ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχουν άγγελοι? Τι είναι? Πιστεύετε σ' αυτούς?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 14:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τρεχαγύρευε
Η ομορφιά της φύσης τους, όμως, είναι παροιμιώδης...

Περιέγράψέ την αφού την ξέρεις.

quote:
Εγώ το ξέρω αγαπητέ μου DPJ10...Χρονια τώρα...

Δεν....πιστεύω να το πήρες για κοπλιμάν !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 14:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμη επιμένεις να μη διαβάζεις, Εαρινέ μου;....Κολλύριο αγόρι μου, κολλύριο,στα ματάκια σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 16:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν από λίγο καιρό, ήρθε στο μαγαζί μου ένας πελάτης και μου είπε (όταν το έφερε η κουβέντα) ότι υπάρχουν άγγελοι και μάλιστα μπορούσε να μου το αποδείξει.

Μεταξύ άλλων, καλών, μου είπε ότι κάθε βράδυ προσεύχεται σε κάποιον απ' αυτούς (ιδιαίτερα στους αρχαγγέλους) και ότι υπάρχει προσευχή για τον καθένα.
Πολλές φορές τους βλέπει (άλλοτε σαν φωτεινές κολώνες, άλλοτε σαν σκιές που τον ακολουθούν και άλλοτε απλά νοιώθει την παρουσία τους) και βρίσκει... φτερά απ' τις φτερούγες τους στις τσέπες του!!!!!

Δεν έχει ξανάρθει ακόμη και περιμένω να μου φέρει φτερά για να μου αποδείξει την ύπαρξή τους, όπως μου υποσχέθηκε.

Υ.Γ. Υπάρχει κάποιος απ' τους ευσεβείς χριστιανούς του φόρουμ ο οποίος να έχει δει φτερά αγγέλου για να μας τα περιγράψει ή θα πρέπει να περιμένω τον πελάτη μου;;;

τρεχα.... ευρωπαίοι, ψηλέ και λοιποί, τι λέτε; Να τον πιστέψω;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 17:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ φιλε μου Γικάπετ,έχω ένα φίλο,..... που πουλάει φτερά αγγέλων...Μόνο 15 ευρώ σε σακουλάκι, με κλείσιμο....Ειχε ένα μπουφαν, με πούπουλα, ο άνθρωπος και καθολου λεφτά..
Κάτι έπρεπε να κάνει ο άνθρωπο,για να ζήσει...
Σε κάλυψα;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 20:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, ναι! Τα φτερά. Ακόμα και άνθρωποι που πιστεύουν ότι οι άγγελοι είναι καθαρή ενέργεια, θα σου πούν για τα φτερά που βρίσκουν κατά καιρούς στο σπίτι. Τι πρωτότυπο... λές και δεν γνωρίζουν για την ύπαρξη πουλιών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 21:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πριν από λίγο καιρό, ήρθε στο μαγαζί μου ένας πελάτης και μου είπε (όταν το έφερε η κουβέντα) ότι υπάρχουν άγγελοι και μάλιστα μπορούσε να μου το αποδείξει.

Μεταξύ άλλων, καλών, μου είπε ότι κάθε βράδυ προσεύχεται σε κάποιον απ' αυτούς (ιδιαίτερα στους αρχαγγέλους) και ότι υπάρχει προσευχή για τον καθένα.
Πολλές φορές τους βλέπει (άλλοτε σαν φωτεινές κολώνες, άλλοτε σαν σκιές που τον ακολουθούν και άλλοτε απλά νοιώθει την παρουσία τους) και βρίσκει... φτερά απ' τις φτερούγες τους στις τσέπες του!!!!!

Δεν έχει ξανάρθει ακόμη και περιμένω να μου φέρει φτερά για να μου αποδείξει την ύπαρξή τους, όπως μου υποσχέθηκε.

Υ.Γ. Υπάρχει κάποιος απ' τους ευσεβείς χριστιανούς του φόρουμ ο οποίος να έχει δει φτερά αγγέλου για να μας τα περιγράψει ή θα πρέπει να περιμένω τον πελάτη μου;;;

τρεχα.... ευρωπαίοι, ψηλέ και λοιποί, τι λέτε; Να τον πιστέψω;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Βεβαίως και να τον πιστέψεις , διότι η Κούκα -φωνάρα- το είπε το άσμα:"Δεν υπάρχουν άγγελοι σου λέω...νόμιζα ότι είχα αγκαλιά τον τελευταίο.." ... άρα , για να πέι τον τελευταίο -πως είχε ή νόμιζε- τους άλλους , θα τους έχουν κάποιοι άλλοι...και εσύ δεν είσαι ένας απο τους εκλεκτούς..

Νηστεία και με τον μπαμπά σου απο το χέρι να ξανάρθεις...αμαρτωλέ..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 21:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

D.P.J. 10

Και όμως....όλες οι "θεάσεις" αγγέλων που έχουν άς πουμε καταγραφεί ή ειπωθεί είναι ......με φτερά ! Βλέπε ένα βίντεο πριν λίγο καιρό στο διαδίκτυο , όπου "άγγελος" βγαίνει από την καμινάδα (ή παράθυρο δεν θυμάμαι) μια οικοδομής , βλέπε εκδρομείς στον χιονισμένο Άθω στις φωτό των οποίων "εμφανίσθησαν" φτερωτοί άγγελοι....


Μα για τ'όνομα του Θεού!! Οι αγγέλοι δεν είναι κανένα σπάνιο πλάσμα! Βρίσκονται παντού και πάντοτε (αλλά δεν είναι πανταχού παρόντες). Δεν μπορεί κάποιος να καταγράψει την εικόνα ενός αγγέλου εμφανίσημη στους πάντες. Μόνο αυτοί που πραγματικά πιστεύουν έχουν τη δυνατότητα να τους "δουν". Και θέλω να σε ρωτήσω προσωπικά... τα πιστεύεις αυτά που δείχνουν τα βίντεο? Ή καλύτερα... πιστεύεις τις ερμηνείες που δίνουν για αυτά τα βίντεο?

quote:

D.P.J. 10

Εδώ όμως γεννώνται άλλα ερωτήματα :
1 . Υπάρχει περίπτωση να αποτύχουν στην αποστολή τους επίτηδες ;
2 . O εργοδότης και παγνώστης (θεός) δεν το ήξερε εκ των προτέρων και τους έστειλε να αποτύχουν με αποτέλεσμα να χαθεί πολύτιμος χρόνος ;
3 . Οι απολυμένοι....που ανήκουν ;


Αν διαβάσεις ακριβώς την επόμενη πρόταση που γράφω μετά το "ο εργοδότης τους απολύει, τους στέλνει εκεί όπου ανήκουν", θα βρεις και την απάντησή σου για το πρώτο ερώτημα: η αποτυχία στην αποστολή τους επίτηδες δείχνει πως πολύ απλά δεν πρόκειται για αγγέλους.

Για το δεύτερό σου ερώτημα... Η επιτυχία/αποτυχία της αποστολής τους οφείλεται εξ'ολοκλήρου από εμάς, από τη συγκατάθεσή μας. Ο Θεός ναι, είναι πανγνώστης, αλλά δε μπορεί να "παραβιάσει" την πολυτιμότερη χάρη εμάς των ανθρώπων (και των αγγέλων): την ελεύθερη βούληση.

Οι απολυόμενοι είναι οι κάποτε αγγέλοι που ζήλεψαν τον Θεό και θεώρησαν πως μπορούσαν να Τον ξεπεράσουν. Υπό την ηγεσία του Εωσφόρου, μετέτρεψαν τους εαυτούς τους σε πονηρά πνεύματα που σήμερα προσδοκούν την καταδίκη μας.


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 21:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για το δεύτερό σου ερώτημα... Η επιτυχία/αποτυχία της αποστολής τους οφείλεται εξ'ολοκλήρου από εμάς, από τη συγκατάθεσή μας. Ο Θεός ναι, είναι πανγνώστης, αλλά δε μπορεί να "παραβιάσει" την πολυτιμότερη χάρη εμάς των ανθρώπων (και των αγγέλων): την ελεύθερη βούληση.

με απλά λόγια είμαι εγώ ένας προγραμματιστής(θεός)και φτιάχνω ένα πρόγραμμα(σύμπαν)που ξέρω από την αρχή πως θα τρέχει ποια θα είναι τα λάθη του ποια επί μέρους προγράμματα θα γίνουν ιοί άλλα παρόλα αυτά το φτιάχνω δυσλειτουργικό για να πουλήσω στους χρήστες το antivirus

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 22:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Για το δεύτερό σου ερώτημα... Η επιτυχία/αποτυχία της αποστολής τους οφείλεται εξ'ολοκλήρου από εμάς, από τη συγκατάθεσή μας. Ο Θεός ναι, είναι πανγνώστης...


....αλλά δε μπορεί να "παραβιάσει" την πολυτιμότερη χάρη εμάς των ανθρώπων (και των αγγέλων): την ελεύθερη βούληση.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"


Ο Θεός είναι παντογνώστης και άρα γνωρίζει την πορεία μας , η οποία θέλουμε δεν θέλουμε ..θα εξελιχθεί έτσι ή αλλοιώς , διαφορετικά δεν θα ήταν παντογνώστης ... δηλαδή για να το πούμε διαφορετικότερα , ξέρει πριν ακόμα γεννηθούμε -ως παντογνώστης- τι ακριβώς θα κάνουμε...

Και κατα τ'αλλα , έχουμε ελεύθερη βούληση , την οποία εκ των πραγμάτων δεν μπορούμε να ασκήσουμε ... διότι θα βγάζαμε τον θεό μη - παντογνώστη...

Ταξίίίίί΄....

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 22:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Εαρινέ,κάτσε καλά και ετοιμάσου για το μήνυμα που θα σε...στειλει ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ....:
Με κάλυψες!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 08:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Πριν από λίγο καιρό, ήρθε στο μαγαζί μου ένας πελάτης και μου είπε (όταν το έφερε η κουβέντα) ότι υπάρχουν άγγελοι και μάλιστα μπορούσε να μου το αποδείξει.

και βρίσκει... φτερά απ' τις φτερούγες τους στις τσέπες του!!!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


O πελάτης σου....μήπως είναι περιστεράς ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 08:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LOG
quote:
Μα για τ'όνομα του Θεού!! Οι αγγέλοι δεν είναι κανένα σπάνιο πλάσμα! Βρίσκονται παντού και πάντοτε (αλλά δεν είναι πανταχού παρόντες).

Αυτό δεν το κατάλαβα....


quote:
Και θέλω να σε ρωτήσω προσωπικά... τα πιστεύεις αυτά που δείχνουν τα βίντεο?


Πιστεύω ότι κάτι μεσολάβησε και "φαίνονται άγγελοι".Είτε σκουπιδάκια στον φακό , είτε μοντάζ , είτε οτιδήποτε άλλο , όχι όμως "άγγελοι".

quote:
πιστεύεις τις ερμηνείες που δίνουν για αυτά τα βίντεο?

Εάν οι ερμηνείες έχουν βάση λογική και όχι τη λογική του παραλόγου δεν έχω λόγο να μην τις δεχτώ (απλώς) κατ' αρχήν....

quote:
Οι απολυόμενοι είναι οι κάποτε αγγέλοι που ζήλεψαν τον Θεό και θεώρησαν πως μπορούσαν να Τον ξεπεράσουν. Υπό την ηγεσία του Εωσφόρου, μετέτρεψαν τους εαυτούς τους σε πονηρά πνεύματα που σήμερα προσδοκούν την καταδίκη μας.

Δηλαδή για να καταλάβω : Μαλώνουν οι δύο άς πούμε θεότητες , εκ των οποίων η μία παντοδύναμη (αλλά...όχι και τόσο παντοδύναμη) στο κεφάλι του κασίδη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 08:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άθεος
quote:

με απλά λόγια είμαι εγώ ένας προγραμματιστής(θεός)και φτιάχνω ένα πρόγραμμα(σύμπαν)που ξέρω από την αρχή πως θα τρέχει ποια θα είναι τα λάθη του ποια επί μέρους προγράμματα θα γίνουν ιοί άλλα παρόλα αυτά το φτιάχνω δυσλειτουργικό για να πουλήσω στους χρήστες το antivirus


Και να τους ζήτήσεις και τα ρέστα , γιατί δεν το προμηθεύτηκαν πριν από το πρόγραμμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 11:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τους ανθρώπους που ασχολούνται με αγγέλους και βρίσκουν φτερά μπορεί να λειτουργεί ο 'νόμος της έλξης'. Αυτό που όταν σκέφτεσαι κάτι έντονα το προσελκύεις.
Σκεφτόμουν σήμερα μια δική μου περίπτωση, πρόσφατα, που σκεφτόμουν ένα προσωπικό ζήτημα και συγκεκριμένα αναζητούσα έντονα το "κλειδί" για την επίλυση του. Ε, λοιπόν, όλη την εβδομάδα έβρισκα κλειδιά. Στην κυριολεξία. Περπατούσα στον δρόμο και έβλεπα κλειδιά κάτω, έσκυβα και τα έπαιρνα φυσικά. Κλασσικά κλειδιά, σύγχρονα ασφαλείας, κι ένα χάρτινο! Έβαλα στο ράφι μου 5 κλειδιά!

Χμ, εκεί που το φτερό της χήνας να ταξιδεύει ανέμελο με τον αέρα, μπορεί να το μαγνητίζει η σκέψη κάποιου ανθρώπου και πάει και μπαίνει στην τσέπη του ή στο σπίτι του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 14:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

--------------------------------------------------------------------------------
quote:
άθεος

με απλά λόγια είμαι εγώ ένας προγραμματιστής(θεός)και φτιάχνω ένα πρόγραμμα(σύμπαν)που ξέρω από την αρχή πως θα τρέχει ποια θα είναι τα λάθη του ποια επί μέρους προγράμματα θα γίνουν ιοί άλλα παρόλα αυτά το φτιάχνω δυσλειτουργικό για να πουλήσω στους χρήστες το antivirus



--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
quote:

Εαρινός


Ο Θεός είναι παντογνώστης και άρα γνωρίζει την πορεία μας , η οποία θέλουμε δεν θέλουμε ..θα εξελιχθεί έτσι ή αλλοιώς , διαφορετικά δεν θα ήταν παντογνώστης ... δηλαδή για να το πούμε διαφορετικότερα , ξέρει πριν ακόμα γεννηθούμε -ως παντογνώστης- τι ακριβώς θα κάνουμε...

Και κατα τ'αλλα , έχουμε ελεύθερη βούληση , την οποία εκ των πραγμάτων δεν μπορούμε να ασκήσουμε ... διότι θα βγάζαμε τον θεό μη - παντογνώστη...



--------------------------------------------------------------------------------

Ο Θεός όντως γνωρίζει την εξέλιξη των πάντων. Αλλά δεν επεμβαίνει στην ελεύθερη βούληση. Ναι, γνωρίζει τις επιλογές μας, αλλά αυτό πώς αντικρούεται στον όρο της ελεύθερης βούλησης? Είτε ξέρει την μοίρα μας, είτε δεν την ξέρει, εμείς και πάλι θα κάνουμε τις δικές μας επιλογές. Δε θα μπορέσει ποτέ να αλλάξει τις επιλογές μας από μόνος Του, αλλά μπορεί να βοηθήσει τον άνθρωπο να δει τη σωστή επιλογή και από'κει και πέρα ο άνθρωπος διαλέγει αυτό που θέλει.

quote:

D.P.J. 10

Δηλαδή για να καταλάβω : Μαλώνουν οι δύο άς πούμε θεότητες , εκ των οποίων η μία παντοδύναμη (αλλά...όχι και τόσο παντοδύναμη) στο κεφάλι του κασίδη....


Όχι, δε μαλώνουν οι δύο "θεότητες". Απλά ο ένας (σατανάς) μαζοχίζεται εναντίον του άλλου (Θεός) και όταν Αυτός δει πως ο άλλος έχει πάρει πολύ αέρα, του δείνει μια μικρή γεύση της παντοδυναμίας Του.


quote:

D.P.J. 10

LOG

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μα για τ'όνομα του Θεού!! Οι αγγέλοι δεν είναι κανένα σπάνιο πλάσμα! Βρίσκονται παντού και πάντοτε (αλλά δεν είναι πανταχού παρόντες).
--------------------------------------------------------------------------------


Αυτό δεν το κατάλαβα....


Εδώ εννοώ πως ένας άγγελος δε μπορεί να βρίσκεται παντού ταυτόχρονα, αυτό μόνο ο Θεός το μπορεί, αλλά στο σύνολό τους οι άγγελοι βρίσκονται παντού και πάντοτε.


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 15:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο Θεός όντως γνωρίζει την εξέλιξη των πάντων. Αλλά δεν επεμβαίνει στην ελεύθερη βούληση. Ναι, γνωρίζει τις επιλογές μας, αλλά αυτό πώς αντικρούεται στον όρο της ελεύθερης βούλησης? Είτε ξέρει την μοίρα μας, είτε δεν την ξέρει, εμείς και πάλι θα κάνουμε τις δικές μας επιλογές. Δε θα μπορέσει ποτέ να αλλάξει τις επιλογές μας από μόνος Του, αλλά μπορεί να βοηθήσει τον άνθρωπο να δει τη σωστή επιλογή και από'κει και πέρα ο άνθρωπος διαλέγει αυτό που θέλει.


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"


Φίλε μου , δεν θα ήθελα να αντιπαρατεθώ μαζί σου , αρκετά έχουμε στενοχωρηθεί εδώ μέσα με κάποιους φίλους και δεν έχω σκοπό να συνεχίσω αυτό που κατα τ'αλλα ονομάζεται:"Παιχνίδια ανθρώπων".

Την θέση μου και την απορία μου ταυτόχρονα την έχω διατυπώσει..!

Καλό απόγευμα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 15:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Πριν από λίγο καιρό, ήρθε στο μαγαζί μου ένας πελάτης και μου είπε (όταν το έφερε η κουβέντα) ότι υπάρχουν άγγελοι και μάλιστα μπορούσε να μου το αποδείξει.
Μεταξύ άλλων, καλών, μου είπε ότι κάθε βράδυ προσεύχεται σε κάποιον απ' αυτούς (ιδιαίτερα στους αρχαγγέλους) και ότι υπάρχει προσευχή για τον καθένα.
Πολλές φορές τους βλέπει (άλλοτε σαν φωτεινές κολώνες, άλλοτε σαν σκιές που τον ακολουθούν και άλλοτε απλά νοιώθει την παρουσία τους) και βρίσκει... φτερά απ' τις φτερούγες τους στις τσέπες του!!!!!

Δεν έχει ξανάρθει ακόμη και περιμένω να μου φέρει φτερά για να μου αποδείξει την ύπαρξή τους, όπως μου υποσχέθηκε.
Υ.Γ. Υπάρχει κάποιος απ' τους ευσεβείς χριστιανούς του φόρουμ ο οποίος να έχει δει φτερά αγγέλου για να μας τα περιγράψει ή θα πρέπει να περιμένω τον πελάτη μου;;;
τρεχα.... ευρωπαίοι, ψηλέ και λοιποί, τι λέτε; Να τον πιστέψω;;;



Το ότι κάποιος σε πήρε στο ψιλό, είναι κάτι που πρέπει να απασχολήσει εσένα και όχι τους άλλους.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 17:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντού και πάντα,αγαπητέ μου DPJ10,σημαίνει ότι υπάρχουν αναφορές, για αγγέλους,σε όλες τις θρησκείες και όλες τις εποχές...Κανείς δεν τους έχει ξεχωριστά, απο καμία θρησκεία...Ούτε το 12θεο...Το αμφισβητείς, μήπως;
Ο .....Ερμής, παρεπιπτόντως, τι ήταν;...Ταχυδρόμος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 22:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Το ότι κάποιος σε πήρε στο ψιλό, είναι κάτι που πρέπει να απασχολήσει εσένα και όχι τους άλλους.




Καλά σου λέει βρε γιαπετ, τι νόμιζες δλδ εσύ....πως ήρθε στο μαγαζί σου άλλος ένας βαρεμένος χριστιανός??

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 20:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χιούμ , ρωτάει καποιον φίλο του:

-Λέγοντας "άγγελος" , εννοούμε μια ανθρώπινη μορφή με φτερούγες .
Έχεις δεί ποτέ σου , τέτοιο πλάσμα??

-"Όχι" .. του παντάει , ο φίλος του!

Έχεις δεί ποτέ ανθρώπους??
"Αυτή η ερώτηση ειναι χαζή"...
Και έχεις δεί και φτερούγες???
"Φυσικά , με ποτέ κολλημένες στην ράχη του ανθρώπου!!!

Η συνείδηση λοιπόν , αναφέρει ο Χιούμ εντυπώνει όσα βλέπει στην πραγματικότητα , πρόκειται για την άμεση αίσθηση της εξωτερικής πραγματικότητας και η ιδέα είναι η άμεση ανάμνηση αυτής της εντύπωσης!

Η φαντασία συνθέτει παίρνοντας διάφορες ιδέες ... άνθρωπο και φτερά και δημιουργεί αγγελάκια...και δεν είναι τυχαίο , ότι πάντα τα φαντασιωσικά σύνδρομα και δημιουργήματα δεν ενέπλεξαν κατι το μη υπαρκτό!

Όπως ο ουρανός...

Σκάλα , φτερούγες , λευκοντυμένη μορφή , δρόμος , πύλη , διαμάντι , μουσική ... χρυσός...

Κάποιος που δεν έχει δεί ποτέ χρυσό , εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να δεί χρυσούς δρόμους!

Και κάποιςο που δεν θα είχε δεί ποτέ του φτερούγες , δεν θα μπορούσε να να δεί αγγέλους και αγγελάκια!

Φαντασία -ζωηρή- χρειάζεται και καλή διάθεση και η χαρτοκοπτική αρχίζει και δημιουργεί..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 10:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ εννοώ πως ένας άγγελος δε μπορεί να βρίσκεται παντού ταυτόχρονα, αυτό μόνο ο Θεός το μπορεί, αλλά στο σύνολό τους οι άγγελοι βρίσκονται παντού και πάντοτε.


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"


Δηλαδή και σύμφωνα με τη χριστιανική κοσμοθεωρία , πόσοι είναι οι άγγελοι ; Είναι όσοι και οι κάτοικοι της γης ;
Είναι περισσότεροι ; Έχει δηλαδή ο κάθε ένας από έναν ή περισσότερους αγγέλους ; Kαι όταν ο-οι άγγελοί δεν "φυλάνε" τον άνθρωπο που έχουν χρεωθεί , τι κάνουν ; Eίναι σε διακοπές ;
Έχουν κάποια πρωτοβουλία κινήσεων ; Εάν δηλαδή δουν ότι επείγει το πράγμα αναλαμβάνουν να σώσουν τον προστατευόμενό τους χωρίς να περιμένουν ύπερθεν εντολές ; Και άν το κάνουν αυτό έχουν συνέπειες που ενήργησαν αυτοβούλως ;
Και τέλος ....έχουν "ειδικότητες" όπως .... οι άγιοι ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 10:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαρίστως,αγαπητέ μου DPJ10, να σε βοηθήσω να καταλάβεις ότι ο άγγελος,δεν έχει προσωπικές ανάγκες, ούτε πάει για..πιπί του, ούτε για ένα χάμπουργκερ με κόλα...Είναι πνεύμα, που ζει αλλοιώς τον χρόνο απο εμας και εννοείται, ότι δεν μπορούμε να τον ελέγξουμε, ή καν αντιληφθούμε, ώστε να επωφεληθούμε της θωριάς του...
Αυτό που κάνουν, είναι να βοηθούν τον άνθρωπο στις καλές σκέψεις και να τον αποτρέπουν απο τις κακές και γήινες, που υπακούνε σε υλικές ανάγκες...
Η ειδικότητα αγγέλου, είναι απο τις τάξεις των ασωμάτων που ανήκουν...Είναι 9 τάξεις ασωμάτων και κάθε τάξη έχει βαθμούς και ικανότητες ή δυνάμεις...Κάθε άνθρωπος, έχει μια κλίση, επίσης...
Αυτό είναι η ίδια γενική αρχή, που διέπει ανθρώπους και αγγέλους..Βλέπεις, ξέχασα να σου πω, οι άνθρωποι και οι άγγελοι, θεωρούνται ίδιας τάξεως όντα......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 11:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αρα εαν κρινω απο το κοσμο μας , εχουν ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ !!! κριμα γιατι εαν πετυχαιναν τον σκοπο τους θα ειχαμε ενα καλυτερο κοσμο και "ΑΓΓΕΛΙΚΑ ΠΛΑΣΜΕΝΟ" ... κριμα !!! και αυτη τους η αποτυχια δηλωνει την αδυναμια τους να ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ καλες σκεψεις ... και παλι κριμα !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 11:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι καλέ μου makfor,αυτοί δεν αποτύχαν...Εμεις δεν κάνουμε το σωστό και αυτοί στενοχωριούνται για μας...Αυτή είναι η σχεση που έχουμε..Δεν παθαίνουν τιποτε αυτοί, ούτε ευθύνονται...
Βλέπεις, υπάρχει η ελεύθερη βούληση, η ...,αυτοδιάθεση, που λέμε..Ότι θελει ο καθένας επιλέγει..Αλλα, όταν βρικεσαι σε διάθεση καλή, ο άγγελος είναι πάντα μαζί σου...Αυτό το πνεύμα μας ευφορεί και νοιώθουμε αισιόδοξα, ευχάριστα...Το πιστεύεις, ή όχι,υπάρχει η καλή διάθεση..Αυτή,κάνει θαύματα..
Να επιβάλεις το καλό;
Η αυτοδιάθεση, είναι που κανει τον άνθρωπο θεό...Πρέπει να διαλέξει τι θα ειναι, όχι να τον κάνουν..Στο χέρι μας είναι όλα...Αυτό δεν προσέχουμε πόσο αλήθεια είναι...Προτιμούμε να ..χρεώνουμε κάποιον άλλον, ή Άλλον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 12:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:

Εμεις δεν κάνουμε το σωστό και αυτοί στενοχωριούνται για μας

Αυτό πάλι πως το συμπέρανες ; Είδες τίποτα....δάκρυα να πέφτουν στους ώμους σου όταν κάνεις "στραβές" ;
Τέλος πάντων για μια ακόμα φορά υποκλίνομαι στο εύρος των γνώσεων και των πληροφοριών "εκ των έσω" που διαθέτεις..Ειδικά εκείνο με τις ειδικότητες των αγγέλων....με συγκλόνισε ! Ειλικρινά πρώτη φορά το διαβάζω. Ούτε το έχω ακούσει άλλοτε εννοείται.

Υ.Γ. Ρε συ Makfor , άν σπάσω ποτέ την οθόνη του υπολογιστή μου με .....την μυγοσκοτώστρα , θα σου στείλω το λογαριασμό ! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 14:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Το ότι κάποιος σε πήρε στο ψιλό, είναι κάτι που πρέπει να απασχολήσει εσένα και όχι τους άλλους.

Αυτός που με πήρε... στο ψιλό, καταναλώνει 20 κεριά την εβδομάδα (φαντάζομαι και την ανάλογη ποσότητα λιβανιού) και προφανώς έχει πάθει αυτό που έχετε πάθει κι εσείς.

Χριστοπληξία...

Μη νομίζετε ότι η πάθησή σας δεν έχει επίπεδα... για παράδειγμα αυτός νομίζει ότι μαδάνε οι άγγελοι, εσείς ότι ταπώνετε τους συνομιλητές σας και ότι περάσατε, με την επιφοίτηση του περιστεριού, απ' το "έκατον εκάτερον" στην παντογνωσία, ο ψηλός ότι έχει βαρύγδουπο λόγο, ο τρεχα.... ότι είναι χριστιανός κλπ. κλπ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 14:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εδώ εννοώ πως ένας άγγελος δε μπορεί να βρίσκεται παντού ταυτόχρονα, αυτό μόνο ο Θεός το μπορεί, αλλά στο σύνολό τους οι άγγελοι βρίσκονται παντού και πάντοτε.


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"


Δηλαδή και σύμφωνα με τη χριστιανική κοσμοθεωρία , πόσοι είναι οι άγγελοι ; Είναι όσοι και οι κάτοικοι της γης ;
Είναι περισσότεροι ; Έχει δηλαδή ο κάθε ένας από έναν ή περισσότερους αγγέλους ; Kαι όταν ο-οι άγγελοί δεν "φυλάνε" τον άνθρωπο που έχουν χρεωθεί , τι κάνουν ; Eίναι σε διακοπές ;
Έχουν κάποια πρωτοβουλία κινήσεων ; Εάν δηλαδή δουν ότι επείγει το πράγμα αναλαμβάνουν να σώσουν τον προστατευόμενό τους χωρίς να περιμένουν ύπερθεν εντολές ; Και άν το κάνουν αυτό έχουν συνέπειες που ενήργησαν αυτοβούλως ;
Και τέλος ....έχουν "ειδικότητες" όπως .... οι άγιοι ;


Κοίταξε να δείς , οι άγγελοι δεν είναι ρεμπέτ-ασκέρι...έχουν μια συγκρότηση και έναν κανονισμό και ασφαλώς υπάρχουν και οι αξιωματούχοι...τι νομίζεις ότι πάει ο καθένας όπου του βαρέσει..όχι βέβαια και σε παρακαλώ μην κάνεις τέτοιες ερωτήσεις..να πάμε όλοι μαζί και όχι ο καθένας ξεχωριστά...

Λοιπόν επαναλαμβάνω , καθένας έχει και μια αποστολή-ρόλο...

Άλλος αναλαμβάνει θέματα σχέσεων...άλλος θέματα διενέξεων..άλλος θέματα νύχτας ... άλλος θέματα οδικής προστασίας..άλλος θέματα ναυσιπλοίας και άλλος αεροπλοίας..δεν είναι ότι νά'ναι .. υπάρχει μια οργάνωση..κατάλαβες???

Εκπαιδεύονται ανάλογα ... για περισσότερες και εγκυρότερες πληροφορίες απευθύνσου στα κατα τόπους γραφεία-οργανώσεις ... αυτοί ξέρουν..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 14:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., είναι δυνατόν οι ασώματοι να έχουν φτερά στο α-σώμα τους;;;

Και άντε και έχουν... να μαδάνε κιόλας;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 14:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια απορία:

Πώς είναι δυνατόν να γνωρίζετε τόσες λεπτομέρειες για τους "αγγέλους" και ταυτόχρονα να μην μπορεί ούτε καν να τους φαντασθεί ο άνθρωπος;;;

Γνωρίζετε ότι υπάρχουν 9 τάξεις (!!!) αγγέλων, γνωρίζετε τα καθήκοντά τους, γνωρίζετε τη μορφή τους, πώς λειτουργούν τι σκέφτονται, πότε είναι λυπημένοι και πότε όχι και τόσα άλλα...

Υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζετε για τους αγγέλους;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 15:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αρα και εφοσον εχουμε την ελευθερια να επιλεξουμε τοτε ποιος ο ρολος των αγγελων τελικα ? και εφοσον εμεις δε γουσταρουμε να τους ακουμε παλι ποιος ο ρολος τους ? και αφου ο θεος μας εκανε οπως μας εκανε και αφου ηξερε οτι θα τον γραφαμε που θα τον γραφαμε , τοτε τι νοημα εχει να βαλει τους αγγελους διπλα μας ? με εχεις κατα μπερδεψει

και τι θα πει εμεις δεν κανουμε το σωστο ? εαν πρεπει να κανουμε το σωστο γιατι δεν μας εκανε σωστους και μας εκανε στραβους ? και τι θα πει σωστο , ως προς τι ? εγω μπορει να ειμαι ενας ΣΩΣΤΟΣ κακος ... και εαν το δικο μου σωστο ειναι αλλο απο αυτο του θεου εφοσον εχω την ελευθερη βουληση που αυτος μου εδωσε τοτε τι τον κοβει αυτον ? πω πω μπερδεμα ... ζαλιστηκα


υγ... φαγωθεικατε με το μυγακι χαχαχαχα ,,,, ειναι το μυγακι απο το μυγιασμα ... οποιος εχει την μυγα μυγιγαζετε εεε κατι τετοιο χαχαχαχαχαχαχα και ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ εεε χαχαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy