ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ασκητική ΙΙ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 10:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Τόσο δύσκολο και τόσο απλό συνάμα, το να είσαι πάντα εκεί. Παρών. Παρούσα. Με Συμμετοχή ουσιαστική και όχι με απουσία καθοριστική.
Η δράση και η δραστηριοποίηση μας βγάζουν από τους περιορισμούς. Ανοιγόμαστε στις επερχόμενες αλλαγές παρατηρώντας, ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ την έλξη που ασκεί η σκοτεινή πλευρά και η φωτεινή δεν λέω, της ζωής ακολουθώντας την με θάρρος και εμπιστοσύνη.
Απαλλαγμένοι από φόρμες και νόρμες που δεν ταιριάζουν στην αναθεωρημένη πιά ψυχοσύνθεσή μας.
Να είσαι εκεί. Τόσο δύσκολο και τόσο εύκολο, να βιώνεις αργά το φάσμα των ριζικών αλλαγών. Των όποιων...
Προσπαθώ, Αγωνίζομαι, Πετυχαίνω, κι αν κάπου αδυνατώ σιωπώ ή ακροβατώ στο κενό πάλι από την Αρχή. Μάλλον είμαι σε σχετικά [καλό] βατό δρόμο.
Ευχαριστώ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 10:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Δουλεύουμε συνεχώς με τον εαυτό μας για να βγάλουμε στην επιφάνεια αντιστάσεις που προκλήθηκαν από γεγονότα του παρελθόντος, κάθε στιγμή όμως που περνάει είναι παρελθόν, οπότε συνεχίζουμε να δουλεύουμε για τα τωρινά και ουτω καθ΄εξής.

Απλώς ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο ή ότι μπορεί.


Πυραμίδα μου, αυτό το λέω συχνότατα στον εαυτό μου κάνω ότι νομίζω καλύτερο ή ότι μπορώ. Σταδιακά κάνω και αυτό που επιθυμώ που θέλω. Αύριο το υπερβατικό. Η ανθρώπινη δύναμη είναι απέραντη.Αρκεί να το συνειδητοποιήσει κανείς. Τότε ο δρόμος ανοίγει, κι ίσως όντως αποδεικνύεται περίτρανα πως τα εμπόδια όσα και να είναι, ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΤΙΝΑ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 11:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega
quote:

quote:
Η γεύση εξαρτάται από τον δημιουργό του θέματος.

Ποια είναι η γεύση που έχεις τώρα alfa-omega ?

Έγινε, τα λέμε...


Πικρή.

Προσπάθησα να δώσω κάτι , αλλά δεν τα κατάφερα.

Κάποια άλλη φορά στο μέλλον , θα ξαναπροσπαθήσω.
Τώρα νιώθω ακόμη σαν μαθητής ,απέναντι σου.


Ώρα για μάθημα, ώρα να μελετήσω τις πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις σου ,για το εγώ & την αλήθεια.

Ευχαριστώ & τα λέμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 12:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere

Deva_Parinito

1. Μου είσαι αντιπαθής
2. Μου τη δίνει που κάποιοι – ες αντί να σε περιφρονήσουν ή να σε χλευάσουν, στην καλύτερη περίπτωση σε καλοπιάνουν και στη χειρότερη σε «προσκυνούν».

Το γιατί μου είσαι αντιπαθής νομίζω, το ξέρω.
Ο τρόπος που γράφεις και αυτά που γράφεις (όχι όλα, σημαντικό όμως μέρος) μου έχουν δώσει λαβές για κάτι τέτοιο.
Η ξιπασιά (αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ) που αναδύεται από τα γραφόμενά σου, ορισμένες φορές ξεπερνάει κάθε προηγούμενο.
Όμως ούτε ο πρώτος είσαι εδώ μέσα ή εδώ έξω με τέτοιου είδους «προσόντα», ούτε φαντάζομαι ο τελευταίος.
Στο κάτω - κάτω το πώς αισθάνομαι εγώ με κάποιον είναι δικό μου πρόβλημα και όχι δικό του.

Τι είναι λοιπόν αυτό που με κινητοποίησε να γράψω ό,τι γράφω;

Δεν είσαι δα και ο μοναδικός που μου είναι αντιπαθής στο forum. Στην πραγματικότητα, είναι τόσοι πολλοί αυτοί που δεν χωνεύω σε αυτόν τον εικονικό χώρο που αν ήμουν συντονιστής του esoterica θα είχα διαγράψει τα μισά του μέλη και το ότι δεν θα είχα διαγράψει και τα άλλα μισά θα οφείλονταν μόνο και μόνο στο ότι θα είχα στο εν τω μεταξύ διαγράψει και μένα.

Το ότι κάποιοι σε θαυμάζουν πάλι δεν είναι ικανός λόγος να με κινητοποιήσει να ασχοληθώ. Ο καθένας δικαιούται και έχει τις συμπάθειές του (ακόμη κι εγώ). Και στο κάτω – κάτω δηλαδή, τι να τους πω; Ξυπνήστε! Δηλαδή, έρχομαι εγώ ο ξύπνιος να ξυπνήσω τους κοιμισμένους;
Όχι ξύπνιος δεν είμαι. Ούτε έξυπνος. Και φυσικά δεν γνωρίζω αν κάποιοι κοιμούνται αλλά και γιατί, αν αυτό συνέβαινε, θα έπρεπε εγώ (επειδή ας πούμε έχω αϋπνίες) να μη τους αφήσω να κοιμηθούν και να ξυπνήσουν στην ώρα τους φρέσκοι.

Τότε;

Δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με αυτά που γράφεις. Μετά τη πρώτη «συνάντησή» μας στο περί …οριζοντίως και καθέτως, η αρνητική εντύπωση που είχα σχηματίσει για σένα με απέτρεπε από το να ασχοληθώ περισσότερο.
Όμως περιστασιακά έριχνα μια ματιά και σε αυτό το topic. Η αναγούλα που μου είχε προξενήσει όταν το πρωτοδιάβασα ήταν τέτοια που μου ήταν αδύνατον να το αγνοήσω. Το γεγονός ότι επέμενα να το διαβάζω, το δικαιολογούσα με το ότι, δεν μπορεί, κάπου έπρεπε να κάνω λάθος στις εκτιμήσεις μου και ήθελα να το βρω. Δεν γίνεται μέλη που μάλλον μου είναι συμπαθή και εκτιμώ να μην συμμερίζονται τα όσα άσχημα ένιωθα για αυτά που γράφεις.

Ειδικά όταν είδα την lilith να σε εμπιστεύεται έπεσα από τα σύννεφα. Αλλά και πάλι. Λόγος δεν μου έπεφτε. Αυτά συνέβαιναν και συμβαίνουν. Ελάχιστα πράγματα καταλαβαίνω και από αυτά τα περισσότερα με στρεβλώσεις. Πιθανότατα κάτι ή πολλά μου ξέφευγαν.

Αποφάσισα να μην ασχοληθώ περισσότερο. Ευτυχώς ή δυστυχώς πολύ χρόνο δεν διαθέτω για το internet και έτσι αραιά και που κοίταγα και την εξέλιξη αυτού του topic. Όμως όταν είδα αυτόν τον «διάλογο» που παρέθεσες με αυτόν τον πολύ δήθεν τρόπο, πραγματικά μου ‘ρθε να ξεράσω.

Ρε φίλε, εντάξει έφαγες μια χυλοπιτάρα και δεν μπορείς να την χωνέψεις με τίποτε. Το να εκθέτεις όμως δημόσια μια ιδιωτική συνομιλία προφανώς χωρίς τη γνώση και την έγκρισή του άλλου μέρους, μόνο και μόνο για να το μειώσεις (και άσε τις μπαρούφες περί βούλησης), μου απέδειξε πέραν αμφιβολίας μια ηθική ποιότητα για τα μπάζα.
Δεν ξέρω αν είσαι ένας, δύο ή τρεις όπως λες (λέτε) αλλά τέτοια άνανδρη στάση απέναντι στην νυν στην πρώην ή στην «παρά λίγο» δεν τιμά καθόλου το φύλο μας.
Και μη μου πεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω γιατί όταν έγραφες

quote:
Παρακαλώ τους διαχειριστές, αν νομίζουν πως το παραπάνω είναι ενάντια στην δεοντολογία του φόρουμ να διαγράψουν το μήνυμα.

…δεν μπορεί, κάπου καταλάβαινες ότι αυτό που κάνεις είναι τουλάχιστον χυδαίο και ποταπό.
.
.
.
Συνήθως αυτολογοκρίνομαι. Σήμερα όμως δεν το μπορώ. Αϊ σιχτίρ.


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 13:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Ampere γιατί τσαντίζεσαι με τον Deva, γιατί το βλέπεις ως καλόπιασμα ή προσκύνημα, απλά συζητάμε, προσπαθούμε να βρούμε μιά άκρη, να βελτιώσουμε τους εαυτούς μας.

Τουλάχιστον ο Deva δεν γράφει άρες μάρες κουκουνάρες και καλεί κάποιους να τις καταλάβουν. Με κάποια προσπάθεια όλοι μπορούμε να βρούμε κάτι από εμάς σε αυτά που γράφει.

Επίσης δεν πιστεύει ότι όλος ο κόσμος κινείται γύρω του, ότι όλοι πρέπει να τον προσέχουν ή να τον σέβονται. Και δεν είδα ποτέ να ειρωνεύεται ή εμμέσως να απειλεί. Ακόμα και με όσους έχει διαφορετικές απόψεις και έχει λογομαχήσει δεν τον είδα ποτέ να περιφέρεται σε διάφορα θέματα και να πετάει μπηχτές. Εάν αυτό δεν είναι επίπεδο ανθρώπου τότε ποιό είναι.

Όσον αφορά την συνομιλία που παρέθεσε είπε από την αρχή ότι μπορεί να είναι φανταστική, οπότε αφού δεν γνωρίζεις σίγουρα δεν μπορείς να τον χαρακτηρίσεις.

Το θεωρώ πολύ άδικο όλο το post.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 14:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Αγαπητε Ampere με τις τοποθετησεις σου υποτιμας και θεωρεις ηλιθους τους συμμετεχοντες.
Δημοσια συζητηση γινεται.Κανεις δεν ξερει τον αλλο ,και οπως εχω ξαναπει αφου δεν εχουμε οπτικη επαφη τα παντα ειναι ρευστα.
Δεν υποστηριζω τον Deva ουτε κατακρινω εσενα.Τον εαυτο μου υπερασπιζομαι.
Ο Deva εγραψε οτι νομιζε ,οπως κανεις και εσυ. Ενα πειραμα κανουμε,
οποιος την βρισκει συμμετεχει οποιος δεν θελει δεν το κανει.
Δεν ειναι κανεις εδω ανηλικος ,οικιοθελως ψαχνομαστε,και εμεις και εσυ και ο Deva.
Οσο και περιεργο να σου φαινεται κατι θα βγαλουμε, ακομα και αν αποδειχθει οτι ''εχεις δικιο''.
Γιατι να εκφραζουμε την αντιπαθεια μας τοσο εντονα?
Φορουμ μεταφυσικης ειναι ,τα παντα υπο ερευνα.
Φιλικα και χωρις καμμια διαθεση αιχμης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 17:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Συνήθως αυτολογοκρίνομαι. Σήμερα όμως δεν το μπορώ.

Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις, πως σήμερα Ampere, θα μπορούσες να μας πεις δυο λόγια για την βούληση που να 'χουν τουλάχιστον και σημασία δηλ...

Καλώς όρισες στην Ασκητική. Αλήθεια, γιατί δεν το μπορείς ? Τι ήταν αυτό που σε πείραξε τόσο πολύ Ampere ώστε σήμερα να μην μπορείς να "αυτολογοκρίνεσαι" ? Τι θα έκανες, αν σου έλεγα πως η συνομιλία ήταν φανταστική ? Πως είσαι τόσο σίγουρος πως δεν ήταν ? Ποιος σου το είπε ?

Τα δέοντα,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 29/07/2005 18:33:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 18:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Μπορεί, αρκεί να το θελήσει. Πρέπει κάποιος να έχει πολύ ισχυρή επιθυμία για λύτρωση και να είναι πρόθυμος να θυσιάσει τα πάντα, να διακινδυνεύσει τα πάντα για να λυτρωθεί και να γνωρίσει τα πάντα γύρω από τον εαυτό του.

...........................................
Γειά σου και πάλι Deva.
Αν καί έχω διαβάσει 5 φορές αυτά που έγραψες ,το πρόβλημα της ΄΄κοινής'' γλώσσας παραμένει.Οτι μπορώ θα κάνω.
Στό
παραπάνω δεν καταλαβαίνω τίποτα.
1]Από τι πιστεύεις οτι πρέπει να λυτρωθούμε?
2] Πού είναι ο κίνδυνος?

Και τι γίνεται στήν περίπτωση που μπορεί να θέλεις αλλά να μην μπορείς?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 18:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
[quote] [
Γιατί απορείς ? Το μόνο που ζητάει από σένα η "άσκηση" είναι να παρατηρείς τον εαυτό σου και να περιγράφεις αυτό που παρατηρείς.

Έχεις ταξιδέψει ποτέ με αεροπλάνο ?
/quote].

Σε παρακαλώ κάνε τόν κόπο να φέρεις ενα πολύ απλό παράδειγμα παρατήρησης για να καταλάβουμε τα ίδια.
Ταξιδεύω συχνά με αεροπάνο γιατί είναι κάτι που μου αρέσει πολύ΄.
Πιο πολύ απολαμβάνω την στιγμή της απογείωσης.Τι σχέση εχει αυτό ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 18:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Όταν εμφανίζεται η συνειδητότητα, η μνήμη λειτουργεί τέλεια και ο άνθρωπος θυμάται και την παραμικρή λεπτομέρεια

.............................................................
Αυτό το καταλαβαίνω γιατί το εχω ζήσει.Στήν συγκεκριμμένη περίπτωση ομως η συναισθηματική φόρτιση ηταν τεράστια ,καμμία σχέση με το πλύσιμο των πιάτων.
Αλλα εγω δεν νομίζω οτι θα μπορούσα να αντιμετωπίσω πολλά πράγματα με τόση ένταση .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 18:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Γιατί άραγε ? Αυτό το ερώτημα πρέπει να σε απασχολεί από τώρα και στο εξής
.

Το τρεχούμενο νερό δημιούργησε ενα συγκεκριμμένο συνειρμό,αρκετά συχνό σε μένα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 18:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst

quote:
Με αυτόν τον τρόπο, μπορεί πολύ εύκολα να σκοτώσεις κάποιον, νομίζοντας πως του κάνεις καλό. Αυτή την πρόταση χρησιμοποιούν και οι δολοφόνοι. Δολοφονούν, αφού πρώτα όμως έχουν δολοφονήσει τον ίδιο τους τον εαυτό. Πιάσε έναν από αυτούς και ρώτα τον "Γιατί το έκανες αυτό ?" και θα πάρεις ως απάντηση : "Δεν ήξερα τι έκανα" ή "Δεν ήμουν εκεί όταν το έκανα." Αυτό έκαναν και αυτοί που σταύρωσαν τον Ιησού. Το "ου γαρ οίδασι τι ποιούσι", αυτό ακριβώς σημαίνει...

Εγώ λέω λοιπόν, να είσαι πάντα εκεί, σ' αυτό που κάνεις γιατί το θέμα της Ασκητικής σου ζητάει ακριβώς το αντίθετο


.

Eδω εχω την μεγαλύτερη ένσταση.Αυτό που περιγράφεις λέγεται δίασπαση της προσωπικότητας [ενα απο τα συμπτώματα της σχιζοφρένειας ]και δεν εχει σχέση με αυτό που λεω εγω.
πχ << ας υποθέσουμε οτι οδηγείς επι 1 ώρα σε κίνηση.Πρίν νευριάσεις βάζεις μουσική και οι σκέψεις ξεκινούν .Οδηγείς μεν μηχανικά αλλα δέν παρατηρείς κάθε σου πράξη όπως την 1η φορά που το έκανες, και αποσυρεις την σκέψη σου απο το μποτιλλιάρισμα σε κάτι πιο ευχάριστο.
Αυτό εννοούσα.
Στίς ασκήσεις σου θα είμαι πάντα εκει, αλλά στα άλλα δεν θέλω σε όλα.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 18:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Ταξιδεύω συχνά με αεροπλάνο γιατί είναι κάτι που μου αρέσει πολύ. Πιο πολύ απολαμβάνω την στιγμή της απογείωσης.Τι σχέση εχει αυτό ?

Για να παρατηρήσεις τον εαυτό σου, πρέπει πρώτα απ' όλα να τον κοιτάς. Να τον κοιτάς, σαν να βρίσκεσαι σε ένα αεροπλάνο που περνά πάνω από μια πολιτεία. Τι παρατηρήσεις μπορείς να κάνεις τότε ?

Ο άνθρωπος μοιάζει με πολιτεία. Με μια μεγάλη πολιτεία, με μια πυκνοκατοικημένη πόλη. Πόσοι άνθρωποι, πόσα "εγώ", κυκλοφορούν μέσα του, μέσα στους δρόμους του ? Κινούνται δεξιά, αριστερά, τρέχουν, αγωνίζονται κάτι να προλάβουν, μαλώνουν, βρίζονται, πάλι συμφιλιώνονται, αγκαλιάζονται, φιλιούνται, ερωτεύονται, πονάνε, κλαίνε, γελάνε. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι των δρόμων μιας πολιτείας είναι διαφορετικοί. Όλα αυτά τα μικρά "εγώ" μέσα μας, είναι διαφορετικά. Ακολουθούν τους ίδιους νόμους που ακολουθούν οι άνθρωποι που βλέπεις όταν ταξιδεύεις με ένα αεροπλάνο πάνω από αυτήν την πολιτεία. Όλα τα μικρά "εγώ", σαν τα ποντίκια μέσα μας, γυροφέρνουν. Το ένα λέει : "Αύριο θα ξυπνήσω πολύ νωρίς", το άλλο λέει "Γιατί να μην κοιμηθώ παραπάνω ?" και κάποιο άλλο λέει "Καλύτερα να παραμείνω στο κρεβάτι."

Προσπάθησε λοιπόν να παρατηρήσεις τον εαυτό σου, κατ' αυτόν τον τρόπο, αλλά χωρίς συναισθηματισμούς. Προσπάθησε να αντιληφθείς τον εαυτό σου για παράδειγμα, την ώρα που πληκτρολογείς ένα μήνυμα, σε σχέση με τον χώρο. Πως κάθεσαι ? Που κάθεσαι ? Είναι μικρό το δωμάτιο ή μεγάλο ? Πληκτρολογείς γρήγορα ή αργά ? Πολλές σκέψεις θα έρχονται στο νου σου, αλλά να είσαι επικεντρωμένη στην παρατήρηση, όχι στον συλλογισμό. Είναι πολύ σημαντικό, να ρωτάς. Να ρωτάς εσένα πρώτα, όχι εμένα. Στις απλές ερωτήσεις, θα βρίσκεις από μόνη σου την απάντηση. Όταν οι ερωτήσεις γίνουν πολύπλοκες, τότε ρώτα με και θα σου πω...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 29/07/2005 20:21:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 19:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Το τρεχούμενο νερό δημιούργησε ενα συγκεκριμμένο συνειρμό,αρκετά συχνό σε μένα.

Γιατί ? Πρέπει να βρεις την πραγματική αιτία, τον Λόγο, πρέπει να το "σκαλίσεις" πολύ αυτό, για να δώσεις μια απάντηση. Όχι σε μένα, σε σένα. Εγώ πάντα θα σε ρωτάω τον Λόγο. Αυτό που λες τώρα, είναι δικαιολογία, του δικαίου ο λόγος δηλ. Δεν έχει αξία, γιατί δεν γνωρίζεις ακόμη πιο είναι το δίκαιο και το άδικο...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 29/07/2005 19:08:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 19:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
τι γίνεται στήν περίπτωση που μπορεί να θέλεις αλλά να μην μπορείς?

Η ερώτησή σου είναι γενική. Δώσ' μου, αν θέλεις ένα παράδειγμα, για να σε καταλάβω καλύτερα. Ξεχώρισε δηλ. μια από αυτές τις περιπτώσεις, και γράψ' την. Θα σου πω τι πρέπει να γίνει τότε...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 19:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Γιατί ? Πρέπει να βρεις την πραγματική αιτία, τον Λόγο, πρέπει να το "σκαλίσεις" πολύ αυτό,
για να δώσεις μια απάντηση.

΄................................................
Δέν είναι δικαιολογία ,δέν θέλω να το δημοσιοποιησω το υπόλοιπο.
Πάντως αν και ξέρω την αιτία του συνειρμού ,δεν εχω βρεί ακόμα την αιτία που τον προκαλεί [και αυτο το ψάχνω χρόνια]...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 19:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Γιατί ? Πρέπει να βρεις την πραγματική αιτία, τον Λόγο, πρέπει να το "σκαλίσεις" πολύ αυτό,
για να δώσεις μια απάντηση

΄................................................
Δέν είναι δικαιολογία ,δέν θέλω να το δημοσιοποιησω το υπόλοιπο.
Πάντως αν και ξέρω την αιτία του συνειρμού ,δεν εχω βρεί ακόμα την αιτία που τον προκαλεί [και αυτο το ψάχνω χρόνια]...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 19:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Δέν είναι δικαιολογία ,δέν θέλω να το δημοσιοποιησω το υπόλοιπο.

Τότε, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για σένα. Αν δεν θέλεις, τίποτε δεν γίνεται. Σου είπα, κανείς δεν θέλει να γνωρίσει τον εαυτό του, δεν τον συμφέρει...

Σε κάποιο από τα επόμενα μηνύματα, θα δεις ποιοι είναι οι κίνδυνοι της αυτογνωσίας. Έχω μιλήσει γι' αυτούς, ορμώμενος από άλλα θέματα, και θα προσπαθήσω τώρα να συγκεντρώσω όλες αυτές τις ομιλίες και να τις παραθέσω ξανά εδώ. Να θυμάσαι πως η αυτογνωσία είναι υπαρξιακή. Μπορεί να συμβεί δηλ. Δεν είναι θεωρία....

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 29/07/2005 19:40:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 19:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Η ερώτησή σου είναι γενική. Δώσ' μου, αν θέλεις ένα παράδειγμα, για να σε καταλάβω καλύτερα. Ξεχώρισε δηλ. μια από αυτές τις περιπτώσεις, και γράψ' την. Θα σου πω τι

πρέπει να γίνει τότε



.....................................................................

Λες οτι για χάρη της γνώσης πρέπει να μπορούμε να κάνουμε ή να θυσιάσουμε τα πάντα.Αν και δέν μου εξήησες τι εννοείς με αυτά φέρνω ενα παραδειγμα με οτι κατάλαβα.
Δεν μπορώ πχ να σηκωθώ να φύγω απο δω πρός χάριν της αναζήτησης γιατί εξαρτώνται και άλλοι απο μένα και δεν θα μπορουσα να αντέξω τίς τυψεις αν κυττούσα μόνο τι θέλω εγώ και γιατί τούς αγαπώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 19:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Δεν μπορώ πχ να σηκωθώ να φύγω απο δω πρός χάριν της αναζήτησης γιατί εξαρτώνται και άλλοι απο μένα και δεν θα μπορουσα να αντέξω τίς τυψεις αν κυττούσα μόνο τι θέλω εγώ και γιατί τούς αγαπώ.

Δεν χρειάζεται να πας πουθενά. Ο,τι αναζητάς, υπάρχει μπροστά σου αλλά δεν το βλέπεις.

Μην φαντάζεσαι πως οι σχολές θα σε βοηθήσουν. Ακόμη και στην Ανατολή να πας, η γνώση που θα βρεις εκεί, θα είναι στείρα, αν δεν αποκτήσεις πρώτα την γνώση του ιδίου σου του εαυτού. Κι αυτό, μπορείς να το κάνεις, ακόμη κι όταν γράφεις ένα μήνυμα στον υπολογιστή σου, όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο και κουφό...

Πολλές από αυτές τις σχολές, τις αδελφότητες και τα τάγματα, χρησιμοποιούν τους ανθρώπους ως πειραματόζωα, για να επαληθεύσουν τις τεχνικές τους. Όταν οι άνθρωποι αυτοί φτάσουν σε κάποιο επίπεδο, τους αφήνουν να ζήσουν όπως μπορούν. Συνήθως πεθαίνουν, γιατί δεν έχουν μάθει να συντηρούν μόνοι τους τον ίδιο τους τον εαυτό. Είναι σαν να αφήνεις ένα πρόβατο, μέσα σε ένα κοπάδι λύκων. Πρέπει να είναι πολύ τυχερό το πρόβατο, για να μπορέσει να διαφύγει...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 29/07/2005 19:58:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 19:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Σου είπα, κανείς δεν θέλει να γνωρίσει τον εαυτό του, δεν τον συμφέρει...

Αν δεν ήθελα δεν θα καθόμουν τόση ώρα νά γράφω και δέν θα συμμετείχα και στό τόπικ αλλά είναι ανάγκη μαζί με μένα να τον μάθει και όλο το φόρουμ?

Θα βρω κάποια φόρμουλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 19:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
2] Πού είναι ο κίνδυνος?

quote:
Αν δεν ήθελα δεν θα καθόμουν τόση ώρα νά γράφω και δέν θα συμμετείχα και στό τόπικ αλλά είναι ανάγκη μαζί με μένα να τον μάθει και όλο το φόρουμ?

Αυτός λοιπόν, θα μπορούσε να ήταν ο πρώτος "κίνδυνος" για σένα. Υπάρχουν κι άλλοι βέβαια, πιο σημαντικοί...

Καταλαβαίνεις τώρα ? Οι απαντήσεις, βρίσκονται μέσα μας, θέλει ψάξιμο μόνο, πολύ, βαθύ σκάλισμα, βουτιά. Εσύ έδωσες αυτήν την απάντηση (με μορφή ερώτησης βέβαια), όχι εγώ...

Δεν χρειάζεται να τον μάθει όλο το φόρουμ nst, αν τόσο πολύ σε ενδιαφέρει αυτό λοιπόν. Αλλά τώρα, κάποιο άλλο ερώτημα, θα πρέπει να σε απασχολήσει καλή μου. Γιατί σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να μην τον μάθει το φόρουμ ?

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 29/07/2005 20:34:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 20:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Δεν χρειάζεται να το μάθει όλο το φόρουμ nst, αν τόσο πολύ σε ενδιαφέρει αυτό λοιπόν. Αλλά τώρα, κάποιο άλλο ερώτημα, θα πρέπει να σε απασχολήσει καλή μου. Γιατί σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να μην το μαθει το φορουμ
.
..........................................
Αποφασισα να απανταω οσο πιο αμεσα μπορω για να μην προλαβαίνω να επεξεργάζομαι την απάντηση και γράψω κατι ανα ληθές.
Δεν ξέρω αν αυτό που θα βρω [αν το βρω ] θα μου αρέσει για να το δείχνω .Και επειδή δεν έχω φτάσει σε επίπεδα τελειας αδιαφορίας για την άποψη των άλλων ,με απασχολεί.
Θα μου πεις ,δεν σε ξέρει κανείς .΄Πάλι το ίδιο είναι και χειρότερο

Πρέπει να φύγω τώρα ,θα σκεφθώ πολύ όσα είπαμε.
φιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 20:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Από την πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος :

quote:
20/06/2005

Πρέπει να γίνει όμως κατανοητό απ’ όλους που θα κάνουν τον κόπο να μπουν σ’ αυτό το θέμα, πως το ίδιο το θέμα δεν είναι δικό μου, αλλά δικό τους. Δεν μπορεί να συνεχιστεί, αν οι ίδιοι δεν το συνεχίσουν. Δεν έχει καμία αξία αν εγώ σας δίνω, τις λεγόμενες «ασκήσεις», χωρίς να γνωρίζω αν εργαστήκατε πάνω σ’ αυτές, και ποιες είναι οι απορίες σας. Δεν είμαι βιβλίο ασκητικής. Την ασκητική, θα πρέπει να την κάνετε πρώτα εσείς μέσα σας ή να την κάνουμε μαζί αν θέλετε. Αυτή είναι ουσιαστικά, η πρότασή μου σε σας. Θα μπορούσα, και το λέω απόλυτα συνειδητά, να γράψω μια Ασκητική παρόμοια του Καζαντζάκη, μα αυτό δεν θα είχε καμία αξία, αν για σας αποτελούσε ένα απλό ανάγνωσμα. Θα ήταν σαν να βρίσκατε ένα βιβλίο και να τριγυρνούσατε μ’ αυτό, λέγοντας «Ωραίο βιβλίο, καλά τα λέει τούτος, υπέρβαση κάνει, το τάδε κάνει, το άλλο κάνει, μπράβο !». Το θέμα δεν είναι τι κάνω εγώ, αλλά τι κάνετε εσείς.

Καταλαβαίνω, πως μια τέτοια εργασία, είναι δύσκολο να γίνει μέσα από ένα φόρουμ. Και οι λόγοι είναι πολλοί. Κανένας δεν θέλει να ξεπουπουλιάσει τον εαυτό του εδώ. Θα χαλάσει το ίματζ του.



Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 29/07/2005 20:52:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 21:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Για τον κίνδυνο που κρύβεται πίσω από την διαδικασία της αυτογνωσίας, κίνδυνος που εμφανίζεται σε υψηλότερα επίπεδα συνειδητότητας και αυτοενθύμησης και όχι σε αυτό που βρισκόμαστε τώρα, παραθέτω τα παρακάτω κείμενα που γράφτηκαν κατά την διάρκεια του έτους.

quote:
Γενάρης του 2005

Θα έχεις ακούσει ίσως πως όταν ένας άνθρωπος πνίγεται στην θάλασσα ή σε ένα ποτάμι, περνάει μπροστά από τα μάτια του για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου, όλη η ζωή του. Θαρρείς και βρίσκεται μπροστά από ένα πανί μιας κινηματογραφικής αίθουσας. Ό,τι έχει ζήσει, όλο του το παρελθόν, εμφανίζεται μπροστά του, σαν ταινία. Για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου ! Είναι αλήθεια.

Το ίδιο συμβαίνει και την στιγμή που το «εγώ» πεθαίνει ολοκληρωτικά, την στιγμή του εσχάτου θανάτου, την στιγμή του σαμάντι. Η μόνη διαφορά είναι πως μπροστά από τα μάτια σου, εκείνη την στιγμή, περνάει όχι μόνο το δικό σου παρελθόν, αλλά και το παρελθόν ολόκληρης της ανθρωπότητας, η ιστορία ολόκληρου του ανθρωπίνου γένους. Μπορείς να το αντέξεις αυτό ?

Υπάρχουν στιγμές που θα βρεις και εσύ, τον δικό σου Χίτλερ, τον δικό σου Τζένγκις Χαν, τον δικό σου Ναπολέων. Τούτοι, είναι όλοι τους πολιτικοί και όλοι τους παράφρονες του κόσμου. Στην περιφέρεια, να θυμάσαι, είναι όλα τούτα που ανήκουν στον κόσμο, στην κοινωνία. Είσαι μια μικρογραφία της κοινωνίας. Και ο νους σου κουβαλά, όλα τα μικρόβια του παρελθόντος, όλες τις ασθένειες, όλη την ιστορία του παρελθόντος, γιατί ο νους ανήκει στο συλλογικό. Εσύ δεν είσαι αυτός που έριξες την πρώτη ατομική βόμβα ? Εσύ δεν είσαι αυτός που βομβάρδισες αθώους ? Εσύ δεν είσαι αυτός που σφάγιασες, βίασες, βασάνισες, έκαψες, λεηλάτησες, δολοφόνησες, παιδιά, γυναίκες, άνδρες, αθώους ? Εσύ δεν είσαι αυτός που λέει καθημερινά ψέματα μόλις του παρουσιαστεί η ευκαιρία, για να επιτύχεις κάτι ? Έχεις σκοπό, έτσι δεν είναι ? Έχεις κίνητρο, ποιο είναι το κίνητρό σου λοιπόν ? Ποιος είναι ο στόχος σου ? Το χρήμα ? Η δόξα ? Η επιβεβαίωση ? Η κυριαρχία ? Η ανάδειξη του «εγώ» σου ? Για πες μου, σε τι διαφέρεις από έναν Χίτλερ ? Από έναν Ταμερλάνο ? Από έναν δολοφόνο ? Από έναν βιαστή ? Μιλώ σκληρά σε σένα, μα διόλου δεν διαφέρεις από αυτούς. «Όχι !», θα πεις, «εγώ δεν έχω διαπράξει ποτέ όσα μου λες! Είσαι τρελός !». Φτιάξε την φωλιά σου φίλε μου, κρύψου, είναι όμορφα εκεί, είναι ζεστά, φτιάξε τους αντικατοπτρισμούς σου, τις οάσεις σου, μείνε εκεί, στόλισέ την και συνέχιζε να φοβάσαι. Να φοβάσαι ! Δίπλα σου κοχλάζει το ηφαίστειο. Από στιγμή σε στιγμή, θα εκραγεί.

[...] Είναι λίγα αυτά που σου είπα, γιατί εγώ δεν έχω το παρελθόν το δικό σου και σίγουρα δεν είμαι ιστορικός για σου παρουσιάσω μπροστά σου ολόκληρη την ιστορία του κόσμου. Αλλά ξέχασα ! Ναι ! βέβαια, εσύ έχεις περάσει πολλά, άλλα τα δικά σου, άλλα τα δικά μου, δεν μπορώ να σε καταλάβω. [...]

[...] Πρέπει να τα δεις όλα τούτα μπροστά σου, όπως είναι, γιατί εσύ είσαι υπαίτιος αυτών. Εσύ τα δημιούργησες. Για τα διασχίσεις, για να τα διαπεράσεις όλα τούτα πρέπει να τα δεις ! να τα παρατηρήσεις, πρέπει να είσαι παρατηρητής. Το αντέχεις ? Πρέπει να πονέσεις φίλε μου αφάνταστα, για να επιτύχεις την αυτογνωσία, δεν είναι παιχνίδι.

Έτσι λοιπόν μιλούν οι άνθρωποι για την αυτογνωσία, φτιάχνουν θεωρίες, συστήματα, μα ποτέ δεν την επιχειρούν. Μπορώ να σου μιλώ ασταμάτητα γι’ αυτό, μα τίποτε δεν θα καταφέρω. «Λόγου άγνωστες πτυχές και ομορφιάς περίσσειας…», λέει ο φίλος. Ακόμη και όσοι μιλούν για την αυτογνωσία, δεν την επιχειρούν στην πράξη. Αλλά η αυτογνωσία είναι υπαρξιακή, δεν είναι θεωρία.
[...]

Όσοι σας λένε πως θα σας δώσουν γαλήνη και ησυχία χωρίς πόνο, ψεύδονται !!!

«Θα σου δώσω μια μέθοδο, θα την ακολουθείς δέκα λεπτά πρωί – βράδυ και θα νιώσεις απέραντη γαλήνη, θα ηρεμίσει το είναι σου, θα βρεις τον εαυτό σου !». Είναι από τις μεγαλύτερες μπούρδες που έχω ακούσει ποτέ, όχι μόνο στην τωρινή ζωή μου, αλλά και στις προηγούμενες ζωές μου. «Θα νιώσεις απέραντη γαλήνη, μέσα σε μερικές μέρες θα φωτιστείς !». Χα! Δεν είναι τόσο εύκολο ! Πως μπορεί κανείς να βρει τον εαυτό του, κάνοντας γιόγκα ? Αν είναι ποτέ δυνατόν ! Πως μπορεί κανείς να γίνει Φωτισμένος, μόνο με το να ψέλνει έναν ψαλμό δέκα φορές την ημέρα ? Ε, όχι !

Μην παραμυθιάζεστε φίλοι. Τα τεχνάσματα, τα κόλπα, δεν θα σας βοηθήσουν.

Ως αυτήν την στιγμή που μιλάμε, έχεις διασχίσει μια ολόκληρη ιστορία για να φτάσεις ως εδώ. Χιλιάδες σκέψεις, χιλιάδες χρόνια, ιστορίας, παρελθόντος, κουβαλάς στο κεφάλι σου. Πως θα γυρίσεις πίσω ? Αυτογνωσία σημαίνει επιστροφή στην πηγή. Έφτασες ως εδώ, αλλά για να βρεις τον εαυτό σου πρέπει να γυρίσεις στο αρχικό σημείο, εκεί από όπου άρχισε το ταξίδι της ανθρωπότητας. Ο κόσμος έχει προχωρήσει με εκατομμύρια λαθεμένους τρόπους, με βία, με δολοφονίες, με βιασμούς, απατηλή είναι η ανθρωπότητα, καταπιεσμένη, έχει εκμεταλλευτεί τον ίδιο τον άνθρωπο, μίση, αλληλοσπαραγμοί, αντιπαλότητες, για δες το φόρουμ, κάνε μια βόλτα, εδώ !, εδώ που είσαι ! και θα το διαπιστώσεις. Είσαι κομμάτι της ανθρωπότητας, είσαι συνυπεύθυνος.

Θεωρείς την γιόγκα, τις μάντρες, υπερβατικό διαλογισμό ? Έφτασες ως εδώ, ψέλνοντας μάντρες ? ύμνους ? προσευχές ? Έφτασες ως εδώ κάνοντας γιόγκα ? Η υπέρβαση που λες, ναι ! είναι εφικτή, άλλα όχι με τεχνάσματα. Είναι εφικτή μονάχα μέσα από τον πόνο, από τον σταυρό. Και αυτό είναι το νόημα του σταυρού του Ιησού Χριστού. Πόνος, θάνατος, και κατόπιν ανάσταση. Πολλοί άνθρωποι πίστεψαν στον Ιησού πάνω στον σταυρό. Να θυμάστε, πως αν ο Ιησούς δεν είχε σταυρωθεί, ίσως να μην τον θυμόμασταν. Ίσως να είχε περάσει στην ιστορία σαν ένας Βούδας, ή σαν ένας Καμπίρ, ή σαν ένας Κρισναμούρτι, ή σαν ένας Λάο Τσου, ή σαν ένας Ηράκλειτος.

Όταν είσαι έτοιμος, μπορείς να υποφέρεις ολόκληρο το παρελθόν της ανθρωπότητας μέσα σε μία στιγμή μονάχα. Αυτή η στιγμή όμως θα είναι έντονος εφιάλτης. Και σ’ αυτήν την στιγμή είναι που θα χρειαστείς έναν Δάσκαλο. Η αυτογνωσία είναι το σπουδαιότερο πράγμα στον κόσμο, αλλά είναι τρομερά επικίνδυνο. Είναι βουτιά σε πολύ μεγάλα βάθη, η πίεση μπορεί να σε κάνει να παραφρονήσεις τελείως. Είναι κίνηση σε επικίνδυνο έδαφος. Μπορεί να τρελαθείς. Το μυαλό σου μπορεί να ραγίσει, και θα είναι δύσκολο μετά να επανέλθει στο γνώριμο έδαφος, στην επιφάνεια, στην κοινωνία. Χρειάζεσαι τότε, μόνον τότε, έναν Δάσκαλο, για να προσέχει κάθε σου βήμα, διαφορετικά θα ζαλιστείς, θα χάσεις τα λογικά σου. Το μυαλό σου έπειτα θα είναι πολύ δύσκολο να ξαναφτιαχτεί.

Αν είστε έτοιμοι να δοκιμάσετε την αυτογνωσία, πρέπει να ξέρετε πρώτα τι σημαίνει. Δεν φτάνει η επιθυμία σας να γίνετε ευτυχισμένοι. Χρειάζεται επιθυμία να γνωρίσετε την αλήθεια, όχι επιθυμία να γνωρίσετε ευτυχία, γαλήνη, ηρεμία...



Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 29/07/2005 21:51:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 21:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Μάης του 2005.

To α' σκαλοπάτι του "εγώ", που παρέθεσε η spirit, είναι ουσιαστικά η διαπίστωση του Καζαντζάκη της ασχήμιας των ανθρώπων που απλώνεται στην επιφάνεια και η μαρτυρία της. Είναι το πρώτο βήμα, η κατανόηση, η παραδοχή και η μαρτυρία του ίδιου του εαυτού του. Ο Καζαντζάκης συνειδητοποιεί πως πίσω από το "εγώ" του, κρύβονται μυριάδες "εικόνες" που ο ίδιος έχει δημιουργήσει και αρχίζει μία μία να της αποκαλύπτει, έρχεται πρόσωπο με πρόσωπο με αυτές, και μαρτυρώντας τις, ουσιαστικά τις διαλύει. Αρχίζει και τις γκρεμίζει. Μια ασχήμια, όταν έρθεις αντιμέτωπος με αυτήν, την παραδεχτείς και την αποκαλύψεις, παύει να είναι ασχήμια. Έχει αποδυναμωθεί. Όσο δεν την φανερώνεις, την ενδυναμώνεις. Έτσι συμβαίνει και με τον πόνο. Όταν τον δεις κατάφατσα που λέμε, και τον μαρτυρήσεις, ο πόνος σιγά σιγά, σβήνει, χάνει την δύναμη του. Ο πόνος φοβάται τον "φωτισμένο" άνθρωπο γιατί ξέρει, πως τούτος ο άνθρωπος δεν θα κρυφτεί πίσω από αυτόν, αλλά μόλις τον αντιληφθεί θα τον προδώσει. Τίποτε δεν μπορεί να κρυφτεί από έναν "φωτισμένο". Ο "φωτισμένος", είναι ο προδότης του ίδιου του, του εαυτού. Αν φοβάται, θα το πει, αν πονάει θα το πει, αν μισεί θα το πει, ό,τι αισθάνεται το λέει χωρίς να νιώθει ντροπή, χωρίς να ενδιαφέρεται για τίποτε, γι' αυτό και ένας "φωτισμένος" ποτέ δεν αισθάνεται δέσμιος των λόγων του. Είναι ελεύθερος.

Η ελευθερία του Καζαντζάκη, προέρχεται ακριβώς από τούτο το σημείο. Ο Καζαντζάκης δεν αρνείται τον εαυτό του. Τον παρατηρεί κι αρχίζει να μιλάει για τούτες τις παρατηρήσεις του, βλέποντας τον εαυτό του έξω από τον εαυτό του. Αυτό δεν μπορούν να το κάνουν όλοι. Υπάρχει όμως τρόπος να συμβεί. Πρέπει να ξεχάσεις όλα όσα γνωρίζεις. Πρέπει να γίνεις μωρός. Να επιστρέψεις στην μήτρα, στην πηγή, να ξαναγεννηθείς, και πρέπει να έρθεις αντιμέτωπος όχι μόνο με τις δικές σου "εικόνες" αλλά και με τις "εικόνες" ολόκληρης της ανθρωπότητας γιατί είσαι μέρος του Όλου και σε σένα εμφανίζεται η συνυπαιτιότητα. Είσαι συνένοχος, συνυπεύθυνος.
[...]

Όταν αρχίσεις και το βλέπεις αυτό, θα δεις πως δεν είσαι μόνο αυτός. Θα δεις πολλά πράγματα, θα δεις τις ήττες, τα λάθη σου, τα ψέματά σου, θα δεις όλες τις "εικόνες" σου, την επιθυμία της κατοχής, θα δεις πως δεν ξέρεις ν' αγαπάς, θα δεις πως δεν ξέρεις να μιλάς, θα δεις πολλά. Πολλά! Κι όλα άσχημα, κι όλα θλιβερά, κι όλα σκοτεινά. Θ' αρχίσεις να φοβάσαι, να λαχταρίζεις, να τρέμεις σαν φύλλο που το χτυπάει ο άνεμος, θ' αρχίσεις να νιώθεις ανυπεράσπιστος, αβοήθητος, μόνος, έρημος, μακρινός, θα κλαις, θα πονάς, θα χτυπιέσαι, θα αρχίσεις να χάνεις ότι έχεις αποκτήσει ως τώρα, θα χάσεις τον ίδιο σου τον εαυτό, θα είσαι τίποτα. Μπορείς να το αντέξεις αυτό ? Ένα απέραντο σκοτάδι θα σε καλύψει, κρύο, παγερό, συρματοπλέγματα θα σε τυλίξουν, αγκάθινα στεφάνια θα τρυπήσουν το κεφάλι σου, βόμβες θα σκάσουν στα σωθικά σου και θα τα σκορπίσουν, καρφιά θα μπουν στα μάτια σου, δεν θα βλέπεις, τίποτε, ο πόνος σου θα είναι αφόρητος, ο τρόμος θα σε κυριέψει, η πείνα θα σε θερίσει, η δίψα θα σε στεγνώσει, η αδικία θα σε μαστιγώσει, το ψέμα θα σε σταυρώσει, το μίσος θα σε βασανίσει, ο θάνατος θα σε πλησιάσει...


Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 29/07/2005 23:16:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 23:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Ιούνης του 2005.

Επίσης, η δυνατότητα της "μη σκέψης", μπορεί να προέλθει μονάχα από την αμφίδρομη παρατήρηση, παρατηρητή και παρατηρούμενου και χρονικά διαρκεί ελάχιστα. Ο νους αδυνατεί να αδρανοποιηθεί τελείως για περισσότερο από 2 ή 3 δευτερόλεπτα. Μετά το πέρασμα αυτού του χρόνου, εμφανίζεται η φαντασία και το όραμα ή η μνήμη. Αυτό ισχύει για την πλειοψηφία των ανθρώπων. Η λεγόμενη "άχρονη" κίνηση του νου, δηλ. η κίνηση που δεν κατευθύνεται ούτε προς την φαντασία ούτε προς την μνήμη, δεν είναι κάτι που επιτυγχάνεται με αυτούς τους τρόπους που αναφέρεις, δεν είναι παιχνίδι, δεν μπορεί να γίνει με απλές ασκήσεις σε ασκούμενους που είναι "ασυνήθιστοι" στο να σκέφτονται κατ' αυτόν τον τρόπο, ούτε προτίνεται να επιχειρηθεί από τον ασκούμενο χωρίς τις κατευθύνσεις κάποιου πιο "ειδικευμένου", ας πούμε. Ο ασκούμενος, αν επιχειρήσει από μόνος του να κινηθεί με την σκέψη του, στην ρωγμή του παρελθόντος και του μέλλοντος, έχει μεγάλες πιθανότητες να παραφρονήσει. Αυτό είναι πολύ σημαντικό, όπως καταλαβαίνεις.

Μια από τις σπουδαιότερες εργασίες που έκανε στην ζωή του ο Μέχερ Μπάμπα, κάτι που δεν είχε γίνει ποτέ πριν, ήταν ότι ταξίδεψε σε ολόκληρη την Ινδία και είχε έρθει σε επαφή με τέτοιους παράφρονες ανθρώπους. Δεν έκανε τίποτε αλλό, αλλά πήγαινε και τους συναντούσε, από χωριό σε χωριό. Αυτοί οι άνθρωποι, είχαν χάσει εντελώς την ταυτότητά τους στην προσπάθεια να φτάσουν στην περιοχή του ακαθόριστου. Ήταν σαφώς καλύτεροι από την πλειοψηφία των ανθρώπων, αλλά χρειάζονταν μια μικρή βοήθεια, μια μικρή ώθηση, για να αποκτήσουν μια καινούργια ταυτότητα. Θυμάσαι που έλεγα για το Ζεν ? Γι' αυτούς, τα ποτάμια δεν ήταν ποτάμια, αλλά είχαν παραμείνει σ' αυτό, αποκλειστικά, εγκλωβισμένοι. Έπρεπε κάποιος να τους βοηθήσει, ώστε τα ποτάμια να ξαναγίνουν ποτάμια, χωρίς να είναι απαραιτήτως ποτάμια.

[...]Η πραγματική "μη σκέψη" όμως, που είναι κατεύθυνση σε βαθύτερα εδάφη, "άχρονη" κίνηση του νου εις βάθος και εις ύψος, και όχι συννεφάκια και σκουπόξυλα, οδηγεί όλους τους ανθρώπους σε ένα κοινό, συνολικό, καθολικό και αποδεχτό από αυτούς συμπέρασμα. Στην μία, μοναδική, οικουμενική και συμπαντική αλήθεια. Αυτό, δεν είναι παιχνίδι, γι' αυτό και κανείς δεν το προσπαθεί. Ούτε εγώ θα σας έλεγα να το προσπαθήσετε μόνοι σας. Άσε που δεν ξέρετε και τον τρόπο δηλ...


Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 23:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Ο Καζαντζάκης συνειδητοποιεί πως πίσω από το "εγώ" του, κρύβονται μυριάδες "εικόνες" που ο ίδιος έχει δημιουργήσει και αρχίζει μία μία να της αποκαλύπτει, έρχεται πρόσωπο με πρόσωπο με αυτές, και μαρτυρώντας τις, ουσιαστικά τις διαλύει. Αρχίζει και τις γκρεμίζει.

Υπεύθυνο γι' αυτές τις μυριάδες εικόνες, είναι το καθένα από τα μυριάδες μικρά "εγώ", που βρίσκονται μέσα μας.

Το πρόβλημα που έχει να αντιμετωπίσει ο άνθρωπος, αλλά δεν το αντιλαμβάνεται, είναι πως το κάθε μικρό "εγώ" του, θέλει να εξουσιάσει και να υποτάξει τα υπόλοιπα. Θέλει να γίνει ο αφέντης τους.

Η έννοια "αφέντης", συναντάται σε πολλές Ανατολικές διδασκαλίες, που περιγράφουν τον άνθρωπο σαν ένα σπίτι στο οποίο υπάρχει ένα πλήθος από υπηρέτες που περιμένουν την άφιξή του, (του αφέντη δηλ) γιατί δεν μπορεί τίποτε να λειτουργήσει σ' αυτό, χωρίς αυτόν. Επικρατεί χάος, καθώς ο καθένας από αυτούς τους υπηρέτες θέλει να γίνει αφέντης των υπολοίπων και έτσι συνεχώς οι υπηρέτες πλακώνονται μεταξύ τους στις μάπες...

Κατάλαβες Ampere ?

Πολλοί από εσάς, ίσως έχετε ακούσει την φράση "Γίνε αφέντης του εαυτού σου". Πίσω από αυτήν την φράση, κρύβεται μια ολόκληρη διδασκαλία αυτοενθύμησης που έχει τις ρίζες της στην Ανατολή. Μερικοί τσαρλατάνοι ψευδοπροφήτες, έχουν δημιουργήσει σχολές χρησιμοποιώντας αυτήν την φράση, και φυσικά απέχουν πολύ από το πραγματικό της νόημα γιατί την έχουν παρερμηνεύσει, πράγμα σύνηθες και καθόλου παράξενο στις μέρες μας...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 30/07/2005 01:39:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 00:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Στο κάτω - κάτω το πώς αισθάνομαι εγώ με κάποιον είναι δικό μου πρόβλημα

Ναι, ακριβώς όπως το λες, στο κάτω - κάτω, το πρόβλημα είναι δικό σου. Τι να πεις ? Όλοι οι άνθρωποι έχουν προβλήματα Ampere.

Στο θέμα της Ασκητικής φίλε, είσαι ευπρόσδεκτος.

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 30/07/2005 00:40:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 12:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Δεκέμβρης του 2004

Μέλος : thoht

Από το θέμα : "Η εσωτερική σύνθεση του ανθρώπου"

Επιλεγμένα αποσπάσματα από το βιβλίο της Ε.Π. Μπλαβάτσκυ: "Το Κλειδί της Θεοσοφίας"

Ερ. Τι ξεχωρίζει λοιπόν την "αληθινή ατομικότητα" απ' το καθημερινό εγώ μας, που ξέρουμε όλοι;

Απ. Πριν σας απαντήσω, πρέπει να ξεκαθαρίσουμε, τι εννοείτε με τη λέξη "εγώ". Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην απλή συνείδηση του εαυτού μας, που εκφράζεται με τη σκέψη: "εγώ είμαι εγώ" και την πιο περίπλοκη σκέψη "εγώ είμαι ο κύριος Σμιθ ή ο κύριος Μπράουν". Αυτή η διάκριση είναι ο κεντρικός άξονας της όλης ιδέας της μετενσάρκωσης, μιας σειράς δηλαδή από γεννήσεις και θανάτους, στην οποία πιστεύουμε. "Κύριος Σμιθ" σημαίνει μια αλληλουχία από καθημερινές πείρες, συνδεδεμένες μεταξύ τους με τη μνήμη. Καμιά όμως απ' αυτές τις πείρες δεν είναι το πραγματικό εγώ, δεν δίνουνε στον κ. Σμιθ το αίσθημα πως είναι ο εαυτός του, αφού τις περισσότερες τις λησμονεί. Όσες μόνο διατηρούνται μέσα του, του δίνουνε το αίσθημα της εγώτητας. Γι' αυτό εμείς οι θεόσοφοι ξεχωρίζουμε το στοιχείο, που δίνει στον άνθρωπο το αίσθημα του "εγώ είμαι εγώ", απ' την ψεύτικη εφήμερη προσωπικότητα, που είναι ένα σύμπλεγμα από καθημερινές πείρες. Αυτό το "εγώ είμαι εγώ' ονομάζουμε αληθινή ατομικότητα και θεωρούμε ότι η ατομικότητα τούτη, όπως κι ένας ηθοποιός, παίζει πολλούς ρόλους στο θέατρο της ζωής. (σελ. 47)


Βλέπετε πως και η Μπλαβάτσκυ συνειδητοποιεί την ανάγκη ύπαρξης μιας κοινής γλώσσας, προτού δώσει την απάντησή της. Πρέπει, λέει, να ξεκαθαρίσουμε τι εννοείτε με την λέξη «εγώ». Γιατί νομίζετε πως το κάνει αυτό ? Γιατί ακριβώς, οι άνθρωποι δεν αντιλαμβάνονται πως ο εαυτός τους ενώ είναι ένας, αποτελείτε από μυριάδες «εγώ», που το καθένα έχει την δική του γλώσσα. Η έννοια «εγώ» σ’ αυτόν που ρωτάει την Μπλαβάτσκυ, μπορεί να διαφέρει από το πώς εννοεί το «εγώ» εκείνη. Πρέπει λοιπόν να καθοριστεί μια σχετική έννοια, μια ιδέα του «εγώ» που θα συμπεριλαμβάνει όλες τις πιθανές ερμηνείες αυτής.

Η βασική ιδιότητας της νέας γλώσσας είναι ότι όλες οι ιδέες που περιλαμβάνει συγκεντρώνονται γύρω από μία ιδέα, δηλ. τις παίρνει κανείς όλες, στις αμοιβαίες τους σχέσεις, από την άποψη μιας και μόνο ιδέας. Αυτή η ιδέα είναι η ιδέα της εξέλιξης. Όχι βέβαια, με την έννοια της μηχανικής εξέλιξης, γιατί τέτοια εξέλιξη δεν υπάρχει, αλλά με την έννοια της συνειδητής και ηθελημένης εξέλιξης. Η μόνη που είναι δυνατόν να υπάρχει.

Πολλές φορές όταν συνομιλείτε με κάποιον, θα σας έχει τύχει να χρησιμοποιήσετε την φράση «Στο λέω αυτό, με την έννοια ό,τι κτλ». Αυτό συμβαίνει, και πιθανώς δεν το έχετε αντιληφθεί, γιατί θέλετε να αποφύγετε ακριβώς την παρερμηνεία της φράσης σας από την υποκειμενική συνειρμική συλλογιστική του συνομιλητή σας. Άθελά σας, κατευθύνετε τον συλλογισμό του ακροατή σας, γιατί σε κάθε έννοια που αναφέρεστε ελλοχεύει πάντα ο κίνδυνος της παρεξήγησης.

Η μελέτη των συστημάτων της αρχαίας γνώσης, αρχίζει με την μελέτη μιας γλώσσας που μας επιτρέπει να καθορίζουμε, αμέσως και με ακρίβεια, αυτό που λέγεται, από ποια σκοπιά λέγεται και σε σχέση με τι. Αν για παράδειγμα, μιλήσω σε κάποιον Αστροφυσικό για την έννοια «κόσμος», ο νους του θα πάει στον πλανητικό κόσμο και στο σύμπαν. Αν μιλήσω σε κάποιον με θρησκευτική αντίληψη του κόσμου, ο νους του θα πάει στην ιδέα της δημιουργίας του κόσμου, στο τέλος του κόσμου, στον «αμαρτωλό» κόσμο, κ.ο.κ.

Η γλώσσα στην οποία μπορούμε να καταλαβαίνουμε είναι φτιαγμένη έτσι, ώστε να δείχνει την σχέση του αντικειμένου που εξετάζουμε προς την δυνατότητα που έχει αυτό για εξέλιξη. Να δείχνει δηλ. την θέση του αντικειμένου μέσα στην κλίμακα της εξέλιξης. Από την άλλη, δεν περιέχει καθόλου νέους όρους ή νέα ονοματολογία. Το λεξιλόγιο της δηλ. είναι λίγο – πολύ γνωστό, αλλά πάντα υπάρχει η δυνατότητα σε κάποιον που επιθυμεί να το εμπλουτίσει. Δεν είναι θέμα λεξιλογίου, δηλ.

Για τον σκοπό αυτό, πολλές από τις συνηθισμένες ιδέες μας, χωρίζονται – και εδώ ακριβώς εμφανίζεται η διάκριση για την οποία μιλάει η Μπλαβάτσκυ – σύμφωνα με βαθμίδες αυτής της εξέλιξης.

Είναι πολύ σημαντικό να κατανοήσουμε πως ο αριθμός των ξεχωριστών εννοιών, δεν έχει απολύτως καμία σημασία, γιατί δεν προσπαθούμε να φτιάξουμε κάποιο σύστημα. Για κάποιους, είναι 7 (εφτά), για κάποιους άλλους είναι 3 (τρεις) και για κάποιους άλλους ο αριθμός αυτός μπορεί να είναι μικρότερος ή μεγαλύτερος. Έτσι δεν έχει καμία απολύτως αξία αν σας πω, πως η έννοια «άνθρωπος» χωρίζεται σε 7 κατηγορίες, αφού η Ασκητική, δεν είναι θεωρητικό σύστημα, αλλά βασίζεται στην πρακτική ανακάλυψη αυτών των κατηγοριών από εσάς τους ίδιους. Εσείς λοιπόν, είστε αυτοί, που θα διαχωρίσετε τις έννοιες, και θα δώσετε τον αριθμό των ξεχωριστών κατηγοριών, αφού πρώτα «ασκηθείτε» με τον εαυτό σας.

Για μένα, αυτές οι κατηγορίες είναι μυριάδες και καμία, και κάθε φορά που θα μου λέτε έναν αριθμό, εγώ θα προσθέτω ή θα αφαιρώ έναν. Αν μελετήσετε την «Ασκητική» του Καζαντζάκη, θα μπορέσετε να βρείτε τον αριθμό των κατηγοριών του συγγραφέα της. Θα μπορέσετε να δείτε πόσες «εικόνες», εμφανίζει ο Καζαντζάκης κάνοντας την άσκηση στον ίδιο του τον εαυτό. Την μία λέει «είμαι στρατηγός», την άλλη λέει «είμαι στρατιώτης». Την μία λέει «είμαι δάσκαλος», την άλλη λέει «είμαι μαθητής». Η «Ασκητική» του Καζαντζάκη όμως είναι ενοποιημένη. Αυτό είναι δύσκολο να κατανοηθεί, γιατί ο συγγραφέας είναι σαν να φτιάχνει ένα παζλ, με πολλά κομμάτια, και μετά να το σκορπάει μεμιάς σιχτιρίζοντάς το, όπως κάνει ο φίλος Ampere.

To «σιχτίρισμα» είναι η περίοδος παρακμής της ανθρωπότητας. Ότι έχει αποκτήσει η ανθρωπότητα μέσα από αγώνες και θυσίες, έρχεται μια στιγμή που στο στέλνει στον Διάολο, κάνοντας έναν πόλεμο. Εκεί, σε τούτη την περίοδο της παρακμής, φαίνεται ξεκάθαρα πια η ανοησία των ανθρώπων, και αυτό μπορεί εύκολα να το αντιληφθεί κανείς. Αυτό όμως που δεν μπορεί να το αντιληφθεί ο άνθρωπος είναι πως ακόμη και αυτός ο πόλεμος που κάνει, είναι κι αυτός ψεύτικος. Γιατί, αν η «ειρήνη» που επικρατεί σε έναν κόσμο (με την έννοια εδώ του φόρουμ) είναι ψεύτικη, τότε ψεύτικος θα είναι και ο «πόλεμος» που θα γίνει κάποτε και όλα αυτά τα «σιχτιρίσματα» ψεύτικα θα είναι και απατηλά. Έτσι ο άνθρωπος, κοροϊδεύει τον ίδιο του τον εαυτό, κρύβεται πίσω από αυτόν, και επιλέγει ένα από τα μυριάδες «εγώ» του, αυτό που παίζει τον ρόλο – όπως λέει η Μπλαβάτσκυ – του μάγκα για να κάνει κάτι, να πράξει δηλ.

Συνήθως ο άνθρωπος πράττει, σύμφωνα με τις επιταγές του τελευταίου του «εγώ». Το τελευταίο «εγώ», που εμφανίζεται σ’ αυτόν, είναι υπεύθυνο για την πράξη του, για την βούληση δηλ. Υπογράφει γραμμάτια και ακάλυπτες επιταγές, και έτσι ο άνθρωπος σε όλη του την ζωή πληρώνει αυτή την απερισκεψία του ενός από τα «εγώ» του γιατί το Σύνολο, το συνολικό δηλ. η αληθινή ατομικότητά του, είναι υποχρεωμένη να τα εξοφλήσει. Αυτή είναι η τραγωδία των ανθρώπων. Το κάθε ασήμαντο «εγώ», νομίζει πως είναι μάγκας...


Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 30/07/2005 12:23:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy