ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 19 Ιουνίου 2016-30 Νοεμβρίου 2019:Οι 1260 μέρες των 2 προφητών!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2016, 21:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οπως λεει και το τραγουδακι...''πονανε οσοι αγαπανε''
Αθεοι και ντεμι Χριστιανοι
Καθε μερα που περνα και μια εκπληρωση


321


nediΒ,τώρα η σειρά μου να σου ζήτησω ανάλυση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2016, 22:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καρέκλα απο τίμιο ξύλο, λογικό είναι να κοστίζει 300Κ. Το τίμιο ξύλο, ως γνωστόν, έχει μια άλλη ιδιότητα: πολλαλασιάζεται ανεξελέγκτα. Απόδειξη οι εκτατοντάδες τόνοι που έχουν αλλάξει χέρια τα τελευταία 100 χρόνια μεταξύ των εκκλησιοπλήκτων. Υποθέτω οτι κάπου στο απώτερο μέλλον, αυτό του "μετά την καταστροφή", οι πρώτοι τρωγλοδύτες που θα εξέλθουν των σπηλαίων με τα διασωθέντα ιερά βιβλία του Χάρι Πότερ ανα χείρας, θα ευθύνουν τον λόρδο Βόλντεμορτ για την καταστροφή του κόσμου και θα αναζητούν τα ιερά κειμήλια της προφήτιδος Ρόουλινγκ για τις λατρευτικές τους τελετές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2016, 22:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Οπως λεει και το τραγουδακι...''πονανε οσοι αγαπανε''
Αθεοι και ντεμι Χριστιανοι
Καθε μερα που περνα και μια εκπληρωση


321


nediΒ,τώρα η σειρά μου να σου ζήτησω ανάλυση....




Απο που να αρχισω και που να τελειωσω;Θα παραμεινω πιστος στις δικες σου αναφορες.Τι λες,δεν εκπληρωθηκε η πρωτη ημερομηνια του Αγιου;

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2016, 22:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nediB
Οτι ναναι,αχταρμας προφητειες με χαζοκωνσταντινιδηδες.Σε τυφλωνει το εγω σου και δεν σε αφηνει να δεις την θαυμαστη εκπληρωση

Γιατί nediB, πιστεύεις ότι τα δικά σου είναι λιγότερο αχταρμάς απ' αυτά του Γιώργου?
Σας παρακολουθώ μέρες τώρα να αναλύετε την σειρά των ουαί και των σαλπισμάτων, και να διαγκωνίζεστε για το ποιανού οι πομφόλυγες και τα φληναφλήματα, είναι εγκυρότερα του άλλου.

Δεν έχει και τόσο άδικο ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ.



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2016, 22:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
nediB
Οτι ναναι,αχταρμας προφητειες με χαζοκωνσταντινιδηδες.Σε τυφλωνει το εγω σου και δεν σε αφηνει να δεις την θαυμαστη εκπληρωση

Γιατί nediB, πιστεύεις ότι τα δικά σου είναι λιγότερο αχταρμάς απ' αυτά του Γιώργου?
Σας παρακολουθώ μέρες τώρα να αναλύετε την σειρά των ουαί και των σαλπισμάτων, και να διαγκωνίζεστε για το ποιανού οι πομφόλυγες και τα φληναφλήματα, είναι εγκυρότερα του άλλου.

Δεν έχει και τόσο άδικο ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ.



*



Φυσικα και εχετε δικιο,οπως εξαλλου ολες οι αλεπουδες,που δεν καταλαβαινουν τιποτα,που τα κανουν κρεμασταρια

321

Edited by - nediB on 09/04/2016 23:04:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2016, 23:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nediB
Φυσικα και εχετε δικιο,οπως εξαλλου ολες οι αλεπουδες,που δεν καταλαβαινουν τιποτα,που τα κανουν κρεμασταρια

Απ' ότι καταλαβαίνω έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα από τον Γιώργο.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 00:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
nediB
Φυσικα και εχετε δικιο,οπως εξαλλου ολες οι αλεπουδες,που δεν καταλαβαινουν τιποτα,που τα κανουν κρεμασταρια

Απ' ότι καταλαβαίνω έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα από τον Γιώργο.


*



Kαι εσυ απ'τον Νικομαχο

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 10:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο που να αρχισω και που να τελειωσω;Θα παραμεινω πιστος στις δικες σου αναφορες.Τι λες,δεν εκπληρωθηκε η πρωτη ημερομηνια του Αγιου;
321

Oχι,δεν εκπληρωθηκε.
Το 8 Ιουλιου ηταν 30 Σεπτεμβριου
Το 18 Δεκεμβριου δεν εγινε ποτε,5 μηνες και 13 μερες μετα
Αρα,τι ακριβως εκπληρωθηκε;
Αρχισε να αναλυεις τις εκπληρωμενες προφητειες και βλεπουμε.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 12:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Απο που να αρχισω και που να τελειωσω;Θα παραμεινω πιστος στις δικες σου αναφορες.Τι λες,δεν εκπληρωθηκε η πρωτη ημερομηνια του Αγιου;
321

Oχι,δεν εκπληρωθηκε.
Το 8 Ιουλιου ηταν 30 Σεπτεμβριου
Το 18 Δεκεμβριου δεν εγινε ποτε,5 μηνες και 13 μερες μετα
Αρα,τι ακριβως εκπληρωθηκε;
Αρχισε να αναλυεις τις εκπληρωμενες προφητειες και βλεπουμε.....




Προσπαθω να σου μιλησω σοβαρα,αν θες βοηθα.Μην πας αναποδα,πρωτα περιμενεις να εκπληρωθει η πρωτη ημερομηνια και μετα πας στις επομενες.
Για ξαναδες την πρωτη

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 12:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σε πιανω,γινε πιο αναλυτικος.....Ηδη βρισκομαι σε απογοητευση για την μη εναρξη των 200 μυριων....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 12:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eιναι πολυ απλο αυτο που σου ειπα.Πρωτη ημερομηνια ειναι η 31/3.Εγινε μηπως απολυτη εκπληρωση;;;Ακολουθουν τα χοντροτερα,μαζι με τα 200 μυρια και η καταληξη που θα ειναι αυτη που λενε οι προφητες.
Υ.Γ-Δεν ειναι απαραιτητο ολα να γινουν σε μια χρονια.

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 12:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eιναι πολυ απλο αυτο που σου ειπα.Πρωτη ημερομηνια ειναι η 31/3.Εγινε μηπως απολυτη εκπληρωση;;;Ακολουθουν τα χοντροτερα,μαζι με τα 200 μυρια και η καταληξη που θα ειναι αυτη που λενε οι προφητες.
Υ.Γ-Δεν ειναι απαραιτητο ολα να γινουν σε μια χρονια.

321


Οχι,πας εντελως λαθος!Το 5μηνο εκπληρωθηκε ΗΔΗ,αρα οι ημερομηνιες δεν βγηκαν σωστα,καθως λεγανε 5μηνο Ιουλιου-Δεκεμβριου,ενω ηταν πενταμηνο Σεπτεμβριου-Φεβρουαριου!Δεν ειναι οτι θα γινει φετος στις 31/3 τιποτα,ουτε φετος τον Ιουλιο,ουτε φετος τον Δεκεμβριο.Εφοσον η 5η σαλπιγγα ειναι ΣΥΝΤΕΛΕΣΜΕΝΗ,δεν μπορουμε να μιλαμε οτι αυτα θα γινουν φετος,εφοσον εγιναν ΠΕΡΥΣΙ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 13:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Eιναι πολυ απλο αυτο που σου ειπα.Πρωτη ημερομηνια ειναι η 31/3.Εγινε μηπως απολυτη εκπληρωση;;;Ακολουθουν τα χοντροτερα,μαζι με τα 200 μυρια και η καταληξη που θα ειναι αυτη που λενε οι προφητες.
Υ.Γ-Δεν ειναι απαραιτητο ολα να γινουν σε μια χρονια.

321


Οχι,πας εντελως λαθος!Το 5μηνο εκπληρωθηκε ΗΔΗ,αρα οι ημερομηνιες δεν βγηκαν σωστα,καθως λεγανε 5μηνο Ιουλιου-Δεκεμβριου,ενω ηταν πενταμηνο Σεπτεμβριου-Φεβρουαριου!Δεν ειναι οτι θα γινει φετος στις 31/3 τιποτα,ουτε φετος τον Ιουλιο,ουτε φετος τον Δεκεμβριο.Εφοσον η 5η σαλπιγγα ειναι ΣΥΝΤΕΛΕΣΜΕΝΗ,δεν μπορουμε να μιλαμε οτι αυτα θα γινουν φετος,εφοσον εγιναν ΠΕΡΥΣΙ!!!




Tι λες μωρε μεσημεριατικα;Εαν δεν βγαλεις απο το μυαλο σου τις λαθος προσεγγισεις,δεν θα καταλαβεις ποτε τις προφητειες

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 13:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εχω λαθος προσεγγιση,η προσεγγιση μου ειναι απολυτως σωστη!Εφοσον ο γππ θα γινει για να εμφανιστει ο βασιλιας απο το ιμπεριον,που δεν ειναι αλλος απο τον Εκλεκτο της ΝΤΠ,και αυτος ''ου δυναται'' μετα τον φετινο Ιουνιο-Ιουλιο,αρα;;;Δεν φταιω λοιπον εγω που επεσα εξω,αλλα οι προφητειες που ΠΕΣΑΝΕ ΕΞΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 17:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tελοσπαντων,πάντα βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση αυτά που μου έχουν πει,όπως και αυτά που έχω υπολογίσει απο μόνος μου,να πέφτουν πάντα έξω,από το 2011 και μέχρι σήμερα,αδιαλείπτως ημερομηνίες,12 τον αριθμό,που στην μια ήμουν πιο σίγουρος από την άλλη,5 χρόνια αποτυχιών...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 19:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν φταιω λοιπον εγω που επεσα εξω,αλλα οι προφητειες που ΠΕΣΑΝΕ ΕΞΩ!

Φανταστική διατύπωση!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 21:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«ει γάρ η αλήθεια του Θεού εν τω εμώ ψεύσματι επερίσσευσεν εις την δόξαν αυτού, τί έτι καγώ ως αμαρτωλός κρίνομαι;» Πρός Ρωμαίους Επιστολή Παύλου, 3: 7.

Από την εποχή του Παύλου το ψέμα δεν θεωρείται αμαρτία, αν χρησιμοποιηθεί ως μέσον να κρατήση τους αφελείς πιστούς στο μαντρί.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 22:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
8 καὶ μὴ καθὼς βλασφημούμεθα καὶ καθὼς φασί τινες ἡμᾶς λέγειν ὅτι ποιήσωμεν τὰ κακὰ ἵνα ἔλθῃ τὰ ἀγαθά; ὧν τὸ κρῖμα ἔνδικόν ἐστι.
Δεν μας λες καλυτερα κατι απ'το αγαπημενο σου κορανι

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 22:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tελοσπαντων,πάντα βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση αυτά που μου έχουν πει,όπως και αυτά που έχω υπολογίσει απο μόνος μου,να πέφτουν πάντα έξω,από το 2011 και μέχρι σήμερα,αδιαλείπτως ημερομηνίες,12 τον αριθμό,που στην μια ήμουν πιο σίγουρος από την άλλη,5 χρόνια αποτυχιών...




Για λογους που δεν θελω να αναλυσω,δεν θα υπαρξει 6η χρονια.
Οτι επαθες,επαθες

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 22:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Δεν φταιω λοιπον εγω που επεσα εξω,αλλα οι προφητειες που ΠΕΣΑΝΕ ΕΞΩ!

Φανταστική διατύπωση!


Μετά φταίει ο Πυθαγόρας που τον λέει γιαλαντζί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2016, 23:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

«ει γάρ η αλήθεια του Θεού εν τω εμώ ψεύσματι επερίσσευσεν εις την δόξαν αυτού, τί έτι καγώ ως αμαρτωλός κρίνομαι;» Πρός Ρωμαίους Επιστολή Παύλου, 3: 7.

Από την εποχή του Παύλου το ψέμα δεν θεωρείται αμαρτία, αν χρησιμοποιηθεί ως μέσον να κρατήση τους αφελείς πιστούς στο μαντρί.


*


για να μην χανόμαστε στην μετάφραση μια συνολικότερη ματιά στους πρώτους 8 στοίχους του κεφαλαίου 3 ΊΣΩΣ λύσει την παρερμηνεία...


1 Τί οὖν τὸ περισσὸν τοῦ ᾿Ιουδαίου, ἢ τίς ἡ ὠφέλεια τῆς περιτομῆς;
2 πολὺ κατὰ πάντα τρόπον. πρῶτον μὲν γὰρ ὅτι ἐπιστεύθησαν τὰ λόγια τοῦ Θεοῦ.
3 τί γὰρ εἰ ἠπίστησάν τινες; μὴ ἡ ἀπιστία αὐτῶν τὴν πίστιν τοῦ Θεοῦ καταργήσει;
4 μὴ γένοιτο· γινέσθω δὲ ὁ Θεὸς ἀληθής, πᾶς δὲ ἄνθρωπος ψεύστης, καθὼς γέγραπται· ὅπως ἂν δικαιωθῇς ἐν τοῖς λόγοις σου καὶ νικήσῃς ἐν τῷ κρίνεσθαί σε.
5 εἰ δὲ ἡ ἀδικία ἡμῶν Θεοῦ δικαιοσύνην συνίστησι, τί ἐροῦμεν; μὴ ἄδικος ὁ Θεὸς ὁ ἐπιφέρων τὴν ὀργήν; κατὰ ἄνθρωπον λέγω.
6 μὴ γένοιτο· ἐπεὶ πῶς κρινεῖ ὁ Θεὸς τὸν κόσμον;
7 εἰ γὰρ ἡ ἀλήθεια τοῦ Θεοῦ ἐν τῷ ἐμῷ ψεύσματι ἐπερίσσευσεν εἰς τὴν δόξαν αὐτοῦ, τί ἔτι κἀγὼ ὡς ἁμαρτωλὸς κρίνομαι,
8 καὶ μὴ καθὼς βλασφημούμεθα καὶ καθὼς φασί τινες ἡμᾶς λέγειν ὅτι ποιήσωμεν τὰ κακὰ ἵνα ἔλθῃ τὰ ἀγαθά; ὧν τὸ κρῖμα ἔνδικόν ἐστι

Τουτέστιν:
1 Τι λοιπόν το περισσότερο έχει ο Ιουδαίος ή ποια η ωφέλεια της περιτομής;
2 Πολύ ωφελεί με κάθε τρόπο. Γιατί, βέβαια, πρώτα απ’ όλα ωφελεί ότι τους εμπιστεύτηκαν τα λόγια του Θεού.
3 Γιατί τι σημασία έχει; Αν απίστησαν μερικοί, μήπως η απιστία τους θα καταργήσει την πιστότητα του Θεού;
4 Είθε να μη γίνει! Αλλά ας είναι ο Θεός αληθινός και κάθε άνθρωπος ψεύτης καθώς είναι γραμμένο: Για να δικαιωθείς στα λόγια σου και να νικήσεις όταν κρίνεσαι.
5 Αν, λοιπόν, η αδικία μας συνιστά τη δικαιοσύνη του Θεού, τι θα πούμε; Μήπως είναι άδικος ο Θεός που επιφέρει την οργή του; Μιλώ ανθρώπινα.
6 Είθε να μη γίνει! Επειδή, αν είναι έτσι, πώς θα κρίνει ο Θεός τον κόσμο;
7 Αν όμως η αλήθεια του Θεού περίσσεψε με το δικό μου ψέμα για τη δόξα του, γιατί κι εγώ κατακρίνομαι ακόμα ως αμαρτωλός;
8 Και τότε γιατί να μην πούμε, καθώς μας συκοφαντούν μερικοί και καθώς λένε ότι διακηρύττουμε, «να κάνουμε τα κακά, για να έρθουν τα αγαθά»; Αυτών η καταδίκη είναι δίκαιη.

Όσο αφορά τις προφητείες δίνω το λινκ, παρότι δεν συμφωνώ 100% στις λεπτομέρειες η κεντρική ιδέα όμως είναι αυτή που μετράει: http://www.egolpion.com/profhtes_pseftoprofhtes.el.aspx

Ελπίζω να βοήθησα,
:)

Διότι, όπου υπάρχει παραλλαγή, δεν διατηρείται η ομοιότητα. Επειδή, λοιπόν,
δεν βλέπουμε να υπάρχει κανένα απ’ αυτά στη φύση του Θεού, μπορεί κανείς
να συμπεράνει ότι αυτά ούτε και με την ουσία της ψυχής συνυπάρχουν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2016, 00:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
για να μην χανόμαστε στην μετάφραση μια συνολικότερη ματιά στους πρώτους 8 στοίχους του κεφαλαίου 3 ΊΣΩΣ λύσει την παρερμηνεία...

Φίλε ΕΛΑΧΙΣΤΕ, κατά την γνώμη μου το πλήρες κείμενο μέσα στο οποίο υπάρχει η επίμαχη πρόταση, δεν αλλοιώνει το νόημά της. Όταν λέει:

«Αν όμως η αλήθεια του Θεού περίσσεψε (αύξησε) με το δικό μου ψέμα για τη δόξα του, γιατί κι εγώ κατακρίνομαι ακόμα ως αμαρτωλός;»

σε όποιο κείμενο και αν τοποθετηθεί εννοεί αυτό που γράφει. Δηλαδή το ψέμα συγχωρείται στην περίπτωση που λέγεται για να αυξήση την δόξα του Θεού. Και αν διαβάσης τον Karlheinz Deschner, τόσο το ψέμα όσο κα η πλαστογραφία, έχουν χρησιμοποιηθεί κατά κόρον από το ιερατείο γι αυτόν τον σκοπό.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2016, 00:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nediB
Δεν μας λες καλυτερα κατι απ'το αγαπημενο σου κορανι

Τα ίδια (μετά συγχωρήσεως) με τα δικά σου γράφει. Κολιός και κολιός βλέπεις από το ίδιο βαρέλι του ιουδαϊσμού προέρχεται. Πάρε δυο πρόχειρα παραδείγματα να 'χεις να πορεύεσαι.

Οι άνδρες είναι οι προστάτες και οι κύριοι των γυναικών, γιατί ο ΑΛΛΑΧ έχει χαρίσει ανώτερο βαθμό στους άνδρες από τις γυναίκες, κι επειδή ξοδεύουν απ' τις περιουσίες τους. Γι' αυτό οι ενάρετες γυναίκες πρέπει να είναι με ευσέβεια πειθαρχικές........Σούρα “Αλ Μπάκαρα” 34

...ἀνὴρ μὲν γὰρ οὐκ ὀφείλει κατακαλύπτεσθαι τὴν κεφαλήν, εἰκὼν καὶ δόξα Θεοῦ ὑπάρχων· γυνὴ δὲ δόξα ἀνδρός ἐστι. οὐ γάρ ἐστιν ἀνὴρ ἐκ γυναικός, ἀλλὰ γυνὴ ἐξ ἀνδρός· καὶ γὰρ οὐκ ἐκτίσθη ἀνὴρ διὰ τὴν γυναῖκα, ἀλλὰ γυνὴ διὰ τὸν ἄνδρα. διὰ τοῦτο ὀφείλει ἡ γυνὴ ἐξουσίαν ἔχειν ἐπὶ τῆς κεφαλῆς διὰ τοὺς ἀγγέλους. Προς Κορινθίους Α' 11,7-10


Και πολεμήστε τους (σκοτώνοντάς τους) μέχρις ότου να μην υπάρχει πειρασμός και να είναι η θρησκεία του ΑΛΛΑΧ η μοναδική, κι αν όμως βάλουν τέλος (στην απιστία τους), τότε στ' αλήθεια ο ΑΛΛΑΧ βλέπει όλα όσα κάνουν. Σουρα “Ελ Ενφάλ 39

λέγω γὰρ ὑμῖν ὅτι παντὶ τῷ ἔχοντι δοθήσεται, ἀπὸ δὲ τοῦ μὴ ἔχοντος καὶ ὃ ἔχει ἀρθήσεται ἀπ᾿ αὐτοῦ. πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου. Λουκ. 19,26-27

Γι αυτά σφαζόσαστε μεταξύ σας τρομάρα σας και την πληρώνει ο υπόλοιπος κόσμος.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2016, 09:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Tελοσπαντων,πάντα βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση αυτά που μου έχουν πει,όπως και αυτά που έχω υπολογίσει απο μόνος μου,να πέφτουν πάντα έξω,από το 2011 και μέχρι σήμερα,αδιαλείπτως ημερομηνίες,12 τον αριθμό,που στην μια ήμουν πιο σίγουρος από την άλλη,5 χρόνια αποτυχιών...



Μόνο ο Θεός γνωρίζει....εγώ,το κατά δύναμη δυνατό το έχω κάνει....
Για λογους που δεν θελω να αναλυσω,δεν θα υπαρξει 6η χρονια.
Οτι επαθες,επαθες

321


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2016, 09:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν δε επέλθει ο θάνατος τους,τέλειωσε και το δεύτερο ουαί και πάμε στο τρίτο και τελευταίο ουαί,στην 7η και τελευταία σάλπιγγα,τα 3,5 χρόνια της βασιλείας του Αντίχριστου.Και ακριβώς
γιαυτό ξεκινάει η σάλπιγγα αυτή με το "εγένετο η βασιλεία του κόσμου του Ιησού Χριστού, γιατί στο τέλος της,βασιλευσει εις τους αιώνες των αιωνων


Γιαλαντζή,
απ'το βιολί το γυρίσαμε τώρα σε σάλπιγγες και τρομπέτες....

όλα τα μουσικά όργανα λέμε,
δεν έχεις αφήσει όργανο για όργανο ήσυχο!

Αυτό που με αρέσει περισσότερο βέβαια είναι το "ντέρμπι" κορυφής με νεδιΒ και Γιαλαντζή:

quote:
To γεγονός το γινόμενο είναι το πρώτο ουαι,και η 5η σαλπιγγα.Αυτό έχει ήδη γίνει και τελειώσει.Ιδού έρχεται ταχύ το δεύτερο.Εκεί είμαστε, περιμένουμε το δεύτερο....

quote:
Τι εγινε δηλαδη,πριν τους πολεμους με τα δις νεκρους;
Το ταχυ το βγαζεις απ'το μυαλο σου.Ταχυτατα θα ακολουθησει το 3ο μετα το δευτερο.Το πρωτο απεχει χρονικα κατα πολυ,απο τα επομενα δυο.

quote:
nediB,δεν καταλάβες καθόλου το 5μηνο βομβαρδισμό των Ρώσων στην Συρία,ότι ήταν η 5η σάλπιγγα;

Η αποθέωση του εσχατολογικού διαλόγου!
Ποια ήταν τελικά η 5η σάλπιγγα? Γρίφος ολκής,
Εδώ και τώρα κύριοι, που γυρίζει.....


quote:
Aπο 30 Σεπτεμβρίου 2015,που ξεκίνησαν οι Ρώσοι βομβαρδισμούς στην Συρία,μέχρι 27 Φλεβαρη 2016 που τους σταμάτησαν με σύναψη εκεχειριας,ήταν 150 μέρες ακριβώς,Δηλαδή 5 μήνες των 30 ημερών ο καθένας.Ήταν η 5η σάλπιγγα της Αποκαλύψεως!Εμάς βέβαια μας ενδιαφέρει η επόμενη,η 6η,που έρχεται ταχύ!

ΟΚ, Γιαλαντζή, εσύ το λές αυτό....
Οι ...Ρώσοι και οι Σύριοι το ...ξέρουν????

quote:
Βρε,γινε λιγο συγκεκριμενος,πως στο καλο μπερδευεις γερ.Ιωσηφ και Αγιο Κωνσταντιο με ολα αυτα;Απο που κι ως που;

quote:
Oλα συνδυαζονται!ο γέρων Ιωσηφ είπε ότι και ο Κωνσταντζας,ο,τι και ο Κωνσταντινιδης, όλοι είπαν τα ίδια!Άλλα μας τα χάλασε η εκεχειρία που διατηρείται μέχρι σήμερα....

Τί Κωνστάντζα τί Κωνσταντινίδης, τι Κωνσταντίνος Παλαιολόγος....
σιγά τις λεπτομέρειες....

quote:
Και τι να κάνουμε δηλαδή;
Να σταματήσει η εκεχειρία για να μας επισκεφθεί ο Αντίχριστος;

...Λογικό δεν ακόυγεται ????

(αν και -μεταξύ μας- αμφιβάλλω αν ποτέ τηρήθηκε αυτή η εκεχειρία, αλλά ...ας μή ρίξουμε κι άλλο νερό στο μύλο του Γιαλαντζή τώρα....)

quote:
Πιο σατανιστής πεθαίνεις !!!

quote:
Χριστιανέ Ορξόδοξε, τα γραφόμενά σου είναι σε πλήρη αντίθεση με το nickname σου...

ρε σεις, είπαμε, είναι ΓΙΑΛΑΝΤΖΗΣ ο άνθρωπος,
τί Χ/Ο και κλάιν μάιν.....

quote:
Οτι ναναι,αχταρμας προφητειες με χαζοκωνσταντινιδηδες.Σε τυφλωνει το εγω σου και δεν σε αφηνει να δεις την θαυμαστη εκπληρωση

...όπως καλή ώρα ο φωστήρ των φωστήρων νεδιΒήτας....

quote:
Γιατί nediB, πιστεύεις ότι τα δικά σου είναι λιγότερο αχταρμάς απ' αυτά του Γιώργου?
Σας παρακολουθώ μέρες τώρα να αναλύετε την σειρά των ουαί και των σαλπισμάτων, και να διαγκωνίζεστε για το ποιανού οι πομφόλυγες και τα φληναφλήματα, είναι εγκυρότερα του άλλου.

Δεν έχει και τόσο άδικο ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ.


αυτό ξαναπέστο....

quote:
Απ' ότι καταλαβαίνω έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα από τον Γιώργο.

Κι αυτό στανταράκι επίσης!

quote:
Προσπαθω να σου μιλησω σοβαρα,αν θες βοηθα.Μην πας αναποδα,πρωτα περιμενεις να εκπληρωθει η πρωτη ημερομηνια και μετα πας στις επομενες.
Για ξαναδες την πρωτη

Σοβαρότης, πάνω απ'όλα!

quote:
Δεν εχω λαθος προσεγγιση,η προσεγγιση μου ειναι απολυτως σωστη!Εφοσον ο γππ θα γινει για να εμφανιστει ο βασιλιας απο το ιμπεριον,που δεν ειναι αλλος απο τον Εκλεκτο της ΝΤΠ,και αυτος ''ου δυναται'' μετα τον φετινο Ιουνιο-Ιουλιο,αρα;;;Δεν φταιω λοιπον εγω που επεσα εξω,αλλα οι προφητειες που ΠΕΣΑΝΕ ΕΞΩ!

Νταξ'
Οσκαρ μ@λακίας!!!! Με διαφορά!

quote:
Μετά φταίει ο Πυθαγόρας που τον λέει γιαλαντζί;

Δεν τον λέω εγώ.
Αυτός είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του Γιαλαντζή!

και από το λινκ του Ελάχιστου:

quote:
Όσο αφορά τις προφητείες δίνω το λινκ, παρότι δεν συμφωνώ 100% στις λεπτομέρειες η κεντρική ιδέα όμως είναι αυτή που μετράει: http://www.egolpion.com/profhtes_pseftoprofhtes.el.aspx

Ελπίζω να βοήθησα,
:)


quote:
«Δια την ημέραν δε εκείνην και την ώραν, κανείς δεν ξέρει τίποτε ούτε οι άγ­γελοι των ουρανών παρά μόνον ο πατέρας μου» (Ματθ. ΚΑ 36).


3 Τις παραμονές της Δευτέρας Παρου­σίας θα σημειωθεί μεγάλη αποστασία

Θα την προκαλέσουν ψευδοπροφήται που «πολλούς πλανήσουσιν» (Ματθ. ΚΔ' 4, 5).


Αποτελεί αγαπημένη ενασχόληση κά­θε επίδοξου «προφήτη» της σύγχρονης εποχής να προσπαθεί να ερμηνεύσει το κείμενο της Αποκάλυψης και να ταυτίσει τα γραφόμενα του Ιωάννου με σύγχρονα πρόσωπα ή γεγονότα. Είναι γεγονός ότι το εν λόγω βιβλίο εξάπτει τη φαντασία του ανθρώπου και προκαλεί την αγωνία για τα έσχατα. Η ύπαρξη και μόνο του βιβλίου της Αποκάλυψης δίνει πρόσφο­ρο έδαφος στον καθένα που θα ήθελε να εκμεταλλευτεί τα πνευματικά κενά του σύγχρονου άνθρωπου, να δημιουργήσει το κατάλληλο κλίμα για κάθε είδους μεταφυ­σική ανοησία: Αποκαλυπτικές ομάδες που αναμένουν τη Δευτέρα παρουσία, ψευδοδιδάσκαλοι και ψευδοπροφήτες, ευφάνταστα βιβλία που δίνουν εξαιρετικά σενάρια για αντίστοιχες ταινίες κ.ο.κ.




.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2016, 12:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
nediB
Δεν μας λες καλυτερα κατι απ'το αγαπημενο σου κορανι

Τα ίδια (μετά συγχωρήσεως) με τα δικά σου γράφει. Κολιός και κολιός βλέπεις από το ίδιο βαρέλι του ιουδαϊσμού προέρχεται. Πάρε δυο πρόχειρα παραδείγματα να 'χεις να πορεύεσαι.

Οι άνδρες είναι οι προστάτες και οι κύριοι των γυναικών, γιατί ο ΑΛΛΑΧ έχει χαρίσει ανώτερο βαθμό στους άνδρες από τις γυναίκες, κι επειδή ξοδεύουν απ' τις περιουσίες τους. Γι' αυτό οι ενάρετες γυναίκες πρέπει να είναι με ευσέβεια πειθαρχικές........Σούρα “Αλ Μπάκαρα” 34

...ἀνὴρ μὲν γὰρ οὐκ ὀφείλει κατακαλύπτεσθαι τὴν κεφαλήν, εἰκὼν καὶ δόξα Θεοῦ ὑπάρχων· γυνὴ δὲ δόξα ἀνδρός ἐστι. οὐ γάρ ἐστιν ἀνὴρ ἐκ γυναικός, ἀλλὰ γυνὴ ἐξ ἀνδρός· καὶ γὰρ οὐκ ἐκτίσθη ἀνὴρ διὰ τὴν γυναῖκα, ἀλλὰ γυνὴ διὰ τὸν ἄνδρα. διὰ τοῦτο ὀφείλει ἡ γυνὴ ἐξουσίαν ἔχειν ἐπὶ τῆς κεφαλῆς διὰ τοὺς ἀγγέλους. Προς Κορινθίους Α' 11,7-10


Και πολεμήστε τους (σκοτώνοντάς τους) μέχρις ότου να μην υπάρχει πειρασμός και να είναι η θρησκεία του ΑΛΛΑΧ η μοναδική, κι αν όμως βάλουν τέλος (στην απιστία τους), τότε στ' αλήθεια ο ΑΛΛΑΧ βλέπει όλα όσα κάνουν. Σουρα “Ελ Ενφάλ 39

λέγω γὰρ ὑμῖν ὅτι παντὶ τῷ ἔχοντι δοθήσεται, ἀπὸ δὲ τοῦ μὴ ἔχοντος καὶ ὃ ἔχει ἀρθήσεται ἀπ᾿ αὐτοῦ. πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου. Λουκ. 19,26-27

Γι αυτά σφαζόσαστε μεταξύ σας τρομάρα σας και την πληρώνει ο υπόλοιπος κόσμος.


*



Αστα βρε sesostris αυτα για κανεναν που τα κατεχει και βλεπει ευκολα τις τεραστιες διαφορες.Εσυ φορεσε την μπουργκα σου και πηγαινε τζαμπο να τσουγκρισεις κανα αυγο με την ατζελα
Α μην ξεχασω, να παρεις μαζι σου τον νικομαχο και τον πυθαγορα

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2016, 15:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nediB
Αστα βρε sesostris αυτα για κανεναν που τα κατεχει και βλεπει ευκολα τις τεραστιες διαφορες.

Οι διαφορές είναι μόνο στην διατύπωση. Γιατί στην πράξη και οι τρεις θρησκείες έχουν τους ίδιους προπάτορες. Και οι τρεις θρησκείες είναι φαλλοκρατικές. Και οι τρείς θρησκείες αιματοκύλησαν την ανθρωπότητα για να επιβληθούν, και τελικά από ιστορική άποψη, μόνο σαν θεομηνία μπορούμε να τις χαρακτηρίσουμε. Με αυτά που έπραξαν και πράττουν, ίσως και να είναι αυτές ο πολυσυζητημένος Αντίχριστος.
quote:
nediB
Εσυ φορεσε την μπουργκα σου και πηγαινε τζαμπο να τσουγκρισεις κανα αυγο με την ατζελα
Α μην ξεχασω, να παρεις μαζι σου τον νικομαχο και τον πυθαγορα

Απ' ότι βλέπω ξέμεινες νωρίς από επιχειρήματα και το 'ριξες στις προσωπικές επιθέσεις και το παραμιλητό.

Περαστικά!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2016, 16:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην βαζετε τον χριστιανισμό δίπλα στις άλλες θρησκείες,ο Χριστός είπε "ειρήνη υμην", καμία σχέση με τους ισλαμιστές του ISIS...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2016, 22:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
Μην βαζετε τον χριστιανισμό δίπλα στις άλλες θρησκείες,ο Χριστός είπε "ειρήνη υμην", καμία σχέση με τους ισλαμιστές του ISIS...

Η ιστορική πραγματικότητα Γιώργο άλλα λέει. Και οι τρεις θρησκείες είναι υπεύθυνες για τα πλέον ειδεχθή εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. Το ότι σήμερα συντελούνται από τους μουσουλμάνους, δεν σημαίνει ότι στο παρελθόν δεν έπραξαν τα ίδια και χειρότερα οι χριστιανοί.
Όσο για τον Χριστό, ο ίδιος ως μυθικό πρόσωπο δεν είπε απολύτως τίποτα.
Τόσο το ειρήνη υμίν, όσο και το κατασφάξατε ενώπιόν μου, τα έγραψαν ανώνυμοι ελληνόφωνοι γραφείς που δεν είχαν ιδέα ούτε για τους εβραϊκούς νόμους, ούτε για την περιοχή στην οποία υποτίθεται διαδραματίστηκαν τα (γεγονότα). Εκτός όμως απ' αυτό, ανά τους αιώνες έγιναν τόσα πολλά σβήσε γράψε, που τα αρχικά κείμενα έγιναν αγνώριστα.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2016, 23:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για τον Χριστό, ο ίδιος ως μυθικό πρόσωπο δεν είπε απολύτως τίποτα.

O μωαμεθ ειναι μυθικο προσωπο;

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy