ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Προφητείες που πρόκειται να πραγματοποιηθούν τα επόμενα χρόνια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 15:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ IKarag

Πάνε στις παρακάτω σελίδες και θα δεις εκεί το κατά ποσο στέκει η νεοπαγανιστικη προπαγανδα, την οποια κάνουνε εδώ μέσα ορισμένα μέλη τύπου macedon, schwabe και vassiliscm.

http://www.oodegr.com/neopaganismos/index.htm

http://www.apologitis.com

http://www.arhaioplixia.org

http://www.geocities.com/vasargyr

http://rwmania.greatnow.com

Προσπαθούνε να εντυπωσιάσουνε χρησιμοποιώντας φανταχτερά ρητορικά σχήματα και πομπώδη φρασεολογία, αλλα αν τους ψάξεις καλά είναι όλοι τους κούφιοι. "Ο άδειος τενεκές ακούγεται πιο δυνατά", λένε στο χωριο μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 00:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
Πάνε στις παρακάτω σελίδες και θα δεις εκεί το κατά ποσο στέκει η νεοπαγανιστικη προπαγανδα, την οποια κάνουνε εδώ μέσα ορισμένα μέλη τύπου macedon, schwabe και vassiliscm.

Επειδή με θίγεις προσωπικά, θα σου απαντούσα πως το να γελοιοποιείσαι καθημερινά και δημόσια, "είναι ευχαρίστηση για τον φανατικό, γιατί νομίζει ότι έτσι γίνεται μάρτυρας" (όπως είπε και ο S. Smith). Φαίνεται να ζήλεψες τη δόξα άλλων ομοίων. Είσαι σε καλό δρόμο, συνέχισε έτσι...

Θα σου έλεγα επίσης πως η προπαγάνδα είναι χαρακτηριστικό των σκοταδιστών αστοιχείωτων προσηλυτιστών σαν και του λόγου σου, οι οποίοι προσπαθούν να πείσουν για κάτι και συγκεκριμένα για το εμπόρευμα που πουλάνε. Άλλοι πουλάνε χαλιά και κιλίμια, άλλοι καρπούζια... εσύ πουλάς ορθοδοξία.

Όσον αφορά το τελευταίο σου σχόλιο "περί τενεκέδων" θα σου απαντούσα απλά πως προφανώς εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 02:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Macedon

Γράφεις:
"Θα σου έλεγα επίσης πως η προπαγάνδα είναι χαρακτηριστικό των σκοταδιστών αστοιχείωτων προσηλυτιστών σαν και του λόγου σου, οι οποίοι προσπαθούν να πείσουν για κάτι και συγκεκριμένα για το εμπόρευμα που πουλάνε. Άλλοι πουλάνε χαλιά και κιλίμια, άλλοι καρπούζια... εσύ πουλάς ορθοδοξία."

Μιάς και σαν χώρα είχαμε ένα φτωχό υπέδαφος και μία χαμηλή οικονομική δύναμη, προσπαθήσανε οι παλιοί να δώσουνε στα παιδιά τους, δηλαδή σε εμάς το αίσθημα της αυτοπεποίθησης, της εθνικής υπερηφάνιας μέσω της ένδοξής μας αρχαίας ιστορίας. Πήραμε λοιπόν την ιστορία και όπως αφηγείται ένας γονιός στο παιδί του τα κατορθώματα του παππού του, αρχίσαμε να τον εξυψώνουμε σε τέτοιο βαθμό, που κάναμε το παιδί να φουσκώνει με καμάρι το στήθος του, αντί να τριγυρναεί ταπεινωμένο ανάμεσα στα άλλα καλοθρεμμένα Ευρωπαιόπουλα και σοκολατόπαιδα της γης.

Καμάρωνε το παιδί ανάμεσα στους μπούληδες της Ευρώπης και τους έδειχνε τα αγάλματα των παπούδων του, αλλα όταν γυρνούσε στο σπίτι του και έβλεπε τα αδέρφια του, ξεφούσκωνε και κοιτούσε με σφιγγμένο το στόμα τα άδεια πιάτα πάνω το τραπέζι του σπιτιού. Με αυτό το "παραμύθι" μεγαλώσανε γενιές και γενιές και πάντα μας λέγανε για τους ένδοξους προγόνους μας και για το ότι κάποτε ήμασταν οι πρώτοι στον κόσμο, ενώ οι άλλοι τρώγανε ακόμα χαρούπια.

Κάποτε όμως άρχισε και η Ελλάδα απο φτωχό κράτος να βγαίνει ξανά στο προσκήνιο της Ιστορίας και το τραπέζι του σπιτιού μας άρχισε να γεμίζει με φαγητό. Δεν χρειάζεται πλέον να στέλνει ο γονιός κάθε δεύτερο του παιδί να ξενιτευτεί. Τώρα το ρακένδυτο παιδί που ερχότανε απο το σπίτι που βρίσκεται στη γωνιά του χωριού, φοράει και αυτό ακριβά ρούχα και παπούτσια και είναι και αυτό καλλοθρεμμένο σαν τα άλλα Ευρωπαιόπουλα και τα σοκολατόπαιδα της γης. Αλλά το παιδί αυτό όταν γυρνάει σπίτι του συνεχίζει να ακούει τον πατέρα του να του μιλάει για το ένδοξο παρελθόν και για τη χρυσή γενιά των παππούδων του. Αντί λοιπόν το παιδί να γυρίσει να πει τον πατερά του να σταματήσει να του λεεί παραμύθια για τους παππούδες του, γιατί πλέον δεν τα χρειάζετε και δεν τα έχει πια ανάγκη, αντί να το κάνει αυτό, το παιδί γύρισε και σε ένα ξαφνικό ξέσπασμα είπε στον πατέρα του:
-Θα κάνω και εγώ ότι κάνανε οι παππούδες μου.
Και τότε ο πατέρας του χάρηκε και άρχισε να το φιλάει και να του λέει:
-Μπραβο γιόκα μου! Μια ζωή περίμενα να μου το πεις αυτό. Πές μου όμως, τι θες να πρωτοκάνεις απο όλα αυτά τα σπουδαία που κάνανε οι παππούδες σου;
Και το παιδί τότε γύρισε και του είπε:
-Θα προσκυνήσω και εγώ τα αγάλματα, που προσκυνούσε ο παππούς, για γίνω και εγώ σπουδαίος. Αυτά τα αγάλματα, που τόσα χρόνια τα έδειχνα με καμάρι στα άλλα παιδιά.

Άντε τώρα ο γονιός να εξηγήσει στο παιδί ότι το εξωραϊσμενο παραμύθι που τόσα χρόνια του έλεγε δεν ήτανε και τόσο ρόδινο, όπως το άκουσε.
Άντε τώρα ο γονιός να εξηγήσει στο παιδί, πόσο κόσμο έφαγε ο παππούς του για να γίνει σπουδαίος και τρανός και να του εξηγήσει τι ασυδοσίες έχει κάνει ο παπούς και το πόσο χυδαία φερότανε στους άλλους και στον εαυτό του εξαιτίας αυτών των αγαλμάτων.

Ποιός φταίει τώρα, ο γονιός ή το παιδί;

Το ότι όλα αυτά τα χρόνια μαθαίνανε οι Έλληνες στα παιδιά τους, για το ένδοξο παρελθόν της πατρίδας μας και εξωραϊζανε τις αρετές των Αρχαίων Ελλήνων, δε σημαίνει δυστυχώς ότι όλα αυτά ανταποκρίνοτανε στην πραγματικότητα.

Αλλά ήρθε πλέον η στιγμή το παραμύθι να πάρει τέλος. Αυτό το γελοίο επιχείρημα, να προλάβετε την απομυθοποίση της Αρχαίας Ελλάδας, με το να μιλάτε για βίαιους εκχριστιανισμούς και άλλα τέτοια φαντασιόπληκτα και συνομωσιολογικά ήτανε θνησιγενές και είναι ήδη ψόφιο. Με παραμύθια δεν θα σώσετε το παραμύθι. Η αλήθεια στο τέλος θα λάμψει και θα σας κάψει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 16:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«"Ο άδειος τενεκές ακούγεται πιο δυνατά", λένε στο χωριο μου»

Για να το λες εσύ….κάτι θα ξέρεις από ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 16:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επειδή με θίγεις προσωπικά, θα σου απαντούσα πως το να γελοιοποιείσαι καθημερινά και δημόσια, "είναι ευχαρίστηση για τον φανατικό, γιατί νομίζει ότι έτσι γίνεται μάρτυρας" (όπως είπε και ο S. Smith). Φαίνεται να ζήλεψες τη δόξα άλλων ομοίων. Είσαι σε καλό δρόμο, συνέχισε έτσι...
macedon..... Και εσυ το ιδιο δεν φτιαχνεις?......................................................

Θα σου έλεγα επίσης πως η προπαγάνδα είναι χαρακτηριστικό των σκοταδιστών αστοιχείωτων προσηλυτιστών σαν και του λόγου σου, οι οποίοι προσπαθούν να πείσουν για κάτι και συγκεκριμένα για το εμπόρευμα που πουλάνε. Άλλοι πουλάνε χαλιά και κιλίμια, άλλοι καρπούζια... εσύ πουλάς ορθοδοξία.

Εσυ τι πουλας macedon προπαγανδα παγανιστικη? Tα ελληνοπουλα ξυπνησαν δεν προσκυνουν αγαλματα της θεας αθηνας. Πια σκοτεινα συνφεροντα
υπερασπιζεις? Πιστευεις σε ολλα αυτα που γραφης? Σε πιο αιωνα εισαι ξυπνα. Τα πιτουρα μονον στα μουσχαρια τα δινουν ξυπνα βρεεεεεεεεε αμερικανεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 22:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΣΑΜΟΥΕΛ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΝΑ ΜΕ ΕΚΠΛΗΣΕΙΣ
ΣΤΙΣ18/8 ΛΕΣ
Πάνε στις παρακάτω σελίδες και θα δεις εκεί το κατά ποσο στέκει η νεοπαγανιστικη προπαγανδα, την οποια κάνουνε εδώ μέσα ορισμένα μέλη τύπου macedon, schwabe και vassiliscm.
http://www.oodegr.com/neopaganismos/index.htm
http://www.apologitis.com
http://www.arhaioplixia.org
http://www.geocities.com/vasargyr
http://rwmania.greatnow.com
ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΕΛΙΔΕΣ
WWW.OLYMPIAKOS.GR
WWW.THRILOS.COM
WWW.GATE 7.GR
WWW.KOKINOI PEIRATES .NET
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ Ε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 01:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΣΑΜΟΥΕΛ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΝΑ ΜΕ ΕΚΠΛΗΣΕΙΣ
ΣΤΙΣ18/8 ΛΕΣ
Πάνε στις παρακάτω σελίδες και θα δεις εκεί το κατά ποσο στέκει η νεοπαγανιστικη προπαγανδα, την οποια κάνουνε εδώ μέσα ορισμένα μέλη τύπου macedon, schwabe και vassiliscm.
http://www.oodegr.com/neopaganismos/index.htm
http://www.apologitis.com
http://www.arhaioplixia.org
http://www.geocities.com/vasargyr
http://rwmania.greatnow.com
ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΕΛΙΔΕΣ
WWW.OLYMPIAKOS.GR
WWW.THRILOS.COM
WWW.GATE 7.GR
WWW.KOKINOI PEIRATES .NET
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ Ε?

με αυτή σου την απάντηση έδειξες το πόσο προκατειλημμένος είσαι, καθώς και ποιες είναι οι διαθέσεις σου απέναντι σε καθετί που έχει σχέση με το Χριστιανισμό!!!

Εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να διαβάσω και από τις ιστοσελίδες
WWW.OLYMPIAKOS.GR
WWW.THRILOS.COM
WWW.GATE 7.GR
WWW.KOKINOI PEIRATES .NET

και αν διέκρινα ότι αυτά που λένε στέκουν και συνοδεύονται και από αποδεικτικά στοιχεία, γιατί να μην τους παραδεχθώ για την αντικειμενικότητά τους;;

Με τη λογική τη δική σου, κανείς ξένος δεν πρέπει να επισκέπτεται ελληνικές ιστοσελίδες ή να ψάχνει σε ελληνικής προέλευσης πηγές για την ελληνικότητα της Μακεδονίας, γιατί εφόσον είναι ελληνικές, τίθεται θέμα αξιοπιστίας, σωστά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 18:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω να κάνω μια μικρή παρατήρηση και συνάμα να εκφράσω μια απορία μου όσον αφορά τους δωδεκαθεϊστές του φόρουμ.
Παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό τα θέματα του "Μύθος και θρησκεία" και αυτό που βλέπω είναι ένας συνεχής διαξιφισμός ανάμεσα σε χριστιανούς και δωδεκαθεϊστές για το ποια θρησκεία είναι πιο ζωντανή και ποια πιο αιμοβόρα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μπαίνετε στην διαδικασία να επιτίθεστε πάντα ενάντια σε οτιδήποτε έχει να κάνει με την ελληνική χριστιανική εκκλησία και προσπαθείτε να αποδείξετε ότι όλα είναι ψέματα και όλα καλυμμένα με αίμα. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι έχετε τα δικά σας πιστεύω και είναι αναφαίρετο δικαίωμα σας αυτό, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο μένος!
Σε όλη την πορεία σας σε αυτό το φόρουμ γράφετε μόνο σε θέματα που έχει να κάνει με την ελληνική ορθοδοξία και με μια προπαγανδιστική διάθεση (αν μου επιτρέπεται ο όρος) αναλύετε τα πάντα που έχουν να κάνουν με αυτή και κυρίως με αρνητικά σχόλια, με αποτέλεσμα πολλά θέματα να παίρνουν πάντα τον ίδιο δρόμο του παραλόγου και όχι του διαλόγου όπως έχω με λύπη μου παρατηρήσει.
Σε όλο αυτό όμως το διάστημα δεν έχω διαβάσει κάποιες από τις πάγιες θέσεις σας πάνω στη δική σας θρησκεία ούτε μια φορά. Ναι μεν λέτε ακολουθείτε την αρχαία ελληνική θρησκεία αλλά δεν αναφέρεστε παραπάνω σε αυτήν για να μας δώσετε να καταλάβουμε τι πιστεύετε και τι γραμμή κίνησης έχει αυτή η θρησκεία για να καταλάβουμε τι μας γίνετε και εμάς που δεν γνωρίζουμε περαιτέρω.
Κλείνοντας θα ήθελα να μου λύσετε την εξής απορία. Εδώ και καιρό έχει ανοίξει ένα πολύ καλό κατά τη γνώμη μου θέμα που αφορά την ελληνική μυθολογία απο τον Dying Incubus αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν έχω δει ούτε ένα από όλους αυτούς που μάχονται υπέρ της "πατρώας" θρησκείας να γράφει έστω και μια πρόταση. Γιατί; Πώς γίνεται να γεμίζετε ατελείωτες σελίδες όσον αφορά εδάφια της Βίβλου ή για το αν υπήρξε ο Χριστός ή όχι και ένα θέμα που σας αφορά κατά τη γνώμη μου άμεσα ούτε κάν του δίνετε σημασία!
Ειλικρινά σε αυτό θα ήθελα μια απάντηση!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 18:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να διαβάσω και από τις ιστοσελίδες
WWW.OLYMPIAKOS.GR
WWW.THRILOS.COM
WWW.GATE 7.GR
WWW.KOKINOI PEIRATES .NET

και αν διέκρινα ότι αυτά που λένε στέκουν και συνοδεύονται και από αποδεικτικά στοιχεία, γιατί να μην τους παραδεχθώ για την αντικειμενικότητά τους;;


τι να στεκει βρε ψηλε απο τις μπαρουφες που γραφουν εκει μεσα

στην μια σελιδα γραφουν οτι πατερας του μηνοταυρου ηταν ο διας

στην αλλη οτι οι κουρητες χτυπαγαν τα οπλα τους για να καλυψουν το κλαμα του αια

ποιο κατω οτι ο παυσανιας ειδε ανθρωποθυσιες
ενω ο ιδιος ουδεποτε εγραψε οτι ηταν παρων σε καποια ανθρωποθυσια

ασε που οι παραπομπες τους ειναι η ανυπαρκτες η αλλα γραφουν απο αυτα που υσχηριζονται

ασε ρε ψηλε


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 22/08/2006 18:40:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 18:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ gigenis

Στο βιβλίο Απολλοδώρου βιβλιοθήκη, αναφέρεται το συγκεκριμένο γεγονός. Ο Δίας μεταμορφώθηκε σε ταύρο και βάτεψε μια γυναικα και βγήκε ο μινώταυρος.

Όταν εμείς διαβάζαμε αρχαία ελληνική γραμματεία, εσείς διαβάζατε ταρατατά και spiderman, και τώρα διαβάσατε μυθολογία και νομίζετε ότι ο δίας είναι ο SupermanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 19:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο βιβλίο Απολλοδώρου βιβλιοθήκη, αναφέρεται το συγκεκριμένο γεγονός. Ο Δίας μεταμορφώθηκε σε ταύρο και βάτεψε μια γυναικα και βγήκε ο μινώταυρος.



http://www.leonteios.gr/minoa/files/minoas.htm

απο την 3η δημοτικου
Βασιλιάς της Κρήτης και δικαστής στον Άδη μετά το θάνατό του. Ήταν γιος του Δία και της Ευρώπης και αδερφός του Ραδάμανθη και του Σαρπηδόνα. Από το γάμο του με την Πασιφάη απέκτησε την Αριάδνη και τη Φαίδρα. Όταν δε θυσίασε τον ταύρο που του χάρισε ο Ποσειδώνας, αυτός θύμωσε και ενέπνευσε έρωτα στην Πασιφάη για τον ταύρο. Από την ένωση τους γεννήθηκε ο Μινώταυρος

http://mythologia.8m.com/thiseas.html

Ο Μινώταυρος ήταν καρπός της ένωσης της γυναίκας του Μίνωα Πασιφάης μ' έναν ταύρο! Τον ταύρο αυτόν είχε στείλει από τη θάλασσα σαν σημάδι ο Ποσειδώνας στον Μίνωα, που ήθελε να αποδείξει την κυριαρχία του σ' όλη την Κρήτη. Ζήτησε, όμως, από τον Μίνωα να θυσιάσει τον ταύρο προς τιμή του. Ο Μίνωας όμως δεν το έπραξε και έτσι η οργή του Ποσειδώνα πήρε πρωτότυπη μορφή. Προκάλεσε τον έρωτα της Πασιφάης για τον ωραίο ταύρο και τη σφοδρή επιθυμία της για ένωση μαζί του. Βέβαια κάτι τέτοιο δεν ήταν διόλου εύκολο. Ο πολυτεχνίτης, όμως, Δαίδαλος βρήκε τη λύση. Έφτιαξε μια ξύλινη αγελάδα, κούφια εσωτερικά για να χωράει η Πασιφάη, την οποία έντυσε εξωτερικά με δέρμα από αληθινή αγελάδα και με τροχούς την έσυρε ως το λιβάδι όπου έβοσκε ο ταύρος.
Προϊόν αυτού του αφύσικου ζευγαρώματος ήταν ο Μινώταυρος, τέρας με κεφάλι ταύρου και σώμα ανθρώπου.


αρκουν αυτα παντογνωστη της ελληνικης μυθολογιας;;;;;;;
μην γινεσε ρεζιλι
διαβασε και κατι αλλο απο τις σελιδες που προτινεις

quote:
Όταν εμείς διαβάζαμε αρχαία ελληνική γραμματεία, εσείς διαβάζατε ταρατατά και spiderman, και τώρα διαβάσατε μυθολογία και νομίζετε ότι ο δίας είναι ο Superman

και αγορι και μπλεικ και τα διαβαζα αυτα γιατι ηξερα οτι εσυ ακομη και τωρα δεν κατεχεις
εχεις μπερδεψει την πο... με την βουρτσα
αν θες να μαθεις μικρε ανιστοριτε,ασχετε,εχθρε της αληθειας
ο σπαιντερμαν και ο σουπερμαν ειναι οι σημερινοι μυθοι
τωρα οτι εσυ εχεις την διαυγια ενος παιδιου 5 ετων και πιστευεις οτι ο διας ειναι πραγματικοτητα ειναι προβλημα σου
αντε και καλο διαβασμα μπας και ξεστραβωθεις λιγακι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 20:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Σαμουηλ ειναι γνωστος εχθρος της αληθειας, και δεν θα διστασει να παραποιησει τα λεγομενα ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ προκειμενου να τον διαβαλει και να τον κατηγορισει. Ειλικρινα ντρεπομαι για λογαριασμο του

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 00:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τι να στεκει βρε ψηλε απο τις μπαρουφες που γραφουν εκει μεσα

στην μια σελιδα γραφουν οτι πατερας του μηνοταυρου ηταν ο διας

στην αλλη οτι οι κουρητες χτυπαγαν τα οπλα τους για να καλυψουν το κλαμα του αια

ποιο κατω οτι ο παυσανιας ειδε ανθρωποθυσιες
ενω ο ιδιος ουδεποτε εγραψε οτι ηταν παρων σε καποια ανθρωποθυσια

ασε που οι παραπομπες τους ειναι η ανυπαρκτες η αλλα γραφουν απο αυτα που υσχηριζονται

ασε ρε ψηλε


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 22/08/2006 18:40:41



Γηγενή τι λασπολογίες είναι τώρα ετούτες εδώ που λες;;

Θυμάσαι που μου είχες παραθέσει κάποια στοιχεία από την ODAL (αν θυμάμαι καλά);
Θυμάσαι, επίσης, που είχα πάει και έψαξα εκεί μέσα και σου είπα πως μου έλεγες τα μισά από αυτά που έγραφαν;
Θυμάσαι, για παράδειγμα, πως και οι ίδιοι παραδέχονται ότι οι μόνοι ιστορικοί από τους οποίους έχουμε πληροφορίες για τον 1ο αιώνα μ.Χ. είναι ο Τάκιτος και ο Σουητώνιος;;

Σε εκείνη την περίπτωση, λοιπόν, πήγα και έλεγξα ότι μου παράθεσες και σου απάντησα με βάση τα γραπτά τους!

Εσύ γιατί δεν κάνεις το ίδιο παρά μόνο πετάς λάσπες αριστερά και δεξιά;;;


Edited by - Ψηλός on 23/08/2006 00:11:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 00:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

samuel1974:
«"Ο άδειος τενεκές ακούγεται πιο δυνατά", λένε στο χωριο μου»

Για να το λες εσύ….κάτι θα ξέρεις από ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ!!!!!!!!!!


Εμ δεν θα ξέρει λες εσύ;;
Του φτάνει το Εσωτέρικα, δεν χρειάζεται και παραπάνω!!!!

Edited by - Ψηλός on 23/08/2006 00:31:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 01:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΨΗΛΟ
ΨΗΛΕ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΥΠΟΔΥΚΝΕΙΕΙ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΩΣ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ .ΕΑΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΕΜΠΑΘΗΣ(ΟΠΩΣ ΕΓΩ)ΠΡΟΣ ΤΟ ΟΡΘΟΝ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΣ ΑΥΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ .ΓΙΑΤΙ Ο "ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟΣ "ΚΑΙ "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ"ΦΙΛΟΣ ΣΑΜΟΥΕΛ ΔΕΝ ΜΑΣ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΕΣ.?
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ? Α ΚΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΠΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΦΙΛΕ ΣΑΜΟΥΕΛ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ<ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΥΡΗΝΟ ΛΟΓΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΟΣΕΛΙΔΟ ΤΗΣ ΕΣΠΡΕΣΟ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ
ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΟΧΙ ΤΟΥ "ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 02:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΡΟΣ ΨΗΛΟ
ΨΗΛΕ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΥΠΟΔΥΚΝΕΙΕΙ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΩΣ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ .ΕΑΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΕΜΠΑΘΗΣ(ΟΠΩΣ ΕΓΩ)ΠΡΟΣ ΤΟ ΟΡΘΟΝ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΣ ΑΥΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ .ΓΙΑΤΙ Ο "ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟΣ "ΚΑΙ "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ"ΦΙΛΟΣ ΣΑΜΟΥΕΛ ΔΕΝ ΜΑΣ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΕΣ.?


Όσα περιέχονται στις εν λόγω ιστοσελίδες δεν βρίσκονται εκεί γιατί έτσι τους τη βάρεσε μια μέρα των ημερών και θέλησαν να "πικράνουν" ή να "προσβάλλουν" τον Έλληνα!!

Αν πρόσεξες στις αναφορές τους, αυτό που είπα πιο πάνω (+/-), το τονίζουν επανειλημμένα και οι ίδιοι.

Το περιεχόμενο των ιστοσελίδων αυτών είναι η απάντηση στις προκλήσεις που δέχονται από όσους καταφέρονται κατά του Χριστιανισμού προκειμένου να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους!!!

Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποια από τις εν λόγω ιστοσελίδες που να κομματιάζει-τεμαχίζει την ιστορία του τόπου μας και να πετάει στα σκουπίδια ένα μεγάλο μέρος της, όπως συνηθίζουν να κάνουν όσοι μάχονται το Χριστιανισμό!!!

Πώς είναι δυνατόν να φτύνεις κατάμουτρα στους προγόνους σου για +/-1700 χρόνια λόγω της θρησκευτικής τους πίστηςς, και να θεωρείσαι Έλληνας;;

Είναι ύπουλοι όσοι θέλουν να συνδέσουν την Ελληνικότητα των προγόνων μας με βάση τη θρησκευτική τους πίστη.
Άλλοι είναι οι σκοποί τους!
Πολλοί φιλόσοφοι κατέκριναν τους αρχαίους θεούς, αυτοί λοιπόν δεν ήταν γνήσιοι Έλληνες;;

Εγώ τέτοιους ανθρώπους (που λειτουργούν κατ' αυτόν τον τρόπο) δεν τους θεωρώ Έλληνες.

Edited by - Ψηλός on 23/08/2006 02:23:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 03:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Πώς είναι δυνατόν να φτύνεις κατάμουτρα στους προγόνους σου για +/-1700 χρόνια λόγω της θρησκευτικής τους πίστηςς, και να θεωρείσαι Έλληνας;;


"Και εγώ αδελφοί μου, οπού αξιώθηκα και εστάθηκα εις αυτόν τον άγιον τόπον τον αποστολικόν, δια την ευσπλαγχνίαν του Χριστού μας, εξέταξα πρώτον δια λόγου σας και έμαθα πώς με την χάριν του Κυρίου μας Ιησού Χριστού και Θεού, δεν είστενε Έλληνες, δεν είστενε ασεβείς, αιρετικοί, άθεοι, αλλ’ είστενε ευσεβείς ορθόδοξοι χριστιανοί..."

Από τις διδαχές του Πατρο-Κοσμά του Αιτωλού

Λοιπόν, εμείς είμαστε Έλληνες. Εσείς προφανώς είστε ορθόδοξοι χριστιανοί, όπως λέει και ο Κοσμάς ο Αιτωλός...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 11:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γηγενή τι λασπολογίες είναι τώρα ετούτες εδώ που λες;;

ποιες ειναι οι λασπολογιες ψηλε;;;;;;;;

γραφει η σελιδα οτι ο διας ειναι πατερας του μινοταυρου ναι η οχι;;;
γραφει η σελιδα οτι οι κουρητες χτυπαγανε τις ασπιδες τους για να κρυψουν με τον ηχο το κλαμα του αια η οχι;;;;;

α νδε νξερετε την μυθολογια της ελλαδας δε νσας φταιω εγω
οιδιος ο σαμουιλ μεχρι να φερω παραπομες ελεγε οτι ο διας ηταν ο πατερας του μινοταυρου

quote:
Θυμάσαι που μου είχες παραθέσει κάποια στοιχεία από την ODAL (αν θυμάμαι καλά);
Θυμάσαι, επίσης, που είχα πάει και έψαξα εκεί μέσα και σου είπα πως μου έλεγες τα μισά από αυτά που έγραφαν;
Θυμάσαι, για παράδειγμα, πως και οι ίδιοι παραδέχονται ότι οι μόνοι ιστορικοί από τους οποίους έχουμε πληροφορίες για τον 1ο αιώνα μ.Χ. είναι ο Τάκιτος και ο Σουητώνιος;;


μπαγλαμα ψηλε αν θυμασε γιατ ιβλεπω οτι η μνημη σου πασχει
τα στοιχια που ειχα παραθεσει ελεγαν οτι οι χριστιανοι προκαλουσαν φασαριες και αυτα τα στοιχια η σελιδα που ειχα παραθεσει ελεγε οτι τα ειχε παρει απο τους ιστορικους τακιτο και σουητωνιο
δεν ειχα γραψει τιποτα για το αν οι ιστορικοι αυτοι ειναι αξιολογοι η οχι
απλα εσυ σαν καλος χριστιανοστρατιοτης προσπαθησες να βρεις ψεγαδια σε αυτα που παρεθεσα και να στρεψεις την συζητηση αλλου
οπως κανεις τωρα
το θεμα ειναι οτι οι σελιδες που εδωσε ο σαμουιλ και εσυ υποστηριζεις σαν σωστες ειναι μαπα
ειναι με λαθος πληροφοριες
ειναι για τα μπαζα
λυπαμε αλλα πρεπει να τις ξαναφτιαξετε απο την αρχη

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 13:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει ρε γηγενή.
μπέρδεψα τα μοσχάρια.
Κακό είναι??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 16:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι επιπεδο αυτος ο Σαμουηλ! Αγιος ανθρωπος!

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 17:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Γηγενή τι λασπολογίες είναι τώρα ετούτες εδώ που λες;;

ποιες ειναι οι λασπολογιες ψηλε;;;;;;;;

γραφει η σελιδα οτι ο διας ειναι πατερας του μινοταυρου ναι η οχι;;;


Αυτά που λες είναι λασπολογίες γηγενή!!!!

Για κοίτα τι γράφει και η ιστοσελίδα που σε φιλοξενεί για να πετάς λάσπες:

http://www.esoterica.gr/articles/esoteric/teratogonia/teratog.htm
ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ. Ας δούμε λοιπόν τι μας διδάσκει ο μύθος του Μινώταυρου…

Ο Μίνωας, ο σοφός νομοθέτης και επίγειος βασιλέας της Κρήτης, είχε γυναίκα του την Πασιφάη (αυτή που τους φωτίζει όλους), κόρη του Ηλίου, και της Περσηίδος. Η Πασιφάη ερωτεύθηκε έναν πανέμορφο λευκό ταύρο, που έστειλαν στην Κρήτη οι θεοί Ζεύς ή Ποσειδών. Επειδή ο ταύρος ήρθε από την θάλασσα λέγετε ότι ήταν ο Ποσειδώνας, ενώ άλλοι λένε ότι ήταν ο ίδιος ο Ζεύς. Μάλλον οι δεύτεροι έχουν δίκιο, μιας και οι αρχαίοι Κρήτες πίστευαν πώς ο ταύρος ήταν η παρουσία του ΥΨΙΣΤΟΥ (του μεγαλύτερου από όλους), θεού τους.
Η Πασιφάη μόλις αντίκρισε τον ολόλευκο ταύρο, τον ερωτεύθηκε παράφορα.
Ερωτευμένη καθώς ήταν, παρακάλεσε τον Δαίδαλο τον επίδοξο τεχνίτη- αρχιΤΕΚΤΟΝΑ, να της φτιάξει ένα ομοίωμα αγελάδας για να κρυφτεί μέσα της.
Ο ταύρος ο λευκός, εξαπατήθηκε και έτσι μετά από την συνουσία τους, γεννήθηκε ο Μινώταυρος, (ο ταύρος του Μίνωος) , που ονομάστηκε ΑΣΤΕΡΙΟΣ.
……………………….
…………………………….
Ας δούμε λοιπόν τι κρύβει μέσα του αυτός ο μύθος, σχετικά με το "Τέρας", το μαγικό, το θείο, το… ..παράξενο φαινόμενο!!!
Καταρχάς, ο φερόμενος ως πατέρας, του Αστερίου (Μινώταυρου) ήταν ο ΖΕΥΣ. Αυτό "φαίνεται" από το γεγονός ότι ο ΖΕΥΣ στο παρελθόν, είχε ΞΑΝΑΠΑΡΕΙ την μορφή του ταύρου, τότε που "έκλεψε" από την Ελληνική Φοινίκη του βασιλέα Αγήνορα (γιου του Ποσειδώνα), την κόρη του Ευρώπη.
Επίσης από το όνομα που δόθηκε στον γιο της Πασιφάης καταλαβαίνουμε πως η υπόθεσή μας ότι πατέρας του ήταν ο Δίας, είναι μάλλον σωστή, μιας και έχουμε τον Δία Αστέριο (τον Δία τον Ηλιακό που τιμόταν στην Κρήτη και που ο ταύρος ήταν το σύμβολό του!).
'Ετσι, έχουμε λοιπόν μια ένωση, μια σύ-ΖΕΥ-ξη μεταξύ του Θείου και του Ανθρώπινου γένους.

quote:
gigenis
α νδε νξερετε την μυθολογια της ελλαδας δε νσας φταιω εγω

Το παραπάνω απευθύνεται και στον Κέλσο;

quote:

quote:
Θυμάσαι που μου είχες παραθέσει κάποια στοιχεία από την ODAL (αν θυμάμαι καλά);
Θυμάσαι, επίσης, που είχα πάει και έψαξα εκεί μέσα και σου είπα πως μου έλεγες τα μισά από αυτά που έγραφαν;
Θυμάσαι, για παράδειγμα, πως και οι ίδιοι παραδέχονται ότι οι μόνοι ιστορικοί από τους οποίους έχουμε πληροφορίες για τον 1ο αιώνα μ.Χ. είναι ο Τάκιτος και ο Σουητώνιος;;

μπαγλαμα ψηλε αν θυμασε γιατ ιβλεπω οτι η μνημη σου πασχει
τα στοιχια που ειχα παραθεσει ελεγαν οτι οι χριστιανοι προκαλουσαν φασαριες και αυτα τα στοιχια η σελιδα που ειχα παραθεσει ελεγε οτι τα ειχε παρει απο τους ιστορικους τακιτο και σουητωνιο
δεν ειχα γραψει τιποτα για το αν οι ιστορικοι αυτοι ειναι αξιολογοι η οχι
απλα εσυ σαν καλος χριστιανοστρατιοτης προσπαθησες να βρεις ψεγαδια σε αυτα που παρεθεσα και να στρεψεις την συζητηση αλλου
οπως κανεις τωρα
το θεμα ειναι οτι οι σελιδες που εδωσε ο σαμουιλ και εσυ υποστηριζεις σαν σωστες ειναι μαπα
ειναι με λαθος πληροφοριες
ειναι για τα μπαζα
λυπαμε αλλα πρεπει να τις ξαναφτιαξετε απο την αρχη

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Η μνήμη μου δεν με απατά καθόλου τενεκέ γηγενή!!
Θυμάμαι πολύ καλά τι είχες γράψει.
Θυμάμαι επίσης πως όταν σου είχα ζητήσει να μου παραθέσεις κάποια αναλυτικά στοιχεία, δεν μπήκες καν στον κόπο, όπως είχες υποχρέωση να κάνεις, παρά μου αράδιασες κάποιες διευθύνσεις ιστοσελίδων λέγοντάς μου να ψάξω μόνος μου!

Άσε ρε γηγενή!!!
Ούτε τις "σωστές" ιστοσελίδες δεν είσαι ικανός να βρεις και να παραθέσεις!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 19:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εντάξει ρε γηγενή.
μπέρδεψα τα μοσχάρια.
Κακό είναι??

εσυ ειδικα θα επρεπε να ξεχωριζεις τους ομοιους σου


quote:
Η μνήμη μου δεν με απατά καθόλου τενεκέ γηγενή!!
Θυμάμαι πολύ καλά τι είχες γράψει.
Θυμάμαι επίσης πως όταν σου είχα ζητήσει να μου παραθέσεις κάποια αναλυτικά στοιχεία, δεν μπήκες καν στον κόπο, όπως είχες υποχρέωση να κάνεις, παρά μου αράδιασες κάποιες διευθύνσεις ιστοσελίδων λέγοντάς μου να ψάξω μόνος μου!


οσοι ηταν παρων σε εκεινη την συζητηση ξερουν τι ειχε γινει
δεν βλεπω τον λογο να ανασυρουμε ξανα το παρελθον και να γινεις παλι ρεζιλι
αλλα λογο του οτι εισαι μπαγλαμας και μπαγλαμας θα μεινεις
σε εκεινο το θεμα ολα τα στοιχεια που ειχα δωσει ηταν απο δυο σελιδες και αυτες σου ειχα παραθεσει

quote:
Το παραπάνω απευθύνεται και στον Κέλσο;

ο κελσος μικρε καταβλακα ηταν μελος του εσωτερικα και εκανε μια αναληση του μυθου οπως αυτος νομιζε

το να ηταν ο ταυρος ο ποσειδωνας η ο διας και να ζητουσε ο θεος
να θυσιασει ο μηνωας τον ταυρο(τον ιδιο τον θεο)
συναντατε μονο στον παραλογησμο των χριστιανων
θεος γιαχβε στελνει τον εαυτο του σαν χριστο στην γη και σταυρωνεται για να τον αναστησει ο εαυτος του
ενω καθολη την διαρκεια της ζωης του χριστου στην γη ο εαυτος του ειχε στηλει τον αλλο του εαυτο το αγιο πνευμα να προσεχει τον αλλον του εαυτο τον χριστο

με λιγα λογια μικρε χριστιανοστρατανιοτη αυτο που παραθετεις ειναι η αποψη του μελους κελσου γυρο απο τον μυθο

αντι να παραδεχτεις οτι εχει γινει λαθος και η σελιδα που προτηνεις δεν ξερει που πανε τα 4 γυρο απο τους μυθους της αρχαιας ελλαδας
συνεχιζεις να γινεσε ρεζιλι φερνοντας σαν αποδηξη το τι πιστευει το καθε μελος γυρο απο τον μυθο

για μια ακομη φορα
ο μυθος λεει οτι ο μινοταυρος ηταν παιδι της γυναικας του μηνωα με τον ταυρο που ειχε στειλει ο ποσειδωνας για να δειξει σε ολους οτι αυτος(μηνωας)ηταν ο πραγματικος βασιλιας της κρητης

ο ποσειδωνας ειχε πει οτι θα βοηθαγε τον μηνωα αλλα αυτος επρεπε να θυσιασει τον ταυρο που θα εστελνε λογο του οτι ο μηνωας δεν θυσιασε τον ταυρο ο ποσειδωνας ειπε στην αφροδιτη να κανει την πασιφαη
να ερωτευτει τον ταυρο
απο αυτον τον ερωτα γενηθικε ο μινοταυρος
απλα τα πραγματα ψηλε
απλα και κατανοητα
μεχρι και ο σαμουιλ παραδεχτικε οτι εκανε λαθος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 19:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να κάνω μια ερώτηση.

Ολες αυτές οι προφητείες που διαβάζουμε σε χριστιανικά sites ή και αυτές που παρατίθενται εδώ, που υπάρχουν αυθεντικές?


Φίλε Agnostic, εκτενή βιβλιογραφία για το που αντλούνται οι προφητείες της Ορθόδοξης Εκκλησίας (παγκοσμίως) μπορείς να βρεις στο τέλος της σελίδας αυτής:
http://www.romanitas.ru/eng/THE%20RESTORATION%20OF%20ROMANITY.htm

(λίγω πιο πάνω από εκεί που αρχίζουν οι βιβλιογραφικές αναφορές, στο τέλος της σελίδας βρίσκονται οι ρωσικές προφητείες. Προσοχή γιατί η σελίδα είναι ολόκληρο βιβλίο.)

Το ξανθό γένος του Αγίου Ανδρέα είναι οι Ρώσοι, οι ίδιοι έχουν προφητείες από τον 18ο αιώνα (Άγιος Σεραφείμ του Σαρώφ και Μοναχός Άβελ ο Προφήτης) στις οποίες αναγνωρίζουν ότι θα καταλάβουν την Κωνσταντινούπολη από τους Τούρκους, αλλά θα αναγκαστούν να την παραχωρήσουν κάτω από την πίεση άλλων δυνάμεων.

Δεν θα είμαι εδώ για να απαντήσω σε κάποια ερώτηση ή ανταπάντησή σας, γι' αυτό αν θέλετε να κάνετε κάποιον σχολιασμό πάνω στην πηγή που παρέθεσα παρακαλώ κανετέ την σε απρόσωπο επίπεδο, χωρίς να αναφέρεστε σε εμένα προσωπικά γιατί για προσωπικούς λόγους δεν θα είμαι εδώ να υπερασπιστώ τον εαυτό μου.

Καλή συνέχεια στις συζητήσεις σας.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 23/08/2006 19:36:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 20:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εντάξει ρε γηγενή.
μπέρδεψα τα μοσχάρια.
Κακό είναι??

εσυ ειδικα θα επρεπε να ξεχωριζεις τους ομοιους σου


quote:
Η μνήμη μου δεν με απατά καθόλου τενεκέ γηγενή!!
Θυμάμαι πολύ καλά τι είχες γράψει.
Θυμάμαι επίσης πως όταν σου είχα ζητήσει να μου παραθέσεις κάποια αναλυτικά στοιχεία, δεν μπήκες καν στον κόπο, όπως είχες υποχρέωση να κάνεις, παρά μου αράδιασες κάποιες διευθύνσεις ιστοσελίδων λέγοντάς μου να ψάξω μόνος μου!


οσοι ηταν παρων σε εκεινη την συζητηση ξερουν τι ειχε γινει
δεν βλεπω τον λογο να ανασυρουμε ξανα το παρελθον και να γινεις παλι ρεζιλι
αλλα λογο του οτι εισαι μπαγλαμας και μπαγλαμας θα μεινεις
σε εκεινο το θεμα ολα τα στοιχεια που ειχα δωσει ηταν απο δυο σελιδες και αυτες σου ειχα παραθεσει

quote:
Το παραπάνω απευθύνεται και στον Κέλσο;

ο κελσος μικρε καταβλακα ηταν μελος του εσωτερικα και εκανε μια αναληση του μυθου οπως αυτος νομιζε

το να ηταν ο ταυρος ο ποσειδωνας η ο διας και να ζητουσε ο θεος
να θυσιασει ο μηνωας τον ταυρο(τον ιδιο τον θεο)
συναντατε μονο στον παραλογησμο των χριστιανων
θεος γιαχβε στελνει τον εαυτο του σαν χριστο στην γη και σταυρωνεται για να τον αναστησει ο εαυτος του
ενω καθολη την διαρκεια της ζωης του χριστου στην γη ο εαυτος του ειχε στηλει τον αλλο του εαυτο το αγιο πνευμα να προσεχει τον αλλον του εαυτο τον χριστο

με λιγα λογια μικρε χριστιανοστρατανιοτη αυτο που παραθετεις ειναι η αποψη του μελους κελσου γυρο απο τον μυθο

αντι να παραδεχτεις οτι εχει γινει λαθος και η σελιδα που προτηνεις δεν ξερει που πανε τα 4 γυρο απο τους μυθους της αρχαιας ελλαδας
συνεχιζεις να γινεσε ρεζιλι φερνοντας σαν αποδηξη το τι πιστευει το καθε μελος γυρο απο τον μυθο

για μια ακομη φορα
ο μυθος λεει οτι ο μινοταυρος ηταν παιδι της γυναικας του μηνωα με τον ταυρο που ειχε στειλει ο ποσειδωνας για να δειξει σε ολους οτι αυτος(μηνωας)ηταν ο πραγματικος βασιλιας της κρητης

ο ποσειδωνας ειχε πει οτι θα βοηθαγε τον μηνωα αλλα αυτος επρεπε να θυσιασει τον ταυρο που θα εστελνε λογο του οτι ο μηνωας δεν θυσιασε τον ταυρο ο ποσειδωνας ειπε στην αφροδιτη να κανει την πασιφαη
να ερωτευτει τον ταυρο
απο αυτον τον ερωτα γενηθικε ο μινοταυρος
απλα τα πραγματα ψηλε
απλα και κατανοητα
μεχρι και ο σαμουιλ παραδεχτικε οτι εκανε λαθος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Μάθε πρώτα να εκφράζεσαι όπως πρέπει για να γίνεσαι κατανοητός μισθοφόρε της πλάκας και ύστερα συζητάμε. Κάνε και μια προσπάθεια παραπάνω να καταλαβαίνεις και λιγάκι ό,τι διαβάζεις, καλό θα σου κάνει!!


Πάντως σου πάει τέλεια το να είσαι το τσιράκι των νεοπαγανιστών!

Όπου γλύφεις κώλους δεν σε παίρνει να το παίξεις μάγκας και κάνεις την πάπια!!!

[img]http://cybergifs.com/christian/LightWord.gif[img]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 20:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάθε πρώτα να εκφράζεσαι όπως πρέπει για να γίνεσαι κατανοητός μισθοφόρε της πλάκας και ύστερα συζητάμε. Κάνε και μια προσπάθεια παραπάνω να καταλαβαίνεις και λιγάκι ό,τι διαβάζεις, καλό θα σου κάνει!!


Πάντως σου πάει τέλεια το να είσαι το τσιράκι των νεοπαγανιστών!

Όπου γλύφεις κώλους δεν σε παίρνει να το παίξεις μάγκας και κάνεις την πάπια!!!





ψηλε εισαι για τα μπαζα
αντε αγορι μου ασχολησου με το σπορ που ξερεις κανε τις γαργαρες σου
ψηλε γερα με τσαμπουκα
ορθοδοξια η θανατος
θα κρεμασουμε τον τελευταιο αθεο απο τα αντερα του τελευταιου αλοθρησκου/αιρετικου

εμπρος του χριστου τα παλικαρια(χαχαχαχαχα)
πολεμιστε για την δοξα του γιαχβε που ειναι και χριστος και αγιο πνευμα μα δεν ειναι τρεις ειναι ενας
και μπορει να μιλαει με τον εαυτο του αλλα δεν ειναι σχηζοφρενης
ειναι ο θεος και ολα τα μπορει
σκοτωστε τους αλοθρησκους σφαξτε τους αθεους
απαντατε σε ολες τις αντιθετες θεσεις με ασυναρτησιες
οσο ποιο φτωχοι στο πνευμα τοσο ποιο κοντα στον παραδεισο
θα μπεις πρωτος πρωτος στον παραδεισο ψηλε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 23:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γι' αυτό έλεγα γω να σταματήσει το Μυθος&θρησκεία να ασχολείται με την θρησκεία εντελώς, αλλά κοιτάει και τις ακροαματικότητες η Αμαλία και είπε απλώς να το περιορίσει.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 01:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Πώς είναι δυνατόν να φτύνεις κατάμουτρα στους προγόνους σου για +/-1700 χρόνια λόγω της θρησκευτικής τους πίστηςς, και να θεωρείσαι Έλληνας;;


"Και εγώ αδελφοί μου, οπού αξιώθηκα και εστάθηκα εις αυτόν τον άγιον τόπον τον αποστολικόν, δια την ευσπλαγχνίαν του Χριστού μας, εξέταξα πρώτον δια λόγου σας και έμαθα πώς με την χάριν του Κυρίου μας Ιησού Χριστού και Θεού, δεν είστενε Έλληνες, δεν είστενε ασεβείς, αιρετικοί, άθεοι, αλλ’ είστενε ευσεβείς ορθόδοξοι χριστιανοί..."

Από τις διδαχές του Πατρο-Κοσμά του Αιτωλού
macedon


Για να βάζουμε κάποια πράγματα στη θέση τους:

Από τo ΡΩΜΗΟΣΥΝΗ ή ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ

Η λέξη "Έλλην" είχε ήδη αποκτήσει καθαρά θρησκευτικό περιεχόμενο και ταυτιζόταν με την έννοια του ειδωλολάτρη. Φαίνεται πώς αυτή η μεταβολή είχε ήδη αρχίσει να συντελείται τον πρώτο μεταχριστιανικό αιώνα, πολύ πριν ο Χριστιανισμός γίνει η επίσημη θρησκεία του κράτους.

Στο Ευαγγέλιο του Μάρκου διαβάζουμε για κάποια γυναίκα που ήρθε στο Χριστό όταν αυτός βρισκόταν κοντά στην Τύρο η οποία, λέει ο ευαγγελιστής, ήταν "Ελληνίς, Συροφοινίκισσα τω γένει" (Μάρκου, 7,26). Όπως σωστά σημειώνει ο Χρήστου, εφ’ όσον ήταν Συροφοινίκισσα εθνικά, το "Ελληνίς" δηλώνει το θρήσκευμά της.<22>

Λίγα χρόνια μετά το 300 μ.Χ., ο Μέγας Αθανάσιος, ελληνόφωνος ο ίδιος και Πατριάρχης Αλεξανδρείας, της κατ’ εξοχήν ελληνιστικής πόλης, γράφει "Λόγο κατά Ελλήνων". Αν η λέξη δήλωνε ακόμα το ελληνικό έθνος, το πράγμα θα ήταν εντελώς παράδοξο: το μεγάλο ελληνιστικό κέντρο στρεφόταν εναντίον - ποίου;
Το ίδιο βλέπουμε αργότερα σε λόγους του Χρυσοστόμου, που ήταν τέκνο μιας άλλης μεγάλης ελληνιστικής πόλης, της Αντιόχειας. Η λέξη "Έλληνες" δηλώνει τους ασεβείς, τους ειδωλολάτρες.

Ούτε είναι σωστό το επιχείρημα ότι η λέξη έχασε την εθνική σημασία της με τη βία, επειδή τη χρησιμοποίησαν οι Χριστιανοί για τους αντιπάλους τους. Κατ’ αρχήν, όπως προκύπτει από το χωρίο του ευαγγελιστή Μάρκου που παραθέσαμε, η μεταβολή είχε συμβεί πριν οι Χριστιανοί αποκτήσουν οποιαδήποτε εξουσία. Επιπλέον, όπως σωστά σημειώνει η Μαντουβάλου, οι κατ’ εξοχήν εχθροί και διώκτες των Χριστιανών ήταν οι Ρωμαίοι. Ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τους Χριστιανούς κατοίκους της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας να συνεχίσουν να λέγονται Ρωμαίοι.<23> Επομένως πρέπει να συμπεράνουμε ότι το όνομα "Έλλην" είχε ήδη χάσει την εθνική του σημασία την εποχή της επικράτησης του Χριστιανισμού, ανεξάρτητα από το τί έλεγαν οι Χριστιανοί. Οι Χριστιανοί βρήκαν, δεν δημιούργησαν τη νέα έννοια.

Από κεί και ύστερα, σ’ όλο το Μεσαίωνα, η λέξη "Έλληνας" σήμαινε τον ειδωλολάτρη. Με αυτή τη σημασία τη συναντούμε μέχρι τα τέλη του 18ου αιώνα. Ο Κοσμάς ο Αιτωλός, για παράδειγμα, σε μια ομιλία του σε κάποιο χωριό έλεγε: "Και εγώ αδελφοί μου, οπού αξιώθηκα και εστάθηκα εις αυτόν τον άγιον τόπον τον αποστολικόν, δια την ευσπλαγχνίαν του Χριστού μας, εξέταξα πρώτον δια λόγου σας και έμαθα πώς με την χάριν του Κυρίου μας Ιησού Χριστού και Θεού, δεν είστενε Έλληνες, δεν είστενε ασεβείς, αιρετικοί, άθεοι, αλλ’ είστενε ευσεβείς ορθόδοξοι χριστιανοί...". <24>”

Edited by - Ψηλός on 24/08/2006 01:37:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 05:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Η λέξη "Έλλην" είχε ήδη αποκτήσει καθαρά θρησκευτικό περιεχόμενο και ταυτιζόταν με την έννοια του ειδωλολάτρη.

Ο όρος "Έλληνας" προϋπήρχε του χριστιανισμού και είχε σαφές περιεχόμενο. Ο κατά τους χριστιανούς (αλλά και το Ψηλό) "αιματοβαμμένος σφαγέας" Αλέξανδρος ο Φίλιππου το 324 παχχ είχε στείλει 300 ασπίδες από τη μάχη του Γρανικού με την αφιέρωση: "Αλέξανδρος Φιλίππου και οι Έλληνες πλην Λακεδαιμονίων από των βαρβάρων των την Ασίαν κατοικούντων" ενώ ο Ισοκράτης έλεγε πως "Έλληνες καλούνται οι της ελληνικής παιδείας μετέχοντες". Αυτοί δηλαδή που ζούνε στο συγκεκριμένο γεωγραφικό χώρο και έχουν την "κοινή ελληνική λαλιά", όπως λέει κι ο Καβάφης, ήταν οι Έλληνες.

Ο χριστιανισμός για να επικρατήσει έναντι των εθνικών, έπρεπε πρώτα να λυγίσει το φιλοσοφικό λόγο, τη διανόηση, την επιστήμη, την τέχνη. Έπρεπε να "πείσει" (διά πυρός και σιδήρου) πρώτα τους Έλληνες να αντικαταστήσουν το λόγο από τη γονυκλισία και το μουρμουρητό, τους φωτεινούς ναούς τους από τις ιουδαϊκές μισοσκότεινες αρχιτεκτονικές ύβρεις και γι'αυτό η κύρια προσπάθειά του στράφηκε εναντίον των Ελλήνων.

Οι λόγοι περί Ελλήνων, τα αναθέματα κατά Ελλήνων και το συναφές υλικό δεν στρέφονταν εναντίον των ειδωλολατρών γενικά. Στρεφόταν κατά αυτών που οι ίδιοι οριοθετούσαν: Κατά των Ελλήνων που αντιστέκονταν μέχρι τον 10ο αιώνα στο βάρβαρο και βίαιο εκχριστιανισμό τους. Άλλωστε, οι ίδιοι οι "πατέρες" δεν ήταν Έλληνες. Ρωμαίοι ήταν, υπήκοοι της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.

Οι μετά την απελευθέρωση χριστιανοί όμως βρέθηκαν σε πολύ δύσκολη θέση και κλήθηκαν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα, όταν δημιουργήθηκε η Ελλάδα και επίσημα προέκυψε το πρόβλημα: Πώς θα μπορούσε ο χριστιανισμός να συνεχίσει να υπάρχει σ'έναν τόπο που τον πολέμησε για 10 αιώνες, συμμαχώντας και χρησιμοποιώντας ακόμη και τους Γότθους του (χριστιανού) Αλάριχου;

Έτσι δημιουργήθηκε από τους νεο-πατέρες του χριστιανισμού το παραπάνω παραμύθι που παράθεσε ο Ψηλός ότι δήθεν "Έλληνας=ειδωλολάτρης".

Αν δεχτούμε αυτό το σόφισμα, τότε έχουμε τη διαπίστωση πως οι χριστιανοί της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας θα ονόμαζαν "Έλληνες" όλους τους "ειδωλολάτρες" λαούς δηλ. τους Γότθους, τους Σέρβους, τους Αλβανούς, τους Βούλγαρους, τους Ρουμάνους, τους Πέρσες, τους Αιγύπτιους, κτλ.κτλ. Συνέβαινε κάτι τέτοιο; Όχι φυσικά. Τους Βουλγάρους τους ονομάζανε Βουλγάρους, τους Γότθους τους ονομάζανε Γότθους και τους Πέρσες Πέρσες. Με τον ίδιο τρόπο τους Έλληνες τους ονομάζανε Έλληνες.

Οι χριστιανοί ονομάζανε σαν "Έλληνες" τους ελληνόφωνους κατοίκους της ελληνικής χερσονήσου. Αυτούς που συνέχισαν να μιλούν και να γράφουν ελληνικά, να σκέφτονται και να δρούν ελεύθερα, να πιστεύουν πως η γη είναι στρογγυλή και όχι επίπεδη και το θείο δεν έχει καμία σχέση με τους μαυροντυμένους ρυπαρούς ρασοφόρους καλόγερους (των οποίων η θρησκεία απαγόρευε ακόμη και το μπάνιο) που με αφρούς στο στόμα κατάστρεφαν έναν πολιτισμό χιλιάδων χρόνων.

Άραγε, αν ο Κοσμάς ο Αιτωλός έβγαζε το λόγο του αυτό στη Βουλγαρία για παράδειγμα, θα τους έλεγε "εσείς δεν είστε Έλληνες"; Θα του απαντούσαν πολύ απλά "Ευχαριστούμε για την πληροφορία. Βούλγαροι είμαστε".

Είναι γνωστός κανόνας της απολογητικής να διαστρεβλώνεται οποιαδήποτε έννοια με σκοπό να αποδειχτεί οτιδήποτε. Έτσι, ανάλογα με το τι εξυπηρετεί το δόγμα, οι σύγχρονοι χριστιανοί (όπως π.χ. ο Ψηλός και ο συντάκτης της ιστοσελίδας που μας αντέγραψε εδώ) καταφεύγουν σε απίθανα και παράλογα σοφίσματα, σύμφωνα με τα οποία:

- η βυζαντινή αυτοκρατορία ήταν ελληνική (άσχετα που ποτέ δεν αυτοπροσδιορίστηκε έτσι) και όχι Ρωμαϊκή όπως δηλώνανε οι ίδιοι οι αυτοκράτορές της.
- οι Ρωμαίοι ήταν Έλληνες (!) αλλά κατόπιν οι Έλληνες ήταν Ρωμαίοι (!!)
- όλοι οι ειδωλολάτρες ονομαζόταν από τους Χριστιανούς "Έλληνες" αλλά εκτός των Ελλήνων όλοι οι υπόλοιποι ΔΕΝ ονομαζόταν Έλληνες αλλά με τα εθνικά τους ονόματα, κτλ. κτλ.

Ο ίδιος ο αρχιεπίσκοπος έμμεσα και έμπρακτα παραδέχτηκε πως τα αναθέματα κατά των Ελλήνων έχουν εθνική και όχι θρησκευτική σημασία. Γι'αυτό και φέτος δεν τόλμησε να διαβάσει τα αναθέματα μπροστά στον πρόεδρο της Δημοκρατίας την "Κυριακή της Ορθοδοξίας", γιατί στρέφονται κατά ενός ολόκληρου λαού και της ιστορίας του και όχι εναντίον κάποιων "ειδωλολατρών".

Ανεξάρτητα με τις όποιες δικαιολογίες προβάλλει η νεο-απολογητική προπαγάνδα των ανθελλήνων, η όλη ιστορική πορεία του χριστιανισμού έχει αποδείξει πως οι δύο αυτές έννοιες, χριστιανισμός και ελληνισμός, είναι μάλλον ασυμβίβαστες. Αυτό ακριβώς εννοούσε ο Αλαίν Ντε Μπενουά όταν στο βιβλίο του "Οι ιδέες στα ορθά" έγραφε:

"Διαλέξτε πού θα προσκυνάτε: Στην Ιερουσαλήμ ή στην Αθήνα". Εμείς πάντως διαλέξαμε. Προσκυνούμε στην Αθήνα!

macedon

Edited by - macedon on 24/08/2006 05:55:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 10:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαρακτηριστική είναι και η επιγραφή που άφησε ο Ψυχάρης στον τάφο του: "Τραγουδήστε μου ένα μοιρολόι από κείνα που σάς άκουσα να τραγουδάτε σαν ήμουνα παληκάρι και πήγα στα χωριά της μαστίχας να μάθω τη λαλιά σας, τα ρωμαίικα. Ποιός ξέρει, μπορεί να με ξυπνήσετε άξαφνα ως και στον τάφο, τόσο τ’ αγάπησα, τόσο βαθιά τα ’βαλα μέσα για μέσα στην καρδιά μου, τη ρωμαίική μου την καρδιά"
Ο επτανήσιος Γ. Τυπάλδος-Ιακωβάτος έγραφε χαρακτηριστικά κατά τη δεκαετία του 1830: "ένα τμήμα του ιδανικού έθνους έχει λευτερωθεί, είναι η επαρχία της Ελλάδας". Απομένει το υπόλοιπο, "ο θρόνος του Μεγάλου Κωνσταντίνου", και μαζί μ’ αυτό το άλλο "μικρότατο μέρος της Ρωμιοσύνης, τα εφτά νησιά, που και κει, για να σιάξουν τα πράματα, θα πρέπει να αερίσ’ η ρωμαϊκή σημαία



Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 13:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

............... μπλα, μπλα, μπλα,
.................... μπλα, μπλα, μπλα,

"Διαλέξτε πού θα προσκυνάτε: Στην Ιερουσαλήμ ή στην Αθήνα". Εμείς πάντως διαλέξαμε. Προσκυνούμε στην Αθήνα!
macedon

Edited by - macedon on 24/08/2006 05:55:13


... ναι, και εκεί που κοιμόσουνα ξύπνησες!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy