ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ασκητική ΙΙ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 20:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Deva Parinito
Αν κατάλαβες - επέτρεψέ μου να έχω κάποιες αμφιβολίες γι' αυτό - έχεις κάθε δικαίωμα να παραθέσεις εδώ, στο παρόν τόπικ, τι νομίζεις πως θέλω εγώ από τον καθένα σας. Όχι, τίποτε άλλο φίλε μου, αλλά για να δούμε, τι κατάλαβες...

ryche
Βεβαια μπορω να χρησιμοποιησω και την ευκολη οδο...


Ναι, μα μονάχα που εγώ δεν σε ρωτάω. Βλέπεις να υπάρχει κανένα ερωτηματικό στην φράση μου ?


Τα δέοντα,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 26/06/2005 20:36:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 20:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Τι σχεση εχει ο Αdmin με το οτι εσυ κανεις διαχωρισμους στο τοπικ σου;

Καμία όσον αφορά αυτό που λες. Δεν κάνω διαχωρισμούς. Αυτό είναι ένα εσφαλμένο συμπέρασμα δικό σου. Στην δεύτερη σελίδα, αν ψάξεις, θα βρεις και μια απάντηση στον Moz.

Deva

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 26/06/2005 20:51:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 22:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
…@Riche,

quote:
Να πως γεννιεται η αντιδραση λοιπον.Ελλειψη Χωρου που θα ελεγε και το μελος Πλατωνα που μονο πολυ προσφατα ανακαλυψα τι εννοουσε.

Αυτό είναι το σπουδαιότερο βήμα Riche, μιας και σε αυτό το χώρο, ξεδιπλώνεται και η αντίδραση του Νου *(που είναι παρελθόν)

Όταν υπάρχει αρκετός Χώρος, είσαι σε θέση να δεις με μια ματιά, όλα τα παιχνίδια του Νου, *(μιας και αυτός ο χώρος, είναι διεύρυνση συνειδήσεις, που είναι κατανόηση, γνώση, με την έννοια του βλέπω, έμπνευση,,, και Perception μαζί )... και είναι εξυπνάδα.

Και μιας και *(βλέπεις, έχεις επίγνωση μεσα κα εξω σου), είναι πανεύκολο να δεις και του αλλού… *(με ότι γράφει και λέει), άσχετα τι ο ίδιος….μπορεί να νομίζει για τον εαυτό του.

Μην ξεχνάς κατι.
Οι ασκήσεις εν γένει, ακόμα και στο Φυσικό επίπεδο, είναι μηχανικές, *(αν και αναγκαίες για την υγειά και ισορροπία μας) έχουν να κάνουν με το γνωστό.
Το γνωστό, είναι πάντα το διαμορφωμένο, άρα στην ουσία είναι παρελθόν.*(εμπειρία) Και αυτό διάβασα με χαρά, πως το ένοιωσες μέσα σου.

Τι είναι το γνώθι εαυτόν?
Οι γνώσεις των εμπειριών μας?
Άντε και καλά πως γνωρίζω τις εμπειρίες στην παρούσα ζωή…
Ε και λοιπόν?
Αν υπάρχει διαμορφωμένο, και είναι αυτό που γνωρίζω…δεν υπάρχει συγχρόνως… ότι δεν γνωρίζω?
Τι είναι το αδιαμόρφωτο?

Έτσι, η κατάσταση του Νου *(πιο πλησίον στο αδιαμόρφωτο και άγνωστο μας, είναι μια κατάσταση… που δεν γνωρίζει!

Θα λέγαμε λοιπόν, πως,
α/ ο εαυτός μας, *(η ουσία του), είναι το γνωστό….
β/ ύπαρχει μια κατάσταση, που η συνείδηση μας δεν γνωρίζει…

Αυτό πρέπει να σε απασχολήσει, σαν επόμενο βήμα.

Τα πλέον λαμπρά πνεύματα που έχω συναντήσει, δεν απαντούν μέσο μνήμης, μα εξετάζουν εκ νέου, *λέγοντας…δεν γνωρίζω,,,,*Σωκρατης, Κ, Βουδας, φέρνουν δηλαδή σε καποιο ΧΩΡΟ…ότι συναντήσουν.

Έτσι δεν είναι ο Εαυτός τους, το διαμορφωμένο,
που ωρύεται,
κλαίει,
στεναχωριέται,
στριφογυριζει,
ανήκει,
αλλαζει φοροθμ,
πιστεύει,
έχει χαζό συνήθειες,
χαζό συμπεράσματα,
χαζό συναισθηματακια...
και ότι θες βάζεις….,

μα ΕΙΝΑΙ εκείνος ο ΧΩΡΟΣ…που δεν είναι ούτε επηρεάζεται από κανένα ΕΓΩ….

Αυτή είναι και η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,
που μπορείς να έχεις….

Αν σου φάνηκα κάπου Δάσκαλος Riche .. να θυμάσαι πως είμαι πρώτα Μαθητής…

Να είσαστε καλά όλοι,

Σας διαβάζω, αν και δεν πολύ γράφω.

Ατμουλα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 14:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Deva προσπαθώ να κάνω την άσκηση δεν τα κατάφερα ακόμη, έχω φτάσει να μην σκέφτομαι περίπου στο λεπτό. Είναι δύσκολο θα προσπαθήσω να στο περιγράψω γιατί δεν ξέρω και εάν οι λέξεις που θα χρησιμοποιήσω είναι σωστές, δεν ξέρω εάν για σένα ή τον οποιοδήποτε σημαίνουν το ίδιο.
Είναι σαν να υπάρχει ένα διαχωριστικό που ξεκινάει από την περιοχή πανω από τα μάτια μέχρι το πίσω μέρος του κεφαλιού, το οποίο πιέζει να κατέβει προς τα κάτω.
Αυτό το διαχωριστικό είναι σαν να εμποδίζει τις σκέψεις να βγουν.
Εγώ προσπαθώ να κρατήσω το διαχωριστικό στη θέση του και αυτό προσπαθεί να μην υπάρχει.

Άρα αφού η προσπάθειά μου είναι να το συγκρατήσω μάλλον ακόμα σκέφτομαι ή μπορεί και όχι δεν μπορώ να το εξηγήσω καλά.

Όταν το σταθεροποιήσω θα κάνω την άσκηση και θα σου πω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 23:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
...ετσι οπως μας τα λες φιλε μας ειναι λες και προσπαθεις να δεις στερεογραμμα:)

---αληθεια αυτο με το διαχωριστικο που αναφερεις μου θυμισε μια κοπελα που γνωρισα που ελεγε πως την ποτιζαν οι τρελογιατροι ψυχοφαρμακα για να δημιουργηθει αυτη μια μεμβρανη ωστε να χωριζει..τα ημισφαιρια του εκγεφαλου--εντωμεταξυ η κοπελα απλως ειναι διανοια και δεν την αντεχαν οι γονεις της..ευτυχως βρηκε το κουραγιο και το σκασε απο τη φυλακη της...ευχομαι ναναι καλα οπου βρισκεται...σιγουρα θαναι καλυτερα απο την κολαση που της χαρησαν..--
----αν εχεις ακουσει αγαπητε Ντεβα κατι γιαυτη τη μεμβρανη ειλικρινα πολυ θαθελα να μαθω τι εστι...--οχι απαραιτητα εδω.)--


το πετραδι στο λωτο


--υγ..ειχα κι αλλα να σου πω αγαπητε αλλα εχω αλλη ασκηση-προτεραιοτητα)---

cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 27/06/2005 23:24:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 02:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:
Τι είναι το γνώθι εαυτόν?
Οι γνώσεις των εμπειριών μας?
Άντε και καλά πως γνωρίζω τις εμπειρίες στην παρούσα ζωή…
Ε και λοιπόν?
Αν υπάρχει διαμορφωμένο, και είναι αυτό που γνωρίζω…δεν υπάρχει συγχρόνως… ότι δεν γνωρίζω?
Τι είναι το αδιαμόρφωτο?


Πλατωνα χαιρε!
Ολη αυτη η προσπαθεια αποκτησης μεγαλητερης συνειδησης για την συνειδηση "μου",μοαζει με την παλια πεποιθηση οτι η γη ειναι το κεντρο του κοσμου.Με το που δεις που στεκεται η γη και τι ειναι καταλαβαινεις αυτοματα την απειρη εκταση του κοσμου/νου.Θαρρω εδω ειναι Πλατωνα η στιγμη που η αισθηση του εαυτου του ξεχωριστου εγω,
ειναι που αρχιζει και σβηνει και αν θες μπορει να διατηρηθει μονο ως μια κοινωνικη συμβαση.

Ειναι στιγμες που μια πολυ παραξενη αισθηση αναδυεται..κατι σαν παραλυση σαν αναμονη χωρις τελος,δεν ξερω πως να το πω αλλα εχει να κανει με την συνειδητοποιηση αυτου του διπλου "δεσμου" που επιβαλει το εγω(οποιο δρομο + να ακολουθησεις μεσα στο διαμορφωμενο θα προκαλεσεις το αντιθετο του).Αυτη η πολυ προσφατη συνειδητοποιηση οτι το εγω στην ουσια δεν υπαρχει,οτι και να το επικαλεστω δεν ειναι εκει,οτι αποτελει μια φαντασιωση μου φερνει αμηχανια..*
Και θαρρω πως η αμηχανια στην περιπτωση μας ειναι ενα καποιο βημα,γιατι αμηχανια για μενα ειναι εκει που ξεκινα το αυθορμητο.Βασικα αυτη η παραλυση ειναι αποτελεσμα οτι αν θες μου φαινεται τοσο βλακωδες η ιδεα του εγω αυτην την στιγμη και τοσο παιδαριωδης που νιωθω σαν να μην υπηρξε ποτε εξελιξη στα ανθρωπινα οντα,παρα μια καλπικη εννοια ξεχωριστης οντοτητας που μας την χαρησαν απο παιδια.

Θα ελεγα Τραγικο:)

Ολη αυτη η αναγνωριση της φαντασιωσης εχει δυο καταλυτικες επιδρασεις πανω μου.Νιωθω την διαδικασια της ζωης μεσα μου.Μαλλον να το πω πιο σωστα..Νιωθω σαν να ειμαι η διαδικασια της ζωης.Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος.Αυτο βεβαια δεν εχει κατασταλαξει.Ερχεται και φευγει αναλογα με την διαυγεια μου.
Δευτερον εχω την αισθηση οτι οχι απλα τα κομματια ταιριαζουν στο συνολο αλλα οτι το ιδιο το συνολο δεν αποτελειται απο κομματια.Αυτο εννοεις Βλεπω;Κατανοω;

quote:
Αυτή είναι και η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,
που μπορείς να έχεις….


χμ..θα επανελθω..ουσιαστικα λογια.

Πλατωνα ευχαριστω για τον χρονο σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 02:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
Τί Εστί Ασκητική....?

μήπως η αφοσίωση σε κάτι συγκεκριμένο,που ενδίδουμε...?

μήπως η μή ύπαρξη δεδομένων σκέψεων ,στιγμών και καταστάσεων...?

μήπως η αφομοίωση του είναι μας σε κάτι που κάνουμε μια χρονική περίοδο...?

ή η αφομοίωση της κατάστασης στο είναι μας...?

αν σκέφτομαι την ουσία,μήπως γίνω μέρος της...?

αν ελπίζω το ανέλπιστω θα μου φανερωθεί...και θα μου φανερώσει τον σκοπό για τον οποίο κάνω ή σκέφτομαι να κάνω...?

και αν δεν υπάρχει σκοπός.υπάρχει σκέψη...?

και αν δεν υπάρχει δράση η αντίδραση ,θα υφίσταται ενέργεια...?

και αν η ενέργεια είναι υπό μορφή σκέψης...

μηχανικής ή μή ...γύρω απο την κατάσταση...?

έχουν ουσία οι ενέργειες αν και εφόσον ο διαλογισμός δεν στηρίζεται σε όποιες σκέψεις...?

και αν γίνεται ο διαχωρισμός σκέψης πάνω σε μια κατάσταση,τι νόημα θα έχει αν η ουσία της αίσθησης δεν μπορεί να βρεί ανταπόκριση ,εφόσον όλα μεταβάλονται...?

τα πάντα ρεί...ακόμη και οι αναθεωρήσεις....

αν έκανα την άσκηση....?

πρώτα μέσα στο μυαλό μου...σαν τις μάχες που έδινε ο Μέγας Αλέξανδρος....

με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 10:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
"Σε όλη την ιστορία δεν υπάρχει περίπτωση μιας χώρας που να ωφελήθηκε από έναν παρατεταμένο πόλεμο"
"Μόνο κάποιος που γνωρίζει τα καταστροφικά αποτελέσματα ενός μακροχρόνιου πολέμου, μπορεί να κατανοήσει τη μεγάλη σπουδαιότητα της γρήγορης λήξης του"
"Μόνο κάποιος βαθύς γνώστης των δεινών του πολέμου μπορεί να βρει τον τρόπο να τον διεξάγει επωφελώς"

Σουν Τζου "Η Τέχνη του Πολέμου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 10:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Αγαπητοί φίλοι γεια σας

Deva δεν έχουμε «συνομιλήσει» ξανά.

Οφείλω να ομολογήσω ότι το εισαγωγικό σου σημείωμα σαν ιδέα με εντυπωσίασε.
Είδες από μόνος σου ότι ελάχιστοι άνθρωποι, και σχεδόν κανείς «εσωτεριστής» δεν αντέχει να «γίνει» μαθητής.

Παρόλα αυτά θεωρώ ότι η συνέχιση των αψιμαχιών δεν έχει κανένα νόημα. Εκτός αυτού τίποτα δεν είναι τυχαίο.
Ζήτησες το ρόλο του δασκάλου από τους συμμετέχοντες στο τόπικ. Ίσως όλα αυτά που έγιναν να ήταν μια ευκαιρία να αποδείξεις ότι τον αξίζεις.

Δεν υπονοώ τίποτα περισσότερο από αυτά που γράφω. Ταυτόχρονα δηλώνω ότι δέχομαι τις δεσμεύσεις που θέτεις. Θα ήθελα να συμμετέχω στο θέμα σου όπως εσύ ορίζεις.

Το μόνο που θα ήθελα να ζητήσω και όχι να απαιτήσω είναι τον ΣΕΒΑΣΜΟ σου......

Ας πάμε λοιπόν στην άσκηση......

Η εργασία που διάλεξα είναι να κάνω μπάνιο το γιο μου.

Ξεκίνησα προσπαθώντας να είμαι εκεί, ακριβώς εκεί, μαζί του όλη την ώρα.

Μπήκαμε μαζί στο μπάνιο. Aισθάνθηκα την διαφορά θερμοκρασίας, ένιωσα τα βήματα μου, ένιωσα το χέρι του που κρατούσα.

Ήταν πολύ δύσκολο να παραμείνω εκεί.

Ο νους «έφευγε». Πήγαινε σε άλλα γεγονότα.
Τον οδηγούσα με τη σκέψη ότι «έπρεπε να μείνει εκεί». Ακριβώς εκεί στην εργασία που είχα να κάνω.
Αυτή η σκέψη δημιουργούσε ένταση στο κεφάλι μου.

Για λίγο ξαναβρισκόμουν εκεί. Άνοιξα τη βρύση και ένιωσα το νερό. Το συναίσθημα που ένιωθα «έσβηνε» καθώς ο νους έφευγε από το τώρα. Συνειδητοποίησα ότι για να αισθάνομαι τα χέρια μου, έπρεπε ο νους να σκέπτεται την αίσθηση των χεριών μου ή να μη σκέπτεται τίποτα........

Και όμως ο νους πάντα σκέπτεται, και πάντα σκέπτεται κάτι άλλο από αυτό που κάνουν τα χέρια μου.......

Η σκέψη ότι το καυτό νερό θα εμφανιστεί με προειδοποιεί. Χάνω την αίσθηση του νερού. Ο μικρός κάτι με ρωτάει. Αφαιρούμαι.......

Ο νους έχει πάει ήδη στη κουζίνα......ο βραστήρας είναι ανοιχτός.........
Το καυτό νερό με καίει.......Επανέρχομαι απότομα......
Η σκέψη «συγκεντρώσου» στην εργασία που κάνεις ξανάρχεται.........
Πολύ φασαρία.......
Τα παράτησα.

Θεωρώ ότι τα αποτελέσματα δεν διαφέρουν από της Λίλιθ.....
Στη Λίλιθ λοιπόν έγραψες:

quote:
Μην παρατηρείς τον νου σου. Ναι, είναι μέρος του εαυτού σου, αλλά τα καημένα τα χεράκια δηλ. δεν είναι μέρος του εαυτού μας κι αυτά ? Πως τα αισθάνεσαι ?


Μα αν ο νους δεν είναι εκεί, εκεί, πάνε τα χεράκια, χάθηκαν στη λήθη του παρελθόντος........

Η άσκηση θα συνεχιστεί. Θα με βοηθούσε και η δική σου εμπειρία.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 14:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
DEVA, οπως ειπα απο κει που με εστειλες εδω, θα διαβαζα ολο το τοπικ.
Επειδη μου εχεις κινησει την περιεργεια θα προσπαθησω να κανω την ασκηση, αν και ξερω οτι ειναι δυσκολο για μενα.
Οταν την κανω θα την περιγραψω.
Ομως εχω μια αισθηση αναταραχης.Ακομα δεν την καταλαβαινω.Συνηθως οι απαντησεις ερχονται αργοτερα.
Εσυ ισως την αντιλαμβανεσαι ..
Δια παν ενδεχομενο επειδη ειδα περιεργες διαθεσεις να διευκρινισω οτι δεν υπονοω κατι αλλο, λεω οτι σκεφτομαι στην προσπαθεια να καταλαβω...
Εν αναμονη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 16:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Αγαπητέ Ryche, αυτή την φορά το έγραψα σωστά.

Γράφεις,

quote:
Ολη αυτη η προσπαθεια αποκτησης μεγαλητερης συνειδησης για την συνειδηση "μου",μοαζει με την παλια πεποιθηση οτι η γη ειναι το κεντρο του κοσμου.Με το που δεις που στεκεται η γη και τι ειναι καταλαβαινεις αυτοματα την απειρη εκταση του κοσμου/νου.Θαρρω εδω ειναι Πλατωνα η στιγμη που η αισθηση του εαυτου του ξεχωριστου εγω,
ειναι που αρχιζει και σβηνει και αν θες μπορει να διατηρηθει μονο ως μια κοινωνικη συμβαση.

Είναι σωστή η παρατήρηση, γυρνάμε πίσω έτσι…σε κέντρο κόσμου ότι είμαστε οι μοναδικοί, και άλλα τέτοια καθησυχαστικά…*(να έχουμε να γράφουμε)
Οι άνθρωποι αρέσκονται να μιλουν π.χ για τρανσενδενταλ καταστάσεις, για θεό και άγιους, μα λίγοι, ελάχιστοι είναι εκείνοι που θα κοιτάξουν να κατανοήσουν….μέσα,
γιατί μισούν?
γιατί φοβούνται,
γιατί πονούν?
γιατι......

Αν απλά μίσος, φόβος και πόνος δεν υπάρχουν, τι γίνεται στη συνείδηση?

Ο χώρος που ήταν κατειλημμένος από τέτοιες καταστάσεις συνείδησης….είναι ελεύθερος. Με αυτή την έννοια, μίλησα για διεύρυνση….

Μια συνείδηση που θέλει να γνωρίσει το Θεό ( ότι υπάρχει) πριν τελειώσει με το μίσος, φόβο, πόνο, απληστία, και τόσα αλλά που κουβαλάει (αυτά είναι τα κομμάτια) είναι σαν ένα αγκυροβολημένο καράβι, με πάμπολλες άγκυρες.

quote:
Ειναι στιγμες που μια πολυ παραξενη αισθηση αναδυεται..κατι σαν παραλυση σαν αναμονη χωρις τελος,δεν ξερω πως να το πω αλλα εχει να κανει με την συνειδητοποιηση αυτου του διπλου "δεσμου" που επιβαλει το εγω(οποιο δρομο + να ακολουθησεις μεσα στο διαμορφωμενο θα προκαλεσεις το αντιθετο του).Αυτη η πολυ προσφατη συνειδητοποιηση οτι το εγω στην ουσια δεν υπαρχει,οτι και να το επικαλεστω δεν ειναι εκει,οτι αποτελει μια φαντασιωση μου φερνει αμηχανια..*

Το εγώ Ryche, από την στιγμή που κατανοείς πως λειτουργεί….καταρρέει.
Το πρόβλημα είναι πως το ίδιο, θα κάνει ότι του περνά από το χέρι για να μην το κατανοήσεις. Κρύβεται και λειτουργεί όπως η Φύση, με την μόνη διαφορά πως πείρε μια εξωτερική πραγματικότητα, *(από την συνδιαλλαγή του και τις εμπειρίες... του έξω) και δημιούργησε μια ανύπαρκτη κατάσταση μέσα, που είναι όμως περισσότερο πιστευτή και από την έξω.
Το όλο δεν λειτουργεί, γιατί το εξω δεν είναι μόνο η γη και ότι στρέφεται γύρω από αυτήν, μα υπάρχει
άπειρο,
χώρος,
τάξη…
που αυτά, ο περιορισμένος και διαμορφωμένος μας εαυτός δεν έχει.

quote:
Και θαρρω πως η αμηχανια στην περιπτωση μας ειναι ενα καποιο βημα,γιατι αμηχανια για μενα ειναι εκει που ξεκινα το αυθορμητο.Βασικα αυτη η παραλυση ειναι αποτελεσμα οτι αν θες μου φαινεται τοσο βλακωδες η ιδεα του εγω αυτην την στιγμη και τοσο παιδαριωδης που νιωθω σαν να μην υπηρξε ποτε εξελιξη στα ανθρωπινα οντα,παρα μια καλπικη εννοια ξεχωριστης οντοτητας που μας την χαρησαν απο παιδια.
Θα ελεγα Τραγικο:)

Έτσι είναι, μα είναι στο χέρι και στις δυνάμεις μας, η κατανόηση και το τέλος των εμποδίων.

quote:
Ολη αυτη η αναγνωριση της φαντασιωσης εχει δυο καταλυτικες επιδρασεις πανω μου.Νιωθω την διαδικασια της ζωης μεσα μου.Μαλλον να το πω πιο σωστα..Νιωθω σαν να ειμαι η διαδικασια της ζωης.Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος.Αυτο βεβαια δεν εχει κατασταλαξει.Ερχεται και φευγει αναλογα με την διαυγεια μου.
Δευτερον εχω την αισθηση οτι οχι απλα τα κομματια ταιριαζουν στο συνολο αλλα οτι το ιδιο το συνολο δεν αποτελειται απο κομματια.Αυτο εννοεις Βλεπω;Κατανοω;

quote:

Αυτή είναι και η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,
που μπορείς να έχεις….

χμ..θα επανελθω..ουσιαστικα λογια.


Η πολυ φιλοσοφική αντιμετώπιση, ειναι πολυ κοντά στη φυγή…

Γράφω κάτι εντελώς φιλικά, και με αυτό, απευθύνουμε σε όλους. *(Deva, σορρυ για την καταχρηση)

Μια φορά και ένα καιρό, όπως όλοι οι άνθρωποι, είχα και εγώ... μίσος, ζήλια, πόνο, φόβο, απληστία, και αλλα πολλα...ψυχολογικά…

Μα μια όμορφη μέρα, εμαθα να περπατω μαζί τους….
ΤΕΛΟΣ.

Η πιο δύσκολη πραγματικοτητα, που εγραψα μεχρι σήμερα.
Αυτή ειναι η ασκητική μου.

Τι... ξεχασα το θειο?

Και ομως.... δεν ξεχασα τιποτα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 21:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Σ ότι κάνω απολύτως συγκεντρώνομαι΄
και φροντίζω συνεχώς ν΄ανανεώνομαι
ένας κύκλος φωτεινός
είναι ο κόσμος ο τρελλός!!!
Αρκεί να΄ σαι ανοιχτός και δεκτικός.

Το μόνο που χρειάζεται για να αλλάξεις τη ζωή σου ή στιγμές αυτής, είναι μιά μόνο μιά ιδέα.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 23:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
Καλησπέρα Deva και καλησπέρα φίλοι!
long - time - no - write...

βρήκα κάποιο χρόνο πριν 4 μέρες, νομίζω ήταν Παρασκευή;, να γράψω
για την άσκηση με το μήνυμα Deva, αλλά με διακόψανε, διέκοψα, έφυγα,
και νάμαστε!

έχασα επισόδεια μου φαίνεται...
μόνο ελάχιστα τρυγύρισα στις σελίδες που άφησα πίσω μου και είδα
μικρό ποσοστό αναφοράς στις ασκήσεις και κατά τα άλλα, συζητήσεις
περί α και υ.

μήπως έτσι δεν τρυγυρίζει και το μυαλό μας, περί α και υ, καθώς
καλούμαστε να συγκεντρωθούμε στις αισθήσεις μας, σε μια καθημερινή
εργασία;

quote:
πίσω από έναν εχθρό κρύβεται ένας φίλος και τούμπαλιν.

θα μπορούσε -σίγουρα- να αφορά και το μυαλό μας αυτή η φράση...

το Σαββάτο βρέθηκα σε μια πραγματικά πρωτόγνωρη κατάσταση. Μετά από
κάποιο σοκ -δυσάρεστο- βρέθηκα για κάπου μια ώρα ακίνητη, εντελώς
απαθής με καμμία απολύτως σκέψη στο μυαλό μου, κανένα εμφανές
συναίσθημα να νιώθω, απλά βουβή. βρισκόμουν κάπου, ξαπλωμένη,
κοιτούσα το τοπίο μπροστά μου, μόνο κοιτούσα, δεν σκεφτόμουν τί
κοιτώ -δεν υπήρχε χώρος για σκέψη καμμία!- ούτε κάν σκεφτόμουν ότι
βρίσκομαι εκεί, χωρίς να κάνω τίποτε, σε κατάσταση σοκ κλπ., απλά
βρισκόμουν, ακίνητη, απελευθερωμένη από όλα, ίσως κάποιο αίσθημα,
αλλά πάλι όχι αίσθημα που σε κινεί, αλλά αίσθημα σε στάση.
πού βρισκόμουν άραγε τότε; πού ήταν το μυαλό μου; το σώμα μου το
ένιωθα εκεί, αλλά δε γέμιζε το κενό του τίποτα. τί ακριβώς μου
συνέβαινε; αυτό το κάτι, που με έφερε σε εκείνη την κατάσταση ήταν
τόσο δυνατό, που το μυαλό αποχώρησε μονομιάς!
αυτή η κατάσταση, αν και όχι στον ίδιο βαθμό που συνέβαινε για εκείνη
την ώρα, ακολούθησε ολόκληρη τη μέρα μου. το βράδυ όταν κοιμήθηκα
ξύπνησα ξαφνικά από το... (!!!) τρελό γέλιο μου, ένα ανέμελο γέλιο,
εντελώς παράδοξο και άσχετο με εκείνο το τρομερό που συνέβαινε,
και μετά το γέλιο, εξαφανίστηκε το όποιο συναίσθημα, σα να καθάρισε
ένας ουρανός, σαν να μην είχα περάσει το σοκ.

τις τελευταίες ημέρες η λέξη "μάχη" τρυγυρίζει στο μυαλό μου σα
τρελή... τί δεν είναι πραγματικά μάχη; ακόμη και την αισθητηριακή
παρατήρησή σου Deva, σα μάχη την αντιλαμβάνομαι, μάχη ενάντια στο
μυαλό, που προσπαθεί να με αποσπάσει.

μυαλό: "κι όμως είμαι πάντα εδώ, κι αυτό το Καλοκάιρι..."

για να αντιληφθώ τα χέρια μου, την ώρα που πλένω τα πιάτα, το ζεστό
ή το κρύο νερό, το σαπούνι, κλπ. θα χρησιμοποιήσω το μυαλό, γίνεται
διαφορετικά; δε νομίζω... οπότε;
μήπως τελικά, δεν είναι τίποτε άλλο, παρά η αλλαγή οπτικής του μυαλού;
το μυαλό στρέφεται προς τα χέρια, προς τις αισθήσεις. ποιός
κατευθύνει το μυαλό εκεί; το μυαλό κατευθύνει τον εαυτό του, ή κάτι
άλλο;

πόσο πραγματικά δύσκολο είναι να αφήσει τα ινία το μυαλό, να
κατευθυνθεί από κάτι άλλο, π.χ. ανώτερο, ο ανώτερος εαυτός...
αυτόν, ούτε που τον πολυξέρουμε, πώς θα μπορούσαμε πιθανότατα
να τον αναγνωρίσουμε;

μια άλλη λέξη, που επίσης τριβελίζει στο μυαλό μου είναι η λέξη
"καρδιά". ούτε αυτή τη γνωρίζω, έχω μπερδευτεί στις λέξεις, στις
ερμηνείες... ακόμη αντιλαμβάνομαι ότι η καρδιά
ίσως μόνο στο παρόν μπορεί να υπάρχει, γιατί ακόμη και η ανάμνηση
μιας στιγμής καρδιάς, δεν είναι καρδιά.

μπερδεύτηκα... ας το αφήσω έτσι, χωρίς μάχη, να κολυμπήσω μέσα στις
δαιδαλώδεις σκέψεις, αισθήματά μου, αισθήσεις whatever!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 12:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Καλή μου Λίλιθ, σ΄αυτό το κολύμπι έχω αφεθεί αρκετές φορές, και δεν ξέρω πιά αν η λογική αποτελεί σωσίβιο...
΄Οσο γιά την καρδιά ανοίγω τα φύλλα της και διαβάζω συνεχώς.
Και μέσα της δεν μπορώ να ανακαλύψω κάτι που να μην έχει σχέση με την αγάπη.
Καλημέρα με τις σκέψεις να γίνονται δροσερότερες.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 23:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

Deva_Parinito, σε χαιρετώ.

Με επι-σκέπτηκες, *
και είπα να ανταποδώσω.
Έτσι απλά.

Και να εκφράσω αυτό:
κρίμα που αρνήθηκες την εγκάρδια προσφορά του Moz.

quote:
Deva, βουαλά λα μπολ, βουαλά λα? γκλας*...


* στο topic AUM...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 07:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Γεια Σου Deva Parinito.Εκανα την ασκηση που προτεινεις.Πρωτη φορα κατι τοσο βαρετο οπως το πλυσιμο των πιατων εγινε ευχαριστο και κατι που συνηθως μου αρεσει οπως η ασχολια με τα μαλλια μου με συγχισε.
Περιγραφω το πρωτο για να μην γινω κουραστικη.
1]Ξεκινησα να πλενω τα πιατα συγκεντρωμενη στα χερια μου.Οι κινησεις μου ηταν γρηγορες και σταθερες αλλα αμεσως αρχισε η φαντασια.Τα χερια μου ,μου φανταζαν σαν πλοκαμια.Επειδη δεν μπορεσα να ξεφυγω τα παρατησα και αποφασισα να το ξανακανω αργοτερα.
2]Αυτη την φαρα συνκεντρωθηκα στις παλαμες.Μου αρεσε η αισθηση του νερου οπως ετρεχε πανω τους.Γλυστραγε σαν χαδι και δημιουργουσε κατι σαν χαρα.
Το σφουγγαρι με τον αφρο ηταν ακομα πιο διασκεδαστικο.Το γυρναγα γυρω γυρω σαν μπαλιτσα.Η αισθηση χαρας μεγαλωνε.
Οταν αγγιξα τα ποτηρια και επιασα το γυαλι ειχα μια ιδεα κατι σταθερου,η αισθηση εμοιαζε με του νερου αλλα ειχε βαρος ηταν πιο περιοριστικη.
Υστερα περασα στα πιατα,αυτα ηταν ενοχλητικα.Επειδη ηταν βαρια, τα δαχτυλα μου βιαζοταν ,αντιδρουσαν.
Το χειροτερο ηταν τα μαχαιροπηρουνα. Επιανα κατι σκληρο και αιχμηρο,
δημιουργουσε μια αισθηση θλιβερη και με εκνευριζε.
Στο τελος οταν εσφιξα το σφουγγαρι ναι μεν ενιωθα το γαργαλιτο στα χερια μου αλλα ξαφνικα λυπηθηκα που τελειωσε.
Αναρωτηθηκα μηπως γι'αυτο αρεσει στα παιδια να παιζουν με το νερο και τους αφρους.
Μπηκα στον πειρασμο να διαμορφωσω το κειμενο αριστοτεχνικα και να το κανω πιο γλαφυρο αλλα το ξαναγυρισα 1]γιατι οι εννοιες γινοταν διφορουμενες και 2]γιατι ειπες να μην αναφερουμε κανενα συμπερασμα.
Χαιρετω Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 12:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
διαβάζοντας το τελευταίο μήνυμα, μου ήρθαν στο μυαλό οι κινέζικες
μπαλίτσες, θα τις γνωρίζετε ίσως. 2 μικρές μεταλλικές μπαλίτσες
επιχρωματισμένες με σμάλτο, λείες και γυαλιστερες, που κινούμενες
δημιουργούν ένα αργό μελωδικό ήχο, από ένα μεταλλικό ελατήριο που
βρίσκεται στο κέντρο τους.
παίρνεις τις μπαλίτσες στη μια παλάμη και τις περιστρέφεις με το
χέρι τη μια πάνω από την άλλη. είναι πολύ εύκολο να νιώσεις
την αίσθηση της αφής τους πάνω στο σώμα σου, επειδή η κίνηση
επιβάλλει κάποιο βαθμό συγκέντρωσης σε αυτή.
νομίζω, είναι και αυτό μια πρώτη ίσως άσκηση πάνω στην αίσθηση,
τι λέτε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam_ba
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2005, 00:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam_ba  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stam_ba
Έχω να σας προτείνω κι εγώ μία άσκηση τη μεγαλύτερη άσκηση που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος η οποία είναι το κλειδί που ανοίγει όλες τις πόρτες των υπαρξιακών ερωτημάτων που έχει.Προσπαθήστε να κρατήσετε την σεξουαλική σας ενέργεια έτσι θα γεμίσετε φως και θα έρθετε σε επαφή με το ΘεόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2005, 01:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:

διαβάζοντας το τελευταίο μήνυμα, μου ήρθαν στο μυαλό οι κινέζικες
μπαλίτσες, θα τις γνωρίζετε ίσως. 2 μικρές μεταλλικές μπαλίτσες
επιχρωματισμένες με σμάλτο, λείες και γυαλιστερες, που κινούμενες
δημιουργούν ένα αργό μελωδικό ήχο, από ένα μεταλλικό ελατήριο που
βρίσκεται στο κέντρο τους.
παίρνεις τις μπαλίτσες στη μια παλάμη και τις περιστρέφεις με το
χέρι τη μια πάνω από την άλλη. είναι πολύ εύκολο να νιώσεις
την αίσθηση της αφής τους πάνω στο σώμα σου, επειδή η κίνηση
επιβάλλει κάποιο βαθμό συγκέντρωσης σε αυτή.
νομίζω, είναι και αυτό μια πρώτη ίσως άσκηση πάνω στην αίσθηση,
τι λέτε;



..φως εκ σκοτει!

υγ:ειδες lov_..οποια συπμτωσις.)

cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 01/07/2005 01:08:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2005, 13:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Έχω να σας προτείνω κι εγώ μία άσκηση τη μεγαλύτερη άσκηση που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος η οποία είναι το κλειδί που ανοίγει όλες τις πόρτες των υπαρξιακών ερωτημάτων που έχει.Προσπαθήστε να κρατήσετε την σεξουαλική σας ενέργεια έτσι θα γεμίσετε φως και θα έρθετε σε επαφή με το Θεό

Τελικα οσο περναει ο καιρος αρχιζω να σεβομαι ολο και πιο πολυ τον Φροιντ που ανηγαγε ολη την θεωρια του στην Libido.
Γιατι πρεπει δηλαδη σωνει και καλα να ανακατεψουμε το σεξ με το θειο.
Για να απαλλαγουμε απο την συνειδηση μας λεγοντας σε καθε ξ.....
επικοινωνω με το θειο η για να καλυψουμε την ανεπαρκεια μας μεσα απο την υποτιθεμενη εγκρατεια?
Ας αφησουμε την φυση ησυχη.Αν και εχω διαβασει τις διαφορες θεωριες που ερχονται κυριως απο τις Ινδιες ,προσωπικα αυτον τον συσχετισμο δεν τον δεχομαι ,ουτε και την εγκρατεια του χριστιανισμου.
Αυτα ολα τα εφευραν οι ανθρωποι για να χαλιναγωγησουν τις μαζες.Σιγα μην ασχολειται το Θειο με την σεξουαλικη μας διαπαιδαγωγηση[μ ην το πω οπως μου'ρχεται]
Σε μερικους αρεσουν τα πειραματα...
Φιλικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam_ba
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2005, 20:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam_ba  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stam_ba
[quote]
Μπορώ να το πω και κάπως αλλιώς, μία μορφή του Θεού είναι το πνεύμα (εντολή) που βρίσκεται μέσα στο σπόρο οπου όταν ο σπόρος μπει μέσα στην γη και βρει το κατάλληλο έδαφος (Συνθήκες) αναπτύσσεται και γίνεται η φυτό. Σε εμάς τους ανθρώπους, κατέχουμε το πνεύμα -δηλαδή είμαστε κοντά στο Θεό- όταν έχουμε κρατήσει τη σεξουαλική ενέργεια μέσα μας Και επιπλέον έχουμε τη δύναμη να διαμορφώνουμε τις κατάστάσεις γύρω μας σύμφωνα με τις επιταγές αυτού του πνεύματοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 22:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
...namaste!
μηπως εννοεις να μετασχηματιστει ,εκ νεου, η ενεργεια; επειδη αν εχει καποιος Ενεργεια-που εχει ετσι κι αλλιως-- και την θεωρει απο τη φυση της σεξουαλικη ,ειναι μαλλον επειδη μοναχα ετσι μπορει να τη χειριστει...
Μια ειναι η ενεργεια..--πρανα-ρεικι-τσι-βριλ κλπ κλπ κλπ


το πετραδι στο λωτο



cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 00:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:
...namaste!
μηπως εννοεις να μετασχηματιστει ,εκ νεου, η ενεργεια; επειδη αν εχει καποιος Ενεργεια-που εχει ετσι κι αλλιως-- και την θεωρει απο τη φυση της σεξουαλικη ,ειναι μαλλον επειδη μοναχα ετσι μπορει να τη χειριστει...
Μια ειναι η ενεργεια..--πρανα-ρεικι-τσι-βριλ κλπ

Σωστο my love.
H ενεργεια φιλε/η stam_ba ειναι Μια.
Ο τροπος και το κεντρο απο το οποιο εκδηλωνεται μπορει να ονομαστει και οχι η ιδια η ενεργεια.Αρα η σεξουαλικη ενεργεια δεν υπαρχει παρα μονο σεξουαλικο κεντρο,διοδος,εξοδος οπως θελεις πες το.


quote:
Σε εμάς τους ανθρώπους, κατέχουμε το πνεύμα -δηλαδή είμαστε κοντά στο Θεό- όταν έχουμε κρατήσει τη σεξουαλική ενέργεια μέσα μας

χμ..μερικους ισως τους τρελανει αν δεν ξερουν τι να την κανουν ολη αυτην την ενεργεια...αλλοι παλι ειναι σαν να πηραν το metro για την φωτιση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 00:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ

...αν το θεσουμε σε μορφη ασκησης...//αλαΝτεβα.)...//
παρατηρειστε την ενεργεια καθως μεταμορφωνεται σε σεξουαλικη...
σιγουρα θαναι παρομοιο με τα χερια και το πλυσιμο των πιατων...που ανεφερε η φιλη Λιλιθ--γεια σου Λιλιθακι:Ρ--
τι αντιστοιχει στα πιατα; τι στα χερια ...στο απορυπαντικο και στο σφουγγαρι;... --δεν ειναι επι του παροντος--παντως αν δεν το παρει κανεις διαφορετικα αποτι το εθεσα μολις..θα κατανοησει πως ειναι ...το ιδιο που πρεπει να κανει : καλειται να παρατηρησει... αρχικα και κατοπιν...να φτασει να γινει αυτο...

AtmaRch


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 01:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche

Δεν ξερω αν το καταλαβες ψυχη μου...μα μολις εδωσες οδηγιες για pure love..οι ταντριστες και ο osho το ονομαζουν "διαλογιστικο" σεξ..
εδω και αν θελει Χωρο και πιο πολυ Χρονο...

δεν ειναι fast food

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 02:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
fast food.. οποια συπτωσις..χμ εχει μπολικο στα αζητητα του επιδορπιου.)

το πετραδι στο λωτο


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stam_ba
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 22:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam_ba  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stam_ba
Παιδιά μην τον βάζετε πολύ με το μυαλό η σε εμένα μου πήρε πάνω από τρία χρόνια για να το καταλάβω και μετά το έκανα πράξη και Αν δεν το έκανα πράξη δεν πρόκειται να καταλαβαίνα τίποτα, απ τη στιγμή που θα γίνει πράξη σου φανερώνεται ένας απλός και τελείως διαφορετικός Κόσμος, σου δίνεται ένα κλειδί για να ανοίξει όλες τις πόρτες των Των μυστηρίων, δεν μπορώ αλλιώς να το εξηγήσω Και επειδή είναι αλήθεια όταν το έχεις στο μυαλό σου και το σκέφτεσαι με ελεύθερο τρόπο τα βλέπεις ότι οδηγεί στην τελειότητα Αγαπητέ-η ΑΤΜΑ σε ποιο μέρος της Ινδίας είσαι? πριν από χρόνια είχα επισκεφθεί δύο φορές στην ΙνδίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stam_ba
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 23:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam_ba  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stam_ba
quote:

Τελικα οσο περναει ο καιρος αρχιζω να σεβομαι ολο και πιο πολυ τον Φροιντ που ανηγαγε ολη την θεωρια του στην Libido.
Γιατι πρεπει δηλαδη σωνει και καλα να ανακατεψουμε το σεξ με το θειο.
Για να απαλλαγουμε απο την συνειδηση μας λεγοντας σε καθε ξ.....
επικοινωνω με το θειο η για να καλυψουμε την ανεπαρκεια μας μεσα απο την υποτιθεμενη εγκρατεια?
Ας αφησουμε την φυση ησυχη.Αν και εχω διαβασει τις διαφορες θεωριες που ερχονται κυριως απο τις Ινδιες ,προσωπικα αυτον τον συσχετισμο δεν τον δεχομαι ,ουτε και την εγκρατεια του χριστιανισμου.
Αυτα ολα τα εφευραν οι ανθρωποι για να χαλιναγωγησουν τις μαζες.Σιγα μην ασχολειται το Θειο με την σεξουαλικη μας διαπαιδαγωγηση[μ ην το πω οπως μου'ρχεται]
Σε μερικους αρεσουν τα πειραματα...
Φιλικα

Χωρίς να το θέλεις είπες κάτι το οποίο πιστεύω, δηλαδή ότι η πρώτη επιστήμη που ανέπτυξε ο άνθρωπος ήταν η εγκράτεια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 11:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Χωρίς να το θέλεις είπες κάτι το οποίο πιστεύω, δηλαδή ότι η πρώτη επιστήμη που ανέπτυξε ο άνθρωπος ήταν η εγκράτεια


Και το ονομα αυτης της επιστημης ?
Που βλεπεις αγαπητη Stam-ba την εγκρατεια στο κοσμο που ζουμε?
Οσο σκεφτομαι το γελιο που θα κανουν μερικοι....Ας ειναι καλα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam_ba
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 22:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam_ba  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stam_ba


Και το ονομα αυτης της επιστημης ?
Που βλεπεις αγαπητη Stam-ba την εγκρατεια στο κοσμο που ζουμε?
Οσο σκεφτομαι το γελιο που θα κανουν μερικοι....Ας ειναι καλα.
/quote]
Δεν έχει σημασία αν θα γελάσει καποιος γελοίος, οι σοβαροί θα το πάρουν σαν δώρο αιωνιότητας Όσο για τον τίτλο αυτόν θα τον ανακαλύψεις εάν εμβαθύνεις σε αυτά που συμβαίνουν γύρω σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy