ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ανωτερότητα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΧΧΙΛΕΩΣ ΜΗΝΙΣ
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 13:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΧΙΛΕΩΣ ΜΗΝΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Lorenzo
Δεν ξέρω αν στην προκειμένη περίπτωση φταίει η διατύπωση μου ή η πρόθεση που πιθανόν να έχεις απέναντι μου,ωστε να δικαιολογήσω την παρερμηνεία του λόγου μου.

Έρέυνησα το κείμενο μου και δεν συνάντησα καμμία αναφορά σε -Ισμό και σε Χίτλερ.Για άλλη μια φορά κρίνεις θεωρώντας αυτονόητα τα κίνητρα καθώς και την αλληλουχία των σκέψεων μου και μάλιστα μου το λές ξεκάθαρα:


quote:
Είναι γνωστόν βέβαια κι αυτό προφανώς οδηγεί την σκέψη σου, το ό,τι κι ο Υπεράνθρωπος του Νίτσε παρερμηνευόμενος από τον Χίτλερ και των συν αυτώ αιματοκύλισαν τον κόσμο, οπότε με βρίσκεις σύμφωνο, μόνο που, είναι περιοριστική αυτή η θέαση..

quote:
Η Οριζόντια και η Κάθετη θέαση είναι το Ίδιο σημαντικές και για μένα μόνο που η μία τείνει να ξεχαστεί λόγω μονομερούς "προπαγάνδας" της μίας έναντι της άλλης.. Θεώρησα ότι καλόν θα ήταν να αναδειχτεί κι η άλλη πλευρά η ξεχασμένη, η υποβιβασμένη, η παρεξηγημένη η …αμαρτωλή! Αν θέλεις και για λόγους δικαιοσύνης… ισορροπίας… πληρότητας, πλουραλισμού των θεάσεων!!!

Μήμπως μπερδεύεσαι αγαπητέ φίλε;Εννέα σελίδες τώρα παρακολουθώ μια μονομερή προπαγάνδα και εγώ απλά σου έδειξα την πλευρά που υποβιβάστηκε,παρεξηγήθηκε και θεωρήθηκε αμαρτωλή!

quote:
Διαφωνώ λοιπόν γιαυτό που θεωρείς εσύ ως αυτονόητο και όχι μόνον,τονίζοντας συγχρόνως την ..συνήθως φωτισμένη πλευρά θέασης, υποτιμώντας, όπως γίνεται συνήθως, την άλλη, την οποία βεβαίως θεωρείς το ίδιο σημαντική, αλλά, φροντίζοντας να τονίσεις τα μείον της, ενοχοποιώντας την μάλιστα με τα κατεξοχήν μείον της άλλης.


Ποιό θεωρείς οτι θεωρώ αυτονόητο Lorenzo;
Τι θεωρείς οτι υποτιμώ αναφέροντας την πλευρά που τόσο υποτιμάς;
Η όποια ενοχή υπάρχει είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας σου να τεμαχίσεις τις έννοιες και πιότερο τον ίδιο τον άνθρωπο.

quote:
Οι –Ισμοί ανθίζουν στο σκοτάδι και τρέφονται από τον φόβο κι εγώ λατρεύω το φως! Όταν λοιπόν οι θεάσεις μας γίνονται λουσμένες στο άπλετο φως, δεν ελλοχεύουν κινδύνους..



Tι θεωρείς άπλετο φως;Και τι σε κάνει να πιστέυεις οτι ο τρόπος σου λούζει σε άπλετο φως τις θεάσεις των άλλων;

quote:
Μην υποτιμάς την αξία του ξεφλουδίσματος σε βάθος ώστε να φωτιστούν όλες κι ιδιαιτέρως οι πλέον σκοτεινές γωνιές ώστε να αναδειχτούν και να ξεκαθαριστούν όλες στα "ίσα"..
Αν δεν το κάνουμε αυτό είναι άκρως επικίνδυνο να παγιδευτούμε σε χαοτικές αναλύσεις που δεν οδηγούν πουθενά! Μηδενιστικό αδιέξοδο.. μπάχαλο…


Προσπαθείς λοιπόν να προσδιορίσεις την ανωτερότητα,αν κάνω λάθος διορθωσέ με.Είμαι σίγουρος οτι θα τα καταφέρεις.Η προσωπική μου θέση είναι οτι η ανωτερότητα και η κατωτερότητα μπορεί να προσδιοριστεί και να υπάρξει μονάχα μέσα στις λέξεις.Αλλά έξω στην ζωή,τι θα κάνεις;Θα πάρεις την κατάληξη των αναλύσεων σου και θα ψάξεις να βρεις ποιος πλειρεί τις προυποθέσεις;Aν το κάνεις ειμαι σίγουρος οτι θα φτάσεις σε μηδενιστικό αδιεξοδο..Αλλωστε η ίδια η αναλυση φίλε lorenzo οδηγεί απευθείας στον πυρήνα του Χάους που προσπαθείς να αποφύγεις.

quote:
Εν τέλει λοιπόν πιστεύω κι εγώ σ’ έναν άνθρωπο αλλά όχι γενικά κι αόριστα αλλά με ξεκάθαρα χαρακτηριστικά γνωρίσματα ώστε να δικαιούται αυτόν τον τιμητικό επιθετικό προσδιορισμό. Γιατί τον θεωρώ τίτλο τιμής κι ως τέτοιο δεν τον δικαιούνται όλοι όσοι απλώς μοιάζουν φαινομενικά και μόνον!!!

Η άποψη μου είναι οτι δεν υπάρχουν ξεκάθαρα χαρακτηριστικά γνωρίσματα παρα μόνο στα κείμενα μας.Ο Άνθρωπος είναι σαν το σύμπαν και οποιαδήποτε προσπάθεια διαχωρισμού και εφαρμογής συγκεκριμένων ιδιοτήτων πάνω του μοιραία οδηγεί σε μεγαλύτερη σύγχηση απο την αρχική γιατί πρόκειται για πανπεριεκτικά συστήματα και όχι για αναλυτικες φιλοσοφίες!

Αλήθεια τι σε κάνει να πιστέυεις οτι ο ανώτερος άνθρωπος νοίαζεται για τίτλους τιμής και αν εσύ και γω τους τους αποδώσουμε σε αυτόν!;
Μήμπως τελικά όλα αυτά γίνονται γιατι κάποιος απο εμάς έχει ανάγκη για έναν τίτλο;

Γιατί αν είναι έτσι το δέχομαι.Είναι βαθια ανθρώπινη ανάγκη,αλλά ίσως καταλήγουμε σε αυτό που είπα:

Η μόνη αυθεντική ανωτερότητα που υπάρχει στον άνθρωπο είναι η τάση του γι αυτήν..

quote:
Γιαυτό λοιπόν σου λέω ότι συμφωνούμε "φαινομενικά" αλλά επί της "ουσίας" τι λες??!!

Στα προυγούμενα ποστ μου μιλησα όσο πιο ουσιαστικά μπορούσα.Μάλλον η ουσία μου για να θεωρηθεί ουσία και όχι φαινομενικότητα θα πρέπει να συμπίπτει με την δική σου ουσιαστική ουσία.Δεν γνωριζω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό.

quote:
Δεν θέλει ξεκαθάρισμα αυτό το υπέρτατο ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ???!!!!



Όσο πιο βαθιά πιστέυεις οτι χρειάζεται ξεκαθάρισμα,τόσο πιο πολύ χρειαζεται να προσπαθείς να το ξεκαθαρίσεις.

Και όπως σου είπα,δέχομαι τα πραγματα ως έχουν:Aνακατεμένα.

Δεν θεωρώ οτι με το να γίνομαι Ονοματοποιός(και αυτή είναι η πρώτη κριτική που σου απευθήνω) προσπαθώντας να καλουπιάσω την φύση του ανθρώπου οτι αποτελει δόκιμη και χρήσιμη διαδικασια για μένα και για τους άλλους.

θα σε παρακαλούσα για να μπορέσουμε να συζητήσουμε ανθρώπινα να σχολιάζεις αυτά που λέω και όχι να σχολιαζεις υποθετικά συμπερασματα σου όπως έκανες πριν(νεοφασιστες,χιτλερ,-ισμοι).

Την καλησπέρα μου και ευχαριστώ. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 13:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ ΑΧΧΙΛΕΩΣ ΜΗΝΙΣ,

Δεν καταλαβαίνω τι σου δημιούργησε την ανάγκη ώστε να οδηγηθείς σ’ αυτήν την "αμυντική" επίθεση…
Η ανάλυση των εννοιών δεν είναι προσωπική επίθεση σε σένα, αλλά σ' αυτά που γράφεις, όπως την εξέλαβες, - άλλωστε πως θα μπορούσε αφού δεν γνωριζόμαστε, ούτε είσαι ο πατέρας τους φυσικά… αλλά εσύ δεν έγραψες:

Ας μην ξεχνιόμαστε...
Με μια χούφτα ανώτερους ανθρώπους ο "διάβολος" έσπειρε θρησκείες...


Η αναφορά μου επομένως στους κάθε λογής ισμούς έγινε για να τονίσω την ανάγκη ταξινόμησης Μέσα μας του τι ακριβώς εννοούμε όταν διατεινόμαστε ότι πχ. Είμαστε Βουδιστές, Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι, Άθεοι κλπ.. και πως εκ του γεγονότος αυτού και μόνον έχει αιματοκυλιστεί η ανθρωπότητα στην ιστορική της πορεία..
Η συνθηματολογία που χρησιμοποιείται για να πειθαναγκάσει ώστε να χειραγωγήσει τις μάζες πηγάζει απ’ αυτήν την ισοπεδωτική σαλατοποίηση, ομοιογενικοποίηση των εννοιών προς όφελος των εκάστοτε ηγετών… Όταν δεν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα δεν λέμε πολύ σοφά το γνωστό : "στην αναμπουμπούλα χαίρεται ο λύκος"???.
Αυτήν την "αναμπουμπούλα" λέω λοιπόν, ότι δεν θα την έχουμε μόνον όταν δεν την καλλιεργούμε πρότερα μέσα μας με …το "αυτονόητο"!! Τίποτα δεν είναι "αυτονόητο" αν πρώτα δεν το ξεκαθαρίσουμε, ώστε να ταξινομηθεί ως συνειδητή αποδοχή για Μας!
Δεν είμαστε πρόβατα εν ολίγοις ώστε άβουλα να ακολουθούμε τον ποιμένα μας!!!
Εδώ ακριβώς εντοπίζω την ανάγκη της συνειδητοποίησης της ανωτερότητας μας!!!
Αυτή η κλάψα γύρω μας ότι για όλα φταίνε οι άλλοι, το έχει ο θεός, ο θεός είναι μεγάλος, ήταν θέλημα θεού, ο Αλβανός, ο Ρώσος, ο Αμερικάνος κλπ. φταίει εεε κάπου πρέπει να σταματήσει και να αναρωτηθούμε ή καλύτερα ο καθένας μόνος τους να αναρωτηθεί για τις δικές του ευθύνες και να τις αναλάβει ώστε να βγούμε απ’ αυτό το τέλμα των γενικολογιών και του ξύλινου πολιτικο-θρησκευτικού αφοριστικού λόγου..
Αυτό εννοώ με τον όρο Ανωτερότητα απλά και ξεκάθαρα..

Διάβασε ξανά το πρώτο σου κείμενο ειδικά εκεί που τονίζεις την προσοχή και πες μου Τι εννοείς?

Μην σε ξεγελά ο ανώτερος άνθρωπος.Οτι δείχνει να έχει αποτάξει,βαραίνει το στομάχι του.Μα ξέρει να κρύβεται καλά και μας ξεγελά.
Η τεχνική του είναι άριστη,τόσο,που δεν μπορείς να διακρίνεις την φυληδονία-(Ανιδιοτελης Αγαπη την ονομάζει)-που κατακλύζει την ψυχή του πετώντας πάνω από τους κατώτερους του!!!
Το μόνο αυθεντικό πράγμα που υπάρχει στην ανωτεροτητά του ειναι η τάση του γι αυτήν...


Κι εδώ

Αν υπάρχει κάτι πραγματικά "ανώτερο" στην ανωτερότητα ενός ανθρώπου,αυτό είναι ο φυσικός θεατρινισμός του.Υποκρύπτει εντέχνως μέσα στην εξυψωμένη σφαίρα αντιληψής του το κένο που δημιούργησε πετώντας απο πάνω του όλα εκείνα τα βαρίδια που τα κοινωνικά ήθη θεωρούν οτι πρέπει να απουσιαζουν απο αυτό το μοντέλο ανθρώπου,στην προσπαθειά του να ανυψωθεί,να πετάξει ψηλά,όλο και πιο ψηλά.
Πρόκειται για λεπτόνοους ανθρώπους,φτιαγμένους απο την προπαγάνδα της πιο όμορφης αντίθεσης της ανθρώπινης διάνοιας,της ανωτερότητας του να παρουσιαζει και να αναγαγει την κατώτερότητα του ως αρετή!


Παρατηρείς και ισχυρίζεσαι ότι

Όσο πιο βαθιά πιστέυεις οτι χρειάζεται ξεκαθάρισμα,τόσο πιο πολύ χρειαζεται να προσπαθείς να το ξεκαθαρίσεις.
Και όπως σου είπα,δέχομαι τα πραγματα ως έχουν:Aνακατεμένα.
Δεν θεωρώ οτι με το να γίνομαι Ονοματοποιός(και αυτή είναι η πρώτη κριτική που σου απευθήνω) προσπαθώντας να καλουπιάσω την φύση του ανθρώπου οτι αποτελει δόκιμη και χρήσιμη διαδικασια για μένα και για τους άλλους.


Άποψη σου σεβαστή ως τέτοια και μόνον όμως! "Τι" όμως θεωρείς όλα τα προηγούμενα που παρέθεσα? Εγώ είμαι ο θεματοθέτης άρα κι ο άμεσος αποδέχτης γενικόλογων αναφορών.. ή όχι? Δεν σου ζήτησα διασαφήνιση?


θα σε παρακαλούσα για να μπορέσουμε να συζητήσουμε ανθρώπινα να σχολιάζεις αυτά που λέω και όχι να σχολιαζεις υποθετικά συμπερασματα σου όπως έκανες πριν(νεοφασιστες,χιτλερ,-ισμοι).


Φίλε μου το πώς θα σχολιάσω ή όχι σε μια θεματική ενότητα της οποίας είμαι κι ο δημιουργός δεν είναι δική σου δουλειά να μου καθορίσεις το πλαίσιο. Αν νομίζεις ότι με υπαινιγμούς, υπονοούμενα και υπεκφυγές θα μείνεις στο απυρόβλητο πλανάσαι πλάνη βαθειά. Γενικόλογες σοφιστείες και αυτονόητα δεν θα απαντώνται γενικόλογα κι αόριστα, αλλά επί της συγκεκριμένης υποκειμενικής θέασης του αναγνώστη μιας κι ο γράφων δεν ξεκαθαρίζει την δική του..

Ο συνθηματολογικός λόγος κι οι αφοριστικές ρήσεις ερμηνεύονται πάντα κατά το δοκούν του δέκτη. Δεν γίνεται αλλιώς.. Έτσι λειτουργούν τα πράγματα, είτε μας αρέσει είτε όχι. Για να αποφεύγονται λοιπόν οι παρερμηνείες ας είμαστε συγκεκριμένοι και σαφείς ΠΡΏΤΑ ΕΜΕΙΣ ώστε να ζητούμε το ίδιο και από τους άλλους!

Την καλησπέρα μου και ευχαριστώ.

Ευχαριστώ λοιπόν κι εγώ με την σειρά μου κι ανταποδίδω!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 16:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δηλαδή το ρίσκο είναι στήν ταχύτα των λογικών βημάτων;

Trovadouros, η τελευταία μου πρόταση είναι συνάρτηση με τα παραπάνω που παρέθετα, δεν είναι ξεκάρφωτη.

Μιλούσα για το ρίσκο να ταράξουμε τις σχέσεις μας με τούς δικούς μας ανθρώπους, αυτούς που εμείς έχουμε επιλέξει να ζούμε, αν ''πάρουμε φόρα '' και βυθιστούμε στο αόρατο ή αν θελήσουμε να τούς προσαρμόσουμε ή να τούς επιβάλλουμε να ασχοληθούν και οι ίδιοι.
΄
Μπορούμε να πιστεύουμε οτι μας αρέσει αλλά δεν είναι και οι άλλοι υποχρεωμένοι να ενστερνιστούν τις ιδέες μας, ούτε θεωρώ απαραίτητη συνθήκη για την ομαλή μας συνύπαρξη με τούς άλλους, την ταύτιση τους μαζί μας σε αυτον τον τομέα.

Επειδή δε το πιο πιθανόν είναι να αντιδράσουν, έλεγα οτι τα βηματά μας πρέπει να είναι ήρεμα ως πρός εκείνους.

Οι υπερβάσεις είναι ατομική υπόθεση [ προσωπική άποψη].

φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΙΛΛΕΩΣ_ΜΗΝΙΣ_1
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 19:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΙΛΛΕΩΣ_ΜΗΝΙΣ_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Lorenzo χαίρε και πάλι!

Προσπερνώ τις όποιους χαρακτηρισμούς που και πάλι αποδίδεις στον λόγο μου,πράγμα που απο την αρχική μου τοποθέτηση στο θέμα σου έκανες κατα συρροήν και προστρέχω,λαμβάνοντας υπόψην μου το καλοσώρισμά σου πριν λίγο καιρό,να προσπαθήσω να καταθέσω για άλλη μια φορά την αποψή μου όσο πιο ουσιαστικά μπορώ.

quote:

μας!!!
Δεν είμαστε πρόβατα εν ολίγοις ώστε άβουλα να ακολουθούμε τον ποιμένα μας!!!
Εδώ ακριβώς εντοπίζω την ανάγκη της συνειδητοποίησης της ανωτερότητας.


Σε αντίθεση με σένα προτείνω να σπρώξουμε λίγο πιο πολύ την συνειδησή μας να ανακαλύψει το Αγελαίο Ένστικτο που Υπάρχει σε όλους τους ανθρώπους παρά να αρνούμαστε την υπαρξή του.Χρήσιμο θα ήταν επιπλέον να δούμε την χρησιμότητα ενός τέτοιου ενστίκτου(μήμπως είναι η βάση της κοινωνικότητας μας;) και τους λόγους που αναπτύχθηκε καθώς και να γνωρίσουμε τι ακριβώς προστατεύει με την λειτουργία του.Η άρνηση της προβατοποιησης αγαπητέ Lorenzo δεν αλλάζει το γεγονός καθε αυτό!Χρειαζεται να δούμε και να αποδεχτούμε τα ενστικτα αυτά και όχι να τα απορρίψουμε ή να τα ταξινομήσουμε σε ανώτερα ή κατώτερα.Αυτό αγαπητέ φίλε ονομάζω εγώ ουσία.Είμαστε πρόβατα με βούληση ή χωρίς αυτήν,το γεγονός οτι το αναγνωρίζουμε και το παραδίδουμε στην αυτογνωσία μας,δεν μας κάνει μήτε ανώτερους μήτε κατώτερους.Απλά από πρόβατα μας κάνει Ανθρώπους.
Όλα αυτα είναι προσωπικές πάντα εκτίμησεις.


quote:

Φίλε μου το πώς θα σχολιάσω ή όχι σε μια θεματική ενότητα της οποίας είμαι κι ο δημιουργός δεν είναι δική σου δουλειά να μου καθορίσεις το πλαίσιο. Αν νομίζεις ότι με υπαινιγμούς, υπονοούμενα και υπεκφυγές θα μείνεις στο απυρόβλητο πλανάσαι πλάνη βαθειά.



Εγώ δεν προσπάθησα να σου καθορίσω το πλαίσιο το οποίο θα σχολιαζεις ως θεματοθέτης,εγώ απλα σου ζήτησα να μην σχολιάζεις πράγματα που δεν είπα για να μην χανόμαστε και να μην μου αποδίδεις πράγματα που θεωρείς οτι Οδηγούν την Σκέψη μου λες και είσαι στο κεφάλι μου.Ετσι γλυτώνουμε και χρόνο και παρεξηγήσεις.

Θα ήθελα να μου δείξεις επακριβώς τους υπαινιγμούς,τα υπονοούμενα και τις υπεκφυγές μου και άν δεν το κάνεις,τότε εσύ θα είσαι αυτός που όλα αυτά τα νόμιζε ως τέτοια και όχι εγώ και οι προθέσεις μου.
Αν μη τι άλλο αγαπητέ Lorenzo είμαι από τα μέλη που εδώ και μήνες Πυροβολά και Πυροβολιέται και θα ήθελα να σου εκφράσω την δυσαρέσκεια μου για αυτήν την άτοπη σου τοποθέτηση μιας και δεν Φοβάμαι καθόλου και πολύ περισσότερο εσένα (όχι για το βεληνεκές σου αλλά για την πρόθεση σου) στο να κριτικάρεις ή να χαρακτηρίσεις,εμένα ή αυτά που είπα.Τωρα τον αν θεωρείς οτι πλανάμαι πλάνη βαθειά΄,χαίρομαι που υπάρχεις έστω και εσύ και είσαι εδώ για να μου δείξεις την αλήθεια!

Θα σου επιτρέψω λοιπόν να συνεχίσεις το ξεφλούδισμά σου και θα σου ευχηθώ "καλή" ταξινόμηση του ανθρώπινου δυναμικού.Η παρουσία μου στο θέμα σου δεν ήταν επικοδομητική μήτε για τους σκοπούς σου μήτε και για σένα που μπορώ να πώ οτι τα κείμενα μου σε ανάγκασαν να λειτουργήσεις κάπως "κατώτερα" απ ότι συνηθίζεις.Προσωπικά οι σκοποί μου στο εν λόγω θέμα εκπληρώθηκαν και εγώ πήρα τις απαντήσεις που έθεσα εντός μου και σαν Δούρειο Ίππο έστειλα μέσα απο τα πόστ μου.Και μην γελιέσαι,δεν είσαι εσύ η Τροία.Αποχωρώ λοιπόν πλήρης,είναι απο τα ελάχιστα θέματα που έχω καλυφθεί τόσο πολύ΄.Για οποιαδήποτε άλλη συνέχεια που θα ήθελες να δώσεις στον διάλογό μας,θα σε παρακαλούσα να το κάνεις στο μέιλ μου,μιας και χρειαζεται να φτιάχνω καινούργια nick κάθε φορά για να σου απαντώ,μια διαδικασία αρκετά χρονοβόρα.

Σου τοποθετώ κάποια αποσπάσματα απο τα προηγούμενα ποστ μου που θεωρησες γενικόλογα,ασαφή,μηδενιστικά,κενα(και αλήθεια αν θέλω να γράψω π.χ αφορισμούς γιατί θα δεν θα πρέπει να το κάνω;) κτλ..με την ελπίδα να τους ρίξεις μια δέυτερη ματιά και να απαντήσεις όχι σε εμένα αλλά σε εσένα αν βεβαια δεν το έχεις κάνει ήδη.


quote:

Τι θεωρείς οτι υποτιμώ αναφέροντας την πλευρά που τόσο υποτιμάς;



quote:
Tι θεωρείς άπλετο φως;Και τι σε κάνει να πιστέυεις οτι ο τρόπος σου λούζει σε άπλετο φως τις θεάσεις των άλλων;

quote:
Αλήθεια τι σε κάνει να πιστέυεις οτι ο ανώτερος άνθρωπος νοίαζεται για τίτλους τιμής και αν εσύ και γω τους τους αποδώσουμε σε αυτόν!;
Μήμπως τελικά όλα αυτά γίνονται γιατι κάποιος απο εμάς έχει ανάγκη για έναν τίτλο;


quote:
Η άποψη μου είναι οτι δεν υπάρχουν ξεκάθαρα χαρακτηριστικά γνωρίσματα παρα μόνο στα κείμενα μας.Ο Άνθρωπος είναι σαν το σύμπαν και οποιαδήποτε προσπάθεια διαχωρισμού και εφαρμογής συγκεκριμένων ιδιοτήτων πάνω του μοιραία οδηγεί σε μεγαλύτερη σύγχηση απο την αρχική γιατί πρόκειται για πανπεριεκτικά συστήματα και όχι για αναλυτικες φιλοσοφίες!


quote:
Αν με την Ανύψωση ο ανθρωπος γνωρίζει την "θεικότητα" του,τότε με την Πτώση του γνωρίζει το βάθος της ανθρωπιάς του.

Τίποτα απο τα δύο δεν πρέπει να αποκλειστεί ή να ξεχωρίσει,αλλά να τα αφήσουμε ως έχουν:Ανακατεμένα.


Εν τέλει αν θες πιστεύω σε εναν Άνθρωπο χωρίς επιθετικούς προσδιορισμούς..



Αυτά τα ολίγα,ασαφή και ανούσια από εμένα.

Edited by - ΑΧΙΛΛΕΩΣ_ΜΗΝΙΣ_1 on 14/03/2006 20:01:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 22:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Φίλε μου,
Στο προηγούμενο μου κείμενο σου προσδιόρισα επακριβώς τι με οδήγησε στην πρώτη μου τοποθέτηση για την οποία αμφισβήτησες την ορθότητα της ερμηνείας των όσων είπες εκ μέρους μου.
Εγώ απλώς αντιπαρατέθηκα με τα δικά μου επιχειρήματα στα δικά σου τα οποία σου τα παρέθεσα με κόκκινο χρώμα για να γίνω πιο συγκεκριμένος γιατί ακριβώς οδηγήθηκα σε αυτό και σε ξαναρώτησα τι κρίνεις ότι παρερμήνευσα..
Η ανταλλαγή θεάσεων μόνο ως προσφορά αντιμετωπίζεται τουλάχιστον εκ μέρους μου, αλλά το να λες ότι σε έκρινα άδικα παραφράζοντας τα λεγόμενα σου είναι κάτι διαφορετικό..
Επί των θέσεων σου και της παράθεσης τους μόνον ευχαριστώ έχω να σου πω που πρόσθεσες και συ ένα ακόμη λιθαράκι διευρύνοντας τις θεάσεις και τον προβληματισμό μας..
Είναι άχαρος ο διάλογος λόγω του μέσου που διεξάγεται αλλά θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι με μετέφρασες άδικα.. Εξηγώ νομίζω τι ακριβώς εννοώ αναφερόμενος σε ασάφειες υπαινιγμούς και συνθήματα και πόσο εύκολο είναι να παρερμηνευτούμε όταν δεν είμαστε ξεκάθαροι και κατ’ επέκταση υποστηρίζοντας την δική μου θέση ως προς το ξεφλούδισμα, την διασαφήνιση, το ξεκαθάρισμα, το φως.. Όπως και να ‘χει ήθελα να είμαι ξεκάθαρος συνεπής στις θέσεις μου και την ορθότητα που εγώ τις προσδίδω επί του παρόντος τουλάχιστον…
Όσο για το Email σου δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να επικοινωνήσουμε οποτεδήποτε και για οτιδήποτε θα βοηθούσε στην αλληλοκατανόηση.. Η καλή διάθεση να ξέρεις ότι υπάρχει..
Να σαι καλά!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 23:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νομίζω ότι σου οφείλω και αυτές τις απαντήσεις στα ερωτήματα που μου έθεσες ώστε να μη θεωρηθεί ότι υπεκφεύγω..

Τι θεωρείς οτι υποτιμώ αναφέροντας την πλευρά που τόσο υποτιμάς;

Θεωρώ ότι κατά κόρον υποστηρίζεται μόνον η Ταπεινότητα ως μονόδρομος προς την ανέλιξη! Διαφωνείς ?

Tι θεωρείς άπλετο φως;Και τι σε κάνει να πιστέυεις οτι ο τρόπος σου λούζει σε άπλετο φως τις θεάσεις των άλλων;


Άπλετο φως ζητώ γιατί θεωρώ ότι το νόμισμα πάντα έχει δύο όψεις κι αυτοί που ισχυρίζονται το αντίθετο το κρύβουν τεχνηέντως πίσω από σκοταδιστικές αντιλήψεις και αφορισμούς που αρέσκονται σε μυστηριακές σκοτεινές θεάσεις όπου ευδοκιμούν τρομολαγνικές φαντασιώσεις, δεισιδαιμονίες και τα γνωστά παραμυθάκια για μεταθανάτιους παραδείσους και κολάσεις. Δεν ισχυρίστηκα πουθενά ότι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει από κάποιον άλλο εκτός από εμάς για εμάς! Είναι ατομική ευθύνη! Το είπα και το ξαναείπα 100 φορές. Μην λοιπόν λες κάτι που είναι το ακριβώς αντίθετο απ’ τα λεγόμενα μου!


Αλήθεια τι σε κάνει να πιστέυεις οτι ο ανώτερος άνθρωπος νοίαζεται για τίτλους τιμής και αν εσύ και γω τους τους αποδώσουμε σε αυτόν!;
Μήμπως τελικά όλα αυτά γίνονται γιατι κάποιος απο εμάς έχει ανάγκη για έναν τίτλο;


Αυτό πάλι από πού το συμπεραίνεις? Μιλώ για αίσθηση, συναίσθηση μάλλον, αμφίδρομης απόδοσης καθαρά εντός μας!!! Τίτλοι και τιμές και φανφάρες τι σχέση έχουν μ’ αυτό? Για ξαναπροσπάθησε..


Η άποψη μου είναι οτι δεν υπάρχουν ξεκάθαρα χαρακτηριστικά γνωρίσματα παρα μόνο στα κείμενα μας.Ο Άνθρωπος είναι σαν το σύμπαν και οποιαδήποτε προσπάθεια διαχωρισμού και εφαρμογής συγκεκριμένων ιδιοτήτων πάνω του μοιραία οδηγεί σε μεγαλύτερη σύγχηση απο την αρχική γιατί πρόκειται για πανπεριεκτικά συστήματα και όχι για αναλυτικες φιλοσοφίες!


Είναι μία άποψη.. Όμως εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερα να ξέρω ξεκάθαρα Τι μπορώ και Τι όχι και Γιατί, κι όταν το ξεκαθαρίσω να ξέρω Τι αποδέχομαι ως Τι και Γιατί!!! Αυτό το απαίδευτο κι αβασάνιστο κονσερβοποιημένο ΔΕΝ εγώ ΔΕΝ!!! Άποψη…


Αν με την Ανύψωση ο ανθρωπος γνωρίζει την "θεικότητα" του,τότε με την Πτώση του γνωρίζει το βάθος της ανθρωπιάς του.

Συμφωνω!

Τίποτα απο τα δύο δεν πρέπει να αποκλειστεί ή να ξεχωρίσει,αλλά να τα αφήσουμε ως έχουν:Ανακατεμένα.

Διαφωνώ! Όχι στην εύκολη λύση και στην ισοπέδωση, ΝΑΙ στο Τι είναι Τι και Γιατί το αποδέχομαι ως τέτοιο!!!

Εν τέλει αν θες πιστεύω σε εναν Άνθρωπο χωρίς επιθετικούς προσδιορισμούς..

Δικαίωμα σου και σεβαστή η θέση σου!
Εγώ πάλι θέλω να είμαι άνθρωπος άνω θρώσκων έχοντας πλήρη συναίσθηση κι επίγνωση της θέσης μου στο σύμπαν, ώστε νοιώθοντας την αρμονία μέσα μου πρώτα, να μπορώ να την δω και ευρύτερα γύρω μου, ώστε να χαρώ το δώρο της ζωής συνειδητά και εν πλήρη γνώσει του Τι είναι Τι και Γιατί Αποδέχομαι ότι Αποδέχομαι!!!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 19:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή nst,

Αν πάρουμε λοιπόν την ομαλή μετάβαση από μια κατάσταση σε μία άλλη, πιστεύεις ότι δεν βάζουμε ρίσκο στον δικό μας δρόμο, και εννοώ τον δρόμο της αναζήτησης. Δηλαδή σε αυτή την μετάβαση δεν μπορεί να υπάρξει κάποιος συμβιβασμός που τελικά θα σε βγάλει εκτός πορείας. Και δεν το λέω αυτό για την συνύπαρξη, αλλά για την κοινή πορεία. Πρέπει να υπάρχει και κοινός προορισμός και κοινό μέσο.
Είναι σίγουρο πως κανείς δεν έχει την υποχρέωση ούτε να ενστερνιστεί ούτε και να δεχτεί την όποια επιβολή μας, που τελικά δεν έχει και πολύ μεγάλο νόημα.
Πιστεύω όμως ότι η αντίδραση είτε έτσι είτε αλλιώς θα υπάρξει. Δεν ξέρω τι είμαστε κάθε φορά έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε μια κατά μέτωπο επίθεση ή μια τακτική πολιτικής. Επιπλέον αν δυο άνθρωποι τελικά ακολουθήσουν διαφορετικά μονοπάτια δεν νομίζεις ότι θα υπάρξουν πολλοί λόγοι για να ταραχτεί η σχέση τους;
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι σε κάθε περίπτωση τόσο και η υπέρβαση όσο και η συνθηκολόγηση είναι θέμα προσωπικής εκτίμησης.

Φιλικά,

Trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 01:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχεις άδικο αγαπητέ μου Τροβαδούρε, θα ταραχθεί και μάλιστα εκ βάθρων αν υπάρχει τόση διάσταση απόψεων.

Πιστέυω όμως οτι το θέμα << αναζήτηση >> έτσι όπως εγώ το προσεγίζω είναι τελείως προσωπικό και αφορά εμάς.
Ισως μπορούμε να βρούμε κοινούς λόγους συνύπαρξης με αυτούς που αγαπάμε ακόμη και μέσα απο τις διαφορές μας.
Κατα την γνώμη μου αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα είναι οι αλλαγές που είναι αναπόφευκτα ορατές και δεν είναι πάντα αποδεκτές.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 14:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή nst,

quote:
Ισως μπορούμε να βρούμε κοινούς λόγους συνύπαρξης με αυτούς που αγαπάμε ακόμη και μέσα απο τις διαφορές μας.

Και εγώ το πιστεύω αυτό. Αλλά… είναι θέμα απόστασης και δεσμών.
Σε κάθε διαδρομή πολύ σοβαρό ρόλο έχουν αυτοί που αναπόφευκτα συναντούμε στην πορεία.
Αν στον διαφορετικό δρόμο που ακολουθώ από κάποιον αγαπημένο μου φίλο/η ή και σύντροφο, συναντήσω κάποιον άνθρωπο που μπορώ να συμπορευτώ τότε το θέμα νομίζω πως άγεται στην δυναμική που αναπτύσσεται στο να αγαπήσω αυτόν τον νέο άνθρωπο που συναπάντησε ο δρόμος της ζωής μου.
Αν βρεθώ με αυτόν πολύ κοντά τότε δύσκολα οι αυτοί οι κοινοί λόγοι που αναφέρεις θα είναι αρκετά δυνατοί να με κρατήσουν. Αν πάλι δεν έρθω αρκετά κοντά τότε ίσως τα δεσμά αποδειχτούν αρκετά δυνατά (εννοείται πως τα δεσμά δεν έχουν την έννοια της δυνάστευσης).

quote:
Κατα την γνώμη μου αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα είναι οι αλλαγές που είναι αναπόφευκτα ορατές και δεν είναι πάντα αποδεκτές.

Το γεγονός ότι οι αλλαγές είναι ορατές νομίζω πως δεν είναι πρέπει να είναι πρόβλημα αλλά να αντιμετωπίζεται θετικά δεδομένου ότι τουλάχιστον είναι κάτι αληθινό και τίμιο.
Σε ότι αφορά την αποδοχής τους, ένα ερώτημα που γεννιέται είναι γιατί να είναι αυτές οι αλλαγές απορριπτέες; Ίσως για την διαφορετικότητα που ο άλλος δεν θέλει, δεν του αρέσουν, τις φοβάται; Χάνει την βόλεψή του, είναι θέμα εγωισμού ή αυθεντίας… ποιος ξέρει καλή μου nst, ποιος ξέρει…

Φιλικά,

Trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 10:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ότι αφορά την αποδοχής τους, ένα ερώτημα που γεννιέται είναι γιατί να είναι αυτές οι αλλαγές απορριπτέες; Ίσως για την διαφορετικότητα που ο άλλος δεν θέλει, δεν του αρέσουν, τις φοβάται; Χάνει την βόλεψή του, είναι θέμα εγωισμού ή αυθεντίας… ποιος ξέρει καλή μου nst, ποιος ξέρει…

Νομίζω οτι ελάχιστοι άνθρωποι δέχονται τούς άλλους όπως είναι και όχι όπως εκείνοι θέλουν να είναι ή να τούς διαμορφώσουν.
Αυτό που ενοχλεί δεν είναι μόνο η διαφορετικότητα που πιθανώς να μην γίνεται γνωστή αν δεν εκφράσει κανείς τις ιδέες του αλλά η αίσθηση της αυτονομίας και της ελευθερίας που εκπέμπει.

Ο έλεχγος είναι πολύ δύσκολος, ίσως άδύνατος όταν απεναντί μας έχουμε ένα άτομο που σκέφτεται απο έξω πρός τα μέσα και όχι αντίθετα.
Και απ'οτι βλέπω όλοι θέλουν να ελέγχουν [ πράξεις συναισθήματα ελπίδες ]κλπ

Αυτό ακριβως που είπες προκαλεί την διαταραχή.
Η κατάρριψη της αυθεντίας, η ανασφάλεια και ο εγωισμός...
Ολα αυτά που εμείς προσπαθούμε να αποβάλλουμε...

Με αγάπη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 01:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ολα αυτά που εμείς προσπαθούμε να αποβάλλουμε...



Η αλήθεια είναι ότι αρκετές φορές αναρωτιέμαι αν και εμείς που ισχυριζόμαστε και υπερμαχώμαστε αυτήν την προσπάθεια πόσες και αν κάνουμε το ίδιο λάθος....
Ακόμα σκέφτομαι αν αυτοί που έχουν αυτήν συμπεριφορά απέναντι σε αυτές τις αλλαγές μας είναι και αυτοί στον ίδιο δρόμο της κατάριψης τησ αυθεντίας τησ ανασφάλειας και του εγωισμού αλλά σε πρώιμο ακόμα στάδιο. Ισως αρκετοί από αυτούς να θέλουν τον χρόνο τους... το ρισκάρεις όμως πόσο και για πόσο άραγε;

φιλικά,

ΤrovadourosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 12:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αλήθεια είναι ότι αρκετές φορές αναρωτιέμαι αν και εμείς που ισχυριζόμαστε και υπερμαχώμαστε αυτήν την προσπάθεια πόσες και αν κάνουμε το ίδιο λάθος....

Και το χειρότερο είναι οτι εμείς έχουμε και πλήρη συνείδηση του τι κάνουμε [ στα περισσότερα] ενώ οι άλλοι ναι μεν κάνουν τα ίδια αλλά τούς αθωώνει η άγνοια.

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι αν τελικά ο άνθρωπος αλλάζει εκ βάθων ή απλώς αλλάζει συμπεριφορά και τρόπο σκέψεως?

Για να δούμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 03:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και το χειρότερο είναι οτι εμείς έχουμε και πλήρη συνείδηση του τι κάνουμε [ στα περισσότερα] ενώ οι άλλοι ναι μεν κάνουν τα ίδια αλλά τούς αθωώνει η άγνοια.
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι αν τελικά ο άνθρωπος αλλάζει εκ βάθων ή απλώς αλλάζει συμπεριφορά και τρόπο σκέψεως?
Για να δούμε...

Φυγή… ετσι απλά, από τις σκοτεινές πλευρές του εαυτού μας, που γίνονται ορατές στις πράξεις μας. Τρέχα αλλά…
Ευτυχώς ή δυστυχώς καλά το λες αγαπητή μου nst… το χειρότερο είναι οτι έχουμε συνείδηση του τι κάνουμε. Και οι πράξεις γίνονται ερηνίες και σε κυνηγούν αλύπητα. Καποια στιγμή θα σε προλάβουν. Αν αποφασίσεις να παλέψεις, δηλαδή αποδεχθείς τον εαυτό σου τα λάθη σου τότε αυτή η πάλη ναι, νομίζω πως αλλάζει σε βάθος τον ανθρωπο.
Αν μόνο τρέχεις απλώς αλλάζεις ρότα, αλλάζεις πρόσωπο αλλάζεις αλλά πάντα μένεις ίδιος, με τα ίδια αποτύπωμα ψυχής, φόβος. Κάποια στιγμή η παραλλαγή σου θα σε προδώσει, ίσως για χάρη της ψυχής σου.
Παλεύοντας λοιπόν προσπαθώ και έγώ να δώ…

Φιλικά,

Τροβαδούρος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 15:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα πια, κανείς και καμμία δεν μπορεί να στοχάζεται, να αισθάνεται ή να πράττει, εάν προηγουμένως δεν θέσει ως αφετηρία την δική του ή την δική της αλλοτρίωση… Είμαστε όλοι μας δολοφόνοι και πόρνες, ανεξάρτητα από την κουλτούρα, την κοινωνία, την τάξη και το έθνος όπου ανήκουμε, ανεξάρτητα από το πόσο "ομαλούς", "ηθικούς" ή "ώριμους" θεωρούμε τους εαυτούς μας.

Η ανθρωπότητα είναι ολότελα αποξενωμένη από τις αυθεντικές της δυνατότητες. Η παραμορφωμένη μας οπτική, μας εμποδίζει να τηρήσουμε κάποια σαφή θέση απέναντι στην υγεία του κοινού νοός ή απέναντι στην παραφροσύνη του αποκαλούμενου τρελλού. Και οπωσδήποτε, εκείνο που απαιτείται είναι κάτι περισσότερο από κάποιο παθιασμένο ξέσπασμα μίας εξαγριωμένης ανθρωπότητας.



Ετσι μήπως και το ξυπνήσω μια και ήταν απο τα ωραιότερα..

Δεν είναι απαραίτητο το παθιασμένο ξέσπασμα... μια αντίδραση που δέιχνει ενόχληση και αναταραχή.
Ο νους μας φρικιά αν τον αναγκάσουμε να παραδεχθεί το οφθαλμοφανές και η μόνη άμυνα, ως συνήθως ο άρρωστος εγωισμός.

Ολα όμως μπορούν να γίνουν διαφορετικά και η κάθε ομορφιά να φανεί αν ''αισθανθούμε'' για λίγο χωρίς να επεξεργαζόμαστε τα δεδομένα.

Εχουμε καταντήσει να ζούμε το τώρα που είναι και το μόνο σίγουρο στηριγμένο επάνω στούς εφιάλτες του παρελθόντος και στην γλυκερή ελπίδα του μέλλοντος, δηλαδή στηρίζουμε την σκέψη μας σε δύο ανύπαρκτες συνθήκες.

Το παλιό που πέθανε και δεν υφίσταται και το νέο που δεν ξέρουμε αν θα έρθει...ετσι χάνουμε το μόνο που είναι ζωντανό και αληθές.

Βυθιζόμαστε μέσα σε ένα θολό ποτάμι αναμνήσεων, χαμένων προσδοκιών κατεχόμενοι απο μια απαισίοδοξη αναμονή, επιτρέποντας στην ψυχή μας να οργίζεται απο τις λέξεις, να θυμώνει απο τον ΄θορυβο, να τρέχει να προλάβει τούς στόχους της ανωτερότητας εμποδίζοντας έτσι την χαρά και την αρμονία να επιπλέυσουν.
Ενα ''τσάκ'' είναι όλα και αλλάζουν...

φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 18:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια περιγραφη φιλε nst.

ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy