ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 10:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Άσχετο";;;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 11:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

"Pώτα τον πρωτομάστορα που κλαίει στο γεφύρι
και το Σαμάνο που καλεί το για οίκτο πουλί
τα τσομπανάκια ρώτησε πού 'χουν τρανζιστοράκι
κι ακούν αναμετάδοση κάθε Kυριακή
ρώτα τον παραπόταμο π' αδειάζει στο ποτάμι
και το μαντήλι που γλυστρά πίσω απ τα μαλλιά
τον ποδηλάτη στη βροχή που τρέχει ρώτησέ τον
και τη γριούλα π' αρχινά να βγάζει και φτερά
κάνε και μια ερώτηση στου Oλύμπου τις χαράδρες
ρώτα τους δώδεκα Θεούς τους ταραχοποιούς
κι αν θέλεις περισσότερα ρώτα τους πεθαμένους
με λίγα λόγια και καλά τα ψυχοσάβατα
ρώτα… ρώτα…"

Θανάσης Παπακωνσταντίνου

Μέσα στα "σχετικά" ας πουμε κι ένα "άσχετο"
ή μάλλον ας το τραγουδήσουμε...



Σε χαιρετώ 1900.
Φυσικά και σε έναν Κυνικό διαμορφωτή του γραπτού λόγου, -όπως είναι ο πνευματικός πατέρας, πολλών συγγραφέων, Λουκιανός-, ταιριάζει και το ποίημα-στοίχος (για μένα άγνωστο), του Θανάση Παπακωνσταντίνου...

Έχεις δίκιο λοιπόν, μια που δεν έδωσα περισσότερη σημασία, στην ταύτιση του κειμένου του Λουκιανού για τους ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ (του), ΠΟΥ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΉΣ... ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑΖΕΙ -το κείμενο του Λουκιανού- ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ-ΣΠΕΙΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΕΤΕΦΕΡΕΣ ΕΣΥ... με τα όσα θέλησα να σας παρουσιάσω για τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ...
Έτσι εάν κάποιους τους μπέρδεψα, σας ζητώ συγνώμη, μια που η πρόθεσή μου δεν ήταν ετούτη...

Ελπίζω λοιπόν να προχωρήσουμε πλέον στα posts για τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

Σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 17:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, γειά σας.
Στην πρότασή μου είδα ότι προκλήθηκαν αντιδράσεις αντίθετες από αυτές που θα έπρεπε.
Αγαπητή Zadok, μάλλον δεν κατάλαβες κάλά και σε δικαιολογώ κάπως γιά την αντίδρασή σου. Δεν είχα προσέξει καν αν ειχες κάνει σχετικό σχόλιο γιά τον μοναχισμό. Αυτό το είπα θέλοντας να τονίσω ότι το εσωτερικό μονοπάτι ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙ μοναχισμό και κάποιες άλλες ενέργειες που ίσως να μην είναι απαραίτητες. Αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει μοναχισμό πιστεύοντας ότι θα έχει καλύτερα αποτελέσματα, είναι δική του επιλογή και όχι λάθος. Δεν απαιτείται όμως. Αυτό που προσπάθησα να κάνω είναι το εξής: πολλοί άνθρωποι πιστεύω ότι πράγματι ενδιαφέρονται να βρούν το εσωτερικό μονοπάτι αλλά ΑΝ αυτά που ακούουν και αυτά που ξέρουν, τους δείχνουν ένα μονοπάτι ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟ, τότε φυσικό είναι να αισθάνονται μιά αδυναμία για τον εαυτόν τους και το αποτέλεσμα θα είναι να παρατήσουν την προσπάθεια προτού καν ξεκινήσουν. Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να είχα το βάρος αυτό στην συνείδησή μου, το να αποκλειστεί έστω και μόνο ένας άνθρωπος από το εσωτερικό μονοπάτι επειδή είπα κάτι που δεν έπρεπε. Μπορεί να ήταν σωστό αλλά να το είπα σε λάθος στιγμή ή δεν θα έπρεπε ακόμα να το πώ.
Απλά ήθελα να επισημάνω ότι ο εσωτερικός δρόμος είναι σχετικά πιό ευκολος απ ότι είναι βασικά γνωστός και ακόμα πιό ευκολος όταν έχουν επισημανθεί τα τί πρέπει να κάνει και τί όχι. Ποτέ δεν άφησα να εννοηθεί όπως υσχηρίστηκε κάποιος σε κάποιο post ότι πρέπει κάτι τι (οτιδήποτε) πρέπει να δωθεί έτοιμο στον καθέναν. Στον καθέναν ανήκει και θα αποδώσει η ατομική προσπάθεια.
Αγαπητέ Καραισκάκη, ένα μεγάλο ΕΥΓΕ από εμένα τον μικρό γιά την φιλότιμη προσπάθειά σου. ΣΥΝΕΧΙΣΕ. Φίλε μου ΔΕΝ παιρνιέμαι γιά θεός ή πολύξερος ή παντογνώστης.Δεν προσπαθώ να επιβάλλω τίποτε σε κανέναν. Το μόνο που προσπαθώ να κάνω είναι να επισημάνω μερικά ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΕΡΙΤΑ
τα οποία ένας που αναζητεί, δεν χρειάζεται να τα έχει βάρος και εμπόδιο. Ένα από αυτά το οποίο θα μπορούσες να εντάξεις μέσα στούς κανόνες που ερευνάς, νομίζω ότι είναι το αρνητικό ΕΓΩΙΣΜΟΣ. Ο ΣΩΣΤΟΣ εσωτεριστής πρέπει εν όσο προχωρά στο μονοπάτι το εσωτερικό, πρέπει σιγά-σιγά να αποβάλλει όλο και περισσοτερο τον εγωισμόν του από όλες του τις μορφές. Επομένως ΣΩΣΤΟΣ εσωτεριστής δεν έχει το δικαίωμα να ονομάζεται αυτός που είναι εγωιστής και πολύ περισσότερο αυτός που διατηρεί αμείωτον και αμμέριστον τον εγωισμόν του. Και αυτό γιατί εξ αιτίας του εγωισμού του ή δεν έχει βρεί τον σωστό δρόμο, ή ακόμα και αν έχει προχωρήσει λίγο, ο ίδιος του ο εγωισμός τον έχει σταματήσει χωρίς να προχωράει.
Σε σχέση με τις σελίδες και άλλα topic, έχουμε τους πιό πολλούς αναγνώστες (κοντά 2300). Εγώ θέλω να τους σεβαστώ και δεν θέλω να τους ξενίσω κάνοντας αγώνα με κάποιους άλλους, γιά το ποιός έχει τις πιό πολλες γνώσεις και το από πού τις πήρα. Όλες οι γνώσεις είναι μόνον γιά αυτόν που ακολουθεί το μονοπάτι και μόνον γιά αυτόν, και μόνο αυτός έχει δικαίωμα να τις κερδίσει.Ας τον αφήσουμε λοιπόν να τις βρει μόνος του. Εμείς ΔΕΝ έχουμε κανένα δικαίωμα να τον καθοδηγήσουμε και να του υποδείξουμε κάποιο μονοπάτι το οποίο ακολουθόντας το να φθάσει στον σωστό δρόμο και συγκεκριμένα το μονοπάτι που ακολουθήσαμε εμείς και που πιστεύουμε ότι είναι το καλύτερο (γιατί αυτό συγκεκριμένα το πιστεύουμε εμείς, όμως ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ). Και ίσως να μην είναι αυτό που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος, εφόσον γι αυτόν κάποιο άλλο να είναι το πιό κατάλληλο.
Ας σεβαστούμε τις προσπάθειες και την θέληση του φίλου μας Καραισκάκη.
Ας δείξουμε όλοι μας ότι ενώ θέλουμε να ονομαζόμαστε εσωτεριστές ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ και κάποιες αρετές που προείπαμε σε προηγούμενες συμμετοχές, σαν πραγματικοί εσωτεριστές.
Φιλικότατα.

Edited by - glinaaea on 16/03/2004 17:14:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 17:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα...
εχω καποιες αλλες αποψεις πανω σε αυτα που εκφραστηκαν σε αυτες τις 7 σελιδες...
και ξεκινω...

quote:
"Εσωτεριστής είναι αυτός που αναζητά την γνώση, και την ψάχνει οπουδήποτε πιστεύει ότι μπορεί να τη βρει χωρίς να περιορίζεται από κάποιες κατεστημένες απόψεις από οποιοδήποτε πλαίσιο. Αποδέχεται κάτι μόνο εφόσον το κρίνει ο ίδιος σωστό."

quote:
Ο εσωτεριστής είναι ελεύθερος,απαλλαγμένος από πάθη,από ελατώματα χαρακτήρα,που απλόχερα του μοίραζε το περιβάλλον του.Αλλιώς δεν δύναται να ειναι εσωτεριστής.

quote:
Λοιπόν σύμφωνα με τα λεγόμενα σας :
1) Ο Εσωτεριστής δεν φυλακίζει τη σκέψη του σε δογματισμούς.
2) Ο Εσ. δεν είναι φανατικός
3) Ο Εσ. προσπαθεί να ανακαλύψει τη γνώση και την αλήθεια.
4) Ο Εσ. προσπαθεί να ενισχύσει το εσωτερικό του κριτήριο.

quote:
Ο εσωτεριστής καλλιτέχνης,δεν αποσκοπεί σε προσωπικά οφέλη.
Δεν έχει ατομικά συμφέροντα ,ούτε βάζει σκόπο του το αποτέλεσμα του μόχθου του.
Πάλλεται μέσα του η θεία πνοή,το θείο πνεύμα.Εκπέμπει τελειότητα που και πάλι πλησιάζει το θείο.Τελειότητα και αγάπη.Ψυχική απελευθέρωση.
Τί δεν έχει ο εσωτεριστής:
Δογματισμό,μισαλλοδοξία,προκατάληψη,δεισιδαιμονία,σπίλωση,θρησκευτικό φανατισμό,εγωισμό,σκοπιμότητα.

quote:
Μιά απάντησή μου : Πραγματικοί εσωτεριστές είναι ΟΛΟΙ όσοι ασχολούνται μέ θέματα τα οποία ξεπερνούν κάποια πεπερασμένα υλικά και καθημερινότητας μοτίβα.

quote:
Εσωτεριστής:
Είναι αυτός που αφουγκράζεται->επεξεργάζεται->κρίνει-->και προχωρά ακούραστα και ανεπιρέαστα απο "εξω" παράγοντες μέσα στη σιωπή..
Έτσι τον αντιλήφθηκα...
Για εμένα είναι αυτος που έχει καταφέρει απο το δικό του προσώπικο δρόμο να ονομαστεί εσωτεριστης αλλα δεν θεωρεί οτι του αξίζει αυτή η τιμή...


quote:
Χωρίς γερές βάσεις ηθικών αξιών, φίλοι μου, τίποτα δεν μπορεί να επιτευχθεί για τον άνθρωπο.



quote:
Το πρώτο στάδιο είναι η κίνηση, ψάχνω, βρίσκω, μελετώ. Εδώ υπάρχει ενθουσιασμός.
Το δεύτερο στάδιο είναι η ανάλυση, η σύγκριση και η επιλογή. Εδώ υπάρχει προσοχή και επιμέλεια.
Το τρίτο στάδιο είναι η σύνθεση/συγχώνευση και η εμβάθυνση. Εδώ υπάρχει η άμεση επαφή με την ουσία της γνώσης.


μου φαινεται οτι εσεις δεν μιλατε για ανθρωπους,ο εσωτεριστης ετσι οπως τον περιγραφετε ειναι ενας ημιθεος...
η καλυτερα ειναι ο ιησους,ο απολλωνας,ο βουδας κτλ...
ξερετε κανεναν τετοιον στην προσωπικη σας ζωη?ή απλα τον φανταζεστε?
ετσι ειναι ιδανικος απλα?

ο φανατικος ας πουμε που αντιλαμβανεται καποια στιγμη τον φανατισμο του και προσπαθει να συνελθει δεν ειναι εσωτεριστης?
και οταν μιλατε οτι παλευει για την ανθρωποτητα και δεν εχει προσωπικα οφελη το εννοειται?ο εγωισμος του ανθρωπου παραμενει τουλαχιστον μεχρι να αγγιξει το βραχμα...μεχρι τοτε δεν ηταν εσωτεριστης?
αλλωστε μεγαλυτερος εγωισμος απο το να προσπαθεις να καταστρεψεις τον εγωισμο σου δεν υπαρχει...

οσο για το εσωτερικο κριτιριο ειναι αυτο που διαμορφωνεται απο το εξωτερικο και αντιστροφα συν μια μικρη φλογα ξεχωρη απο τα δυο τουτα που εχει ο καθενας μεσα του...

οσοι εχουν διαβασει τον Εσσε "σινταρτα" θα δουν ξεκαθαρα οτι ακομα και αν εχεις γεννηθει μεσα στην πνευματικη ζωη και το σωμα ειναι εξαγνισμενο και η νοηση εξασκημενη θα χρειαστει ο ¨"εσωτεριστης"
να πεσει στην "ακολασια" στην ταπεινωση και στην εξαθλιωση στον χωρις στοχο υλισμο...
που τα ειδατε γραμμενα ολα αυτα που λετε?

δηλ ο παππους μου που ηταν τσαγκαρης και δεν ηξερε τιποτα απο ολα αυτα...αλλα εκανε μια απλη ζωη ειναι "συνιθισμενος"?
ωραια διακριση αυτη και μετα λετε για το οτι δεν κανει διακρισεις...

ρε παιδια ας σοβαρευτουμε λιγο...
καθε πορεια ενος ανθρωπου ειναι εσωτερισμος-εξωτερισμος
απλα ο καθενας φτανει μεχρι εκει που πρεπει να φτασει στον κυκλο της ζωης του...

και κατι ακομα για την αγαπη...οπως ειπε και η μπλαβατσκη αλλο να αγαπας συμπαντικα και αλλο να εισαι π.χ μητερα...ποσους θα σκοτωνες στην προσπαθεια σου να σωσεις το παιδι σου γιατι το αγαπας?
εσεις αγαπατε παγκοσμια?με ανιδιοτελεια?
εγω παντως οχι...

και ο χιτλερ εσωτεριστης ηταν....χωραει στα γραφτα σας?αν ναι που ειναι?

τελος να δηλωσω αφου ειναι της μοδας...
δεν ειμαι εσωτεριστης...
ευτηχως η δυστηχως ειμαι ο Ryche και η θρησκεια μου ραιχ-ισμος
...

μου φαινεται οτι απλα αυτοι που ψαχνουν ηρωες και
δεν ειναι οι ιδιοι μιλανε για τους εσωτεριστες...
γιατι ο ασχετος μαθαινει
ο γνωστης μιλα για τον εσωτεριστη
και ο αν-θρωπος
σιωπα...

μακια σε ολους σας...

quote:
Δάσκαλος.
Τελικά υπάρχει δάσκαλος στο εσωτερικό μονοπάτι ή όχι;
Θα θέσω το ερώτημα ως εξής: Υπάρχει άνθρωπος (περιορίζομαι στον άνθρωπο αν και περιλαμβάνονται όλα τα όντα), που να μην οδηγήθηκε σε ΚΑΘΕ επόμενο βήμα του από κάποιον δάσκαλο; Σίγουρα ΟΧΙ. Από το ξεκίνημα της ζωής του κάθε ανθρώπου και μέχρι το τέλος της ζωής του, πάντα κάποιος δάσκαλος θα τον οδηγεί στο επόμενο βήμα του. Οι δάσκαλοι που τον οδηγουν (ξεκινόντας από την αρχή) είναι ,η μητέρα, ο πατέρας, τα αδερφια του, ο δάσκαλος/α στο νηπιαγωγείο, στο δημοτικό, Γυμνάσι, Λύκειο, ανώτερες σχολές κ.λ.π., οι φίλοι οι γνωστοί, οι άγνωστοι, το περιβάλλον, κ.ο.κ.
Εφ όσον λοιπόν σ ολη μας την ζωή υπάρχει πάντα κάποιος δάσκαλος γιά κάθε επόμενο βήμα μας, είναι δυνατόν, στό πιό σημαντικό κομμάτι της ζωής μας, στο κομμάτι του εσωτερικού δρόμου ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ;;



οπως ειπε ο Ντεκαρτ οταν τον ρωτησαν γιατι δεν ακολουθει αυτα που λεει στην καθημερινη του ζωη εκεινος απαντησε...
Οταν σε ρωταει καποιος μια διευθηνση,εσυ απλα του λες,δεν πας μαζι του...



ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 20:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καθε πορεια ενος ανθρωπου ειναι εσωτερισμος-εξωτερισμος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 20:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς δεν πρόκειται να βγει κανένα συμπέρασμα. Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει τέτοια αρνητική αντιμετώπιση σε αυτούς που ζητάν να μάθουν. Εντάξει μπορεί να λέμε αερολογίες, αρλούμπες, υπερβατικές θεωρίες, αστειότητες, αλλά η απάντηση κάποιου που θεωρεί ότι γνωρίζει ή τέλος πάντων κάτι θέλει να προσφέρει πρέπει να είναι τέτοια που να φέρνει τον άλλον πιο κοντά στο μονοπάτι, να τον καθοδηγεί και όχι να του δίνει μια σφαλιάρα και να τον ξαποστέλνει. Πολύ αρνητικό είναι το κλίμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 22:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητοι φιλοι για σας.
Παρακουλουθω απο την αρχη τα γραφομενα σε αυτο το τοπικ, και ειμαι ευχαριστημενος απο τις περισοτερες αποψεις
που εχουν εκτεθει εδω.

Αλλα μηπως ειναι καιρος να περασουμε απο την θεωρια στην πραξη?

Θα ηθελα να μαθω αν καποιοι απο σας ειχαν εσωτερικες εμπειριες, αλλα προπαντων τη μεθοδο που ακουλουθησαν
για να φτασουν σ αυτες?

Απο την αλλη μερια προβληματιζομαι αν θα επρεπε να γινει κατι τετοιο, γιατι ξερω οτι οι περισοτεροι που μας διαβαζουν
ειναι παιδια, και δεν αναφερομαι μονο στην ηλικια.

Σας χαιρετω

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 00:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν θα ήθελα να παρέμβω σε σχέση με την ερώτηση του μέλους Zagreas όπου αναφέρεται στο πέρασμα από τη θεωρία στην πράξη. Είναι πολύ καλή η απορία και ο προβληματισμός αλλά θα παρακαλούσα όλους να μην παρεκλίνουμε απότο θέμα μας και να μην αρχίσουμε να εξιστορούμε διάφορες ιστορίες ο καθένας, όχι γιατί δεν είναι αξιόλογες αλλά γιατί δεν είναι αυτό το θέμα του topic.
Επιπλέον νομίζω ότι δεν θα ήταν πέρασμα από τη θεωρία στην πράξη , το να συζητήσουμε επί αυτού του θέματος. Για την ακρίβεια , ο σκοπός του forum δεν είναι η πράξη αλλά περισσότερο η ανταλλαγή απόψεων με σκοπό την αλληλοβοήθεια και την διαφώτιση μεταξύ μας. Είναι και αυτό μια πράξη αλλά δεν είναι η καθημερινή μάχη του Εσωτεριστή με τα ελαττώματά του.
Τώρα όσον αφορά την παρέμβαση του μέλους ryche : Συμφωνώ ότι όλοι αυτοί οι κανόνες , μοιάζουν πολύ μακρινοί για να τους πραγματώσει κανείς. Αυτό όμως είναι το σκεπτικό κάθε νόμου: Περιγράφει μια ιδανική κατάσταση την οποία ο καθένας μπορεί να πλησιάσει με τις δικές του προσπάθειες. Στο βαθμό που θεωρεί ότι τις πλησιάζει , μπορεί να δει αν ο ίδιος ακολουθεί σωστά το δρόμο του.
Τίποτα δεν απόλυτα λευκό ή μαύρο. Όλη η διαδικασία είναι η μετάλλαξη του μαύρου σε λευκό, όλοι βρισκόμαστε σε μια απόχρωση, και όλες οι έννοιες Εσωτεριστή ή όχι είναι σίγουρα σχετικές σε σχέση με ένα μέτρο σύγκρισης. Το σημαντικό όμως είναι να ακολουθείς ένα δρόμο , μια πορεία συνειδητά. Αυτό μάλλον είναι και το κριτήριο.
Είναι δηλαδή ο τρόπος με τον οποίο ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ κανείς.
Πάντως ανέφερες κατα τη γνώμη μου ένα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ κανόνα :
Πρέπει να υπάρχει συμφωνία ανάμεσα στη θεωρία και την πράξη ενός Εσωτεριστή΄. Δηλαδή να πράτει όσα λέει ή τουλάχιστον να προσπαθεί με ειλικρίνεια. Ειδάλως δεν είναι Εσωτεριστής αλλά σοφιστής (νομίζω ότι είναι μια βασική διαφορά τους).

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 01:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το σημαντικό όμως είναι να ακολουθείς ένα δρόμο , μια πορεία συνειδητά.

Και ο δικηγόρος του διαβολου:
Πως γίνεται όμως ν' ακολουθεις ενα δρόμο που εκ φύσεως δε μπορει να είναι προδιαγεγραμένος(;)

Ακολουθώ ενα δρόμο;
ή
Ανοίγω δρόμο;

Μάλλον είναι θέμα επιλογής.
Εσείς τι επιλέγετε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 01:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου καραισκακη...
νομιζω φιλε μου οτι οι σοφιστες ειναι και αυτοι εσωτεριστες απλα δεν χωρανε στους κανονες που φτιαχνετε...
π.χ ο νιτσε εζησε οπως εγραψε?
δεν νομιζω...
μπορεις να τον αφαιρεσεις απο το στερεωμα της φιλοσοφιας?
εγω οχι...

οσο για τον δρομο που ειπε ο φιλος 1900
νομιζω οτι κανενας δεν διαλεγει δρομο απλα
γιατι δεν υπαρχει...
ο καθενας βδιζει στο μονοπατι του και αυτο χτιζεται
σε καθε βημα της ζωης του...
ολοι λοιπον για μενα ειμαστε στην ατραπο μας...

μα δεν μου απαντησατε ο Χιτλερ ηταν εσωτεριστης;

να στε καλα


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 15:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε καραισκακη.
Γραφεις
<να μην αρχίσουμε να εξιστορούμε διάφορες ιστορίες ο καθένας,>

Τωρα εμενα γιατι μου ερχεται στο μυαλο η γνωστη ιστορια με τον ελεφαντα που μερικοι Ινδοι εξεθεταν μεσα σε ενα σκοτεινο
δωματιο.Πολλοι μαζευονταν για να τον δουν αλλα, καθως το μερος ηταν πολυ σκοτεινο για να τους επιτρεψει να δουν τον
ελεφαντα, τον αγγιζαν με τα χερια τους για να αποκτησουν καποια ιδεα για το ζωο. Ο ενας επιασε την προβοσκιδα του
και ειπε πως το ζωο εμοιαζε με σωληνα, αλλος επιασε το αυτι του και ειπε πως πρεπει να ηταν σαν μια
τεραστια βενταλια, αλλος το ποδι του και ειπε πως ηταν σαν μια στηλη, αλλος την ραχη του, και διακηρυξε
πως το ζωο πρεπει να ηταν σαν τεραστιος θρονος.

Το ιδιο θαρω συμβαινει και με εκεινους που επιχειρουν να εκφρασουν το ποιος ειναι ο πραγματικος εσωτεριστης.

Για μενα πολυ απλα, πραγματικος εσωτεριστης ειναι αυτος ο οποιος εχει εσωτερικες εμπειριες.

Τωρα σαν δημιουργο και συντονιστη αυτου του τοπικ, πρεπει να σεβαστουμε την προτροπη σου.

Σε χαιρετω


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 15:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για μενα πολυ απλα, πραγματικος εσωτεριστης ειναι αυτος ο οποιος εχει εσωτερικες εμπειριες.

-....ΣΥΝΕΙΡΜΙΚΑ...
ΜΙΑ ΚΒΑΝΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΘΕΣΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ...-:

ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ Σ'ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ/ΚΑΛΕΙΣΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ(ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ)ΕΝΑ "ΕΛΑΦΙ"/TEΛIKA ...ΤΟ "ΒΛΕΠΕΙΣ "(ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΤΟ ΒΕΒΑΙΑ:)/ΤΩΡΑ ΚΑΛΕΙΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΞΕΙΣ/ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΕ ΤΩΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ "ΕΙΔΕΣ" ΠΡΙΝ, ΤΟ ΕΛΑΦΙ/ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΕΚΕΙ...!!!/ΧΜ..ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ....
ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΝ ΤΟ ΕΛΑΦΙ.

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΟΜΩΣ + ΤI ΣΗΜΑΝΕΙ ΤΟ ΑΡΧΕΤΥΠΟ "ΕΛΑΦΙ".../ΕΣΤΩ ΑΝ Η ΑΡΤΕΜΙΣ ΤΟ ΚΡΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΦΕΡΕΙ... ΤΟ "ΤΟΞΟ"...(ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑΑΑ ;)
ΑΣΧΕΤΑ ΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ.../ΤΗΣ ΘΕΟΤΗΤΟΣ ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ...ΚΑΘΟΛΟΥ.-

ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ;"ΙΔΕΑ ΣΟΥ"...!



Edited by - ΑΤΜΑ on 17/03/2004 15:36:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 19:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απο την αλλη μερια προβληματιζομαι αν θα επρεπε να γινει κατι τετοιο, γιατι ξερω οτι οι περισοτεροι που μας διαβαζουν
ειναι παιδια, και δεν αναφερομαι μονο στην ηλικια.

999


Μ!! Παιχνίδια

Έχω πολλά παιχνίδια. Πρώτο και καλύτερο την Δόξα!. Μετά την Καύχηση!! Δηλαδή την Μονο-πολή της Υπερηφάνεια μου, Την μικρότητά μου, Την αλαζονεία μου, Τους εμπαιγμού μου προς τα πιστεύω των άλλων, Το ότι εγώ έχω δίκιο και ας του άλλους να λένε (Αυτό δικαίωση = Εγωισμός).

Να ένα καλό ερώτημα για ένα Εσωτεριστή.

Και το ερώτημα όμως που πρέπει να απευθύνουμε στον εαυτό μας είναι:

Αντέχω να αδειάσω, ή προτιμάω να κρατήσω τα παιχνίδια μου;

Και γιατί να μου πάρει το άλλο το παιδάκι το παιχνίδι της (Αυτό
δικαίωση = Εγωισμός ).
Με τα πώς θα αυτό ικανοποιούμε ότι είμαι κάτι ξεχωριστώ.
Μετά κανένα παιδί δεν θα ασχολείται μαζί μου.
Κανένα δεν θα με αγαπάει.

ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΗ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΕΑ. ΕΝΑΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ
Ας γίναμε όλοι σαν μικρά παιδία.

Να μπορούμε να παίζουμε όλοι μαζί χωρίς να τσακωνόμαστε ποιος παίρνει τα παιχνίδια του άλλου!!!

Ελεύθεροι Άνθρωποι. Ανεξάρτητοι. Να αλληλεπιδρούμε Ελεύθερα.

Γιατί τότε πια, το μόνο που θα μας κάνει να είμαστε μαζί είναι το παιχνίδι της Πνευματικής Αναζήτηση.

Υστερόγραφο.
Βασική προϋπόθεση είναι ο Σεβασμός, η Ταπεινοφροσύνη μας και Αποδοχή ο ένας του άλλου για της Πνευματικές του Αναζητήσεις.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 17/03/2004 19:10:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 19:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή. Αν δεν διαλογιστούμε, δεν προσευχηθούμε δεν χαλαρώσουμε δεν θα ακούσαμε την εσωτερική φωνή της καρδιάς.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 19:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα εμενα γιατι μου ερχεται στο μυαλο η γνωστη ιστορια με τον ελεφαντα που μερικοι Ινδοι εξεθεταν μεσα σε ενα σκοτεινο δωματιο.Πολλοι μαζευονταν για να τον δουν αλλα, καθως το μερος ηταν πολυ σκοτεινο για να τους επιτρεψει να δουν τον
ελεφαντα, τον αγγιζαν με τα χερια τους για να αποκτησουν καποια ιδεα για το ζωο. Ο ενας επιασε την προβοσκιδα του
και ειπε πως το ζωο εμοιαζε με σωληνα, αλλος επιασε το αυτι του και ειπε πως πρεπει να ηταν σαν μια
τεραστια βενταλια, αλλος το ποδι του και ειπε πως ηταν σαν μια στηλη, αλλος την ραχη του, και διακηρυξε
πως το ζωο πρεπει να ηταν σαν τεραστιος θρονος.

Πάντα μου άρεσε αυτή η ιστορία, φίλε zagreas

Άραγε, αυτό δεν επικρατεί σε όλους τους τομείς της ζωής μας;


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 22:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"μου φαινεται οτι εσεις δεν μιλατε για ανθρωπους,ο εσωτεριστης ετσι οπως τον περιγραφετε ειναι ενας ημιθεος...
η καλυτερα ειναι ο ιησους,ο απολλωνας,ο βουδας κτλ...
ξερετε κανεναν τετοιον στην προσωπικη σας ζωη?ή απλα τον φανταζεστε?
ετσι ειναι ιδανικος απλα?"

Φίλε Ryche,
όσοι είμαστε εδώ μέσα, άλλες τόσες είναι και οι απόψεις μας για τον "πραγματικό εσωτεριστή". Και αυτό είναι το ενδιαφέρον αυτής της συζήτησης. Του δίνουμε ιδιότητες που θα πρεπε κατά την γνώμη μας να έχει, κάποιες εκ των οποίων, τον κάνουν να φαντάζει στα μάτια μας ημίθεος.
Να σου πω ποιά είναι η προσωπική μου γνώμη.
Αλλο φιλόσοφος, άλλο εσωτεριστής. Η διαφορά νομίζω ότι έγκειται στο ότι ο φιλόσοφος είναι ελεύθερος να φιλοσοφεί (δηλαδή να αναρωτιέται για τα πάντα) χωρίς να είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τα όποια συμπεράσματά του (τα οποία έτσι κι αλλιώς είναι γενικότερα και μπορεί να αλλάξουν την επόμενη στιγμή). Ο εσωτεριστής, είναι βιωματικός αναζητητής. Δηλαδή, δεν μπορεί άλλα να πιστεύει και άλλα να πράττει. Αλλιώς είναι ανακόλουθος.

Πολύ απλά, να στο πω, ο φιλόσοφος μπορεί να βγάλει μία διάλεξη "περί ψυχής" χωρίς να πιστεύει απόλυτα στην ύπαρξη της. Απλώς ξεκινάει από την συνθήκη "αν υπάρχει η ψυχή τότε..." (άσχετα αν το αναφέρει ή όχι) Μπορεί να αναλύσει τα περί ψυχής σε ολόκληρο κείμενο και με την τελευταία του πρόταση (σκέψη) να αναιρέσει όλα τα προηγούμενα. Ο εσωτεριστής έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να το κάνει αυτό.

Γι' αυτό και πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος μπορεί να είναι φιλόσοφος ή εσωτεριστής, χωρίς να απαιτείται να έχει ιδιαίτερες γνώσεις ή να κάνει ειδική προσπάθεια. Φτάνει να έχει καθαρή αντίληψη των πραγμάτων, για να μπορεί να ξεχωρίσει όσα έχουν πραγματική αξία.


Στο θέμα της αγάπης, η γνώμη μου πάλι, είναι ότι ξεκινάς από τον εαυτό σου και το άμεσο περιβάλλον σου και μετά απλώνεις την αγάπη και πιό πέρα. Γιατί πώς μπορείς να αγαπήσεις την ανθρωπότητα αν πρώτα δεν αγαπήσεις τον εαυτό σου, την οικογένεια σου, την γειτονιά και την πατρίδα σου; Εδώ βέβαια, μπαίνουν και άλλα στοιχεία εκτός της αγάπης, όπως η προσωπική θεώρηση του κόσμου και ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε
την θέση μας μέσα σε αυτόν.

Για τον Χίτλερ που αναφέρεις, τον θεωρείς εσωτεριστή; Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν τέτοια στοιχεία που τον καθιστούν εσωτεριστή (τον ίδιο εννοώ), αλλά έτσι κι αλλιώς ο καθένας που φτιάχνει (ή που εντάσσεται σε) μία θεωρία που τον βολεύει, για να στηρίξει με αυτήν την μισαλλοδοξία του, μπορεί να θεωρηθεί εσωτεριστής;! Δεν το νομίζω.

Και για να ξεκαθαρίσω την θέση μου σε αυτό το τόπικ, είμαι πιό κοντά στην φιλοσοφία απ ότι στον εσωτερισμό. Και αυτό, όχι επειδή δεν θέλω να κάνω πράξη αυτά που πρεσβεύω ως αληθινά σήμερα, αλλά επειδή δεν δέχομαι a priori την ύπαρξη του θεού, της ψυχής και του αόρατου κόσμου, παραδοχές που φαίνεται ότι είναι αναγκαίες σε αυτή την περίπτωση.

Γι αυτό και θεωρώ την πρόταση του φίλου Zagrea, ενδιαφέρουσα μεν, αλλά αμφιβάλλω αν η προσωπική εμπειρία του καθενός μπορεί αφ ενός να περιγραφεί με λόγια και αφ ετέρου να γίνει κατανοητή και δεκτή από την ομήγυρη, ως προς την ερμηνεία της.
Και θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ δύσκολο να "προστατεύσουμε" αυτούς που θα αποφασίσουν να μοιραστούν μαζί μας την όποια προσωπική τους εμπειρία, από παντός είδους "επιθέσεις" (βάζω και τον εαυτό μου μέσα, επειδή η αναζήτηση της αλήθειας έχει και την επιθετική της μορφή).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 17/03/2004 22:17:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 23:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Χμμμ... Δηλαδή το αριστερό μονοπάτι δεν είναι "εσωτερισμός";


Φίλη Ostria,

quote:
Πολύ απλά, να στο πω, ο φιλόσοφος μπορεί να βγάλει μία διάλεξη "περί ψυχής" χωρίς να πιστεύει απόλυτα στην ύπαρξη της. Απλώς ξεκινάει από την συνθήκη "αν υπάρχει η ψυχή τότε..." (άσχετα αν το αναφέρει ή όχι) Μπορεί να αναλύσει τα περί ψυχής σε ολόκληρο κείμενο και με την τελευταία του πρόταση (σκέψη) να αναιρέσει όλα τα προηγούμενα. Ο εσωτεριστής έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να το κάνει αυτό.



Πολύ ωραίο παράδειγμα, αλλά αν μου επιτρέπεις ήθελα μία διόρθωση: ο εσωτεριστής μπορεί να το κάνει αυτό (γι' αυτό και κατά την γνώμη μου μπορεί να είναι και φιλόσοφος και εσωτεριστής ενίοτε), μόνο που κάθε φορά πιστεύει αυτό που κάνει και τ' ακολουθεί συνειδητά. Έτσι, όταν αλλάζει δρόμο, είναι επίσης μία ακόμα πιο συνειδητή επιλογή.

Αντιφατικό;;;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 17/03/2004 23:23:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 23:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χμμμ... Δηλαδή το αριστερό μονοπάτι δεν είναι "εσωτερισμός";


Χμμμ... καλή ερώτηση. Στο μυαλό μου έχω τον "εσωτερισμό" ως κάτι πιό "εκλεπτισμένο" από τον αποκρυφισμό. Πιθανότατα δεν ισχύει.

quote:

Πολύ ωραίο παράδειγμα, αλλά αν μου επιτρέπεις ήθελα μία διόρθωση: ο εσωτεριστής μπορεί να το κάνει αυτό (γι' αυτό και κατά την γνώμη μου μπορεί να είναι και φιλόσοφος και εσωτεριστής ενίοτε), μόνο που κάθε φορά πιστεύει αυτό που κάνει και τ' ακολουθεί συνειδητά. Έτσι, όταν αλλάζει δρόμο, είναι επίσης μία ακόμα πιο συνειδητή επιλογή.

Αντιφατικό;;;


Καθόλου αγαπητή μου Zadok. Απλώς, όχι τόσο συνηθισμένο, κατά την γνώμη μου πάντα. Συμφωνώ με την συνειδητή επιλογή πάντως!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 23:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πώς μπορείς να αγαπήσεις την ανθρωπότητα αν πρώτα δεν αγαπήσεις τον εαυτό σου, την οικογένεια σου, την γειτονιά και την πατρίδα σου;
ΜΠΡΑΒΟ ΟΣΤΡΙΑ.ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗ ΜΑΝΑ,ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ,ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΣΟΥ,ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 00:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Ryche,
όσοι είμαστε εδώ μέσα, άλλες τόσες είναι και οι απόψεις μας για τον "πραγματικό εσωτεριστή". Και αυτό είναι το ενδιαφέρον αυτής της συζήτησης. Του δίνουμε ιδιότητες που θα πρεπε κατά την γνώμη μας να έχει, κάποιες εκ των οποίων, τον κάνουν να φαντάζει στα μάτια μας ημίθεος.
Να σου πω ποιά είναι η προσωπική μου γνώμη.
Αλλο φιλόσοφος, άλλο εσωτεριστής. Η διαφορά νομίζω ότι έγκειται στο ότι ο φιλόσοφος είναι ελεύθερος να φιλοσοφεί (δηλαδή να αναρωτιέται για τα πάντα) χωρίς να είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τα όποια συμπεράσματά του (τα οποία έτσι κι αλλιώς είναι γενικότερα και μπορεί να αλλάξουν την επόμενη στιγμή). Ο εσωτεριστής, είναι βιωματικός αναζητητής. Δηλαδή, δεν μπορεί άλλα να πιστεύει και άλλα να πράττει. Αλλιώς είναι ανακόλουθος.

φιλη ΟSTRIA...
λυπαμαι αλλα νομιζω οτι ο φιλοσοφοι ειδικα οι Ελληνες
μια και αυτοι εφευραν την λεξη φιλοσοφια βιωματικα ανακαλυπτανε τον κοσμο και τον εαυτο τους παραλληλα...και δεν βλεπω την διαφορα μια και αυτος που μου αναφερεις ειναι στοχαστης και οχι απαραιτητα φιλοσοφος αν και ειναι πολυ κοντα τα δυο...

μια και φαινεται οτι εγω ειμαι κομματακι αργος δινεται και παλι την εννοια του εσωτεριστη...γιατι μαλλον δεν καταλαβα...
μπορειτε να το κανετε συγκεκριμενο γιατι απο οτι καταλαβαινω ο Σωκρατης δεν υπηρξε εσωτεριστης...και αυτος ο ηλιθιος ορος απο που προηλθε?ποτε?

οσο για τον χιτλερ και βεβαια πιστευω οχι βεβαια ακραδαντα οτι ηταν εσωτεριστης και μαλιστα μεγιστος...μια και εκανε πραξη οτι πιστευε,οπως θεσατε τον ορο αλλωστε...


Aρκαδια Zandok σε χαιρετω...



ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 01:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο μυαλό μου έχω τον "εσωτερισμό" ως κάτι πιό "εκλεπτισμένο" από τον αποκρυφισμό.


Χμμμ... Μου φαίνεται ότι έχει δίκιο ο φίλος Ryche. Πρέπει να καθορίσουμε λίγο τα πράγματα...

και για την Αρκαδία, καλέ μου φίλε:



"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 10:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φιλη ΟSTRIA...
λυπαμαι αλλα νομιζω οτι ο φιλοσοφοι ειδικα οι Ελληνες
μια και αυτοι εφευραν την λεξη φιλοσοφια βιωματικα ανακαλυπτανε τον κοσμο και τον εαυτο τους παραλληλα...και δεν βλεπω την διαφορα μια και αυτος που μου αναφερεις ειναι στοχαστης και οχι απαραιτητα φιλοσοφος αν και ειναι πολυ κοντα τα δυο...

μια και φαινεται οτι εγω ειμαι κομματακι αργος δινεται και παλι την εννοια του εσωτεριστη...γιατι μαλλον δεν καταλαβα...
μπορειτε να το κανετε συγκεκριμενο γιατι απο οτι καταλαβαινω ο Σωκρατης δεν υπηρξε εσωτεριστης...και αυτος ο ηλιθιος ορος απο που προηλθε?ποτε?

οσο για τον χιτλερ και βεβαια πιστευω οχι βεβαια ακραδαντα οτι ηταν εσωτεριστης και μαλιστα μεγιστος...μια και εκανε πραξη οτι πιστευε,οπως θεσατε τον ορο αλλωστε...


Φίλε Ryche,
σίγουρα αυτές οι έννοιες έχουν λεπτές διαφορές.
Αλλά για να τα ξεκαθαρίσω όσο μπορώ. Και μην ξεχνάς ότι αυτά που λέω είναι καθαρά δικές μου απόψεις, οπότε μπορεί να περιέχουν και λανθασμένα συμπεράσματα.
Αρχικά είχαμε την φιλοσοφία της φύσης, με την οποία ασχολήθηκαν οι περισσότεροι προ-Σωκρατικοί φιλόσοφοι. Τον όρο "φιλοσοφία" τον έθεσε πρώτος ο Πυθαγόρας. Μέχρι τότε μιλάμε για σοφούς ή σοφιστές και όχι για φιλοσόφους.
Ο Σωκράτης είναι αυτός που άλλαξε τον στόχο ας πούμε και τον έβαλε σε διαφορετικά πλαίσια, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην γνωριμία του ανθρώπου με το "εσωτερικό του είναι". Στα χνάρια του Σωκράτη, έρχονται ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης, που όμως ξεκινούν από διαφορετικές Αρχές. Ακολουθούν οι Στωϊκοί και οι Επικούριοι, που θεωρούν ως βασική αρχή τους την Ηθική.

Αυτά όσο αφορά την δυτική αρχαία φιλοσοφία. Πάνω σε αυτά τα χνάρια έχει στηριχτεί η σύγχρονη δυτική Επιστήμη (κοσμοκεντρική και ανθρωποκεντρική) και η Θρησκευτική φιλοσοφία.

Αρα λοιπόν δεν ισχύει γενικώς αυτό που λες "βιωματικα ανακαλυπτανε τον κοσμο και τον εαυτο τους παραλληλα.." Σε μερικές περιπτώσεις ισχύει, σε άλλες όχι. Στον Σωκράτη νομίζω ότι είναι σαφές οτι ισχύει.

Η γνώμη μου είναι ότι η φιλοσοφία εξελίσσεται και διαφοροποιείται ανάλογα με την εποχή και το επίπεδο του πολιτισμού, τα οποία και κατά βάση εκφράζει. Δεν πρέπει να την λαμβάνουμε ως αυτόνομη, γιατί είναι σαν να την απογυμνώνουμε από το περιβάλλον που την έχει είτε δημιουργήσει, είτε επηρεάσει. (Το ίδιο ισχύει και για την Επιστήμη και για την Θρησκεία, γι αυτό άλλωστε και συνέχεια είτε διαφοροποιούνται είτε προσαρμόζονται).

Ο "Εσωτερισμός" ως όρος, δεν ξέρω πότε και από ποιόν διατυπώθηκε για πρώτη φορά. Οπως έγραψα και σ' ένα παλιότερο μήνυμα, προφανώς προέρχεται από την μεταγενέστερη φιλοσοφική κίνηση "εσωτερικότης".
Οποιος γνωρίζει ας μας δώσει τον ορισμό. (δεν έχει σχέση πάντως με τα "όρια" και την "οριοθέτηση" που ανέφερε κάποιος).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 11:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά τώρα με το "αριστερό μονοπάτι" θα ήθελα να μου το προσδιορίσετε αν γίνεται, αναφέροντας εκπροσώπους και "σχολές" και την γενικότερη Αρχή τους.

Η περίπτωση του Χίλτερ, όσο την έχω ψάξει, μου φαίνεται "ψευδο-εσωτερίστικη" στάση, απλώς πιστεύω ότι χρειαζόταν μία θεωρητική βάση για να στηρίξει την εμμονή του στην ανωτερότητα της Γερμανικής φυλής και να δικαιολογήσει τα επιτελικά σχέδια του.
Κοινώς, χρειαζόταν μία "δικαιολογία" για να κάνει όσα έκανε και όσα σκόπευε ακόμα αν κάνει και βρήκε αρωγούς διάφορους "εσωτεριστές", οι οποίοι ξεχώρισαν την ήδη υπάρχουσα "φιλολογία" πάνω στην οποία θα μπορούσαν να βασίσουν την δική τους θεωρία, αλλά και "επιστήμονες"
διαφόρων ειδικοτήτων, που θα έφερναν "αποδεικτικά στοιχεία" πχ. αρχαιολόγοι κλπ.

Οσο για την χρήση των συμβόλων από τους Ναζί, νομίζω ότι είναι φυσικό μαζί με την "φιλολογία" να δανειστείς και κάποια σύμβολα και να τα αλλοιώσεις κατά τον δοκούν.

Τώρα αν θεωρείτε ότι συνέβαινε κάτι παραπάνω από αυτά που λέω, θα ήθελα να ακούσω την απόψη σας.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 12:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οσο για την χρήση των συμβόλων από τους Ναζί, νομίζω ότι είναι φυσικό μαζί με την "φιλολογία" να δανειστείς και κάποια σύμβολα και να τα αλλοιώσεις κατά τον δοκούν.


Καλή μου Ostria,

επίτηδες παρέθεσα τις φωτογραφίες συμβόλων, κάποια από τα οποία έχουν χρησιμοποιηθεί και από Ναζιστές.

Καμία αλλοίωση! Προσεχτική και επιλεγμένη χρήση παρατηρώ εγώ, άρα δεν το βλέπω και τόσο τυχαίο... Δε μου φαίνεται δηλαδή ότι απλά έψαχνε κάποια "εσωτεριστική" βάση ο Χίτλερ, αλλά ήξερε πολύ καλά τί έκανε.


Για να μην ξεφεύγουμε όμως πολύ από το θέμα μας: ο δρόμος δεν είναι μονής κατεύθυνσης, είναι πάντα διπλής. Και η ψυχή γνωρίζει και τα δύο...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 13:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πιο εύκολο πράγμα όταν μιλάει κανείς για θέματα εσωτερισμού είναι να ξεφεύγει από το θέμα και να εξετάζει κάτι άλλο από αυτό που ήθελε. Αισθάνομαι πολύ άσχημα, να το παίζω τοποτηρητής, μιας συζήτησης. Θα το κάνω όμως και αυτή τη φορά θα εξηγήσω τα πράγματα έτσι όπως ακριβώς τα αντιλαμβάνομαι.
Εδώ και μερικές μέρες άρχισε μια επιμέρους συζήτηση σχετικά με κάποια ονόματα: Χίτλερ, Ντεκαρτ, Νίτσε. Πιθανόν να προστεθούν κι άλλα στην πορεία. Ο λόγος που δεν απάντησα είναι πολύ απλός:
Πως είναι δυνατόν, να ονομάσουμε κάποιον εσωτεριστή από τη στιγμή που δεν έχουμε ορίσει ΤΙ ΕΙΝΑΙ εσωτεριστής; Αυτό δεν επιχειρούμε να κάνουμε σε αυτή τη συζήτηση; Επιχειρούμε να μην βάζουμε ταμπέλλες στους ανθρώπους αλλά να μπορούμε να θέσουμε κάποια ασφαλή κριτήρια επιλογής. Κάποιος θα πει ότι ο Χίτλερ ήταν εσωτεριστής και κάποιος άλλος θα πει ότι δεν ήταν. Και θα συμβεί γιατί υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για το τι είναι τελικά ο Εσωτεριστής!!!
Γιατί συζητάμε τελικά; Για να επαναλάβουμε τις απόψεις μας , για να τσακωθούμε , ή για να μάθουμε; Από όλα αυτά ή πολύ περισσότερα εγώ προτιμώ το τρίτο.
Τι θα γίνει στο τέλος; Θα αρχίσουμε να μαλώνουμε πάνω στην ψυχή ενός άλλου ανθρώπου. Και θα ειπωθούν βαριές κουβέντες και θα πικράνουμε ο ένας τον άλλον!!! Και όλα αυτά για ποιον και γιατί;
Και η συζήτηση θα κλείσει άδοξα όπως τόσες άλλες.
Σας παρακαλώ να δείτε λίγο την ιστορία του Εσωτερισμού. Εδώ και περισσότερο από έναν αιώνα οι εσωτεριστές (αυτοί που θέλουν να ονομάζονται έτσι), είναι διασπασμένοι και μαλωμένοι μεταξύ τους ακριβώς από ανόητες λεπτομέρειες. Πολλοί κατηγορούν τις θρησκείες ότι στρέφουν τον κόσμο σε ανούσιες λεπτομέρειες, αλλά έιναι έτοιμοι να αντιπαρατεθούν μέχρις εσχάτων αν τους θείξεις τον αγαπημένο "ήρωα".
Και έτσι έχουν περάσει δεκαετίες τσακωμών και είναι αλήθεια ότι οι εσωτεριστές δεν χρειάζονται άλλους εχθρούς από τους ίδιους τους εσωτεριστές. Και αυτό που έμεινε πίσω είναι υπέροχες ευκαιρίες αλλά ΧΑΜΕΝΕΣ ευκαιρίες.
Ο λόγος που πρότεινα αυτή τη συζήτηση είναι για φτιάξουμε μια ακόμη ευκαιρία. Προσπαθήστε σας παρακαλώ να αντιληφθείται τις προεκτάσεις ενός τέτοιου εγχειρήματος. Φτάνουν πολύ μακριά. Μπορούμε να καταφέρουμε να ξεπεράσουμε ανούσιες διαφορές και να βάλουμε κάποιες σημαντικές βάσεις πάνω στις οποίες θα πατήσουν οι Εσωτεριστές τις ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ. Σας φαίνεται τρελλό; Γιατί; Μήπως γιατί θεωρείται τον εαυτό σας μικρό και ανόητο για να συμμετέχει σε ένα τέτοιο έργο; Ή μήπως γιατί είστε περαστικοί από που ονομάζουμε Εσωτερισμός και δεν θέλετε "να μπλέξετε". Όλες οι αλλαγές στα πράγματα ξεκίνησαν από μερικούς τρελλούς που πίστευαν ότι μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο.
Εδώ και αιώνες οι εσωτεριστές διαφωνούν πάνω στους ορισμούς και στις έννοιες των λέξεων. Και τσακώνονται , και τσακώνονται και τσακώνονται...
Και εξαιτίας αυτού, ο εσωτερισμός είναι ακόμη στο περιθώριο και δεν έχει καταφέρει να επηρεάσει όσο θα θέλαμε τον κόσμο.
Πρέπει επιτέλους να ξεπεράσουμε το παρελθόν. Να βάλουμε τις βάσεις για το μέλλον. Μην σας απατάει η ιδέα που έχετε για τον εαυτό σας. Όλοι μαζί μπορούμε να κάνουμε θαύματα. Πόσοι χρειάζονται; Όσο γίνονται περισότεροι. Κανείς δεν περισσεύει.
Αυτά τα λίγα ήθελα να πω. Τώρα μπορείτε να συνεχίσετε την κριτική και την αγόρευση.
Όμως κάνω έκκληση σε όλους όσους παρακολούθησαν έστω και για λίγο αυτό το topic ακόμη κι αν δεν συμμετείχαν στη συζήτηση. Κάνω έκκληση να διατυπώσουν καλόπιστα τις απόψεις τους και μαζί να συνδιαμορφώσουμε μια καλή βάση αλληλοκατανόησης για μας και για όλους όσους θα θελήσουν στο μέλλον. Μη φοβάστε να πείτε τις απόψεις σας.
Δεν είστε μόνοι σας, δεν είμαστε μόνοι μας. Αυτή η ζαριά δεν είναι μόνο για μας....
NOS NOMIS DOMINE...
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ.
ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 14:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Non nobis Domine, non nobis sed Nomini Tuo da Gloriam"


Αγαπητέ Καραϊσκάκης,

δεν μπορώ να κατανοήσω το ξέσπασμά σου. Συγγνώμη, αλλά νομίζω ότι ο σκοπός του τόπικ έτσι όπως το θέτεις τώρα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν αφορά στο Φόρουμ αυτό.

Εδώ δε θα λύσουμε τα όποια προβλήματα ή διαφωνίες υπάρχουν στον εσωτερισμό.

Εδώ συζητούν η Zadok, ο Καραϊσκάκης, ο "A" ή η "Β" απρόσωπα και άμα λέμε και κάποια μλκία, ε, δεν τρέχει και τίποτα. Νομίζω ότι πολλά καταλαβαίνουμε και λιγότερα γράφουμε. Ως εκ τούτου είναι τελείως ανούσιο να διαφωνούμε για το ποιός είναι ο καλός εσωτεριστής. Σιγά μη με πείτε και ναζίστρια, επειδή συζητάμε για την εσωτερική σημασία της σβάστιγγας. Ήμαρτον!!!

Αν εσύ το έχεις "δει" κάπως το θέμα, συγγνώμη αλλά προσωπικά θα απέχω.

Λοιπόν, αν θέλεις ξεκαθάρισε το θέμα και αν υπάρχει σημείο επαφής, τα ξαναλέμε...

Πάντως, η συζήτηση χρειάζεται συντονισμό και δεν ξέρω αν ξέρουμε τί σημαίνει η λέξη.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 15:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καραισκακη..φιλε μου,εισαι εκτος θεματος.
να γιατι/-αυτα ως μια προσπαθεια να απαντησω σε οσα εγραψες....:-

εμεις λοιπον οι τρελοι ειμαστε που τωρα κρινομαστε οτι ξεφυγαμε απο το θεμα που αμεσα μας αφορα/αφου ονομαστηκαμε καλως η κακως εσωτεριστες(με ταμπελα μαλιστα : συμβολα ~~ φαντασματακια ~`εξωγηινους ~~ολα μαζι σ'ενα.. πολυχρωμο γαιτανακι...'μεταφυσικης'...)

και μου λες για το αν θεωρουμε μικρους τους εαυτους μας;;;;
οχι.
ουτε μικρη θεωρω πως ειμαι ως εαυτος/τεραστια σιγουρα...μα αν το πω οτι πρεπει ετσι να ειμαι θα κατηγορηθω...αν πω οτι ειμαι μικρη θα κατηγορηθω επισης....
οποτε αν προσπαθησω να μιλησω συμφωνα με ολα οσα μας αραδιασες/ανευ λογου πραγματικα καθοτι η αντιφαση βρισκεται μεσα σου...θα αναχθω αδικως αντι εσου....σε κριτης....
λοιπον η κουβεντα εδωσε πολλα/σειρα σου ως ερωτων να κανεις μια "σουμα"///οχι κρινοντας μας για το τι λεμε και αν σκοπευουμε να τσακωθουμε(αληθεια προδικαζεις το θεμα;;;να σου θυμησω πως αν αυτο που θελεις αυτο θα δεις...αν ετσι θελεις πραγματικα:)


....μα σταματω επειδη οντως με βγαζουν απο το θεμα και δεν το θελω!


κανε λοιπον φιλε μου εναν απολογισμο η αλλιως στιψε μοναχος σου το πορτοκαλι που σου δωθηκε!!!!!
μην περιμενεις απο εμας να σου δωσουμε τον αποχυμωτη/ το φρουτο και μετα και....το χυμο!!!!
θεωρω μαλιστα πως αν το πιουμε μοναχοι.....θα ειναι φυσικο επακολουθο....!
και ξερεις τιθεται θεμα "δεοντολογιας" ...αν σου δωσουμε εστω μια γουλια!....ξερεις γιατι;
επειδη εσυ εκανες την ερωτηση γενικα και οσο κατι μπορουμε να προσφερουμε ηρθαμε και το προσφεραμε!
θα μου πεις γιατι;
μα γιατι μας ¨"ζητηθηκε".
θεωρεις πως ο σωστοι θεματοφυλακες της Γνωσης -οχι εσυ τιαυτη περιπτωση μα εμεις που φερουμε το βαρος της οποιας επιγνωσης(αντικειμενικης ομως οχι της μικρης υποκειμενικης)-ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΠΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΟΣΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ;(ΑΚΟΜΗ ΚΙΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ/ΜΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΟΡΟ ΓΙΑ ΜΑΣ ΜΙΛΑΝΕ;;;;)

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΛΕΞΗ "ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ"

ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ Ο,ΤΙ "ΑΛΛΟΚΟΤΟ",ΑΝΤΙΣΥΜΒΑΤΙΚΟ,ΠΕΡΙΕΡΓΟ,ΠΑΡΑΞΕΝΟ,ΜΑΓΙΚΟ,ΑΛΛΟΚΟΣΜΟ..
ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ + ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ-+ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΤΙ'Η ΚΑΠΟΙΑ ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΣΥΜΠΕΡΑΝΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ!-ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΜΕ ΓΝΩΡΙΣΑΝ(ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ/ΚΙ ΑΣ ΜΕ ΚΡΙΝΟΥΝ:)
ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΤΗ ΛΕΞΗ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΜΟΥ-ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΒΙΩΝΟΝΤΑΣ...
ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΣΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!!!
ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΠΕΒΑΛΕ;;;;ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ;;;;;


ΑΠΟΣΤΡΕΦΟΜΑΙ ΤΟΝ ΟΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΠΕΔΕΙΧΘΕΙ"ΜΟΥΦΑ" ΑΠΟΣΟΥΣ ΠΑΡΙΣΤΑΝΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ....
ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΑΤΤΟΥΝ ΚΡΥΦΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΑΝΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ.
ΑΥΤΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝ ΟΡΙΣΜΟΥΣ....ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ;;;;;

ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΩΣ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΛΕΩ + ΠΡΑΤΤΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ (ΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΦΟΡΑ :)
ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΑ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΕΣΩ.

ΑΠΟ ΚΡΙΤΕΣ ΠΕΙΞΑΜΕ ΕΔΩ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ/ΕΙΣΑΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΣΑΣΤΕ ΕΚΕΙΝΟ....
ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΝΑΜΕ ΝΑ ΘΕΤΟΝΤΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΡΙΣΕΩΣ....
ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ!

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
Η ΑΤΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΗ
Η ΑΤΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ
Η ΑΤΜΑ
Η ΑΤΜΑ
ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΣΤΕ ΕΙΜΑΙ.-
ΕΧΩ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΟΥ "ΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ" ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ "ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ".-

Ο "ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ" ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΟΡΟΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ "ΠΙΠΙΛΗΘΗΚΕ" ΠΟΛΥ ΕΔΩ ΕΣΩ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΓΙΑ ΤΟ "ΠΟΙΟΝ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ..." ....ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ....ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΙΤΛΕΡ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ///ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΟΣ ΜΑΓΟΣ ΕΚΑΝΕ ΑΡΜΟΝΙΚΟ ΩΡΟΣΚΟΠΙΟ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΕΚΑΝΕ!
ΛΕΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ;;;;;
ΜΑ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΜΕ ΔΟΛΙΟΤΗΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ...ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ;;;;
ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ...ΑΠΛΑ ΑΝΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΟΥΜΕΝΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ..ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ/
ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..ΤΑΠΑΜΕ/ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΥΣΙΚΗ ΤΑΣΗ ΝΑ ΕΝΑΡΜΟΝΙΖΩ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΝΝΟΙΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΩ!
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΣΟΙ ΜΙΛΑΜΕ ΕΔΩ ΕΣΩ..ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΦΑΝΑΡΙ (ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΔΟΥ ΕΣΤΩ...ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΔΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΙΟ ΟΧΗΜΑ/ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΝΕ ΠΕΖΑ/ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ....ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΝΟ ΝΟΕΡΑ...)ΕΙΠΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΩ...ΣΤΗΝ ΕΣΤΙΑ...ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ ΑΚΟΜΗ....


ΕΙΠΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑ....ΑΝ ΕΒΑΖΑ 1 ΕΙΚΟΝΑ(ΑΝΤΙ 1...000000... ΛΕΞΕΙΣ:)ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ....ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.....ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΛΛΩΘΗΚΑ ΠΑΛΙ ΣΕ ΛΕΞΕΙΣ....
ΕΠΙΣΗΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ/ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ!
ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΙΓΗΣ ΣΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΟΣΟ ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΣΟΥ...
ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.(ΔΕΝ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΣΤΕ ΓΙΑΤΙΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ;;;;;;Η ΜΗΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΩΦΕΛΙΜΙΣΜΟ;...ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΩ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΧΑΝΩ....ΚΑΘΕ ΠΟΥ ΓΙΝΟΜΑΙ ΣΤΟΧΟΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΤΟΧΟΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ..ΠΡΟΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ/ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ/ΑΝ ΟΧΙ..'ΟΥΔΕΙΣ ΨΟΓΟΣ')

ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΕΝΩ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ:
ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ/ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΤΑ ΟΣΑ ΣΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΕ ΛΕΞΕΙΣ ΕΔΩ ΕΣΩ...
ΛΙΓΟΙ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ....ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.-


ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ,
ΝΑ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΕΔΩ ΣΤΗΝ 7Η ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ!!!!!!


ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΟΝΤΩΣ+ ΟΧΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΤΗΚΕ...Η ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ...ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΠΩΣ....ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ...ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΕΙΣ.

ΑΝΑΜΕΝ-Ω!(-ΟΥΜΕ)

ΥΓ.Ζαντοκ χαιλ!αυτο που λες οτι θα σε πουν ναζιστρια,κατι μου θυμιζει(εναΚαρφι"Νααα!" ...)μαλιστα "επιχειρηθηκε" γελιοτατα σε τοπικ που δημιουργηθηκε παλιοτερα σε βαρος μου...προς ωφελιμισμο καποιων αδαων οπως παντα μαο τροχος εχει γυριζσματα)

ΤΩΡΑ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ "ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ" ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΣ "ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΣΟΥΝ" ΥΠΟ ΤΟΝ ΣΑΧΛΟ ΟΡΟ (ΩΧ ΕΓΙΝΕ ΗΔΗ ΑΥΤΟ;;; ΜΑΛΛΟΝ ΓΙ ΑΥΤΟ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΙ=ΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ;)ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΑΣ "ΒΓΑΛΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ" ΚΑΝΩΝΤΑΣ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΠΤΗΝΑ(ΤΑ ΓΝΩΣΤΑΝΑΙ);..ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΘΑΙΝΕΙ/ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΛΕΝΕΗ ΠΕΘΑΙΝΕΙ..ΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ...:)
ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΔΩ ΟΜΩΣ....ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΑΤΤΟΥΝ ...ΑΣ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΗΣΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ!!!!!ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΛΟΥΜΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΘΕΣΗ!!!!
ΕΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ!(ΤΩΡΑ; ΤΙ ΘΑ ΑΠΟΓΙΝΩ ΜΕ 4000+1 ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΑΤΕΡΑ; ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΖΗΣΩ "ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ" ΤΟΥΣ;;;;;)




Edited by - ΑΤΜΑ on 18/03/2004 15:52:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 16:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μαο τροχος εχει γυριζσματα


...και όσοι βλέπουν με τα μάτια τον βλέπουν στατικό σαν τη σβάστιγγα!!!!

Οι άλλοι, που χρησιμοποιούν άλλα μάτια, βλέπουν άλλα πράγματα...

Υπάρχει περίπτωση οι μεν να βλέπουν με τα μάτια των δε και τούμπαλιν;;;

Ουχί! Χαιρετίσματα λοιπόν, στην εξουσία... (Α, ρε Βασίλη!)


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 17:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ και μερικές μέρες άρχισε μια επιμέρους συζήτηση σχετικά με κάποια ονόματα: Χίτλερ, Ντεκαρτ, Νίτσε. Πιθανόν να προστεθούν κι άλλα στην πορεία.

δεν αρχισε η συζητηση μονη της.Εγω την ξεκινησα και θα ηταν πιο ντομπρο να απευθηνθεις σε μενα απευθειας.Εισαι δημιουργος του τοπικ και σεβομαι απολυτα τον ρολο σου,και απο την στιγμη που δεν θελεις να υπαρχουν διαφοροποισεις!(σε ενα θεμα που ακομα διαμορφωνεται!!!) να το ξεκαθαρισεις απο την αρχη για να μην μπομε στον κοπο να προσπαθησουμε να συμμετεχουμε ή καλυτερα μια και θελεις να φτιαξεις κανονες...φτιαξε και κανονες για το τι και πως θα γραφουμε...

τα ονοματα χρησιμοποιηθηκαν οπως του χιτλερ για να δηλωσω την στειρα και απογυμνωμενη σταση σας απεναντι σ'αυτο που λετε εσωτερισμο...
διαλεξατε την μια οψη και σας εδιξα την αλλη...λυπαμαι η προθεση μου ηταν καλη δεν θεωρησα οτι ξεφευγω απο το θεμα νομιζα οτι μιλαμε για εσωτερισμο αλλα μαλλον μιλαμε μονο για καλοκαγαθους Αγιους...
οκ δεκτον ειναι μια αποψη τελος παντων...

φιλη Ostria ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις.Οι αποψεις σου ειναι απολυτως σεβαστες και χρησιμες.

quote:
Γιατί συζητάμε τελικά; Για να επαναλάβουμε τις απόψεις μας , για να τσακωθούμε , ή για να μάθουμε; Από όλα αυτά ή πολύ περισσότερα εγώ προτιμώ το τρίτο.

φιλε μου Καραισκακη...
γιατι προδικαζεις οτι θα τσακωθουμε;εχεις φυσικη ταση προς το κακο;γιατι ετσι οπως σκεφτεσαι δεν μοιαζεις με τον Πραγματικο εσωτεριστη που εσυ ορισες...
εγω θελησα να καταλαβω...και γι αυτο ρωτησα...μαλλον εκανα λαθος...
να μαθω ηθελα και γω οχι να τσακωθω ή να πω αυτα που ξερω...
αλλωστε εισαι ο πρωτος που μιλα για καυγα και ας μην εχει ξεκινησει ακομα...θα αποχωρισω ομως αν το θελησεις απο την κουβεντα σε περιπτωση που λαμβανεις τα λεγομενα μου ως επιθετικα...

quote:
Ο λόγος που πρότεινα αυτή τη συζήτηση είναι για φτιάξουμε μια ακόμη ευκαιρία. Προσπαθήστε σας παρακαλώ να αντιληφθείται τις προεκτάσεις ενός τέτοιου εγχειρήματος. Φτάνουν πολύ μακριά. Μπορούμε να καταφέρουμε να ξεπεράσουμε ανούσιες διαφορές και να βάλουμε κάποιες σημαντικές βάσεις πάνω στις οποίες θα πατήσουν οι Εσωτεριστές τις ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ. Σας φαίνεται τρελλό; Γιατί; Μήπως γιατί θεωρείται τον εαυτό σας μικρό και ανόητο για να συμμετέχει σε ένα τέτοιο έργο; Ή μήπως γιατί είστε περαστικοί από που ονομάζουμε Εσωτερισμός και δεν θέλετε "να μπλέξετε". Όλες οι αλλαγές στα πράγματα ξεκίνησαν από μερικούς τρελλούς που πίστευαν ότι μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο.

και συ πιστευεις οτι αν βαλεις κανονες στο πως πρεπει να ειναι ο εσωτεριστης θα αλλαξεις τον κοσμο...οκ αποψη ειναι και αυτη και ειναι σεβαστη...παντως ειμαι πολυ μικρος στο ματι στο κρεβατι ειμαι τρελοςαλλωστε περαστικος ειμαι και εγω απο το Δογμα του εσωτερισμου που φτιαχνεις,ετσι να δω τι ειναι ηθελα...ξερεις εχω κολλημα με τους Κανονες...και ειδικα στον θεμα του εσωτερισμου του πιο ελευθερου τροπου εκφρασης...γι αυτο ασε θα ψωνισω απο αλλου...

quote:
Όμως κάνω έκκληση σε όλους όσους παρακολούθησαν έστω και για λίγο αυτό το topic ακόμη κι αν δεν συμμετείχαν στη συζήτηση. Κάνω έκκληση να διατυπώσουν καλόπιστα τις απόψεις τους και μαζί να συνδιαμορφώσουμε μια καλή βάση αλληλοκατανόησης για μας και για όλους όσους θα θελήσουν στο μέλλον. Μη φοβάστε να πείτε τις απόψεις σας.
Δεν είστε μόνοι σας, δεν είμαστε μόνοι μας. Αυτή η ζαριά δεν είναι μόνο για μας....
NOS NOMIS DOMINE...


χμ...σας βλεπω να κυνηγατε τους μη-εσωτεριστες μια μερα σαν τον Χιτλερ
δεν φοβηθηκα να πω την αποψη μου και ειχα καλη προθεση ακομα και τωρα εχω...τελος παντων
ξαναγυρνω στην μη-εσωτερικη κατασταση μου...
παω για καμμια μπυρα...
νομιζω οτι ο εσωτερισμος θα την χρειαστει γιατι παει να μπει σε καλουπια ενω εμενα μ'αρεσει απο το μπουκαλι...

ο εσωτεριστης ειναι καλος,ανιδιοτελης,αφοβος ατρομητος,ανοιχτομυαλος
κτλ...και ζησαν αυτοι καλα και μεις καλυτερα...
ελπιζω να βοηθησα...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 18:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΥΤΗ Η ΦΟΥΣΚΑ ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ!...
ΚΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΘΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ
ΠΟΙΟΣ; ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΣΚΑΣΕ;
ΜΑ Ο ΑΕΡΑΣ!...

Edited by - 1900 on 18/03/2004 18:35:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy