ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 00:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειά σε όλους!
Είμαι καινούριο μέλος αλλά παρακολουθώ εδώ και καιρό τα φόρουμ εδώ.
Αναφερόμενη λοιπόν στο θέμα της αφύπνισης, θα ήθελα να πω ότι τελευταία μιλάμε για αφύπνιση του Έλληνα δηλ, την συνειδητοποίηση της ταυτότητάς του και του ρόλου του σε αυτόν τον κόσμο (Έλλην= ο φέρων φως=γνώση) άσχετα απ΄το αν είναι Έλληνας, πολίτης ή να ξέρει ότι έχει ελληνική καταγωγη (βλέπε τι λέει ο Φουράκης στην ιστοσελίδα του για παράδειγμα...ο νοών νοείτω). Είναι τα ελληνικά γονίδια που ξυπνούν φίλοι μου και όχι η ίδια η πληροφόρηση από μόνη της αν και βοηθά φυσικά. Υπάρχει η θεωρία ότι έχει ανακαλυφθεί το ελληνικό γονίδιο που βρίσκεται στους Έλληνες αλλά και σε κάποιους που κατάγονται από Έλληνες κ ας μην το ξέρουν... Είναι αυτό που ξυπνά τώρα γιατί έφτασε το πλήρωμα του χρόνου. Όλοι οι πραγματικά γονιδιακά Έλληνες αυτού του κόσμου, πρέπει να αφυπνισθούμε για να αποτινάξουμε από πάνω μας την πνευματική σκλαβιά (βλέπε παγκοσμιοποίηση, εβραισμό, χριστιανισμό-το πιό επιτυχημένο μάρκετινγκ των εποχών!-, καταπάτηση του ελληνισμού κλπ που όλοι ξέρουμε σωστά;) Οφείλουμε να τιμήσουμε την έννοια ΈΛΛΗΝ=Ο ΦΕΡΩΝ ΤΟ ΦΩΣ-ΓΝΩΣΗ, πρέπει να διώξουμε το -εβραικό- σκότος και να επαναφέρουμε τον οικουμενικό πολιτισμό. Όχι δεν μιλάω για πόλεμο, αίμα και πολιτική -οικονομία. Μιλάω για πνευματικό πόλεμο, για νεοδια-φωτισμό. Ο καθένας από μας πρέπει να βάλει το λιθαράκι του να διαφωτίσει, πληροφορήσει, αντισταθεί σε κοινοτυπίες κλπ, να επεξη΄γησει, να ξεδιαλύνει παρεξήσεις ιδεών και όχι μόνο κατά του ελληνισμού, να διαδώσει. Όλα θα γίνουν σιγά σιγά και ο στόχος θα επιτευχθεί με ή χωρίς την βοήθεια της υποτειθέμενης ομάδας Ε που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν υπάρχει και τι κάνει αν και ξέρω κάποια πράγματα εκ των έσω χωρίς να ανήκω όμως κάπου. Είμαι εντελώς ελεύθερο πνεύμα, βλέπω, παρατηρώ, σέβομαι, εκφράζομαι ελεύθερα χωρίς δεσμεύσεις διότι αυτό είναι ελληνισμός κατ'ουσίαν. Προσωπικά βλέπω φίλους και γνωστούς μου Έλληνες να αφυπνίζονται, να κατανοούν ότι κάτι τρέχει με την ταυτότητά τους, να ψάχνονται και να θέλουν να δράσουν. Το υπέροχο είναι ότι όλο αυτό δεν το βέπω μόνο σε Έλληνες αλλά και σε Ιταλούς (κατοικώ στην Ιταλία αυτό τον καιρό για δουλειά), αρχίζουν να νιώθουν Έλληνες και να ενδιαφέρονται, πράγμα διόλου παράλογο αν θυμιθει κανείς περί Μεγάλης Ελλάδος και κοινής καταγωγής... Υπάρχει κίνιση, εντός και εκτός των συνόρων, πιστεύω ότι όλοι λίγο πολύ το βλεπουμε (γιατί να υπάρχουν άλλωστε φόρουμ σαν το εσωτέρικα ανα δεν υπήρχε η ανάγκη να μιλήσουμε για αυτά τα πράγματα;) Είναι θέμα χρονου να αφυπνισθούμε όλοι... όσοι με καταλαβαίνουν χωρίς απορίες για όλα όσα ανέφερα μέχρις στιγμής, πιστεύω ότι έχουν ξυπνήσει ήδη και ότι έχουν ψαχθεί... Ως Ελληνίς ήδη πραγματοποιώ ενεργά τον ελληνικό μου στόχο σιγά σιγά, εν Ελλαδι και εν Ιταλία... Εσείς;
πίστη στα ελληνικά ιδεώδη- αναζήτηση/διάδοση της γνώσης, απόλυτη δημοκρατία, σεβασμός των άλλων και της γνώμης τους, ΜΗ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.
Χαιρετώ όσους νιώθουν Έλληνες, είναι μεγάλη τιμή να είσαι και να το νιώθεις αυτό. Ζητώ συγνώμη αν κούρασα, εις το επανειδείν λοιπόν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 01:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου ΗΡΑ!

Μου φαίνεται ότι η απάντησή σου, είναι θεματικά πιο ταιριαστή στο τόπικ:
Έλληνες- Η αφύπνισή σας ξεκίνησε?
Ωστόσο, περιττό ίσως είναι να στο αναφέρω αυτό εδώ, μιας και ήδη έχεις γράψει και σε εκείνο το τόπικ (την ίδια απάντηση αν δεν κάνω λάθος, έτσι; )

Μιας και συμμετέχεις όμως και στην παρούσα συζήτηση, θα ήθελα να σε ρωτήσω, αν πιστεύεις ότι στον εσωτερισμό χωράνε φυλετικές και άλλες διακρίσεις. Σου κάνω αυτήν την ερώτηση, εφορμώμενη από την απάντησή σου και συγκεκριμένα από τα:

quote:
Όλοι οι πραγματικά γονιδιακά Έλληνες αυτού του κόσμου, πρέπει να αφυπνισθούμε...

...πρέπει να διώξουμε το -εβραικό- σκότος...



Μόνον οι Ελληνες λοιπόν;
Και γιατί τόσο μαίνος τελικά με τους Εβραίους;

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 02:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XM...ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΗΡΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ....
Η ΑΜΑΛΙΑ ΕΚΑΝΕ QUOTE...-ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ Ν'ΑΝΤΙΣΤΑΘΩ Σ'ΕΝΑ "ΣΧΟΛΙΟ"-
ΞΕΚΙΝΑ ΠΡΩΤΗ -ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!
ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ :
ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΙΣΑΙ;;;;
( ΑΝ ΘΕΣ ΒΕΒΑΙΑ..ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ DNA..:)
(I KΝOW MY TYPE OF BLOΟD/ΑND I LIKE IT:)

ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ*
Α;;;;
Β;;;
ΑΒ;
Ο;;;;
(EXEI ΑΛΛΕΣ;..ΧΜ..:)

-IF U SAY:"ΑΒ"/ΤΗΕΝ U R..A TURKISH GIRL!
OHHH...((((!_!))))


(ΑΜΑΛΙΑ,ΘΥΜΑΣΑΙ;.. ΠΕΡΥΣΙ Σ'ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΙΓΚΟ/'Η ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ..;/...ΕΧΜ.. ΘΥΜΗΘΗΚΑ:ΣΤΗΝ 1η/2ηΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ "ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ,ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΕΓΚΥΡΗ ΠΡΟΒΛΕΨΗ"...)



Edited by - ΑΤΜΑ on 24/03/2004 02:16:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 03:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Αμαλία και ΑΤΜΑ, η ομάδα αίματος ως γνωστόν δεν σχετίζεται με το DNA με την έννοια ότι το αν κάποιος είναι Α ή ΑΒ και λοιπά δεν φανερώνει και αυτόματα και ολόκληρη την την ταυτότητα των γονιδίων του αλλά αυτό φαίνεται έπειτα από ειδικές εξετάσεις αλλιώς θα μπορούσαμε και μόνο με την απλή εξέταση αίματος που μας δίνει την ομάδα να ξέρουμε ήδη ότι έχουμε πχ προδιάθεση για μία κληρονομική ασθένεια! Αναφερόμουν στην θεωρία που λέει ότι ανακαλυφθεί το ελληνικό γονίδιο, όποιος θέλει την δέχεται όποιος δεν θέλει πάλι όχι. Πάντως πολλά άτομα του εσωτέρικα θα την έχουν ακούσει αυτή την θεωρία.΄Οσον αφορά τον ρατσισμό Αμαλία, δεν είμαι σε καμία περίπτωση ρατσίστρια ούτε δέχομαι ότι οι Έλληνες είναι ανώτεροι φυλετικά απλώς πιστεύω ότι κάποιες φυλές υπερέχουν ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΑ έναντι των άλλων- μπορείς να δείς την γνώμη μου για τον ρατσισμό στο τόπικ περί ρατσισμού. Πιστεύω απλώς ότι οι Έλληνες έχουν ένα συγκεκριμένο σκοπό σε αυτό τον κόσμο, την μετάδωση της γνώσης πράγμα που κατά παράδοση έκαναν και θα έπρεπε να κάνουν και τώρα κατα τη γνώμη τη δική μου και πολλών άλλων βέβαια...Όσον αφορά τους Εβραίους και το εβραικό σκότος (εννοώντας το πνευματικό σκότος βέβαια), πληροφορήσου εκτενέστερα τι εστί εβραισμός ακριβώς, τι γράφει ακριβώς η Παλαιά Διαθήκη (όχι αυτά που μας δίδαξαν στα θρησκευτικά στο σχολείο, την εβραική προπαγάνδα για επικρατηση των Εβραίων και καταπάτηση των άλλων λαών εννοώ φίλη μου Αμαλία!), τι έχουν κάνει οι Εβραίοι ιστορικά, τι κάνουν σήμερα, τι πιστεύουν για τους Έλληνες κλπ και επανερχόμαστε σε αυτό το θέμα όποτε θες διότι φοβάμαι ότι δεν έχεις ενημερωθεί ακριβώς για αυτό και απορείς. Όσο το γιατί έγραψα το ίδιο μήνυμα σε διαφορετικά τόπικ, ναι είχα ένα μήνυμα να μεταδώσω το οποίο ταίριαζε θεματικά με αυτά τα τόπικ, σου έχω ξαναπαντήσει και πιστεύω στην ελευθερία λόγου, εσύ όχι;
Χαιρετώ, καληνύχτα σε όλους, εις το επανειδείν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 03:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ...φιλη Ηρα-αυτο με το dna..ηταν χιουμορ!-
κατα βαση δεν διαφωνουμε ως προς το τι ακριβως ειναι ο "ελλην"
οχι ομως και ο νεοελληνας!
( που ειναι ενα συνοθυλεμα πολιτισμικων ξενοφερτων αυτοεπιβαλωμενων/ λογω τουρκοκρατουμενων ακομη υποσυνειδητων επιρροων...κατωτεροτητας..:)
οι "αφυπνισμενοι ελληνες" δεν ειναι ουτε οι "εθνικοι" -αυτοι ευελπιστουν για την αφυπνηση /τους ...μα κατοπιν γνωριμιας με την μητερα αυτης/την επαναληψη εννοω!/
αλλα ουτε οι απογονοι των εβραιοχριστιανικων διδασκαλιων ειναι ελληνες...
ελληνες ειναι αυτοι που εχουν συνειδητοποιησει πως τα ξερουν ολα και δεν ξερουν...τιποτα...
ελληνες ειναι οσοι πιανουν πετρα και κανουν χρυσαφι....
ελληνες ειναι αυτοι που κατεκτησαν την φυλακη της ελευθεριας τους..
καλη συνεχεια...εσωτερικοτερα/καλα εκανες με το μηνυμα!
τα μηνυματα ειναι για να προωθουνται και οχι να φιμωνονται...με κριτηρια υποκειμενικα'η "φασον" ...




Edited by - ΑΤΜΑ on 24/03/2004 03:37:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 03:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πιστεύω στην ελευθερία λόγου, εσύ όχι;


πιστεύω στην ελευθερία λόγου ΗΡΑ.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 03:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΑΤΜΑ συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ μαζί σου σχετικά με τον νεοέλληνα γι'αυτό και επιμένω και γώ στην αφύπνισή του και στην σημασία του να συνειδητοποιήσει το ρόλο του και την πραγματική του ταυτότητα μακρυά από πλύσεις εγκεφάλου, θρησκείες και μισαλλοδοξίες. Με θλίβει αφάνταστα να βλέπω νέα παιδιά κοιμώμενα και ξενομανή... Κάτι π'ρπει να γίνει να πάρει, όλοι σιγά σιγά πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε αυτό, καλυτερεύοντας πρώτα φυσικά την κατάσταση εντός συνόρων και έπειτα αναλαμβάνοντας το ρόλο του Έλληνα στον οποίο αναφερόμουν. Θα επανέλθω στο θέμα, προς το παρόν καληνύχτα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 07:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα σας.

Θα κάνω μία μικρή ακόμα παρέμβαση, πριν αφήσω τη συζήτηση αυτή να πάρει ξανά το δρόμο της.
Φίλη ΗΡΑ, καλό θα ήταν να συνεχίσουμε τη συζήτηση τη σχετική με την πνευματική αφύπνιση των Ελλήνων στο πιο σχετικό τόπικ
Έλληνες- Η αφύπνισή σας ξεκίνησε?
Σχετικά με την προσπάθεια του παρόντος θέματος να προσδιορίσουμε τον πραγματικό Εσωτεριστή, οι απόψεις σου είναι σαφέστατα καλοδεχούμενες!

(Υ.Γ. Γιαυτό και δεν σου απάντησα στο υπόλοιπο του μηνύματός σου εδώ, διότι ίσως το θέμα να ξέφευγε από την αρχική του πορεία)

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 23:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Τελικά ακόμα, καλοί μου φίλοι, δεν μάθαμε εάν και ποιός είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 23:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σας χαιρετώ.
Τελικά ακόμα, καλοί μου φίλοι, δεν μάθαμε εάν και ποιός είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.Σας χαιρετώ.
quote:

Ισως φιλη zezmperg,η απαντηση στο ερωτημα σου να ειναι αυτη:oποιος ξερει δεν μιλα,και οποιος μιλα δεν ξερει...
ΥΓΕΙΑ
ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 02:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
?????

---------------------------
ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.
---------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YuGiOh
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 23:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους YuGiOh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;

Τι είναι Εσωτεριστής;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 09:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
oποιος ξερει δεν μιλα,και οποιος μιλα δεν ξερει...
ΥΓΕΙΑ



Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 22:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΑΛΦΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ...

ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ.
ΕΝΑ. Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 11:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο Ανθρωπος με Α κεφαλαίο
ο άνθρΩπος με Ω κεφαλαίο
και
ο άνθρωποΣ με Σ κεφαλαίο
αλλά
τελικό
Στον άξονα του Κηρύκειου
ΑΩ
τα φίδια της Γνώσης(?)
SS
ανελίσσονται

G.


Δ
Ε Κ

Edited by - galadriel on 26/11/2005 11:36:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 16:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδικός είναι αυτός που ξέρει όλο και περισσότερα, για όλο και λιγότερα πράγματα. Μέχρι που γνωρίζει τα πάντα γιά το τίποτα. ΄Ετσι σιγά σιγά αγγίζει τα φώτα του εσωτερισμού.

΄Αλλο ιδρώνω και αναλώνομαι και άλλο λάμπω και μορφώνομαι...

Εσωτεριστής είναι και εκείνος που κατανοεί τον ρημαδιασμένο τον εαυτό του, ή τον υπέροχο εαυτό του, στο φως των εσωτερικών συμβάντων...

΄Ενα είναι το σοφό κατά τον Ηράκλειτο και όχι μόνο, να γνωρίσεις καλά τη σκέψη που κυβερνά τα πάντα.

Ο ένας αξίζει γιά μυριάδες φίλοι και φίλες μου αν είναι άριστος.

Και να κλείσω με ένα έξοχο που είπε ο Ξενοφάνης.
Και σε μερικές σπηλιές στάζει νερό.
Ανάλογα τις σπηλιές σοφέ μου...
Σταγόνα σταγόνα. Αργοστάζει. Ε!!! Κάποιοι θα ξυπνήσουν...Θα κρυώσουν από την υγρασία.
Και θα επικεντρωθούν εκεί που πρέπει...

΄Αλλο υγρασία
άλλο ξηρασία
άλλο αυθεντία

ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ.
Α.Ρ.
κι άλλο ουτοπία...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

23rd_Thief
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 16:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 23rd_Thief  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι είναι Εσωτεριστής;

Μια ονομασία, ένας απλός χαρακτηρισμός. Μην σε απασχολεί...

Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 10:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμμία λέξη δεν είναι ΑΠΛΑ χαραχτηρισμός ή ονομασία... Ο ήχος, η λέξη είναι το Α, και η χρήση του/της το Ω... Οι περισσότεροι έχουμε χαθεί κάπου ανάμεσα, και ψαχνόμαστε μέσα στα γράμματα.
Για μένα η ερώτηση είναι μόνο 'ΕΙΜΑΙ εσωτερίστρια;' Και παρόλο που φαίνεται χαζή, γιατί υποτίθεται δεν έχουν αναλυθεί τα στοιχεία ενός εσωτεριστή, αυτό ακριβώς θέλω να δείξω: πως ο εσωτεριστής το ΞΕΡΕΙ οτι είναι, δηλαδή ΞΕΡΕΙ ό,τι αφορά την έννοια αυτής της λέξης. Οσο ρωτάμε σημαίνει οτι έχουμε πολύ δρόμο για να γίνουμε, οπότε όσες γνώμες και να συγκεντρώσουμε για να κατανοήσουμε ΤΙ είναι ο εσωτεριστής, πάλι νόημα δεν θα βγάλουμε, γιατί ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά που νομίζει ο μή-εσωτεριστής οτι είναι ο εσωτεριστής, δεν είναι...
είμαι κατανοητή? Οχι?????!!!!! Ε, τότε ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ εσωτερίστρια! φτου...
ΥΓ Και η σιωπή έχει ήχο! Γιατί σιωπή δεν υπάρχει

Edited by - Pagwna on 29/11/2005 10:05:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 13:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καμμία λέξη δεν είναι ΑΠΛΑ χαραχτηρισμός ή ονομασία... Ο ήχος, η λέξη είναι το Α, και η χρήση του/της το Ω... Οι περισσότεροι έχουμε χαθεί κάπου ανάμεσα, και ψαχνόμαστε μέσα στα γράμματα.
Για μένα η ερώτηση είναι μόνο 'ΕΙΜΑΙ εσωτερίστρια;' Και παρόλο που φαίνεται χαζή, γιατί υποτίθεται δεν έχουν αναλυθεί τα στοιχεία ενός εσωτεριστή, αυτό ακριβώς θέλω να δείξω: πως ο εσωτεριστής το ΞΕΡΕΙ οτι είναι, δηλαδή ΞΕΡΕΙ ό,τι αφορά την έννοια αυτής της λέξης. Οσο ρωτάμε σημαίνει οτι έχουμε πολύ δρόμο για να γίνουμε, οπότε όσες γνώμες και να συγκεντρώσουμε για να κατανοήσουμε ΤΙ είναι ο εσωτεριστής, πάλι νόημα δεν θα βγάλουμε, γιατί ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά που νομίζει ο μή-εσωτεριστής οτι είναι ο εσωτεριστής, δεν είναι...
είμαι κατανοητή? Οχι?????!!!!! Ε, τότε ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ εσωτερίστρια! φτου...
ΥΓ Και η σιωπή έχει ήχο! Γιατί σιωπή δεν υπάρχει

Edited by - Pagwna on 29/11/2005 10:05:30



Το κείμενο σου , είναι λογικά άψογο Pagwna .
Ας γράψω και εγώ κάτι με όλη την ψυχή :
Εσωτεριστής είναι αυτός , η αυτή που ακούει την πρώτη φωνή μέσα του και ενεργεί σύμφωνα με αυτήν .
Αυτή είναι η παρούσα αντίληψη μου ,δεν χρειάζεται αναβάθμιση το γνωρίζω .
Λειτουργώ έτσι και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος .
Τουλάχιστον μέχρι αυτήν την στιγμή που γράφω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 08:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσωτεριστής είναι αυτός , η αυτή που ακούει την πρώτη φωνή μέσα του και ενεργεί σύμφωνα με αυτήν

Alfa Omega μπορείς να το αναλύσεις σε παρακαλώ?
Τι ακριβώς ΄χαρακτηρίζεις σαν πρώτη φωνή και αν είσαι σίγουρος για την ακρίβεια και το αλάθητο αυτής της φωνής.

Σ'ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 11:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εσωτεριστής είναι αυτός , η αυτή που ακούει την πρώτη φωνή μέσα του και ενεργεί σύμφωνα με αυτήν

Alfa Omega μπορείς να το αναλύσεις σε παρακαλώ?
Τι ακριβώς ΄χαρακτηρίζεις σαν πρώτη φωνή και αν είσαι σίγουρος για την ακρίβεια και το αλάθητο αυτής της φωνής.

Σ'ευχαριστώ


Η πρώτη φωνή μέσα μας , είναι το θείο πνεύμα .

Το θείο πνεύμα , είναι το ανώτερο εγώ μας .

Αυτό ενεργεί διαφορετικά , από το κατώτερο εγώ μας .


Για να το αντιληφθούμε , θα πρέπει να έχουμε φτάσει στο σημείο μηδέν .
Σημείο μηδέν , είναι η στιγμή κατά την οποία δεν ενεργούμε στην ζωή ,με οδηγό την γνώση .
Αφήνουμε τις αισθήσεις μας και την διαίσθηση , που μας έχει διαμορφώσει το περιβάλλον όπου βρισκόμαστε , να μας οδηγήσουνε .

Αυτό βέβαια είναι πολύ δύσκολο στην αρχή .
Η γνώση μας που κουβαλάμε υπό την μορφή εμπειριών στην μνήμη μας , υπάρχει και θέλει να επιβληθεί :
Επειδή έχουμε συνηθίσει σε αυτόν τον τρόπο αντίδρασης .


Γίνεται όμως .

Ως απόδειξη αναφέρω τον ίδιο μου τον εαυτό .

Ίσως να γίνω περισσότερο αντιληπτός , με την ακόλουθη διαδικασία .
Παρατήρησε τον εαυτό σου και προσπάθησε να καταλάβεις το εξής :
Πότε ενθουσιάζεσαι περισσότερο ;;;

1) Όταν πλουτίζεις τις γνώσεις σου , με μια καινούργια ;;;
Εξωτερική διαδικασία .

2) Όταν ανακαλύπτεις τον ίδιο τον άγνωστο εαυτό σου βήμα προς βήμα ;;;
Εσωτερική διαδικασία .


Η δεύτερη σε οδηγεί στο ανώτερο εγώ σου .

Η πρώτη σε οδήγησε εκεί που είσαι αυτήν την στιγμή .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 13:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμ μια και ανάγεις το παράδειγμα σε εμένα θα έλεγα οτι μου συμβαίνουν και τα δύο.
Χρησιμοποιώ το ένα για να κατανοώ το άλλο.

Ομως επανέρχομαι, πως είσαι σίγουρος για το ποιόν αυτής της φωνής κάθε φορά που την ακούς και πόσο εφικτό πιστεύεις οτι είναι να δεχόμαστε πάντα τις επιθυμίες και την συνειδησή μας ιδίως αν αυτή έχει επαναστατική χροιά και αντίκειται στα καθιερωμένα.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 14:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μμμ μια και ανάγεις το παράδειγμα σε εμένα θα έλεγα οτι μου συμβαίνουν και τα δύο.
Χρησιμοποιώ το ένα για να κατανοώ το άλλο.

Ομως επανέρχομαι, πως είσαι σίγουρος για το ποιόν αυτής της φωνής κάθε φορά που την ακούς και πόσο εφικτό πιστεύεις οτι είναι να δεχόμαστε πάντα τις επιθυμίες και την συνειδησή μας ιδίως αν αυτή έχει επαναστατική χροιά και αντίκειται στα καθιερωμένα.

Φιλικά



Η εμπειρία , που απόκτησα μέχρι αυτήν την στιγμή , μέσα από το εσωτερικό μονοπάτι , μου διαμορφώσανε :
Την σημερινή αυτογνωσία .

Σε αυτήν μονάχα βασίζομαι .
Ε και αφού αυτή με ικανοποιεί απόλυτα ψυχικά και ψυχολογικά , δεν επιδιώκω τίποτα άλλο .
Προχωράω , ώσπου να φτάσω μέχρι το τέλος του μονοπατιού .


Μια στιγμή να δω βαθιά μέσα μου .

Ο.κ δόξα τον θεό είμαι απόλυτα ευτυχισμένος , δεν θέλω τίποτα άλλο .


Αν ακόμη επιμένεις , καλά θα κάνεις να έρθεις να τα πούμε από κοντά , ίσως αλλάξει κάτι :

Όταν δεις την ψυχή μου να μιλάει .

Σε ευχαριστώ , που με έκανες να σκεφτώ και πάλι τον θεό στον οποίο πιστεύω , να είσαι πάντα καλά .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 16:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως εσωτεριστής είναι ο φιλοόσοφος (φίλος-εραστής της σοφίας);Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 18:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AYTOΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙ...
ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΘΗΣΗ, ΜΕΡΑ ΤΗ ΜΕΡΑ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΤΙ...
ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Ο ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.
ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΟΜΠΡΕΛΛΑ, ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΑΝΟΙΧΤΟ.

ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 18:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alfa Omega σέυχαριστώ, έγινες κατανοητός.

quote:
ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Ο ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.

Ναι αλλά η ισχύς πρέπει να συμβαδίζει με την σοφία και την ωραιότητα των πράξεων μας.
Δύναμη χωρίς λογική είναι καταστροφή, το έχουμε δεί και στην ιστορία.
Με αγάπη και αντοχή στην αναζήτηση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 19:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαθημερινά σκέπτομαι πόσο πολύτιμη είναι η λέξη αυτή. ΑΝΤΟΧΗ. Αντοχή σε όλες τις αντιξοότητες στο δύσκολο δρόμο που βαδίζουμε. Είθε το μάτι να είναι της αγάπης οδηγός...
ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ


ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ABRAAM
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 01:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ABRAAM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δυσκολος δρομος?
περιεργο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 12:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ABRAAM ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
δυσκολος δρομος?
περιεργο!
ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ...
ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ?????

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ABRAAM
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 23:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ABRAAM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι ειναι ευκολο νομιζω.
απλα παιρνεις την προσοχη σου απο αυτο το κοσμο και την δινεις αλλου.

καποτε ειπαν στον καμπιρ οτι ο εσωτερικος δρομος ειναι δυσκολος.
αυτος γελασε και ειπε : γελαω που τα ψαρια μεσα στο νερο ... πνιγονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy