ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχουν άγγελοι? Τι είναι? Πιστεύετε σ' αυτούς?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 00:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22 πες μου κάτι αν θες....έχεις ασχοληθεί ή ασχολείσαι με τον διαλογισμό......?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 00:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιταξτε.. Απο οτι μας μαθαινουν στην Β' Λυκειου εν ετει 2010, η υπερμετρη αγαπη στην πατριδα μας εχει 2 πλευρες.. Την θετικη και την αρνητικη.. Η θετικη ειναι ο επονομαζομενος εθνικισμος και η αρνητικη ειναι ο επονομαζομενος σωβινισμος (κατα αλλους,σοβινισμος)... Αν και ολη αυτη η συζητηση νομιζω οτι εχει βγει εκτος του θεματος του topic...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 01:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
chess -Αν και ολη αυτη η συζητηση νομιζω οτι εχει βγει εκτος του θεματος του topic


Έχεις απόλυτο δίκιο chess, για αυτό για ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά θα παρακαλέσω να ξαναγυρίσουμε στο αρχικό μας θέμα, για τους αγγέλους.

quote:
trexagireve -Για αγγέλους,τώρα, η ύπαρξη τους,είναι τόσο ιδανική, που σε ένα κόαμο,σαν το δικό μας, τον φθαρτό,δεν μπορύμε να τους δουμε,επειδή βλέπουμε αυτά που έχουμε επιλέξει να δόυμε,όχι ότι υπάρχει γύρω μας....Αν κάποιος θελήσει,έχοντας καλή πρόθεση,γιατί διαγνώνεται αυτό και παρατηρήσει,μπορεί να δει έναν άγγελο..
Όχι πιο πολλούς, όμως,γιατί είναι θέμα επιπέδου...Η παρουσία τους, επηρεάζει τον χωροχρόνο γύρω τους...Αλλάζουν τον χώρο,όταν βρεθούν πολλοί μαζί...
Αυτά τα λέω πρωτον γιατί τα γνωριζω και δεύτερον,γιατί τα έχω εννοησει...

Λύσε μου κάποιες απορίες αγαπητέ trexagireve.

1-Όταν λες πως βλέπουμε αυτά που έχουμε επιλέξει να δούμε, τι εννοείς;

2-Οι αισθήσεις μας, που μας βοηθούν να αντιληφθούμε τον κόσμο γύρω μας, παίζουν κάποιο ρολό σε αυτό;

3- Κάποιος που έχει καλή πρόθεση αλλά δεν πιστεύει σε αυτούς (αγγέλους) γιατί δεν παρουσιάζονται για να τον πείσουν ότι υπάρχουν;

4-Όταν λες πως γνωρίζεις, εννοείς και πως έχεις δει;

5- Όταν λες πως αλλάζουν το χωροχρόνο τι εννοείς;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 21:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοιταξτε.. Απο οτι μας μαθαινουν στην Β' Λυκειου εν ετει 2010, η υπερμετρη αγαπη στην πατριδα μας εχει 2 πλευρες.. Την θετικη και την αρνητικη.. Η θετικη ειναι ο επονομαζομενος εθνικισμος και η αρνητικη ειναι ο επονομαζομενος σωβινισμος (κατα αλλους,σοβινισμος)... Αν και ολη αυτη η συζητηση νομιζω οτι εχει βγει εκτος του θεματος του topic...

Ένας 17χρονος μας έβαλε στην θέση μας ... Έχεις ,καθ΄ολοκληρίαν της τοποθετήσεώς σου, δίκιο . Μπράβο σου αγόρι μου .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 09:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Elo μου με συγχωρείς γι΄αυτό το μικρό παραστράτημα, θα ήθελα να αφήσω ένα σχόλιο με μια άλλη οπτική προς εξισορρόπηση του μπράβο από τον αγαπητό ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ. Όχι τίποτε άλλο αλλά να τιμήσουμε και τον «μέτρον άριστον»

Φαντάζομαι chess ότι θα σας είπαν επίσης ότι το υπέρμετρο δεν μπορεί να θεωρηθεί υγιές και πως ο εθνικισμός μόνο σε σύγκριση με τον σοβινισμό φαίνεται ως κάτι θετικό. Επίσης δεν τίθεται θέμα αγάπης προς την πατρίδα, ο φανατικός ψάχνει να βρει κάτι για να συντηρήσει την όλη κατάσταση του εσωτερικού του κόσμου άρα άλλος κοιτάει προς την πλευρά της πατρίδας, άλλος προς την θρησκεία, το ποδόσφαιρο, τις λέσχες μελών, κλπ κλπ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 09:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Elo μου με συγχωρείς γι΄αυτό το μικρό παραστράτημα, θα ήθελα να αφήσω ένα σχόλιο με μια άλλη οπτική προς εξισορρόπηση του μπράβο από τον αγαπητό ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ. Όχι τίποτε άλλο αλλά να τιμήσουμε και τον «μέτρον άριστον»

Φαντάζομαι chess ότι θα σας είπαν επίσης ότι το υπέρμετρο δεν μπορεί να θεωρηθεί υγιές και πως ο εθνικισμός μόνο σε σύγκριση με τον σοβινισμό φαίνεται ως κάτι θετικό. Επίσης δεν τίθεται θέμα αγάπης προς την πατρίδα, ο φανατικός ψάχνει να βρει κάτι για να συντηρήσει την όλη κατάσταση του εσωτερικού του κόσμου άρα άλλος κοιτάει προς την πλευρά της πατρίδας, άλλος προς την θρησκεία, το ποδόσφαιρο, τις λέσχες μελών, κλπ κλπ


και φτάσαμε το 2010 να θεωρούμε όσους θα πολεμήσουν για την πατρίδα τους αντί να την κάνουν στο εξωτερικό
όσους θα στίσουν μια επιχείρηση με έδρα την πατρίδα τους και όχι οφσορ
όσους θα τα παίρνουν στο κρανίο όταν βλέπουν να καίνε την σημαία της χώρας τους
ως άτομα φανατικά με ανισορροπία ψυχολογική

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 10:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πες μου κάτι αν θες....έχεις ασχοληθεί ή ασχολείσαι με τον διαλογισμό......?

Ασχολούμαι σε πρακτικό επίπεδο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 12:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ elo,η κατεύθυνση που κοιτάμε,είναι αναλόγως των στόχων μας,
η για να το θέσω πιο απλά, αναλόγως της λογικης μας..
Βλέπουμε ότι θέλουμε, απο ότι υπάρχει γύρω μας,γιατί όλα είναι γύρω μας, πολλοί κόσμοι και άνθρωποι και άλλα όντα,αλλά,εμείς
δεν τα βλέπουμε,λόγω της οπτικής που διαθέτουμε.....
Αν θέλει ο άνθρωπος, εξασκεί το μάτι του για να πιάνει κινήσεις,που συμβαινουν γύρω του,όχι να κλέψει την εικόνα απο ότι δεν θέλει να δει...
Οι αισθήσεις μας,παίζουν ότι λέει ο εγκέφαλος,γιατί υπάρχει η κατεύθυνση,που βαδίζουμε,οι στόχοι που έχουμε...Αν κανείς δεν έχει στόχους,δύσκολους, βλέπει πιο καθαρά, τι συντελείται στον κόσμο...
Η επιλογή του ανθρώπου,να δεί ότι θέλει,αν παραβιαστεί απο αγγέλους, μπορεί να τον τρελάνει....Βλέπουμε ότι αντέχει η επιλογή της λογικής μας...
Ναι έχω δει αγγέλους, όχι άγγελο....Αλλάζουν τον χωροχρόνο, επειδή είναι ανώτεροι του, όταν είναι σε αριθμό..Τοτε, μπορούν να γινουν πολλά, γιναν πολλά στο παρελθόν και θα γίνουν πολλά και στο μέλλον...
Μην ξεχναμε,ότι εμείς διαλέγουμε, τι θέλυομε να πιστεύουμε, αφού όλα τα βλέπουμε και επιλέγουμε...Ζούμε τις επιλογές μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 13:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αθεε, και όλες αυτές οι ομάδες νεαρών που δέρνουν και σκοτώνουν άτομα διαφορετικού χρώματος από το λευκό για την πατρίδα τους λένε ότι το κάνουν.
Εάν έχεις την καλοσύνη κράτα την υπέρμετρη αγάπη σου για την πατρίδα μακριά από εμένα.

Την καλησπέρα μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 18:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ένας 17χρονος μας έβαλε στην θέση μας ... Έχεις ,καθ΄ολοκληρίαν της τοποθετήσεώς σου, δίκιο . Μπράβο σου αγόρι μου .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/



Ευχαριστω για το μπραβο αλλα ειμαι κοπελα..... :-PΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 18:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φαντάζομαι chess ότι θα σας είπαν επίσης ότι το υπέρμετρο δεν μπορεί να θεωρηθεί υγιές και πως ο εθνικισμός μόνο σε σύγκριση με τον σοβινισμό φαίνεται ως κάτι θετικό. Επίσης δεν τίθεται θέμα αγάπης προς την πατρίδα, ο φανατικός ψάχνει να βρει κάτι για να συντηρήσει την όλη κατάσταση του εσωτερικού του κόσμου άρα άλλος κοιτάει προς την πλευρά της πατρίδας, άλλος προς την θρησκεία, το ποδόσφαιρο, τις λέσχες μελών, κλπ κλπ


Γενικοτερη προσωπικη μου αποψη ειναι πως οταν ενα ατομο η μια ομαδα ατομων με την ιδια νοοτροπια εκφραζει τις ιδεες και τις αποψεις του με θέρμη και υπερβαλλοντα ζηλο, υπαρχουν παρα πολλες πιθανοτητες να συγκρουστει με καποιους που εχουν αντιθετες ιδεες... Και να γινει χαμος... Οποτε, η συμβουλη μου ειναι να μην διατυμπανιζετε τις αποψεις σας επι φλεγοντων θεματων..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 20:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22
quote:
πες μου κάτι αν θες....έχεις ασχοληθεί ή ασχολείσαι με τον διαλογισμό......?

Ασχολούμαι σε πρακτικό επίπεδο.


Επειδή λοιπόν βλέπω πως δεν λειτουργείς σαν ένας άνθρωπος που ασχολείται σοβαρά με τον διαλογισμό,και επειδή αυτός που διαλογίζεται πρώτα απ΄όλα μαθαίνει να βγάζει τον θυμό του, θα σου πρότεινα λοιπόν να χαλαρώσεις και να το πάρεις πάλι από την αρχή διαβάζοντας το "Αυτοβιογραφία ενός γιόγκι" του Παραμχάνσα Γιοκανάντα.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 21:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λιγο αδικο αυτο που λες ειδικα εδω μεσα πο ο καθενας εχει δικαιωμα να λεει οτι θελει....να υπεραμυνεται υπερ αυτου κ αποτελεσμα ακομα κ στο αν πεταει ο γαιδαρος...αν γινομαι κατανοητη...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 21:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι ...κλασσικό φαινόμενο,αγαπητή hunter1, όταν κάποιος δεν λεει ότι λεει η Νέα Εποχη,τρώει κράξιμο...Κι εδώ, έχει γίνει πλειστάκις,απο ...βαρβάρους....
Ήταν η σειρά του Άλεξ22....Αλλά,η αλλαγη, γίνεται...
Η σκέψη, αρχίζει και ξυπνάει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 21:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή λοιπόν βλέπω πως δεν λειτουργείς σαν ένας άνθρωπος που ασχολείται σοβαρά με τον διαλογισμό,και επειδή αυτός που διαλογίζεται πρώτα απ΄όλα μαθαίνει να βγάζει τον θυμό του, θα σου πρότεινα λοιπόν να χαλαρώσεις και να το πάρεις πάλι από την αρχή διαβάζοντας το "Αυτοβιογραφία ενός γιόγκι" του Παραμχάνσα Γιοκανάντα.

Υπάρχουν άπειροι τρόποι διαλογισμών,προφανώς εσύ προσεγγίζεις τον διαλογισμό απο την ψυχολογική πλευρά,κάτι δηλαδή που σε κάνει καλύτερο άνθρωπο και ευτηχισμένο.Κάτι τέτοιο πάντως είναι ανούσιο και μόνο διαλογισμός δέν είναι.

Θελώ να πώ δηλαδή οτι ο διαλογισμός είναι η εξέλιξη του ανθρώπου,το πλησίασμά του στον θεό.


Ο λόγος που θυμώνω και μιλάω έτσι,είναι επειδή δέν μου εμπνέετε τον σεβασμό.Προφανώς δέν τον αξίζεται,τί να σεβαστείς? τον Άθεο ή αυτόν με τον κάλο στον εγκέφαλο? Γελοιότητες.

Εσύ διαλογίζεσαι?

Edited by - alex22 on 08/03/2010 22:06:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 21:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αθεε, και όλες αυτές οι ομάδες νεαρών που δέρνουν και σκοτώνουν άτομα διαφορετικού χρώματος από το λευκό για την πατρίδα τους λένε ότι το κάνουν.
Εάν έχεις την καλοσύνη κράτα την υπέρμετρη αγάπη σου για την πατρίδα μακριά από εμένα.

Αυτός είναι ο λόγος που θα πρέπει να θεωρούμε πατρίδα μας την γή, και όχι κάποια χώρα.Αν δέν υπήρχαν οι πατρίδες δέν θα υπήρχαν και οι πόλεμοι.Αλλά έχει κυριαρχήσει η ψεύτικη υπηρηφάνια. Πραγματικά αηδιάζω με τους Ελληναράδες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 22:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειναι ...κλασσικό φαινόμενο,αγαπητή hunter1, όταν κάποιος δεν λεει ότι λεει η Νέα Εποχη,τρώει κράξιμο...Κι εδώ, έχει γίνει πλειστάκις,απο ...βαρβάρους....
Ήταν η σειρά του Άλεξ22....Αλλά,η αλλαγη, γίνεται...
Η σκέψη, αρχίζει και ξυπνάει...

Επειδή οι συγκεκριμένοι άνθρωποι είναι αδύναμοι και δέν έχουν ελευθερο μυαλό,όταν θα άλλαξει ο γενικός τρόπος σκέψης της εποχής,τότε θα αλλάξει και ο δικός τους. Καμία διαφορά δηλαδή με τα κοπάδια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 23:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αθεε, και όλες αυτές οι ομάδες νεαρών που δέρνουν και σκοτώνουν άτομα διαφορετικού χρώματος από το λευκό για την πατρίδα τους λένε ότι το κάνουν.
Εάν έχεις την καλοσύνη κράτα την υπέρμετρη αγάπη σου για την πατρίδα μακριά από εμένα.

Την καλησπέρα μου.


ok θα σου στείλω τους άλλους που σπάνε και καίνε τα πάντα και λένε ότι πατρίδα τους είναι όλη η γη

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 23:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22
Εγώ αναφέρθηκα σε αυτό το blog που διαφημίζεις,έριξα μια ματιά και κόντεψα να ξερώσω απο το "μεγαλείο του μεγα αλέξανδου" και γενικά του μακεδονικού πολιτισμού,όχι επειδή βάζω μια ταμπέλα ή κάτι. Απλά επειδή αηδιάζω με τους εθνηκιστές είτε είναι Ελληνες ή κάτι άλλο.
Είναι μια αρρωστημένη κατάσταση,και μόνο το γεγονός οτι το υποστηρίζεις αυτό σε κάνει άνθρωπο με κάλο στον εγκέφαλο.

Νομίζω φίλε alex22 , ότι αυτή η φωτογραφία που τράβηξα μέσα από το πούλμαν στον σταθμό διοδίων της Αλεξάνδρειας , είναι η καλύτερη απάντηση στα όσα εμπαθή και ανιστόρητα γράφεις . Αν έχεις σοβαρά ιστορικά επιχειρήματα που να τεκμηριώνουν αυτά που γράφεις , προκειμένου να μη εκτραπή το θέμα , δεν έχεις παρά να τα καταθέσης απαντώντας εδώ και να τα συζητήσουμε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 08:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
chess
Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.Aνταποδίδω λέγοντας ότι η αλληλεπίδραση μέσω διαδικτυακών προσωπικοτήτων επιφέρει τα ίδια αποτελέσματα με την αλληλεπίδραση μέσω των εκτός διαδικτύου.


αθεος
Κάποια στιγμή θα ξεχωρίσεις τα σημαντικά από την σάλτσα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 09:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alex 22

quote:
Αν δέν υπήρχαν οι πατρίδες δέν θα υπήρχαν και οι πόλεμοι.Αλλά έχει κυριαρχήσει η ψεύτικη υπηρηφάνια. Πραγματικά αηδιάζω με τους Ελληναράδες.

Όμορφος κόσμος......αγγελικά πλασμένος !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 09:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω φίλε alex22 , ότι αυτή η φωτογραφία που τράβηξα μέσα από το πούλμαν στον σταθμό διοδίων της Αλεξάνδρειας , είναι η καλύτερη απάντηση στα όσα εμπαθή και ανιστόρητα γράφεις . Αν έχεις σοβαρά ιστορικά επιχειρήματα που να τεκμηριώνουν αυτά που γράφεις , προκειμένου να μη εκτραπή το θέμα , δεν έχεις παρά να τα καταθέσης απαντώντας εδώ και να τα συζητήσουμε .

Ο κάθε ιστορικός πολιτισμός,είναι σεβαστός,αλλά ώς εκεί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 10:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Επειδή λοιπόν βλέπω πως δεν λειτουργείς σαν ένας άνθρωπος που ασχολείται σοβαρά με τον διαλογισμό,και επειδή αυτός που διαλογίζεται πρώτα απ΄όλα μαθαίνει να βγάζει τον θυμό του, θα σου πρότεινα λοιπόν να χαλαρώσεις και να το πάρεις πάλι από την αρχή διαβάζοντας το "Αυτοβιογραφία ενός γιόγκι" του Παραμχάνσα Γιοκανάντα.

Υπάρχουν άπειροι τρόποι διαλογισμών,προφανώς εσύ προσεγγίζεις τον διαλογισμό απο την ψυχολογική πλευρά,κάτι δηλαδή που σε κάνει καλύτερο άνθρωπο και ευτηχισμένο.Κάτι τέτοιο πάντως είναι ανούσιο και μόνο διαλογισμός δέν είναι.

Θελώ να πώ δηλαδή οτι ο διαλογισμός είναι η εξέλιξη του ανθρώπου,το πλησίασμά του στον θεό.


Ο λόγος που θυμώνω και μιλάω έτσι,είναι επειδή δέν μου εμπνέετε τον σεβασμό.Προφανώς δέν τον αξίζεται,τί να σεβαστείς? τον Άθεο ή αυτόν με τον κάλο στον εγκέφαλο? Γελοιότητες.

Εσύ διαλογίζεσαι?

Edited by - alex22 on 08/03/2010 22:06:00


Με τις απαντήσεις που μου δίνεις το μόνο που με πείθει είναι πως δεν έχεις ιδέα τι είναι διαλογισμός.
Αν είχες ασχοληθεί σοβάρα θα γνώριζες και το βιβλίο που σου πρότεινα το οποίο είναι ενός από τους μεγαλύτερους μεταφυσικούς δασκάλους.
Με τον διαλογισμό αποβάλεις αργά και σταθερά όλα τα αρνητικά συναισθήματα.Πρέπει δλδ να παλέψεις με το ΕΓΩ σου.
Το να ασχολείσαι απλά επιφανειακά δεν έχει κανένα νόημα.
Αν θες λοιπόν να προχωρήσεις με αποτελέσματα, ασχολείσου σοβαρά, νίκησε πρώτα τον εγωισμό σου και μετά θα μπορέσεις να έρθεις σε επαφή και με τον Θεό σου.
Και ένα τελευταίο, εκείνος που δουλεύει σκληρά και σοβαρά με τον διαλογισμό είναι απλά σιωπηλός.....


ΥΓ Αφού σου δημιουργούμε αρνητικά συναισθήματα κάνοντας σε να θυμώνεις πχ για ποιό λόγο μπαίνεις....? Δεν νομίζω να σε αναγκάζει κάποιος να το κάνεις.....Μήπως μπαίνεις επειδή σου αρέσει να είσαι τσιτωμένος.....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 10:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν εμείς οι άνθρωποι , "συλλάβουμε" το πως συγκροτείται η ανθρώπινη προσωπικότητα και ο ψυχισμός του ανθρώπου , τότε μόνοι μας θα έχουμε πάρει τις απαντήσεις , σε όλα όσα βλέπουμε και μας ενοχλούν!

Ποιός άραγε με ελαφρά τη καρδία , θα μπορούσε να πεί ότι αυτό ως ανθρώπινη συμπεριφορά είναι λάθος ή το άλλο αλλοιώς?

Ασφαλώς εκ του αποτελέσματος , μπορεί να λεχθεί ότι αυτό για μένα είναι "έτσι" ή "αλλοιώς" αλλα μπορεί κανείς να πεί ότι πίσω απο κάθε πράξη , σκέψη δεν κρύβεται και η ανάλογη ψυχολογική κατάσταση - θέση του υποκεμένου άνθρωπος?

Και για όσους γνωρίζουν περί του θέματος , αποτελεί παραβατική ή αν θέλετε "λάθος" επιθυμία του υποκειμένου άνθρωπος , να ενταχθεί και να ζήσει σε κοινωνίες?

Και η πρώτη "κοινωνία" δεν υπήρξε για τον καθένα , η ίδια του η οικογένεια?

Η ασφάλεια και η αποδοχή δεν αποτελούν καταστατικού τύπου "αναζητήσεις" του είναι μας?

Και είναι τυχαίο , που οι άνθρωποι εντάσσονται σε ομάδες και αυτό δεν είναι άρρηκτα συνδεδεμμένο με την ψυχολογία τους?

Ή η μια ομάδα αποτελεί σωστή επιλογή και η άλλη λάθος και με ποιά κριτήρια κρίνεται αυτό ?

Στο οτιδήποτε πιστεύει ο καθένας μας , ασχέτως της ορθότητάς του , δεν αποτελεί και μια προσωπική "ανάγκη" του καθενός?

Και πιστεύει κανείς ότι είναι τυχαίες οι επιλογές των ανθρώπων και δεν έχουν να κάνουν με εσωτερικές αναζητήσεις κινούμενες απο τον φόβο..την ανάγκη για προστασία και την ανάγκη για δύναμη?


Που και ποιός άνθρωπος , έστω και ένας σε τούτο τον κόσμο δεν είναι εναταγμένος σε οποιουδήποτε είδους και μορφή ομάδας?


Και ποιός είναι εκείνος που διαφορετικό τρόπο δεν υπερασπίζεται την ομάδα του?

Και έχει κανείς την αίσθηση , ότι το "δίκαιο" -της ομάδας-και μόνο είναι αυτό που τον κινεί ???

Πίσω απο έναν Ολυμπιακό , κρύβεται μια ομάδα όπως και απο έναν Παναθηναικό ή έναν Αεκτζή...πίσω απο έναν χριστιανό κρύβεται μια ομάδα και απο έναν βουδιστή ή Μουσουλμάνο...πίσω απο έναν "άθεο" κρύβεται μια ομάδα αλλα και πίσω απο έναν ασκητή...


Προσωπικά πιστεύω , ότι δεν υπάρχει άνθρωπος σε τούτο τον κόσμο μη - ενταγμένος σε κάποια ομάδα , ακόμα και το γεγονός ότι παραμένει σε μια πόλη -ανάμεσα σε ανθρώπους- είναι κι'αυτό ένταξη σε ομάδα...ασχέτως αν δεν πιστεύει σε οτιδήποτε άλλο που πιστεύουν οι υπόλοιποι ... η παραμονή του προβάλλει και τις ανάγκες του αλλα και την "εξάρτησή" του!

Υπάρχει λοιπόν και η μεγαλύτερη -τοπικού χαρακτήρα- ομάδα , όπου εντασσόμεθα όλοι , ασχέτως διαφορετικής καταγωγής και επι μέρους πίστων ή ιδεολογιών και αυτή είναι η πατρίδα ... η Ελλάδα-εν προκειμένω-.

Άλλοι την προσεγγίζουν την έννοια της πατρίδας με έναν "άλφα" τρόπο και άλλοι με έναν "βήτα" ή "γάμα" αλλα αυτό δεν έχει καμμιά απολύτως σημασία ... αντίρροπες δυνάμεις υπάρχουν παντού ακόμα και μέσα στο ίδιο το μυαλό μας!

Και ησαν πάντα , αυτές οι αντίρροπες δυνάμεις και η συνεχής διαπάλη τους , η πηγή και η κινητήριος δύναμη για κάθε πολιτισμό -υψηλό ή χαμηλό- και η ανάγκη να εξευρεθούν νέοι τρόποι επικοινωνίας και νέοι γενικότερα ηθικοί κώδικες προκειμένου οι κοινωνίες να εξομαλύνουν διαφορετικες ταχυτητες σε μια κοινή , ασχέτως αν σε κάποιους δεν αρέσει θα πρέπει να υπενθυμίσουμε ότι η Δημοκρατία δεν είναι το δικαιότερο σύστημα , μέχρι την στιγμή που για διαφόρους λόγους πάψει να ισχύει σ'ενα χώρο...


Ακόμα και δώ , όλοι μας είμαστε μια ομάδα και μας δένει κάτι κοινό...αμφιβάλλει κανείς?


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 11:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάποια στιγμή θα ξεχωρίσεις τα σημαντικά από την σάλτσα.


μα φυσικά το σημαντικό είναι να κοιτάς την πάρτη σου,όλοι οι απάτριδες αυτό κάνουν
ενώ θεωρούν σάλτσα την υπεράσπιση της πατρίδας και της ιστορίας του τόπου τους όπως θεωρούν σάλτσα το αίμα όσων χύθηκε για να είναι αυτοί ελεύθεροι να λένε εξυπνάδες

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Edited by - αθεος on 09/03/2010 11:23:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 13:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με τις απαντήσεις που μου δίνεις το μόνο που με πείθει είναι πως δεν έχεις ιδέα τι είναι διαλογισμός.

Νομίζω οτι εσύ είσαι αυτή που δέν έχει ιδέα,γιατί εγώ μιλάω με τις εμπειρίες μου και όχι με κάποιες θεωρίες ενός Δασκάλου,εξάλου οι Δάσκαλοι τί κάνουν? Παίρνουν τα ιερά κείμενα και τα απαγγέλουν,δέν σου λένε κάτι καινούριο,όλα αυτά που λένε δηλαδή,είναι γνωστά και μπορεί να τα διαβάσει κάποιος,απλώς αυτοί έχουν ένα χάρισμα στο να σε πείθουν( να σε χειραγωγούν, θετικά όμως).

Διαλογισμός είναι η εξέλιξη και όχι η διάλυση του εγώ,είναι η ανακάλυψη του εαυτού.Οταν μαθαίνεις καινούρια πράγματα για τον εαυτό σου,τότε καταλαβαίνεις καλύτερα και τους άλλους.

Προσπάθησε να γίνεις καλύτερος άνθρωπος με το να διαλογίζεσαι και δέν θα καταφέρεις τίποτα απολύτως.Σκοπός είναι να μάθουμε,οχι να αλλάξουμε,γιατί αυτή η αλλαγή θα έρθει μόνο όταν μάθουμε τον εαυτό μας και όχι όταν τον αλλάξουμε.

quote:
Αν είχες ασχοληθεί σοβάρα θα γνώριζες και το βιβλίο που σου πρότεινα το οποίο είναι ενός από τους μεγαλύτερους μεταφυσικούς δασκάλους.

Εχω διαβάσει μερικά αποσπάσματα απο αυτό το βιβλίο στο internet.
Δέν τρελάθηκα,όλοι τα ίδια λένε πάνω κάτω, να είμαστε αγνοί και άγιοι,δέν νομίζω οτι αυτή είναι και πολύ χρησιμη πληροφορία.

quote:
Και ένα τελευταίο, εκείνος που δουλεύει σκληρά και σοβαρά με τον διαλογισμό είναι απλά σιωπηλός.....

Και εγώ σιωπηλός είμαι στο περιβάλλον μου,μόνο εδώ μιλάω για αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 14:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου χαθήκαμε, εδώ, με τις πολλές θέσεις, προσωπικές και υποκειμενικές κι ασχετα απο το θέμα...
Μάλλον,υπάρχει και είναι σήμερα, η εποχή της Βαβέλ, της σύγχισης,αλλά,πρέπει να διακρίνει ο άνθρωπος το πνεύμα και να προχωράει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 15:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αθεος
quote:
μα φυσικά το σημαντικό είναι να κοιτάς την πάρτη σου,όλοι οι απάτριδες αυτό κάνουν
ενώ θεωρούν σάλτσα την υπεράσπιση της πατρίδας και της ιστορίας του τόπου τους όπως θεωρούν σάλτσα το αίμα όσων χύθηκε για να είναι αυτοί ελεύθεροι να λένε εξυπνάδες

Καλά Ξανθόπουλε θα κλάψω μια άλλη φορά γιατί τώρα έχω δουλειά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 15:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αθεος
quote:
μα φυσικά το σημαντικό είναι να κοιτάς την πάρτη σου,όλοι οι απάτριδες αυτό κάνουν
ενώ θεωρούν σάλτσα την υπεράσπιση της πατρίδας και της ιστορίας του τόπου τους όπως θεωρούν σάλτσα το αίμα όσων χύθηκε για να είναι αυτοί ελεύθεροι να λένε εξυπνάδες

Καλά Ξανθόπουλε θα κλάψω μια άλλη φορά γιατί τώρα έχω δουλειά.


δεν τα έγραψα για να κλάψεις (δεν μπορείς άλλωστε γιατί το δάκρυ προϋποθέτει και ύπαρξη φιλότιμου,ανθρωπιάς και να μην είναι κυρίαρχο το ερπετό στον εγκέφαλο αλλά να έχει περάσει στο επόμενο στάδιο εξέλιξης) απλά το έγραψα ως διευκρίνηση των πιστεύω σου

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 16:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Νομίζω οτι εσύ είσαι αυτή που δέν έχει ιδέα,γιατί εγώ μιλάω με τις εμπειρίες μου και όχι με κάποιες θεωρίες ενός Δασκάλου,εξάλου οι Δάσκαλοι τί κάνουν? Παίρνουν τα ιερά κείμενα και τα απαγγέλουν,δέν σου λένε κάτι καινούριο,όλα αυτά που λένε δηλαδή,είναι γνωστά και μπορεί να τα διαβάσει κάποιος,απλώς αυτοί έχουν ένα χάρισμα στο να σε πείθουν( να σε χειραγωγούν, θετικά όμως).



Δίχως δάσκαλο τπτ δεν μπορείς να καταφέρεις.
Μην μπερδεύεις τους μεταφυσικούς δασκάλους με τους παπάδες, αν ποτέ βρες κάποιον τότε θα καταλάβεις πολλά....
quote:
alex22
Διαλογισμός είναι η εξέλιξη και όχι η διάλυση του εγώ,είναι η ανακάλυψη του εαυτού.Οταν μαθαίνεις καινούρια πράγματα για τον εαυτό σου,τότε καταλαβαίνεις καλύτερα και τους άλλους.

Μόνο όταν αποβάλεις εντελώς το ΕΓΩ σου εξελίσεσαι.

quote:
alex22
Προσπάθησε να γίνεις καλύτερος άνθρωπος με το να διαλογίζεσαι και δέν θα καταφέρεις τίποτα απολύτως.Σκοπός είναι να μάθουμε,οχι να αλλάξουμε,γιατί αυτή η αλλαγή θα έρθει μόνο όταν μάθουμε τον εαυτό μας και όχι όταν τον αλλάξουμε.


Αλλάζεις μαθαίνοντας, αλλά για να μάθεις θα πρέπει να δουλέψεις σκληρά και για χρόνια για να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.

quote:
alex22
Εχω διαβάσει μερικά αποσπάσματα απο αυτό το βιβλίο στο internet.
Δέν τρελάθηκα,όλοι τα ίδια λένε πάνω κάτω, να είμαστε αγνοί και άγιοι,δέν νομίζω οτι αυτή είναι και πολύ χρησιμη πληροφορία.

Αφού είναι άχρηστη η Ινδική φιλοσοφία κατά την άποψή σου, τότε συνέχισε να παίζεις και να μην λες "διαλογίζομαι", να λες απλά πως ακολουθείς αποκλειστικά δικές σου μεθόδους.

Από περιέργεια....θα ήθελες να μου πεις την μέθοδο που ακολουθείς όταν κάνεις διαλογισμό...?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy