ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ασκητική ΙΙ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 12:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Καταλαβαίνω, πως μια τέτοια εργασία, είναι δύσκολο να γίνει μέσα από ένα φόρουμ. Και οι λόγοι είναι πολλοί. Κανένας δεν θέλει να ξεπουπουλιάσει τον εαυτό του εδώ. Θα χαλάσει το ίματζ του.
.
.....................................................................
Καλημέρα σε όλους.Ας τον μαδήσουμε λοπόν Deva ,να δούμε πως φαίνεται
ενας επίδοξος αητός χωρίς φτερά.
Μετά θα απευθυνθώ σε image maker
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 13:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Να τον κοιτάς, σαν να βρίσκεσαι σε ένα αεροπλάνο που περνά πάνω από μια πολιτεία. Τι παρατηρήσεις μπορείς να κάνεις τότε

........................
Δέν είχα σκεφτεί να παρατηρήσω έτσι τον εαυτό μου αλλά θα δοκιμάσω να το κάνω.
Το 1ο που μου είχε έρθει στη σκέψη οταν έβλεπα απο ψηλά, ήταν η διαπίστωση οτι μοιάζουμε με μυρμηκια.Τρέχουμε όλοι γύρω-γύρω συνέχεια κυνηγώντας χείμερες και έχοντας την εντύπωση οτι είμαστε παντοδύναμοι.Αλλά απο κει πάνω φαινόταν, οπως μας φαίνετε μια μυρμηκοφωλια ,με πολλα ,ανώνυμα,ίδια ,αδύναμα μυρμηκάκια που μπορείς να τα πατήσεις όποτε θες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 13:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Όταν οι άνθρωποι αυτοί φτάσουν σε κάποιο επίπεδο, τους αφήνουν να ζήσουν όπως μπορούν. Συνήθως πεθαίνουν, γιατί δεν έχουν μάθει να συντηρούν μόνοι τους τον ίδιο τους τον εαυτό. Είναι σαν να αφήνεις ένα πρόβατο, μέσα σε ένα κοπάδι λύκων. Πρέπει να είναι πολύ τυχερό το πρόβατο, για να μπορέσει να διαφύγει

..............

Γίνεται ενα πολύ μικρό παράδειγμα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 13:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
χάσεις τον ίδιο σου τον εαυτό, θα είσαι τίποτα. Μπορείς να το αντέξεις αυτό ? Ένα απέραντο σκοτάδι θα σε καλύψει, κρύο, παγερό, συρματοπλέγματα

....................................
Ολα τα αλλα θέλουν ξαναδιάβασμα στήν προσπάθεια να κατανοήσουμε τα ίδια.Αυτό εδω όμως το ξέρω.
Η απώλεια του εαυτού μας ,του κέντρου οπως το λεω,είναι ίσως το πιο τραγικό που μπορεί να πάθει ενας άνθρωπος ,[οταν το συνειδητοποιεί].
Το παραγόμενο συναίσθημα ισοδυναμεί με πένθος.
Ο επαναπροσδιορισμός είναι πολύ δύσκολος.''Νομίζω'' οτι μία απο τις αιτίες είναι η απότομη βουτιά στα βαθιά...
Ας ξεκινήσω τώρα την παρατήρηση..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 14:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Γίνεται ενα πολύ μικρό παράδειγμα?

Η Ινδία είναι γεμάτη από τέτοια. Από ανθρώπους δηλ. που έχουν ακολουθήσει συγκεκριμένους δρόμους για να εξελιχθούν. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι είναι προϊόντα σχολών.

Αν επισκεφτεί κανείς σήμερα την Ινδία, θα δει πως εκεί πλέον τώρα, δεν υπάρχουν γενικές σχολές. Υπάρχουν μόνο ειδικές σχολές. Κάθε δάσκαλος, ή γκουρού, είναι ειδικευμένος σε κάποιο τομέα. Ένας είναι αστρονόμος, άλλος γλύπτης, ένας τρίτος μουσικός. Και όλοι οι μαθητές πρέπει πρώτα απ' όλα να μελετήσουν το θέμα της ειδικότητάς του, μετά, ένα άλλο θέμα κ.ο.κ. Θα χρειαζόταν χίλια χρόνια για να τα μελετήσει κανείς όλα. Γι' αυτό και όσοι άνθρωποι φεύγουν από αυτές τις σχολές, είναι στην πλειοψηφία τους γέροι και τους προλαβαίνει ο θάνατος πριν προλάβουν να κάνουν οτιδήποτε.

Επίσης, υπάρχουν σχολές που χρησιμοποιούν κάποια παραισθησιογόνα παρασκευάσματα που τα χορηγούν στους μαθητές τους, προκειμένου ο ασκούμενος να ανέλθει σε υψηλότερα επίπεδα συνειδητότητας και αυτοπαρατήρησης. Αυτό, όπως καταλαβαίνεις, κρύβει πολλούς κινδύνους, γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις οι μαθητές πεθαίνουν ή αν ζήσουν, ζουν σαν φυτά.

Σ' αυτές τις σχολές αναφερόμουν, αλλά δεν έχει και πολύ σημασία nst, γιατί η Ασκητική δεν ασχολείται με αυτές και ούτε ανήκει σε κάποια σχολή. Ο δρόμος που ακολουθεί, δεν είναι καθορισμένος, και πρέπει να ανακαλυφθεί από τον ίδιο τον ασκούμενο...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 15:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Να τον κοιτάς, σαν να βρίσκεσαι σε ένα αεροπλάνο που περνά πάνω από μια πολιτεία. Τι παρατηρήσεις μπορείς να κάνεις τότε

Πρόσεξε ! Εδώ, κρύβεται μια παρομοίωση, μια φράση δηλ. παρά της ομοίωσης. Με κανέναν τρόπο, δεν πρέπει να κάνεις την παρομοίωση, ομοίωση. Είναι αδύνατον ! Σε ρώτησα αν έχεις ταξιδέψει με αεροπλάνο, για να φέρω αυτήν την "εικόνα" στο μυαλό σου, ως παρά του δείγματος όταν μου το ζήτησες. Αφού έχεις ταξιδέψει, έχεις βιώσει δηλ. την εξ' ύψους παρατήρηση, σου είναι περισσότερο εύκολο να καταλάβεις, πως θα μπορούσες να παρατηρήσεις τον εαυτό σου με αυτόν τον τρόπο, σαν αυτόν τον τρόπο δηλ. Αυτό, ισχύει μόνο για σένα. Κάποιος άλλος που δεν έχει μπει ποτέ σε αεροπλάνο, δεν μπορεί να το κάνει. Πρέπει να βρει άλλον τρόπο. Δεν σημαίνει δηλ. πως ο τρόπος είναι ίδιος για τον καθένα, ούτε και πως είναι ο μοναδικός. Στην ουσία, αυτός ο τρόπος που σου δίνω εγώ, είναι δικός σου, όχι δικός μου, γιατί προέρχεται από ένα δικό σου βίωμα.

Το παράδειγμα αφορούσε την κατανόηση της έννοιας "παρατηρώ", όχι την πράξη αυτή καθ' αυτή.

Μην φανταστείς δηλ. ότι πετάς με καν'α αεροπλάνο, αυτό θέλω να πω, θα είναι λάθος.

Κάνε καλύτερα, την τελευταία "άσκηση" που προτείνω και ρώτησέ με ό,τι θέλεις πάνω σε οποιεσδήποτε απορίες σου δημιουργηθούν...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 30/07/2005 15:48:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 08:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Αγαπητή pyramid,
Αν αυτά
quote:
…Θα μπορούσα, και το λέω απόλυτα συνειδητά, να γράψω μια Ασκητική παρόμοια του Καζαντζάκη…

…Μπορώ μέσα σε λίγες γραμμές κειμένου να ανατρέψω οποιαδήποτε φιλοσοφία….

(και πολλά παρόμοια) δεν δείχνουν ξιπασιά τότε τι δείχνουν;

Αυτή η ξιπασιά είναι που με τσαντίζει και γι αυτά μίλησα. Στα υπόλοιπα που απαρίθμησες δεν αναφέρθηκα. Πάντως από μπηχτές… αν θέλεις να δεις ..βρίσκεις αρκετές.

---------------------------

Αγαπητή nst,
Κάθε άλλο παρά υποτιμώ τους συμμετέχοντες και με τίποτα δεν τους θεωρώ ηλίθιους. Εξέφρασα κάποια συναισθήματά μου με όση ειλικρίνεια και σαφήνεια μπορούσα. Τον εαυτό μου εξέθεσα και όχι άλλους. Αν βλέπω κάτι που δεν βλέπετε δεν σημαίνει ότι είστε χαζοί, αν πάλι δεν βλέπω κάτι που όλοι σας βλέπετε τότε το πρόβλημα όπως έγραψα, είναι δικό μου και κανενός άλλου.

quote:
Τον εαυτο μου υπερασπιζομαι

Γενικά, θεωρώ σπατάλη ενέργειας να υπερασπίζεται κανείς τον εαυτό του. Επιβάλλεται όμως να τον προστατεύει από κάθε απειλή. Και δεν απειλείται ο εαυτός σου από εμένα ή από όσα γράφω.
quote:
Γιατι να εκφραζουμε την αντιπαθεια μας τοσο εντονα?

Βρίσκω ότι η έκφραση της αντιπάθειας είναι πολύ πιο επιθετική όταν είναι συγκαλυμμένη και έμμεση και γι αυτό πυροδοτεί ευκολότερα άγονες έριδες.
παρά όταν είναι ειλικρινής και άμεση

---------------------------

Deva_Parinito
Αν ο περιώνυμος διάλογος δεν είναι πραγματικός ή δεν αναφέρεται σε πραγματικά πρόσωπα προς τι η επίκληση ψυχολόγου; Για να ψυχολογήσει δύο φανταστικά πρόσωπα μέσω ενός φανταστικού διαλόγου; Ή μήπως για να αποφανθεί για αυτόν που εμπνεύσθηκε το διάλογο;
Και προς τι η επίκληση της κρίσης των συντονιστών περί της δεοντολογίας ύπαρξης του διαλόγου;

quote:
Τι θα έκανες, αν σου έλεγα πως η συνομιλία ήταν φανταστική ?

Είναι φανταστική; Αν είναι, γιατί δεν το ξεκαθάριζες εξ αρχής και έφτιαξες όλο αυτό το σκηνικό;
Έστω όμως και ως φανταστική η όλη σκηνογραφία του και το στήσιμό του είναι για μένα περισσότερο αποκαλυπτικά από το όποιο δήθεν περιεχόμενό του.
Εμένα μου φάνηκε επιεικώς ανήθικο (να καταγράψεις η να υποκλέψεις διάλογο που αφορά προσωπικές στιγμές για να τον δημοσιοποιήσεις αποκομμένο από τις συνθήκες στις οποίες αναπτύχθηκε και διανθισμένο με μειωτικά σχόλια για το ένα πρόσωπο του διαλόγου) και σε αυτό πρωτίστως αντέδρασα.
Αυτό κατάλαβα, αυτό απάντησα. Σύμφωνοι, είμαι αρνητικά προκατειλημμένος εις βάρος σου αλλά το γεγονός παραμένει.


Για τα περί …λεγεώνος, παλιό και γνωστό. Πάντως εγώ, δηλαδή ..εμείς εδώ, τα έχουμε βρει, και αναλαμβάνουμε συλλογικά την ευθύνη για όσα ο καθένας μας λέει. Δεν κρυβόμαστε πίσω από είμαι ένας αλλά και δεν είμαι και τώρα είναι ο άλλος…

Δεν μπορώ και δεν έχω διάθεση να παρακολουθήσω όσα γράφεις. Αυτό που με έκανε να ξεσπάσω ήταν εκείνο το … «ξυπνήστε» που μου άφησες μετέωρο στο περί βούλησης και που με έκανε να ξαναδώ αυτά που έγραψες για τον …«διάλογο».

Για το καλωσόρισμα, αν το εννοείς, ευχαριστώ. Δεν θα πάρω όμως γιατί δεν έχω αλλάξει εντύπωση για σένα και τα όσα διαβάζω διορθωμένα ή όχι δεν με βοηθάνε να την αλλάξω.

Μακάρι να έχω λάθος και να βγούνε τελικά ωφελημένες οι ψυχούλες που σε εμπιστεύονται αλλά και η δική σου από αυτή σας την ασκητική.


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 10:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Είναι φανταστική; Αν είναι, γιατί δεν το ξεκαθάριζες εξ αρχής και έφτιαξες όλο αυτό το σκηνικό;
Έστω όμως και ως φανταστική η όλη σκηνογραφία του και το στήσιμό του είναι για μένα περισσότερο αποκαλυπτικά από το όποιο δήθεν περιεχόμενό του.
Εμένα μου φάνηκε επιεικώς ανήθικο (να καταγράψεις η να υποκλέψεις διάλογο που αφορά προσωπικές στιγμές για να τον δημοσιοποιήσεις αποκομμένο από τις συνθήκες στις οποίες αναπτύχθηκε και διανθισμένο με μειωτικά σχόλια για το ένα πρόσωπο του διαλόγου) και σε αυτό πρωτίστως αντέδρασα.
Αυτό κατάλαβα, αυτό απάντησα. Σύμφωνοι, είμαι αρνητικά προκατειλημμένος εις βάρος σου αλλά το γεγονός παραμένει.


Για τα περί …λεγεώνος, παλιό και γνωστό. Πάντως εγώ, δηλαδή ..εμείς εδώ, τα έχουμε βρει, και αναλαμβάνουμε συλλογικά την ευθύνη για όσα ο καθένας μας λέει. Δεν κρυβόμαστε πίσω από είμαι ένας αλλά και δεν είμαι και τώρα είναι ο άλλος...

Δεν μπορώ και δεν έχω διάθεση να παρακολουθήσω όσα γράφεις. Αυτό που με έκανε να ξεσπάσω ήταν εκείνο το … «ξυπνήστε» που μου άφησες μετέωρο στο περί βούλησης και που με έκανε να ξαναδώ αυτά που έγραψες για τον …«διάλογο».

Για το καλωσόρισμα, αν το εννοείς, ευχαριστώ. Δεν θα πάρω όμως γιατί δεν έχω αλλάξει εντύπωση για σένα και τα όσα διαβάζω διορθωμένα ή όχι δεν με βοηθάνε να την αλλάξω.

Μακάρι να έχω λάθος και να βγούνε τελικά ωφελημένες οι ψυχούλες που σε εμπιστεύονται αλλά και η δική σου από αυτή σας την ασκητική.


Αν δεν σου αρέσει, ναι, θεώρησέ την φανταστική. Σε ολόκληρο το θέμα της βούλησης, μιλάς θεωρητικά. Φτιάξε λοιπόν μια ακόμη θεωρία και γι' αυτήν την συνομιλία, αλλά θεωρώντας την φανταστική. Η βάση του διαλόγου, είναι φανταστική.Έτσι και μπορέσεις να το κατανοήσεις αυτό, αφ' ενός θα μπορούμε να μιλάμε σαν φίλοι, αφ' ετέρου θα έχεις συνειδητοποιήσει σε ποιον μιλάς, και που ακριβώς γράφεις τα όσα γράφεις...

Πάρε την απάντησή σου, από την Μπλαβάτσκυ. Οι περισσότεροι σε τούτο το φόρουμ, την έχουν σε μεγάλη εκτίμηση. Κι εγώ, τα ίδια περίπου λέω με τούτη, αλλά είμαι προσεκτικότερος με τις λέξεις.

Και τι σε νοιάζει εσένα ? Γνωρίζεις αυτό το πρόσωπο ? Αν το γνωρίζεις, πες το μας, και φέρ' το εδώ να μας μιλήσει. Αλλά και πάλι θα δεις, πως τίποτε από όσα λες, δεν αποδεικνύονται γιατί ούτε το ίδιο το πρόσωπο είναι σε θέση να επαληθεύσει αυτήν την συνομιλία. Σου φαίνονται περίεργα όλα αυτά, αλλά μην βιάζεσαι να συμπεράνεις. Σου λέω μόνο το εξής : Αυτό το πρόσωπο, δεν ανήκει στο φόρουμ, ανήκει σε άλλα πεδία, και γι' αυτό κάθησα να μιλήσω μαζί του. Για να δω αν κατανοεί τα "άλλα πεδία". Διαφορετικά, ούτε θα γύριζα να το κοιτάξω. Οι απαντήσεις όμως που πήρα από αυτό, δεν με ικανοποίησαν. Αλλά θα σου πω και κάτι άλλο. Το ίδιο το πρόσωπο αναφέρθηκε πρώτο στην ιδέα της παρουσίασης της συνομιλίας στην Ασκητική. Αυτό σημαίνει, πως συνειδητοποίησε το "σκαλιστήρι" των λόγων μου. Ευχαριστώ γι' αυτό. Όπως και να 'χει, εσύ μην στέκεσαι εκεί γιατί δεν έχει αξία. Έγινε, πέρασε. Κι ότι πέρασε, περνάει...

Λάθος κατάλαβες.

Τίποτε που έχει συμβεί στο παρελθόν, δεν παραμένει. Απλώς εσύ, στέκεσαι σ' αυτό. Στάσου λοιπόν, σε κάποια άλλα πράγματα, όχι σ' αυτό. Αν στέκεσαι διαρκώς εκεί, ο καθένας θα μπορεί να σε ξεπεράσει και να κάνει ένα βήμα πιο πέρα από σένα.

Δεν έχετε βρει τίποτε. Όσο θεωρείτε πως "τα έχετε βρει", όλες οι πόρτες είναι κλειστές για σας. Αν θέλετε να παραμείνετε στο ό,τι τα έχετε βρει, μπορείτε να παραμείνετε στο επίπεδο που νομίζετε πως έχετε φτάσει, μα αφήστε τους υπολοίπους τουλάχιστον "να τα ψάχνουν".

Δεν αναλαμβάνετε τίποτε, γιατί δεν μπορείτε. Αν συνέβαινε αυτό που λες, ο διαχειριστής του φόρουμ θα είχε διαγράψει το μήνυμα της συνομιλίας. Ποια είναι λοιπόν η συλλογικότητά σας ? Μιλάς εξ' ονόματι όλων, και δεν συνειδητοποιείς πως είσαι ο μόνος που ήρθες στην Ασκητική με εμφανή διάθεση να με προσβάλεις. Αυτό είναι το λογικό σου φίλε, που εμφανίζεται με το αρχικό μήνυμα που έστελεις ως συνολικό λογικό, ως συλλογικό δηλ. Για ποιο άλλο συλλογικό λοιπόν μου μιλάς ? Δεν έχεις. Αλλά και να είχες, δεν θα τολμούσες ποτέ να το παραδεχτείς ενώπιον των υπολοίπων, γιατί αυτό θα κατέστρεφε την καλογυαλισμένη σου "εικόνα" που έχεις φτιάξει ως τώρα στο φόρουμ. Όσο νοιάζεσαι γι' αυτήν, η εξάρτησή σου θα μεγαλώνει, και αυτό θα σε ρίχνει στα μάτια της. Μην μου μιλάς λοιπόν για ευθύνες γιατί δεν γνωρίζεις τι σημαίνει να ευθύνεσαι για οτιδήποτε.

Η ευθύνη που εμφανίζεται όταν αποφασίσεις να μιλήσεις σε κάποιους με την μορφή γραπτού λόγου, είναι πολύ μεγαλύτερη από την ευθύνη της "εικόνας" που θα δημιουργηθεί, γιατί η "εικόνα" μπορεί να διαλυθεί αμέσως, ενώ τα γραπτά παραμένουν λίγο περισσότερο. Μπορούν να φτιάξουν "εικόνες", μα αυτές δεν ανήκουν στον πραγματικό κόσμο. Γι' αυτό, είναι καλύτερα να σας μιλώ, χωρίς να ξέρετε ποιος είμαι. Αυτό, θα ήταν περισσότερο αληθινό για σας, παρά η "εικόνα" που θα σχηματίσετε για μένα, η οποία όποια και 'ναι τώρα, σας διαβεβαιώ πως δεν είναι η αληθινή...

Δεν κρύβομαι από κανέναν. Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι στο φόρουμ που γνωρίζουν μέχρι και τον αριθμό του τηλεφώνου μου. Αν θέλεις, μπορώ να σου τον στείλω με e-mail και να κουβεντιάσουμε. Δεν είμαι προκατειλημμένος με κανέναν από το esoterica και συζητώ με όλους. Καλά έκανες που έγραψες την γνώμη σου για μένα. Εγώ όμως δεν έχω γνώμη για κανέναν.

Εντάξει, θα μπω στο θέμα σου και θα το αιτιολογήσω, γράφοντας μια άποψη δική μου περί βούλησης.

To καλωσόρισμα, το εννοώ. Εντάξει, μην το παίρνεις όμως, κάνε όπως εσύ νομίζεις.

Αν υπάρχει ένας τυχερός άνθρωπος στον κόσμο, αυτός είναι εκείνος που μπορεί να αλλάξει την εντύπωσή του για τον συνάνθρωπό του. Για να συμβεί αυτό, πρέπει να αλλάξει το "είναι" του. Κι αυτό, σε μερικούς ανθρώπους δεν συμβαίνει ποτέ. Το "είναι" τους δεν τους το επιτρέπει. Γι' αυτό και ελάχιστοι μπορούν να δεχτούν την πραγματική γνώση. Κι ύστερα λέτε, πως η γνώση είναι κρυμμένη...

Παρέμεινε λοιπόν αδιόρθωτος στην ζωή σου φίλε, σαν χαλασμένη μηχανή. Πες μας όμως, τι είναι αυτό που θα μπορούσε να σε διορθώσει ? Αυτή είναι η "άσκηση" για σένα.

Άκου φίλε. Εγώ δεν επιθυμώ τίποτε από κανέναν. Ούτε την εμπιστοσύνη κανενός, ούτε τίποτε άλλο. Ξέρεις τι κάνω ? Γράφω. Αυτό κάνω. Αν βρίσκει κάποιος ενδιαφέρον στα λόγια μου, αυτό το ενδιαφέρον είναι η ανταμοιβή του. Τίποτε άλλο...

Τα δέοντα,
Deva Parinito


Edited by - Deva_Parinito on 31/07/2005 13:34:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 11:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Γενικά, θεωρώ σπατάλη ενέργειας να υπερασπίζεται κανείς τον εαυτό του. Επιβάλλεται όμως να τον προστατεύει από κάθε απειλή. Και δεν απειλείται ο εαυτός σου από εμένα ή από όσα γράφω.

....................................................
Αγαπητέ Ampere εσύ σπατάλησες τόση ενέργεια για να εκφράσεις την αντιπάθειά σου πρός κάποιον άλλο ,να μην σπαταλήσω κ'εγω λίγη για μένα.Το ξέρω οτι δεν απειλούμε απο σένα .Αν όμως δεν αντιδράσω θα απειληθω απο τον εαυτό μου και εκεί δεν θα έχω και δικηγόρο.
Ασχετα απ'ολα ο καθένας έχει τις απόψεις του και πρέπει να μπορεί να τις εκφράζει.Αφού έτσι νιώθεις...
ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 12:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Εσείς εκεί,

Για πέστε μας, ποιοι είστε ?

Αν συμφωνείτε μαζί μου, γιατί μου επιτίθεστε ?

Αν ενεργείτε συλλογικά, γιατί δεν βλέπετε την συλλογιστική σας ?

Αν τα "έχετε βρει", γιατί δεν βοηθάτε κάποιους που τα "ψάχνουν" ?

Αν δεν κρύβεστε, γιατί δεν φανερώνεστε ?

Αν μιλάτε με την ίδια γλώσσα, γιατί δεν καταλαβαίνετε τι λέτε μεταξύ σας ?

Αν κατανοείτε το συλλογικό, ποιος είναι ο διαχειριστής του ?

Φέρ' τε τον μπροστά μου, και σας υπόσχομαι πως θα τον κάνω να φάει τα μούτρα του...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 31/07/2005 12:49:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 13:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
Με το εμείς εννοούσα την …λεγεώνα των εγώ μου. Τα πολλά εγώ που ο καθένας μας έχει και στα οποία αναφέρθηκες. Δεν εννοούσα κανένα άλλον. Νόμισα ότι ήταν σαφές και ότι θα το καταλάβαινες. Ελπίζω ότι τώρα τουλάχιστον θα γίνει σαφές.

Για τα υπόλοιπα απλώς …επιβεβαιώνεις τις εντυπώσεις μου


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 14:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
(και πολλά παρόμοια) δεν δείχνουν ξιπασιά τότε τι δείχνουν;

Ωραία. Εκτός λοιπόν του γεγονότος πως για σένα Ampere είμαι ξιπασμένος, έχεις να μας πεις τίποτε άλλο ?

quote:
Νόμισα ότι ήταν σαφές και ότι θα το καταλάβαινες.

Ναι, μυστήριο εν' τούτοις παραμένει, το γιατί το έγραψα με κόκκινο χρώμα γραμματοσειράς.

quote:
Για τα υπόλοιπα απλώς …επιβεβαιώνεις τις εντυπώσεις μου

Οι εντυπώσεις φίλε, αποτελούν για τον άνθρωπο ένα από τα τρία είδη τροφής. Τουλάχιστον, χόρτασες ?

Σε ρωτάω ξανά, έχεις να μας πεις τίποτε άλλο ? ή θες να σου μιλήσω διαφορετικά για να καταλάβεις ?

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 31/07/2005 14:37:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 16:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere
quote:
Ωραία. Εκτός λοιπόν του γεγονότος πως για σένα Ampere είμαι ξιπασμένος, έχεις να μας πεις τίποτε άλλο ?

Αν μόνο αυτό ακούσατε από αυτά που είπα, Όχι δεν έχω να σας πω τίποτε άλλο.
quote:

Οι εντυπώσεις φίλε, αποτελούν για τον άνθρωπο ένα από τα τρία είδη τροφής. Τουλάχιστον, χόρτασες ?

Αυτό το είδος τροφής συνήθως με χαλάει. Ευτυχώς τώρα τα αποβάλλω δια της γνωστής οδού.

quote:

Σε ρωτάω ξανά, έχεις να μας πεις τίποτε άλλο ? ή θες να σου μιλήσω διαφορετικά για να καταλάβεις ?

Σου απαντάω ξανά. Όχι. Αλλά το άλλο τι ήταν; Απειλή;


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 16:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
επιβεβαιώνεις τις εντυπώσεις μου

quote:
Αυτό το είδος τροφής συνήθως με χαλάει. Ευτυχώς τώρα τα αποβάλλω δια της γνωστής οδού.

Καλά κάνεις. Αποβάλλοντας τις δικές σου εντυπώσεις (γιατί περί αυτών πρόκειται) ίσως - ποιος ξέρει ? - να μπορέσεις να αδειάσεις τόσο, ώστε να αρχίσεις πάλι να πεινάς. Όταν συμβεί αυτό, ξαναγράψε στο θέμα.

Προς το παρόν, αν δεν έχεις κάτι άλλο να μας πεις ή αν χόρτασες, μπορείς να πας πιο δίπλα να χωνέψεις...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 31/07/2005 17:14:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 21:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

Καλησπέρα.
Γειά σου Deva_Parinito.

Έχω ακόμα ζωντανό εμπρός μου το βαθιά -και για ανείπωτους λόγους- θλιμμένο βλέμμα
της μικρής Μύριαμ...
την φροντίδα της μητέρας ...
Την ανάμνηση της γιαγιάς από την Αρκαδία...
το απέραντο γαλάζιο του Μεσσηνιακού κόλπου...
το άπειρο της θάλασσας... και το πρωινό καθάριο της παραλίας...

Ήρθα να σάς τα καταθέσω.

Γεύση από το Νότο.

Τα σέβη μου.
NADA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 23:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Ήρθα να σάς τα καταθέσω.

Έκανες πολύ καλά. Σ' ευχαριστώ γι' αυτήν την κατάθεση.

Κάνε τώρα και την "άσκηση"...

Τα σέβη μου,
Deva Parinito.

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 31/07/2005 23:23:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 09:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Μιά όμορφη Καλημέρα φωτεινή σαν τη λάμψη, και θερμή σαν την ζέστη του Αυγούστου.
Με περισσότερη γαλήνη, αρμονία, εποικοδομητικές εμπειρίες, ευνοικές κι ωφέλιμες φιλικές και κοινωνικές σχέσεις. Γενικά μήπως η επανεξέταση κάποιων εντάσεων μας ωθεί, σε πιό ξεκάθαρες διαδρομές; Το εύχομαι και γιά τούτο τον καυτό μήνα, και γιά τη γλυκύτατη μελαγχολία του Σεπτέμβρη που ακολουθεί.
Πυραμίδα ευχαριστώ γιά όσα μου είπες, Ampere -χαμογέλα-, Deva προχώρα, nst ας απογειωθούμε, όμορφο μήνα, με στιγμές αληθινές και ξάστερες, σαν τον ουρανό του.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 09:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Κάνοντας την ασκητική αυτήν, της καθημερινότητας άθελα μου -δεν μπορεί [κατάρα ή ευλογία]- θα εμπνευστώ...

Η ζωή και η αλήθεια δεν είναι δύο στόχοι αλλά ένας.
ΕΝΑΣ. Αληθοποίηση ζωής.

Στις εξόδους δεν έχει αδιέξοδα.

Ξεχνάμε απλά την ωμή πραγματικότητα. Ταυτιζόμενοι -ες με την ανώτερη έξαρση σκύβοντας στα άδυτα των αδύτων...
Αγάπη προσφορά προσμονή.
Εικόνες αισθήματα ονειρική διάθεση καθιερωμένος λυρισμός χρωματισμένος με πρωτοφανέρωτες υφές...Πέλαγος χρονομετρώ πάλι τις ραψωδίες των κυμάτων. Παφλάζοντα συναισθήματα που τείνουν στις ίδιες κατευθύνσεις. ΄Ενθεη μέθη. Διαυγής φθόγγος.
-Κερνώ κρασί απόψε πιό αργά, να πέσει ο ήλιος, κρασί κερνώ, απ΄τη λουρίδα του ασημόχρυσου φεγγαριού. Στην υγειά όλων σας.

΄Ηρεμα... Η ζωή κι η αλήθεια δεν είναι δυό στόχοι. Μα ένας. Αληθοποίηση ζωής. Κερνώ κρασί. Φύγαμε...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 12:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Καλημέρα Αφροδίτη μου, καλό μήνα σε όλους μας.

quote:
Η ζωή και η αλήθεια δεν είναι δύο στόχοι αλλά ένας.

Δεν ξέρω εάν είναι ένας ή δύο, αυτό όμως που ξέρω σίγουρα είναι ότι εάν δεν λές αλήθεια πάντα, στο τέλος θα ζεις με ψευδαισθήσεις.

Όταν έχεις την δυνατότητα να το κάνεις δεν το θέλεις και όταν το θέλεις δεν μπορείς να το κάνεις.

Εσύ Αφροδίτη μου έχεις την δυνατότητα να το κάνεις, γι΄αυτό μην σταματάς πουθενά, μην υποχωρείς, μην πουλήσεις την ψυχή σου για τίποτα και για κανέναν, είναι σίγουρο ότι θα μετανοιώσεις. Όταν όμως θα το καταλάβεις θα είναι ίσως αργά, τότε θα πρέπει να γκρεμίσεις τα πάντα για να συνεχίσεις να ζεις.

Τώρα που είσαι υπεύθυνη μόνο για τον εαυτό σου, ζήσε, ζήσε το τώρα όπως πρέπει, με τον αληθινό εαυτό σου, όχι με αυτόν που σου υπαγορεύουν, όχι με αυτόν που θέλουν οι άλλοι να ζήσουν, όχι με αυτόν που θα σε αλλοτριώσει τόσο ώστε να ψάχνεις ποιά είσαι.

Πολλές φορές λέμε έχουμε πάντα την επιλογή αρκεί να το αποφασίσουμε, είναι αλήθεια πάντα έχουμε την επιλογή εάν αντέχουμε τις συνέπειές της και εάν δεν πρέπει να αντέξουν και άλλοι την δική μας επιλογή.

Εάν πρέπει να την αντέξουν και άλλοι τότε καμμία Ασκητική δεν μας σώζει.
Τότε η Ασκητική θα είναι πως μπορείς να ζήσεις μέσα από τις ψευδαισθήσεις.

Έγραψες κάπου Deva ότι είναι τυχερός ο άνθρωπος που μπορεί να αλλάξει τις εντυπώσεις που έχει για τους άλλους ανθρώπους.

Εγώ λέω τυχερός είναι ο άνθρωπος που οι άλλοι του δίνουν την δυνατότητα να αλλάξει τις εντυπώσεις που έχει γι΄αυτούς.

Όταν κάνεις την άσκηση μόνος σου ας πούμε ότι είναι σχετικά εύκολα τα πράγματα, έχεις να κάνεις μόνο με τα δικά σου "εγώ", όταν προσπαθείς να την κάνεις με άλλους δεν γίνεται, δεν είναι εύκολο να παρατήσουν όλοι τα "εγώ" τους, δεν είναι εύκολο να στραπατσάρουν την εικόνα τους.

Στο έχω ξαναγράψει, μπορείς να σύρεις τον άλλον μέχρι την πηγή δεν μπορείς όμως να τον υποχρεώσεις να πιεί.

Δεν πειράζει, ας είναι και έτσι εγώ θα συνεχίσω τουλάχιστον για μένα, και εάν χτυπώντας την γροθιά στο μαχαίρι κοπώ δεν πειράζει, ας είχα προσέξει νωρίτερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 15:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης
Καλημέρα και καλό μήνα !
quote:

pyramid :
Έγραψες κάπου Deva ότι είναι τυχερός ο άνθρωπος που μπορεί να αλλάξει τις εντυπώσεις που έχει για τους άλλους ανθρώπους.

Εγώ λέω τυχερός είναι ο άνθρωπος που οι άλλοι του δίνουν την δυνατότητα να αλλάξει τις εντυπώσεις που έχει γι΄αυτούς.


Νομίζω πως ο Deva σωστά το έγραψε.
Φίλη pyramid οι εντυπώσεις που δημιουργούμε για τους άλλους είναι φιλτραρισμένες μέσα από τα θέλω μας. Δεν βλέπουμε τους άλλους όπως πραγματικά είναι αλλά όπως εμείς θα θέλαμε να είναι, χτίζοντας έτσι μια ψεύτικη εικόνα γι’ αυτούς και για εμάς. Όταν καταρρεύσει αυτή η εικόνα πληγωνόμαστε αλλά και πάλι δεν είμαστε διατεθειμένοι να παραδεχτούμε το λάθος μας. Περιμένουμε από τους άλλους να αλλάξουν και να προσαρμοστούν στα θέλω μας.
Σ’ αυτό το σημείο λοιπόν αν καταφέρουμε να αλλάξουμε τον τρόπο που βλέπουμε τον κόσμο και τους άλλους (μια αλλαγή οπτικής) και απλά με αγάπη να αποδεχτούμε αυτό που είναι οι άλλοι αλλά και εμείς τότε έρχονται τα πάνω στο μυαλό, μια μεταμόρφωση συντελείται και ένα τεράστιο βάρος φεύγει από πάνω μας. Είναι βέβαια πολύ δύσκολο να γίνει στις συνθήκες που ζούμε.

Deva, ενδιαφέρον το θέμα της Ασκητικής. Θα προσπαθήσω να κάνω και την "άσκηση".
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 17:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Τώρα που είσαι υπεύθυνη μόνο για τον εαυτό σου, ζήσε, ζήσε το τώρα όπως πρέπει, με τον αληθινό εαυτό σου, όχι με αυτόν που σου υπαγορεύουν, όχι με αυτόν που θέλουν οι άλλοι να ζήσουν, όχι με αυτόν που θα σε αλλοτριώσει τόσο ώστε να ψάχνεις ποιά είσαι.
.

Διάβαζα ξανά το τόπικ να δω τι μου έχει ξεφύγει και είδα την κατάθεση της Pyramid.
Είναι εύκολο να ζης με τον ''αληθινό'' σου εαυτό όταν δεν ξέρεις ποιός απ'όλους είναι?
Εγώ νομίζω οτι αν επέλθει αλλοτρίωση το μόνο που δεν ψάχνεις είναι ποιός είσαι.Τό έχεις ''βρεί''.Εχεις την ωραία σου εικόνα σύμφωνα με τα πρότυπά σου και στέκεσαι εκεί.

quote:
Όταν κάνεις την άσκηση μόνος σου ας πούμε ότι είναι σχετικά εύκολα τα πράγματα, έχεις να κάνεις μόνο με τα δικά σου "εγώ", όταν προσπαθείς να την κάνεις με άλλους δεν γίνεται, δεν είναι εύκολο να παρατήσουν όλοι τα "εγώ" τους, δεν είναι εύκολο να στραπατσάρουν την εικόνα τους
.

Ούτε εγω είμαι μόνη μου αλλά τι δουλειά έχουν οι άλλοι και τα ''εγώ τους΄΄ στήν δική μας άσκηση?
Απο οσο έχω αισθανθεί αυτό δεν γίνεται με παρέα, όποια κι'αν είναι αυτή, και όσο κι'αν την αγαπάμε.Είναι νομίζω πολύ προσωπική υπόθεση.


quote:
Δεν πειράζει, ας είναι και έτσι εγώ θα συνεχίσω τουλάχιστον για μένα, και εάν χτυπώντας την γροθιά στο μαχαίρι κοπώ δεν πειράζει, ας είχα προσέξει νωρίτερα

Επειδή ''νομίζω ''οτι καταλαβαίνω τι εννοείς ,και το έχω σκεφτεί και εγώ θέλω να σου πω οτι δεν πιστευω να κοπείς.Αν καταφέρουμε και ξέρουμε τι θέλουμε δεν κοβόμαστε ούτε μπορούν να μας κόψουν.

ΑΝ
ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 18:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Εγώ λέω τυχερός είναι ο άνθρωπος που οι άλλοι του δίνουν την δυνατότητα να αλλάξει τις εντυπώσεις που έχει γι΄αυτούς.

Αγαπητή pyramid,

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να σου δώσει κανείς τίποτε, αν πρώτα εσύ δεν είσαι έτοιμη να το πάρεις, να το δεχτείς. Κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτε σε σένα, αν πρώτα δεν του το επιτρέψεις. Ούτε καλό, ούτε κακό.

Αν εγώ σου πω, πως μπορώ να σου δώσω την δυνατότητα να αντιλήφθεις το Συνολικό, το Αληθές, και την γνώση των Πάντων, πόσο έτοιμη είσαι εσύ να δεχτείς αυτό που σου λέω ? Θα πρέπει να το πιστέψεις. Και οι άνθρωποι σήμερα, δεν πιστεύουν σε τίποτα και δεν ακούν κανέναν. Όλα τα πράγματα τους συμβαίνουν...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 01/08/2005 19:02:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 18:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

quote:
Κάνε τώρα και την "άσκηση"...

Ευχαριστώ Deva_Parinito.

Έχω πάρει.


NADA


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 19:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Έχω πάρει.

Και ? Τι έγινε ? Για πες μας, τι κατάλαβες δηλ ? Παρατήρησες τίποτε ? Σου συνέβει κάτι ? Για πες μας...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 01/08/2005 19:05:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 19:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

Deva_Parinito,

παίρνω "ασκήσεις" που συνάδουν κάθε φορά με τις αναγνωρισμένες ανάγκες.

Τις εφαρμόζω στο όποιο πεδίο δράσης μου, εντός της ζωής και της Ζωής...

Καλό το "παιχνίδι" σου, αλλά παίζω με διαφορετικούς κανόνες...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 19:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Στο έχω ξαναγράψει, μπορείς να σύρεις τον άλλον μέχρι την πηγή δεν μπορείς όμως να τον υποχρεώσεις να πιεί.

Δεν υποχρεώνω κανέναν pyramid. Ούτε σέρνω κανέναν πουθενά. Ο καθένας μόνος του σέρνεται εκεί που σέρνεται...

Κανένας, όπως σωστά λες, δεν θέλει να στραπατσάρει την εικόνα του. Αν δεν θέλει, δεν έχει καμία θέση στην Ασκητική. Αν θα στραπατσαριστεί, μόνος του θα το κάνει. Αν θα διορθωθεί, πάλι μόνος του θα το κάνει. Εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτε για κάποιον που δεν θέλει να κάνει κάτι από μόνος του. Αν δεν θέλει να πιεί νερό, γιατί να τον σύρω μέχρι την πηγή ? Με περνάς για ηλίθιο ? Αν δεν θέλει να ξεδιψάσει, ας μείνει με την δίψα. Τι με νοιάζει εμένα ?

Νομίζεις πως ενδιαφέρομαι εγώ για τον καθένα σας εδω μέσα ?

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 19:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
παίρνω "ασκήσεις" που συνάδουν κάθε φορά με τις αναγνωρισμένες ανάγκες.

Ποιες είναι οι αναγνωρισμένες ανάγκες ?

quote:
Τις εφαρμόζω στο όποιο πεδίο δράσης μου

Ποιο είναι το πεδίο δράσης σου ? Πάνω σε τι ή σε ποιον δρας ?

quote:
Καλό το "παιχνίδι" σου, αλλά παίζω με διαφορετικούς κανόνες...

Τι εννοείς ? Γιατί βάζεις την λέξη παιχνίδι σε εισαγωγικά ?

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 01/08/2005 19:40:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 20:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
NADA, μπορείς αν θες, να μην απαντήσεις...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 20:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

Δεν θα απαντούσα ούτως ή άλλως Deva_Parinito.

Και σού έχω πεί τον λόγο:
παίζουμε με διαφορετικούς κανόνες.

Θα ήθελα όμως εσύ να απαντήσεις (στον εαυτό σου κυρίως),

ποιός είναι ο αληθινός λόγος που μού κάνεις αυτές τις ερωτήσεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 20:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Καλημέρα Αφροδίτη μου, καλό μήνα σε όλους μας.
Δεν ξέρω εάν είναι ένας ή δύο, αυτό όμως που ξέρω σίγουρα είναι ότι εάν δεν λές αλήθεια πάντα, στο τέλος θα ζεις με ψευδαισθήσεις.
Εσύ Αφροδίτη μου έχεις την δυνατότητα να το κάνεις, γι΄αυτό μην σταματάς πουθενά, μην υποχωρείς, μην πουλήσεις την ψυχή σου για τίποτα και για κανέναν, είναι σίγουρο ότι θα μετανοιώσεις. Όταν όμως θα το καταλάβεις θα είναι ίσως αργά, τότε θα πρέπει να γκρεμίσεις τα πάντα για να συνεχίσεις να ζεις.

Τώρα που είσαι υπεύθυνη μόνο για τον εαυτό σου, ζήσε, ζήσε το τώρα όπως πρέπει, με τον αληθινό εαυτό σου, όχι με αυτόν που σου υπαγορεύουν, όχι με αυτόν που θέλουν οι άλλοι να ζήσουν, όχι με αυτόν που θα σε αλλοτριώσει τόσο ώστε να ψάχνεις ποιά είσαι.


Πυραμίδα ζω, ακόμα και τις στιγμές που πονάω και συνθλίβομαι πίστεψέ με, και τις ώρες που νομίζω πως πεθαίνω τις ζω... Με μιά ανάσα...Δεν πουλάω καλή μου Πυραμίδα της ψυχή μου την αφήνω να είναι καθαρή να έτσι σαν τον Αυγουστιάτικο ουρανό που στερείται νεφών και λάμπει έναστρος απέραντος... Συγκεντρώνομαι καλή μου στην αντιμετώπιση φόβων αρνητικών συναισθημάτων και στην ανάπτυξη κρυφών δυνατοτήτων...
Η υπερβολική κινητικότητα προκαλεί συνεχείς αλλαγές και ανανεώσεις. ΄Ισως να έχω περισσότερη ταχύτητα απ΄όσο τα γεγονότα.
Δεν πουλάω την ψυχή μου, βαδίζω με προδιάθεση γιά την ποίηση την τέχνη τον ιδεαλισμό και τις μεγάλες εμπνεύσεις. Ζω κι όταν πεθαίνω...
Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΙΚΗ ΑΡΜΟΝΙΑ ΣΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ.
Να το γράψω και ποιητικά αφού μέσα στο αίμα μου ανασαίνει η άτιμη; Κάποτε ο Νικηγόρος Βρεττάκος που είχα την τιμή να τον γνωρίσω μου είπε: Προχώρα γράφε. Την πρώτη λέξη στη δίνει ο ΘΕΟΣ ΟΙ ΘΕΟΙ τις άλλες η γνώση. Μα τίποτα δεν θα είσαι παιδί μου αν μέσα σου δεν βυθίσεις την αγάπη. ΤΙΠΟΤΑ.
[Γυρίζω, σελίδα στο βιβλίο της ζωής ζώντας το δικό μου παραμύθι. Απογειώνομαι και ταξιδεύω στις κοραλλένιες ακρογιαλιές των ονείρων μου αγκαλιάζοντας το άπειρο. Δύναμη διάθεση γιά δράση και δημιουργία να τα κλειδιά.]
Ποιοτικοί κι ανθεκτικοί στόχοι, νέες βάσεις. Βελτιώνοντας άμεσα τον τρόπο που σκέπτομαι και ενεργώ.
Δεν πουλάω την ψυχή μου αγαπημένη μου Πυραμίδα. Τότε θα έχω τελειώσει. Και δεν τη γουστάρω τη λέξη.
Σας φιλώ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy