ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ασκητική ΙΙ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 21:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
ποιός είναι ο αληθινός λόγος που μού κάνεις αυτές τις ερωτήσεις;

Πες μου τι εννοείς με τον όρο "αληθινό λόγο" και θα πάρεις την απάντησή σου ή έλα στο

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6723

να μιλήσουμε γι' αυτόν.

Φίλοι,

Η Ασκητική ξεκινάει, και αυτό θα ήταν το πρώτο που θα μπορούσε να εκφραστεί ως απορία, με την παρακάτω θεμελιώδης αρχή :

Οι άνθρωποι είναι μηχανές που εξουσιάζονται από εξωτερικές επιδράσεις και δεν γνωρίζουν τίποτε.

Μέχρι στιγμής, δεν υπάρχει καμία εξέλιξη του θέματος, παρ' όλο που γεμίζουμε τις σελίδες του, παρά μονάχα αυτή που αναφέρω σε κάποιο προηγούμενο μήνυμά μου ως μηχανική εξέλιξη. Τέτοια εξέλιξη, δεν είναι εξέλιξη και δεν μπορεί ποτέ να εννοηθεί ως εξέλιξη.

Μας είναι προς το παρόν άσκοπο και δεν μας αξίζει να συζητάμε για έννοιες όπως αυτές που αναφέρει η φίλη NADA, της αναγνωρισμένης ανάγκης, της δράσης και του αληθινού λόγου γιατί δεν έχουμε φτάσει ακόμη στο επίπεδο αυτό που, αφ' ενός θα μπορούσαμε να κατανοήσουμε απολύτως τους όρους, αφ' ετέρου θα είμασταν σε θέση να τους κάνουμε απολύτως κατανοητούς και στους συνομιλητές μας. Δεν καταλαβαίνουμε καλά καλά τι σημαίνει να καταλαβαίνεις ή τι σημαίνει να κατανοείς κάτι.

Από την άλλη, - και αυτό είναι που πρέπει να απασχολεί όσους διαβάζουν, γι' αυτό θα έπρεπε να αναρρωτηθούν - κανείς ως τώρα δεν έχει καταφέρει να διατυπώσει μια ουσιαστική απορία που του δημιουργήθηκε κάνοντας μία από τις τρεις "ασκήσεις" που έχω προτείνει. Πως είναι δυνατόν λοιπόν να μπορέσει να μιλήσει για τέτοιες έννοιες ? Αφού δεν ξέρει καλά καλά που βρίσκεται, ποιος είναι ο τίτλος του θέματος και ποιες οι προυποθέσεις για να γράψει σ' αυτό.

Στην συντριπτική τους πλειοψηφία, τα μέλη που συμμετείχαν ως τώρα, παρέθεσαν συμπεράσματα και όχι απορίες.

Ας επιστρέψουμε λοιπόν στο επίπεδο που μας αρμόζει, το επίπεδο της άγνοιας, και ας προσπαθήσει ο καθένας σας να ξανακάνει τις "ασκήσεις", παραθέτοντας μόνο απορίες που έχει πάνω σ' αυτές.


Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 01/08/2005 22:43:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 21:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Καλημέρα Αφροδίτη μου, καλό μήνα σε όλους μας.

quote:
Η ζωή και η αλήθεια δεν είναι δύο στόχοι αλλά ένας.

Δεν πειράζει, ας είναι και έτσι εγώ θα συνεχίσω τουλάχιστον για μένα, και εάν χτυπώντας την γροθιά στο μαχαίρι κοπώ δεν πειράζει, ας είχα προσέξει νωρίτερα.

Εγώ συνέχει κόβομαι. Και ματωμένη συνεχίζω.Α! δεν λυγίζω. Και μάλιστα κόντρα στην ανειλικρίνεια, την υποκρισία, τη ζάλη και τις διπροσωπίες και βάλε, των καιρών.
Να ξημέρωνε ρε Πυραμίδα μου, μιά μέρα που οι ανθρώπινες επιθυμίες θα γίνονταν πραγματικότητα, και θα οδηγούμεθα όλοι σε μία πνευματική αποκατάσταση, δίχως αστάθεια, υπουλίες, κακουχίες στιγμής. Να ακτινοβολούσαμε που να πάρει ο διάολος, θέρμη κι αισθήματα πληρότητας, διοχετεύοντάς το παντού.
Χωρίς εγωισμούς, θυμούς,θεατρινισμούς, ανταγωνισμούς υπεροπτισμό, περιορισμούς πάντα με εξωστρεφή διάθεση. ΧΩΡΙΣ ΨΕΜΑ. ΧΩΡΙΣ ΨΕΜΑ. ΧΩΡΙΣ ΨΕΜΑ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 23:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Αφροδίτη,

Μέχρι στιγμής δεν έχεις διατυπώσει κανένα ερώτημα όσον αφορά κάποια από τις "ασκήσεις".

Ξέρεις που βρίσκεσαι ? Ξέρεις ποιο είναι το θέμα μας ?

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 23:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

quote:
ποιός είναι ο αληθινός λόγος που μού κάνεις αυτές τις ερωτήσεις;

-------------------------------------------------------------------

Πες μου τι εννοείς με τον όρο "αληθινό λόγο" και θα πάρεις την απάντησή σου


Δεν εννοώ τίποτε περισσότερο από την αιτία που εσύ,

αυτήν την δεδομένη χρονική στιγμή,

αναγνωρίζεις ως παράγοντα που σε εξώθησε στο να μου κάνεις τις ερωτήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 01:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Δεν εννοώ τίποτε περισσότερο από την αιτία που εσύ,
αυτήν την δεδομένη χρονική στιγμή, αναγνωρίζεις ως παράγοντα που σε εξώθησε στο να μου κάνεις τις ερωτήσεις.

Για μένα καλή μου, δεν υπάρχει αιτία.

Εξακολουθώ λοιπόν να σε ρωτώ : Τι εννοείς με τον όρο "αληθινός λόγος"?

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 02/08/2005 02:42:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 02:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Δεν μπορει κανεις να καθεται αναμεσα σε δυο σκαμνια..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 02:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Δεν μπορει κανεις να καθεται αναμεσα σε δυο σκαμνια..

Καλώς τον ryche.

Δεν μας λες βέβαια και τίποτε σπουδαίο. Ξεχνάς την απόσταση που απέχει το ένα σκαμνί από το άλλο, αλλά πολύ περισσότερο, ξεχνάς πως εδώ, στην Ασκητική, δεν γνωρίζουμε τίποτε.

Aλήθεια, έκανες την "άσκηση" ?

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 02/08/2005 03:13:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 03:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Ναι την εκανα την ασκηση.
Και αυτη και αλλες.

και σου φερνω μια απορια:

Γινεται κανεις να να καθεται αναμεσα σε δυο σκαμνια..?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 03:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Γινεται κανεις να να καθεται αναμεσα σε δυο σκαμνια..?

Γίνεται, αν είναι ίδια, αν είναι στο ίδιο ύψος, αν έχουν την ίδια μορφή δηλ. και αν τα ενώσεις, πως δεν γίνεται ? Γίνεται και παραγίνεται...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 02/08/2005 03:32:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 03:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:
Δεν μας λες βέβαια και τίποτε σπουδαίο.

Δεν προσπαθησα να πω κατι σπουδαιο.
Και βαβαια δεν ειναι δικο μου.Ειναι του Γκουρτζιεφ οπως αυτο που ειπες για την μηχανη πιο πανω.


quote:
Γίνεται, αλλά μονάχα τα ενώσεις...


Γινεται να ενωσω αυτο που πρεπει να θυσιασω με αυτο που θα γινω;

quote:
Aλήθεια, έκανες την "άσκηση" ?



Ναι,και ηταν σαν να μην την ειχα ξανακανει.
Τι θα ηθελες να σου πω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 03:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Ειναι του Γκουρτζιεφ οπως αυτο που ειπες για την μηχανη πιο πανω.

Ναι, τον χρησιμοποιώ σύχνα τον Γιωργάκη, καλός είναι...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 03:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:
Γίνεται, αν είναι ίδια, αν είναι στο ίδιο ύψος, αν έχουν την ίδια μορφή δηλ. και αν τα ενώσεις, πως δεν γίνεται ?

προσωπικοτητα και ουσια λοιπον ενωνονται.
Πως;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 03:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Γινεται να ενωσω αυτο που πρεπει να θυσιασω με αυτο που θα γινω;

Προς το παρόν, δεν ξέρεις ούτε αυτό που πρέπει να θυσιάσεις, ούτε αυτό που θα γίνεις, αν γίνεις...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 03:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
προσωπικοτητα και ουσια λοιπον ενωνονται.
Πως;


A! Να μια σημαντική ερώτηση. Ανοίκει σε άλλο επίπεδο βέβαια. Θα σου απαντήσω με mail, εντάξει ? Προς το παρόν να θυμάσαι, πως δεν υπάρχει καθορισμένος τρόπος, αλλά τρόπος που πρέπει να ανακαλυφθεί.

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 02/08/2005 03:44:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 03:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Ναι,και ηταν σαν να μην την ειχα ξανακανει.
Τι θα ηθελες να σου πω;

Κάποια απορία ίσως. Αλλά με ενδιαφέρει πολύ να μου πεις, γιατί είχες αυτήν την "αίσθηση" ? Ότι δηλ. ήταν σαν να μην την είχες ξανακάνει. Γιατί το λες αυτό ? Ρώτησες τον εαυτό σου γι' αυτό ? Και αν ναι, τι απάντηση σου έδωσε ?

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 03:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Σωστο.
Αφηνω λοιπον τις αυταπατες μου εξω απο την ταξη.
Δεν εχω κατι αλλο να θυσιασω.

Λοιπον πριν λιγο ποτιζα τα λουλουδια.Το κανω ανα δυο μερες.
Η μονη απορια που εχω για την ωρα ειναι πως μπορει κανεις να "περιορισει" την σκεψη σε αυτο που κανει και να μην
ξεφευγει σε ασχετα πραγματα.

Οι παρατηρησεις μου ειναι οι εξης:
Το νυχτολουλουδο μυριζε.
Ημουν ξυπολιτος και τα νερα με δροσισαν.
Με επιασε φαγουρα στο δεξι μου χερι στο υψος του ωμου.
Υπηρχαν πολλες σκιες λογω χαμηλου φωτισμου και κουραστηκαν τα ματια μου.Και αλλα πολλα να τα γραψω ολα;
Οταν τελειωσα ολα ηταν δροσερα και γω ιδρωμενος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 04:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:
Κάποια απορία ίσως. Αλλά με ενδιαφέρει πολύ να μου πεις, γιατί είχες αυτήν την "αίσθηση" ? Ότι δηλ. ήταν σαν να μην την είχες ξανακάνει. Γιατί το λες αυτό ? Ρώτησες τον εαυτό σου γι' αυτό ? Και αν ναι, τι απάντηση σου έδωσε ?




Η αισθηση ηταν οτι η χρονικη αποσταση που ειχα ξαναβρεθει σε τετοιου ειδους κατασταση ηταν αρκετα μεγαλη ωστε ενιωθα οτι ειχα να κανω με κατι γνωριμο και συναμα αγνωστο.

Edited by - ryche on 02/08/2005 04:06:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 04:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:
Προς το παρόν να θυμάσαι, πως δεν υπάρχει καθορισμένος τρόπος, αλλά τρόπος που πρέπει να ανακαλυφθεί.


Που σημαινει οτι εγω πρεπει να το ανακαλυψω και οτι ο τροπος για τον καθενα διαφερει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 04:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
πως μπορει κανεις να "περιορισει" την σκεψη σε αυτο που κανει και να μην ξεφευγει σε ασχετα πραγματα.

Πάλι είναι σαν να ρωτάς τον τρόπο, παρ' όλο που δεν τελειώνεις την φράση σου με ερωτηματικό. Το καταλαβαίνεις αυτό, έτσι? Θέλω να πω, το συνειδητοποιείς, έτσι? Τέλος πάντων, είτε έτσι, είτε αλλιώς, δεν πειράζει. Αυτό ρωτάνε οι περισσότεροι, τον τρόπο δηλ.

Φίλε ryche,

Η όλη εργασία πάνω στον εαυτό μας συνίσταται στο να επιλέξουμε την επίδραση που επιθυμούμε να μας εξουσιάζει, και πραγματικά, να μπούμε κάτω από αυτήν την επίδραση. Αλλά για να γίνει αυτό, πρέπει να γνωρίζουμε απο πριν ποια επίδραση είναι πιο ωφέλιμη.

Κάποια στιγμή, μίλησα για "αδρανοποίηση" του νου. Δεν αφορά το θέμα μας βέβαια, τουλάχιστον στο επίπεδο που βρίσκεται αυτό τώρα. Μίλησα για "κάθετη σκέψη" και για "άχρονη μηχανική". Αν παρατηρήσεις, σχεδόν όλα τα θέματα που έχω "ανοίξει" - ακόμη και το "Ημερολόγιο Οδοστρώματος - στο φόρουμ, μπορεί να φαίνονται διαφορετικά, αλλά όλα συνδέονται μεταξύ τους. Είναι σαν αυτό που είπες με τα σκαμνιά. Δύο ή τρία ή τέσσερα, αν τα ενώσεις, αν βρεις δηλ. αυτό που τα συνδέει, δεν θα μπορέσεις να τα δεις ξέχωρα. Γι' αυτό και γνωρίζω πότε και που ακριβώς θα χρησιμοποιήσω την σύνδεση ή το κουμπάκι του link.

Θα ήθελα να κουβεντιάσουμε μέσω mail, ή όποτε έρθεις στην Θεσσαλονίκη να συναντηθούμε, και αν θυμάσαι σου το έχω προτείνει κιόλας μέσα από το φόρουμ - παρ' ότι φάνηκε πως δεν έδωσες και πολύ σημασία, δεν πειράζει - γιατί προς το παρόν, το θέμα της Ασκητικής, έτσι όπως είναι δοσμένο, πρέπει να δώσει σε όλους όσους το παρακολουθούν την δυνατότητα να συνειδητοποιήσουν πρώτα από όλα την μηχανικότητά τους. Μόλις γίνει αυτό, θα μας είναι πιο εύκολο να μιλάμε...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 02/08/2005 04:28:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 04:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Που σημαινει οτι εγω πρεπει να το ανακαλυψω και οτι ο τροπος για τον καθενα διαφερει;

Ακριβώς! Οι "ασκήσεις" αφορούν ακριβώς αυτό.

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 04:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Ναι το καταλαβα.Το εχω ξανακανει και στο παρελθον στην συζητηση μαζι σου.

Θα τα πουμε μεσω μειλ.Αλλωστε θα μενω μονιμα θεσσαλονικη εντος ολιγου καιρου και μπορουμε να συναντηθουμε οποτε Θελησουμε..

Να σαι καλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 04:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Η αισθηση ηταν οτι η χρονικη αποσταση που ειχα ξαναβρεθει σε τετοιου ειδους κατασταση κτλ, κτλ.

Πρόσεξε. Εδώ τώρα, σ' αυτήν την φράση σου, θα πρέπει,- αν είχε εμφανιστεί η συνειδητότητα - να μπορείς περιγράψεις με απίστευτη λεπτομέρεια σε ποια κατάσταση βρισκόσουν, και όχι μόνο αυτό, αλλά να πείσεις - μιλάω για πίστη δηλ τώρα, με την έννοια "πείθω", "πείθομαι", "πιστεύω" - και τον συνομιλητή σου, πως αυτή η κατάσταση ανήκει στον πραγματικά αντικειμενικό κόσμο και όχι στον υποκειμενικό. Μπορείς να το κάνεις αυτό ?

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 02/08/2005 04:44:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 04:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Η όλη εργασία πάνω στον εαυτό μας συνίσταται στο να επιλέξουμε την επίδραση που επιθυμούμε να μας εξουσιάζει, και πραγματικά, να μπούμε κάτω από αυτήν την επίδραση. Αλλά για να γίνει αυτό, πρέπει να γνωρίζουμε απο πριν ποια επίδραση είναι πιο ωφέλιμη.

Προς το παρόν λοιπόν φίλε μου, επιλέξαμε όπως είδες, να κουβεντιάσουμε ενώ η ώρα κοντεύει 5:00 το πρωϊ, παρ' ότι και εγώ - υποθέτω και εσύ - αύριο εργαζομάστε...

Θα τα ξαναπούμε. Καλό ξημέρωμα...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 04:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Καλημέρα φίλοι μου.. Φίλε Ντέβα κάτι από τούτο του Βούδα μου μοιάζουν αυτά που μας προσκαλείς να κάμουμε..
Κάθε πράγμα όμως στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο..!!! Επ Αύγουστο έχουμε για να δούμε...

http://www.translatum.gr/afaton/orama/7.htm


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 04:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Nαι μπορω να το κανω αλλα οχι για να σε πεισω.Αλλωστε ποτε δεν μιλησα οτι ειμαι αντικειμενικος ανθρωπος.
Θελεις τωρα να σου μιλησω για την καθαροτητα των χρωματων,την οξυτητα των μυρωδιων ακομη και του δερματος μου,την εξαφανιση της αισθησης του χρονου,μα πιο κυριο απ'ολα καθως παρατηρω κατι εκτος οτι η προσοχη μου στρεφεται στο αντικειμενο, ηχο ειναι σαν να επιστρεφεται(η προσοχη) προς εμενα.Ηκατασταση αυτη της αμοιβαιας προσοχης δηλαδη μια ταυτοχρονη κινηση προς το παρατηρουμενο και προςεμενα ειναι αρκετα δυσκολη και ευκολο να διαταραχτει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 05:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Τωρα που το σκεφτομαι ετσι ειχα μα νιωσω απ οταν κοντεψα να πνιγω στην θαλασσα πριν απο χρονια,και οταν πριν ενα χρονο περιπου τρακαρα με το αυτοκινητο.

Τελος παντων.Σε δυο ωρες πρπει και γω να ξυπνησω.

Καλο ξημερωμα και σε σενα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 08:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:


Μέχρι στιγμής δεν έχεις διατυπώσει κανένα ερώτημα όσον αφορά κάποια από τις "ασκήσεις".

Ξέρεις που βρίσκεσαι ? Ξέρεις ποιο είναι το θέμα μας ?
Eάν παρατηρήθηκε προσεκτικά η μη δεν το εξετάζω, απλά απάντησα στην Πυραμίδα. Πάντα γνωρίζω και το που βρίσκομαι και το αν είμαι ή δεν είμαι εκτός θέματος.
Χαιρετώ,


[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 13:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Δημήτρη η μία περίπτωση είναι αυτό που γράφεις, να δούμε τους άλλους όπως θα θέλαμε να είναι, όμως υπάρχει και η περίπτωση να κάνουμε το αντίστροφο, να κάνουμε τους άλλους να μας δουν όπως θα ήθελαν.

Αυτό είναι πιό δύσκολο και γι΄αυτό μιλάω για αλλοτρίωση.

Όταν καταλάβουμε την αλλοτρίωση θέλει δύναμη για να επανέλθουμε και σίγουρα αγάπη για να συγχωρήσουμε πρώτα τον εαυτό μας για τα λάθη του.
Μετά δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια έχουμε συγχωρήσει και τον άλλον.

Και βέβαια ο Deva το έγραψε σωστά, εγώ το τροποποίησα βάσει της στιγμιαίας ψυχολογικής μου κατάστασης. Το ένα προϋποθέτει το άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 13:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
nst η αλλοτρίωση που γράφω δεν είναι πραγματική πάντα, δεν φτάνει στο σημείο που χάνεσαι εντελώς, γιατί τότε δεν μιλάμε για αλλοτρίωση αλλά για τον πραγματικό εαυτό. Ότι και να συμβεί δεν μπορείς να γίνεις κάτι που δεν είσαι, όταν φτάσεις στο επικίνδυνο σημείο χτυπάει το καμπανάκι μέσα σου και συνέρχεσαι.

Τότε αρχίζεις να σκέφτεσαι τους τρόπους να ξαναέρθεις στο επιθυμητό για σένα επίπεδο.

Όλα προσωπική υπόθεση είναι γι΄αυτό δεν καταλαβαίνουμε τι λέει ο άλλος. Την ώρα που μιλάει εμείς σκεφτόμαστε τα προσωπικά μας θέλω και δεν ακούμε. Γι΄αυτό προσπάθησα με άλλον, για να είμαι εκεί την ώρα που μιλάει και όχι στα προσωπικά μου, δεν τα κατάφερα καλά αλλά θα ξαναπροσπαθήσω.

Φυσικά και δεν μπορεί να μας κόψει κανένας, μόνοι μας κοβόμαστε, όταν έρχονται σε αντιπαράθεση τα "εγώ" μας και η εικόνα που έχουμε φτιάξει με την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 13:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Deva το να μου πεις ότι μπορείς να μου δώσεις την δυνατότητα είναι κάτι, το να μου την δώσεις κάτι άλλο, δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις εάν κάποιος είναι έτοιμος για κάτι ή όχι μέχρι να το κάνεις.

Κανένας δεν σύρεται κάπου χωρίς αιτία και αφορμή, η αιτία είναι μέσα του, η αφορμή είναι τα λόγια σου.

Εγώ πάντως δεν βλέπω πουθενά συμπεράσματα, βλέπω απορίες και ερωτήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy