο γραπτός σου λόγος χωλαίνει για διαφόρους λόγους, δίνεις στους άλλους την εντύπωση του ασόβαρου επιδειξία (στην καλύτερη των περιπτώσεων).

Δεν ενδιαφέρουν εσένα κι εμένα. Άλλους, μπορεί να τους ενδιαφέρουν, δεν το ξέρεις αυτό.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 17:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ενδιαφέρουν εσένα κι εμένα. Άλλους, μπορεί να τους ενδιαφέρουν, δεν το ξέρεις αυτό.


Ναι, δεν διαφωνώ. Έτσι κι αλλιώς γράφω μια άποψη, και δεν περιορίζεται στον xx, παρότι φωτογραφίζεται. Φυσικά, ο τρόπος που αντιδρά κάθε φορά που θα γίνει κριτική σε αυτά που γράφει, έχει συντελέσει αρκετά στη στάση μου, όπως και σε αρκετών άλλων.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 20:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρέπει να καταλάβεις κάτι : ο διαλογισμός είναι μια μέθοδος ανάλυσης


Αλλα και εξαλειφης η αποδρασης απο τα αντικειμενα προσκολησης της προσοχης

quote:
Προτού όμως κάνεις αυτήν την ανάλυση, θα πρέπει να έχεις καταγράψει τις συμπεριφορές των κέντρων. Όχι να τις αναλύσεις, απλώς να τις παρατηρήσεις και να τις καταγράψεις.

Ουτε να τις παρατηρησης μπορεις αλλα ουτε να καταγραψεις


Αυτο ειναι και το μπναδικο πραγμα που προσπαθω να πω τοσον καιρο

Και υπαρχουν πολλοι συγκεκριμενοι λογοι που συμβαινειι αυτο


Η λειτουργια της παρατηρησης και της καταγραφης ειναι βιωματικες εμπειριες

Για να γινουν ομως βιωματικες απαιτουνται καποιες προυποθεσεις


Ειναι ξερεις πολυ ευκολο να πει κανεις θα πρεπει να αναλυσω να παρατηρησω η να καταγραψω


Αυτο μπορει να το πει ο οποιοσδηποτε εχει ξοδευσει καποιο χρονο στο εσωτερικο κομματι


Το ζητημα ειναι ......ΠΩΣ το κανεις

Ο ΣΑΒ ελεγε οτι δεν μπορουμε να παρατηρησουμε ,και κατα συνεπεια ολα τα αλλα ,αν πρωτα δεν χωριστουμε σε παρατηρητη και παρατηρουμενο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 20:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΣΑΒ ελεγε οτι δεν μπορουμε να παρατηρησουμε ,και κατα συνεπεια ολα τα αλλα ,αν πρωτα δεν χωριστουμε σε παρατηρητη και παρατηρουμενο


Εξαιρετική σοφία αυτό... Ο παρατηρητής να θεωρεί ότι αυτός και το παρατηρούμενο είναι ένα και το αυτό. Αναρωτιέμαι από ποιο είδος του ζωικού βασιλείου και κάτω πρέπει να συμβαίνει αυτό. Για τα θηλαστικά δεν είμαι σίγουρος... εκτός από μερικές φωτεινές εξαιρέσεις στα πρωτεύοντα.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 20:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ζητημα ειναι ......ΠΩΣ το κανεις

Στο είπε και ο Heretic, στο είπε και ο ilias1990, στο έχω πει κι εγώ.

Ο Heretic παραπάνω έγραψε :

quote:
Προσευχή δεν θεωρώ το να ανοίξεις εσωτερικό διάλογο με το Θεό για το πόσο αμαρτωλός είσαι (επειδή δεν κάνεις αυτά που λέει το ιερατείο) και αφού θεωρήσεις βέβαιο ότι σε συγχώρεσε, να ακολουθήσει μια λίστα με αιτήματα. Μια ανασκόπηση των πράξεων της ημέρας, δεν διαφέρει από την ενδοσκόπηση της συμπεριφοράς σου ή των σκέψεων που έκανες (κυρίαρχο στο mindfulness)

Αυτό είναι με άλλα λόγια, μια καταγραφή. Το ίδιο, εμφανίζεται και στο σύστημα του Gurdjieff. Ο Gurdjieff δεν το λέει "προσευχή", το λέει "κάτσε το βράδυ πριν κοιμηθείς και κάνε μια ανασκόπηση - καταγραφή της συμπεριφοράς σου την ημέρα που πέρασε". Δεν θες της συμπεριφοράς σου ; Κάνε μια καταγραφή των σκέψεών σου. Μια απλή καταγραφή. Κάνε το κάθε μέρα για 10 μέρες π.χ. Μετά πάρε αυτά που έχεις καταγράψει και κάνε ανάλυση. Θα εκπλαγείς με το πόσα καινούργια πράγματα θα μάθεις για τον εαυτό σου. So simple ... Θες να το κάνεις ; Καλώς. Δεν θες ; Πάλι καλώς. Μείνε στο να απορείς.

(δεν χρειάζεται να κάνεις πολύπλοκα πράγματα ρε xristosxatz, ειλικρινά στο λέω)

quote:
Ο ΣΑΒ ελεγε οτι δεν μπορουμε να παρατηρησουμε ,και κατα συνεπεια ολα τα αλλα ,αν πρωτα δεν χωριστουμε σε παρατηρητη και παρατηρουμενο

Ρε φίλε μου, ένα τετραδιάκι θα πάρεις. Κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς, θα καταγράφεις τις σκέψεις που έκανες την ημέρα. Απλό, απλούστατο. Αν δεν τις θυμάσαι - που δεν θα τις θυμάσαι, στο υπογράφω - κάνε μια απλή καταγραφή της συμπεριφοράς σου. Κατέγραψε ποιες στιγμές π.χ ήσουν θυμωμένος, ποιες ήσουν ήρεμος, ποιες στιγμές γέλασες ή πικράθηκες ή αγχώθηκες. Τίποτε άλλο. Απλή καταγραφή. Μη γράφεις γιατί το έκανες. Γιατί ήσουν ήρεμος δηλ. Απλά γράψε, κατέγραψε το γεγονός : π.χ "Το πρωϊ σηκώθηκα ήρεμος. Μετά πήγα να πάρω τσιγάρα κι ήταν ένα γκομενάκι εκεί στο περίπτερο, με τρέλανε. Αγχώθηκα. Ήθελα να της μιλήσω. Δεν πρόλαβα γιατί έφυγε. Τσαντίστηκα!", τέτοιου είδους καταγραφή. Μετά από ένα μήνα, πάρε το τετραδιάκι και διάβασέ το. Δεν θα πιστεύεις ούτε ο ίδιος με αυτά που θα ανακαλύψεις για τον εαυτό σου. Άσε τον παρατηρητή και το παρατηρούμενο στην άκρη. Άστα αυτά. Ένα πολύ απλό πράγμα κάνε.

Σου φαίνεται δύσκολο αυτό ; Αυτό που σου λέει π.χ ο ilias1990 είναι ακόμη πιο δύσκολο :

quote:
Έχεις προσπαθήσει να παρατηρήσεις τον εαυτό σου (μιας και σε καίει τόσο το θέμα) με τα μάτια ενός τρίτου; Σα να είσαι εσύ ο x χρήστης του esoterica και να διαβάζεις αυτά που γράφει ο xristosxatz.

Στην ουσία σου λέει ότι και ο Σαμαέλης. Διαχώρησε τον εαυτό σου από τα γραφόμενά σου. Δέσ' τα, με τα μάτια ενός τρίτου. Σαν να είσαι ένας άλλος αναγνώστης και διαβάζεις τα posts του xristosxatz. Για μένα, αυτό είναι πιο δύσκολο να το κάνεις, στο λέω, γιατί θεωρώ πως ταυτίζεσαι μέσα από αυτά που γράφεις. Και είναι αρκετά πιο δύσκολο να απο-ταυτιστείς. Ενώ αυτό που σου λέω εγώ, είναι πανεύκολο. Το ίδιο πράγμα είναι κι αυτό, αλλά πιο ... low level ας πούμε.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 08/06/2019 21:02:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 21:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμπληρώσω ότι αποκλείεται ακόμα και ο Σαμαέλης να έγραψε ότι παρατηρητής και παρατηρούμενο είναι ένα και το αυτό και πρέπει να τα διαχωρίσουμε. Θα διάβασε ο xx -φαντάζομαι- κάποια προτροπή να μην ταυτιζόμαστε με το εσωτερικό αποτέλεσμα μιας αίσθησης και αυτό κατάλαβε.

Η ιδέα πάει ως εξής: σκέφτομαι πχ πως "είμαι κουρασμένος"; Λάθος. Σκέψου "αισθάνομαι κούραση". Να μην αφήσεις σε χαρακτηρίζει ένα συναίσθημα. Παίρνεις τη θέση του παρατηρητή; Καλλιεργείς την αυτοσυνείδηση. Απλά και μη-μεταφυσικά. Αν θέλεις και μεταφυσική μέσα, μετατοπίζεις το κέντρο της συνείδησής σου, από την Προσωπικότητα, στην Ατομικότητα. Ψιλά γράμματα αυτά και όχι για όλους.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2019, 21:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κατι ακομα


Αυτο το της πραξης σε σχεση με την θεωρητικη αποψη ..... ισχυει και για την αποστασιοποιηση.... η διαχωρισμο μας σε παρατηρητη και παρατηρουμενο

Υπαρχουν ανεξαντλητα περιθωρια για φαντασια και υποθεσεις επι υποθεσεων ........ οπως αλλωστε σε ΟΛΑ ........

Για το τι ειναι αυτο το πραγμα ......πως εφαρμοζεται...τι ειναι .. που ισχυει.... και βεβαια για ποσοο χρονικο διαστημα ...μπορει ο καθενας να το εφαρμοσει

Το μονο που σωζει την κατασταση ειναι η βιωματικη προσωπικη εμπειρια


Για εμας που τυγχανει να μην ειμαστε απο τους τυχερους που εχουν αμεση καθοδηγηση ισως το καλυτερο απο ολα ειναι να βαδιζουμε συμφωνα με την αναγκη η τις αναγκες που παρουσιαζει η εργασια καθε φορα


Αν και για να πω την αληθεια για το τελευταιο ...........Για εμας που τυγχανει να μην ειμαστε απο τους τυχερους........εχω αρχισει να αμφιβαλω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy