ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 14:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και πάλι!

Επειδή η συζήτηση προχώρησε και έφτασε σ' ένα σημαντικό νομίζω σημείο, τον καθορισμό του Δασκάλου και την σχέση μεταξύ Δασκάλου και Μαθητή, δεν θα ήθελα να απλώσω το μήνυμα μου σε άλλα θέματα.

Πάντως για την αγάπη, θα πω ότι αν δεν αναγνωρίσουμε την αγάπη που έχουμε μέσα μας, ή την αγάπη που δεχόμαστε, πώς θα αναγνωρίσουμε την "ιδανική αγάπη" που επιθυμούμε κάποτε να συναντήσουμε;!
Αυτό εννοώ εγώ ως "προϋπόθεση" που μας οδηγεί. Νομίζω ότι δεν θα διαφωνήσετε. Σίγουρα για την ανθρωπότητα στο σύνολο της, η αγάπη είναι ένα αρκετά μακρινό ιδανικό.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 14:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω ότι δεν θα διαφωνήσετε


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 14:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ....
ΚΑΤΙ ΕΓΡΑΦΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑ...

ΙΣΩΣ ΚΑΠΩΣ ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ MOY...

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ Καραϊσκάκη

quote:
Αυτή τη φορά θέλω να θέσω το ερώτημα το ποιος είναι αυτός που δικαιούται να ονομάζεται Εσωτεριστής.
ΘΑ ΑΝΤΙΣΤΡΕΨΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ...
ΠΟΙΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ Η ΟΧΙ ????
quote:
Κάθε λέξη απεικονίζει μια έννοια. Το ίδιο συμβαίνει και με τη λέξη Εσωτεριστής. Επιχειρούμε να δώσουμε τον ορισμό του Εσωτεριστή. ΟΡΙΖΩ σημαίνει θέτω κάποια όρια, περιορίζω, όσο κι αν ακούγεται άσχημη η λέξη. Προσπαθούμε να βρούμε τα όρια-νόμους, έξω από τα οποία δεν μπορεί κάποιος να ονομάζεται Εσωτεριστής. Δεν θα μπούμε στη διαδικασία να βάλουμε πουθενά ταμπέλες.

ΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΗΔΗ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΕΣΥ ????
ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΟΡΙΑ ??????????

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ?????
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΟΡΑ????

ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΑΛΛΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΛΕΞΗ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 15:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα και πάλι!

Επειδή η συζήτηση προχώρησε και έφτασε σ' ένα σημαντικό νομίζω σημείο, τον καθορισμό του Δασκάλου και την σχέση μεταξύ Δασκάλου και Μαθητή, δεν θα ήθελα να απλώσω το μήνυμα μου σε άλλα θέματα.

Πάντως για την αγάπη, θα πω ότι αν δεν αναγνωρίσουμε την αγάπη που έχουμε μέσα μας, ή την αγάπη που δεχόμαστε, πώς θα αναγνωρίσουμε την "ιδανική αγάπη" που επιθυμούμε κάποτε να συναντήσουμε;!
Αυτό εννοώ εγώ ως "προϋπόθεση" που μας οδηγεί. Νομίζω ότι δεν θα διαφωνήσετε. Σίγουρα για την ανθρωπότητα στο σύνολο της, η αγάπη είναι ένα αρκετά μακρινό ιδανικό.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Συμφωνούμε όλοι καλή μας Ostria
Τελικά στην Αγάπη συμφωνούμε όλοι.
Μια και είναι η αρχή στον εσωτερισμό, ας την ενεργοποιήσουμε λοιπόν, εντός (έσω) μας, εκτός (έξω) μας και γύρο (με το όλον) μας.

Σας ευχαριστώ.

Υστερόγραφο.
Α Γ ΑΠ Ω ας είναι ο αέρας του ταξιδιού μας. Το Α και το Ω.

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 16:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ...Αγαπη=εσωτερισμος?

και ολοι αυτοι της Αριστερης Ατραπου...
τι ειναι ρε παιδια?...αυτοι δεν γνωριζουν?
μοναχα οι καλοι ειναι εσωτεριστες?
γιατι ετσι και αυτος που αγαπα να κανει κακο ειναι Εσωτεριστης...
και μην αρχισετε περι της ανιδιοτελης αγαπης...δεν μασαω...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 17:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ryche,

δυστυχώς έχεις δίκιο. Είναι βαθιά όμως αυτά τα νερά και δεν ξέρω αν πρέπει να μπούμε σ' αυτή τη φάση.

Γι' αυτό, πάντως, είπαμε ότι πιθανόν να είναι διαφορετική η αγάπη που αντιλαμβανόμαστε απ' την πραγματική αγάπη.

Στόχος, κάποια στιγμή, του εσωτεριστή είναι να μπορεί ν' ανταπεξέλθει σε όλες τις δυσκολίες είτε ανοίκουν στο μονοπάτι του, είτε είναι έξω απ' αυτό.

Ας μην ξεχνάμε κάτι βασικό, πολλές φορές κάτι το οποίο είναι καλό και θεμιτό για κάποιο στάδιο της πορείας, μπορεί σ' ένα άλλο να είναι λάθος και μοιραίο.

Ο εσωτεριστής θα πρέπει, νομίζω, να είναι ευέλικτος...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 18:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΚΟΜΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΠΟΡΤΑΛΣ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝΕ ΣΤΙΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ....
+ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΚΟΡΟΙΔΕΨΕΙ ΕΣΤΩ ΚΙ ΕΝΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ ΤΟΥ...
ΧΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ...
ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ..ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ....
ΕΠΕΙΔΗ
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ....
(ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ...ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ ΕΤΣΙ;...)
ΑΝΤΕ ΝΑΝΙ ΤΩΡΑ...ΠΗΓΕ 5...(ΠΑΛΙ..;ΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΕ...)


ΑΜΑΝ!! βρε ΑΤΜΑΝ τι σου φταίμε και μας ξενυχτάς έτσι. Έχουμε και δουλειες την επομένη μέρα. Πάω για νάνι από τώρα μήπως και επανορθώσω το χθεσινό ξενύχτι.

Ομολογώ ότι δεν μου είναι εύκολο να καταλάβω τι θες να πεις σε πολλά σημεία (έχω χάσει επεισόδια). Μου έκανε εντύπωση όμως αυτό το σημείο με το Χείρωνα. Υπάρχει κάποιο topic με περισσότερες πληροφορίες;

Ορισμός για τον Εσωτεριστή. Ναι συμφωνώ κατά κάποιο τρόπο με τον Avatargr για τα μη όρια με την εξής έννοια όμως : ότι ο εσωτεριστής έχει διαφορετικό ορισμό ανάλογα με το επίπεδο εσωτερισμού που έχει κατακτήσει;
Δεν ξέρω μια ιδέα ρίχνω στο τραπέζι.
Δηλαδή η έννοια του εσωτερισμού είναι διαφορετική για κάποιον αρχάριο και διαφορετική για κάποιον προχωρημένο σε περισσότερα σκαλοπάτια.
Το να μη δεχτούμε κανένα ορισμό όμως είναι άρνηση της λογικής(είναι για λίγους...). Δηλαδή δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει ως συγκεκριμένη λέξη εφόσον δεν αντιπροσωπεύει καμία έννοια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 19:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χμ...Αγαπη=εσωτερισμος?

και ολοι αυτοι της Αριστερης Ατραπου...
τι ειναι ρε παιδια?...αυτοι δεν γνωριζουν?
μοναχα οι καλοι ειναι εσωτεριστες?
γιατι ετσι και αυτος που αγαπα να κανει κακο ειναι Εσωτεριστης...
και μην αρχισετε περι της ανιδιοτελης αγαπης...δεν μασαω...


Καλή μας Rryche ,

Σεβαστός ο προβληματισμό σου.
Σεβαστός ο κάθε προβληματισμός και ο κάθε εσωτερικός και εξωτερικός δρόμος.
Και αυτό είναι Αγάπη, Ειρήνη Αρμονία.

Γιατί η τέλεια αγάπη έξω βάλει τον φόβο.


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 20:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Δημήτρης,

καλώς ήλθες στο esoterica κι ελπίζω πάντα να ξενυχτάς και να 'χεις τέτοιες εμπνεύσεις μετά.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 20:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή η έννοια του εσωτερισμού είναι διαφορετική για κάποιον αρχάριο και διαφορετική για κάποιον προχωρημένο σε περισσότερα σκαλοπάτια.


"Για το μυαλό του αρχάριου υπάρχουν πολλές δυνατότητες, για τον ειδήμονα πολύ λίγες."
Shunryu Suzuki

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 21:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Αν είναι να συμβάλω και εγώ σε κάτι, χαλάλι το ξενύχτι.

quote:
"Για το μυαλό του αρχάριου υπάρχουν πολλές δυνατότητες, για τον ειδήμονα πολύ λίγες."

Ωραία φράση αν σκεφτούμε ότι ο αρχάριος έχει μεγαλύτερο εύρος επιλογών να κάνει από ότι ο ειδήμονας, όπως ένα μικρό παιδί έχει πολύ μεγαλύτερες επιλογές να κάνει οτιδήποτε στη ζωή του απ’ ότι ένας γέρος που πλησιάζει προς το τέλος της διαδρομής με όλα τα παρακλάδια της.

Λοιπόν 1900 μπορούμε να πούμε ότι για τον αρχάριο ο ορισμός του εσωτεριστή μπορεί να είναι πιο γενικός ή ποιο απροσδιόριστος και μπορεί να γίνει πιο συγκεκριμένος για τον ειδήμονα;

Εγώ το συλλογίζομαι κάπως διαφορετικά. Δεν εννοώ ότι η έννοια του εσωτερισμού αλλάζει περιεχόμενο και μεταλλάσσεται (όπως είναι της μόδας τώρα τελευταία) ανάλογα το στάδιο που βρίσκεται ο καθένας. Εκείνη υπάρχει εκεί και είναι μια και απαράλλαχτη. Αυτό που αλλάζει είναι η αντίληψη που έχει ο εσωτεριστής από την θέση που βρίσκεται την κάθε στιγμή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 22:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλοι μου έρχομαι πάλι μαζί σας, αν και γιά να είμαι ειλικρινής, νοιώθω ότι υπάρχει κάποια δυσαρέσκεια γιά τις συμμετοχές μου. δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται. Αν έχω δυσαρεστήσει κανέναν θα ηθελα πάρα πολύ ,απλά να μου το πεί.
Θα προσπαθήσω να συμβάλλω με την γνώμη μου σε δύο σημεία: Aγάπη, Δασκαλος.
Αγάπη. Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να μπορέσει να συλλάβει και να κατανοήσει το μέγεθος και την αξία της πραγματικής αγάπης που απορέει απ τον ίδιο τον θεό; της πραγματικής αγάπης; πιστεύω πως όχι και κυρίως όχι ολοκληρωτικά.
Όλοι μας όμως έχουμε σχηματίσει την έννοια της αγάπης όπως εμείς την νοιώθουμε, βάζοντας ο κάθε ένας μας τα δικά μας πρότυπα και τοποθετόντας την μέσα στά δικά μας όρια. φυσικά ειναι ανθρωπίνως αδύνατον να καλύπτεται από εμας Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ. Η πραγματική αγάπη δεν έχει όρια. Η πραγματική αγάπη είναι ΝΑ ΔΙΝΕΣΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ
, ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΤΥΧΕΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥ, ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΥΣΤΕΡΟΒΟΥΛΙΑ.
Αυτός νομίζω είναι ο κανόνας της πραγματικής αγάπης.
Είπα ότι δεν πρέπει να περιμένεις τίποτα, και έτσι πρέπει να είναι. Αυτό όμως ΔΕΝ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. Αντίθετα ΑΥΤΟ το είδος της αγάπης Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ ΑΓΑΠΗ δηλ. δίνει ανυπολόγιστα οφέλη. Φυσικά πιστεύω ότι καταλαβαίνετε τί θέλω να πω και ποιά μπορεί να είναι τα οφέλη αυτά. Μπορούμε να πλησιάσουμε όσο γίνεται πιό πολύ αυτό το είδος της αγάπης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δάσκαλος.
Τελικά υπάρχει δάσκαλος στο εσωτερικό μονοπάτι ή όχι;
Θα θέσω το ερώτημα ως εξής: Υπάρχει άνθρωπος (περιορίζομαι στον άνθρωπο αν και περιλαμβάνονται όλα τα όντα), που να μην οδηγήθηκε σε ΚΑΘΕ επόμενο βήμα του από κάποιον δάσκαλο; Σίγουρα ΟΧΙ. Από το ξεκίνημα της ζωής του κάθε ανθρώπου και μέχρι το τέλος της ζωής του, πάντα κάποιος δάσκαλος θα τον οδηγεί στο επόμενο βήμα του. Οι δάσκαλοι που τον οδηγουν (ξεκινόντας από την αρχή) είναι ,η μητέρα, ο πατέρας, τα αδερφια του, ο δάσκαλος/α στο νηπιαγωγείο, στο δημοτικό, Γυμνάσι, Λύκειο, ανώτερες σχολές κ.λ.π., οι φίλοι οι γνωστοί, οι άγνωστοι, το περιβάλλον, κ.ο.κ.
Εφ όσον λοιπόν σ ολη μας την ζωή υπάρχει πάντα κάποιος δάσκαλος γιά κάθε επόμενο βήμα μας, είναι δυνατόν, στό πιό σημαντικό κομμάτι της ζωής μας, στο κομμάτι του εσωτερικού δρόμου ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ;;

Ποιός είναι όμως ο δάσκαλος (Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ), τί είναι και πώς θα τον αναγνωρίσουμε;
Ο πραγματικός δάσκαλος είναι μιά ψυχή που έχει χρεωθεί έναν αριθμό ψυχών και ενσαρκώνεται όσες φορές χρειαστεί γιά να τις οδηγήσει ΟΛΕΣ στόν εσωτερικό δρόμο και κατ επέκταση κοντά στον θεό. Ο ΙΔΙΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΆΘΕ ΕΝΣΆΡΚΩΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΆΘΕ ΕΙΣΟΔΟ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΡΟΜΟ. Φυσικά ΚΑΙ αυτός θα έχει και άλλη ενσάρκωση.
Έχουμε γνωρίσει επομένως τον δικό μας δάσκαλο σε προηγούμενες ζωές.
Ο ίδιος ο δάσκαλος ΞΕΡΕΙ ποιοί είμαστε, πού είμαστε, και πόσο έτοιμοι είμαστε να ξαναμπούμε στο εσωτερικό μονοπάτι. Αυτός με τον τρόπο του βηθάει όσο χρειάζεται ,και περιμένει να βοηθήσουμε και εμείς τον εαυτόν μας κάνοντας ότι πρέπει και ψάχνοντάς τον.
Εφ όσον λοιπόν εμείς εργαζόμαστε σωστά και προχωράμε, ΔΕΝ ΝΟΜΪΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ Ή ΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΟΥΜΕ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ.
Αν λοιπόν ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ συμαίνει ότι ή ότι δεν εργαζόμαστε σωστά ή ότι θα πρέπει να δουλέψουμε πιό πολύ για να βρούμε τον ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΔΑΣΚΑΛΟ.
Και μιά διευκρίνηση ακόμα: ΠΑΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΔΑΣΚΑΛΟ, γιατί μόνο ζωντανός δάσκαλος μπορεί να μας βοηθήσει, και να μας οδηγήσει.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 23:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
"Για το μυαλό του αρχάριου υπάρχουν πολλές δυνατότητες, για τον ειδήμονα πολύ λίγες."

--------------------------------------------------------------------------------


Ωραία φράση αν σκεφτούμε ότι ο αρχάριος έχει μεγαλύτερο εύρος επιλογών να κάνει από ότι ο ειδήμονας, όπως ένα μικρό παιδί έχει πολύ μεγαλύτερες επιλογές να κάνει οτιδήποτε στη ζωή του απ’ ότι ένας γέρος που πλησιάζει προς το τέλος της διαδρομής με όλα τα παρακλάδια της.


Συμφωνοι. Ενας άλλος τρόπος που αντιλαμβάνομαι αυτη τη φράση όμως είναι ο εξής: Κάποιος ως "αρχάριος" και ως "παιδί" που δεν έχει οριοθετήσει την αντίληψή του με ακλόνητες έννοιες και απόψεις είναι πολύ πιο κοντά στην αλήθεια (στο Όλο) απο καποιον που σκέφτεται και ενεργεί ως ειδήμονας (ακομη και κάτω απο το πεπλο της ταπεινοφροσύνης). Γιατι ενώ ο κόσμος έχει παραμείνει στο ίδιο μέγεθος(απειρο) η αντίληψή του έχει συγκεκριμενοποιηθεί, έχει συρρικνωθεί.

Πιστεύω οτι μπαίνουμε σε κάποιες διαδικασίες για να φτάσουμε κάπου
και στο τέλος αντιλαμβανόμαστε οτι στην ουσία γυρίζαμε...Καναμε δηλαδή ενα κύκλο για να γυρίσουμε στο πρωταρχικό αυθεντικό σημείο.
Το τέλος είναι ο καθρέφτης της αρχής.
Ενας κυκλος χωρίς λογική σημασία οπως όλα γύρω μας (φύση)
που όμως θα ολοκληρωθεί(με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, είτε βιαζόμαστε είτε όχι)360 μοιρες ακριβώς!
Οι ευθείες γραμμές είναι μόνο νοητές.(τεχνητή φύση)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 00:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...νοιώθω ότι υπάρχει κάποια δυσαρέσκεια γιά τις συμμετοχές μου


Γιατί, αγαπητέ glinaaea; Δεν αντιλήφθηκα κάτι τέτοιο. Το αντίθετο θα έλεγα.

(Μήπως δεν κατάλαβα τί θέλεις να πεις;)


Αγαπητέ 1900,

επέτρεψέ μου να συμπληρώσω κάτι. Κύκλος είναι όλα στις δύο διαστάσεις.

Στις τρεις και άνω είναι σπείρα... Οπότε η αρχή και το τέλος δεν ταυτίζονται.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 07:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.

Να λοιπόν που σας ανακάλυψα.....
Βρήκα το topic -όμορφος ο τίτλος, αρκετά "γαργαλιστικός"- ε, και να, σας ήρθα.

Αγαπημένε glinaaea, αρκετά κατατοπιστικά όσα κιαν έγραψες γύρω από τον εσωτερισμό και την ζωή του εσωτεριστή. Όμως θα ήθελα περισσότερα... Ξέρω πως έχεις την δυνατότητα να πεις αρκετά!
Συμφωνώ με την καλή φίλη Zadok, στο ότι δεν υπάρχει καμία αντίθετη γνώμη γύρω απ'όσα κιαν έγραψες...Προχώρα.

Ας καταθέσω και την δική μου άποψη για το τι μπορεί να ειναι, ο πραγματικός εσωτεριστής.
Δεν ξέρω, μα εκείνο που πάντα μου έρχετε στο μυαλό, όταν ακούω για κάποιον εσωτεριστή, είναι, σαν να μου λένε κάτι "συνώνυμο" με τον ΤΑΞΙΔΕΥΤΗ!
Έτσι ταυτίζω τον εσωτεριστή, με τον ταξιδευτή, προς τη επίγνωση ενός αληθινού κόσμου. Τι θα μπορούσε άλλο, απ'το να είναι εκείνος που ακολουθεί την Μηυτική ατραπό προς την θέωση; Παρά μόνο ένας ταξιδευτής της αλήθειας...

Σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 10:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητοι φιλοι για σας.
Κατα την ταπεινη μου μου γνωμη ο πραγματικος εσωτεριστης δυο πραγματα πρεπει να γνωριζει καλα.


Προτον το Ελληνικο <ΓΝΩΘΙ Σ ΑΥΤΟΝ>.

Και δευτερον το Ινδικο <ΕΣΥ ΕΣΑΙ ΑΥΤΟ>.

Το προτο θα τον κανει ικανο να εχει μια βιωματικη εμπειρια της αληθειας.
Το δευτερο σε συνδιασμο με την Γιουνγκιανη ψυχολογια περι <αρχετυπων>,θα τον κανει ικανο
να γνωρισει πραγματικα τι ειναι αυτη η αληθεια.

Oλα τα αλλα ειναι ...σιωπη.

Σας χαιρετω

<Που να βρω την ψυχη μου,το τετραφυλλο δακρυ>


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 12:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπε η Zezmperg:

quote:
Έτσι ταυτίζω τον εσωτεριστή, με τον ταξιδευτή, προς τη επίγνωση ενός αληθινού κόσμου. Τι θα μπορούσε άλλο, απ'το να είναι εκείνος που ακολουθεί την Μηυτική ατραπό προς την θέωση; Παρά μόνο ένας ταξιδευτής της αλήθειας...

και ο Zagreas:

quote:
Κατα την ταπεινη μου μου γνωμη ο πραγματικος εσωτεριστης δυο πραγματα πρεπει να γνωριζει καλα.


Προτον το Ελληνικο <ΓΝΩΘΙ Σ ΑΥΤΟΝ>.

Και δευτερον το Ινδικο <ΕΣΥ ΕΣΑΙ ΑΥΤΟ>.

Το προτο θα τον κανει ικανο να εχει μια βιωματικη εμπειρια της αληθειας.
Το δευτερο σε συνδιασμο με την Γιουνγκιανη ψυχολογια περι <αρχετυπων>,θα τον κανει ικανο
να γνωρισει πραγματικα τι ειναι αυτη η αληθεια.

Oλα τα αλλα ειναι ...σιωπη.


Πολύ αληθινά αλλά και χρήσιμα λόγια για αυτούς που είναι σε θέση να "ακούσουν"...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 13:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ αληθινά αλλά και χρήσιμα λόγια για αυτούς που είναι σε θέση να "ακούσουν"...

Με ερέθισμα αυτό που μας είπε ο καλός μας Thoht θα ήθελα να πώ τα εξής.

Ταπεινά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την ακοή και την όραση των ανθρώπων, όσο στο να αποδεχτούμε την κάθε πραγματικότητα.

Λέμε όλοι ότι είμαστε Εσωτεριστές και Πνευματικοί Αναζητητές της Αλήθεια.

Αλήθεια, σεβόμαστε την προσωπική εξέλιξη του καθενός από εμάς ξεχωριστά?

Σεβόμαστε τα προσωπικά Πιστεύω του καθενός ξεχωριστά από μας?

Σεβόμαστε σε ποια αλήθεια βρίσκει η κάθε Ψυχή την Ειρήνη της?

Και η ερώτηση είναι προς όλους μας.

Σεβόμαστε την αλήθεια του/της ? Τον/την αποδεχόμαστε σαν μια Ψυχή με διαφορετικότητα?

Πόσα πράγμα μαθαίνουμε όλοι μας από την διαφορετικότητα των γύρο μας!!!

Η τον/την αποδεχόμαστε επιδερμικά επειδή δεν μπορούμε να μην το έχουμε δίπλα μας!!!

Γιατί όταν τον αποδεχόμαστε κάποιο αυτό διακρίνετε και με τον τρόπο που επικοινωνούμε με τον συνομιλητή μας.!!!

Ένας προσωπικός προβληματισμός που ελπίζω να προβληματίσει και άλλου και να μην διαβαστεί επιδερμικά το μήνυμα.

Υστερόγραφο
Για να μην παρεξηγηθώ, το παραπάνω μήνυμα δεν απευθύνεται σε κάποιον συγκείμενο. Είναι για όλους μας με πρώτο τον Just A Man.


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 12/03/2004 13:25:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 15:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που βλέπω όλο και περισσότερες συμμετοχές σ' αυτή τη συζήτηση, οι οποίες ομορφαίνουν και εμπλουτίζουν το χώρο.

Φίλη zezmperg,

πολύ όμορφη η παρομοίωση με τον ταξειδευτή.


Αγαπητέ zagreas,

αισθάνομαι ότι η τοποθέτησή σου εμπεριέχει όλα όσα με περισσότερες λέξεις έχουμε ήδη πει, αλλά και ότι θα μπορούσε έτσι περιεκτική που είναι, ν' αποτελεί κι έναν όμορφο ορισμό.

Αγαπητέ Καραϊσκάκης,

νομίζω ότι θα πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπ' όψιν, χωρίς να υποτιμώ άμεσα ή έμμεσα οποιαδήποτε άλλη προηγούμενη ή επόμενη τοποθέτηση.

Βλέπετε, κάθε φορά που ο άνθρωπος ανακαλύπτει κι ένα κομμάτι της αλήθειας αισθάνεται ακόμα πιο ικανοποιημένος, σύμφωνα με τον όμορφο μύθο του Πλούταρχου.


Αγαπητοί thoth και Just_A_Man,

η "ακρόαση" είναι μία αίσθηση, η οποία ποτέ δεν φτάνει την τελειότητα (η πείρα μου ως μουσικού τουλάχιστον αυτό μ' έχει διδάξει), αλλά πάντα μπορεί να βελτιώνεται με κατάλληλη εξάσκηση. Το παν είναι η θέληση λοιπόν...


Σας ευχαριστώ όλους.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 20:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΙΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ Η ΟΧΙ ????

Ενα ερωτημα του avatarg το οποιο δεν εχει απαντηθει νομιζω ως τωρα.
Η γνωμη μου; ΚΑΝΕΝΑΣ.


Φιλικα ........Κανενας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 21:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν 1900 με προβλημάτισες με αυτή την κυκλική κίνηση. Εγώ τη φανταζόμουν ως σπειροειδή ανέλιξη με την παράμετρο του χρόνου μέσα.
Αν και δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς λες, με προβλημάτισες. Θα το έχω υπόψη μου. Ευχαριστώ.

glinaaea λες :

quote:

Οι δάσκαλοι που τον οδηγουν (ξεκινόντας από την αρχή) είναι ,η μητέρα, ο πατέρας, τα αδερφια του, ο δάσκαλος/α στο νηπιαγωγείο, στο δημοτικό, Γυμνάσι, Λύκειο, ανώτερες σχολές κ.λ.π., οι φίλοι οι γνωστοί, οι άγνωστοι, το περιβάλλον, κ.ο.κ.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Δάσκαλος είναι ο καθένας που μπορεί να δώσει ερεθίσματα στη σκέψη έτσι ώστε να δει το Εν από μια διαφορετική οπτική γωνία.

Δεν μπορώ παρά να συμπορευτώ με τη Zezmperg στην ταύτιση που έκανε για τον εσωτεριστή-ταξιδευτή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 22:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί βλέπω ότι όλοι, μα όλοι, προσθέτουμε ο καθένας το δικό μέγεθος στό λιθαράκι του. Του βάζω θέση πρωτιάς στις υγειείς συμμετοχές.
Φίλη zezmperg, σε ευχαριστώ γιά την ζεστασιά που δείχνει το μύνημά σου. Πάρα πολύ σωστή η ταυτιση του εσωτεριστή με τον ταξιδευτή. Εγώ προσωπικα χρησιμοποιώ την λέξη ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ (της αλήθειας, της γνώσης,της εσωτερικής οδού, των ιδανικών στόχων και τέλος την αναζήτηση του θεού). Δέχομαι όμως και συμφωνώ και με τον αρχικό ορισμό με τον οποίον άνοιξε αυτό το topic και πιστεύω ότι ειναι καλύτερα να παραμείνουμε σ αυτόν. Θα ζητούσα όμως νά βάλεις και εσύ το δικό σου λιθαράκι σ αυτό το θαυμάσιο οικοδόμημα.
Σχετικά με τις επιλογές του αρχαρίου με τον ειδήμονα που αναφέρθηκε πιό πάνω, αυτό θα μπορούσα να το παραλληλήσω, (όπως αναφέρθηκε και πιό πάνω) με το παιδί και τον άνδρα, και ακόμα περισσότερο με την ίδια την ανθρωπότητα (σχετικά με την πνευματική και υλική της εξέλιξη). Η μη ωριμότητα και στίς τρείς κατηγορίες μπορεί να προσφέρει πολλές επιλογές (τί επιλογές όμως;) και εύκολες, αλλά αυτό οφείλεται στην ΑΓΝΟΙΑ των οποιωνδήποτε σκοπών και στόχων. Η επιλογή των στόχων, η αναγνώριση της αξίας τους και η αναγνώρηση των δυσκολιών που υπάρχουν γιά την επίτευξή των παρουσιάζουν την λεγόμενη
δυσκολία των ειδημόνων. Η όδια ηαναγνώριση και η γνώση καθορίζουν τις δυσκολίες που υπάρχουν γιά την επίτευξη του κάθε στόχου.Και αυτή ηγνώση παρουσιάζει και το δήλιμα στον καθέναν: NA ΣΥΝΕΧΙΣΩ Ή ΟΧΙ.
Η άγνοια λοιπόν δίνει πολλές επιλογές και εύκολες, ενώ η γνώση δημιουργεί τις δυσκολίες και περιορίζει τις επιλογές
Ο φίλος μας ο Τοθ έδωσε μιά πολύ σωστή φράση γιά τα ωραία λόγια και γιά αυτούς που τα ακούν. αν μου επιτρέπει θα ήθελα να προσθέσω: και γιά αυτούς που ΘΕΛΟΥΝ να τα ακούσουν. Αυτό το λέω γιατί υπάρχουν άνθρωποι που ενώ ΒΛΕΠΟΥΝ την αλήθεια, ΑΚΟΥΝ την αληθεια, ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ότι είναι η αλήθεια, γιά κάποιους λόγους αρνούνται να την δεχθούν. Αυτό πιστεύω ότι είναι ένα μεγάλο εμπόδιο στην αναζήτηση, και μάλιστα τοποθετείται απο τον ΙΔΙΟ τον εσωτεριστή. Αυτό το εμπόδιο μπορώ να το κατατάξω στην γενικότητα του ανθρώπινου ΕΓΩΙΣΜΟΥ. Και ο εγωισμός ειναι ένα απο τα τέσσερα πολυ μεγάλα εμπόδια τα οποία πρέπει να ξεπεράσει ο κάθε εσωτεριστής.
Φίλε Τζ......Μαν (είμαι έξω από το δύκτιο), ειμαι πολύ σύμφωνος μαζί σου.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 03:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΑΝ!! βρε ΑΤΜΑΝ τι σου φταίμε και μας ξενυχτάς έτσι. Έχουμε και δουλειες την επομένη μέρα. Πάω για νάνι από τώρα μήπως και επανορθώσω το χθεσινό ξενύχτι.

Ομολογώ ότι δεν μου είναι εύκολο να καταλάβω τι θες να πεις σε πολλά σημεία (έχω χάσει επεισόδια). Μου έκανε εντύπωση όμως αυτό το σημείο με το Χείρωνα. Υπάρχει κάποιο topic με περισσότερες πληροφορίες;


...ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ..ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΔΗΜΗΤΡΗ!
-:ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΡΠΟΦΟΡΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΕΔΩ ΕΣΩ.../
ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΑΡΕΣΚΟΝΤΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΡΥΦΑ ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ...-
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ...ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ "ΚΑΚΙΩΩΩΤΑΤΗ" +ΛΕΩ ΤΙΣ "ΠΙΚΡΕΣ" ΑΛΗΘΕΙΕΣ...:))))))-

ΜΑ +ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟΠΙΚ...:
(ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΦΗΣΕΙ ΠΕΡΥΣΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ)
ΧΕΙΡΩΝ

-ΧΜ...ΑΣ ΔΩ ΤΩΡΑ + ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΣΤ...ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΗΔΗ Η ΣΕΛΙΔΑ...-
ΕΧΜ..ΝΑΙ! ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΙΥΤΑ(!) ΜΕ ΤΟ QUOTE TOY ΕΡΜΗ...

+ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΑΒΑΤΑΡ....
ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ....ΜΑΑΑ ΟΛΟ +ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΙΓΥΡΩ ΤΟΥ ΘΑ ΠΙΠΙΛΑΕΙ ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΗ ΛΕΞΗ...:

ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ;;;;;
ΜΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ...ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ...
-ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ...ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ Η ΕΡΜΗ Η ΨΥΧΗ...;

ΟΙ "ΚΡΙΤΕΣ", ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΒΑΤΑΡ..ΟΙ "ΚΡΙΤΕΣ"...
ΑΝΤΑΠΟ-
ΕΠΙ-
Α-
(...ΒΑΛΕ Ο,ΤΙ ΘΕΣ...:)
-ΤΕΛΙΚΑ...ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΗΚΑ ....Ο "ΚΑΝΕΝΑΣ"...[D]...
"KATI ΞΕΡΕΙΣ".. 'Η ΕΙΣΑΙ "ΒΑ-Λ-ΤΟΣ" ΚΙ ΕΣΥ...ΦΙΛΕ ...ΣΑΝΕΝΑΚ;;;;-

Edited by - ΑΤΜΑ on 13/03/2004 03:20:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 08:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ βλέπω μιλάτε για τον «εσωτεριστή» και δεν μιλάτε για το «πραγματικός»..
Σχετικά με την πραγματικότητα… (το εσωτεριστής δεν μπορώ να πω με ενδιαφέρει ιδιαίτερα..)

Υπάρχει μια ιστορία από την Βόρεια μυθολογία.. λέει όταν οι θεοί ήρθαν αντιμέτωποι με τον Λύκο του «καταστροφικού» χάους Fenris που ήθελε να καταβροχθίσει τον Ήλιο (Φως) .. ο μόνος θεός που ήταν γενναίος αρκετά ώστε να βάλει το χέρι του «στο στόμα του λύκου» ώστε να τον μπορέσουνε οι άλλοι θεοί να τον «δέσουνε» ήταν ο Θεός Tyr…
Από τότε ο θεός είναι αριστεροχέρης… Ο Tyr θυσίασε το δεξί του χέρι για χάρη της τάξης .. (της πραγματικότητας)… είναι η θυσία στην πλάνη (maya) - η πλάνη στο ότι υπάρχει κάποιο είδος «τάξης» στον κόσμο - που συνήθως δημιουργείτε από τους «ικανούς» η επιβάλετε από τους «ισχυρούς» … μιας και ο Tyr είναι ο θεός (πατέρας όλων) του πολέμου……


Γιώργος.
σας το είπα .. πάμε να δείρουμε κανένα να τους επι-βάλουμε και ταμπέλες..και πραγματικότητα και ότι άλλο γουστάρουμε...

P.S Κλίγκονς rule.......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 08:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.

quote:

Με ερέθισμα αυτό που μας είπε ο καλός μας Thoht θα ήθελα να πώ τα εξής.

Ταπεινά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την ακοή και την όραση των ανθρώπων, όσο στο να αποδεχτούμε την κάθε πραγματικότητα.



Κι όμως καλέ μου φίλε ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΟΗΣΟΥΜΕ, ότι η ΑΚΟΗ και η ΟΡΑΣΗ είναι δύο βασικές και αρχικές αισθήσεις που θα πρέπει να έχει ο αναζητητής-εσωτεριστής, για να μπορέσει να ταξιδεύσει ΕΝΤΌΣ του...
Πολλές εσωτερικές σχολές δεν δέχονται μαθητές με ελλιπή τις δύο τούτες αισθήσεις...

Καταλαβάνω καλέ μου το νόημα της αγάπης και της συγχώρησης που θέλεις να περάσεις, μα όμως όλα έχουν κάποια τάξη, κάποια σοφή, θεϊκή σειρά κι όπου δεν μπορούμε, αλλά ούτε και γίνετε να την διαταράξουμε.
O αγαπημένος μου glinaaea, μας λέγει σε κάποιο post για την σειρά της μαθητείας, ετούτη η σειρά πρέπει να ισχύσει και για την αγάπη που και εκείνη -Η ΑΓΑΠΗ- μεταλλάζετε καθώς αυξάνουμε στην εσωτερικότητα...

quote:

Λέμε όλοι ότι είμαστε Εσωτεριστές και Πνευματικοί Αναζητητές της Αλήθεια.

Αλήθεια, σεβόμαστε την προσωπική εξέλιξη του καθενός από εμάς ξεχωριστά?

Σεβόμαστε τα προσωπικά Πιστεύω του καθενός ξεχωριστά από μας?

Σεβόμαστε σε ποια αλήθεια βρίσκει η κάθε Ψυχή την Ειρήνη της?

Και η ερώτηση είναι προς όλους μας.


Καλέ μου Just A Men. Είδα την παρακάτω ερώτησή σου σαν μια μεγάλη αφορμή, όπου θά πρέπει να σταθούμε, για να μιλήσουμε γύρω απ'το Εγώ και την "εσωτερικότητα"... Ίσως έτσι και να αποκαλύψουμε ποιός είναι ο πραγματικά εσωτεριστής.

quote:

Σεβόμαστε την αλήθεια του/της ? Τον/την αποδεχόμαστε σαν μια Ψυχή με διαφορετικότητα?

Μίας ουσίας είναι η κάθε ψυχή, της ίδιας ουσίας! Εκείνο λοιπόν που κάνει ΤΗΝ ΚΆΘΕ ΨΥΧΉ με διαφορετικότητα, είναι "απλά" το ΕΓΩ, ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ, oi διάφορες και oi διαφορετικές ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ...

quote:

Πόσα πράγμα μαθαίνουμε όλοι μας από την διαφορετικότητα των γύρο μας!!!

Η τον/την αποδεχόμαστε επιδερμικά επειδή δεν μπορούμε να μην το έχουμε δίπλα μας!!!

Γιατί όταν τον αποδεχόμαστε κάποιο αυτό διακρίνετε και με τον τρόπο που επικοινωνούμε με τον συνομιλητή μας.!!!

Ένας προσωπικός προβληματισμός που ελπίζω να προβληματίσει και άλλου και να μην διαβαστεί επιδερμικά το μήνυμα.

Υστερόγραφο
Για να μην παρεξηγηθώ, το παραπάνω μήνυμα δεν απευθύνεται σε κάποιον συγκείμενο. Είναι για όλους μας με πρώτο τον Just A Man.



Ας ξανασυλλογιστούμε.... ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ, ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ, ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ...

Σε χαιρετώ καλέ μου φίλε μου, ΣΥΝΕΧΙΣΕ να μοιράζεις ΑΓΆΠΗ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 15:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

+ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΑΒΑΤΑΡ....
ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ....ΜΑΑΑ ΟΛΟ +ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΙΓΥΡΩ ΤΟΥ ΘΑ ΠΙΠΙΛΑΕΙ ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΗ ΛΕΞΗ...:

ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ;;;;;
ΜΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ...ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ...
-ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ...ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ Η ΕΡΜΗ Η ΨΥΧΗ...;

ΟΙ "ΚΡΙΤΕΣ", ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΒΑΤΑΡ..ΟΙ "ΚΡΙΤΕΣ"...
ΑΝΤΑΠΟ-
ΕΠΙ-
Α-
(...ΒΑΛΕ Ο,ΤΙ ΘΕΣ...:)
-ΤΕΛΙΚΑ...ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΗΚΑ ....Ο "ΚΑΝΕΝΑΣ"...[D]...
"KATI ΞΕΡΕΙΣ".. 'Η ΕΙΣΑΙ "ΒΑ-Λ-ΤΟΣ" ΚΙ ΕΣΥ...ΦΙΛΕ ...ΣΑΝΕΝΑΚ;;;;-



Πρρρρρρρρρρ χχχμμμμμ αχα! Να που απαντησε και καποιος!!! Πρρρρρρρρρ κατσε κατ λευκη!! Το σκυλακι μου ξερεις........σηκωνεται........Στο θεμα μας τωρα......
Κριτες.....χμ ........χμ.......σωστο!
Που σαι avatargr? Το βρηκαμε........κριτες.......γιουπι!!!!!!!!
Κανενας δεν ξερει......αλλα μπορει καποιοι να ξερουν.....
ποιοι? .....ας μαντεψω.......χμ..... χμ........χμ.......
οσα (χμ)...ξερει......ο πρω(-κ-)τος .......σου .......χμ ....
ναι το βρηκα......δεν τα ξερει ο κοσμος.....ολος.......χμ....
κατσε κατω λευκη.......τελικα.....χμ.......
ΠΟΙΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ Η ΟΧΙ ????
Μην απα-ν-τησεις ομως εσυ.........οχι.....δεν 8α το αντεξω......
καποιος αλλος....????Για να κατα-λαβει + ΚΑΝΕΝΑΣ τιποτα.......=...
μπαρ-πουτσαλα...Λευκη παμε βολτα....ωρα για κατ-ουρημα......


Φιλικα........Κανενας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 16:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρρρρρρρρρρ χχχμμμμμ αχα! Να που απαντησε και καποιος!!! Πρρρρρρρρρ κατσε κατ λευκη!!
Σανενακ

Επιτελους βρεθηκες !!!

Οκτω μηνες ψαχνω ΤΣΕΛΙΓΓΑ ,επιτελους τον βρηκα !!!

Θα εχεις και εξτρα δυο οκαδες τυρι, τρια φλασκια τυρογαλο, 300 δραμια βουτυρο και μυζηθρα απεριοριστη...
Συν τοις αλλοις
και μια ολοκαινουρια φλογερα...

Τι κανεις εκει ορε ζαγαρ'...
Σηκω, σηκω παν απ' τη φλογερα

quote:
οσα (χμ)...ξερει......ο πρω(-κ-)τος .......σου .......

ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΠΑΡΑΥΤΑ !!! !!! !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 17:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ενδιαφέρουσες σκέψεις είναι πολλές και σημαντικές και δεν τις προλαβαίνω πλέον.
Θα προσπαθήσω να τις συγκεντρώσω και να τις κωδικοποιήσω επίζοντας να μην ξεχάσω κάποια ουσιαστική πρόταση. Θα ήθελα πριν ξεκινήσω ωστόσο να σημειώσω το εξής: Κατά τη διάρκεια της συζήτησης , εκτός από το συγκεκριμένο θέμα, θίγονται και πολλά άλλα σημαντικά θέματα. Αλλά φοβάμαι ότι αν δεν ακολουθήσουμε μια σχετική πειθαρχία στην εργασία μας δεν θα φτάσουμε πουθενά. Ας μην ξεχνάμε ότι σε αυτό το topic (όπως και σε πολλά άλλα φαντάζομαι) υπάρχει ένας πολύ συγκεκριμένος στόχος και όχι να συζητήσουμε επί παντός επιστητού, που σε τελική ανάλυση μπορεί να είναι πιο σημαντικό.
Θα σημειώσω λοιπόν τη μία από τις 2 σημαντικές φράσεις του Zagreas: "ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ". ;Όχι γιατί η άλλη(=ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ) δεν είναι σημαντική αλλά νομίζω ότι πριν την αποδεχτούμε πρέπει να την εξηγήσουμε λίγο σε ... απλά ελληνικά.
Ο πραγματικός Εσωτεριστής λοιπόν , προσπαθεί να ανακαλύψει και να γνωρίσει τον Εαυτό του. Επομένως είναι δύο οι στόχοι των ερευνών του : Ο Εαυτός του και ο Κόσμος. Φυσικά αντιλαμβάνεται ένα μεγάλο και ανεξερεύνητο βάθος και στα δύο, αρκετό ώστε να καταλαβαίνει ότι γνωρίζει πολύ λίγα και για τον εαυτό του και για τον κόσμο.
Αυτό τον βοηθάει να έχει ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ. Όσο περισσότερα μαθαίνει, τόσο περισσότερο είναι ταπεινός. Τόσο περισσότερο αντιλαμβάνεται το περίφημο ρητό του Σωκράτη.
Η Μάθηση για τον Εσωτεριστή δεν είναι μια γνωσιολογική διαδικασία, αλλά μια καθαρά πρακτική και βιωματική εμπειρία. Μετά από κάθε "μάθημα" ποτέ δεν είναι ο ίδιος , είναι κάποιος άλλος.
Αυτή η έννοια της Μάθησης σε συνδυασμό με την γνώση της άγνοιάς του, του επιτρέπουν να μην είναι δογματικός, να αποδέχεται τη διαφορετικότητα, να μην είναι ρατσιστής σε οποιοδήποτε επίπεδο. Στο ταξίδι του αυτό (είναι όντος ένας ταξιδευτής), ξέρει ότι δεν μπορεί να έχει σταθερές θέσεις στο πέλαγος. Το μόνο σταθερό σημείο του είναι η Ιθάκη, ο τελικός στόχος. Για να το καταφέρει αυτό υιοθετεί προσωρινές πορείες(=ιδέες, λύσεις , πρακτικές, συμπεριφορές) που μπορεί να είναι σταθερές για μικρό η μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά δεν είναι για πάντα.
Μέσα σε όλη αυτή τη σχετικότητα και την αλλαγή όμως , ίσως είναι ο μόνος που αναγνωρίζει ότι υπάρχει μια Ιθάκη και επίσης αντιλαμβάνεται ότι το πιο αξιόλογο και ενδιαφέρον πράγμα είναι να πορευτεί κανείς προς την Ιθάκη αυτή. Τέλος έχει μια εσωτερική βεβαιότητα , μη λογική, ότι αυτή η Ιθάκη , η υπέρτατη αλήθεια , είναι κοινή για όλους τους ανθρώπους (και όχι μόνο) και είναι το σημείο επαφής μεταξύ μας.

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 18:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητή ΑΤΜΑ λες

+ΛΕΩ ΤΙΣ "ΠΙΚΡΕΣ" ΑΛΗΘΕΙΕΣ...:))))))-

Καμία αλήθεια δεν είναι πικρή για εκείνους που την επιζητούν.


Φίλε Καραϊσκάκη, ίσως ξεφύγω λίγο από το θέμα αλλά αν ΕΝ ΤΩ ΠΑΝ τότε είμαι με βεβαιότητα εντός.

Το θέμα των ειδημόνων. Δεν ξέρω αν είναι αυτή η σωστή λέξη αλλά αν το δούμε και από μια άλλη πλευρά, εκείνος που αναζητά τη γνώση το κάνει γιατί γνωρίζει ότι ουσιαστικά δεν γνωρίζει τίποτα και εναγωνίως προσπαθεί να μάθει περισσότερα. Όταν ανοίγει μια πόρτα γνώσης ξαφνικά ξεπετάγονται μπροστά του δεκάδες άλλες. Είναι όμως μάταιο, αυτό μπορεί να συνεχίζεται έπ’ άπειρον.
Έχω μπροστά μου μια πόρτα. Την ανοίγω και εμφανίζονται 100 ακόμα πόρτες (ας πούμε), τις ανοίγω όλες και εμφανίζονται άλλες 100 σε κάθε μια από τις προηγούμενες. Εχω λοιπόν αμέσως 10000 πόρτες και αντί να φτάνω κάπου, πελαγοδρομώ… το άγνωστο μεγαλώνει με γεωμετρική πρόοδο και η αγωνία μαζί με αυτό. Εδώ τώρα όπως το αντιλαμβάνομαι ο αναζητητής είναι αυτός που ανοίγει κάθε φορά όλες τις πόρτες ενώ ο ειδήμονας αυτός που ανοίγει κάθε φορά από μια για να καταλήξει σε μια μόνο διαδρομή διαφορετική από εκείνη ενός άλλου ειδήμονα.

Αν τώρα συνειδητοποιήσω το μάταιο της υπόθεσης και κινηθώ αντίστροφα, δηλαδή αντί να ανοίγω πόρτες, αρχίζω να τις κλείνω τότε το άγνωστο θα αρχίσει να υποχωρεί και θα καταλήξω στην μια και πρώτη πόρτα που περιέχει σπερματικά όλες τις άπειρες υπόλοιπες. Μακάριοι οι πτωχοί το πνέυματι δηλαδή; Γι’ αυτό λέω πολύ με προβλημάτισε ο 1900 με τον κύκλο του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 18:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν τώρα συνειδητοποιήσω το μάταιο της υπόθεσης και κινηθώ αντίστροφα, δηλαδή αντί να ανοίγω πόρτες, αρχίζω να τις κλείνω τότε το άγνωστο θα αρχίσει να υποχωρεί και θα καταλήξω στην μια και πρώτη πόρτα που περιέχει σπερματικά όλες τις άπειρες υπόλοιπες. Μακάριοι οι πτωχοί το πνέυματι δηλαδή; Γι’ αυτό λέω πολύ με προβλημάτισε ο 1900 με τον κύκλο του.
Αγαπητέ Δημήτρη στον κύκλο δεν κινείσαι αντίστροφα. Κάνεις την κίνηση συνειδητά, αλλά ασυνείδητα γυρνάς στο ίδιο σημείο. Στην Αγνότητα. Κι όπως προείπα ο κύκλος θα γίνει και πρέπει να γίνει.
Τωρα θα μου πεις, αν είναι να γυρίσω στο ίδιο σημείο, δεν είναι μάταιο; Εδω έρχεται αυτο που λεμε: το ταξίδι είναι που μετράει.
Και μπορεί να γυρίσεις στο ίδιο σημείο, αλλά θα γυρίσεις συνειδητοποιημένος και σε καμία περιπτωση "πτωχός το πνεύματι"
Πιστεύω το "Ιθάκη" του Καβάφη τα λέει όλα.

"...Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν."

Προσπαθούμε να δώσουμε λογική σ' αυτό που μας συμβαινει και λέγεται ζωή, αλλά πολλα πράγματα δεν λειτουργούν με τη δική μας λογική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy