ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχουν άγγελοι? Τι είναι? Πιστεύετε σ' αυτούς?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 00:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε makfor δεν φταίει ο τρεχα.... αλλά εσύ που είσαι τόσο... ρομαντικός.

Μόνος σου πίστεψες ότι μπορείς να κάνεις διάλογο μαζί του και μάλιστα κόντρα σε τόσες πολλές ενδείξεις περί του αντιθέτου.

Υπάρχουν τόσα πράγματα που μπορείς να κάνεις με το φίλο μας τον τρεχα.... (από πλάκα μέχρι καλαμπούρι) εσύ πήγες και επέλεξες το αδύνατο.

Ποιός σου φταίει;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Καλά δεν τον είχε κανείς ειδοποιήσει..και καλά δεν ήξερε αλλα δεν ρώταγε???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 00:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν εχεις και αδικο γιαπετ.... αλλα για χαρην του διαλογου και του φορουμ επεσα στη λουμπα να προσπαθησω να συζητησω μαζι του σοβαρα .... ειμαι αξιος της μοιρα μου !!!

εγω παντως εγκαταλειπω ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 00:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν εχεις και αδικο γιαπετ.... αλλα για χαρην του διαλογου και του φορουμ επεσα στη λουμπα να προσπαθησω να συζητησω μαζι του σοβαρα .... ειμαι αξιος της μοιρα μου !!!

εγω παντως εγκαταλειπω ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Δεν θα εγκαταλείψει όμως αυτός...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 03:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Αυτός που με πήρε... στο ψιλό, καταναλώνει 20 κεριά την εβδομάδα (φαντάζομαι και την ανάλογη ποσότητα λιβανιού) και προφανώς έχει πάθει αυτό που έχετε πάθει κι εσείς.
Χριστοπληξία...
Μη νομίζετε ότι η πάθησή σας δεν έχει επίπεδα... για παράδειγμα αυτός νομίζει ότι μαδάνε οι άγγελοι, εσείς ότι ταπώνετε τους συνομιλητές σας και ότι περάσατε, με την επιφοίτηση του περιστεριού, απ' το "έκατον εκάτερον" στην παντογνωσία, ο ψηλός ότι έχει βαρύγδουπο λόγο, ο τρεχα.... ότι είναι χριστιανός κλπ. κλπ.


Ψιλό γαζί σε δούλεψε ο μπάρμπας γιαπετ!!!!!!
-Εμείς δεν είμαστε παραπληγικοί όπως οι χριστιανομάχοι για να πάσχουμε από κάτι.

quote:
γιαπετ:
Υ.Γ. Ο πελάτης μου πάντως δεν βρίσκει στις τσέπες του πυραύλους και έλικες. Φτερά βρίσκει, έτσι λέει τουλάχιστον και μάλιστα περιμένω να ξανάρθει για να μου τα δείξει και, όπως μου είπε, θα μου αποδείξει την ύπαρξη αρχαγγέλων.

Ψιλό γαζί σε δουλεύει!!!!

quote:
γιαπετ:
Για να το αντιληφθεί αυτό ο καθένας θέλει τον τρόπο του. Εννοώ αλλιώς διαφωνείς με τους ευρωπαίους, αλλιώς με τον τρεχα.... και αλλιώς με κάποιον συνομιλητή που εκφράζει πεποιθήσεις, οι οποίες είναι προϊόντα σκέψης του και αποτελέσματα εγκεφαλικών διεργασιών του, βασισμένων στη όποια γνώση του και στη βάσανο επ’ αυτής.


Εσύ από τι βασανίζεσαι και με βλέπεις τετραπλό?

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 12:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γιαπετ

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Για εμάς τους χριστιανούς, απόδειξη είναι η Αγία Γραφή, τα όσα μετέφρασαν οι Άγιοι Πατέρες και όσα περί του θέματος είπε ο ίδιος ο Χριστός.
--------------------------------------------------------------------------------


Σύμφωνοι. Δέχομαι ότι θεωρείτε ολ’ αυτά αποδείξεις και είναι δικαίωμά σας.

Όμως ενδείξεις ή αποδείξεις ΕΣΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, δεν έχεις, έτσι δεν είναι;;;


Ε κοίτα, στην καθημερινή ζωή παίρνω κάποιες ενδείξεις για την ύπαρξή τους γιατί κοιτάω τι μου λέει ο χριστιανισμός. Για παράδειγμα, μου λέει "ο φύλακας άγγελός σου σε προστατεύει κάθε στιγμή και σε βοηθάει στις δύσκολες στιγμές". Μετά από (σχεδόν) κάθε ατυχές και δυστυχές γεγονός όταν ξαπλώνω λίγο στο κρεβάτι για να σκεφτώ τα όσα πραγματικά συμβαίνουν (για παράδειγμα λέω "ο παππούς μου δεν πέθανε, αντίθετα, άρχισε την πραγματική ζωή για την οποία προοριζόταν") και τότε έρχεται αυτό το συναίσθημα που σου σηκώνει την τρίχα κάγκελο λες και κάποιος βρίσκεται στο δωμάτιο και σε αγγίζει ενώ εσύ δε μπορείς να δεις κανέναν. Για μένα, αυτό είναι μια ένδειξη. Αλλά δεν απορρίπτω ποτέ το γεγονός ότι μπορεί να είναι κάποιο ερέθισμα του εγκεφάλου που φέρει το αίσθημα αυτό. Αυτά που μου διδάσκει η θρησκεία τα θεωρώ αληθή όταν δεν υπάρχει κάποια επιστημονική απόδειξη ή, τουλάχιστον, ολοκληρωμένη εξήγηση (χωρίς να εννοώ πως η επιστήμη δε συμφωνεί ποτέ με τη θρησκεία).


quote:

γιαπετ

Τι σε κάνει λοιπόν, να θεωρείς απόδειξη κάποια κείμενα για τα οποία δεν είσαι και σίγουρος ότι αυτά που αναφέρουν, είναι αληθή.

Αν είσαι, όμως, θα με ενδιέφερε να μάθω πώς πείστηκες…

Έχεις αναρωτηθεί ποτέ από πού πηγάζει η ανάγκη να πιστέψεις σε όλα αυτά;;;


Δεν είχα ποτέ αμφιβολία για το περιεχόμενο της Καινής και της Παλαιάς Διαθήκης ή των όσων είπαν οι Άγιοι Πατέρες της Εκκλησίας. Το σκέφτομαι κάθε μέρα το θέμα προσπαθώντας, κυριολεκτίκα, να βρώ κάποιο αδύνατο σημείο της θρησκείας. Μέχρι στιγμής, η μόνη αδυναμία που βλέπω είναι το θέμη προέλευσης του ανθρώπου, αλλά δε έχω αρκετές γνώσεις για να είμαι σίγουρος. Είμαι πάντα επιφυλακτικός με τα καινούρια που μου μαθαίνει η θρησκεία, αλλά (σχεδόν) πάντα καταλήγω στην αποδοχή τους, ενώ η απόρριψη κάποιων στοιχείων δεν έχει συμβεί (ακόμα). Επίσης φίλε γιαπετ, αν προσέξεις, ο χριστιανισμός είναι η θρησκεία που συμφέρει τους περισσότερους ανθρώπους. Ζητάει λίγα και δίνει πολλά. Αλλά και το αντίθετο να ήταν, δε θα μπορούσα να ασπαστώ κάποια άλλη θρησκεία.

Και ναι, φίλε γιαπετ, έχω αναρωτηθεί από πού πηγάζει η ανάγκη μου να τα πιστέψω αυτά. Είναι λόγω της ανάγκης που έχει ο κάθε άνθρωπος να πιστεύει σε κάτι το ανώτατον που τον στηρίζει όποτε το χρειάζεται. Είναι επειδή ο άνθρωπος δε μπορεί να επιβιώσει με την ιδέα ότι όλα εξαρτόνται απ'αυτόν χωρίς τη βοήθεια κάποιας ανώτερης οντότητας. Γι'αυτό και ο άνθρωπος μετά την Πτώση κατέφυγε στη δημιουργία ψεύτικων (για τους χριστιανούς) θεούς και στην ειδωλολατρεία.


quote:

γιαπετ

Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η κρίση και η αμφιβολία;

Γιατί δεν πρέπει να κρίνονται αυτά που θεωρούνται αποδείξεις, εδώ και εκατοντάδες χρόνια;;;

Μεταξύ μας, δεν σου φαίνεται πιο λογικό, αν η διαθήκες αναφέρονταν σε πραγματικά γεγονότα, να υπήρχε μια συνέχεια της παρουσίας του θεού και μάλιστα πιο ανάγλυφη και αδρή;;;


Στον χριστιανισμό ΔΕΝ απαγορεύεται η κρίση. Αντίθετα, ο Χριστός μας λέει να ερευνούμε για την αλήθεια είτε πιστεύουμε είτε όχι. Το γνωστόν ΠΙΣΤΕΥΕΚΑΙΜΗΕΡΕΥΝΑ. Όλοι το είχαν μεταφράσει με ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ, αλλά τότε ήρθε η έννοια που φαινόταν πιο ... επαληθευτική: ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ, ΕΡΕΥΝΑ.

Όσο για τη συνέχεια της πιο ανάγλυφης και αδρής παρουσίας που λες... η απάντηση είναι η Θεία Οικονομία, το σχέδιο, δηλαδή, που ετοίμασε ο Θεός για τη σωτήρια του ανθρώπου μετά την Πτώση του. Το σχέδιο αυτό χωρίζεται σε 3 φάσεις. Η πρώτη φάση είναι η συνεργασία του Θεού με τον άνθρωπο, με τη συγκατάθεσή του. Εδώ ανήκουν οι προφήτες και οι πατέρες που μετέφεραν στο λαό το μύνημα του Θεού για σωτηρία. Η δεύτερη φάση είναι η ζωή, η διδασκαλία, τα Πάθη και η Ανάσταση του Χριστού. Με αυτή τη δεύτερη φάση, ο Χριστός άνοιξε τις πύλες του Παραδείσου δίνοντας στον άνθρωπο την ευκαιρία να ενωθεί με τον Πατέρα ξανά. Τέλος, η τρίτη φάση είναι η Εκκλησία που άφησε πίσω του ο Χριστός. Η θεία Λειτουργία που τελείται κάθε Κυριακή είναι ένα από τα μυστήρια της Εκκλησίας. Στην εκκλησιαστική γλώσσα, μυστήριο ονομάζεται κάθε ενέργεια του Αγίου Πνεύματος, και εδώ μιλάμε για μετάβαση των Τιμίων Δώρων σε Σώμα και Αίμα Κυρίου. Η Λειτουργία προσφέρει άφεση αμαρτιών και αγαλίαση όταν η ψυχή είναι έτοιμη. Αυτή η τρίτη φάση λοιπόν, είναι η φάση η οποία συνεχίζεται ακατάπαυστα μέχρι την Μεγάλη Κρίση.


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mary91
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 14:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mary91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε makfor σχετικα μ αυτά που με ρωτησες..ναι εχεις κ εσυ ένα φυλακα αγγελο όπως ολοι μας από τη στιγμη που ερχεσαι στον υλκο κοσμο,στον κοσμο που ζουμε.. τα παιδια με καλυψαν πληρως κ πιο πολυ ο LOQ σχετικα με το πώς χωριζονται,ποια η αποστολη τους κ ποια η λειτουργια τους..ο αορατος πολεμος που σ ειπα είναι πνευματικος γ αυτό κ δεν μπορουμε ουτε να τον αισθανουμε αλλα ουτε και να τον καταλαβουμε..ακομα κ όταν η ψυχη βγει από το σωμα μας αυτος είναι που θα προσπαθησει να μας οδηγησει προς το μερος του Θεου αναλογα με τις πραξεις μας στην επιγεια ζωη..εκει τοτε βλεπουμε τον πολεμο που κανει με τα πονηρα για να μην παρουν την ψυχη μας στην αντι8ετη μερια και τοτε καταλαβαινουμε (αφου 8 ειμαστε πλεον πνευματικα οντα κ όχι υλικα)ολο αυτόν τον αορατο αγωνα που εκανε στη ζωη μας χωρις να κανει αντιληπτη την παρουσια του και χωρις να επεμβει στην ελευ8ερη βουληση μας. Και μην ριχνεις το φταιξμο στον εαυτο σου που δεν μπορεις να δεις τον δικο σου..δεν είναι κατι π είναι στο χερι σου εξαλλου.και ουτε σε εχει ξεχασει κ ουτε 8 σταματησει ποτε να κανει αυτόν κα8ημερινο αγωνα για χαρη σου. Μπορεις ωστοσο ν αρχισεις να βλεπεις περισσοτερο με τα ματια της ψυχης κ όχι μονο με του σωματος..εξαλλου ουτε το Θεο εχει δει ποτε κανεις κ όμως πολλοι πιστευουν στην υπαρξη του.περισσοτερα δεν ξερω να πω γιατι ουτε αγγελος ειμαι ουτε ειχα ποτε την τυχη να δω Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 16:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mary91, θα μπορουσα να συμφωνησω μαζι σου εαν πιστευα οτι υπαρχει ψυχη και πνευματικος κοσμος , το οτι δεν πιστευω σε αυτα με κανει να στεκομαι σκεπτικος μπρστα στις οποιες αναφορες γινονται σε αυτα τα θεματα με ενα βασικο ερωτημα

ΠΩΣ γνωριζουμε οτι αυτα ΙΣΧΥΟΥΝ ? (εχουμε καμια απαντηση ?) και κατα την αποψη μου ΔΕΝ μπορουμε να γνωριζουμε αρα κανεις δεν μπορει να πει με βεβαιοτητα οτι ισχυει το αλφα ή το βητα , οτι η θρησκεια δελτα ειναι καλυτερη απο την εψιλος και παει λεγοντας , αρα η αλλη αυτη διαδικασια / πιστη , ειναι κατι το εντελως προσωπικο και εκει σταματαει , αλλωστε ισως αυτη ειναι η αιτια που ο ΚΑΘΕΝΑΣ βλεπει εστω και λιγο διαφορετικα απο οτι το βλεπει ο διπλανος του

ετσι εχω μαθει να ζηταω αποδειξεις καθως σε καθε αλλη περιπτωση μπορει να πεφτω θυμα της αγνοιας μου ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 20:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει για να υπάρχει κάποιο νόημα στο διάλογο, να μπορεί να καταλάβει κανείς τι διαπραγματεύεται ένα θέμα και να μην γίνεται ζήτημα σωστού και λάθους, κάτι που θεωρούν δεδομένο, οι περισσότεροι άνθρωποι γύρω του,όπως οι άγγελοι και ακόμη έχει αποτελέσει θέμα γνησιότητας των όσων λέει η καθε θρησκεία, αφού αποτελόυν τμήμα τους..
Συγκεκριμένα, η ύπαρξη αγγέλων, αποτελεί δεδομένο του χριστιανισμού,καθώς η Παναγία,ο Χριστός,αποστολοι,αλλά και άλλα πρόσωπα της Αγίας Γραφής, είδαν άγγελο Θεού και συνέβησαν με αυτές τις συναντήσεις,γεγονότα καθοριστικά για την πορεία και το όλο νόημα του χριστιανισμού..Θέματα που αποτελούν θεμέλιο λίθο του και δίνουν την θεική συμμετοχή σε ότι διαδραματίστηκε και διαδραματίζεται....
Δεν μπορεί λοιπόν,ο καθένας,να πιστεύει ότι όλα κρινονται απο το πως τα βλέπει αυτός,όταν μάλιστα, απλά διαφωνει για να διαφωνεί με τους χριστιανούς...
Ανα τους αιώνες οι άγγελοι αποτέλεσαν θέμα και έχουν αποκτήσει την ΑΠΟΔΟΧΗ απο την κοινωνία, ως τμήμα του Θεού...
Το να διαφωνείς για να διαφωνεις και να λές ότι ναναι,δεν είναι διάλογος,αλλά αντιπαράθεση...
Κι είναι ένα επιπεδο,απο το οποίο,πολλοί δεν μπορούν να ξεφύγουν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 20:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον τρέχαγυρευε. Αν είσαι χριστιανός αποδέχεσαι αναγκαστικά τη θρησκεία στο σύνολο της δηλαδή και την ύπαρξη αγγέλων μεταξύ άλλων. Αν δεν είσαι χριστιανός δεν έχει νόημα να πιστεύεις σε αγγέλους, ποιανού είναι αγγελιαφόροι αν όχι του Θεού;Άγγελοι και χριστιανική θρησκεία πάνε πακέτο είναι απλό το ζήτημα.


Βέβαια για τον αν είναι ορατοί -χώρις λόγο- με γυμνό μάτι ή με ραντάρ ή τέλοσπάντων με οποιοδήποτε τεχνικό μέσο εγώ κρατάω μικρό καλάθι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 22:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και οι Ινδιάνοι , πιστεύουν στον Μανιτού και προσκυνούν τα τοτέμ και οι Μουσουλμάνοι τον Μωάμεθ και οι Βουδιστές τον Βούδα και γενικά όλοι κάπου πιστεύουν και κάποιοι θεοποιούν κάποια πρόσωπα και καλά κάνουν αλλα οι υπόλοιποι πρέπει να το δεχθούμε , επειδή για τους ιδίους αποτελεί την μόνη και πραγματική αλήθεια?

Και αν διατυπώσουμε τις ενστάσεις ή τις απόψεις μας , αυτό αποτελεί αντιπαράθεση??

Η αντιπαράθεση συγκροτείται και ενεργοποιείται εντός του καθε υποκειμένου και ενεργοποιείται εντός του και το βιώνει ως απειλή και βεβαίως αφορά το ίδιο το υποκείμενο και το οποίο δεν μπορεί να χειρισθεί αλλα και να χειραγωγήσει ενδογενείς εξαρτήσεις του!

Δεν τους αρκεί όμως απλά να πιστεύουν σε ότι θεωρούν ως αληθές-καλά κάνουν- , θέλουν και να το επιβάλλουν και αυτό όχι μόνο δεν είναι και δεν θα γίνει ποτέ μα ποτέ αποδεκτό αλλα εκ των πραγμάτων θα θέτει αντιλόγους !

Αντίλογος μπορεί να σταθεί απέναντι σε οποιοδήποτε επιχείρημα ή διατύπωση ή θέση και ιδέα , απο τον καθένα μας και για τον καθένα μας!

Ο Freud πχ...είχε αποκηρύξει την Εβραική του θρησκεία -των γονέων του- αν και όχι την Εβραική του ταυτότητα -για να διαχωρίζουμε κάποια πράματα , που κάποιοι εδώ στην Ελλάδα τα συνδέουν και εφόσον δεν ιχύει το ένα δεν ισχύει και το άλλο- και θεωρούσε τον εαυτό του άθεο...όχι όπως ενδεχομένως κάποιοι θεωρούν τους άθεους αλλα με την έννοια του ότι σε καμμιά θρησκεία δεν εμφανίζεται ο υποτιθέμενος θεός αλλα πρόκειται για μια προσπάθεια προστασίας απο την οδύνη μέσω "μιας παραληρηματικής ανάπλασης της πραγματικότητας" και έτσι το συμπεράσμά του ήταν , ότι έπρεπε να καταταγούν στην κατηγορία των μαζικών παραληρημάτων της ανθρωπότητας.

Διέκρινε στην ιδέα του θεού την έκφραση μιας παιδιάστικης επιθυμίας για έναν προστατευτικό πατέρα και απέδιδε στην θρησκεία τον χαρακτήρα μιας " Οικουμενικής ψυχαναγκαστικής νεύρωσης".

Παρ'ολ'αυτά , αναγνώριζε στις μονοθειστικές θρησκείες -μορφές- , ένα σημάδι υψηλής πολιτισμικής ανάπτυξης αλλα που αποτελούσαν εμπόδια στην πρόοδο του πολιτισμού και ως εκ τούτου υποστήριζε , ότι θα ΠΡΕΠΕΙ να εγκαταλειφθούν προς όφελος της επιστήμης.

Παρουσιάζει δε την θρησκεία , ως αίτιο του υποκειμένου και ως μια άρνηση της αλήθειας..της πραγματικότητας και ορίζει τις θρησκευτικές πρακτικές ως μια ψυχαναγκαστική νεύρωση!

Ο Lacan μάλιστα υιοθέτησε και όρους απο την θρησκεία , μια απο αυτές είναι το "Ονομα Του-Πατέρα" και την οποία υιοθετεί για να αναφερθεί σε ένα θεμελιακό σημαίνον του οποίου ο αποκλεισμός , οδηγεί στην ψύχωση!

Και ασφαλώς , δεν είχαν κανένα μα κανένα οικονομικό κίνητρο ή οποιουδήποτε άλλου τύπου εξάρτηση , για να υποθέσει κανείς ότι "βάλθηκαν" για να μηδενίσουν την οποιαδήποτε θρησκεία , απλά αυτά ήταν τα αποτελέσματα των ερευνών τους!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 22:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή, όμως, η θρησκεια και οι ψυχώσεις, έχουν εντελώς διαφορετικό κοινό, εδώ και χιλιάδες χρόνια, καλά θα ειναι να μην βγαίνεις μονίμως, εκτός θέμτος, ή να τα κανεις ολα σαλάτα,μόνο και μόνο για να δειξεις μια θεση, ενός επιστήμονα και δη του Φρόυντ,,ψωμοτύρι σου πια, απέναντι σε όλη την ανθρωπότητα, που δεν τον είχε και πολύ σε κετίμηση,για θέματα που δεν ήξερε,οπως η θρησκεια...
Αντίπαλα ....μαγαζιά ήτανε και το νέο ήθελε μερίδα απο την "πίτα",αν καταλαβαινεις,ότι η ψυχιατρική ήθελε τον άνθρωπο για πελάτη,για όλα...
..Μιλάς γενικά και αορίστα, οταν αναφέρεις μόνο τον Φρόυντ,που πολλοι ψυχολογοι έχουν για παρωχημένο, λόγω των αιτιατών ενστίκτων, που έλεγε ότι κινούν τον άνθρωπο..Αφου πλέον, αυτο δεν ισχύει...
Ότι θείο, ή σε σχέση με τον Θεό, το βγάζουμε τρελό,γιατι αλλοιώς, τι δουλειά κάνουμε;...
Εμείς που ξέρουμε ότι υπάρχει Θεός, πως να λέμε αυτούς που κρύβονται πίσω απ το δάχτυλο τους, αχάριστους, ή αδαείς;...Γιατι,άσχετους, είναι το πιο εύκολο...
Ας μένει κανεις στο γήπεδο του κι ας μην κάνει ταξίδια...Υπαρχουν κι εκπλήξεις..Μετά,δεν φταίνει οι άλλοι....
Για τους αγγέλους,πάντως, δεν λές αν ειπε τίποτε ο .....Φρόυντ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 22:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και συνεχίζεις ευθέως να μου απευθύνεις τον λόγο , θα σου πώ ότι πριν απο οποιαδήποτε πρόοδο της όποιας συζήτησης , θα πρέπει -ένθεν- να διαχωρίζεις , απο τις όποιες θέσεις μου/ας τον Βαγγέλη ως άτομο , μιας και οτιδήποτε καταθέτουμε δεν έχει στόχο και δεν αφορά εσένα προσωπικά ή οποιοδήποτε φίλο εδώ μέσα ή τον οποιοδήποτε χριστιανό!

Επι της ερωτησεώς σου τώρα και επι των όσων κατάθεσες , θα ήθελα να σου πώ , ότι εφόσον θέλεις μπορώ να καταθέσω τις απόψεις έγκυρων ψυχολόγων-ψυχαναλυτών μέχρι και σήμερα , για τις απόψεις τους περί θρησκειών ή και γενικότερα σε οποιοδήποτε άλλο θέμα θα ήθελες...αλλα δεν θα ήταν -έχω την αίσθηση..- "ορθό" για την μεταξύ μας καλή επικοινωνία!

Μπορείς να έχεις τις απόψεις σου και καθένας τις δικές του αλλα αυτό να μην ορθώνει τείχη αναμεσά μας και έχθρες ή αντιπαλότητες!

Με καλή διάθεση στο λέω...νοηματοδότησε την πίστη σου , με την συμεριφορά σου και μην είσαι υποκείμενος σε κάθε Αερινό μπαρουφολόγο-προβοκάτορα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 23:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που το πας που το γυρνάς, άλλα μου λές πάλι,Εαρινέ...
Βρε, το βρισιδι που έριχνες,σε μένα δεν το έστελνες;Τι επισημότητες είναι αυτές;
Τέλος πάντων, δεν σου έγραψα, οτι οι ψυχολόγοι δε έχουν θέσεις για ολα και που στηρίζουν σε αιτιατές λογικές ψυχοκινητικής συμπεριφοράς,αλλά ότι δεν ειναι η εξήγηση όλων, ότι πει ένας ψυχολόγος, ή ένας ....ψυχίατρος..
Όπως έχουμε πολλούς επιστήμονες,διαφορετικών πεδίων, πρέπει να γινεται διαχωρισμός του τι αφορά έναν ψυχολόγο και τι όχι..Μην γίνουμε σαν τους αμερικάνους, ο καθείς με τον ψυχαναλυτή του..
Τα φαινομενα τουτου του κόσμου, που αφορούν στο σώμα,τα λύνουν οι γιατροί,γιαυτό υπάρχουν,αλλά, τα της ψυχής, είναι βάθη, που κι οι ψυχολόγοι δεν φτάνουν...Εκεί, υπάρχει ο Θεός και οι ενέργειες του...Μυστήριες και τόσο ανώτερες, που δεν τις κατανοούμε..
Κι οι άγγελοι,αποτελούν έκφραση αυτού του Θεού,εκπροσώπηση Του,απο την αρχή της σχέσης του με τον άνθρωπο...
Αυτά, προσεγγίζονται αλλοιώς...Με ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί,που μελετήσαν παραδόσεις, μαρτυρίες, όχι, όμως, με κάποιον, που η δουλειά του τα θέλει δικά του και γι αυτό τα ΑΠΟΡΡΊΠΤΕΙ, ή με κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί,γενικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 23:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
. LQG

quote:
Ε κοίτα, στην καθημερινή ζωή παίρνω κάποιες ενδείξεις για την ύπαρξή τους γιατί κοιτάω τι μου λέει ο χριστιανισμός.


Αυτά που υπογραμμίζω στην τοποθέτησή σου, κατά τη γνώμη μου, αλληλοεπηρεάζονται επηρεάζοντας, με τη σειρά τους, την κρίση και την ερμηνεία διαφόρων συμβάντων.

quote:
Για παράδειγμα, μου λέει "ο φύλακας άγγελός σου σε προστατεύει κάθε στιγμή και σε βοηθάει στις δύσκολες στιγμές". Μετά από (σχεδόν) κάθε ατυχές και δυστυχές γεγονός όταν ξαπλώνω λίγο στο κρεβάτι για να σκεφτώ τα όσα πραγματικά συμβαίνουν…

Την ώρα του απολογισμού της ημέρας, που κάνεις όταν ξαπλώνεις, αναρωτιέσαι γιατί να υπάρχουν «άτυχα» γεγονότα;;

Για ποιο λόγο να μην μπορεί ΠΑΝΤΑ να σε προστατεύσει ο «φύλακας άγγελός σου»;;

Αν, για παράδειγμα, λύσεις κάποιο πρόβλημά σου με κάποιες εύστοχες ενέργειες, το αποδίδεις στη βοήθεια του αγγέλου ή στην ικανότητά σου και τη σωστή κρίση σου;

quote:
(για παράδειγμα λέω "ο παππούς μου δεν πέθανε, αντίθετα, άρχισε την πραγματική ζωή για την οποία προοριζόταν") και τότε έρχεται αυτό το συναίσθημα που σου σηκώνει την τρίχα κάγκελο λες και κάποιος βρίσκεται στο δωμάτιο και σε αγγίζει ενώ εσύ δε μπορείς να δεις κανέναν.

Αυτό δεν το σχολιάζω επειδή δεν κατάλαβα, ακριβώς, τι εννοείς. Για ποίο συναίσθημα μιλάς;;;

quote:
Για μένα, αυτό είναι μια ένδειξη. Αλλά δεν απορρίπτω ποτέ το γεγονός ότι μπορεί να είναι κάποιο ερέθισμα του εγκεφάλου που φέρει το αίσθημα αυτό.

Μα έτσι δεν είσαι διχασμένος;; Απ’ τη στιγμή που σε απασχολεί αυτό το θέμα, πώς δέχεσαι ως ένδειξη κάτι που, ταυτόχρονα, θεωρείς πιθανό να μην είναι;;;

Αυτό είναι το στάδιο της έρευνας και όχι της πίστης ή της απόρριψης.

quote:
Αυτά που μου διδάσκει η θρησκεία τα θεωρώ αληθή όταν δεν υπάρχει κάποια επιστημονική απόδειξη ή, τουλάχιστον, ολοκληρωμένη εξήγηση (χωρίς να εννοώ πως η επιστήμη δε συμφωνεί ποτέ με τη θρησκεία).


Αυτό, μάλλον, δεν μπορούμε να το συζητήσουμε (αν και θα επιθυμούσα το αντίθετο) διότι εγώ δεν θεωρώ τη διδασκαλία της εκκλησίας ανεξάρτητη απ’ την πρακτική εφαρμογή της.

Επί πλέον νομίζω ότι είναι άσκοπο να προσπαθεί κάποιος να φιλτράρει επιστημονικά, θεολογικά κείμενα που τα έχουν εξηγήσει ΟΛΑ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΑ, ως θέληση του θεού.
Η επιστήμη έχει πολύ δρόμο μπροστά τη και λίγο πίσω της και σε μεγάλο βαθμό, το θρησκευτικό κατεστημένο, της είναι εμπόδιο.

quote:
Δεν είχα ποτέ αμφιβολία για το περιεχόμενο της Καινής και της Παλαιάς Διαθήκης ή των όσων είπαν οι Άγιοι Πατέρες της Εκκλησίας. Το σκέφτομαι κάθε μέρα το θέμα προσπαθώντας, κυριολεκτίκα, να βρώ κάποιο αδύνατο σημείο της θρησκείας. Μέχρι στιγμής, η μόνη αδυναμία που βλέπω είναι το θέμη προέλευσης του ανθρώπου, αλλά δε έχω αρκετές γνώσεις για να είμαι σίγουρος.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν έχεις ασχοληθεί σοβαρά με τη θρησκεία που ισχυρίζεσαι ότι πιστεύεις και έχεις αφήσει το μεγαλύτερο μέρος της άποψής σου να σχηματισθεί απ’ τα θέσφατα και την κατήχηση. Δεν το λέω αυτό με κριτική διάθεση, μην το παρεξηγήσεις, το λέω σαν συμπέρασμα απ’ την ελάχιστη συνομιλία μας.

Κι αυτό διότι ο χριστιανισμός, όπως και οι άλλες δύο εβραιογενείς θρησκείες, είναι σαν τις παροιμίες. Όλες οι παροιμίες είναι σωστές διότι η κάθε μια έχει και την αντίθετή της.

Έτσι και οι διαθήκες είναι γεμάτες αντιφάσεις, κάτι που το θεωρώ απολύτως φυσικό.

Για κάθε πράγμα που λένε υπάρχει και το ακριβώς αντίθετο, λίγο πριν ή λίγο μετά κι έτσι καλύπτουν όλα τα γούστα.

Υπάρχουν θέματα στο φόρουμ που έχουν αναφερθεί μερικές απ’ αυτές τις αντιφάσεις και βέβαια η προσπάθεια δικαιολόγησής τους είναι λογικά μάταιη.

Η επιστήμη βασίζεται στη γνώση και αυτήν ψάχνει ενώ οι θρησκείες στην πίστη και δεν ψάχνουν...

Όσον αφορά στο αδύνατο σημείο της θρησκείας, δεν υπάρχει μεγαλύτερο απ’ τον τρόπο επιβολής της και την ιστορία της.
Η περιγραφή της για την προέλευση του ανθρώπου, ας πούμε, στην οποία βλέπεις κενά όπως λες, είναι το πρώτο λογικό άλμα, από τα πολλά, που πρέπει να κάνει κάποιος προκειμένου να την ενστερνιστεί.

quote:
Είμαι πάντα επιφυλακτικός με τα καινούρια που μου μαθαίνει η θρησκεία, αλλά (σχεδόν) πάντα καταλήγω στην αποδοχή τους, ενώ η απόρριψη κάποιων στοιχείων δεν έχει συμβεί (ακόμα).


Η συγκεκριμένη θρησκεία δεν μαθαίνει καινούρια σε κανέναν, εδώ και 1500 χρόνια, απ’ όταν πήρε τη σημερινή της μορφή, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.
Η κατάληξή σου στην αποδοχή τους, μήπως, λέω μήπως έχει να κάνει με τη διάθεση και την οπτική γωνία που τα κοιτάζεις;;

Μήπως δηλαδή είσαι πιο πρόθυμος να τα δεχθείς απ’ όσο να τα απορρίψεις, εξ’ αιτίας του επηρεασμού σου απ’ την επικρατούσα θρησκεία στη χώρας μας με τα μέσα που διαθέτει, ως τέτοια;;;

quote:
Επίσης φίλε γιαπετ, αν προσέξεις, ο χριστιανισμός είναι η θρησκεία που συμφέρει τους περισσότερους ανθρώπους. Ζητάει λίγα και δίνει πολλά.

Φίλε μου, το σωστό, για μένα, είναι ότι ο χριστιανισμός, όπως και οι υπόλοιπες θρησκείες ζητά πολλά (απ’ το υστέρημα των πιστών και όχι μόνο), ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ και δεν δίνει τίποτε.

Για σκέψου το λίγο….

quote:
Αλλά και το αντίθετο να ήταν, δε θα μπορούσα να ασπαστώ κάποια άλλη θρησκεία.

Αυτό δείχνει τον τρόπο που την «κρίνεις» και την «αμεροληψία» σου κι εγώ δεν μπορώ να το αντιληφθώ, φίλε μου.

quote:
Και ναι, φίλε γιαπετ, έχω αναρωτηθεί από πού πηγάζει η ανάγκη μου να τα πιστέψω αυτά. Είναι λόγω της ανάγκης που έχει ο κάθε άνθρωπος να πιστεύει σε κάτι το ανώτατον που τον στηρίζει όποτε το χρειάζεται. Είναι επειδή ο άνθρωπος δε μπορεί να επιβιώσει με την ιδέα ότι όλα εξαρτόνται απ'αυτόν χωρίς τη βοήθεια κάποιας ανώτερης οντότητας.

Αυτή την «ανάγκη» τη θεωρώ εμφύτευμα στο μυαλό του ανθρώπου απ’ τις ίδιες τις θρησκείες για να μην αντιληφθεί ο άνθρωπος τις πραγματικές του ικανότητες και ιδιότητες.

Ένα μέσο για να κρατούν την ανθρωπότητα πνευματικά υπόδουλη και άρα… βολική.

quote:
Στον χριστιανισμό ΔΕΝ απαγορεύεται η κρίση. Αντίθετα, ο Χριστός μας λέει να ερευνούμε για την αλήθεια είτε πιστεύουμε είτε όχι. Το γνωστόν ΠΙΣΤΕΥΕΚΑΙΜΗΕΡΕΥΝΑ. Όλοι το είχαν μεταφράσει με ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ, αλλά τότε ήρθε η έννοια που φαινόταν πιο ... επαληθευτική: ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ, ΕΡΕΥΝΑ.


Η διαθήκη δεν λέει «πίστευε και μη ερεύνα» με κόμμα η χωρίς κόμμα. Αυτά είναι λογοπαίγνια των ιεραρχών προς αποφυγήν και αντιμετώπιση κρίσεων.

Η διαθήκη αλλά και οι «πατέρες» λένε ότι η έρευνα που χρειάζεται ο πιστός, είναι αυτή των γραφών και τίποτε πέραν τούτου δεν έχει να προσφέρει κάτι στον σωστό χριστιανό.

Εν ολίγοις θεωρούν ότι η μελέτη της αγ. γραφής είναι αρκετή για τις πνευματικές ανάγκες του ανθρώπου.

Για ψάξε αν συμφωνείς μ' αυτό...

quote:
Όσο για τη συνέχεια της πιο ανάγλυφης και αδρής παρουσίας που λες... η απάντηση είναι η Θεία Οικονομία, το σχέδιο, δηλαδή, που ετοίμασε ο Θεός για τη σωτήρια του ανθρώπου μετά την Πτώση του. Το σχέδιο αυτό χωρίζεται σε 3 φάσεις. Η πρώτη φάση είναι η συνεργασία του Θεού με τον άνθρωπο, με τη συγκατάθεσή του. Εδώ ανήκουν οι προφήτες και οι πατέρες που μετέφεραν στο λαό το μύνημα του Θεού για σωτηρία. Η δεύτερη φάση είναι η ζωή, η διδασκαλία, τα Πάθη και η Ανάσταση του Χριστού. Με αυτή τη δεύτερη φάση, ο Χριστός άνοιξε τις πύλες του Παραδείσου δίνοντας στον άνθρωπο την ευκαιρία να ενωθεί με τον Πατέρα ξανά. Τέλος, η τρίτη φάση είναι η Εκκλησία που άφησε πίσω του ο Χριστός. Η θεία Λειτουργία που τελείται κάθε Κυριακή είναι ένα από τα μυστήρια της Εκκλησίας. Στην εκκλησιαστική γλώσσα, μυστήριο ονομάζεται κάθε ενέργεια του Αγίου Πνεύματος, και εδώ μιλάμε για μετάβαση των Τιμίων Δώρων σε Σώμα και Αίμα Κυρίου. Η Λειτουργία προσφέρει άφεση αμαρτιών και αγαλίαση όταν η ψυχή είναι έτοιμη. Αυτή η τρίτη φάση λοιπόν, είναι η φάση η οποία συνεχίζεται ακατάπαυστα μέχρι την Μεγάλη Κρίση

Αυτή η ερμηνεία του σχεδίου του θεού για τον άνθρωπο δεν σου φαίνεται λίγο γραφική;; Αν ο θεός είναι ασύλληπτος απ’ τον περιορισμένο ανθρώπινο νου, όπως η εκκλησία ισχυρίζεται, πώς είναι δυνατό να είναι αντιληπτό το σχέδιο του;;;

Εδώ μέσα, υπάρχουν χριστιανοί που όχι μόνο γνωρίζουν το θεϊκό σχέδιο αλλά ερμηνεύουν και το σκεπτικό του θεού και δίνουν και επεξηγήσεις επ' αυτού...

Και αν είναι αυτό το σχέδιό του, πού πέτυχε οτιδήποτε;;;

Τι κατάφερε;;

Σε ποια φάση του;;;

Αυτό το τελευταίο κομμάτι του μηνύματός σου μπορεί να είναι αρχή ενός διαλόγου για τις πλείστες αντιφάσεις και δεν θα ήθελα να τον κάνουμε τώρα, δεδομένου ότι (όπως σου είπα και πιο πάνω) υπάρχουν δεκάδες τοποθετήσεις πάνω σ’ αυτές, μέσα στα θέματα του φόρουμ, όπου μπορείς και να ανατρέξεις, αν το θέλεις.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρωτεσίλαος
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 01:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρωτεσίλαος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωρε κλεφτόπουλα...

τί πράματα και θάματα είναι τούτα που διαβάζω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 10:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον φίλο μας...ας αρχίσουν οι χοροί..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρωτεσίλαος
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 13:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρωτεσίλαος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς τον φίλο μας...ας αρχίσουν οι χοροί..

soul


καλώς σε βρήκα...εμένα περιμένατε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 15:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Καλώς τον φίλο μας...ας αρχίσουν οι χοροί..

soul


καλώς σε βρήκα...εμένα περιμένατε;


Πιθανολογώ , πως ναί...για πές...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2010, 17:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γιαπετ

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ε κοίτα, στην καθημερινή ζωή παίρνω κάποιες ενδείξεις για την ύπαρξή τους γιατί κοιτάω τι μου λέει ο χριστιανισμός.
--------------------------------------------------------------------------------

Αυτά που υπογραμμίζω στην τοποθέτησή σου, κατά τη γνώμη μου, αλληλοεπηρεάζονται επηρεάζοντας, με τη σειρά τους, την κρίση και την ερμηνεία διαφόρων συμβάντων.


Μα έτσι δεν είσαι διχασμένος;; Απ’ τη στιγμή που σε απασχολεί αυτό το θέμα, πώς δέχεσαι ως ένδειξη κάτι που, ταυτόχρονα, θεωρείς πιθανό να μην είναι;;;

Αυτό είναι το στάδιο της έρευνας και όχι της πίστης ή της απόρριψης.


Φίλε γιαπετ... Η κρίση μου, όπως είπες, επηρεάζεται από τη θρησκεία, αλλά δεν εξαρτάται απ'αυτήν. Αν μου βάλεις ένα αυγό να κρέμεται στον αέρα από μια κλωστή αόρατη στο ανθρώπινο μάτι, δε θα πω "είναι θαύμα σταλμένο από το Θεό!!"... Θα κάτσω να δω τις πιθανές εκδοχές, θα κάνω εικασίες και θα βγάλω συμπεράσματα. Όταν όμως όλα αυτά δε βγάζουν πουθενά πρόκειται για κάτι το ανεξείγητο. Και επειδή εμένα δε μου αρέσει να έχω στο νου μου πως κάτι δεν μπορεί να εξηγηθεί, το εξηγώ με την πνευματική ερμηνεία της θρησκείας. Αν κάτι μισώ παραπάνω, αυτό είναι το ανεξήγητο... Και γι'αυτό προσπαθώ να δώσω ερμηνείες όσο γελοίες κι αν ακούγονται. Δεν είναι όμως απίθανες. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, πάρε αυτό που λένε για τους 7 ουρανούς, βαθμίδες που κατανέμονται οι άνθρωποι ως πνευματικά όντα ανάλογα των πράξεών τους ως υλικά όντα. Έτσι λοιπόν μου ήρθε μια μέρα πως αυτοί οι ουρανοί μπορεί να είναι απλά κόσμοι ανώτερων χωρικών διαστάσεων. Λέω ο 1ος ουρανός είναι ένας τετραδιάστατος κόσμος, ο 2ος ένας πενταδιάστατος, ο 3ος ένας εξαδιάστατος, ... και ο 7ος ένας δεκαδιάστατος, ενώ ο Θεός κατοικεί σε ένα εντεκαδιάστατο κόσμο, που τυγχαίνει και να είναι το μέγιστο όριο, όπως αναφέρει η υπερβαρύτητα. Ακουγέται γελοίο, όμως δεν υπάρχει κανείς που να μπορεί να το απορρίψει με επιχειρήματα κατάλληλα.

Επίσης, το να δέχεσαι κάτι ως ένδειξη δε σημαίνει πως το παίρνεις ως απόδειξη. Ένδειξη είναι αυτό που φαίνεται να συμβαίνει και επαληθεύει τις εικασίες σου. Αντίθετα, απόδειξη είναι η απόλυτη σαφήνεια η οποία επαληθεύει 100% χωρίς αμφιβολίες την υπόθεσή σου. Αυτό που φαίνεται δεν είναι κάτι το απόλυτο, γι'αυτό και εγώ αναφέρω αυτές τις "εμπειρίες" ως ένδειξη και όχι απόδειξη. Είναι πράγματι ένα μεγάλο πρόβλημα το χάος που δημιουργείται με τη σύμπλεξη θρησκείας και επιστήμης. Αλλά, το φαινομενικό δεν είναι πάντα και το πραγματικό. Γι'αυτό θεωρώ την αναφορά μου φαινομενική και όχι πραγματική.


quote:

γιαπετ


Την ώρα του απολογισμού της ημέρας, που κάνεις όταν ξαπλώνεις, αναρωτιέσαι γιατί να υπάρχουν «άτυχα» γεγονότα;;

Για ποιο λόγο να μην μπορεί ΠΑΝΤΑ να σε προστατεύσει ο «φύλακας άγγελός σου»;;

Αν, για παράδειγμα, λύσεις κάποιο πρόβλημά σου με κάποιες εύστοχες ενέργειες, το αποδίδεις στη βοήθεια του αγγέλου ή στην ικανότητά σου και τη σωστή κρίση σου;


Ναι, φίλε γιαπετ, έχω αναρωτηθεί γιατί να υπάρχουν αυτά τα δυστυχή συμβάντα και έχω πάρει και την απάντηση. Όταν κοιτάς πως όλα γύρω σου είναι ωραία και μια χαρά, παίρνεις την εντύπωση πως μπορείς να τα βγάλεις πέρα μόνος σου και πως όλα τα ευτυχή είναι αποτέλεσμα αποκλειστικά και μόνο εσού. Γι'αυτό και απομακρύνεσαι για λίγο από το Θεό και "αμέσως" έρχεται το κακό μαντάτο. Τότε εσύ λες "γιατί Θεέ μου, γιατί σ'εμένα?" και το πιο αστείο: "τι έκανα για να το αξίζω αυτό?"

Ο φύλακας άγγελός μου ΠΑΝΤΑ με προστατεύει από τα πονηρά πνεύματα σε μια πνευματική μάχη που, όπως είπε και η φίλη mary91, σε εμάς θα γίνει ορατή όταν από υλικά όντα γίνουμε πνευματικά μετά τον επίγειο θάνατο. Ο άγγελος χρησιμοποιεί τις καλές μας πράξεις εναντίον των κακών μας πράξεων που είναι επιχειρήματα του πονηρού πνεύματος. Γι'αυτό πρέπει να εκτελούμε το έργο του Κυρίου ώστε ο πονηρός να χάσει τον αχόρταστο αγώνα του να μας πνίξει στην αμαρτία. Για να μας βοηθήσει ο άγγελος χρείαζεται, ας πούμε, και τη συγκατάθεσή μας.

Η λύση ενός προβλήματος είναι αποτέλεσμα δικής μου απόφασης που πήρα με την δική μου κρίση. Η βοήθεια που παίρνω από τον πνευματικό κόσμο είναι ένα είδος φώτισης. Αν ζητήσω βοήθεια, με βοηθάει στην εύρεση κάποιων εναλλακτικών λύσεων και από εκεί και πέρα ΕΓΩ παίρνω την απόφαση χρησιμοποιώντας αποκλειστικά τη δική μου κρίση.

quote:

γιαπετ

Η γνώμη μου είναι ότι δεν έχεις ασχοληθεί σοβαρά με τη θρησκεία που ισχυρίζεσαι ότι πιστεύεις και έχεις αφήσει το μεγαλύτερο μέρος της άποψής σου να σχηματισθεί απ’ τα θέσφατα και την κατήχηση. Δεν το λέω αυτό με κριτική διάθεση, μην το παρεξηγήσεις, το λέω σαν συμπέρασμα απ’ την ελάχιστη συνομιλία μας.


Η συγκεκριμένη θρησκεία δεν μαθαίνει καινούρια σε κανέναν, εδώ και 1500 χρόνια, απ’ όταν πήρε τη σημερινή της μορφή, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.
Η κατάληξή σου στην αποδοχή τους, μήπως, λέω μήπως έχει να κάνει με τη διάθεση και την οπτική γωνία που τα κοιτάζεις;;

Μήπως δηλαδή είσαι πιο πρόθυμος να τα δεχθείς απ’ όσο να τα απορρίψεις, εξ’ αιτίας του επηρεασμού σου απ’ την επικρατούσα θρησκεία στη χώρας μας με τα μέσα που διαθέτει, ως τέτοια;;;


Δεν είναι κάτι που κρύβεται. Παραδέχομαι πως ξέρω σχετικά λίγα πράγματα για τη θρησκεία μου, αλλά γνωρίζω τα βασικά ώστε να μπορώ να αποφασίσω αν είναι άξια αποδοχής ή απόρριψης. Και για την οπτική γωνία με την οποία βλέπω τα γεγονότα, γιατί όχι? Δε νομίζω να είναι παράλογο ένας άνθρωπος να έχει διαφορετική οπτική γωνία σε σχέση με έναν άλλο. Ακολουθώ αυτή την τακτική αρκετά χρόνια της μικρής ζωής μου και μέχρι τώρα δε με έχει προδώσει ποτέ. Ίσως είμαι ακόμα άπειρος (κατ'ακρίβειαν όχι "ίσως είμαι άπειρος", αλλά "είμαι άπειρος"), όμως δε βλέπω κάποιο λόγο να αλλάξω αυτή την οπτική γωνία με την οποία βλέπω τα πράγματα.

Αλλά η προθυμία μου για αποδοχή, αντίθετα, είναι μικρότερη από την τάση μου να απορρίπτω. Εξαρτάται από ποιες πηγές έρχονται αυτές οι πληροφορίες. Αν έρχονται από το στόμα του Ιησού, δε μπορώ να τις απορρίψω... αλλά ούτε και να τις αποδεχθώ αφθαίρετα. Κρατάω μια ουδέτερη στάση, παίρνω θέσεις και αντιθέσεις των γύρω έμπειρων ανθρώπων και καταλήγω στην απόφασή μου χρησιμοποιώντας τη δική μου κρίση.


quote:

γιαπετ

Η διαθήκη αλλά και οι «πατέρες» λένε ότι η έρευνα που χρειάζεται ο πιστός, είναι αυτή των γραφών και τίποτε πέραν τούτου δεν έχει να προσφέρει κάτι στον σωστό χριστιανό.

Εν ολίγοις θεωρούν ότι η μελέτη της αγ. γραφής είναι αρκετή για τις πνευματικές ανάγκες του ανθρώπου.

Για ψάξε αν συμφωνείς μ' αυτό...


Συγγνώμη φίλε γιαπετ, αλλά εγώ δεν άκουσα ποτέ κάτι τέτοιο από κανέναν αξιόπιστο πατέρα ή από τη διαθήκη. Πολλοί λένε πολλά χωρίς να σκέφτονται, αλλά λίγοι ξέρουν με γνώση. Αυτοί οι λίγοι είναι η πηγή μου εμένα και δεν τους έχω ακούσει ποτέ να λένε κάτι τέτοιο.


ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ ΓΙΑΠΕΤ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ, ΑΝΕΠΑΡΚΗ. ΙΣΩΣ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC, ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ,
LQG


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2010, 19:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LQG, ελπίζω να μην είναι κάτι δυσάρεστο αυτό που σε κάνει να απέχεις προσωρινά.

Όταν επανέλθεις και το θέλεις, συνεχίζουμε. Μόνο κάτι τώρα, επειδή έγραψες το παρακάτω:

"Συγγνώμη φίλε γιαπετ, αλλά εγώ δεν άκουσα ποτέ κάτι τέτοιο από κανέναν αξιόπιστο πατέρα ή από τη διαθήκη. Πολλοί λένε πολλά χωρίς να σκέφτονται, αλλά λίγοι ξέρουν με γνώση. Αυτοί οι λίγοι είναι η πηγή μου εμένα και δεν τους έχω ακούσει ποτέ να λένε κάτι τέτοιο."

Προς απάντησιν αυτού που έγραψα εγώ:

"Η διαθήκη αλλά και οι "πατέρες" λένε ότι η έρευνα που χρειάζεται ο πιστός, είναι αυτή των γραφών και τίποτε πέραν τούτου δεν έχει να προσφέρει κάτι στον σωστό χριστιανό.

Εν ολίγοις θεωρούν ότι η μελέτη της αγ. γραφής είναι αρκετή για τις πνευματικές ανάγκες του ανθρώπου.

Για ψάξε αν συμφωνείς μ' αυτό..."

"ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ ΔΙΟΤΙ ΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΝ ΑΥΤΑΙΣ ΕΧΕΤΕ ΖΩΗΝ ΑΙΩΝΙΟΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΙ ΜΑΡΤΥΡΟΥΣΑΙ ΠΕΡΙ ΕΜΟΥ"

και για να μη φανεί ότι γράφω ανακρίβειες και να μην ερμηνεύσω εγώ το κείμενο του "κατά Ιωάννη" Ε’ 39, μπορείς εσύ μόνος σου να δώσεις την ερμηνεία του παραπάνω χωρίου και να διαπιστώσεις αν προτρέπει προς έρευνα ή το ακριβώς αντίθετο.

Αυτό λοιπόν το χωρίο, με τη μέθοδο της κοπτοραπτικής διαμόρφωσε το περιβόητο "ερευνάτε τας γραφάς" και το "πίστευε και μη ερεύνα", με ή χωρίς κόμμα, απ’ τους επαγγελματίες χριστιανούς.

Πληροφοριακά σου λέω ότι η παραπάνω ρήση, του "κατά Ιωάννη" υποτίθεται ότι εκστομίστηκε απ’ τον ίδιο το χριστό, όμως και οι "πατέρες" δεν πάνε πίσω.

Ο χρυσόστομος προτρέπει με το "πιστεύω ουκ ερευνώ", ο Αθανάσιος ο θεολόγος με το "πίστευε εις πατέρα, μη ερευνήσεις δε το πράγμα".

Στο ίδιο μοτίβο κινούνται και οι υπόλοιποι.

Επίσης, η τρίτη οικουμενική σύνοδος, απαντώντας στο Νεστόριο του λέει να πιστεύει στο θαύμα και να μην ερευνά δια της λογικής.

Ψάξε τα μόνος σου όλα αυτά...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2010, 22:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το λάθος σου αγαπητέ μου Γιάπετ, είναι που πιστεύεις ότι η λέξη "Γραφάς",εννοεί μόνο τα της εκκλησίας βιβλία...
Αυτο δεν ισχύει, όχι μόνο για το "Πίστευε και μη, ερεύνα," που ζητά να ψάχνουμε τη γνώση και η αλήθεια θα μας δείξει το σωστό,αλλά και γιατι ο χριστιανισμός, συντήρησε,διατήρησε και κράτησε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα, με κείμενα χειρόγραφα,συμβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο στον πολιτισμό που έχουμε σήμερα...Με έργα και αντιγραφές κειμένων,που σήμερα έχουμε τόσο εύκολα και θεωρούμε απαραίτητα....
Και φυσικα,μην ξεχνάμε, ότι η γνώση, είναι που βοηθά τον άνθρωπο να προχωράει...Και οι χριστιανοί,όσοι ασχολούνται με τα της πίστεως και των γραμμάτων,της γνώσεως, ήταν ειναι και θα ειναι πνευματικοι άνθρωποι...
Αυτο αποδεικνύουν οι τέχνες που πήραν μεγάλο αριθμο θεμάτων τους και έργων τους, απο την χριστιανική θρησκεία, μέχρι και σήμερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2010, 23:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το λάθος σου αγαπητέ μου Γιάπετ, είναι που πιστεύεις ότι η λέξη "Γραφάς",εννοεί μόνο τα της εκκλησίας βιβλία...
Αυτο δεν ισχύει, όχι μόνο για το "Πίστευε και μη, ερεύνα," που ζητά να ψάχνουμε τη γνώση και η αλήθεια θα μας δείξει το σωστό,αλλά και γιατι ο χριστιανισμός, συντήρησε,διατήρησε και κράτησε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα, με κείμενα χειρόγραφα,συμβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο στον πολιτισμό που έχουμε σήμερα...Με έργα και αντιγραφές κειμένων,που σήμερα έχουμε τόσο εύκολα και θεωρούμε απαραίτητα....
Και φυσικα,μην ξεχνάμε, ότι η γνώση, είναι που βοηθά τον άνθρωπο να προχωράει...Και οι χριστιανοί,όσοι ασχολούνται με τα της πίστεως και των γραμμάτων,της γνώσεως, ήταν ειναι και θα ειναι πνευματικοι άνθρωποι...
Αυτο αποδεικνύουν οι τέχνες που πήραν μεγάλο αριθμο θεμάτων τους και έργων τους, απο την χριστιανική θρησκεία, μέχρι και σήμερα...

Κάτι σε πειράζει απο το διατροφολογιό σου...βρές το και μην το ξαναβάλεις στην διατροφή σου!

Η μόνη αλήθεια και καταγεγραμμένη ήταν το αβυσσαλέο μίσος και η έχθρα της εξ απέναντης του Αιγαίου θρησκευτικής λύσσας κατα του Ελληνισμού και των γραμμάτων ... τώρα το γεγονός ότι υιοθέτησε η νέα θρησκεία -που οι ίδιοι οι Εβραίοι δεν ασπάσθηκαν- , στοιχεία του Αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού και τα ενέταξαν στο γενικότερο συνονθύλευμα για την συγκρότηση του δόγματός τους , αυτό είναι άλλη -τραγική- αλήθεια!

Τι σχέση -οποιαδήποτε σχέση- έχει ο Αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός , μαζί σας Τρέχα???

ΚΑΜΜΙΑΑΑΑ!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 00:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve -Το λάθος σου αγαπητέ μου Γιάπετ, είναι που πιστεύεις ότι η λέξη "Γραφάς",εννοεί μόνο τα της εκκλησίας βιβλία...
Αυτο δεν ισχύει, όχι μόνο για το "Πίστευε και μη, ερεύνα," που ζητά να ψάχνουμε τη γνώση και η αλήθεια θα μας δείξει το σωστό…

Το ενδιαφέρων πάντως είναι πως πουθενά δεν υπάρχει αυτή η φράση (όπως παρουσιάζεται) στην Α. γραφή ή και σε αλλά κείμενα από πατέρες της εκκλησίας.

Και εδώ πρέπει ν ρωτήσω τον φίλο μας τον trexagireve αν γνωρίζει συγκεκριμένα αν υπάρχει αυτή η φράση κάπου;… "Πίστευε και μη, ερεύνα,"

-Αθανάσιος Θεολόγος-

"... αλλα πιστευε εις πατερα, μη ερευνησεις δε το πραγμα
προσκυνει τον υιον, μη πολυπραγμονων την αυτου γεννησιν
ανυμνει το πνευμα το αγιον, μη εκζητων το της αγιας τριαδος μυστηριον..."

-Ιωάννης ο Χρυσόστομος-

"Πιστεύω εις ένα Θεόν Πατέρα παντοκράτορα. Πιστεύω, ουκ ερευνώ...ού διώκω το ακατάληπτον...ού μετρώ το αμέτρητον"

-Γ’ Οικουμενική Σύνοδος, Έφεσος 431
Θεοδότου επισκόπου ‘Αγκύρας-

"πίστευε τώι θαύματι καί μή ερεύνα λογισμοίς τό γενόμενον..."

Όπως διαβάζεις φίλε trexagireve κάθε απόσπασμα, μαζί και το γνωστό … «ερευνάτε τας γραφάς, ότι υμείς δοκείτε εν αυταίς ζωήν αιώνιον έχειν»… μας λένε ότι το μόνο που πρέπει να ερευνάμε είναι τα ιερά κείμενα…

quote:
trexagireve -ο χριστιανισμός, συντήρησε,διατήρησε και κράτησε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα, με κείμενα

πότε έγινε αυτό και δεν το γνωρίζω;….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 14:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου elo, η φράση,"ερευνάται τας Γραφάς", αφορά στον Κύριο της Δοξης, Ιησού Χριστό,γράφεται στα ευαγγέλια και το έχουμε ξαναγράψει, αρκετές φορές...
Το "πίστευε και μη,ερεύνα",αφορά στις πράξεις των αποστόλων,επίσης δηλωμένο....
Δεν είναι ότι δεν γνωριζεις,ότι ο χριστιανισμός, με την Αγία Γραφή, έκανε την ελληνική παγκόσμια γλώσσα,δεν είναι το ότι "Εγώ ειμί το Α και το Ω",δηλώνει τιμή για την Ελλάδα,αφού μόνο η ελληνική έχει ωμέγα,είναι το θέμα, ότι όλη η αρχαία γραμματεια και ότι έχουμε σε γραπτό λόγο,συντηρήθηκε, σπουδάστηκε και εξελίχθηκε απο χριστιανούς λόγιους, που ασχολήθηκαν με αυτά, μόνο λόγω του χριστιανισμού...Τόσο απλά ότι υπάρχει σήμερα απο ελληνικό πνευμα,το οφείλουμε στον χριστιανισμό...
Εκτός αν θες αν βγάλεις τους άλλους μεγάλους ευεργέτας του ελληνικού πνεύματος,τους...άραβες, πιο σημαντικους...Κι αυτό ειπώθηκε...τόσο αντιχριστιανικό μένος..Πόσο απόλυτα να το κάνουμε για να το καταλάβετε,φίλε μου;Γιατί είστε πολλοί,γι αυτό ο πληθυντικός...
Το φώς, δεν μπορεί παρά να λάμπει,όπως κι η αλήθεια...
Όσο για την πίστη, που θέτεις σαν αντιπαράθεση στη γνώση,είναι λάθος αντιληψη...Αυτό που λέει ειναι ότι αν κατι δεν το κατανοεί η λογική σου, πίστεψε το σαν ιδέα...Κι εννοούσε για αγάπη, μεταξύ των ανθρώπων,που ο άνθρωπος δεν έχει εύκολα να αισθανθεί για τον συνάνθρωπο του...Αυτή είναι η αλήθεια....είναι δύσκολη η αγάπη..
Αλλά, πρέπει να έχουμε αγάπη ο ένας για τον άλλο...Γι αυτό πάει το πίστευε ότι το πνεύμα λέει..Μόνο ένας κόσμος αγάπης, θα μεινει και πρέπει ο άνθρωπος να καταλαβαίνει, ότι άσχετα απο το πόσο τον εννοεί, έτσι θα γινει...Αυτό που θα μεινει είναι η Αλήθεια...
Το Πνεύμα της Αληθείας κι ότι είναι αληθινό, όχι όποιος νάναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 15:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
ο χριστιανισμός, με την Αγία Γραφή, έκανε την ελληνική παγκόσμια γλώσσα

Νομίζεις ότι ξεχνιούνται οι απαντήσεις στο φόρουμ, σε διάφορες ανοησίες που γράφετε και τις επαναφέρεις;;;

Εννοείς ότι ο χριστιανισμός μετάφρασσε την αγ. γραφή στα Ελληνικά ενώ η παγκόσμια γλώσσα τότε ήταν η... αραμαϊκή;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 18:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγόρι μου Γιάπετ, λές ότι ασχολείσαι με την ελληνική, μήπως θα έπρεπε να σταματήσεις,γιατί η καημένη δεν σε αντέχει;
Ωρε κλεφτόπουλο, που λέει κι η "Ηχώ",δεν υπήρχε διεθνής,αν και μιλούνταν αρκετά η ελληνική,αλλά, η Αγία Γραφή, την έκανε πεδίο μελέτης και φυσικά, σχετικά με την ελληνική γραφή,την έκανε πιο προσιτή και ζητούμενη...
Ξέρω ότι σου είναι δύσκολα,αλλα προσπαθώ ο καημένος, να σου δώσω
να καταλάβεις, ότι την αλήθεια, όσο και να κρύβετε το κεφάλι στην άμμο, δεν την χάνετε...Είναι εκεί και σας περιμένει...
Βρε την "ηχώ"..Βρήκες το ρόλο σου Εαρινέ, παιδί μου, το ομολογώ....Κάτι απο "Γιες μάστερ"...Η ουρά....
Εαρινή ουρα...
Είναι οπως λένε,"όμοιος με τον όμοιο και η κοπριά στα λάχανα"....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 21:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε την "ηχώ"..Βρήκες το ρόλο σου Εαρινέ, παιδί μου, το ομολογώ....Κάτι απο "Γιες μάστερ"...Η ουρά....
Εαρινή ουρα...
Είναι οπως λένε,"όμοιος με τον όμοιο και η κοπριά στα λάχανα"...

Χμμ ... μεθοδικοτητα , εμβαθυνση , πλουραλισμος και εν τελει συγκροτημενη σκεψη ... δεν μπορω να πω κατι ... ε γιαπετ , τι λες και ΄συ ;

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 22:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo
Το ενδιαφέρων πάντως είναι πως πουθενά δεν υπάρχει αυτή η φράση (όπως παρουσιάζεται) στην Α. γραφή ή και σε αλλά κείμενα από πατέρες της εκκλησίας.

Και εδώ πρέπει ν ρωτήσω τον φίλο μας τον trexagireve αν γνωρίζει συγκεκριμένα αν υπάρχει αυτή η φράση κάπου;… "Πίστευε και μη, ερεύνα,"

-Αθανάσιος Θεολόγος-
"... αλλα πιστευε εις πατερα, μη ερευνησεις δε το πραγμα
προσκυνει τον υιον, μη πολυπραγμονων την αυτου γεννησιν
ανυμνει το πνευμα το αγιον, μη εκζητων το της αγιας τριαδος μυστηριον..."
-Ιωάννης ο Χρυσόστομος-
"Πιστεύω εις ένα Θεόν Πατέρα παντοκράτορα. Πιστεύω, ουκ ερευνώ...ού διώκω το ακατάληπτον...ού μετρώ το αμέτρητον"
-Γ’ Οικουμενική Σύνοδος, Έφεσος 431
Θεοδότου επισκόπου ‘Αγκύρας-
"πίστευε τώι θαύματι καί μή ερεύνα λογισμοίς τό γενόμενον..."

Όπως διαβάζεις φίλε trexagireve κάθε απόσπασμα, μαζί και το γνωστό … «ερευνάτε τας γραφάς, ότι υμείς δοκείτε εν αυταίς ζωήν αιώνιον έχειν»… μας λένε ότι το μόνο που πρέπει να ερευνάμε είναι τα ιερά κείμενα…



Δυστυχώς φίλε elo αυτή είναι η μαύρη αλήθεια . Οι πατέρες της εκκλησίας όταν λένε «ερευνάτε τας γραφάς» δεν εννοούν επιστημονικές έρευνες και άλλα τέτοια σατανικά κατασκευάσματα , αλλά μόνο την «Αγία Γραφή» . Μη ξυπνήσουν δηλαδή τα πρόβατα διαβάζοντας κάτι άλλο και λακίσουν από το μαντρί , και ύστερα άντε να τα μαζέψης .
Τα υπόλοιπα όπως η ιστορία , η φιλοσοφία , η ποίηση , η βιολογία και οι άλλες επιστήμες είναι διαβολικές και δεν πρέπει να διαβάζονται από τους πιστούς χριστιανούς . Χαρακτηριστικό παράδειγμα που παραθέτω , είναι η προτροπή του Κλήμεντος με τον τίτλο «ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ» , στην οποία καθορίζεται επακριβώς το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να διαβάζη ένας χριστιανός .

ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΔΙΑ ΚΛΗΜΕΝΤΟΣ
Περί του απέχεσθαι πάντων των έξωθεν βιβλίων .

[ Των εθνικών βιβλίων πάντων απέχου. Τι γαρ σοι και αλοτρίοις λόγοις ή νόμοις ή ψευδοπροφήταις , ά δη και παρατρέπει της πίστεως τους ελαφρούς ; Τί γαρ σοι και
λείπει εν τω νόμω του Θεού , ίνα επ' εκείνα τα εθνόμυθα ορμήσης ; Είτε γάρ ιστορικά θέλεις διέρχεσθαι , έχεις τας Βασιλείους * είται σοφιστικά και ποιητικά , έχεις τους προφήτας , τον Ιώβ , τον Παροιμιαστήν , εν οις πάσης ποιήσεως και σοφιστείας πλείονα αγχίνοιαν ευρήσεις , ότι Κυρίου του μόνου σοφού Θεού φθογγοί εισίν, είτε ασμάτων ορέγη , έχεις τους ψαλμούς * είτε αρχαιογονίας , έχεις την Γένεσιν* είτε νομίμων και παραγγελιών , τον ένδοξον Κυρίου του Θεού νόμον. Πάντων ουν των αλλοτρίων και διαβολικών ισχυρώς απόσχου ....]

Με άλλα λόγια , κατά τον Κλήμη η «Αγία γραφή» ήταν δια πάσαν νόσον και πάσαν μ*****αν . Τέτοιος σκοταδισμός !!


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 22:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Βρε την "ηχώ"..Βρήκες το ρόλο σου Εαρινέ, παιδί μου, το ομολογώ....Κάτι απο "Γιες μάστερ"...Η ουρά....
Εαρινή ουρα...
Είναι οπως λένε,"όμοιος με τον όμοιο και η κοπριά στα λάχανα"...

Χμμ ... μεθοδικοτητα , εμβαθυνση , πλουραλισμος και εν τελει συγκροτημενη σκεψη ... δεν μπορω να πω κατι ... ε γιαπετ , τι λες και ΄συ ;

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/



Χριστιανικές κουβέντες , φυτολογία ... όπερ , τα φυτά στα θερμοκήπια!

Θα το δείς , ότι σε λίγο καιρό θα το πούν και το απίθανο , ότι ο Αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός , τα γράμματα και η φιλοσοφία , η οποία ενέπνευσε την αναγέννηση ήταν δικά τους επιτεύγματα!

Ακόμα και η Ελληνική γλώσσα δικό τους δημιούργημα ήταν ...


Αλλα εδώ δεν μπόρεσεαν οι νεστοριανοί να τα βρούν με τους ομοθρησκούς τους τους Αλεξανδρινούς...δεν μπόρσαν να τα βρούν με τους "καθαρούς"...Οι Αντιοχείς απο την άλλη μεριά -ΟΙ ΑΝΤΙΟΧΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΜΑΛΙΣΤΑ" ..είχαν την τάση να Χρησιμοποιούν Αριστοτελικές ιδέες , για να δικαιολογήσουν την πεποίθησή τους ότι η θεική φύση του Jesus , δεν πρέπει να συγχέεται με την ανθρώπινη φύση...ένας εκ των οποίων ήταν ο Διόδωρος Ταρσού κάνοντας σχόλια για την κοσμολογία του ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ.

Για να μην αναφερθούμε στον Νεστόριο Κων/λεως παρακαλώ , ο οποίος πυροδότησε την διένεξη επικρίνοντας τη χρήση του όρου Θεοτόκος για την "Παρθένο Μαρία"..ΛΈΓΟΝΤΑς :"Ο θεός δεν είναι μωρό ..δυό -τριών μηνών " ήταν το περίφημο σχολιό του , προς φρίκη εκείνων που ήταν συνηθισμένοι να λατρεύουν τον Ιησού-βρέφος!

Παρομοίως , υποστήριζαν οι Νεστοριανοί , ήταν ανόητο και ιερόσυλο να λέει κανείς , ότι ο Δημιουργός του Σύμπαντος ..βγήκε απο την μήτρα της Μαρίας...

Μόνοι τους έβγαζαν τα μάτια τους και τώρα τους φταίει ο καθένας που καταθέτει τα γεγονότα!

Και σαφώς , η Βυζαντινή επικράτεια -παρά τα όσα αρέσκονται να λένε κάποιοι , για ευνοήτους λόγους- είχε καταστεί επικίνδυνο μέρος για να ζούν μη-χριστιανοί και φιλόσοφοι!

Ξεχνούν τις θεολογικές διαμάχες , που μεταξύ τους δεν συμφωνούσαν για την ταυτότητα του Ιησού ως θεού -τελικά το επίλυσαν το θέμα στην Κωνσταντινούπολη και για την εν συνεχεία διαμάχη τους για τη σχέση μεταξύ της ανθρώπινης και της θεικής πλευράς του...ήταν βλέπετα θέμα ερμηνείας και όχι αλήθειας!

Ας βρίζουν , δεν πειράζει .... όλα είναι καταγεγραμμένα και μπορεί -πλέον- ο καθένας να ενημερωθεί!

Θέλησα να κρατήσω μια ήπια στάση κααι αυτό διότι πολλοί άνθρωποι το έχουν ανάγκη να πιστεύουν ότι υπάρχει ένα αποκούμπι γι'αυτούς -και καλά κάνουν- δεν θα μπώ επικριτικά στον απλό άνθρωπο αλλα σε ακραίους Φονταμενταλιστές που προσπαθούν καθυβρίζοντας να φιμώσουν όσους καταθέτουν γνωστά και καταγεγραμμένα γεγονότα , θα απαντώ όσο το δυνατόν -ακόμα και κεί- όσο το δυνατόν πιο κόσμια!

Αυτοί είναι που χρησιμοποιούν την άγνοια και τον φόβο των καθημερινών απλών ανθρωπων για ιδιοτελείς..ιδιτελέστατους μάλιστα σκοπούς!

Το έχω ξανα-πεί , θα μπορούσε ο χριστιανισμός να περάσει σε μια νέα εποχή , αφήνοντας δεσμά που τον κρατούν καθηλωμένο σε ιδέες και επιχειρήματα του χθές και που σήμερα πλέον δεν εμπνέουν και δεν απαντούν σε σύγχρονα ζητήματα και απαιτήσεις αλλα και αυτό θα προσέκρουε στα όσα πρότασσε ως αληθή το δόγμα... αλλα όποιος έχει τα γένια ..έχει και τα χτένια που σοφά λέει και ο λαός μας...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 23:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς το παρόν, όμως, αγαπητέ Εαρινέ,ο μόνος που συκοφαντεί και διαστρέφει είσαι εσύ και οι όμοιοι σου....Εγώ και ο χριστιανισμός,
έχουμε σταθερές θέσεις, αναλλοίωτες εις τους αιώνας, εσείς οι ακολουθούντες τον τυφλό(την επιστήμη)αλλάζετε θέσεις όλη την ώρα...
Ειδικά,εσύ, δεν έχεις καν θέσεις...
Για αγγέλους μιλήσαμε;
Δεν υπάρχουν έτσι;Ποια θρησκεία τους απορρίπτει;Για να δούμε πόσο κόντρα στην κόντρα είσαι φιλαράκι...
Προβλέπω σιωπή δυο ημερών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy