ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ασκητική ΙΙ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 13:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αφροδίτη μου το ξέρω ότι τα έχεις υπόψη σου όλα αυτά που έγραψα, το ξέρω ότι προσπαθείς για το καλύτερο για σένα, απλά μερικές φορές αναλόγως την ψυχολογική κατάσταση που είσαι σου έρχονται διάφορες σκέψεις που θέλεις να τις πεις σε όποιον αισθάνεσαι ότι πιθανόν να τις χρειαστεί.

Και ιδίως όταν αυτός ο κάποιος είναι τόσο ευαίσθητος όπως εσύ. Πάντα όταν βλέπω τόσο δυναμικούς ανθρώπους φοβάμαι τον ευαίσθητο εαυτό τους, προσπαθώ λοιπόν να τους πω κάποια από τα λάθη που έχω κάνει για να κάνουν πιό προσεκτικά βήματα και να υπάρχει στο βάθος του μυαλού τους και μιά εμπειρία από κάποιον άλλον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 14:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Αγαπητή Pyramid οι απόψεις μου ταυτίζονται με τίς δικές σου σάυτα που είπες παραπάνω.
Αυτό το ΄΄καμπανάκι ''είναι που εγείρει τον κοιμησμένο.
Σχετικά με τα ''κοψίματα''εννοούσα οτι αν τα έχουμε βρει με τον εαυτό μας [ΑΝ], δεν μας επηρρεάζουν απ΄'οπου κιάν είναι.

quote:
Όλα προσωπική υπόθεση είναι γι΄αυτό δεν καταλαβαίνουμε τι λέει ο άλλος. Την ώρα που μιλάει εμείς σκεφτόμαστε τα προσωπικά μας θέλω και δεν ακούμε. Γι΄αυτό προσπάθησα με άλλον, για να είμαι εκεί την ώρα που μιλάει και όχι στα προσωπικά μου, δεν τα κατάφερα καλά αλλά θα ξαναπροσπαθήσω

Εγώ εννοούσα οτι την ''άσκηση''δεν μπορούμε να την κάνουμε συνεταιρικα γιατί οτι γίνεται είναι μόνο στή δική μας σκέψη.


Δες! τι δύσκολο είναι να συννενοηθούμε για δυό προτάσεις αν και έχουμε όλη την καλή διάθεση!!
Ας μην απελπιζόμαστε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 14:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Πάμε τωρα στην άσκηση

Πλύσιμο πιάτων

Παίρνω τον βραστήρα και ανοίγω το καπάκι του(εδώ και αρκετό καιρό με δυσκολεύει στο άνοιγμα, μάλλον πρέπει να πάρω έναν καινούργιο)

Παρατηρώ ότι μέσα έχει πιάσει άλατα (πρέπει να τον καθαρίσω, αλλά και πάλι γιατί αφού τον χρησιμοποιώ μόνο για πλύσιμο πιάτων)

Τον βάζω κάτω από την βρύση και την ανοίγω (δεν θέλω να τρέξει νερό στο εξωτερικό του βαριέμαι να το καθαρίζω πριν τον ξαναβάλω στη βάση του)

Ακούω το νερό να τρέχει (κάνει πολύ ζέστη στην Αθήνα, τι καλά να ήμουν σε μιά παραλία να έκανα βουτιές)

Παρατηρώ τον δείκτη ύψους του νερού, ένα ασημένιο μπαλάκι(δεν ανεβαίνει αμέσως, έχει αρχίσει να τα φτύνει, ε και τι έγινε αφού ξέρω πόσο νερό πρέπει να βάλω, ακόμα και όταν βάζω περισσότερο δεν γίνεται κάτι)

Τον κλείνω και τον βάζω στην βάση του, πατάω το κουμπί για να ανάψει(θα ακούσω τον χαρακτηριστικό θόρυβο που κάνει όταν το νερό είναι έτοιμο δεν χρειάζεται να τον παρακολουθώ)

Ας βάλω τραγούδια (όταν ακούω κάτι δεν σκέφτομαι, δεν θέλω να σκέφτομαι, πονάει το κεφάλι μου εδώ και 2 μέρες, δεν θα με κάνει αυτό ότι θέλει, θα το κάνω εγώ)

Έγινε το νερό (άκουσα το νερό που έβραζε και αμέσως τον θόρυβο που κάνει όταν σβήνει ο βραστήρας)

Ας πάω να πλύνω τα πιάτα (βαριέμαι αλλά δεν μπορώ να τα βλέπω μέσα στον νεροχύτη, μάλλον μπορώ αλλά είπα ότι θα κάνω και την άσκηση, αρκετά το τράβηξα, αφού το είπα θα το κάνω)

Βάζω γάντια (το νερό καίει δεν θέλω να καώ, τι καλά να έπλενα τώρα τα πιάτα με κρύο νερό θα το ένοιωθα να τρέχει πάνω στα χέρια μου και θα ήταν μιά πηγή δροσιάς, ουφ τι ζέστη και αυτή, τα πιάτα δεν καθαρίζουν με κρύο)

Έχει ένα τραγούδι που μου αρέσει (να πάρει η ευχή με αυτή την ασκητική, δεν μπορώ να τραγουδήσω θα το ξαναβάλω όταν τελειώσω, θα έχω και τον Deva να λέει για την άσκηση, ήθελα να ήξερα τι θα βγάλουμε ως συμπέρασμα)

Καίει αρκετά το νερό (αρχίζω να ζεσταίνομαι περισσότερο)

Οι κινήσεις μου γίνονται πιό γρήγορες (να τελειώσω για να πιώ νερό)

Άρχισα από τα ποτήρια, έσπασα ένα (δεν το έπιασα καλά μου γλύστρισε από τα χέρια, τώρα πρέπει να σταματήσω να το πετάξω στα σκουπίδια, πολύ λεία είναι, δεν μου αρέσει ότι είναι λείο δεν έχω τον έλεγχο θέλει να το πιάσεις με προσοχή, προτιμώ τις κατσαρόλες)

Συνέχισα με τα πιάτα (ευτυχώς δεν έχω πολλά, λεία και αυτά θα πρέπει να προσέξω περισσότερο, αυτό το μπλέ μου αρέσει σπάει η ασπρίλα)

Σειρά έχουν οι κατσαρόλες (ωραία τελείωσα με τα επικίνδυνα θα πάω στα εύκολα, νοιώθεις το βάρος όταν τα πιάνεις και έχουν και προεξοχές για καλύτερο έλεγχο, μου αρέσει όταν χρησιμοποιώ το σφουγγάρι από την άγρια πλευρά του είμαι σίγουρη ότι αυτό που καθαρίζω θα καθαρίσει σωστά)

Τώρα τα πηρούνια, κουτάλια (αυτό το σημείο μου αρέσει γιατί το πλύσιμο τελειώνει, ωραία θα βγάλω τα γάντια και θα δροσιστούν τα χέρια μου από το κρύο νερό)

Αυτό ήταν (ευτυχώς γιατί δεν μπορώ άλλο τη ζέστη, τι καλά θα πλύνω τα χέρια μου, τα γάντια μου φαίνεται ότι πάντα λερώνουν τα χέρια)

Κοιτάω ακόμα μιά φορά τα στοιβαγμένα πιάτα (ελπίζω να μην πέσουν όλα μαζί από το βάρος που έχουν οι κατσαρόλες, δεν μπορώ να τα ξαναπλύνω)

Κάθομαι ανάβω τσιγάρο (είμαι περίεργη τι θα μου γράψει ο Deva για την άσκηση, δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιό θα είναι το αποτέλεσμα, ανάθεμα και αν καταλαβαίνω τα μισά από όσα γράφει, μάλλον να τα εκτυπώσω να τα ξαναδιαβάσω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 15:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Καλή μου nst το ξέρω ότι εννοούσες ότι δεν μπορούμε να κάνουμε συνεταιρικά την άσκηση.
Για μένα ήταν η άσκηση ο άλλος δεν ήξερε ότι εγώ έκανα κάποια άσκηση εκείνη την στιγμή.

Προσπάθησα να κάνω και τον άνθρωπο που μιλούσα να είναι στο παρόν και όχι να βγάζει τα διάφορα "εγώ" του, προσπάθησα να τον κάνω να στραπατσάρει την εικόνα που είχε για τον εαυτό του, όπως προσπαθούσα να το κάνω και εγώ.

Δεν βγήκε κάποιο αποτέλεσμα, τώρα τι πήγε λάθος δεν ξέρω να σου πω, μπορεί να μην ήταν σωστός ο τρόπος μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 18:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Για μένα ήταν η άσκηση ο άλλος δεν ήξερε ότι εγώ έκανα κάποια άσκηση εκείνη την στιγμή.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Να θυμάστε, πως αν κάποιος άλλος παρατηρήσει σε σας κάτι την ώρα που εσείς κάνετε την εργασία, ας σας πάρει χαμπάρι δηλ, τότε σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά, πως κάτι δεν κάνετε σωστά...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 18:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Γειά σου Deva.
Περιγράφω την 2η ‘’άσκηση’’.Ξεκίνησα να πάω στην πλατεία κοντά στο σπίτι μου περνώντας μέσα από ένα άλσος που είναι απέναντι του.
Κλείδωσα την πόρτα .Ο θόρυβος των κλειδιών ήταν δυσάρεστος.
Ο διάδρομος μου φάνηκε πιο μακρύς απ’ότι συνήθως και πιο πληκτικός.
Το ασανσέρ ήταν σκονισμένο και το πάτωμα είχε γινει γκρί από καφέ.

Όταν βγήκα έξω είδα ότι τα φυτά στα παρτέρια είχαν μεγαλώσει πολύ και κοντεύανε
να τα σκεπάσουν.
Το συρματόπλεγμα μεταξύ του δρόμου και του άλσους είχε σκουριάσει και επάνω του ήταν διάφορα φύλλα και αράχνες.
Τα πεύκα στο άλσος είχαν αραιώσει τις βελόνες τους.Μου γεννήθηκε η επιθυμία να τα ζωγραφίσω.
Οι κορμοί τους ήταν άγριοι και έγερναν προς την δύση.
Οι κάμπιες είχαν ελαττωθεί από τον περασμένο μήνα.
Κάτω στο έδαφος είχε βελόνες ,σκουπιδάκια,άσχημες πέτρες και μερικά πουλιά που έψαχναν για σπόρους. Το χορτάρι είχε όλο ξεραθεί.
Ένα κουτί αναψυκτικού ήταν αριστερά μου κι’ένας ξερός κορμός φάνταζε μαύρος πίσω από ένα παγκάκι που ήθελε βάψιμο.
Μου δημιουργήθηκε μια αίσθηση θλιβερή.
Προσπάθησα να αφαιρέσω το συναίσθημα από την παρατήρηση αλλά δεν τα κατάφερα.

Ο περιπτεράς μου έδωσε τα τσιγάρα μου μόλις με είδε χωρίς να με ρωτήσει ποια
μάρκα θέλω. Μού φάνηκε περίεργο να θυμάται τι καπνίζει ο καθένας.
Αρχισε να μού μιλάει για την ζέστη.Μου απέσπασε την προσοχή .Το θλιβερό συναίσθημα έφυγε.

Στην επιστροφή παρατηρούσα τον εαυτό μου.
Η αίσθηση του βάρους μου , ήταν διπλάσια,τα πόδια μου κινιόταν πιο αργά σαν μολύβια.
Τα χέρια μου ΄,όταν συγκεντρώθηκα σ’αυτά άρχισαν να ζεσταίνονται στις παλάμες και να μουδιάζουν στις άκρες των δακτύλων.
Είχα την εντύπωση ότι κάτι με τραβάει προς τα κάτω.
Αρχισα να ενοχλούμαι και συνειδητοποίησα ότι έσφιγγα τα δόντια μου και ότι περπάταγα πολύ αργά, στην προσπάθεια να συγκεντρωθώ.
Προσπάθησα να χαλαρώσω με την αναπνοή αλλά δεν έγινε τίποτα.
Αρχισα να περπατάω πιο γρήγορα και η αίσθηση βάρους έφυγε.
Ότι κι άν έκανα δεν μπόρεσα ν’ αδειάσω το μυαλό μου ,ακόμα και συγκεντρωμένη κάπου σκεφτόμουν την συγκέντρωση.
Εκανα το διπλάσιο χρόνο να πάω και να έρθω.

Αυτές τις ημέρες παρατηρούσα τον εαυτό μου και τις κινήσεις μου όσο μπορούσα.
Οσο πιο πολύ τον παρατηρούσα τόσο πιο πολύ ξένος μου φαινόταν.
Όταν συγκεντρωνόμουν στα χέρια μου οι κινήσεις μου γινόταν πιο σταθερές, πιο ωραίες ,και πιο ρυθμισμένες.
Τα χέρια μου κινιόταν πιο κομψά αλλά ήταν σαν να κινούνται από μόνα τους.
Μόλις αποσπούσα την προσοχή μου οι κινήσεις μου ήταν πιο νευρικές.

Κάθισα στον υπολογιστή να γράψω.Είμαι σε ένα μεγάλο χώρο με έντονα χρώματα.
Παρατηρώντας τα χέρια μου στο πληκτρολόγιο ,έγινε πάλι το ίδιο.
Οσο πιο πολύ συγκεντρώνομαι τόσο πιο σταθερά αλλά πιο αργά γράφω.
Μου αρέσει η αίσθηση των πλήκτρων στα δάκτυλα μου.,καθώς και ο ήχος που κάνει.
Πληκτρολογώ και συγχρόνως σκέφτομαι τι γράφω και ακούω και μουσική [επειδή με χαλαρώνει].

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

Στο δάσος δεν λειτουργούσαν όλες οι αισθήσεις μου το ίδιο. Για να ενεργοποιήσω περισσότερο την όραση για την παρατήρηση έβαλα πίσω την όσφρηση και την ακοή χωρίς να το θέλω.
Στο τέλος υπήρξε μια αίσθηση ‘’στάσης του χρόνου’’
Δηλαδή πήγα και ήρθα έχοντας παρατηρήσει ‘’κάπως ‘’ τι έβλεπα χωρίς να έχω μυρίσει τίποτα με τόσα πεύκα ,και ο μόνος ήχος που θυμάμαι ήταν από ένα αυτοκίνητο που πέρασε πιο κάτω.
Για να βεβαιωθώ ότι δεν έκανα λάθος ξαναβγήκα έξω και τότε άκουσα και τον αέρα και τα τζιτζίκια και τα πουλιά που κελαηδούσαν.
Ο χρόνος ήταν σαν να είχε ΄΄παγώσει’’ πρίν.

Όταν παρατηρούσα τον εαυτό μου και το βάρος , πρέπει να ήμουν σαν υπνωτισμένη ,λαμβάνοντας υπ΄όψιν και την έκφραση ,του μοναδικού ανθρώπου που συνάντησα, όταν με κοίταξε.
Deva μήπως ξέρεις τι ακριβώς έγινε?
Γίνεται να λειτουργούν όλες οι αισθήσεις ? Και αν, ναι, πως?.
Το αποτέλεσμα της συγκέντρωσης στα χέρια μου ,μού άρεσε αλλά είναι δυνατό να δρούμε τόσο συγκεντρωμένοι και συγχρόνως να αντιλαμβανόμαστε τον χώρο .να κινούμαστε γρήγορα και να σκεφτόμαστε και τι άλλο έχουμε να κάνουμε?

Πάντα κινούμε μηχανικά και συγχρόνως σκέφτομαι τι δουλειές έχω να κάνω[δουλεύω πολύ και χωρίς ωράριο].
Μου ήταν δύσκολο να συγκεντρωθώ σε ένα μόνο πράγμα και δεν είμαι σίγουρη αν έγινε, ή αν απωθούσα τις σκέψεις που ξεφυτρώναν.

Ποιο ακριβώς είναι το όφελος του να μην στρέφεται η προσοχή μας σε πολλά πράγματα συγχρόνως?

Εχει σχέση η κατανάλωση καφέδων και τσιγάρων με την προσοχή και την τροπή της?

Κάτι που με ενόχλησε είναι το εξής: Σε γενικές γραμμές μου αρέσει η ένταση και η δράση αλλά για να κάνω την ‘’άσκηση’’έπρεπε να κατεβάσω τους τόνους όσο πιο πολύ γινόταν και να μην χρησιμοποιήσω και την φαντασία .
Ενιωσα πίεση.

Γιατί έγινε ?
Γιατί ένιωσα έτσι το σώμα μου?
Εχει σχέση ή βαρύτητα ή η ταχύτητα?

Τελευταία ερώτηση ,για την ώρα.
Θα ήθελα να μου εξηγήσεις το νόημα αυτής της ΄΄άσκησης’’.
.Δηλαδή τι ακριβώς προσπαθούμε να πετύχουμε και πως πρέπει να γίνει αυτό?

Σε χαιρετώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 18:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Γειά σου Deva.
Περιγράφω την 2η ‘’άσκηση’’.Ξεκίνησα να πάω στην πλατεία κοντά στο σπίτι μου περνώντας μέσα από ένα άλσος που είναι απέναντι του.
Κλείδωσα την πόρτα .Ο θόρυβος των κλειδιών ήταν δυσάρεστος.
Ο διάδρομος μου φάνηκε πιο μακρύς απ’ότι συνήθως και πιο πληκτικός.
Το ασανσέρ ήταν σκονισμένο και το πάτωμα είχε γινει γκρί από καφέ.

Όταν βγήκα έξω είδα ότι τα φυτά στα παρτέρια είχαν μεγαλώσει πολύ και κοντεύανε
να τα σκεπάσουν.
Το συρματόπλεγμα μεταξύ του δρόμου και του άλσους είχε σκουριάσει και επάνω του ήταν διάφορα φύλλα και αράχνες.
Τα πεύκα στο άλσος είχαν αραιώσει τις βελόνες τους.Μου γεννήθηκε η επιθυμία να τα ζωγραφίσω.
Οι κορμοί τους ήταν άγριοι και έγερναν προς την δύση.
Οι κάμπιες είχαν ελαττωθεί από τον περασμένο μήνα.
Κάτω στο έδαφος είχε βελόνες ,σκουπιδάκια,άσχημες πέτρες και μερικά πουλιά που έψαχναν για σπόρους. Το χορτάρι είχε όλο ξεραθεί.
Ένα κουτί αναψυκτικού ήταν αριστερά μου κι’ένας ξερός κορμός φάνταζε μαύρος πίσω από ένα παγκάκι που ήθελε βάψιμο.
Μου δημιουργήθηκε μια αίσθηση θλιβερή.
Προσπάθησα να αφαιρέσω το συναίσθημα από την παρατήρηση αλλά δεν τα κατάφερα.

Ο περιπτεράς μου έδωσε τα τσιγάρα μου μόλις με είδε χωρίς να με ρωτήσει ποια
μάρκα θέλω. Μού φάνηκε περίεργο να θυμάται τι καπνίζει ο καθένας.
Αρχισε να μού μιλάει για την ζέστη.Μου απέσπασε την προσοχή .Το θλιβερό συναίσθημα έφυγε.

Στην επιστροφή παρατηρούσα τον εαυτό μου.
Η αίσθηση του βάρους μου , ήταν διπλάσια,τα πόδια μου κινιόταν πιο αργά σαν μολύβια.
Τα χέρια μου ΄,όταν συγκεντρώθηκα σ’αυτά άρχισαν να ζεσταίνονται στις παλάμες και να μουδιάζουν στις άκρες των δακτύλων.
Είχα την εντύπωση ότι κάτι με τραβάει προς τα κάτω.
Αρχισα να ενοχλούμαι και συνειδητοποίησα ότι έσφιγγα τα δόντια μου και ότι περπάταγα πολύ αργά, στην προσπάθεια να συγκεντρωθώ.
Προσπάθησα να χαλαρώσω με την αναπνοή αλλά δεν έγινε τίποτα.
Αρχισα να περπατάω πιο γρήγορα και η αίσθηση βάρους έφυγε.
Ότι κι άν έκανα δεν μπόρεσα ν’ αδειάσω το μυαλό μου ,ακόμα και συγκεντρωμένη κάπου σκεφτόμουν την συγκέντρωση.
Εκανα το διπλάσιο χρόνο να πάω και να έρθω.

Αυτές τις ημέρες παρατηρούσα τον εαυτό μου και τις κινήσεις μου όσο μπορούσα.
Οσο πιο πολύ τον παρατηρούσα τόσο πιο πολύ ξένος μου φαινόταν.
Όταν συγκεντρωνόμουν στα χέρια μου οι κινήσεις μου γινόταν πιο σταθερές, πιο ωραίες ,και πιο ρυθμισμένες.
Τα χέρια μου κινιόταν πιο κομψά αλλά ήταν σαν να κινούνται από μόνα τους.
Μόλις αποσπούσα την προσοχή μου οι κινήσεις μου ήταν πιο νευρικές.

Κάθισα στον υπολογιστή να γράψω.Είμαι σε ένα μεγάλο χώρο με έντονα χρώματα.
Παρατηρώντας τα χέρια μου στο πληκτρολόγιο ,έγινε πάλι το ίδιο.
Οσο πιο πολύ συγκεντρώνομαι τόσο πιο σταθερά αλλά πιο αργά γράφω.
Μου αρέσει η αίσθηση των πλήκτρων στα δάκτυλα μου.,καθώς και ο ήχος που κάνει.
Πληκτρολογώ και συγχρόνως σκέφτομαι τι γράφω και ακούω και μουσική [επειδή με χαλαρώνει].

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

Στο δάσος δεν λειτουργούσαν όλες οι αισθήσεις μου το ίδιο. Για να ενεργοποιήσω περισσότερο την όραση για την παρατήρηση έβαλα πίσω την όσφρηση και την ακοή χωρίς να το θέλω.
Στο τέλος υπήρξε μια αίσθηση ‘’στάσης του χρόνου’’
Δηλαδή πήγα και ήρθα έχοντας παρατηρήσει ‘’κάπως ‘’ τι έβλεπα χωρίς να έχω μυρίσει τίποτα με τόσα πεύκα ,και ο μόνος ήχος που θυμάμαι ήταν από ένα αυτοκίνητο που πέρασε πιο κάτω.
Για να βεβαιωθώ ότι δεν έκανα λάθος ξαναβγήκα έξω και τότε άκουσα και τον αέρα και τα τζιτζίκια και τα πουλιά που κελαηδούσαν.
Ο χρόνος ήταν σαν να είχε ΄΄παγώσει’’ πρίν.

Όταν παρατηρούσα τον εαυτό μου και το βάρος , πρέπει να ήμουν σαν υπνωτισμένη ,λαμβάνοντας υπ΄όψιν και την έκφραση ,του μοναδικού ανθρώπου που συνάντησα, όταν με κοίταξε.
Deva μήπως ξέρεις τι ακριβώς έγινε?
Γίνεται να λειτουργούν όλες οι αισθήσεις ? Και αν, ναι, πως?.
Το αποτέλεσμα της συγκέντρωσης στα χέρια μου ,μού άρεσε αλλά είναι δυνατό να δρούμε τόσο συγκεντρωμένοι και συγχρόνως να αντιλαμβανόμαστε τον χώρο .να κινούμαστε γρήγορα και να σκεφτόμαστε και τι άλλο έχουμε να κάνουμε?

Πάντα κινούμε μηχανικά και συγχρόνως σκέφτομαι τι δουλειές έχω να κάνω[δουλεύω πολύ και χωρίς ωράριο].
Μου ήταν δύσκολο να συγκεντρωθώ σε ένα μόνο πράγμα και δεν είμαι σίγουρη αν έγινε, ή αν απωθούσα τις σκέψεις που ξεφυτρώναν.

Ποιο ακριβώς είναι το όφελος του να μην στρέφεται η προσοχή μας σε πολλά πράγματα συγχρόνως?

Εχει σχέση η κατανάλωση καφέδων και τσιγάρων με την προσοχή και την τροπή της?

Κάτι που με ενόχλησε είναι το εξής: Σε γενικές γραμμές μου αρέσει η ένταση και η δράση αλλά για να κάνω την ‘’άσκηση’’έπρεπε να κατεβάσω τους τόνους όσο πιο πολύ γινόταν και να μην χρησιμοποιήσω και την φαντασία .
Ενιωσα πίεση.

Γιατί έγινε ?
Γιατί ένιωσα έτσι το σώμα μου?
Εχει σχέση ή βαρύτητα ή η ταχύτητα?

Τελευταία ερώτηση ,για την ώρα.
Θα ήθελα να μου εξηγήσεις το νόημα αυτής της ΄΄άσκησης’’.
.Δηλαδή τι ακριβώς προσπαθούμε να πετύχουμε και πως πρέπει να γίνει αυτό?

Σε χαιρετώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 18:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Παίρνω τον βραστήρα και ανοίγω το καπάκι του(εδώ και αρκετό καιρό με δυσκολεύει στο άνοιγμα, μάλλον πρέπει να πάρω έναν καινούργιο) κτλ, κτλ

Καλή μου pyramid,

Την ώρα που γράφεις το μήνυμα, δεν παίρνεις κανέναν βραστήρα. Πατάς απλώς πλήκτρα στο πληκτρολόγιό σου.

Οι λεπτομέρειες που παραθέτεις, είναι αρκετά σημαντικές και δείχνουν πως ήσουν αρκετά συνειδητή την στιγμή που έκανες την "άσκηση", ακόμη και σε μια τόσο απλή εργασία όπως είναι το πλύσιμο των πιάτων. Πόσο συνειδητή όμως είσαι όταν γράφεις ένα μήνυμα στο φόρουμ και πατάς το "αποστολή νέας απάντησης" ?

Ξεχνάς το σπουδαιότερο. Ο χρόνος που χρησιμοποιείς στα ρήματα είναι εσφαλμένος στο συγκεκριμένο μήνυμά σου. Δεν είναι ενεστώτας, αλλά αόριστος.

Θα έπρεπε δηλ. να γράψεις, "πήρα τον βραστήρα, άνοιξα το καπάκι του", κτλ, κτλ.

Η στιγμή που πραγματοποίησες την εργασία, ανήκει πια στο παρελθόν, την στιγμή που γράφεις μια απάντηση στο φόρουμ. Ο σωστός χρόνος για να την περιγράψεις είναι ο αόριστος. Μονάχα χρησιμοποιώντας αυτόν τον χρόνο θα μπορούσες να μιλήσεις για ότι έκανες.

Μου δίνεις βέβαια την αφορμή να μιλήσω για κάτι πολύ σημαντικό...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 18:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Όταν παρατηρούσα τον εαυτό μου και το βάρος , πρέπει να ήμουν σαν υπνωτισμένη ,λαμβάνοντας υπ΄όψιν και την έκφραση ,του μοναδικού ανθρώπου που συνάντησα, όταν με κοίταξε.
Deva μήπως ξέρεις τι ακριβώς έγινε?

Τι το "περίεργο" είχε η έκφραση του ανθρώπου που σε κοίταξε, μπορείς να μας πεις ?

Το πιο πιθανό είναι πως μάλλον σε πήρε χαμπάρι, αν σε κοιτούσε περίεργα. Αυτό σημαίνει πως κάτι δεν είχες κάνει σωστά...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 18:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Γίνεται να λειτουργούν όλες οι αισθήσεις ? Και αν, ναι, πως?

Γίνεται, αλλά δεν υπάρχει καθορισμένος τρόπος. Ο τρόπος πρέπει να ανακαλυφθεί απο σένα.

Προς το παρόν, είναι πολύ σημαντικό που ανακάλυψες, πως οι αισθήσεις σου δεν λειτουργούν ταυτόχρονα.

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 19:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Το αποτέλεσμα της συγκέντρωσης στα χέρια μου ,μού άρεσε αλλά είναι δυνατό να δρούμε τόσο συγκεντρωμένοι και συγχρόνως να αντιλαμβανόμαστε τον χώρο .να κινούμαστε γρήγορα και να σκεφτόμαστε και τι άλλο έχουμε να κάνουμε?

Αν εννοείς να δρούμε συνέχεια έτσι, δηλ. σε όλη μας την ζωή, ναι, είναι δυνατό. Αλλά ο άνθρωπος που το έχει καταφέρει αυτό, έχει ήδη ενοποιήσει 2 από τα κέντρα του. Το κινητικό με το διανοητικό. Είναι προς το παρόν, απρόσιτος σε μας...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 02/08/2005 19:17:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 19:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Ποιο ακριβώς είναι το όφελος του να μην στρέφεται η προσοχή μας σε πολλά πράγματα συγχρόνως?

Πολλά είναι τα ωφέλη. Ένα από τα πιο απλά, είναι πως έτσι αποφεύγουμε να κάνουμε λάθη...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 02/08/2005 19:15:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 19:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Εχει σχέση η κατανάλωση καφέδων και τσιγάρων με την προσοχή και την τροπή της?

Γιατί μου κάνεις αυτήν την ερώτηση ? Βρήκες τίποτε "πονηρούλα" ? Για πες...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 19:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Κάτι που με ενόχλησε είναι το εξής: Σε γενικές γραμμές μου αρέσει η ένταση και η δράση αλλά για να κάνω την ‘’άσκηση’’έπρεπε να κατεβάσω τους τόνους όσο πιο πολύ γινόταν και να μην χρησιμοποιήσω και την φαντασία .Ενιωσα πίεση.

α) Γιατί έγινε ?


α) Γιατί έκανες κάτι που δεν σου άρεσε. Να θυμάσαι όμως, πως όταν σε κάποια "άσκηση" σου συμβαίνει αυτό που λες "ένιωσα πίεση", να την παρατάς αμέσως. Κάνε οτιδήποτε άλλο γουστάρεις, εκτός από την "άσκηση". Παρατώντας την "άσκηση", θα παρατήσεις και την "πίεση"...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 02/08/2005 19:43:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 19:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Pyramid, κοίτα το παρακάτω. Ο σωστός χρόνος φαίνεται στα ρήματα που έχουν κόκκινο χρώμα γραμματοσειράς.

quote:
Στην επιστροφή παρατηρούσα τον εαυτό μου. Η αίσθηση του βάρους μου , ήταν διπλάσια,τα πόδια μου κινιόταν πιο αργά σαν μολύβια. Τα χέρια μου, όταν συγκεντρώθηκα σ’αυτά άρχισαν να ζεσταίνονται στις παλάμες και να μουδιάζουν στις άκρες των δακτύλων. [...]

Σημείωση / Παρατήρηση : Το ρήμα "αρχίζω" είναι πολύ ισχυρό "ενεργειακά". Ετυμολογικά προκύπτει από το μεσν "αρχίζω" < αρχ. "αρχή", που είναι ουσιαστικό, φανερώνει δηλ. ουσία. Θα μπορούσαμε να πούμε λοιπόν πως "εξουδετερώνει" την χρονική αοριστία του "ζεσταίνομαι" και του "μουδιάζω", που αν τα βλέπαμε ξέχωρα (χωρίς το "άρχισαν να") θα μας ήταν δυσκολότερο να καταλάβουμε σε ποιον χρόνο αναφέρονται.

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 02/08/2005 20:16:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 19:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Προς το παρόν, είναι πολύ σημαντικό που ανακάλυψες, πως οι αισθήσεις σου δεν λειτουργούν ταυτόχρονα

Πρέπει να έχει ξαναγίνει αλλά οχι τόσο έντονα.
Θα συνεχίσω την παρατήρηση να δω πως γίνεται.
Αυτό παραήταν ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 19:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Τι το "περίεργο" είχε η έκφραση του ανθρώπου που σε κοίταξε, μπορείς να μας πεις
.

Δεν ήταν τόσο η έκφρασή του όσο αυτό που ένιωσα να σκέφτεται
<<Πως περπατάει ετσι αυτή?>>

Μάλλον θα με πήρε χαμπάρι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 19:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Πολλά είναι τα ωφέλη. Ένα από τα πιο απλά, είναι πως έτσι αποφεύγουμε να κάνουμε λάθη...

Εχεις δίκιο αλλά με ποιό τρόπο μπορεί να γίνει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 19:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Πολλά είναι τα ωφέλη. Ένα από τα πιο απλά, είναι πως έτσι αποφεύγουμε να κάνουμε λάθη...

Εχεις δίκιο αλλά με ποιό τρόπο μπορεί να γίνει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 20:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Γιατί μου κάνεις αυτήν την ερώτηση ? Βρήκες τίποτε "πονηρούλα" ? Για πες...

Οταν χρησιμοποιούνται διεγερτικά του Κ.Ν.Σ.η προσοχή μας εντείνεται.
Η καφείνη και η νικοτίνη είναι 2 απο αυτά .Αλλά εγω το σκέφτηκα ανάποδα.
Δηλαδη μήπως όταν είναι κανείς ''ήρεμος'' ελέγχει πιο εύκολα τις κινήσεις του?
Εχει την δύναμη ο νούς να υπερβεί το σώμα?
Και με ποιό τρόπο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 20:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Δεν ήταν τόσο η έκφρασή του όσο αυτό που ένιωσα να σκέφτεται

Έχεις την ικανότητα να νιώθεις τι σκέφτεται αυτός που σε κοιτάει ?

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 20:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Οταν χρησιμοποιούνται διεγερτικά του Κ.Ν.Σ.η προσοχή μας εντείνεται. Η καφείνη και η νικοτίνη είναι 2 απο αυτά .Αλλά εγω το σκέφτηκα ανάποδα.
α) Δηλαδη μήπως όταν είναι κανείς ''ήρεμος'' ελέγχει πιο εύκολα τις κινήσεις του?
β)Εχει την δύναμη ο νούς να υπερβεί το σώμα?
γ)Και με ποιό τρόπο?

Άσε τα διεργετικά. Δεν μας ενδιαφέρουν.

α) Φυσικά. Όταν είναι κάποιος πιο ήρεμος, οι κινήσεις του είναι προσεκτικότερες.

β) Ναι, αλλά δεν έχει καμία αξία αν γίνει και δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα σ' αυτούς που το επιτυγχάνουν. Το διανοητικό και το κινητικό κέντρο ενός ανθρώπου πρέπει να αναπτύσσονται ταυτόχρονα. Αν το ένα υπερβεί το άλλο, το αποτέλεσμα θα είναι μερικό. Έχεις υπ' όψιν σου τους γιόγκι ή τους φακίρηδες ?

γ) Αν θέλεις ο νους σου να υπερβεί το σώμα σου, παρακολούθησε μια σχολή γιόγκι...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 02/08/2005 20:51:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 20:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Deva ισως κάνω λάθος αλλά διακρίνω μία ανεπαίσθητη ειρωνία.Λογικό είναι.
Οχι πάντα αλλά πολύ συχνά μπορώ και είναι πολύ βασανιστικό.
Στό παρελθόν δεν μπορούσα να καταλάβω τι ήταν αυτό που ένιωθα όταν έμπαινα σε ένα χώρο.
Οταν μία φίλη στη δουλειά με ρώτησε<<γιατί δεν συμπεριφέρεσαι σε όλους το ίδιο>>,της απάντησα <<μα δεν βλέπεις οτι άλλα λέει και άλλα σκέφτεται?>>
Αυτή απόρρησε και από τότε άρχισα τα πειράματα.Ρώταγα έμμεσα ή άμμεσα τι σκέφτηκε ο απέναντι να δω τι γίνεται.
Συμβαίνει συνήθως με ΄''καθαρά''άτομα ή όταν έχω ψυχική φόρτιση.
Μπορεί να νιώσω απλως ενα ''κλείσιμο ή ενα ''ανοιγμα'' ή να δω ολο το συλλογισμο.
Εχω πειραματιστεί πολλές φορές.Για να γελάσεις ,ξέρεις πως είναι να έχεις βγει με κάποιον που σου αρέσει ,και αυτός να σκέφτεται ,αντε να φεύγουμε...
Η χειρότερη εμπειρία είναι να συναντήσεις το ίδιο ''απέναντι''.
Πάντως ότι και να΄ναι είναι κουραστικό όταν γίνεται,και όσες φορές δεν το άκουσα έκανα λάθος μέγα.
Αν θέλω μπορώ να το ''κλείσω''.
Αυτά περί διαίσθησης ,ελπίζω να μην σκεφτείς :Τι μ....... λέει αυτή τώρα,δεν μπορώ να έχω και οπτική επαφή...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 20:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
) Αν θέλεις ο νους σου να υπερβεί το σώμα σου, παρακολούθησε μια σχολή γιόγκι...]
.

Ισως δοκιμάσω κάποια στιγμή...
Πρός το παρόν παρακολουθώ την ''ασκητική''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 21:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Εχεις δίκιο αλλά με ποιό τρόπο μπορεί να γίνει?

Σου δίνω λοιπόν τώρα μια μικρή "άσκηση", για να καταλάβεις όχι τον τρόπο, αλλά το δίκιο που λες ότι έχω.

Προσπάθησε να γράψεις μια απάντηση στην "Ασκητική", κάνοντας όχι πολλά, αλλά μόνο τρία πράγματα ταυτόχρονα :

1ο) Να σκέφτεσαι πως εγώ σε ειρωνεύομαι.

2ο) Να σκέφτεσαι πως είσαι στην "Ασκητική" που η αρχή της είναι πως ο άνθρωπος δεν γνωρίζει τίποτε.

3o) Nα νιώθεις το βάρος σου στο μέρος που κάθεσαι.

Είναι σίγουρο πως τουλάχιστον στο ένα από αυτά θα δεις το λάθος σου και θα το αποφύγεις...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 02/08/2005 21:46:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 21:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Θα προσπαθήσω να την γράψω αργότερα ,αλλα θέλω μια κατεύθηνση.
Πες μου μία ερώτηση απλή που να απαντάω.
Σέ ολη την ''ασκητική ''πως να απαντήσω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 21:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
"Αρχική" θέση :

Θα προσπαθήσω να την γράψω αργότερα ,αλλα θέλω μια κατεύθηνση. Πες μου μία ερώτηση απλή που να απαντάω.
Σέ ολη την ''ασκητική ''πως να απαντήσω?


Μπορείς να γίνεις πιο σαφής ? Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς nst. Κάτι σαν το παράδειγμα του "αεροπλάνου" ας πούμε ? Τι εννοείς με το "όλη την Ασκητική" ? Πως να ξέρω εγώ σε τι μπορείς να απαντήσεις ? Πως να ξέρω πως εσύ να απαντήσεις ? Δεν ξέρω. Για βόηθα λίγο, με μπέρδεψες ρε πουλάκι μου. Μάλλον εγώ χρειάζομαι κατεύθυνση...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 02/08/2005 22:14:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 22:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Προσπάθησε να γράψεις μια απάντηση στην "Ασκητική",

Μέχρι τώρα δίνεις μια ''άσκηση'' στήν οποία καλούμαστε να περιγράψουμε κάποια δουλειά και τίς παρατηρήσεις μας πάνω σε αυτή.
Εγώ πρέπει τώρα να γράψω κάτι με συγκεκριμένες προυποθέσεις αλλά δεν ξέρω το θέμα.
πχ:Να περιγράψω κάτι ,σαν πράξη ,σαν συναίσθημα, τι να γράψω?
Το να σκέφτομαι οτι μέ ειρωνεύεσαι ή οτι δεν ξέρω τίποτα είναι δικά μου και παράγουν ένα συναίσθημα, το να νιώσω το βάρος μου στην ΄πολυθρόνα το ίδιο. Τί ομως να περιγράψω κάτω απο την επήρρεια αυτών?
Ελπίζω να 'εγινα κατανοητή ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 00:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Καλησπερα.

Προσπαθησα να θυμηθω σημερα την ασκηση που εκανα χτες.
Και διαπιστωσα οτι οι πληροφοριες ηταν πιο πολλες.
Η μνημη μου δεν ειχε αυτον τον θολο χαρακτηρα που εμφανιζει παντα,
αλλα μου επετρεπε σχεδον να ξαναζησω ολη την χθεσινοβραδυνη εμπειρια.
Βελτιωθηκε λοιπον η ποιοτητα της μνημης.Ειναι κατι νεο αυτο.

Σημερα στην ασκηση τα πραγματα με κοιτουσαν.
Επανηλθε και παλι φευγαλεα η διασπαση της προσοχης σε δυο μερη
οπως σου εγραψα εχτες.Εχω την εντυπωση οτι οταν κοιτω κατι παρατηρω εμενα.Ας πουμε σημερα αισθανθηκα τους μυς του προσωπου μου την ωρα που μιλουσα.Ηταν πραγματι θαυμασιο.

Επισης παρατηρησα οτι η συνειδηση "ανεβοκατεβαινε" συνεχως.
Την μια η προσοχη μου στρεφοταν στην σταση του σωματος,αργοτερα
στο τι ενιωσα και μετα στο τι σκεφτηκα.Βεβαια οχι παντα με αυτην την σειρα.

Κατι αλλο τωρα.Οι κινησεις μου και οι στασεις που το κορμι μου επαιρνε παρατηρησα οτι ειναι σχεδον συνεχεια οι ιδιες.Ειδα οτι η υπαρχει συγκεκριμενη αλληλουχια κινησεων.Προσπαθησα σφινα να τις αλλαξω.Η προσοχη μου χαθηκε αμεσως.Το ξαναπροσπαθησα.Απετυχα.Και ξανα.

Αυτην την φορα η σκεψεις δεν με προβληματισαν.Σχεδον δεν ασχοληθηκα καθολου με το διανοητικο μερος.Μοναχα παρατηρουσα αυτα που αισθανομουν.Γενικα οσο πιο μεγαλη προσοχη εδινα στις αισθησεις τοσο πιο πολυ δεν σκεφτομουν ασχετα θεματα.

Deva θεωρεις οτι με την συνεχη εξασκηση θα δημιουργηθει μια κατασταση που θα ειναι μη αναστρεψιμη;Οτι ο "νους" θα μαθει να διατηρηται σε εγρηγορση η εστω σε μια νεου εισους συνειδητοτητα και δεν θα κοιμαται ευκολα;

Edited by - ryche on 03/08/2005 00:42:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 13:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Καλημέρα, θα σου πω Deva γιατί δεν χρησιμοποίησα αόριστο χρόνο.

Την καταγραφή της άσκησης δεν την έκανα συνεχόμενη.

Έκανα κλικ για την απάντηση, σταμάτησα και άρχισα να σκέφτομαι πως ξεκίνησα το πλύσιμο, τι σκεφτόμουν, τι ένοιωθα.

Έγραφα και ξανασταμάταγα. Εάν έγραφα σε αόριστο χρόνο δεν θα υπήρχαν οι παρατηρήσεις που είδες στις παρενθέσεις. Για να τις γράψω έπρεπε να μεταφερθώ ξανά σε εκείνη την χρονική στιγμή.

Δεν ξέρω βέβαια τι πρέπει να ρωτήσω ή τι άλλες παρατηρήσεις μπορώ να κάνω, για βοήθα λίγο, πως να συνεχίσω, δηλ. δώσε κατεύθυνση να δω τι μπορώ να βγάλω από ότι έκανα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy