ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΥΣΤΕΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 20:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...
...φαντάζομαι ότι ειδικά σε άτομα που ενδιαφέρονται με τον εσωτερισμό και την συνομωσιολογία όπως είμαστε οι περισσότεροι εδώ, έχει υποπέσει στην αντίληψή τους το βιβλίο του Νταν Μπράουν "Κωδικός Ντα Βίντσι" και ο σάλος που γίνεται γύρω απο αυτό. Πιστεύω ότι αρκετοί θα το έχουν διαβάσει κιόλας. Αυτό που με έχει απασχολήσει με το συγκεκριμένο βιβλίο, είναι γιατί αυτό έχει κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση στον κόσμο και μάλιστα σε ανθρώπους που δεν ασχολούνται με αυτά τα θέματα; Ξέρουμε ότι βιβλία αποκαλυπτικά έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς πάμπολλα. Γιατί ειδικά αυτό έχει κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση; Γιατί συναρπάζει τόσο πολύ ανθρώπους που δεν έχουν ξανακούσει ποτέ για τέτοια πράγματα και μάλιστα τόσο πολύ ώστε να μην θέλουν να το αφήσουν απο τα χέρια τους; Θα επισήμαινα ότι το στυλ του συγγραφέα θυμίζει πάρα πολύ έναν πολύ καλό δικό μας συγγραφέα που έχει γράψει αποκαλυπτικά μυθιστορήματα και δεν είναι άλλος απο τον Λεωνίδα Χατζηνικολάου. Θα τολμούσα να πω ότι και οι δύο αυτοί άνθρωποι πρέπει να ανήκουν στον ίδιο χώρο.
Για να επανέλθω λοιπόν στο βιβλίο, πιστεύω ότι η επιτυχία του οφείλεται στο γεγονός ότι στις μέρες μας για έναν ανεξήγητο λόγο πολύς κόσμος έχει αφυπνιστεί, καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά σύμφωνα με το πως του παρουσιάζουν την πραγματικότητα και οι πληροφορίες που περνούν απο το βιβλίο, δεν κάνουν τίποτε άλλο απο το να μας κάνει να θυμηθούμε την γνώση που ήδη ύπάρχει μέσα μας. Είναι σαν την αίσθηση που έχουμε όταν μας έρχεται μια φαεινή ιδέα ή όταν ξαφνικά βλέπουμε κάτι που ήταν μπροστά στα μάτια μας κι εμείς δεν το βλέπαμε και όταν μας αποκαλυφθεί μένουμε έκπληκτοι.
Θα ήθελα να ανοίξουμε έναν διάλογο και να διαβάσω και τις δικές σας εκτιμήσεις για το θέμα...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

jmakryn
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 21:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jmakryn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ειχατε την καλοσυνη να μου αναφερετε μερικα βιβλια του Λ. Χατζηνικολαου συναφη με τον <<Κωδικα Ντα Βιντσι>>;

Ευχαριστω

jmakryn@pathfinder.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 21:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε; -η;
τα βιβλία του Λεωνίδα Χατζηνικολάου που έχουν κυκλοφορήσει και τα τρία σε διαφορετικούς εκδοτικούς οίκους (και αυτό το θεωρώ πολύ περίεργο για την επιτυχία που είχαν) είναι¨
1) Επιστροφή απο την λήθη,
2) Ο θαυματουργός ψίθυρος του Ερμή (εκπληκτικό) και
3) Το ελιξήριο της αθανασίας...
Να είσαι καλά και θα κάνεις πολύ καλά να διαβάσεις και τα τρία... Θα μάθεις πάρα πολλά πράγματα τα οποία ο συγγραφέας τα περνάει σαν παραμυθάκι... που μόνο παραμύθι δεν είναι...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 22:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα...
φίλε Απέριττε,
Κατ' αρχήν να πω ότι συμφωνώ μαζί σου στο ότι το στυλ του συγγραφέα μου θυμίζει πολύ και μένα Χατζηνικολάου και ειδικά στο τελευταίο του βιβλίο.
Τώρα γιατί ο Κώδικας Da Vinci του Dan Brown έχει τόσο μεγάλη επιτυχία θα σου πω το εξής... (πρωσοπική πάντα γνώμη)
Κατ' αρχήν διαφημίζεται πολύ. Το έχω δει τουλάχστον σε 3 περοδικά.(συνοδεύεται και από άρθρα).
Ύστερα.
Ο Dan Brown, βάζει μέσα "χειροπιαστά" στοιχέια. Όταν μου εξηγεί κάθε κομμάτι του Μυστικού δείπνου του Da Vinci και μου το αποσυμβολίζει, εγώ προσωπικά, άνοιξα βιβλίο με φωτογραφία του πίνακα και βλέποντας του αποσυμβολισμούς, ένιωθα ότι δε διάβαζα μυθιστόριμα.
Επίσης έχει και πάρα πολλά ιστορικά στοιχεία. Έμαθα πράγματα σημαντικά που δεν ήξερα.
Ακόμη,
επειδή η γνώση είναι μέσα μας, πολλά από τα "παραμύθια" που διάβαζα σε αυτό το βιβλίο δε μου φαινόντουσαν τόσο "παραμύθια".(πάντα προσωπική γνώμη).
Θα συμφωνήσω μαζί σου για την αφύπνιση του κόσμου...
και μην ξεχνάμε ότι είναι ένα βιβλίο που έχει μεταφραστεί σε αρκετές γλώσσες.
Πάντα φιλικά,
Ίαιρα...

...να είσαι καλός... ο κάθε άνθρωπος που συναντάς δίνει τη δική του σκληρή μάχη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 22:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμμιά φορά η απάντηση βρίσκεται στο σωστό συγχρονισμό με το τι ζητάει ο κόσμος να μαθει και σ'αυτό θα συμφωνήσω με τα προλεγόμενα. Οσο κι αν αυτή η αφύπνιση του κόσμου είναι και μια μόδα που ίσως είναι περαστική, θα αφήσει όμως και πολλούς πίσω της με τα μάτια ανοιχτά πια.... Το ίδιο δεν έγινε και με τον Αλχημιστή? και παλιότερα με τον Γλάρο Ιωνάθαν? και ακόμα πιο παλιά με τον Μικρό Πρίγκηπα? Ηταν ο κόσμος έτοιμος να διαβάσει κάποια πράγματα..
Για μένα ήταν ακριβώς όπως το λες φίλε Απερριτος, βρήκα τυπωμένο στο χαρτί αυτό που ήδη ήξερα μέσα μου...


...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 00:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως πάλι πολλοί να αισθάνονται πνευματικά καταπιεσμένοι από τον Χριστιανισμό και να αποζητούν δεδομένα που θα τους δώσουν την δυνατότητα είτε να ασκήσουν κριτική σε διάφορα μελανά σημεία στην ιστορία του, είτε να δικαιολογήσουν τις όποιες κακοτοπιές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 02:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ ΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 16:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε θα μπορουσα να σου αναφέρω πάρα πολλά αλλά το πιο χαρακτηριστικό σχετικά με το είδος που μιλάμε ήταν το "Εκρεμμές του Φουκώ" του Ουμπέρτο Έκο το οποίο και αυτό βέβαια έκανε πολλές εκδόσεις...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 00:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dan Brown όπως λέμε Daniel, όπως λέμε Δανιήλ;


Το βιβλίο το διαβάζω ακόμα, βρίσκομαι κοντά στο τέλος. Μου άρεσε γιατί έχει ενδιαφέρουσα πλοκή, και σου δίνει κάποιες πληροφορίες. Από κει και πέρα, μάλλον δεν πρέπει να τον πάρουμε και πολύ στα σοβαρά.

(Τώρα αν κάποιος δεν έχει διαβάσει το βιβλίο και σκοπεύει να το κάνει ας μην διαβάσει αυτά που γράφω παρακάτω και του χαλάσω τις εκπλήξεις!)

Πάντως βρήκα τους αναφερόμενους πίνακες κι αν θέλετε τους συζητάμε.

Στον ΜΥΣΤΙΚΟ ΔΕΙΠΝΟ

η μορφή μάλλον είναι γυναικεία. (Αλλά και μία ακόμα πιό αριστερά θα μπορούσε να είναι γυναικεία επίσης) Το χέρι του Πέτρου μοιάζει λίγο απειλητικό στον λαιμό της. Αλλά είναι και σαν να σκύβει να της πει κάτι εμπιστευτικό. Κι αυτή σκύβει το κεφάλι και τον ακούει με προσοχή. Αόρατο χέρι με μαχαίρι δεν βλέπω... το βλέπει κανείς;
Ούτε και το Μ που υποτίθεται ότι σχηματίζεται ανάμεσα στην γυναίκα και τον Ιησού.

Μεγάλη εικόνα εδώ
http://www.artchive.com/artchive/l/leonardo/lastsupp.jpg

Στην Μαντόνα των Βράχων

το δάχτυλο του αρχάγελλου δεν μοιάζει με νυχι άγριου ζώου, αλλά ο μικρός Ιωάννης ευλογεί τον μικρό Ιησού και όχι το αντίθετο.

Μεγάλη εικόνα εδώ

http://digilander.libero.it/debibliotheca/Arte/Leonardopaint_file/slide0054_image041.jpg

Για τα υπόλοιπα... δεν ασχολήθηκα ακόμα. Βρήκα μερικά σχετικά sites που λένε διάφορα.

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ
http://www.lisashea.com/hobbies/art/lastsupper.html

Γιά τις διάφορες ανακρίβειες εδώ
http://math.cofc.edu/faculty/kasman/MATHFICT/mfview.php?callnumber=mf371

Και για την αντίδραση των καθολικών εδώ
http://www.catholicexchange.com/vm/index.asp?art_id=20376

Αυτά προς το παρόν

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 02:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα έχει συζητηθεί ήδη και έχουν αναλυθεί τα πραγματικά ιστορικά στοιχεία του στο τόπικ: to mustiko twn naitwn

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 12:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι, για το ότι μοιάζει το γράψιμο του Λ. Χατζηνικολάου με αυτό του Dan Brown δεν θα με βρείτε σύμφωνη. Τουλάχιστον, στον Ψίθυρο του Ερμή, σε πολλά σημεία ήταν πολύ αργή και στατική η εξέλιξη, αντίθετα από τον Κώδικα (αλλά και το Ιλουμινάτι), όπου δεν ένιωθα να κουράζομαι καθόλου, μιας και τα γεγονότα παρατίθενται με ρυθμό κινηματογραφικό,που δεν κουράζει.
Όσον αφορά βέβαια τα στοιχεία και τους συσχετισμούς που παρατίθενται στο βιβλίο του κ. Χατζηνικολάου,φυσικά, του βγάζω το καπέλο, κι εκεί διακρίνω πολλές ομοιότητες με τον αγαπημένο μου Dan Brown.
Επίσης, να σας πως κάτι (που οι περισσότεροι βέβαια θα γνωρίζετε), ότι ήταν τόσος ο σάλος που ξεσήκωσε το εν λόγω βιβλίο που στην ιστοσελίδα του Opus Dei: http://www.opusdei.com/art.php?w=32&a=1828 (ελπίζω να δουλεύει το link)υπάρχει ολόκληρο αφιέρωμα στον αντίλογο για το βιβλίο.
Κι έρχομαι εγώ λοιπόν και ερωτώ ως αφελής νέα: Γιατί τόσος πανικός; Μήπως όντως τα στοιχεία του βιβλίου είναι αληθινά και "θορύβησαν" κάποιους; Εγώ πάλι από την πλευρά μου τα θεωρώ εξαιρετικά πιθανά να έχουν συμβεί έτσι...

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 13:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eιμαι καπου στην μεση του βιβλιου και παρουσιαζει καποιο ενδιαφερον σαν θριλερ,αλλα ας μην ξεχνουμε οτι ειναι ενα μονο μυθιστορημα,με πολλα στοιχεια αληθειας μεσα μιας και ο Μπραουν εχει ασχοληθει με το μυστικισμο και την συμβολολογια,παρ ολα αυτα το βιβλιο απλως ετυχε καλων συγκυριων,ειναι καλογραμμενο μιας και συνδυαζει τεχνη ,ιστορια και θρησκεια.
Ο Μπραουν εγραψε επισης το μυθιστορημα οι Πεφωτισμενοι.
η ιστοσελιδα του συγγραφεα ειναι:www.danbrown.com


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 14:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, διάβασα τις επίμαχες σελίδες από το θέμα που έδωσε η Zadok και είδα τις λεπτομέρειες (εικόνες) που έβαλε ο/η spirit σχετικά με τον Μυστικό Δείπνο.
Εχω κάποιες παρατηρήσεις πάνω στον πίνακα, αλλά δεν ξέρω αν συμφωνείτε να το συζητήσουμε, επειδή βγαίνουμε λίγο από το αρχικό θέμα. Αν συμφωνείτε, θα παρακαλέσω τον/την spirit να βάλει τις εικόνες και εδώ (αν θες τις βάζω και εγώ επειδή τις κρατήσα) για να τις συζητήσουμε πιό αναλυτικά.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 16:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα,ειμαι η spirit,Οστρια αλλα δεν θυμαμαι να εχω βαλει εγω φωτογραφιες απο το μυστικο δειπνο,αλλα παλια ειχα κανει ενα πληρες αφιερωμα στον ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ..

ΑΝ θελεις να δεις κι αλλους πινακες καπου εδω ειναι


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3609



«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apis
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 17:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Διάβασα όλα τα γνωστά βιβλία του κου Brown. Η άποψή μου είναι:
1) Γράφει έξυπνα για να κρατήσει το ενδιαφέρον του αναγνώστη
2) Παραθέτει ιστορικά στοιχεία και ιστορικά "περίεργα" και με τον τρόπο αυτό προσθέτει αληθοφάνεια στα έργα του.
3) Θέλει να αντιπαρατεθεί στην Καθολική Εκκλησία. Αυτό φαίνεται ιδιαίτερα στο έργο του με τους Ιλλουμινάτους.

Θεωρώ ότι πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα βιβλία του συγκεκριμένου συγγραφέα με μια δόση δυσπιστίας. Τα όσα "περίεργα" χρησιμοποιεί ΔΕΝ αποτελούν και αποδεικτικά στοιχεία για τα μηνύματα που θέλει να περάσει.
Επίσης δεν μου αρέσει καθόλου το γεγονός της υποβολής μηνυμάτων στον αναγνώστη. Ιδιαίτερα οι ημιμαθείς είναι εύκολο να εντυπωσιασθούν.

Επί τη ευκαιρία θα διαφωνήσω και με αυτούς που θεωρούν το έργο του κου Χατζηνικολάου παρόμοιο του κου Brown. Το έργο του κου Χατζηνικολάου είναι αυθεντικό και εξαιρετικά διδακτικό. Ιδιαίτερα το 2ο βιβλίο του "Ο θαυματουργός ψίθυρος του Ερμή" θα έπρεπε να διαβαστεί από κάθε σκεπτόμενο Έλληνα. Ξαναδιαβάστε την συνομιλία του κεντρικού ήρωα με τον Ventris: Περιέχει ένα ξεκάθαρο ηθικό και -προσέξτε- πολιτικό μήνυμα! Όπως ακριβώς γίνεται και στην διδασκαλία του Σωκράτη αλλά ιδιαίτερα στους διαλόγους του Πλάτωνα.

Ελπίζω να κάποια στιγμή να εκδοθεί και η συνέχεια του βιβλίου. Ίσως ορισμένοι να αφυπνισθούν και κάποιοι να ανησυχήσουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 19:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Καλησπερα,ειμαι η spirit,Οστρια αλλα δεν θυμαμαι να εχω βαλει εγω φωτογραφιες απο το μυστικο δειπνο,αλλα παλια ειχα κανει ενα πληρες αφιερωμα στον ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ.."

oops spirit συγγνώμη! Τον/την spiral εννοούσα και τον Oculatis Abis στο link για τους ναίτες που έδωσε η Zadok. Τώρα είδα και το θέμα σου για τον Leonardo Da Vinci, δες τι βρήκα για την Μόνα Λίζα... το βάζω στο θέμα σου

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 21:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ostria, δεν ξέρω τί ακριβώς πραγματεύονται οι παρατηρήσεις σου σχετικά με τον πίνακα "Μυστικός Δείπνος", αλλά ίσως θα ήταν καλύτερα να συνεχίσουμε εκεί που συμμετέχει κι ο φίλτατος Spiral, ώστε ν' αποφύγουμε και τυχόν επαναλήψεις.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 10:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok, ακόμα διαβάζω το θέμα των Ναϊτών και επειδή είναι πολλές οι σελίδες και πολλές οι πληροφορίες, δεν νομίζω ότι θα τελειώσω σύντομα.
Οπότε προτιμώ να μεταφέρω τις δύο εικόνες που αφορούν το θέμα εδώ και να ασχοληθούμε λίγο παραπάνω με αυτές. Εξ άλλου, δεν έχω να κάνω τίποτα σπουδαίες παρατηρήσεις, σκοπός μου είναι να ερευνήσουμε λίγο τι μπορεί να "θέλει να πει ο ζωγράφος" -κατά το "τι θέλει να πει ο ποιητής" - σε σχέση πάντα με τις παρατηρήσεις και την ερμηνεία που δίνει ο συγγραφέας του βιβλίου.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 13:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξ άλλου, δεν έχω να κάνω τίποτα σπουδαίες παρατηρήσεις, σκοπός μου είναι να ερευνήσουμε λίγο τι μπορεί να "θέλει να πει ο ζωγράφος" -κατά το "τι θέλει να πει ο ποιητής" - σε σχέση πάντα με τις παρατηρήσεις και την ερμηνεία που δίνει ο συγγραφέας του βιβλίου.

Αγαπητή μου, το αυτό έχει συμβεί στο άλλο θέμα και δε νομίζω ότι βιάζεται κάποιος. Μπορείς να διαβάσεις τις σελίδες και ανάλογα πράττεις.

Εν πάσει περιπτώσει, εσύ αποφασίζεις...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 13:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν τω μεταξύ, υπάρχει και αυτό το τόπικ: Κώδικας Da Vinci και απορίες..

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 13:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, σας δίνω τα τελευταία στοιχεία που βρήκα και από κει και πέρα μπορούμε να περάσουμε στις πρώτες εικασίες (γιατί μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε).


Ως γνωστόν ο πίνακας "Last Supper" έχει δεχτεί πολλές επανορθώσεις.
Η τελευταία κράτησε 20 χρόνια! (1977-1998 που σημαίνει ότι επί 20 χρόνια ο πίνακας είχε αποσυρθεί) και έγινε από την Δρ. Pinin Brambilla Barcilon και την ομάδα της. Το αποτέλεσμα ξεσήκωσε μεγάλη αμφισβήτηση ως προς αν αυτό που βλέπουμε σήμερα έχει σχέση με τον πίνακα που ζωγράφισε ο Leonardo Da Vinci.

Ας δούμε το "πριν" και το "μετά".
http://www.artrenewal.org/images/artists/d/Da_Vinci_Leonardo/large/The_Last_Supper_pre_EUR.jpg
http://www.artrenewal.org/images/artists/d/Da_Vinci_Leonardo/large/The_Last_Supper_EUR.jpg

Ας μπούμε και στις λεπτομέρειες
Το πρόσωπο του Ιησού πριν και μετά

Προφανείς διαφοροποιήσεις με την πρώτη ματιά, το πρόσωπο του Ιησού, τα μαλλιά του, το στόμα του. Η μορφή του Ιησού γίνεται πιό απαλή και ευγενική. Πιό θηλυκή; (Το τράβηγμα της δεύτερης εικόνας μην το λάβετε υπ όψιν σας, είναι παιχνίδι του φακού)


Το πρόσωπο του Ιωάννη πριν και μετά

Προφανής διαφοροποίηση, η αλλαγή του προσώπου του Ιωάννη. Εδώ έχουμε πιό έντονα ζυγωματικά και πιό απαλή περιοχή των ματιών, που δίνουν στο πρόσωπο πιό γυναικείο σχήμα. Οπότε εδώ έρχεται και δένει η όλη φιλολογία ότι δεν πρόκειται για τον Ιωάννη, αλλά για μία γυναίκα, την Μαγδαληνή!


Τι έχει συμβεί τελικά;
Εικασία 1η : Η δρ. Pinin Brambilla, για κάποιους λόγους, άλλαξε ελαφρώς τις δύο μορφές, ενώ η αρχική ζωγραφιά είναι πιό κοντά στις μορφές που είχε δώσει ο Da Vinci. (Μπας και παίζει ρόλο το γεγονός ότι είναι γυναίκα ή συμβαίνει κάτι άλλο;)

Εικασία 2η : Η δρ. Pinin Brambilla, αποκατέστησε τις αρχικές μορφές που ζωγράφισε ο Da Vinci, τις οποίες είχαν αλλοιώσει προγενέστεροι αυτής αναστηλωτές, οι οποίοι για κάποιον λόγο ήθελαν να εμφανίσουν τον Ιησού αλλά και τον Ιωάννη πιό "αρσενικούς" απ ότι τους είχε ζωγραφίσει ο Da Vinci. (Γιατί άραγε;)

Εικασία 3η : Καμιά μορφή δεν μοιάζει με την αρχική και όλες έχουν αλλοιωθεί από μεταγενέστερες επανορθώσεις. Οπότε δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι αρχική μορφή είχε δώσει ο ίδιος ο ζωγράφος στον Ιησού και στον αγαπημένο του μαθητή.

Και οι τρεις εικασίες μας οδηγούν στο (μη ασφαλές αλλά πιθανό) συμπέρασμα ότι κάποια στιγμή, παλιότερα ή πρόσφατα, οι μορφές αυτές αλλοιώθηκαν. Γιά ποιόν σκοπό άραγε;


Δεν θα αναφερθώ σε περισσότερες παρατηρήσεις και εικασίες τώρα.
Μόνο άλλο ένα πράγμα θα ήθελα να δείτε προς το παρόν. Στον τοίχο στο βάθος που φαίνεται ανάμεσα στον Ιησού και τον Ιωάννη, υπάρχει κάτι σαν πινακίδα. Δεν μπορώ να δω αν γράφει κάτι. Απλώς, λόγω της θέσης της μου έκανε εντύπωση, γι αυτό και την αναφέρω.


Περιμένω τα σχόλια σας


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 18:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή μου, το αυτό έχει συμβεί στο άλλο θέμα και δε νομίζω ότι βιάζεται κάποιος. Μπορείς να διαβάσεις τις σελίδες και ανάλογα πράττεις.

Εν πάσει περιπτώσει, εσύ αποφασίζεις...


Αγαπητή Zadok το έβαλα εδώ τελικά. Να δούμε πώς θα εξελιχθεί και αυτή η συζήτηση.
Το διάβασα και το άλλο θέμα. Το απέφευγα όλο αυτόν τον καιρό, για να μην μάθω λεπτομέρειες που θα μου χαλούσαν τις "εκπλήξεις" του βιβλίου.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 23:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Απαγορεύτηκε ο Κώδικας Da Vinci στο Λίβανο

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 23:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ απαγορεύτηκε πριν λίγες μέρες η προβολή από την τηλεόραση του "Τελευταίου Πειρασμού".

Αλήθεια, πόσοι Έλληνες γνωρίζουν τί έγραψε ο Νίκος Καζαντζάκης σχετικά, περίπου 50 χρόνια πριν;

Μάλλον ο Νταν Μπράουν είναι πιο "trendy", ε;

O TEΛEYTAIOΣ ΠEIPAΣMOΣ


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 17:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα απο τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό... ακομά και με μυστικιστικές ομάδες να μην ασχολείται κανείς, έχει τόσο καλή αστυνομική πλοκή που κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον...

quote:
Θεωρώ ότι πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα βιβλία του συγκεκριμένου συγγραφέα με μια δόση δυσπιστίας.

Θα έπρεπε οτιδήποτε διαβάζουμε να έχουμε μια δόση, αν όχι δυσπιστίας, σίγουρα επιφυλακτικότητας. Μην ξεχνάμε ότι τα βιβλία, οι εφημερίδες, τα περιοδικά...γενικά ο γραπτός λόγος είναι ένα μεγάλο όπλο, με την βοήθεια του οποίου ο καθένας μπορεί να περάσει το οποιαδήποτε μυνήματα του.

Η υστερία με αυτό το βιβλιό είναι ακόμα μεγαλύτερη στο εξωτερικό απο ότι στην Ελλάδα...εκτός του ότι είδα ράφια και ράφια γεμάτα με αυτο, είδα και πολλά άλλα βιβλία που έχουν βγεί ως προς απάντηση για το τι είναι αληθές και τι όχι, συγγραφείς που έτρεξαν να γράψουν την δική τους θεωρία...αρκετά καλό είναι το "The Truth Behind the Da Vinci Code: A Challenging Response to the Bestselling Novel" του Abanes για όσους διαβάζουν αγγλικά.

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 20:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άλλη μία πηγή αναφέρει οτι ο Ιωάννης ήταν Ιωάννα σε
κείμενα μέσω διακαναλισμού-channeling μέσω διαμέσου.

το ακριβές κείμενο υπόσχομαι να το βρώ θέλει χρόνο.
η πηγή είναι www.calltoascend.org

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 20:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...άλλη μία πηγή αναφέρει οτι ο Ιωάννης ήταν Ιωάννα ...

Άντε να δω τί άλλο θα διαβάσω...

Ας υποθέσουμε ότι ήταν έτσι, και τί μ' αυτό;

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 21:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έλα ντε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 22:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

έλα ντε!




Εγώ να 'ρθω, αλλά λες να βοηθήσει αυτό;

Πλάκα κάνω.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 01:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ήρθα να δηλώσω συμμετοχή στο club των αναγνωστών του επίμαχου βιβλίου.
είμαι περίπου 100 σελίδες από την αρχή του βιβλίου.
το αγόρασα στις διακοπές, αλλά μετά από σχόλια φίλων μου εκεί και αφού διάβασα τις πρώτες 2-3 σελίδες το παράτησα.

πριν κάποιες ημέρες, άκουσα πάλι να συζητάνε το βιβλίο και έτσι ξεκίνησα να το διαβάζω, κυρίως επειδή μου το περιγράψανε ως μια συνοπτική ιστορία της θεολογίας με περιτύλιγμα αστυνομικού μυθιστορήματος.
πράγματι, μέχρι στιγμής βρίσκω κάποιες ενιδαφέρουσες πληροφορίες, αλλά και κάποιες υπερβολές μέσα στο βιβλίο.

αυτό που με φοβίζει είναι ότι ο συγγραφέας δε φαίνεται να διαχωρίζει με σαφήνεια τη φαντασία και την πραγματικότητα, και αυτό θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο γιά κάποιους αναγνώστες.

γιά να δούμε και τη συνέχεια όμως...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 00:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια θα σας ενοχλούσε ο Ιησούς να ήταν άνθρωπος, να είχε γυναίκα και παιδιά;

Εμένα καθόλου, αλλά η επίσημη θρησκεία δεν θα έχανε το θεικό περιτύλιγμά της;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2490234
Maintained by Digital Alchemy