ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ασκητική ΙΙ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 18:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Προσπαθείστε όταν μπαίνετε σε κάποιο θέμα του παρόντος φόρουμ, να διαβάζετε προσεχτικά τις εισηγήσεις του συγγραφέα του, τα εισαγωγικά μυνήματα του θέματος καθώς και τον τίτλο του, και φροντίστε οι απαντήσεις που δίνετε να μην ξεφεύγουν από αυτό. Έχετε στο νου σας, για τι πράγμα μιλάτε, βλέποντας τον τίτλο του. Πρωτού ξεκινήσετε μια απάντηση κάντε quote, αν θέλετε, το τίτλο του θέματος στο μήνυμά σας.

Deva Parinito, 9/7/2005.


Καλησπέρα σας,

Έχετε κάνει αυτήν την "άσκηση" ? Έχετε απορίες πάνω σ' αυτήν την άσκηση ?

Τα δέοντα,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 24/09/2005 18:17:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 18:40:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
quote:Προσπαθείστε όταν μπαίνετε σε κάποιο θέμα του παρόντος φόρουμ, να διαβάζετε προσεχτικά τις εισηγήσεις του συγγραφέα του, τα εισαγωγικά μυνήματα του θέματος καθώς και τον τίτλο του, και φροντίστε οι απαντήσεις που δίνετε να μην ξεφεύγουν από αυτό. Έχετε στο νου σας, για τι πράγμα μιλάτε, βλέποντας τον τίτλο του. Πρωτού ξεκινήσετε μια απάντηση κάντε quote, αν θέλετε, το τίτλο του θέματος στο μήνυμά σας.

Deva Parinito, 9/7/2005.

Καλησπέρα σας,

Έχετε κάνει αυτήν την "άσκηση" ? Έχετε απορίες πάνω σ' αυτήν την άσκηση ?

Τα δέοντα,
Deva Parinito


Αγαπητέ φίλε Deva
αν γινόταν αυτό που θέτεις ως "άσκηση" τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει/υφίσταται περίπου το 70%-80% των "218490 Μηνυμάτων, που έστειλαν 4000 'μέλη' και βρίσκονται μοιρασμένα σε 6791 θέματα, που υπάρχουν στα 18 forums....!"

Το Τελευταίο Μήνυμα εστάλει στις 24/09/2005 18:34:09
από το μέλος PY8AGORAS. Παρακαλούμε καλωσορίστε το νεότερο Μέλος μας......


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 19:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης
quote:

quote:
Προσπαθείστε όταν μπαίνετε σε κάποιο θέμα του παρόντος φόρουμ, να διαβάζετε προσεχτικά τις εισηγήσεις του συγγραφέα του, τα εισαγωγικά μυνήματα του θέματος καθώς και τον τίτλο του, και φροντίστε οι απαντήσεις που δίνετε να μην ξεφεύγουν από αυτό. Έχετε στο νου σας, για τι πράγμα μιλάτε, βλέποντας τον τίτλο του. Πρωτού ξεκινήσετε μια απάντηση κάντε quote, αν θέλετε, το τίτλο του θέματος στο μήνυμά σας.

Deva Parinito, 9/7/2005.


Καλησπέρα σας,

Έχετε κάνει αυτήν την "άσκηση" ? Έχετε απορίες πάνω σ' αυτήν την άσκηση ?


Καλησπέρα Deva !

Εχω μια απορία. Αν ο θεματοθέτης παρεκκλίνει ο ίδιος από το θέμα του, θα πρέπει να συνεχίσω να απαντάω στην εισαγωγική του τοποθέτηση ;
Επίσης αν παρεμβαίνουν άλλοι συνομιλητές και απαντώντας σε εμένα ξεφεύγουν από το θέμα πρέπει να τους προσπεράσω ή να κάνω έστω και μια μικρή αναφορά στα λεγόμενά τους ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 22:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Αν ο θεματοθέτης παρεκκλίνει ο ίδιος από το θέμα του, θα πρέπει να συνεχίσω να απαντάω στην εισαγωγική του τοποθέτηση ;

Η ερώτησή σου είναι υποθετική. Αν κάνεις υποθετικές ερωτήσεις, θα παίρνεις και υποθετικές απαντήσεις.

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 24/09/2005 22:55:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 22:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Επίσης αν παρεμβαίνουν άλλοι συνομιλητές και απαντώντας σε εμένα ξεφεύγουν από το θέμα πρέπει να τους προσπεράσω ή να κάνω έστω και μια μικρή αναφορά στα λεγόμενά τους ;

Οι όποιες αναφορές σου στα λεγόμενα των υπολοίπων, (σωστές ή λάθος) το πιθανότερο είναι πως θα οδηγήσουν το αρχικό θέμα κάπου αλλού. Αυτό θα πρέπει να το έχεις πάντα υπ' όψην σου. Απο 'κει και μετά, είναι δικό σου θέμα τι θα κάνεις φίλε μου...

Κι αυτή είναι μια υποθετική απάντηση.

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 24/09/2005 22:57:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 22:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 24/09/2005 23:01:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 10:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης
Deva, καλημέρα!

Δεν είναι υποθετική πρόταση κάθε μια που περιέχει μέσα το "αν"
Υποθετικό θα ήταν να ρωτούσα : Αν ο Ριγκοτό έβαζε τρεις στις τέσσερις βολές θα κέρδιζε η Ελλάδα το παιχνίδι με τη Γαλλία για να πάει στον τελικό ; Αυτό είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να το γνωρίζει. Το γεγονός είναι γεγονός. Όλα τα άλλα είναι απλώς υποθέσεις.

Ωστόσο η παρέκκλιση των συζητήσεων από το αρχικό θέμα τους είναι κάτι που συμβαίνει, είναι κάτι πραγματικό και όχι υποθετικό. Δεν γίνεται όμως πάντα και γι’ αυτό υπάρχει το "αν". Το "αν" χωρίζει τις περιπτώσεις όπου υπάρχει παρέκκλιση από εκείνες όπου δεν υπάρχει. Και ρωτάω λοιπόν τι γίνεται στις περιπτώσεις όπου υπάρχει παρέκκλιση ;

Η θέση σου περί υποθετικής ερώτησης έχει ισχύ στην περίπτωση που εννοείς ότι δεν έχω τέτοια προσωπική εμπειρία παρέκκλισης από θέμα μετά την έναρξη αυτής της άσκησης. Τότε ναι, έτσι είναι.

...αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα.

Πολλές φορές δεν διαβάζω την αρχική τοποθέτηση αλλά μόνο τις τελευταίες απαντήσεις. Αλλά ακόμα και να διαβάσω την αρχική τοποθέτηση προσεκτικά, κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια της συζήτησης (ειδικά όταν αυτή είναι μακροσκελής), θα θυμάμαι μόνο ορισμένα σημεία της.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 10:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Και ρωτάω λοιπόν τι γίνεται στις περιπτώσεις όπου υπάρχει παρέκκλιση ;

Επεμβαίνει κάποιος που έχει "συντονιστικό" ρόλο.

Χρέος έχει αυτός που καταλαβαίνει τον ρόλο του. Επεμβαίνει και διορθώνει την οποιαδήποτε παρέκκλιση. Γι' αυτό ονομάζεται και συντονιστής.

Προσπάθησε να κάνεις την "άσκηση" φίλε μου. Η "Ασκητική" επιθυμεί συντονιστές. Συντονιστές του ίδιου μας του εαυτού...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 25/09/2005 10:52:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 15:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Deva θεωρείς ότι δεν πρέπει να παρεκκλίνουμε καθόλου από την αρχική εισήγηση.
Όμως όταν αναλύουμε ένα θέμα προβάλλουν διαφορετικές ερωτήσεις για τον καθ΄ένα μας
που αν δεν απαντηθούν δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε και να συνεχίσουμε.

Στην περίπτωση αυτή η επί μέρους επεξήγηση μπορεί να μας βγάλει από το αρχικό θέμα.
Επίσης αν τηρηθεί αυτό αυστηρά θα πρέπει να ανοίγονται άλλα τόσα θέματα για να συμπεριλάβουν τις απορίες.

Γιατί νομίζεις ότι είναι τόσο απαραίτητη η προσκόλληση στην εισήγηση και μόνο?

Φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 19:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Γιατί νομίζεις ότι είναι τόσο απαραίτητη η προσκόλληση στην εισήγηση και μόνο?

Καλησπέρα nst. Τι κάνεις ?

Η "άσκηση" δεν αφορά το φόρουμ φυσικά. Αν όμως την κάναμε κάθε φορά που ετοιμαζόμαστε να στείλουμε ένα ποστ στο φόρουμ, πολλές δυσάρεστες παρεξηγήσεις θα είχαν αποφευχθεί.

Εν πάσει περιπτώση, θα πρέπει πάντα να είμαστε συγκεντρωμένοι στο τι κάνουμε, είτε αυτό είναι μια αποστολή ενός μηνύματος σε ένα φόρουμ & και σε κάποιο συγκεκριμένο θέμα του, είτε είναι ένας πρωϊνός καφές με τους φίλους μας.

Η "Ασκητική ΙΙ" προσπαθεί να αναπτύξει την συνειδητότητα στον άνθρωπο. Αν κάποιος δεν μπορεί να είναι συγκεντρωμένος σε ένα θέμα του φόρουμ και να γράφει συνειδητά επί του θέματος κι όχι κρίνοντας τις απόψεις κάποιου μέλους, τότε είναι αδύνατον γι' αυτόν να γνωρίσει, να μάθει & κατόπιν να δώσει απαντήσεις σε ό,τι "υπαρξιακό" τον απασχολεί.

Η "Ασκητική ΙΙ" δεν επιθυμεί προσκολλήσεις σε οτιδήποτε. Επιθυμεί συνεχή εξάσκηση, συνεχή εγρήγορση, αυτοενθύμηση του ποιοι είμαστε, τι κάνουμε, τι λέμε, που είμαστε και που το λέμε. Αυτό, όπως βλέπεις, είναι πολύ δύσκολο για κάποιους. Και αυτοί οι κάποιοι, είναι οι ίδιοι που απορούν και επιθυμούν να γνωρίσουν το "θεϊκό". Αν λοιπόν, ένα τόσο απλό πράγμα, όπως είναι η "συντήρηση" ενός θέματος κάποιου φόρουμ στα πλαίσια του αρχικού, εισαγωγικού μηνύματος του εισηγητή, είναι τόσο δύσκολο γι' αυτούς, σκέψου πόσο δύσκολο θα ήταν να γνωρίσουν το "θεϊκό", ε ?

quote:
Επίσης αν τηρηθεί αυτό αυστηρά θα πρέπει να ανοίγονται άλλα τόσα θέματα για να συμπεριλάβουν τις απορίες.

Μακάρι να υπήρχαν απορίες. Απορίες ουσιαστικές όμως, απορίες που αφορούν το αρχικό θέμα. Είδες ? Ακόμη κι εσύ, δεν έχεις απορίες επί της "άσκησης". Για άλλο πράγμα ρωτάς. Αν ρωτάς για άλλο πράγμα, θα πάρεις και απάντηση για άλλο πράγμα. Έτσι γίνεται.

Η "άσκηση" βοηθάει στον συντονισμό του εαυτού μας. Όχι στο συντονισμό ένος φόρουμ. Αν και ο εαυτός μας, πολλές φορές μοιάζει με μια τεράστια αγορά...

Φιλικά,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 27/09/2005 19:43:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 20:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Deva γιατί λες ότι δεν έχω απορίες πάνω στην άσκηση?

Ο λόγος που ρώτησα ήταν ακριβώς η απορία που είχα σχετικά με την έννοια της ασκήσεως.

Οσον αφορά την κριτική στις απαντήσεις των συνομιλητών μας συμφωνώ μαζί σου.
Προσωπικά ποτέ δεν έχω γράψει κάτι υπό μορφή κριτικής. Αν δεν ξέρω ή δεν καταλαβαίνω προσπαθώ να το μάθω ρωτώντας ή καταθέτοντας μία άποψη που μπορεί να συζητηθεί.

Σε ρώτησα σκεπτόμενη ότι καμία φορά έστω και παρεκκλίνοντας του θέματος βρίσκω κάποιες απαντήσεις σε δικά μου ερωτήματα μέσα από την διαφορετική άποψη του άλλου.

Εχω επαναλάβει τις προηγούμενες ασκήσεις αλλά κάθε φορά που τις κάνω εμφανίζονται καινούργια πράγματα.
Μάλλον θα τις περιγράψω συνολικά.

Φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 01:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Deva γιατί λες ότι δεν έχω απορίες πάνω στην άσκηση?

Γιατί πουθενά η "άσκηση" δεν αναφέρεται σε καταστάσεις "προσκόλλησης". Λέει, πολύ απλά, να έχουμε στο νου μας, τον τίτλο του θέματος στο οποίο γράφουμε και να μην ξεφεύγουμε από αυτό. Είναι κι αυτό ένα είδος αυτοενθύμησης που απευθύνεται περισσότερο στο νοητικό κέντρο ενός ανθρώπου. Αν ένα μέλος συνειδητοποιούσε πως μια πιθανή απάντησή του είναι εκτός θέματος, τότε δεν θα έπρεπε να αναρρωτηθεί γιατί συνεχίζει να απαντά κατ' αυτόν τον τρόπο ? Και μόνο αυτό το "γιατί" που θα του εμφανιζόταν, θα τον βοηθούσε αρκετά. Αν φυσικά ήταν ειλικρινής με τον ίδιο του τον εαυτό, έτσι ?

quote:
Γιατί νομίζεις ότι είναι τόσο απαραίτητη η προσκόλληση στην εισήγηση και μόνο?

Σε ποιο σημείο της "άσκησης" νομίζεις πως διαφαίνεται κάτι τέτοιο ?

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 28/09/2005 02:19:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 02:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Σε ρώτησα σκεπτόμενη ότι καμία φορά έστω και παρεκκλίνοντας του θέματος βρίσκω κάποιες απαντήσεις σε δικά μου ερωτήματα μέσα από την διαφορετική άποψη του άλλου.

Ναι, καλό φαίνεται αυτό. Αν όμως, όπως λες, τυχαία βρεις μιαν απάντηση, έχεις αναρρωτηθεί πόσο τυχαίο μπορεί να είναι και το ίδιο το ερώτημά σου ?

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 28/09/2005 02:23:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 22:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Σε ποιο σημείο της "άσκησης" νομίζεις πως διαφαίνεται κάτι τέτοιο

Καλησπέρα Deva
Η απάντηση που έδωσες σχετικά με το γιατί θα συνέχιζε κάποιος να απαντά
έξω από το θέμα ήταν επαρκής για να καταλάβω την σημασία της.
Δεν βλέπω προσκόλληση πουθενά με αυτά τα δεδομένα.

Σχετικά με το τυχαίο των ερωτήσεων και των απαντήσεων , εχω να πω το εξής:

Πρίν από λίγη ώρα αναρωτιόμουν πόσο ‘’τυχαία ‘’ είναι αυτά που μας συμβαίνουν και ξαφνικά βλέπω την ίδια ερώτηση στην ασκητική.

Δεν ξέρω αν τώρα είμαι εκτός θέματος . Αν με ρώταγες θα έλεγα ότι είμαι, επειδή το θέμα μας δεν είναι το << τυχαίο στη ζωή μας >>, αλλά απαντάω στην ερώτηση σου.

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη τείνω να πιστέψω ότι τίποτα δεν είναι ΄΄ τυχαίο’’.
Νομίζω ότι τα γεγονότα [ όπως και οι απορίες] που είναι να γίνουν θα γίνουν και ότι δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε.
Αντίθετα τα οδηγούμε έστω και χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε να πάρουν την προδιαγραμμένη πορεία.
Εμείς νομίζω ότι μπορούμε να επέμβουμε στην εξομάλυνση αυτής της πορείας
Ισως ακούγεται μοιρολατρικό αλλά η μέχρι τώρα ζωή μου, αυτό μου έχει δείξει.

Αν θες παραθέτεις και εσύ την άποψη σου πάνω σε αυτό.
Προσωπικά θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η γνώμη σου.

φιλικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

4rthThief
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 20:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 4rthThief
quote:
Εμείς νομίζω ότι μπορούμε να επέμβουμε στην εξομάλυνση αυτής της πορείας

Προς το παρόν, δεν μπορούμε να κάνουμε απολύτως τίποτα. Τα γεγονότα συμβαίνουν με τον μοναδικό τρόπο που μπορούν να συμβούν. Οι έννοιες "τυχαίο" ή "μοιραίο", δεν έχουν καμία απολύτως αξία. Τα πράγματα ακολουθούν την μία και μοναδική ροή τους. Για να μπορέσουμε να επέμβουμε, πρέπει να μάθουμε τι σημαίνει να μπορεί κάποιος να κάνει κάτι, να πράξει δηλ. είτε με την μορφή επέμβασης, είτε με οποιαδήποτε άλλη μορφή (συμβουλευτική, βοηθητική, επιθετική, αμυντική). Αυτό προς το παρόν, δεν το γνωρίζουμε. Δεν τίθεται λοιπόν θέμα "εξομάλυνσης", αλλά θέμα βούλησης ή ακόμα βαθύτερα, θέμα πίστης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

4rthThief
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 20:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 4rthThief

Η Ασκητική ΙΙ συνεχίζεται.

Προσπαθήστε να αισθανθείτε τον εαυτό σας, όταν βρεθείτε σε μια κυλιόμενη σκάλα. Πολλοί από εσάς, ίσως να έχετε βρεθεί σε κάποια μέρη που διαθέτουν τέτοιες σκάλες. Τι συμβαίνει κατά την άνοδο και τι κατά την κάθοδο ? Αισθάνεσθε το βάρος σας όταν μετακινείστε με αυτήν ? Σε ποιο σημείο νομίζετε ότι μπορείτε να ισορροπήσετε ? Τι συμβαίνει σ' εκείνη την χρονική στιγμή ?

Deva Parinito


Edited by - 4rthThief on 03/11/2005 20:21:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

force385
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 19:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους force385
Σάββατο, 11 η ώρα το πρωί..Βρίσκομαι σε πολυκατάστημα ρουχισμού και θέλω ν΄ αγοράσω μιά μπλούζα.Στις 11.30 έχω μιά συνάντηση και θέλω να προλάβω.
Πατώ στο πρώτο σκαλοπάτι.Αισθάνομαι το βάρος του σώματος στην δεξιά μου πατούσα και ταυτόχρονα μια κίνηση της κατακορύφου του σώματος προς τα μπροστά.Την ώρα που η σκάλα ανεβαίνει νοιώθω μιά τάση στο δεξί μου πόδι να θέλει ν΄ ανέβει το επόμενο σκαλοπάτι.
Μιά σκέψη να προλάβω.
Η αίσθηση του σώματος χάνεται.
Θεληματικά την ξαναφέρνω.
Βάρος πάνω στις πατούσες,φέρνω το κορμί μου στην κατακόρυφο,νοιώθω την αναπνοή μου λίγο ακανόνιστη.
Ελπίζω να βρώ μαύρη μπλούζα.Ελπίζω να προλάβω.Απ! νοιώθω ακόμα το βάρος μου, και λίγο την αίσθηση της αναπνοής.Έχασα όμως την κατακόρυφο.Παράξενη αίσθηση.
Ξαναεπανέρχομαι.
Πλησιάζω την πωλήτρια.Μιλώ.Αγοράζω.Πληρώνω.Το σώμα πουθενά.
Πατώ το πρώτο σκαλοπάτι να κατέβω.
Μα τί συμβαίνει?
Επαναφέρω την αίσθηση του βάρους.Αναπνοή ακατάστατη.
Άργησα.
Δυό-δυό τα σκαλοπάτια να προλάβω.
Αίσθηση σώματος μηδέν...................

Ερώτημα : Γιατί τον υπόλοιπο καιρό δεν είμαι έτσι ??????


Η συνειδητή πίστη είναι ελευθερία/Η συναισθηματική πίστη είναι δουλεία/Η μηχανική πίστη είναι βλακεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

25th_Thief
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 11:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 25th_Thief
quote:
Γιατί τον υπόλοιπο καιρό δεν είμαι έτσι ??????

Δηλ. πως έτσι ?

Μπορείς να χαρακτηρίσεις με μία λέξη τον εαυτό σου, στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα της μισής ώρας που είχες στην διαθεσή σου ?

Η συνειδητότητα, είναι μια κατάσταση μεταβαλλόμενη. Αυτό φαίνεται και από την ίδια την περιγραφή που κάνεις. Μόλις αντιληφθείς το βάρος σου, μόλις νιώσεις το βάρος σου (αλήθεια, αισθανόσουν βαρύς ή ελαφρής ?) χάνεις την "κατακόρυφο", όπως λες.

Η "άσκηση" λέει : "Προσπαθήστε να αισθανθείτε τον εαυτό σας". Τα χέρια σου για παράδειγμα τα αισθανόσουν ? Η τα κινούσες μηχανικά ? Τα μάτια σου ? Τι έβλεπες σ' εκείνο ο μισάωρο ? Τα αυτιά σου ? Τι άκουγες ? Δεν λες τίποτε γι' αυτά στην περιγραφή σου.

Είδες την πωλήτρια. Πως ήταν ? Τι σου είπε ? Τι της είπες ? Σκέφτηκες κάτι εκείνη την στιγμή της συναλλαγής ? Πως ήταν το εμπορικό κέντρο ? Είχε κόσμο, η όχι ? Πόσα άτομα ήταν στο μαγαζί ? Πολλά ή λίγα ? Τι χρώμα είχε η μπλούζα που αγόρασες ? Πως σου φάνηκε η τιμή της ? Τι σκεφτόσουν σ' όλο αυτό το διάστημα της αγοράς ?

Όλα τούτα πρέπει να μπορείς να τα περιγράψεις. Η "άσκηση" είναι συγκεκριμένη. Μιλάς για ένα χρονικό διάστημα μισής ώρας. Είναι συγκριτικά μεγάλο σε σχέση με το διάστημα που προτείνει η "άσκηση". Είναι σαν να θέλουμε να πάμε από το πρώτο πάτωμα, στο πέμπτο, με ένα πήδημα.

Ξανακάνε την "άσκηση", μόνο κατά την διάρκεια που ανεβαίνεις, και μόνο κατά την διάρκεια που κατεβαίνεις κάποια κυλιόμενη σκάλα. Μόνον τότε. Προσπάθησε, για αρχή, να δεις τι συμβαίνει στην ακοή σου, έχοντας συνείδηση μόνο του βάρους σου. Τι ακούς ? Δύο πράγματα θα κάνεις. Αίσθηση του βάρους & ακοή. Τίποτε άλλο. Αν θέλεις, μπορείς να τα συνδιάσεις κάπως αλλιώς. Αλλά επέλεξε μονάχα δύο αισθήσεις για αρχή, για τις οποίες θα είσαι σίγουρος πως μπορείς να συγκεντρωθείς.

Στο μισάωρο που περιγράφεις, έχουν συμβεί εκατοντάδες χιλιάδες πράγματα γύρω σου που δεν τα αντιλήφθηκες. Γιατί ? Μήπως επειδή η σκέψη σου ήταν απασχολημένη με το να παρατηρεί τον χρόνο ? Την επόμενη φορά, άσε το χρόνο στην ησυχία του. Μην τον σκέφτεσαι. Ούτως η άλλως, ο χρόνος περνάει...


Σ' ευχαριστώ για την συμμετοχή σου,
Deva Parinito

Edited by - 25th_Thief on 30/11/2005 11:39:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

25th_Thief
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 12:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 25th_Thief

Η παραπάνω "άσκηση", έχει να κάνει με δύο πολύ γνωστές έννοιες που συναντούμε στα διάφορα βιβλία "αποκρυφισμού". Την έννοια της "ανόδου" και την έννοια της "καθόδου".

Κάποτε μια φίλη με ρώτησε : "Έχεις κάνει κάθοδο?". Της απάντησα, "Ναι". Δεν με ρώτησε τίποτε άλλο, γιατί πίστεψε πως είχε καταλάβει. Αν με ρώταγε για παράδειγμα "Δηλ. τι έχεις κάνει ?", θα της απαντούσα πως "Κατεβαίνω συχνά την σκάλα του σπιτιού μου". ΄

Σε όσους κάνουν την "άσκηση" συνειδητά, η έννοιες "κάθοδος" και "άνοδος", θα αποκαλυφθούν από μόνες τους. Θα δουν, θα κατανοήσουν πως στην ουσία, η οδός, είναι μία. Αυτή της ανόδου, είναι ίδια με αυτή της καθόδου. Αυτό, είναι για αρχή ένα πολύτιμο συμπέρασμα, σύμφωνο με πολλές διδασκαλίες. Θα πρέπει όμως, οι ίδιοι να οδηγηθούν εκεί, όχι επειδή τους το λέω εγώ. Αυτό που λέω δεν έχει αξία. Γι' αυτό ο Ηράκλειτος λέει : "Όδός, άνω κάτω, μία".

Πολλοί λένε πως για να κάνεις "κάθοδο", θα πρέπει να είσαι "κάπως". Εγώ λέω : Κατέβα μια φορά την σκάλα του σπιτιού σου, ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ, και θα έχεις κάνει κάθοδο. Μην ξεχνάς όμως πως η κάθε σκάλα έχει ορισμένο αριθμό σκαλοπατιών. Η ψυχή σου... Δεν έχει!

Deva Parinito

Edited by - 25th_Thief on 30/11/2005 12:21:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

force385
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 10:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους force385
quote:
Μιλάς για ένα χρονικό διάστημα μισής ώρας.

Μιλώ μόνο για την συγκεκριμένη στιγμή που περιγράφει η άσκηση, δηλ. όταν ανέβαινα και όταν κατέβαινα τις σκάλες.Εκείνο το διάστημα έκανα την άσκηση.Άπλώς θεώρησα καλό να περιγράψω τις αντικειμενικές συνθήκες κάτω απο τις οποίες πραγματοποίησα την άσκηση.Και γι΄ αυτό, μπορώ μεν να περιγράψω όλες τις υπόλοιπες καταστάσεις που βάζεις (συνομιλία με πωλήτρια κλπ.) αλλά μόνο σαν μνήμη.Εκείνες τις στιγμές η προσοχή είχε φύγει απο το σώμα μου.
Την στιγμή που έκανα την άσκηση,(στις σκάλες) προσπαθούσα να κρατήσω την προσοχή στο σώμα.Αυτό όμως είχε επίπτωση στα εξωτερικά ερεθίσματα που δεχόμουν εκείνη την στιγμή,(βλέπω,ακούω), γιατί αυτά αδυνάτισαν και υπήρχε ένα ενδιφέρον εκείνη την στιγμή για το μέσα μου.Ήταν πολύ ενδιαφέρον το σημείο στο οποίο η προσοχή μου ήταν στο σωμά, αλλά ταυτόχρονα παρατηρούσα και τους συνειρμούς της σκέψης μου.Ήταν σαν να δημιουργήθηκε στιγμιαία ένα τρίτο σημείο, το οποίο εκείνη την στιγμή "έβλεπε" το σώμα μου, και τον νου μου ταυτόχρονα.Αυτό είναι που περιγράφω στην άσκηση σαν "παράξενη αίσθηση" η οποία όμως κράτησε δευτερόλεπτα.
Εκείνη όμως την στιγμή ήμουν αποκομένος απο το έξω.

Το ερώτημα που προέκυψε αφορούσε μιά αποροία περισσότερο διαισθητική παρά διανοητική, η οποία ήταν ένα γιατί η αίσθηση αυτή στο σώμα μπορεί να γίνει μόνο μέσα απο κάποια θεληματική προσπάθεια και χάνεται αμέσως μόλις αυτή η προσπάθεια αδυνατίζει.

Ένα δεύτερο ερώτημα που προέκυψε απο τις παρατηρήσεις σου είναι ότι κατα την διάρκεια της άσκησης υπάρχει ένα σαφές ενδιαφέρον να στρέψω την προσοχή μου προς τα μέσα και όχι προς τα έξω.Απο την άλλη νοιώθω ότι η ποσότητα προσοχής που διαθέτω δεν έπαρκεί και για τα τρία.(αίσθηση σώματος, στροφή προς τα μέσα, στροφή προς τα έξω).

Να εμπιστευτώ αυτό το ενδιαφέρον ή τις επόμενες φορές να ρίξω το βάρος στις προς τα έξω εντυπώσεις (εννοείται κρατώντας πάντα την προσοχή στην αίσθηση του σώματος) ?

Η συνειδητή πίστη είναι ελευθερία/Η συναισθηματική πίστη είναι δουλεία/Η μηχανική πίστη είναι βλακεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

25th_Thief
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 20:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 25th_Thief
quote:
Το ερώτημα που προέκυψε αφορούσε μιά αποροία περισσότερο διαισθητική παρά διανοητική, η οποία ήταν ένα γιατί η αίσθηση αυτή στο σώμα μπορεί να γίνει μόνο μέσα απο κάποια θεληματική προσπάθεια και χάνεται αμέσως μόλις αυτή η προσπάθεια αδυνατίζει.

Ναι, έχεις δίκιο. Αυτό συμβαίνει γιατί ολόκληρη η ανθρωπότητα έχει εξελιχθεί κατ' αυτόν τον μηχανικό τρόπο. Εξηγούμαι.

Η ανθρωπότητα κουβαλά μέσα της, όλα τα μικρόβια του παρελθόντος. Ο κάθε άνθρωπος, ένας κόκκος άμμου στο σύμπαν της ύπαρξης, μια απειροελάχιστη μονάδα στην απεραντοσύνη της Φύσης, συμμετέχει σε κάθε ενέργειά της πλάσης με τον δικό του τρόπο. Κουβαλά, όχι μόνο το δικό του παρελθόν, αλλά ολόκληρο το παρελθόν της ανθρωπότητας στον νου του, στο σώμα του, στην ψυχή του. Η ανθρωπότητα έχει "εξελιχθεί" με χίλιους λανθασμένους τρόπους. Με βία, με σφαγές, με πολέμους, με πείνα, με δίψα, με αδικίες, με εκμετάλλευση, με εξαπάτηση. Βάζω την λέξη "εξέλιξη" σε εισαγωγικά, γιατί στην πραγματικότητα δεν υπάρχει καμία ουσιαστική εξέλιξη. Ο άνθρωπος ακόμη βρίσκεται σε πρωτόγονα στάδια, όσον αφορά αυτή την "παράξενη αίσθηση" που αναφέρεις.

Και βρίσκεται σε πρωτόγονα στάδια, ακριβώς γιατί αδυνατεί να διατηρήσει την συνειδητότητά του σε ότι κάνει. Λες "διαρκεί δευτερόλεπτα". Ναι, έτσι είναι. Έχεις δίκιο. Γιατί άραγε ? Γιατί ο άνθρωπος έχει μεγαλώσει, έχει εμποτίσει το "είναι" του με όλα αυτά τα μικρόβια του παρελθόντος που κουβαλά.

Πάρε ένα μικρό παιδί, ένα μωρό, και βάλ'το για χρόνια σ' ένα σκοτεινό κλουβί. Μετά από χρόνια, βγάλ'το. Θα πάθει τέτοιο σοκ, που ίσως να μην μπορέσει ούτε και να ζήσει. Κάπως έτσι, μεγαλώσαμε. Όταν λοιπόν, καλούμαστε να βάλουμε την συνειδητότητα στο "είναι" μας, είναι σαν να δεχόμαστε ένα "ισχυρό" σοκ. Αυτό κρατάει ελάχιστα. Μετά, επιστρέφουμε στην γνώριμή μας πραγματικότητα. Επιστρέφουμε, γιατί η ασυνειδητότητα, η μηχανικότητα έχει γίνει πια η "δεύτερη φύση" μας.

Η Ασκητική ΙΙ, βασίζεται στην διαρκή εγρήγορση, στην διαρκή προσπάθεια αποτίναξης αυτής της μηχανικότητας. Πρέπει όμως να αρχίσουμε από την αρχή. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως είμαστε μηχανές. Όταν το κατανοήσουμε αυτό, μόνο τότε θα επιθυμίσουμε πραγματικά να το διώξουμε από μέσα μας. Συνεχής προσπάθεια, συνεχής "άσκηση", στην αρχή σε πολύ απλά καθημερινά πράγματα.

Έίχα παρατηρήσει το εξής σ' εμένα κάποτε. Πολλές φορές κατά την διάρκεια του απογεύματος, χωρίς να αισθάνομαι καθόλου πείνα, πήγαινα και μηχανικά άνοιγα το ψυγείο της κουζίνας, έβλεπα τι είχε μέσα, και το έκλεινα. Δεν έπερνα τίποτε να φάω, απλά, ανοιγόκλεινα το ψυγείο, χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο, χωρίς ποτέ να ερευνήσω γιατί πραγματικά το κάνω. Ανόητο ε ? Κι όμως, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που το κάνουν. Έκανα το εξής : Έβαλα μια ταμπέλα, πάνω στο ψυγείο που έγραφε : "Μην ανοίγεις το ψυγείο, αν δεν πεινάς". Κάτι σαν "Μπαμπά, βάλε ζώνη ασφαλείας", που έχουν κάποιοι στο τιμόνι του αυτοκινήτου τους. Έτσι, μετά από λίγο χρονικό διάστημα, έπαψα πια να κάνω, κάτι το οποίο δεν είχε κανένα νόημα.

Φιλικά,
Deva Parinito
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

25th_Thief
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 21:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 25th_Thief
quote:
Να εμπιστευτώ αυτό το ενδιαφέρον ή τις επόμενες φορές να ρίξω το βάρος στις προς τα έξω εντυπώσεις (εννοείται κρατώντας πάντα την προσοχή στην αίσθηση του σώματος) ?

Οι εντυπώσεις είναι ένα από τα 3 είδη τροφής για τον άνθρωπο. Τα άλλα δύο είναι, ο αέρας και η ύλη (η τροφή δηλ. σαν ύλη, σαν ενέργεια.)

Να εμπιστευτείς τις αισθήσεις σου, προς το παρόν. Εμπιστέψου απόλυτα την ακοή σου, για παράδειγμα. Τι ακούς ? Θορύβους ? Μουσική ? Λόγια ? Τι λόγια ? Πως είναι αυτά τα λόγια ? Σου ακούγονται σαν θυμωμένα, σαν ήρεμα, σαν απλές κουβέντες ? Γιατί μιλούν έτσι οι άνθρωποι ? Καταλαβαίνεις τι λένε ? Γιατί το λένε ? Πως το λένε ? Ακούς για παράδειγμα το τρίξιμο από τις ρόδες του τρένου στον υπόγειο σταθμό όταν έρχεται αυτό? Κι αν τον ακούς, πως είναι ? Σαν στριγλιά ? Σαν κραυγή ? Πως ? Περιέγραψέ τον. Ακούς τα βήματά σου όταν περπατάς, όταν μπένεις στο τρένο ? Πως είναι ο ήχος ? Παρατήρησε. Παρατήρησε πολύ προσεχτικά και συγκεντρώσου. Το αυτί σου, σιγά σιγά, θα δεις πως θα αποκτήσει "βιονικές" ικανότητες. Θα εκπλαγείς με όσα θα ακούς. Θα λες "πω, πω, πως δεν τ' άκουγα όλα αυτά πριν!"?

Πρόσεξε : Δεν πρέπει να συμμετέχει καθόλου ο νους σ' αυτήν την διαδικασία. Θα σε πλανέψει. Θα σου δημιουργήσει φανταστικά ακούσματα. Πρόσεξε, είναι σημαντικό. Μην το κάνεις για πολύ ώρα. Όσο διαρκεί η άνοδος ή η κάθοδος της κυλιόμενης σκάλας. Μετά, άσε το αυτί σου ήσυχο. Την επόμενη μέρα πάλι, ξαναδοκίμασε, απλά, χωρίς να βιάζεις τον εαυτό σου. 'Ακου, αφουγκράσου...

Deva Parinito Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

force385
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 13:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους force385
Διάλεξα δυό διαφορετικές συνθήκες για την άσκηση.

Στην πρώτη διάλεξα έναν περίπατο όπου ήμουν μόνος.Ξεκίνησα φέρνοντας την προσοχή στο βάρος του σώματος το οποίο κυρίως το αισθανόμουν στις πατούσες καθώς προχωρούσα, και στην κατακόρυφο που την αισθανόμουν κυρίως στην περιοχή της σπονδυλικής στήλης.Η ώρα ήταν ήσυχη και άκουγα τον θόρυβο απο τα αυτοκίνητα στον διπλανό δρόμο.Άκουγα και κάποια μακρινά γαυγίσματα.Στην αρχή τον θόρυβο απο τα αυτοκίνητα τον εισέπρατα σαν έναν εννιαίο θόρυβο (όπως είμαι συνηθισμένος να τον ακούω συνήθως). Όσο συγκεντρωνόμουν όμως σ΄ αυτόν τον εννιαίο θόρυβο άρχισα να διακρίνω πιο καθαρά τους ήχους των κινητήρων, άλλοι πιό οξυμένοι και άλλοι λιγότερο.Υπήρχε μια τάση μέσα μου να τους κατατάξω.Να τους βάλω σε μιά φόρμα.Μόλις έμπαινα σ΄ αυτή την διαδικασία η προσοχή χάνονταν και έμπαινα σε τελείως παράλογους συνειρμούς.Σε συνολική διάρκεια μισής ώρας που κράτησε ο περιπάτος αυτή η κατάσταση που περιέγραψα συνεχίζονταν με τις ίδιες ακριβώς ενναλαγές. Τις πρώτες φορές ξεσηκωνόταν κάτι μέσα μου, γιατί ξεχνιέμαι. Κάποια στιγμή όμως εμφανίστηκε μιά αποδοχή, ότι έτσι είναι,(δύσκολο να την βάλω σε λέξεις). Σαν κάτι να υποχώρησε μέσα μου.Εκείνες τις στιγμές είχα και την μεγαλύτερη αίσθηση καθαρότητας αυτού που συνέβαινε. Οι οξείς ήχοι ξεσήκωναν μέσα μου μια δυσαρέσκεια την οποία έβλεπα να σφίγγει τους μυς του λαιμού, και να επεμβαίνουν στον ρυθμό του βηματισμού(τον έκαναν πιό γρήγορο).
Αυτό μου προκάλεσε και ένα ενδιαφέρον στο να μελετήσω τι εμφανιζόταν πρώτο. Δηλ. αυτό το δυσάρεστο συναίσθημα προκαλούσε αυτή την αντίδραση στο σώμα μου, ή πρώτα εμφανιζόταν αυτή η αντίδραση στο σώμα και μετά η δυσαρέσκεια ? Αλλά έμεινα με το ενδιαφέρον.

Η δεύτερη στιγμή για την οποία δεν έχω να πω πολλά πράγματα ήταν η συνομιλία που είχα με κάποιον φίλο. Μόνο στην αρχή της συνομιλίας μπορώ να πώ ότι άκουγα (την χροιά της φωνής του, την ένταση, και ταυτόχρονα να καταλάβω τι μου λέει ), και έβλεπα την τάση που είχα να φορμάρω, να συμπεράνω εκ των προτέρων τι έχει να μου πεί για να σκεφτώ την δικιά μου απάντηση.Εκτός απο μιά έκπληξη-απορία που εμφανίστηκε στιγμιαία (πως είναι δυνατόν να συμβαίνουν έτσι τα πράγματα) μετά απο διάστημα 2-3 λεπτών είχα ξεχαστεί τελείως.

To Know | To Be | To UnderstandΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 14:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega
Τα τελευταία μυνήματά σου , μου έδωσαν αρκετή βοήθεια , ώστε να αντιληφθώ ,εξερευνήσω καλλύτερα το άγνωστο κομμάτι του εαυτού μου .
Να είσαι καλά .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 14:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega
quote:

Τα τελευταία μυνήματά σου , μου έδωσαν αρκετή βοήθεια , ώστε να αντιληφθώ ,εξερευνήσω καλλύτερα το άγνωστο κομμάτι του εαυτού μου .
Να είσαι καλά .

Συγνώμη ,να είστε καλά ταιριάζει καλλύτερα ,άλωστε ο φίλος force385 , στάθηκε αφορμή για να αναπτυχθούνε τα πολύτιμα πνευματικά ερεθίσματα που αποκώμησα .
Ευχαριστώ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

29th_Thief
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 00:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 29th_Thief
quote:
Οι άνθρωποι είναι μηχανές που εξουσιάζονται από εξωτερικές επιδράσεις
και δεν γνωρίζουν τίποτε.

Θεμελιώδης Αρχή της Ασκητικής ΙΙ



force385

Οι μηχανές (κινητήρες αυτοκινήτων στην δική σου περιγραφή) μας φέρνουν έναν κόμπο στον λαιμό. Τώρα, το γνωρίζεις πια. Τουλάχιστον, το άκουσες. Το άκουσες πραγματικά. Κι είναι τούτο, πολύ σημαντικό. Άσχημο ε ? Δυσάρεστο. Ερεύνησε τώρα τον εαυτό σου. Σε ποιες περιπτώσεις νομίζεις πως συμπεριφέρεσαι όπως ακριβώς ένας κινητήρας εσωτερικής καύσεως, όμοιος με αυτούς που άκουσες ? Σε κάποια περίπτωση θυμού ίσως ? Για ψάξ' το λίγο μέσα σου. Κάνε την σύνδεση τώρα.

Γιατί σου δημιουργήθηκε αυτή η τάση της κατάταξης που αναφέρεις ?

quote:
(πως είναι δυνατόν να συμβαίνουν έτσι τα πράγματα)

Ξανά θα σε ρωτήσω : Πως έτσι δηλ?

quote:
Τα τελευταία μυνήματά σου, μου έδωσαν αρκετή βοήθεια , ώστε να αντιληφθώ ,εξερευνήσω καλλύτερα το άγνωστο κομμάτι του εαυτού μου .

Και τι αντιλήφθηκες ? Βρήκες κάτι ? Πες μας...

Deva Parinito


Edited by - 29th_Thief on 04/12/2005 00:33:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

29th_Thief
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 00:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 29th_Thief

force385,

Οι συνθήκες που επέλεξες να "ασκηθείς", ομολογώ πως δείχνουν έναν ευφυή άνθρωπο. Σου μίλησα στα προηγούμενα ποστ για "μηχανικότητα" και κατευθύνθηκες, προσάρμωσες την "άσκηση" πάνω σ' ένα επίπεδο που φαίνεται – ξεκάθαρα από την περιγραφή σου – πως έχεις έλθει σε επαφή – προς το παρόν μόνο μέσω της ακοής, αλλά το κατάφερες – με την έννοια της "μηχανής". Άκουσες ξεκάθαρα τους κινητήρες των αυτοκινήτων. Μηχανές είναι κι αυτοί. Τι θα έλεγες τώρα, αν σου έλεγα πως ο άνθρωπος συμπεριφέρεται ανάλογα με τούτες τις μηχανές ? Αυτό που άκουσες, ήταν αυτός ο ήχος που ο καθένας έχει μέσα μας. Ξέρω πως ακούγεται παράλογο, μα προσπάθησε τώρα να συνδέσεις τον ήχο, την αυξομείωση δηλ. που λες, με το τι συμβαίνει στον εσωτερικό κόσμο του ανθρώπου. Αφού είμαστε μηχανές, γιατί να μην έχουμε και 'μεις, βαθύτερα, στο "είναι" μας, έναν τέτοιο κινητήρα ? Όσο κι αν φαίνεται αστείο, θα μπορούσε. – Κινούμαστε πια σε φιλοσοφικό επίπεδο - Κινητήρας εσωτερικής καύσεως. Χα! χαμογελάω τώρα, γιατί ακόμη και ο όρος "Κινητήρας Εσωτερικής Καύσεως" εμπεριέχει την έννοια του "εσωτερισμού".

Λες πως υπήρχε μια τάση να τους κατατάξεις. Να τους βάλεις σε μια φόρμα. Απολύτως φυσιο-λογικό. Ο άνθρωπος, πάντα θέλει να κατατάξει, να διαχωρίσει, να "φορμάρει", να ταμπελοποιήσει, να χαρακτηρίσει, να κρίνει έναν συνάνθρωπό του. Αυτό συμβαίνει γιατί ο νους του έμαθε να δουλεύει έτσι, από τότε που εμφανίσθηκε στον πλανήτη. Ο νους είναι αυτός που θέλει να κατατάξει τους ήχους. Διαφορετικά, δεν μπορεί να τους αντιληφθεί πλήρως. Λέμε, δηλ. – σύμφωνα με τις συνθήκες που περιέγραψες – ο κινητήρας αυτός δουλεύει στο "ρελαντί". Έχεις ακούσει ποτέ αυτήν την έκφραση να την χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να περιγράψουμε έναν άνθρωπο ? Λέμε, "είναι πράος, ήρεμος, δουλεύει στο ρελαντί του". Άλλος κινητήρας – άνθρωπος είναι πιο γρήγορος, δουλεύει σε πιο πολλες στροφές. Κοίτα μια άλλη έκφραση που χρησιμοποιούμε. Λέμε "Πω, πω, ρε παιδί μου, το μυαλό σου παίρνει πολλές στροφές !".

Η τάση της κατανομής, είναι απολύτως φυσιολογική. Δεν είναι όμως επιθυμητή γιατί καθορίζεται απόλυτα από το υποκειμενικό κριτήριο του καθενός. Π.χ. για κάποιον που ένας κινητήρας – άνθρωπος είναι γρήγορος, "στροφάρει" δηλ. στον άλλον μπορεί να φανεί αργός, γιατί έχει συναντήσει, - έχει ακούσει – κάποιους άλλους κινητήρες – ανθρώπους που είναι πολύ πιο γρήγοροι από τον "αρχικό" της σύγκρισης.

Αυτή την κατανομή, την "φόρμα", την κρίση, ποτέ σου να μην την εμπιστευθείς Απόλυτα. Να διατηρείς πάντα μέσα σου, ένα μικρό ενδεχόμενο, μια μικρή πιθανότητα, να μην είναι αυτό που ακούς το ίδιο με αυτό που χαρακτηρίζεις. (Εδώ, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις) Με λίγα λόγια, να μην είσαι δηλ. ποτέ απολύτως σίγουρος για κάτι. Θα μπορούσα να σου απαντήσω με μια φράση, ρωτώντας σε, και να μην κάθομαι τώρα να γράφω τόσα. Θα μπορούσα να σου πω "Μπράβο, άκουσες τα αυτοκίνητα να περνούν. Τόσο σπουδαίο είναι αυτό για σένα ? Γιατί? Και πριν δεν τα άκουγες ?" Θέλω να πω, πως για σένα και για μένα, που συμετέχουμε στην Ασκητική ΙΙ, ναι, είναι σπουδαίο. Για άλλους, δεν είναι τίποτε. Αλλά εμείς, μαζί μιλάμε, και νομίζω πως πλέον αρχίζουμε να καταλαβαινόμαστε. Αυτό το ενδεχόμενο του λάθους, αυτή η μικρή αβεβαιότητα που περιγράφω είναι το θεμέλιο για να αρχίσουμε να ερευνούμε. "Γιατί ?"

Deva Parinito
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

force385
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 14:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους force385
quote:
Γιατί σου δημιουργήθηκε αυτή η τάση της κατάταξης που αναφέρεις ?

quote:
Ο άνθρωπος, πάντα θέλει να κατατάξει, να διαχωρίσει, να "φορμάρει", να ταμπελοποιήσει, ..

Διαπίστωσα δύο πράγματα.
Πρώτον, ότι όταν έμπαινα σ΄ αυτή την κατάσταση κατάταξης όλη μου η προσοχή πήγαινε σ΄ αυτή την προσπάθεια. Και μάλιστα αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ξεσηκώνει κάτι μέσα μου (γιατί ξεχνιέμαι).Κάποια στιγμή κάτι μέσα μου το αποδέχτηκε και τότε δημιουργήθηκε κάτι που έβλεπε απλώς αυτή την κατάσταση χωρίς να την πολεμάει, και ούτε να ρωτάει γιατί.
Το δεύτερο και σημαντικότερο ήταν ότι σ΄ αυτή την κατάσταση όλο μου το <είναι> βίωνε αυτή την κατάσταση μηχανικότητας που περιγράφεις.
Ότι ο νους μου λειτουργεί μ΄ αυτό τον τρόπο. Διανοητικά μπορεί να το είχα διαπιστώσει και άλλες φορές. Να συμφωνούσα ή να διαφωνούσα μ΄ αυτά που γράφεις περι μηχανικότητας, αλλά εκείνη την στιγμή αυτό το πράγμα το βίωνα.ΕΒΛΕΠΑ εκείνη την στιγμή τον νου μου όπως λειτουργούσε πραγματικά.Και αυτό μου δημιουργούσε ταυτόχρονα δυό αντίθετα πράγματα.Απ΄ την μιά, ένα αίσθημα χαράς για την γνώση που αποκόμιζα εκείνη την ώρα για τον εαυτό μου, και απο την άλλη ένα αίσθημα λύπης για τον τρόπο που λειτουργεί ο νούς μου.

quote:
Ξανά θα σε ρωτήσω : Πως έτσι δηλ?

Θέλω να πω ότι τα πράγματα συμβαίνουν με έναν και μοναδικό τρόπο. Με τρόμο βλέπω εκείνες τις στιγμές ότι αντιδρώ με έναν συγκεκριμένο και μοναδικό τρόπο στις καταστάσεις και ότι η ιδέα που έχω ότι εγώ επιλέγω την στάση μου ή την δράση μου για τα πράγματα που μου συμβαίνουν είναι ψευδαίσθηση, την οποία όμως μπορώ να βιώσω μόνο στις συγκεκριμένες στιγμές που ασκούμαι.

To Know | To Be | To UnderstandΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 21:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega

quote:
Τα τελευταία μυνήματά σου, μου έδωσαν αρκετή βοήθεια , ώστε να αντιληφθώ ,εξερευνήσω καλλύτερα το άγνωστο κομμάτι του εαυτού μου .

Και τι αντιλήφθηκες ? Βρήκες κάτι ? Πες μας...

Deva Parinito


Edited by - 29th_Thief on 04/12/2005 00:33:16
[/quote]


Μέσα μου προυπήρχανε όλα .
Όλες οι πληροφορίες , του σύμπαντος .

Η εσωτερική θέαση και παρατήρηση του εαυτού μου , με οδηγεί στην μοναδική αρχή , απο εκεί που ξεκίνησαν κάποτε όλα .
Μπορώ να ξαναγίνω θεός , στο χέρι μου είναι .

Η μάλλον αυτό είναι το φυσιολογικό, αφού :
Γνωρίζω ότι η ψυχή μου περιέχει το θείο πνεύμα μέσα της .

Εκεί την κατευθύνω πάλι στο αρχικό σημείο της .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sarmad
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 22:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sarmad
quote:

Δείτε το παρακάτω :

quote:
Deva, Από το θέμα "Osho"
Άφησέ τον όμως να έρθει και μίλα εσύ γι' αυτόν, μ' αυτόν. Να είσαι σίγουρη/ος πως ό,τι πεις διόλου δεν θα διαφέρει από όσα θα έλεγε εκείνος...

Ό,τι λέω είναι ίδια. Ό,τι λέω είναι διαφορετικά.


ATMA,

Πως γνωρίζεις πως εγώ με αυτήν την φράση ΕΝΝΟΩ τον Osho??? Πως το συμπεραίνες αυτό ? Σου το είπα ? Σου το έγραψα ? Πως συμπεραίνεις πως εγώ "παριστάνω" τον Osho ? Είσαι τρελή ? Επείδη την χρησιμοποίησα στο θέμα του Osho ? Η πρόταση ΚΑΛΟ Μ', βρίσκεται μια γραμμή πιο κάτω από όσα έλεγα για τον Όsho. Αυτό, εσένα που όλα τα εννοείς και τα καταλαβαίνεις, δεν σου λέει απολύτως τίποτα? Από την λέξη "ίδια", εσύ συμπεραίνεις πως αυτά που λέω είναι ίδια με του Osho δηλ ? Άσε βέβαια που δεν είναι, αλλά λέμε τώρα. Από την λέξη "διαφορετικά", εσύ συμπεραίνεις πως είναι "διαφορετικά" από του Osho ? Και επειδή, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα, γιατί αλλιώς θα τρελαθείς μωρό μου, πάλι ο νους σου σε οδηγεί και λες "Αυτός παριστάνει τον Osho". Γράφεις και το μηνυματάκι σου, και εντάξει, κοιμήσου άγγελέ μου...

ΑΤΜΑ, ψυχίατροι υπάρχουν, νευρολόγοι υπάρχουν, ψυχολόγοι υπάρχουν, ηλεκτροσόκ, χάπια, ενέσεις, L.S.D, βάλιουμ, χάλιουμ, τι άλλο θες ?

Να θυμάστε πως ό,τι λέω εδώ μέσα, στο φόρουμ που είμαι, μέχρι και το κόμμα που θα χρησιμοποιήσω στην πρότασή μου, μέχρι και το θαυμαστικό που θα βάλω, μέχρι και την τελεία, ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ! Που θα γράψω την λέξη, πως θα την γράψω, αν χρησιμοποιήσω θαυμαστικό, αν χρησιμοποιήσω εισαγωγικά, τι θα γράψω, ποια λέξη θα γράψω, τι θα πω, πως θα το πω. Όλα για μένα που γράφω στο φόρουμ σας, ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ!

Για σας, μπορεί να μην έχουν, εντάξει. Αλλά και μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσμα, γιατί το έχω ξαναπεί :

Ό,ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΠΟΛΥ ΘΑ ΑΠΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ


Κοπρέντε, ΑΤΜΑ ?

Χρησιμοποιώ ό,τι γουστάρω και κάνω ό,τι γουστάρω. Βάλτο καλά αυτό μέσα σου. Έχω χρησιμοποιήσει φράσεις του Ιησού, φράσεις του Ηράκλειτου, φράσεις του Βούδα, του Λάο Τσου, του Γκουρτζίεφ, φράσεις από την διδασκαλία του Ζεν , που ούτε καν τις έχεις πάρει πρέφα εσύ μωρό μου. Αυτό σημαίνει δηλ. πως τους "παριστάνω" κιόλας ? Πας καλά ρε ?

Μην με ξαναπροκαλέσεις, αν αγαπάς το ίματζ σου. Μάθε το άσχετο να είναι πραγματικά άσχετο για σένα, όχι "άσχετο". Και το παριστάνω να είναι παριστάνω, όχι "παριστάνω". Έχει σημασία. Κι αν δεν μπορείς να μάθεις, έλα να στο μάθω εγώ...

Όλα τα αναλαμβάνω.

Deva

Υ.Γ Ψάξε να βρεις την ρίζα της λέξης "deva". Η ερμηνεία που δίνει το βιβλίο σου είναι λέει την μισή αλήθεια. Την άλλη μισή, πίστεψέ με, δεν θα θες να την γνωρίσεις...

Edited by - Deva_Parinito on 22/06/2005 22:52:15


"...Ό,ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΠΟΛΥ ΘΑ ΑΠΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ."

Λοιπόν έχουμε και λέμε: Συμπέρασμα Α.

Άν είσαι πράγματι ο ορίτζιναλ Σουάμι Ντέβα Παρινίτο, άκου να δείς,

1. Κάποτε είχες τ' αυγά στις μασχάλες...
...Τρότσκι, ...Ράιχ, ...Μπαγκουάν.
Είναι καιρός πολύς που προσπαθείς να φτιάξεις ομελέτα,
μα τά 'χεις κάνει μούσκεμα!

2. Να ξέρεις, πώς καλά κάναν τα τραίνα και τους "μάγκες" τους πατήσαν...
Και μή κλαίς γι αυτούς και τους υπερασπίζεις και τους εκθειάζεις,
γιατί τα εγκλήματα τους δέν μπορεί να αιτιολογούνται με βάση
τους "προσωπικούς κώδικες τιμής", όπως αλχημικά ερμηνεύεις την βαθειά ασυνειδησία.

3. Τώρα βλέπω πως το παίζεις και δημοσία δάσκαλος!
Τί έγινε, τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι, ξεμείναμε απο κουτάλια;
Γι αυτό προσβάλεις και απειλείς υποχθονίως τας νεαράς
με υπονοούμενα του τύπου,
"Ψάξε να βρεις την ρίζα της λέξης "deva".
Η ερμηνεία που δίνει το βιβλίο σου είναι λέει την μισή αλήθεια.
Την άλλη μισή, πίστεψέ με, δεν θα θες να την γνωρίσεις...


4. Θα σε καταγγείλω πονηρέ ...δασκαλευτή.
Είκοσι πέντε χρόνια τώρα, σε βλέπω να πεντο-ζαλίζεσαι στο Δρόμο...
και το μόνο χαΐρι πού 'κανες, ήτανε με το σύστημα.
Τουλάχιστο η άλλη πήρε κι ένα δίπλωμα και "πορεύεται".

Άν πάλι δέν είσαι ο ορίτζιναλ τοιούτος,
έ τότε, (Συμπέρασμα Β.)
...κράτα ότι σε πονά, και τ' άλλα πέτα τα.

Αυτά προς το Παρόν, ...και βλέπουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy