ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 18:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΑΝ ΙΔΕΑ
ΟΙ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ (ΟΧΙ ΣΩΣΤΕΣ, ΟΧΙ ΛΑΘΟΣ)
ΚΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ!...

ΣΑΝ ΒΙΩΜΑ
ΟΛΟΙ ΒΙΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟ
ΚΙ ΟΛΟΙ ΒΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!...
ΙΣΩΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ
ΑΛΛΑ Η ΒΑΣΗ, Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ.


Edited by - 1900 on 18/03/2004 19:04:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 19:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάω πάσο.

Ο δημιουργός του θέματος είναι αυτός που καθορίζει την πορεία της συζήτησης. Πάντως δεν νομίζω να υπάρχει -ορατός τουλάχιστον- κίνδυνος "μπαχαλοποίησης" του θέματος.

Βέβαια, νομίζω ότι ο ryche έθιξε ένα σοβαρό θέμα, ότι όσα έχουμε πει μέχρι στιγμής, αφορούν την θετική "εικόνα" του εσωτερισμού.
Αυτό συμβαίνει, επειδή η θετική εικόνα είναι η κύρια "ελκτική δύναμη" για να ξεκινήσει την αναζήτησή του ο περισσότερος κόσμος.
Η αρνητική υπάρχει και θα πρέπει να την προσδιορίσουμε στην συνέχεια. Εγώ την αφήνω προς το παρόν απ έξω, επειδή δεν είμαι σίγουρη ούτε για τις προθέσεις της, ούτε για τα αποτελέσματά της.

Για τον Χίτλερ πάντως και τον μυστικισμό πίσω από τον Ναζισμό, θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε -ίσως- σε κάποιο άλλο θέμα, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μπλέξουμε σε άλλες ατραπούς...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 21:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γούπι!!!

Πάλι αρχίζουμε να είμαστε παιδιά!!!!

Ώρα για παιχνίδι!!!

Ωραία τα είπαμε. Για να το βιώσουμε και λίγο.

Και ξεκινάω με τους τελευταίους που έγραψαν στο topic.

Απλώνω με Αγάπη και Ειρήνη το Δεξί μου Χέρι στην Όστρια και το Αριστερό χέρι με Αγάπη και Ειρήνη στον 1900.

Αν έχω κάνει κανένα λάθος με τα φύλα συγχωρέστε με

Το Δεξί χέρι της Ostria είναι παραπονεμένο. Καθώς και το αριστερό Χέρι του 1900.

Ποιος θα ακολουθήσει για να κάνουμε ένα μεγάλο κύκλο της Αγάπης και της Ειρήνης?

Προσοχή με τα χέρια!!!

Καλό παιχνίδι. Όσο θα κρατήσει το παιχνίδι θα ήθελα να καταγράψουμε τη νοιώσαμε.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 21:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Zadok

Για να μην ξεφεύγουμε όμως πολύ από το θέμα μας: ο δρόμος δεν είναι μονής κατεύθυνσης, είναι πάντα διπλής. Και η ψυχή γνωρίζει και τα δύο...

ATMA

ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..ΤΑΠΑΜΕ/ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΥΣΙΚΗ ΤΑΣΗ ΝΑ ΕΝΑΡΜΟΝΙΖΩ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΝΝΟΙΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΩ!

Ostria

Βέβαια, νομίζω ότι ο ryche έθιξε ένα σοβαρό θέμα, ότι όσα έχουμε πει μέχρι στιγμής, αφορούν την θετική "εικόνα" του εσωτερισμού.


ΑΤΜΑ και να μας το έλεγες πιθανότατα οι περισσότεροι δεν θα καταλαβαίναμε γιατί δεν είμαστε ΕΣΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 23:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ,

Χειμαρρώδης ο λόγος σου και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τα παρακάτω:

quote:
ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΩΣ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΛΕΩ + ΠΡΑΤΤΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ (ΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΦΟΡΑ :)

quote:
Ο "ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ" ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΟΡΟΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ "ΠΙΠΙΛΗΘΗΚΕ" ΠΟΛΥ ΕΔΩ ΕΣΩ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΓΙΑ ΤΟ "ΠΟΙΟΝ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ..." ....ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ....ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ.


Φίλε Καραϊσκάκη,

Θα υπενθυμήσω κάτι που έχω γράψει και αλλού:


Η ελευθερία της έκφρασης είναι ένα θεμελιώδες πανανθρώπινο δικαίωμα. Όπως και η ελευθερία της μη εξωτερίκευσης της άποψης.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 12:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά λοιπόν.
Αλήθεια,
Έχει κανείς πότε αφιερώσει χρόνο για να παρακολουθήσει τα παιδιά πως λειτουργεί ο εσωτερικός και ο εξωτερικός κόσμος τους?
Έχει κανείς κάποια πνευματική εργασία με θέμα τα παιδιά?
Αν όχι, αξίζει τον κόπο.!!

Δεν θα πω περισσότερα γιατί αισθάνομαι ότι μάλλον σε λάθος topic έκανα καταχώρηση. Αλλά και πάλι σαν ένας απλός άνθρώπος μπορεί να κάνω λάθος.
Θα κλείσω με τα λόγια μιας μεγάλης Πνευματικής Μορφής που πέρασε από την ανθρωπότητα.
Από τον Άγιο Ιωάννη τον Χρυσόστομο.

Το κείμενο είναι ακριβός όπως είναι γραμμένο στον πρώτο τόμο με τίτλο:
Από την Παιδαγωγική Ανθρωπολογία
του τον Άγιου Ιωάννη τον Χρυσόστομου.
Τόμος Α ”ΑΓΑΘΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΧΑΡΙΣTΙΑ”
ΑΘΗΝΑ 1993

Θέμα: ΑΘΩΟΤΗΤΑ.

Είναι η μέγιστη απόδειξη Αρετής. « Γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει δόλος στην γλώσσα μου».
Αυτό είναι πολύ μεγάλη απόδειξη Αρετής, αυτό είναι το αποκορύφωμα των αγαθών, αυτό είναι εκείνο που προς πάντων επιζητεί ο Χριστός, όταν λέγει:
«εάν δεν γίνετε απλοί και άδολοι σαν τα παιδιά , ΔΕΝ θα εισέλθετε στην βασιλεία των Ουρανών».
υπονοώντας, το άκακο, το άδολο, το απροσποίητο, το αφελές και αθώο.

Και κλείνοντας, μια απορία βασανίζει το μυαλό μου.
Πόση ψυχική δύναμη χρειάζεται για να μπορέσει κάποιος
να σηκώσει το χέρι του με Αγάπη και Ειρήνη.
Πόση???


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 19/03/2004 15:32:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 13:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους

Αν και σπανια από μερους μου η χρηση αυτης της λεξεως( εσωτεριστης), θα προσπαθησω να πω και γω την αποψη μου σε αυτό το θεμα.Παρατηρησα στον μεχρι τωρα διαλογο ότι ένα από τα κοινα στοιχεια στις διαφορες αποψεις είναι η αναζητηση.Παιρνοντας αυτην την διαπιστωση σαν βαση του κατωθι συλλογισμου μου , αναγνωριζω ότι πρωταρχικη ιδιοτητα ενός εσωτεριστη είναι η αναζητηση.
Εσωτεριστης λοιπον είναι αυτος που τον χαρακτηριζει η αναζητηση…κι όμως και ενας τρομοκρατης αναζητα στοχους για να ανατιναξει,ενας πολιτικος αναζητα ανθρωπους να κολακεψει,ενας ταξιτζης αναζητα πελατες κοκ…Μπορουν να ονομαστουν αυτοι εσωτεριστες; Εχουν την πρωταρχικη ιδιοτητα που χαρακτηριζει έναν εσωτεριστη(αναζητηση), αρα ναι μπορουν να ονομαστουν ετσι…Γιατι λοιπον τους ονομαζουμε τον έναν τρομοκρατη,τον αλλον πολιτικο,τον αλλον ταξιτζη κοκ, και δεν τους ονομαζουμε ολους απλα εσωτεριστες;Διοτι η αναζητηση τους πηγαζει,εστιαζεται,και προσανατολιζεται από την κυρια ιδιοτητα που αυτή φερουν…Αρα:
Εσωτεριστης ,θα μπορουσαμε να πουμε,είναι εκεινος ο οποιος σαν κυριο χαρακτηριστικο του εχει την αναζητηση η οποια απορεει από καπου περα από τις οποιες επικτητες ιδιοτητες.
Είναι δηλαδη η αναζητηση αυτή μια ιδιοτητα που ενυπαρχει στον ανθρωπο από την εν γενει υπαρξη του.Αν οντως είναι ετσι, θα πρεπει λοιπον να την αναγνωριζουμε σε ολη την διαρκεια της βιοτης ενός ανθρωπου. Γινεται ευκολα κατανοητο ότι την ποιοτητα της μπορουμε να την δουμε με διαυγεια στα βρεφη,μιας και εκει η καθαροτητα της είναι απολυτη…Ας παρατηρησουμε ένα βρεφος:Ανοιγει τα ματια,απλωνει τα χερια,γευεται ότι είναι προσβασιμο σε αυτό…προσπαθει να Γνωρισει τον κοσμο στον οποιο βρισκεται ,Ερευνωντας τα πραγματα που αντιλαμβανεται ότι συνθετουν αυτον μεσω των πρωτολειων αισθησεων του….
Τουτη η παρατηρηση μας δινει την δυνατοτητα να τροποποιησουμε κατι που ειπαμε πιο πανω:
Εσωτεριστης είναι εκεινος ο αναζητητης ο οποιος κυριαρχα ζητα να καταστησει εαυτον κοινωνο της Γνωσης της Υπαρξης μεσω της Εξετασης,της Ερευνας των Πραγματων που αντιλαμβανεται την κάθε φορα ότι την συνθετουν(την Υπαρξη).
Για το βρεφος του παραδειγματος είναι το ιδιο ο Μπιν Λαντεν –Μπους και ο Γκαντι,ένα φιδι και ένα μπαστουνι.Διχως να κρινει τους δινει την ιδια σημασια που δινει σε οσα Πραγματα απαρτιζουν τον Κοσμο.Βλεπει τον ανθρωπο,το ζωο,το αντικειμενο,κι όχι την εκφραση αυτων.Με το περασμα του χρονου αρχιζει και φερνει σε συνειδηση τις αισθησεις του με την γνωση που παιρνει από αυτές. Αποκτα την Γνωση της διαχωριστικοτητας,του κρυου-ζεστου,της μερας και της νυχτας,την Γνωση των Μορφων της παχυλης υλης.…Σε πληρη αρμονια σωματος,νοησης αποριπτει οσα τον περιοριζουν αρχιζοντας ετσι την διαμορφωση του ψυχικου του σωματος.Ελαχιστα αργοτερα γινεται κοινωνος της Γνωσης του Φοβου, αποκτωντας παραλληλα συνειδηση της Γνωσης του Καλου και του Κακου,της Γνωσης του Πονου,του Θανατου. Γευεται ολον τον Καρπο του Δεντρου της Γνωσης.Ειναι τουτες ακριβως οι Γνωσεις που σμιλευουν το ψυχικο του σωμα.Ειναι τουτες ακριβως οι Γνωσεις που συνθετουν τον δικο του Λαβυρινθο.Η αναζητηση του λοιπον,η οποια εχει την κατευθυνση που του οριζει την κάθε φορα ο Φοβος φεροντας τον ετσι σε συγχιση, παυει να συναδει με την ιδια του την φυση,η οποια είναι το απλωμα κι όχι ο περιορισμος.Για να είναι αρμονικος με την φυση του είναι αναγκασμενος όχι να αναζητησει νεες γνωσεις,αλλα να Ερευνησει την Αληθεια,την Φυση των ηδη κτηθεντων(‘γνωσεσθαι την αληθεια και η αληθεια ελευθερωσει υμας’-‘γνωθις εαυτον’). Εχουμε λοιπον:

Εσωτεριστης είναι εκεινος ο Ερευνητης ο οποιος κυριαρχα ζητα να καταστησει εαυτον κοινωνο της Γνωσης της Υπαρξης μεσω της Εξετασης,της Ερευνας της Αληθειας των Οντων(Πραγματων) που αντιλαμβανεται την κάθε φορα ότι την συνθετουν.


Εχουμε δηλαδη εδώ μια στροφη του ανθρωπου από τα αισθητα στα νοητα.Μια στροφη από τα Εξω στα Εσω.Μοιραια αρχιζει η συνειδητη Ερευνα της Αληθειας σηματοδοτωντας την Οδυσσεια για την ανυποθετον αρχη μεσω του κοσμου των Ιδεων.Μια διαδρομη κατά τη οποια πλεον εξεταζεται η αιτια και ο σκοπος των οντων.Απο τα Πραγματα στους Λογους.Η ερευνα αυτή καταστα τον Ανθρωπο κοινωνο όχι απλα της Γνωσης της Υπαρξης αλλα της Αληθειας αυτης.Σταδιακα γινεται ο ιδιος Αληθεια μιας και μπορει να εννοησει τον αμεταβλητο ορισμο των κοσμων του Υπαρχω…Δηλαδη γινεται Αυταρκης…Δεν Υπαρχει απλα, αλλα Ειναι.

Εσωτεριστης είναι εκεινος ο Ανθρωπος ο οποιος κυριαρχα ζητα να ενωθει με το Απολυτο Ειναι μεσα από την Ερευνα της Αληθειας των Κοσμων της Υπαρξης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 15:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just a man

Βέβαια εκτός από την "αγνότητα" των παιδιών, ας μην ξεχνάμε και την "σκληρότητα" αρκετών από αυτά. Επειδή δεν "φιλτράρουν" την σκέψη τους, μπορεί κάποια στιγμή να γίνουν πολύ σκληρά ιδιαίτερα απέναντι σε άλλα παιδιά και απέναντι σε κάποια ζώα.

morent11 συμφωνώ με τις απόψεις σου.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 15:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μπορεί κάποια στιγμή να γίνουν πολύ σκληρά ιδιαίτερα απέναντι σε άλλα παιδιά και απέναντι σε κάποια ζώα.


Δηλαδή. Το τελευταίο ήταν μια περίεργη δόνηση. Πως το μεταφράζεις?

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 15:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα παιδιά δεν έχουν συναίσθηση π.χ. του τί σημαίνει απώλεια της ζωής.

Αυτό σημαίνει ότι δε διστάζουν να γίνουν ιδιαίτερα βίαια σε περίπτωση θυμού.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 16:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα παιδιά δεν έχουν συναίσθηση π.χ. του τί σημαίνει απώλεια της ζωής.

Αυτό σημαίνει ότι δε διστάζουν να γίνουν ιδιαίτερα βίαια σε περίπτωση θυμού.


Σωστή η παρατήρηση γιατί ακόμα δεν έχουν
διαμορφώσει στην σκέψη τους τι είναι καλό και τι κακό.

Εμείς όμως. Δεν έχουμε άποψη την είναι καλό και τι όχι?

Δεν ξέρουμε ότι αν πάμε να ελέγξουμε και να διορθώσουμε
τον συνάνθρωπο μας με σκληρό τρόπο θα τον πληγώσουμε?

Αρά ότι κάνουμε το κάνουμε με την θέλησή μας.
Το θέμα είναι να καταλάβουμε πιο είναι το συναίσθημα
που ενεργοποιεί την Θέληση μας κατά τέτοιο τρόπο!!
Ακόμα και για μια Πνευματική Αναζήτηση.

Και όπως λέει άλλη μια μεγάλη μορφή, ο Μέγας Βασίλειος για των έλεγχο χωρίς διάκριση:

Αν κάποιος γνωρίζει ένα αμάρτημα του αδελφού του,
και δεν το διορθώσει μέσα σε πνεύμα ειρήνης και αγάπης, άλλα μέσα σε λύπης,
θέλοντας περισσότερο να θριαμβεύσει καταπάνω στον αδελφό του,
και όχι να θεραπεύσει την αιτία της αμαρτίας,
τότε πρέπει κι αυτός να κατακρίνεται μαζί μ΄ εκείνον που ελέγχει,
επειδή τον ήλεγξε ως εχθρός και όχι ως φίλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 19/03/2004 16:45:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 16:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά τα λες, καλέ μου φίλε, αλλά τότε δε θα είμαστε παιδιά...!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 17:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά τα λες, καλέ μου φίλε, αλλά τότε δε θα είμαστε παιδιά...!

Η διαφορά μεταξύ των μικρών παιδιών σε ηλικία, και των ποιο μεγάλων σε ηλικία είναι ότι, τα παιδιά ότι κάνουν το κάνουν από άγνοια.
Ενώ εμείς οι μεγάλη το κάνουμε με την θέληση μας.

Τα μικρά παιδιά, έχουν και αυτά το καλό παιδί και το κακό παιδί μέσα τους.
Το σημαντικό είναι ότι και να γίνει στην ζωή τους δεν κρατάνε κακία μέσα στην καρδιά τους!!!!!! Την μια στιγμή θυμώνουν και την άλλη γελάνε.
Σε σχέσεις με του μεγάλους.

Όλοι κουβαλάμε ένα κακό παιδί που πρέπει να θεραπεύσουμε. Το μικρό μας ΕΓΩ.
Γιατί τελικά αυτό είναι το άρρωστο κομμάτι της Ψυχής μας.
Και το μόνο φάρμακο για αυτό είναι η Αγάπη.

Και τελικά αφού τα μικρά παιδιά γίνονται κακά και παιδιαρίζουν από άγνοια,
μήπώς και εγώ είμαι σε άγνοια?
Μήπως πρέπει να γνωρίσω καλύτερα των εαυτό μου?
Κάθε μέρα αναγνωρίζω ένα κομμάτι της Ψυχής μου που είναι σε άγνοια!! Εσείς?

Τελικά όλοι στην ίδια κατεύθυνση κοιτάμε.


Υστερόγραφο:
Το παιχνίδι είναι σε εξέλειξη.!!!
Ostria και 1900, και εσείς μπορείτε με το άλλο χέρι που σας έχει μείνει ελεύθερο να απλώσετε και να πιάσετε το χέρι κάποιου άλλου. Μην περιμένετε ποίος θα κάνει την πρώτη κίνηση. Καθώς επίσης ένα χέρι αν πιάσει κάποιος είναι αρκετό.
Δυο, θα είναι Θαύμα!!!

Το Θαύμα της Αγάπης!!!!!!!


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 00:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχουμε δηλαδη εδώ μια στροφη του ανθρωπου από τα αισθητα στα νοητα.

!!!φιλε μου μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο?σε παρακαλω γιατι αν εννοεις οτι ο εσωτεριστης αποχωρει απο το φυσικο κοσμο και περνα μοναχα στο νοητικο σιγουρα θα μιλας για ασκητισμο και οχι γενικα για τον εσωτεριστη...

quote:
Εμείς όμως. Δεν έχουμε άποψη την είναι καλό και τι όχι;

Οχι βεβαια.Ο υποκειμενικος ανθρωπος δεν εχει ποτε γνωση αν αυτο που πρατει ειναι καλο ή κακο...την καλησπερα μου just a man.


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 03:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...μιλατε για παιδια....
οταν μιλουν λενε παραξενα πργμτ..
αν καποιος εργαζεται με τα παιδια..
εντος εκτος και επι τα αυτα..ναι-ειναι πολυ ομορφα μα και παραδοξα μαζι...
να!
...πριν λιγες μερες ενα τετραχρονο μου ειπε,με περισση αποφασιστικοτητα:
-"...οταν πεθανω θα θελω να με θαψουν διπλα στον κουασιμοδο..."
το ρωτησα:" γιατι;"
-"..επειδη ειναι φιλος μου και τον αγαπαω.."

μα πως;
ετσι ξαφνικα
και θυμοταν -ακριβως- ολα τα ονοματα οσων παππουδων του ,πεθαναν, μα δεν του "εκαναν" τοσο οσο ο κουασιμοδος!(ισως)


....
εσωτερισμος
χμ;




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
StaXTeS
Νέο Μέλος

Angola
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 04:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StaXTeS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα!τετοια ωρα που βρηκα να μπω τι αλλο να πω?..Τεσπα..

Βασικα πολυ ωραιο θεμα εχει τεθει εδω περα..Η αληθεια ειναι οτι εγω προσωπικα πριν λιγο καιρο αρχισα να ασχολουμαι με το θεμα περι εσωτερισμου..Διαβασα αυτα που εχετε γραψει..Πιστευω οτι ο εσωτερισμος εχει να κανει με την ταση του ανθρωπου να αναζητα συνεχεια "κατι".Κατι παραπανω απο αυτο που απλα βλεπουν τα ματια του,κατι παραπανω απο αυτο που ειναι γενικα αποδεκτο επειδη απλα το ειπε καποιος πιο "ψαγμενος" ας το πω..Ισως να κανω λαθος αλλα εσωτεριστης δε θα μπορουσε απλα να θεωρηθει καθε ανθρωπος που προσπαθει να γνωρισει σε βαθος αυτα που βλεπει γυρω του?αυτα και τον εαυτο του μαζι ως ανεξαρτητη προσωπικοτητα αλλα και εξαρτημενη απο το γυρω περιβαλλον?Ισως ποτε να μη μπορεσει να φτασει σε ενα τελμα αλλα τουλαχιστον θα εχει προσπαθησει..So?

Φιλικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 11:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλώς ήθελα να επισημάνω ότι η αγνότητα, προέρχεται από το "αγνοώ" και το "αγνοώ" δεν είναι εξ ορισμού "καλή ή κακή" συνθήκη.

Οσο μεγαλώνουμε βαδίζουμε προς περισσότερο συνειδητές επιλογές.

Φίλε just a man, ο νοητός κύκλος βρίσκεται ήδη σε λειτουργία, δεν νομίζεις; Οσοι συμμετέχουμε σε αυτό το θέμα, συμπληρώνουμε με την θετική μας διάθεση για διάλογο, την αλυσσίδα.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 12:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Ostria,

μου φαίνεται ότι εκ παραδρομής οδηγήθηκες σε λάθος συμπέρασμα.

Η λέξη "άγνοια" σημαίνει "δεν γνωρίζω" (εκ του "γιγνώσκω").

Η λέξη "αγνότης", όμως, δεν έχει την ίδια ρίζα. Προέρχεται από την ίδια ρίζα με το επίθετο "αγνός", ο οποίος είναι ο "διατηρών την αγνεία". Η "αγνεία" είναι εκ του ρήματος "αγνεύω" και αφορά στη διατήρηση της παρθενίας.

Εκτός αν θεωρούμε ότι η απόκτηση γνώσης συνιστά διακόρευση του πνεύματος!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 20/03/2004 12:19:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 12:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους και μια ευχη στον Staxtes, για μια δημιουργικη ενεργη παρουσια, σαν καλοσωρισμα στο Εσωτερικα.

Φιλε Ryche η φραση που σε προβληματισε είναι συνεπεια των προηγουμενων αυτης.Απο μονη της σημαινει πολύ απλα ότι ο Ανθρωπος που προσπαθει να κατανοησει τον κοσμο διαμεσου των αισθησεων του φθανει πολύ γρηγορα σε συγχιση.Το δικαιο,η ειρηνη,ο ερωτας,η αρμονια δεν εξηγουνται μεσα από τις 5 αισθησεις. Δεν μπορουμε με τα αυτια να ακουσουμε τα ‘ουρλιαχτα της αλλαζονιας’. Δεν μπορουμε γλειφοντας να κατανοησουμε την ‘αληθινη γευση’ της κτητικοτητας.Ενα ηλιοβασιλεμα μπορει να κανει τον ανθρωπο να κλαψει από πονο ή να κλαψει από χαρα.Η αιτια σιγουρα δεν βρισκεται στο ηλιοβασιλεμα αλλα καπου αλλου που δεν γινεται αντιληπτη με την οραση,αλλα μονον με την εσωτερικη ενδοσκοπηση.Η αντιδραση(το κλαμα) υπαρχει και στις δυο περιπτωσεις,αλλα το ότι το αιτιο είναι διαφορετικο της δινει και διαφορετικη ποιοτητα(κραδασμο).Γονεις ζουν σε εσωτερικη δυσαρμονια καθως το ενδεχομενο της ενηλικιωσης (σαν εμπειρια) του απογονου τους δειχνει να απειλει την ισσοροπια της καθημερινοτητας τους.Η αιτια της δυσαρμονιας τους μοιαζει να είναι η προβολη των φοβιων τους κι όμως είναι ο χειρισμος αυτης της ιδιας της Γνωσης του Φοβου.Χρειαζεται μια αξιολογηση νοητικη που από μονη της σημαινει εργασια εντος του.Απο τα αισθητα στα νοητα δηλαδη.
Το πιο πανω ,για μενα τουλαχιστον, εχει νομοτελειακη υποσταση,είναι νομος.Ο ασκητισμος ή οι διαφοροι δρομοι είναι απλα νομικα σχολια.

Αυτά ως μια ξεκομμενη φραση.Τωρα ας προσπαθησω να στην διευκρινησω ως συνεχεια και προπομπο των αλλων που την συνοδευουν.
Παρεθεσα στο προηγουμενο μηνυμα μου έναν συλλογισμο ο οποιος καταληγει:

Εσωτεριστης είναι εκεινος ο Ανθρωπος ο οποιος κυριαρχα ζητα να ενωθει με το Απολυτο Ειναι μεσα από την Ερευνα της Αληθειας των Κοσμων της Υπαρξης.

Εάν διαβασεις το προηγουμενο βημα αυτης της αποροιας λεω καθαρα, και εξηγω πως γινεται αυτό, ότι ο ανθρωπος είναι αναγκασμενος να ερευνησει την φυση,την αληθεια των ηδη κτηθεντων γνωσεων του.Η στροφη αυτή από τα Πραγματα στους Λογους συνεπαγεται δυο πραγματα:
1.την κατανοηση της καταστασης στην οποια τελει το ατομο.
2.την προσπαθεια διαχωρισμου του ‘οντως οντος’ από το ‘μη ον’(από Πλατωνα δανεισμενες οι εκφρασεις).
Αυτές είναι διεργασιες εσωτερικες,μιας και οι εξωτερικες ‘αισθησεις’ μας εχουν οδηγησει εδώ: από τα αισθητα λοιπον στα νοητα.Τουτο είναι το κατωφλι, μιας πορειας που κωδικοποιω σε επομενες φρασεις, που μας επιτρεπει να διορθωσουμε μιαν ‘ατελεια’, την οποια υπογραμμιζω αμεσως πιο κατω, στον ‘ορισμο’ της ‘ταυτοτητας’ του ‘Εσωτεριστη’ (που είναι και το θεμα αυτης της συζητησης) από:

Εσωτεριστης είναι εκεινος ο Ερευνητης ο οποιος κυριαρχα ζητα να καταστησει εαυτον κοινωνο της Γνωσης της Υπαρξης μεσω της Εξετασης,της Ερευνας της Αληθειας των Οντων(Πραγματων) που αντιλαμβανεται την κάθε φορα ότι την συνθετουν.

Σε:

Εσωτεριστης είναι εκεινος ο Ανθρωπος ο οποιος κυριαρχα ζητα να ενωθει με το Απολυτο Ειναι μεσα από την Ερευνα της Αληθειας των Κοσμων της Υπαρξης.

Γινεται κατανοητο ότι δεν αναφερομαι σε κανενα συστημα ερευνας.Ελπιζω να αποσαφηνισα την φραση που παρεθεσες.Αν όχι, ειμαι στην διαθεση σου ξανα φιλε Ryche.


Edited by - morent11 on 20/03/2004 13:14:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 16:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
morent11 ευχαριστω για τις διευκρινισεις σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 17:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οχι βεβαια.Ο υποκειμενικος ανθρωπος δεν εχει ποτε γνωση αν αυτο που πρατει ειναι καλο ή κακο...την καλησπερα μου just a man.

ryche,

Ο υποκειμενικός ναι. Αλλά ο αντικειμενικός γνωρίζει ότι:

Η Απλότητα είναι κάτι καλό.
Η συγχώρεση είναι κάτι καλό.
Ο Σεβασμός στις επιθυμίες του άλλου είναι κάτι καλό.
Η ειλικρίνεια είναι κάτι καλό.
Η εμπιστοσύνη είναι κάτι καλό.
Η καλοσύνη είναι κάτι πολύ καλό.
Το να γνωρίζουμε για τον εαυτό μας, πια θέση έχει μέσα στο σύμπαν είναι καλό.
Το να μαθαίνει νέα πράγματα είναι καλό.
Το να δημιουργεί νέα πράγματα είναι καλό.
Το να λειτουργεί με διάκριση ως προς τους συνανθρώπους μας είναι καλό.
Το να είμαστε υπομονετικοί είναι καλό.
Τα να είμαστε υποχωρητικοί τις περισσότερες φορές είναι καλό.

Τώρα,

Το να κατακρίνουμε τον άλλο είναι κάτι καλό?
Με το να δικάζουμε και να καταδικάζουμε κάποιο θέμα χωρίς να το έχουμε ερευνήσει σε βάθος είναι καλό?
Το να προσπαθούμε να τον μειώσουμε τον άλλο είναι κάτι καλό?
Το να λειτουργούμε με καύχηση είναι καλό?
Το να είμαστε υπερήφανοι αδιαφορώντας αν πληγώνουμε τον άλλο, είναι καλό?
Με το να κρίνουμε με ειρωνική διάθεση είναι κάτι καλό?


Για αυτό θα πρέπει να είμαστε σκληροί με τον εαυτό μας και υποχωρητικοί και γεμάτη κατανόηση για τους άλλους.
Όσο πιο πολύ κατανοούμε τους γύρο μας τόσο πιο κοντά στο Θεό ερχόμαστε!!!


Αυτό που πιστεύω μας διδάσκουν τα παιδιά είναι, ότι λειτουργούν με ειλικρίνεια, είναι αληθινά ο εαυτός τους, και δεν κρατάνε κακία, λειτουργώντας το περισσότερο χρόνο της ζωής τους με Αγάπη.

Άλλο ένα χαρακτηριστικό που λατρεύω στα παιδιά είναι ότι έχουν ένα μόνιμο γιατί ? που τα απασχολεί. Γιατί το ένα έτσι γιατί το άλλο έτσι.
Δηλαδή θέλουν συνέχεια να μαθαίνουν.

Όσο για την δημιουργικότητα. Με την φαντασία τους ελεύθερη από νοητικά εμπόδια (Γνώση του καλού και του κακού που έχουμε εμείς οι μεγάλοι) έχουν μια απίθανη δημιουργικότητα!!!


Γιατί τα πάντα τα βλέπουν σαν παιχνίδι και όχι αν έχουν δίκιο η άδικο όπως την πατάμε εμείς οι μεγάλοι. Με την μεγαλύτερη καραμέλα:

Τι θα πει ο κόσμος!!! Εκείνα δεν τα ενδιαφέρει!! Κάθετε στο μπαγκάκι στην πλατεία, τρώει το χωνάκι παγωτό, γίνετε μέσα στην σοκολάτα το μάγουλο τους και δεν φοβόνται μην χαλάσουν το status τους.

Γιατί κάθε παιδί έχει μεγάλη αυτοπεποίθηση και θάρρος, κάτι που με τον φόβο της γνώση το χάνουμε εμείς οι μεγάλοι!!

Αυτά για τα παιδιά.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 20/03/2004 17:09:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 17:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...πριν λιγες μερες ενα τετραχρονο μου ειπε,με περισση αποφασιστικοτητα:
-"...οταν πεθανω θα θελω να με θαψουν διπλα στον κουασιμοδο..."
το ρωτησα:" γιατι;"
-"..επειδη ειναι φιλος μου και τον αγαπαω.."

μα πως;
ετσι ξαφνικα
και θυμοταν -ακριβως- ολα τα ονοματα οσων παππουδων του ,πεθαναν, μα δεν του "εκαναν" τοσο οσο ο κουασιμοδος!(ισως)


ΑΤΜΑ,

Από την παραπάνω Ιστορία αυτό που μου ήρθε αυθόρμητα στο μυαλό είναι πόσο τα παιδιά καταλαβαίνουνε ποιος αλήθεια τους Αγαπά, και πόσο θάρρος και αυτοπεποίθηση έχουν!!!


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 17:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οσο μεγαλώνουμε βαδίζουμε προς περισσότερο συνειδητές επιλογές.

Ostria,
Είναι αλήθεια ότι όσο μεγαλώνουμε κάνουμε πιο συνειδητές επιλογές βάση της γνώσης που έχουμε και περισσότερο βάση των βιωμάτων που έχουμε Ζήσει.

Το πρόβλημα με τους περισσότερους ανθρώπους (ένας από αυτούς είναι και ο just a man) βάζουν από μόνοι τους δεσμά γύρο τους και είναι κάτι που το συνηθίζουν.

Για αυτό θα πρέπει να προσέξουμε ΟΛΟΙ, διότι να μην ξεχνάμε η συνήθεια είναι πηγή ΤΕΛΜΑΤΩΣΗΣ!!!

quote:

Φίλε just a man, ο νοητός κύκλος βρίσκεται ήδη σε λειτουργία, δεν νομίζεις; Οσοι συμμετέχουμε σε αυτό το θέμα, συμπληρώνουμε με την θετική μας διάθεση για διάλογο, την αλυσσίδα.

Όσο για τον κύκλο Αγάπης, είναι ένα παιχνίδι που αν δεν το βιώσουμε δεν θα ξέρουμε τη θα κερδίσουμε!!!

Γιατί η μόνο ΑΛΗΘΙΝΗ γνώση που έχουμε, είναι αυτή που Βιώνουμε!!!!!!

Υστερόγραφο:
Το παιχνίδι συνεχίζεται.

Καθόμουν και σκεφτόμουνα σε ότι έχει αναφορά με τον τρόπο που το ξεκίνησα και αναγνώρισα το πρώτο που σφάλμα πάνω στην μεγάλη μου επιθυμία για το παιχνίδι.


Πιάνοντας δύο συζητητές μας ταυτόχρονα, ενώ με αυτό τον τρόπο έκφρασης της Αγάπη μου προς πάσα κατεύθυνση, με αυτό τον τρόπο όμως χάθηκε η ευκαιρία να μου έκφράση κάποιος άλλος την Αγάπη του επιλέγοντας το ελεύθερο χέρι του just a man.

Για αυτό επανέρχομαι με διορθωτική κίνηση και εξακολουθώ να κρατάω το χέρι της Ostria (Που ήταν και η πρώτη που είχα πιάσει το χέρι) και αφήνω το Χέρι του 1900.

Και για να διευκολύνουμε το παιχνίδι χωρίς να ψάχνουμε μέσα στα μηνύματα, κάθε φορά που θα πιάνει το χέρι κάποιου ας το καταχωρεί με την παρακάτω μορφή:

Ostriajust a man

Ο επόμενος ας το καταχωρίσει:

NikenameOstriajust a man

Οπού ελεύθερο χέρι.

Για αυτό ξανά κάνω την αρχή.

Ostriajust a man

Ας το απολαύσουμε. Εύχομαι όλοι να αποκομίσουμε κάτι από αυτή την εμπειρία!!!


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 20/03/2004 17:26:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 19:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου φιλε just a man...

ξερεις καποιον ανθρωπο που δεν ειναι
υποκειμενικος?εγω οχι.
οσο για τον αντικειμενικο νομιζω
οτι καλο και κακο δεν υπαρχει για
αυτον...
καλησπεραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 23:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οσο για τον αντικειμενικο νομιζω
οτι καλο και κακο δεν υπαρχει για
αυτον...


Φιλαράκι μας Ryche
Σωστό το παραπάνω!!
Παρόλο αυτά οι αξίες και οι αρετές
είναι από όλους μας επιθυμητές.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StaXTeS
Νέο Μέλος

Angola
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 23:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StaXTeS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
morent11 ευχαριστω για το καλωσορισμα και την ευχη!

μια διευκρινηση ειμαι η Σταχτες

φιλικα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 13:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok έχεις δίκιο! Δικό μου "αγνόημα"...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 13:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ just a man χωρίς πολλά λόγια, πιάνω το χέρι βοηθείας που μου προσφέρεται...

ZADOKOSTRIAJUST_A_MAN

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 16:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.

ZADOKOSTRIAJUST_A_MANzezmperg

Να λοιπόν τι μου θυμίζει... το άπλωμα τον nick...
ΕΝΑ ΤΡΕΝΟ, ΣΕ ΠΟΡΕΙΑ ΖΩΗΣ...


Ίσως καλοί μου φίλοι, όμως και ο πραγματικός εσωτεριστής να είναι, να μοιάζει, σαν ένα μεγάλο τρένο που στη πορεία της ύπαρξής της η ψυχή του, απόκτησε πολλά βαγόνια-ενσαρκώσης γεμάτα από καρμικές σχέσεις... Και τούτο το τρένο ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΌΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΉΣ που παρομοιάσαμε, κάποια στιγμή να συνειδητοποίησε, το πως θα πρέπει να βρεί το δικό του ΤΕΛΟΣ... Όχι ένα ταξίδι με συνεχόμενους σταθμούς και επιπλέον βαγόνια...

Σας χαιρετώ φιλικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 17:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σας χαιρετώ.

ZADOKOSTRIAJUST_A_MANzezmperg

Να λοιπόν τι μου θυμίζει... το άπλωμα τον nick...
ΕΝΑ ΤΡΕΝΟ, ΣΕ ΠΟΡΕΙΑ ΖΩΗΣ...


Ίσως καλοί μου φίλοι, όμως και ο πραγματικός εσωτεριστής να είναι, να μοιάζει, σαν ένα μεγάλο τρένο που στη πορεία της ύπαρξής της η ψυχή του, απόκτησε πολλά βαγόνια-ενσαρκώσης γεμάτα από καρμικές σχέσεις... Και τούτο το τρένο ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΌΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΉΣ που παρομοιάσαμε, κάποια στιγμή να συνειδητοποίησε, το πως θα πρέπει να βρεί το δικό του ΤΕΛΟΣ... Όχι ένα ταξίδι με συνεχόμενους σταθμούς και επιπλέον βαγόνια...

Σας χαιρετώ φιλικά.


Σε βρίσκουμε άψογη. Πολύ καλό αυτό με τα βαγόνια.

Keep Walking. Keep Rolling.

Μα να, το Τρένο της Ζωής, ταξιδεύει στoν χρόνο της φυγής.
Με τέρμα την Αγάπη, και βαγόνια χαρωπά σε κάθε στάση.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 22/03/2004 17:29:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy