ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 18:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με έχει καλύψει ο αγαπητός Δημήτρης.

Νομίζω ότι κακώς προβληματίστηκες από τον κύκλο του 1900, γιατί λέμε τα ίδια με άλλες λέξεις μου φαίνεται. Προσωπική μου άποψη: ΕΙΝΑΙ ΣΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ.

Θα συνεισφέρω με μία ιστοριούλα, η οποία αφορά στην πρόταση

quote:
το Ινδικο <ΕΣΥ ΕΣΑΙ ΑΥΤΟ>


και η οποία έχει ξαναγραφτεί στο Φόρουμ:


ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΗΓΕ ΣΤΗ ΠΟΡΤΑ ΤΩΝ ΕΣΣΑΙΩΝ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΕ, ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΡΩΤΗΣΕ "ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ;"
ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ, "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ, Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ".
Η ΦΩΝΗ ΕΙΠΕ "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕΝΑ"
Η ΠΟΡΤΑ ΣΦΑΛΙΣΤΗΚΕ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΟΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΕΡΗΣΕΩΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΧΤΥΠΗΣΕ. ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΡΩΤΗΣΕ, "ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ;"
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ, "ΕΙΜΑΙ ΕΣΥ"
ΤΟΤΕ Η ΠΟΡΤΑ ΑΝΟΙΞΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 13/03/2004 18:49:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 19:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπική μου άποψη: ΕΙΝΑΙ ΣΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ.

Αγαπητή Zadok, θα ήθελες να μου αναλύσεις λίγο περισσότερο γιατί πιστεύεις οτι είναι σπειρα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 19:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φίλος Καραϊσκάκης έκανε την σύνδεση της Οδύσσειας με το ταξείδι προς την γνώση. Είτε υπάρχει πραγματική σύνδεση είτε όχι, σίγουρα μας δίνει την εντύπωση "οδηγιών προς νέους ναυτιλλομένους"...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 19:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕ Ο ΦΙΛΟΣ Καραϊσκάκης...

quote:
ποιος είναι αυτός που δικαιούται να ονομάζεται Εσωτεριστής.

ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΤΕΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ
***ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ ????***

Η ΑΤΜΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕ <<ΟΙ ΚΡΙΤΕΣ>>
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΤΜΑ ΜΕ ΤΟ ΡΗΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΖΑΓΡΕΑΣ

quote:
<ΓΝΩΘΙ Σ ΑΥΤΟΝ>

Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΕΓΡΑΨΕ Zadok
quote:
Το ταξείδι στο κέντρο της Γης;

ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 19:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να τολμήσω ν' απαντήσω (zadok μου επιτρέπεις;), ως οπαδός της σπειροειδούς εξέλιξης και εγώ...

1900 το είπες και εσύ, "μπορεί να γυρίσεις στο ίδιο σημείο αλλά συνειδητοποιημένος και σε καμία περιπτωση "πτωχός το πνεύματι"

Το μέρος μπορεί να παραμένει ίδιο (φαινομενικά τουλάχιστον) αλλά εσύ έχεις αλλάξει. Οπότε η ολική εικόνα "εσύ σε αυτό το μέρος" είναι διαφορετική από την αρχική, του ξεκινήματος σου από εκεί.

Εξ άλλου, επειδή το μέρος το βλέπεις μέσα από τα μάτια σου -κάθε φορά που βρίσκεσαι εκεί- όσο αλλάζει η αντίληψη σου, τόσο διαφορετικό φαίνεται και το "ίδιο" σημείο. Είναι σαν να αντιλαμβάνεσαι τις λεπτομέρειες του, που δεν τις έβλεπες ξεκινώντας.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 19:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξ άλλου, επειδή το μέρος το βλέπεις μέσα από τα μάτια σου -κάθε φορά που βρίσκεσαι εκεί- όσο αλλάζει η αντίληψη σου, τόσο διαφορετικό φαίνεται και το "ίδιο" σημείο. Είναι σαν να αντιλαμβάνεσαι τις λεπτομέρειες του, που δεν τις έβλεπες ξεκινώντας.

Επομένως είναι το ίδιο σημείο, απλά δε το βλεπες.
Άρα ενώ η αντίληψή κάνει σπειρωειδή κίνηση ταυτόχρονα ο εαυτός κάνει κυκλική. Γιατί ξεκινάς απ' την αγνότητα για να καταλήξεις πάλι στην αγνότητα αλλά η συνείδηση είναι που αλλάζει.

Άρα, αν το αντιλαμβάνομαι σωστά, μάλλον λέγαμε το ίδιο πράγμα αλλά σε διαφορετική κλίμακα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 19:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου 1900,

είχα γράψει και πιο πάνω:

quote:
επέτρεψέ μου να συμπληρώσω κάτι. Κύκλος είναι όλα στις δύο διαστάσεις.

Στις τρεις και άνω είναι σπείρα... Οπότε η αρχή και το τέλος δεν ταυτίζονται.


Μου φαίνεται... ότι δεν είναι "επίπεδη" η ουσία της ύπαρξής μας.


Η ανάλυση της φίλης Ostria με έχει καλύψει επίσης. (Σ' ευχαριστώ, καλή μου!)

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 19:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταυτόχρονα γράφαμε 1900.

Αν δεις μία σπείρα απ' το πλάι, φαίνεται σπείρα.

Αν πάλι τη δεις από πάνω, φαίνεται κύκλος γιατί δε φαίνονται τα επίπεδα.

Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 21:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητη zadok
Γραφεις

ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΗΓΕ ΣΤΗ ΠΟΡΤΑ ΤΩΝ ΕΣΣΑΙΩΝ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΕ, ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΡΩΤΗΣΕ "ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ;"
ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ, "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ, Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ".
Η ΦΩΝΗ ΕΙΠΕ "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕΝΑ"
Η ΠΟΡΤΑ ΣΦΑΛΙΣΤΗΚΕ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΟΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΕΡΗΣΕΩΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΧΤΥΠΗΣΕ. ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΡΩΤΗΣΕ, "ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ;"
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ, "ΕΙΜΑΙ ΕΣΥ"
ΤΟΤΕ Η ΠΟΡΤΑ ΑΝΟΙΞΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ.


Αυτη την ομορφη παραβολη την γνωριζα σαν ...σουφικη

Τωρα εμαθα οτι ειναι αρκετα αρχαιοτερη.

Αλλα κατι μεσα μου πλεον μου λεει οτι οι ριζες της πρεπει να αναζητηθουν στην αρχαια Αιγυπτο και ..βαλε.

Σε χαιρετω

<Γηρασκω αει διδασκομενος>


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 00:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<Το μοναδικο πραγματικο ΕΣΥ ειναι εκεινο που ερχεται και φευγει, εκφραζει και αποσυρει αιωνια τον εαυτο του σε καθε,
και οπως καθε συνειδητο πλασμα.Γιατι ΕΣΥ εισαι ο κοσμος που κοιτα τον εαυτο απο δισεκατομυρια διαφορετικες οπτικες γωνιες,
γωνιες που ερχονται και φευγουν ωστε το θεαμα να ειναι παντοτε καινουργιο.Οτι μας φαινεται θανατος, κενο, ματαιοτητα
ειναι μονο η κοιλια αναμεσα στις κορυφες των κυματων αυτου του αεναου ωκεανου. Αποτελουν ολα μερος της ψευδαισθησης οτι καποιο
κερδος θα επρεπε να διαφαινεται στο μελλον και οτι ειναι αμεση αναγκη να τρεχουμε συνεχως ωσπου να το κατακτησουμε.
Κι επειδη ακριβως δεν υπαρχει αλλος χρονος εκτος απο το παρων και κανεις εκτος απο ολους-και-ολα, δεν υπαρχει ποτε τιποτε να κερδηθει-παρολο που για να νοστιμιζει το παιχνιδι προσποιουμαστε οτι υπαρχει. Οποιος
καυχιεται οτι το γνωριζει αυτο δεν το καταλαβαινει. Το μονο που κανει ειναι να χρησιμοποιει την θεωρια, σαν τεχνασμα
για να διατηρησει αυτη την ψευδαισθηση του χωριστου,σαν επινοηση στο παιχνιδι της πνευματικης μοναδικοτητας του
ανθρωπου. Επιπλεον τετοια επαρση ειναι προσβλητικη για κοινους που δεν κατανοουν και που στα αληθεια πιστευουν για τους
εαυτους τους οτι ειναι μοναχικα, ανεξαρτητα πνευματα σε εναν απελπισμενο και αγωνιωδη αγωνα για τη ζωη.>

Απο το βιβλιο για τα ταμπου και την αυτογνωσια
.

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 01:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου zagreas,

πρώτη φορά διάβασα αυτή την ιστορία στα Απόκρυφα Ευαγγέλια.

Πριν λίγο καιρό διάβασα σε κάποιο τόπικ ότι αντίστοιχη (με τυχαίο πρόσωπο και όχι τον Ιησού) έχει γράψει κι ο ΤΖΑΛΑΛΟΥΝΤΙΝ ΡΟΥΜΙ. Δυστυχώς δε θυμάμαι που το διάβασα και ποιός το είχε γράψει (μήπως ήσουν εσύ;).

Νομίζω όμως ότι θα συμφωνήσω μαζί σου. Μου φαίνεται αρχετυπική ιστορία και είναι πολύ πιθανό να είναι παλαιότερη και απλά να επαναλαμβάνεται ανάλογα.

<Γηρασκω αει διδασκομενος> επίσης!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 03:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να τολμήσω ν' απαντήσω (zadok μου επιτρέπεις;), ως οπαδός της σπειροειδούς εξέλιξης και εγώ...

1900 το είπες και εσύ, "μπορεί να γυρίσεις στο ίδιο σημείο αλλά συνειδητοποιημένος και σε καμία περιπτωση "πτωχός το πνεύματι"

Το μέρος μπορεί να παραμένει ίδιο (φαινομενικά τουλάχιστον) αλλά εσύ έχεις αλλάξει. Οπότε η ολική εικόνα "εσύ σε αυτό το μέρος" είναι διαφορετική από την αρχική, του ξεκινήματος σου από εκεί.

Εξ άλλου, επειδή το μέρος το βλέπεις μέσα από τα μάτια σου -κάθε φορά που βρίσκεσαι εκεί- όσο αλλάζει η αντίληψη σου, τόσο διαφορετικό φαίνεται και το "ίδιο" σημείο. Είναι σαν να αντιλαμβάνεσαι τις λεπτομέρειες του, που δεν τις έβλεπες ξεκινώντας.




..ωραια μα πρεπει να γνωριζεις ωστε να μπορει να συμβαινει σπειρωειδως και οχι κυκλικα....
ειτε μεσα στον κυκλο παρασειρομενος απο τα γεγονοτα ο εαυτος..ειτε απο απεναντι ως παρατηρητης τους...
σημασια εχει η συνειδητοπιηση του γεγονοτος....
ισως το γνωθι σε αυτον ταιριαζει εδω....
το "μακαριοι οι πτωχοι των πνευματι" ειναι "χαρακτηρισμος",
οπως και το "εσωτεριστης" απο ενα τριτο παρατηρητη...
και σε αυτην την περιπτωση ο χαρακτηριζομενος δεν το γνωριζει....

(χμ..εχω γνωρισει ατομα που ειναι τοσο μυστηριωδη και εμπευουν τετοια ταξιδια σε ατραπους..που δεν εχω αφησει ακομη τα ματια της ψυχης μου να πιστουν απο πολλα ωραια λογια που ομως δεν επιδρουν στον ψυχισμο μου..δηλαδη την κεραια για το ταξιδι στα εσω..

αλλο το χαος του νου...και αλλο το φως της ψυχης...αυτονοητο χμ;
ναι ειναι το αυτονοητο....που πολλακις μας εγνεψε κατα τα παρλεθοντα σε αδιεξοδα ταξιδια μεχρι που ξυπνησε η ψυχη απο τη ληθη και...θυμηθηκε τη διαδρομη ....τοτε να ελλικοειδως....εσσεται....

μα τι λεω "η ψυχη ..η δολια!!!!!"
...οποιος θυμαται....την εκεινη εμπειρια + οχι τα λογια καλα διαβασμενα ...τοτε ναι!ειναι αναγνωρισιμο στα ματια -μου-
.. οποιος οχι...επισης.-

χμ..θυμαμαι τα διαγωνισματα στα μαθηματα που χρειαζονταν σκεψη...
και δεν τα συμπαθουσα καθολου....-ενω μεσα στα ελληνικα παντα χανομουν....:)))-
χαλια βαθμοι μα αυτοσχεδιαζα...θυμαμαι τους αυτοσχεδιασμους...τωρα κατανοω πως θελουν φαντασια και οι εξισωσεις...μα..-
θυμαμαι και τα αλλα..εκεινα που χρειαζονταν να κουβενταιζουμε με τη φιλολογο....τι ωραια που ηταν!
τι συμπερασματα στην ακομη τοτε ασυνειδητη ζωη..μια ολεισθηση στο παντα..και ω ποσα συμπερασματα και ευγε...
μα τις εκεινες εφιαλτικες ωρες των διαγωνισματων....που η παπαγαλια εδεινε ονοματα και βραβεια....ω!...τι πικρα!!θυμομουν...θυμομουν....τις "εικονες" ..τα ταξιδια στην τραγουδιστη φωνη της καθηγητριας....τα συμπερασματα σε σχεση με το θεμα...που τωρα επρεπε να γραψω...λεξη προς λεξη;;;
χμ....
οχι βεβαια!....εκει αρχιζει το ταξιδι εντος..και η αναζητηση του συμπερασματος....μετα απο τις δονησεις μια γλωσσας αρχετυπικης...της..μητρικης...
ουχ....ειπα πολλα και δεν ξερω σε ποσα επιπεδα απαντησα....
μα εχω και ενα ακομη με..κεφαλαια που εγραψα πριν....και το αφηνω κι αυτο....:

ΙΣΩΣ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟ
ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΚΥΚΛΟ..
ΑΥΤΟΝ ΜΙΑΣ ΜΑΝΤΑΛΑ..ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΗΣ /

ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ IN A WAY TO ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΙ ΑΡΧΕΤΥΠΟΥ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ "ΟΡΙΖΟΝΤΑ"...Η ΕΣΤΩ ΣΤΙΣ ΑΚΜΕΣ ΕΝΟΣ ΣΤΑΥΡΟΥ...

ΕΣΤΩ ΟΤΙ Ο ΤΡΕΛΟΣ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ "ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ"..
ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΓΝΩΣΗ...ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΩΣ...
(ΑΥΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΤΑΙ ΩΣ "ΝΕΑΝΙΚΗ ΑΝΕΜΕΛΙΑ"/
Η ΖΩΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΩΡΟΣΚΟΠΟΥ...)

ΟΤΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΩΣ ΕΧΕΙ(ΟΡΘΙΑ ΚΑΡΤΑ)ΤΟΤΕ ΔΗΛΩΝΕΙ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΩΝ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ .Ο "ΤΡΕΛΟΣ" ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΑΘΩΟΤΗΤΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΑΧΑ "ΓΝΩΡΙΖΕΙ" ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ "ΑΘΩΟΣ" ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ.

ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΡΤΑ "ΑΝΕΣΤΡΑΜΜΕΝΗ" ΤΟΤΕ ΔΗΛΩΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ
ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ .
ΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ "ΤΡΕΛΟ" ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ +ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ/ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ "ΤΡΕΛΟΣ"...
ΟΤΑΝ Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ "ΑΝΑΤΟΛΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ"...ΟΙ ΙΔΟΙΤΗΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ "Ο ΤΡΕΛΟΣ" ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΡΚΑΝΑΣ ...+ ΕΝΕΡΓΕΙ ΩΣ ΑΘΩΟΣ...
ΑΝ Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ "ΔΥΣΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ"ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΟΟΙ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ...ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ..ΜΙΑ ΤΡΙΤΗ ΑΙΤΙΑ....

-ο Κανενας απαντησε στον... Εαυτο του...
+αυτο ειναι μαλλον "παρηγορο"..../ για εκεινον..
χμ...η απαντηση ειναι "big brother" ετσι;
...γιατι... τι εσωτεριστες θα ειμασταν αν δεν καναμε και μια 'κριτικη"...."ψυχολογιας της μαζας"....+ μια ακομη ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ..ΜΕΡΙΚΩΝ ΟΙΚΟΙΩΘΕΛΩΣ ΕΓΚΛΕΙΣΤΩΝ..ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΟ "ΧΡΗΜΑ"...-

ΕΙΜΑΙ ΗΣΥΧΗ ΠΙΑ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ + ΣΕ "ΣΧΗΜΑ..ΜΑΝΤΑΛΑ..."


Edited by - ΑΤΜΑ on 14/03/2004 04:18:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 07:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Μέσα σε τόσα που έχουμε γράψει για τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΌ ΕΣΩΤΕΡΙΣΗ, ας τοποθετήσω και μία μικρή ιστορία απ΄την ζωή του Μιχαήλ Άγγελου. Όπου όσοι την νοήσουν θα καταλάβουν, πως είτε σπειροειδή, είτε ευθείος ο δρόμος, για τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ, θα πρέπει να είναι γεμάτος πάντα από πνευματική δημιουργία.
Για να μπορέσει έτσι, βαθμιαία και με τάξη να μετασχηματίσει τον συναισθηματικό απ'τον φυσικό, αργότερα τον πνευματικό απ'τον συναισθηματικό -και ούτω καθεξής- πνευματικό του κόσμο. Ώστε να γίνει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ.

Κάποτε ο Μιχαήλ Άγγελος περνούσε μαζί με φίλους του δίπλα από ένα μεγάλο βράχο. Ξαφνικά ο Μιχαήλ Άγγελος σταμάτησε μπροστά στο βράχο και στάθηκε κοιτώντας τον επίμονα.
<<Έλα μην σταματάς, γιατί τώρα στοχάζεσε; Έλα, έχουμε αργήσει>>, του είπαν οι φίλοι του.
<<Συνεχίστε χωρίς εμένα>>, απάντησε εκείνος. <<Αφήστε με εδώ κοντά στον βράχο. Βλέπω έναν πολύ όμορφο άγγελο μέσα του>>...Οι φίλοι του τότε έφυγαν, τον άφησαν εκεί.
Λίγο καιρό αργότερα, πέρασαν από τον βράχο και είδαν τον Μιχαήλ Άγγελο μπροστά στον μεγάλο βράχο σε στάση έντονης προσήλωσης -κάτι σαν σε στάση προσευχής- και τον ρώτησαν. <<Τι γίνετε με τον άγγελο που έβλεπες στον βράχο>>;
<<Να μόλις τώρα άρχισα να διαλογίζομαι, ΤΟ πως ακριβώς ο βράχος θα μπορέσει να μεταβληθεί σε άγγελο, με αρμονική μορφή>>. Τους είπε.
Μετά από καιρό πάλι, οι φίλοι του ξαναπέρασαν για να δουν εάν είχε κάνει κάτι με τον βράχο ο Μιχαήλ Άγγελος και είδαν όλη την ομάδα -τους μαθητες- του Μιχαήλ, να μεταβάλει σε ένα πολύ όμορφο άγγελο τον μεγάλο πρότερα ασχημάτιστο βράχο.

Καλοί μου φίλοι, εάν παρατηρήσουμε τον εαυτό μας αντικειμενικά, θα ανακαλύψουμε ΜΕ ΔΕΟΣ, ότι δεν είμαστε οι κύριοι του εσωτερικού μας κόσμου. Οι περισσότεροι άνθρωποι, έχουμε ενεργοποιήσει μιά αυτόματη "μηχανιστική" σκέψη και εγκεφαλική κατευθυνση. Όπου και για τούτο, τα περισσότερα προβλήματα μας στερούντε λύσεων... Για τον μοναδικό λόγο, ότι έχουμε μάθει -εκπαιδευτεί- στην αυτόματη "μηχανιστική" σκέψη!

Αντίθετα, ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ, ερμηνεύει εκλεπτυζόμενος σιγά-σιγά, τον εσω-κόσμο και αποσχηματοποιεί τις ιδέες σε ενέργειες, κάνοντάς τες χρήσιμες για μία αρμονική πνευματική ζωή.

Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 09:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
< Οταν θα φτιαξεις τα δυο σε ενα,και
οταν φτιαξεις το μεσα σαν το εξω
και το εξω σαν το μεσα
και το πανω σαν το κατω...
τοτε θα εισαχθεις [στο Βασιλειο]...
Εγω, ειμαι το Φως που βρισκεται πανω
απ ολα αυτα,Εγω ειμαι Ολα.
Ολα προηλθαν απο Εμενα και Ολα
κατεληξαν σε Εμενα. Ξυσε [ενα κοματι]
ξυλου,
Εγω ειμαι εκει, σηκωσε μια πετρα και
θα Με βρεις εκει.>

Ομορφα λογια του Ιησου, απο το γνωστικο ευαγγελιο του Θωμα.
Δυστυχως ..κοπηκε στις εξετασεις.
Κοπτικο χειρογραφο που βρεθηκε προσφατα και εχει πιθανοτατα
μεταφραστει απο καποιο Ελληνικο κειμενο του 140 π.χ.
Το <Εγω> και το <Εμενα> αναφερονται προφανως στον μεταφιεσμενο Εαυτο.

Σας χαιρετω


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 10:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλοί μου φίλοι, εάν παρατηρήσουμε τον εαυτό μας αντικειμενικά, θα ανακαλύψουμε ΜΕ ΔΕΟΣ, ότι δεν είμαστε οι κύριοι του εσωτερικού μας κόσμου. Οι περισσότεροι άνθρωποι, έχουμε ενεργοποιήσει μιά αυτόματη "μηχανιστική" σκέψη και εγκεφαλική κατευθυνση. Όπου και για τούτο, τα περισσότερα προβλήματα μας στερούντε λύσεων... Για τον μοναδικό λόγο, ότι έχουμε μάθει -εκπαιδευτεί- στην αυτόματη "μηχανιστική" σκέψη!

θα συμφωνήσω απόλυτα με τη φίλη zezmperg
Γιατί καλό είναι, πριν ορίσουμε ποιος είναι ο πραγματικός εσωτεριστής, αν μπορούμε να το κάνουμε, να στρέψουμε την προσοχή μας στο τί κάνουμε αυτήν τη στιγμή.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 10:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλοι μου, διάβασα πολύ προσεκτικά ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΛΟ το topic.
Θα σας ζητήσω εκ των προτέρων συγνώμη, θα σας ζητήσω την ανέχειά σας, θα σας ζητήσω την κατανόησή σας, και πολύ περισσότερο θα ζητήσω την βοήθειά σας γιά την πρόταση που θα κάνω στην συνέχεια.

Πιστεύω ότι το topic αυτό ΔΕΝ άνοιξε γιά συζητήσεις και ανταλαγή απόψεων ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΗΔΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ. Εξ άλλου, τί νόημα θα είχε γιά αυτούς να γράφουν και να διαβάζουν σχεδόν τα ίδια πράγματα τα οποία γνωρίζουν; Πιστεύω ότι απώτερος σκοπός είναι να μεταδώσει κάποια πράγματα και κάποιες γνώσεις
γιά ανθρώπους που πραγματικά ενδιαφέρονται να μάθουν. Αν συμφωνούμε σ αυτό, τότε προχωρώ.
Όλοι εσείς που έχετε τις απαιτούμενες γνώσεις ξέρετε πολύ καλά ότι ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΗΡΑΤΕ ΜΕ ΜΙΑΣ και πολύ περισσότερο ΧΩΡΙΣ κάποιες προετοιμασίες γιά την κάθε μιά και χωρίς την απαιτούμενη από σας εργασία. Κανένας δάσκαλος και κανένα σύστημα ΔΕΝ σας τις έδωσε ΕΤΟΙΜΕΣ. Ας μην ξεχνάμε επι πλέον ότι ΚΑΙ η Ιστορία ΚΑΙ οι γνώσεις που έχουμε γία όλα τα φιλοσοφικά συστήματα, απ αρχαιοτάτων χρόνων μέχρι και σήμερα, δεν αναφέρουν πουθενά ότι έγινε κάτι τέτοιο.
ΟΛΟΙ ξέρουμε ότι παντού χρειάζεται κάποια ξεχωριστή μαθητεία (σε κάθε σύστημα), αρκέτός χρόνος προετοιμασίας και προ πάντων ελεγχόμενη μετάδωσης γνώσης και με αυστηρά σειρά ακολουθίας από τους υπεύθυνους (διδάσκοντες μαθητές, κυρίως δασκάλους, και οποιουσδήποτε άλλους ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ).
Με βάση τα προηγούμενα πιστεύω ότι σε κάποια σημεία ίσως να προχωράτε κάπως γρήγορα, και έτσι άν κάποια γνώση μεταδωθεί χωρίς κάποια προετοιμασία, εκτός του ότι το πιθανότερο να μήν πιάσει τόπο, ίσως προξενήσει και ξενισμό και φυγή. Θα θέλατε να γίνεται αυτό;
Αν συμφωνείται σ αυτό θα μου επιτρέψετε νά προτείνω κάποια πράγματα.
Κατ αρχήν θα πρέπει να αποφύγουμε σύνθετες έννοιες που η κατανόησή τους απαιτεί κάποιες πιό απλές κατανοήσεις και παραδοχές.
Νομίζω ότι θα πρέπει να τονιστεί το γεγονός ότι οποιοσδήποτε θέλει και εισέρχεται στό εσωτερικό μονοπάτι, ΔΕΝ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΈΣ ΑΝΆΓΚΕΣ ΤΙΣ ΖΩΗΣ. Δεν απαιτεί ο εσωτερικός δρόμος παράλογες στερήσεις ούτε μοναχισμό ούτε αποκοπή απο τα εγκόσμια.
Το μόνο που χρειάζεται ίσως είναι να τεθούν κάποια όρια στις απαιτήσεις μας στην ζωή. Αυτό που θα μετρήσει πιό πολύ, ίσως είναι το ΓΝΩΣΤΟΤΑΤΟ σ όλους μας ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.
Ένα άλλο το οποίο μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ ίσως είναι και η προετοιμασία του κάθε ενός με το να προσπαθήσει να αναλύσει και να καταλάβει τον εαυτόν του (ΓΝΩΘΕΙ Σ ΑΥΤΟΝ). Τουλάχιστον αυτά τα δυό τα ζητά ΚΑΘΕ δασκαλος ΚΑΙ απαιτούνται γιά να μπορέσει να προχωρήσει οποιοσδήποτε στό εσωτερικό μονοπάτι. Ειδικά γιά το ΓΝΩΘΕΙ Σ ΑΥΤΟΝ γιά να μπορέσει κάποιος να το κάνει βίωμα θα πρότεινα τον εξής απλούστατο τρόπο: θα αρκούσε στον κάθε έναν μας να πάρουμε κάποιες πράξεις που ήδη έγιναν (εντελώς τυχαίες, και χωρίς ιδιαίτερη επιλογή), και ναπροσπαθήσουμε να τίς αναλύσουμε και να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε τον απότερο σκοπό των ενέργειών μας .Π.χ γιατί ενήργησα έτσι και τί ήθελα να καταφέρω πραγματικά. Έτσι αναλύοντας τις πράξεις μας αποκτάμε πρόσβαση στο ΓΝΩΘΕΙ Σ ΑΥΤΟΝ και ταυτόχρονα οι αναλύσεις που θα κάνουμε πιστεύω ότι θα μας καθοδηγούν και γιά μετέπειτα πράξεις μας με απώτερο σκοπόν την όσο δυνατόν περισσότερη τελειοποίησή μας.
Έτσι δίνοντας βασικές απλές έννοιες προς κατανόηση και ακολουθόντας σωστά κάποια σειρά, νομίζω ότι ο σκοπός γιά τον οποίον άνοιξε το θέμα αυτό θα επιτευχθή και σίγουρα θα έρθουν και οι στιγμές γιά πιό προχωρημένες γνώσεις μετά από την προετοιμασία των προηγουμένων γνώσεων.
Αυτή είναι η πρότασή μου φίλοι μου, και πιστεύω ότι σχεδόν ΟΛΟΙ αντιλαμβάνεστε την σημασία της.
Γιά κάποιον που θέλει να ακολουθήσει το εσωτερικό μονοπάτι ΔΕΝ υπάρχουν δυσκολίες τις οποίες ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ και ότι τα οφέλη (εφόσων γίνει μια σχετική και γενική ανάλυση) που θα έχει απο τον δρόμο αυτόν, αξίζουν τον κόπο γιά ότι προσπάθειες χρειαστούν.

Ειλικρινα, ΘΑ ΗΘΕΛΑ την γνώμη ΟΛΩΝ σας, και αν δέχεστε ΚΑΙ την συμβολή σας.

Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 15:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και έφτασε ίσα με εδώ η συζήτηση, και ο φίλος glinaaea ζητάει την συμβολή όλων μας, θα προσπαθήσω να είμαι το δυνατότερο σύντομος.

Ένας πραγματικός εσωτεριστης, πρώτα από όλα πρέπει να είναι και ένας πραγματικός εξωτεριστης! Το εσωτερικό μάτι, για να μπορέσει να παρατηρήσει αντικειμενικά τι γίνεται μέσα και σε βάθος,(συνειδησιακά), πρώτα από όλα, πρέπει να έχει μάθει να παρατηρεί πολυ καλα, τι γίνεται έξω!

Αν λοιπόν μάθει να βλέπει,

- το ψεύτικο σαν ψεύτικο,
- το αληθινό μέσα στο ψεύτικο
- και το αληθινό σαν αληθινό…

τότε αυτό το νοητικό πέπλο του εσω/εξω κόσμου, (σαν τα τείχη ενός θεάτρου πέφτουν)…, και ο διάτρητης του πέπλου(Παρατηρητής)… είναι ελεύθερος από το παρελθόν,* έτσι βλέπει έργο…πάντα νέο, (ΠΑΡΟΝ)… όπου και αν κοιτάξει.

* Ελεύθερος από το παρελθόν, δεν θα πει δεν έχει μνήμη…μα υπαρχει επίγνωση, (τόσο ΈΣΩ όσο και ΈΞΩ…της όποιας αταξίας...)*(ΜΕΤΡΟΝ)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 15:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιας και έφτασε ίσα με εδώ η συζήτηση, και ο φίλος glinaaea ζητάει την συμβολή όλων μας, θα προσπαθήσω να είμαι το δυνατότερο σύντομος.

Ένας πραγματικός εσωτεριστης, πρώτα από όλα πρέπει να είναι και ένας πραγματικός εξωτεριστης! Το εσωτερικό μάτι, για να μπορέσει να παρατηρήσει αντικειμενικά τι γίνεται μέσα και σε βάθος,(συνειδησιακά), πρώτα από όλα, πρέπει να έχει μάθει να παρατηρεί πολυ καλα, τι γίνεται έξω!

Αν λοιπόν μάθει να βλέπει,

- το ψεύτικο σαν ψεύτικο,
- το αληθινό μέσα στο ψεύτικο
- και το αληθινό σαν αληθινό…

τότε αυτό το νοητικό πέπλο του εσω/εξω κόσμου, (σαν τα τείχη ενός θεάτρου πέφτουν)…, και ο διάτρητης του πέπλου(Παρατηρητής)… είναι ελεύθερος από το παρελθόν,* έτσι βλέπει έργο…πάντα νέο, (ΠΑΡΟΝ)… όπου και αν κοιτάξει.

* Ελεύθερος από το παρελθόν, δεν θα πει δεν έχει μνήμη…μα υπαρχει επίγνωση, (τόσο ΈΣΩ όσο και ΈΞΩ…της όποιας αταξίας...)*(ΜΕΤΡΟΝ)





εχμ...αυτο ,καλε μου, αξιζει εναν αντιλαλλο....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 16:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ glinaaea,

δε νομίζω ότι κάποιος από εμάς έγραψε ότι ο εσωτεριστής χρειάζεται ν' ακολουθήσει το μοναχισμό, εκτός αν δεν έχω καταλάβει καλά.

Γενικότερα, δε νομίζω ότι έχει προταθεί κάποια συγκεκριμένη διαδικασία ή μέθοδος.
Η συζήτηση είναι γενική.
Απλά, τουλάχιστον όσο με αφορά, επεσήμανα ότι και ο μοναχισμός είναι ένας δρόμος.

Τώρα όσον αφορά στο επίπεδο των τοποθετήσεων, καλέ μου φίλε, νομίζω ότι καμία συζήτηση δεν μπορεί να υποκαταστήσει το ουσιαστικό έργο, το οποίο γίνεται ατομικά.
Πιστεύω ότι πολλά ποστς έχουν θαυμάσιες απόψεις, όμως το ποιά θα "μιλήσει" σε ποιόν και σε ποιά βαθμίδα της διαδρομής, δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

Αντίθετα, έχω την άποψη ότι επειδή όλοι μας σ' αυτό το χώρο γράφουμε ελεύθερα και καταθέτουμε την προσωπική μας εμπειρία και επίγνωση, στοιχεία τα οποία αποτελούν το καλύτερο κομμάτι του εαυτού μας, άσχετα από τον δρόμο που έχουμε επιλέξει ή το σημείο επί της διαδρομής όπου βρισκόμαστε, θα πρέπει απλά ν' αφήσουμε το θέμα να κυλήσει...

Αν πάλι συμφωνούν οι περισσότεροι ν' αλλάξουμε ροή, θα πρέπει, νομίζω, να συντονιστεί διαφορετικά η συζήτηση και δεν ξέρω ποιά είναι η άποψη του αγαπητού Καραϊσκάκης επ' αυτού, ως δημιουργού.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 16:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσωτερισμός είναι ο Υγιείς Εγωισμός.

Τελευταία καταχώριση επί του θέματος
Καλό ταξίδι φίλοι μου καλοί στο ταξίδι της Αγάπης.


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 14/03/2004 16:32:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 17:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Glinaaea δεν νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω στο θέμα που έθεσες προς το παρόν. Γι’ αυτό θα συμφωνήσω με τη καλή μας Zadok.

Αγαπητέ 1900 νομίζω ότι κατάλαβα περίπου τι θες να πεις (τώρα μόλις διάβασα και το topic "Το κλειδί της θεοσοφίας" με κάποια αποσπάσματα που κατέθεσε ο φίλος μας thoth). Τη φράση "Μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι" την έθεσα με ερωτηματικό γιατί αναρωτιέμαι μήπως δεν εννοεί αυτό που εξαρχής φαίνεται, αλλά θέλει και αυτή αποσυμβολισμό. Το παράδειγμα που περιέγραψα με τις πόρτες το φαντάζομαι ως μια διαδικασία τεμαχισμού/διαχωρισμού (εξωτερική) και αντίστροφα ως μια διαδικασία ενοποίησης (εσωτερική).
Καλύτερα όμως να μη το συνεχίσουμε γιατί ο φίλος Καραϊσκάκης θα μας πυροβολήσει και με το δίκιο του.

Κάτι ανάλογο με το πέπλο που είπε ο φίλος Πλάτωνας είχε περάσει σαν ιδέα και από το δικό μου μυαλό αλλά δεν μπορώ να το εκφράσω ακόμα όπως θέλω.

Τέλος να παραθέσω μια φράση που δανείστηκα από το topic "Το κλειδί της θεοσοφίας" του thoth και μου άρεσε. Ισως βοηθήσει λίγο.

quote:

Κανείς όμως Θεόσοφος δεν έχει το δικαίωμα να λέγεται έτσι, παρά μόνο όταν έχει πεισθεί κατάβαθα για την αλήθεια που περιέχει το αξίωμα του Carlyle: "Ο άνθρωπος πρέπει να έχει για σκοπό του μια πράξη, κι όχι μια σκέψη, όσο κι αν είναι αυτή ευγενική". Και το έχει κάνει κανόνα της καθημερινής του ζωής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 18:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι δίνοντας βασικές απλές έννοιες προς κατανόηση και ακολουθόντας σωστά κάποια σειρά, νομίζω ότι ο σκοπός γιά τον οποίον άνοιξε το θέμα αυτό θα επιτευχθή και σίγουρα θα έρθουν και οι στιγμές γιά πιό προχωρημένες γνώσεις μετά από την προετοιμασία των προηγουμένων γνώσεων.

χμ.υποκειμενικοτατο το αυτο σχολιο και θεωρω πως η σωστη σειρα ειναι για τον καθενα αυτο που πρπει ν'ανακαλυψει και οχι να του υποδειξει καποιος τριτος.εξακολουθω να μην πειθομαι οτι κατανοεις οσα εγραψα/ και με λυπει ιδιαιτερα αυτο...επειδη αν μη τη αλλο εδωσα οσο περισσοτερες ερμηνειες του ενος μπορουσα...
αν λοιπον δεν κατανοησες επακριβως εσυ τοτε ο λογος που προτεινεις θα ρρω εχει κινητρο την δικη σου κατανοηση πρωτιστως....επειδη για μενα εναι βεβαιοτητα πως ο καθενας θα καταλαβει αναλογα με τη δονηση που του αντιστοιχει και αυτο μοναχα ο χρονος του....θα το φανερωσει...εχω εμπιστοσνη στο θεικο σχεδιο και θεωρω πως οποιος βρισκεται ηδη στην ατραπο αργα....η γρηγορα θα με κατανοησει επακριβως.
τωρα....γιατι το εξελαβα επισης προσωπικα..ενω ιλησες σε ολους χωρις καν να σχολιασεις ενα κατι απο τα ποστ μου....
επειδη προσωπικα βιωνω την ανελιξη καθε ψυχης εδω εσω..οσο κι αν καμμια φορα δεν ειναι βολικο για την ηρεμια μου.
τερατα ομως δεν θα πλασω με εννοιες περαν των αρχετυπικων.....
ποια ειμαι που θα δωσω επακριβως ...τον ορισμο αυτου που "ειμαι"...
"ειμαι ολα οσα μπορω να δω...απεναντι...μα τον πραγματικο μου...Εαυτο..στο Αβατον μου θα εχω κρυμμενον....ωσπου απο απεναντι....να γινει πραγματικοτητα μου..και βεβαια δεντο περιμενω αυτο...ον λαιν...-επειδη εδω εχουμε ενα οριο...δεν μπορουμε να ενσαρκωθουμε...μοναχα εικονικα/δεν ειναι αληθινο...-

στην προκειμενη προσεχω οσα γραφω εδω εσω...
επειδη δεν ειναι ολοι επι της ατραπου....οπως δυστυχως εχω συμπερανειμετα απο ενα χρονο+ εδω εσω/ουτε καν ατραπος δεν ειναι...
αλλα πολλοι νομιζουν οτι....ειναι...ισως οπως ειχα στην αρχη μπερδευτει κι εγω...μα ισως ηταν και δεν ειναι πια επειδη ανοιξε η πυλη/anyway.
θα ητο εγληματικο να δωθουν απλες εννοιες...ενω ο καθενας για να φτασει πρπει να ματωσει.
εχεις ματωσει φιλε μου που προτινεις αυτο;
αν ναι πως το λες τοσο ευκολα;
να δωσουμε τα βηματα επακριβως;;;;;και τοτε εκεινοι που θα τα πραξουν.....τι θα γινουν;;;;;;εμεις;;;;;;
αυτο που οφςειλει ο καθενας στον εαυτο του περαν των μιμιτισμων που σιχαινομαι αληθεια..ειναι να ανακαλυψει ολα τα στοιχεια εκεινα που συνθετουν την πραγματικη του προσωπικοτητα και οχι να βρει ποια στοιχεια βοηθησαν τον εναν η τον αλλο.. να τα χρησιμοποιησει και να...τσουπ! φτασει.
απαραδεκτο....γιατι ειναι γνωστη μια φραση που λεει....η μαμαι μιας συντονιστριας....
αγαλι-αγαλι γινεται η αγουριδα ...μελι...

μελι
πιο απλα δε γινεται

quote:
Αυτή είναι η πρότασή μου φίλοι μου, και πιστεύω ότι σχεδόν ΟΛΟΙ αντιλαμβάνεστε την σημασία της.


αντιλαμβανομαστε βεβαιως βεβαιως....μα τη μασημενη τροφη δεν θα τη δωσω εγω....δηλητηριο στα στοματα των ανετοιμων...θα ερθει αργα και σταθερα μεσα απο την κατνοηση των οσων ηδη εδωσα-με...

συμφωνω λοιπον με τον πλατωνα(το ξαναπα!)
την ζαντοκ
τον δημητρη
το quote απο τη θεοσοφια...
+βεβαια τον just a man.

αυτος ειναι ο σκοπος του τοπικ;;;;;;δεν νομιζω.


φως εν σκοτει!
Ατμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 21:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.

Πλάτωνας <<Νόμοι>>.

Απ'όλα τα κακά το μεγαλύτερο για τους περισσότερους ανθρώπους είναι έμφυτο στις ψυχές τους, τούτο ο καθένας συγχωρεί στον εαυτό του και δεν φροντίζει με κανένα τρόπο να το διώξει... Αυτό είναι τούτο που λένε ότι ο κάθε άνθρωπος είναι από ΦΥΣΙΚΌΥ ΤΟΥ φίλος του εαυτού του, και είναι σωστό ότι πρέπει να είναι τέτοιος, στην πραγματικότητα όμως αυτή η υπερβολική ΦΙΛΑΥΤΙΑ γίνεται αιτία όλων των σφαλμάτων.

Αίσωπος <<Οι μύγες>>.

Σ'ένα κελάρι χύθηκε κάτω μέλι, οι μύγες "έπεσαν" και έτρωγαν. Μερικές όμως από την γλύκα την πολλή δεν έλεγαν να φύγουν...Τα πόδια τους κόλλησαν και δεν μπορούσαν να πετάξουν. Την ώρα που πνιγόνταν έλεγα: <<ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΜΑΣ...ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗΣ ΗΔΟΝΗ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ>>...

Αίσωπος <<Τα δυο σακιά>>.

Όλοι μας , καθε ένας από εμάς έχει δυο ασκιά, το ένα μροστά και το άλλο πίσω κρεμασμένα...Αυτό που είναι μπροστά, είναι γεμάτο με τα ελαττώματα των άλλων, ενώ εκείνο που είναι πίσω με τα δικά μας...

Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 23:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολύ δύσκολο μερικές φορές να επιλέξεις το σωστό από το λάθος. Όμως το χειρότερο που έχεις να κάνεις είναι να μην επιλέξεις από φόβο μήπως κάνεις λάθος. Έτσι παρόλο που οι απόψεις που γράφονται είναι πολύ αξιόλογες, θα συμφωνήσω περισσότερο με το μέλος glinaaea, που προτείνει να διατυπώσουμε κάποια βασικά πράγματα. Βέβαια, επικαλούμενος το σχήμα της σπείρας το οποίο ήδη έχει συζητηθεί αρκετά, θα έλεγα ότι οι κανόνες που προσπαθούμε να βρούμε θα είναι μεγάλο βοήθημα ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ . Προσωπικά για μένα πάντως θα είναι χωρίς αμφιβολία, αφού θεωρώ τον εαυτό μου πιο πολύ αρχάριο παρά γνώστη.
Ωστόσο μάλλον χρειάζεται να επαναλάβουμε ότι αυτοί οι κανόνες δεν έχουν σκοπό να δείξουν κάποιο συγκεκριμένο δρόμο ή μέθοδο αλλά να αποτελέσουν ένα κριτήριο για να μπορεί να παίρνει κάποιος τις αποφάσεις του με μεγαλύτερη σιγουριά. Θα φέρω ένα παράδειγμα: Ας φανταστούμε κάποιον που προσπαθεί να φτιάξει ένα τραπέζι ξύλινο. Δεν θα επιχειρήσουμε να του αποδείξουμε τι είδους τραπέζι να φτιάξει, δηλαδή αν θα είναι στρογγυλό ή τετράγωνο, αν θα έχει ένα πόδι ή τέσσερα, αλλά μπορούμε να ορίσουμε το εξής: "'Αν προσπαθήσεις να καρφώσεις ένα καρφί στο ξύλο, πρόσεξε να μην βάλεις το χέρι σου ανάμεσα στο ξυλο και το καρφί!!!"
Μπορεί να φαίνεται λίγο γελοίο και γενικό αλλά το γράφω έτσι για να καταλάβουμε όλοι ότι οι κανόνες αυτοί δεν είναι δογματικοί.
Καί βέβαια τους ερευνούμε ακριβώς για να μην χρειαστεί να τους ορίσει κανένας για μας αλλά να έχουμε συμμετάσχει όλοι στην διατύπωσή τους. Και πάλι βέβαια μπορεί κανείς να τους αποδεχτεί ή να τους απορρίψει. Ακόμη και η απόρριψή τους είναι μια πράξη επιλογής και η επιλογή είναι κάτι που πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνει σε καθημερινή βάση ο Εσωτεριστής.
Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι πρέπει να λειτουργήσουμε σε αυτή τη συζήτηση σαν τον μεγενθυντικό φακό που εστιάζει τις ακτίνες του ήλιου και έτσι γεννιέται η φλόγα... Αυτό βέβαια είναι μια πρόταση και δεν μπορεί να επιβληθεί. Αν συμφωνείτε θα ήθελα, στο εξής να λειτουργήσουμε πιο συμπυκνωμένα. Δηλαδή ο καθένας να προσπαθεί να διατυπώσει έναν κανόνα που να χαρακτηρίζει τον πραγματικό Εσωτεριστή. Αυτός ο κανόνας να γίνεται αποδεκτός ή όχι από τους υπόλοιπους, ή να προτείνεται μια άλλη διατύπωση ή μια προσθήκη κλπ. Φυσικά και πρέπει να συζητιέται αν κάποιος διαφωνεί.

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 01:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αίσωπος <<Τα δυο σακιά>>.

Όλοι μας , καθε ένας από εμάς έχει δυο ασκιά, το ένα μροστά και το άλλο πίσω κρεμασμένα...Αυτό που είναι μπροστά, είναι γεμάτο με τα ελαττώματα των άλλων, ενώ εκείνο που είναι πίσω με τα δικά μας...

να σαι καλα που μου θυμησες το πρωτο προβληματισμο που ειχα ως παιδακι...αυτο μας το ελεγε ενας συμπαθεστατος δασκαλος ( ειχε τη μορφη του γνωστου -σε μας τους..μεγαλυτερους- παραμυθα -της τοτε κρατικης τηλεορασης..-)

...ειναι συνεπως ενα απο τα "πρωτα συμπερασματα" μου../εννοωντας ως το εκανα "συνειδηση"/
αφου το συμπληρωνε παντα μια φραση της μητερας σοφιας...
[ο,τι κοροιδευεις ..."ερχεται στο κεφαλι σου"...]

(αυτες λοιπον ειναι δυο απο τις "ρησεις" που πολυ συχνα λεγω στους αρκετα μικροτερους μου...-ηλικιακα τουλαχιστον...-
ειναι ικανες να σε ωθησουν σε διαδρομες...εντος.

μα παντα υποκειμενικα.οπως ισως τα εθεσες:)


quote:
Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι πρέπει να λειτουργήσουμε σε αυτή τη συζήτηση σαν τον μεγενθυντικό φακό που εστιάζει τις ακτίνες του ήλιου και έτσι γεννιέται η φλόγα...

ΕΝΝΟΕΙΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΩΣ ΤΡΙΤΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ;;;;;
ΟΧΙ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΣΩΣΤΟ...ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΟΤΟΠΟΥΛΩΝ ΜΕ ΛΑΜΠΕΣ ΕΠΩΑΣΗΣ ΑΝΤΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΟΤΑ!!!!
ΧΑΑΑΑ....ΩΡΑΙΑ..ΦΑΣΟΝ ΔΗΛΑΔΗ...Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ...
ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ "Ο ΗΛΙΟΣ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΘΕΡΜΑΝΕΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ"...ΩΣΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΝΑ "ΕΠΩΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΛΥΦΟΣ"...
ΘΥΜΗΣΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΡΕΛΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΛΥΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ-ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ... ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ..:)


quote:
Αυτό βέβαια είναι μια πρόταση και δεν μπορεί να επιβληθεί.


ENNOEITAI..(;)

quote:
Αν συμφωνείτε θα ήθελα, στο εξής να λειτουργήσουμε πιο συμπυκνωμένα. Δηλαδή ο καθένας να προσπαθεί να διατυπώσει έναν κανόνα που να χαρακτηρίζει τον πραγματικό Εσωτεριστή. Αυτός ο κανόνας να γίνεται αποδεκτός ή όχι από τους υπόλοιπους, ή να προτείνεται μια άλλη διατύπωση ή μια προσθήκη κλπ. Φυσικά και πρέπει να συζητιέται αν κάποιος διαφωνεί.


.....
KAΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...ΣΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ...ΚΡΙΤΙΚΟ ΕΡΓΟ...




Edited by - ΑΤΜΑ on 15/03/2004 02:13:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 09:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Είναι πολύ δύσκολο μερικές φορές να επιλέξεις το σωστό από το λάθος. Όμως το χειρότερο που έχεις να κάνεις είναι να μην επιλέξεις από φόβο μήπως κάνεις λάθος. Έτσι παρόλο που οι απόψεις που γράφονται είναι πολύ αξιόλογες, θα συμφωνήσω περισσότερο με το μέλος glinaaea, που προτείνει να διατυπώσουμε κάποια βασικά πράγματα. Βέβαια, επικαλούμενος το σχήμα της σπείρας το οποίο ήδη έχει συζητηθεί αρκετά, θα έλεγα ότι οι κανόνες που προσπαθούμε να βρούμε θα είναι μεγάλο βοήθημα ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ . Προσωπικά για μένα πάντως θα είναι χωρίς αμφιβολία, αφού θεωρώ τον εαυτό μου πιο πολύ αρχάριο παρά γνώστη.


Εύγε καλέ μου φίλε ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ.
Είναι αρκετά δύσκολο κάποιοι ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ από εμας...να παραδεχθούμε, εκ των πραγμάτων πιά, της λογικής συνέπειας, την άγνοιά μας. Και να συμφωνήσουμε επιτέλους σέ ένα τουλάχιστον topic!
Εύγε καλέ μου φίλε.

quote:

Ωστόσο μάλλον χρειάζεται να επαναλάβουμε ότι αυτοί οι κανόνες δεν έχουν σκοπό να δείξουν κάποιο συγκεκριμένο δρόμο ή μέθοδο αλλά να αποτελέσουν ένα κριτήριο για να μπορεί να παίρνει κάποιος τις αποφάσεις του με μεγαλύτερη σιγουριά. Θα φέρω ένα παράδειγμα: Ας φανταστούμε κάποιον που προσπαθεί να φτιάξει ένα τραπέζι ξύλινο. Δεν θα επιχειρήσουμε να του αποδείξουμε τι είδους τραπέζι να φτιάξει, δηλαδή αν θα είναι στρογγυλό ή τετράγωνο, αν θα έχει ένα πόδι ή τέσσερα, αλλά μπορούμε να ορίσουμε το εξής: "'Αν προσπαθήσεις να καρφώσεις ένα καρφί στο ξύλο, πρόσεξε να μην βάλεις το χέρι σου ανάμεσα στο ξυλο και το καρφί!!!"
Μπορεί να φαίνεται λίγο γελοίο και γενικό αλλά το γράφω έτσι για να καταλάβουμε όλοι ότι οι κανόνες αυτοί δεν είναι δογματικοί.
Καί βέβαια τους ερευνούμε ακριβώς για να μην χρειαστεί να τους ορίσει κανένας για μας αλλά να έχουμε συμμετάσχει όλοι στην διατύπωσή τους. Και πάλι βέβαια μπορεί κανείς να τους αποδεχτεί ή να τους απορρίψει. Ακόμη και η απόρριψή τους είναι μια πράξη επιλογής και η επιλογή είναι κάτι που πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνει σε καθημερινή βάση ο Εσωτεριστής.


Εύγε για την καλή σου πίστη στην συνεργασία και στην ορθή τάξη που επιθυμείς να υπάρχει σε ένα τόσο δύσκολο θέμα.
quote:

Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι πρέπει να λειτουργήσουμε σε αυτή τη συζήτηση σαν τον μεγενθυντικό φακό που εστιάζει τις ακτίνες του ήλιου και έτσι γεννιέται η φλόγα... Αυτό βέβαια είναι μια πρόταση και δεν μπορεί να επιβληθεί.

Μακάρι καλέ μου φίλε, μακάρι...
Όλοι Όσοι αλήθεια γνωρίζουν να μας οδηγήσουν μακρίά της άγνοιας μας.
Σε χαιρετώ φιλικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 17:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Καραϊσκάκη. Μιας και είμαι εκτός ατραπού νομίζω πως μπορώ να πω τη γνώμη στο θέμα που θέτεις έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι τις τελευταίες αυτές βδομάδες που γνώρισα το site και παρακολουθώ τις συζητήσεις. Ίσως είμαι περισσότερο αρχάριος από εσένα αλλά θα τολμήσω να πω την άποψή μου.

Καταρχήν, νομίζω ότι σχεδόν όλοι απάντησαν με τον τρόπο τους στο βασικό σου ερώτημα, δηλ. ποιος είναι πραγματικός εσωτεριστής. Λοιπόν από αυτά που διάβασα και εγώ συμπεραίνω (σε ένα πρώτο επίπεδο) πως εσωτεριστής είναι εκείνος που κοιτάει εντός του για να γνωρίσει το νόημα του κόσμου και τον εαυτό του.

Απ’ ότι έχω καταλάβει οι εσωτεριστές δεν βλέπουν και τόσο συμπαθητικά την Αριστοτέλεια λογική. Όχι ότι την απορρίπτουν αλλά τη θεωρούν ελλιπή σαν να είναι μόλις ένα κομματάκι από την ευρύτερη λογική της φύσης. Κατά συνέπεια δεν αποδέχονται τις γνωστές αισθήσεις ως τις μόνες για να αντιληφθούν τον κόσμο και κυρίως γιατί με αυτές δεν μπορούν να κοιτάξουν εσωτερικά το μη υλιστικό εγώ τους.

Υποψιάζομαι (δεν το γνωρίζω) πως δεν υπάρχει συγκεκριμένη μέθοδος ή βήματα που πρέπει κάποιος να ακολουθήσει για να μπει σε αυτό το μονοπάτι. Δεν υπάρχουν δηλαδή έτοιμες συνταγές σαν και αυτές που βλέπουμε στα απογευματινά σαλονάκια της tv... από τους κάθε λογής ειδήμονες. Για τον λόγο ότι ο καθένας είναι διαφορετικός, σε διαφορετική θέση και με διαφορετικά ερεθίσματα θα φτάσει στον κοινό στόχο (εφόσον το επιδιώκει βέβαια). Νομίζω λοιπόν πως το βασικότερο βήμα είναι η συνειδητοποίηση,η απόφαση, η καθημερινή εστίαση. Από κει και πέρα κάθε ερέθισμα, κάθε σκέψη και κάθε πράξη θα είναι αποκαλυπτική.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 22:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι αρκετά δύσκολο κάποιοι ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ από εμας...να παραδεχθούμε, εκ των πραγμάτων πιά, της λογικής συνέπειας, την άγνοιά μας. Και να συμφωνήσουμε επιτέλους σέ ένα τουλάχιστον topic!

μπορεις να μου εξηγησεις..πως μας τσουβαλιαζεις ολους ως παντογνωστες προφανως για να ριξεις το υπονουμενο μπαλακι...και μετα...λιγο πιο κατω....

μας τσουβαλιαζεις παλι και ...αυτη τη φορα...εχουμε αγνοια;

χμ...παντογνωστης ευτυχως δεν ειμαι,αγνοια ομως επι του θεματος δεν εχω,παρατηρω οτι η σταση σου προς οσους μιλησαμε...μαλλον σνομπιζει περισσοτερο απο τη δικη μου που ειναι συνειδητη.
εχουμε οντως μιλησει ολοι για το θεμα///απλα δεν ειπαμε οσα ηθελες να διαβασεις.
που σημαινει πως οντως εχεις αγνοια επι του θεματος.
επειδη συμφωνα με την αριστοτελεια(!) λογικη ...το να παραθετεις φρασεις με τιποτα δεν διατυπωνεις τη δικη σου γνωμη....το γεγονος ομως οτι καευθυνεις την κουβεντα παραυτα ενω δεν ακουσαμε ακομη την δικη σου....με φερει παλι στη δυσκολη θεση να πω οτι...δεν συνεργασεσαι ηδη....αλλα μιλας για τους αλλους...που ηδη εδωσαν οσα θεωρησαν.

αν κανουμε το κολπο με το μεγενθυντικο φακο....ειναι ακινδυνο λες για το κοινο του απογευματινου καναπεδακου;;;

Ο φιλος Δημητρης μπορει να ειναι αρχαριος μα -επακριβως- κατανοησε ...
εσυ φιλη μου τι εχεις να μας πεις /με 'δικα σου' λογια;;

(να πω οτι με απογοητευσες/επειδη δεν μιλω ποτε επηρρεασμενη απο αλλα..τοπικς....μεταφεροντας την εντυπωση σε αλλα/ακριβως αυτο/το καταλαβες.-)

Κατι μου λεει πως η κουβεντα ειναι βα-λ-τη.-

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΦΙΛΤΑΤΟ ΠΛΩΤΙΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ/ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΔΩ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ "ΦΑΚΟ" ΣΑΣΤ...ΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΕΛΙΟΤΗΤΑ:


quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Οι ομάδες αυτές που στο εξωτερικό αποκαλούνται "λατρείες", έχουν σαν πρώτο στόχο την εξαπάτηση του κοινού σχετικά με τις πραγματικές τους προθέσεις.

Επόμενος στόχος για τις περισσότερες, είναι να βάλουν χέρι στο πορτοφόλι μας, ενώ όλες επιδιώκουν να μας μετατρέψουν σε φορείς και διαφημιστές των ιδεών τους, και "κράχτες" για νέους οπαδούς. Μακροπρόθεσμος στόχος τους όμως, είναι η πλάγια επιβολή της αλλαγής φρονήματος των λαών, ώστε να έλθει η Νέα Εποχή, δηλαδή να δεχθεί αδιαμαρτύρητα ο κόσμος μια παγκόσμια, δικτατορική κυβέρνηση, μια παγκόσμια θρησκεία και μια παγκόσμια οικονομία. Ολόκληρος ο Ευρωπαϊκός πολιτισμός είναι θεμελιωμένος επάνω στην ιδέα της δημοκρατίας, που ξεκίνησε από την Ελλάδα, και στη "χριστιανική αντίληψη περί ανθρώπου ως ελευθέρου και γι' αυτό το λόγο, υπευθύνου όντος, δηλ. ως προσώπου. Η αντικατάσταση αυτής της αντίληψης με την ασιατική ανθρωπολογία περί κάρμα και μετενσάρκωσης εξουδετερώνει τα θεμέλια του δικού μας πολιτισμού".

Δυστυχώς, η "Νέα Εποχή" που επικαλείται την ανάγκη μαζικών δολοφονιών για να επιβληθεί, έχει να προτείνει κάτι πολύ φρικτότερο από τη χειρότερη έκφραση του πολιτισμού που επιθυμεί να αντικαταστήσει.

Οι λατρείες έχουν άλλοτε Ινδουϊστικό, άλλοτε Ταοϊστικό ή Βουδδιστικό κι άλλοτε ψευτοχριστιανικό χαρακτήρα, ενώ συχνά διαθέτουν κι ένα "Μεσσία" που ισχυρίζεται ότι έχει τη μόνη λύση για τα προβλήματα της ανθρωπότητας, ότι έχει κληθεί από το Θεό σε ειδική αποστολή ή ακόμα ότι είναι ο "Χριστός" της "Νέας Εποχής". Κατά κανόνα υποστηρίζουν ότι όλες οι θρησκείες λένε ουσιαστικά τα ίδια πράγματα κι ότι η "σκοταδιστική" Ορθόδοξη Εκκλησία δεν είναι ο φορέας της αλήθειας, αλλά ο διαστρεβλωτής της. Οι λατρείες διεκδικούν τον τίτλο του γνήσιου κατόχου της αλήθειας, την οποία υπόσχονται να μεταδώσουν έναντι αδράς αμοιβής....


ΤΟΥ ΣΥΡΜΟΥ ΟΛΑ ΛΟΙΠΟΝ...ΕΥΓΕ!

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΜΟΧΘΗΣΕΙ..ΜΟΝΑΧΟΣ....ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ...ΕΝΩ ΟΣΟΙ ΕΦΤΑΣΑΝ ΜΟΝΑΧΟΙ ΕΔΩ....ΟΙ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΟΥΝ!!!!

ΩΡΑΙΑ! ΕΤΣΙ ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ;;;;
ΟΤΙ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΣΟΥ....ΟΙ ΟΙΔΗΜΟΝΕΣ....ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ...ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΗΡΗΣΕΣ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ...
ΑΒΓ....ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΕΣ..ΛΟΓΩ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ...ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΙΔΙΟΣΥΓΚΑΣΙΑΣ....ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΡΜΙΚΑ....Η ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ...
ΟΛΑ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΛΟΙΠΟΝ!
ΡΟΜΠΟΤΑΚΙΑ ΑΒΟΥΛΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΠΟΧΗΣ.

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΖΕΖ...
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ :(




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 00:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.

(Λουκιανός, τόμος 1ος: ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΕΓΚΩΜΙΟ, στοίχος, 9ος.)

<<Οι ηλικιωμένοι πάλι, όσο περισσότερο συνετοί είναι από τους νέους, άλλο τόσο μεγαλύτερη είναι και η αγάπη τους για την πατρίδα. Καθένας λοιπόν απ'τους ηλικιωμένους λαχταρά και εύχεται να πεθάνει στην πατρίδα του, έτσι ώστε, εκεί που άρχισε τη ζωή του, εκεί πάλι να παραδώσει το σώμα του, στη Γη που τον έθρεψε, και να μοιραστεί τους τάφους των προγόνων του. ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΞΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΘΑΜΜΕΝΟΣ ΣΕ ΞΕΝΗ ΧΩΡΑ....>>

Έτσι θέλω να πιστεύω, πως η ψυχή που ταξιδεύει μέσα στις μετασαρκώσεις, θα λαχταρά σαν τους ηλικιωμένους, να βρεθεί σε "οικείους τόπους"...

Ενώ.....εκείνοι...
<<Πόσο πολύ αγαπούν την πατρίδα τους οι πραγματικά γνήσιοι πολίτες μπορεί να το καταλάβει κανείς από τους ανέκαθεν αυτόχθονες. Αντίθετα, οι έπικοι, ως νόθοι πολίτες, μεταναστεύουν εύκολα, εφόσον δεν γνωρίζουν ούτε αγαπούν το όνομα ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ, αλλά πιστεύουν ότι θα βρούν τα αναγκαία προς το ζην παντου. ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΩΣ ΜΕΤΡΟ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ..>> (Λουκιανός, Τόμος: 1ος, στοίχος 10ος).

Σας χαιρετω φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 07:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Pώτα τον πρωτομάστορα που κλαίει στο γεφύρι
και το Σαμάνο που καλεί το για οίκτο πουλί
τα τσομπανάκια ρώτησε πού 'χουν τρανζιστοράκι
κι ακούν αναμετάδοση κάθε Kυριακή
ρώτα τον παραπόταμο π' αδειάζει στο ποτάμι
και το μαντήλι που γλυστρά πίσω απ τα μαλλιά
τον ποδηλάτη στη βροχή που τρέχει ρώτησέ τον
και τη γριούλα π' αρχινά να βγάζει και φτερά
κάνε και μια ερώτηση στου Oλύμπου τις χαράδρες
ρώτα τους δώδεκα Θεούς τους ταραχοποιούς
κι αν θέλεις περισσότερα ρώτα τους πεθαμένους
με λίγα λόγια και καλά τα ψυχοσάβατα
ρώτα… ρώτα…"

Θανάσης Παπακωνσταντίνου

Μέσα στα "σχετικά" ας πουμε κι ένα "άσχετο"
ή μάλλον ας το τραγουδήσουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy