ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 13:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Timetrapped,

καλώς ήλθες στο Φόρουμ και την εδώ συζήτηση!

Είσαι σαφής τουλάχιστον ως προς τις προθέσεις και σ' ευχαριστώ για την ευγένειά σου!

Κατ' αρχήν θα ήθελα να μας εξηγήσεις τί εννοείς "αποδείξεις".
Οι αποδείξεις στο μονοπάτι αυτό δεν μπορεί να είναι ιδιαίτερα "απτές". Νομίζω ότι είναι κατανοητό αυτό.

Μέσα από τη δική μου αναζήτηση, έχω καταλήξει ότι ο μόνος κριτής ορθότητας μίας πορείας είναι η αρετή. Αν βαδίζεις με αρετή, όποιον δρόμο κι αν πάρεις στο ίδιο σημείο θα καταλήξεις.

Τώρα δε θα επιχειρηματολογήσω εκ νέου για το αν υπάρχουν κανόνες.

Σκέψου ελεύθερα, φίλε μου, ποιός σου στερεί την ελευθερία σου;

Οι κανόνες (έχει ξαναγραφτεί) δε λειτουργούν παρεμβατικά στην ελευθερία.

Σάμπως αν δεν ακολουθήσεις κανόνες συνειδητά, αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχουν;;;

Σκέψου το λίγο. Η διαφορά είναι στη συνειδητή επιλογή.

Και πάνω απ' όλα (να ένας όμορφος κανόνας) ένας εσωτεριστής οφείλει να κάνει τα πάντα συνειδητά, να είναι επιλογές της ελεύθερης υπάρξεώς του.

Στο ερώτημά σου τώρα:

Σ' αυτό τον χώρο (esoterica) έχουν συζητηθεί πολλές φορές αυτά τα θέματα και δεν καταπιαστήκαμε μ' αυτά γιατί στην ουσία δεν αφορούν στο θέμα.

Κατ' αρχήν όταν μιλάμε για "σχολές" δεν αναφερόμαστε στο υλικό πεδίο.
Και για να σου "αποδείξω" του λόγου μου το αληθές: υπάρχουν Πυθαγόρειοι στις μέρες μας;
Όχι.
Άρα μελετάμε τη φιλοσοφία τους, όχι την οργάνωση αυτή καθ' αυτή.
Σκοπός του τόπικ δεν είναι το να υποδείξει "εσωτερικές ομάδες", αλλά να συζητήσουμε το αν υπάρχουν πλαίσια στα οποία αναπτύσσεται ο εσωτερισμός.

Όσον αφορά λοιπόν, στο υλικό πεδίο:

Υπάρχουν οργανώσεις οι οποίες αποσκοπούν στο κέρδος. Γνώμη μου: μακριά απ' αυτές.
Το χρήμα δεν έχει σχέση με την εσωτερικότητα. Αυτή δεν αγοράζεται.

Δεν είναι όλες οι οργανώσεις, όμως, έτσι. Ας μην κατακρίνουμε τα πάντα συλλήβδην και τελικά οδηγούμαστε στο μηδενισμό. Είμαστε νοήμονες άνθρωποι και νομίζω ότι μπορούμε να διακρίνουμε πότε κάτι λειτουργεί καιροσκοπικά και πότε όχι (η συνειδητότητα που λέγαμε πριν).

Η ιδιοτέλεια επίσης ανήκει στην ίδια σφαίρα αρνητικής επίδρασης.

Αλήθεια, διάβασες το άρθρο για την επιλογή Δασκάλου;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 14:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συνεχίσω το σκεπτικό της ZADOK.
Κάθε λέξη απεικονίζει μια έννοια. Το ίδιο συμβαίνει και με τη λέξη Εσωτεριστής. Επιχειρούμε να δώσουμε τον ορισμό του Εσωτεριστή. ΟΡΙΖΩ σημαίνει θέτω κάποια όρια, περιορίζω, όσο κι αν ακούγεται άσχημη η λέξη. Προσπαθούμε να βρούμε τα όρια-νόμους, έξω από τα οποία δεν μπορεί κάποιος να ονομάζεται Εσωτεριστής. Δεν θα μπούμε στη διαδικασία να βάλουμε πουθενά ταμπέλες. Ακόμη και οι ορισμοί που τυχόν θα προκύψουν θα είναι με κάθε επιφύλαξη μήπως κάνουμε λάθος και μας έχει ξεφύγει κάτι. Αλλά είναι μέσα στη φύση του ανθρώπου να μετατρέπει το άγνωστο σε γνωστό , να κατανοεί αυτά που του φαίνονται ακατανόητα.

Θα επαναλάβω ένα συμπέρασμα που είχα διατυπώσει στην άρχη πριν και το θεωρώ καλή βάση για να ξεκινήσουμε ξανά να οικοδομούμε κάτι συγκεκριμένο.
Ο πραγματικός Εσωτεριστής ερευνά χωρίς φραγμούς , και εκφράζει την έρευνά του μέσα από οποιοδήποτε τομέα του αρέσει. Οι Εσωτεριστές μπορεί να είναι παντού. Αυτό όμως που κυνηγάει ο Εσωτεριστής πίσω από την έρευνά του , δεν είναι η ίδια η έκφραση της Γνώσης ούτε η παροδική μορφή της, αλλά η ΠΗΓΗ της.

Ωστόσο η ZADOK πρόσθεσε κάτι ακόμη πολύ συγκεκριμένο και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ. Τη λέξη Αρετή.
Άρα λοιπόν ο Εσωτεριστής δεν έχει ως μοναδικό καθήκον να ερευνά αλλά ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να εξασκεί την Αρετή.

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 14:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα φίλη Zadok αν και δεν είμαι νέο μέλος (παρά τον μικρό αριθμό μηνυμάτων μου). Δεν έγινα κατανοητός μάλλον γιατί δεν εξέφρασα με σαφήνεια τις απόψεις μου. Επειδή όπως ακριβώς είπες (πράγμα που είχα πει και εγώ στο προηγούμενο post)στο χώρο του εσωτερισμού δεν μπορούμε να έχουμε απτές αποδείξεις νομίζω πως πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα με σκεπτικισμό. Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ, δεν είπα ότι δεν υπάρχουν νόμοι απλά είπα να μην απορρίπτουμε και αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη! Ωραίο είναι να οδηγούμαστε σταδιακά σε κάποια συμπεράσματα αλλά κάτι τέτοιο προϋποθέτει υγιή διάλογο και ο υγιής διάλογος δεν μπορεί να αφήνει από έξω κανέναν! Τώρα για τις διάφορες σχολές που αναφέρεις η άποψη μου είναι πως δεν έχουν να σου προσφέρουν περισσότερα από όσα έχει να σου προσφέρει ο ίδιος σου ο εαυτός. Δε λέω σε καμία περίπτωση πως τα βιβλία και οι διάφορες διδασκαλίες είναι άχρηστες, απλά από μόνα τους δεν μπορούν να σε οδηγήσουν στην αλήθεια! Όση γνώση και αν συσσωρεύσεις, όσα βιβλία και αν διαβάσεις η αλήθεια θα βρίσκεται κάπου μέσα σου και κατά τη γνώμη μου από εκεί πρέπει να ξεκινάει κάθε εσωτεριστής...Να ερευνά δηλαδή πρώτα απ'όλα τον ίδιο του τον εαυτό, τι πραγματικά ψάχνει και το κυριότερο για ποιό λόγο! Αυτά τα λίγα προς το παρόν, περιμένω τα σχόλια σας τα οποία πάντα κάτι έχουν να μου προσφέρουν!

You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 15:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Timetrapped,

δυστυχώς ο άνθρωπος πάντα θα εγκλωβίζεται στον πύργο της Βαβέλ. Είναι μοιραίο.

Φίλε μου, λέμε τα ίδια πράγματα με άλλες λέξεις κι εσύ απλά φοβάσαι τη λέξη "σχολή".

Μήπως αυτό περιορίζει το δικό σου τρόπο προσέγγισης και τελικά δεν είναι τόσο ελεύθερος;
Φιλικά το λέω, μη με παρεξηγήσεις σε παρακαλώ.

Γράφτηκε και πιο πάνω και το επαναλαμβάνω:

Οι διάφορες μέθοδοι βοηθούν τον άνθρωπο να προσεγγίσει τον ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.
Αν κάποιος μπορεί να το κάνει μόνος του, ΕΥΧΗΣ ΕΡΓΟΝ ΕΙΝΑΙ.

Δυστυχώς όμως, η ιστορία του ανθρώπου έχει αποδείξει ότι χωρίς συστηματική μελέτη, συνήθως ο άνθρωπος μόνος του παρεκκλίνει του στόχου του. Είναι πολύ δύσκολο και παίρνει περισσότερο χρόνο να πετύχει κάποιος την προσέγγιση του εσωτερικού του εαυτού μόνος και κατά την προσωπική μου άποψη δε θα καταφέρει μέσα στα πλαίσια μίας ενσάρκωσης να φθάσει και πολύ μακριά...

Γι' αυτό η πρακτική του εσωτερισμού έχει οδηγηθεί σε δύο μονοπάτια:

Το μυστικιστικό και το αποκρυφιστικό.

Το ένα έχει σα βάση το μοναχισμό, γιατί τελικά μόνο έτσι μπορεί μόνος του ο άνθρωπος να προχωρήσει ΣΕ ΒΑΘΟΣ και απρόσκοπτα στην εσωτερική του αναζήτηση.

Και το άλλο έχει σα βάση την ομαδική ενασχόληση, η οποία καλλιεργείται σε σχολές.

Τώρα, όσον αφορά στις αποδείξεις:

Ο καθένας καταθέτει την εμπειρία του. Δεν έχω γράψει τίποτα περί γνώσης μέχρι στιγμής.
Καμία άποψη δεν έχει απορριφθεί, αρκεί να είναι άποψη και όχι αφορισμός.
Άλλο αντιμετωπίζω ένα θέμα με "σκεπτικισμό" (διαδικασία η οποία προϋποθέτει σκέψη και η οποία κάποια στιγμή οδηγεί σε ασφαλή συμπεράσματα) και άλλο "αμφισβητώ" μόνιμα και δεν αποδέχομαι κάτι άσχετα από το αν έχω άποψη ή όχι.


Αγαπητέ Καραϊσκάκης,

άραγε πόσοι αιώνες ύπαρξης του ανθρώπου πέρασαν μέχρι ν' ανακαλύψει η επιστήμη της ψυχολογίας το νόμο της αρετής, τον οποίο δίδασκαν οι εσωτεριστές!!!

Χωρίς γερές βάσεις ηθικών αξιών, φίλοι μου, τίποτα δεν μπορεί να επιτευχθεί για τον άνθρωπο.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 08/03/2004 15:49:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 16:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μπω ή να μην μπω;!
Αντε να μπω... Καλησπέρα κι από μένα!
Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον.

Εχω την εντύπωση ότι ο "εσωτερισμός" είναι σχετικά πρόσφατος όρος, αλλά δεν γνωρίζω ποιός τον καθιέρωσε. Γνωρίζει κανείς;
Η αρχική φιλοσοφική κίνηση ονομαζόταν "εσωτερικότης" και ο μυημένος σε αυτήν "εσωτερικός". Εσωτερικός επιστήμων, γιά την ακρίβεια, ή "μύστης". Σκοπός της εσωτερικότητας ήταν η καλλιέργεια του εσώτατου διανοητικού και συναισθηματικού κόσμου. Η διδασκαλία ήταν μυστική, δηλαδή μόνο για τους μυημένους και όχι για τον πολύ κόσμο.

Αλήθεια έχετε σκεφτεί ποτέ, σε τι αναφέρεται το "εσω". Στην ουσία της γνώσης, ή στην μυστικότητα της ομάδας;

Υπάρχουν νόμοι στον εσωτερισμό; Δεν ξέρω, αλλά υπάρχει -κατά την γνώμη μου πάντα- μία προϋπόθεση, η οποία αναρρωτιέμαι αν ήταν εκεί εξ αρχής ή μπήκε αργότερα (τείνω προς το δεύτερο).
Ο άνθρωπος που θέλει να ασχοληθεί με τον εσωτερισμό, πρέπει να πιστεύει σε μία Ανώτερη Δύναμη (ας πούμε στον Θεό)και σε μία Ανώτερη Υπαρξη (ψυχή, πνεύματα κλπ).
Και λέω ότι μπήκε "ως προϋπόθεση" στον εσωτερισμό, επειδή δεν βλέπω να υπάρχει ως βασικός όρος στην "εσωτερικότητα". Και αυτή νομίζω είναι και η βασική διαφορά τους, η μία είναι καθαρά φιλοσοφική κίνηση (που δεν αποκλείει και την παραπάνω προσέγγιση αλλά σίγουρα δεν την θεωρεί αναγκαία συνθήκη), ο δεύτερος νομίζω ότι την επιβάλλει ως αναγκαία συνθήκη για να ξεκινήσεις να ασχολείσαι του.
Ολες οι απόψεις δεκτές, πάνω σε αυτό.

Τώρα στο θέμα του Πυθαγόρα και της σχολής του.
Η αλήθεια είναι ότι εφ όσον ο Πυθαγόρας δεν έγραψε ποτέ τίποτα, όσα έχουν φτάσει στις μέρες για την ζωή, την διδασκαλία και το τυπικό της σχολής του, προέρχονται από τρίτες πηγές. Και μάλιστα από πηγές που έχουν μία απόσταση χρόνου από αρκετή μέχρι τεράστια (πχ ο Πορφύριος και ο Ιαμβλιχος έζησαν τον 3ο αιώνα μΧ, 7 αιώνες αργότερα!) Πόσο σίγουροι μπορούμε να είμαστε για τις πληροφορίες που έχουμε σήμερα; Πολλοί μελετητές θεωρούν ότι ιδιαίτερα ο Ιάμβλιχος είναι υπερβολικός και ανακριβής στο βιβλίο του "Περί του Πυθαγορικού βίου" και ας μην ξεχνάμε ότι οι κοινωνίες μέσα στις οποίες έζησε ο Πυθαγόρας και ο Ιαμβλιχος ήταν πολύ διαφορετικές. Ηδη ξέρουμε ότι είχαν σχηματιστεί 3 διαφορετικού στυλ σχολές. Ποιά από αυτές κράτησε πιστά την παράδοση της σχολής του Πυθαγόρα;

ΥΓ. Να κάνω μία αναγκαία διευκρίνιση. Αναφέρομαι στις 3 σχολές των Νεοπλατωνικών φιλοσόφων και όχι των Νεοπυθαγορίων (που ήταν μία), μιάς και ο Πορφύριος και ο Ιάμβλιχος από τους οποίους έχουμε τα περισσότερα ίσως στοιχεία για την ζωή και το έργο του Πυθαγόρα, ήταν μαθητές του Πλωτίνου. Προφανώς βέβαια στηρίζονται στην βιογραφία που είχε γράψει πρωτύτερα ο Απολλώνιος ο Τυανεύς, που όμως δεν έχει διασωθεί.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 08/03/2004 17:06:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 18:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ostria,

νομίζω ότι μπορούμε να αισθανόμαστε ικανοποιημένοι που αποφάσισες να μπεις.

Όπως πάντα οι τοποθετήσεις σου είναι καλά τεκμηριωμένες και εμπεριστατωμένες.

Για να αποφύγουμε όμως κάποιες παρεξηγήσεις (γιατί αρκετές είχαμε έως τώρα) η μυστικότητα είναι μία λέξη ευρύτερης ετυμολογικής ερμηνείας και από τη ίδια ρίζα προέρχονται πολλές άλλες σχετικές και λιγότερο σχετικές όπως μύστης, μυστήριο, μύηση, μυσταγωγία, μυστικό κλπ. Αντιγράφω λοιπόν από το ποστ του φίλτατου Kelsos στο λινκ που είχα δώσει προηγουμένως:

quote:
εκ του ΜΥΩ, που σημαίνει: είμαι κλειστός, κλεισμένος, κλείομαι, κλείω τόσο τα ΜΑΤΙΑ, όσο και τα ΧΕΙΛΗ. Λεξικό Σταματάκου.
Βλέπουμε λοιπόν ότι η λέξη "ΜΥΗΣΗ" προέρχεται απο μιά λέξη που η έννοια της θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "παράξενη"...
Αρα λοιπόν για να "ΜΥΗΘΕΙ" κάποιος θα πρέπει να "ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ & ΤΑ ΧΕΙΛΙΑ".
Να τα κλείσει σε τί;;; Σε ποιόν;;;
Κατα τη δική μου άποψη η απάντηση είναι ότι θα πρέπει ο υποψήφιος πρός μύηση, θα πρέπει να "αποκοπεί" απο τον φυσικό κόσμο, ώστε να του ανοιχθούν οι κόσμοι εκείνοι που δεν είναι φυσικοί, οι ΑΟΡΑΤΟΙ ΚΟΣΜΟΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ & ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ.


Επιτρέψτε μου να συμπληρώσω ότι είναι πιθανό η λέξη να προέρχεται από τη σανσκριτική ρίζα μυσ- η οποία αποδίδει την έννοια της προφορικής μετάδοσης (αν θυμάμαι καλά).

Ως εκ τούτου, θεωρώ ότι η παράδοση υπάρχει και έχει διαδοθεί άσχετα με τις ιστορικές καταγραφές που έχουμε στη διάθεσή μας.


Νομίζω ότι η ύπαρξη μίας αρχής ως δεδομένη πίστη μέσα στους "εσωτερικούς" υπήρχε πάντα.
Τα τελευταία χρόνια έχει υπάρξει μία κίνηση αμφισβήτησης του δεδομένου αυτού.
Προσωπικά θεωρώ ότι δεν ευσταθεί.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 22:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Καλοί μου φίλοι, λυπάμαι γιατί δεν μπορώ να ακολουθώ τον ρυθμό που προχωρά το θέμα με συμμετοχές. Άσχημο στρίμωγμα χρόνου και συμειωτέον γράφω με το ένα δάκτυλο.Πιστεύω να αντιλαμβάνεστε τί σημαίνει αυτό.
Χαίρομαι όμως γιατί βλέπω ότι ΟΛΕΣ οι συμμετοχές ειναι πάρα πολύ κατατοπιστικές. Επομένως, λίγα είναι αυτά που μπορώ να προσφέρω και εγώ στο θέμα αυτό. Απλά θα γράφω κάπως περιληπτικά και γενικεύοντας κάποιες έννοιες.
Στό θέμα μας τώρα.
Απ αρχαιοτάτων χρόνων και συγκεκριμένα από τότε που ο άνθρωπος άρχισε να μορφοποιεί συνείδηση, ξεφεύγοντας από την κατάσταση του ζώου, η γνώση (από την αρχική πηγή της) μεταδιδόταν σ αυτόν με ποικίλους τρόπους. Στην αρχή πάρα πολύ δειλά, αλλά με το πέρασμα του χρόνου και την πνευματική βελτίωση του ανθρώπου, συγκεκριμενοποιείτο και ο κάθε τρόπος μετάδοσης της και απο κάποια στιγμή και ύστερα σταθεροποιήθηκαν κάποια κανάλια που μπορούσαν να οδηγήσουν τον άνθρωπο
στον μοναδικό δρόμο της επιστροφής. Εδώ πρέπει να τονίσω ότι ο κάθε τρόπος και το κάθε κανάλι διέφεραν μεταξύ τους.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΙΔΙΑ. Αλλά το κάθε ένα απο αυτά ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ. Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΌΤΗΤΆ ΤΟΥ ΡΥΘΜΙΖΌΤΑΝ γιά τον τόπο, τον χρόνο, το περιβάλλον, και πολλές άλλες παράμετρους. Επομένως, γιά άλλους τόπους και κυρίως γιά άλλα χρονικά διαστήματα, αλλά ακόμα περισσότερο γιά άλλες εποχές, ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΆΛΛΗΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΆΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΟΠΟΙ,αλλά ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΌΤΕΡΑ.
Επι πλέον ΚΑΙ ο εσωτερικός δρόμος ΔΕΝ ήταν ο ίδιος γιατί ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ μεταβάλεται.Γιά περισσότερη διευκρίνιση και γιά όποιους γνωρίζουν, και τα ίδια τα Τσάγκρας άλλαζαν απαραίτητα με την αλλαγή της εποχής,(και φυσικά δεν μιλάω για τις εποχές του έτους, αλλά για τις ζωδιακές εποχές). Ο αριθμός των τσάγκρας παρέμενε ο ίδιος όπως και η σειρά τους. Όμως άλλαζε η πρωτιά. Κατ αυτόν τον τρόπο, κάθε εποχή το κατώτερο τσαγκρας της σειράς αδρανοποιείται, αλλά ταυτόχρονα ενεργοποιείται το αμμέσως επόμενο του τελευταίου της σειράς.
Η Κατάληξη της διαδικασίας αυτής είναι ότι στην δική μας εποχή έχει ενεργοποιηθει και το τελευταίο τσάγρας του μικρόκοσμου ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
Όσο πιό παλιά ήταν η εποχή,τόσο πιό εύκολο ήταν για τον άνθρωπο να ακολουθήσει και να φθάσει στο τέρμα του δρόμου, γιατί τα εμπόδια και οι δυσκολίες ήταν πολύ λιγότερα. Αυτό που τους εμπόδιζε όμως ήταν Η ΑΓΝΟΙΑ. Τώρα υπάρχει η γνώση αλλά οι δυσκολίες και τα εμπόδια είναι πάρα πολλά, και μεγαλύτερα. Η αλλαγή όμως γινόταν ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΣΑΓΚΡΑΣ
.Υπήρχε δηλ. διαφοροποίηση και κάποιων παραμέτρων μέσα σε κάθε τσάγκρας.

Έχουμε λοιπόν σαν απόροια των προηγουμένων, πολλά φιλοσοφικά συστήματα
, πολλές σχολές, πολλά συστήματα, πολλές θρησκείες, πολλούς δασκάλους,
κ.λ.π.,(εξαιρώ φυσικά αυτά που μοναδικός σκοπός τους είναι το χρήμα και κάθε είδος κέρδους), που διδάσκουν το κατα δύναμην τους την γνώση.
Όταν λοιπόν κάποιο απ αυτά έχει σαν βάση διδασκαλίας κανάλι άλλης εποχής, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σε φθάσει στο τέρμα του εσωτερικού δρόμου γιατί το τέρμα του εσωτερικού δρόμου του καναλιού αυτού ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΕΡΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ. Τωρα όμως το τέρμα έχει μετακινηθεί, και το σωστό κανάλι έχει τροποποιηθεί ανάλογα με την δική μας εποχή.
Ας ψάξουμε λοιπόν να βρούμε το κανάλι ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΕΠΟΧΗΣ, ΤΑ ΔΙΚΆ ΜΑΣ ΤΣΑΓΚΡΑΣ, ΤΙΣ ΔΙΚΈΣ ΜΑΣ ΠΑΡΑΜΈΤΡΟΥΣ,για να είμαστε σίγουροι ότι ακολουθόντας το θα φθάσουμε στο τέρμα του εσωτερικού μας δρόμου, εφ όσον αυτό θα μας δώσει όλα τα στοιχεία που χρειαζόμαστε.
Αν λοιπόν ακολουθούμε κάποιο κανάλι ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ, όπως μας είπε και η φίλη Zadok ας ψάξουμε για κάποιο καλύτερο αλλά κυρίως γιά το κατάλληλο.
Όσο για κανόνες, κανόνες μύησης, μυητικά κέντρα,κ.λ.π. δεν προλαβαίνω να γράψω περισσότερα τώρα (γράφω απο τις 19.10).
Ευχαριστώ γιά την ανέχειά σας.
Φιλικότατα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 03:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ "ΑΝΑ-Ε-ΡΩΤΗΣΗ", (ΑΥΤΗ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗ ΚΟΙΝΗ ΡΟΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ)...
ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΝΑ ΕΜΒΑΘΥΝΩ ΣΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ...ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ.
ΕΤΣΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΥΝΤΑΞΙΩΤΩΝ....ΟΤΙ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΣ ΕΙΝΑΙ ..ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΑΠΑΝΤΑΕΙ...ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΗΝ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ...

quote:

Επιχειρούμε να δώσουμε τον ορισμό του Εσωτεριστή.

-Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ "ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ";
-ΜΑΑΑ "Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ" ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ!...

...
ΜΕΤΑ ΕΞΗΓΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΡΗΜΑ "ΟΡΙΖΩ"
+ΕΙΣΧΩΡΕΙΣ ΣΤΗ ΛΕΞΗ ΑΝΑΛΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ.
ΟΚ

quote:

ΟΡΙΖΩ σημαίνει θέτω κάποια όρια, περιορίζω, όσο κι αν ακούγεται άσχημη η λέξη.

ΑΣΧΗΜΗ Η ΛΕΞΗ;
ΧΡΟΙΑ ΣΤΗ ΛΕΞΗ 'ΟΡΙΖΩ',ΛΟΙΠΟΝ...
ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΧΑΡΗ ΛΕΞΗ/ΡΗΜΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΘΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ "ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ"..
-ΕΠΙΘΕΤΟ,ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ-


quote:

Προσπαθούμε να βρούμε τα όρια-νόμους,
έξω από τα οποία
δεν μπορεί κάποιος
να ονομάζεται Εσωτεριστής.


οκ.

quote:
Δεν θα μπούμε στη διαδικασία να βάλουμε πουθενά
ταμπέλες.

(ομως θα το κανουμε)

Μαααααα αφου το "εσωτεριστης" ειναι η ταμπελα..
μιας και τα επιθετα αυτο ερχονται να "κατοχυρωσουν"!
+τι σημαινει 'κατοχυρωσουν'...επακριβως;χμ;
...να του θεσουν αυτο που ειπες :"ορια/νομους."

quote:
Ακόμη και οι ορισμοί που τυχόν θα προκύψουν θα είναι με κάθε επιφύλαξη μήπως κάνουμε λάθος και μας έχει ξεφύγει κάτι.


ναι αν κανουμε και κανενα λαθος συγχωρεστε μας...ειμαστε ανθρωποι..καλοι μου ανθρωποι.

=αν θελησουμε να το δουμε ομως και αρνητικα ιδου και η αλλη πλευρα...


quote:

Αλλά είναι μέσα στη φύση του ανθρώπου να μετατρέπει το άγνωστο σε γνωστό,να κατανοεί αυτά που του φαίνονται ακατανόητα.

ωραιο αυτο,οτι δηλαδη μπορουμε να οριοθετουμε παραυτα...ακομη κιαν κανουμε λαθη και ακομηκι αν μετα απο τα λαθη ζηταμε συγχωρεση...

οποτε για να παρουμε δυναμη ως την επομενη φορα...που θα βαλθει ο νους να οριοθετησει τα εσω...(ψυχα)
ας "ευλογησουμε λιγο τα..γενια μας"
....επειδη ειμαστε ανθρωποι και αν οριοθετησαμε/κριναμε/σχολιασαμε/ και κανουμε και λαθος...
ε δεν χαθηκε και ο κοσμος...


θυμαμαι τον μπαρμπασταθη...καπου εσω...


χμ....ετυμολογικα σχολια...
ωραια η ροη...
δεν αντισταθηκα σε μια εσωτεριστικη προσεγγιση και μια ζουμερη ψυχολογικη αναλυση ωστε να οριοθετησω τα πλαισια της ερωτησης....
να διακρινω την απαντηση...οπως ειπα στην αρχη...


-κοιμησεως θεοτοκου-



Edited by - ΑΤΜΑ on 09/03/2004 03:47:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 03:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μαααααα αφου το "εσωτεριστης" ειναι η ταμπελα..
Indeed!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 03:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα όμως το τέρμα έχει μετακινηθεί, και το σωστό κανάλι έχει τροποποιηθεί ανάλογα με την δική μας εποχή.
Ας ψάξουμε λοιπόν να βρούμε το κανάλι ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΕΠΟΧΗΣ, ΤΑ ΔΙΚΆ ΜΑΣ ΤΣΑΓΚΡΑΣ, ΤΙΣ ΔΙΚΈΣ ΜΑΣ ΠΑΡΑΜΈΤΡΟΥΣ,για να είμαστε σίγουροι ότι ακολουθόντας το θα φθάσουμε στο τέρμα του εσωτερικού μας δρόμου, εφ όσον αυτό θα μας δώσει όλα τα στοιχεία που χρειαζόμαστε.

το σιγουρο ειναι πως αν πεσουμε σε λαθος "καναλι" ,
θα ειναι επειδη δεν γνωριζαμε αυτο που θεωρεις οτι πρεπει ν'αφησουμε...
αν δεν ενεργοποιησουμε τις προηγουμενες "εμπειριες" 'η αλλιως..αν δεν ενεργοποιηθουμε in a way εμεις απο αυτες..
πως θα ανακαλυψουμε πιο εγκαιρα την πραγματικη μας πραγματοτητα...και εννοω λεγοντας με αυτο...το ακριβες δικο μας μονοπατι που θα διαφαινεται αποκλειστικα και μονο απο τις δικες μας..καταγραφες.
η νεα εποχη λοιπον ειναι αναποσπαστο κομματι του "δεντρου των εποχων"

quote:
Αν λοιπόν ακολουθούμε κάποιο κανάλι ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ, όπως μας είπε και η φίλη Zadok ας ψάξουμε για κάποιο καλύτερο αλλά κυρίως γιά το κατάλληλο.


ειπα ηδη και εμεσως το νοημα της αναρωτησης της αχρονης ψυχης ...μεσα στο χρονο
...
(οριοθετηση της ψυχης=ερωτημα εν ολιγης στην υλη=απαντηση:)

quote:

Όσο για κανόνες, κανόνες μύησης, μυητικά κέντρα,κ.λ.π. δεν προλαβαίνω να γράψω περισσότερα τώρα (γράφω απο τις 19.10).


κανονες;
δεν πειραζει σε αυτα μονο βιασυνη δεν προβλεπεται...αφου αυτη η κολωνια....κραταει αιωνια...


"Ερρωσθε"..που 'λεγε καποιος καποτε...εσω.-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 13:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok, σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Δεν θα διαφωνήσω.
Μεταφορικά το μύω σημαίνει βρίσκομαι εν ηρεμία, ησυχάζω. Και αυτό ταιριάζει πολύ καλά στην περίπτωσή μας. Δεν ξέρω αν βοηθά τόσο στην λήψη της γνώσης, όσο στην αφομοίωση της.

Ο glinaaea μιλάει για τον καταλληλότερο δρόμο σε σχέση με την εποχή, το στενό περιβάλλον και θα συμπλήρωνα (νομίζω το έχει πει και η Zadok) με την ιδιαίτερη βάση έναρξης του καθενός.

Θα μιλήσω λοιπόν για το πως βλέπω εγώ αυτόν τον δρόμο.

Χωρίζω την διαδικασία σε τρία στάδια.
1) Την αναζήτηση (έρευνα) και την μελέτη
2) Το ξεδιάλεγμα της προσλαμβάνουσας γνώσης (έρευνα και αναθεώρηση)
3) Την αφομοίωση της επιλεγμένης γνώσης

Το πρώτο στάδιο είναι η κίνηση, ψάχνω, βρίσκω, μελετώ. Εδώ υπάρχει ενθουσιασμός.
Το δεύτερο στάδιο είναι η ανάλυση, η σύγκριση και η επιλογή. Εδώ υπάρχει προσοχή και επιμέλεια.
Το τρίτο στάδιο είναι η σύνθεση/συγχώνευση και η εμβάθυνση. Εδώ υπάρχει η άμεση επαφή με την ουσία της γνώσης.

Και επειδή η γνώση είναι κατακερματισμένη, αυτά τα στάδια επαναλαμβάνονται κάθε φορά που αναζητούμε και ανακαλύπτουμε νέα στοιχεία. Μέχρι να συμπληρώσουμε το παζλ. Αν και έχω την εντύπωση ότι πάντα θα μας λείπουν κάποια κομμάτια. (ελπίζω μόνο να μην είναι τα πιό σημαντικά που πιθανόν να ανέτρεπαν το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα!)

Αυτή είναι μία προσωπική διαδικασία. Η εμπλοκή των άλλων ανθρώπων (δασκάλων, αναζητητών, ομάδων κλπ) είναι χρήσιμη στα δύο πρώτα στάδια. Σου προσφέρουν την γνώση τους (σωστή ή λανθασμένη), και αν είναι ικανοί και πιό προχωρημένοι πνευματικά από σένα, τα κριτήρια που πρέπει να έχεις για να κάνεις την επιλογή της ουσιαστικής γνώσης. Δηλαδή σου μαθαίνουν τρόπους σκέψης και όχι το αντικείμενο της σκέψης (πώς να σκέφτεσαι και όχι τι να σκέφτεσαι, πώς να επιλέξεις, και όχι τι πρέπει να επιλέξεις).

Σε πιό πρακτικό επίπεδο, στο πρώτο στάδιο έχουμε την παρουσίαση (αυτή είναι η γνώση που έχω να σου προσφέρω),
στο δεύτερο στάδιο έχουμε την αξιολόγιση της γνώσης αλλά και του δασκάλου μέσω του διαλόγου και των ερωτήσεων-απαντήσεων,
και στο τρίτο την άμεση επαφή και τον διάλογο με την ίδια την γνώση (εσωτερική διαδικασία).

Αυτό που πρέπει να ξεκαθαρίσω, είναι ότι δεν δέχομαι ότι υπάρχουν αναμφισβήτητες "αυθεντίες" (συμπεριλαμβανομένων και τις "εξ αποκαλύψεως" αυθεντίες) σε κανένα χώρο, ούτε ότι ένας άνθρωπος ή μία ομάδα κατέχει την "απόλυτη γνώση".
Εχω την γνώμη ότι κάποιοι βρίσκονται σε υψηλότερο στάδιο επαφής με την γνώση από μένα, όπως υπάρχουν αυτοί που βρίσκονται στο ίδιο με μένα, και αυτοί που βρίσκονται σε κατώτερο.


Και για να σε προλάβω Zadok , μόλις τέλειωσα το μήνυμα, διάβασα το κείμενο για την επιλογή Δασκάλου!
Οπότε μπορώ να σου πω και τι δεν περιλαμβάνω στην αρχική μου σκέψη...

"Τον Πνευματικό Δάσκαλο (που θα σε οδηγήσει αρχικά στο Υλικό Επίπεδο και αργότερα στα Εσωτερικά Επίπεδα) και τον Αστρικό κόσμο."

Σε αυτά θα επανέλθω αργότερα, αλλά θέλω να σχολιάσω κάτι που μου πρωτοχτύπησε στο μάτι.

Λέει το κείμενο:
"Στο μυστικισμό υπάρχει θεωρία, αλλά εκείνο που μετράει περσσότερο είναι η πράξη, η πρακτική για το πώς να προχωρήσει ο μαθητής στο σκοπό του, στην αυτογνωσία και τη θέωση."

Τελικά σκοπός μας είναι η "θέωση";
Τι σημαίνει αυτή η λέξη η οποία νομίζω ότι δεν υπάρχει καν στα λεξικά;! (ATMA δώσε ορισμό! )
Θα δώσω την ερμηνεία που καταλαβαίνω "η ένωση με τον Θεό ή με την Θεϊκή Δημιουργία".
Ετσι όπως την παρατηρώ, σημαίνει "ανύψωση/εξύψωση", πώς όμως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι στο τέλος της αναζήτησης έχουμε "ανύψωση" και όχι "τοποθέτηση" μέσα στο Ολον;!
Τοποθέτηση μπορεί να σημαίνει και "μείωση" (ως αποτέλεσμα της αυτογνωσίας), ή απλώς ότι λαμβάνω την θέση που μου αναλογεί πχ. "ισοτιμία".


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 13:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μας Ostria,

Ένα είναι το μόνο σύγουρο.
Θέωση χωρίς Θεώ δεν γίνετε.
Καθώς επίσης και Θέωση από την πολυθρόνα μας, η από την καρέκλα του υπολογιστή μας πάλι δεν γίνεται.

Μόνο με την άσκηση της Αγάπης για το Θείο, για τον συνάνθρωπο μας και για τον εαυτό μας, ανυψωνόμαστε.

Είθε να ανθίσει η Αγάπη στις ανθρώπινες καρδιές.


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 09/03/2004 13:58:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 14:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ετσι όπως την παρατηρώ, σημαίνει "ανύψωση/εξύψωση", πώς όμως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι στο τέλος της αναζήτησης έχουμε "ανύψωση" και όχι "τοποθέτηση" μέσα στο Ολον;!


Μα γι' αυτό χρειάζεται η άσκηση επί της αρετής! Κι ο δάσκαλος πάντα φροντίζει, όπου χρειάζεται, να επισημαίνει τα σημεία όπου υπάρχουν κίνδυνοι ..."πτώσης".


Μόνο μέσα από την αρετή μπορείς να βιώσεις την αγάπη (την πλήρη ένωση) και συνεπώς να συναντήσεις αυτό που λέμε Θεό.

Νομίζω ότι η αρετή μπορεί να είναι το συγκεκριμένο στην αφηρημένη έννοια της αγάπης, που τόσο δύσκολα προσεγγίζει ο άνθρωπος (όταν δεν έχει κατακτήσει τα πιο συγκεκριμένα πεδία).

Ο φίλος μας Just_A_Man επισημαίνει το πρότυπο, το οποίο υπάρχει (πλήρης ένωση, αγάπη για όλα). Τη μέθοδο προσέγγισης θα την βρούμε μέσα από την αρετή (είναι ο πιο ασφαλής δρόμος, κατά την γνώμη μου).


Σημαντική προσοχή χρειάζεται να δοθεί στο γεγονός ότι ο φυσικός διδάσκαλος δεν παρέχει γνώση (ή τουλάχιστον όχι μόνον). Είναι ο οδηγός που θα φέρει τον εσωτερικό άνθρωπο αντιμέτωπο με τον εσωτερικό διδάσκαλο κι εκεί περνάμε σε άλλη φάση...


Καλή μου Ostria,

αφήνω τα δύσκολα στη συνταξειδιώτισσα ΑΤΜΑ.

Θα σταθώ στα τρία σου στάδια. Μήπως είναι τέσσερα;

Ας δούμε τα τέσσερα στάδια που μας διδάσκει η Αλχημεία, τα οποία έχω γράψει κι αλλού.


Κάθε σκοπός πραγματοποιείται σε τέσσερα στάδια παράγοντας τα αντίστοιχα χρώματα:

ΜΑΥΡΟ: 'Massa Confusa'
Σ' αυτό το αρχικό στάδιο, το "αντικείμενο" φαίνεται συγκεχυμένο και αόριστο. "Χάος" είναι η νότα κλειδί και είναι ν' απορεί κανείς πώς γίνεται να βγει κάτι καλό απ' αυτό! Η παρατήρηση με υπομονή σύντομα αποκαλύπτει το αναδυόμενο "Υλικό", το οποίο καίτοι πρωτόγονον, αργά- αργά εξελίσσεται προς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΛΕΥΚΟ: 'Purifactio'
Στο δεύτερο Στάδιο, το αναδυόμενο υλικό μπαίνει σε μία μάλλον έσχατη περίοδο "εξαγνισμού". Αποβάλλει την αρχέγονη αταξία και αοριστία.. αλλά μπορεί να δείχνει να έχει χάσει παντελώς την εξελικτική κατεύθυνση προορισμού του! Περισσότερη υπομονή αποκαλύπτει ότι αυτό το Στάδιο έχει περισσότερο σταθεροποιήσει το Υλικό σαν "ενεργό πυρήνα", ο οποίος αργότερα μπορεί να εξελιχθεί προς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΚΟΚΚΙΝΟ: 'Fulminato'
Τώρα, σ' αυτό το τρίτο Στάδιο το Έργο γίνεται εμφανές. Το παλιότερο αρκετά ακαθόριστο Υλικό τώρα αρχίζει να δείχνει καθαρά σημάδια ότι ακολουθεί την επιθυμητή πορεία εξέλιξης. Η υπομονή είναι λιγότερο απαραίτητη τώρα απ' ότι η ΣΥΝΕΣΗ και η ΠΡΟΣΟΧΗ. Το Έργο σ' αυτή τη φάση μπορεί κάποιες φορές να γίνει απειλητικά "επικίνδυνο" με την γρήγορη εξέλιξή του! Υπάρχουν στιγμές, που μπορεί να αισθανθεί κάποιος ότι όλα είναι ΚΑΠΩΣ εκτός ελέγχου! Και τότε ξαφνικά...

ΧΡΥΣΟ: 'Magnum Opus'
Το Υλικό σταθεροποιείται σε μία ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ή "ζώσα" ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, η οποία ανταποκρίνεται στο προσδοκώμενο αποτέλεσμα (και συνήθως κατά τι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απ' ότι θα περίμενε κάποιος)! Μπορεί να θεωρηθεί ότι το έργο "ολοκληρώνεται", όταν φτάνει σ' αυτό το Στάδιο, αλλά μπορεί να χρειάζεται ακόμη να "κρυώσει" ή να αναχθεί γενικώς σε καταλληλότερη θερμοκρασία ώστε να λάβει την τελική μορφή μέσα σε μία μικρή περίοδο πρακτικής σημασίας. Απρόσμενα "τεκμήρια" της τελικού επιθυμητού Υλικού αναδύονται, για να πληροφορήσουν τον Κατασκευαστή ότι το Μεγάλο Έργο έχει περατωθεί.

Η σκόπιμη χρήση ακόμα και των χρωμάτων των Συμβολικών αυτών Τεσσάρων Φάσεων (π.χ. με τον τρόπο ενδύσεως κατ' ακολουθίαν) μπορεί να πυροδοτήσει αποτελέσματα, παρ' όλο που φυσιολογικά θα είναι μόνο σε μικρή κλίμακα εκτός αν χρησιμοποιηθούν επίσης οι Δημιουργικές Δυνάμεις της Αιτιώδους Γεωμετρίας. Η χρωματική αυτή εξέλιξη φαίνεται χρήσιμη σε πολλούς κυρίως για προσωπική χρήση, για αυτο-μετασχηματισμό.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 01:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Just A Man και Zadok,

την αγάπη την θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση για να ξεκινήσεις την αναζήτηση, όχι το ζητούμενο. Καθώς και την αρετή. Τουλάχιστον να έχεις την αρχική διάθεση να λειτουργείς με τον καλύτερο εαυτό σου.

Ζadok μάλλον δεν εξήγησα σωστά τις έννοιες της τοποθέτησης και της μείωσης (σε σχέση με την ανύψωση).
Μιλώντας για Θέωση, μήπως πέφτουμε σε άλλη μία παγίδα του υπερεγώ μας, που μας θέλει ξεχωριστούς, ιδιαίτερους, ανήκοντες σε ένα υψηλότερο επίπεδο από αυτό που βρισκόμαστε σήμερα;

Δεν γνώριζα τα 4 στάδια της Αλχημείας, μου ακούγεται ενδιαφέρον!
Ο χωρισμός που έκανα ήταν αυτόματος και χοντροκομμένος. Πάντως με την πρώτη ανάγνωση φαίνεται να συμβαδίζει λίγο-ως πολύ.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 02:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγινε λόγος για μυστήρια και την θέωση. Ας τα εξετάσουμε λοιπόν,
μίας και έχουν άμεση σχέση το ένα με το άλλο καθώς η "θέωση" είναι το τελικό στάδιο της στροφή της συνείδησης προς το «έσω».
Συμφωνώ με τον φίλο μου Κέλσο, πως η λέξη μύηση προέρχεται από το ρήμα μυώ, που σημαίνει κλείνω. Ήταν η γνώση που δεν έπρεπε να αποκαλυφθεί στους αμύητους, ήταν το απόρρητο, το μυστικό, το άρρητο μέρος μιας τελετής ή λατρείας οι οποίες δεν γινόταν φανερές σε άτομα που δεν είχαν μυηθεί. Τα μυστήρια όπως είναι γνωστό αφορούσαν ιερουργίες και δρώμενα που λάμβαναν χώρο υπό άκρα μυστικότητα. Εκεί φαίνεται πως λάμβαναν μέρος αλληγορικές αναπαραστάσεις υπό τον μύθο κάποιας θεότητας, που συνήθως πέθαινε και αναγεννιόταν, που συμβόλιζε το πεπρωμένο της ψυχής μετά θάνατον, αλλά ταυτόχρονος και τον νόμο και την ενότητα που συνδέουν όλα τα όντα. Μία θεότητα που δεν είχε να κάνει με τις γνωστές εξωτερικές μορφές της θρησκείας αλλά με ένα εσωτερικό ταξίδι... «Ουκ ερχεται η βασιλεία του Θεου μετα παρατηρήσεως, ουδε ερουσιν, ιδου ωδε, ή εκει ιδου γαρ η βασιλεία του Θεου εντος υμων εστιν» ( ΛΟΥΚ 17: 20, 21 ). !!!!!!!!!!!!!!
Όπως εξηγεί ο Spong «οι μύστες της κάθε θρησκευτικής παράδοσης ανέκαθεν προειδοποιούν ενάντια στην κάθε προσπάθεια ορισμού της θεότητας. Η μυστική αντίληψη της θεότητας ξεκινούσε από την καλλιέργεια της φαντασίας και γρήγορα εξελισσόταν σε κάποια άρρητη εμπειρία. Είχε να κάνει με ένα εσωτερικό ταξίδι και όχι με κάποιο εξωτερικό ‘εκεί επάνω’ ή ‘εκεί έξω’. Αυτή η εσωτερική έρευνα κατέληγε σε μία μεταμορφωμένη/εξυψωμένη ανθρωπότητα. Έδινε έτσι την ευκαιρία στον μύστη να δραπετεύσει από τα ανθρώπινα όρια χωρίς να παραβιάζει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Την ίδια στιγμή, αυτή η θαυμάσια, μυστική εμπειρία της θεότητας δεν καταντούσε τους ανθρώπους αδύναμα και εξαρτώμενα νήπια, στο έρμαιο κάποιου επιτακτικού εξωτερικού θεού. Αντίθετα, καλούσε την ανθρώπινη ζωή πέρα από κάθε σύνορο μέχρι που η ίδια αυτή ζωή να εκφρασθεί ως η αποκάλυψη της θεότητας που ξεπροβάλλει μέσα από τα βάθη της ζωής. Η μυστική παράδοση θεωρεί ότι όλη η κτίση είναι τελικά ικανή να αποκαλύψει την θεότητα μέσα από τα βάθη της ύπαρξης της. Οπότε για τον μύστη, ο Θεός τους ενός ανθρώπου δεν είναι ποτέ ίδιος με τον Θεό του άλλου. Έτσι αποσωβείται και η ειδωλολατρεία. Στην μυστική παράδοση κανένας δεν μπορεί να ισχυρισθεί ότι η εμπειρία του ή η κοσμοθεωρία του είναι αντικειμενική. Ο κάθε άνθρωπος καλείται να ταξιδεύσει μέσα στο μυστήριο της θεότητας μέσα από την πορεία της αναδυόμενης προσωπικότητας του. Ο κάθε άνθρωπος λοιπόν θεωρείται ικανός, να αποτελέσει μία Θεοφάνια, ένα σημείο της θεϊκής παρουσίας, αλλά κανένα πρόσωπο, θεσμός ή τρόπος ζωής δεν μπορεί να αναλώσει αυτήν την αποκάλυψη» Why Christianity Must Change Or Die, J. S. Spong, Harper SanFrancisco, 1998
Ο υποψήφιος μύστης στα μυστήρια χρησιμοποιούσε προσωπείο, που αποσκοπούσε στο να υπενθυμίσει στον μύστη ότι πίσω από το προσωπείο - προσωπικότητα υπάρχει η ψυχή , ο ανώτερος εαυτός ο οποίος βρίσκεται φυλακισμένος στο υλικό σώμα.
Όπως έχω γράψει πρόσφατα σε άλλο θέμα σύμφωνα με την εσωτερική παράδοση των αρχαίων Ελλήνων , ο άνθρωπος είναι τρισυπόστατος αποτελούμενος από
Το υλικό σώμα το οποίο λαμβάνει από την Γη,
Την ψυχή την οποία λαμβάνει από την Σελήνη και
το πνεύμα το οποίο λαμβάνει από τον Ήλιο.
Συνεπώς ο άνθρωπος γνωρίζει δύο θανάτους σε κάθε ενσάρκωση. Ο πρώτος θάνατος λαμβάνει χώρα στην Γη όταν αποχωρίζεται το σώμα από την ψυχή και το σώμα.
Εφόσον λοιπόν η ψυχή διαφέρει από το σώμα, ίσως να έχει την δυνατότητα με κατάλληλες τεχνικές να το εγκαταλείψει συνειδητά, κάτι που συμβαίνει ούτως ή άλλως κατά την διάρκεια του θανάτου. Ένας τέτοιος βέβαια εκούσιος διαχωρισμός, απαιτεί ειδική προετοιμασία και καθοδήγηση.
Ίσως για αυτό, ο μύθος των μυστήριών σχετιζόταν με συμβολικό θάνατο και αναγέννηση. Μύηση ουσιαστικά λοιπόν ίσως ήταν εκείνη η κατάσταση του πνεύματος, που προκαλεί την απομόνωση των αισθήσεων, και την ανάβαση από τον αισθητό κόσμο στον υπερβατικό, τον «άλλο αθέατο κόσμο» που ονομάστηκε από τους Έλληνες ΕΤΕΡΟΝ.
Φαίνεται λοιπόν πως οι μύστες διδάσκονταν την τεχνική ανόδου της συνείδησης σε υψηλότερες συχνότητες, και σε άλλα επίπεδα ύπαρξης.
Όλοι οι μύστες εξάλλου γνώριζαν ότι η γέννηση σε αυτόν τον κόσμο, είναι ο θάνατος σε κάποιον άλλο και αντιστρόφως. ο Πλούταρχος αναφέρει σχετικά (Ηθικά):

«Τη στιγμή του θανάτου, η ψυχή δοκιμάζει μία εμπειρία παρόμοια με εκείνη που δοκιμάζουν αυτοί που έχουν υποβληθεί σε μεγάλες μυήσεις...
Αρχικά υπόκειται κανείς σε απροσδιόριστες περιπλανήσεις και σε επίπονες περιφορές, περνάει μέσα από τρομακτικά και σκοτεινά μονοπάτια που δεν έχουν διέξοδο.
Αλλά ξαφνικά προς το τέλος, όλα αυτά τα τρομερά πράγματα, ο πανικός και το ρίγος και ο ιδρώτας και η έκπληξη εξαφανίζονται, και ένα θαυμάσιο φως έρχεται να σε προϋπαντήσει.
Εμφανίζονται καθαροί πια τόποι και ευχάριστοι λειμώνες, με μουσική και χορούς και τελετουργίες, με θείους λόγους και ιερά οράματα.
Εκεί λοιπόν ο μυημένος, τέλειος πια, (εξ αιτίας της εξοικείωσης μέσω της ανάμνησης της μυήσεώς του) απαλλαγμένος και απελευθερωμένος από όλα τα δεσμά, περιφέρεται στεφανωμένος και πανηγυρίζει με τους άλλους ιερούς και αγνούς μυσταγωγούς».

Το ερώτημα λοιπόν που τίθεται σε σχέση με τον όρο εσωτεριστης που εμείς σήμερα ερευνούμε, εάν προϋποθέτει την βιωματική κατάσταση άλλων επιπέδων και την θέωση όπως προαναφέρθηκε? Και έαν ναι πόσοι μπορούν να το επιτύχουν…
Προσωπικά κρίνω πως επειδή έχουμε απομακρυνθεί πολύ περισσότερο τόσο από την φύση, όσο και από τον ίδιο μας τον εαυτό από όσο οι παλαιότεροι μύστες, αλλά οι δάσκαλοι έχουν αυξηθεί αντιστρόφως ανάλογα, η εσωποίηση κρίνεται εκ του αποτελέσματος και όχι επί των δηλώσεων ή επί των εσω-πτησεων…
Ένας άνθρωπος που έχει βιώσει την ενότητα των πάντων οφείλει να είναι πάνω από όλα άνθρωπος. Έτσι πιστεύω πως με αργά αλλά σταθερά βήματα, ένας πνευματικά ανήσυχος άνθρωπος οφείλει πάνω από όλα να είναι συνειδητά και αβίαστα αλτρουιστής, κάτι που θα πρέπει να αντανακλάται στην καθημερινή ζωή του…

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 10/03/2004 02:05:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 02:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ostria,

δεν ξέρω και πολλούς που να έχουν κατανοήσει την πραγματική αγάπη, πόσο μάλλον να την κάνουν και πράξη.
Ως εκ τούτου έχω την άποψη ότι για την ανθρωπότητα παραμένει στόχος.

Είναι προϋπόθεση, αλλά δεν έχουμε φτάσει ακόμα εκεί, νομίζω.

Σχετικά με το υπερ-εγώ τώρα:

Θα σου απαντήσω φαινομενικά αλαζονικά πώς όχι. Γιατί ο εσωτεριστής μαθαίνει ν' αναγνωρίζει την αλήθεια όταν τη συναντά και γιατί αναμφισβήτητα η παράδοση (κάθε παράδοση) μας θέλει όντα όμοια με τη δημιουργική πηγή απ' την οποία προερχόμαστε.

Υπάρχει ένα σημείο κλειδί νομίζω κι αυτό είναι η δεδομένη πίστη στην αθανασία της ψυχής, όπως την περιέγραψε μέσα από τις πηγές ο αγαπητός ΠΛΩΤΙΝΟΣ.

Η αθάνατη ψυχή λοιπόν έχει δεδομένους μηχανισμούς, τους οποίους ο εσωτεριστής γνωρίζει και κατέχει. Είναι δοσμένοι μέσα από τις αλληγορίες. Κλασικό παράδειγμα η παραβολή του Ασώτου. Η ψυχή φεύγει απ' το σπίτι του πατέρα και ξαναγυρίζει σ' αυτό σοφότερη και γεμάτη εμπειρίες.

Πώς βρήκε τον δρόμο; Μα, όταν έχεις διαβεί έναν δρόμο, μπορείς να τον θυμηθείς στην επιστροφή. Ίσως αμυδρά, αλλά κάτι σου θυμίζει. Μπορεί να χρειαστείς βοήθεια, αλλά κάτι θα σου λέει ότι η βοήθεια είναι θετική. Όταν όμως, είσαι σε λάθος δρόμο, απλά τίποτα δε σου θυμίζει κάτι.

Το περιγράφω λίγο χοντρικά, αλλά κάπως έτσι είναι η αίσθηση της "αναγνώρισης του αληθινού".

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 10/03/2004 02:33:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 06:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ξέθαψα...Binational είσαι εδώ..?


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=321

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 09:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote από Ostria:
Tην αγάπη την θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση για να ξεκινήσεις την αναζήτηση, όχι το ζητούμενο.

Μιλώντας για Θέωση, μήπως πέφτουμε σε άλλη μία παγίδα του υπερεγώ μας,
---
Και Quote από Πλωτίνο:

Έτσι πιστεύω πως με αργά αλλά σταθερά βήματα, ένας πνευματικά ανήσυχος άνθρωπος οφείλει πάνω από όλα να είναι συνειδητά και αβίαστα αλτρουιστής, κάτι που θα πρέπει να αντανακλάται στην καθημερινή ζωή του…

---

Προσωπικά πιστεύω ότι η Αγάπη είναι το ζητούμενο σεβόμενος την διαφορετικής θέση στην οποία έχουμε διαμορφώσει ο καθένα μας.

Για όλα τα όμορφα που μοιρασθήκατε μαζί μας θα ήθελε και ο Just να προσθέσει ότι, ο κάθε μαθητής για να μην πέσει στην παγίδα του υπέρ εγώ θα πρέπει να έχει θωρακισθεί πρώτα με τρεις μεγάλες αρετές:

1. Ταπείνωση.
2. Ευγνωμοσύνη
3. Διάκριση.

Είναι οι αρετές που μας οδηγούν με ασφάλεια προς την Θέωση και μας κάνουν να συνυπάρχουμε αρμονικά με τους γύρο μας.


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 10/03/2004 09:50:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 13:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα διαφωνήσω με το φίλο μας Just_A_Man μόνο ως προς τον καθορισμό των αρετών.

Στο μυστικιστικό δρόμο μάλλον είναι σωστός ο διαχωρισμός του, αλλά στον αποκρυφιστικό δε θα έλεγα ότι ταιριάζουν. Είναι πιο ενεργητικός και χρειάζεται περισσότερα "όπλα".

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 14:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι πιο ενεργητικός και χρειάζεται περισσότερα "όπλα".

Θα μπορούσες να μας πει κάποια ενδεικτικά.

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 10/03/2004 14:11:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 14:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε, μη με παρεξηγήσεις, αλλά θα προτιμήσω να μην κάνω τέτοιου είδους υποδείξεις. Για τον εξής λόγο:

Όπως έγραψα, στο μυστικιστικό δρόμο τον οποίο συνήθως ακολουθούν οι μοναχοί, οι αρετές οι οποίες ανέφερες είναι βασικές και μάλλον αρκετές.

Στον αποκρυφιστικό όμως, δεν υπάρχει αρετή που να περισσεύει. Όσο περισσότερο ενάρετος είναι κάποιος, τόσο καλύτερα θωρακίζεται κι εξασφαλίζει σίγουρη επάνοδο στην πηγή.

Πιστεύω ότι ο δρόμος της κάθε ψυχής είναι μοναδικός, γιατί οφείλει να ανέλθει από το ίδιο κανάλι καθόδου της. Μόνον έτσι θα λυτρωθεί από τα δεδομένα στοιχεία, τα οποία προκάλεσαν την ατομική της "πτώση". Κατ' αυτήν την έννοια, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποιές αρετές θα φανούν καθοριστικές στις δοκιμασίες του και τον ατομικό του δρόμο.
Η αρετή, λοιπόν, στην ευρεία της έννοια καθίσταται πολύπλευρη, είναι εν δυνάμει πάντα εξελισσόμενη (εμπλουτίζεται συνεχώς) και πολύ προσωπική.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 15:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μας Zadok,

Συμφωνούμε τελικά ότι ο δρόμος προς την Θέωση είναι ένας δρόμος στρωμένος με Αρετές.


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 15:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 15:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 22:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Στην προηγούμενη συμμετοχή μου έγραψα την τελευταία φράση περί κανονων, κανόνων μύησης και μυητικά κέντρα, και νομίζω ότι παρεξηγήθηκα. Απλά ήθελα να σχηματίσω κάποιους ορισμούς γι αυτά και να
και να πω γιά τον τρόπο που εργαζόντουσαν.ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ να ονομάσω τους κανόνες ή ποιά ήταν τα μυητικά κέντρα. Κατι τέτοιο πιστεύω ότι θα ήταν μεγάλο λάθος. Και γιά να πάρω μιά οριστική θέση ΟΧΙ ΜΟΝΟ Σ ΑΥΤΟ TO TOPIC, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΠΟΥΔΉΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ, ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΘΕΜΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΥΠΟΔΕΙΞΩ ΚΑΠΟΙΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ), ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΘΏ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΚΑΝΕΝΟΣ, ΟΥΤΕ ΘΑ ΕΞΥΜΝΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑ. Δεν χρειάζεται να κάνω τίποτε απο αυτά γιατί πιστεύω ότι ο καθένας, οταν εργάζεται σωστά έστω και κατα την δική του άποψη, ΠΑΝΤΑ θα του έρχεται βοήθεια τις κατάληλες στιγμές (αυτό φυσικά επιδέχεται αρκετή συζήτηση και παιρνει και επεκτάσεις) θα οδηγηθεί εκεί που πρέπει.
Τώρα θα ήθελα να αναφερθώ σε κάποια πράγματα που νομίζω ότι μπορουν να καλύψουν κάποιες απορίες.
Δεν είναι καθόλου εύκολο για οποιονδήποτε να μπει στο εσωτερικό μονοπάτι για πρώτη φορά και να το ακολουθήσει και να φθάσει στο τέρμα
ΜΙΑ ΦΟΡΑ. Έτσι η ακολουθία του εσωτερικού δρόμου ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΊΝΕΤΑΙ ΤΜΗΜΑΤΙΚΆ. Αν κάποιος άνθρωπος καταφέρει σε μιά ενσάρκωσή του να ακολουθήσει το εσωτερικό μονοπάτι,φθάνοντας σε κάποιο σημείο (οποιοδήποτε σημείο) και για κάποιο λόγο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να το ακολουθήσει πλέον,ή για κάποιον λόγο η ενσάρκωσή του τερματίζεται, Η ΟΛΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ (ΚΟΜΑΤΙ)ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ,
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΘΟΥΝ; ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΉΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ;;;;; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Σε κάθε επόμενη ενσάρκωση που θα καταφέρει να ξαναμπεί στο μονοπάτι το εσωτερικό,ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ότι θα ξεκινήσει από εκεί που είχε μείνει την ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ. Κάποια φορά λοιπόν θα το αποτελειώσει. Η επιδίωξη που πρεπει να κυνηγά ο κάθε ένας, θα πρέπει να είναι ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΑΥΤΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΖΩΗ
(ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ), Σ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ. ΟΛΟΙ, ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ (ΜΠΟΡΟΥΜΕ), ακολουθόντας σωστά ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΌΝΕΣ (συγνώμη αλλά θα επιμένω σ αυτούς), να φθάσουμε ΑΠΑΞ στο τέρμα.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν σήμερα άνθρωποι που σε τουλάχιστον κάποια από τις προηγούμενες ενσαρκώσεις τους δεν είχαν εισέλθει στο εσωτερικό μονοπάτι (και αν υπάρχουν θα είναι συγκριτικά ελάχιστοι).
Παίρνοντάς το λοιπόν αυτό σαν κανόνα λέω ότι όλοι μας περιμέναμε ή περιμένουμε να ΞΑΝΑΜΠΟΥΜΕ στο εσωτερικό μονοπάτι.
Έτσι έχοντας όλοι στοιχεία (ίσως όχι έκδηλα) του δρόμου αυτού, Μόλις μπούμε μέσα και αρχίσουμε να προχωράμε, σίγουρα θα καταλάβουμε ότι είναι το σωστό μονοπάτι. Αλλά γιά αυτό θα υπάρχει και η σημαντική βοήθεια της εσωτερικής φλόγας που υπάρχει στον κάθε έναν μας.

Κανένας ΣΩΣΤΟΣ εσωτεριστής δεν αρνείται την ανθρώπινη φύση του (ούτε και μπορεί).Απλά πρέπει να αναθεωρήσει ή τροποποιήσει κάποιες απόψεις ή ανάγκες ή .......... Έτσι, κάποιες έννοιες παίρνουν κάπως διαφορετική σημασία από την τυποποίηση και την παραδοχή που είχαν μέχρι τώρα. Αυτό συμβαίνει διότι οι εσωτερικοί κανόνες του δείχνουν την πραγματική σημασία όλων των εννοιών της ζωής. Γιά παράδειγμα κάποιες έννοιες που εμείς τις έχουμε ονομάσει αρετές (και δικαίως τις δεχόμεθα και τις τηρούμε), μέσα στον εσωτερικό κόσμο υφίστανται τροποποίηση διότι μεταβάλονται τα όριά τους, τροποποιείται η σημασία τους και σίγουρα αλλάζει και η σειρά προτεραιότητάς τους. Έτσι ένας σωστός εσωτεριστής βιώνει το εσωτερικό μονοπάτι σύμφωνα με την σημασία των εννοιών που αναγνωρίζει εκεί. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι χρειάζεται να δίνουμε και ΜΕΓΑΛΗ σημασία σ αυτά, αλλά να αφεθούμε ΚΥΡΙΩΛΕΚΤΙΚΑ στην προσπάθειά μας να ακολουθούμε συνέχεια το εσωτερικό μονοπάτι και ο τρόπος θα μας φανερώνεται σιγά-σιγά καθαρός.
Έχει μεγάλη σημασία να υπακούμε κατά γράμμα ΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ μας (εφ όσον βεβαιωθούμε ότι ειναι Ο ΣΩΣΤΟΣ), άσχετα αν μερικές φορές δεν τον καταλαβαίνουμε πλήρως. Αυτός ΞΕΡΕΙ τί πρέπει να μας μεταδώσει, το πώς, και τί βοήθεια θα μας δώσει και πόση. Και σε τελική ανάλυση είναι Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ. Ας τον εμπιστευτούμε λοιπόν το δυνατόν περισσότερο.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 23:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καραϊσκάκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συζήτηση προχωράει αλλά δυστυχώς για μένα δεν έχω πολύ χρόνο αυτές τις ημέρες. Ωστόσο ήδη εκτός από τις αρετές και την πρακτική εφαρμογή τους ήδη έχουμε προχωρήσει και στην έννοια του Δασκάλου. Αν και αυτή η έννοια πολλές φορές ξενίζει από πολλούς που έρχονται σε επαφή με την Εσωτερική φιλοσοφία (και πολύ περισσότερο τους άλλους), ωστόσο είναι αναγκαία για τον Εσωτεριστή.
Ξέρω ξέρω θα ακούσω πάλι τα σχολιανά μου, από τους πιο "αναρχικούς" του Εσωτερισμού αλλά δεν πειράζει. Είναι πολύ δύσκολο για κάποιον να αποδεχτεί έναν Δάσκαλο σαν οδηγό. Στην αρχή προσπαθεί να "αντικαταστήσει" τον Δάσκαλο, με ποιο γενικές και αφηρημένες έννοιες όπως : "Η ζωή είναι η μεγάλη Δασκάλα" ή "Εγώ ακούω τον Εσωτερικό μου Δάσκαλο" κλπ. Δεν αντιλέγω απέναντι σε όλα αυτά αλλά μήπως στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μια καλή δικαιολογία για να αποφύγει κανείς τίς συμβουλές ενός Δασκάλου;
Και μάλιστα όπως πολύ .... επικίνδυνα σημειώσατε , ο Εσωτεριστής ακολουθεί τις συμβουλές του Δασκάλου κατά γράμμα ακόμη και αν δεν τις καταλαβαίνει πλήρως.
Αυτό είναι πολύ δύσκολα κατανοητό στους περισσότερους. Νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε μια στάση εδώ και να εξηγήσουμε , τι ακριβώς είναι ένας Δάσκαλος και από που προκύπτει αυτή η ιδιαίτερη σχέση μεταξύ Δασκάλου και Μαθητή.

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 01:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι πολύ δύσκολο για κάποιον να αποδεχτεί έναν Δάσκαλο σαν οδηγό. Στην αρχή προσπαθεί να "αντικαταστήσει" τον Δάσκαλο, με ποιο γενικές και αφηρημένες έννοιες όπως : "Η ζωή είναι η μεγάλη Δασκάλα" ή "Εγώ ακούω τον Εσωτερικό μου Δάσκαλο" κλπ. Δεν αντιλέγω απέναντι σε όλα αυτά αλλά μήπως στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μια καλή δικαιολογία για να αποφύγει κανείς τίς συμβουλές ενός Δασκάλου;

Αγαπητέ Καραϊσκάκης, κατα την ταπεινή μου γνώμη
Για κάποιον που "διαβάζει" το βιβλίο της ζωής και του εσώτερου δασκαλου, δεν είναι καθόλου αφηρημένες εννοιες.
Όλα χρειάζονται κι όλα αποκτούν τη δική τους βαρύτητα εκει που, και όσο, πρέπει.
Και οι "συμβουλές ενός δασκάλου". Αν και διαφωνω με το "ενος".
Αλλά ακόμα κι αυτές οι "συμβουλές" θα πρέπει να φιλτραριστούν απ' τον εσωτερικό δάσκαλο.

Αν εμείς γίνουμε δεκτες(μαθητές), τότε τα πάντα γύρω μας θα γίνουνε πομποί(δασκαλοι).
Απο τον ανθρωπο (οποια ιδιότητα κι αν φέρει αυτός) μεχρι το τελευταίο χορταράκι της γης.

Αρκει να είμαστε ανοιχτοι(δεκτες)
και να μη κλεινόμαστε πισω απο ένα εσωτεριστικο, θρησκευτικο, φιλοσοφικό, αποκρυφιστικό σύστημα.

Ο δρόμος είναι ένας και τους εμπεριέχει όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 01:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ 1900,

συμφωνώ με όσα αναφέρεις, αλλά θα ήθελα να επισημάνω και το εξής:

Η σχέση "δασκάλου-μαθητή" είναι μία πολύ ιδιαίτερη σχέση.

Ας θυμηθούμε λίγο τα σχολικά μας χρόνια (ως παράδειγμα το αναφέρω, γιατί κανονικά δεν έχει σχέση το θέμα). Από όλους τους δασκάλους κάτι πήραμε είτε ως γνώση είτε ως εμπειρία.

Όμως, υποθέτω ότι αν μας ρωτήσει κάποιος ποιόν θεωρήσαμε πιο σημαντικό στη ζωή μας, σίγουρα θα σκεφτούμε κάποιον, ο οποίος μας "μίλησε" βαθιά μέσα μας ανεξάρτητα από τις γνώσεις.


Στον εσωτερισμό η σχέση Δασκάλου-μαθητή είναι πολύ περισσότερο βαθιά και ΑΜΦΙΔΡΟΜΗ!

Έίναι δε ιδιαίτερα συνδεδεμένοι και συχνά αυτό είναι ορατό σε όσους μπορούν να διακρίνουν την αύρα.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 05:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....σημειωση....
διδασκαλος....απο που μπορει κανεις να κατανοησει τις "ροπες σου" ...
της πορειας του..
εσω +εξω;
χμ..+λιγη αστρολογια...
να παρουμε....το σημειο..."Χειρων" παρακαλω!
που βρισκεται καπου εκει πανω στο πολυτιμο χαρτι
που υπογραψατε οτι "γεννιεστε στη γη"(εκσαρκωνεστε ..αλλιως κατερχεστε απο στο 4...απο το 3... εσι δεν ειναι, φιλη Ζαντοκ...:)
...ωρα ταδε
ημερομηνια ταδε
τοπος ταδε....

Η αστρολογικη ροδα γυρισε και ο
ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΕΝΤΟΣ ΣΑΣ...
ΕΚΤΟΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΑ ΑΥΤΑ...
ΕΙΝΑΙ...ΕΔΩ!!!!
ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ
"ΧΕΙΡΩΝ "
..ΣΤΟΝ ΤΑΔΕ ΟΙΚΟ...
ΥΠΟ ΤΟ ΤΑΔΕ ΖΩΔΙΑΚΙ...
ΧΜ...
PLUS...
"ΚΑΡΜΙΚΟΙ ΔΕΣΜΟΙ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ*..."ΑΛΛΙΩΣ Ο ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ...
(ΟΥΡΑ +ΚΕΦΑΛΙ...)
-...ΑΝ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ-
+ ΣΤΑΜΑΤΩ....

(*ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΕΣΜΟΥΣ ΣΕΛΗΝΗ ΣΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ....ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ....)

ΧΜ....ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ;
ΚΑΘΟΛΟΥ/ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΠΕΡΙ ΤΟΥ "ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΥ "
ΟΤΙ Ο ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΝΑΧΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΙΜΟ ΤΟ ..ΑΠΟ ΜΕΣΑ....-ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!

ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΑΚΟΜΗ:
ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ...
ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...
-ΤΥΧΑΙΑ! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΖΩΔΙΑ! -
...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΑΓΑΠΗ..
ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ...ΑΓΑΠΗ
ΠΕΡΝΑΣ ΤΑ 13 + ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ, ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ(ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ /ΛΥΚΕΙΟΥ/Κ.Α.)
..ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΠΕΡΝΑΣ ΑΙΣΙΩΣ + ΤΑ 18...
+ΤΕΛΟΣ Η ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΖΩΗ....!

ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΥΠΟΤΥΠΩΔΗΣ ΣΤΡΟΦΗ ΕΝΤΟΣ...ΩΣ ΤΑ 26 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΩΡΟΣΚΟΠΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΓΙΑ ΣΕΝΑ...ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΣ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ....ΤΩΝ ΕΣΩ ΕΞΩ..
ΕΩΣ ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΕΩΣ...
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ/ΜΟΛΙΣ ΧΤΥΠΗΣΕΣ ΦΛΕΒΑ...
ΕΔΩ ΜΕΝΕΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ...ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ..ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ "ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΚΗΠΟΣ"..."
( 'Η "ΚΗΤΟΣ" ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΑ..)

ΟΧΙ ΠΩΣ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΣ ΟΤΙ "ΝΟΙΩΘΕΙΣ"...
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΣ(ΝΑΙ ΝΟΜΙΖΕΣ!)ΟΤΙ ....ΟΛΑ ΤΑ "ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ" ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ "'\ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ"ΟΤΙ ΘΑ ΕΜΕΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ "ΟΡΚΙΖΕΣΑΙ" ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΞΑΡΣΗ ΤΗΣ ΝΕΟΤΗΤΑΣ....ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ!

...ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ....
ΩΣΠΟΥ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙΣ....
(ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΝΑ ΦΤΑΣΑΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΔΩ...
ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΜΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΠΟΥ "ΕΠΑΛΗΘΕΥΩ"/ΔΕΝ "ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΩ"/"ΜΑ ΠΟΤΕ" :)
+ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ....
ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΕΙΑΓΩΓΕΙΟ....ΕΩΣ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ....!!!!

-ΧΕΧΕ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟΝ "ΤΡΟΧΟ ΤΩΝ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΩΝ" ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ...
ΤΕΛΙΚΑ ΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ...ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ!!!!!
"ΒΕΒΑΙΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ!"ΤΙ ΕΙΠΑ ΠΑΛΙ!
ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ...
ΤΟ "ΥΛΟΠΟΙΟΥΣΑΝ"...ΤΑ ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΖΑΝ....ΒΑΣΑΝΗΣΤΗΡΙΑ...!-

ΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ....ΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΤΟ ΖΩΔΙΟ ΤΟΥΣ....ΕΧΜ....ΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΙΧΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟ....ΧΕΙΡΩΝΑ;
'Η ΑΛΛΙΩΣ...:
ΠΟΙΑ Η ΣΧΕΣΗ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΠΟΥ ΚΥΛΗΣΑΤΕ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥΣ..
ΩΣΠΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΣΥΡΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ...ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ,
ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΤΕ...;

ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ;
ΧΜ...
ΠΛΗΡΩΣΕ ΟΣΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΘΕΛΕΙΣ....!
ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ "ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ"
(ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΥΣΤΗΡΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ..
ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΟΛΛΟΣΤΗΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ..."ΕΝΤΟΛΗΣ"...)
ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ...

ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΤΟΥ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ;
ΝΑΙ,ΛΙΓΟΙ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ!( ΙΗΣΟΥΣ, ΤΟΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ..:)
ΕΧΩ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΛΕΩ ΟΜΟΡΦΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΜΟΥ
(ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ + ΤΗΣ ΖΩΗΣ..Ο ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ:)
ΑΚΟΜΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΦΡΑΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ ...
ΑΚΟΜΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΠΟΡΤΑΛΣ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝΕ ΣΤΙΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ....
+ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΚΟΡΟΙΔΕΨΕΙ ΕΣΤΩ ΚΙ ΕΝΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ ΤΟΥ...
ΧΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ...
ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ..ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ....
ΕΠΕΙΔΗ
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ....
(ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ...ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ ΕΤΣΙ;...)
ΑΝΤΕ ΝΑΝΙ ΤΩΡΑ...ΠΗΓΕ 5...(ΠΑΛΙ..;ΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΕ...)


Edited by - ΑΤΜΑ on 11/03/2004 05:29:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 12:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ, ΑΤΜΑ, ΑΤΜΑ (σ' επικαλέστηκα τρις),

διάβαζες μικρή Βερν; Το ταξείδι στο κέντρο της Γης;

Πόσο συμβολισμό άραγε κρύβει το κάθε τί και κάποιοι αναρωτιούνται:


ΕΣΩ-ΤΕΡΑ και (αλχημεία) VISITA INTERIORAE TERRAE RECTIFICANDO INVENIES OCCULTUM LAPIDEM

(το θυμάμαι καλά;)


ΕΠΙΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ Θ' ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ...


ΓΗ- ΑΕΡΑΣ- ΝΕΡΟ- ΦΩΤΙΑ


Ο Χ-είρων = ο Χ - ικανός (κατά την αρχαία ερμηνεία της λέξης)

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 11/03/2004 12:23:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy