ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 15:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η συμπεριφορά γεννάει συμπεριφορά .
Μήπως η δική σου συμπεριφορά .Κανένας. οδηγεί σ’ αυτήν την συμπεριφορά των άλλων απέναντι σου ;

Φιλε ραμογλου , μηπως οι δικοι τους συμπεριφορα οδηγει σ αυτην την συμπεριφορα μου απεναντι τους?
Αυτην την εκδοχη δε βλεπω να την σκεφτηκες.

Φιλε Καραισκακη ειπες οτι

quote:
Το ζητούμενο λοιπόν για τον άνθρωπο δεν είναι να πει: "Δεν θέλω να υπακούω σε κανέναν νόμο" γιατί αυτό είναι αδύνατο, αλλά να ΕΠΙΛΕΞΕΙ σε ποιους Νόμους θέλει να υπακούσει.

και το δεχομαι

Επισης λες οτι

quote:
Επομένως ο Εσωτεριστής αναγκαστικά θα ακολουθήσει κάποιους Νόμους , που καθορίζουν ένα συγκεκριμένο πλαίσιο, για να υπάρξει η διάκριση Εσωτεριστής και Μη Εσωτεριστής

Ο καθε ανθρωπος μπορει απο διαφορετικο μονοπατι (νομους) να διαβει και να φτασει στον εσωτερισμο αφου οπως λες ειναι επιλογη του.
Δεν ειναι φασιστικο να του βαλουμε εμεις μια λιστα απο νομους που ισως αυτος θελει να αποριψει?


Φιλικα.......Κανένας.


Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 15:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Admin
Forum Admin

Greece
938 Μηνύματα Posted - 28/02/2004 : 12:04:10
--------------------------------------------------------------------------------
Παρακαλώ, να μας ειδοποιήσει όποιος παρατηρήσει κάποιο καινούργιο - και τελευταίο - παραστράτημα του Μέλους .Κανένας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων(και εκ των υστέρων ) για την βοήθειά σας!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"
-------------------------



Δεν τα βλέπεις μόνος σου ή κάθε φορά πρέπει να καλούμε το 100;
Δείξε μου μία συμμετοχή του που να μην χλευάζει τους συν-γράφοντές του...

Σ' ευχαριστώ .Κανένας. για τις παρατηρήσεις σου. Θα τις λάβω σοβαρά υπ' όψιν...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 16:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε Καραισκακη ειπες οτι


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το ζητούμενο λοιπόν για τον άνθρωπο δεν είναι να πει: "Δεν θέλω να υπακούω σε κανέναν νόμο" γιατί αυτό είναι αδύνατο, αλλά να ΕΠΙΛΕΞΕΙ σε ποιους Νόμους θέλει να υπακούσει.
--------------------------------------------------------------------------------


και το δεχομαι

Επισης λες οτι

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Επομένως ο Εσωτεριστής αναγκαστικά θα ακολουθήσει κάποιους Νόμους , που καθορίζουν ένα συγκεκριμένο πλαίσιο, για να υπάρξει η διάκριση Εσωτεριστής και Μη Εσωτεριστής
--------------------------------------------------------------------------------


Ο καθε ανθρωπος μπορει απο διαφορετικο μονοπατι (νομους) να διαβει και να φτασει στον εσωτερισμο αφου οπως λες ειναι επιλογη του.
Δεν ειναι φασιστικο να του βαλουμε εμεις μια λιστα απο νομους που ισως αυτος θελει να αποριψει?



Απ' ότι βλέπω, παραδεχόμαστε ότι υπάρχουν κανόνες.

Τώρα που μάθαμε ν' αρθρώνουμε το "α", ας περάσουμε στο "β".


Έγραψε κάποιος εδώ κανόνες που περιορίζουν την ελευθερία σου, .Κανένας.;

Όχι κι ούτε προτίθεται. Απλά, εσύ μάλλον σκέφτηκες ότι είναι καλύτερα:

"Όσα δεν φτάνει η αλεπού, να τα κάνει κρεμαστάρια".


Χαίρομαι πάντως που για μία φορά σ' αυτό το τόπικ έγραψες μία ευπρεπή τοποθέτηση.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 16:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν τα βλέπεις μόνος σου ή κάθε φορά πρέπει να καλούμε το 100;

Θα ήταν και αυτό καλό... έχω και αυτήν τη μυωπία!

Ο λογαριασμός .Κανένας. απενεργοποιείται.

Zadok, θα πρέπει νομίζω να προσέξετε ιδιαίτερα!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 16:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Admin,

νομίζω ότι κάθε συζήτηση εδώ μέσα οφείλει να γίνεται σε επίπεδο αλληλοσεβασμού.

Δεν ήξερα ότι έχετε πρόβλημα με τα μάτια σας, θα το έχω υπ' όψιν, αλλά νόμιζα ότι υπάρχουν και συντονιστές στα Φόρουμ, οι οποίοι φροντίζουν κάποια λεπτά ζητήματα.

Θεωρώ, όμως, ότι η ειρωνία είναι μία παρεκτροπή, η οποία φυσιολογικά δε θα έχριζε αστυνόμευσης.

Είναι μέρες τώρα που διατυπωνόταν σαφέστατη πρόκληση. Δε θα οικτίρω τον εαυτό μου για τις απαντήσεις. Μα για τα πάντα υπάρχουν όρια.

Λυπάμαι μόνον γιατί ενοχλήθηκε ο Καραϊσκάκης.

Εν πάσει περιπτώσει, αν αισθάνεστε ότι έχω καταλάβει κάτι λάθος, παρακαλώ ενημερώστε με...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 20:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε Καραισκάκη, κατ αρχήν θα ήθελα να σας θυμήσω αυτό που έγραψα στην πρώτη είσοδό μου στο topic σας,<<Θα ήθαλα να σας επισημάνω ότι οι εισόδοι μου εξ ανάγκής χρόνου και δυνατότητας θα είναι περιορισμένες>>. Απλά ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ το.
Στην ερώτησή σου θα μπορούσα να απαντήσω μόνο με μιά ερώτηση σε όλους
και προσωπικά σε σένα.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΟΥΣ;;;;;;;;;;;;;;;; Όχι φίλε μου δεν υπάρχει απολύτως τίποτε, ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΣΗΜΑΝΤΟ.

Τονίζω μιά διευκρίνηση: Κάθε τι, έχει τους δικούς του κανόνες και νόμους.Εμείς ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΫΜΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ σ αυτό που επιδιώκουμε, ΥΠΑΡΧΟΥ ΗΔΗ Σ ΑΥΤΟ. Το μόνο που μπορούμε να επιλέξουμε είναι το τί θα επιδιώξουμε. Αυτό που αλάζει στην επιδίωξή μας είναι το πόσο γρήγορα θα φθάσουμε στην πραγμάτωσή της.Αυτό ακριβώς εξαρτάται απο το ποσο σωστά ακολουθούμε τους κανόνες γιά την κάθε επιδίωξή μας. Και το ξαναλέω ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΕΜΕΪΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ.
Επομένως όσο πιό σωστά ακολουθούμε τους κανόνες, τόσο πιό γρήγορα θα φθάσουμε στον σκοπό τηε επιδίωξής μας.
Εμείς δεν επιτρέπεται και δεν μπορούμε να αλάξουμε κανένα νόμο. ακόμα και αν καταφέρουμε κάτι τέτοιο, ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. Αν καταφέρεις να αλάξεις κάποιο νόμο, αυτό θα επιρεάσει άμμεσα τους νόμους που σχετίζονται πιό πολύ με αυτόν που άλλαξες,και αυτοί με την σειρά τους τους πιό κοντινούς σ αυτόύς κ.ο.κ.
Τώρα, όσον αφορά το θέμα μας, εφ όσον κατά την γνώμη μου πρέπει να είναι Η ΚΥΡΙΑ ΕΠΙΔΪΩΞΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, πόσο σωστά πρέπει να ακολουθούμε τους νόμους και τους κανόνες του εσωτερικού κόσμου;;;;;; ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ: ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΌΝ ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΝΟΗΤΟΝ ΚΑΙ ΣΤΟ TOPIC AYTO.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 20:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο λογαριασμός .Κανένας. απενεργοποιείται.

Αγαπητε Admin

Περιμενα ότι τουλαχιστον θα ησασταν αντικειμενικοτερος.
Πριν φτασουμε να δουμε τις ιδιες τις λεξεις και τα υπονουμενα πρεπει να δουμε και ποιος υποκινει με την αδιακοπη ειρωνικη συμπεριφορα του τετοιες αντιδρασεις.

Η συνεχης ειρωνεια εκ μερους της zadok που συνεχιζει με ένα ΑΛΑΖΟΝΙΚΟ τροπο να υποβιβαζει και να μειωνει οποιονδηποτε εχει διαφορετικη γνωμη από την ιδια ΓΕΝΝΑΕΙ φυσικα αντιλογο ο οποιος είναι πολύ συχνα και καυστικος.
Κατι αναλογο εκανε και με αλλα μελη όπως το μελος Στεφανος σε καποιο άλλο τοπικ…. Η δραση φιλε Αντμιν προκαλει αντιδραση! Και οσο συνεχιζει να υπαρχει η γενεσιουργος αιτια της ειρωνειας μεσα σ’αυτό το φορουμ να περιμενετε πολλες αντιδρασεις και διενεξεις μελων μαζι της.
Τι θα κανετε ??? Θα τους διαγραφετε έναν-έναν με την σειρα???

Γιατι απ’ότι βλεπω , τα χιλια τοσα μηνυματα δινουν μια «χρυση ασυλια» σε καποιους εδώ μεσα!! Θα περιμενω και εγω να φτασω 1300 μηνυματα και μετα………..οποιον παρει ο χαρος!!! Δεν θα με σταματαει τιποτα , ότι θελω θα λεω , οποιον θελω θα σαρκαζω , οποιου γνωμη μου αρεσει θα την κραταω και για τους υπολοιπους ……………..εεεεε , ολο και κατι από τα παρακατω θα εχω να τους πω :

quote:
Βρε Καραγκιόζη της κακιάς ώρας

Καραγκιοζάκο, ρούφα τ' αβγό σου

Εσύ, αμφιβάλλω αν έχεις καν πιάσει στα χέρια σου το μέγεθος της φωτογραφίας που με ανείπωτη χαρά παραθέτεις και υποτίθεται ότι μου προσφέρεις.
Για μαριδούλα σε κόβω και μάλιστα αθερίνα...

Αφήνουμε σ' εσένα αυτό το προνόμιο και... άμα βρεις και καμία κατσικούλα... μην ξεχαστείς!!Εκτονώσου, βρε αδερφέ...

Εάν αναφέρεσαι σ' εμένα και στον τρόπο που διαθέτω τον χρόνο μου, θα σου πρότεινα ν' ανοίξεις καλύτερα τα μάτια σου ή να επισκεφθείς οφθαλμίατρο.

Εσύ, τί ζόρι τραβάς;;; Δεν έχει άλλα τόπικς το Φόρουμ; Ή δεν μπορείς να διαβάζεις επιλεκτικά;
Ρε ουστ!

Ρε κάνε μας τη χάρη που θα μας κάνεις και υποδείξεις...
Καλέ μου, μην πίνεις πολύ, σε χαλάει...

Άσε, ρε μεγάλε! Να 'σαι καλά εσύ που τα κατάφερες!!!
Μα είσαι σοβαρός;;; Ξεκόλλα!!!



Εξ απαλων ονυχων την “εβγαλε” η αγαπητη!! Μετα από 1177 μηνυματα εσωτερισμου δεν βλεπω να μπορει να μας διδαξει την εσωτερικη τουλαχιστον ψυχραιμια και ισορροπια! Τσαμπα πηγαν λοιπον τα μηνυματα , που είναι η ψυχικη αναταση , η συναισθηματικη και νοητικη ανωτεροτητα που σας διδαξε ο εσωτερισμος???? Ετσι θα δωσετε το καλο παραδειγμα στα νεα μελη?????

Αντμιν , ξανα συγχαρητηρια για την αντικειμενικοτητα σας!!!!


……………και μετα αναρωτιομαστε για κλικα!!!!!

Edited by - golden_ ariadne on 05/03/2004 20:47:54

Edited by - golden_ ariadne on 05/03/2004 20:53:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 05:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλοί φίλοι μου ζήτησαν να ξαναεπιστρέψω (και ειλικρινά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον).
Απο τότε που σταμάτησα να γράφω δεν είχα μπει καθόλου εδώ, μετά απο πολλές προτροπές λοιπόν, άνοιξα να διαβάσω κάποια θέματα και τελικά κατάλαβα "Ποιός είναι ο πραγματικός εσωτεριστής"...
Ο πραγματικός εσωτεριστής, είναι Αυτός που απέχει απο αυτή την κλίκα, η οποία εξ απαλών ονύχων όπως είπε ο προλαλήσας, κρίνει εξ ιδίων τα αλλότρια...
Η λογική της κατηφόρας όμως είναι ο πάτος...
και μετά μου ζητάτε να ξαναέρθω φίλοι μου?...Εδώ βρομάει και ζέχνει απο...εσωτεριστές...


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 10:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

quote:
Η συνεχης ειρωνεια εκ μερους της zadok που συνεχιζει με ένα ΑΛΑΖΟΝΙΚΟ τροπο να υποβιβαζει και να μειωνει οποιονδηποτε εχει διαφορετικη γνωμη από την ιδια ΓΕΝΝΑΕΙ φυσικα αντιλογο ο οποιος είναι πολύ συχνα και καυστικος.
Κατι αναλογο εκανε και με αλλα μελη όπως το μελος Στεφανος σε καποιο άλλο τοπικ….

Φίλη golden_ ariadne.

Η εμπειρία της ζωής με έχει διδάξει να μην απαντάω σε προκλήσεις, όταν δεν έχουν κάτι να προσφέρουν

Οφείλω, όμως, να παρατηρήσω ότι η απενεργοποίηση λογαριασμού, με συνοπτικές διαδικασίες, όταν μάλιστα η ευθύνη, στην προκειμένη περίπτωση, κατανέμεται σε περισσότερα από ένα πρόσωπα, είναι πράξη υπερβολική και πέρα από κάθε πλαίσια γόνιμου και εποικοδομητικού διαλόγου.

Ζήσε τη στιγμή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 13:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και μετά μου ζητάτε να ξαναέρθω φίλοι μου?...Εδώ βρομάει και ζέχνει απο...εσωτεριστές...

Κι ομως φιλε μου ειναι σημαντικο να υπαρχεις εδω και να ακουγεται η αποψη σου.Θα βοηθησει τους καινουργιους που ερχονται να βλεπουν τα πραγματα και απο αλλη οπτικη γωνια.Η αποχη σε καποια πραγματα που διαφωνουμε δεν ειναι λυση.......


Φιλικα........Σανενακ(ο τουμπαριστος Κανενας.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 14:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρά τις δυσκολίες στη συζήτηση, και τη διάθεση μερικών όχι να διαλεχθούν αλλά να περνούν την ώρα τους ψάχνοντας για "κόντρες" συνεχίζουμε. Ειλικρινά μερικοί μου θυμίζουν εκείνους τους οδηγούς που κατέχουν ένα εντυπωσιακό αυτοκίνητο και περιτρυγυρίζουν την πόλη προσπαθώντας να προκαλέσουν στα φανάρια τους υπόλοιπους οδηγούς για μια "κόντρα". Όπως καταλαβαίνετε βέβαια οι οδηγοί αυτοί δεν κάνουν κάτι χρήσιμο, αλλά απλά εμποδίζουν τους υπόλοιπους. Αν είναι έτσι στην καθημερινή μας ζωή, γιατί να μην είναι έτσι και στο topic αυτό;

Πάντως θα ήθελα να ευχαριστήσω το μέλος glinaaea για την πολύτιμη συνεισφορά του στη συζήτηση. Κάθε φορά που συμμετέχει στη συζήτηση κατακτούμε ένα ακόμη σκαλοπάτι.
Ναι πράγματι λοιπόν συμφωνώ, glinaaea, η προσπάθεια μας πρέπει να επικεντρωθεί στο να ανακλύψουμε τους νόμους που ΗΔΗ υπάρχουν. Πρέπει να προσέξουμε όμως πολύ για να μην βρούμε λάθος νόμους και κανόνες που αντι να μας καθοδηγήσουν σαν φάρος, να μας απομακρύνουν όπως οι Σειρήνες τον Οδυσσέα.
Άρα λοιπόν φτάνουμε και πάλι στην αρχή της συζητησης αλλά αυτή τη φορά έχοντας σιγουρέψει ένα πολύ σημαντικό στοιχείο:
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΕΣ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΜΟΙ.
ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΌ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΥΠΑΡΞΗ.
ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ ΟΣΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ, ΟΣΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ.
Οι υπόλοιποι ας κάνουν κάτι άλλο γιατί δεν είναι σίγουροι ότι υπάρχουν αυτοί οι νόμοι, ή μπορεί να είναι σίγουροι ότι δεν υπάρχουν και κάθε προσπάθεια να τους διατυπώσει κανείς είναι λανθασμένη. Χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης προτείνω στους τελευταίους να ανοίξουν ένα δικό τους topic και να συζητήσουν το θέμα. Ο γράφων πιστεύει ότι υπάρχουν κανόνες στον Εσωτερισμό και ζητάει τη βοήθεια όλων όσων πιστεύουν πως είναι έτσι να βοήθήσουν στην ανακάλυψή τους.
Το έργο αυτό είναι δύσκολο , τουλάχιστον για το δικό μου επίπεδο και δεν νομίζω ότι μπορώ να τα καταφέρω μόνος μου.

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 16:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε reptilesalonica με τη επιστροφη σου να εισαι σιγουρος ότι προσφερεις πολλα σ’αυτό το φορουμ που καποιοι προσπαθουν μονοπλευρα να περασουν τα δικα τους μηνυματα.

Αλλωστε ενας ανθρωπος που πραγματικα ενδιαφερεται να ψαξει στην ψυχη του καλο ειναι να διαβαζει μεσα εδώ ολες τις αποψεις και από αυτές να βγαλει το δικο του κατασταλαγμα…..


Γι’αυτό το λογο και εγω παραμενω και θα συνεχισω να γραφω και να εκφραζω ελευθερα την αποψη μου ακομα και αν γινονται μεροληπτικα προσπαθειες «φιμωσης» καποιων μελων.

………..αντε να δουμε ποιος εχει μετα σειρα…………..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 16:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο για τους νομους του εσωτερισμου που τοσο πολύ σας κοπτουν φιλε Καραϊσκακη , αφου εισαι τοσο πεπεισμενος ότι υπαρχουν, γιατι ανοιγεις θεμα με τιτλο «ποιος είναι ο πραγματικος εσωτεριστης???»
Είναι αυτος που ακολουθει που συγκεκριμενους κανονες , μονος σου το ειπες ( ή μηπως με τη βοηθεια της zadok???) και εισαι βεβαιος γι’αυτό , γιατι προσκαλεις τον κοσμο σε συζητηση????
Για να επιβεβαιωσουν αυτά που πιστευεις???
Μα τοση ανασφαλεια λοιπον???

Εκτος αν θελεις να μαθεις για συγκεκριμενους οπαδους - μελη – θιασωτες συγκεκριμενων ομαδων – στοων – ταγματων και τους κανονες τους.
Αλλα τι ρωταω, αφου σου απαντησαν ηδη παραπανω και εγιναν εντεχνως αφορμη να διαγραφει ένα καινουριο μελος , ετσι δεν είναι????

Και κατι ακομα:

quote:
ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ ΟΣΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ, ΟΣΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ.
Οι υπόλοιποι ας κάνουν κάτι άλλο γιατί δεν είναι σίγουροι ότι υπάρχουν αυτοί οι νόμοι, ή μπορεί να είναι σίγουροι ότι δεν υπάρχουν και κάθε προσπάθεια να τους διατυπώσει κανείς είναι λανθασμένη. Χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης προτείνω στους τελευταίους να ανοίξουν ένα δικό τους topic και να συζητήσουν το θέμα.


Για κανε λιγο page up ………εεεεεεεκει!!!!τι λεει ο τιτλος σου???? «Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;»
Εχω λοιπον δικαιωμα να απαντησω , να διαφωνησω και να επιχειρηματολογησω για τους περιβοητους νομους σας , αλλιως ας ελεγες : «οποιοι γουσταρουν νομους να σηκωσουν το χερι , οι υπολοιποι τουμπεκι ψιλοκομμενο!!!» (μεταξυ μας , καθολου εσωτεριστικο η δημοκρατικο πιστεψε με….)

Γι’αυτό λοιπον φιλε μου θα σου δωσω μια συμβουλη του φιλου ΑΙΟΝ από προηγουμενο τοπικ , δανεισμενη , με πολλη – πολλη αγαπη και κατανοηση:

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ(ΩΝ)ΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ

(κι υστερα αναρωτιομαστε γιατι εφτασε η Ελλαδα εκει που εφτασε……)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 17:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον Κρότωνα, η έκφραση «οι Πυθαγόρειοι» ήταν μια σχολή. Οι θεωρίες των Πυθαγορείων απο­τελούσαν πράγματι μια σοφία που εκτεινόταν σε όλα τα δυνατά πεδία, τόσο σ' αυτό της γνώσης, της θρησκείας όσο και σ' αυτό της αισθητικής. Η επιλογή των υποψηφίων μυστών γινόταν με προσοχή, ανά­λογα με τη φυσιογνωμία, το παράστημα, τις συνήθειες και τις κλίσεις τους. Το αρχικό στάδιο της μύησης διαρκούσε δύο με πέντε χρόνια και περιλάμβανε μια σειρά δοκιμασιών (διαπεΐρα). Ο μαθητευόμενος υποβαλλόταν στη δοκιμασία της σιωπής (έχεμυθία), περιοριζόταν δηλα­δή αποκλειστικά στο να ακούει τις διδασκαλίες δίχως να ζητά οιαδήποτε εξήγηση · γι' αυτό και οι δόκιμοι ονομάζονταν ακουσματικοί. Κατά το αρ­χικό αυτό στάδιο της μύησης οι μαθητές δεν αντίκριζαν το δάσκαλο τους, που ήταν κρυμμένος πίσω από μια κουρτίνα, γι' αυτό και οι μαθητές ονο­μάζονταν οί έξω. Στη συνέχεια, οι νεόφυτοι ανέρχονταν στις τάξεις των μαθηματικών και, απαλλαγμένοι πια από τον όρκο σιωπής, όφειλαν να διδάξουν. Τελικό στάδιο ήταν η τάξη των φυσικών, των μελετητών δηλα­δή των φυσικών φαινομένων. Στις τάξεις των Πυθαγορείων γίνονταν δε­κτές και γυναίκες. Όλα τα μέλη πάντως όφειλαν απόλυτη υπακοή και το Αυτός έφα επείχε θέση ύπατου αξιώματος. Η σχολή εμφάνιζε όλα τα χαρακτηριστικά ενός μοναστικού τάγματος: περίπατος και προσευχή τα πρωινά, συχνές νηστείες, αποχή από κάθε ζωική τροφή, απαγόρευση οιασ­δήποτε θρησκευτικής θυσίας· για κάποιον ανεξήγητο ακόμα λόγο απα­γορευόταν επίσης και το να τρώνε κουκιά. Ορισμένοι μάλιστα ισχυρίζον­ται ότι το τάγμα είχε υιοθετήσει ακόμα και στολή, που την αποτελούσε ένας απλός χιτώνας από μαλλί ή λευκό λινό.

Καταλήγοντας, ας υπογραμμίσουμε πως τίθενται διάφορα σημαντικά, πλην όμως δυσεπίλυτα προβλήματα: οι Πυθαγόρειοι υιοθέτησαν τις αρ­χές και τα μυστήρια των Ορφικών ή μήπως οι Ορφικοί και τα μυστήρια τους γεννήθηκαν μέσα από την κοινότητα των Πυθαγορείων; Ο Ζοζέφ ισχυ­ρίζεται πως η ιουδαϊκή αίρεση των Εσσαίων ακολουθούσε ορισμένο τρό­πο ζωής που θα πρέπει να είχε εμπνευσθεί από τους Πυθαγορείους. Ο Κρόϋτσερ πάλι πιστεύει πως, αντί επιδράσεων, υπάρχουν μόνον απλές αναλο­γίες, απόλυτα εξηγήσιμες αν αναχθούμε στις περσικές πηγές, απ" όπου τόσο οι Πυθαγόρειοι όσο και οι Εσσαίοι θα πρέπει να αντλήσουν τα δόγ­ματα τους.

(στοιχεία από την ιστοσελίδα "Εκήβολος")

=============================================================

Η διεύρυνση της συνειδητότητας, όμως, απαιτεί μια θυσία των δεδομένων της προηγούμενης και κατώτερης συνειδητότητας. Και αυτή τη θυσία άλλοι είναι διατεθιμένοι να την κάνουν και άλλοι όχι. Η προσωπική βούληση αποφασίζει και ενεργεί, για τούτο και υπάρχει μεγάλη ποικιλία απόψεων, πράξεων και βαθμών συνειδητότητας. Οι νεόφυτοι, που είναι οι ερευνητές της μυστικής ατραπού, αυτοί, δεν είναι απαραίτητο να ακολουθούν μια μέθοδο αυστηρής ασκητικής. Πράττουν μόνον εκείνα που μπορούν. Ο δρόμος της αυστηρής πειθαρχίας είναι για τους πνευματικά συνειδητοποιημένους, για εκείνους που με δική τους επιλογή και απόφαση, παίρνουν το μονοπάτι της ασκητικής, τον δρόμο που τους φέρνει στα πόδια του Διδασκάλου.

(απόσπασμα άρθρου της Ασπασίας Παπαδομιχελάκη στο: THEOSOPHY.GR)

======================================================================


Ενδιαφέροντα στοιχεία και για τα Ελευσίνια μυστήρια υπάρχουν στην ιστοσελίδα: Ο ΜΙΝΩΙΤΗΣ ΛΑΤΡΕΥΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ <<ΚΟΝΚΣ ΟΜ ΠΑΞ>>...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 21:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα γουσταρετε ταμπελιτσες εσεις οι πραγματικοι εσωτεριστες!!

Γουσταρετε να εχετε αφεντικα πανω απο το κεφαλι σας , διαβαθμισμενα αναλογα βεβαιως με το βαθμο μυησης , γουσταρετε να υπακουτε , να σκυβετε το κεφαλι και να παπαγαλίζετε κανονες!!

....τι να πω.........καθεις με το μαζοχισμο του!!!

αληθεια , εχετε βγει ποτε εξω στο φως του ηλιου , στο φως της ελληνικης γης???
εχετε δεχτει τις ευεργετικες ακτινες της αληθειας , του απλετου φωτος??? εχετε οσμιστει καθαρο αερα της ελληνικης υπαιθρου????εχουν ανοιξει διαπλατα τα ματια σας μπροστα στο απεραντο γαλαζιο των ελληνικων θαλασσων????

.....μπα , για τυφλοποντικες σας κοβω...κλεισμενους μεσα σε ανυδρα και σκοτεινα υπογεια να ξεφυλλιζετε τους τομους των copy-paste που πλασαρετε εδω.....

......κριμα.......

..αληθεια....η Μπλαβατσκι τι θα 'λεγε γι'αυτο????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stopper
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 23:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stopper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρουσα τροπή έχουν πάρει τα πράγματα, δεν συμφωνείτε κύριοι συντονιστές...
Κάποια πράγματα που έγραφα στο θέμα «Διαπιστώσεις» πριν από μερικές μέρες μάλλον επιβεβαιώνονται διαρκώς……

Αλλά θα ήθελα να πω μερικά πράγματα για το θέμα αυτό εδώ.

Για να αμφισβητήσεις κάτι, οτιδήποτε κι αν είναι αυτό, νομίζω ότι πρέπει πρώτα να το έχεις καταλάβει.
Έτσι για να αμφισβητήσεις μια μαθηματική θεωρία ή μια φυσική θεώρηση θα πρέπει να την έχεις κατανοήσει σε βάθος. Το ίδιο ισχύει σε όλα σχεδόν τα πράγματα, σε μικρό ή μεγάλο βαθμό.

Το ίδιο ισχύει και όταν θέλεις να εμβαθύνεις σε κάποιο θέμα, πρέπει πρώτα να το έχεις κατανοήσει, να το παίζεις στα δάχτυλα που λεμε γιατί αλλιώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα φτάσεις σε αδιέξοδο ή πολύ περισσότερο και θα γελοιοποιηθείς αλλά και θα παραπληροφορήσεις άλλους με τα λεγόμενα σου.

Άρα λοιπόν νομίζω ότι ένας άνθρωπος και όχι μόνο ένας εσωτεριστής θα πρέπει να ξέρει να άκουει και να διαβάζει και στη συνεχεία να κατανοεί.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω κάτι, έχουν γραφτεί οι εξής λέξεις σε προηγούμενα posts : δογματισμός, φως, αλήθεια, θεός, γνώση.
Τι εννοείτε όταν λετε αυτές τις λέξεις. Επίσης λέτε ότι ο σκόπος είναι να δεις το φώς, ποίο φως, τι είναι αυτο το φως;Και ας θεωρήσουμε ότι ξέρουμε τι είναι αυτό το φως, τότε δηλαδή ξέρεις που θα καταλήξεις;; Το ίδιο ισχύει και για άλλες λέξεις-έννοιες…

Με όλα τα παραπάνω θέλω να πω το εξής, πώς μπορείς να θέσεις νόμους, να ορίσεις έννοιες και πολύ περισσότερο να υπαγορεύσεις διαδικασίες προσέγγισης για κάτι που δεν γνωρίζεις;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 00:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε άλλο τόπικ και από άλλο μέλος έχει γραφτεί:

quote:
...όχι το ΦΩΣ που έρχεται ΑΠ' ΕΞΩ και μας φωτίζει, αλλά ΦΩΤΕΙΝΟΤΕΡΟΣ από το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΦΩΣ... ΤΟ ΑΝΕΣΠΕΡΟ ΦΩΣ... ΤΟ ΠΥΡ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ... ΤΟ ΑΪΖΩΩΝ ΠΥΡ του Ηρακλείτου, εκείνου του Σκοτεινού Φιλοσόφου, που όμως τα λόγια του και οι σκέψεις του ήταν ΓΕΜΑΤΕΣ από αυτό το ΦΩΣ...


Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος ν' ακολουθήσει ένα δρόμο, πόσο μάλλον του άλλου.
Ούτως ή άλλως, τα πάντα είναι βιωματικά και η εμπειρία δε μεταβιβάζεται.

Όποιος θέλει κάνει κλικ εδώ: Η ΘΟΛΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ και μπορεί να διαβάσει ένα ενδιαφέρον κείμενο, κατά την άποψή μου, σχετικά με το μύθο του Σπηλαίου του Πλάτωνος και την εδώ έρευνα.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 07/03/2004 12:08:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 01:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και μετά μου ζητάτε να ξαναέρθω φίλοι μου?...Εδώ βρομάει και ζέχνει απο...εσωτεριστές...

οι υπολοιποι σε παρακαλουν να μην κολας εκει που εφτυσες....

καμαρωτο φιδι τωρα και οπαδους.
εσωτεριστες λοιπον ειναι αυτοι που τους παριστανουν.
ολοι οι αλλοι ειμαστε ανθρωποι που βιωνουμε τη ζωη σε ολα τα τσακρας.
οταν φτασουμε στη θεωση θα σας ενημερωσουμε πως και ολα τα βηματα και μετα εσεις θα υπογραψετε με την υπογραφη σας....


θου...

"ΘΡΑΣΥΤΑΤΗ ΑΝΕΥ ΛΟΓΟΥ ΑΡΙΑΔΝΗ" το σηματακι ΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΜΠΝΕΥΣΤΗΚΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΓΙΚΟ ΚΑΘΡΕΦΤΗ; ...μαλλον ετσι;
να σου πω λοιπον ,επειδη δεν ειχε λογια το τοτε το ποστ, το ειχα αφιερωσει στον 'ΦΙΛΟ' ....ερπετο μαζι με τον αγαπημενο μου Πητερ Παν...
που να'ξερα η ερμη... οτι δεν ειχε καταλαβειΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ αυτα που λεγαμε απλα ηχογραφουσε τα λογιαμου για να αναμεταδιδει ,αυτο ομως να πω οτι ειναι καταστροφικο για οσους ακουν η διαβαζουν γιατι η δονιτικη των οσων λεγω η γραφω εχουν κατα βαση παραληπτη εκεινον που ερωτησε/ολοι οι αλλοι θα λαβουν αλλη απαντηση αφου θα εχουν θεσει αλλιως την ερωτηση.

ο οσσο ελεγε πως δεν εχει σημασια τι ακριβως λεγω οταν σου πανατω σε ερωτηση αλλα η δονιτικη των οσων ακους και η επιδραση εντος σου.
οποιος καταλαβε καταλαβε..οτι οταν μιλαγα στο φιδι μιλαγα σε κεινος χωρις ν α φοβουμαι το γεγονος οτι θα φανουν ασχημα τα λογια μου /το δηλητηριο με δηλητηριο εξουδετερωνεται λενε στην ομοιοπαθητικη/και απο αυτοιαση εμαθα πολλα αφου η ζωη πολυ με επαιδευσε...


*μια προταση:μπορεις να βαλεις ως υποτιτλο σου "η δικηγορος του διαβολου"/ετσι θα βεβηλωσεις τα "μαλλα" την ομορφη νεραιδουλα να εισαι σιγουρη πως το καταφερνεις τελεια ως τωρα..σαν να εισαι βαλτη λοιπον...
καλη συνεχεια στον αντιπαθητικο ρολο που επελεξες να εχεις ...οσο θα εισαι εσω.

θου...

ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΥΧΗ:
Σας ευχομαι λοιπον αφου θελετε τοσο πολυ
να παθετε οσα επιθυμειτε...
Χαιρομαι που απενεργοποιηθηκε ο "κανενας" μα φοβαμαι πως τετοιοι υπαρχουν πολλοι...
ο τροπος που δεχτηκα επιθεση απο το φιδι ηταν η "σημαια του"...
ευγε σε οσους τον επικροτουν!
τι εσωτερικα θα ειμασταν χωρις τα ιδιωτικα μας(χμ...ευχομαι οχι κυριολεξια εδω)...φιδια...

ενδιαφερον το θεμα μα θα επιστρεψω στη σιωπη, θα σας διαβαζω/εξαλλου ειναι η φιλη ζαντοκ εδω και με εκφραζει μιλωντας πολλες φορες αντι εμου/αυτο βεβαια ισως ηταν και ο λογος που καποια υπολοιπα της επιτιθενται...

"Εσωτεριστης" δεν ειπα οτι ειμαι...ειπα πως ειμαι εμπνευση ,ειπα πως ειμαι μουσα,ιερεια,γυναικα... + γνωριζω τον "εσωτερικο" ρολο μου...ολα τ' αλλα τα ειπανε αλλοι αντι εμου μαλιστα ηταν συνεχεια στο κατοπιν μου για να δηλωνουν οτι συμφωνουμε ενω πολες φορες καταλαβαινα πως διαφωνουμε απο οσα διαβαζα να επεξηγουν τα μηνυματα μου...αλλα δεν εμπαινα στη διαδικασια που τελικα υπεκυψα ..να κανω το τραγικο λαθοςνα διαφωνησω μαζι τους!
+ καποιοι παλι αντι να διαπιστωσουν μοναχοι τους,απλα συμπεραναν απο τα συμπερασματα ..αλλων!
τι να πω η ψυχη!αυτη την τεχνικη εσωτερισμου δεν την εχω ακομη κατανοησει ...+ ουτε θα ηθελα!

και για οσους δεν αναρωτιουνται γιατι μπηκα, απλα συμφωνουν με οσα πει το φιδι... να δικαιολογηθω βρε παιδια η "δολια" οτι...μπηκα μοναχα για να επιβεβαιωσω ολους τους φιλους του !..+ βεβαια το μεγαλειεωδες εκεινο ψεμα :

" δεν ....κολαω εκει ...που φτυνω..."

απλως ειναι εθισμενος σε αυτο.
(ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:)ΦΤΟΥ!


Ολοι εχουν δικαιωμα σε μια νεα ευκαιρια /ολοι εχουν δικαιωμα αναθεωρησης ...εκτος απο οσους δεν το θελουν..(ισως γιατι απλα δεν μπορουν)

Σε συγχωρω φιδι γιατι ετσι εισαι/ξερω πως ειναι λαθος μου να κανω κατι τετοιο -αφου το εχω κανει ηδη αρκετες φορες εκτος φορουμ...και απεδειξες πως εισαι ανεπιδευτος μαθησεως...-ετσι ειμαι ομως/δεν κρατω κακιες οσο και να μου προσαπτεις την κακεντρεχεια του σκορπιου που σε διεπει...στη σεληνη σου ειπαμε;;...
να -σου- θυμησω οτι ο χριστος ειχε -δυο- ληστες.../τον ενα τον συγχωρεσε...
"εγω" θα συγχωρεσω + τους δυο λοιπον(μαλλον επειδη ειμαι Γυναικα)
+ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΣΟΥ


Listen to the rythm of the Universe

Edited by - ΑΤΜΑ on 07/03/2004 02:39:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 10:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ADMIN.
Αγαπητέ Admin, φοβάμαι ότι πολλά topic τα οπόία έχω διαβάσει έγουν πάρει άδοξο τέλος εξ αιτίας διαφόρων που μπαίνουν μέσα με μοναδικό σκοπό την καταστροφή. Επι πλέον στα θέματα τα οποία μπαίνουν, έχουν πλήρη άγνοια.Κάποιος (οποιοσδήποτε) γιά να έχει δικαίωμα γνώμης επάνω σε ένα θέμα (αρνητικής ή θετικής), θα πρέπει να είναι γνώστης του θέματος. Κάποιοι συμμετέχοντες, εφ όσον δεν γνωρίσουν το θέμα και μπαίνουν μέσα λέγοντας εντελώς διάφορα ΑΣΧΕΤΑ ΕΝΤΕΛΩΣ πράγματα, το κάνουν (αν μη τί άλλο;) παρά μόνον γιά καταστροφή. Κανείς δεν τους στέρησε το δικαίωμα γνώμης μέσα στα κόσμια πλαίσια (και μάλιστα αυτό θα ήταν και αρκετά δημιουργικό), αλλά δεν νομίζω ότι οι κάθε είδους βρισιές οφελούν κανέναν, και πολύ περισσότερο τους ίδιους, αλλά και αυτούς στους οποίους απευθύνονται,αλλά και το ίδιο το θέμα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ιδιαίτερος λόγος (ούτε και είναι πρέπον) να ξεπέφτουμε τόσο χαμηλά και να βρίζουμε και να απαντούμε.Ποιός ο βαθύτερος λόγος και το όφελος; Οποιοσδήποτε βρίσει εμένα π.χ. ,μπορεί να αλλάξει αυτό που είμαι; ασφαλώς όχι, εκτός και με παρασύρει ρίχνοντάς με χαμηλά γιά να απαντήσω (θεμα πίστης) κατάλληλα. Επομένως αναγκάζομαι να μην εξαιρώ κανέναν.
Αγαπητέ Admin πιστεύοντας ότι το θέμα αυτό έχει εξαιρετική σημασία γιά όλους όσους πραγματικά ενδιαφέρονται, άλλωστε ΚΑΙ ΕΣΥ το αναγνώρισες στην αρχή του, νομίζω ότι σε τελική ανάλυση είσαι ο μόνος που μπορεί(;) αν γίνεται (και πιστεύω ότι γίνεται), να βοηθήσεις.
Και η παράκλησή μου και η ερώτησή μου: ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΉΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΦ ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΚΟΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΛΉΣΕΙΣ;;;;;;;;; Και ουσιαστικά ΔΕΝ ΕΝΝΟΏ ΤΙΣ ΑΝΤΊΘΕΤΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΤΙΣ ΚΟΣΜΙΕΣ. Αυτές πρέπει να γίνονται δεκτές για δημιουργικότητα.
Νομίζω ότι αυτό είναι στό χέρι σου.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 13:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι πάντα διατυπώνοντας την προσωπική μου άποψη.

Καμία φοίτηση σε καμία σχολή δεν κάνει τον άνθρωπο μύστη, εάν ο ίδιος δεν εξελιχθεί ψυχικά και δε θελήσει ν' αναζητήσει την εσωτερικότητά του.

Είναι σα να πιστεύουμε ότι π.χ. όλοι οι φοιτητές της ιατρικής θα γίνουν το ίδιο καλοί γιατροί επειδή θ' αποφοιτήσουν από το ίδιο Πανεπιστήμιο.

Σίγουρα όμως, χωρίς να φοιτήσεις καν στο Πανεπιστήμιο δε γίνεται να περιμένεις να γίνεις γιατρός.

Μα γιατί άραγε, θ' αναρωτηθεί κάποιος; Μέσα στη φύση δεν είναι όλα αυτά που σπουδάζει ο φοιτητής;
Γιατί να μην ερευνήσει μόνος του και αντί να κλειστεί στα σκοτεινά εργαστήρια της Σχολής, να βγει και να μελετήσει τη φύση, όπως έκαναν οι παλιοί φυσιοδίφες;

Νομίζω ότι η απάντηση προκύπτει. Δεν είμαστε πια στην εποχή αυτή και η επιστημονική κατάρτιση μας κάνει ικανότερους στην επίτευξη δυσκολότερων στόχων, οι οποίοι δεν πραγματοποιούνται απλά με την παρατήρηση της φύσης. Συν τοις άλλοις, η εσωτερική γνώση βοηθά τον άνθρωπο να βλέπει (εφόσον θέλει να δει) την αλήθεια στον κόσμο των φαινομένων που ζει. Αυτή την αλήθεια που τη λούζει το φως και ενώ ανατέλλει κάθε μέρα για όλους, λίγοι καταφέρνουν να την πλησιάσουν.

Η ίδια η μύηση είναι μία διαδικασία της φύσης, είναι το βίωμα που αποκτούμε όλοι κάθε φορά που κατακτάμε ένα σκαλοπατάκι εξέλιξης. Αυτή τη διαδικασία μιμούνται οι εσωτερικές σχολές, απλά βοηθητικά στη δεδομένη πορεία του ανθρώπου, λειτουργώντας ως καταλύτες σε μία δεδομένη χημική αντίδραση.

Ένα ενδιαφέρον παλαιότερο τόπικ: Η Μυηση ως κλειδι της αποκαλυψης του εαυτου

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 07/03/2004 13:33:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 17:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φτου στα μουτρα καθε ανθελληνα ¨οικοδομου τυχοδιωκτη¨.
Αυτα με τα προηγουμενα φτου.
Αναρωτιεμαι πως μπορει να συγκρινεις την ιατρικη με τον εσωτερισμο?
Αυτη την ηθελημενη συγκριση που μονο ενας οικοδομος θα την εκανε.
Απαραδεκτοι.


Φιλικα........Σανενακ(Ο τουμπαριστος Κανένας)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 18:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα ανάποδε Κανένα - Σανενακ!

Μα γιατί φτύνεις; Δεν ξέρεις ότι όσο κι όποιον φτύσεις, δεν θα μπορεί παρά να πει: "Βοήθεια! Με έφτυσε ο κανένας!";

Μα για να θυμηθώ... Εχω την εντύπωση πως παλιότερα, σε έχω διαβάσει να παραθέτεις απόψεις με πολύ ωραιότερο τρόπο, απόψεις που μπορεί να μην έβρισκαν όλους σύμφωνους, μα σίγουρα τις διαβάζανε. Και ίσως δεν έχεις σκεφτεί, πως οι καθαρά γραμμένες απόψεις είναι αυτές που μένουν και περιμένουν τα γυρίσματα τα νου, που ίσως και να σε βρουν σύμφωνο μαζί τους.

Προσωπικά σε προτιμώ με τον παραπάνω τρόπο γραφής, πιστεύω το ίδιο ισχύει και με τα υπόλοιπα μέλη. Είναι δυσάρεστο σε τελική ανάλυση, να αναγκαζόμαστε να παίζουμε τον ρόλο του τροχονόμου σε ανθρώπους, οι οποίοι έχουν άποψη, αλλά την διατυπώνουν με τρόπο που δε σέβεται και τις απόψεις των άλλων...

Το θέμα που συμμετέχεις είναι πολύ ενδιαφέρον και σεβαστή είναι κάθε άποψη, φτάνει να έχει επιχειρήματα. Περιμένουμε λοιπόν να ακούσουμε τα δικά σου...(κι όχι απλώς αφορισμούς)

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου
Να σπας τα σύνορα
Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου
Να πεθαίνεις και να λες:
ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 22:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί Εσωτερικά η ψυχή να έχει μία κάποια βοήθεια από τους προστάτες και τους οδηγούς που έχει κάθε άνθρωπος αλλά οι οδηγοί αυτοί προερχόμενοι συνήθως από τα κατώτερα πνευματικά Επίπεδα, μόνοι, δεν έχουν τη δυνατότητα να οδηγήσουν το μαθητή μέχρι το τέλος του Εσωτερικού τους ταξιδιού. Αυτή η εργασία όπως μας πληροφορούν όλοι οι μεγάλοι άγιοι και οι μύστες, γίνεται Εσωτερικά μόνο από ένα εντεταλμένο και αρμόδιο Πνευματικό δάσκαλο.


(απόσπασμα από άρθρο της κεντρικής ιστοσελίδας του Esoterica.gr του Γαβριήλ Σιμονέτου:

Η ΕΡΩΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΗ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ
και
πότε πρέπει να ψάξουμε για ένα καινούργιο Δάσκαλο
)

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 22:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Αγαπητή φίλη ZADOK, πάρα πολύ σωστή η τελευταία παρατηρησή σου.
Παρακαλώ να ληφθεί πολυ σοβαρά υπ όψιν. Ευχαριστώ.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 22:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι.
Η συζήτηση προχωράει με πολλά εμπόδια αλλά αυτό είναι αναμενόμενο. Θα παρακαλούσα να προσπαθήσουμε όλοι να μείνει εντός θέματος.
Αναφέρατε μερικά ιστορικά παραδείγματα εσωτερικών ομάδων τα οποία φώτισαν και φωτίζουν την ανθρώπινη ιστορία. Σε όλες τις εσωτερικές ομάδες υπήρχαν πάντοτε κανόνες που στόχο είχαν να εκπαιδεύσουν όσους εισέρχονταν σε αυτές αλλά και ταυτόχρονα να εστιάσουν και να αυξήσουν την ομαδική προσπάθεια. Οι κανόνες που εφάρμοζαν ήταν προσαρμοσμένοι στη εκάστοτε εποχή.
Ένας από τους κανόνες των πυθαγορείων όπως ανέφερε και η ΖΑDOK ήταν ο όρκος της σιωπής. Δεν νομίζω ότι είναι αυτό που πρέπει να διαχωρίζει έναν εσωτεριστή από έναν άλλον αλλά αξίζει να τον ερευνήσουμε γιατί έχει αρκετό βάθος. Περιμένω τις απόψεις σας και από την άλλη να προσπαθήσουμε μέσα από αυτόν τον κανόνα να βγάλουμε κάτι χρήσιμο για το σήμερα.

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 23:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως θα πρέπει να παρατηρήσουμε ότι για τους Πυθαγορείους ήταν ο πρώτος κανόνας, ο οποίος αφορούσε στο πρώτο στάδιο.

Άρα, θα έλεγα ότι θα πρέπει, αν μπορέσουμε, να καθορίσουμε τα πλαίσια μέσα στα οποία πρέπει να κινείται ο άνθρωπος που πρώτη φορά καταπιάνεται με το αντικείμενο και εκείνα τα οποία αναπτύσσονται στην πορεία. Κάποιες φορές, είναι τελείως διαφορετικά.

Εξάλλου, πάντα στην πορεία αυτή οι ρόλοι εναλάσσονται και συχνά ισχύουν και οι δύο!!!!

Ο μέσος όρος εξέλιξης των ανθρώπων σήμερα αποτελείται από άτομα, τα οποία είναι και "μαθητές" και "δάσκαλοι" ταυτόχρονα και ανάλογα την περίσταση.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DreaM_CatcHeR
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 23:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DreaM_CatcHeR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalhspera... prosopika pisteuo pos enas esoterisths adiaforei gia to an uparxoun h oxi kanones k nomoi. mporei na akolou8ei orismenous apo autous oxi omws giati hr8e se epafh me autous k sumfwnhse,alla giati o idios eftase MONOS toy se autous,odhgh8hke ekei mesa apo thn proswpikh tou poreia.akoma ki an oi sigkekrimenes idees den htan tampelwmenes,autos 8a e3akolou8ouse na tis pisteuei k na tis efarmozei giati bghkan apo mesa tou. giauton apoteloun thn ALH8EIA. thn dhmiourghse o idios, xwris e3oterikes epirroes, ka8odhgoumenos mono apo ton gumno k xwris prosopeia eauto tou.nomizo pos o ka8enas einai ligo-poli eswterisths me thn proupo8esh pws exei epignosh ths katastashs. pisteuw pws opoios kataferei na apallaxtei plhrws apo ta desma twn e3wterikwn paragwntwn ftanei sthn alh8eia, sto fws. k h alh8eia den einai mia. einai toses oses einai k oi psixes...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 01:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες, DreaM_CatcHeR!

Πολύ σωστά αυτά που μας γράφεις, μόνο που ακριβώς αυτά διδάσκουν και οι εσωτερικές σχολές.

Η "ταμπέλα" δε λέει κάτι μόνη της. Σημασία για μένα έχει το να υπάρχει διάθεση στον άνθρωπο να προσεγγίσει τον εαυτό του και να βρει τον δρόμο του, είτε αυτός είναι μοναχικός, είτε όχι. Το πώς θα επιλέξει να το επιτύχει αυτό είναι προσωπική επιλογή.

Οι "κανόνες" π.χ. για τους μυστικιστές της θρησκευτικής ατραπού είναι προσευχή και διαλογισμός. Για κάποιους και νηστεία. Αυτά δεν είναι κανόνες, τους οποίους ντε και καλά πρέπει ν' ακολουθήσεις. Αν έχεις εσύ κάποια μέθοδο που σου ταιριάζει καλύτερα, φυσικά και δεν χρειάζεται ν' ακολουθείς αυτά. Απλά, στη συγκεκριμένη προσέγγιση, οι διάφοροι πνευματικοί άνθρωποι άφησαν και την παρακαταθήκη τους, προσπαθώντας να μας βοηθήσουν να βρούμε την ατραπό πιο σύντομα.

Η κάθε "σχολή" δεν κάνει τίποτ' άλλο παρά να διδάσκει μία μέθοδο που σε κάποιο κομμάτι της ανθρωπότητας ταιριάζει, γι' αυτό και έγινε "σχολή". Αυτό δε σημαίνει ότι ταιριάζει σε όλους.

Στην εδώ συζήτηση δεν προσπαθούμε να δείξουμε, υποθέτω, όλους τους πιθανούς δρόμους, αλλά να συγκεντρώσουμε τους κανόνες εκείνους οι οποίοι φαίνονται να έχουν μία καθολική σημασία για τις περισσότερες "σχολές" ή τρόπους προσέγγισης.

Αν έχεις καταφέρει να βρεις δική σου μεθοδολογία και πιστεύεις ότι θα μας βοηθούσε να προσεγγίσουμε την αλήθεια (η οποία κατά την γνώμη μου είναι μία) ή έστω τις αλήθειες μας (κατά τη δική σου άποψη), θα σε παρακαλούσα να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία.

Σχετικά με το θέμα της σιωπής, που γράψαμε προηγουμένως με τον αγαπητό Καραϊσκάκης π.χ. σκεφτόμουν το εξής: η σιωπή δεν αφορά μόνο στο θέμα "ακούω, μαθαίνω και σωπαίνω", αλλά υποδηλώνει τη γενικότερη κατάσταση ησυχίας στην οποία πρέπει να βρεθεί ο άνθρωπος που προσπαθεί ν' αναζητήσει την επαφή με τον εσωτερικό του κόσμο.
Το αν η ησυχία αυτή θα επιτευχθεί με προσευχή σε ναό, με εκδρομή στη φύση μακριά από την πόλη, με διαλογισμό στο σπίτι ή με όποια άλλη μέθοδο, δε νομίζω ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο.

Ψάχνοντας στην κεντρική σελίδα του esoterica, βρήκα κι αυτό: ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ (Μετάνοια - Κάθαρση - Έμπνευση)


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 02:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Καραϊσκάκης,

με αφορμή το ποστ του νέου φίλου μας σκέφτηκα το εξής:

αν δεχτούμε ότι μία παράμετρος είναι η σιωπή με την έννοια που της έδωσα προηγουμένως, νομίζω ότι αυτό το οποίο προσπαθούν να μας διδάξουν οι διάφορες "σχολές" και το οποίο αποτελεί και το λόγο ύπαρξής τους κατ' ουσίαν είναι η πειθαρχία.

Και βέβαια, όταν μιλάμε εσωτερικά για πειθαρχία, δεν εννοούμε τη μιλιταριστική πειθαρχία, αλλά την προσήλωση στον σκοπό και τη σταθερή, αδιάκοπη και απρόσκοπτη αναζήτηση επί της ατραπού.

Ένα παράδειγμα είναι και ο μοναχισμός. Η ένταξη πάντως σε μία "σχολή" μας κάνει κοινωνούς της πειθαρχίας, η οποία επιβάλλει την τακτική ενασχόληση, τη μελέτη και την εσωτερική εξάσκηση, χωρίς την απαραίτητη απομάκρυνση από τα εγκόσμια.

Αν όλα αυτά μπορεί να τα πετύχει κάποιος μόνος του και δεν του δημιουργεί εμπόδια η καθημερινότητα, το στρες και οι γενικότερες κοινωνικές συνθήκες, είναι νομίζω πολύ καλό δείγμα συνδυασμού ισχυρής προσωπικότητας, ικανοτήτων, θέλησης και πίστης.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 12:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρκετά ενδιαφέρον το θέμα αλλά επιτρέψτε μου να κάνω κάποιες παρατηρήσεις. Φίλε Καραϊσκάκη, έγραψες:

quote:

"...έχοντας σιγουρέψει ένα πολύ σημαντικό στοιχείο:
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΕΣ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΜΟΙ.
ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΌ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΥΠΑΡΞΗ.
ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ ΟΣΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ, ΟΣΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ.
Οι υπόλοιποι ας κάνουν κάτι άλλο γιατί δεν είναι σίγουροι ότι υπάρχουν αυτοί οι νόμοι, ή μπορεί να είναι σίγουροι ότι δεν υπάρχουν και κάθε προσπάθεια να τους διατυπώσει κανείς είναι λανθασμένη. Χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης προτείνω στους τελευταίους να ανοίξουν ένα δικό τους topic και να συζητήσουν το θέμα. Ο γράφων πιστεύει ότι υπάρχουν κανόνες στον Εσωτερισμό και ζητάει τη βοήθεια όλων όσων πιστεύουν πως είναι έτσι να βοήθήσουν στην ανακάλυψή τους."

Πως είσαι τόσο σίγουρος για την ύπαρξη νόμων? Όταν θεωρούμε κάτι δεδομένο δεν πρέπει να υπάρχουν κάποιες αποδείξεις ή έστω κάποια βάσιμα επιχειρήματα? Στο φυσικό περιβάλλον υπάρχουν κάποιοι νόμοι οι οποίοι έχουν αποδειχτεί αλλά στα "πεδία του εσωτερισμού" δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Όταν είμαστε απόλυτοι για κάτι για το οποίο δεν έχουμε αποδείξεις τότε φυλακίζουμε το ίδιο μας το μυαλό! Αναζητάμε την αλήθεια, σωστά? Από τη στιγμή που δέχεσαι κάτι ή που απορρίπτεις κάτι αυτομάτως η αναζήτηση σταματάει. Έγραψες πως ζητάς την βοήθεια όσων πιστεύουν στα παραπάνω γραφόμενα σου! Δεν μου φαίνεται και τόσο υγιής τρόπος αναζήτησης αυτός (γνώμη μου πάντα), νομίζω πως η διαφωνία, η διαφορετική άποψη είναι τις περισσότερες φορές αυτή που μας ανοίγει νέους δρόμους, που μας κάνει να δούμε ένα θέμα πιο αντικειμενικά...

Φίλη Zadok, έγραψες:

quote:

"νομίζω ότι αυτό το οποίο προσπαθούν να μας διδάξουν οι διάφορες "σχολές" και το οποίο αποτελεί και το λόγο ύπαρξής τους κατ' ουσίαν είναι η πειθαρχία".

Μήπως ο λόγος ύπαρξης τους είναι το οικονομικό κέρδος?

quote:
"Και βέβαια, όταν μιλάμε εσωτερικά για πειθαρχία, δεν εννοούμε τη μιλιταριστική πειθαρχία, αλλά την προσήλωση στον σκοπό και τη σταθερή, αδιάκοπη και απρόσκοπτη αναζήτηση επί της ατραπού."

Μήπως πίσω από την πειθαρχία κρύβεται καλά καμουφλαρισμένη η ιδιοτέλεια?
Για να μην παρεξηγηθώ να επισημάνω πως απλώς θέτω τις απορίες μου χωρίς καμία επιθετική ή ειρωνική διάθεση! Είμαι ανοιχτός σε κάθε άποψη αρκεί να μην είναι αυθαίρετη!


You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy