ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Αλβανός αριστούχος μαθητής και Δικαιοσύνη.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 13:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon.
Με καλείς να συντονίσω.
Θα το κάνω στο ποσό που δημοκρατικά μου αναλογεί .
Το θέμα εγώ το άρχισα , και τοποθέτησα τον όρο δικαιοσύνη με τη σκέψη ότι θα υπάρχει αντικειμενικότητα στην κρίση του καθένα όσον αφορά τους νόμους τουλάχιστον που είνα ένα σκαλί όπου μπορούμε με ασφάλεια να πατήσουμε.
Όπως όμως αναφέρω στο πρώτο μου πόστ , έρχεται ο ρατσισμός σαν ένας νέος παράγοντας που στέκεται και επιχειρηματολογεί κατα του νόμου.
Συμφωνώ ότι θα ήταν πολύ απλούστερο και αντικειμενικό να εξεταστεί το θέμα απο νομική καθαρά πλευρά.
Το θέμα όμως ξέφυγε απο τα νομικά πλαίσια .
Κληθήκαμε σαν πολίτες αυτής της χώρας να το αντιμετωπίσουμε στην ρατσιστική του διάσταση γιατι έτσι μας το σέρβιραν τα ΜΜΕ και πολύ λίγο ασχολήθηκαν με την νομική πλευρά.
Αναγνωρίζω το δίκιο σου να θέλεις να μην επεκτείνεται το θέμα ανεξέλεγκτα προς την ρατσιστική του πλευρά , μιά και εγώ τοποθετούμαι εξαρχής προς αυτή την κατεύθυνση (δικαιοσύνη).
Απο την άλλη πλευρά όμως δεν είμαι τυφλός για να μη δω ότι το φάντασμα του ρατσισμού ορθώθηκε τεράστιο για αυτο το θέμα.
Τόσο τεράστιο μάλιστα , που τείνει να σκεπάσει ακόμα και την νομιμότητα. Δεν ξέρω αν μπορώ να το αγνοήσω.
Δεν είμαι συντονιστής αλλά απο τη μεριά μου οφείλω να δώσω τις επισημάνσεις μου , και φυσικά να αναλάβω τις ευθύνες μου που απορρέουν απο τις δικές μου τοποθετήσεις στο ζήτημα.
Δεν θέλω να γενικολογώ , και γι` αυτό θα είμαι συγκεκριμένος.
Με το που "σκάει" το θέμα της σημαίας , έρχεται "καπάκι" το θέμα του Αντισημιτισμού στην επικαιρότητα που ανάβει με την υπόθεση Θωδωράκη.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι στην Αμερική , κύκλοι Εβραικών συμφερόντων απείλησαν με μέτρα που θα ληφθούν κατα του τύπου σε περίπτωση που παρουσιαστούν δημοσιεύματα που θα καταφέρονται εναντίον τους.
Αν συνδεθεί αυτό το γεγονός με την υπόθεση Θωδωράκη, βλέπουμε μια προσπάθεια να θιγεί η ελευθεροτυπία και η νομιμότητα.
Με αυτό το πρίσμα προτείνω να δοθεί ένας "αέρας" στο ζήτημα με σα σε λογικά πάντα πλαίσια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρηστος τσιρακιδης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 14:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρηστος τσιρακιδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Oι Πόντιοι δεν είναι αλλοδαποί...ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΖΩΝΤΑΝΗ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ!!

ΕΛΕΟΣ!!!!!!
Συγχαρητηρια!Μπραβο!Οτι και και να πουμε τωρα ειανι περιττο.Με τετοιες αντιληψεις καλα κανουν οι Αλβανοι και ζητουν να σηκωσουν την Σημαια μας!Ειμαστε αξιοι της μοιρας μας!

ViolatorΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 16:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν θέλω να γενικολογώ , και γι` αυτό θα είμαι συγκεκριμένος.
Με το που "σκάει" το θέμα της σημαίας , έρχεται "καπάκι" το θέμα του Αντισημιτισμού στην επικαιρότητα που ανάβει με την υπόθεση Θωδωράκη.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι στην Αμερική , κύκλοι Εβραικών συμφερόντων απείλησαν με μέτρα που θα ληφθούν κατα του τύπου σε περίπτωση που παρουσιαστούν δημοσιεύματα που θα καταφέρονται εναντίον τους.
Αν συνδεθεί αυτό το γεγονός με την υπόθεση Θωδωράκη, βλέπουμε μια προσπάθεια να θιγεί η ελευθεροτυπία και η νομιμότητα.
Με αυτό το πρίσμα προτείνω να δοθεί ένας "αέρας" στο ζήτημα με σα σε λογικά πάντα πλαίσια.




Φιλε μου η δηλωση του Μικη Θεωδορακη κατα την αποψη μου ηταν
απαραδεκτη.Δεν μπορει καποιος με τοσο μεγαλη φημη
να λεει οτι η ριζα του κακου ειναι στο Ισραηλ.Σε τι φταιει ο απλος
πολιτης του Ισραηλ για την αθλια πολιτικη Σαρον και την νοοτροπια
ορισμενων Εβραικων κυκλων;Με την δηλωση αυτη καλλιεργειται ο
αντισημιτισμος και ενας φανατισμος εναντιον των Εβραιων.Καταλαβε το φιλε ο απλος λαος δεν ευθυνεται για αυτα που πραττει ο καθε Σαρον
και αλλωστε μην ξεχνας οτι μεγαλη μεριδα Ισραηλινων ειναι εναντιον
του Σαρον και της πολιτικης που ακολουθει.Εδω και πολλα χρονια
η προπαγανδα των φασιστικων Μ.Μ.Ε εχει δημουργησει εναν ρατσισμο
και φανατισμο εναντιον των Εβραιων που μαλλον συνδεεται και με την
σταυρωση του Χριστου λες και φταινε οι σημερινοι Ισραηλιτες για αυτο.Οσο αναμιγνυουμε τις θρησκειες θα γεννιεται μισσαλοδοξια και
ρατσισμος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 17:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oταν έρχονται οι ελληνοαμερικάνοι που έχουν πιάσει την καλή και γυρίζουν στα χωριά τους μόνο και μόνο για να επιδείξουν την κάμπριο μερσέντες τους ή καλούν σε κρουαζιέρα το σόι για να τους δείξουν το κότερο τι πρέπει να πούμε αγαπητέ Τσιαρακίδη? Το ΕΛΕΟΣ κολλάει εκεί...
Οταν είναι η κουλτούρα τέτοια που όταν επιτυγχάνεις το αμερικανικό όνειρο νομίζεις ότι πρέπει και να το επιδεικνύεις εκεί είναι το μεγάλο ΕΛΕΟΣ...όταν απομακρύνεσαι από τα ελληνικά ιδεώση και τρόπο σκέψης εκεί είναι το ΕΛΕΟΣ!

Οταν έρχονται με ύφος υποτιμητικό και σου λένε: "Kala pos zite etsi edo sto Ellada emis eki eimaste esti...eki to kratos mas frontizei edo to kratos den yparxei poythena...Emis eki vgazoume tosa xrimata esis giati tosa?" Kαι βέβαια ούτε λόγος κάποιος από αυτούς τους πετυχημένους να έρθει να ζήσει και να επενδύσει στην Ελλάδα, όταν όμως αποτυχαίνουν γυρνάνε πίσω για τα γεράματα χτίζουνε και ένα σπιτάκι στη γενέτειρα και κάνουν τουμπεκί... Ξέρεις πόσους ξένους όμως ξέρω που μαθαίνουν την ελληνική γλώσσα και αγαπούν την ελληνική κουλτούρα? Αυτούς πολύ περισσότερο τους αισθάνομαι έλληνες...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 21:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε μου η δηλωση του Μικη Θεωδορακη κατα την αποψη μου ηταν
απαραδεκτη.Δεν μπορει καποιος με τοσο μεγαλη φημη
να λεει οτι η ριζα του κακου ειναι στο Ισραηλ

H δήλωση του Μίκη Θεοθωράκη έχει το βάρος της προσωπικότητας του.
Σε τίποτα δεν διαφέρει από μια παλιότερη δήλωση του Woody Allen (γνωστου ηθοποιού και σκηνοθέτη Εβραικής καταγωγής).
Κατά τη γνώμη μου ήταν εξαιρετικά εύστοχη , αλλά και διδακτική για όλους μας και βεβαίως και για τους κατοίκους του Ισραήλ.

quote:

Σε τι φταιει ο απλος
πολιτης του Ισραηλ για την αθλια πολιτικη Σαρον και την νοοτροπια
ορισμενων Εβραικων κυκλων;Με την δηλωση αυτη καλλιεργειται ο
αντισημιτισμος και ενας φανατισμος εναντιον των Εβραιων.Καταλαβε το φιλε ο απλος λαος δεν ευθυνεται για αυτα που πραττει ο καθε Σαρον
και αλλωστε μην ξεχνας οτι μεγαλη μεριδα Ισραηλινων ειναι εναντιον
του Σαρον και της πολιτικης που ακολουθει.

Αυτοί οι κύκλοι , ο Σαρόν, ο Ισραηλινός λαός πολλά θα μάθουν αν ακούσουν προσεκτικά τον Θοδωράκη.
Αυτοί που είναι αντίθετοι με τον Σαρόν έχουν δίκιο και τους τιμά αυτή η επιλογή τους. Δεν έχουν παρά να τον καταψηφίσουν λοιπόν.
quote:

Εδω και πολλα χρονια
η προπαγανδα των φασιστικων Μ.Μ.Ε εχει δημουργησει εναν ρατσισμο
και φανατισμο εναντιον των Εβραιων που μαλλον συνδεεται και με την
σταυρωση του Χριστου λες και φταινε οι σημερινοι Ισραηλιτες για αυτο.Οσο αναμιγνυουμε τις θρησκειες θα γεννιεται μισσαλοδοξια και
ρατσισμος.


Εγώ έχω παρατηρήσει ακριβώς το αντίθετο. Μισελληνισμός καλλιεργείται από τα φασιστικά ΜΜΕ, ενώ οι μισές ταινίες που βλέπουμε αναφέρονται στο ολοκαύτωμα.
Μέχρι και η Βίση τραγούδησε την Μάλα.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει μισαλλοδοξία και ρατσισμός . Οι Έλληνες είναι αρκετά έξυπνοι για να μην καταπίνουν τέτοια χάπια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 00:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε μου η δηλωση του Μικη Θεωδορακη κατα την αποψη μου ηταν
απαραδεκτη.Δεν μπορει καποιος με τοσο μεγαλη φημη
να λεει οτι η ριζα του κακου ειναι στο Ισραηλ.




Ξεχνάτε οτι ο Θεοδωράκης απάντησε στο θέμα τονίζοντας ότι ήταν πάντα υπέρ του ισραηλινού λαού, αλλά κατά της πολιτικής Σαρόν.

"Μόνο σκόπιμα μπορεί να γίνει σύγχυση ανάμεσα στον ισραηλινό λαό που έμπρακτα έχω αποδείξει οτι τιμώ και θαμαύζω και στα αρνητικά αυτά φαινόμενα που στην ουσία αυτά αμαυρώνουν την εικόνα του Ισραήλ παίζοντας γνήσιο αντισημιτικό ρόλο. Αυτά βρίσκονται στη ρίζα του κακού" δήλωσε Θεοδωράκης.

Προσωπική εκτίμηση: Δεν τον έχω για άνθρωπο που θα μιλήσει αφοριστικά για έναν ολόκληρο λαό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 01:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Μικης Θεοδωρακης φιλε Τσανακαλε μπορει να μην εννουσε το απλο λαο
αλλα το θεμα ειναι η εντυπωση που δημουργειται στον κοσμο.

Εγω αυτο που βλεπω ειναι γενικα μια εχθροτητα και προς τους απλους
πολιτες Εβραιους και υπαρχουν παραδειγματα που αυτο επιβεβαιωνουν.
Δεν ακουσατε διαφορους οταν εγινε η 11 Σεπτεμβριου να λενε πως οι Εβραιοι ειχαν
ειδοποιηθει για το χτυπημα και δεν πηγαν στους διδυμους πυργους
εκεινη την ημερα.Κακα τα ψεμματα υπαρχει γενικα ενα μισος και φανατισμος εναντιον
των Εβραιων,μονο να δειτε λιγο το φασιστικο καναλι του Καρατζαφερη θα
καταλαβετε.Ολο για συνωμοσιες Εβραικων κυκλων και διαφορες μπουρδες
ακουμε.Καποιοι αλλοι οπως ο Λεπεν στην Γαλλια δηλωσε οτι το ολοκαυτωμα ηταν μια λεπτομερεια στην ιστορια.Αν αυτο δεν ειναι
ρατσισμος,τοτε τι ειναι;Τετοια πραγματα ακουει κανεις και στην Ελλαδα.Ας μην ξεχναμε οτι υπαρχει και κοσμος που επηρεαζεται
απο τον καθε Λεπεν και Καρατζαφερη.


Edited by - VIKING on 18/11/2003 01:35:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 03:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνώ με το γεγονός οτι κάποιοι προσπαθούν να δημιουργήσουν έντοτο κλίμα αντισημιτισμού.

Όχι όμως ο Θεοδωράκης.

Μην ξεχνάς οτι στην περίοδο της κατοχής από τους Ναζί 8000 περίπου Έλληνες Εβραίοι σώθηκαν από Έλληνες αντιστασιακούς (μεταξύ των οποίων και ο Θεοδωράκης).

Στο "Μαουτχάουζεν" εξυμνήθηκε η γενοκτονία των Εβραίων.

Το 1979 ο Θεοδωράκης βρισκόταν στο Ισραήλ και δήλωσε στο ισραηλινό κοινοβούλιο οτι δέχεται να είναι μεσολαβητής ειρήνης.


Όλα αυτά έχω την εντύπωση οτι επιβεβαιώνουν την δήλωσή του για έμπρακτη απόδειξη τιμής και θαυμασμού προς τον ισραηλινό λαό.

Στο κάτω κάτω μην απορρίπτετε και το ενδεχόμενο παρανόησης των λεγόμενών του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 04:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και για να μή μιλάμε στον αέρα :
http://www.geocities.com/criszus3/interview.html

Το πρωτότυπο κείμενο βρίσκεται στην σελίδα :
http://www.ety.com/HRP/leaflts/ravage/ravage1.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 10:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπική εκτίμηση: Δεν τον έχω για άνθρωπο που θα μιλήσει αφοριστικά για έναν ολόκληρο λαό.

Eτσι είναι.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 20:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θοδωράκης είπε το ένα ή το άλλο καλώς ή κακώς ,σωστό ή λάθος.
Καλώς ώς εδώ.
Ο Μίλλερ τι δουλειά είχε να βγεί και να υπερασπιστεί ένα λαό που δεν εκπροσωπεί;
Υποτίθεται ότι εκπροσωπεί το λαό των ΗΠΑ. Ή μήπως εκπροσωπεί κάτι άλλο και κάνουμε όλοι λάθος;
Καί το σημαντικότερο όλων που δεν του δίνουμε όση σημασία πρέπει:
Ορμήσαμε να κατηγορήσουμε τον Θοδωράκη , αντί να μας απασχολεί η απόπειρα λογοκρισίας απο έναν ξένο σ`αυτά που λέει ένας Έλληνας πολίτης.
Μπορούμε τελικά εμείς οι Έλληνες να σκεφτόμαστε λίγο ελληνοκεντρικότερα; Μπορούμε επιτέλους να είμαστε λίγο πιό συσπειρωμένοι;
Το ευγενέστατο "Άει γαμ$%&*ου" , αντί να το λέμε μόνο μεταξύ μας, δεν είναι καλό πότε-πότε να το λέμε και παραέξω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 22:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ευγενέστατο "Άει γαμ$%&*ου" , αντί να το λέμε μόνο μεταξύ μας, δεν είναι καλό πότε-πότε να το λέμε και παραέξω;


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 11:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon γράφεις:

quote:

Ολα αυτά ωραία μέχρι που ήρθαν οι Αλβανοί και άρχισαν να κλέβουν, να γκαρίζουν περπατώντας στους δρόμους μες το μεσημέρι ή τα μεσάνυχτα, να κάνουν ζημιές, να ρίχνουν φόλες...

Λυπάμαι που το λέω αλλά για χάρη των Αλβανών (και μόνο) έχω γίνει σε αυτή την ηλικία ρατσίστρια. Για τους υπόλοιπους δε μπορώ να πω ότι τρέφω τα ίδια αισθήματα.


quote:

Δεν έχει μπέσα αυτός ο λαός, δεν έχει φιλότιμο. Ολα τα άλλα τα κούω βερεσέ...γιατί αυτή δεν είναι η μοναδική περίπτωση. Αν σε κάποιο άλλο λαό αυτό το φαινόμενο είναι η εξαίρεση πιστέψτε με για τους Αλβανούς είναι ΚΑΝΟΝΑΣ! Ελάχιστους έχω γνωρίσει που αξίζαν σαν άνθρωποι...

Νομίζω πως είναι λίγο άσχημο (προσπαθώ να βρω την κατάλληλη λέξη) να προσάπτεις για το σύνολο των κατοίκων μίας χώρας τέτοιους χαρακτηρισμούς κυρίως βάσει των προσωπικών σου εμπειριών. Δεν διαφωνώ ότι η κουλτούρα τους διαφέρει από τη δικιά μας, αλλά παράλληλα πιστεύω ότι κάποιοι από αυτούς εγκατέλειψαν τη χώρα τους για να αναζητήσουν ένα καλύτερο μέλλον για αυτούς και τις οικογένειές τους (όπως έκαναν και οι Έλληνες μαζικά με το τέλος του 2ου παγκόσμιου πολέμου). Το αρχικό μεταναστευτικό "κύμα" μετά το άνοιγμα του σιδηρού παραπετάσματος στην Αλβανία αποτελούταν κυρίως από ανθρώπους του οργανωμένου εγκλήματος και της διαφθοράς. Μάλλον αναφέρεσαι σε αυτούς.

Σήμερα αν πραγματικά εξετάσουμε τους λόγους που ώθησαν την πλειοψηφία των μεταναστών να εγκαταλείψουν την πατρίδα τους, θα δούμε ότι οφείλεται στο ότι οι Αλβανικές αρχές δεν είναι σε θέση να διασφαλίσουν τη δημόσια τάξη και να προστατεύσουν τα δικαιώματα του ανθρώπου.

Επίσης βάσει μελέτης της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων, Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, Κοινής Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου το έντονο μεταναστευτικό κύμα Αλβανών (όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και σε άλλες γειτονικές χώρες - βλέπε Ιταλία) οφείλεται "..σε μεγάλο βαθμό στις οικονομικές συνθήκες, αλλά και στις κοινωνικές συνθήκες που προκαλούνται από μια οικογενειακή δομή που χαρακτηρίζει απηρχαιωμένες κοινωνικές διαρθρώσεις καθώς και από την ελλιπή νομική ασφάλεια λόγω των δραστηριοτήτων του οργανωμένου εγκλήματος".

Στο πλαίσιο αυτό πιστεύω ότι μέσα σε αυτούς υπάρχουν και άνθρωποι οι οποίοι ψάχνουν να βρουν μία χώρα στην οποία θα μπορέσουν να αναζητήσουν ευκολότερα εργασία, καλύτερες συνθήκες διαβίωσης, και τελικά τα μέσα που θα υλοποιήσουν τα όνειρά τους.

Ο Τσενάϊ διαφέρει από τους υπόλοιπους Αλβανούς (την πλειοψηφία όπως ισχυρίζεσαι) γιατί έκανε το "λάθος" να διακριθεί, αλλά όχι σαν κλέφτης, φονιάς, μαφιόζος ή βιαστής, αλλά σαν ο καλύτερος μαθητής. Έτσι του "όρμησαν" όλοι. Τελικά από ότι φαίνεται ο Τσενάϊ δεν είναι αυτό που αντιπροσωπεύουν οι Αλβανοί για τους Έλληνες. Γιατί ένας Αλβανός να είναι καλύτερος από το γιο ή την κόρη μου; Γιατί ένας Αλβανός θα "φάει" τη δουλειά που προοριζόταν για μένα ή για το δικό μου το παιδί; Μήπως τελικά πρέπει να το σκεφτούμε λίγο διαφορετικά; Να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε με τη λογική του ότι δεν μπορούμε να καταφέρουμε πρέπει να το καταστρέψουμε, του ότι δεν μπορούμε να πετύχουμε εμείς δεν πρέπει να το καταφέρει οποιοσδήποτε άλλος... ιδιαίτερα αν είναι Αλβανός. Πιστεύω ότι τα περί σημαίας και συμβόλων είναι απλά το πρόσχημα.

Φυσικά το θέμα της μεταναστευτικής πολιτικής είναι τεράστιο και τυγχάνει πολλές ώρες μελέτης και ανάλυσης. Προσωπικά πιστεύω ότι στόχος δεν πρέπει να είναι η εγκαθ-ίδρυση μίας πολιτισμικής κοινωνίας "μαϊμού", η οποία θα διευκολύνει τη διάλυση των εθνικών κρατών και τη δημιουργία ενός κεντρικού υπερ-κράτους το οποίο θα δουλεύει υπέρ των ισχυρών κρατών και εταιριών.

Συγγνώμη αν σας κούρασα.
Φιλικά
--Je^3--

Τελειώνοντας θα ήθελα να σχολιάσω (καλοπροαίρετα πάντα) και κάτι ακόμα. Γράφεις:

quote:

Η διασκέδαση χρειάζεται σε όλους... όταν όμως κάθε βράδυ οι εργένηδες φίλοι μου τα ακουμπάνε στα μεγάλα κλαμπ και πίστες πληρώνοντας τρελλά ποσά για να ανεβαίνουν στα τραπέζια... για να αγοράζουν πανάκριβα ρούχα φίρμες... για να αγοράζουν το τελευταίο μοντέλο κινητού που βγήκε στην αγορά και όλα τα trendy gadgets... τι να τους μείνει? Μένουν με τους δικούς τους για να μπορούν να κάνουν αυτού του είδους τη ζωή... για να μην χρειάζεται να πληρώνουν ενοίκιο, ΔΕΗ. Μένουν με τους γονείς τους και δεν ντρέπονται που τρώνε και πίνουν τσάμπα σε ένα σπίτι και που δεν πληρώνουν ούτε ένα λογαριασμό αλλά χαλάνε όλα τους τα λεφτά...δεν ντρέπονται που δεν βάζουν στόχους... αλλά κι όταν βάζουν είναι το φορεματάκι του versace που είδαν στη βιτρίνα του Κολωνακίου...
Κάπως έτσι μας θέλανε όμως κάποιοι...και έτσι μας καταντήσανε...
Είναι στο χέρι μας όμως να ξυπνήσουμε.

Λίγο υπερβολική. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Το αν οι εργένηδες φίλοι σου κάνουν κλάμπινγκ σε καθημερινή βάση, το παίζουν "δήθεν" και τα "τσεπώνουν" από τους δικούς τους, δεν σημαίνει ότι το ίδιο συμβαίνει και με την πλειοψηφία των νέων σήμερα.

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...

Edited by - Jejeje on 19/11/2003 17:08:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 14:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ολα αυτά ωραία μέχρι που ήρθαν οι Αλβανοί και άρχισαν να κλέβουν, να γκαρίζουν περπατώντας στους δρόμους μες το μεσημέρι ή τα μεσάνυχτα, να κάνουν ζημιές, να ρίχνουν φόλες...

Λυπάμαι που το λέω αλλά για χάρη των Αλβανών (και μόνο) έχω γίνει σε αυτή την ηλικία ρατσίστρια. Για τους υπόλοιπους δε μπορώ να πω ότι τρέφω τα ίδια αισθήματα.
Δεν έχει μπέσα αυτός ο λαός, δεν έχει φιλότιμο. Ολα τα άλλα τα κούω βερεσέ...γιατί αυτή δεν είναι η μοναδική περίπτωση. Αν σε κάποιο άλλο λαό αυτό το φαινόμενο είναι η εξαίρεση πιστέψτε με για τους Αλβανούς είναι ΚΑΝΟΝΑΣ! Ελάχιστους έχω γνωρίσει που αξίζαν σαν άνθρωποι



Αγαπητη Avallon δυστυχως νομιζω οτι εχεις επηρεαστει
απο τα φασιστικα Μ.Μ.Ε.
Ξεχνας
οτι υπαρχουν και Αλβανοι που εργαζονται εντιμα στην χωρα μας και αγανακτουν
με την συμπεριφορα ορισμενων ομοεθνων τους.Σε ενοχλουν ολοι οι ΑΛΒΑΝΟΙ αλλα δεν ειδα να σε ενοχλουν οι διαφοροι Νονοι της Νυχτας
και οι εμποροι ναρκωτικων που στην πλειοψηφια τους ειναι Ελληνες.

Συμφωνω στο οτι πολλα βαρια εγκληματα γινονται απο αλλοδαπους,αυτο
δειχνουν οι στατιστικες αλλα ειναι οι ασχημες κοινωνικες συνθηκες
που τους αναγκαζουν να καταφυγουν στο εγκλημα.Ευθυνη εχει και η Πολιτεια που δεν λαμβανει σωστα μετρα για την παταξη της εγκληματικοτητας
και δεν φροντιζει για σωστοτερη μεταναστευτικη πολιτικη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 17:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε VIKING,
ε, όχι και "φασιστικά" τα ΜΜΕ !!!

Δηλαδή να πιστέψουμε ότι οι μεγαλοκαναλάρχες και οι δημοσιογράφοι είναι...φασίστες;;; Αν είναι δυνατόν !!

Πρέπει να ξέρεις ότι στην εκστρατεία για την άμβλυση της εθνικής μας συνειδήσεως και αυτοεκτιμήσεως, πρώτο ρόλο έχουν τα ΜΜΕ. Αυτά είναι που προωθούν σκηνοθετημένα περιστατικά, «περισπούδαστα...ρεπορτάζ», αλλά και τηλεοπτικά πάνελ με διάφορους διεθνιστές που έχουν αναλάβει εργολαβικώς την κατάργηση του Ελληνικού Έθνους με την ισοπεδωτική τους προπαγάνδα!!! Φυσικά, διαλέγονται μεταξύ τους και πάντα συμφωνούν στο τελικό ζητούμενο – καταδίκη του «κακού» εθνικισμού προς χάριν του οδοστρωτήρα που λέγεται Παγκοσμιοποίηση...

Εδώ, τελειώνει η «Δίκη» της 17Ν και ακόμη ακούμε από τα ... «φασιστικά» ΜΜΕ ότι τα εγκλήματα εκείνα ήταν «πολιτικά» ! Ο,τι δηλ. λέει και το «μανιφέστο Κουφοντίνα» !!! Και όλη η προσπάθεια των ΜΜΕ ήταν και είναι να βγεί λάδι η...αριστερά !!! Από πού κι ως πού λοιπόν «φασιστικά» τα ΜΜΕ ; Ακούσαμε τόσα πολλά, αλλά για τις δολοφονίες Μάλιου και Μπάμπαλη όλοι κάνουν πως δεν άκουσαν... Όλοι τρέμουν να πούν το αυτονόητο – ότι η μήτρα που γέννησε την τρομοκρατία ήταν η Αριστερά ! Δεν μπορώ να φανταστώ τί θα λέγανε, πόσα ντοκιμαντέρ και ρεπορτάζ θα κάνανε, αν η 17Ν βρισκόταν στην άλλη πλευρά. Ακόμη και σήμερα μας παρουσιάζουν λίγο πολύ ως "ήρωες" τον Λαμπράκη και τον... "αγωνιστή" Μπελογιάννη – έχουν πεί τόσα, όσα δεν έχουν πεί ποτέ τους για τον Παύλο Μελά ας πούμε... Προς Θεού, όμως!! Αυτά δε λέγονται... Για όλα φταίει ο «φασισμός»...που ηττήθηκε το 1945... Μήπως φταίει και για τη Διαφθορά, για τα Ναρκωτικά, για τον πολιτικό ξεπεσμό, για την πείνα και την εκμετάλλευση;

Το πόσο «φασιστικά» είναι τα ΜΜΕ φάνηκε και στις... Γαλλικές εκλογές..!! Όλους τους έπιασε μια υστερία μήπως και ο Γαλλικός λαός ψηφίσει...Λεπέν ! Το τί ακούσαμε από τα... «φασιστικά» ΜΜΕ δε λέγεται... Θα νόμιζε κανείς ότι οι εκλογές δε γίνονται στη Γαλλία, αλλά στην Ελλάδα... Ιδεολογική τρομοκρατία σ’ όλο της το μεγαλείο. Και ύστερα... τα αποτελέσματα: Εθνικό Μέτωπο 15% - κανέναν βουλευτή. Κομμουνιστικό Κόμμα 5% - 20 Βουλευτές !!! Απόλυτη σιωπή από τους «προοδευτικάριους» των «φασιστικών» ΜΜΕ....!!!

Σήμερα η Ελλάδα δέχεται εισβολή από εκατομμύρια λαθρομετανάστες , αλλά τα... «φασιστικά» ΜΜΕ της Διαπλοκής αποτελούν μηχανισμούς του ίδιου του Συστήματος. Γι αυτό και συμμετέχουν στο άθλιο αυτό παζάρι της συναλλαγής, του ψεύδους και της υποκρισίας. Κατά τα άλλα... είναι «φασιστικά»...!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 17:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Παρμενίωνα,

Ο χαρακτηρισμός των ΜΜΕ ως "φασιστικά" σίγουρα ήταν ατυχής. Αλλά δεν νομίζω ότι από μία και μόνο λέξη (η οποία στο τέλος της γραφής δεν έχει σχέση και με την ουσία της παρατήρησης του VIKING) πρέπει να αρχίσουμε την "κατήχηση" για το ρόλο τους (των ΜΜΕ) στις Γαλλικές εκλογές και στη δίκη της 17Ν. Ούτως ή άλλως είναι γνωστό σε όλους ότι όλοι οι "καναλάρχες" είναι μέσα στη ρεμούλα και στη διαπλοκή. Το θέμα μας είναι "Αλβανός αριστούχος μαθητής και Δικαιοσύνη".

Η συζήτηση δεν νομίζω ότι πρέπει να τεθεί σε πολιτικό επίπεδο, άσχετα αν πιστεύω ότι εκεί βρίσκεται η ρίζα του προβλήματος.

Με εκτίμηση
--Je^3--


..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 18:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω πως είναι λίγο άσχημο (προσπαθώ να βρω την κατάλληλη λέξη) να προσάπτεις για το σύνολο των κατοίκων μίας χώρας τέτοιους χαρακτηρισμούς κυρίως βάσει των προσωπικών σου εμπειριών.

Η αλήθεια είναι ότι η γνώμη που έχω σχηματίσει γί'αυτούς είναι από εμπειρίες τόσο δικές μου όσο και άλλων... Δε σου κάνει εντύπωση που μιλώ έτσι γι'αυτούς και όχι για τους Κούρδους μετανάστες?
Βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις...αν και λίγες... καλοί και ήσυχοι οικογενειάρχες... σε κάτι τέτοιους ενοικίασα πριν από καιρό το σπίτι μου στο Περιστέρι και η γειτονιά έπεσε να με φάει..."Tι τους μαζεύεις αυτους εδώ? Θα στο χαλάσουνε το σπίτι..." Γύρευε τι έχουν δει τα μάτια τους ή τι έχουν πάθει... Μέχρι στιγμής δε το μετάνοιωσα γιατί είναι καλοί ανθρώποι ήσυχοι και εργατικοί.
quote:

quote:
Η διασκέδαση χρειάζεται σε όλους... όταν όμως κάθε βράδυ οι εργένηδες φίλοι μου τα ακουμπάνε στα μεγάλα κλαμπ και πίστες πληρώνοντας τρελλά ποσά για να ανεβαίνουν στα τραπέζια... για να αγοράζουν πανάκριβα ρούχα φίρμες... για να αγοράζουν το τελευταίο μοντέλο κινητού που βγήκε στην αγορά και όλα τα trendy gadgets... τι να τους μείνει? Μένουν με τους δικούς τους για να μπορούν να κάνουν αυτού του είδους τη ζωή... για να μην χρειάζεται να πληρώνουν ενοίκιο, ΔΕΗ. Μένουν με τους γονείς τους και δεν ντρέπονται που τρώνε και πίνουν τσάμπα σε ένα σπίτι και που δεν πληρώνουν ούτε ένα λογαριασμό αλλά χαλάνε όλα τους τα λεφτά...δεν ντρέπονται που δεν βάζουν στόχους... αλλά κι όταν βάζουν είναι το φορεματάκι του versace που είδαν στη βιτρίνα του Κολωνακίου...
Κάπως έτσι μας θέλανε όμως κάποιοι...και έτσι μας καταντήσανε...
Είναι στο χέρι μας όμως να ξυπνήσουμε.

Λίγο υπερβολική. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Το αν οι εργένηδες φίλοι σου κάνουν κλάμπινγκ σε καθημερινή βάση, το παίζουν "δήθεν" και τα "τσεπώνουν" από τους δικούς τους, δεν σημαίνει ότι το ίδιο συμβαίνει και με την πλειοψηφία των νέων σήμερα.


Φίλε μου χαίρομαι όσο δε φαντάζεσαι για αυτό που μου είπες... μου έδωσες μια αχτίδα αισιοδοξίας... αν και νομίζω πως θα παραμείνει αχτίδα μια που νομίζω ότι είναι η μειοψηφία...
Οσο για το οτι είναι φίλοι μου... τρόπος του λέγειν...είναι ρητορική η διατύπωση γιατί απλά δε θα μπορούσα να'μαι φίλοι με τέτοιους τύπους, απλοί γνωστοί και γνωστοί γνωστών που ακούγονται τα κεσάτια τους...



"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 19/11/2003 18:35:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 20:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon έγραψες,

quote:

Η αλήθεια είναι ότι η γνώμη που έχω σχηματίσει γί'αυτούς είναι από εμπειρίες τόσο δικές μου όσο και άλλων... Δε σου κάνει εντύπωση που μιλώ έτσι γι'αυτούς και όχι για τους Κούρδους μετανάστες?
Βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις...αν και λίγες... καλοί και ήσυχοι οικογενειάρχες... σε κάτι τέτοιους ενοικίασα πριν από καιρό το σπίτι μου στο Περιστέρι και η γειτονιά έπεσε να με φάει..."Tι τους μαζεύεις αυτους εδώ? Θα στο χαλάσουνε το σπίτι..." Γύρευε τι έχουν δει τα μάτια τους ή τι έχουν πάθει... Μέχρι στιγμής δε το μετάνοιωσα γιατί είναι καλοί ανθρώποι ήσυχοι και εργατικοί

Είναι γεγονός ότι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά!!

Φιλικά
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 01:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αλήθεια είναι ότι η γνώμη που έχω σχηματίσει γί'αυτούς είναι από εμπειρίες τόσο δικές μου όσο και άλλων...


Φιλη Avallon θα μπορουσες αν δεν σου ηταν δυσκολο να μας παραθεσεις
αυτες τις εμπειριες που λες.

Συμφωνω οτι ηταν αστοχο να ονομασω φασιστικα τα Μ.Μ.Ε αλλα αυτο που ηθελα να πω ηταν οτι τα Μ.Μ.Ε λαικιζουν δηλαδη απο την μια
φωναζουν για τους ξενους εγκληματιες και απο την αλλη κατηγορουν
τους ρατσιστες(και καλα κανουν).Σε αυτο υπαρχει μια αντιφαση που
μπερδευει το κοινο.Αυτο ειναι λαικιστικο.Ομως δεν θελω και μια κοινωνια που φιμωνει και λογοκρινει τα Μ.Μ.Ε.Εγω ειμαι ο πρωτος
που θα υπερασπιζα την ελευθερια του τυπου αλλα αυτο δεν σημαινει
οτι δεν μπορουν και δεν πρεπει να βελτιωθουν σημαντικα και
εννοω κυριως την τηλεοραση.Κακα τα ψεμματα υπαρχουν ορισμενες
εφημεριδς που ειναι αρκετα σωστες.
Συμφωνω με τον φιλο jeje στο ότι όλοι οι "καναλάρχες" είναι μέσα στη ρεμούλα και στη διαπλοκή.Αγαπητε Παρμενιωνα μαλλον δεν καταλαβες το σκεπτικο μου.


quote:
"διεθνιστές που έχουν αναλάβει εργολαβικώς την κατάργηση του Ελληνικού Έθνους με την ισοπεδωτική τους προπαγάνδα"

Μην φοβασαι κανεις δεν θα καταργησει το Ελληνικο Εθνος τωρα.Οταν η ανθρωποτητα ωριμασει θα αυτοκαταργηθουν ολα τα εθνη,τα συνορα,οι σημαιες,οι Εκκλησιες και οτιδηποτε αλλο χωριζει τους ανθρωπους απο
το να συνυπαρξου ειρηνικα μεταξυ τους.

quote:
"Εδώ, τελειώνει η «Δίκη» της 17Ν και ακόμη ακούμε από τα ... «φασιστικά» ΜΜΕ ότι τα εγκλήματα εκείνα ήταν «πολιτικά"

Εδω αγαπητε Παρμενιωνα εχεις δικιο.Οντως υπαρχουν ορισμενοι (οχι ολοι, μην τα ισοπεδωνουμε ολα)που ανηκουν στον χωρο της αριστερας και
που χαρακτηριζουν τα εγκληματα των καθαρματων της 17 Νοεμβρη
πολιτικα οπως ορισμενοι μαιντανοι των καναλιων οπως ο δικηγορος
Ραγκουσης,ο Καραμπελιας κ.λ.π.Και μαλιστα καποιοι επιθυμουσαν
να δικαστουν σε μεικτο ορκωτο δικαστηριο οι τρομοκρατες.Καπως
ετσι αν θυμαστε αθωοθηκε ο Αβρααμ Λεσπερογλου.Υπαρχουν και καποιοι γελοιοι που
εχουν το θρασος να χαρακτηριζουν ορισμενα θυματα της 17 Νοεμβρη
ως παραπλευρα(Αρξαλιαν).Αυτη η οργανωση αιματοκυλησε τον τοπο.Φυσικα
δεν αποκλειω στην οργανωση να ειχαν διεισδυσει και πρακτορες ξενων
υπηρεσιων.Επισης πιστευω και εδω θα ηθελα την γνωμη σας οτι δεν
εχουν συλληφθει ολοι οι τρομοκρατες που ανηκαν στην 17 Νοεμβρη αλλα
και στον Ελα και οι οποιοι πιθανως να ανηκαν στον ηγετικο πυρηνα.
Φυσικα ο καθενας μπορει να υποθεσει πολλα για τους λογους που δεν
εχουν συλληφθει.Μπορει καποιοι να καρφωσαν και ετσι συμφωνα με τις
ευργετικες διαταξεις του αντιτρομοκρατικου νομου να τους αφησαν ελευθερους.Μπορει ομως και να μην συνελλαβαν ορισμενα στελεχη διοτι
η συλληψη τους θα ειχε πολιτικο κοστος.Πολλα μπορει να υποθεσει κανεις.Θα ηθελα την γνωμη σας σε αυτα.

quote:
Το πόσο «φασιστικά» είναι τα ΜΜΕ φάνηκε και στις... Γαλλικές εκλογές..!! Όλους τους έπιασε μια υστερία μήπως και ο Γαλλικός λαός ψηφίσει...Λεπέν ! Το τί ακούσαμε από τα... «φασιστικά» ΜΜΕ δε λέγεται... Θα νόμιζε κανείς ότι οι εκλογές δε γίνονται στη Γαλλία, αλλά στην Ελλάδα... Ιδεολογική τρομοκρατία σ’ όλο της το μεγαλείο. Και ύστερα... τα αποτελέσματα: Εθνικό Μέτωπο 15% - κανέναν βουλευτή. Κομμουνιστικό Κόμμα 5% - 20 Βουλευτές !!! Απόλυτη σιωπή από τους «προοδευτικάριους» των «φασιστικών» ΜΜΕ....!!!

Σήμερα η Ελλάδα δέχεται εισβολή από εκατομμύρια λαθρομετανάστες , αλλά τα... «φασιστικά» ΜΜΕ της Διαπλοκής αποτελούν μηχανισμούς του ίδιου του Συστήματος



Φιλε Παρμενιωνα μην υπερβαλεις.Δεν διαφωνει κανεις στο οτι πρεπει
η Κυβερνηση να εχει μια σωστη μεταναστευτικη πολιτικη και οτι μια
χωρα μπορει να δεχτει μεχρι ενα ορισμενο αριθμο μεταναστων και οχι
μαζικη εισροη ξενων.Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι οσοι ξενοι που
ζουν και εργαζονται εντιμα στην χωρα μας πρεπει να απελαθουν.Η κοινωνια πρεπει να "αγκαλιασει" οσους ξενους(οχι παρανομους) ζουν εδω.Να θυμασαι παντα οτι χιλιαδες Ελληνες ζουν και εργαζονται στο
Εξωτερικο.Εχεις δικιο στο οτι ακουγονται και υπερβολες οπως στην Γαλλια οτι ο λαος θα ψηφιζε Λεπεν.Μην ξεχνας οτι ορισμενες σοσιαλιστικες(υποτιθεται οτι ειναι γιατι με την πολιτικη τους μαλλον
δεξια θυμιζουν)
κυβερνησεις στην προσπαθεια τους να παραμεινουν στην εξουσια και να
κερδισουν τις εκλογες επιθυμουν την εμφανιση ακροδεξιων οργανωσεων
ωστε να αποτραπει η ψηφος του λαου σε καποιο δεξιο κομμα.Μην
αποκλειεις διαφοροι Καρατζαφερηδες να πληρωνονται απο κυβερνησεις
σοσιαλιστικες για να "κλεβουν" ψηφους απο τα δεξια κομματα.


Edited by - VIKING on 20/11/2003 02:06:37

Edited by - VIKING on 21/11/2003 00:39:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 18:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλη Avallon θα μπορουσες αν δεν σου ηταν δυσκολο να μας παραθεσεις αυτες τις εμπειριες που λες.

Στην παλιά γειτονιά μου στο Περιστέρι δεν υπήρχε ούτε ένας Αλβανός που να είναι ζωόφιλος... όλοι εκεί οι παλιοί γείτονες επειδή είχαμε μονοκατοικίες είχαμε λίγο πολύ ζώα σκύλους, γάτες κ.α.
Κάθε φορά που γάβγιζαν τα σκυλιά βρίζανε, αν πετυχαίνανε κανένα αδέσποτο στο δρόμο του έριχναν πέτρες. Ενα βράδυ έγινε από κάποιους απόπειρα να κλέψουν ένα σπίτι και το σκυλί ξεσήκωσε τον κόσμο από τα γαβγίζματα. Οι επίδοξοι διαρρήκτες τράπηκαν σε φυγή (από την ομιλία φάνηκαν Αλβανοί) ενώ μετά από 2 μέρες μια οικογένεια Αλβανών έριξε φόλες σε όλα τα σκυλιά και όχι μόνο τα αδέσποτα αλλά πέταξαν φόλες και μέσα στις αυλές και όπου μπορούσαν και στις ταράτσες...

Μια οικογενειακή φίλη προσέλαβε μια Αλβανίδα να φυλάει τον γέροντα πατέρα της γιατί αυτή εργαζόταν. Το αποτέλεσμα ήταν να ριχτεί στον γέρο και να τον πείσει να της γράψει όλη του την περιουσία...

Ο πατέρας μου είχε αναλάβει υπο την προστασία του μια από τις πρώτες οικογένειες που ήρθε στο Περιστέρι. Τους έδωσε ρούχα, έπιπλα για να επιπλώσουν το σπίτι τους και βρήκε δουλειά τόσο στη γυναίκα όσο και στον άνδρα. Τους έπερνε στο εξοχικό συχνά για να κάνουν κανα μεροκάματο να βοηθηθούν όπως έλεγε. Τις μέρες αυτές δεν τους έβγαζε απλώς ένα καφέ ή ένα μεζέ αλλά τους τραπέζωνε κανονικά με ότι βρισκόταν στο σπίτι. Οταν μια μέρα πήρε τηλέφωνο για να τους φωνάξει ξανά για μεροκάματο ο Αλβανός δεν κατάλαβε ποιός ήταν και ο πατέρας μου του είπε αστειευόμενος: "Eλα ρε χαζέ ο κυρ. Μήτσος είμαι δε με γνώρισες?" Και η απάντηση: "Ποιόν είπες χαζό ρε π---η? Κάτσε εκεί βρωμόγερε και έρχομαι να σε σφάξω..." Είναι λόγια ευεργετηθέντα αυτά?

Να πω και για μια γειτόνισσα που είχε πάρει μια babysitter να της κρατάει το παιδί και μια μέρα μέσα από το πλυντήριο της έβγαλε ένα εσώρρουχο που δεν ήταν δικό της... Βλέπετε ο φίλος της Αλβανίδας την επισκεπτόταν συχνά εν ώρα εργασίας και απ'ότι φαίνεται αυτή έβαζε καμμιά φορά στο πληντύριο και δικά της ρούχα...

Εχω και πολλές άλλες ιστορίες από γνωστούς αλλά δεν είναι σωστό να γίνομαι βαρετή... ήδη έγινα με αυτές τις τρεις...
Δεν ξέρω φίλε viking τι εμπειρίες είχες εσύ με Αλβανούς ή αν είχες και με άλλους ξένους για να έχεις μέτρο σύγκρισης αλλά εγώ έχω φίλη που παντρεύτηκε Νιγηριανό και είναι και αυτός και οι φίλοι του μια χαρά άνθρωποι αν και λίγο τεμπέληδες...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 23:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λυπαμε αλλα θα συμφωνησω με την avallon

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 00:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερώτηση προς τα μέλη του Εσωτερικά:
Aποτελούν τα γονίδια και η καταγωγή επαρκές στοιχείο εθνικής ταυτότητας ενός ανθρώπου; Αν ναι, τι ρόλο παίζουν;

Με εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 00:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην ασυδωσία και το θράσσος που έχει αυτός ο λαός δεν την έχω συναντήσει σε κανένα λαό μεταναστών...και πιστέψτε με έρχομαι τακτικά σε επαφή με αυτούς και τους βοηθώ όσο μπορώ αλλά μάρτυς μου ο Θεός να κουλαθώ αν ξαναβοηθήσω Αλβανό.

Θα με πείτε ρατσίστρια?

Μου είναι αδιάφορη η ταμπέλα σας.

Οι ταμπέλες έρχονται και φεύγουν ενώ η αλήθεια μένει....
και ξέρω πολύ καλά ότι αυτά που λέω είναι αλήθεια...
και ξέρω πολύ καλά ότι δεν είμαι ρατσίστρια γιατί το δείχνω έμπρακτα στους υπόλοιπους μετανάστες με το φιλανθρωπικό μου έργο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 00:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tην ασυδωσία και το θράσσος που έχει αυτός ο λαός δεν την έχω συναντήσει σε κανένα λαό μεταναστών...και πιστέψτε με έρχομαι τακτικά σε επαφή με αυτούς και τους βοηθώ όσο μπορώ αλλά μάρτυς μου ο Θεός να κουλαθώ αν ξαναβοηθήσω Αλβανό.


Δυστυχως γενικευεις,δεν μπορεις να κρινεις τοσο ευκολα ενα λαο
που εχει ζησει κατω απο το σκληροτερο κομουνιστικο καθεστως που
υπηρξε ποτε του Χοτζα.Οι Αλβανοι εχουν μεγαλωσει σε διαφορετικες
συνθηκες απο τις δικιες μας και οφειλεις να το καταλαβεις.

Θελω επισης να αναφερω τον θαυμασιο Αρχιεπισκοπο Αναστασιο(και οπως γνωριζεις δεν ειμαι θρησκος και γενικα διαφωνω με την Εκκλησια) που εχει
δωσει μεγαλο αγωνα για ειρηνικη συνυπαρξη Ελληνων και Αλβανων
στην Αλβανια και Βορεια Ηπειρο.

Edited by - VIKING on 21/11/2003 00:53:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 01:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tην ασυδωσία και το θράσσος που έχει αυτός ο λαός δεν την έχω συναντήσει σε κανένα λαό μεταναστών...

Αγαπητή Avallon,
Οπότε μέσα στον "κουβά" ρίχνουμε και τον Τσενάι; Ή πιστεύεις ότι αποτελεί την εξαίρεση στον κανόνα; Αλήθεια αν θέλεις μπορείς να απαντήσεις στην προηγούμενή μου ερώτηση;

Με εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 08:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ερώτηση προς τα μέλη του Εσωτερικά:
Aποτελούν τα γονίδια και η καταγωγή επαρκές στοιχείο εθνικής ταυτότητας ενός ανθρώπου; Αν ναι, τι ρόλο παίζουν;

Πες μας εσύ ποιό είναι το επαρκές κριτήριο εθνικής ταυτότητας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 08:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τόσα χρόνια τους μάθαμε πιά τους Αλβανούς .
Υπάρχει καμμιά γραμμή , σκοπιμότητα , ή ανάγκη να ξεμάθουμε αυτό που ξέρουμε και να μάθουμε κάτι άλλο;
Μήπως είμαστε όλοι ιλίθιοι και καταλάβαμε λάθος;
Τι σόι νοοτροπία είναι αυτή να τους βλέπουμε όλους καλούς;
Με ποιό κριτήριο βαφτίζουμε την εγκληματικότητα καταπίεση χόντζα.
Το θράσος ανάγκη , και την αγνωμοσύνη δυσκολία προσαρμογής;
Ο εντάξει άνθρωπος είναι εντάξει όπου κι αν πάει.
Τι θα γίνει ρε παιδιά; Θα σταματήσουμε επιτέλους να είμαστε εμείς οι απολογούμενοι;
Θα σταματήσει αυτο το ρεσιτάλ βλακείας το μαύρο να το λέμε άσπρο;
Κριτήρια δέν έχουμε για να κρίνουμε;
Θα τρώμε ότι μας ξεφουρνίζει ο κάθε ένας δημαγωγός;
Αρχίζω να αμφιβάλλω πλέον για τη νοημοσύνη των Ελλήνων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 09:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή Avallon,
Οπότε μέσα στον "κουβά" ρίχνουμε και τον Τσενάι; Ή πιστεύεις ότι αποτελεί την εξαίρεση στον κανόνα; Αλήθεια αν θέλεις μπορείς να απαντήσεις στην προηγούμενή μου ερώτηση;

Ο Τσενάϊ είναι μια "σταγόνα" που χύθηκε έξω από τον κουβά...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 12:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τόσα χρόνια τους μάθαμε πιά τους Αλβανούς .
Υπάρχει καμμιά γραμμή , σκοπιμότητα , ή ανάγκη να ξεμάθουμε αυτό που ξέρουμε και να μάθουμε κάτι άλλο;
Μήπως είμαστε όλοι ιλίθιοι και καταλάβαμε λάθος;
Τι σόι νοοτροπία είναι αυτή να τους βλέπουμε όλους καλούς;
Με ποιό κριτήριο βαφτίζουμε την εγκληματικότητα καταπίεση χόντζα.
Το θράσος ανάγκη , και την αγνωμοσύνη δυσκολία προσαρμογής;
Ο εντάξει άνθρωπος είναι εντάξει όπου κι αν πάει.
Τι θα γίνει ρε παιδιά; Θα σταματήσουμε επιτέλους να είμαστε εμείς οι απολογούμενοι;
Θα σταματήσει αυτο το ρεσιτάλ βλακείας το μαύρο να το λέμε άσπρο;
Κριτήρια δέν έχουμε για να κρίνουμε;
Θα τρώμε ότι μας ξεφουρνίζει ο κάθε ένας δημαγωγός;
Αρχίζω να αμφιβάλλω πλέον για τη νοημοσύνη των Ελλήνων.





Ας καταλάβουμε επιτέλους τα παραπάνω και ας μας γίνουν βίωμα! Επιτέλους πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία, να βάλουμε τα πράγματα κάτω και να δούμε τι μας συμφέρει και τι όχι. Ας ξυπνήσουμε και ας δούμε τα πράγματα ώς έχουν και όχι όπως θέλουν να μας τα παρουσιάσουν μερικοί. Καταστρεφόμαστε... όμως όταν το πάρουμε χαμπάρι θα είναι ήδη αργά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 13:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mμμμ... ποιό είπαμε είναι το θέμα μας?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy