ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 00:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην τσουβαλοποιείτε τα πάντα. Ο μοναχισμός είναι ένας εσωτερικός δρόμος. Υπάρχουν και μοναχοί που είναι πραγματικά χαρισματικοί άνθρωποι.




Φίλε Zip κατάλαβες λάθος. Μίλησα για συγκεκριμένη κατηγορία μοναχών. Δεν τους βάζω όλους στον ντορβά. Δεν είμαι της άποψης ότι όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια μούρη. Μεταξύ των μοναχών υπάρχουν και πραγματικά φωτισμένες προσωπικότητες που όντως αντιλαμβάνονται τον μοναχισμό ως εσωτερικό μονοπάτι. Αυτοί όμως δεν παπαρολογούν σαν και αυτούς που αναφέρομαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 00:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lixos

Δεν είμαι της άποψης ότι όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια μούρη.


Δηλ. υπάρχουν γουρούνια με διαφορετική μούρη, ε ; Xα,χα,χα ... πάντως, ίδια ή διαφορετική μούρη, γουρούνια είναι ... χα, χα! Καλό!

Τέλος πάντων ... ok, μπορεί να κατάλαβα λάθος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 09:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
lixos

Δεν είμαι της άποψης ότι όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια μούρη.


Δηλ. υπάρχουν γουρούνια με διαφορετική μούρη, ε ; Xα,χα,χα ... πάντως, ίδια ή διαφορετική μούρη, γουρούνια είναι ... χα, χα! Καλό!

Τέλος πάντων ... ok, μπορεί να κατάλαβα λάθος.




Υπάρχουν, υπάρχουν....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 11:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην τσουβαλοποιείτε τα πάντα. Ο μοναχισμός είναι ένας εσωτερικός δρόμος. Υπάρχουν και μοναχοί που είναι πραγματικά χαρισματικοί άνθρωποι.



Σε όλες τις “ομάδες” ανθρώπων υπάρχουν και χαρισματικά άτομα, ακόμα και στους “μοναχούς”

Τον μοναχισμό μπορείς να τον ονομάζεις – αν θες – “εσωτερικό δρόμο”, αυτό δεν σημαίνει, κατά την δική μου γνώμη, και “σωστό/καλό δρόμο”

Καλό είναι αυτό που θα μπορούσε να γίνει η βάση μιας παγκόσμιας ηθικής
και θα πρότεινε μια στάση ζωής τέτοιας, που θα οδηγούσε σε πρότυπα μίμησης .

Δεν μπορώ να φανταστώ την κοινωνία των ανθρώπων να επιβίωνε επί μακρόν, με “μοναχικά” πρότυπα.

Μια άποψη προσωπική βέβαια εκφράζω.
Τίποτε περισσότερο,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 22:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Tesseract,

διευκρίνισε λίγο αυτό

quote:
Αποδειξη παιρνεις οταν πληρωνεις το λογαριασμο και οχι πριν!

Μάλλον εννοείς ότι θα το μάθουμε όλοι όταν είναι κάπως αργά ε;



Εξαρταται,αν ψωνιζεις βαση τιμοκαταλογου οχι!
Αν ψωνιζεις βαση των αναγκων σου ναι!



Ντεν γκαταλαβαίνει....γκίνε πιο σαφής my friend

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 10:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα αγαπητέ Tesseract. Κάνω τα ακόλουθα σχόλια λοιπόν:

quote:
Απο την αλλη εχεις δυο αξιες σταθερες,αν κινηθεις αναμεσα τους δε θα ειναι πιο ασφαλες το τιμημα;
Δεν είναι θέμα του βολικού ή του ασφαλούς. Δεν κινούμαι σε αυτό το πλαίσιο. Δεν υιοθετώ αυτό που με βολεύει καλέ μου. Όσον αφορά στις σταθερές αξίες, ποιος τις όρισε ως σταθερές; και ακόμη περισσότερο, ποιος τις όρισε ως αξίες και ποιες είναι αυτές;
quote:
Ακομα και αν νομιζεις οτι γνωριζεις εισαι σιγουρη οτι αυτη σου η επιθυμια δε θα υπερνικησει
ακομα και τις πιο σοβαρες σου ενστασεις;
Κατ' αρχάς δεν είμαι γνώστης. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι "γνωρίζω" ή νομίζω ότι γνωρίζω. Το μόνο που έχω πει είναι ότι ψάχνω μπας και, αλλά δεν, δυστυχώς. Εάν υπερνικούσε της λογικής η επιθυμία, θα είχα ήδη καταλήξει σε "συμπεράσματα".

quote:
Καλη ορεξη!
Ευχαριστώ πολύ καλέ μου. Το έπιασα το υπονοούμενο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 11:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παρακαλούσα τους συμμετέχοντες του θέματος να αποφεύγουν τον διάλογο με trolls ηλεκτρονικούς λογαριασμούς.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 11:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Μάθε ότι δεν μπορείς να ασκήσεις αυτή την επιστήμη αν δεν εξαγνίσεις τον νου σου ενώπιον του Θεού, αν δηλαδή δεν έχεις εξαλείψει κάθε βρωμιά από την καρδία σου" Αurora consurgens

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 12:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?

Η εσωτερικά στραμμένη ζωή ξεκινά,
ανάμεσα σε άλλα, και από το νευραλγικό ερώτημα, "Ποιος είμαι στην πραγματικότητα?".

Ο άνθρωπος που το διατυπώνει
βρίσκεται μπροστά σ'ένα μεγάλο μυστήριο.
Απάντηση δεν μπορεί να δώσει,
για τον απλό λόγο
ότι δεν ξέρει ποιος είναι.
Κι ωστόσο, ως τη στιγμή που κάτι τον αναγκάζει να υποβάλλει αυτό το ερώτημα στον εαυτό του,είχε την εντύπωση ότι ήξερε ποιος ήταν.
Ώστε ,λοιπόν αναρωτιέται με έκπληξη τώρα, ποιος ζούσε μέσα μου όλα αυτά τα χρόνια, ποιος πονούσε ποιος χαιρόταν, ποιος σκεπτόταν ποιος είχε έλξεις και απώσεις?

μπορεί να απαντήσει κάνεις?


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2011, 13:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συνέχεια,
Για άλλη μια φορά βρίσκεται μπροστά στο κενό. Το μυστήριο πυκνώνει.Μα είναι δυνατό να μην ξέρει ποιός είναι? Κι όμως τα γεγονότα αυτό μαρτυρούν. Για μια στιγμή,επιχειρεί να πειστεί ότι είναι ο πόνος,η χαρά του,η σκέψη του,οι έλξεις του και τα παρόμοια.
Αλλά συντομα βλέπει που οδηγήθηκε. Στη ροή. Όλα αυτά ειναι φευγαλέα, ζουν για λίγο κι ύστερα χάνονται μέσα στη λήθη.

Γι αυτό βρίσκει αστεία τη σκέψη ότι θα μπορούσε να είναι μια ιδέα ή ένα συναίσθημα,πολύ περισσότερο επειδή ταυτόχρονα διαπιστώνει ότι, μολονότι δεν ξέρει ποιός είναι ωστόσο, τώρα που αρχίζει να ενδιαφέρεται για το θέμα, έχει την εντύπωση ή την άμεση αίσθηση μιας μόνιμης παρουσίας μέσα του που μπροστά της ξετυλίγεται η ταινία των σκέψεων,αισθήσεων και τα λοιπά.

Προσπαθεί να δει το σχήμα και την μορφή αυτής της παρουσίας και βρίσκεται μπροστά σε τρίτο αδιέξοδο.Του είναι αδύνατο να διακρίνει μορφή και σχήμα.Πανικοβάλλεται. Είναι δυνατό να είναι άμορφος?

Αν δεν έχει μορφή είναι σαν να μην υπάρχει. Μέχρι τώρα, είχε συνηθίσει να αντιλαμβάνεται τη μέσα ζωή σαν μορφή. Οι ιδέες του είχαν μορφή, τα συναισθήματά του το ίδιο, ακόμα και οι αισθήσεις του.

Εδώ ίσως κοντοσταθεί για να βεβαιωθεί αν οι αισθήσεις του έχουν πραγματικά μορφή και σχήμα. Για πρώτη φορά διαπιστώνει ότι δεν έχουν. Νιώθει έκπληξη.Την έκπληξη την ακολουθεί ένα είδος ανακούφισης.Ώστε,λοιπόν,μπορεί κανείς να ζει άνετα με άμορφες καταστάσεις. Θα ήθελες άραγε να μπορούσες να "δεις" ποιος είσαι?


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2011, 11:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τελικά θα συμβιβαστούμε με την πραγματικότητα της άμεσης αίσθησης ενός παράγοντα μέσα μας που δεν είναι ούτε οι σκέψεις, ούτε τα συναισθήματα ούτε οι αισθήσεις?


Ωστόσο, είναι τόσο ακαθόριστη που ενοχλεί, είναι σαν να τον ρωτούν: «Ποιός είσαι πραγματικά, πέρα από τις σκέψεις σου, τα συναισθήματα σου και το σώμα σου?


Κι αυτός να μην μπορεί να δώσει μια συγκεκριμένη απάντηση, τι να τους πει?: «Ξέρετε, είμαι μια άμορφη και ακαθόριστη αίσθηση παρουσίας μέσα μου?»

Αδιανόητο,αυτά είναι για εσωτερική κατανάλωση.
Του περνάει η σκέψη να πάει ένα βήμα πιό πίσω μέσα του μήπως και βρει κάποιον ή κάτι άλλο που να μπορέσει να «δεί» αυτή την παρουσία ή τουλάχιστο να τη νιώσει.

Ενοχλείται ίδιαίτερα από το γεγονός ότι δεν μπορεί να της αποδώσει συγκεκριμένα χαρακτηριστηκά, κάνει ένα βήμα πιο πίσω, αλλά διαπιστώνει ότι το βήμα έγινε ακριβώς από τον παράγοντα που τον έχει τόσο προβληματίσει.

Η προσπάθεια τον κούρασε, καταπιάστηκε με τις συνηθισμένες ασχολίες του και το βράδυ ένιωσε την ανάγκη να ξαναγυρίσει στο ίδιο θέμα. Τότε αναρωτήθηκε που ήταν αυτή η παρουσία όλες ατές τις ώρες.Την είχε νιώσει καθόλου? Με εκπλήξη διαπίστωσε ότι δεν την είχε νιώσει, ήταν απούσα από την ζωή του.

Τον κατέλαβε κάτι σαν πανικός, δηλάδή αυτό σήμαινε ότι «δεν υπήρχε» πάντα? Όλες τις ώρες, όλες τις μέρες, όλες τις στιγμές της ζωής του? Μια αίσθηση συνέπειας και ειληκρίνειας τον ανάγκασε να ομολογήσει την ωμή αλήθεια. Ναι το γεγονός ήταν ότι η παρουσία δεν ήταν πάντα παρούσα μέσα του.Τη θέση της την έπαιρναν διαφορες σκέψεις, συναισθήματα και αισθήσεις που δρούσαν στην απουσία του.

Μα τι έκανα και έχασα την «παρουσία» αναρωτήθηκε, «ίσως να μην έκανα τίποτα για να την κρατήσω κατέληξε, την άφησα να πέσει σε ύπνο θανάτου νομίζω ότι από την στιγμή που έκανα αυτές τις συνειδητοποιήσεις, η ευθύνη της αφύπνησης της παρουσίας, πέφτει επάνω μου»

Μένει σκεφτικός για λίγο κι ύστερα φωτίζεται το βλέμμα του, καθώς περνάει από το νου του η Ευαγγελική ρήση: «Γρηγορείτε». Τη βρίσκει πολύ σχετική. Η μια σκέψη φέρνει την άλλη έπάνω στην οθόνη, ενώ η παρουσία είναι τώρα αφυπνισμένη, δίνοντας του την αίσθηση ότι υπάρχει, όχι σαν σκέψη, σαν συναίσθημα, σαν σώμα, αλλά σαν μιά υπόσταση πέρα απ’ όλα αυτά.

Αυτή η υπόσταση, η άπιαστη,η άμορφη, η ακαθόριστη,είναι αυτός ο ίδιος, αυτός κι όχι άλλος, κάτι το μοναδικό κι ανεπανάληπτο.
Τελικά, ο άνθρωπός μας φωτίζεται «μα αυτό είμαι ΕΓΩ» αναφωνεί.
Και αυτό το Εγώ δεν είναι πάντα παρόν, συχνά πέφτει στο θάνατο, στην ανυπαρξία.

Μα είναι φοβερό να μην υπάρχει ο άνθρωπος σαν Εγώ ενώ υπάρχουν πλήθος σκέψεις,συναισθήματα και αισθήσεις.
Σε περιορισμένη κλίμακα αυτά τα τρία τα έχουν και τα ζώα.
Εκείνο που δεν έχουν,είναι το ΕΓΩ.

Αυτές οι διαπιστώσεις προκαλούν κάτι σαν σεισμική δόνηση μέσα του.
Όχι για τίποτα άλλο, αλλά επειδή έχει τωρα διαπιστώσει ποιό είναι το καθαρά ανθρώπινο στοιχείο.

Εκείνο που δεν ανήκει ούτε στο ζωικό, ούτε στο πλανητικό βασίλειο. Ένα ΕΓΩ, που το νιώθει μάλιστα κανείς σαν μοναδικό κι ανεπανάληπτο, ανήκει αποκλειστικά σε ένα ανθρώπινο όν και σε κανένα άλλο.

Τότε αρχίζει να καταλαβαίνει γιατί δεν θα μπορούσε να κάνει καμμιά έρευνα είτε των επάνω είτε των κάτω κόσμων μέσα του αν πρώτα δεν αφύπνιζε, μόνιμα και σταθερά, το ΕΓΩ. Διαφορετικά, ποιός θα έκανε την έρευνα?

Η σκέψη, το συναίσθημα ή το σώμα? Όλη η μέχρι τότε ζωή του του φαίνεται άσκοπη, νιώθει ότι δεν είναι τίποτα άλλο από ενα πλοίο χωρίς κυβερνήτη, αλλά με ναύτες και λοστρόμους που δεν ξέρουν την τέχνη του πλοηγού.

Την μια στιγμή παίρνει το τιμόνι ο ένας ναύτης, την άλλη ο άλλος κι ο καθένας τους δίνει στο πλοίο τη ρότα που του υπαγορεύει η διάθεση της στιγμής.
Τα σχόλια σας


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2011, 11:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Γιατί όταν η ψυχή αποστρέφεται τον ήλιο της δικαιοσύνης δηλ. την εσωτερική θέαση της αναλλοίωτης αλήθειας, στρέφει όλη της την δύναμη στα γήινα πράγματα, οπότε μαυρίζει όλο και πιο πολύ στο εσωτερικό και ανώτερο μέρος της." Αυγουστίνος

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2011, 12:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anna999

Τα σχόλια σας


Τα σχόλιά μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2011, 13:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσκεμμένα απουσιάζει ο τόνος για να έρθεις στην μ-ανούλα..

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2011, 15:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσκεμμένα απουσιάζει ο τόνος για να έρθεις στην μ-ανούλα..

anahs


Μανούλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2011, 16:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και το μανουλομάνουλο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 02:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι οπωσδήποτε συγκινητική η προσπάθειά σας να συνδράμετε ώστε το παρόν θέμα να γίνει πιο κατανοητό και λιγότερο "παράλογο"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 04:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή anna999
Στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος, σου είχα γράψει ένα μήνυμα σχετικά με τα πολλά θέματα που άνοιξες μονομιάς και με τον τρόπο με τον οποίο παραθέτεις τις απόψεις σου, που μοιάζει περισσότερο με κήρυγμα και λιγότερο με προσπάθεια διαλόγου.

Απ' ότι είδαμε, το πρόβλημα αυτό συνέχισε να υφίσταται λίγο ή πολύ και στα 4 θέματα που έχεις ανοίξει, συγκεκριμένα τα:
TΟ ΦΙΔΙ ΤΗΣ ΓΕΝΕΣΗΣ
ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ
ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ
H EΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δεν βλέπουμε να υπάρχει ιδιαίτερη διαφοροποίηση στον τρόπο που γράφεις. Αυτό έχει αποτελέσει την αφορμή και να δημιουργηθεί ένα θέμα σχετικά με τον τρόπο αυτο που γράφεις/κηρύττεις (Μπορείς να το επισκεφτείς, να το διαβάσεις και να γράψεις την άποψή σου αν θες: Από χώρος διαλόγου, χώρος παραλόγου )
αλλά και να γίνεται ο τρόπος που γράφεις αντικείμενο εμπαιγμού από διάφορα μέλη των συζητήσεων.

Ο παρών χώρος είναι φυσικά χώρος διαλόγου και το καλύτερο θα ήταν να συζητούσες και να προσπαθούσες να γίνεις κατανοητή από τους συνομιλητές σου. Αλλά, επειδή όπως φαίνεται σε ενδιαφέρει περισσότερο να κάνεις κήρυγμα, θεωρούμε ότι είναι καλύτερο να παραμείνει ένα μόνο από τα 4 θέματα που έχεις ανοίξει ενεργό. Άλλωστε, κι εσύ η ίδια στην απάντησή σου σε όσα σου είχα γράψει στην πρώτη σελίδα της παρούσας συζήτησης είχες δηλώσει:

quote:
anna999 - Απεστάλη: 05/10/2011, 06:21:15

Αγαπητή Αμαλία σ'ευχαριστώ,καταλαβαίνω,και ζητώ συγνώμη...
Όμως όλα τα θέματα "είναι ένα θέμα".



Και είχες επίσης απαντήσει στον Notirk:
quote:
anna999 - Απεστάλη: 05/10/2011, 17:41:31

Θα ήταν πολύ καλό να συγκεντρωθούν όλα τα θέματα σε ένα,
και να υπάρξει διάλογος.
Είναι σωστό αυτό που γράφεις Notirk...



Η υπογράμμιση, δική μου

Θα περιμένουμε λοιπόν anna999 για δύο μέρες να μας γράψεις ποιο από τα θέματα που έχεις ανοίξει θα ήθελες να παραμείνει ενεργό και βέβαια, να σκεφτείς επίσης σοβαρά ότι εδώ είναι χώρος διαλόγου και να προσπαθήσεις να συμμετάσχεις συζητώντας κι όχι κηρύττωντας. Το θέμα που θα επιλέξεις να συνεχιστεί η συζήτηση δε θα παραμείνει ενεργό άνευ όρων, η πορεία του εξαρτάται από τη διάθεσή σου να συμμετάσχεις σε πραγματικό διάλογο και όχι μονόλογο.

Τέλος, καλό θα ήταν να λείψουν οι ακραίες υποτιμητικές στάσεις που επιδεικνύουν κάποιοι συμμετέχοντες. Όποιος ενδιαφέρεται για το θέμα μπορεί να συζητήσει, αλλά δεν υπάρχει λόγος να συμμετέχει κανείς για να κοροϊδεψει!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 11:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αμαλία από 5-10 11,είχα ζητήσει να μείνει ένα μόνο θέμα, αυτό της ψυχής.

Καταθέτω επίσης ότι πρόθεσής μου είναι η συζήτηση και μόνο, κάτι το οποίο ξεκίνησε χθες διότι πιστεύω ότι ήρθε η ώρα.

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 13:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kάποτε η προσφώνηση ήταν "αγαπητέ Κοστ" σήμερα όμως περιμένεις μια απάντηση..

όμως τα ίδια θα σου πω "Ο θΡΊΑΜΒΟς ΚΑΙ Η ΔΌΞΑ είναι ΤΟΥ ΚΥΡΊΟΥ" που εξουσιάζει τα ΣΥΜΠΑΝΤΑ!

Υπάρχει χρόνος να καθαρίσουν οι καρδιές!

Δεν είναι Δίκαιος Ο ΚΥΡΙΟΣ να διασύρει και να συντρίψει το κακό?

Ποιος τάχθηκε με τον ειρηνικό στρατό του ΚΥΡΊΟΥ κι έχασε?

ΑΝ ΌΜΩς ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΙΏΘΕΙ ΝΤΡΟΠΗ ΔΙΌΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΚΡΥΦΘΕΙ !

anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anna999
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 14:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΝΑ ΑΠΟΤΡΈΨΕΤΕ Η ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΊΣΕΤΕ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΉ ΚΡΙΣΗ

Έρχεται για όλους τους άλλους μα όχι για σας!

Αν επιστρέψετε, αν καθαρίσετε καρδιά!

Τρόμαξα όταν είδα τις καρδιές σας!Τώρα που ένας ένας με σκοτώνει μες την καρδιά του δικαιώνομαι.

Καταφέρεστε εναντίων μου διότι πρέπει να παταχθεί το Μέγα Θηρίο μες τις καρδιές σας!

Ο Μέγας Εγωισμός και η Τρανή Υπερηφάνεια!

Όμως τα αγαπάτε πως να τα σκοτώσετε!

Προτιμότερο να σκοτώσετε εμένα!

Μήπως τρεις μήνες τώρα αυτό δεν κάνετε?

Δεν με πονάτε όμως δεν έχω «εγώ»,

Κι έτσι τινάζω τη σκόνη απ’ τα παπούτσια μου και φεύγω..

Θα θυμάστε όμως κάτι για τους κουζουλούς,

«από μωρό κι από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια»

Όσο για τα άλλα θυμηθείτε ότι το κλειδί της ΖΩΗΣ ΕΊΝΑΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΌΣ ΛΟΓΟΣ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ .

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.


anahsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2011, 14:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι οπωσδήποτε συγκινητική η προσπάθειά σας να συνδράμετε ώστε το παρόν θέμα να γίνει πιο κατανοητό και λιγότερο "παράλογο"
Μα για να γίνει κάτι λιγότερο παράλογο, προϋποθέτει να υπάρχει ήδη κάτι παράλογο
quote:
Δεν με πονάτε όμως δεν έχω «εγώ»
Αν δεν είχες Εγώ.. θα ήσουν αλλού τώραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2011, 01:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία αγαπητή anna999
Χαιρόμαστε που βρίσκεται μια κοινά αποδεκτή λύση.

Τα υπόλοιπα θέματα που έχεις ανοίξει απενεργοποιούνται και μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση στο παρόν θέμα.
Με σεβασμό στον διάλογο από όλους, παρακαλούμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2011, 08:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα υπόλοιπα θέματα που έχεις ανοίξει απενεργοποιούνται και μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση το κήρυγμα στο παρόν θέμα.
Fixed.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2011, 09:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
quote:
Δεν με πονάτε όμως δεν έχω «εγώ»
Αν δεν είχες Εγώ.. θα ήσουν αλλού τώρα

Συμφωνω εκατο τα εκατο. Πολύ καλό Dr Jekyll Mr Hyde
Οταν λεει καποιος "δεν εχω εγω" στο φόντο υπαρχει το "εχω εγω"
Μη μας ξεγελαει ενα "δεν".

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2011, 16:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anna999
quote:

Για τον εξοπλισμό της ετοιμασίας σου αγόρι μου, γι αυτό σχολίασε πρώτα!για τις ελλείψεις σου!
αναφέρεσαι σε αυτό;
quote:
Βεβαίως σου τα έχω πει, θα τα ξαναπώ,δεν κατέχεις το Δημιουργικό Λόγο, δεν μαθήτευσες την Επιστήμη της Θεοσοφίας, δεν έλαβες Χρίσμα από Άνωθεν, δεν σπούδασες την Θεουργία την Ιερά τέχνη των Μυστών , δεν είσαι Θεραπευτής Ψυχών και Σωμάτων, και για να γίνει αυτό, πρέπει πρώτα να επιστρέψεις με «Πνεύμα ταπείνωσης!

Εσύ εδώ λες "δεν έχεις αυτό, δεν έκανες εκείνο".. οκ.. Υπάρχει κάτι από αυτά που να μπορείς να το επαληθεύσεις; (αν και δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με κάθε ένα από αυτά, όπως π.χ. "θεραπευτής ψυχών και σωμάτων")
Τώρα, πες μου το εξής, εσύ λες τα παραπάνω, εγώ πρέπει να τα δεκτώ, επειδή τα λες εσύ; Βέβαια εγώ ποτέ δεν ισχυρίστικα ότι κατέχω οτιδήποτε απ' όλα αυτά που ανέφερες, αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εσύ τα κατέχεις; Και έπειτα τι σε κάνει να πιστεύεις, ότι ενώ εσύ τα κατέχεις, εγώ Δεν τα κατέχω;
quote:

σχολίασε την αρχή, ας αναρωτηθείς, που οδεύω ξυπόλητος στα αγκάθια? Αυτό θα πεις πρώτα,πως πολιτεύομαι?

(την σχολίασα) Πώς "πολιτεύεσαι", δε ξέρω τι εννοείς με αυτή τη φράση, πάντως το τι λέω φαίνεται.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/11/2011 16:58:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2011, 21:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anna999
Γιατί λες δεν θέλω να βλέπω το "δεν"(δεν με πόνατε δεν έχω εγώ!)ΞΈΡΕΙς ΝΑ ΔΙΕΣΤΡΑΥΛΩΝΕΙς ΤΗΝ ΑΛΉΘΕΙΑ? μόνο κατάφαση είμαστε?, Τυφλός είσαι? Ψεύδεται αυτή.. ...εκείνη..ρίξτε την στο λάκο...ποτέ δεν άκουσες ότι τρεις μέρες στο κάτω κόσμο ο Χριστός, μιλά στους νεκρούς για να τους Αναστήσει?

quote:
YUGI-OH
Οταν λεει καποιος "δεν εχω εγω" στο φόντο υπαρχει το "εχω εγω"
Μη μας ξεγελαει ενα "δεν".

Αννα για να μη παρεξηγηθω αυτο που εγραψα αναφερεται στο γενικοτερο πνευμα του τι μπορει να συμβαινει ως εσωτερικη κατασταση σε οποιοδηποτε ανθρωπο σε ολους μας.
Συμφωνησα με τη παρατηρηση ως διαπιστωση γενικοτερα και οχι ειδικα για σενα.
Το μη μας ξεγελαει το "δεν" δεν αναφεροταν σε σενα, ειχε ευρυτερο νοημα και δεν εννοούσα ότι δε θέλεις να το βλέπεις.
Δε θελω να διαστρεβλώνω τίποτα απο την αλήθεια ούτε και απο τα λεγόμενα σου και σε καμία περίπτωση δε θέλω να πώ ότι ψεύδεται αυτή για σένα, ούτε να πέσεις σε κανένα λάκο.
Εχω γράψει σε κάποιο σχόλιο ότι διαβάζοντας τα γραφόμενα σου ανάμεσα τους βρίσκω ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
Τα υπόλοιπα σε εκείνο σου το σχόλιο τα κατανοώ και στην ουσία και στο πνεύμα τους με βρίσκουν σύμφωνο.

to puzzle ths xilietias
emre aydın-Hoşçakal

Edited by - YUGI-OH on 19/11/2011 21:38:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 12:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

To θέμα που ακολουθεί είναι η αγάπη, η θηλυκή αρχή, αυτό που απασχολεί την κάθε νέα (και τον νέο), αλλά εδώ θα εστιάσουμε στον ψυχισμό της γυναίκας, και στην πιό στενή ανθρώπινη σχέση έξω από τον κύκλο της οικογένειας.

Άνθρωποι όλων των εποχών έχουν δει αυτή την σχέση όχι μόνο σαν κάτι ιδιαίτερα ζωτικό, αλλά ταυτόχρονα σαν ένα αιώνιο μυστήριο.
Η Διοτίμα χαρακτήρισε τον έρωτα δαίμονα, δλδ, μιά δύναμη που ξεπερνά τον άνθρωπο.

Γι αυτό ίσως ο άνθρωπος δεν μπορεί να τον κατανοήσει.
Το μόνο που μένει είναι είναι να χαίρεται και να πονάει, ανάλογα με την τροπή που θα δώση αυτός ο δαίμονας στην έκφρασή του.

Η άγνοια της φύσης του έρωτα, που συμβαδίζει με την άγνοια της ανθρώπινης φύσης, γίνεται πρόξενος μεγάλης δυστυχίας στον άνθρωπο.

Αυτή η δυστυχία χρησιμεύει σαν έναυσμα για να πλήσιασουν οι νέες κοπέλες περισσότερο (και οι νέοι από κάποια απόσταση), για να πέσει έστω και λίγο φως, στην κατανόηση του διαχρονικού αυτού στοιχείου, καθώς διασταυρώνεται με το χρονικό ανθρώπινο όν, κι αυτό να επιτελέσει μια αρχή, για μια νέα συζήτηση κι ένα προορισμό για όλους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 13:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ηρωίδα μας είναι μια κοπέλα που καλλιέργησε μόνη της τον εαυτό, χαροπαλεύοντας-αμάθητη σε τέτοιες θάλασσες-χωρίς τιμόνι και πυξίδα. Είπε θα αφήσω τον εαυτό μου να νιώσει άμεσα ότι δεν κατανοεί το μυαλό μου.

Βυθίστηκε στα τόσο παράξενα νερά, και ίσως το μυαλό να μην καταλάβε πολλά, η ψυχή όμως δονήθηκε.

Κι αυτό γιατί οι περισσότεροι νέοι καταλαβαίνουν την αγάπη και τον έρωτα μονοδιάστατα, όμως εδώ θα υποπτευτούμε απύθμενα βάθη και ύψη, ώστε να ανάψει μια τεράστια φλόγα, για να εξερευνήσουμε ότι γαλούχησε το πνεύμα της ηρωίδας μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 17:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πάμε εσωτερικά,

για πρώτη φορά η Ρ. αρχίζει να διακρίνει μέσα της ένα πεδίο αγάπης.
Η κατάσταση αυτή της πληρότητας ήταν ανεξάρτητη από τον Π.
Αναδύθηκε φυσιολογικά μέσα από τη σχέση της μ’ αυτόν. Μέσα από το πρόσωπό του μπόρεσε να ανοίξει μια καινούργια, βαθύτερη και ευρύτερη διάσταση στο είναι της που μέχρι τότε της ήταν άγνωστη και ερμήτικά κλεισμένη.

Αυτό την κάνει αμέσως να δει τον Π. σε δύο διαφορετικά επίπεδα.
Στο προσωπικό επίπεδο της σχέσης τους και σ’ ένα βαθύτερο επίπεδο όπου χρησίμευσε για να ωθήσει τη Ρ. να εισχωρήσει στον πραγματικό εαυτό της και να ανοιχτεί τελικά σε μια κατάσταση εσωτερικής αρμονίας και αυτάρκειας, σε μια ένωση ανάμεσα στην αντρική και την θηλυκή της πλευρά.

Εκείνο που έχει πρωταρχική σημασία είναι να κατανοήσει κανείς αυτή την τεθλασμένη κίνηση, δλδ. την αφομοίωση των εξωτερικών γεγονότων και συμβάντων από τον εσωτερικό κόσμο.
Τις κοπιαστικές αναρριχήσεις που επιβάλουν τα διάφορα συμβάντα, οι δυσκολίες και οι αγώνες, εσωτερικοί και εξωτερικοί, τις διαδέχονται τα πλατώματα της εσωτερικής αφομοίωσης και συνειδητοποίησης.

Αυτή η τεθλασμένη γραμμή, άλλοτε κατευθύνεται προς τα επάνω, άλλωτε προς τα κάτω, άλλωτε προς τα εμπρός , κι άλλοτε προς τα πίσω, χωρίς να πάψει ούτε στιγμή να σκοπεύει προς κάποιο σταθερό στόχο.
Σ’ αυτήν την πόρευση, η κατάσταση του εσωτερικού γάμου επαναλαμβάνεται σε διαφορετικά στάδια και επίπεδα, που ένα ενσυνείδητο ατομο, όπως η Ρ. μπορεί να τα εντοπίσει.

Εκείνο που εμπνέει περισσότερο σ’ αυτή την κατάσταση του γάμου όπως την ζει η Ρ. είναι η- αυτάρκεια- που προκαλεί, δλδ, η απουσία κάθε πιεστικής ανάγκης για ένα σύντροφο και η επικράτηση μιας ανοιχτής και δεκτικής στάσης στη Ζωή και σ’ οτιδήποτε εμπειρίες θέλει η Ζωή να φέρει.

Το αποτέλεσμα είναι μια ικανότητα για αληθινή αγάπη, που υπερβαίνει τον έρωτα και την συναισθηματική προσκόλληση, συχνά τοσο απατηλή επειδή συγχέεται με την αγάπη.

Ίσως λοιπόν αυτό είναι το- κύριο μήνυμα –το ότι με τη συνειδητή αντιμετώπιση και κατανόηση του έρωτα ο άνθρωπος φτάνει τελικά σε μια κατάσταση αγάπης, που είναι ο καρπός μιας εσωτερικής ιερής ένωσης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy