ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ασκητική ΙΙ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 21:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Deva θεωρεις οτι με την συνεχη εξασκηση θα δημιουργηθει μια κατασταση που θα ειναι μη αναστρεψιμη;Οτι ο "νους" θα μαθει να διατηρηται σε εγρηγορση η εστω σε μια νεου εισους συνειδητοτητα και δεν θα κοιμαται ευκολα;

Ο άνθρωπος με την συνεχή εξάσκηση πολλά μπορεί να καταφέρει. Από το να γίνει Ολυμπιονίκης στην Άρση Βαρών, μέχρι και το να κόψει το κάπνισμα ή μέχρι και αυτό που λες ρωτώντας.

Μην σε απασχολεί όμως αυτό. Είναι πολύ μακρινό. Τόσο, όσο δεν μπορείς ούτε να το φανταστείς. Όσοι από εσάς ενδιαφέρονται για γεγονότα, τους υπόσχομαι πως θα υπάρξουν. Πρέπει όμως να προηγηθούν πολλά άλλα πράγματα...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 21:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Την καταγραφή της άσκησης δεν την έκανα συνεχόμενη.

Έκανα κλικ για την απάντηση, σταμάτησα και άρχισα να σκέφτομαι πως ξεκίνησα το πλύσιμο, τι σκεφτόμουν, τι ένοιωθα.

Έγραφα και ξανασταμάταγα. Εάν έγραφα σε αόριστο χρόνο δεν θα υπήρχαν οι παρατηρήσεις που είδες στις παρενθέσεις. Για να τις γράψω έπρεπε να μεταφερθώ ξανά σε εκείνη την χρονική στιγμή.

Δεν ξέρω βέβαια τι πρέπει να ρωτήσω ή τι άλλες παρατηρήσεις μπορώ να κάνω, για βοήθα λίγο, πως να συνεχίσω, δηλ. δώσε κατεύθυνση να δω τι μπορώ να βγάλω από ότι έκανα.


Τίποτε δεν μπορείς να βγάλεις, έτσι όπως μου τα λες. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς έχεις κάνει pyramid.

Ενώ έγραφες το μήνυμα, έκανες και την "άσκηση" δηλ? Ταυτόχρονα ? Ή φανταζόσουν πως έκανες την άσκηση ? Πως ακριβώς μεταφέρθηκες ξανά σε εκείνη την χρονική στιγμή δηλ?

Κατ' αρχήν pyramid, απάντησέ μου ειλικρινά αν έχεις κάνει την "άσκηση". Αν ναι, πότε ?

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 03/08/2005 21:48:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 22:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:
Πρέπει όμως να προηγηθούν πολλά άλλα πράγματα...



Οπως;
Χρειαζεται κατι αλλο απο την συνεχη εξασκηση αυτοενθυμησης;
Γιατι αναγνωρισα οτι δεν με θυμαμαι!Τι αλλο στοχο εχει η ασκηση;
Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω;
Αν και αυτη η ασκηση ειναι κατι που θα με απασχολησει παρα πολυ καιρο υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω σε οσα σου παρεθεσα στις προηγουμενες σελιδες;

Ευχαριστω.
Αν θες εχω και μειλ.

Edited by - ryche on 03/08/2005 23:06:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 00:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Οπως;

Όπως αυτό που λέω στην προ-τελευταία φράση του επόμενου ακριβώς μηνύματος από τούτο...

Και λέω το παραπάνω, γιατί θα μπορούσα άνετα να σε είχα ρωτήσει τι εννοείς με αυτό που λες "κατάσταση μη - αναστρέψιμη" Ryche. Αλλά, δεν το κάνω. Δεν σε ρωτάω δηλ.

Το ξέρω πως έχεις mail φίλε, το ξέρω.

Αλλά τώρα, ήρθε η σειρά σου να αναρρωτηθείς, γιατί αυτήν την απάντηση που σου δίνω (βλέποντάς την συνολικά βέβαια, ως απάντηση των προηγούμενών σου ερωτημάτων), την ποστάρω στο φόρουμ, και δεν στην στέλνω με mail...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 04/08/2005 00:34:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 00:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Αγαπητοί φίλοι,

Η φίλη pyramid, μου δίνει όπως είπα, την αφορμή για να μιλήσω για κάτι πολύ σημαντικό. Μπορεί σε κάποιους να φανούν βέβαια γνωστά αυτά, αλλά ας προσέξουν τι σημασία αρχίζουν να παίρνουν τα λόγια, τώρα που έχουν παρατηρήσει κάποιοι, πως κάτι συμβαίνει όταν εμφανίζεται η συνειδητότητα.

Ο άνθρωπος από την στιγμή που θα γεννηθεί μέχρι και την στιγμή που θα αφήσει το σώμα του, μαθαίνει. Αποκτά γνώση. Ότι μαθαίνει όμως, και νομίζει πως το ξέρει, το μαθαίνει επιφανειακά. Έτσι και η γνώση που αποκτά, αν δεν προέρχεται από συνειδητές διαδικασίες, είναι επιφανειακή, κούφια, στείρα. Την ξεχνάει πολύ σύντομα, και αυτό συμβαίνει ακριβώς για τον λόγο που μας λέει ο φίλος Ryche. Η μνήμη μας, δεν μπορεί να συγκρατήσει την γνώση που αποκτούμε στην ζωή μας, αν δεν την αποκτήσουμε κάτω από συνειδητές λειτουργίες. Μια τέτοια γνώση, επιφανειακή, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί πουθενά, είναι σαν να μην έχει υπάρξει ποτέ, γιατί όταν θα χρειαστεί να ανακληθεί από την μνήμη, το πιο απλό που θα συμβεί, είναι πως ο νους θα την έχει ξεχάσει, δεν θα την θυμάται. Τι να ανακαλέσει λοιπόν ?

Από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνουμε στο σχολείο είναι οι κανόνες της γλώσσας μας. Οι γραμματικοί κανόνες και οι κανόνες της ορθογραφίας. Οι κανόνες αυτοί ανήκουν στο ευρύτερο πλαίσιο της Ελληνικής Γραμματείας. Από την στιγμή όμως, που εμείς χρησιμοποιώντας αυτό που λέμε «γλώσσα», δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε, σημαίνει πως κάνουμε πολλά πράγματα στραβά. Το σημαντικότερο λάθος βέβαια είναι πως νομίζουμε πως καταλαβαίνει ο ένας το άλλον. Αλλά κανείς δεν μπορεί να καταλάβει κανέναν. Ας το αφήσουμε όμως αυτό, γιατί είναι βαθύτερο, κι ας πάμε σε κάτι πολύ πιο εύκολο να κατανοηθεί. Δεν κάνουμε σωστή χρήση των γραμματικών κανόνων.

Η Ελληνική Γραμματεία, ασφαλώς ασχολείται με πάρα πολλά πράγματα, όπως η μελέτη της Αρχαίας Ελληνικής Τέχνης, των Αρχαίων Ελληνικών κειμένων, κ.α. Το θέμα της Ελληνικής Γραμματείας, είναι τεράστιο αλλά ελάχιστοι ασχολούνται - και δεν έχω δει ή τουλάχιστον, δεν έχω προσέξει κάποιο θέμα στο φόρουμ που να πραγματεύεται την Ελληνική Γραμματεία - αφ’ ενός γιατί οι περισσότεροι νομίζουν πως ξέρουν ένα μέρος της, την γραμματική δηλ. της Ελληνικής γλώσσας και σκέφτονται πως δεν χρειάζεται να ασχοληθούν και πολύ, αφ’ ετέρου γιατί υπάρχουν αρκετοί που θεωρούν πως η μελέτη της Ελληνικής Γραμματείας γίνεται κατά κάποιον τρόπο μονάχα από κάποιες μυστήριες ομάδες ή αδελφότητες, π.χ η φέϊμους «Ομάδα Ε», ή από κάποιους «κολλημένους» φιλόλογους με γυαλάκια μυωπίας.

Αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα, υπάρχουν αρκετοί Έλληνες φιλόλογοι, αξιόλογοι άνθρωποι που ασχολούνται αποκλειστικά με την μελέτη της Ελληνικής Γραμματείας, συνεργάζονται, δεν έχουν ιδέα για την «Ομάδα Ε» κι όμως ο καθένας απ’ αυτούς γνωρίζει πολύ περισσότερα απ’ όλους αυτούς τους τενεκέδες του «Ε» μαζί. Τέλος πάντων.

Η πολύ καλή φίλη pyramid, την οποία έχω συναντήσει μία φορά και εκτός φόρουμ, λέει :

quote:
Για να τις γράψω έπρεπε να μεταφερθώ ξανά σε εκείνη την χρονική στιγμή.

Υποθέτω (Αρχική υπόθεση), πως εννοεί ότι έπρεπε με κάποιον τρόπο να φέρει την «άσκηση» που έκανε στο παρελθόν, «μπροστά της», να την θυμηθεί δηλ, να την ανακαλέσει από το μνημονικό της, να χρησιμοποιήσει την μνήμη της.

Δείτε τώρα τι συμβαίνει. Ο άνθρωπος δεν μπορεί να αντιληφθεί πως ότι του συμβαίνει σ’ αυτό που θεωρεί «πραγματικό κόσμο» - ασχέτως αν δεν είναι, δεν εξετάζουμε τώρα αυτό – του συμβαίνει σε τέσσερις διαστάσεις, και όχι σε τρεις. Το ρήμα «μεταφέρομαι» όμως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί έτσι, ελαφρά την καρδία, γιατί η μεταφορά ενός πράγματος οπουδήποτε, δεν γίνεται κρατώντας μόνο την διάσταση που μας συμφέρει – τον χρόνο, στην συγκεκριμένη φράση της pyramid – αλλά γίνεται χωροχρονικά.

Ένας άνθρωπος είναι αδύνατον να μεταφερθεί ως ενοποιημένος στο παρελθόν. Το διανοητικό του κέντρο, έχει αυτήν την ικανότητα, είναι αρκετά ευέλικτο, μπορεί να το κάνει και μπορεί να κινηθεί όχι μόνο στο παρελθόν αλλά και στο μέλλον. Τι γίνεται όμως με το κινητικό του κέντρο ? Μπορεί ? Τι γίνεται με το συναισθηματικό του κέντρο ? Μπορεί ? Ασφαλώς όχι. Η μεταφορά του λοιπόν, αν γίνει, θα γίνει μερικώς. Από την άλλη, η στιγμή κατά την οποία συμβαίνει οτιδήποτε, πάλι δεν πρέπει να διαχωριστεί από τον χώρο που συμβαίνει. Δεν είναι μόνο χρονική, αλλά χωροχρονική. Ποια είναι λοιπόν, η χωροχρονική στιγμή κατά την οποία κάποιος μεταφέρεται σε κάποια άλλη ? Τέτοια στιγμή φίλοι μου, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχει, ως τώρα δηλ. και αυτό μπορεί να σας το βεβαιώσει, εκτός από μένα, ολόκληρη η Παγκόσμια Επιστημονική κοινότητα των Φυσικών. Έχουν συμβεί βέβαια, κάποια φαινόμενα χωροχρονικής μεταφοράς αντικειμένων και ανθρώπων, αλλά αυτά αποτελούν, προς το παρόν αντικείμενα μελέτης και έρευνας, και τίποτε δεν έχει αποδειχτεί, τίποτε δεν έχει κατοχυρωθεί, είναι αμφιλεγόμενα, και καμία επίσημη ανακοίνωση δεν έχει εμφανιστεί. Όσοι ασχολήθηκαν μ’ αυτά, και μπορούν να μιλήσουν, μιλούν πάντα θεωρητικά και λεν’ κάποια πράγματα, σημαντικά ίσως, αλλά τίποτε δεν αξίζει να ληφθεί από εμάς που ασχολούμαστε με την «Ασκητική», ως αληθινό.

Στο παράδειγμα της φράσης της φίλης pyramid, ο χώρος καταλαμβάνεται από την σκέψη, γι’ αυτό η pyramid λέει «άρχισα να σκέφτομαι […] τι σκεφτόμουν», αλλά σε ποιόν χρόνο ? Πότε δηλ. συμβαίνουν όλα αυτά ? Το «σκεφτόμουν» είναι πάλι Ενεστώτας, Ενεστώτας Διαρκείας. Στον Ενεστώτα ή στον Αόριστο ? Η ίδια η ονομασία του χρόνου από την Ελληνική Γραμματεία, η λέξη «Αόριστος» δηλ, σημαίνει αυτό που δεν μπορεί να οριστεί. Τι είναι όμως αυτό που δεν μπορεί να οριστεί ? Η ακριβής χωροχρονική στιγμή. . Γι’ αυτό, συνήθως μετά από την χρήση του αορίστου ρωτάμε «Πότε? (με την έννοια της ακρίβειας)» ή «Που? (πάλι με την έννοια της ακρίβειας)», δηλ. «Που ακριβώς ?», ή «Πότε ακριβώς?».

Εδώ κρύβεται μια πολύ μεγάλη παγίδα που δημιουργεί ο νους. Επειδή ο νους «την βρίσκει» στο να παίζει παιχνίδια με τον χρόνο, μπορεί δηλ. να κάνει ότι γουστάρει με τις χρονικές στιγμές, αλλά είναι μπούφος στο να δημιουργεί χώρο σ’ αυτές και στον ίδιο του τον εαυτό, κάνει το εξής πολύ απλό, θέλοντας να συνδυάσει παρελθόν με αυτό που λέμε «παρόν» και να εκφράσει με λόγια αυτό που του συμβαίνει : Φαντάζεται τον χώρο. Έτσι, του είναι εξαιρετικά εύκολο να μεταφέρει οτιδήποτε θέλει, όπου θέλει, και όποια στιγμή θέλει.

Από την άλλη, το «άρχισα να σκέφτομαι […] τι σκεφτόμουν», ήδη αποτελεί εσφαλμένη έκφραση, γιατί το «άρχισα», δημιουργεί δυναμική του «παρόντος» συμβάντος που υπερβαίνει το «τι σκεφτόμουν». Αλλά, τι περίεργο ? Το «σκεφτόμουν» φανερώνει διάρκεια στο «παρόν». Από αυτήν την φράση της pyramid, είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς οτιδήποτε, και μία από τις απορίες που μπορεί να του εμφανιστεί είναι και η εξής : «Καλά, αφού άρχισες να σκέφτεσαι εκείνη την στιγμή, δεν ήξερες τι σκεφτόσουν ?». Αν η pyramid, έλεγε «άρχισα να σκέφτομαι, τι είχα σκεφτεί» τότε τα πράγματα, θα ήταν λίγο καλύτερα γι’ αυτόν που διαβάζει αυτήν την φράση της. (Tέλος υπόθεσης)

Αλλά σε καμία περίπτωση, δεν μπορούμε να αναφερθούμε σε κάτι που έγινε στο παρελθόν, χρησιμοποιώντας Ενεστώτα στην φράση μας. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να κατανοηθούμε, και αν ήταν ο Moz εδώ, δικαίως το παλικάρι θα έλεγε, πως χανόμαστε στην μετάφραση.

Pyramid, όλη αυτή η ανάλυση, δεν έχει φυσικά σκοπό να σε θίξει ή να σε μειώσει. Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό, έτσι ? Αν πάλι νομίζεις πως γίνεται για κάποιο λόγο ειρωνείας, λάθος θα νομίζεις. Η παραπάνω ανάλυση, μπορεί να σημαίνει πολλά για κάποιους, τίποτε για σένα, τίποτε για κάποιους, πολλά για σένα. Για μένα, σημαίνει πως ο άνθρωπος χρειάζεται επειγόντως μια νέα γλώσσα. Αλλά αυτό, το έχω ξαναπεί...

Aν εσύ καλή μου, μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς τι εννοείς, με την φράση σου "Για να τις γράψω έπρεπε να μεταφερθώ ξανά σε εκείνη την χρονική στιγμή", τότε η υπόθεση μου, είναι για τα σκουπίδια...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 04/08/2005 01:24:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 00:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Γιατι αναγνωρισα οτι δεν με θυμαμαι!

Ωραία. Τότε συνέχισε να κάνεις την "άσκηση". θα αναγνωρίσεις κι άλλα πράγματα στο εαυτό σου φίλε μου. Μερικά από αυτά, δεν θα μπορείς ούτε καν να τα ξεστομίσεις, σε διαβεβαιώ...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 00:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Ευχαριστω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 14:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Καλημέρα, βρε Deva τι είναι αυτά που μου λες?

Έκανα την άσκηση το πρωϊ της ίδιας ημέρας που έκανα το post. Το ειλικρινά είναι περιττό.
Έμεινα στο σπίτι για κάποια πράγματα που ήθελα να ρυθμίσω, ανάμεσα σε αυτά ήταν και η άσκηση.

Και τι είναι αυτό που έγραψες "να σε θίξει ή να σε μειώσει", εδώ μιλάμε για μία άσκηση που θα βγάλουμε κάτι, εάν ο τρόπος, που πιστεύεις ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις, είναι αυτός που ανέφερες χρησιμοποίησέ τον. Εάν νοιώσω περίεργα τότε πρέπει να ψαχτώ στο τι μου συμβαίνει, οπότε θα σου ζητήσω βοήθεια να το αναλύσω.

Εάν το έκανες συνειδητά για να βγάλω κάτι, χωρίς κακή πρόθεση, είμαστε ok. Εάν το έκανες για άλλους λόγους απλώς θα αναλύσεις και εσύ κάποια πράγματα από τον εαυτό σου.

Τώρα σχετικά με την άσκηση.

Ναι ανακάλεσα την άσκηση από την μνήμη μου και φαντάστηκα πως έκανα την άσκηση και προσπάθησα να αισθανθώ όπως αισθανόμουν την ώρα που έκανα την άσκηση.
Αυτό εννοούσα όταν έγραψα "έπρεπε να μεταφερθώ ξανά σε εκείνη την χρονική στιγμή".

Όταν κάποιος μου μιλάει για να τον καταλάβω λειτουργώ ως εξής:
ακούω τις λέξεις και τις κάνω εικόνα στο μυαλό μου, εάν κάποια λέξη δεν μπορώ να την κάνω εικόνα τον ξαναρωτάω για να μου την πει πιό περιγραφικά.
Με τον ίδιο τρόπο μιλάω, έχω την εικόνα στο μυαλό μου, την κάνω λέξεις και μιλάω ή γράφω.

Κάποια πράγματα με τον καιρό τα συνηθίζεις και γίνονται σε μικρό χρόνο, αυτό σημαίνει ότι την απλή περιγραφή, χωρίς λεπτομέρειες, την κάνω γρήγορα. Όταν όμως πρέπει να πω όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ, πρέπει να σκεφτώ περισσότερο δηλ. πρέπει η εικόνα να σχηματιστεί στο μυαλό μου πιό καθαρά, για να σχηματιστεί πιό καθαρά βάζω και το συναίσθημα.

Όσο περνάει ο χρόνος από την στιγμή του γεγονότος μέχρι την περιγραφή του, τόσο πιό ανακριβής είναι η περιγραφή, γι΄αυτό προσπάθησα να μειώσω όσο μπορούσα το χρονικό διάστημα ανάμεσα στην άσκηση και την καταγραφή της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 19:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Αυτές τις ημέρες παρατηρούσα τον εαυτό μου και τις κινήσεις μου όσο μπορούσα. Οσο πιο πολύ τον παρατηρούσα τόσο πιο πολύ ξένος μου φαινόταν.

Ναι, αυτό είναι μια αλήθεια. Έχεις δίκιο...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 19:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Γειά σου Deva.
Μετά την δεύτερη άσκηση διαπίστωσα οτι δεν λειτουργούν όλες οι αισθήσεις μου μαζί στήν ίδια ποιότητα.

Αποφάσισα να παρατηρήσω τι γίνεται κάτω απο ''συνθήκες''.
Ειχα την ευκαιρία να βρεθώ σ' ενα ιδανικό για μένα μέρος<<θάλασσα>>.
Παρατήρησα οτι μέσα στό νερό λειτουργουσαν όλες οι αισθήσεις μου στήν εντέλεια.
Ενιωθα τήν θάλασσα, την μύριζα, άκουγα το κύμα και οτι άλλο γύρω και απολάμβανα και την θέα.
Ηταν κάτι''ολόκληρο'' και υπέροχο.
Οταν βγήκα έξω ξαναπροσπάθησα αλλα κάποια αίσθηση υπερίσχυε της άλλης ,πιέσθηκα και σταμάτησα ΄οπως έχεις πει.
Γιατί τόση διαφορά στην αντίληψη ?
Νομίζω οτι αυτο που ''κλειδώνει ''την αίσθηση είναι η πίεση.
Υπάρχει τρόπος να μπορώ να το ελέγχω αυτό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2005, 20:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst

quote:
Σου δίνω λοιπόν τώρα μια μικρή "άσκηση", για να καταλάβεις όχι τον τρόπο, αλλά το δίκιο που λες ότι έχω.

Προσπάθησε να γράψεις μια απάντηση στην "Ασκητική", κάνοντας όχι πολλά, αλλά μόνο τρία πράγματα ταυτόχρονα :

1ο) Να σκέφτεσαι πως εγώ σε ειρωνεύομαι.

2ο) Να σκέφτεσαι πως είσαι στην "Ασκητική" που η αρχή της είναι πως ο άνθρωπος δεν γνωρίζει τίποτε.

3o) Nα νιώθεις το βάρος σου στο μέρος που κάθεσαι.

Είναι σίγουρο πως τουλάχιστον στο ένα από αυτά θα δεις το λάθος σου και θα το αποφύγεις...



.....................................................................

Αφου δεν μου είπες τίποτα αποφάσισα να γράψω κάτι΄δικό μου.
Δεχόμενη το 2ο]και προσπαθώντας να νιώσω το 3ο]εγραψα την εξής πρόταση.
<<Οταν θέλουμε να έχουμε μία επικοινωνία ουσιαστική και όχι επιφανειακή με κάποιον πρέπει να είμαστε ήρεμοι και ειλικρινείς ,αυτό δε να γίνεται μεσα σε πνεύμα εμπιστοσύνης και κατανοήσεως.>>
Οση ώρα έγραφα τα παραπάνω παρατήρησα οτι δεν μπορούσα να σκέφτομαι ,να πληκτρολογω, και να συγκεντρώνομαι, και στο βάρος μου συγχρόνως.
Οταν συγκεντρωνόμουν στο ένα ,έκανα λάθος ή σταμάταγε το άλλο.
Τώρα για την πρόταση μπορεί και να κάνω λάθος δεδομένου του 2ου] αλλά την καταθέτω με βάση την εμπειρία και οχι την γνώση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 20:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Γιατί τόση διαφορά στην αντίληψη ?

Η διαφορά έχει να κάνει με το νερό. Οι αισθήσεις σου λειτουργούσαν πιο έντονα, με μεγαλύτερη δυναμική, εξ' αιτίας του νερού. Το νερό έχει πολλές ιδιότητες. Θα μπορούσαμε να πούμε πως συμβολίζει μια διαρκή ροή, μια κίνηση, συνεπώς μια καλύτερη δυναμική ενέργεια που λαμβάνεται ως αντιληπτική υπεροχή...


Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 20:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Αφου δεν μου είπες τίποτα αποφάσισα να γράψω κάτι΄δικό μου.
Δεχόμενη το 2ο]και προσπαθώντας να νιώσω το 3ο]εγραψα την εξής πρόταση. <<Οταν θέλουμε να έχουμε μία επικοινωνία ουσιαστική και όχι επιφανειακή με κάποιον πρέπει να είμαστε ήρεμοι και ειλικρινείς ,αυτό δε να γίνεται μεσα σε πνεύμα εμπιστοσύνης και κατανοήσεως.>> Οση ώρα έγραφα τα παραπάνω παρατήρησα οτι δεν μπορούσα να σκέφτομαι ,να πληκτρολογω, και να συγκεντρώνομαι, και στο βάρος μου συγχρόνως. Οταν συγκεντρωνόμουν στο ένα ,έκανα λάθος ή σταμάταγε το άλλο. Τώρα για την πρόταση μπορεί και να κάνω λάθος δεδομένου του 2ου] αλλά την καταθέτω με βάση την εμπειρία και οχι την γνώση.

Και το 1ο, γιατί αποφεύγεις να το δεχτείς ?

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 06/08/2005 20:59:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 21:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Υπάρχει τρόπος να μπορώ να το ελέγχω αυτό?

Ο μόνος τρόπος για να έχεις τον έλεγχο για κάτι, είναι να το κατέχεις. Πρέπει λοιπόν να κατέχεις και την πίεση. Αυτός που κατέχει οτιδήποτε, μπορεί να το κάνει ότι γουστάρει...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 06/08/2005 21:04:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 13:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
2ο) Να σκέφτεσαι πως είσαι στην "Ασκητική" που η αρχή της είναι πως ο άνθρωπος δεν γνωρίζει τίποτε

Καλημέρα Deva.Απέφυγα το 1ο γιατί αναιρείτο από το 2ο.
Αφού δεν ξέρωλογικά θα επρέπε να ρωτήσω και να μην υποθέσω.

Ασε που δεν θα ήθελα να μάθω...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 13:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Πρέπει λοιπόν να κατέχεις και την πίεση

Πως γίνεται η ''κατοχή'' σ'αυτήν την περίπτωση?
Εγώ όταν ξεκίνησα την άσκηση αποφάσισα να ΄΄πιεστω'' και να μήν τα παρατήσω,εσύ όμως είπες να σταματάμε οταν αρχίζει και γίνεται δυσάρεστο.

Μπορείς να δώσεις ενα παράδειγμα θετικής αντιμετώπισης
της πίεσης?
Εγώ μέχρι τώρα κατέβαζα'' στεγανα''σε τέτοιες περιπτώσεις.
Πες μου μία μέθοδο <<ελέγχου>> διαφορετική που να επιτρέπει και πλήρη αντίληψη του περιβάλλοντος, αν υπάρχει.
Αυτό το σημείο είναι σημαντικό για μένα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 16:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Να θυμάστε πως όταν ρωτάτε τον εαυτό σας για κάτι, είναι σαν να ρωτάτε κάποιον που έχει όλες τις απαντήσεις. Για να σας δώσει όμως αυτές τις απαντήσεις, πρέπει να πληρωθεί, αφ’ ενός γιατί τίποτε στο κόσμο δεν είναι τζαμπέ, αφ’ ετέρου γιατί ο άνθρωπος εκτιμά περισσότερο κάτι που το έχει πληρώσει για να το αποκτήσει. Τώρα βέβαια, θα μου πείτε «τι είναι αυτό που πρέπει να πληρώσουμε ?».

Ο Ryche λέει :

quote:
προσωπικότητα και ουσία λοιπόν ενώνονται. Πως ?

Προτού φτάσουμε στο να βρούμε τον τρόπο της ένωσης, είναι απαραίτητο να κατανοήσουμε τις λέξεις «προσωπικότητα» και «ουσία». Η βασική διαφορά που έχουν αυτές οι έννοιες είναι πως η προσωπικότητα του ανθρώπου είναι ένα σύνολο διαφορετικών «προσωπικοτήτων», εικόνων, που έχει αυτός για τον εαυτό του, και που προκύπτουν από το καθένα μικρό «εγώ» του, ενώ η ουσία είναι μοναδική και μία. Πως λοιπόν θα ενώσουμε κάτι το οποίο αποτελείται από πολλά σημεία με ένα και μοναδικό ?

Φανταστείτε έναν κύκλο, αν θέλετε ζωγραφίστε τον σε ένα χαρτί, με το κέντρο του. Το κέντρο του είναι η ουσία και οι διάφορες προσωπικότητες είναι το σύνολο των σημείων της περιφέρειάς του. Ο Osho, χρησιμοποιεί συχνά αυτό το παράδειγμα, και αυτό ακριβώς εννοεί όταν λέει πως όλες αυτές οι «εικόνες» που δημιουργεί ο άνθρωπος για τον εαυτό του, βρίσκονται στην περιφέρεια, στην επιφάνεια, - ως σημεία που αποτελούν την περιφέρειά του - ενώ στο κέντρο του βρίσκεται η ουσία. Μία διάμετρος του κύκλου, ενώνει δύο διαφορετικά σημεία του κύκλου περνώντας από το κέντρο του, δύο διαφορετικές εκ διαμέτρου αντίθετες «εικόνες», ένα «ναι» και ένα «όχι» για παράδειγμα που εμφανίζονται στον ίδιο άνθρωπο. Για να πραγματοποιηθεί λοιπόν, αυτή η ένωση που αναφέρει ο φίλος Ryche, πρέπει πρώτα να γίνει η ένωση όλων αυτών των σημείων, (όλων αυτών των «εικόνων», των αντιλήψεων, των πεποιθήσεων, των διαφορετικών προσωπικοτήτων του «εγώ» ενός ανθρώπου) σε ένα σημείο. Μόνον όταν ενωθούν αυτές οι διαφορετικές εικόνες, τα διαφορετικά σημεία σε ένα, αν ενωθούν δηλ. μεταξύ τους, μπορούμε να μιλάμε για πραγματική ένωση ενός σημείου με κάποιο άλλο, που είναι η ουσία. Πρέπει λοιπόν να προηγηθεί αυτή η ένωση των μικρών «εγώ» του ανθρώπου σε ένα, και κατόπιν αυτό το ενοποιημένο σημείο πια, να ενωθεί με την ουσία. Αυτό σημαίνει πως πρέπει με κάποιον τρόπο να εξαφανιστεί η περιφέρεια του κύκλου, η επιφάνεια.

Πάρτε τώρα για παράδειγμα, ένα σημείο που βρίσκεται στην αρχή του κύκλου και κάποιο άλλο που βρίσκεται λίγες μοίρες δεξιότερα ή αριστερότερα και ενώστε τα με το κέντρο του κύκλου. Θα σχηματιστούν δύο ακτίνες. Η απόσταση των δύο σημείων, όσο αυτά κατευθύνονται προς το κέντρο, μικραίνει. Στο κέντρο του, στην ουσία δηλ. τα σημεία αυτά ενώνονται σε ένα. Η ουσία λοιπόν, θα μπορούσαμε να πούμε, πως περικλείει όλο το σύνολο των προσωπικοτήτων του ανθρώπου. Για να γίνει όμως η κατεύθυνση προς τον κέντρο, ο άνθρωπος θα πρέπει να αφήσει την περιφέρεια και να κινηθεί εντός του κύκλου. Αυτό εννοεί ο Osho, όταν λέει πως πρέπει να διαπεράσουμε την περιφέρεια, να διαπεράσουμε την επιφάνεια.

Όσο μικραίνει η απόσταση των δύο σημείων κατά την διαδρομή τους προς το κέντρο, οι δυνάμεις που ασκούνται μεταξύ των είναι μεγαλύτερες. Θα μπορούσαμε να τις παρομοιάζουμε με τις δυνάμεις που εμφανίζονται στο μακρόκοσμο (γιατί δεν έχουμε φτάσει ακόμη στο κέντρο, στον πυρήνα δηλ) και αν το κάναμε αυτό, θα βρίσκαμε μια πολύ ικανοποιητική ερμηνεία τους - στο γιατί εμφανίζονται – από τον νόμο του Κουλόμπ που λέει πως μεταξύ δύο φορτισμένων σωματιδίων εξασκούνται δύο ειδών δυνάμεις, ελκτικές ή απωστικές. Αν αυτά τα σωματίδια, τα σημεία του κύκλου, τα διαφορετικά «εγώ», βρίσκονται στα άκρα μιας διαμέτρου, ένα «ναι» για παράδειγμα με ένα «όχι», εκ διαμέτρου αντίθετα, στην μέγιστη απόσταση που μπορεί να υπάρξει στο σχήμα μας, όσο περισσότερο κατευθύνεται το ένα κοντά στο άλλο, όσο δηλ. μικραίνει η απόσταση μεταξύ τους, η ελκτική δύναμη που ασκείται από το ένα στο άλλο, είναι μεγαλύτερη και η ένωσή τους, από κάποιο σημείο και μετά, δεν θα εξαρτάται από καμία εξωτερική επίδραση. Είναι λοιπόν, φυσικό, να συμβεί.

Το πρόβλημα όμως που αντιμετωπίζει ο άνθρωπος είναι πως δεν μπορεί βάλει σε λειτουργία μια κίνηση που θα ξεκινήσει αυτήν την συγκλητική πορεία των αντίθετα φορτισμένων σωματιδίων του, αυτών των εκ διαμέτρου αντιθέτων εικόνων του, αυτών των «ναι» και των «όχι» του. Ο λόγος πρέπει να αναζητηθεί στην ευρύτερη λειτουργία της λογικής του, η οποία είναι φτιαγμένη έτσι ώστε αυτά να τα διαχωρίζει, να τα αποκλίνει και όχι να τα συγκλίνει. Σε δύο εκ διαμέτρου αντίθετες «προσωπικότητες» που του εμφανίζονται, του είναι λοιπόν αδιανόητο να προσπαθήσει να βρει το σημείο τομής τους, το σημείο δηλ. που θα ενωθούν. Νομίζει πως δεν υπάρχει. Ο μόνος τρόπος για αρχίσει αυτή η κίνηση των εκ διαμέτρου αντίθετων «εικόνων» του προς το κέντρο, είναι κατά κάποιο τρόπο να «εξουδετερώσει» το αδιέξοδο της λογικής του. Αυτό θα του επιτρέψει στην αρχή, να βλέπει το «ναι» σαν «όχι, και το «όχι» σαν «ναι». Μετά, πρέπει να αρχίσει να τρίβει αυτές τις αντιλήψεις του μεταξύ τους, τόσο πολύ ώστε να παραχθεί ενέργεια ικανή για να ξεκινήσει μια καινούργια κίνηση, η κίνηση εντός του κύκλου. Η τριβή θα κάψει τις προσωπικότητές του, με τον ίδιο τρόπο που εμφανίζεται η φωτιά σε δύο ξύλα που τρίβονται μεταξύ τους.

Μια Ανατολική διδασκαλία, περιγράφει τον άνθρωπο σαν ένα μείγμα διαφόρων μεταλλικών σκονών που βρίσκονται σε ένα δοχείο. Οι σκόνες δεν έχουν καμιά σύνδεση μεταξύ τους και κάθε τυχαία αλλαγή της θέσης του δοχείου (από εξωτερικές επιδράσεις) αλλάζει την σχετική θέση των μορίων της σκόνης. Αν κουνήσουμε το δοχείο ή το χτυπήσουμε με το δάχτυλο, τότε η σκόνη που ήταν στην επιφάνεια μπορεί να πάει στον πάτο ή στο μέσο, ενώ εκείνη που ήταν στον πάτο μπορεί να εμφανιστεί στην επιφάνεια. Δεν υπάρχει τίποτε το μόνιμο στην θέση των μορίων της σκόνης και σε τέτοιες συνθήκες, δεν είναι δυνατόν να υπάρξει. Αυτή, θα μπορούσαμε να πούμε, είναι μια πιστή εικόνα της ψυχικής μας ζωής.

Αυτό εξηγεί, γιατί εγώ ζητώ από την nst, να θεωρήσει πως την ειρωνεύομαι προτού γράψει μια απάντηση στο θέμα. Αν ο άνθρωπος δεν γνωρίζει τίποτε, τότε και η nst δεν γνωρίζει τίποτε. Γιατί όμως υποθέτει πως εγώ την ειρωνεύομαι ? Γιατί, στο «δοχείο» της nst, εμφανίζεται μια «σκόνη» που ερμηνεύει τις απαντήσεις μου, ως ειρωνικά σχόλια. Χτυπώντας το «δοχείο» της nst, - και της κάθε nst, έτσι ? – αναταράσσεται η φαινομενική ηρεμία των σκονών της, και έρχεται στην επιφάνεια – εγώ χτυπώ το «δοχείο» έτσι ώστε να φέρω αυτήν την «σκόνη» στην επιφάνεια - αυτή που λέει πως εγώ την ειρωνεύομαι, γι’ αυτό της λέω να θεωρήσει αυτό πρώτα. Η απάντηση όμως που δίνει η καλή φίλη nst, είναι πως το ένα αναιρεί το άλλο, το 1ο δηλ. αναιρεί το 2ο, και δεν μπορεί να γίνει ο συλλογισμός ταυτόχρονα. Αναγκαστικά, θα πρέπει να αποφύγει το ένα από το δύο, και αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν συνειδητοποιήσει πως αυτό που σκέφτηκε αρχικά – το ότι εγώ την ειρωνεύομαι – είναι λάθος. Αν δεν το κάνει αυτό, η λογική θα περιέλθει σε αμηχανία.

Την κάθε στιγμή λοιπόν, νέες επιδράσεις μπορούν να αλλάξουν την θέση της σκόνης που βρίσκεται στην επιφάνεια και να βάλουν στην θέση της μια άλλη, που βρίσκεται στο αντίθετο μέρος. Η επιστήμη ονομάζει αυτήν την κατάσταση των μορίων της σκόνης, μηχανικό μίγμα. Νομίζω τώρα, μπορείτε να καταλάβετε τον βαθύτερο λόγο που δίνεται αυτή η ονομασία. Το ουσιαστικό γνώρισμα της αμοιβαίας σχέσης των μορίων, σ’ αυτό το είδος του μίγματος, είναι η αστάθεια αυτής της σχέσης και η ποικιλομορφία της.

Είναι αδύνατον να σταθεροποιηθεί η αμοιβαία σχέση των μορίων της σκόνης όσο αυτά βρίσκονται στην κατάσταση του μηχανικού μίγματος. Αλλά είναι δυνατόν να συγχωνευτούν γιατί αυτό είναι στην φύση τους, όπως ακριβώς συμβαίνει με τον κύκλο και το κέντρο του. Για να γίνει αυτό πρέπει να ανάψει κάποιος μια ειδική φωτιά κάτω από το δοχείο που, αφού θερμάνει και λιώσει τις σκόνες, τις κάνει τελικά να συγχωνευτούν. Έτσι, τα μόρια της σκόνης, συγχωνευμένα πια, ενοποιημένα, αποτελούν μια χημική ένωση. Η φωτιά, και σ’ αυτό το παράδειγμα, μπορεί να δημιουργεί με την τριβή.

Για θυμηθείτε, πως άναβαν οι πρόγονοι τις φωτιές στα σπήλαια ? Ε, κάπως έτσι. Μόνο αν ο άνθρωπος αρχίσει σιγά σιγά να καίει, ότι έχει σχηματιστεί εντός του από τις λαθεμένες «εικόνες» που έχει δημιουργήσει για τον εαυτό του, μπορούμε να μιλάμε για μια διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας και του πραγματικά αντικειμενικού κόσμου. Η κάθε φωτιά, είναι σαν μια επιταγή που πρέπει να πληρωθεί από τον άνθρωπο στον ίδιο του τον εαυτό, αν θέλει να πάρει τις απαντήσεις που κρύβονται μέσα του...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 07/08/2005 16:52:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 18:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Deva θεωρεις οτι με την συνεχη εξασκηση θα δημιουργηθει μια κατασταση που θα ειναι μη αναστρεψιμη;Οτι ο "νους" θα μαθει να διατηρηται σε εγρηγορση η εστω σε μια νεου εισους συνειδητοτητα και δεν θα κοιμαται ευκολα;

quote:
Πως γίνεται η ''κατοχή'' σ'αυτήν την περίπτωση?

quote:
Μπορείς να δώσεις ενα παράδειγμα θετικής αντιμετώπισης
της πίεσης?

Η απόλυτη κατοχή ενός πράγματος, η κατάκτησή του, συνοδεύεται από την θυσία κάποιου άλλου, από την καταστροφή του, από το κάψιμό του.

Κάποιος είναι πολύ σπουδαίος χειρούργος, αυθεντία στο τομέα του. Ρωτήστε αυτόν. Πόσα πράγματα δεν θυσίασε στην ζωή του, για να κατέχει αυτήν την ιδιότητα ? Ήταν αποφασισμένος όμως nst, όπως κι εσύ. Πόση πίεση δεν δέχτηκε αυτός ο άνθρωπος, από τα διαφορετικά "εγώ" του, να εγκαταλείψει αυτήν την προσπάθεια ? Πόσα ξενύχτια, πόσες ώρες ατελείωτες δεν αφιέρωσε στην επιστήμη του ? Πόσες θυσίες ? Κάθε φορά που ένιωθε πιεσμένος, σταματούσε για λίγο, και μετά πάλι, εκεί, ακλόνητος ! Τίποτε δεν τον σταμάτησε, τίποτε δεν τον λύγισε, καμιά πίεση, κανέναν δεν επέτρεψε να τον απομακρύνει από τον στόχο του. Τώρα όμως κατέχει την επιστήμη του, είναι αυθεντία στον τομέα του και κανείς δεν μπορεί να του πει τίποτε για όσα γνωρίζει. Τι να του πει ? Ρωτήστε αυτόν λοιπόν, να σας μιλήσει για το τι σημαίνει να κατέχει κάποιος κάτι. Να είναι κυρίαρχος σε ότι γνωρίζει, να μπορεί να έχει τον πλήρη έλεγχο στον τομέα του, να είναι εξιδεικευμένος σ' αυτόν.

Ένας τέτοιος άνθρωπος, κάθε φορά που μπαίνει στο χειρουργείο να σώσει κάποιον συνάνθρωπό του, αισθάνεται αφόρητη "πίεση" γιατί κρατά στα χέρια του την ζωή του ασθενή του. Έχει όμως εμπιστοσύνη στον ίδιο του τον εαυτό και γνωρίζει καλά, πως θα κάνει ότι είναι "δυνατόν", ότι η επιστήμη του, του επιτρέπει, για να μην χαθεί ο ασθενής του. Αυτός ξέρει καλά τι σημαίνει "πίεση" αλλά και τι σημαίνει να κατέχει κανείς, ακόμη και αυτήν την πίεση και να ενεργεί κάτω από αυτήν. Να μην πανικοβάλεται, να μην φοβάται, να μην αφήνει να τον κυριεύσει αυτή η πίεση.

Σου είπα nst, πως όταν αισθανθείς αυτήν την πίεση, παράτα την "άσκηση." Κάθε φορά που αισθάνεσαι πιεσμένη από κάτι, όχι μόνο από αυτήν την "άσκηση" αλλά γενικότερα στην ζωή σου, τότε ασχολήσου με κάτι διαφορετικό. Επανέλαβέ την όμως, σε κάποια άλλη χρονική στιγμή, και τότε θα δεις, πως ότι αισθανόσουν ως πίεση την πρώτη φορά, δεν θα υπάρχει πια την δεύτερη. Να έχεις όμως υπ' όψην σου, πως πάλι θα εμφανιστούν διάφορες πιέσεις, και κάθε φορά, κάποια "νέα" μορφή "πίεσης" θα παίρνει την θέση της προηγούμενης.

Όσες περισσότερες "εικόνες" καταρρίπτει κάποιος για τον εαυτό του, τόσες περισσότερες αντιδράσεις δημιουργούνται μέσα του για να μην τις καταρρίψει. Τόσες περισσότερες πιέσεις εμφανίζονται και τόσο περισσότερο δυσκολεύει η διαδικασία της αυτογνωσίας.

Αν ο άνθρωπος είναι όμως αποφασισμένος να προχωρήσει, σιγά σιγά εξουδετερώνει όλες αυτές τις πιέσεις, και επικεντρώνεται σ' αυτό που επιθυμεί αρχικά. Έτσι μαθαίνει να κατέχει ακόμη και την πίεση, και να ελέγχει κάθε φορά, οποιαδήποτε μορφή "πίεσης" και αν του εμφανιστεί. Μιλάμε πια για έναν άνθρωπο, που καμιά εξωτερική επίδραση δεν μπορεί να αλλάξει την γνώση του. Η γνώση του είναι δική του. Κανένας δεν μπορεί να του την αφαιρέσει, κανένας δεν μπορεί να του την αλλοιώσει, κανένας δεν μπορεί να την ελέγξει, παρά μόνον ο ίδιος, γιατί του έχει ήδη γίνει βιωματική. Αυτός είναι ο κυριάρχος του παιχνιδιού, έχει μάθει να πράττει.Σ' αυτόν εμφανίζεται η πραγματική βούληση που σημαίνει κατεύθυνση στο πρακτικό επίπεδο της αρχικής επιθυμίας που ενισχύεται από την πίστη στον ίδιο του τον εαυτό.Σ' αυτόν εμφανίζονται και άλλες πολλές ιδιότητες, που νομίζουν οι άνθρωποι πως τις έχουν.

Σε ένα από τα επόμενα μηνύματα, θα δεις πως εμφανίζονται οι πιέσεις, θεωρώντας τον άνθρωπο ως μηχανή, και μελετώντας τις κινήσεις των αερίων υπό πίεση, σύμφωνα με τους Φυσικούς Νόμους της Θερμοδυναμικής.

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 07/08/2005 18:46:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 16:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Όσες περισσότερες "εικόνες" καταρρίπτει κάποιος για τον εαυτό του, τόσες περισσότερες αντιδράσεις δημιουργούνται μέσα του για να μην τις καταρρίψει. Τόσες περισσότερες πιέσεις εμφανίζονται και τόσο περισσότερο δυσκολεύει η διαδικασία της αυτογνωσίας

...................................................................
Καλησπέρα σε όλους.
Γειά σου Deva.
Αποφάσισα να μεταφέρω την ''άσκηση '' στην καθημερινότητα, για να δω
<<κατα κάποιο τρόπο>> την πρακτική εφαρμογή της.
Ολο το πρωί στον χώρο της εργασίας μου παρατηρούσα,οποτε μπορούσα.
1]Επιβεβαίωσα το [δεν ξέρω τίποτα].Συζητώντας κάτι που είδα γραπτό με άλλους, όλοι είχαν άλλη άποψη,αρα μόνο ρωτωντας μαθαίνουμε την αλήθεια .
2]Μου συνέβη το εξης:
Προσπαθώντας να δεχθώ την πίεση στην προσπάθεια να την ελέγξω ανακάλυψα οτι το πιο δύσκολο, δεν ήταν η κατοχή της πίεσης, ούτε η συνεχής εγρήγορση, αλλά ο έλεγχος του συναισθήματος.
ΠΧ τον θυμό, τον αναγνωρίζω, με άρκετό ψάξιμο μπορώ να βρω και την αιτία που τον προκαλεί,αλλά αν και συγκρατούμαι φαινομενικά απο ''μέσα '' βράζω.
Πως μπορούμε να χειριζόμαστε το συναίσθημα ετσι που να το εξαφανίζουμε οταν είναι δεσμευτικό και να μην αναπαράγεται όλη την ώρα?
Μιλαω για έντονο συναίσθημα και όχι ενα περαστικό ''τσίμπημα''.
Είναι εφικτός ο έλεγχος του χωρίς ψυχαναγκασμό?
Να πω οτι έχω διαβάσει διάφορα πάνω σ'αυτο, αλλα στήν πράξη δεν ήταν εφαρμόσιμα απο εμένα.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση είπα να ασχοληθώ με κάτι άλλο και να αντιδράσω αργότερα, που θα 'ημουν πιο ήρεμη.
Στό τέλος ''είχα ξεχάσει'' με ποιόν θύμωσα, αλλα πάλι αναρρωτιώμουν αν έπρεπε να το αφήσω ετσι.[Πρόταση παράθεσης]
Εφυγε το ένα, ήρθε ένα άλλο.
Μπερδεύτηκα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 12:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Πως μπορούμε να χειριζόμαστε το συναίσθημα ετσι που να το εξαφανίζουμε οταν είναι δεσμευτικό και να μην αναπαράγεται όλη την ώρα? Μιλαω για έντονο συναίσθημα και όχι ενα περαστικό ''τσίμπημα''.
Είναι εφικτός ο έλεγχος του χωρίς ψυχαναγκασμό?

Ο σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε να χειριζόμαστε τα συναισθήματά μας, αλλά να τα γνωρίσουμε.

Οι άνθρωποι θυμώνουν, αλλά θυμώνουν ψεύτικα...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 13:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito

Η "άσκηση" που έχουμε γι' αυτήν την εβδομάδα, είναι να θυμηθούμε τις "ασκήσεις" που κάναμε, και να περιγράψουμε τι συνέβει, με όσον τον δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες. Όποιος δεν θυμάται, ας τις ξανακάνει...


Καλό μήνα,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 13:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
ποιός είναι ο αληθινός λόγος που μού κάνεις αυτές τις ερωτήσεις;

Για να δεις, μετά από έναν σχεδόν μήνα, ότι ακόμη δεν απάντησες...

Γιατί άραγε ?

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 13:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Προσπάθησα να κάνω και τον άνθρωπο που μιλούσα να είναι στο παρόν και όχι να βγάζει τα διάφορα "εγώ" του, προσπάθησα να τον κάνω να στραπατσάρει την εικόνα που είχε για τον εαυτό του, όπως προσπαθούσα να το κάνω και εγώ.

Και τι έγινε τότε ? Τα κατάφερες ?

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 13:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Στό τέλος ''είχα ξεχάσει'' με ποιόν θύμωσα, αλλα πάλι αναρρωτιώμουν αν έπρεπε να το αφήσω ετσι

Και τελικά, τι έγινε ? Θυμάσαι ? Το άφησες ?

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 14:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Καλημέρα σε όλους.
Γειά σου Deva.

quote:
Και τελικά, τι έγινε ? Θυμάσαι ? Το άφησες ?

Ναι θυμάμαι. Δεν έδωσα έκταση.

Εχω όμως παρατηρήσει, όσον με αφορά, ότι το ''αφήνω'''οταν μαζί με την λήθη επέρχεται και έκπτωση του συναισθήματος.
Διαφορετικά το ανασύρω για να συζητηθεί.

Θα ξανακάνω τις ασκήσεις για να δώ πως θα μου φανούν τώρα και θα τίς περιγράψω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 14:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Δεν έδωσα έκταση.

Γιατι ?

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 17:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Δεν κατάλαβα τι με ρωτάς
-εάν κατάφερα να στραπατσάρει την εικόνα του ή
-εάν κατάφερα να στραπατσάρω την δική μου εικόνα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 17:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Γιατι ?

Η αντιπαράθεση στήν προκειμένη περίπτωση είχε να κάνει με πρακτική αντιμετώπιση ενός θέματος στη δουλειά μου, με άτομο ιεραρχικά πάνω
απο μένα.
Επειδή είχε ξαναγίνει και οι υπόλοιποι ναι μεν συμφωνούσαν με τις θέσεις μου αλλά κανείς δεν με υποστήριξε ουσιαστικά, αποφάσισα να τα παρατήσω, με αρκετή στην αρχή οργή.
Εγραψα τότε κάτι στίς ''καταθέσεις σκέψεων'' στον αέρα που ξεσπούσα
και το ξέχασα.
Λάθος ή σωστό δεν ξέρω, μου φάνηκε όμως η καλύτερη λύση για την ώρα εκείνη και με τίς συνθήκες που επικρατούσαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 20:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Δεν κατάλαβα τι με ρωτάς
-εάν κατάφερα να στραπατσάρει την εικόνα του ή
-εάν κατάφερα να στραπατσάρω την δική μου εικόνα?

Εάν κατάφερες να στραπατσάρεις την δική σου φυσικά. Αυτό σε ρωτάω. Το κατάφερες ?

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 03/09/2005 20:59:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 01:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

quote:
ποιός είναι ο αληθινός λόγος που μού κάνεις αυτές τις ερωτήσεις;
-----------
Για να δεις, μετά από έναν σχεδόν μήνα, ότι ακόμη δεν απάντησες...

Γιατί άραγε ?


Ούτε εσύ απάντησες στο γιατί μού έκανες τις ερωτήσεις.

Ας παίξω το παιχνίδι των ερωταπαντήσεων μόνη μου λοιπόν.

Αν έκανες τις ερωτήσεις για να βρώ τις απαντήσεις για τον εαυτό μου, σού λέω ότι έχω τις απαντήσεις. Αν εσύ έχεις να προτείνεις ή να με βοηθήσεις να βρω καλύτερες, σου λέω ότι έχω αυτές που χρειάζομαι τώρα.

Αν θές να τις δημοσιοποιήσω, σού λέω ότι αυτές οι απαντήσεις είναι καλές για μένα, και ο καθένας χρειάζεται τις δικές του -έτσι δεν πιστεύεις και εσύ;

Αν θέλεις να τις δημοσιοποιήσω, για να τις αξιολογήσεις...
γιατί να εμπιστευτώ την κρίση σου;

Αν πάλι επιθυμούμε να κάνουμε φιλοσοφική ή όποια άλλη συζήτηση, μπορεί να γίνει σε άλλο topic - όπως σωστά με παρέπεμψες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy