ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΘΕΙΣΜΟΣ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 11:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διαφορά Αθεϊσμού και Αγνωστικισμού

Πολλοί χαρακτηρίζουν τον εαυτό τους "άθεο". Όμως απ' όλους αυτούς, ελάχιστοι έχουν κατανοήσει τη σημασία τής φράσης αυτής και τών λογικών αντιφάσεων που προϋποθέτει η αποδοχή της.

Ποιος είναι "άθεος"; Αυτός που ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ. Και μόνο με τη διατύπωση αυτή, γίνεται εμφανές ότι ο αθεϊσμός, προϋποθέτει πίστη στην ανυπαρξία τού Θεού. Και εδώ, δεν παίζουμε με τις λέξεις, Όταν θα το αναλύσουμε λίγο ακόμα στη συνέχεια, θα γίνει εμφανές ότι είναι έτσι ακριβώς.

Πολλοί αθεϊστές λένε: "εγώ δεν πιστεύω στον Θεό, επειδή δεν έχω αποδείξεις γι' αυτό". Όταν όμως τους πεις: "Τι αποδείξεις έχεις για το αντίθετο;" τότε μόνο υποθέσεις έχουν να αντιτάξουν, χωρίς την παραμικρή απόδειξη. Έτσι, η αθεϊστική τους θέση, δεν είναι αποτέλεσμα αποδείξεων, αλλά απλώς ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ μεταξύ δύο αναπόδεικων θέσεων: τής ύπαρξης και τής μη ύπαρξη τού Θεού.

Κάποιοι απ' αυτούς, βλέποντας το παραπάνω αδιέξοδο, για να ξεφύγουν από τη λογική αυτή αντίφαση, λένε: "εγώ δεν απορρίπτω την ύπαρξη τού Θεού, απλώς δεν έχω κάποια απόδειξη για να πιστέψω στον Θεό".

Οι άνθρωποι αυτοί, είναι συνεπείς σε αυτό που λένε. Μόνο που ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΑΘΕΪΣΤΕΣ. ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΑΓΝΩΣΤΙΚΙΣΤΕΣ. Γιατί Αθεϊστής είναι εκείνος που απορρίπτει την ύπαρξη τού Θεού. Αγνωστικιστής είναι αυτός που αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να υπάρχει Θεός αλλά απλώς δεν έχει πειστεί. Στη σειρά τών θεμάτων αυτών λοιπόν, ασχολούμαστε με τους Αθεϊστές, και όχι με τους Αγνωστικιστές, οι οποίοι είναι λογικότεροι.

Και μιλάω για τους πραγματικούς Αγνωστικιστές, εκείνους που αναγνωρίζουν τη διαφορά αυτή. Επειδή υπάρχουν και εκείνοι, που λένε ότι αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο τής ύπαρξης τού Θεού, αλλά δηλώνουν "αθεϊστές", δείχνοντας ότι στην πραγματικότητα έχουν πάρει θέση, και μόνο ως δικαιολογία λένε ότι αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο ύπαρξης τού Θεού, για να μη φανεί η αντίφασή τους. Όμως γίνονται αντιληπτοί από το μίσος τους προς οτιδήποτε έχει σχέση με τον Θεό. Και μόνο όμως το ότι λένε πως αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο ύπαρξης Θεού, δείχνει ότι ή δεν είναι πραγματικοί αθεϊστές, αλλά βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση εννοιών, ή ότι είναι πράγματι αθεϊστές, και ψάχνουν να καλύψουν το φανατισμό τους πίσω από την κάλυψη τού αγνωστικισμού.

Είναι λοιπόν σημαντικό σε μια συζήτηση με αθεϊστές, να ξεκαθαρίζουν τι ακριβώς εννοούν και ποια η σχέση τους με τον Αγνωστικισμό.

Από τη στιγμή λοιπόν που κάποιος θα πει: "είμαι αθεϊστής", δηλώνει πίστη σε μία αναπόδεικτη δήλωση, ότι "δεν υπάρχει Θεός". Και είναι τόσο αναπόδεικτη, όσο και η παραδοχή ότι "υπάρχει Θεός". Ο αθεϊσμός λοιπόν, δεν συμβαδίζει με τον ορθολογισμό και τη λογική. Είναι απλώς μία ακόμα θρησκεία.

http://silver.pblogs.gr/2007/07/atheismos-kai-agnwstikismos.html

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 11:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσωπικα ,
αυτος που ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ και σε ΤΙΠΟΤΑ (εαν θες θεο) !!! ή εαν θες αυτος που ΔΕΝ πιστευει σε θεους ... αυτο δεν παει να πει οτι ΠΙΣΤΕΥΕΙ κατι αλλο !!! μπορει απλα να ΓΝΩΡΙΖΕΙ ή να ΘΕΛΕΙ να γνωρισει ...

επισης περι αποδειξεως κολοκυθοπιτα ...(ξερει τι και πως παιζει η αποδειξη? το λεω σε αυτον που εγραψε το κειμενο , επισης ξερει ποτε και τι αποδυκνυουμε ? ΘΕΩΡΩ οτι υπαρχει το Α και θα προσπαθησω να το αποδειξω δεν λεω θεωρω οτι ΔΕΝ υπαρχει και ΠΡΕΠΕΙ να το αποδειξω αυτο δε στεκει) πιστευω στον παπουτσομενο γατο , εσυ που δεν πιστευεις ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!! καταλαβες τι λεω φιλε μου? δεν θα καθησω να αποδειξω κατι που ΔΕΝ υπαρχει αφου θεωρω ΟΤΙ ΔΕΝ υπαρχει , εσυ παλι που θεωρεις ΟΤΙ υπαρχει , φερε μας τα στοιχεια και ολα καλα ...

απο την αλλη, πολυ θα ηθελα να ακουσω την δικη σου αποψη και οχι των ΠΑΠΑΔΩΝ ... αυτοι εχουν και καποιο κερδος απο το παραπανω παραμυθι για μικρα παιδια και μωρες παρθενες , εσυ τι λες φιλε μου? εκτος εαν εισαι παπας οποτε με την αραδα σου θα πας !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 12:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το κειμενο ειναι γραμμενο απο αγνωστικιστη και η αναλυση που κανει ειναι λογικοτατη.Καθε ιστορια εχει 2 οψεις δεν λεει κατι αλλο σωστα?

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 12:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλη η παραπάνω "ανάλυση" είναι τελείως παράλογη και αποτελεί μνημείο "χριστιανικής λογικής".

quote:
Από τη στιγμή λοιπόν που κάποιος θα πει: "είμαι αθεϊστής", δηλώνει πίστη σε μία αναπόδεικτη δήλωση, ότι "δεν υπάρχει Θεός". Και είναι τόσο αναπόδεικτη, όσο και η παραδοχή ότι "υπάρχει Θεός".

Αυτό είναι το ίδιο σα να λέμε:
- Πιστεύω ότι οι γάτες μπορούν να γράψουν σε γλώσσες προγραμματισμού υπολογιστών. Δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά κι αυτοί που πιστεύουν πως οι γάτες δεν μπορούν να γράψουν θα πρέπει επίσης να το αποδείξουν.

Η θέση είναι ότι τα συγκεκριμένα ζώα έχουν αυτή την ικανότητα και αυτός που καταθέτει μια τέτοια θέση, πρέπει να την αποδείξει.

Το βάρος της απόδειξης φέρει πάντοτε αυτός που προβάλλει τη θέση. Η συγκεκριμένη πρόταση του Βελισσάριου πάσχει στη βάση της.

quote:
Ο αθεϊσμός λοιπόν, δεν συμβαδίζει με τον ορθολογισμό και τη λογική.

Ίσως όχι με τη λογική των χριστιανών. Με την κοινή λογική πάντως, είναι σε αγαστή αρμονία.

quote:
Είναι απλώς μία ακόμα θρησκεία.

Ο αθεϊσμός δεν μπορεί να αποτελέσει θρησκεία γιατί του λείπουν τα βασικά στοιχεία που δημιουργούν μια θρησκεία.

Και για να κάνουμε την όλη θέση πιο απλή ώστε να μην μπερδεύονται και οι χριστιανοί:

Ο θεός είναι δημιούργημα της φαντασίας του πρωτόγονου ανθρώπου στην προσπάθειά του να ερμηνεύσει τα φυσικά φαινόμενα αλλά και το περιβάλλον του. Η μη αποδοχή αυτού του φανταστικού νοητικού κατασκευάσματος δεν συνιστά θρησκεία ούτε έχει ανάγκη της απόδειξης της μη ύπαρξης, με τον ίδιο τρόπο που η μη αποδοχή της ύπαρξης του παπουτσωμένου γάτου επίσης δεν συνιστά θρησκεία ή χρήζει απόδειξης για την μη ύπαρξή του.

Απλά είναι τα πράγματα, γιατί μπερδεύεστε;

macedon

Edited by - macedon on 20/10/2010 12:09:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 12:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλη η παραπάνω "ανάλυση" είναι τελείως παράλογη και αποτελεί μνημείο "χριστιανικής λογικής".

quote:
Από τη στιγμή λοιπόν που κάποιος θα πει: "είμαι αθεϊστής", δηλώνει πίστη σε μία αναπόδεικτη δήλωση, ότι "δεν υπάρχει Θεός". Και είναι τόσο αναπόδεικτη, όσο και η παραδοχή ότι "υπάρχει Θεός".

Αυτό είναι το ίδιο σα να λέμε:
- Πιστεύω ότι οι γάτες μπορούν να γράψουν σε γλώσσες προγραμματισμού υπολογιστών. Δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά κι αυτοί που πιστεύουν πως οι γάτες δεν μπορούν να γράψουν θα πρέπει επίσης να το αποδείξουν.

Η θέση είναι ότι τα συγκεκριμένα ζώα έχουν αυτή την ικανότητα και αυτός που καταθέτει μια τέτοια θέση, πρέπει να την αποδείξει.

Το βάρος της απόδειξης φέρει πάντοτε αυτός που προβάλλει τη θέση. Η συγκεκριμένη πρόταση του Βελισσάριου πάσχει στη βάση της.

quote:
Ο αθεϊσμός λοιπόν, δεν συμβαδίζει με τον ορθολογισμό και τη λογική.

Ίσως όχι με τη λογική των χριστιανών. Με την κοινή λογική πάντως, είναι σε αγαστή αρμονία.

quote:
Είναι απλώς μία ακόμα θρησκεία.

Ο αθεϊσμός δεν μπορεί να αποτελέσει θρησκεία γιατί του λείπουν τα βασικά στοιχεία που δημιουργούν μια θρησκεία.

Και για να κάνουμε την όλη θέση πιο απλή ώστε να μην μπερδεύονται και οι χριστιανοί:

Ο θεός είναι δημιούργημα της φαντασίας του πρωτόγονου ανθρώπου στην προσπάθειά του να ερμηνεύσει τα φυσικά φαινόμενα αλλά και το περιβάλλον του. Η μη αποδοχή αυτού του φανταστικού νοητικού κατασκευάσματος δεν συνιστά θρησκεία ούτε έχει ανάγκη της απόδειξης της μη ύπαρξης, με τον ίδιο τρόπο που η μη αποδοχή της ύπαρξης του παπουτσωμένου γάτου επίσης δεν συνιστά θρησκεία ή χρήζει απόδειξης για την μη ύπαρξή του.

Απλά είναι τα πράγματα, γιατί μπερδεύεστε;

macedon

Edited by - macedon on 20/10/2010 12:09:04


εχεις αποδειξεις οτι δεν υπαρχει Θεος?αλλο αν η δικη σου λογικη αυτο σου λεει αποδειξεις εχεις?αν οχι τοτε ειναι ενα ακομη κινημα-θρησκεια .

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 12:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι αθειστές δεν παραδέχονται τον χριστιανικό Θεό, όχι ότι δεν πιστεύουν σε ανώτερη δύναμη....Είναι θρησκεία,εκ των ιδεών,
που την διέπουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 12:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

προσωπικα ,
αυτος που ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ και σε ΤΙΠΟΤΑ (εαν θες θεο) !!! ή εαν θες αυτος που ΔΕΝ πιστευει σε θεους ... αυτο δεν παει να πει οτι ΠΙΣΤΕΥΕΙ κατι αλλο !!! μπορει απλα να ΓΝΩΡΙΖΕΙ ή να ΘΕΛΕΙ να γνωρισει ...

επισης περι αποδειξεως κολοκυθοπιτα ...(ξερει τι και πως παιζει η αποδειξη? το λεω σε αυτον που εγραψε το κειμενο , επισης ξερει ποτε και τι αποδυκνυουμε ? ΘΕΩΡΩ οτι υπαρχει το Α και θα προσπαθησω να το αποδειξω δεν λεω θεωρω οτι ΔΕΝ υπαρχει και ΠΡΕΠΕΙ να το αποδειξω αυτο δε στεκει) πιστευω στον παπουτσομενο γατο , εσυ που δεν πιστευεις ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!! καταλαβες τι λεω φιλε μου? δεν θα καθησω να αποδειξω κατι που ΔΕΝ υπαρχει αφου θεωρω ΟΤΙ ΔΕΝ υπαρχει , εσυ παλι που θεωρεις ΟΤΙ υπαρχει , φερε μας τα στοιχεια και ολα καλα ...

απο την αλλη, πολυ θα ηθελα να ακουσω την δικη σου αποψη και οχι των ΠΑΠΑΔΩΝ ... αυτοι εχουν και καποιο κερδος απο το παραπανω παραμυθι για μικρα παιδια και μωρες παρθενες , εσυ τι λες φιλε μου? εκτος εαν εισαι παπας οποτε με την αραδα σου θα πας !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]



Εσύ makfor γνωρίζεις πως βρίσκεσαι σε χώρο όπου συζητούνται θέματα εσωτερισμού και όχι για κολοκυθόπιτες και για παπουτσωμένους γάτους;

Όταν κάποιος σου λέει πως τόση αρμονία που υπάρχει γύρω σου είναι το αποτέλεσμα "Ανωτέρας" παρέμβασης, και εσύ επιμένεις να υποστηρίζεις πως είναι αποτέλεσμα τύχης, τότε φέρεις την ευθύνη αποδείξεως των όσων ισχυρίζεσαι, ή αν θες την ευθύνη να αποδείξεις πως δεν συμβαίνει το πρώτο, και όχι να συνεχίζεις να πουλάς τρελίτσα περί παπουτσωμένων γάτων και τις σχετικές μπουρδολογίες, τακτική η οποία επιβεβαιώνει ακριβώς αυτά που αναφέρονται στο μήνυμα του Βελισάριου και περιγράφουν τον αθεϊστή και την τακτική του.

Και αφού απλοποιείς τόσο την επιχειρηματολογία σου, θέλω να μου πεις, αν βάλουμε σε ένα χώρο, σε μια αλάνα, όλα τα εξαρτήματα, αποσυναρμολογημένα, ενός αυτοκινήτου, υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να συναρμολογηθεί το αυτοκίνητο αν δεν επέμβει άνθρωπος ή, αν θες, μια λογική δύναμη/ύπαρξη;
Εγώ, και σύμφωνα με τα όσα γνωρίζουμε, ζούμε και βλέπουμε στην καθημερινότητά μας, πιστεύω πως όχι.
Εάν εσύ πιστεύεις το αντίθετο, τότε απόδειξέ το.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 12:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βελισσαριε , δεν ξερω τι ειναι ο αυτος ο αγνωστικιστης αλλα και ετσι να ειναι δεν ειναι σε θεση αυτος να ορισει την ΑΘΕΪΑ , οπως εγω δεν μπορω να ορισω τον χριστιανισμο κτλπ παντως δες και αυτο γιατι μοιαζει πολυ με το κειμενο σου !!!

επισης εισουν ποτε ΑΘΕΟΣ για να εχεις αποψη ? εγω παλι ημουν χριστιανος και εχω ;O)

ορισε μου ομως για εσενα τι ειναι ΘΡΗΣΚΕΙΑ ? εχει καποιον ορισμο?


ψηλε , το μαγαζι ειναι δικο σου ? εαν ειναι βαλε πορτιερη αλλιως παψε να κλαψουριζεις ... ο εσωτερισμος ειναι αλλο πραγμα και δεν εχει να κανει με την θρησκεια ουτε με την πιστη , μπορει να τα βρεις ή να προσθεσεις ή να θελεις αλλα δεν ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ή ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ (γκεγκε?) , παντως επειδη πολυ μας τα εχετε πρηξει με αυτον τον ερμο τον εσωτερισμο , για ριξτε μια ματια να δειτε απο που ξεκινησε και μη τρελαθειτε ενα βρειτε ΤΟΥΣ ΝΑΖΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ !!! οκ ? !!! αλλωστε δεν σας χωριζουν και πολλα , στο ιδιο διαμερισμα μενετε και καποιοι απο εσας μοιραζεστε και το ιδιο κρεβατι !!!

για μενα "εσωτερισμος" ειναι να κοιταξω μεσα μου, οποτε εγω μεσα μου βρισκω ΕΜΕΝΑ τον ανρθωπο και θελω να τον μαθω να τον κατανοησω να τον ΓΝΩΡΙΣΩ εαν στην πορεια μου βγει κανας θεος οκ , εαν δεν μου βγει παλι οκ, ενω εσυ τον ΘΕΟ , ενω ο αλλος τον ΒΟΥΔΑ ,ενας αλλος ΤΟ ΑΟΡΑΤΟ ΣΩΜΑ και παει λεγοντας ... ολα ειναι σεβαστα το προβλημα ειναι οτι ο ενας μπαινει στα χωραφια του αλλου αλλα και οταν ο ενας παει να επιβληθει στον αλλον !!!! αραγε εαν γεννιομασταν πανω σε ενα βουνο και δεν ερχομασταν σε επαφη με καμοια θρησκεια αλλα αποκτουσαμε τις απαιτουμενες γνωσεις θα ειχαμε την αναγκη θεου? μηπως ο θεος ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ? σας εχει περασει απο το νου ? εδω μας εχουν επιβληθει ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ανα τους αιωνες το θεμα του θεου θα ηταν δυσκολο λετε ?

επισης εχουμε και τους αρχαιοχριστιανοκαπηλους , αλλα κανεις δεν ειδε οτι η πιστη για τους αρχαιους ηταν η εκκινηση ενω η ΓΝΩΣΗ ο προορισμος!!! η πιστη ηταν το χειροτερο ενω η ΓΝΩΣΗ ΤΟ ΒΕΛΤΙΣΤΟ ... αλλα σημερα ο καθενας δινει τον δικο του ορισμο ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ εαν θες γιαυτο εγραψα περι πιστεως κολοκυθοπιτα ... πιστη ομως ισον ΑΓΝΟΙΑ (θεμιτη για καποιους ...ΔΕΚΤΟΝ)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 13:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
βελισσαριε , δεν ξερω τι ειναι ο αυτος ο αγνωστικιστης αλλα και ετσι να ειναι δεν ειναι σε θεση αυτος να ορισει την ΑΘΕΪΑ , οπως εγω δεν μπορω να ορισω τον χριστιανισμο κτλπ παντως δες και αυτο γιατι μοιαζει πολυ με το κειμενο σου !!!
επισης εισουν ποτε ΑΘΕΟΣ για να εχεις αποψη ? εγω παλι ημουν χριστιανος και εχω ;O)

ορισε μου ομως για εσενα τι ειναι ΘΡΗΣΚΕΙΑ ? εχει καποιον ορισμο?


φιλε μου makfor με πολυ απλα ελληνικα ..΄πιστευω οτι ξερουμε καλα ελληνικα ολοι μας εδω μεσα ,οτιδηποτε δεν εχει αποδειχθει στηριζεται στην πιστη σωστα?Αυτο δεν λεει ο ανθρωπος σε αυτο το κειμενο?μην ψαχνεις λοιπον για ορισμους γιατι αν απαντησεις σε αυτο αυτοματα 8α απαντησειςκαι στο τι ειναι αθεια και αθεισμος.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 13:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πως τοτε οριζεις πως καποιος "πιστευει" κατι ?
επισης γινεται ενα λογικο λαθος , οτι αυτος που ΔΕΝ πιστευει στην υπαρξη ενος "κατι" σημαινει οτι "πιστευει" σε κατι αλλο ... αυτο για μενα ειναι λαθος , εγω προσωπικα δεν νιωθω την αναγκη να πιστεψω σε κατι , δεν μπαινω στο διλλημα θεος ή κατι αλλο, απλα στο ερωτημα "πιστευεις στον θεο" λεω οτι "δεν εχω την ΑΝΑΓΚΗ να πιστευω σε κανεναν θεο" αρα δεν πιστευει ουτε στην υπαρξη ουτε στην μη υπαρξη του ... απλα ΔΕΝ πιστευω ... που σε μπερδευει αυτο ? ωστε να σου το εξηγησω καλυτερα καθως μπορει να μη στο περιγραφω σωστα

απο την αλλη ομως φιλε μου μπορω να το δω και ως εξης (και φανταζομαι οτι θα διαφωνησεις) οκ ,σε ευχαριστω που μου εξηγησες τι νιωθω , τι κανω , τι γνωριζω και πως ζω... να εισαι παντα καλα !!! ετυχως που υπαρχουν αυτοι (που γραφουν τα κειμενα αυτα , για αυτους πουτα υποστηριζουν δεν θελω να εκφρασω αποψη) που ΞΕΡΟΥΝ για να μας λενε τι να ΚΑΝΟΥΜΕ ή ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ !!! διαφωνεις ? εαν ναι διαβασε ξανα τα μυνηματα σου!!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 13:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

πως τοτε οριζεις πως καποιος "πιστευει" κατι ?
επισης γινεται ενα λογικο λαθος , οτι αυτος που ΔΕΝ πιστευει στην υπαρξη ενος "κατι" σημαινει οτι "πιστευει" σε κατι αλλο ... αυτο για μενα ειναι λαθος , εγω προσωπικα δεν νιωθω την αναγκη να πιστεψω σε κατι , δεν μπαινω στο διλλημα θεος ή κατι αλλο, απλα στο ερωτημα "πιστευεις στον θεο" λεω οτι "δεν εχω την ΑΝΑΓΚΗ να πιστευω σε κανεναν θεο" αρα δεν πιστευει ουτε στην υπαρξη ουτε στην μη υπαρξη του ... απλα ΔΕΝ πιστευω ... που σε μπερδευει αυτο ? ωστε να σου το εξηγησω καλυτερα καθως μπορει να μη στο περιγραφω σωστα

απο την αλλη ομως φιλε μου μπορω να το δω και ως εξης (και φανταζομαι οτι θα διαφωνησεις) οκ ,σε ευχαριστω που μου εξηγησες τι νιωθω , τι κανω , τι γνωριζω και πως ζω... να εισαι παντα καλα !!! ετυχως που υπαρχουν αυτοι (που γραφουν τα κειμενα αυτα , για αυτους πουτα υποστηριζουν δεν θελω να εκφρασω αποψη) που ΞΕΡΟΥΝ για να μας λενε τι να ΚΑΝΟΥΜΕ ή ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ !!! διαφωνεις ? εαν ναι διαβασε ξανα τα μυνηματα σου!!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


τα πραγματα ειναι απλα και στο ξαναλεω αν εχεις αποδειξεις που σε εκαναν να πιστεψεις στην μη υπαρξη Θεου τοτε να τις παραθεσεις και σε εμας αν οδηγηθηκες σε αυτο το συμπερασμα χωρις αποδειξεις τοτε πιστευεις στην μη υπαρξη Θεου.Αν ομως παρω σαν βαση οτι δεν πιστευεις πουθενα και δεν σε ενδιαφερρει αν υπαρχει η δεν υπαρχει Θεος τοτε γιατι στις κουβεντες που κανουμε στο φορουμ στρεφεσε με τοσο μενος εναντια στους χριστιανους ?

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 14:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποτε στραφηκα κατα χριστιανισμου ??? το πολυ πολυ να κανω πλακα γιατι θεωρω οτι το ολο ζητημα ειναι μονο για πλακα ... ή να εχω θιξει τις οποιες μλκιες εχουν κανει οι πιστοι του ... τιποτα περισοτερο... ισα ισα που υπο συνθηκες μπορω να δεχθω την υπαρξη του χριστου , οχι ως θεου φυσικα, αλλα ως ενος ιερεα - μοναχου που θελησε να παει την θρησκεια του ενα βημα παραπερα !!! δεκτο ... αλλα μη μου ζητας να πιστεψω , εαν θες ομως δωσε μου την γνωση ωστε να γνωρισω , τοτε τα ξαναλεμε

δες τωρα αυτο που λες ριχτο αναποδα και θα παρεις την απαντηση μου

ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΔΗΞΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ γιατι να θεωρω οτι υπαρχει ? και ποσο μαλιστα θα καθορισω την ζωη μου βαση "κατι" που ΔΕΝ μπορει να αποδειχθει οτι υπαρχει ... καταλαβες τι μου ζητας ?

εγω δεν σου ζηταω να ΜΗ πιστευεις , εσυ ? , εγω το μονο που εχω να προσθεσω σε οποιον ενδιαφερεται ειναι οτι η πιστη ειναι κατωτερη της γνωσης , τωρα εαν τα παντρεψει , νο προμπλεμα

στο κατω κατω, εαν θες να μαθεις περι αθεϊας , ρωτα εναν αθεο ... το να βγαζεις συμπερασματα απο μονο σου δεν λεει κατι

θες να σε βοηθησω ? εαν σε ολα οσα λες βαλεις ενα ΙΣΩΣ τοτε θα με εχεις μαζι σου !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 14:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο
από πότε ρε χριστιανοχτυπημένοι οφείλει αυτός που δεν αποδέχεται την κάθε μπούρδα να πρέπει να φέρει αποδείξεις μη ύπαρξης της μπούρδας;

εγώ λέω ότι ο VELISSARIOS είναι γενετικό πείραμα και έχει γίνει σε εργαστήριο,είναι αναμόχλευση γάτας βλίτου και μπαμπουίνου
φέρτε μου αποδείξεις ότι δεν είναι έτσι

ακόμη λέω ότι όταν κάποιος με πλήρη συνείδηση αποδέχεται έναν θεό τότε ο θεός αυτός πάει το βράδυ στον ύπνο του ατόμου που τον αποδέχεται και του βάζει την πνοή μέσα του η πνοή είναι μια κλανιά
φέρτε μου αποδείξεις ότι δεν είναι έτσι


«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 14:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αθεε , υποκρυπτεις στοιχεια , τι "αρωμα" εχει η κλανια ? ειναι συμαντικο ... γιατι εαν μυριζει λιβανι ειναι αλλο , ενω εαν μυριζει θειαφι ειναι αλλο ... ΑΜ ΠΩΣ !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 14:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποδειξεις κυριοι για οσα πιστευτε εχετε?πολυ απλο ενας ο οποιος απλα δεν ενδιαφερεται για την υπαρξη Θεου δεν γραφει εξυπναδιστικα σχολιακια ουτε χλευαζει.Οσο για τα δικα σου ερωτηματα αθεε μπορεις να βαλεις τονομα σου στην θεση του δικου μου για να απαντησεις πιο ευκολα στα ερωτηματα που θετεις.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 14:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οτιδηποτε δεν εχει αποδειχθει στηριζεται στην πιστη σωστα?
Λάθος! Οτιδήποτε αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις και επεξεργάζεται ό εγκέφαλός μας, που δεν μπορούμε να το αποδείξουμε αλλά προσπαθούμε, το ονομάζουμε Θεωρία.
Εάν συτό που αντιλαμβανόμαστε δεν μπορούμε να το αποδείξουμε, αλλά το θεωρούμε λογικό και κοινα αποδεκτό ώστε να στηριχτεί ένα οικοδόμημα επάνω του, το ονομάζουμε Αξίωμα.

Η λέξη "πιστεύω" σημαίνει ότι ασπάζομαι ή ακολουθώ κάτι χωρίς να γνωρίζω το παραμικρό.
Στην πίστη στηρίζονται οι αμαθείς που απλώς έχουν 5 αισθήσεις χωρίς επεξεργαστή. Δηλαδή κάτι σαν θεωρία χωρίς εγκέφαλο.
Οταν υπάρχει απόδειξη τότε το ονομάζουμε νόμο ή ιδιότητα ή γνωση.

Edited by - Αίολος on 20/10/2010 14:35:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 14:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταλαβαινεις την διαφορα ΠΙΣΤΗΣ και ΓΝΩΣΗΣ ? εσυ μιλας για ελληνικα αλλα μου φαινεται οπως σε βολευει το φερνεις

τι να πιστεψω ??? για να "πιστεψω" πρεπει να ΓΝΩΡΙΖΩ σου λεω ... γνωση δεν εχω καμια για την υπαρξη των οσων ισχυριζεσαι ... αρα ? να πιστευω το κενο γιατι εσενα θα σου φερει περισσοστερα λεφτα στο παγκαρι ??? αμα ειναι ετσι παω σε αλλον ρε φιλε να μου βγει και ποιο φθηνα

μπορεις εστω και μια στιγμη να δεχθεις οτι καποιος μπορει να εχει αντιθετη αποψη ? εγω σεβομαι την δικη σου και σου λεω οτι καλα κανεις και πιστευεις ... εγω ομως ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ή ΔΕΝ ΘΕΛΩ οτι θες παρε (πες ειναι θεμα μοντελου τι να σου πω αλλο)

και επιμενεις να μου λες ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ γιατι ρε φιλε ? τι σε εχω ? δερβεναγα στο μυαλο μου ? ή στην ζωη μου ? θα με κανεις νταντα θειο ?? ελεος ρε φιλε ... ο χριστος σου ειπε ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ να παει μαζι του οχι ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΙΣΤΥΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ...δε σου λεει ουτε αυτο κατι ??? ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ .. εεε ΔΕ ΘΕΛΩ αμα πια και δεν πιστευω ... οσο και εαν σε τρελαινει αυτο ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ δεν το εχω αναγκη , δεν το χρειαζομαι ... τι αλλο να πω ? πανε στον κατασκευαστη σου και ζητα του τα ρεστα γιατι εσυ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ενω καποιοι ΟΧΙ !!! ελπιζω να μη μου ξεφυγε και τα εγραψα σε αλλα γλωσσα και να ειναι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ !!!


θεωρησα οτι ειχες κατι ΟΥΣΙΩΔΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ... συγχωρα με
αλλα ξεχασα δεν λες γιατι δεν πιστευω ΧΑΧΑΧΑ συγχωρα με και παλι !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 20/10/2010 14:34:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 14:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν νομιζω οτι ειναι "ειτε το ενα ειτε το αλλο"... τελος!

Ο καθενας εχει την αποψη του, θελει ή δεν θελει να πιστεψει σε κατι ή ο,τιδηποτε... οποτε δεν μπορουμε απλα να γενικευουμε για κατι που ειναι προσωπικο...

Δεν υπαρχουν "κατηγοριες πιστων" ή "μη πιστων"! ΤΕΛΟΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 14:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
οτιδηποτε δεν εχει αποδειχθει στηριζεται στην πιστη σωστα?
Λάθος! Οτιδήποτε αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις και επεξεργάζεται ό εγκέφαλός μας, αλλά δεν μπορούμε να το αποδείξουμε αλλά προσπαθούμε, το ονομάζουμε Θεωρία.
Εάν συτό που αντιλαμβανόμαστε δεν μπορούμε να το αποδείξουμε, αλλά το θεωρούμε λογικό και κοινα αποδεκτό ώστε να στηριχτεί ένα οικοδόμημα επάνω του, το ονομάζουμε Αξίωμα.

Η λέξη "πιστεύω" σημαίνει ότι ασπάζομαι ή ακολουθώ κάτι χωρίς να γνωρίζω το παραμικρό.
Στην πίστη στηρίζονται οι αμαθείς που απλώς έχουν 5 αισθήσεις χωρίς επεξεργαστή. Δηλαδή κάτι σαν θεωρία χωρίς εγκέφαλο.
Οταν υπάρχει απόδειξη τότε το ονομάζουμε νόμο ή ιδιότητα.

Edited by - Αίολος on 20/10/2010 14:28:36


καλα τα λεγομενα σου αλλα δεν τα κανετε πραξη διοτι αν τα κανατε δεν θα ειχατε τετοια ορεξη να προσπαθητε να χαλευαζετε ολους τους υπολοιπους για τα πιστευω τους σωστα?

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 14:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ορφέως Ύμνοι

ΝΟΜΟΥ


Ἀθανάτων καλέω καὶ θνητῶν ἁγνὸν ἄνακτα,
οὐράνιον Νόμον, ἀστροθέτην, σφραγῖδα δικαίαν
πόντου τ' εἰναλίου καὶ γῆς, φύσεως τὸ βέβαιον
ἀκλινὲς ἀστασίαστον ἀεὶ τηροῦντα νόμοισιν,
οἷσιν ἄνωθε φέρων μέγαν οὐρανὸν αὐτὸς ὁδεύει,
καὶ φθόνον οὐ δίκαιον ῥοίζου τρόπον ἐκτὸς ἐλαύνει
ὃς καὶ θνητοῖσιν βιοτῆς τέλος ἐσθλὸν ἐγείρει
αὐτὸς γὰρ μοῦνος ζώιων οἴακα κρατύνει
γνώμαις ὀρθοτάταισι συνών, ἀδιάστροφος αἰεί,
ὠγύγιος, πολύπειρος, ἀβλάπτως πᾶσι συνοικῶν
τοῖς νομίμοις, ἀνόμοις δὲ φέρων κακότητα βαρεῖαν.
ἀλλά, μάκαρ, πάντιμε, φερόλβιε, πᾶσι ποθεινέ,
εὐμενὲς ἦτορ ἔχων μνήμην σέο πέμπε, φέριστε.


Ερμηνεία:

Των αθανάτων Θεών προσκαλώ και των θνητών ανθρώπων τον αγνό άνακτα,
τον επουράνιον Νόμον,αυτόν που κατατάσσει(θέτει εις τάξιν)τα άστρα, με δικαίαν σφραγίδα
και του θαλάσσιου πόντου και της γής,αυτόν που φροντίζει πάντοτε να είναι η φύσις σταθερά,
ασάλευτη, αδιατάρακτη δια ειδικών, μερικωτέρων νόμων,
δια των οποίων κατευθύνει τα πάντα άνωθεν
και διατρέχει και κυριαρχεί αυτός,ο Υπέρτατος Νόμος τον μέγαν ουρανόν,
και τον άδικον φθόνον αποδιώκει αυτός ως ορμητική κίνησις,
αυτός διεγείρει εις τους ανθρώπους το καλόν τέλος του βίου,
διότι μόνον αυτός κατέχει το πηδάλιον των ζώων(κατευθύνει την ζωήν),
επειδή έχει ορθοτάτας γνώμας ,είναι πάντοτε αμετακίνητος , πανάρχαιος,με μεγάλην πείραν,συγκατοικών αβλαβώς με όλους τους δικαίους,
αλλά εις τους παρανομούντας (τους αδίκους) επιφέρει βαρείαν ζημίαν, βλάβη.
Αλλά, ώ μακάριε,πολύτιμε,σύ που φέρεις την ευτυχίαν,εις όλους περιπόθητε,έχων ευμενή καρδίαν μη μας λησμονείς,ώ άριστε.


Η μετάφραση των αρχαίων κειμένων στο Βιβλίο « Τα Ορφικά»
του Κων/νου Χασάπη,
εκδόσεις «Ήλιος» Ιωάννου Δ. Πασσά,
είναι του καθηγητή διδάκτορα της Φιλολογίας Σπύρου Μαγγίνα.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 14:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καλα τα λεγομενα σου αλλα δεν τα κανετε πραξη διοτι αν τα κανατε δεν θα ειχατε τετοια ορεξη να προσπαθητε να χαλευαζετε ολους τους υπολοιπους για τα πιστευω τους σωστα?
Προσωπικά χλευάζω τους ανόητους που πιστεύουν ότι είναι οι μόνοι σωστοί κάι όλοι οι άλλοι λάθος.
Επίσης χλευάζω εκείνους που υποστηρίζουν εγκληματίες.
Επίσης χλευάζω τους πσέυτες και απατεώνες.
Επίσης χλευάζω τους ανόητους που αντιγράφουν ανεπεξέργαστα τις μαλακίες της ΟΟΔΕ.

Δεν θα χλεύαζες κι εσύ, για τους ίδιους λόγους;

Edited by - Αίολος on 20/10/2010 14:45:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 14:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αθεε , υποκρυπτεις στοιχεια , τι "αρωμα" εχει η κλανια ? ειναι συμαντικο ... γιατι εαν μυριζει λιβανι ειναι αλλο , ενω εαν μυριζει θειαφι ειναι αλλο ... ΑΜ ΠΩΣ !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


αυτό θα μας το πουν όσοι έχουν δεχτεί την "πνοή"


quote:
Οσο για τα δικα σου ερωτηματα αθεε μπορεις να βαλεις τονομα σου στην θεση του δικου μου για να απαντησεις πιο ευκολα στα ερωτηματα που θετεις.


δεν μπορώ να βάλω το όνομα μου στην θέση του δικού σου γιατί εγώ φτιάχτηκα με αγάπη και προδέρμ και λίγο ζαχαροκάλαμο γι αυτό με λένε και γλυκοτσούτσουνο

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 14:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η παιδεια μου δεν μου το επιτρεπει να χλευαζω κανεναν και τιποτα μονο να διαφωνω αν κατι δεν μου αρεσει Αιολε.Τωρα για σενα αθεε η γλυκοτσουτσουνε διαφημιση για το πουλι σου αλλου εκτος αν το περασες για σαιτ γνωριμιων οποτε παω πασο ολο και καποια -καποιος δεν ξερω και τα γουστα σου θα ενδιαφερθει.


http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Edited by - VELISSARIOS on 20/10/2010 14:57:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...κι ένας αθεϊστής δεν πιστεύει ότι δεν υπάρχει θεός, αλλά δεν πιστεύει ΠΟΥΘΕΝΑ! Γι αυτό είναι αθεϊστης.
Προτιμά να γνωρίζει.

Κακό είναι;

Τι γνώμη έχει επ' αυτού η ΟΟΔΕ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...κι ένας αθεϊστής δεν πιστεύει ότι δεν υπάρχει θεός, αλλά δεν πιστεύει ΠΟΥΘΕΝΑ! Γι αυτό είναι αθεϊστης.
Προτιμά να γνωρίζει.

Κακό είναι;

Τι γνώμη έχει επ' αυτού η ΟΟΔΕ;



μαλον θες να πεις οτι πιστευει οτι δεν υπαρχει Θεος σωστα?γιατι ααυτο που ετσι μεταφραζεται.Τωρα για την ΟΟΔΕ ειλικρινα δεν γνωριζω τον συγκεκριμενο οργανισμο μ εποιανεις αδιαβαστο.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τωρα για σενα αθεε η γλυκοτσουτσουνε διαφημιση για το πουλι σου αλλου εκτος αν το περασες για σαιτ γνωριμιων οποτε παω πασο ολο και καποια -καποιος δεν ξερω και τα γουστα σου θα ενδιαφερθει.

δεν κάνω διαφήμιση απλά λέω με τι υλικά φτιάχτηκα, τώρα περί γούστου είμαι του κλασικού γυναίκες, για αγοράκια ή τίποτα μπετατζήδες... αυτά είναι γούστα του αγίου όρους και λοιπών συνοδοιπόρων

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος είναι "άθεος"; Αυτός που ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ. Και μόνο με τη διατύπωση αυτή, γίνεται εμφανές ότι ο αθεϊσμός, προϋποθέτει πίστη στην ανυπαρξία τού Θεού. Και εδώ, δεν παίζουμε με τις λέξεις, Όταν θα το αναλύσουμε λίγο ακόμα στη συνέχεια, θα γίνει εμφανές ότι είναι έτσι ακριβώς.
Κι εδώ λάθος!
Εάν ρωτούσες έναν άθεο έάν πιστεύει ότι δεν υπάρχει θεός, θα σου απαντούσε "δεν γνωρίζω".

Τι λέει και επ' αυτού η ΟΟΔΕ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ποιος είναι "άθεος"; Αυτός που ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ. Και μόνο με τη διατύπωση αυτή, γίνεται εμφανές ότι ο αθεϊσμός, προϋποθέτει πίστη στην ανυπαρξία τού Θεού. Και εδώ, δεν παίζουμε με τις λέξεις, Όταν θα το αναλύσουμε λίγο ακόμα στη συνέχεια, θα γίνει εμφανές ότι είναι έτσι ακριβώς.
Κι εδώ λάθος!
Εάν ρωτούσες έναν άθεο έάν πιστεύει ότι δεν υπάρχει θεός, θα σου απαντούσε "δεν γνωρίζω".

Τι λέει και επ' αυτού η ΟΟΔΕ;



ρε Αιολε ειλικρινα εδω μεσα εχεις παρατηρησει ποτε αυτη την μετριοπαθ σταση απο τα παιδια που ισχυριζοντε οτι δεν πιστευουν?γιατι τουλαχιστον εγω το μονο που παρατηρω και οχι μονο τωρα απο το 2006 που ξεκινησα εδω μεχρι και σημερα που ξαναμπηκα μονο ειρωνικα σχολια καυγαδες και υποτιμητικα επιθετα ειδα να στολιζουν ολους αυτους που πιστευουν.Κανω λαθος και σε αυτο?

Υ.Γ στο γραφω και πιο πανω δεν κερω τι ειναι αυτη ο ΟΟΔΕ.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Edited by - VELISSARIOS on 20/10/2010 15:16:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα για την ΟΟΔΕ ειλικρινα δεν γνωριζω τον συγκεκριμενο οργανισμο μ εποιανεις αδιαβαστο.
"Η διαφορά Αθεϊσμού και Αγνωστικισμού

Πολλοί χαρακτηρίζουν τον εαυτό τους "άθεο". Όμως απ' όλους αυτούς, ελάχιστοι έχουν κατανοήσει τη σημασία τής φράσης αυτής και τών λογικών αντιφάσεων που προϋποθέτει η αποδοχή της.

Ποιος είναι "άθεος"; Αυτός που ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ. Και μόνο με τη διατύπωση αυτή, γίνεται εμφανές ότι ο αθεϊσμός, προϋποθέτει πίστη στην ανυπαρξία τού Θεού. Και εδώ, δεν παίζουμε με τις λέξεις, Όταν θα το αναλύσουμε λίγο ακόμα στη συνέχεια, θα γίνει εμφανές ότι είναι έτσι ακριβώς.

Πολλοί αθεϊστές λένε: "εγώ δεν πιστεύω στον Θεό, επειδή δεν έχω αποδείξεις γι' αυτό". Όταν όμως τους πεις: "Τι αποδείξεις έχεις για το αντίθετο;" τότε μόνο υποθέσεις έχουν να αντιτάξουν, χωρίς την παραμικρή απόδειξη. Έτσι, η αθεϊστική τους θέση, δεν είναι αποτέλεσμα αποδείξεων, αλλά απλώς ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ μεταξύ δύο αναπόδεικων θέσεων: τής ύπαρξης και τής μη ύπαρξη τού Θεού.

Κάποιοι απ' αυτούς, βλέποντας το παραπάνω αδιέξοδο, για να ξεφύγουν από τη λογική αυτή αντίφαση, λένε: "εγώ δεν απορρίπτω την ύπαρξη τού Θεού, απλώς δεν έχω κάποια απόδειξη για να πιστέψω στον Θεό".

Οι άνθρωποι αυτοί, είναι συνεπείς σε αυτό που λένε. Μόνο που ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΑΘΕΪΣΤΕΣ. ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΑΓΝΩΣΤΙΚΙΣΤΕΣ. Γιατί Αθεϊστής είναι εκείνος που απορρίπτει την ύπαρξη τού Θεού. Αγνωστικιστής είναι αυτός που αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να υπάρχει Θεός αλλά απλώς δεν έχει πειστεί. Στη σειρά τών θεμάτων αυτών λοιπόν, ασχολούμαστε με τους Αθεϊστές, και όχι με τους Αγνωστικιστές, οι οποίοι είναι λογικότεροι.

Και μιλάω για τους πραγματικούς Αγνωστικιστές, εκείνους που αναγνωρίζουν τη διαφορά αυτή. Επειδή υπάρχουν και εκείνοι, που λένε ότι αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο τής ύπαρξης τού Θεού, αλλά δηλώνουν "αθεϊστές", δείχνοντας ότι στην πραγματικότητα έχουν πάρει θέση, και μόνο ως δικαιολογία λένε ότι αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο ύπαρξης τού Θεού, για να μη φανεί η αντίφασή τους. Όμως γίνονται αντιληπτοί από το μίσος τους προς οτιδήποτε έχει σχέση με τον Θεό. Και μόνο όμως το ότι λένε πως αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο ύπαρξης Θεού, δείχνει ότι ή δεν είναι πραγματικοί αθεϊστές, αλλά βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση εννοιών, ή ότι είναι πράγματι αθεϊστές, και ψάχνουν να καλύψουν το φανατισμό τους πίσω από την κάλυψη τού αγνωστικισμού.

Είναι λοιπόν σημαντικό σε μια συζήτηση με αθεϊστές, να ξεκαθαρίζουν τι ακριβώς εννοούν και ποια η σχέση τους με τον Αγνωστικισμό.

Από τη στιγμή λοιπόν που κάποιος θα πει: "είμαι αθεϊστής", δηλώνει πίστη σε μία αναπόδεικτη δήλωση, ότι "δεν υπάρχει Θεός". Και είναι τόσο αναπόδεικτη, όσο και η παραδοχή ότι "υπάρχει Θεός". Ο αθεϊσμός λοιπόν, δεν συμβαδίζει με τον ορθολογισμό και τη λογική. Είναι απλώς μία ακόμα θρησκεία."

Αν νομίζεις ότι αντέγραπσα το εισαγωγικό σου κείμενο, πάλι κάνεις λάθος!
Από εδω το αντέγραπσα!!!

Μήπως είσαι πσέφτης και άκσιος χλευασμού;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

VELISSARIOS:

...Τωρα για την ΟΟΔΕ ειλικρινα δεν γνωριζω τον συγκεκριμενο οργανισμο μ εποιανεις αδιαβαστο.



Εγώ αμέσως βρήκα πληροφορίες περί
ΟΟΔΕ!

Εδώ:
http://www.oodegr.com/

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως είσαι πσέφτης και άκσιος χλευασμού;
εγω το αντεγραψα απο ενα μπλοκ σου παρεθεσα και την πηγη δεν ειμαι ουτε κλεφτης ουτε ψευτης να λειπουν τα σχολια δεν μου απαντησες ομως στην προηγουμενη ερωτηση μου περι μετριοπαθειας .
Τωρα ειδα την διευθυνση που κατεβασε η καποδιστρια οκ ειναι μια ομαδα απο οτι καταλαβα.Οχι δεν ανηκω σε τετοιες ομαδες και δεν με ενδιαφερουν.
http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Edited by - VELISSARIOS on 20/10/2010 15:22:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy