ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πατρικαί Νουθεσίαι.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 06:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
=====================================================================
ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΕΦΡΑΙΜ
(του εν Αριζόνα, U.S.A )
ΙΔΡΥΤΟΥ 20 ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΝ
ΕΙΣ Η.Π.Α ΚΑΙ ΚΑΝΑΔΑ
ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ
ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ ΦΙΛΟΘΕΟΥ

ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Α΄

Περί σωτηρίας ψυχής και Παραδείσου.

1) Επιστολή

Τώρα την Άνοιξιν, που η φύσις φορεί την ωραιοτέραν της στολήν, ανέκφραστος η απόλαυσις, όταν συνοδεύεται με πνευματικήν κατάστασιν. Όντως τα πάντα εν σοφία εποίησεν ο άγιος Θεός! Δεν χορταίνει η ψυχή να θεωρεί το κάλλος της φύσεως, ώ, εάν ανεβάση τον νουν του και υπέρ την γήϊνον ταύτην σφαίραν, εις την άνω Ιερουσαλήμ, εις τα αμήχανα κάλλη του παραδείσου, εκεί πλέον σταματά την ενέργειάν του ο πεπερασμένος και γήϊνος νους.
Εάν εδώ εις την εξορίαν, εις την γην του κλαυθμώνος και της κατάρας, έδωκεν ο άγιος Θεός τοιαύτης καλλονής απόλαυσιν, ποία άραγε έσται εκεί, που κατοικεί Αυτός ο Θεός;
Όντως «ουκ άξια τα παθήματα του νυν καιρού, προς την μέλλουσαν δόξαν και ευτυχίαν»!
(Ρωμ.8,18 ).
Θέωσις, παιδί μου, εις τους ουρανούς, εκεί αφαιρέσει Κύριος ο Θεός παν δάκρυον εκ των οφθαλμών και λύπην και πόνον και στεναγμόν. Διότι εκεί βασιλεύει πολίτευμα αγγελικόν, όπου το έργον ύμνοι και ωδαί πνευματικαί!
Εκεί Σαββατισμός αιώνιος! Εν χαρά μετά του Πατρός μας Θεού, που μας περιμένει, πότε να γίνωμεν έτοιμοι, δια να μας καλέση δια πάντα πλησίον Του!
Εκεί κάθε σεσωσμένη ψυχή θα ζη μέσα εις άβυσσον αγάπης, γλυκύτητος, χαράς, εκπλήξεως και θάμβους!


http://analogion.net/IeresMones/IM_AgAntwniou-AZ.htm

=====================================================================

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 11:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λογικό είναι 0 βαθμούς έπιασε η θερμοκρασία όσο να 'ναι

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 11:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

λογικό είναι 0 βαθμούς έπιασε η θερμοκρασία όσο να 'ναι

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Και που να κατρακυλήσει και κάτω του μηδενός...θα καταργήσουμε τα ψυγεία..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 18:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Με τέτοια μυαλά, φίλε Εαρινέ;Τι τα θέλεις τα ψυγεία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 19:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Με τέτοια μυαλά, φίλε Εαρινέ;Τι τα θέλεις τα ψυγεία...

Καλέ μου φίλε εσύ..με ακολουθείς , που σημαίνει ότι μ'αγαπάς..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 19:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι παγανιστες οπως σας εχω πει ειναι βαρια αρρωστοι, η μονη λυση ειναι ο ευνουχισμος τους και η αμεσως επομενη η ευθανασια και η αποτεφρωση.

Αυτη ειναι η απαντηση σε ολα οσα μπορει να εχουν υποθει, τα οποια δεν εχω καμια διαθεση να διαβασω.

http://lupusanimus.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 22:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lupus please, μην αρχίζουμε πάλι τα ίδια…!!!

silverCostas καλώς ήρθες στο ESOTERICA.

Δεν θα ήταν καλύτερα να κάνεις μια εισαγωγή στο «θέμα» σου… γιατί μια απλή, «ξερή» επιστολή, δεν μου λέει τίποτε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 23:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lupus please, μην αρχίζουμε πάλι τα ίδια…!!!
Καμπαρντινάκιας είναι elo!
Ασ' τον, θα επιδείξσει και θα φύγει.
Ακακος είναι... μάλλον για μπουνταλάς μου φέρνει...
Γραφικό ίσως τον χαρακτήριζαν κάποιοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 23:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρε Αίολε, πως αναγνωρίζεις τους...ομμοίους σου!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 23:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε τρεχα μου, πως υπερασπίζεσαι τους ομοίους σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 11:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι αγόρι μου,Αιολε, εγώ δεν υπερασπίζομαι κανέναν, αλλά, εσύ, τώρα
τελευταία,...αγ@@@ίες, ή κανω λάθος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 11:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa
Όχι αγόρι μου,Αιολε, εγώ δεν υπερασπίζομαι κανέναν, αλλά, εσύ, τώρα
τελευταία,...αγ@@@ίες, ή κανω λάθος;

Παπάς σε εκπαίδευσε στην ψυχολογία trexa?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 12:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι καλή μου ar_ia,αυτά τα έμαθα, όταν ήμουνα νέος....Αλλού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 13:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την αλήθεια σας λέω. lol

http://lupusanimus.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 16:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
=====================================================================

quote:

silverCostas καλώς ήρθες στο ESOTERICA.

Δεν θα ήταν καλύτερα να κάνεις μια εισαγωγή στο «θέμα» σου… γιατί μια απλή, «ξερή» επιστολή, δεν μου λέει τίποτε..



Eυχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Αδελφέ μου το θέμα μου είναι απλό
και όχι επιθυμητό για πολλούς.

Ταράζει τα νερά, και δεν είναι
ευχάριστο όταν προσπαθεί κάποιος να θεραπεύσει
πληγές. Όταν αγγίζονται πονούν και οι άρρωστοι
αντιδρούν βίαια, μερικές φορές και με ban....

Εν ολίγοις ρήματα ζωής αιωνίου μεταφέρω.


Τέλος πάντων, νάσαι πάντα καλά!

Κώστας.
=====================================================================Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 16:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
silverCostas

Εν ολίγοις ρήματα ζωής αιωνίου μεταφέρω.


Τέλος πάντων, νάσαι πάντα καλά!

Κώστας.
=====================================================================



Καλώς ήλθες ΑσημοΚώστα,
Εσύ καλά κάνεις και τα μεταφέρεις. Το θέμα είναι ποιος θέλει να τα ακούσει.

Κάποιες σκέψεις:
καλά να μη θες (εσύ ο τάδε) να τα ακούσεις (τα ρήματα ζωής αιωνίου), γιατί όμως να προσπαθείς να πείσεις και τους άλλους πως το τίποτα και το πουθενά, η απελπισία σου, είναι η μόνη οδός;
Επειδή στέρησαν σε σένα την ελπίδα, γιατί πρέπει να προσπαθείς να μοιραστείς τη δυστυχία σου και με άλλους;
Από τι παρακινείσαι και το κάνεις αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 18:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλώς ήλθες ΑσημοΚώστα,
Εσύ καλά κάνεις και τα μεταφέρεις. Το θέμα είναι ποιος θέλει να τα ακούσει.

O macedon!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 27/01/2010 18:09:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 07:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς ήλθες ΑσημοΚώστα,
Εσύ καλά κάνεις και τα μεταφέρεις. Το θέμα είναι ποιος θέλει να τα ακούσει



Φίλε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Κάνε κλικ στο ποντίκι σου και απολαμβάνεις
ό,τι η ψυχή σου θέλει.

Αν "μπούχτισες" από όλα, κάτσε να τα πούμε,
δεν πρόκειται να σε χρεώσω...

Άλλωστε στη τελική, τον χρόνο σου σκοτώνεις στο
διαδίκτυο, αυτό κάνω και εγώ...

νάσαι καλά!

=====================================================================Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 07:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
=====================================================================

Θα έλθη καιρός, θα σημάνη ημέρα, θα έλθη στιγμή, όπου θα κλείσουν αυτά τα μάτια και θα ανοιχθούν τα της ψυχής. Τότε θα ίδωμεν νέον κόσμον, νέας υπάρξεις, καινήν κτίσιν, νέαν ζωήν μη έχουσαν τέρμα. Ο τίτλος της: «Αθανασία άπειρος». Η μεγάλη πατρίς άνω, άφθαρτος, αιώνιος, η άνω Ιερουσαλήμ, η μήτηρ των πρωτοτόκων, ένθα θα σκηνώσουν αι λελυτρωμέναι ψυχαί, τας οποίας απέπλυνεν εκ του ρύπου το αίμα του Αρνίου του ακάκου!
Τις δύναται να εκφράση δια λόγου και γραφίδος την χαράν, την αγαλλίασιν, την ευτυχίαν των σεσωσμένων εκείνων μακαρίων ψυχών; Μακάριοι οι εν Κυρίω αποθανόντες, ότι αναμένει αυτούς ο πλούτος της του Θεού χρηστότητος. Μακάριος όστις κερδίση λαχνόν δια την άνω πανήγυριν, πλούτος αναφαίρετος, δόξα ως Αυτός ο Θεός είπε: «και είπα υιοί υψίστου, τέκνα Θεού, κληρονόμοι Θεού, συγκληρονόμοι Χριστού».
Ο Κύριος προ του πάθους παρεκάλει τον Ουράνιον Πατέρα δια τους μαθητάς Του και δια τους μέλλοντας πιστεύειν δι’ αυτών: «Πάτερ, ους δέδωκάς μοι, θέλω ίνα όπου ειμί εγώ κακείνοι ώσι μετ’ εμού, ίνα θεωρώσι την δόξαν την εμήν ην δέδωκάς μοι, ότι ηγάπησάς με προ καταβολής κόσμου» (Ιωαν. 17,24 ).
Πόση η αγάπη του Ιησού δι’ ημάς! Έλαβε την ανθρωπίνην φύσιν και εκρεμάσθη επί του Σταυρού, αποδίδοντας εις ημάς την ελευθερίαν και την εξόφλησιν του χρέους προς τον Ουράνιόν Του Πατέρα, και ως προσφιλέστατος αδελφός, μας αξιώνει της συγκληρονομίας, του απείρου πλούτου, του Ουρανίου Του Πατρός!
Ω, οποία αγάπη προς ημάς! Ω, της ψυχρότητός μας προς Αυτόν! Ω, της αχαριστίας μου προς τον ευεργέτην μου! Θεέ μου, Θεέ μου, λυπήσου με και μη με καταδικάσης ανταξίως των έργων μου!


=====================================================================Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 10:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα αγαπητέ silverCostas και πραγματικά, αγαλλιάζει η ψυχή, όταν σκέφτεται τα αγαθά και τον κόσμο της άνω Ιερουσαλείμ....
Πρέπει να καθαρίσει η ψυχή μας, αδερφέ, απο την πονηριά και τον εγωισμό της προσωπικής οπτικής, να δούμε καθαρά τον κόσμο γύρω μας,για να δούμε και την άνω Ιερουσαλείμ....
Κι αυτό, γίνεται..Παρά την αισχρότητα και την διαφθορά πυο δέρνουν τον αιώνα μας, ο άνθρωπος,αν δεις τη νέα γενιά, είναι πιο όμορφος, πιο καθαρός....Βέβαια, δεν έχουν την ανάλογη ζωή και παιδεία,αλλά,γι αυτό θα φροντισει ο καλός γεωργός...Γιατί ήρθε ο καιρός να δρέψει καρπούς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 15:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Καλή σου μέρα αγαπητέ silverCostas και πραγματικά, αγαλλιάζει η ψυχή, όταν σκέφτεται τα αγαθά και τον κόσμο της άνω Ιερουσαλείμ....

Φτάνει να μην τη φάμε στο κεφάλι όταν θα πέσει στη... γη!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 16:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Φτάνει να μην τη φάμε στο κεφάλι όταν θα πέσει στη... γη!!!

Να κάθεσαι κοντά σε πρεβάζι.......για να προλάβεις!!

Μπαγάσας - Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 17:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλή σου μέρα αγαπητέ silverCostas και πραγματικά, αγαλλιάζει η ψυχή, όταν σκέφτεται τα αγαθά και τον κόσμο της άνω Ιερουσαλείμ....
Πρέπει να καθαρίσει η ψυχή μας, αδερφέ, απο την πονηριά και τον εγωισμό της προσωπικής οπτικής, να δούμε καθαρά τον κόσμο γύρω μας,για να δούμε και την άνω Ιερουσαλείμ....
Κι αυτό, γίνεται..Παρά την αισχρότητα και την διαφθορά πυο δέρνουν τον αιώνα μας, ο άνθρωπος,αν δεις τη νέα γενιά, είναι πιο όμορφος, πιο καθαρός....Βέβαια, δεν έχουν την ανάλογη ζωή και παιδεία,αλλά,γι αυτό θα φροντισει ο καλός γεωργός...Γιατί ήρθε ο καιρός να δρέψει καρπούς....

Φίλε/η μου χαίρομαι το γραπτό σου!

Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου, δεν το περίμενα τέτοιο γραπτό
από εδώ. Μην παρεξηγηθούν τα λόγια μου, αλλά συνήθως οι "χριστιανοί"
σαν και του λόγου μου, δεν γράφουν τέτοια κείμενα σε τέτοια φόρουμ
αλλά προτιμούν ασφαλή "λιμάνια" να μεταφέρουν τα λόγια του Δημιουργού μας.

Προς το παρόν έχω βρει ευγενική ανοχή από τον εδώ διαχειριστή
τον οποίο και ευχαριστώ.

Νάσαι πάντα καλά, η Κυρία Θεοτόκος σκέπη και καταφυγή σου!

Εν Χριστώ,
Κώστας.
=====================================================================Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 18:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τιμή μου και κορυφή μου αγαπητέ μου silverCostas,η ευγενική Δέσποινα, το Ρόδον το Αμάραντον...Αλλά, αυτή η θετική σκέψη,πρέπει να διαχέεται...
Έχει ανάγκη ο χειμώνας των ΑΝΘΡΏΠΩΝ, ΑΠΟ ΛΟΥΛΟΎΔΙΑ ΤΗΣ ΕΡΉΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 21:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκε ο Φίλιππας τον Ναθαναήλ

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 22:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου ar_ia, είναι καλό να λέμε,καλές κουβέντες, καμιά φορά...Ξέρεις, παλιότερα, θυμάμαι, όταν ήμουν 12 χρονών, ο κόσμος, δεν ήταν τόσο..βρωμόστομος, που λέμε...
Έλεγε, "άει στην ευχή", έκανε καλή ευχή,δλδ,όταν σήμερα, λέμε πολυ βαριές κουβέντες κι ευχόμαστε, ανάλογα....
Δοκίμασες καμιά φορά, σε ...ελεγχόμενο περιβάλλον, να είσαι καλή;
Θα σε χαλαρώσει και ικανοποιήσει πολύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 22:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa
Δοκίμασες καμιά φορά, σε ...ελεγχόμενο περιβάλλον, να είσαι καλή;



Θα το δοκιμάσω "λουλουδάκι μου"

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 00:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μύρισε λιβάνι ή είναι ιδέα μου;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 04:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
=====================================================================
ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Α΄

Περί σωτηρίας ψυχής και Παραδείσου.

2 ) Επιστολή

Θα έλθη καιρός, θα σημάνη ημέρα, θα έλθη στιγμή, όπου θα κλείσουν αυτά τα μάτια και θα ανοιχθούν τα της ψυχής. Τότε θα ίδωμεν νέον κόσμον, νέας υπάρξεις, καινήν κτίσιν, νέαν ζωήν μη έχουσαν τέρμα. Ο τίτλος της: «Αθανασία άπειρος». Η μεγάλη πατρίς άνω, άφθαρτος, αιώνιος, η άνω Ιερουσαλήμ, η μήτηρ των πρωτοτόκων, ένθα θα σκηνώσουν αι λελυτρωμέναι ψυχαί, τας οποίας απέπλυνεν εκ του ρύπου το αίμα του Αρνίου του ακάκου!
Τις δύναται να εκφράση δια λόγου και γραφίδος την χαράν, την αγαλλίασιν, την ευτυχίαν των σεσωσμένων εκείνων μακαρίων ψυχών; Μακάριοι οι εν Κυρίω αποθανόντες, ότι αναμένει αυτούς ο πλούτος της του Θεού χρηστότητος. Μακάριος όστις κερδίση λαχνόν δια την άνω πανήγυριν, πλούτος αναφαίρετος, δόξα ως Αυτός ο Θεός είπε: «και είπα υιοί υψίστου, τέκνα Θεού, κληρονόμοι Θεού, συγκληρονόμοι Χριστού».
Ο Κύριος προ του πάθους παρεκάλει τον Ουράνιον Πατέρα δια τους μαθητάς Του και δια τους μέλλοντας πιστεύειν δι’ αυτών: «Πάτερ, ους δέδωκάς μοι, θέλω ίνα όπου ειμί εγώ κακείνοι ώσι μετ’ εμού, ίνα θεωρώσι την δόξαν την εμήν ην δέδωκάς μοι, ότι ηγάπησάς με προ καταβολής κόσμου» (Ιωαν. 17,24 ).
Πόση η αγάπη του Ιησού δι’ ημάς! Έλαβε την ανθρωπίνην φύσιν και εκρεμάσθη επί του Σταυρού, αποδίδοντας εις ημάς την ελευθερίαν και την εξόφλησιν του χρέους προς τον Ουράνιόν Του Πατέρα, και ως προσφιλέστατος αδελφός, μας αξιώνει της συγκληρονομίας, του απείρου πλούτου, του Ουρανίου Του Πατρός!
Ω, οποία αγάπη προς ημάς! Ω, της ψυχρότητός μας προς Αυτόν! Ω, της αχαριστίας μου προς τον ευεργέτην μου! Θεέ μου, Θεέ μου, λυπήσου με και μη με καταδικάσης ανταξίως των έργων μου!

=====================================================================Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 09:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπιστολή Βαρνάβα! ...Μιας και μιλάμε για επιστολές...

«Προσέχετε, τέκνα, τί λέγει τὸ «συνετέλεσεν ἐν ἓξ ἡμέραις». Τοῦτο λέγει, ὅτι ἐν ἑξακισχιλίοις ἔτεσιν συντελέσει κύριος τὰ σύμπαντα· ἡ γὰρ ἡμέρα παρ' αὐτῷ σημαίνει χίλια ἔτη. Αὐτὸς δέ μοι μαρτυρεῖ λέγων· «Ἰδού, ἡμέρα κυρίου ἔσται ὡς χίλια ἔτη». Ὺκοῦν, τέκνα, ἐν ἓξ ἡμέραις, ἐν τοῖς ἑξακισχιλίοις ἔτεσιν, συντελεσθήσεται τὰ σύμπαντα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 00:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Μύρισε λιβάνι ή είναι ιδέα μου;;;

Όταν δεν έχεις να πεις κάτι, απλά μη μιλάς.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy